مطالب مرتبط:
اعزام دانشجویان دانشگاه علم و صنعت به مناطق زلزله زده غرب کشور
یزدان مهر در گفت وگو با فارس مطرح کرد اعلام آمادگی صندوق رفاه دانشجویان برای کمک به دانشگاه های خسارت دیده در زلزله غرب کشور
سرسنگی مطرح کرد جمع اوری کمک های مردمی در دانشگاه تهران و ارسال آنها به مناطق زلزله زده غرب کشور
اعلام آمادگی رییس دانشگاه علوم پزشکی برای راه اندازی بیمارستان سیار در منطقه زلزله زده غرب کشور
اعلام آمادگی رییس دانشگاه علوم پزشکی برای راه اندازی بیمارستان سیار در منطقه زلزله زده غرب کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 01:102017-11-14دانش

دانشگاه های بزرگ کشور تاب زلزله ندارند


با وجود اینکه زنگ خطر فرسودگی ساختمان ها و تاسیسات زیربنایی مراکز علمی، دانشگاه ها بخصوص دانشگاه های بزرگ و مطرح کشور چند سالی است به صدا درآمده و کارشناسان و مسئولان بارها و بارها در خصوص این خطر و فاجعه ای که در صورت بی توجهی به نوسازی و مقاوم سازی ساختمان .

- با وجود اینکه زنگ خطر فرسودگی ساختمان ها و تاسیسات زیربنایی مراکز علمی، دانشگاه ها بخصوص دانشگاه های بزرگ و مطرح کشور چند سالی است به صدا درآمده و کارشناسان و مسئولان بارها و بارها در خصوص این خطر و فاجعه ای که در صورت بی توجهی به نوسازی و مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه ها به بار خواهد آمد، هشدار داده اند اما همواره این مساله در بین مسئولان و تصمیم گیران این حوزه مغفول واقع شده است.

البته هر بار که حادثه و بحرانی رخ می دهد، اهمیت این موضوع برای چند صباحی بین مسئولان مطرح می شود؛ اما پس مدتی انجام اقدام جدی در این زمینه مجددا به ورطه فراموشی سپرده می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این بی توجهی به ساختمان های فرسوده دانشگاهی که عمر آن ها بعضا به صد سال می رسد، در حالی از سوی مسئولان صورت می گیرد که کشور ما به عنوان یکی از مناطق پرخطر از نظر وقوع بحران هایی نظیر زلزله شناخته می شود، به ترتیبی که بروز هر حادثه ای می تواند صدمات جانی و مالی جبران ناپذیری را بر کشور وارد کند.

در این شرایط به نظر می رسد باید به گونه ای عمل شود که در هنگام بروز بحران های طبیعی دانشگاه ها بتوانند سقف امن و پناهگاهی برای مردم حادثه دیده باشند، نه اینکه خسارات وارده به آن ها نمک بر روی زخم آسیب دیدگان باشد.

در همین رابطه دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران در گفت وگو با ایسنا، نوسازی و ارتقای سطح ایمنی ساختمان های این دانشگاه را از برنامه های مهم سال جاری عنوان کرد و گفت: با توجه به قدمت بالای دانشگاه تهران بسیاری از ساختمان های این دانشگاه نزدیک به 80 سال عمر دارند که بسیاری از این ساختمان ها در پردیس مرکزی قرار گرفته اند، اگرچه ساختمان های پراکنده در سطح شهر نیز از قدمت بالایی برخوردارند، بنابراین باید بحث ایمنی و نوسازی این ساختمان ها مورد توجه قرار بگیرد.

دکتر نیلی افزود: از دو سال پیش برنامه مقاوم سازی و ایمنی سازی ساختمان های این دانشگاه نظیر دانشکده حقوق و علوم سیاسی آغاز شده است که این پروژه در مراحل نهایی قرار دارد.

بنابراین سعی داریم در سال آینده با تامین اعتبار لازم امر مقاوم سازی سایر ساختمان ها را نیز در دستور کار قرار بدهیم.

به گفته وی، با توجه به اینکه در مراحل نوسازی و مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه تهران باید فعالیت های آموزشی و پژوهشی همزمان انجام بگیرد، بنابراین روند کار کند پیش می رود، اما نوسازی ساختمان دانشکده حقوق به عنوان اولین تجربه کاری در این حوزه با موفقیت انجام می شود.

رییس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: دانشکده ادبیات و علوم انسانی در اولویت کار مقاوم سازی و نوسازی قرار دارد و اگر اعتبارات لازم که در اختیار وزارت علوم قرار دارد، اختصاص داده شود، سایر ساختمان ها را نیز از نظر ایمنی ارتقاء خواهیم داد.

چراکه این برنامه نیازمند اعتبارات مجزا و تعریف شده است و تاکنون دانشگاه تهران از منابع محدود خود حداقل های لازم را در جهت ایمنی سازی انجام داده است.

وی یادآور شد: دانشگاه تهران برای آسانسورها، سیستم های برق و سیستم های آتش نشانی فعالیت های ایمن سازی را آغاز کرده که منابع این فعالیت ها از منابع محدود دانشگاه تامین شده است.

همچنین کمیته HSE برای ایمنی آزمایشگاه ها در این دانشگاه تشکیل شده و این کمیته در زمینه های مختلف ایمن سازی فعالیت می کند.

دکتر نیلی احمدآبادی در خصوص میزان اعتبار مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه تهران نیز گفت: اگر بخواهیم مابقی ساختمان های دارای بیش از 80 سال عمر این دانشگاه را نیز بازسازی کنیم، باید 10 برابر بودجه ای که برای دانشکده حقوق و علوم سیاسی هزینه کردیم، در دست داشته باشیم.

عدم پرداخت بودجه تعمیر و تجهیز دانشگاه علم و صنعت دکتر محمد علی برخورداری رییس دانشگاه علم و صنعت در گفت وگو با ایسنا میزان بودجه تعمیر و تجهیز دانشگاه علم و صنعت را حدود 12 میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: متاسفانه این مبلغ هنوز به طور کامل پرداخت نشده است.

در واقع این دانشگاه به دلیل قدمت بالا، ساختمان هایی در اختیار دارد که این ساختمان ها هر ساله نیاز به تجهیز و نوسازی دارند.

بنابراین با مبلغ اندک تعمیر و تجهیز نمی توان اولویت خاصی را برای تعمیر ساختمان های خاص اختصاص داد.

تنها تلاش ما این است که بودجه در دانشگاه به صورت عادلانه توزیع شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه هیچ بودجه ای به عنوان بودجه نوسازی برای دانشگاه علم و صنعت اختصاص نیافته است، گفت: بودجه ساخت و ساز با اعتبار تعمیر و تجهیز از یکدیگر مجزا است.

متاسفانه بودجه ای در امر ساخت و ساز به دانشگاه اختصاص داده نشده است.

ضرورت نوسازی 30 درصد ساختمان های دانشگاه تربیت مدرس دکتر محمدتقی احمدی، رییس دانشگاه تربیت مدرس در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: طرح بزرگ مقاوم سازی ساختمان های حساس و مهم کشور از سال 1381 آغاز شد، اجرای این طرح به مدت 6 سال به طور جدی ادامه پیدا کرد.

با توجه به اینکه من مسئولیت پشتیبانی و هدایت این پروژه ها را برعهده داشتم، در جریان جزییات آن قرار دارم.

در واقع بر اساس این پروژه قرار شد ساختمان های مهم و استراتژیک کشور که از لحاظ مقاوم سازی ایمن نیستند را ایمن سازی کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: در این پروژه تعدادی از پروژه های مربوط به ارزیابی آسیب پذیری و مقاوم سازی ساختمان های کشور را در دوره هفت سال آغاز کردیم و تعدادی از این ساختمان ها در حد مطالعات و ارائه نقشه های اجرایی پیش رفت که البته فقط تعداد محدودی از این ساختمان های غیرایمن مقاوم سازی شدند و پروژه مطالعاتی به مرحله اجرا درآمد، بطوریکه بهترین نمونه های این نوسازی در حوزه نوسازی مدارس کشور اتفاق افتاد و در این راستا نزدیک به سه هزار مدرسه مقاوم سازی شدند.

رییس دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه بودجه های پشتیبانی مستمر از پروژه فوق در نیمه دوم دهه 80 تامین نشد، بسیاری از ساختمان های دانشگاه های کشور که ایمنی مناسبی ندارند، سهم کمتری از این بودجه مقاوم سازی بردند.

دکتر احمدی تاکید کرد: در ابتدای اجرای طرح مقاوم سازی ساختمان های مهم و حساس کشور حدود 4 میلیارد دلار بودجه در نظر گرفته شد که در نهایت فقط یک میلیارد دلار آن که البته بیشتر این بودجه در حوزه نوسازی مدارس آموزش و پرورش انجام شد، تخصیص پیدا کرد.

این در حالی است که سهم آموزش عالی از این رقم نیز بسیار ناچیز بود.

اما در نهایت سازوکار و زنجیره مقاوم سازی ساختمان های مهم کشوری در اواخر دهه 80 از هم پاشید.

ساختمان های دانشگاه شریف وضعیت ایمنی نامناسبی دارند دکتر محمود فتوحی، رییس دانشگاه صنعتی شریف در گفت وگو با ایسنا به تشریح مهم ترین برنامه های دانشگاه شریف در سال جاری پرداخت و افزود: این دانشگاه در نظر دارد برای سال جاری برنامه های مختلف و جدی در حوزه های مختلف آموزشی، پژوهشی و بین الملل داشته باشد، به طوری که در حوزه بین الملل سعی می کنیم به نوعی ارتباط بین المللی در جهت جذب دانشجو از کشورهای همسایه و همچنین ارتباط با دانشگاه های تراز اول دنیا برای انجام فعالیت ها و اجرای دوره های مشترک را در دستور کار قرار دهیم.

به نوعی تلاش داریم چه در حوزه کشورهای همسایه به عنوان کشورهای نفوذ و چه با کشورهایی که دارای کیفیت بالای علمی آموزشی هستند، در جهت اجرای دوره های مشترک و همچنین فرستادن دانشجویان دوره کارشناسی ارشد برای گذراندن برخی دوره ها فعال تر ظاهر شویم.

وی در ادامه تصریح کرد: در حوزه آموزش برنامه دانشگاه صنعتی شریف این است که در راه اندازی رشته های "میان رشته ای" به صورت جدی تر وارد عمل شود و در زمینه عمرانی نیز توسعه دانشگاه به سمت شمال و منطقه 22 از مهمترین برنامه های سال جاری به شمار می رود.

همچنین در عرصه پژوهش نیز عمده برنامه ما این است که تلاش بیشتری در جهت تجاری سازی و تکمیل کردن زنجیره دانش ورزی در دانشگاه داشته باشیم.

رییس دانشگاه صنعتی شریف ساخت ساختمان "کلاس درس" در دانشگاه را یکی از مهمترین پروژه های عمرانی سال جاری عنوان کرد و گفت: یکی از اقداماتی که در سال جاری دنبال آن هستیم، این است که احداث ساختمان دانشگاه با عنوان "کلاس درس" را امسال به پایان برسانیم و ساختمان کلاس درس فعلی را که نیازمند مقاوم سازی است را تعطیل و به ساختمان جدید منتقل کنیم.

خوشبختانه مقاوم سازی ساختمان "کلاس درس" در حال حاضر شروع شده است.

دکتر فتوحی با بیان اینکه ساختمان های دانشگاه شریف از لحاظ ایمنی وضعیت خوبی ندارند، گفت: در صورتی که بودجه کافی برای مقاوم سازی و نوسازی این ساختمان ها در اختیار داشته باشیم، تمامی ساختمان های این دانشگاه بخصوص ساختمان های "کلاس درس" را که از لحاظ ایمنی وضعیت نامناسب دارند، مقاوم سازی خواهیم کرد.

بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی ایران فضای فیزیکی ندارد علی جعفریان، رییس پیشین دانشگاه علوم پزشکی تهران محدودیت فیزیکی را از مشکلات دانشگاه علوم پزشکی تهران بر شمرد و گفت: به دلیل قدیمی بودن دانشگاه و اینکه تقریبا در طول سال های زیاد فضای جدیدی به آن اضافه نشده است، مساله محدودیت فیزیکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران بسیار جدی است و ناچار هستیم مرتبا در این زمینه سرمایه گذاری کنیم.

وی با بیان اینکه از زمان جدا شدن دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران، بخش علوم پزشکی فضای مناسبی به جز پردیس مرکزی در اختیار ندارد، اظهار کرد: بقیه ساختمان های این دانشگاه پراکنده و غیر دانشگاهی هستند و دانشگاه علوم پزشکی تهران به دنبال آن است که پردیس دومی را ایجاد کند و در حال حاضر به دنبال فضایی برای ایجاد این پردیس است.

دکتر جعفریان تاکید کرد: البته بخشی از مشکل دانشگاه علوم پزشکی تهران در طرح ساماندهی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران حل خواهد شد و ساختمان جدید دانشکده پزشکی و دانشکده توانبخشی در محوطه پردیس پورسینا ایجاد خواهد شد، اما باز هم پردیس دومی نیاز است تا خوابگاه های این دانشگاه در آن متمرکز شوند.

رییس پیشین دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به فرسوده و مستهلک بودن آپارتمان ها و مجتمع های خوابگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: به غیر از خوابگاه کوی دانشگاه که آن هم قدیمی است، بقیه خوابگاه های این دانشگاه برای کاربری خوابگاهی ایجاد نشده اند، بنابراین در پردیس دوم این دانشگاه هم فضاهای خوابگاهی جدید ایجاد خواهد شد و هم امکانات ورزشی و تفریحی برای دانشجویان مستقر می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر مهمترین مشکل برای ایجاد پردیس دوم دانشگاه علوم پزشکی تهران مساله تهیه زمین است، چرا که حدود 150 تا 200 هکتار زمین در تهران نیاز است که تا کنون کسی آن را در اختیار دانشگاه قرار نداده است و جای تاسف است که بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی کشور و دومین دانشگاه کشور از نظر تعداد هیات علمی و اولین دانشگاه از نظر رتبه های پژوهشی فضا ندارد و کسی نیز تاکنون به فکر تامین این فضا نبوده است.

ساختمان های 40 دانشگاه کشور نیازمند بازسازی هستند دکتر حسین عسگریان ابیانه، معاون اداری مالی وزارت علوم در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: در بودجه عمرانی امسال بخشی از اعتبارات وزارت علوم برای نوسازی و بازسازی ساختمان های مراکز دانشگاه ها اختصاص یافته و این وزارتخانه به دنبال تقویت میزان اعتبارات تخصیصی این بخش است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه ساختمان های حدود 40 دانشگاه در کشور نیازمند بازسازی و مقاوم سازی هستند، تصریح کرد: متاسفانه ساختمان های دانشگاه های قدیمی معمولا بالای 30 تا 40 سال و حتی بیشتر قدمت دارند که عمده این ساختمان ها نیازمند بازسازی هستند، در این راستا طی سال جاری بخش عمرانی بصورت متمرکز به منظور مقاوم سازی این ساختمان ها بودجه در نظر گرفته است.

معاون اداری و مالی وزارت علوم همچنین خاطر نشان کرد: از امسال وزارت علوم بطور جدی دنبال مقاوم سازی و نوسازی ساختمان های فرسوده دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی قدیمی است و بودجه آن برای سال های آینده و در طول برنامه ششم توسعه قطعا افزایش خواهد یافت.

تخصیص اعتبار 10 میلیاردی برای مقاوم سازی دانشگاه ها مهندس مهرالله رخشانی مهر، مدیر کل طرح های عمرانی وزارت علوم در گفت وگو با ایسنا، برنامه های وزارت علوم در حوزه مقاوم سازی را به دو بخش تقسیم کرد و افزود: بخش اول تعمیرات اساسی و بخش دوم مقاوم سازی است که البته دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی این دو بخش را با یکدیگر اشتباه می گیرند.

در حالی که منظور ما از مقاوم سازی این است که اگر زمانی زلزله ای اتفاق افتاد، ساختمان دانشگاه مقاومت لازم در برابر زلزله را داشته باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: مفهوم مقاوم سازی تعویض پارکت، کف یا تغییر سیستم دیوار ساختمان خاص نیست، متاسفانه بسیاری از مسئولان دانشگاه ها مقاوم سازی و تعمیر ساختمان ها را با یکدیگر اشتباه می گیرند و در نتیجه هزینه های مقاوم سازی به صورت سرسام آور افزایش می یابد.

بطوریکه در یک ساختمان بعد از مقاوم سازی، تعمیرات اساسی انجام می دهند؛ در نتیجه هزینه های نهایی آن نزدیک به هزینه تمام شده یک ساختمان یا حتی بیشتر از آن می شود، به همین دلیل سازمان برنامه و بودجه کشور معمولا از طرح های مقام سازی استقبال نمی کنند.

مدیر کل طرح های عمرانی وزارت علوم افزود: این وزارت خانه برای برخی از پروژه های ساختمانی بطور سالانه هزینه مقاوم سازی دارد.

این اعتبار برای پروژه هایی نظیر ساختمان دانشکده حقوق دانشگاه تهران است که ماهیت میراثی دارند و ما به دنبال حفظ آن هستیم.

مهندس رخشانی مهر خاطرنشان کرد: در حال حاضر ردیف متمرکزی به نام مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه ها با اعتبار 10 میلیارد تومان در وزارت علوم در نظر گرفته شده که این اعتبار برای ساختمان هایی که ماهیت میراثی دارند، اختصاص داده می شود، اما ساختمان های قدیمی که فرسوده هستند بسیاری از مواقع حفظ آن ها از نظر ریالی به صرفه نیست، این ساختمان ها باید تخریب و مجدد ساخته شوند که اعتباری نیز با عنوان طرح تامین فضا به مبلغ 1000 میلیارد تومان برای سال جاری تخصیص داده شده است.

مدیر کل طرح های عمرانی وزارت علوم همچنین با تاکید بر اینکه بیش از 60 درصد ساختمان های دانشگاه ها در برابر زلزله مقاوم نیستند، گفت: وزارت علوم از سال 85 تاکنون اعتباری با عنوان "مقاوم سازی" این ساختمان ها در نظر می گیرد، ولی به دلیل اینکه ماهیت دانشگاه ها به گونه ای است که امکان تخلیه و جایگزینی فضاهای خود را به جهت مقاوم سازی ندارند، در نتیجه روند مقاوم سازی این ساختمان ها کند می شوند و متاسفانه در حال حاضر دانشگاه هایی وجود دارند که پول مقاوم سازی را دریافت کردند، اما به دلیل عدم شرایط این اعتبار در حساب آنها مانده است.

ورود خیرین به حوزه مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه تهران دکتر محمود کمره ای، رییس هیات مدیره بنیاد حامیان دانشگاه تهران در گفت وگو با ایسنا، بر ضرورت مقام سازی ساختمان های دانشگاه ها تاکید کرد و افزود: خوشبختانه طی سال های اخیر فرهنگ خیرین در کشور تغییر یافته است.

رویکرد اول به این صورت است که خیرین فقط دنبال ساخت مدرسه یا درمانگاه نیستند، بلکه زمانی به اندازه کافی مدرسه ساخته شده و در حال حاضر این دانش آموزان باید وارد دانشگاه شوند و تحصیلات عالی داشته باشند.

در رویکرد دوم نیز شرایطی فراهم شده است که اقدام خیرین به جمع سپاری داده شود.

در واقع فرهنگ خیری در دانشگاه بین عده زیادی از افراد توزیع شده است و هر فردی به اندازه بضاعت و توانی که دارد، می تواند در این امر سهیم باشد.

ضمن اینکه رویکردی در دانشگاه ها ایجاد شده که خیرین با تشکیل بنیادی نظیر بنیاد حامیان دانشگاه تهران سعی در توسعه کمی و کیفی برنامه های دانشگاه ها دارند.

وی در ادامه نوسازی و مقاوم سازی ساختمان های فرسوده دانشگاه تهران را از مهمترین اولویت های بنیاد حامیان این دانشگاه عنوان کرد و گفت: متاسفانه به دلیل قدمت بسیار بالا بسیاری از ساختمان های دانشگاه تهران به مقاوم سازی و نوسازی نیاز دارند و در این زمینه اقدامات بسیار خوبی از سوی بنیاد حامیان دانشگاه تهران انجام گرفته است و خیرین ترجیح می دهند به جای نوسازی ساختمان های جدیدی ساخته شود.

رییس هیات مدیره بنیاد حامیان دانشگاه تهران تاکید کرد: در حوزه ساخت ساختمان های جدید در دانشگاه تهران، دانشکده فنی این دانشگاه در گیلان با هفت هکتار زمین و 12 هزار متر مربع زیربنا ساخته شده که هزینه آن را اگر امروزه محاسبه کنیم، حدود 40 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

دو خوابگاه دانشجویی مخصوص پسران و یک خوابگاه نیز برای دختران احداث شده است.

علاوه بر این طی سال گذشته ساختمان 9 طبقه نیز برای دانشکده فنی و دانشجویان مهندسی مکانیک دانشگاه تهران در حدود 22 هزار متر مربع زیربنا و با اعتبار 43 میلیارد تومان طی 18 ماه برای این دانشگاه از سوی خیرین ساخته شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، نفس ساختمان های کهنه دانشگاه های کشور چند سالی می شود به شماره افتاده است.

این ساختمان ها که بیش از نیم و حتی برخی از آنها یک قرن عمر دارند و آرشیوی از بهترین های تاریخ علمی کشور را رقم زده اند، هر لحظه احتمال دارد که محل بروز اتفاقات ناخوشایند و تلخی باشند و درست در روزهایی که باید به آنها توجه شود، به حال خود رها شده اند.

این در حالی است که مقاوم سازی و نوسازی ساختمان های دانشگاه های کشور بخصوص دانشگاه هایی که قدمت بالایی دارند، باید بعنوان یکی از ضرورت های دولت و مسئولان وزارت علوم مد نظر قرار بگیرد و با اختصاص بودجه لازم این موضوع را در اولویت تصمیم گیری ها قرار دهند.

حال حادثه اخیر زلزله کرمانشاه می تواند تلنگری باشد برای مسئولان تا فکری به حال بافت های فرسوده ساختمان های دانشگاه ها کنند.


کلید واژه ها: دانشگاه - ساختمان - دانشگاه تهران - مسئولان - نوسازی - کشور - رییس دانشگاه تهران - بحران - حادثه - ایمنی - تهران - تاسیسات - صورت - برنامه - بزرگ - فاجعه - زلزله - محمود نیلی - دکتر - هایی - نیلی - فرسوده - اهمیت - پروژه - تصمیم - آینده - گزارش - پردیس - رابطه - سیاسی

آخرین اخبار سرویس:
چین سه ماهواره سنجش از راه دور پرتاب کرد

تشکیل هیئت امنای مدیریت کمک های مردمی در مهاباد+گزارش

شرایط و تاریخ تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی 96

تشکیل هیئت امنای مدیریت کمک های مردمی در مهاباد

فعالیت پارک علم و فناری در دانشگاه یاسوج

انتصاب سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی

تجلیل از استعدادهای درخشان دانشگاه مازندران

تداوم کمک های گیلانی ها به مناطق زلزله زده

مانور امدادو نجات در دانشگاه شهرکرد+فیلم

تداوم کمک های گیلانیان به مناطق زلزله زده

جمع آوری کمک های دانشجویان به زلزله زدگان توسط کانون هلال احمردانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند

انتصاب سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی

انتشار ­اطلاعیه تکمیل ظرفیت آزمون سراسری 96

البرز-روند احداث قطعه یک آزاد راه تهران - شمال

کنفرانس بین المللی کنترل و ابزار دقیق در شیراز

امشب آخرین مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی پیام نور و غیرانتفاعی

روزیاتو: کافی شاپی که سیر را می سوزاند و جای قهوه غالب می کند

ارتقای 14 پله ای ایران در شاخص نوآوری جهانی

همایش ملی پژوهشهای نظری و عملی در معماری و شهرسازی در ایلخچی

فراخوان مهم آموزش و پرورش برای انتخابات هیئت امنایی !

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور از هفته آینده

دانشگاهیان اهل سیاسی بازی نیستند

جزییات شرایط و تاریخ تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی سال 96 آموزش و پرورش !

آغاز تکمیل ظرفیت کنکور 96 از 4 آذر | پذیرش 13 هزار نفر

ثبت نام بیش از 10 هزار داوطلب در تکمیل ظرفیت کاردانی به کارشناسی فنی و حرفه ای و غیرانتفاعی

سیاره سیگار کشف شد

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور از هفته آینده

رییس دانشگاه اسلامی استان آذربایجان غربی منصوب شد

معاون نخست وزیر لهستان: ایران "خانه دوم" بسیاری از لهستانی ها است

مقاله استاد مدعو دانشگاه آزاد اسلامی علی آباد کتول در ژورنال ISI نمایه شد

حراست چشم دانشگاه است

ارتقای عضو هیئت علمی واحد شبستر به استادیاری

آغاز کنفرانس بین المللی کنترل و ابزار دقیق در شیراز

امنیت امروز کشور مدیون خون شهدا است

نمای زیبای پاییز در یکی از قدیمی ترین شهر های کانادا

ضرورت رفع مشکلات کشور توسط دانشگاه ها

ارزشمندی وقف کردن حاصل زندگی برای رفع مشکلات مردم و جوانان

بخش خواهران مسابقات قرآن دانشگاه آزاد اراک

برج دوم فناوری دانشگاه امیرکبیر راه اندازی می شود

دانشگاه آزاد یکی از بزرگ ترین دانشگاه های غیر دولتی دنیاست

آموزش 800 فراگیر در رشته های اقتصاد مقاومتی در پایگاه های بسیج علمی مازندران

تعقل راه ارتباط با خداست/ مطالعات فرهنگی لایه ای از فهم قرآن را مدیریت می کند

شهادت دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرمجلسی در نبرد با تکفیری ها

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان منصوب شد

انتصاب سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی

دیدار معاون آموزشی وزارت علوم با دانشجویان ایرانی در چین

انسان خلاق، محور توسعه پایدار است

برپایی نشست علمی «نقش حوزه در اسلامی سازی علوم انسانی»

برگزاری مسابقات قرآن و عترت در دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد+گزارش

جلسه شورای اقتصاد دانش بنیان و سرمایه گذاری دانشگاه آزاد اسلامی

شرایط و تاریخ تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی 96

رمزگشایی از یک سیارک "سیگار برگی"

ضرورت هماهنگی بیشتر وزارت علوم و معاونت علمی ریاست جمهوری

همایش «درجستجوی خانه دوم»

اعتراض دانشجویان خوارزمی به عدم احداث ایستگاه مترو در جوار دانشگاه

طراحی برنامه کاربردی فایروال

ثبت شش اختراع توسط دانشجوی مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی شهرکرد

لزوم هماهنگی بیشتر میان وزارت علوم و معاونت علمی ریاست جمهوری

جذب اعضای هیأت علمی و ایجاد مراکز پژوهشی از مسائل مهم آموزش عالی

واحد علوم و تحقیقات؛ دانشگاهی موفق در تربیت کارآفرین

نشست هم اندیشی درباره فعالیت های پژوهشی و فناورانه برگزار شد

بورسیه بنیاد حامیان دانشگاه تهران

تغییر تاریخ برگزاری جلسات مصاحبه دوره دکتری دانشگاه پیام نور

کشاورزی از آسیب پذیرترین بخشهای اقتصاد کشورهاست

آغاز ثبت نام آزمون دکتری از فردا

خودکشی یک دانشجوی دختر در دانشگاه کابل +عکس

زمان آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور

بازسازی علمی خانه های روستایی از مناطق زلزله زده با حمایت خیران کاشانی

دیپلماسی علمی، دیپلماسی صلح و گفتگو است

جلسه هیات ممیزه مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی

انتصاب سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی جیرفت

توسعه و محیط زیست لازم و ملزوم یکدیگرند/ توسعه در بستر فرهنگی هر جامعه صورت می گیرد

آغاز ثبت نام آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) از فردا

7 سال انتظار دانشگاهیان پیام نور شیراز جهت میزبانی شهدای گمنام پایان یافت

مهمترین رویدادهای خبری شهرستان ها در 30 آبان

چالش های موجود دانشگاه را به فرصت تبدیل کنیم

شرایط و تاریخ تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی 96

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور از هفته آینده

تجهیز و بازسازی پیشرفته ترین بخش NICU در ایران

بورسیه بیش از 1000 دانشجوی دانشگاه تهران توسط بنیاد حامیان دانشگاه

فرهاد رهبر: انسان خلاق، محور توسعه پایدار است/ توسعه یافتگی به فن آوری و دانایی ارتباط دارد

باید متحول شویم

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز: از سال 90 تاکنون 822 جایزه حُسن تحصیلی اعطا شده است/ توزیع 255 سکه بین 54 نخبه علمی

آغاز ثبت نام آزمون دکتری از فردا

مشکلات زیست محیطی نتیجه کم توجهی به سند چشم انداز توسعه است

قرن 21 قرن تفکر و تعقل است/راه برون رفت از ناپایداری دستیابی به خرد و دانش است

نام نویسی آزمون دکتری 97 از فردا

جزییات تکمیل ظرفیت سازمان سنجش امروز منتشر می شود

ساخت سالنهای چندمنظوره موجب بهبود سرانه فضای ورزشی دانشجویی می شود

محققان سیارکی شبیه یک سیگار عظیم کشف کردند

چاپ سه مقاله عضو هیات علمی واحد ماکو در مجلات معتبر خارجی و علمی پژوهشی

مشکلات زیست محیطی نتیجه کم توجهی به سند چشم انداز توسعه است

معرفی نماینده تام الاختیار دانشگاه آزاد در شورای تحول و ارتقای علوم انسانی

جزییات و زمان ثبت نام آزمون دکتری

آغاز ثبت نام آزمون دکتری 97

میزان و نحوه تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 1397 اعلام شد

دانشجویان منابع طبیعی آب می روند

رییس سی و دومین جشنواره ملی قرآن و عترت(ع) دانشگاه های کشور منصوب شد

مسابقات قرآن دانشگاه آزاد اراک برگزار شد

از سوی محققان ایرانی کیف پزشکی ویژه مناطق دور افتاده ارائه شد

برومند مطرح کرد لزوم توجه دانشگاه ها به نوآوری برای حل مشکلات جامعه

در دانشگاه آزاد هشتمین کنفرانس بین المللی کشاورزی پایدار برگزار شد

آغاز همایش کشاورزی پایدار در محیط زیست، غذا، انرژی و صنعت

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور از هفته آینده

دانشجوی دانشگاه آزاد واحد تنکابن در سوریه شهید شد

آغاز ثبت نام آزمون دکتری از فردا

اطلاعیه مهم سازمان سنجش درباره تکمیل ظرفیت آزمون سراسری 96

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور از هفته آینده

اطلاعیه سازمان سنجش درباره تکمیل ظرفیت آزمون سراسری 96

آغاز کنفرانس بین المللی کشاورزی پایدار در محیط زیست

رمزگشایی از یک سیارک "سیگار برگی"

انتشار ­اطلاعیه سازمان سنجش درباره تکمیل ظرفیت آزمون سراسری 96

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور از هفته آینده

شرایط و تاریخ تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی 96

دانشگاه های خلیج فارس و علوم پزشکی بوشهر رشته های مشترک راه اندازی می کنند

آغاز ثبت نام آزمون دکتری 97/ برگزاری آرمون 4 اسفند ماه

نمایشگاه اشتغال و توسعه کارآفرینی در شیراز

آغاز ثبت نام آزمون دکتری 97/ برگزاری آزمون 4 اسفند ماه

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور از هفته آینده

برگزاری جشنواره جهادگران علم و فناوری در لرستان

ظرفیت های پژوهشی دانشکده علوم قرآنی میبد مورد توجه قرار گیرد

کنفرانس بین المللی کشاورزی پایدار در محیط زیست آغاز به کار کرد

آغاز ثبت نام آزمون دکتری 97/ برگزاری آرمون 4 اسفند ماه

شرایط و تاریخ تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی سال 96

توکلی در گفت وگو با فارس خبر داد انتشار اطلاعیه تکمیل ظرفیت آزمون سراسری از بعدازظهر امروز/ آغاز ثبت نام از چهارم آذرماه

دانشجوی دانشگاه آزاد واحد تنکابن در سوریه شهید شد

شرایط و تاریخ تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی سال 96

از فردا؛ ­نام نویسی آزمون دکتری 97

تجلیل از واقفان، هیات امنا و متولیان موقوفه های آمل

امروز؛ انتشار ­اطلاعیه سازمان سنجش درباره تکمیل ظرفیت آزمون سراسری 96

آغازبه کار هشتمین کنفرانس بین المللی کشاورزی پایدار در محیط زیست، غذا، انرژی و صنعت

مدیر روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر منصوب شد

13 هزار نفر در تکمیل ظرفیت کنکور 96 پذیرفته می شوند

امضاء تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه یزد ودانشگاه پسکارای ایتالیا

لزوم مدیریت پسماندهای زلزله

آغاز ثبت نام آزمون ورودی دوره دکتری از فردا

دانشجوی چادری در کشور هندوستان

نام نویسی آزمون دکتری 97 از فردا

ایجادگنجینه گیاهان زینتی پیازی گلخانه ای درمحلات

برداشته شدن نیوجرسی از مقابل پاساژ های نا ایمن

دانشجویان خارجی و مشکلات وطنی

به دنبال برگزاری مستقل آزمون های دانشگاه آزاد اسلامی هستیم

زمین لرزه هیچ ارتباطی با فناوری هارپ ندارد/ لزوم مدیریت پسماندهای زلزله

عکس خارق العاده ناسا از سلفی در مریخ!

بازدید و بررسی عملکرد حدود یکصد واحد آموزشی استان فارس

انتصاب اعضای هیئت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم ، تحقیقات و فناوری خراسان رضوی

عکس خارق العاده ناسا از سلفی در مریخ!

دانشگاه پیام نور شیراز میزبان دو شهید گمنام شد

برگزاری محفل انس با قرآن در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن

زلزله ایلام برای کرمانشاه جای نگرانی ندارد

دانش آموخته دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن به جمع شهدای مدافع حرم پیوست

جمع آوری کمک های مردمی واحد بوکان برای زلزله زدگان غرب کشور

چگونه با پرخاشگری کودک برخورد کنیم؟

افزایش عمر ایمپلنت های استخوانی و دندانی با پوشش های نانوساختار

تولید غضروف مصنوعی از هیدروژل برای اولین بار

ورود حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد به فن بازارها

اعظم نیکوکار، امیرحسین محمدداودی، نادرقلی قورچیان ارزیابی سطح فرهنگ دانشجویی دانشجویان تحصیلات تکمیلی

دانشگاه یاسوج الگوی موفق در آموزش عالی

زمان توزیع کارت آزمون دکتری اعلام شد/ آغاز ثبت نام از چهارشنبه

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران یکی از پژوهشگران پراستناد دنیا شد

شروع ثبت نام آزمون دکتری از اول آذر ماه 96

عکس/ کاروان هزار نفری دختران دانشجو با پای پیاده در راه مشهد

استخدام موسسه آموزشی خوارزمی

اختراع دستگاه بهینه ساز مصرف سوخت + فیلم

تجلیل از تلاش خادمان کاروان دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

رجایی درگذشت دانشجوی مقطع دکتری برق واحد زنجان را تسلیت گفت

برپایی نمایشگاه اشتغال و توسعه کارآفرینی در شیراز

بازدید مدیران ارشد دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور از دانشگاه صدا و سیما

رییس دانشکده علوم انسانی واحد سیرجان معرفی شد

تکریم و معارفه رییس واحد قشم برگزار شد

کسب عنوان برتر در پنجمین نمایشگاه ربع رشیدی از سوی مخترع مرکز رشد واحد ساری

بورسیه 21 دانشجو لغو شده است

تربیت پزشک از خدمات دانشگاه آزاد به میهن اسلامی است

بازدید سرزده سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس از واحد استهبان

مجوز فعالیت کانون فرهنگی «جرعه نور» در واحد تهران مرکزی صادر شد

ساخت سالن چندمنظوره سرانه فضای ورزشی برای دانشجویان را بهبود می بخشد

امضاء تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه یزد و دانشگاه پسکارا ایتالیا +تصاویر

همایش «نحوه مدیریت دعوت به نماز» در دانشگاه آزاد آشتیان برگزار می شود

وزیر علوم: مسأله جذب استاد از مسائل مهم آموزش عالی کشور است

سرپرست جدید دانشگاه آزاداسلامی واحد قشم منصوب شد

وظیفه کارکنان حراست، صیانت و حفاظت محیط دانشگاه است

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان معرفی شد

تکاب برفی شد

آخرین مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت آزمون کاردانی به کارشناسی فنی حرفه ای و غیرانتفاعی اعلام شد

تغییر رییس دانشگاه آزاد تاکستان

بهره برداری از خانه مسافر، سالن سینما و مرکز همایش های واحد انار

تمدید فراخوان انتخاب اعضای حقیقی کمیسیون های تخصصی شورای عالی عتف

پویایی، شاخصه دومین جشنواره نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد است

داوری مطلوب نشریات دانشجویی

معرفی نماینده تام الاختیار دانشگاه آزاد اسلامی در شورای تحول و ارتقای علوم انسانی

تغییر روسای دانشگاه آزاد میاندوآب، قشم، جیرفت و بردسیر

تشکیل ستاد هفته پژوهش از اولویت های هفته پژوهش درواحدهای دانشگاهی باشد

4 انتصاب جدید در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی

بررسی فناوری های نوین در کشاورزی پایدار در یک کنفرانس بین المللی

مراسم تشییع پیکر استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه / تصاویر

سرپرست واحدهای قشم، جیرفت و بردسیرمنصوب شدند

ارسال کمک های جمع آوری شده دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودسر و املش به مناطق زلزله زده کرمانشاه

4 انتصاب جدید در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی

لاریجانی: دانشگاه ها در مسیر نیازهای بخش تولید گام بردارند

کسب رتبه برتر مسابقات معماری آمریکا از سوی دانشجوی واحد کرمان

دانشگاه های بزرگ کشور تاب زلزله ندارند

دانشگاه های بزرگ کشور تاب زلزله ندارند