مطالب مرتبط:
اعزام دانشجویان دانشگاه علم و صنعت به مناطق زلزله زده غرب کشور
یزدان مهر در گفت وگو با فارس مطرح کرد اعلام آمادگی صندوق رفاه دانشجویان برای کمک به دانشگاه های خسارت دیده در زلزله غرب کشور
سرسنگی مطرح کرد جمع اوری کمک های مردمی در دانشگاه تهران و ارسال آنها به مناطق زلزله زده غرب کشور
اعلام آمادگی رییس دانشگاه علوم پزشکی برای راه اندازی بیمارستان سیار در منطقه زلزله زده غرب کشور
اعلام آمادگی رییس دانشگاه علوم پزشکی برای راه اندازی بیمارستان سیار در منطقه زلزله زده غرب کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 01:102017-11-14دانش

دانشگاه های بزرگ کشور تاب زلزله ندارند


با وجود اینکه زنگ خطر فرسودگی ساختمان ها و تاسیسات زیربنایی مراکز علمی، دانشگاه ها بخصوص دانشگاه های بزرگ و مطرح کشور چند سالی است به صدا درآمده و کارشناسان و مسئولان بارها و بارها در خصوص این خطر و فاجعه ای که در صورت بی توجهی به نوسازی و مقاوم سازی ساختمان .

- با وجود اینکه زنگ خطر فرسودگی ساختمان ها و تاسیسات زیربنایی مراکز علمی، دانشگاه ها بخصوص دانشگاه های بزرگ و مطرح کشور چند سالی است به صدا درآمده و کارشناسان و مسئولان بارها و بارها در خصوص این خطر و فاجعه ای که در صورت بی توجهی به نوسازی و مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه ها به بار خواهد آمد، هشدار داده اند اما همواره این مساله در بین مسئولان و تصمیم گیران این حوزه مغفول واقع شده است.

البته هر بار که حادثه و بحرانی رخ می دهد، اهمیت این موضوع برای چند صباحی بین مسئولان مطرح می شود؛ اما پس مدتی انجام اقدام جدی در این زمینه مجددا به ورطه فراموشی سپرده می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این بی توجهی به ساختمان های فرسوده دانشگاهی که عمر آن ها بعضا به صد سال می رسد، در حالی از سوی مسئولان صورت می گیرد که کشور ما به عنوان یکی از مناطق پرخطر از نظر وقوع بحران هایی نظیر زلزله شناخته می شود، به ترتیبی که بروز هر حادثه ای می تواند صدمات جانی و مالی جبران ناپذیری را بر کشور وارد کند.

در این شرایط به نظر می رسد باید به گونه ای عمل شود که در هنگام بروز بحران های طبیعی دانشگاه ها بتوانند سقف امن و پناهگاهی برای مردم حادثه دیده باشند، نه اینکه خسارات وارده به آن ها نمک بر روی زخم آسیب دیدگان باشد.

در همین رابطه دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران در گفت وگو با ایسنا، نوسازی و ارتقای سطح ایمنی ساختمان های این دانشگاه را از برنامه های مهم سال جاری عنوان کرد و گفت: با توجه به قدمت بالای دانشگاه تهران بسیاری از ساختمان های این دانشگاه نزدیک به 80 سال عمر دارند که بسیاری از این ساختمان ها در پردیس مرکزی قرار گرفته اند، اگرچه ساختمان های پراکنده در سطح شهر نیز از قدمت بالایی برخوردارند، بنابراین باید بحث ایمنی و نوسازی این ساختمان ها مورد توجه قرار بگیرد.

دکتر نیلی افزود: از دو سال پیش برنامه مقاوم سازی و ایمنی سازی ساختمان های این دانشگاه نظیر دانشکده حقوق و علوم سیاسی آغاز شده است که این پروژه در مراحل نهایی قرار دارد.

بنابراین سعی داریم در سال آینده با تامین اعتبار لازم امر مقاوم سازی سایر ساختمان ها را نیز در دستور کار قرار بدهیم.

به گفته وی، با توجه به اینکه در مراحل نوسازی و مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه تهران باید فعالیت های آموزشی و پژوهشی همزمان انجام بگیرد، بنابراین روند کار کند پیش می رود، اما نوسازی ساختمان دانشکده حقوق به عنوان اولین تجربه کاری در این حوزه با موفقیت انجام می شود.

رییس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: دانشکده ادبیات و علوم انسانی در اولویت کار مقاوم سازی و نوسازی قرار دارد و اگر اعتبارات لازم که در اختیار وزارت علوم قرار دارد، اختصاص داده شود، سایر ساختمان ها را نیز از نظر ایمنی ارتقاء خواهیم داد.

چراکه این برنامه نیازمند اعتبارات مجزا و تعریف شده است و تاکنون دانشگاه تهران از منابع محدود خود حداقل های لازم را در جهت ایمنی سازی انجام داده است.

وی یادآور شد: دانشگاه تهران برای آسانسورها، سیستم های برق و سیستم های آتش نشانی فعالیت های ایمن سازی را آغاز کرده که منابع این فعالیت ها از منابع محدود دانشگاه تامین شده است.

همچنین کمیته HSE برای ایمنی آزمایشگاه ها در این دانشگاه تشکیل شده و این کمیته در زمینه های مختلف ایمن سازی فعالیت می کند.

دکتر نیلی احمدآبادی در خصوص میزان اعتبار مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه تهران نیز گفت: اگر بخواهیم مابقی ساختمان های دارای بیش از 80 سال عمر این دانشگاه را نیز بازسازی کنیم، باید 10 برابر بودجه ای که برای دانشکده حقوق و علوم سیاسی هزینه کردیم، در دست داشته باشیم.

عدم پرداخت بودجه تعمیر و تجهیز دانشگاه علم و صنعت دکتر محمد علی برخورداری رییس دانشگاه علم و صنعت در گفت وگو با ایسنا میزان بودجه تعمیر و تجهیز دانشگاه علم و صنعت را حدود 12 میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: متاسفانه این مبلغ هنوز به طور کامل پرداخت نشده است.

در واقع این دانشگاه به دلیل قدمت بالا، ساختمان هایی در اختیار دارد که این ساختمان ها هر ساله نیاز به تجهیز و نوسازی دارند.

بنابراین با مبلغ اندک تعمیر و تجهیز نمی توان اولویت خاصی را برای تعمیر ساختمان های خاص اختصاص داد.

تنها تلاش ما این است که بودجه در دانشگاه به صورت عادلانه توزیع شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه هیچ بودجه ای به عنوان بودجه نوسازی برای دانشگاه علم و صنعت اختصاص نیافته است، گفت: بودجه ساخت و ساز با اعتبار تعمیر و تجهیز از یکدیگر مجزا است.

متاسفانه بودجه ای در امر ساخت و ساز به دانشگاه اختصاص داده نشده است.

ضرورت نوسازی 30 درصد ساختمان های دانشگاه تربیت مدرس دکتر محمدتقی احمدی، رییس دانشگاه تربیت مدرس در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: طرح بزرگ مقاوم سازی ساختمان های حساس و مهم کشور از سال 1381 آغاز شد، اجرای این طرح به مدت 6 سال به طور جدی ادامه پیدا کرد.

با توجه به اینکه من مسئولیت پشتیبانی و هدایت این پروژه ها را برعهده داشتم، در جریان جزییات آن قرار دارم.

در واقع بر اساس این پروژه قرار شد ساختمان های مهم و استراتژیک کشور که از لحاظ مقاوم سازی ایمن نیستند را ایمن سازی کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: در این پروژه تعدادی از پروژه های مربوط به ارزیابی آسیب پذیری و مقاوم سازی ساختمان های کشور را در دوره هفت سال آغاز کردیم و تعدادی از این ساختمان ها در حد مطالعات و ارائه نقشه های اجرایی پیش رفت که البته فقط تعداد محدودی از این ساختمان های غیرایمن مقاوم سازی شدند و پروژه مطالعاتی به مرحله اجرا درآمد، بطوریکه بهترین نمونه های این نوسازی در حوزه نوسازی مدارس کشور اتفاق افتاد و در این راستا نزدیک به سه هزار مدرسه مقاوم سازی شدند.

رییس دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه بودجه های پشتیبانی مستمر از پروژه فوق در نیمه دوم دهه 80 تامین نشد، بسیاری از ساختمان های دانشگاه های کشور که ایمنی مناسبی ندارند، سهم کمتری از این بودجه مقاوم سازی بردند.

دکتر احمدی تاکید کرد: در ابتدای اجرای طرح مقاوم سازی ساختمان های مهم و حساس کشور حدود 4 میلیارد دلار بودجه در نظر گرفته شد که در نهایت فقط یک میلیارد دلار آن که البته بیشتر این بودجه در حوزه نوسازی مدارس آموزش و پرورش انجام شد، تخصیص پیدا کرد.

این در حالی است که سهم آموزش عالی از این رقم نیز بسیار ناچیز بود.

اما در نهایت سازوکار و زنجیره مقاوم سازی ساختمان های مهم کشوری در اواخر دهه 80 از هم پاشید.

ساختمان های دانشگاه شریف وضعیت ایمنی نامناسبی دارند دکتر محمود فتوحی، رییس دانشگاه صنعتی شریف در گفت وگو با ایسنا به تشریح مهم ترین برنامه های دانشگاه شریف در سال جاری پرداخت و افزود: این دانشگاه در نظر دارد برای سال جاری برنامه های مختلف و جدی در حوزه های مختلف آموزشی، پژوهشی و بین الملل داشته باشد، به طوری که در حوزه بین الملل سعی می کنیم به نوعی ارتباط بین المللی در جهت جذب دانشجو از کشورهای همسایه و همچنین ارتباط با دانشگاه های تراز اول دنیا برای انجام فعالیت ها و اجرای دوره های مشترک را در دستور کار قرار دهیم.

به نوعی تلاش داریم چه در حوزه کشورهای همسایه به عنوان کشورهای نفوذ و چه با کشورهایی که دارای کیفیت بالای علمی آموزشی هستند، در جهت اجرای دوره های مشترک و همچنین فرستادن دانشجویان دوره کارشناسی ارشد برای گذراندن برخی دوره ها فعال تر ظاهر شویم.

وی در ادامه تصریح کرد: در حوزه آموزش برنامه دانشگاه صنعتی شریف این است که در راه اندازی رشته های "میان رشته ای" به صورت جدی تر وارد عمل شود و در زمینه عمرانی نیز توسعه دانشگاه به سمت شمال و منطقه 22 از مهمترین برنامه های سال جاری به شمار می رود.

همچنین در عرصه پژوهش نیز عمده برنامه ما این است که تلاش بیشتری در جهت تجاری سازی و تکمیل کردن زنجیره دانش ورزی در دانشگاه داشته باشیم.

رییس دانشگاه صنعتی شریف ساخت ساختمان "کلاس درس" در دانشگاه را یکی از مهمترین پروژه های عمرانی سال جاری عنوان کرد و گفت: یکی از اقداماتی که در سال جاری دنبال آن هستیم، این است که احداث ساختمان دانشگاه با عنوان "کلاس درس" را امسال به پایان برسانیم و ساختمان کلاس درس فعلی را که نیازمند مقاوم سازی است را تعطیل و به ساختمان جدید منتقل کنیم.

خوشبختانه مقاوم سازی ساختمان "کلاس درس" در حال حاضر شروع شده است.

دکتر فتوحی با بیان اینکه ساختمان های دانشگاه شریف از لحاظ ایمنی وضعیت خوبی ندارند، گفت: در صورتی که بودجه کافی برای مقاوم سازی و نوسازی این ساختمان ها در اختیار داشته باشیم، تمامی ساختمان های این دانشگاه بخصوص ساختمان های "کلاس درس" را که از لحاظ ایمنی وضعیت نامناسب دارند، مقاوم سازی خواهیم کرد.

بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی ایران فضای فیزیکی ندارد علی جعفریان، رییس پیشین دانشگاه علوم پزشکی تهران محدودیت فیزیکی را از مشکلات دانشگاه علوم پزشکی تهران بر شمرد و گفت: به دلیل قدیمی بودن دانشگاه و اینکه تقریبا در طول سال های زیاد فضای جدیدی به آن اضافه نشده است، مساله محدودیت فیزیکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران بسیار جدی است و ناچار هستیم مرتبا در این زمینه سرمایه گذاری کنیم.

وی با بیان اینکه از زمان جدا شدن دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران، بخش علوم پزشکی فضای مناسبی به جز پردیس مرکزی در اختیار ندارد، اظهار کرد: بقیه ساختمان های این دانشگاه پراکنده و غیر دانشگاهی هستند و دانشگاه علوم پزشکی تهران به دنبال آن است که پردیس دومی را ایجاد کند و در حال حاضر به دنبال فضایی برای ایجاد این پردیس است.

دکتر جعفریان تاکید کرد: البته بخشی از مشکل دانشگاه علوم پزشکی تهران در طرح ساماندهی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران حل خواهد شد و ساختمان جدید دانشکده پزشکی و دانشکده توانبخشی در محوطه پردیس پورسینا ایجاد خواهد شد، اما باز هم پردیس دومی نیاز است تا خوابگاه های این دانشگاه در آن متمرکز شوند.

رییس پیشین دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به فرسوده و مستهلک بودن آپارتمان ها و مجتمع های خوابگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: به غیر از خوابگاه کوی دانشگاه که آن هم قدیمی است، بقیه خوابگاه های این دانشگاه برای کاربری خوابگاهی ایجاد نشده اند، بنابراین در پردیس دوم این دانشگاه هم فضاهای خوابگاهی جدید ایجاد خواهد شد و هم امکانات ورزشی و تفریحی برای دانشجویان مستقر می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر مهمترین مشکل برای ایجاد پردیس دوم دانشگاه علوم پزشکی تهران مساله تهیه زمین است، چرا که حدود 150 تا 200 هکتار زمین در تهران نیاز است که تا کنون کسی آن را در اختیار دانشگاه قرار نداده است و جای تاسف است که بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی کشور و دومین دانشگاه کشور از نظر تعداد هیات علمی و اولین دانشگاه از نظر رتبه های پژوهشی فضا ندارد و کسی نیز تاکنون به فکر تامین این فضا نبوده است.

ساختمان های 40 دانشگاه کشور نیازمند بازسازی هستند دکتر حسین عسگریان ابیانه، معاون اداری مالی وزارت علوم در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: در بودجه عمرانی امسال بخشی از اعتبارات وزارت علوم برای نوسازی و بازسازی ساختمان های مراکز دانشگاه ها اختصاص یافته و این وزارتخانه به دنبال تقویت میزان اعتبارات تخصیصی این بخش است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه ساختمان های حدود 40 دانشگاه در کشور نیازمند بازسازی و مقاوم سازی هستند، تصریح کرد: متاسفانه ساختمان های دانشگاه های قدیمی معمولا بالای 30 تا 40 سال و حتی بیشتر قدمت دارند که عمده این ساختمان ها نیازمند بازسازی هستند، در این راستا طی سال جاری بخش عمرانی بصورت متمرکز به منظور مقاوم سازی این ساختمان ها بودجه در نظر گرفته است.

معاون اداری و مالی وزارت علوم همچنین خاطر نشان کرد: از امسال وزارت علوم بطور جدی دنبال مقاوم سازی و نوسازی ساختمان های فرسوده دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی قدیمی است و بودجه آن برای سال های آینده و در طول برنامه ششم توسعه قطعا افزایش خواهد یافت.

تخصیص اعتبار 10 میلیاردی برای مقاوم سازی دانشگاه ها مهندس مهرالله رخشانی مهر، مدیر کل طرح های عمرانی وزارت علوم در گفت وگو با ایسنا، برنامه های وزارت علوم در حوزه مقاوم سازی را به دو بخش تقسیم کرد و افزود: بخش اول تعمیرات اساسی و بخش دوم مقاوم سازی است که البته دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی این دو بخش را با یکدیگر اشتباه می گیرند.

در حالی که منظور ما از مقاوم سازی این است که اگر زمانی زلزله ای اتفاق افتاد، ساختمان دانشگاه مقاومت لازم در برابر زلزله را داشته باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: مفهوم مقاوم سازی تعویض پارکت، کف یا تغییر سیستم دیوار ساختمان خاص نیست، متاسفانه بسیاری از مسئولان دانشگاه ها مقاوم سازی و تعمیر ساختمان ها را با یکدیگر اشتباه می گیرند و در نتیجه هزینه های مقاوم سازی به صورت سرسام آور افزایش می یابد.

بطوریکه در یک ساختمان بعد از مقاوم سازی، تعمیرات اساسی انجام می دهند؛ در نتیجه هزینه های نهایی آن نزدیک به هزینه تمام شده یک ساختمان یا حتی بیشتر از آن می شود، به همین دلیل سازمان برنامه و بودجه کشور معمولا از طرح های مقام سازی استقبال نمی کنند.

مدیر کل طرح های عمرانی وزارت علوم افزود: این وزارت خانه برای برخی از پروژه های ساختمانی بطور سالانه هزینه مقاوم سازی دارد.

این اعتبار برای پروژه هایی نظیر ساختمان دانشکده حقوق دانشگاه تهران است که ماهیت میراثی دارند و ما به دنبال حفظ آن هستیم.

مهندس رخشانی مهر خاطرنشان کرد: در حال حاضر ردیف متمرکزی به نام مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه ها با اعتبار 10 میلیارد تومان در وزارت علوم در نظر گرفته شده که این اعتبار برای ساختمان هایی که ماهیت میراثی دارند، اختصاص داده می شود، اما ساختمان های قدیمی که فرسوده هستند بسیاری از مواقع حفظ آن ها از نظر ریالی به صرفه نیست، این ساختمان ها باید تخریب و مجدد ساخته شوند که اعتباری نیز با عنوان طرح تامین فضا به مبلغ 1000 میلیارد تومان برای سال جاری تخصیص داده شده است.

مدیر کل طرح های عمرانی وزارت علوم همچنین با تاکید بر اینکه بیش از 60 درصد ساختمان های دانشگاه ها در برابر زلزله مقاوم نیستند، گفت: وزارت علوم از سال 85 تاکنون اعتباری با عنوان "مقاوم سازی" این ساختمان ها در نظر می گیرد، ولی به دلیل اینکه ماهیت دانشگاه ها به گونه ای است که امکان تخلیه و جایگزینی فضاهای خود را به جهت مقاوم سازی ندارند، در نتیجه روند مقاوم سازی این ساختمان ها کند می شوند و متاسفانه در حال حاضر دانشگاه هایی وجود دارند که پول مقاوم سازی را دریافت کردند، اما به دلیل عدم شرایط این اعتبار در حساب آنها مانده است.

ورود خیرین به حوزه مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه تهران دکتر محمود کمره ای، رییس هیات مدیره بنیاد حامیان دانشگاه تهران در گفت وگو با ایسنا، بر ضرورت مقام سازی ساختمان های دانشگاه ها تاکید کرد و افزود: خوشبختانه طی سال های اخیر فرهنگ خیرین در کشور تغییر یافته است.

رویکرد اول به این صورت است که خیرین فقط دنبال ساخت مدرسه یا درمانگاه نیستند، بلکه زمانی به اندازه کافی مدرسه ساخته شده و در حال حاضر این دانش آموزان باید وارد دانشگاه شوند و تحصیلات عالی داشته باشند.

در رویکرد دوم نیز شرایطی فراهم شده است که اقدام خیرین به جمع سپاری داده شود.

در واقع فرهنگ خیری در دانشگاه بین عده زیادی از افراد توزیع شده است و هر فردی به اندازه بضاعت و توانی که دارد، می تواند در این امر سهیم باشد.

ضمن اینکه رویکردی در دانشگاه ها ایجاد شده که خیرین با تشکیل بنیادی نظیر بنیاد حامیان دانشگاه تهران سعی در توسعه کمی و کیفی برنامه های دانشگاه ها دارند.

وی در ادامه نوسازی و مقاوم سازی ساختمان های فرسوده دانشگاه تهران را از مهمترین اولویت های بنیاد حامیان این دانشگاه عنوان کرد و گفت: متاسفانه به دلیل قدمت بسیار بالا بسیاری از ساختمان های دانشگاه تهران به مقاوم سازی و نوسازی نیاز دارند و در این زمینه اقدامات بسیار خوبی از سوی بنیاد حامیان دانشگاه تهران انجام گرفته است و خیرین ترجیح می دهند به جای نوسازی ساختمان های جدیدی ساخته شود.

رییس هیات مدیره بنیاد حامیان دانشگاه تهران تاکید کرد: در حوزه ساخت ساختمان های جدید در دانشگاه تهران، دانشکده فنی این دانشگاه در گیلان با هفت هکتار زمین و 12 هزار متر مربع زیربنا ساخته شده که هزینه آن را اگر امروزه محاسبه کنیم، حدود 40 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

دو خوابگاه دانشجویی مخصوص پسران و یک خوابگاه نیز برای دختران احداث شده است.

علاوه بر این طی سال گذشته ساختمان 9 طبقه نیز برای دانشکده فنی و دانشجویان مهندسی مکانیک دانشگاه تهران در حدود 22 هزار متر مربع زیربنا و با اعتبار 43 میلیارد تومان طی 18 ماه برای این دانشگاه از سوی خیرین ساخته شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، نفس ساختمان های کهنه دانشگاه های کشور چند سالی می شود به شماره افتاده است.

این ساختمان ها که بیش از نیم و حتی برخی از آنها یک قرن عمر دارند و آرشیوی از بهترین های تاریخ علمی کشور را رقم زده اند، هر لحظه احتمال دارد که محل بروز اتفاقات ناخوشایند و تلخی باشند و درست در روزهایی که باید به آنها توجه شود، به حال خود رها شده اند.

این در حالی است که مقاوم سازی و نوسازی ساختمان های دانشگاه های کشور بخصوص دانشگاه هایی که قدمت بالایی دارند، باید بعنوان یکی از ضرورت های دولت و مسئولان وزارت علوم مد نظر قرار بگیرد و با اختصاص بودجه لازم این موضوع را در اولویت تصمیم گیری ها قرار دهند.

حال حادثه اخیر زلزله کرمانشاه می تواند تلنگری باشد برای مسئولان تا فکری به حال بافت های فرسوده ساختمان های دانشگاه ها کنند.


کلید واژه ها: دانشگاه - ساختمان - دانشگاه تهران - مسئولان - نوسازی - کشور - رییس دانشگاه تهران - بحران - حادثه - ایمنی - تهران - تاسیسات - صورت - برنامه - بزرگ - فاجعه - زلزله - محمود نیلی - دکتر - هایی - نیلی - فرسوده - اهمیت - پروژه - تصمیم - آینده - گزارش - پردیس - رابطه - سیاسی

آخرین اخبار سرویس:
ازدواج دانشجویی در دانشگاه تربیت مدرس

نصیری خبرداد برگزاری گردهمایی معاونان فرهنگی دانشگاه آزاد از 9 اسفند

موفقیت های علمی و فناوری کشور، ریشه در فرهنگ دفاع مقدس دارد

مراسم ازدواج 150 زوج دانشجو

روز مهندس و مسئولیتی که باید جدی گرفته شود

گشایش بازارچه خیریه دانشجویی در کاشان

برگزاری آزمون تئوری و عملی پذیرش دانشجو در دانشکده فوریتهای پزشکی بستان

در جلسه هماهنگی جایزه مرادی کرمانی صورت گرفت تاکید بر تشکیل بنیاد هوشنگ مرادی کرمانی و برگزاری سالانه جایزه

آزمون تئوری و عملی پذیرش دانشجو در دانشکده فوریتهای پزشکی بستان

اطلاعیه بیست و سومین المپیاد علمی دانشجویی کشور

فضای مجازی به آسیب های اجتماعی دامن زده است

حفره مرموزی که پس از سال ها همچنان شعله ور است! +عکس

نخستین همایش علمی «امید اجتماعی در ایران» فردا برگزار می شود

اختتامیه سومین جشنواره استانی هنری دانشجویی ققنوس

فرهاد رهبر در کمیسیون دائمی امنا تاکید کرد لزوم گسترش مهارت آفرینی و مهارت آموزی در مدارس سما

ثبت نام بیش از 10 هزار نفر برای شرکت در دوره های کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی

توکلی در گفت وگو با فارس: آمار ثبت نام داوطلبان کارشناسی ارشد ناپیوسته/ آزمون اردیبهشت ماه برگزار می شود

دانشجویان دیروز؛ عروس و دامادهای امروز

خودروی الکتریکی با قابلیت بازیافت طراحی شد

کاهش جرایم سایبری با آزمایشگاه ادله دیجیتال

کارآفرینی بزرگترین چالش دانشگاه های ایران است

وزیر علوم: اتهامات دانشجویان باید در دانشگاه ها رسیدگی شود، حتی اگر قضایی باشد

ساخت خوراک پز خورشیدی صفحه ای در مشهد

مناظره ابزاری برای تولید معرفت و دانش

نام نویسی بیش از 736 هزار داوطلب در آزمون ارشد 97

ساخت خوراک پز خورشیدی صفحه ای در مشهد

انتخاب دانشیار یزدی بعنوان رییس هیات مدیره انجمن علمی بلورشناسی ایران

برگزاری مراسم ازدواج 150 زوج دانشجو در دانشگاه تربیت مدرس

اهدای کتاب به دانشگاههای افغانستان

تدریس 63 کد رشته در دانشگاه علمی کاربردی لرستان

برگزاری همایش پرستاری در بیماری های مزمن

افزودن دو رشته به آزمون های حفظ قرآن مؤسسه مهد قرآن

صنایع کشور غیررقابتی و متکی به رانت هستند/ بیکاری یک میلیون فارغ التحصیلان دانشگاهی

وزیر علوم فردا وارد خوزستان می شود

ثبت نام بیش از 8 هزار نفر در آزمون دکتری پزشکی

مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم: صنایع کشور غیررقابتی و متکی به رانت هستند/ بیکاری یک میلیون فارغ التحصیلان دانشگاهی

شرایط ویژه دانشگاه پیام نور برای ثبت نام دانشجویان بدهکار

همایش بررسی انتقال آب دریای خزر ، آزمون سنجش دغدغه مسئولان مازندران

اصلاح ساختار علوم پزشکی دانشگاه آزاد در استان ها

شرایط ویژه برای ثبت نام دانشجویان بدهکار مقطع کارشناسی پیام نور

برگزاری همایش هفته آگاهی از مغز در رشت

دومین همایش مطالعات میان رشته ای قرآن برگزار می شود

دانشگاه پیام نور بوشهر میزبان 3 رویداد مهم علمی و فرهنگی می شود

سرپرست واحدهای دامغان و ورزقان منصوب شدند

80 درصد دانشجویان در 20 رشته تحصیل می کنند

رییس جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج معرفی شد

انسان شناسی قرآنی مهم ترین ابزارهای شناخت انسان تلقی شود

نانوذراتی که مقاومت دارویی سلول سرطانی را از بین می برد

دانشگاه پیام نور بوشهر میزبان 3 رویداد مهم علمی و فرهنگی می شود

ساختار علوم پزشکی دانشگاه آزاد در استانها اصلاح می شود

تجلیل از منتخبان جشنواره قرآن و عترت دانشگاه آزاد شاهرود

به صورت سراسری آزمون بخش معارفی و رشته ای حفظ مرحله دانشگاهی جشنواره قرآن و عترت فردا برگزار می شود

دومین همایش مطالعات میان رشته ای قرآن کریم؛ 10 اسفند

کاهش جرایم سایبری با آزمایشگاه ادله دیجتیال

اعلام جزییات فراخوان استخدام هیات علمی پزشکی دانشگاه ها

وزیر علوم: اتهامات دانشجویان باید در دانشگاه ها رسیدگی شود؛ حتی اگر قضایی باشد

برگزاری بخش کتبی جشنواره قرآن دانشجویان در خوزستان

برگزاری جشنواره قرآنی دانشجویان در دانشگاه سیستان و بلوچستان

کشف علمی جرم در سایه فعالیت آزمایشگاه های ادله دیجتیال

ثبت یک گونه جدید جانوری به نام دکتر «میرزاخانی» توسط محققان دانشگاه فردوسی

تحصیل بیش از 80 درصد در 20 رشته تحصیلی

وزیر علوم: وزارت علوم هیچ دانشجویی را احضار نمی کند

گفتگوی ویژه خبری 1396/12/5

ثبت نام پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد فردا آغاز می شود

وزیر علوم: اتهامات دانشجویان باید در دانشگاه ها رسیدگی شود؛ حتی اگر قضایی باشد

مراسم روز مهندس در تبریز

خوراک پز خورشیدی صفحه ای طراحی و ساخته شد

تاکنون چهار میلیون طلبه و دانشجو درس دفاع مقدس را گذرانده اند

ارسال 400 ایده و 150 مقاله به همایش ملی یزد میراث جهانی

خودروی الکتریکی با قابلیت بازیافت طراحی شد

ثبت یک گونه جدید جانوری به نام دکتر "میرزاخانی" توسط محققان دانشگاه فردوسی

دیدار وزیر راه و شهرسازی با خانواده جانباختگان سانحه هوایی

دانشجویان خواستار بیان علت بی تفاوتی و سکوت رییس جمهور در سقوط هواپیمای مسافربری/ آخوندی پاسخگوی اجازه پرواز به هواپیمای دارای نقص باشد

سئوالات کنکور دکتری 97 امروز منتشر می شود

اعلام آمار پذیرش در تکمیل ظرفیت غیرانتفاعی ها

طراحی موقعیت یاب بومی جایگزین جی پی اس

اتهامات دانشجویان باید در دانشگاه ها رسیدگی شود

وزیر علوم: اتهامات دانشجویان باید در دانشگاه ها رسیدگی شود حتی اگر اتهامات آنها در خارج از حیطه دانشگاه اتفاق افتاده باشد / وزارت علوم هیچ دانشجویی را احضار نمی کند

در موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی صورت گرفت

وزیر علوم: اتهامات دانشجویان باید در دانشگاه ها رسیدگی شود؛ حتی اگر قضایی باشد

وزیر خاص؛ ستاره این روز های دانشجویان ستاره دار!

افتتاح مرکز آموزش غیرفارسی زبانان دانشگاه فردوسی در دانشگاه کوت عراق

سونامی بیکاری تحصلیکرده ها +اینفوگرافیک

عکسی دیدنی از غار قوری قلعه در کرمانشاه

این خودروی برقی پس از استفاده بازیافت می شود! +عکس

انتخاب دانشجوی دانشگاه ایلام به عنوان دانشجوی نمونه کشور

مقاله دو پژوهشگر دانشگاه شریف در رده اول مقالات داغ انتشاراتElsevier

8 تا 16 اسفند، مهلت ثبت نام مراسم اعتکاف دانشگاه امیرکبیر

توکلی در گفت وگو با فارس مطرح کرد تشریح روند ثبت نام پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد مؤسسات غیرانتفاعی

تامین گرمایش شبانه با رآکتور هیدروژن خورشیدی

زمان ثبت نام اعتکاف دانشگاه صنعتی امیرکبیر

2 انتصاب جدید در دانشگاه آزاد

بسیج دانشجوی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در نامه به روحانی مطرح کرد دانشجویان خواستار بیان علت بی تفاوتی و سکوت رییس جمهور در سقوط هواپیمای مسافربری/ آخوندی پاسخگوی اجازه پرواز به هواپیمای دارای نقص باشد

وزیر علوم روز مهندس را تبریک گفت

خودروی الکتریکی با قابلیت بازیافت طراحی شد

وزیر علوم: اتهامات دانشجویان باید در دانشگاه ها رسیدگی شود

نحوه پذیرش دانشجویان دکتری تا 2 سال آینده تغییر نمی کند

150 خوابگاه دانشجویی با ظرفیت 60 هزار نفر احداث می شود

ثبت نام متقاضیان مهندسی فناوری و کارشناسی حرفه ای علمی کاربردی آغاز شد

آغاز نهمین دوره مسابقات قرآن دانشجویی در عربستان

دانشگاه های بزرگ کشور تاب زلزله ندارند

دانشگاه های بزرگ کشور تاب زلزله ندارند