مطالب مرتبط:
مقصران در ساخت بناهای ناایمن درمانی به دستگاه قضایی معرفی می شوند/ریزش بناهای درمانی با قدمت 3 سال
20 درصد از بناهای تاریخی شاخص کرمانشاه آسیب دیدند !
روحانی:باید اشکالات و کاستی های موجود در ساخت بناهای دولتی و تعاونی تخریب شده، بررسی شود / دولت مطمئنا این مسائل را دنبال کرده و مقصران را شناسایی و به مردم معرفی خواهد کرد
روحانی:باید اشکالات و کاستی های موجود در ساخت بناهای دولتی و تعاونی تخریب شده، بررسی شود / دولت مطمئنا این مسائل را دنبال کرده و مقصران را شناسایی و به مردم معرفی خواهد کرد
کابوس پایان یک رژیم؛ ابعاد سیاست فرزند آوری صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 00:262017-11-14سياسي

کابوس بناهای لرزان


کافی است یک بار تصاویری از یک منطقه زلزله زده در هر جای کشور را ببینید تا گواهی دهید که بیشتر ساختمان ها در کشور ما نمی توانند از زلزله جان سالم به در ببرند.

- این در حالی است که خبرگان حرفه مهندسی معتقدند با رعایت مقررات ملی ساختمان، بناها نباید هنگام وقوع زلزله به این صورت بریزند و مرگ آفرین شوند.

در زلزله کرمانشاه بحران به جایی رسید که حتی مسکن مهر که دولت کارفرمای آن بوده نیز نتوانست از آزمون زلزله روسفید بیرون بیاید درحالی که در کنار این واحدها، خانه هایی بودند که توسط خود مردم ساخته شده بودند و توانستند پابرجا بمانند.

دیروز رییس جمهور نیز در دیداری که از مناطق زلزله زده داشت به سستی مسکن مهر انتقاد کرد و با اشاره به اینکه خانه های مردم در همسایگی بناهای مهر پایدار مانده اند، معترف شد که وظیفه دولت کمک های بلاعوض و اختصاص وام های بلندمدت است و مسکن را باید مردم بسازند.

حسن روحانی با تأکید بر اینکه باید اشکالات و کاستی های موجود در ساخت این بناها که به صورت تعاونی و دولتی ساخته شده بررسی شود، افزود: دولت مطمئنا این مسائل را دنبال کرده و مقصران را شناسایی و به مردم معرفی خواهد کرد.

یحیی کمالی پور، نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز دیروز با تأکید بر اینکه جان و مال مردم برای ما حرمت دارد به ایسنا گفت: هر عملکردی که موجب خدشه به جان و مال مردم شود قابل پیگرد قضایی است، لذا در موضوع تخریب مسکن مهر در پی زلزله غرب استان کرمانشاه لازم است مدعی العموم ورود پیدا کند.

قوانین کاغذی، ساختمان های واقعی قریب 44سال از تصویب قانون نظام معماری و ساختمانی کشور در سال 1352می گذرد و قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان نیز از سال 1374تاکنون حدود 22سال است که بر سر صنعت ساختمان سایه انداخته.

علاوه بر اینها از سال 84مباحث 22گانه مقررات ملی ساختمان نیز به صورتی الزام آور پا به عرصه ساخت وساز گذاشت تا اگر ساختمانی بنا می شود، بتواند برای سالیانی بیشتر پایدار بماند و جان و مال ساکنان آن را هم حفظ کند.

در این مباحث، برای مقاومت بنا در برابر زلزله و آتش سوزی و سوانح طبیعی گرفته تا صرفه جویی در انرژی و افزایش عمر بنا، تمهیداتی اندیشیده شده و همزمان با الزامی کردن استفاده از مهندسان ناظر و مجریان ذیصلاح در فرایند ساخت وساز، شرایط مساعد برای رعایت این تمهیدات نیز فراهم آمده است اما به قول کارشناسان صنعت ساختمان، بسیاری از این قوانین روی کاغذ مانده و هنوز اجرایی نشده اند.

بحران ساختمان در مهد مهندسی مباحث 22گانه مقررات ملی ساختمان، همه قوانین مرتبط با پروسه ساخت وساز اصولی را در برمی گیرد و آیین نامه 2800 نیز مستقیماً به مقاومت بنا در برابر زلزله اختصاص دارد.

از سوی دیگر ایران مهد مهندسان است و در رده بندی کشورهای مهندس پرور، در رتبه سوم قرار دارد؛ بااین وجود گفته می شود عمر مفید ساختمان ها در کشورمان بین 25تا 30سال است؛ یعنی یک سوم عمر ساختمان در کشورهای نسبتاً توسعه یافته و حدود یک هفتم عمر ساختمان در کشورهای پیشرفته.

دبیر کانون انبوه سازان کشور، وضعیت نابسامان ساختمان های کشور را به غفلتی نسبت می دهد که در حوزه آموزش نیروهای فنی و تکنسین های فعال در صنعت ساختمان رخ داده است.

فرشید پورحاجت به همشهری می گوید: در سال هایی که قانون نظام مهندسی و مباحث مقررات ملی ساختمان در کشور وضع و اجرایی شده، کیفیت ساخت وساز رو به بهبود رفته و ساختمان ها با وضعیت بهتری ساخته شده اند اما همواره این واقعیت نادیده گرفته می شود که ما در طول همه این سال ها، در زمینه پرورش نیروهای فنی صنعت ساختمان کم کاری داشته ایم غافل از اینکه بیش از 90درصد ساخت وسازها را همین تکنسین ها و کارگران ساختمانی انجام می دهند.

غفلت از آموزش کارگران ساختمانی پور حاجت معترف است که در ایران هزینه ای برای پرورش و آموزش عناصر اصلی صنعت ساخت و ساز صرف نمی شود و درحالی که 450هزار نفر از جامعه مهندسان در سازمان نظام مهندسی کشور عضو هستند و باید مقررات صنعت ساخت وساز را رعایت کنند اما در بخش تکنسین های فنی ساختمان، هرگز چنین اتفاقی رخ نداده است.

تربیت نیروی کارآمد و ذیصلاح برای کارهای اجرایی صنعت ساختمان رسالتی است که بر دوش سازمان فنی و حرفه ای بوده که در طول سالیان متوالی، غفلت از رسالت این سازمان تکنسین پرور در سایه توجه و گرایش بیش ازحد به نظام آموزش عالی، این رسالت هرگز به درستی انجام نشده است.

از یک سو نظام آموزش عالی کشور، ناتوان از تربیت متخصصان متناسب با نیاز بازار کار انبوهی از فارغ التحصیلان دانشگاهی را به پشت دروازه های بازار کار فرستاده که کارهای موجود به مذاق شان خوش نمی آید و از سوی دیگر بخش های اجرایی کشور به ویژه صنعت ساختمان با کمبود تکنسین متخصص روبه رو شده است.

پور حاجت، عدم نظارت در حوزه استاندارد مصالح را نیز در پوشالی بودن ساختمان های کشور دخیل می داند ولی با وجود این معتقد است که اگر سازندگان به مباحث مقررات ملی ساختمان پایبند باشند، ساختمان ها نباید در زلزله ای به مانند زلزله کرمانشاه به گونه ای ریزش می کردند که تلفات جانی گسترده داشته باشند.

حکمرانی پولدارها در صنعت ساختمان عرصه ساخت وساز در کشور ما از دیرباز جولانگاه پولدارهایی بوده که به بسازوبفروش و گاه بسازوبنداز معروف شده اند و حتی وقتی مقررات انجام ساخت وساز توسط مجریان ذیصلاح را الزامی کردند نیز پای این افراد از صنعت ساختمان بریده نشد.

در این میان مهندس پایه یک نظام مهندسی معتقد است تا زمانی که کار ساخت وساز فقط با قیمت واقعی به مجریان ذیصلاح سپرده نشود، حال و روز ساختمان های کشور بهتر از این نمی شود.

محمدرضا صفاری، در گفت وگو با همشهری می گوید: اینکه در زلزله کرمانشاه، اسکلت بسیاری از ساختمان های تازه ساز پایدار مانده اما دیوارهای آنها ریخته حکایت غمناکی از دور زدن مقررات ملی ساختمان در باب پایداری سازی جزییات ساختمان هاست که احتمالاً فقط برای کاهش هزینه ها یا به دلیل ناآگاهی سازنده رخ داده است.

به گفته او، تصاویر نشان می دهد الزامی شدن رعایت مقررات در ساخت وساز توانسته چارچوب ساختمان ها را مقاوم کند و جلوی خسارت های جانی را بگیرد اما براساس این مقررات، دیوارها و سازه های جنبی ساختمان باید به ستون ها و پیکره ساختمان متصل می شدند تا خسارت های مالی نیز به حداقل برسد اما این موارد رعایت نشده اند.

صفاری می گوید: قوانین و مقررات صنعت ساختمان ایران مدرن و به روز است اما بخش عمده ساخت وسازها هنوز از شیوه سنتی خارج نشده که فقط با حضور مجری ذیصلاح در کل جریان ساخت وساز می تواند اصلاح شود.

به گفته او، طبق قانون باید عملیات ساخت وساز توسط مجری ذیصلاح و پیمانکاران دارای گواهینامه حرفه ای انجام شود اما تحقق این مهم مشروط است به اینکه مجری ذیصلاح در ازای حضور مداوم در پروژه، دستمزد واقعی دریافت کند.

براساس قانون، بسته به مقیاس ساختمان باید حدود 8تا 15درصد از کل هزینه ساخت آن به خدمات مهندسی اختصاص یابد.

در این حالت مهندسی که به عنوان مجری ذیصلاح به صورت حضوری بر کلیه مراحل ساخت یک بنا طبق مقررات نظارت می کند 8تا 15درصد از کل هزینه هایی که صرف ساخت وساز می شود را به عنوان دستمزد دریافت می کند و هرچه قوانین به پای کاهش هزینه ها قربانی نشوند، به نفع اوست این در حالی است که در شرایط فعلی مهندسی که به عنوان مجری ذیصلاح برای یک ساختمان انتخاب می شود دستمزدی بیش از 10میلیون تومان نمی گیرد و همین باعث می شود عملاً حضور کامل او در فرایند ساخت منتفی شود.

از سوی دیگر در غیبت مجری ذیصلاح، وقتی خود سرمایه گذار، مجری یک ساختمان باشد هرگونه صرفه جویی در هزینه ها مستقیماً به افزایش درآمد سازنده منجر می شود و رعایت نکردن قوانین چیزی جز سود برای او ندارد.

نکته ای که در این میان مطرح می شود این است که با الزامی شدن حضور مجری ذیصلاح، قیمت ساختمان چقدر افزایش می یابد؟ صفاری دراین باره می گوید: در ظاهر حضور مجری ذیصلاح از دو ناحیه قیمت ساختمان را افزایش می دهد؛ هم 8تا 15درصد از هزینه ها را به عنوان دستمزد می گیرد و هم با رعایت قوانین هزینه ساخت را افزایش می دهد اما این به معنای افزایش قیمت نهایی ساختمان نیست چراکه در شرایط فعلی نیز که از حضور مجری ذیصلاح استفاده نمی شود و ساختمان را طبق مقررات نمی سازند، ساختمان ها ارزان نمی شوند بلکه دستمزد مجری و هزینه رعایت نشدن جزییات به عنوان سود به جیب سازندگان می رود.

به عبارت دیگر حضور مجری ذیصلاح در ساختمان ها فقط حاشیه سود هنگفت سازندگان بدون صلاحیت را کم می کند و ساختمان گرچه ایمن تر و اصولی تر ساخته می شود اما قیمت آن افزایش نمی یابد.

در مقابل، کاهش حاشیه سود باعث می شود عملاً پولدارها نتوانند به طمع درآمدهای هنگفت وارد حرفه ساخت وساز شوند چراکه باید مبالغ بالایی را به عنوان دستمزد به مهندسان بپردازند تا بنا را اجرا کنند اما خود مهندسان وقتی به عنوان مجری ذیصلاح وارد کار می شوند در کنار دستمزد مطلوب، کمترین حاشیه سود را نیز قبول می کنند اما بناها را اصولی اجرا می کنند و با امضای اسناد و شناسنامه ساختمان، کلیه مسئولیت های آن را می پذیرند.


کلید واژه ها: ساختمان - زلزله - مردم - مسکن مهر - قوانین - کرمانشاه - دولت - ساختمانی - مسکن - مناطق زلزله زده - استان کرمانشاه - کشور - صورت - نظام مهندسی - بحران - قانون - قضایی - حسن روحانی - رییس جمهور - صرفه جویی - کاغذ - نظام - خانه - صنعت - آتش سوزی - مهندسان - افزایش - تعاونی - انتقاد - مقاومت

آخرین اخبار سرویس:
نشست پایان سال خانواده ایرنا مرکز استان خراسان رضوی

مستند خبرگزاری فارس که با واکنش انقلابی استاندار گلستان همراه شد/ در خواب نمی دیدیم استاندار شخصا به مشکل ما رسیدگی کند مشکل آب آشامیدنی روستای شیرعلی آباد حل شد

عامل جنایات علیه زنان و کودکان یمنی هیتلر زمانه است نه ایران

استاندار:
 سند جامع سلامت لرستان عملیاتی شود

از نجفی چیزی جز شعار و حرف دیده نشد/ اگر فشاری بر شهردار بوده از سوی همفکران خودش بوده

پیوند مرز و متن موجب توسعه و امنیت پایدار است

مصادیق رجل سیاسی و مذهبی برای کاندیداهای ریاست جمهوری تعیین شد + جزییات

اطلاعات کاذب، آفت پژوهش علمی واقعی است

واکنش شورای نگهبان به تلفظ اشتباه نام موزه لوور در مجلس: سطح سواد نمایندگان از طریق مدرک تحصیلی مورد سنجش قرار می گیرد

وزارت کشور پاکستان به دنبال بازگرداندن مشرف

7 نکته درباره فیلترینگ احتمالی تلگرام

وحدت باید محور حرکت ملت در سال 97 باشد

وحدت باید محور حرکت ملت در سال 97 باشد

هشدار عمران پردیس به پیمانکاران مسکن مهر؛ آغاز عملیات اجرای پروژه ها از 5 فروردین

خرید و فروش همه کالاهای نهادهای عمومی در بورس کالا انجام می شود

بازگشت رانت و انحصار با بخشنامه جدید خودرویی؟

واکنش شدید مشاور لاریجانی به جنجال آفرینی مشایی / احمدی نژاد و دوستانش خودسوزی می کنند

توییتر و یوتیوب رفع فیلتر نمی شود/ اتفاق نظر مسئولان برای قطع نفوذ بیگانگان بر فضای مجازی

راز ماندگاری قصه های خوب برای بچه های خوب چیست؟

دوازدهمین نمایشگاه زنان و تولید ملی

آغاز حذف همپوشانی های بیمه ای از سال جدید/ تدوین 60 راهنمای بالینی تا پایان امسال

آخرین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال 96 برگزار شد

دعوت آیت الله علم الهدی از مردم برای حضور در سخنرانی نوروزی رهبرانقلاب

کسب آراء لازم 200 نفر از اعضای مجمع طلاب در 148 حوزه انتخابیه

استخدام کارمند فروش خانم در نمایندگی امداد خودرو در تهران

ابعاد وحشتناک عملیات انتحاری کابل

جدال بین دوطایفه در سرابله

جابه جایی 122 هزار مسافر در فرودگاه های کشور

از سرمایه گذاری ارگانی و ایدئولوژیک در سینما تا فاصله گرفتن بزرگان سینما از دوران اوج

واکنش بانک مرکزی به برکناری مدیرعامل موسسه کاسپین

صدور مجوز تشکیل شورای مستقل برنامه ریزی در دانشگاه فنی و حرفه ای

واژگونی پژو حامل اتباع بیگانه

دکتر زهرا بزرگ زاده رییس بیمارستان طالقانی اهواز عنوان کرد: انتخاب سیزده مقاله از هجده مقاله ارسالی بیمارستان در هفتمین کنگره کشوری سوختگی

یادداشت/ مجید قلی زاده پشت پرده آشوب های دی ماه

مرزهای ایران از امن ترین مرزهای دنیاست/ غیرت و ولایت مداری مرزنشینان زبانزد است

جریان رازآلود مشایی و بقایی چون راهی به قدرت نیافتند سر تاپای نظام را فاسد دانستند

در سومین اجرای موسیقی تجربه هوشیار خیام از پروژه آسمان رونمایی کرد/ کنسرتی در حمایت از حقوق کودکان

بودن در کنار مردم را به عنوان اصل اولیه خودمان می دانیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به منزل مرحوم رضا مقدسی رفت

سخنگوی شورای نگهبان: لایحه بودجه 97 نسبت به لوایح گذشته عدالت محورتر بود/ تعریف رجل سیاسی همان تعریف قبل است

حسن روحانی پولی برای پیامک سال نو پرداخت نمی کند

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به تلفظ اشتباه نام موزه لوور در مجلس: سطح سواد نمایندگان از طریق مدرک تحصیلی مورد سنجش قرار می گیرد

دو بخشدار در شهرهاستان های غربی تغییر کردند

امنیت کامل در مرزهای استان اردبیل برقرار است

آیین آزادسازی 12 زندانی جرائم غیرعمد کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد

خدمت در نظام اسلامی یک توفیق الهی است/ مرزبانان واقعی کشور مرزنشینان هستند

نوروز زمینه ای برای شکوفایی فضیلت در زندگی فردی و اجتماعی است

اعلام نتایج نهایی انتخابات مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم/ فرخ فال:

وزیر کشور: اگر سیستم دولت الکترونیکی به صورت واقعی محقق شود، مانع فساد و رانت می شود

نحوه فعالیت مراکز اهدای خون پایتخت در نوروز

انتظار 2 ماهه پیام رسان های بومی برای تسهیلات ویژه/ عدم امکان نظارت بر اجرای تخفیف پهنای باند

ممنوعیت تازه ای برای سفر به خارج در کار نیست

تغییر در شیوه اکران فیلم های گروه «هنر و تجربه»

محمدرضا احمدی گزارشگر دیدار ایران- سیرالئون شد

روسیه در سکوت

برگزاری جشن «روز تبریز» در شهرهای اصفهان و شیراز

دختر فوتسالیست متهم به قتل، لژیونر شد/ پرونده قتل مامور نیروی انتظامی هنوز بسته نشده و حکم نهایی نیز صادر نشده

پاسخ مشاور احمدی نژاد به سرمقاله کیهان: ما انگلیسی هستیم یا شما؟

ازدواج مجدد زنان مطلقه باید ترویج یابد

هفت ماه گذشت و نجفی سری به محرومان شهر نزد

منطقه 10 تهران با شمیم خوش دو شهید گمنام به پیشواز نوروز رفت

متن ادبی تبریک عید نوروز و سال جدید

اعتراض کشاورزان شرق اصفهان به امام جمعه (عکس)

ارزیابی محسن رضایی از استیضاح های اخیر/ نمایش اوج جناح گرایی و فاصله از مردم

عباسعلی کدخدایی: 11شرط رجل سیاسی مشخص شد / از جانب شورای نگهبان حرف نزنید/ هنوز در مورد «جنسیت» تصمیم گیری نهایی نشده

"رقه" شهری مملو از هزاران جسد

سفرتان را دلچسب و به یادماندنی کنید؛ حتی اگر بیمارید!

ابراهیمی: تقابل جناح های سیاسی به جای تعامل سازنده در سپهر سیاسی سال 96 قابل توجه بود

احساس خوب خود را تا آخر سال بیمه کنید

تاکید دکتر بزرگ زاده بر لزوم خدمات هر چه بهتر به مردم در ایام نوروز

واژگونی ماشین عروس در گناباد

آیا انتخابات 2018 روسیه، «مرد یخی» را ذوب می کند

مرزهای جمهوری اسلامی ایران نفوذناپذیر است

حاشیه و متن انتخاب آثار "لوور در تهران"

پیش بینی بهره برداری از 600 پروژه گردشگری در سال 97/ضرورت توجه به تفریحات آبی در مناطق شمالی

امنیت کامل در مرزهای استان اردبیل برقرار است

آیت الله مکارم: گفته اند فلانی در حسابش 600 میلیارد پول دارد/ مهر بانکی هم برایش درست کردند/ آنها هر روز یک دروغ می سازند

توضیح عضو هیات رییسه مجلس در مورد اشتباهش در تلفظ «لوور»

پشت پرده استعفای نجفی از شهرداری تهران

وزیر کشور: دولت الکترونیک از فساد و زیرمیزی جلوگیری می کند

مروری بر پربازدیدهای شبکه های اجتماعی

کتاب میراث دفاع منتشر شد

آمار بیکاری میان دختران فارغ التحصیل 2 تا 3 برابر بیشتر از آقایان است

بازدید معاون قرآن وزیر ارشاد از پروژه دارالقرآن الکریم عتبه حسینیه + عکس

مرزهای جمهوری اسلامی ایران نفوذناپذیر است

لغو کنسرت تنها در عرض پنج دقیقه!

­آخرین جلسه مجمع تشخیص مصلحت در سال 96

غرفه سلامت در امامزاده عبدالله(ع) همدان برپا می شود

رحمانی فضلی:وزارت کشور پیگیر اجرای اقتصاد مقاومتی در استان ها است

مسجد جامع امام رضا(ع) اول فروردین سوگوار امام هادی(ع) است

مجمع تشخیص نظر شورای نگهبان را در بودجه 97تایید کرد

مرزهای جمهوری اسلامی ایران نفوذناپذیر است

دلیل عدم دریافت اطلاعات پدر در سیستم ثبت اسم کارت های هوشمند ملی

یوسف بن علوی با شمخانی دیدار می کند

دیدار اعضای گروه دوستی پارلمانی ایران و گرجستان با معاون وزیر خارجه گرجستان

شورای عالی فضای مجازی مصوبه ای در مورد فیلترینگ تلگرام نداشته است

اهمیت راهیان نور کمتر از دفاع مقدس نیست/ اگر راه و یاد شهیدان زنده نگه داشته نشود، دستاوردهای شهدا هدر می رود

بهروز نعمتی : ارائه گزارش دبیر شورای عالی فضای مجازی در نشست غیرعلنی مجلس/ تصمیم گیری درباره فیلترینگ تلگرام جای دیگری انجام می شود

استخدام مدیر منابع انسانی و کارشناس دیجیتال مارکتینگ

اﻋﻼم شعب ﮐﺸﯿﮏ ﻧﻮروزی ﺑﺎﻧﮏ ﭘﺎرﺳﯿﺎن

کابوس بناهای لرزان

کابوس بناهای لرزان