مطالب مرتبط:
مقصران در ساخت بناهای ناایمن درمانی به دستگاه قضایی معرفی می شوند/ریزش بناهای درمانی با قدمت 3 سال
20 درصد از بناهای تاریخی شاخص کرمانشاه آسیب دیدند !
روحانی:باید اشکالات و کاستی های موجود در ساخت بناهای دولتی و تعاونی تخریب شده، بررسی شود / دولت مطمئنا این مسائل را دنبال کرده و مقصران را شناسایی و به مردم معرفی خواهد کرد
روحانی:باید اشکالات و کاستی های موجود در ساخت بناهای دولتی و تعاونی تخریب شده، بررسی شود / دولت مطمئنا این مسائل را دنبال کرده و مقصران را شناسایی و به مردم معرفی خواهد کرد
کابوس پایان یک رژیم؛ ابعاد سیاست فرزند آوری صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 00:262017-11-14سياسي

کابوس بناهای لرزان


کافی است یک بار تصاویری از یک منطقه زلزله زده در هر جای کشور را ببینید تا گواهی دهید که بیشتر ساختمان ها در کشور ما نمی توانند از زلزله جان سالم به در ببرند.

- این در حالی است که خبرگان حرفه مهندسی معتقدند با رعایت مقررات ملی ساختمان، بناها نباید هنگام وقوع زلزله به این صورت بریزند و مرگ آفرین شوند.

در زلزله کرمانشاه بحران به جایی رسید که حتی مسکن مهر که دولت کارفرمای آن بوده نیز نتوانست از آزمون زلزله روسفید بیرون بیاید درحالی که در کنار این واحدها، خانه هایی بودند که توسط خود مردم ساخته شده بودند و توانستند پابرجا بمانند.

دیروز رییس جمهور نیز در دیداری که از مناطق زلزله زده داشت به سستی مسکن مهر انتقاد کرد و با اشاره به اینکه خانه های مردم در همسایگی بناهای مهر پایدار مانده اند، معترف شد که وظیفه دولت کمک های بلاعوض و اختصاص وام های بلندمدت است و مسکن را باید مردم بسازند.

حسن روحانی با تأکید بر اینکه باید اشکالات و کاستی های موجود در ساخت این بناها که به صورت تعاونی و دولتی ساخته شده بررسی شود، افزود: دولت مطمئنا این مسائل را دنبال کرده و مقصران را شناسایی و به مردم معرفی خواهد کرد.

یحیی کمالی پور، نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز دیروز با تأکید بر اینکه جان و مال مردم برای ما حرمت دارد به ایسنا گفت: هر عملکردی که موجب خدشه به جان و مال مردم شود قابل پیگرد قضایی است، لذا در موضوع تخریب مسکن مهر در پی زلزله غرب استان کرمانشاه لازم است مدعی العموم ورود پیدا کند.

قوانین کاغذی، ساختمان های واقعی قریب 44سال از تصویب قانون نظام معماری و ساختمانی کشور در سال 1352می گذرد و قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان نیز از سال 1374تاکنون حدود 22سال است که بر سر صنعت ساختمان سایه انداخته.

علاوه بر اینها از سال 84مباحث 22گانه مقررات ملی ساختمان نیز به صورتی الزام آور پا به عرصه ساخت وساز گذاشت تا اگر ساختمانی بنا می شود، بتواند برای سالیانی بیشتر پایدار بماند و جان و مال ساکنان آن را هم حفظ کند.

در این مباحث، برای مقاومت بنا در برابر زلزله و آتش سوزی و سوانح طبیعی گرفته تا صرفه جویی در انرژی و افزایش عمر بنا، تمهیداتی اندیشیده شده و همزمان با الزامی کردن استفاده از مهندسان ناظر و مجریان ذیصلاح در فرایند ساخت وساز، شرایط مساعد برای رعایت این تمهیدات نیز فراهم آمده است اما به قول کارشناسان صنعت ساختمان، بسیاری از این قوانین روی کاغذ مانده و هنوز اجرایی نشده اند.

بحران ساختمان در مهد مهندسی مباحث 22گانه مقررات ملی ساختمان، همه قوانین مرتبط با پروسه ساخت وساز اصولی را در برمی گیرد و آیین نامه 2800 نیز مستقیماً به مقاومت بنا در برابر زلزله اختصاص دارد.

از سوی دیگر ایران مهد مهندسان است و در رده بندی کشورهای مهندس پرور، در رتبه سوم قرار دارد؛ بااین وجود گفته می شود عمر مفید ساختمان ها در کشورمان بین 25تا 30سال است؛ یعنی یک سوم عمر ساختمان در کشورهای نسبتاً توسعه یافته و حدود یک هفتم عمر ساختمان در کشورهای پیشرفته.

دبیر کانون انبوه سازان کشور، وضعیت نابسامان ساختمان های کشور را به غفلتی نسبت می دهد که در حوزه آموزش نیروهای فنی و تکنسین های فعال در صنعت ساختمان رخ داده است.

فرشید پورحاجت به همشهری می گوید: در سال هایی که قانون نظام مهندسی و مباحث مقررات ملی ساختمان در کشور وضع و اجرایی شده، کیفیت ساخت وساز رو به بهبود رفته و ساختمان ها با وضعیت بهتری ساخته شده اند اما همواره این واقعیت نادیده گرفته می شود که ما در طول همه این سال ها، در زمینه پرورش نیروهای فنی صنعت ساختمان کم کاری داشته ایم غافل از اینکه بیش از 90درصد ساخت وسازها را همین تکنسین ها و کارگران ساختمانی انجام می دهند.

غفلت از آموزش کارگران ساختمانی پور حاجت معترف است که در ایران هزینه ای برای پرورش و آموزش عناصر اصلی صنعت ساخت و ساز صرف نمی شود و درحالی که 450هزار نفر از جامعه مهندسان در سازمان نظام مهندسی کشور عضو هستند و باید مقررات صنعت ساخت وساز را رعایت کنند اما در بخش تکنسین های فنی ساختمان، هرگز چنین اتفاقی رخ نداده است.

تربیت نیروی کارآمد و ذیصلاح برای کارهای اجرایی صنعت ساختمان رسالتی است که بر دوش سازمان فنی و حرفه ای بوده که در طول سالیان متوالی، غفلت از رسالت این سازمان تکنسین پرور در سایه توجه و گرایش بیش ازحد به نظام آموزش عالی، این رسالت هرگز به درستی انجام نشده است.

از یک سو نظام آموزش عالی کشور، ناتوان از تربیت متخصصان متناسب با نیاز بازار کار انبوهی از فارغ التحصیلان دانشگاهی را به پشت دروازه های بازار کار فرستاده که کارهای موجود به مذاق شان خوش نمی آید و از سوی دیگر بخش های اجرایی کشور به ویژه صنعت ساختمان با کمبود تکنسین متخصص روبه رو شده است.

پور حاجت، عدم نظارت در حوزه استاندارد مصالح را نیز در پوشالی بودن ساختمان های کشور دخیل می داند ولی با وجود این معتقد است که اگر سازندگان به مباحث مقررات ملی ساختمان پایبند باشند، ساختمان ها نباید در زلزله ای به مانند زلزله کرمانشاه به گونه ای ریزش می کردند که تلفات جانی گسترده داشته باشند.

حکمرانی پولدارها در صنعت ساختمان عرصه ساخت وساز در کشور ما از دیرباز جولانگاه پولدارهایی بوده که به بسازوبفروش و گاه بسازوبنداز معروف شده اند و حتی وقتی مقررات انجام ساخت وساز توسط مجریان ذیصلاح را الزامی کردند نیز پای این افراد از صنعت ساختمان بریده نشد.

در این میان مهندس پایه یک نظام مهندسی معتقد است تا زمانی که کار ساخت وساز فقط با قیمت واقعی به مجریان ذیصلاح سپرده نشود، حال و روز ساختمان های کشور بهتر از این نمی شود.

محمدرضا صفاری، در گفت وگو با همشهری می گوید: اینکه در زلزله کرمانشاه، اسکلت بسیاری از ساختمان های تازه ساز پایدار مانده اما دیوارهای آنها ریخته حکایت غمناکی از دور زدن مقررات ملی ساختمان در باب پایداری سازی جزییات ساختمان هاست که احتمالاً فقط برای کاهش هزینه ها یا به دلیل ناآگاهی سازنده رخ داده است.

به گفته او، تصاویر نشان می دهد الزامی شدن رعایت مقررات در ساخت وساز توانسته چارچوب ساختمان ها را مقاوم کند و جلوی خسارت های جانی را بگیرد اما براساس این مقررات، دیوارها و سازه های جنبی ساختمان باید به ستون ها و پیکره ساختمان متصل می شدند تا خسارت های مالی نیز به حداقل برسد اما این موارد رعایت نشده اند.

صفاری می گوید: قوانین و مقررات صنعت ساختمان ایران مدرن و به روز است اما بخش عمده ساخت وسازها هنوز از شیوه سنتی خارج نشده که فقط با حضور مجری ذیصلاح در کل جریان ساخت وساز می تواند اصلاح شود.

به گفته او، طبق قانون باید عملیات ساخت وساز توسط مجری ذیصلاح و پیمانکاران دارای گواهینامه حرفه ای انجام شود اما تحقق این مهم مشروط است به اینکه مجری ذیصلاح در ازای حضور مداوم در پروژه، دستمزد واقعی دریافت کند.

براساس قانون، بسته به مقیاس ساختمان باید حدود 8تا 15درصد از کل هزینه ساخت آن به خدمات مهندسی اختصاص یابد.

در این حالت مهندسی که به عنوان مجری ذیصلاح به صورت حضوری بر کلیه مراحل ساخت یک بنا طبق مقررات نظارت می کند 8تا 15درصد از کل هزینه هایی که صرف ساخت وساز می شود را به عنوان دستمزد دریافت می کند و هرچه قوانین به پای کاهش هزینه ها قربانی نشوند، به نفع اوست این در حالی است که در شرایط فعلی مهندسی که به عنوان مجری ذیصلاح برای یک ساختمان انتخاب می شود دستمزدی بیش از 10میلیون تومان نمی گیرد و همین باعث می شود عملاً حضور کامل او در فرایند ساخت منتفی شود.

از سوی دیگر در غیبت مجری ذیصلاح، وقتی خود سرمایه گذار، مجری یک ساختمان باشد هرگونه صرفه جویی در هزینه ها مستقیماً به افزایش درآمد سازنده منجر می شود و رعایت نکردن قوانین چیزی جز سود برای او ندارد.

نکته ای که در این میان مطرح می شود این است که با الزامی شدن حضور مجری ذیصلاح، قیمت ساختمان چقدر افزایش می یابد؟ صفاری دراین باره می گوید: در ظاهر حضور مجری ذیصلاح از دو ناحیه قیمت ساختمان را افزایش می دهد؛ هم 8تا 15درصد از هزینه ها را به عنوان دستمزد می گیرد و هم با رعایت قوانین هزینه ساخت را افزایش می دهد اما این به معنای افزایش قیمت نهایی ساختمان نیست چراکه در شرایط فعلی نیز که از حضور مجری ذیصلاح استفاده نمی شود و ساختمان را طبق مقررات نمی سازند، ساختمان ها ارزان نمی شوند بلکه دستمزد مجری و هزینه رعایت نشدن جزییات به عنوان سود به جیب سازندگان می رود.

به عبارت دیگر حضور مجری ذیصلاح در ساختمان ها فقط حاشیه سود هنگفت سازندگان بدون صلاحیت را کم می کند و ساختمان گرچه ایمن تر و اصولی تر ساخته می شود اما قیمت آن افزایش نمی یابد.

در مقابل، کاهش حاشیه سود باعث می شود عملاً پولدارها نتوانند به طمع درآمدهای هنگفت وارد حرفه ساخت وساز شوند چراکه باید مبالغ بالایی را به عنوان دستمزد به مهندسان بپردازند تا بنا را اجرا کنند اما خود مهندسان وقتی به عنوان مجری ذیصلاح وارد کار می شوند در کنار دستمزد مطلوب، کمترین حاشیه سود را نیز قبول می کنند اما بناها را اصولی اجرا می کنند و با امضای اسناد و شناسنامه ساختمان، کلیه مسئولیت های آن را می پذیرند.


کلید واژه ها: ساختمان - زلزله - مردم - مسکن مهر - قوانین - کرمانشاه - دولت - ساختمانی - مسکن - مناطق زلزله زده - استان کرمانشاه - کشور - صورت - نظام مهندسی - بحران - قانون - قضایی - حسن روحانی - رییس جمهور - صرفه جویی - کاغذ - نظام - خانه - صنعت - آتش سوزی - مهندسان - افزایش - تعاونی - انتقاد - مقاومت

آخرین اخبار سرویس:
خواب نماینده پارلمان انگلیس در مجلس

واقعا این خانه «نیما یوشیج» است؟/ عکس

توهین بیشرمانه «آمدنیوز» به شهید حججی ! + عکس

طرح های 3 ارگان نظامی برای ارتقا توان دفاعی

غلامرضا شمس مورکانی، حامد عباسی کسانی آسیب شناسی و اثربخشی انتقال آموزش به محیط کار

آسیب شناسی فراجناحی ناآرامی ها/بازدید از اوین، گذر از ابهامات/نشانه های 2 بیماری مزمن بودجه ای/چند پیشنهاد برای فقر زدایی/آینده سیاسی احتمالی جهانگیری

محمد عجم منازعه صحرای غربی و کشمیر در پرتو حق تعیین سرنوشت‎

میرابراهیم صدیق، ناصر مولایی نقش دموکراسی خواهی و گروه های تحول طلب در انقلاب 2011 مصر‎

مردم ایران با نظام ولایت فقیه پیوند خورده اند

توافق ترکمنستان و پاکستان برای سرمایه گذاری مشترک در زمینه های اقتصادی و فناوری اطلاعات

عکس جدید احسان علیخانی با تیپی متفاوت

از تحریم تا شکنجه عکس العمل بعثی ها در مقابله با پیروزی رزمندگان

نجمه احمدآبادی آرانی، مهران فرج الهی، علی عبداله یار تبیین دلالت های اندیشه ریزوماتیک ژیل دلوز با نظر به کاربرد آن در بهبود خلاقیت نظام آموزشی ایران

نوبخت: در کشور انسان هایی را داریم که زندگی شان نمی گذرد

نجات یک اعدامی با کمک محسن چاوشی + فیلم

کیومرث کلانتری, رضا رضایی, جواد مصلحی آگاهی و توجه در رکن روانی قتل عمدی در نظام حقوقی ایران و آمریکا

نکاتی برای پوشیدن کت چرم زنانه

6 نشانه که همسرتان به اجبار عاشق شماست!!

5 فعالیت که از زوال عقل جلوگیری می کند

توصیه های تغذیه ای برای ایام نوروز

سریال عجیب در پرسپولیس/ متهم گریخت!

"خدا" واژه ای که میان زندگیمان گمش کرده ایم

صدور کیفرخواست سارقان مسلح طلافروشی گچساران

بدترین مکان زمین از زبان امام علی(ع)

تلنگر بهلول به هارون و قدرت دنیوی او

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 26 دی

زندگی روزمره در جزیره هرمز

مهدی عبادی، علی بیات، حسن حضرتی مدرسیان و رویارویی عثمانی ـ مملوکی

زیباترین حکایت های کوتاه و پندآموز

برخی از مدارس علمیه ایلام استیجاری هستند/ نیازمند موقوفات در استان هستیم

مسلمان: دایی کمال ایشالا با قدرت میای+عکس

مجید قاسمی ، کیوان صالحی بازنمایی موانع و چالش های رشد و بالندگی اعضای هیئت علمی جدیدالاستخدام

همایش نکوداشت سالروز« آذری های مسلمان جهان » در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می شود

بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه های اردبیل به مناسبت 19 ژانویه: 19ژانویه سالروز بازیابی هویت اسلامی آذربایجان است

دیدار نماینده رهبری در سوریه با رییس عالی کلیسای مسیحی ارتدوکس

فرار محمدرضا پهلوی به روایت تصویر

محمد تقی زاده انصاری تحول سیاست خاورمیانه ای هند در پرتو استراتژی نگاه به غرب‎

وزیر فرهنگ: امیدواریم جدول 17 به لایحه بودجه برنگردد/ تا الان فشاری وجود ندارد

هجوم مدعیان اخلاق به روحانی با استناد به تحریف خودساخته

ربات های خبرنگار؛ تهدید یا فرصت برای آینده حرفه خبرنگاری؟!

انتقاد شدید شاهین صمدپور از ضعف اطلاع رسانی در ماجرای سانچی+فیلم

خداحافظی یاران عرفات با شاخه زیتون

سید اسماعیل هاشمی، سمیرا شایان امین، علیرضا حاجی یخچالی، عبدالزهرا نعامی تاثیر آموزش فرآیند حل مساله خلاق بر خلاقیت و نوآوری کارکنان

کتاب روابط دیپلماتیک جمهوری دموکراتیک آذربایجان و ایران منتشر شد

بزرگ ترین محموله کوکایین در سریلانکا به آتش کشیده شد +تصاویر

وقوع آتش سوزی مهیب در پاریس

خلأ آموزشِ مطلوب پژوهشگری در حوزه را پر کنیم

آیت الله سید حسن عاملی در نشست تخصصی 19 ژانویه: ما برای صیانت از تاریخ و هویت واقعی وارد مقوله 19 ژانویه شده ایم.

جدی ترین چالش شهرداری ها کمبود منابع مالی است

اولویت کارگروه دستمزد شورای عالی کار اعلام شد

نشست تخصصی 19 ژانویه " روز آذری های مسلمان جهان" در تبریز برگزار شد

شعبده بازی جدید ترامپ!

پدیده برهنگی آسیب بزرگی به جامعه بشری وارد می کند

کاظم مجتبایی ,اسکندر مومنی ,محمدعلی عامری‎ ‎ راهبردهای انتظامی نقشه مهندسی فرهنگی کشور در زمینه ارتقای نظم و امنیت عمومی

هم افزایی و اتحاد جهان اسلام از طریق نشست بین المجالس اسلامی

آتش سوزی سوپر مارکت 6 طبقه در چین+فیلم

این پسره نماز نمی خونه... !

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

محمد امیر احمدزاده، مائده بایرام دانش کشاورزی در اندلس بر مبنای الفلاحه الاندلسیه ابن عوّام

خبر بد قدرت تفکر منطقی را از انسان می گیرد

هفت ویژگی افرادی که ذهن قوی دارند

رهبر معظم انقلاب: قدس بلاشک پایتخت فلسطین است / خواب پریشان چینی ها برای ایران / پیشروی بازار مسکن بدون جهش قیمت

وداع با دریادلان گیلانی

کمک 65 میلیون دلاری امریکا به پناهجویان فلسطینی تعلیق شد

قدس بلاشک پایتخت فلسطین است +عکس نوشت

گزارش سازمان اطلاعات سپاه درباره اغتشاشات اخیر

آثار به جامانده از انفجار بر کشتی کریستال + عکس

به یاد دریانوردان کشتی سانچی + تصاویر

سمیه شالچی، مرضیه شجاعی، حمیدرضا فرهنگی بازسازی شهری، تصویر تهران و تجربه بیگانگی

دریافت عوارض در آزادراه قزوین-زنجان ممنوع شد

عباسعلی رهبر، بیژن کیانی شاهوندی بررسی نسبت اخلاق و سیاست در رویکرد تطبیقی دانشمندان غربی و مسلمان

استاد مکتب نجف اشرف: طبیعات فلسفه از زمره خرافات است/ با تحصیل آن مخالفم

لابی بس است/در انتظار طرح تحقیق و تفحص از شهرداری دوران قالیباف و اجرای عدالت

لابی بس است؛ در انتظار طرح تحقیق و تفحص از شهرداری دوران قالیباف و اجرای عدالت

ادای احترام به جانباختگان نفتکش سانچی

گفت و گوی تلفنی پنس و اشرف غنی/حمایت از اصلاحات سیاسی

تصاویری از حال و هوای این روزهای آرامگاه شهید حججی

چرا وزیر نفت مسئول پیگیری «سانچی» نشد؟

عرصه ی هنر، عرصه ی اتحاد و همدلی است

مذاکرات ایران و عربستان چه شد؟

خدایا از تو می خواهم که مرا از سربازان امام زمان (عج) قرار دهی

پیکرم برنگشت دنبال آن نگردید

عروس های یونانی و یک رسم جالب برای دوستان مجردشان

کاوه رضایی مقابل کلوب بروژ بازی می کند

سرداری که به خانه ای زیر پونز نقشه رضایت داد

کشف البسه شیطان پرستی توسط پلیس/ عکس

اجرای مقررات ملی ساختمان نیازمند متولی مشخص است

معاون اقتصادی وزارت خارجه اول بهمن معرفی می شود

دکترین دیپلماسی ایران در جهان اسلام

اروپا نقش منطقه ای ایران را پذیرفته است

استیضاح ربیعی از دستور کار مجلس خارج شد

«غلط زیادی» آمریکا درخصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید

واکنش همسر شهید مدافع حرم به حادثه نفتکش سانچی

موافقت با بازدید نمایندگان از زندان اوین

فقط دعای شهادت

شاعران خانه نیما یوشیج را می خرند

باید شهید شوم تا آینده بماند

فال روزانه چهارشنبه 27 دی 1396

دفن حیوانات خانگی کنار صاحبانشان! +عکس

واکنش به تنبیه دردناک دانش آموز جیرفتی +عکس

کابوس بناهای لرزان

کابوس بناهای لرزان