مطالب مرتبط:
مقصران در ساخت بناهای ناایمن درمانی به دستگاه قضایی معرفی می شوند/ریزش بناهای درمانی با قدمت 3 سال
20 درصد از بناهای تاریخی شاخص کرمانشاه آسیب دیدند !
روحانی:باید اشکالات و کاستی های موجود در ساخت بناهای دولتی و تعاونی تخریب شده، بررسی شود / دولت مطمئنا این مسائل را دنبال کرده و مقصران را شناسایی و به مردم معرفی خواهد کرد
روحانی:باید اشکالات و کاستی های موجود در ساخت بناهای دولتی و تعاونی تخریب شده، بررسی شود / دولت مطمئنا این مسائل را دنبال کرده و مقصران را شناسایی و به مردم معرفی خواهد کرد
کابوس پایان یک رژیم؛ ابعاد سیاست فرزند آوری صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 00:262017-11-14سياسي

کابوس بناهای لرزان


کافی است یک بار تصاویری از یک منطقه زلزله زده در هر جای کشور را ببینید تا گواهی دهید که بیشتر ساختمان ها در کشور ما نمی توانند از زلزله جان سالم به در ببرند.

- این در حالی است که خبرگان حرفه مهندسی معتقدند با رعایت مقررات ملی ساختمان، بناها نباید هنگام وقوع زلزله به این صورت بریزند و مرگ آفرین شوند.

در زلزله کرمانشاه بحران به جایی رسید که حتی مسکن مهر که دولت کارفرمای آن بوده نیز نتوانست از آزمون زلزله روسفید بیرون بیاید درحالی که در کنار این واحدها، خانه هایی بودند که توسط خود مردم ساخته شده بودند و توانستند پابرجا بمانند.

دیروز رییس جمهور نیز در دیداری که از مناطق زلزله زده داشت به سستی مسکن مهر انتقاد کرد و با اشاره به اینکه خانه های مردم در همسایگی بناهای مهر پایدار مانده اند، معترف شد که وظیفه دولت کمک های بلاعوض و اختصاص وام های بلندمدت است و مسکن را باید مردم بسازند.

حسن روحانی با تأکید بر اینکه باید اشکالات و کاستی های موجود در ساخت این بناها که به صورت تعاونی و دولتی ساخته شده بررسی شود، افزود: دولت مطمئنا این مسائل را دنبال کرده و مقصران را شناسایی و به مردم معرفی خواهد کرد.

یحیی کمالی پور، نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز دیروز با تأکید بر اینکه جان و مال مردم برای ما حرمت دارد به ایسنا گفت: هر عملکردی که موجب خدشه به جان و مال مردم شود قابل پیگرد قضایی است، لذا در موضوع تخریب مسکن مهر در پی زلزله غرب استان کرمانشاه لازم است مدعی العموم ورود پیدا کند.

قوانین کاغذی، ساختمان های واقعی قریب 44سال از تصویب قانون نظام معماری و ساختمانی کشور در سال 1352می گذرد و قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان نیز از سال 1374تاکنون حدود 22سال است که بر سر صنعت ساختمان سایه انداخته.

علاوه بر اینها از سال 84مباحث 22گانه مقررات ملی ساختمان نیز به صورتی الزام آور پا به عرصه ساخت وساز گذاشت تا اگر ساختمانی بنا می شود، بتواند برای سالیانی بیشتر پایدار بماند و جان و مال ساکنان آن را هم حفظ کند.

در این مباحث، برای مقاومت بنا در برابر زلزله و آتش سوزی و سوانح طبیعی گرفته تا صرفه جویی در انرژی و افزایش عمر بنا، تمهیداتی اندیشیده شده و همزمان با الزامی کردن استفاده از مهندسان ناظر و مجریان ذیصلاح در فرایند ساخت وساز، شرایط مساعد برای رعایت این تمهیدات نیز فراهم آمده است اما به قول کارشناسان صنعت ساختمان، بسیاری از این قوانین روی کاغذ مانده و هنوز اجرایی نشده اند.

بحران ساختمان در مهد مهندسی مباحث 22گانه مقررات ملی ساختمان، همه قوانین مرتبط با پروسه ساخت وساز اصولی را در برمی گیرد و آیین نامه 2800 نیز مستقیماً به مقاومت بنا در برابر زلزله اختصاص دارد.

از سوی دیگر ایران مهد مهندسان است و در رده بندی کشورهای مهندس پرور، در رتبه سوم قرار دارد؛ بااین وجود گفته می شود عمر مفید ساختمان ها در کشورمان بین 25تا 30سال است؛ یعنی یک سوم عمر ساختمان در کشورهای نسبتاً توسعه یافته و حدود یک هفتم عمر ساختمان در کشورهای پیشرفته.

دبیر کانون انبوه سازان کشور، وضعیت نابسامان ساختمان های کشور را به غفلتی نسبت می دهد که در حوزه آموزش نیروهای فنی و تکنسین های فعال در صنعت ساختمان رخ داده است.

فرشید پورحاجت به همشهری می گوید: در سال هایی که قانون نظام مهندسی و مباحث مقررات ملی ساختمان در کشور وضع و اجرایی شده، کیفیت ساخت وساز رو به بهبود رفته و ساختمان ها با وضعیت بهتری ساخته شده اند اما همواره این واقعیت نادیده گرفته می شود که ما در طول همه این سال ها، در زمینه پرورش نیروهای فنی صنعت ساختمان کم کاری داشته ایم غافل از اینکه بیش از 90درصد ساخت وسازها را همین تکنسین ها و کارگران ساختمانی انجام می دهند.

غفلت از آموزش کارگران ساختمانی پور حاجت معترف است که در ایران هزینه ای برای پرورش و آموزش عناصر اصلی صنعت ساخت و ساز صرف نمی شود و درحالی که 450هزار نفر از جامعه مهندسان در سازمان نظام مهندسی کشور عضو هستند و باید مقررات صنعت ساخت وساز را رعایت کنند اما در بخش تکنسین های فنی ساختمان، هرگز چنین اتفاقی رخ نداده است.

تربیت نیروی کارآمد و ذیصلاح برای کارهای اجرایی صنعت ساختمان رسالتی است که بر دوش سازمان فنی و حرفه ای بوده که در طول سالیان متوالی، غفلت از رسالت این سازمان تکنسین پرور در سایه توجه و گرایش بیش ازحد به نظام آموزش عالی، این رسالت هرگز به درستی انجام نشده است.

از یک سو نظام آموزش عالی کشور، ناتوان از تربیت متخصصان متناسب با نیاز بازار کار انبوهی از فارغ التحصیلان دانشگاهی را به پشت دروازه های بازار کار فرستاده که کارهای موجود به مذاق شان خوش نمی آید و از سوی دیگر بخش های اجرایی کشور به ویژه صنعت ساختمان با کمبود تکنسین متخصص روبه رو شده است.

پور حاجت، عدم نظارت در حوزه استاندارد مصالح را نیز در پوشالی بودن ساختمان های کشور دخیل می داند ولی با وجود این معتقد است که اگر سازندگان به مباحث مقررات ملی ساختمان پایبند باشند، ساختمان ها نباید در زلزله ای به مانند زلزله کرمانشاه به گونه ای ریزش می کردند که تلفات جانی گسترده داشته باشند.

حکمرانی پولدارها در صنعت ساختمان عرصه ساخت وساز در کشور ما از دیرباز جولانگاه پولدارهایی بوده که به بسازوبفروش و گاه بسازوبنداز معروف شده اند و حتی وقتی مقررات انجام ساخت وساز توسط مجریان ذیصلاح را الزامی کردند نیز پای این افراد از صنعت ساختمان بریده نشد.

در این میان مهندس پایه یک نظام مهندسی معتقد است تا زمانی که کار ساخت وساز فقط با قیمت واقعی به مجریان ذیصلاح سپرده نشود، حال و روز ساختمان های کشور بهتر از این نمی شود.

محمدرضا صفاری، در گفت وگو با همشهری می گوید: اینکه در زلزله کرمانشاه، اسکلت بسیاری از ساختمان های تازه ساز پایدار مانده اما دیوارهای آنها ریخته حکایت غمناکی از دور زدن مقررات ملی ساختمان در باب پایداری سازی جزییات ساختمان هاست که احتمالاً فقط برای کاهش هزینه ها یا به دلیل ناآگاهی سازنده رخ داده است.

به گفته او، تصاویر نشان می دهد الزامی شدن رعایت مقررات در ساخت وساز توانسته چارچوب ساختمان ها را مقاوم کند و جلوی خسارت های جانی را بگیرد اما براساس این مقررات، دیوارها و سازه های جنبی ساختمان باید به ستون ها و پیکره ساختمان متصل می شدند تا خسارت های مالی نیز به حداقل برسد اما این موارد رعایت نشده اند.

صفاری می گوید: قوانین و مقررات صنعت ساختمان ایران مدرن و به روز است اما بخش عمده ساخت وسازها هنوز از شیوه سنتی خارج نشده که فقط با حضور مجری ذیصلاح در کل جریان ساخت وساز می تواند اصلاح شود.

به گفته او، طبق قانون باید عملیات ساخت وساز توسط مجری ذیصلاح و پیمانکاران دارای گواهینامه حرفه ای انجام شود اما تحقق این مهم مشروط است به اینکه مجری ذیصلاح در ازای حضور مداوم در پروژه، دستمزد واقعی دریافت کند.

براساس قانون، بسته به مقیاس ساختمان باید حدود 8تا 15درصد از کل هزینه ساخت آن به خدمات مهندسی اختصاص یابد.

در این حالت مهندسی که به عنوان مجری ذیصلاح به صورت حضوری بر کلیه مراحل ساخت یک بنا طبق مقررات نظارت می کند 8تا 15درصد از کل هزینه هایی که صرف ساخت وساز می شود را به عنوان دستمزد دریافت می کند و هرچه قوانین به پای کاهش هزینه ها قربانی نشوند، به نفع اوست این در حالی است که در شرایط فعلی مهندسی که به عنوان مجری ذیصلاح برای یک ساختمان انتخاب می شود دستمزدی بیش از 10میلیون تومان نمی گیرد و همین باعث می شود عملاً حضور کامل او در فرایند ساخت منتفی شود.

از سوی دیگر در غیبت مجری ذیصلاح، وقتی خود سرمایه گذار، مجری یک ساختمان باشد هرگونه صرفه جویی در هزینه ها مستقیماً به افزایش درآمد سازنده منجر می شود و رعایت نکردن قوانین چیزی جز سود برای او ندارد.

نکته ای که در این میان مطرح می شود این است که با الزامی شدن حضور مجری ذیصلاح، قیمت ساختمان چقدر افزایش می یابد؟ صفاری دراین باره می گوید: در ظاهر حضور مجری ذیصلاح از دو ناحیه قیمت ساختمان را افزایش می دهد؛ هم 8تا 15درصد از هزینه ها را به عنوان دستمزد می گیرد و هم با رعایت قوانین هزینه ساخت را افزایش می دهد اما این به معنای افزایش قیمت نهایی ساختمان نیست چراکه در شرایط فعلی نیز که از حضور مجری ذیصلاح استفاده نمی شود و ساختمان را طبق مقررات نمی سازند، ساختمان ها ارزان نمی شوند بلکه دستمزد مجری و هزینه رعایت نشدن جزییات به عنوان سود به جیب سازندگان می رود.

به عبارت دیگر حضور مجری ذیصلاح در ساختمان ها فقط حاشیه سود هنگفت سازندگان بدون صلاحیت را کم می کند و ساختمان گرچه ایمن تر و اصولی تر ساخته می شود اما قیمت آن افزایش نمی یابد.

در مقابل، کاهش حاشیه سود باعث می شود عملاً پولدارها نتوانند به طمع درآمدهای هنگفت وارد حرفه ساخت وساز شوند چراکه باید مبالغ بالایی را به عنوان دستمزد به مهندسان بپردازند تا بنا را اجرا کنند اما خود مهندسان وقتی به عنوان مجری ذیصلاح وارد کار می شوند در کنار دستمزد مطلوب، کمترین حاشیه سود را نیز قبول می کنند اما بناها را اصولی اجرا می کنند و با امضای اسناد و شناسنامه ساختمان، کلیه مسئولیت های آن را می پذیرند.


کلید واژه ها: ساختمان - زلزله - مردم - مسکن مهر - قوانین - کرمانشاه - دولت - ساختمانی - مسکن - مناطق زلزله زده - استان کرمانشاه - کشور - صورت - نظام مهندسی - بحران - قانون - قضایی - حسن روحانی - رییس جمهور - صرفه جویی - کاغذ - نظام - خانه - صنعت - آتش سوزی - مهندسان - افزایش - تعاونی - انتقاد - مقاومت

آخرین اخبار سرویس:
استخدام راننده و نگهبان بصورت شبانه روزی در فارس

استخدام آرایشگر آقا جهت آرایشگاه در کرج

استخدام کارشناس زبان خارجی جهت تدریس در خراسان رضوی

زن و شوهر ژاپنی در مناطق زلزله زده! + عکس

استخدام همکار تمام وقت خانم جهت سبزیجات آماده در اصفهان

استخدام سالن کار جهت رستوران نامبروان در جهانشهرِ کرج

استخدام تالار آفتاب

استخدام پیک موتوری آقا در منطقه فردیس البرز

استخدام منشی خانم با تحصیلات دیپلم جهت پاسخگویی تلفن در مشهد

درس های زلزله کرمانشاه برای مدیریت بحران

بلوکه بیش از 800 میلیون تومانی کمک مالی ایرانیان مقیم آمریکا و کانادا به زلزله زدگان توسط دولت آمریکا / تجاوز گروهی به زنان روهینگیایی از سوی نظامیان میانمار / فشار عربستان بر محمود عباس برای قبول «معامله قرن»

فال آنلاین دیوان حافظ شنبه 27 آبان ماه 96

نیازمندی های استخدامی کرمان 27 آبان 96

مرعشی: هیچ گاه ادعا نکرده ایم، روحانی اصلاح طلب است/ اصلاح طلبان باید با اصولگرایان میانه همکاری کنند

برگزاری آیین سوگواری رحلت پیامبر اعظم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) در ترکمنستان+تصاویر

انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از احمدی نژاد:نمی توانستی در جلسه مجمع تشخیص حرفت را بزنی و نروی بست نشینی؟

رویدادهای خبری شنبه 27 آبان ماه 1396 مرکز لرستان

سید حسن نصرالله توطئه سعودی ها را خنثی کرد

پایان داعش/ سرنوشت داعش در دستان دلاوران فاطمیون

تاجر پولداری که مدافع حرم شد

رویدادهای خبری روز شنبه در زنجان

رویدادهای خبری استان قزوین (27 آبان ماه)

امام جمعه مهریز: تربیت دینی محور حرکت مربیان پرورشی مدارس قرار گیرد

استخدام نجار ماهر و نیمه جهت کلاف مبل در خراسان رضوی

استخدام کمک آشپز ماهر آقا جهت مطبخ در کرج

استخدام منشی آقا جهت تاکسی تلفنی واقع در کرمان

استخدام حسابدار با حقوق اداره کار در شیراز

استخدام آرایشگر ماهر آقا در البرز

استخدام کارگر ساده خانم جهت رستوران در میدان شهدا کرج

استخدام راننده آقا در شرکت زرپخش

استخدام نوین چرم

استخدام یکنفر رویه کوب ماهر در خراسان رضوی

استخدام تعدادی کارگر ماهر و نیمه ماهر نجار در کرج

کلیه استخدامی های خراسان رضوی و مشهد - 27 آبان 96

اعلام جزییات مراسم تشییع پیکر شهید مدافع حرم مرتضی عبداللهی

همایش «وقف و حوزه های علمیه» در خضری برگزار می شود

اجرای نقالی و پرده خوانی رضوی در قزوین

سفیر ایران در عشق آباد خبر داد ارسال یک کامیون دارو و لوازم درمانی به زلزله زدگان کرمانشاه توسط ترکمنستان

مسئله کتاب و کتاب خوانی از مباحث اصلی دین به شمار می رود

استخدام طراح و گرافیست آشنا به امور چاپ در محمد شهر

استخدام شرکت عرشیا پلاست

استخدام سازه های mdf امیر حسین

استخدام برنامه نویس، حسابدار و نیروی فنی در یک شرکت معتبر

استخدام سالن کار و سفارشگیر جهت کافی شاپ در عظیمیه کرج

استخدام کارگر نجار و MDF کار ماهر و نیمه ماهر در فارس

استخدام رزرویشن خانم در آژانس کمالی

استخدام دو نفر دانشجوی تربیت بدنی در یک باشگاه تخصصی بانوان

استخدام خیاط ماهر پرده دوز و فروشنده در البرز

استخدام ام دی اف کار ماهر آقا در محدوده دهقان ویلا دومِ کرج

استخدام تعدادی نیروی cnc کار تراش و فرز در اصفهان

استخدام پیتزا ساندویچ امیر

اگر بست نشینی را یک اصلاح طلب انجام می داد، آیا اصولگرایان اکنون سکوت می کردند؟

جداشدن از قرآن و اهلبیت(ع) مهمترین مشکل جامعه اسلامی پس از ارتحال پیامبر(ص)

رویدادهای خبری 27 آبان ماه در مشهد

رویدادهای خبری 27 آبان ماه در مشهد

شهادت دو ارتشی در مناطق زلزله زده

استخدام صندوقدار خانم جهت رستورانی در منطقه فردیس

استخدام سالن دار در محدوده جانباز مشهد

استخدام پارکبان جهت رستوران در محدوده خلج آبادِ کرج

استخدام بازاریاب خانم و آقا در زمینه لوازم آبیاری و آبرسانی

استخدام آرایشگر خانم جهت یک سالن زیبایی در خراسان رضوی

استخدام پزشک عمومی جهت مدیریت درمانگاه در البرز

استخدام شرکت امدادخودرو سایپکو

استخدام کمک آشپز در رستوران فدک

روزنامه استخدامی شهرهای شمالی | شنبه 27 آبان 96

نشست ویژه برای بازسازی مدارس زلزله زده

تشریح کمک های دولت در بخش مردمی و زیرساخت ها به زلزله زدگان

پرداخت بدهی 450 میلیون پوندی انگلیس به ایران در آینده نزدیک

انتقاد تند از احمدی نژاد:نمی توانستی در جلسه مجمع تشخیص حرفت را بزنی و نروی بست نشینی؟

هفته نامه استخدامی استان کرمان | هفته پنجم آبان 96

تصاویر:صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛ شنبه 27 آبان ماه 96

عذرخواهی فاطمه رهبر از دولت و جهانگیری

کدام پایتخت ایران در تاریخ برابر زلزله مقاوم تر است؟!+جدول

واکنش مشاور روحانی به بست نشینی یاران احمدی نژاد

برداشت مرعشی از خطاهای روحانی

پربیننده ترین و جـذاب ترین عکس های خبری در هفته ای که گـذشت

دروغ پردازی بزرگ نماینده سابق مجلس در مورد جهانگیری و روحانی + عکس

هر کدام از بخش های مغز مسئول انجام کدام کار است؟

عکس/سپاه اقلام اولیه را به روستاهای دورافتاده رساند

اخلاق حرفه ای در حوزه روابط عمومی و عملکردهای آن

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | شنبه 27 آبان 96

هشدار صریح در مورد بست نشینی بقایی و حمایت احمدی نژاد/ آنچه آیت الله هاشمی پیش بینی کرده بود

آیا اشاره روحانی و جهانگیری به تخریب مسکن مهر سیاسی بود؟

خاتمی: مذاکرات جواب نداده و تحریم ها بیشتر می شود

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | شنبه 27 آبان 96

جمع بندی روز: جمعه، 26 آبان 1396

فعال سیاسی اصولگرا: آقای حبیبی غارت اصولگرایی به شورای مرکزی تان هم رسیده مبارک است حاج آقا!

احداث اسکان موقت برای زلزله زدگان به قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) سپاه واگذار شد

حزب جامع با پشتوانه مردمی و ریشه دار در کشور نداریم/قانون جدید احزاب مانع از تشکیل احزاب اتوبوسی شد

تغییر استاندار سیستان و بلوچستان؛ خوب یا بد؟ نظر دو عضو مجمع نمایندگان استان

مجموعه ای جدید از تصاویر قدیمی حرم حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) / بخش اول

واکنش مشاور روحانی به بست نشینی یاران احمدی نژاد

زنان توانمند فارس در حاشیه کمرنگ مدیریتی

تحلیل جلایی پور درباره کمک های مردمی به زلزله زدگان

موگابه در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان زیمبابوه ظاهرشد

درآمد تجومی و سوداگری ظالمانه پزشکان

جایگاه خلاقیت در عملکرد سازمانها و توسعه جامعه

محدود کردن رسانه به روزنامه صحیح نیست/وابستگی رسانه به دولت از پویایی کار خبرنگاری می کاهد

عدم پیوند مناسب میان شهر و شهروندان؛ مهمترین چالش فرهنگی تهران

درخواست «بست نشینان» از رهبر انقلاب

یادداشت/ مهدی عرفاتی موقعیت بحران و کارکرد رسانه رسمی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 27 آبان 96

هشدار "آیت الله هاشمی" در زمان خود شنیده نشد

واکنش رییس دفتر رییس جمهوری به توافق روحانی و لاریجانی برای تغییر ساختار دولت

یادداشت/ محمدصادق کوشکی روشنگری رضوی در برابر عقاید انحرافی

قوانین قدیمی مد مردانه

عکس/ مسجد النبی و قبرستان بقیع در دهه 40 و 50

بسیج یک ظرفیت بی انتها در تمام حوزه ها است

کمک های مردمی نشان از همبستگی ملت ایران در هر فراخوان است.

هفته بسیج بهانه ای برای زنده نگه داشتن روحیه بسیجی در آحاد ملت است

مردم با کمک های خود در زمینه یاری نیازمندان مشارکت کنند

گسترش فرهنگ وقف در جامعه لازم است

وقف از مختصات نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران است

آنچه ما را از همه بن بست ها خارج می کند بسیج است

بسیج مترادف حضور در همه صحنه های انقلاب است

رسانه ها نقش مهمی در معرفی اسطوره ها و حفظ مواریث فرهنگی دارند

نحوه خواندن نماز وحشت به روایت پیامبر (ص)

سلیمان آبادی: سپاه پاسداران 4 بیمارستان صحرایی در منطقه دائر کرده است/ اوضاع بهترشده است

اگر من احمدی نژادی بودم/اجرای وصیتنامه گشوده نشده هاشمی/پیشنهاد بی شرمانه ایتالیا درباره ایران/ سبقت مردم بی نظیر در کمک به زلزله زدگان

معرفی 13 هدف اولیه برای تلسکوپ فضایی جیمز وب

فراخوان احمد مسجدجامعی برای کتابگردی

عکس/ پیام همدردی مدافعان حرم برای مردم زلزله زده کرمانشاه

نامه ای که موجب پیاده سفر کردن مقدس اردبیلی شد!

احترام برومند: چرا روحیه مردم را تضعیف می کنید؟

گزارش ایرنا از 28 صفر در نجف/ سنت زیارت میلیونی درایام رحلت پیامبر اکرم (ص)

برگزاری دوره آموزشی فهم قرآن در تلگرام

ابن سینای زمانه

نامه نگاری محیط زیست با شهرداری درباره وضعیت «پادگان 06»

مراسم عزاداری رحلت پیامبر اسلام(ص) درمرکزاسلامی انگلیس برگزار شد

موگابه، داستان رو به پایان یک رهبر انقلابی

طرح شامد به یاری تولیدکنندگان و پدیدآورندگان اثر آمده است

دو نکته درباره زلزله کرمانشاه از زبان دبیر هیات دولت

بازیکن گسترش عزادار شد

عدالت؛ همسراییِ جهانی ست

سازمان نظام مهندسی کارایی لازم را ندارد / قانون جامع کنترل ساختمان تصویب شود

دو نکته درباره زلزله کرمانشاه از زبان دبیر هیات دولت

دو نکته درباره زلزله کرمانشاه

دو نکته درباره زلزله کرمانشاه از زبان دبیر هیات دولت

ثبت 6 وقف جدید به ارزش 20 میلیارد ریال/ وقف، تنها راه جاودانگی است

بیست و چهارمین یادواره شهدای مسجد مهدیه بهشهر +تصاویر

چرایی لقب رضا به امام رضا علیه السلام

فال روزانه شنبه 27 آبان 1396

عذرخواهی فاطمه رهبر از دولت و جهانگیری بخاطر انتشار یک شایعه

وقوع دومین زلزله در پارس آباد

نتانیاهو بازهم دروغ گفت / اسراییل درخواستی برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاه نداده که تهران آن را رد کرده باشد

کمک های مردمی به روایت رامبد جوان

نشست ویژه مجلس برای بازسازی مدارس مناطق زلزله زده کرمانشاه

تلاش مدیریت شهری برای ارتقای زندگی شهری معلولان

شعار اصلی نماز جمعه دعوت به تقواست

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | شنبه 27 آبان 96

دولت اعتدال در آزمون فیلترینگ تلگرام / نظرشما درباره احتمال قطع تلگرام چیست؟

تصاویر/دسته عزاداری حوزه علمیه همدان در روز 28 صفر

نشست رؤسای استانی حزب اعتماد ملی برگزار شد

سعودی ها در گذشته عاقلانه تر رفتار می کردند

هیچ گاه ادعا نکرده ایم، روحانی اصلاح طلب است/ پشتیبانی اصلاح طلبان از روحانی حرکتی راهبردی برای به بن بست نرسیدن شرایط سیاسی کشور است

مشاور وزارت راه: مسکن مهر از تلفات زیاد جلوگیری کرد

عذر خواهی فاطمه رهبر از دولت و جهانگیری

تلاش 600 نیروی شهرداری تهران برای کمک به زلزله زدگان

تاجر پولداری که مدافع حرم شد +تصاویر

مسافرکشی برای معاش پس از سه دوره نمایندگی مجلس!

تشریح کمک های دولت در بخش مردمی و زیرساخت ها

ماجرای کفش بوسی یک عالم!

انتقال نماز جمعه تهران به مصلی امام خمینی(ره)

اسکان موقت زلزله زدگان به قرارگاه خاتم واگذار شد

کدخدایی: شورای نگهبان هم صلاحیت دارد، هم اختیار

چرا انگلیس به ایران پول می دهد؟

حشمتیان: احزاب زیر مشکلات مالی له می شوند

دوره آموزشی «نورو مارکتینگ و اصول علم موفقیت» (NLP)

عکس/ کمک قهرمانان المپیک به زلزله زدگان

33 سال پیش در چنین روزی سفر معاون اسد به ایران

حضور فریبا کوثری در مناطق زلزله زده غرب

تصاویر/ وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم "مرتضی عبداللهی " در معراج شهدا

تصاویر/ مراسم سوگواری هیئت های عزاداری نیروهای مسلح

ترتیل صفحه 227 قرآن با صدای استاد پرهیزکار+دریافت

ابراز همدردی معاون رییس جمهور کوبا با حضور در سفارت ایران

فرمانده پدافند هوایی: دوران بزن دررو تمام شده است

زانوزدن امیر اسماعیلی در برابر مادر شهید گیلانی +عکس

هدیه بزرگ مردکوچک به زلزله زدگان+عکس

کواکبیان خطاب به رفسنجانی: به فکر «زلزله تهران» باشید

وداع با شهید مدافع حرم مرتضی عبداللهی در معراج الشهدای تهران

رفسنجان آماده استقبال از پیکر شهید مدافع حرم جواد محمدی

بانوان بازیگر در فرودگاه کرمانشاه +عکس

برگزاری یادواره شهدای بسیج رسانه گیلان

واکنش شدید به حمایت احمدی نژاد از «بست نشینان»

یادواره سرداران و 70 شهید شهر سین برخوار

محمود احمدی نژاد، به کرمانشاه رفت+عکس

واکنش نماینده ایلام به ادعایی عجیب درباره تولد روحانی

پیام شهدا درس ولایت پذیری است

احمدی نژاد:مسکن مهر پس از زلزله تنها دو کشته داشت!

تشییع پیکر مطهر 2 شهید گمنام در آغاجاری

حراج انگشتر رهبر انقلاب برای کمک به زلزله زدگان+عکس

دیگر نگران کاهش حجم اینترنت نباشید

هدف آمریکا از تعامل با ایران «براندازی نظام» است

126 هزار و 870 زائر پیاده امام رضا (ع) وارد مشهد مقدس شدند

استقرار و راه اندازی پایگاه های وزارت بهداشت برای تزریق واکنش کزاز و هاری

سلامت روان کودکان مناطق زلزله زده در کانون توجه سپاه قرار دارد

واکنش احمدی نژاد به انتقادات از مسکن مهر

از «حذف فیزیکی دو عضو انجمن» تا «انتخاب ناگهانی و غیرقانونی مسئول مالی» در کتابخانه های عمومی فریدونکنار

عملیات آزادسازی سوسنگرد در یک نگاه

چهره ها در شبکه های اجتماعی (580)+عکس

کابوس بناهای لرزان

کابوس بناهای لرزان