مطالب مرتبط:
کشیدن سیگار در میان زنان؛ مدگرایی یا آسیب زایی رفتاری؟
هیچکدام از سدهای کرمانشاه آسیب ندیده است
رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور خبر داد: ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره رایگان به آسیب دیدگان زلزله اخیر غرب کشور
مسئولیت دستگاه ها برای برقراری خدمات آب، برق وگاز تا ظهر فردا/ آسیب به هزار و 960 روستا در کرمانشاه/ افزایش توزیع چادر بین زلزله زدگان
ضرورت رسیدگی سریع تر به مردم مناطق زلزله زده/ اعلام آمادگی کامل حوزه ایلام برای کمک به آسیب دیدگان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 آبان 1396 ساعت 14:432017-11-14پزشكي

کشیدن سیگار در میان زنان؛ مدگرایی یا آسیب زایی رفتاری؟


- در شرایط کنونی تنوع آسیب های اجتماعی در کشور بسیار بالاست و یکی از انواع آسیب های اجتماعی گرایش زنان و دختران به سیگار کشیدن است، جمعیت جوان کشور ما در سال های اخیر در معرض برخی آسیب ها قرار گرفته است.

آسیب هایی که ناشی از عوامل مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و.

است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبهداشت نیوز: "در شرایط کنونی تنوع آسیب های اجتماعی در کشور بسیار بالاست و یکی از انواع آسیب های اجتماعی گرایش زنان و دختران به سیگار کشیدن است، جمعیت جوان کشور ما در سال های اخیر در معرض برخی آسیب ها قرار گرفته است.

آسیب هایی که ناشی از عوامل مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و.

است.

یکی از این آسیب ها گرایش فزاینده به مصرف سیگار است.

مصرف سیگار معضل جدیدی است که به ویژه زنان جوان را به خود مبتلا کرده است و بیم آن می رود رواج گسترده این ماده دخانی این قشر از جامعه را با مشکلات جدی مواجه سازد.

در چند سال قبل سیگار کشیدن زنان و دختران یک تابو در اجتماع بود و اگر بود در محلی خلوت و دور از چشم اغیار بود، اما امروز اگر شما در مکان های عمومی دقت کنید، بعضا شاهد دختران سیگارکشی هستید که با جسارت تمام در مکان های عمومی مشغول کشیدن سیگار هستند و اصلا شرمی در نگاهشان و حرکاتشان به چشم نمی خورد! چه اتفاقی افتاده؟ چرا اینگونه سیکار کشیدن یک ژست اجتماعی شده است چرا امروز بسیاری از رفتارهای نابهنجار، بهنجار شده است؟ اینها و ده ها سوال دیگر بعضا سوالاتی است که ممکن است از ذهن هرکدام از ما بگذرد؟ و اساس به نظر می رسد طبق آمارها میزان سیگار کشیدن دختران 5 برابر افزایش پیدا کرده است؟ به نظر می رسد، در شرایط کنونی، یکی از معضلات امروز جامعه ما، گسترش روزافزون استفاده از دخانیات به ویژه سیگار در میان عامه مردم و به خصوص دختران و زنان جوان است.

مصرف فراوان این ماده در جامعه از مصائبی است که کشور ما با آن دست و پنجه نرم می کند.

افزایش مصرف سیگار و دخانیات در میان دختران و زنان و همچنین عادی شدن این موضوع در جامعه جدید، زنگ خطری جدی به شمار می رود و رفتاری آسیب زا تلقی می شود، به طوری که برخی از این جوانان به عضو ثابت قلیان سراها، سفره خانه ها و کافه ها تبدیل شده اند.

اما آنچه بیش از این حائز اهمیت و توجه صدچندان است، رشد مصرف سیگار در میان زنان و دختران جوان است و سیگار کشیدن یکی از اشکال استفاده از مواد دخانی محسوب می شود که امروزه در جامعه به ویژه در میان جوانان با سرعت بالایی در حال گسترش است.

سیگار کشیدن هم به دلیل مضرات ذاتی که دارد و هم به دلیل اینکه موجب تسهیل روی آوردن افراد به سیار مواد دخانی نظیر مواد مخدر و افیونی می شود، موضوعی بسیار چالش برانگیز برای سلامت جامعه است و این در حالی ست که هزاره سوم میلادی در شرایطی آغاز می شود که جوامع انسانی با مشکلات عدیده ای در بخش های مختلف رو به رو هستند.

از جمله این مشکلات موضوع تغییرات اجتماعی و پیامدهای آن در ابعاد روانی- اجتماعی انسان است.

پیشرفت و توسعه اجتماعی علیرغم آنکه تسهیلات بسیار و نقاط مثبت فراوانی به همراه دارد، موجب تغییرات در نظام ارزش ها، هنجارها، سنت ها و سایر عناصر اجتماعی و فرهنگی است، هرچند که سرعت تغییر هنجارهای اجتماعی و فرهنگی در آن کم و چنین تغییری نامحسوس باشد.

در ربع قرن اخیر نیز حضور زنان در عرصه های علمی و آموزشی، مجامع دولتی، نهادهای مدنی و مشاغل آزاد (فروشندگی، رانندگی و حتی معاملات اقتصادی و جز آن) باعث پررنگ تر شدن حضور آنها در اجتماع شده است.

در کشور ایران در عین وجود موانع ساختاری، وضعیت تحصیلی زنان تا حد قابل توجهی به استقبال مالی و پایگاه اجتماعی دست یافته اند، به گونه ای که بخشی از آنها دیگر نیازی به تخصیص نفقه مرد ندارند.

لذا این حضور و تحولات چه بسا موجب تغییراتی در گرایش های اجتماعی زنان بشود.

پدیده استعمال دخانیات در میان زنان جوان شهر تهران یکی از معضلات اجتماعی است که در این یادداشت به نقد و بررسی آن پرداخته می شود.

در پاسخ به سوالات فوق که در سطور بالا مطرح شد و بررسی افزایش پنج برابری به نظر می رسد، سیگار کشیدن زنان جوان، تحت تاثیر عواملی اجتماعی و نیز به مدد تبلیغات هوشمندانه شرکت های دخانیاتی و البته در غیاب اقدامات فرهنگی و جهت گرایانه مسئولان امر، کم کم به سمتی می رود که نه تنها زشتی خود را از دست می دهد، که به نوعی ژست روشنفکری، مد اجتماعی و کلاس اجتماعی بدل می شود و بیم آن می رود که در آینده ای نه چندان دور این نابهنجاری به عنوان یک هنجار در جامعه پذیرفته می شود.

طبق گفته رییس اداره کل سلامت شهرداری تهران، براساس تحقیقات انجام شده در مناطق شمالی تهران درصد گرایش خانم ها به سیگار چند برابر مناطق پایین شهر است که این یک تهدید برای این مناطق محسوب می شود.

براساس آمارها نسبت سالمندان در مناطق 3 و 6 چند برابر مناطق جنوبی است و براساس تحقیقات انجام شده سیگار یکی از عوامل مهم در پیری زودرس در زنان است.

زندگی بانوان در کلان شهر تهران به دلایل مختلف با مخاطرات بسیاری همراه است.

بانوان به دلایل زیست شناختی، روانشناختی و اجتماعی همواره بیشتر از مردان در معرض آسیب های اجتماعی قرار دارند.

شرایط خاص اجتماعی و فرهنگی جامعه این موضوع را تشدید می کند.

گفتنی است، نتایج پژوهش های مختلف حاکی از آن است که مصرف سیگار در بین زنان و دختران در سطح شهر تهران دارای عللی اجتماعی است که متغیرهایی مانند هنجارشکنی، رهایی از فشار عصبی، تبعیت از مد و سیگاری بودن همسر بر آن موثرند.

از آنجا که استعمال دخانیات همچون سیگار و قلیان زمینه را برای روی آوردن افراد به ویژه نسل جوان به مواد مخدر فراهم می آورد، مصرف قلیان و سیگار را می توان زنگ خطری برای گرایش زنان به مواد افیونی قلمداد کرد.

همچنین این تحقیقات نشان می دهد که عواملی همچون افزایش میزان اعتقادات دینی، وضعیت تاهل و نگرش منفی نسبت به مصرف سیگار کاهش گرایش به مصرف سیگار را به دنبال دارد.

در بررسی رویکردهای جامعه شناختی در تحلیل عوامل نظری، به شرح چند نظریه برای تحلیل بیشتر می پردازیم.

در نظریه انحرافات، مرتون بین اهداف و راه های رسیدن به اهداف تفاوت قائل می شود.

به نر می رسد بخشی از زنانی که به سیگار گرایش پیدا می کنند، برای تفریح و یا تامین لذت و کسب آرامش به راه های نامتعارف و کجروانه که همان استعمال سیگار است، متوسل می شوند و میان این هدف ها و وسایل رسیدن به آنها ارتباط به هنجار برقرار نمی کنند و برای رسیدن به اهدافشان که بجشی از آنها نام برده شد، ابزار مواد دخانی را انتخاب می کنند.

در نظریه اختلال هنجاری (آنومی) دورکیم، بی هنجاری معرف وضعیتی است که چارچوب هنجاری موجود برای نسل یا نسل هایی در جامعه اعتبار خود را برای سازماندهی رفتار آنها از دست می دهد.

به نظر می رسد دختران و زنان مبتلا به سیگار و دخانیات در جامعه با شرایطی رو به رو می شوند که دچار چندگانگی شده تو هنجاری پیشین جامعه پاسخگوی نیازهای آنها نخواهدبود.

بنابراین آنها استعمال سیگار را که عموما پیش از این نزد جامعه و جوانان نامتعارف و نابهنجار بوده به عنوان رفتاری بهنجار می پذیرند و آن را عملی قبیح تصور نمی کنند.

این دو نظریه به نظریه فشار ساختاری مرتون وصل می شوند که چنین مطرح می کند که هرگونه فشار بر اعضای جامعه می تواند باعث زیر پا گذاشتن هنجارهای اجتماعی- فرهنگی توسط آنها شود.

در تحلیل بیشتر علل سیگار کشیدن در میان دختران: 1.

به نظر می رسد مُد اجتماعی یکی از عوامل موثر در گرایش زنان جوان به مصرف سیگار است.

این بدین معنی است که بخش قابل توجهی از زنان جوان به خاطر دنباله روی از مد اجتماعی به کشیدن سیگار روی می آورند.

این امر گویای این واقعیت است که هرگاه رفتاری در پهنه جامعه به مد تبدیل شود، اعضای جامعه به مضر بودن آن توجهی نمی کنند.

برای آنها پیروی از مد مسلط در جامعه از اهمیتی بیشتر از حفظ سلامت آنها برخوردار است.

طبق نظر زیمل، مد امکان همنوایی را برای افرادی که خواهان پذیرفته شدن در میان سایر گروه های مردم هستند، فراهم می آورد.

زنان جوان از سیگار کشیدن که در جامعه به مدی اجتماعی تبدیل شده، پیروی می کنند تا در میان اعضای مورد نظر جامعه بهتر پذیرفته شوند و بر حس انزوای اجتماعی خود غلبه کنند و احساس به روز بودن و همنوایی با دیگران را در خود زنده نگه دارند.

یکی مانند دیگران بودن برای پیشینه مردم مدگرا حس خوشایندی است که آنان تصور می کنند از آن طریق از منزوی بودن و عقب ماندن از جامعه نجات پیدا می کنند.

تایید این فرضیه درواقع تایید نظر زیمل درباره مد اجتماعی است.

2.

به نظر می رسد وضعیت بی هنجاری یکی از عوامل موثر در گرایش زنان جوان به مصرف سیگار باشد.

در وضعیت بی هنجاری نوعی خلاء هنجاری بر جامعه حکمفرماست که در آن افراد برای تشخیص رفتار درست از غلط دچار تردید و سردرگمی هستند.

هنجارهای پیشین اعتبار خود را برای سازماندهی رفتار و پایبندی افراد به آن هنجارها از دست داده اند.

اما از آنجا که نظام هنجاری جدید به یکباره خلق نمی شود، فرد در این خلاء هنجاری ممکن است دست به اعمالی بزند که برای سلامتی اش مضر است.

کشیدن سیگار یکی از این اعمال است، دورکیم در بحث خودکشی عنوان کرده که حتی در چنین وضعیتی امکان گرایش فرد به انواع رفتارهای آسیب زا وجود دارد تایید این فرضیه درواقع تایید دیدگاه دورکیم در خصوص آسیب زا بودن وضعیت بی هنجاری است که این وضعیت می تواند سبب سردرگمی هنجاری و زیر پا گذاشتن نظام هنجاری ای باشد که پیش از این در جامعه دارای اعتبار بودند.

3.

به نظر می رسد انحراف (کج رفتاری) اجتماعی در گرایش زنان جوان به مصرف سیگار تاثیر دارد.

کسانی که از هر راهی برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند، ممکن است برای کسب لذت به کشیدن سیگار روی بیاورند.

آنها ممکن است برای استفاده از سیگار بهانه ها یا دلایلی مطرح کنند، بدون آنکه به مضر بودن و آسیب زا بودن این عمل توجهی داشته باشند.

درواقع آنها از انجام این کار هدفی دارند، اما وسیله ای که برای حصول به هدف خود برگزیده اند، آسیب زا و مضر است.

این رفتار براساس نظریه مرتون نوعی انحراف اجتماعی است.

4.

به نظر می رسد فشار ساختاری یکی از عوامل موثر در گرایش زنان جوان به مصرف سیگار است.

این یعنی اینکه فشار ساختاری یکی از عوامل موثر در گرایش زنان به مصرف سیگار است.

اعضای جامعه در جریان زندگی روزمره خود دچار تنش و فشارهای مختلفی می شوند.

این فشارها ممکن است از سوی نظام اجتماعی حاکم بر جامعه به افراد وارد شود.

مشکلاتی مانند بیکاری، فقر و انواع محرومیت ها که از سوی جامعه به فرد وارد می آید یا هر آن وضعیت نامطلوبی که در جامعه برای افراد به مثابه یک فشار عمل می کند می تواند باعث شود که فرد برای رهایی از آنها به کشیدن سیگار روی آورد، به این امید که سیگار بتواند این فشارها را کاهش دهد.

در تحلیل نهایی، استعمال سیگار پدیده ای است که در سال های اخیر در رده های سنی در میان دختران و نوجوانان و در مناطق مختلف و متعدد کشور گسترش یافته است.

در بررسی دلایل گسترش سیگار در میان دختران، علاوه بر دلایل فوق، شاید بتوان به ستیز اجتماعی زنان علیه ساختارهای متصلب اجتماعی هم اشاره کرد، زمانی که دختران جوان از طرق سالم نمی توانند به اوقات فراغت سالم و مفید بپردازند، در فضاهای بسته و زیرزمینی و امروز هم در فضاهای عمومی شاهد گسترش رفتارهای آسیب زای زنان و دختران جوان در اجتماع هستیم.

هفته نامه صدا
کلید واژه ها: سیگار - سیگار کشیدن - آسیب های اجتماعی - اجتماعی - دختران - زنان - جوان - مکان های عمومی - جامعه - کشور - مصرف - امروز - شرایط - دخانیات - افزایش - فرهنگی - جوانان - دختران جوان - جمعیت - انواع - سفره خانه - هایی - ماده - معضل - بهداشت - مشکلات - اهمیت - گزارش - قلیان - میزان

آخرین اخبار سرویس:
افزایش طول عمر با پیروی از یک رژیم غذایی

اهدای «کبد» دانش سوم دبستانی به یک دانش آموز بیمار نیازمند پیوند

چطور باید با غم و اندوه پس از زلزله کنار آمد؟

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری/در حال بروز رسانی 372 مصدوم اکنون در بیمارستان کرمانشاه بستری هستند

72درصد زایمان ها سزارین هستند/ معرفی عوامل تاثیر گذار

چطور می توانید با غم ازدست دادن عزیزانتان کنار بیایید؟

6 اشتباه در میوه خوردن

لبخند زندگی بر لبان سه بیمار نیازمند عضو

کدام ویتامین در بارداری زنان نابارور نقش پر رنگی دارد؟

با غم و اضطراب ناشی از زلزله چه باید کرد؟

وقتی میکروبهای روده برای درمان سرطان دست به کار می شوند

  کاشت گیاهان دارویی در موقوفات فیروزکوه

اهدای کبد دانش سوم دبستانی به یک دانش آموز بیمار

متخصص طب ایرانی در گقتگو با فارس تشریح کرد راه های پیش گیری از بیماری آنفلوآنزا/ غذاهای مفید برای بهبود آنفلوآنزا

آیا پریدن یا طناب زدن باعث آسیب به دیسک می شود؟

8 ماده غذایی که پس از گذشت تاریخ مصرفشان، نباید خورده شوند

عفونت و خونریزی زودرس، دامنگیر زنان زلزله زده

نوع شخصیت شما چه تاثیری بر روی سلامتی تان دارد؟

توافق ایران و روسیه برای تولید داروهای مشترک

کاهش احساس بی قراری و افسردگی با مصرف منظم 10 ریزمغذی

روایت داور شهرآورد 85 پایتخت از جراحی زلزله زدگان

پرمویی صورت در خانم ها؛ علل و روش های مقابله

دانستنی هایی در مورد ازون درمانی!

7 ادویه لاغر کننده را بشناسید

خون بندناف نوزادتان را دور نریزید

هشدار نسبت به تهدیدهای بهداشتی در مناطق زلزله زده کرمانشاه

افزایش طول عمر ایمپلنت های استخوانی و دندانی

3 راه حل ساده برای زمانی که سرفه هایتان بند نمی آید

چرا آنفلوآنزا در فصل زمستان شایع تر است؟

غذاهای فوق العاده برای کاهش فشار خون

خون بندناف زباله نیست!

رقیق کردن خون به روشی طبیعی

اقدامات عملی و نظارت بر روند اجرای صحیح مقررات

بیماری «سل» تا سال 2030 ریشه کن می شود/ کشف راز بیماری هولناک ابولا/ تب در بزرگسالان چه زمانی خطرناک است؟

انعقاد تفاهم‎‎نامه‎‎ای برای وصول بدهی 21 میلیاردی علوم پزشکی یزد به اوقاف

غلبه بر سرما با چند راهکار ساده

کمبود دارو در مناطق زلزله زده نداریم

پیشگیری از اضافه وزن بعد از لاغری، نیازمند 12 گام ضروری است

هشدار نسبت به تهدیدهای بهداشتی در مناطق زلزله زده کرمانشاه

نوشیدنی کشنده!

کمبود دارو در مناطق زلزله زده نداریم

انشا به روش جانشین سازی (جدید)

با غم و اضطراب ناشی از زلزله چه باید کرد؟

کاهش درد استخوان ها را با این فرمول طبیعی تجربه کنید

با این لایه بردار از شر دانه های سرسیاه پوست خلاص شوید

توجه! با انجام این کارها پیر نمی شوید

نگه داشتن عطسه چه خطراتی دارد؟

رژیم غذایی کاهش وزن موجب افزایش طول عمر می شود

ازدواج با پسر همسایه پس از 18 جراحی زیبایی

اثر شگفت انگیز عسل در بهبود زخمهای بدخیم

افزایش عمر ایمپلنت های استخوانی و دندانی با پوشش های نانوساختار

سندرم گیرکردن شانه یکی از شایع ترین مشکلات ارتوپدی

اسرار سنجاب ها مانع آسیب مغزی در بیماران مبتلا به سکته می شود

سندرم گیر کردن شانه چه گروه هایی را تهدید می کند

کاهش سن ابتلا به سرطان در کشور

خون بندناف نوزادتان را دور نریزید

چرا سرماخوردگی و آنفلوآنزا در فصل زمستان شایع تر است؟

با غم و اضطراب ناشی از زلزله چه باید کرد؟

پرداخت90درصد هزینه های دندانپزشکی از جیب مردم/بیمه زیربار نمی رود

یکی از شایع ترین مشکلات ارتوپدی

سندرم گیرکردن شانه یکی از شایع ترین مشکلات ارتوپدی

اعتیاد و سقط جنین؛ تبعات ازدواج سفید

فلوشیپ جراحی شانه عنوان کرد سندرم گیرکردن شانه یکی از شایع ترین مشکلات ارتوپدی

هشدار نسبت به تهدیدهای بهداشتی در مناطق زلزله زده کرمانشاه

معاون سازمان غذا و داروی کرمانشاه: کمبود دارو در مناطق زلزله زده نداریم

چرا سرماخوردگی در فصل زمستان شایع تر است؟

خطر مصرف بی رویه ویتامین ها

6 رقیق کننده طبیعی خون را بشناسید

راهکار تسکین 48 ساعته درد مفاصل

اعتیاد و سقط جنین؛ تبعات ازدواج سفید

نوع شخصیت شما چه تاثیری بر روی سلامتی تان دارد؟

خون بندناف نوزادتان را دور نریزید

کدام ویتامین در بارداری زنان نابارور نقش پر رنگی دارد؟

چرا در زمستان بیشتر سرما می خوریم؟

چرا سرماخوردگی و آنفلوآنزا در فصل زمستان شایع تر است؟

چگونه یک کوفته سوخاری سبزیجات تهیه کنیم؟

3 ساعت اول سکته، زمان طلایی درمان است!

بدن چگونه از کالری غذاها استفاده می کند؟

سن ابتلا به سرطان در کشور کمتر شد

چرا صبح ها دهان بو می دهد؟!

10 درسی که هر کارآفرین باید یاد بگیرد

تغییر DNA در بدن و درمان بیماری/ویرایش ژن در بدن انجام شد

چرا سرماخوردگی و آنفلوآنزا در فصل زمستان شایع تر است؟

بیمارستان سرپل ذهاب؛ 10دقیقه اول زلزله، از مرده ها پوشیده شد

ریشه کنی بیماری «سل» تا سال 2030 در سراسر دنیا

خون بندناف نوزادتان را نگه دارید

خلخال در همسایگی زباله ها

تغییر نام طب سنتی به طب ایرانی / میان طب ایرانی و طب نوین، تعامل ایجاد کنیم

با غم و اضطراب ناشی از زلزله چه باید کرد؟

درمان قطعی بسیاری از مشکلات و بیماری ها در زندگی

هر آنچه در مورد ازون درمانی باید بدانید/ راهکار تسکین 48 ساعته درد مفاصل

3دلیل اصلی بی خوابی چیست؟

هشداری جدی در مورد مصرف "نوشیدنی های انرژی زا"

سبد حمایتی برای مادران باردار در شهرستان کارون توزیع شد

برای دفع زباله در مناطق زلزله زده چاره ای بیندیشید

16 درصد زنان و دختران و 12 درصد مردان افسرده اند/ افزایش اعتیاد در زنان/کمبود نشاط اجتماعی در جامعه

عیادت خادمان حرم رضوی از جمعی از بیماران در بجنورد

افزایش شیوع و کاهش سن ابتلا به سرطان در کشور /حضور 16 کشور  جهان در کنفرانس سرطان غرب آسیا

تغذیه دانش آموزان را جدی بگیریم 

چشم انتظار دریافت دارو

تغییر DNA در بدن و درمان بیماری/ویرایش ژن در بدن انجام شد

درمان قطعی بسیاری از مشکلات و بیماری ها

افزایش طول عمربا رژیم غذایی و کاهش وزن

محموله اهدایی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قم به مناطق زلزله زده ارسال شد

3 دلیل اصلی بی خوابی چیست؟ +راه حل

درمان بیماری لثه راهکاری برای کنترل فشارخون

1721نفر معتاد در مراکز اقامتی میان مدت خراسان شمالی پذیرش شدند

فوق تخصص درد در گفت وگو با فارس: هر آنچه در مورد ازون درمانی باید بدانید/ راهکار تسکین 48 ساعته درد مفاصل

رژیم غذایی کاهش وزن موجب افزایش طول عمر می شود

عوارض خطرناک نوشیدنی های انرژی زا

انجمن ها باید بازوان فعال وزارت بهداشت باشند

کدام ویتامین در بارداری زنان نابارور نقش پر رنگی دارد؟

خون بندناف نوزادتان را دور نریزید

علت شیوع سرماخوردگی و آنفلوآنزا در فصل زمستان چیست؟

آلودگی هوا خطر سقط جنین را افزایش می دهد

آمادگی 150 تخت بیمارستانی ویژه زلزله زده ها در لرستان

کاهش احساس بی قراری و افسردگی با مصرف منظم 10 ریزمغذی

6 رقیق کننده طبیعی خون را بشناسید

رابطه مستقیم آلودگی هوا و خطر سقط جنین

غذاهای فوق العاده برای کاهش فشار خون

درمان های خانگی شگفت انگیز برای ریشه کن کردن موخوره

این افراد زنجبیل مصرف نکنند

افزایش اعتیاد و افسردگی زنان/ نشاط اجتماعی در کشور کم است

معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز:براق کننده میوه، بی زیان است

3 راه حل ساده برای زمانی که سرفه هایتان بند نمی آید

ارائه خدمات روان شناسی به شیرازی ها در یک پارک

افزایش عمر ایمپلنت های استخوانی و دندانی با پوشش های نانو ساختار

پرمویی صورت در خانم ها؛ علل و روش های مقابله

هشداری جدی در مورد مصرف "نوشیدنی های انرژی زا"

برگزاری کلاس بحران و بلایا در بیمارستان امام رضا (ع) امیدیه

کاهش سن ابتلا به سرطان در کشور

3دلیل اصلی بی خوابی چیست؟+راه حل

چه زمانی تب در بزرگسالان خطرناک است

خون بندناف نوزادتان را دور نریزید

رقیق کردن خون به روشی طبیعی

وزارت بهداشت دخالتی در ساخت بیمارستان ها ندارد / نیمی از بیمارستان ها مقاومت مناسبی در برابر حوادث ندارند

دردهایی که می تواند علت درد شانه باشد

رژیم غذایی برای افزایش طول عمر

قبل از اینکه میوه را گاز بزنید این موارد را بدانید

نائب رییس انجمن سرطان ایران هشدار داد کاهش سن ابتلا به سرطان در کشور

درمان بیماری لثه راهکاری برای کنترل فشارخون

مبلغان دینی مهارت های 10 گانه زندگی WHO را فرابگیرند

14 نکته در مورد پیری که هیچ کس به شما نمی گوید!

7 روش برای حفظ سلامت مثانه

پودر معجزه گر دندان

رقیق کردن خون به روشی طبیعی

افزایش اعتیاد و افسردگی زنان در کشور/ نشاظ اجتماعی در ایران کم است

سومین تیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان عازم منطقه زلزله زده ثلاث باباجانی شد

تقدیر از تلاش جهادی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در خدمت رسانی به مصدومان زلزله غرب کشور

چگونه چربی را به عضله تبدیل کنیم؟

آلودگی هوا خطر سقط جنین را افزایش می دهد

آیا پزشکان و جراحان هم بازنشسته می شوند؟

رابطه مستقیم آلودگی هوا و خطر سقط جنین

اعزام گروه های جهادی روانشناسی و مددکاری به مناطق زلزله زده غرب

8 ماده غذایی که متخصصان قلب هیچ وقت نمی خورند

نگاهی به وضعیت سلامت در استان یزد

20 میلیاردریال برای ساخت مرکزجامع سلامت شهیداحمدی خورموج هزینه شد

دیابت خطر این سرطان را افزایش می دهد!

چرا آنفلوآنزا در فصل زمستان شایع تر است؟

آلودگی هوا خطر سقط جنین را افزایش می دهد

بینی کج و پیچ خورده به چه بینی هایی می گویند؟

14 نکته در مورد پیری که هیچ کس به شما نمی گوید!

مناسب ترین مکمل های غذایی برای گروه خونی شما چیست؟(قسمت دوم)

3دلیل اصلی بی خوابی چیست؟+راه حل

بزرگترین پشیمانی زوج ها

رژیم غذایی کاهش وزن موجب افزایش طول عمر می شود

فواید مصرف کره حیوانی برای سلامتی

بهترین درمان ها برای سندرم پای بیقرار

سخاوتی بزرگ با دستانی خالی / کمک کارتن خواب های اصفهانی به زلزله زدگان کرمانشاهی

منهای ورزش/ کمک به زلزله زدگان به شیوه ای جالب!

ارائه خدمات روان شناسی به شیرازی ها در یک پارک

چگونه چربی را به عضله تبدیل کنیم؟

آلودگی هوا خطر سقط جنین را افزایش می دهد

سرما سبب چربی سوزی می شود!

سقط جنین در چه زمانی قانونی بوده و در چه مواقعی مجازات دارد؟

با هیپنوتیزم، وزن کم کنید!

دکتر محمد میری نقش مرتبه مثالی نفس در برقراری ارتباط میان نفس و بدن در اندیشه صدرالمتالهین

شیوع بالای دیابت در مالزی/ پویش سلامت ایرانیان انجام شد

کاهش خونریزی پس از کشیدن دندان با یک مرهم پودری

هشدار: ترکیب الکل با نوشیدنی های انرژی زا مرگبار است

عمر طولانی با یک رژیم غذایی مفید

فریب تبلیغات ماهواره ای برای افزایش طول قد را نخورید

چرا سرماخوردگی و آنفلوآنزا در فصل زمستان شایع تر است؟

تولد یک دختر دیگر در سر پل ذهاب +عکس

بالا بودن «کلسترول خوب» سلامت قلب را حفظ نمی کند

درمان زودهنگام زخم پای دیابتی ضروری است

پوشش بیمه ای 110هزار نفر از اتباع/ ارایه خدمات به اتباع در بخش دولتی

بعد از ازدواج بدن شما چه تغییراتی می کند؟

تولد یک دختر دیگر در سر پل ذهاب +عکس

آموزش عالی متناسب با نیازهای جامعه توسعه پیدا نکرده/بازبینی نیازهای آموزشی در وزارت بهداشت

فریب تبلیغات ماهواره ای برای افزایش طول قد را نخورید

ساعت سلامتی

6 اشتباه در میوه خوردن

خوراکی های چربی سوز کدامند؟

عمل جراحی برای افزایش قد شدنی ست؟

درمان زودهنگام زخم پای دیابتی ضروری است

شرکت های ایرانی در نمایشگاه پزشکی آلمان

آیا حیوانات خانگی هم سرطان پوست می گیرند؟

مرگ خاموش به خاطر خانواده

مُداوای بیش از 3 هزار مجروح زلزله در مراکز درمانی ارتش

کشیدن سیگار در میان زنان؛ مدگرایی یا آسیب زایی رفتاری؟

کشیدن سیگار در میان زنان؛ مدگرایی یا آسیب زایی رفتاری؟