مطالب مرتبط:
طلوع نور ؛ سوره نساء آیه 176 و سوره مائده، آیات 1 و 2 صفحه 106
آیه ای از قرآن که خطر زلزله را برطرف می کند
آیه ای از قرآن که خطر زلزله را برطرف می کند
ترتیل صفحه 224 قرآن با صدای استاد پرهیزکار+دریافت
ترتیل استاد پرهیزگار(جزء هجدهم قرآن کریم)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 آبان 1396 ساعت 11:012017-11-14سياسي

در محضر استاد انصاریان انواع نگاه در آیات قرآن/ عمل به کدام آیه ها همه درهای سعادت دنیا و آخرت را به روی انسان می گشاید


اگر انسان بخواهد حقایق این دو آیه را در حد ظرفیت خودش و امکان خودش عمل بکند، یقیناً همه درهای سعادت دنیا و آخرت را به روی خودش باز کرده است.

- انواع نگاه در آیات قرآن/ عمل به کدام آیه ها همه درهای سعادت دنیا و آخرت را به روی انسان می گشاید مفسر قرآن کریم گفت: اگر انسان بخواهد حقایق این دو آیه را در حد ظرفیت خودش و امکان خودش عمل بکند، یقیناً همه درهای سعادت دنیا و آخرت را به روی خودش باز کرده است.

آیاتی که برای هر مرد و زنی تا قیامت چراغ زندگی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار فعالیت های قرآنی "، حجت الاسلام استاد حسین انصاریان، محقق، مفسر و پژوهشگر قرآنی در ادامه مجالس سخنرانی های خود، در دهه سوم ماه صفر به سخنرانی در حسینیه بنی الزهرا(س) تهران پرداخته است.

بخشی از مهمترین سخنان این استاد فرزانه را در ادامه می خوانیم؛ 2 آیه ای که برای هر مرد و زنی تا قیامت چراغ زندگی است مطالبی که در رابطه با آیه پانزدهم و امشب در رابطه با آیه شانزدهم سوره احقاف شنیدید و می شنوید، نسبت به وجود مقدس حضرت سیدالشهدا یک گذشته و یک آینده دارد.

این دو آیه از آیات خاص قرآن مجید است و قبول آن که وحی الهی است، واقعاً قلب آماده می خواهد و دلی مثل زمینی لازم دارد که برای کشاورزی مستعد است؛ چون اگر انسان بخواهد حقایق این دو آیه را در حد ظرفیت خودش و امکان خودش عمل بکند، یقیناً همه درهای سعادت دنیا و آخرت را به روی خودش باز کرده است.

نمی خواهم با یک شب و دو شب از این دو آیه بگذرم؛ به خاطر اینکه این دو آیه برای هر مرد و زنی تا قیامت چراغ زندگی است، خورشید حیات است و حرف هایی که این دو آیه دارد، آیه اولش را که هیچ آیه ای ندارد و آیه دومش را کمتر آیه ای دارد.

بافت آیه پانزدهم براساس بافت وجود مبارک حضرت سیدالشهداست و بافت آیه دوم، یک بخش آن که بخش دوم آیه است، مطابق بافت ذریه صالح ابی عبدالله الحسین است.

پروردگار در ابتدای آیه پانزدهم می فرماید: وَ وَصَّیْنَا الْإِنْسانَ بِوالِدَیْهِ إِحْساناً ، ما به انسان سفارش کردیم که درباره پدر و مادرت احسان داشته باش.

اینجا نکات خیلی ظریفی در ظرف آیه پنهان است.

کلمه احسان بدون الف و لام است؛ یعنی شامل یک احسان خاص نمی شود و اگر الف و لام داشت، الاحسانا محدود بود و شامل یک نوع از احسان می شد؛ اما این احسان، هم کیفیت نگاه به پدر و مادر را شامل می شود، چون چشم چندجور نگاه دارد و همه مردم هم می توانند معنی نگاه ها را بفهمند و لازم نیست کسی کنارشان بنشیند و نوع نگاه را توضیح بدهد، بلکه خود مردم می فهمند.

ما یک نوع نگاه داریم که نگاه تند است، یک نگاه داریم که نگاه خشم است، یک نگاه داریم که نگاه تعجب است، یک نگاه هم داریم که نگاه محبت است و هرکدام هم جای مصرف معیّن دارند.

نگاه محبت جای مصرفش فقط موارد مثبت است و اگر این نگاه محبت وارد نگاه منفی بشود، نهایتاً از زنا سر درمی آورد.

خیلی باید مواظب بود که من نگاه محبتی ام را کجا دارم هزینه می کنم و رضایت چه کسی را دارم به خودم جلب می کنم.

این داستان، همان داستانی است که می گویند پل صراط از مو باریک تر و از شمشیر تیزتر است و به ملت هم می گویند از روی آن رد بشو.

حتماً یک عده ای می توانند رد بشوند که امر می کنند رد بشو؛ یا نه از شمشیر تیزتر است و از مو باریک تر است، یعنی یک پل جوابگوی اهل خداست که بسیار پل دقیقی است؛ حالا تیزی شمشیر باریک تر از مو، یعنی خیلی دقیق، یعنی این جور نیست که همه بتوانند از این پل رد بشوند و خود پل در قیامت دارای شعور بالایی است.

می خواهید آیه اش را بخوانم: وَ إِنْ مِنْکمْ إِلاّٰ وٰارِدُهٰا کٰانَ عَلیٰ رَبِّک حَتْماً مَقْضِیا ﴿مریم، 71﴾، من عبور از این جاده را بر خودم واجب کردم که تمام بندگانم از این پل عبور بکنند، وَ نَذَرُ اَلظّٰالِمِینَ فی ها جِثِیا ﴿مریم، 72﴾، خیلی از مردم وارد این جاده می شوند و جاده در جهنم می ریزد و وقتی در جهنم می افتند، به حالت جثیا درمی آیند.

جثیا یعنی پشت پا تا زانو به طرف دو تا ران خم می شود، به هم می چسبد و تا خدا خداست، دیگر این پا به صورت اول برنمی گردد؛ یعنی دوزخیان باید در دوزخ زانو بزنند و نمی توانند راه بروند.

اشتیاق امام حسین(ع) به شهادت از اشتیاق یعقوب(ع) به دیدن یوسف بیشتر بود نُنَجِّی الَّذِینَ اتَّقَوا ، اما اهل تقوا خیلی راحت عبور می کنند.

هفت میلیارد جمعیت روی زمین است که اکثراً از مُردن وحشت دارند و می ترسند؛ اما روز عاشورا ابی عبدالله که خواستند مرگ را برای 72 نفر توضیح بدهند، فرمودند: یارانم! مرگ، یک پل است و ما امروز به سرعت از روی این پل رد می شویم و به وصال محبوب می رسیم.

این دیگر ترسی ندارد، بلکه شوق دارد، عشق دارد! لذا وقتی کنار دروازه خروجی مکه به ابی عبدالله گفتند این سفر بوی خون می دهد و معلوم نیست زنده بمانی، فرمودند: بوی خون می دهد؟ گفتند: بله! فرمودند: اشتیاق من به مُردن از اشتیاق یعقوب به دیدن یوسف بیشتر است.

من که این حرف را نمی فهمم! چهل سال یک پدر فراق کشیده و حالا به بچه هایش می گوید: بچه ها لاجد الریح یوسف ، بوی گمشده ام می آید، خانواده گفتند پیرمرد به شدت خِرِفت شده است، ولی خرفت نشده بود! پیرمرد پیغمبر خدا بود و پیغمبر که خرفت نمی شود؛ راست می گفت که من بوی یوسف را استشمام می کنم و درست بود، چشمش هم نابینا شده بود، وقتی پیراهن یوسف را از مصر تا کنعان که بیست شبانه روز راه بود، آوردند و روی سرش انداختند، چشمش بینا شد و معلوم شد یوسفش هم هست؛ نه گرگ پاره اش کرده و نه در آن چاهی که نمی دانست(خدا نگذاشت بداند) مُرده است.

همه که این جور نمی بینند! یعقوب بعد از چهل سال می بیند گمشده اش زنده است و پیدا هم می شود، همه که از روی آن پل راحت رد نمی شوند، همه که مثل ابی عبدالله نمی گویند مرگ یک پل است و ما امروز رد می شویم.

این نگاه با محبت را کجا باید خرج کرد؟ النظر علی القرآن عباده ، با یک چشم عاطفی و محبت به کتاب خدا نگاه کن و از نگاهت به قرآن نفرت به تو برنگردد، از نگاهت به قرآن کِسل نشوی؛ النظر علی وجه الوالدین عباده ، نگاه کردن به صورت پدر و مادر با نگاه محبت عبادت من است؛ النظر علی الکعبه عباده، النظر علی وجه علی عباده .

انواع نگاه در آیات قرآن ما چندجور نگاه داریم.

این نگاه را شما در آیات قرآن هم ببینید! درباره اولیائش می گوید: قیامت الی ربک ناظره ، چشم های اینها آثار جمال ازل و ابد را می بیند و نه ذات را، ولی آن زیبایی ازل و ابد پروردگار را که برای اینها تجلی دارد، برای دیگران که کور هستند، من کان فی هذه اعمی و هو فی الآخره اعمی ، آن که اینجا کور بود و این چیزها را ندید، آنجا هم نمی بیند.

خب نگاه با محبت یک رشته احسان است، با میل و با محبت گوش دادن به حرف های مثبت پدر و مادر یک نوع احسان است؛ اینکه خانه ام از پدر و مادرم جداست، هر دوروزی، سه روزی، پنج روزی بی تکبر و بی غرور بروم، دست مادرم را بگیرم و ببوسم و به چشمانم بکشم، دست پدر را ببوسم و به چشمانم بکشم، بعد دو زانو برابرشان بنشینم و به آنها بگویم نوکرتان آمده،چه کار دارید که انجام بدهم؟ زبان در سورهٔ اسراء می گوید باید زبان محبت باشد: و لا تقل لهما اُف ، حتی از گفتن کلمهٔ اُف به شدت بپرهیزید که حالا فارسی اش این می شود: پدر یک چیزی دارد می گوید، مادر یک چیزی دارد می گوید و بچه می گوید آه! چه خبرتان است؟ این را خدا می گوید که من راضی نیستم.

همین یک دانه الف و ه را من راضی نیستم که به پدر و مادرت می گویی، بسیار بد می کنی.

یک احسان بسیار مهم به پدر و مادر این است که من با ادب هستم، با وقار هستم، با متانت هستم، با سیگاری نشدنم، با حشیشی نشدنم، با درست گفتاری، با درس خواندنم و با کسب مشروعم، ظرف دل دوتایی شان را از خوشحالی و رضایت پر کنم و این هم یک نوع احسان است.

از دو نفر نقل شده است: هم از وجود مبارک رسول خدا و هم از حضرت مسیح، ولی بیشتر به نظر می آید که روایت در ارتباط با پیغمبر باشد.

داشتند با چندنفر از کنار قبرستان عبور می کردند که فرمودند: قدم هایتان را سریع کنید! گفتند: چشم، مثلاً به حالت دو رد شدند و چندروز بعد برگشتند.

مسیر همان جا بود، اول قبرستان فرمودند: قدم هایتان را کُند کنید و یواش بیایید.

خب آدم با این دو نوع حرکت به سؤال می افتد: یا رسول الله! چندروز پیش گفتید با دو رد شوید و امروز گفتید آهسته، داستان چیست؟ بالاخره چشم پیغمبر با من و شما که فرق دارد، با کل مراجع هم فرق دارد، با کل اولیای خدا هم فرق دارد و اگر بنا باشد پیغمبر پشت پرده را نبیند، خب مثل ما می شود.

ما هم نمی بینیم و اگر او هم نبیند، خب ما با هم یکی هستیم.

هیچ دری در این عالم نبوده و این را من به یقین دارم می گویم، همین جوری من برای کسی عظمت نقل نمی کنم و باید آیه یا روایت به من کمک کند.

هرچه در به سوی عالم غیب بوده، نسبت به گذشته و آینده، پروردگار به روی چشم پیغمبر باز کرده بود و او یک انسان ملکی و ملکوتی بود؛ کاملاً ملکوت در معرض دیدش بود، ملک هم در معرض دیدش بود.

شما هم که حوصلهٔ مطالعه ندارید و بعضی هایتان هم که عربی بلد نیستید، وگرنه می گفتم همین امشب به وسیله این وسایل الکترونیکی یا دو سه روز دیگر، تفسیر علی بن ابراهیم را از بازار بخرید؛ دو جلد است و 1200سال پیش نوشته شده است.

پیغمبر طوافش تمام شد و حلقه درِ کعبه را گرفت.

درِ کعبه قبلاً تا روی زمین بود و کعبه هم کوتاه بود.

حلقه در را گرفت.

آنچه که شما امروز در آمریکا، اروپا، کشورهای آسیایی و کشور ایران از فساد، بی حجابی، بدحجابی، اختلاط زن و مرد و عروسی های آن چنانی، عمارت زنان، حکومت زنان، رییس جمهورشدن زنان و وزیرشدن زنان می بینید، همه را 1500سال پیش خبر داده است.

خبر داد که سفره مردم در آن روزگار از کانال ربا یعنی بانک ها رد می شود.

این را خبر داد! ازدواج همجنس با همجنس، زن با زن، مرد با مرد را آن روز در کعبه خبر داد.

الآن می بینید که دنیا پر است! شریک تجاری شدن زنان را با شوهرانشان، خانم دفتر را می گرداند و آقا کارخانه را می گرداند، خبر داده است! از کم شدن مسافت جاده ها کاملاً خبر داده که دیگر کسی از راه دور یکسال نمی کشد که به حج بیاید و دو-سه ساعت می کشد تا به حج بیاید.

اینها را خبر داده است.

خبر داده که مردم در خانه هایشان نشسته اند و رُوَیْبَضه برایشان صحبت می کند؛ یعنی یک پیچی را باز می کنند و 180 کشور را می گیرند، صداها را گوش می دهند؛ اگر از آینده خبر نداشت که مثل من و شما بود.

خبرهایی که از گذشته داده، خیلی معرکه است و اگر این خبر را نداشت، خب مثل من و شما بود.

خدا تمام درها را به روی او باز گذاشته بود! این را دیگر همه نوشته اند که روز جمعه آخرِ شعبان یک منبر برای مردم درباره ماه رمضان رفت، امیرالمؤمنین آن وقت 25-26ساله بودند، امیرالمؤمنین آخر منبر بلند شدند و یک سؤال کردند که یا رسول الله! بالاترین عمل در این ماه چیست؟ فرمودند: خودداری از معاصی و گناهان و فسق و فجور، این بالاترین عمل در ماه رمضان است؛ بعد فرمودند: علی جان! کسی که شقی ترین شقاوتمندان عالم است، در ماه رمضان و در مسجد، فرق تو را با شمشیر می شکافد و یک روز بعد هم تو از دنیا می روی؛ اینکه امیرالمؤمنین 63ساله بودند و شمشیر به ایشان خورد و آن وقتی که پیغمبر گفتند23ساله بودند؛ یعنی از چهل سال آینده، گوشه مسجد کوفه، تاریکی مسجد و سحر، ضربت خوردنش را خبر داد.

امیرالمؤمنین یک سؤال جالبی کردند و گفتند: آقا! من با آن ضربت کشته می شوم؟ فرمودند: حتماً! گفت: افی سلامه من دینی ، دیندار به آن ور می روم یا بی دین؟ فرمودند: نه علی جان، فی سلامه من الدین ، دینت را با خودت انتقال می دهی.

خیلی ها که ده-بیست سال، چهل سال به مردنشان مانده، دین را زمین گذاشتند.

او چشمش با چشم ما فرق می کرد! گفتند: آقا دو سه روز پیش فرمودید که به سرعت رد شوید و امروز فرمودید کندتر رد شوید، چه علتی دارد؟ فرمودند: دو سه روز پیش برزخ یک مرده ای را دیدم(برزخ غیر از قبر است)، برزخ یک مرده را دیدم که از آتش پر بود و من طاقت دیدنش را نداشتم.

آتش برزخ یا قیامت چه کیفیتی دارد که پیغمبر طاقت دیدنش را نداشته است؟ قرآن به مردم می گوید: فما اصبرهم علی النار ، شماها با این همه گناهان و فسادها و بی دینی ها چطوری می خواهید بر جهنمِ قیامت صبر کنید؟ من طاقت نداشتم! امروز که برگشتم، دیدم آتش را از او برداشته اند و حالش خوب است، به جبرییل گفتم: چه شد که آتش را برداشتند؟ گفت: یا رسول الله! یک بچه داشت که او را به مدرسه بردند، در روز اول و زنگ اول، حرف اول، معلم به او گفت: پسرم اولین درس امروز این است: بسم الله الرحمن الرحیم ، خداوند فرمود: این بچه اش من را به رحمانیت و رحیمیت خواند و حیا می کنم که عذابش را ادامه بدهم! عذاب را بردارید.

یک احسان با یک نوک زبان، یک احسان! بسم الله الرحمن الرحیم ، یک احسانِ به یک پدر، عذاب را برداشت.

حالا آیه می گوید: و وصینا الانسان بوالدیه احسانا ، این احسانی که الف و لام ندارد، من به حضرت حسین وصیت کردم که به پدر و مادرت احسان کن! یک بچهٔ عرب یک بسم الله الرحمن الرحیم گفت، عذاب را برداشت؛ شما فکر کنید 57سال ابی عبدالله آنچه احسان بوده، برای پدرو مادر قرار داده، از طریق حسین به امیرالمؤمنین و حضرت زهرا چه چیزی رسیده است! می توانید ارزیابی کنید؟ آن وقت این مادر حق دارد با این همه احسانی که فرزندش کرده، در قیامت طبق روایت تفسیر فرات به پروردگار بگوید: محبوب من! قبل از اینکه من را به بهشت ببری، بگو یک چادر در این صحرای محشر بزنند و من در این چادر بنشینم و سیر برای حسینم گریه کنم.

خب این احسان خیلی پیوند ایجاد می کند و عین این احسان به صدیقهٔ کبری، به امیرالمؤمنین شده است.

البته چه نگاهی هم این پدر و مادر به این فرزند داشتند، نمی دانم! من نسبت به حضرت واقعاً گیج و متحیر هستم؛ مثلاً زینب کبری نقل می کند(من این را خودم از کتاب درآوردم): روز شهادت پدرم علی، برادرم حضرت حسین 47ساله بود(زینب کبری می گوید)، از زمانی که من یادم است، چون یکسال با ابی عبدالله فاصلهٔ عمری داشت، از زمانی که من یادم است تا بیست ویکم ماه رمضان، هر وقتی در شب، روز، سحر، نصف شب، صبح زود، هر وقت پدرم می خواستند ایشان را صدا بزنند، اول تمام قد از جا بلند می شدند و یک چهره پر از وقار و ادب به خودشان می گرفتند، با اسم هم صدایش نمی زدند و می گفتند: یا ابی عبدالله! برادران و خواهران! بیایید خانه هایمان را شعبه این خانه کنیم؛ پدر و مادرها! به بچه هایتان کمال احترام را داشته باشید؛ فرزندان! به پدر و مادرهایتان نهایت احترام را داشته باشید؛ این یک خانواده الهی، این یک خانواده قرآنی، این یک خانواده ربوبی، این یک خانواده ملکوتی است.

به بچه احترام بگذارید و به بچه هایتان شخصیت بدهید.

کراراً در روایاتمان داریم که امیرالمؤمنین تا چشمشان به ابی عبدالله می افتاد، می گفتند: بابی انت و امی ، حسین من، پدر و مادرم فدایت بشود! و بالوالدین احسانا .

با عمر 57ساله اش دریای بی ساحلی از احسان به وجود آورد که طبق آیات و روایات، پدر و مادر در کل این احسان شریک هستند.

شما بچه تان را به نماز تشویق می کنید، هنوز تکلیف نشده و در روایاتمان دارد نمازی که بچه می خواند، خدا عین آن را در پرونده پدر یا مادر -هر کدام مشوّق بوده اند- می نویسد؛ آدم در قیامت که می آید، می بیند شصت سال نماز خوانده و شصت سال دیگر هم نماز بغل نماز او هست.

یک شصت سال دیگر! یک شصت سال دیگر! ماتش می برد و می گوید: خدایا! من در این شصت سال هر نمازی را یک بار خوانده ام، چرا چهار-پنج تا شصت سال در پرونده ام نماز است؟ خطاب می رسد: مگر تو بچه ات را وارد نماز نکرده ای؟ تمام نمازهایی که بچه ات خواند، در پرونده خودش هست و چون تو راهنمای به نماز بوده ای، عین آنها را هم من در پرونده تو نوشته ام.

زن با ایمانی که فرزندش را شیر می دهد، گویی با خلوص در راه خداوند، اسلحه برداشته و جنگ کرده است خب یک کلمه هم به خانم های جوان بگویم؛ حالا هنوز بچه دار نشده اند یا حامله هستند یا دارند بچه شیر می دهند: اولاً این مادری که در این آیه هست، مادری است که از نظر ایمان عمل در اوج نهایت بوده است.

آنهایی که یعنی خانم هایی که حامله می شوند، بچه شیر می دهند و بچه می زایند، حملته امه کرها و وضعته کرها ، اگر خدا و قیامت را باور داشته باشند و اهل واجبات باشند(اینهایی که من از روایات درآورده ام و دارم برایتان می گویم، سهم مادران است و سهم پدر را هم می گویم)، رسول خدا می فرمایند: یک خانم باایمان که حامله می شود، از لحظه حامله شدن، یعنی لحظه حرکت نطفه از سُلب پدر به رحم مادر، تا وقتی بچه اش را دوسال از شیر می گیرد، چون در آیه دارد: حمله و فصاله ثلاثون شهرا ، حداقل حمل شش ماه است و حداکثر شیردادن هم 24ماه است، پیغمبر می فرمایند: این سی ماه هم که خانم حامله است و هم بچه اش را شیر می دهد، این زن باایمان مانند کسی است که مَرکبی را آماده کرده و با خلوص در راه پروردگار عالم اسلحه برداشته و جنگ کرده است.

ثواب این سی ماهه این زن برابر با سی ماه شبانه روز جهادکردن در راه خداست؛ حالا اگر خانمی به حسین حامله بشود، ثواب آن چقدر است؟ نمی دانم! اگر این خانم در هر شبانه روز چندبار حسین را شیر بدهد، چقدر ثواب دارد؟ این یک و دوم اینکه، وقتی بچه از بدنش جدا می شود و زاییده می شود که اینجا در حق حضرت صدیقه صدق ندارد و در حق زنان مؤمنه است، تمام گناهانش آمرزیده می شود؛ ولی بچه ای که از زهرا به دنیا آمده، برای زهرا چه سودی داشته است؟ درجات زهرا را پیش خدا بالا برده و گناه نبوده که خدا ببخشد، ولی درجه بوده که به زهرا بدهد.

حملته امه کرها ، حامله است و دارد مشقّت می کشد! بار سنگین است و درست نمی تواند راه برود، نمی تواند غذا بخورد، شب این زن حامله بیشتر دچار مشقّت است، می گویند استراحت کن، تا صبح می خوابد، مانند کسی است که تمام شب را به عبادت بیدار بوده است؛ اما غذایی که می خورد، دیگر همه اش برای خودش نیست و بخشی از این غذا را جنین از او می کشد؛ یعنی آنچه که برای بدنش می ماند، اندازه یک سحری معمولی و یک افطار معمولی است.

این زن حامله که بخشی از غذایش را بچه می خورد، عین کسی است که تمام این نه ماهه روزه دار بوده است.

و اما این دیگر خیلی عجیب است! خیلی عجیب است که به نظر من عجیب تر است! بچه که به دنیا می آید، وقتی مادر روی دامن می گذارد، لحظه اول است و یک مقدار نوازشش می کند، بعد بچه را برمی دارد و جلوی سینه اش می گذارد، دوسال طبق قرآن بچه شیر می خورد.

خب برای شیرخوردن باید با دوتا لبش سینه مادر را فشار بدهد، در این دوسال فکر نکنم تا حالا آنهایی که به این علوم وارد هستند، حساب کرده باشند که بچه در دوسال چندبار سینه مادر را فشار می دهد! نمی دانیم، ولی پیغمبر می فرمایند: هر یک باری که سینه مادر را فشار می دهد، هر یک بار ثواب آزادکردن یک بَرده از اولاد جدّم اسماعیل خدا در نامه عمل آن خانم می نویسد.

حسین جان! چقدر به زهرا احسان کرده ای؟! تو با دوسال شیرخوردنت چه چیزی به این مادر احسان کرده ای؟! در به دنیاآمدنت چه چیزی به این مادر احسان کرده ای؟! بعد هم با شهادتت چه احسان دائم جهانی برای این مادر ایجاد کرده ای؟! انتهای پیام/ http://fna.

ir/a24hk6 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: انسان - قرآن - بافت - زندگی - سخنرانی - چراغ - رابطه - انواع - قرآنی - مادر - عبدالله - خبرنگار - کشاورزی - ماه صفر - خورشید - آینده - مبارک - گزارش - تهران - یک شب - صالح - سوره - مردم - مجید - مقدس - هایی

آخرین اخبار سرویس:
آمریکا باید از تشکیل داعش احساس شرمساری کند

دولت در روابط با فرانسه تجدیدنظر کند

نقش مهم پلیس بین الملل در استرداد مجرمان و انتقال محکومان

بخش تحقیقات کشاورزی با چالش های ساختاری و عملکردی جدی روبروست

لاریجانی: تصمیم گیری مجلس برای بهبود معیشت کارگران

ورود ناوگروه صلح و دوستی پاکستان به بندرعباس

گذرنامه ورود به بهشت از دید پاپ!

عکس: نخستین تصویر از حضور رهبری در مناطق زلزله زده غرب

مردم زلزله زده چه می خواهند؟/ کاری که در بم کردم اینجا نتیجه داد

تجدید میثاق مسئولین سازمان بسیج مستضعفین با آرمان های امام(ره)

تاجر پولداری که مدافع حرم شد

سومین دور گفت وگوهای مشترک عالیرتبه سیاسی ایران و اتحادیه اروپا در تهران آغاز شد

وزیر دادگستری اعلام کرد فعالیت 2 هزار سازمان مردم نهاد و مؤسسه خیریه فعال در حوزه کودک در کشور

بررسی جهان بینی آغاز عیلامی در پژوهشکده هنر

تشریح جزییات جلسه غیر علنی مجلس/ باید برای آینده کارگران سازمان تأمین اجتماعی تصمیم گیری شود

نامه ای مبنی بر استعفای اعضای شورای اسلامی شهیون دریافت نشده است

اتهام «خاوری» اخلال در نظام اقتصادی است

رهبر معظم انقلاب در جمع مردم سرپل ذهاب: با یکایک دل های داغدار شما همدردم

جزییات بیانات مقام معظم رهبری در جمع مردم زلزله زده

اتهام خاوری چیست؟

گزارش نحوه اجرای سیاست های اصل 44 در دستور کار مجلس

با مردان خودشیفته ازدواج نکنید!

لاریجانی: تصمیمات اتخاذ شده برای کارگران باید مسیر قانونی خود را طی کند

اف بی آی نتوانست شواهدی مبنی بر ارتباط تیم انتخاباتی ترامپ با روسیه را ارائه کند

استخدام برشکار خانم یا آقا جهت تریکو زنانه در البرز

نیازمند بازآفرینی اجتماعی نهادهای مدیریت بحران هستیم

هدف دشمن از ورود به سوریه و عراق، ضربه زدن به ایران است/ راه شهادت و مقاومت ادامه دارد

با یکایک دل های داغدار شما همدردم

شمارش معکوس برای ایجاد یک کشور مستقل در فضا

دور زدن قانون با مصوبه هییت دولت

بازدیدرهبر معظم انقلاب از مناطق زلزله زده استان کرمانشاه/ سخنرانی در جمع مردم سرپل ذهاب

حضور رهبر انقلاب در چادرهای اسکان زلزله زدگان در روستای کوییک

برگزاری دومین کمیته بحران شهرستان مسجدسلیمان

قاچاقچی ها بدون نفوذ در دولت نمی توانستند کانتینر-کانتینر وارد کشور کنند

عکس/ یکی از مردم زلزله زده کرمانشاه در آغوش رهبرانقلاب

عکس/ فرزاندان رهبر انقلاب اسلامی در حاشیه بازدید از مناطق زلزله زده

«رسائل» به ایستگاه ششم رسید

کار مهم سپاه برای تامین امنیت وسایل و احشام زلزله زدگان

با حضور در حرم مطهر امام خمینی(ره) بسیجیان با آرمان های امام راحل تجدید میثاق کردند

انتصاب دبیر و اعضای هیئت علمی جایزه جلال آل احمد

جمع آوری 8 میلیارد و 24 میلیون ریال کمک مردمی برای زلزله زدگان

حضور سردار سلیمانی در شهر آزادشده البوکمال سوریه

رهبر انقلاب عازم روستاهای زلزله زده استان کرمانشاه شدند

فیلم/ امام خامنه ای: ارتش و سپاه کمک نمی کردند، غصه و تلفات ما بیش از این می شد

فیلم/ سخنان رهبر انقلاب در جمع زلزله زدگان سرپل ذهاب

روایتی از دلاور مردی تنها خلبان شهید کهگیلویه و بویراحمد

نخستین فیلم از حضور رهبر انقلاب در مناطق زلزله زده غرب

گروهی از سناتورهای کنگره آمریکا به ازبکستان سفر می‎کنند

گل های متئو کوواچیچ در تمرین رئال مادرید (فیلم)

تقدیر از کمک مساجد و کانون های مساجد به مناطق زلزله زده کشور

حضور سرزده رهبر معظم انقلاب در مناطق زلزله زده کرمانشاه (عکس) / آیت الله خامنه ای: مسئولین خوش درخشیدند البته من قانع نیستم

به اسم بست نشینی، به رسم عوام فریبی!

فردا‎؛ اخذ آخرین دفاعیات مرتضوی در پرونده کهریزک

حضور سردار سلیمانی در شهر آزادشده البوکمال سوریه

آغاز به کار دور سوم از گفت و گوهای ایران و اتحادیه اروپا در تهران

آیا عیسی(ع) به نبوت پیامبر(ص) بشارت داده است؟ + فیلم

ماجرای شهادت امام رضا(ع) از زبان «اباصلت هروی» + صوت

حضور فرزندان رهبرانقلاب در مناطق زلزله زده /عکس

خواسته شهید مدافع حرم/ عکس فرزندم را نفرستید تا مبادا در راه شهادت دلم بلرزد

کمک 13 میلیارد ریالی استاندار خراسان شمالی برای ساخت کلینیک بیماران خاص

تصاویر دسته عزاداری خادمان بارگاه ملکوتی کریمه اهل بیت(ع)

تصاویر مراسم عزاداری شهادت امام رضا(ع) در زابل

قم در سوگ امام هشتم(ع)

قرآن جوابگوی تمام نیازهای بشری است

برنامه های قرآنی مؤسسه خورشید ولایت تشریح شد

میرزایی در همایش هزار نفری دانشجویان طریق رضوی: حضور دانشجویان در برنامه های زیارتی و دینی پاسخ بسیاری از شبهات را می دهد/ تاسیس 30 کانون رضوی در دانشگاه های کشور

امیر جاویدپور شهردار بروجرد شد

آغاز نشست علنی مجلس/ قرائت گزارش نحوه اجرای اصل 44 قانون اساسی

از سوی هیأت رییسه اعلام شد اسامی تاخیرکنندگان آغاز جلسه علنی امروز مجلس

تصاویر/ مراسم شام غریبان امام رضا (ع) در حرم مطهر رضوی

چرا نیازمند اقتصاد مقاومتی هستیم

فعالیت گشت های محله محور در گچساران

تصاویر/ عزاداری روز شهادت حضرت امام رضا (ع) در مشهد

زائری «مرز انتقاد سازنده و مخرب» را تبیین می کند

برگزاری مسابقات قرآن مناطق 2 و 3 قوه قضاییه

تدوین راه حل های آینده نگر درباره وضعیت کارگران کشور

آغاز ماه ربیع الاول

سومین دور گفت و گوهای ایران و اتحادیه اروپا در تهران (عکس)

صدای نی خدا

مدیریت بحران زلزله، دولت یا مردم

آغاز نشست علنی مجلس

آیین تجدید میثاق بسیجیان با آرمان های امام خمینی(ره) برگزار شد

عسل با موم نخورید/ استاندارد عسل اجباری کنید

بخش خبری بیست و سی / 28 آبان 96

آیا عزاداری برخاسته از فرهنگ تشیع است/ پاسخ محسن الویری به سروش

سرود حضرت باران، ربیع آمده است

حضرت آیت الله خامنه ای خطاب به زلزله زدگان:من با یکایک دلهای داغدار شما همدردم

اهداف بسیج با پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی محقق می شود

برنامه ریزی ساخت خانه های پیش ساخته برای زلزله زدگان / امدادرسانی هوایی برای مناطق صعب العبور

حکم لباس مرد نمازگزار

انسان های دلاور حادثه را مغلوب خود می کنند

عزاداری مردم ورامین در شب و روز شهادت امام رضا(ع) به روایت تصویر

پلیسی که در درگیری با داعش به شهادت رسید/عکس

استخدام کانتر کار با حقوق ثابت جهت فست فود در تهران

استخدام همکار خانم جهت بروز رسانی سایت و تبلیغات در کرج

استخدام نیروی کار خانم جهت یک آتلیه واقع در قزوین

استخدام نیروی تعویض روغن کار جهت اتوسرویس در قزوین

استخدام صندوقدار آقا جهت رستورانی در محدوده غرب تهران

استخدام گارسون و سالن کار ماهر در تهران

استخدام نیروی آقا جهت جابجایی و نصب دستگاه لیزر در اصفهان

استخدام کادر فروش و بازاریاب در نمایندگی HP

استخدام کمک آشپز و پیک موتوری جهت آشپزخانه ای در قزوین

استخدام کارگر ساده خانم و آقا در محدوده قزلحصار کرج

فرصت ثبت نام در آزمون استخدام وزارت بهداشت تمدید نمیشود

استخدام فروشنده جهت یک فروشگاه عمده کفش در خراسان رضوی

استخدام لوله کش و نصاب جهت کار در قزوین

آذربایجان غربی با شعار "وحدت شاهرگ جهان اسلام" به استقبال هفته وحدت می رود

استخدام همکار خانم جهت تا و بسته بندی پوشاک در اصفهان

همایش ملی فلسفه عرفان برگزار می شود

استخدام کمک آشپز ماهر آقا جهت مطبخی در البرز

من با یکایک دلهای داغدار شما همدردم

با یکایک دل های داغدار شما همدردم + فیلم

فیلم/ بخشی از بیانات رهبر انقلاب در میان مردم زلزله زده سرپل ذهاب

حضور رهبر انقلاب در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه

استخدام طراح مسلط به ماتریکس در تهران

تصاویر رهبر انقلاب در بین مردم داغدار زلزله زده سر پل ذهاب

تفاهم نامه همکاری تبلیغات اسلامی و آموزش و پرورش یزد منعقد شد

مصیبت دیدگان فزونی خدمت می طلبند، نه زبونی سیاسی

عامل نفوذی سیا در خبرگان را بشناسید

یک زلزله زده در آغوش رهبر انقلاب /عکس

تصویری از حضور رهبر انقلاب در جمع مردم سرپل ذهاب

اراک رتبه دوم را در یاری رسانی به زلزله زدگان کسب کرد

پرواز تا بی نهایت،روایتی از دلامردی تنها خلبان شهید کهگیلویه وبویراحمد

بازدید رهبر معظم انقلاب از مناطق زلزله زده استان کرمانشاه/ سخنرانی در جمع مردم سرپل ذهاب

پس از نشست 2 ساعت و 45 دقیقه ای غیرعلنی نشست علنی مجلس آغاز شد

36 قلاده سگ ولگرد از محلات باقر شهر شهرستان ری جمع آوری شد

بسیجیان با آرمان های حضرت امام(س) تجدید میثاق کردند + تصاویر

حضور سردار سلیمانی در میان رزمندگان لحظاتی پس از آزادسازی شهر بوکمال سوریه

ویدیو: سخنان رهبر انقلاب در جمع مردم زلزله زده کرمانشاه: مسئولین تلاش کردند، اما من قانع نیستم 

سرلشکر محمدباقری چهارشنبه عازم روسیه می شود

گزارش تصویری: حضور رهبر انقلاب اسلامی ایران در مناطق زلزله زده کرمانشاه 

ابطال ابلاغیه روحانی با شکایت دیوان محاسبات

حجت الاسلام محمدحسنی از مناطق زلزله زده غرب کشور بازدید کرد

مشایی در دادسرای فرهنگ و رسانه حاضر شد

گزارش تصویری : دیدار دکتر نوبخت با علما و مراجع عظام تقلید

امام رضا (ع) شرط ورود به حصن خداوند است

رهبرانقلاب در جمع مردم زلزله زده: انسانهای دلاور حادثه را مغلوب خود می کنند

سخنرانی رهبرانقلاب در جمع مردم سرپل ذهاب/عکس

گزارش لاریجانی از جلسه غیرعلنی مجلس

حضور مقام معظم رهبری در میان زلزله زدگان سرپل ذهاب (فیلم)

شهرداری نیازمند ایجاد اتاق شیشه ای برای شفاف سازی است

نقش مهم پلیس بین الملل در استرداد مجرمان و انتقال محکومان

لاریجانی در آغاز جلسه علنی مجلس نمایندگان در جلسه غیرعلنی امروز خود به بررسی موضوعات مربوط به سازمان تامین اجتماعی پرداختند

تشییع پیکر پدر شهید علیرضا اصغری در بشرویه

آخرین خبرها از پرونده درگیری یک نماینده با مأمور ناجا

گزارش نحوه اجرای سیاست های اصل 44 در دستور کار مجلس

فرزندان مقام معظم رهبری در حاشیه بازدید از مناطق زلزله زده (عکس)

حضور رهبر معظم انقلاب در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه

حضور مقام معظم رهبری در منطقه زلزله زده سرپل ذهاب (عکس)

آغاز مرمت و حفاظت اضطراری بنا های تاریخی آسیب دیده از زلزله غرب کشور

حضور رهبر معظم انقلاب در منطقه زلزله زده سرپل ذهاب

رییس ستاد کل نیروهای مسلح به روسیه می رود

صحبت های مقام معظم رهبری در جمع مردم سرپل ذهاب (فیلم)

با شما مردم داغدیده همدردم

حضور رهبر انقلاب در منطقه زلزله زده سرپل ذهاب

عضویت دوباره رییس فدراسیون تنیس ایران در آسیا

موفقیت انقلاب اسلامی در گروه روحیه و تفکر بسیجی است/برگزاری 140 برنامه محوری به مناسبت هفته بسیج

بخش خبری 20 و 45 دقیقه، مرکز فارس 96 / 8 / 28

پیگیری حضور اتباع غیر مجاز شغل های ممنوعه از اولویت های فرمانداری یزد است

آغاز سومین دور گفت وگوهای سطح بالای جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا در تهران

لاریجانی: تصمیمات اتخاذ شده برای کارگران باید مسیر قانونی خود را طی کند

حضور سرزده رهبر معظم انقلاب در مناطق زلزله زده کرمانشاه (عکس)

ورود ناوگروه صلح و دوستی پاکستان به بندرعباس

حضور مقام معظم رهبری در منطقه زلزله زده سرپل ذهاب

جلسه علنی مجلس آغاز شد

آموزش فرهنگ بیمه اجباری کارگران به کارفرمایان

نخستین تصویر از حضور سرزده رهبر معظم انقلاب در مناطق زلزله زده (عکس)

مشکل بزرگ استقلال با طلبکاران سمج

استخدام چند رده شغلی در شرکت عمران پادیاو زاگرس

کنفرانس خبری فرمانده ناحیه سپاه چالوس به مناسبت هفته بسیج

رهبر انقلاب :انشاالله خداوند فرصتی بدهد تا وقتی اینجا بیاییم که شهر آباد شده باشد، بهتر از قبل

نقد چه زمانی رنگ اهانت می گیرد

کودک زلزله زده در آغوش رهبر انقلاب + عکس

آیا ملائکه هم می خندند یا گریه می کنند؟

نخستین فیلم از حضور رهبر انقلاب در مناظق زلزله زده

استخدام بازاریاب جهت شرکت پخش مواد غذایی در شهرستان اهواز

​​نشست شمایل نگاری و هنر سرنخ هایی بر جهان بینی آغاز عیلامی

استخدام کیف دوز ماهر خانم یا آقا در محدوده طلاب مشهد

مراسم اختتامیه هفتمین سوگواره تعزیه مازندران در شهرستان نور +تصاویر

رمزگشایی از نزدیک شدن دوباره ناطق نوری به اصولگرایان

حضور فرزندان رهبر انقلاب در بازدید از مناطق زلزله زده (عکس)

تصاویر/ حضور رهبر معظم انقلاب در بین مردم داغدار زلزله زده سر پل ذهاب

گزارش کمیسیون اصل 90 درباره مسکن مهر

محاکمه غیابی، «خاوری» را به کشور باز می گرداند

استخدام گرافیست مسلط به فتوشاپ در شرکت معتبر در البرز

عارف: وقتی در تماس با وزرا می توانم مشکلی را حل کنم، چرا باید از تریبون علنی مجلس با او صحبت کنم؟ / رابطه خوبی با آیت الله جنتی دارم

تصاویری متفاوت از حضور رهبری در جمع مردم زلزله زده

جهاد کشاورزی باید کشت های متناسب با هر اقلیم را مدیریت کند

این ساختمان ها قابل دفاع نیستند

آخوندی: عدم تامین اعتبار طرح مسکن اجتماعی را متوقف کرد

عکس/ مهندس مشایی لحظاتی قبل در شعبه 4 دادسرای فرهنگ و رسانه حاضر شد

باید برای کارگران کشور تصمیم گیری های قدرتمندی گرفته شود

فرزندان رهبر انقلاب در سفر به مناطق زلزله زده ایشان را همراهی کردند

73 کتابخانه نهادی و مشارکتی در سیستان و بلوچستان وجود دارد

کاش معاون اول مانند عباس آخوندی سکوت می کرد!

نمایشگاه عملکرد سازمان اوقاف امروز در مجلس گشایش می یابد

اینجا کرمانشاه؛ روز هشتم زلزله

فیلم/ سخنرانی صمیمانه رهبر انقلاب در جمع مردم زلزله زده سرپل ذهاب

عکس/ حضور فرزندان رهبر انقلاب در مناطق زلزله زده

مغازه کتابفروشی پدرم سنگر بود + عکس

در محضر استاد انصاریان انواع نگاه در آیات قرآن/ عمل به کدام آیه ها همه درهای سعادت دنیا و آخرت را به روی انسان می گشاید

در محضر استاد انصاریان انواع نگاه در آیات قرآن/ عمل به کدام آیه ها همه درهای سعادت دنیا و آخرت را به روی انسان می گشاید