مطالب مرتبط:
طلوع نور ؛ سوره نساء آیه 176 و سوره مائده، آیات 1 و 2 صفحه 106
آیه ای از قرآن که خطر زلزله را برطرف می کند
آیه ای از قرآن که خطر زلزله را برطرف می کند
ترتیل صفحه 224 قرآن با صدای استاد پرهیزکار+دریافت
ترتیل استاد پرهیزگار(جزء هجدهم قرآن کریم)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 آبان 1396 ساعت 11:012017-11-14سياسي

در محضر استاد انصاریان انواع نگاه در آیات قرآن/ عمل به کدام آیه ها همه درهای سعادت دنیا و آخرت را به روی انسان می گشاید


اگر انسان بخواهد حقایق این دو آیه را در حد ظرفیت خودش و امکان خودش عمل بکند، یقیناً همه درهای سعادت دنیا و آخرت را به روی خودش باز کرده است.

- انواع نگاه در آیات قرآن/ عمل به کدام آیه ها همه درهای سعادت دنیا و آخرت را به روی انسان می گشاید مفسر قرآن کریم گفت: اگر انسان بخواهد حقایق این دو آیه را در حد ظرفیت خودش و امکان خودش عمل بکند، یقیناً همه درهای سعادت دنیا و آخرت را به روی خودش باز کرده است.

آیاتی که برای هر مرد و زنی تا قیامت چراغ زندگی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار فعالیت های قرآنی "، حجت الاسلام استاد حسین انصاریان، محقق، مفسر و پژوهشگر قرآنی در ادامه مجالس سخنرانی های خود، در دهه سوم ماه صفر به سخنرانی در حسینیه بنی الزهرا(س) تهران پرداخته است.

بخشی از مهمترین سخنان این استاد فرزانه را در ادامه می خوانیم؛ 2 آیه ای که برای هر مرد و زنی تا قیامت چراغ زندگی است مطالبی که در رابطه با آیه پانزدهم و امشب در رابطه با آیه شانزدهم سوره احقاف شنیدید و می شنوید، نسبت به وجود مقدس حضرت سیدالشهدا یک گذشته و یک آینده دارد.

این دو آیه از آیات خاص قرآن مجید است و قبول آن که وحی الهی است، واقعاً قلب آماده می خواهد و دلی مثل زمینی لازم دارد که برای کشاورزی مستعد است؛ چون اگر انسان بخواهد حقایق این دو آیه را در حد ظرفیت خودش و امکان خودش عمل بکند، یقیناً همه درهای سعادت دنیا و آخرت را به روی خودش باز کرده است.

نمی خواهم با یک شب و دو شب از این دو آیه بگذرم؛ به خاطر اینکه این دو آیه برای هر مرد و زنی تا قیامت چراغ زندگی است، خورشید حیات است و حرف هایی که این دو آیه دارد، آیه اولش را که هیچ آیه ای ندارد و آیه دومش را کمتر آیه ای دارد.

بافت آیه پانزدهم براساس بافت وجود مبارک حضرت سیدالشهداست و بافت آیه دوم، یک بخش آن که بخش دوم آیه است، مطابق بافت ذریه صالح ابی عبدالله الحسین است.

پروردگار در ابتدای آیه پانزدهم می فرماید: وَ وَصَّیْنَا الْإِنْسانَ بِوالِدَیْهِ إِحْساناً ، ما به انسان سفارش کردیم که درباره پدر و مادرت احسان داشته باش.

اینجا نکات خیلی ظریفی در ظرف آیه پنهان است.

کلمه احسان بدون الف و لام است؛ یعنی شامل یک احسان خاص نمی شود و اگر الف و لام داشت، الاحسانا محدود بود و شامل یک نوع از احسان می شد؛ اما این احسان، هم کیفیت نگاه به پدر و مادر را شامل می شود، چون چشم چندجور نگاه دارد و همه مردم هم می توانند معنی نگاه ها را بفهمند و لازم نیست کسی کنارشان بنشیند و نوع نگاه را توضیح بدهد، بلکه خود مردم می فهمند.

ما یک نوع نگاه داریم که نگاه تند است، یک نگاه داریم که نگاه خشم است، یک نگاه داریم که نگاه تعجب است، یک نگاه هم داریم که نگاه محبت است و هرکدام هم جای مصرف معیّن دارند.

نگاه محبت جای مصرفش فقط موارد مثبت است و اگر این نگاه محبت وارد نگاه منفی بشود، نهایتاً از زنا سر درمی آورد.

خیلی باید مواظب بود که من نگاه محبتی ام را کجا دارم هزینه می کنم و رضایت چه کسی را دارم به خودم جلب می کنم.

این داستان، همان داستانی است که می گویند پل صراط از مو باریک تر و از شمشیر تیزتر است و به ملت هم می گویند از روی آن رد بشو.

حتماً یک عده ای می توانند رد بشوند که امر می کنند رد بشو؛ یا نه از شمشیر تیزتر است و از مو باریک تر است، یعنی یک پل جوابگوی اهل خداست که بسیار پل دقیقی است؛ حالا تیزی شمشیر باریک تر از مو، یعنی خیلی دقیق، یعنی این جور نیست که همه بتوانند از این پل رد بشوند و خود پل در قیامت دارای شعور بالایی است.

می خواهید آیه اش را بخوانم: وَ إِنْ مِنْکمْ إِلاّٰ وٰارِدُهٰا کٰانَ عَلیٰ رَبِّک حَتْماً مَقْضِیا ﴿مریم، 71﴾، من عبور از این جاده را بر خودم واجب کردم که تمام بندگانم از این پل عبور بکنند، وَ نَذَرُ اَلظّٰالِمِینَ فی ها جِثِیا ﴿مریم، 72﴾، خیلی از مردم وارد این جاده می شوند و جاده در جهنم می ریزد و وقتی در جهنم می افتند، به حالت جثیا درمی آیند.

جثیا یعنی پشت پا تا زانو به طرف دو تا ران خم می شود، به هم می چسبد و تا خدا خداست، دیگر این پا به صورت اول برنمی گردد؛ یعنی دوزخیان باید در دوزخ زانو بزنند و نمی توانند راه بروند.

اشتیاق امام حسین(ع) به شهادت از اشتیاق یعقوب(ع) به دیدن یوسف بیشتر بود نُنَجِّی الَّذِینَ اتَّقَوا ، اما اهل تقوا خیلی راحت عبور می کنند.

هفت میلیارد جمعیت روی زمین است که اکثراً از مُردن وحشت دارند و می ترسند؛ اما روز عاشورا ابی عبدالله که خواستند مرگ را برای 72 نفر توضیح بدهند، فرمودند: یارانم! مرگ، یک پل است و ما امروز به سرعت از روی این پل رد می شویم و به وصال محبوب می رسیم.

این دیگر ترسی ندارد، بلکه شوق دارد، عشق دارد! لذا وقتی کنار دروازه خروجی مکه به ابی عبدالله گفتند این سفر بوی خون می دهد و معلوم نیست زنده بمانی، فرمودند: بوی خون می دهد؟ گفتند: بله! فرمودند: اشتیاق من به مُردن از اشتیاق یعقوب به دیدن یوسف بیشتر است.

من که این حرف را نمی فهمم! چهل سال یک پدر فراق کشیده و حالا به بچه هایش می گوید: بچه ها لاجد الریح یوسف ، بوی گمشده ام می آید، خانواده گفتند پیرمرد به شدت خِرِفت شده است، ولی خرفت نشده بود! پیرمرد پیغمبر خدا بود و پیغمبر که خرفت نمی شود؛ راست می گفت که من بوی یوسف را استشمام می کنم و درست بود، چشمش هم نابینا شده بود، وقتی پیراهن یوسف را از مصر تا کنعان که بیست شبانه روز راه بود، آوردند و روی سرش انداختند، چشمش بینا شد و معلوم شد یوسفش هم هست؛ نه گرگ پاره اش کرده و نه در آن چاهی که نمی دانست(خدا نگذاشت بداند) مُرده است.

همه که این جور نمی بینند! یعقوب بعد از چهل سال می بیند گمشده اش زنده است و پیدا هم می شود، همه که از روی آن پل راحت رد نمی شوند، همه که مثل ابی عبدالله نمی گویند مرگ یک پل است و ما امروز رد می شویم.

این نگاه با محبت را کجا باید خرج کرد؟ النظر علی القرآن عباده ، با یک چشم عاطفی و محبت به کتاب خدا نگاه کن و از نگاهت به قرآن نفرت به تو برنگردد، از نگاهت به قرآن کِسل نشوی؛ النظر علی وجه الوالدین عباده ، نگاه کردن به صورت پدر و مادر با نگاه محبت عبادت من است؛ النظر علی الکعبه عباده، النظر علی وجه علی عباده .

انواع نگاه در آیات قرآن ما چندجور نگاه داریم.

این نگاه را شما در آیات قرآن هم ببینید! درباره اولیائش می گوید: قیامت الی ربک ناظره ، چشم های اینها آثار جمال ازل و ابد را می بیند و نه ذات را، ولی آن زیبایی ازل و ابد پروردگار را که برای اینها تجلی دارد، برای دیگران که کور هستند، من کان فی هذه اعمی و هو فی الآخره اعمی ، آن که اینجا کور بود و این چیزها را ندید، آنجا هم نمی بیند.

خب نگاه با محبت یک رشته احسان است، با میل و با محبت گوش دادن به حرف های مثبت پدر و مادر یک نوع احسان است؛ اینکه خانه ام از پدر و مادرم جداست، هر دوروزی، سه روزی، پنج روزی بی تکبر و بی غرور بروم، دست مادرم را بگیرم و ببوسم و به چشمانم بکشم، دست پدر را ببوسم و به چشمانم بکشم، بعد دو زانو برابرشان بنشینم و به آنها بگویم نوکرتان آمده،چه کار دارید که انجام بدهم؟ زبان در سورهٔ اسراء می گوید باید زبان محبت باشد: و لا تقل لهما اُف ، حتی از گفتن کلمهٔ اُف به شدت بپرهیزید که حالا فارسی اش این می شود: پدر یک چیزی دارد می گوید، مادر یک چیزی دارد می گوید و بچه می گوید آه! چه خبرتان است؟ این را خدا می گوید که من راضی نیستم.

همین یک دانه الف و ه را من راضی نیستم که به پدر و مادرت می گویی، بسیار بد می کنی.

یک احسان بسیار مهم به پدر و مادر این است که من با ادب هستم، با وقار هستم، با متانت هستم، با سیگاری نشدنم، با حشیشی نشدنم، با درست گفتاری، با درس خواندنم و با کسب مشروعم، ظرف دل دوتایی شان را از خوشحالی و رضایت پر کنم و این هم یک نوع احسان است.

از دو نفر نقل شده است: هم از وجود مبارک رسول خدا و هم از حضرت مسیح، ولی بیشتر به نظر می آید که روایت در ارتباط با پیغمبر باشد.

داشتند با چندنفر از کنار قبرستان عبور می کردند که فرمودند: قدم هایتان را سریع کنید! گفتند: چشم، مثلاً به حالت دو رد شدند و چندروز بعد برگشتند.

مسیر همان جا بود، اول قبرستان فرمودند: قدم هایتان را کُند کنید و یواش بیایید.

خب آدم با این دو نوع حرکت به سؤال می افتد: یا رسول الله! چندروز پیش گفتید با دو رد شوید و امروز گفتید آهسته، داستان چیست؟ بالاخره چشم پیغمبر با من و شما که فرق دارد، با کل مراجع هم فرق دارد، با کل اولیای خدا هم فرق دارد و اگر بنا باشد پیغمبر پشت پرده را نبیند، خب مثل ما می شود.

ما هم نمی بینیم و اگر او هم نبیند، خب ما با هم یکی هستیم.

هیچ دری در این عالم نبوده و این را من به یقین دارم می گویم، همین جوری من برای کسی عظمت نقل نمی کنم و باید آیه یا روایت به من کمک کند.

هرچه در به سوی عالم غیب بوده، نسبت به گذشته و آینده، پروردگار به روی چشم پیغمبر باز کرده بود و او یک انسان ملکی و ملکوتی بود؛ کاملاً ملکوت در معرض دیدش بود، ملک هم در معرض دیدش بود.

شما هم که حوصلهٔ مطالعه ندارید و بعضی هایتان هم که عربی بلد نیستید، وگرنه می گفتم همین امشب به وسیله این وسایل الکترونیکی یا دو سه روز دیگر، تفسیر علی بن ابراهیم را از بازار بخرید؛ دو جلد است و 1200سال پیش نوشته شده است.

پیغمبر طوافش تمام شد و حلقه درِ کعبه را گرفت.

درِ کعبه قبلاً تا روی زمین بود و کعبه هم کوتاه بود.

حلقه در را گرفت.

آنچه که شما امروز در آمریکا، اروپا، کشورهای آسیایی و کشور ایران از فساد، بی حجابی، بدحجابی، اختلاط زن و مرد و عروسی های آن چنانی، عمارت زنان، حکومت زنان، رییس جمهورشدن زنان و وزیرشدن زنان می بینید، همه را 1500سال پیش خبر داده است.

خبر داد که سفره مردم در آن روزگار از کانال ربا یعنی بانک ها رد می شود.

این را خبر داد! ازدواج همجنس با همجنس، زن با زن، مرد با مرد را آن روز در کعبه خبر داد.

الآن می بینید که دنیا پر است! شریک تجاری شدن زنان را با شوهرانشان، خانم دفتر را می گرداند و آقا کارخانه را می گرداند، خبر داده است! از کم شدن مسافت جاده ها کاملاً خبر داده که دیگر کسی از راه دور یکسال نمی کشد که به حج بیاید و دو-سه ساعت می کشد تا به حج بیاید.

اینها را خبر داده است.

خبر داده که مردم در خانه هایشان نشسته اند و رُوَیْبَضه برایشان صحبت می کند؛ یعنی یک پیچی را باز می کنند و 180 کشور را می گیرند، صداها را گوش می دهند؛ اگر از آینده خبر نداشت که مثل من و شما بود.

خبرهایی که از گذشته داده، خیلی معرکه است و اگر این خبر را نداشت، خب مثل من و شما بود.

خدا تمام درها را به روی او باز گذاشته بود! این را دیگر همه نوشته اند که روز جمعه آخرِ شعبان یک منبر برای مردم درباره ماه رمضان رفت، امیرالمؤمنین آن وقت 25-26ساله بودند، امیرالمؤمنین آخر منبر بلند شدند و یک سؤال کردند که یا رسول الله! بالاترین عمل در این ماه چیست؟ فرمودند: خودداری از معاصی و گناهان و فسق و فجور، این بالاترین عمل در ماه رمضان است؛ بعد فرمودند: علی جان! کسی که شقی ترین شقاوتمندان عالم است، در ماه رمضان و در مسجد، فرق تو را با شمشیر می شکافد و یک روز بعد هم تو از دنیا می روی؛ اینکه امیرالمؤمنین 63ساله بودند و شمشیر به ایشان خورد و آن وقتی که پیغمبر گفتند23ساله بودند؛ یعنی از چهل سال آینده، گوشه مسجد کوفه، تاریکی مسجد و سحر، ضربت خوردنش را خبر داد.

امیرالمؤمنین یک سؤال جالبی کردند و گفتند: آقا! من با آن ضربت کشته می شوم؟ فرمودند: حتماً! گفت: افی سلامه من دینی ، دیندار به آن ور می روم یا بی دین؟ فرمودند: نه علی جان، فی سلامه من الدین ، دینت را با خودت انتقال می دهی.

خیلی ها که ده-بیست سال، چهل سال به مردنشان مانده، دین را زمین گذاشتند.

او چشمش با چشم ما فرق می کرد! گفتند: آقا دو سه روز پیش فرمودید که به سرعت رد شوید و امروز فرمودید کندتر رد شوید، چه علتی دارد؟ فرمودند: دو سه روز پیش برزخ یک مرده ای را دیدم(برزخ غیر از قبر است)، برزخ یک مرده را دیدم که از آتش پر بود و من طاقت دیدنش را نداشتم.

آتش برزخ یا قیامت چه کیفیتی دارد که پیغمبر طاقت دیدنش را نداشته است؟ قرآن به مردم می گوید: فما اصبرهم علی النار ، شماها با این همه گناهان و فسادها و بی دینی ها چطوری می خواهید بر جهنمِ قیامت صبر کنید؟ من طاقت نداشتم! امروز که برگشتم، دیدم آتش را از او برداشته اند و حالش خوب است، به جبرییل گفتم: چه شد که آتش را برداشتند؟ گفت: یا رسول الله! یک بچه داشت که او را به مدرسه بردند، در روز اول و زنگ اول، حرف اول، معلم به او گفت: پسرم اولین درس امروز این است: بسم الله الرحمن الرحیم ، خداوند فرمود: این بچه اش من را به رحمانیت و رحیمیت خواند و حیا می کنم که عذابش را ادامه بدهم! عذاب را بردارید.

یک احسان با یک نوک زبان، یک احسان! بسم الله الرحمن الرحیم ، یک احسانِ به یک پدر، عذاب را برداشت.

حالا آیه می گوید: و وصینا الانسان بوالدیه احسانا ، این احسانی که الف و لام ندارد، من به حضرت حسین وصیت کردم که به پدر و مادرت احسان کن! یک بچهٔ عرب یک بسم الله الرحمن الرحیم گفت، عذاب را برداشت؛ شما فکر کنید 57سال ابی عبدالله آنچه احسان بوده، برای پدرو مادر قرار داده، از طریق حسین به امیرالمؤمنین و حضرت زهرا چه چیزی رسیده است! می توانید ارزیابی کنید؟ آن وقت این مادر حق دارد با این همه احسانی که فرزندش کرده، در قیامت طبق روایت تفسیر فرات به پروردگار بگوید: محبوب من! قبل از اینکه من را به بهشت ببری، بگو یک چادر در این صحرای محشر بزنند و من در این چادر بنشینم و سیر برای حسینم گریه کنم.

خب این احسان خیلی پیوند ایجاد می کند و عین این احسان به صدیقهٔ کبری، به امیرالمؤمنین شده است.

البته چه نگاهی هم این پدر و مادر به این فرزند داشتند، نمی دانم! من نسبت به حضرت واقعاً گیج و متحیر هستم؛ مثلاً زینب کبری نقل می کند(من این را خودم از کتاب درآوردم): روز شهادت پدرم علی، برادرم حضرت حسین 47ساله بود(زینب کبری می گوید)، از زمانی که من یادم است، چون یکسال با ابی عبدالله فاصلهٔ عمری داشت، از زمانی که من یادم است تا بیست ویکم ماه رمضان، هر وقتی در شب، روز، سحر، نصف شب، صبح زود، هر وقت پدرم می خواستند ایشان را صدا بزنند، اول تمام قد از جا بلند می شدند و یک چهره پر از وقار و ادب به خودشان می گرفتند، با اسم هم صدایش نمی زدند و می گفتند: یا ابی عبدالله! برادران و خواهران! بیایید خانه هایمان را شعبه این خانه کنیم؛ پدر و مادرها! به بچه هایتان کمال احترام را داشته باشید؛ فرزندان! به پدر و مادرهایتان نهایت احترام را داشته باشید؛ این یک خانواده الهی، این یک خانواده قرآنی، این یک خانواده ربوبی، این یک خانواده ملکوتی است.

به بچه احترام بگذارید و به بچه هایتان شخصیت بدهید.

کراراً در روایاتمان داریم که امیرالمؤمنین تا چشمشان به ابی عبدالله می افتاد، می گفتند: بابی انت و امی ، حسین من، پدر و مادرم فدایت بشود! و بالوالدین احسانا .

با عمر 57ساله اش دریای بی ساحلی از احسان به وجود آورد که طبق آیات و روایات، پدر و مادر در کل این احسان شریک هستند.

شما بچه تان را به نماز تشویق می کنید، هنوز تکلیف نشده و در روایاتمان دارد نمازی که بچه می خواند، خدا عین آن را در پرونده پدر یا مادر -هر کدام مشوّق بوده اند- می نویسد؛ آدم در قیامت که می آید، می بیند شصت سال نماز خوانده و شصت سال دیگر هم نماز بغل نماز او هست.

یک شصت سال دیگر! یک شصت سال دیگر! ماتش می برد و می گوید: خدایا! من در این شصت سال هر نمازی را یک بار خوانده ام، چرا چهار-پنج تا شصت سال در پرونده ام نماز است؟ خطاب می رسد: مگر تو بچه ات را وارد نماز نکرده ای؟ تمام نمازهایی که بچه ات خواند، در پرونده خودش هست و چون تو راهنمای به نماز بوده ای، عین آنها را هم من در پرونده تو نوشته ام.

زن با ایمانی که فرزندش را شیر می دهد، گویی با خلوص در راه خداوند، اسلحه برداشته و جنگ کرده است خب یک کلمه هم به خانم های جوان بگویم؛ حالا هنوز بچه دار نشده اند یا حامله هستند یا دارند بچه شیر می دهند: اولاً این مادری که در این آیه هست، مادری است که از نظر ایمان عمل در اوج نهایت بوده است.

آنهایی که یعنی خانم هایی که حامله می شوند، بچه شیر می دهند و بچه می زایند، حملته امه کرها و وضعته کرها ، اگر خدا و قیامت را باور داشته باشند و اهل واجبات باشند(اینهایی که من از روایات درآورده ام و دارم برایتان می گویم، سهم مادران است و سهم پدر را هم می گویم)، رسول خدا می فرمایند: یک خانم باایمان که حامله می شود، از لحظه حامله شدن، یعنی لحظه حرکت نطفه از سُلب پدر به رحم مادر، تا وقتی بچه اش را دوسال از شیر می گیرد، چون در آیه دارد: حمله و فصاله ثلاثون شهرا ، حداقل حمل شش ماه است و حداکثر شیردادن هم 24ماه است، پیغمبر می فرمایند: این سی ماه هم که خانم حامله است و هم بچه اش را شیر می دهد، این زن باایمان مانند کسی است که مَرکبی را آماده کرده و با خلوص در راه پروردگار عالم اسلحه برداشته و جنگ کرده است.

ثواب این سی ماهه این زن برابر با سی ماه شبانه روز جهادکردن در راه خداست؛ حالا اگر خانمی به حسین حامله بشود، ثواب آن چقدر است؟ نمی دانم! اگر این خانم در هر شبانه روز چندبار حسین را شیر بدهد، چقدر ثواب دارد؟ این یک و دوم اینکه، وقتی بچه از بدنش جدا می شود و زاییده می شود که اینجا در حق حضرت صدیقه صدق ندارد و در حق زنان مؤمنه است، تمام گناهانش آمرزیده می شود؛ ولی بچه ای که از زهرا به دنیا آمده، برای زهرا چه سودی داشته است؟ درجات زهرا را پیش خدا بالا برده و گناه نبوده که خدا ببخشد، ولی درجه بوده که به زهرا بدهد.

حملته امه کرها ، حامله است و دارد مشقّت می کشد! بار سنگین است و درست نمی تواند راه برود، نمی تواند غذا بخورد، شب این زن حامله بیشتر دچار مشقّت است، می گویند استراحت کن، تا صبح می خوابد، مانند کسی است که تمام شب را به عبادت بیدار بوده است؛ اما غذایی که می خورد، دیگر همه اش برای خودش نیست و بخشی از این غذا را جنین از او می کشد؛ یعنی آنچه که برای بدنش می ماند، اندازه یک سحری معمولی و یک افطار معمولی است.

این زن حامله که بخشی از غذایش را بچه می خورد، عین کسی است که تمام این نه ماهه روزه دار بوده است.

و اما این دیگر خیلی عجیب است! خیلی عجیب است که به نظر من عجیب تر است! بچه که به دنیا می آید، وقتی مادر روی دامن می گذارد، لحظه اول است و یک مقدار نوازشش می کند، بعد بچه را برمی دارد و جلوی سینه اش می گذارد، دوسال طبق قرآن بچه شیر می خورد.

خب برای شیرخوردن باید با دوتا لبش سینه مادر را فشار بدهد، در این دوسال فکر نکنم تا حالا آنهایی که به این علوم وارد هستند، حساب کرده باشند که بچه در دوسال چندبار سینه مادر را فشار می دهد! نمی دانیم، ولی پیغمبر می فرمایند: هر یک باری که سینه مادر را فشار می دهد، هر یک بار ثواب آزادکردن یک بَرده از اولاد جدّم اسماعیل خدا در نامه عمل آن خانم می نویسد.

حسین جان! چقدر به زهرا احسان کرده ای؟! تو با دوسال شیرخوردنت چه چیزی به این مادر احسان کرده ای؟! در به دنیاآمدنت چه چیزی به این مادر احسان کرده ای؟! بعد هم با شهادتت چه احسان دائم جهانی برای این مادر ایجاد کرده ای؟! انتهای پیام/ http://fna.

ir/a24hk6 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: انسان - قرآن - بافت - زندگی - سخنرانی - چراغ - رابطه - انواع - قرآنی - مادر - عبدالله - خبرنگار - کشاورزی - ماه صفر - خورشید - آینده - مبارک - گزارش - تهران - یک شب - صالح - سوره - مردم - مجید - مقدس - هایی

آخرین اخبار سرویس:
تیپ حدیث فولادوند و همسرش در خارج از کشور

ماجرای صبر ایوب (ع) چیست؟ (زندگی نامه حضرت ایوب)

مشایی از مأموریت احمدی نژاد پرده برداشت: رساندن نظام به شرایط انقلابی سال 57

محمد خواجه علی علت حمایت جمهوری اسلامی از فلسطین چیست؟

برگزاری دوره های آموزشی مشترک با دانشگاه های آلمانی

امام جمعه اصفهان خواستار تسهیل امور سرمایه گذاری در این استان شد

تعویق صدور ویزا آمریکا

درخواست دردناک دو کودک زلزله زده/ عکس

کلیپ/ چشم به راه «انتظار»

یادداشت/ محمدکاظم انبارلویی کژتابی و کژرفت بودجه کل کشور

خوشگذرانی بهاره رهنما و همسرش در اهواز

ماجرای سه دعای ناکام که برای زاهد قوم بنی اسراییل دردسرساز شد

اهداف تان را با این افراد در میان نگذارید

طالع بینی بهمن ماه 96

امام جمعه اصفهان خواستار تسهیل امور سرمایه گذاری در این استان شد

امام جمعه اصفهان خواستار تسهیل امور سرمایه گذاری در این استان شد

پایبندی کامل دولت به اقتصاد مقاومتی، رمز عبور از مشکلات اقتصادی است

رام کردن مرد سرکش!

این موزه نماد بی اعتمادی مردم ایران است

واکنش ها به پرواز گاو در یک خبرگزاری!

سیری در کارنامه سیاسی دونالد ترامپ در اولین سال زمامداری

مصباح یزدی: رییس جمهور آمریکا یک دیوانه است

بازگشت دتارچی های مازندران

مردم با امید به نظام از همراهی اغتشاشگران پرهیز کردند

بازگشت دتارچی های مازندران

معجزه زنیان در تسکین دندان درد

سرهنگ یارندی سرپرست مؤسسه ناجی هنر شد

اصفهان را الگوی تحقق اقتصاد مقاومتی مطرح می کنیم

10 هزار میلیارد تومان مالیات دولت وصول شد

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران انتخاب شد

مهدی فضائلی جای خالی یک رویکرد در قوه قضاییه

برای رسیدن به اقتصاد مردم محور چه باید کرد؟ بخش خصوصی چگونه وارد عرصه ی تولید شود؟

زمینه تبدیل شهر رشت به قطب گردشگری مذهبی تقویت شود

جلسات آموزش نقاشی در خیمه معرفت امامزاده عقیل(ع) برگزار شد

پیامبر خدا (ص) را می شود نقد کرد، برجام را نه!

بارش شدید برف در آذربایجان غربی/ عکس

آموزش تصویری نقاشی موش

تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی

تشریح ساختار جدید وزارت خارجه از زبان سخنگو

واکنش وزارت خارجه به برنامه برجامی صدا و سیما

تریبون های رسمی امیدآفرینی کنند

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص ساعت کار شعب رشت و گلسار رشت

احزاب عرب کنست سخنرانی معاون ترامپ را تحریم کردند

استوارنامه سفرای جدید 5 کشور تقدیم روحانی شد

پاسخ جالب خامس به احتمال بازگشتش به رئال

بازگشت آیت الله هاشمی شاهرودی به جلسات مجمع

بدون عنوان

نامه دادستان تهران به شهردار درباره تخلفات شهردار قبلی

سرپرست ناجی هنر منصوب شد

واگذاری بنگاه های اقتصادی ارتش و سپاه

راهکار سرپرست حجاج ایرانی برای لغو روادید میان ایران و عراق

استعفای صالحی امیری ازمعاونت شهرداری تهران

برف بازی بازیکنان استقلال/ تصاویر

آغاز فعالیت نخستین دفتر شهرستانی حوزه هنری در شهرستان بیجار

حجت الاسلام رییسی به عنوان عضو هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب شد

حضرت زینب کبری (س)، بنیانگذار بنای حفظ و روایت گری عرصه جهاد و شهادت با زبان ادبیات و هنر است

آنچه در جلسه تاریخی 14 خرداد 1368 مجلس خبرگان گذشت/ فیلمی که منتشرکنندگان و دشمنان را رسوا کرد

واکنش قاضی زاده هاشمی به پخش اظهاراتی درباره برجام

وزیر بهداشت: 50 درصد مراکز درمانی در برابر زلزله ایمن نیست

پیامبر خدا (ص) را می شود نقد کرد، برجام را نه!/ برجام کلاه گشادی بود که آمریکا بر سر ایران گذاشته است

استعفای صالحی امیری پذیرفته شد

گلایه حوزویان استان قزوین از سخنان یکی از مسئولان نظام

155 رسانه خارجی از 33 کشور در ایران فعالیت دارند

با این 3 تکنیک قرآنی زندگیتان را دگرگون کنید

واکنش اینستاگرامی پیروانی به شایعه اخراج کامیابی نیا + عکس

دولت ادعای کریمی قدوسی را تکذیب کرد

مدیر گوگل: از اخراج کارمندم متاسف نیستم

تمدید 6 ساله «شنود» خارجی ها و آمریکایی ها قانون شد

روزشمار دفاع مقدس (1 بهمن)

اذعان داریم بیش از حد سرکار بوده ایم و خواهان ورود نسل جوان هستیم/ کاهش قدرت خرید مردم جبران نشده است

اغتشاشات اخیر نشان داد در معرفی دستاوردهای انقلاب به نسل جوان موفق نبودیم

تلاش های پشت پرده برای خراب کردن روحیه گلر جوان استقلال

ترتیل صفحه 282 قرآن کریم باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

وزیر ارتباطات: رفع مشکل کسب و کارهای نوپا را پیگیری می کنیم

نامه حاجی بابایی به لاریجانی برای پیگیری مزایای جانبازان 25%

بازدید استاندار از باغ جهانی پهلوان پور شهرستان مهریز

برگزاری کارگاه پژوهش برای 120 استاد حوزه علمیه لرستان

مسئولان به وعده ها و شعارهای انتخاباتی خود پایبند باشند

روزنامه استخدامی استان قم | یکشنبه 1 بهمن 96

کژتابی و کژرفت بودجه کل کشور

موسسه امام خمینی شهر کرگل هند بین نیازمندان لوازم ضروری توزیع کرد

خرازی:موفق نشدن دشمنان در سوریه به معنای پایان توطئه نیست

آذری جهرمی بر تلاش برای رفع مشکل کسب و کارهای نوپا تاکید کرد

خرازی:موفق نشدن دشمنان درصحنه نظامی علیه سوریه به معنای پایان توطئه نیست

معاونت حقوقی رییس جمهور ادعای کریمی قدوسی را تکذیب کرد/ شکایت دولت از نمایندگان مجلس 6 مورد بوده است

نماینده ملایر: اخبار ایرنا منطبق بر واقعیت است

ارائه پیام معنوی انقلاب با صبغه فاطمی مد نظر قرار گیرد

ضرورت روایت زندگی «حسن باقری» در کتاب های درسی و تلویزیون

کشف محموله بزرگ عاج فیل+تصاویر

ازدواج با روح دزد دریایی +تصاویر

تصویری اززیباترین دایناسور161 میلیون ساله +تصاویر

ربودن نوزاد از بیمارستان+تصاویر

شهید «رکن آبادی»؛ شاخصی برای دیپلماسیِ ایران

پزشکیان: امروز مبارزه با فساد، موردی و مقطعی است

رهبری درباره فعالیت اقتصادی ارتش و سپاه دستور داد؛ خروج نظامیان از کارهای اقتصادی

فیلترینگ مقامات فاسد

مک دونالد رهبر حزب «سین فین» ایرلند شد

جامعه برای رشد نیازمند برنامه و مدیریت الهی است/شخص ولی فقیه بهترین فرد برای اداره جامعه است

دستور رهبری درباره فعالیت اقتصادی ارتش و سپاه

فال روزانه یکشنبه 1 بهمن 1396

در محضر استاد انصاریان انواع نگاه در آیات قرآن/ عمل به کدام آیه ها همه درهای سعادت دنیا و آخرت را به روی انسان می گشاید

در محضر استاد انصاریان انواع نگاه در آیات قرآن/ عمل به کدام آیه ها همه درهای سعادت دنیا و آخرت را به روی انسان می گشاید