مطالب مرتبط:
حجم روابط اقتصادی ایران و آلمان به 2.9 میلیارد یورو رسید
حجم روابط اقتصادی ایران و آلمان به 2.9 میلیارد یورو رسید
رشد روابط تجاری ایران و آلمان
باید کنگره آمریکا را درباره مزایای برجام متقاعد کنیم/ افزایش 20درصدی مبادلات تجاری ایران ــ آلمان
سفیر آلمان: باید آمریکا را درباره برجام متقاعد کنیم/ افزایش 20درصدی مبادلات تجاری ایران و آلمان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 آبان 1396 ساعت 10:402017-11-14اقتصادي

رشد سالانه 20 درصدی روابط ایران و آلمان پس از برجام؛حجم تجارت دو کشور امسال به بیش از 3 میلیارد یورو می رسد


تهران - ایرنا - سفیر آلمان در ایران ، برجام را ` امری کلیدی در معماری جهانی عدم اشاعه سلاح های هسته ای` می داند و می گوید توافق هسته ای ایران و شش قدرت جهانی موجب شده حجم روابط تهران - برلین هر سال 20 درصد رشد داشته باشد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار سیاسی ایرنا ؛ روابط ایران با اتحادیه اروپا به ویژه آلمان بعد از توافق هسته ای در مسیر رو به رشدی قرار گرفته است.

میکاییل کلور- برشتولد سفیر آلمان در تهران می گوید ما همچنان توسعه روابط اقتصادی را پیگیری می کنیم .

او پیش بینی کرد که با رشد 20 درصدی سالانه روابط دو کشور، حجم مبادلات تجاری ایران و آلمان امسال از مرز سه میلیارد دلار عبور کندبرشتولد، برجام را یک امر کلیدی در معماری جهانی عدم گسترش سلاح های هسته ای و دارای اهمیت خاص برای امنیت منطقه عنوان می کند که حاصل 12 سال مذاکره است.

وی با اشاره به تلاشهای رهبران اروپایی برای حفظ برجام در عین حال در خصوص اعمال تحریم های فرامرزی آمریکا علیه کشورهای دیگر می گوید آلمان و اروپا از ایالات متحده آمریکا انتظار دارند که یک جانبه اقدام نکند، بلکه منافع و همچنین تأثیرات تصمیمات بر مابقی جهان را نیز درنظر گیرد.

قدرت یابی راستگرایان و ملی گرایان در غرب،روابط اروپا و آمریکای ترامپ، چشم انداز روابط ایران و آلمان بعد از توافق هسته ای از جمله سوالاتی است که با سفیر آلمان در تهران در میان گذاشته ایم؛ ایرنا: طی یکی دو سال اخیر در برخی کشورهای اروپایی و البته آمریکا جریانات راستگرا و ملی گرا آرای قابل اعتنایی کسب کردند چه اتفاقاتی افتاد که چنین گرایشاتی در جامعه اروپا و آمریکا با اقبال مردمی مواجه شد؟برشتولد:منظور شما مخالفان مدرنیته جهانی است - متأسفانه این آدم ها در همه جای جهان، در ایالات متحده، اروپا و دیگر نقاط جهان وجود دارند.

به جای جهانگرایی، فریاد انزواطلبی شان در دنیا شنیده می شود.

به جای پذیرش مسئولیت های مشترک، شاهد خودخواهی های ملی هستیم.

به جای تجارت منصفانه جهانی، بسیاری به دنبال معاملات ملی خود هستند.

به جای تقویت حقوق بین الملل، قوانین آن کس که قوی تر است باید در جریان باشد.

همه این ها موجبات نگرانی ما را فراهم می کنند و تحولاتی ارتجاع گرایانه هستند که بشریت به آن ها احتیاجی ندارد.

این که به رأی دهندگان بگوییم به کمک دیوار ناسیونالیسم می توانیم آن ها را از تلاش های دنیای مدرن و به هم پیوسته محافظت کنیم، غیرمسئولانه است.

دنیا نیازی به دیوارهای جدید ندارد! دنیا به ضد مدرنیته نیاز ندارد! جهان نیازی به محدودیت ذهنی، دگماتیسم و آشتی ناپذیری ندارد.

دنیا نیازمند امنیت، عدالت، همبستگی و مشارکت عادلانه است.

خواهان جهان دیدگی، کنجکاوی و خواهان تنوع.

خواهان حکومت هایی که در سطح بین الملل قانون مدار باشند و عملکرد اقتصادی خوبی داشته باشند.

ایرنا: در انتخابات پارلمانی در آلمان شاهد به قدرت رسیدن خانم مرکل برای چهارمین بار بودیم ارزیابی شما از این اتفاق چیست.

آیا جامعه سیاسی آلمان راه و مسیر جدایی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی طی می کند ؟برشتولد:به عنوان یک دیپلمات، اجازه تجزیه و تحلیل انتخابات پارلمانی آلمان را ندارم.

اما اگر درباره نقش آلمان در اروپا بپرسید، آلمان یکی از اعضای بنیانگذار اتحادیه اروپا است و در آینده هم برای اتحاد و همبستگی اعضای این اتحادیه تلاش خواهد کرد.

ایرنا:طی سال های اخیر به ویژه با رای مردم انگلیس به جدایی از اتحادیه اروپایی و مشکلاتی که در شرق اروپا همچون یونان رخ داد و حضور گسترده مهاجرین،شاهد بروز چالش هایی پیش روی این اتحادیه بودیم.

چشم انداز شما برای اتحادیه اروپا چیست؟ آیا این اتحادیه کماکان در مسیر رو به رشد خود طی مسیر خواهد کرد؟برشتولد: از بعد کاری اطمینان دارم که اتحادیه اروپا بر چالش های بسیاری که پیش رو دارد، غلبه خواهد کرد.

ما بر حسب تجربه دریافته ایم که بحران ها ما را قوی و قوی تر می کنند.

ایرنا: با توجه به موضع گیری های ترامپ در قبال اتحادیه اروپا و استقبال وی از برگزیت، ارزیابی شما از رابطه اتحادیه اروپا با آمریکای ترامپ چیست.

آیا دو طرف در مسیر همگرایی هستند یا واگرایی و فاصله گرفتن از هم ؟برشتولد: اروپا و آمریکا در گفت وگوی مستمر با یکدیگرهستند، که بسیار مهم است.

و اروپایی ها با یک صدا صحبت می کنند که این نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

سران دولت و دولتمردان سه کشور اروپایی E3 (فرانسه، انگلستان و آلمان) در خصوص تصمیم رییس جمهور آمریکا ترامپ، مبنی برعدم تأیید پایبندی ایران به برجام، به صورت مشترک اعلامیه صریح و شفافی صادر نمودند.

آن ها دولت آمریکا و کنگره آمریکا را تشویق کرده اند که پیش از برداشتن قدم هایی که می تواند باعث تضعیف برجام شود، پیامدهای تصمیم گیری ها را در ارتباط با امنیت آمریکا و متحدانش بررسی کنند.

وزیران خارجه 28 کشور عضو اتحادیه اروپا نیز به اتفاق آرا در بیانیه ای از ایالات متحده خواسته اند تا به تعهدات خود در قبال برجام پایبند بماند و پیش از هر اقدامی پیامدهای امنیتی آن را برای آمریکا، شرکای خود و منطقه مورد بررسی قرار دهد.

فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ماه نوامبر به واشنگتن سفر کرد تا در این خصوص مذاکراتی را با طرف آمریکایی پیش ببرد.

این سفر برای پیشبرد مذاکرات اروپایی ها با طرف آمریکایی بسیار حائز اهمیت بود.

گفت وگوهای او با آقای ظریف، وزیر امور خارجه ایران در سمرقند نیز نشان داد که ما اروپایی ها کانال های گفت و گو را با همه باز نگه داشته ایم.

‎ بهتر است با هم حرف بزنیم، تا درباره هم.

ایرنا: ترامپ طی ماه های اخیر مدام از توافق هسته ای بدگویی کرده و با بیان این که ایران به روح توافق هسته ای پایبند نبوده تهدید به اعلام عدم پای بندی ایران به این توافق کرده است.

در عین حال به ویژه در هفته های اخیر شاهد تلاش های گسترده اروپا برای حفظ این توافق هستیم.

اهمیت برجام برای اروپا در چیست و این توافق تاکنون چه دستاوردهایی داشته است؟برشتولد:اروپایی ها در شورای امور خارجی اخیر تأکید کردند که برجام نتیجه دوازده سال دیپلماسی تحت حمایت اتحادیه اروپا است که در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا تصویب شده است.

این یک امر کلیدی در معماری جهانی عدم گسترش سلاح های هسته ای و دارای اهمیت خاص برای امنیت منطقه است.

وزیران خارجه نیز تصریح کرده اند که لغو تحریم های هسته ای تاثیر مثبتی بر روابط تجاری و اقتصادی با ایران دارد – و البته در جهت رفاه مردم ایران.

در این راستا همکاری تقویت یافته و فرصتی برای گفت و گوی مستمر با ایران ایجاد خواهد گردید.

ایرنا: آمریکا از زمان راهیابی ترامپ به کاخ سفید از پیمان ها و توافقات بین المللی خارج شده است.

اکنون هم تهدید به خروج از توافق هسته ای کرده است.

چنین تلاش هایی چه پیامدهایی در عرصه نظم و امنیت بین المللی خواهد داشت.

با این وضعیت آیا چشم اندازی برای حل و فصل بحران هایی همچون بحران شبه جزیره کره وجود دارد؟برشتولد:اعتماد و پایبندی به قراردادها برای دیپلماسی موفق، ضروری است.

این امر به طور یکسان شامل همه اعضای جامعه بین المللی می شود.

ما می دانیم که ایران – به حق - مقایسه با کره شمالی را رد می کند.

اما این نیز درست است که برجام می تواند الگویی باشد برای چگونگی رسیدگی و حل مشترک مناقشات طولانی مدت و تقریبا غیر قابل حل در زمینه مسائل هسته ای باشد.

ایرنا: تصور شما از برجام بدون آمریکا چیست؟ آیا امکان ادامه حیات این توافق بدون آمریکا وجود دارد؟ آلمان چه راهکاری در قبال حفظ این توافق دارد؟برشتولد:حال باید با تمام توان تلاش نماییم کنگره ایالات متحده را نسبت به مزایای توافق هسته ای متقاعد کنیم.

البته در دیپلماسی همواره می بایست با همه گفتگو کرد و به حرف های همه گوش سپرد.

همگی ما امیدواریم که با همکاری یکدیگر راه حل هایی بیابیم برای گفت وگو با تمام ذینفعان در خصوص مسائلی که همگی نسبت به آن ها نگرانی داریم.

ایرنا: در ماههای اخیرشاهد اعمال دور تازه ای از تحریم های فرامرزی از سوی آمریکا علیه ایران و روسیه بوده ایم.

اگر چنین تلاش ها و اقدامات یکجانبه تبدیل به رویه های جاری در مناسبات اقتصادی بین المللی شود،ممکن است بر فعالیت های شرکت ها و فعالان اقتصادی اروپایی هم تاثیرات منفی داشته باشد.

آلمان و اروپا چه رویکردی در قبال این اقدامات دارند؟برشتولد:آلمان و اروپا از ایالات متحده آمریکا انتظار دارند که یک جانبه اقدام نکند، بلکه منافع و همچنین تأثیرات تصمیمات بر مابقی جهان را نیز درنظر گیرد.

ایرنا: با عنایت به تجارب تاریخی؛ ایران چه جایگاهی در روابط خارجی آلمان دارد؟ ضمن بیان ارزیابی جنابعالی از مناسبات سیاسی و حجم مبادلات اقتصادی آیا دو طرف توانسته اند به سطح روابط قبل از توافق هسته ای(برجام ) برگردند؟برشتولد: ایران پس از انعقاد برجام توانسته است صادرات نفت خود را به سطح پیش از تحریم ها افزایش دهد، این دستاورد بسیار مهمی است.

ارتباطات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین ایران و اروپا و به خصوص آلمان شدت یافته و تقویت شده اند.

حجم تجارت خارجی بین ایران و آلمان امسال احتمالاً به بیش از 3 میلیارد یورو خواهد رسید، نرخ رشد سالانه از زمان انعقاد برجام بیش از 20 درصد می باشد.

این ها اخبار بسیار خوبی هستند و ما همچنان توسعه روابط اقتصادی را پیگیری می نماییم.

ایرنا: یکی از چالش هایی که در یکی دو سال اخیر در زمینه مناسبات اقتصادی ایران وجود داشته، مسأله محدودیت های بانکی است.

در این مورد نظرتان را بفرمایید.

اکنون چه گشایش هایی در زمینه بانکی و بیمه برای مراودات اقتصادی با ایران ایجاد شده است؟برشتولد: در حال حاضر نیز برخی بانک های ایرانی در آلمان فعال هستند و فعالیت های میلیونی دارند، از جمله بانک تجارتی ایران و اروپا در هامبورگ.

همچنین برخی مؤسسات مالی با تمرکز منطقه ای، مانند فولکس بانک ها و اشپارکاسه های آلمان نیز فعالیت های موفقیت آمیزی با ایران دارند.

البته موضع ایالات متحده آمریکا در این بخش بیشتر قابل لمس است، بسیاری از بانک های دارای فعالیت با ایالات متحده هنوز از ریسک فعالیت با ایران بیم دارند.

اما فقط نباید شکوه کنیم.

تنها گفت وگو می تواند راهگشا باشد.


کلید واژه ها: جهان - آلمان - توافق هسته ای - اروپا - روابط - هسته ای - آمریکا - ایران - توافق هسته - جهانی - ایالات متحده - هسته - تهران - کشور - ایرنا - توافق - کشورهای اروپایی - اروپایی - میلیارد - اتحادیه اروپا - درصد - معماری - سفیر - دیوار - سلاح - پیش بینی - مخالفان - خبرنگار - فرامرزی - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
اجرایی شدن بیمه سازه های گلخانه ای در خراسان جنوبی

استخدام فروشنده در مراکز خرید ایرانیان

اولویت بهره برداری از پساب تصفیه خانه ، فضای سبز شهر کاشان است

12 ترفند زیرکانه و کاربردی برای آرایش صورت

ویروس «گرانی دلار» کی خوب می شود؟

شاید بنزین کارتی شود، شاید هم نشود

چرا تعرفه خودروهای هیبریدی 1100 درصد افزایش یافت؟

پشت پرده گرانی دلار چیست؟

تیر خلاص به منابع آبی کشور

توییت مدافع پرسپولیس درباره بازیکنان استقلال+عکس

صادرات دام زنده دردسر ساز شد

استخدام همکار ماما و پزشک جهت همکاری در کرج

استخدام صندوقدار جهت همکاری در مشهد

استخدام بازاریاب جهت امور ساختمانی در شهر کرج

استخدام تعدادی کارشناس جهت نمایندگی محصولات خارجی در کرج

استخدام ویزیتور جهت پخش مواد غذایی و بهداشتی در کرج

استخدام مربی یا کمک مربی جهت کار در مهدکودک در کرج

استخدام طراح مسلط به 3DMAX آشنا به دکوراسیون کلاسیک در مشهد

جولان آبمیوه های عربی و قاچاق در بازار

اصلاحات اقتصادی شرط منطقه یورو برای اعطای وام به یونان

استخدام انباردار مسلط به کلیه امور انبار در کرج

استخدام آرایشگر ماهر خانم در کلیه زمینه های آرایشی در کرج

استخدام یکنفر طراح ناخن جهت کار در شهر کرج

کمبود ارز نداریم، نوسانات ارز بلند مدت نخواهد بود/امنیت، آزادی، آرامش و پیشرفت تعهد من به مردم است

اقدامات استانداری خوستان برای مقابله با ریزگردها؛ از رها سازی آب تا مالچ پاشی و نهال کاری 320 هزار هکتار زمین

اجرای اصلاحات اقتصادی شرط منطقه یورو برای اعطای وام به یونان

پیشرفت 100 میلیونی مسکن مهر اندیشه

استخدام ساندویچ زن وپیتزازن جهت کار در رستوران  کرج

حضور شرکت مدیران خودرو در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی خودرو اصفهان

احتمال عرضه زودهنگام گلکسی اس 9 قوت گرفت

تهران، میزبان گردشگری ایران و جهان

ماموریت اول بازارساز؛ مهار نوسان دلار

تصمیم «دلاری» بورس تهران

چهره تازه فقر؛ گزارشی از وضعیت درآمدی و مصرفی مردم در دهه 84 تا94/ تنگدستی شاغلان، فقر میانسالان

پنج تابلو از بازار مسکن

آرایش بازار ارز به سمت «خرید» است یا «فروش» ؟

بازتاب گفتگوی تلویزیونی دیشب روحانی در افکار عمومی

درخواست دستوری جهانگیری از وزارت نفت

انتقاد از مصوبه پیشنهادی وزارت صنعت

گرانی دلار باعث تورم می شود یا افزایش صادرات

ایجاد برخی تسهیلات در بیمه تکمیلی، عمر و بازنشستگی روزنامه نگاران

استخدام استان البرز و شهر کرج – 3 بهمن 96

قیمت مسکن در شمال تهران+جدول

کالبدشکافی نوسانات اخیر نرخ ارز

قیمت خودروهای وارداتی قبل و بعد از تعرفه جدید و افزایش قیمت دلار + جدول

2 بازیگر زن مشهور با ظاهری عجیب در آغوش یکدیگر/عکس

خوراک خوشمزه لوبیا سبز و میگو +طرزتهیه

رشد تا 100 میلیونی مسکن مهر اندیشه

چگونه با حسن نیت استعداد فرزندانمان را می کشیم

وضعیت بحرانی سدهای کشور

شرط «بانکی» برای دریافت یارانه 97 / ثبت نام دوباره از متقاضیان یارانه + جزییات

تیر خلاص به منابع آبی کشور

بهره برداری از 5 فاز پارس جنوبی در سال97

تا پایان امسال پرونده مسکن مهر بسته می شود/ سال آینده درآمد ارزی حتما بیشتر خواهد بود

استخدام مشهد و خراسان – 3 بهمن 96

استخدام قم – شهر و استان قم – 3 بهمن 96

استخدام اصفهان – شهر و استان اصفهان – 3 بهمن 96

چه مقدار از قیمت سکه طلا «حباب» است؟

فرصت «بانکی» در شرایط تهدید

شرکت نفت محوطه باستانی را سیمان کرد!/ باز هم کم کاری میراث فرهنگی خوزستان

آقای بازیگر در کنار همسر خارجی بازیگرش/عکس

نمی دانیم کسری آب البرز را از کجا تامین کنیم

اسپانیا در انتهای صف کاهش نابرابری و فقر قرار دارد

راهکارهای استراتژیک برای حمایت از تولید داخلی؛ الگوی مطلوب برای تولید کالای ایرانی چیست؟

با برند آمریکایی گِس (Guess) بیش تر آشنا شویم

پیش بینی رونق بازار مسکن در کنار ثبات قیمت ها

افزایش 30 درصدی قیمت محصولات رایانه ای/ ممانعت فروشندگان از فروش کالا

بازار چشم انتظار دلارهای دولتی/ذخایر مکفی ارزی همچنان در پستو!

نمی دانیم کسری آب البرز را از کجا تامین کنیم

اوراق استصناع چیست؟

شمس الله مریجی، معصومه موذن سلطان آبادی بررسی مناسبات هویت و جنسیت با مصرف در دو رهیافت غربی و اسلامی

وال استریت با توافق برای بازگشایی دولت فدرال رشد کرد

پوشش متفاوت "هومن سیدی" در کنار بازیگر محبوب/عکس

شغل های عجیبی که در آینده ظهور می کنند

دولت دکتر روحانی مظلومترین دولت پس از انقلاب اسلامی است

اجرای پروژه های آبخیز شهری به مساحت 4723 هکتار در زنجان و قیدار

طبیعت زیبای زمستانی ارتفاعات کرمان/ عکس

کاهش صادرات ایران به عراق

افزایش بهای نفت در بازار نیویورک

رییس قوه قضاییه: اجازه نمی دهیم برخی جریان ها هزینه آشوب را کم کنند /روحانی: پای قول هایم به مردم ایستاده ام/ دلار نخرید؛ قیمت‎ها پایین می آید

مردم برای خرید مسکن عجله نکنند

یورونیوز: نارضایتی متقاضیان روادید از سفارت فرانسه در تهران

تیپ عجیب و غریب خانم بازیگر در کنار همسر معروفش/عکس

شوک ارزی و ظرافت های مدیریتی

پوتین در اروپای شرقی سیاست لوله های نفتی وقدرت نرم اعمال می کند

رگ مصنوعی رونمایی شد +عکس

ذغال پزی، شغلی موروثی در این روستا/ عکس

در ریشه یابی اعتراضات اخیر: ضرورت نگاه تحولی به ساختارها

صادرات میگو رکورد زد

روحانی: نوسانات ارز بلند مدت نخواهد بود/ مردم را فراموش نمی کنیم

سامان احسنی زاد، امیر علی کریمی، میرسامان پیشوایی رتبه بندی طرح های کسب وکار سرمایه گذاری خطرپذیر با روش تحلیل پوششی داده ها

تخصیص بیش از 50 میلیارد ریال برای احداث و تجهیز اماکن ورزشی شهرستان کارون

رشد تا 100 میلیونی مسکن مهر اندیشه

نیاز به تامین 3 میلیارد دلار برای اتمام فازهای پارس جنوبی/ سران سه قوه تدبیر کنند

بهای نفت در بازار نیویورک اندکی افزایش یافت

پشت پرده تنها روستای جهانی ایران

تخصیص بیش از 50 میلیارد ریال برای احداث و تجهیز اماکن ورزشی شهرستان کارون

حاشیه تازه "بهاره رهنما" /کارت عروسی از جنس طلا+عکس

تخصیص بیش از 50 میلیارد ریال برای احداث و تجهیز اماکن ورزشی شهرستان کارون

خواستار برنامه مدیریت یکپارچه سرزمینی در کانون های ریزگرد خوزستان هستیم

رشد سالانه 20 درصدی روابط ایران و آلمان پس از برجام؛حجم تجارت دو کشور امسال به بیش از 3 میلیارد یورو می رسد

رشد سالانه 20 درصدی روابط ایران و آلمان پس از برجام؛حجم تجارت دو کشور امسال به بیش از 3 میلیارد یورو می رسد