مطالب مرتبط:
نگاهی کوتاه به چندین سال مذاکره با اروپا منهای آمریکا
میلیاردر جوان آمریکایی در پی رقابت با ترامپ برای انتخابات سال 2020 آمریکا!
میلیاردر جوان آمریکایی در پی رقابت با ترامپ برای انتخابات سال 2020 آمریکا!
33 سال پیش در چنین روزی تنظیم سیاست خارجی در قالب شعار مرگ بر آمریکا
آملی لاریحانی: برجام موشکی نداریم/ اگر اروپا بخواهد با آمریکا تقسیم کار کند مقابل آن هم می ایستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 2 آبان 1396 ساعت 12:312017-10-24بين الملل

نگاهی کوتاه به چندین سال مذاکره با اروپا منهای آمریکا


از سال 1381 که با جاسوسی منافقین، پرونده هسته ای ایران به موضوع بحرانی در روابط باغرب تبدیل شد، تا سال ها شاهد بسته های تشویقی از سوی اروپا بودیم که هرگز به سرانجام نرسیدند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس" به نقل از جهان نیوز، در ایامی که ایران غنی سازی را آغاز کرده بود، این اروپایی ها بودند که با وعده های توخالی و بدون پشتوانه هر روز سعی می کردندایران را به سمت توانمندی هسته ای منع کنند و در نهایت نیز دو سال تعلیق برابر شد با ورود پرونده هسته ایران به سمت شورای امنیت و مارپیچ مذاکرات یک دهه ای، نتیجه بود که از مذاکرات با اروپا حاصل شد.

شروع بحران هسته ای ایران با مصاحبه یکی از اعضای منافقین در هتلی در واشنگتن و پخش تصاویر نیروگاه ها و تاسیسات نظنز و اراک آغاز شد.

با ورود آژانس بین اللملی انرژی اتمی و محمد البرادعی، مدیر کل آن به ماجرا، وی اعلام داشت که از وجود چنین تاسیساتی اطلاعات کامل داشته اند و تحت کنترل دقیق برای مصارف صلح جویانه است.

البرادعی در اسفند 1381 به ایران سفر و ضمن بازدید تاسیاست هسته ای، استفاده صلح آمیز از آن را تایید کرد! اما این پایان ماجرا نبود.

با وجود تایید فعالیت های صلح آمیز از سوی البرادعی، طی چند ماه با فشار آمریکا و اروپا در شورای حکام، مدیرکل آژانس در گزارشی بر وجود قصورات و ابهاماتی در برنامه هسته ای اشاره داشت که این اظهارنظر منجر به شروع مارپیچ مذاکرات هسته ای با اروپا و 1+5 برای 13 سال شد.

موضوع ساده و تایید شده ای که به دالان های شورای امنیت سازمان ملل راه یافت و قطع نامه های ظالمانه ای علیه تهران صادر شد.

با ورود سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه به مذاکرات هسته ای با شورای عالی امنیت ملی ایران به دبیری حسن روحانی، شاهد فشارهای بی سابقه ای علیه ایران بودیم.

در زمانیکه آمریکا به افغانستان و عراق حمله کرده بود و برخی در داخل از احتمال حمله به ایران سخن می گفتند، صرف نظر کردن از موضوع هسته ای به نقل مجالس تبدیل شده بود.

نقطه اوج مذاکرات هسته ای ایران و تروییکای اروپایی، بیانیه سعد آباد در 29 مهر 1382 بود که به تعلیق غنی سازی و امضای پروتکل الحاقی از یکسو و از سوی دیگر تعهد کشورهای اروپایی به احترام به حق هسته ای ایران، عدم مخدوش کردن وقار ملی و حاکمیت کشور، دستیابی آسان به فناوری مدرن و مذاکره با ایران برای ارتقای امنیت منطقه، ختم شد.

بعدها سفیر آلمان در تهران پرده از هدف نهایی کشورهای مذکور از توافقنامه سعدآباد برمی دارد و در یک برنامه تلویزیونی و در پاسخ به سوال مجری صداوسیما صراحتا به مردم ایران اعلام می کند: من نمی خواهم شمار را فریب بدهم! ما خواستار تعلیق همیشگی فعالیت های هسته ای ایران هستیم! اما همانگونه که گفته شد همزمان با مذاکرات هسته ای ایران و تهاجم نظامی آمریکا به منطقه، اصلاح طلبان مجلس ششم، تلاش گسترده ای برای از بین بردن فعالیت هسته ای به بهانه جلوگیری از حمله آمریکا به ایران آغاز کرده بودند.

در تابستان سال 2003 (مرداد82) 127 نمایندگان مجلس ششم طی نامه ای به رهبر انقلاب با تحلیل فضای دیپلماتیک وقت از ایشان می خواهند با نوشیدن "جام زهر" از طرف ملت ایران، قید دستیابی به انرژی هسته ای را بزنند: "اگر جام زهری باید نوشید قبل از آنکه کیان نظام و مهمتر از آن، استقلال و تمامیت ارضی کشور در مخاطره قرار گیرد باید نوشیده شود.

" طرف اروپایی برخلاف قول همکاری، در اجلاس های بعدی شورای حکام، قطعنامه های علیه پرونده هسته ای ایران مطرح و با کمک آمریکا به تصویب رساند.

با این حال ایران مجدد در توافقنامه پاریس در 25 آبان 1383، محدودیت های بیشتری را در زمینه فعالیت هسته ای متقبل شد و در عوض اروپا بار دیگر وعده هایی مانند مذاکره برای همکاری در زمینه تجاری و پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی، مبارزه دوجانبه علیه تروریزم به خصوص القاعده و منافقین و همکاری های منطقه ای را تکرار کرد.

ولی یک ماه بعد ششمین قطعنامه علیه فعالیت های هسته ای ایران در شورای حکام آژانس به واسطه کشورهای اروپایی صادر شد! با وجود آنکه توافق پاریس بر یافتن راه حلی برای حل و فصل دائمی موضوع هسته ای ایران تاکید داشت، با گذشت نزدیک به یکسال هیچ کنشی از سوی اروپا صورت نگرفت و در این زمان بود که ایران تصمیم به آغاز غنی سازی و فعال کردن کارخانه یو سی اف اصفهان کرد.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهور کشور در آن زمان بر روی کار آمد.

علی لاریجانی نیز به عنوان دبیر شورای عالی امنیت پس از حسن روحانی، مسئول مذاکرات با خاویرسولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود.

با تهدید ایران به آغاز غنی سازی، اروپایی ها بسته پیشنهادی خود را در 7 اوت 2005 ارائه دادند که برخلاف آنچه معاهده پاریس تعلیق را امری داوطلبانه تلقی کرده بود، آنها تعلیق را نامحدود و الزام آور ارزیابی کرده بودند و در عوض پیشنهادهای ابهام آور سیاسی، اقتصادی و فنی ارائه کرده بودند.

توقف دائمی چرخه سوخت توسط اروپا، پیشنهادی بود که عمدا برای رد شدن از سوی ایران، مطرح شده بود! دمینوی تهدیدها و بسته های تشویقی اروپا با آغاز فعالیت غنی سازی و تحقیق و توسعه، سه کشور اروپایی در بیانیه های تهدید آمیز از لزوم ارسال پرونده هسته ای از شورای حکام به شورای امنیت سخن گفتند و در عین حال در مذاکرات با طرف ایرانی تعلیق مجدد غنی سازی را پیگیری می کردند.

به هر حال پرونده به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع شد ولی ایران در سال بعد از تکمیل چرخه سوخت صنعتی و ورود به باشگاه اتمی ها خبر داد.

امری که موجب شد تا کاندولیزا رایس پیشنهاد مذاکره مستقیم آمریکا در کنار شرکای اروپایی با ایران را به شرط تعلیق فعالیت های هسته ای بدهد.

اما نکته جالب در ارتباط با اروپا، رونق گرفتن بسته های پیشنهادی و تشویقی برای مذاکره هسته ای به ایران بود.

بسته هایی که هیچ پشتوانه اجرایی نداشتند و تنها در حد وعده بر روی کاغذ ارزش داشتند.

پس از سال 1385، تیتر بسیاری از روزنامه های کشور مربوط بود به بسته های پیشنهادی و بسته های جدید تشویقی اروپا یا 1+5 به ایران برای تعلیق غنی سازی در عوض امتیازاتی که به کشور داده می شد! بسته 6 ژوئن 2005 شش کشور به ایران توسط خاویر سولانا به قطعنامه 1696 شورای امنیت سازمان ملل و بردن پرونده هسته ای به ماده 40 فصل 7 ختم شد.

این درحالی بود که تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در حال مذاکره با اروپایی ها بود! در آن سال ها از سیاست هویج و چماق در مطبوعات و میان فعالین سیاسی بسیار شنیده می شد.

سیاستی که طرف های مذاکره کننده با ایران در عین حالی که سعی می کردند با بسته های تشویقی مانند مشارکت در فعالیت هسته ای ایران، پیوستن به سازمان تجارت جهانی، فروش قطعات هواپیما، همکاری منطقه ای و .

مانع از پیشرفت هسته ای ایران شوند، در طرف مقابل، در شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه های الزام آور علیه کشور تصویب و تحریم های ظالمانه اعمال می کردند.

بعد از قطعنامه 1696، 5 قطعنامه دیگر با تحریم های سازمان ملل تصویب شد که نشان از راهی بود که ایران با اروپا آغاز کرد و به بحران و مارپیچ هسته ای ختم شد.

در زمان دبیری لاریجانی بر شورای عالی امنیت و مذاکرات وی با طرف های خارجی، سه قطعنامه علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب و اجرایی شد.

نظر لاریجانی این بود که ما دُرّ غلطان نمی دهیم تا آبنبات بگیریم! وی در زمانی که حسن روحانی، مسئول مذاکرات در سال های بین 82 تا 84 بود، انتقاداتی به روش وی داشت و حتی اصطلاح دُرّ غلطان و آب نبات برای اولین بار در نقد روحانی از زبان لاریجانی خارج شد.

لاریجانی در 6 آذر 86، در جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در پاسخ به سوالی دباره انتقاداتش از روحانی گفته بود: در آن زمان که آقای روحانی مسئول مذاکرات مسایل هسته ای ایران بودند از راه هایی استفاده می کردند که راه های صحیحی برای مذاکره نبود و من مکررا به آنها در خصوص عواقب این گونه مذاکرات هشدار داده بودم که هنوز هم معتقدم در آن زمان دُرّ غلطان را دادیم و آب نبات گرفتیم.

به هر حال رویکرد اعتماد و مذاکرات طولانی با اروپایی ها به نقطه ای رسید که آمریکا به راحتی توانست از آن فرصت علیه کشورمان بیشترین بهره را ببرد و به بهانه هسته ای، خصومتش را به اوج برساند.

در آن زمان، رویکردی را که باراک اوباما ریئس جمهور آمریکا در تقابل با ایران انتخاب کرده بود، ایجاد اجماع جهانی علیه ایران و هماهنگ کردن اقدامات خصمانه علیه کشور بود.

وی موفق شد شدیدترین و ظالمانه ترین تحریم ها را علیه ایران به اجرا بگذارد.

روندی را که وی در پیش گرفته بود منجر به بسته شدن شریان های مالی ایران شد.

بانک مرکزی و سیستم های اتصال به شبکه بین المللی بانکی مسدود شدند و ایران نمی توانست به راحتی به پول حاصل از فروش نفت خود دست یابد.

سولانا، کاترین اشتون و اینک موگرینی، مسئولین سیاست خارجی اتحادیه اروپا بودند که همواره طرف مذاکره با ایرانی ها و تبادلات بودند.

تاریخ مذاکرات هسته ای نشان می دهد، همچون آمریکا، اروپا نیز هیچ صداقتی در مذاکرات نداشته و در نهایت نیز یا تحت فشار آمریکا و یا همرراستا با راهبرد این کشور، سیاست های خصمانه ای در پرونده های مختلف علیه تهران اتخاذ کرده اند.

در حالیکه با خطر خروج آمریکا از برجام مواجه هستیم، خوشبینی به اروپا برای ادامه برجام در داخل کشور بسیار افزایش یافته است.

متاسفانه این خوشبینی از سوی کسانی است که خود در طول 13 سال مذاکرات هسته ای، بارها شاهد خیانت این کشورها حتی به بسته های تشویقی خود و تعهداتشان بوده اند.

شاید در ماههای نخست اروپا به صورت تلویحی در مقابل دولت ترامپ موضع گیری کند اما در نهایت این کشورها برخلاف تعهدات، فشارهای ثانویه ای با بهانه هایی چون موشکی، دفاعی، منطقه ای و .

بر ایران تحمیل خواهند کرد.

فشارهایی که تهران را در برابر ادامه برجام پوچ و بی محتوا یا تن سپردن به مذاکرات در زمینه خط قرمزهای کنونی کشور قرار خواهد داد.

نباید بار دیگر منتظر زمانی بود که تیتر روزنامه های کشور به بسته های تشویقی و پیشنهادی غرب اختصاص یابد و بازی روانی مذاکرات بر زندگی مردم تاثیر منفی بگذارد.

راه همان است که از ابتدای انقلاب اسلامی مشخص شده بود، راه مقاومت، خودکفایی، تکیه بر دارایی های انسانی و درونزای کشور و در نهایت رسیدن به نقطه ای که دشمنان قادر نباشند با مذاکره و غیره، ایران را از حقوق مسلم خود محروم سازند.

نقطه ای که بدون شک در دنیای کنونی اقتدار دفاعی، علمی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و بین الملی، جهان را وادار به سرفرود آوردن خواهد کرد.

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و انتهای پیام/ http://fna.

ir/a1zzva نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: هسته ای - ایران - اروپا - هسته - مذاکرات هسته ای - مذاکرات - مذاکرات هسته - اروپایی - پرونده هسته ای - البرادعی - شورای امنیت - شورای امنیت سازمان ملل - امنیت - شورای - شورای عالی امنیت ملی - پرونده هسته ای ایران - آمریکا - کشور - نامه - برنامه تلویزیونی - غنی سازی - کشورهای اروپایی - منافقین - تاسیسات - برنامه هسته ای - پروتکل الحاقی - برنامه - مذاکره - حمله به ایران - موضوع هسته ای

آخرین اخبار سرویس:
شهادت کودک سوری در حمله تروریست ها به ریف دمشق

وعده نخست وزیر کانادا برای عدم حمایت از جدایی طلبان سیک

آغاز شهرک سازی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری

اتهام زنی وزیر خارجه فرانسه علیه بشار اسد

مرکل نیز نگران غوطه شرقی شد

هزینه 220 هزار دلاری برای سفر خواهر کیم جونگ اون

لاشه هواپیمای یاسوج در ارتفاعات دنا

ادعای عادل الجبیر در پارلمان اروپا علیه ایران

روند کمک رسانی روسیه در مکان یابی سقوط هواپیماهای ATR-72 در ایران

الاخبار: عجله آمریکا برای اجرای برنامه های هسته ای عربستان

عراقچی: آمریکا فضای بی اعتمادی در برجام ایجاد کرده است

پیدا شدن جعبه سیاه هواپیمای ATR آسمان تکذیب شد

تکذیب خبر پیدا شدن جعبه سیاه هواپیمای آسمان

عریقات: تشکیلات خودگردان فلسطین از خود اختیاری ندارد

زخمی شدن جوان فلسطینی بر اثر تیراندازی صهیونیست ها در نوار غزه

ورود شماری از افسران ارتش سوریه به شهر عفرین

رفع مشکل آنتن دهی تلفن در منطقه جستجوی پیکر جانباختگان سانحه هوایی یاسوج

بوزداغ: تا زمان پاکسازی تروریستها از عفرین به عملیات ادامه می دهیم

پیدا شدن جعبه سیاه هواپیمای ATR تکذیب شد

منابع سوری: ارتش سوریه تا ساعاتی دیگر در شهر تل رفعت مستقر می شود

پیدا شدن جعبه سیاه هواپیمای ATR آسمان تکذیب شد

اعتراف ائتلاف بین المللی به کشتن غیرنظامیان در سوریه و عراق

موگرینی با عادل الجبیر دیدار کرد

مرکل نیز نگران غوطه شرقی شد

عکس/ ترامپ از چه چیز نامی به میان نمی آورد؟

عراقچی : در فضای تنش آمیز تداوم موفقیت برجام دشوار خواهد بود

عراقچی: لفاظی های ترامپ ناقض صریح متن و روح برجام است

توسعه روابط ایران –اسپانیا واصفهان

شهادت یک فلسطینی بر اثر ضرب وشتم به دست اشغالگران صهیونیست

جنگنده پاکفا وارد سوریه شد

تصاویر : قطر ایرویز نخستین هواپیمای ایرباس A350-1000 را تحویل گرفت

دیوان عالی پاکستان نواز شریف را از ریاست حزب حاکم عزل کرد

هزینه ای که خواهر رهبر کره شمالی روی دست کره جنوبی گذاشت

حضور گسترده نیروهای پلیس در بروکسل درپی وقوع حادثه امنیتی

گروه قدرتمند نُجَباء در جنگ احتمالی، کنار حزب الله است

عراقچی: لفاظی های ترامپ ناقض صریح متن و روح برجام است

باراک: نتانیاهو تمام شد

آزادی صیادان بوشهری پس از 2 سال اسارت

ترامپ یا با روسها مصالحه کرده یا ابله است

کشته یا زخمی شدن پانزده یمنی در حمله جنگنده های متجاوز سعودی

اولین تصویر از دختر تازه به دنیا آمده فریبا نادری! (عکس)

آزادی صیادان بوشهری از زندان عربستان + فیلم

تکذیب پیدا شدن جعبه سیاه هواپیمای ATR آسمان

شرایط سوریه خیلی پیچیده شده است

معاون وزیرخارجه انگلیس: دیدار خوبی با عراقچی داشتم

اعتراض کره جنوبی به ژاپن درباره جزایر مورد مناقشه

آزادی صیادان بوشهری از زندان های عربستان /فیلم

برنامه توسعه متروی پاریس به تعوق افتاد

پلیس بلژیک به دنبال بازداشت یک فرد مسلح در حومه بروکسل

پوراحمد «تیغ و ترمه» را می‎سازد

افزایش تنش بین هند و پاکستان

عراقچی: شرایط سوریه خیلی پیچیده شده است

لاوروف: به شورشیان خروج از غوطه شرقی را پیشنهاد دادیم اما النصره رد کرد

ترامپ: من گفتم به 20 درصد معلمان اسلحه بدهید

خبرهای کوتاه روز پنجشنبه افغانستان

کمیسیون اروپا: پرواز تمام هواپیماهای «آسمان» در اروپا ممنوع است / این شرکت فاقد استانداردهای جهانی پرواز است / قصدمان تضمین شرایط ایمنی بالا برای مسافران است

هلاکت معاون ابوبکر البغدادی در حمله هوایی

این نرم افزار چت، مردم کره جنوبی را بهم ریخته است

اروپا از نظر اقتصادی و سیاسی تحت فشار است

تکرار اتهام زنی مرکل علیه روسیه، ایران و سوریه

من گفتم به 20 درصد معلمان اسلحه بدهید

رویترز: نیروهای امنیتی بروکسل اطراف منطقه ای در جنوب این شهر مستقر شده اند

بنگلادش نگران موج بازگشت مهاجران بنگالی از هند

معاون سرکرده داعش به هلاکت رسید

زایمان مجری رادیو در پخش زنده + عکس

نیروهای مردمی سوریه به میدان اصلی عفرین وارد شدند

ایهود باراک: نتانیاهو تمام شد

شرایط جوی محل سقوط هواپیمای یاسوج + فیلم

عضو فرانسوی «ی پ گ»: جنگجویان سابق داعش در عفرین برای ترکیه می جنگند

اقدام عجیب فروشنده سوسیس و کالباس! + عکس

لاوروف: به شورشیان ترک غوطه شرقی را پیشنهاد دادیم اما النصره رد کرد

تاکید فواد معصوم بر ضرورت گسترش روابط عراق با ترکیه

اسپانیا در تلاش برای تامین مالی شرکتهای فعال این کشور در ایران است

سیاست های دونالد ترامپ بخش کشاورزی آمریکا را دچار خسارت کرده است

حماس به دنبال تشکیل دولت نجات ملی در غزه

ایهود باراک: نتانیاهو تمام شد

حرمت نیروی انتظامی خط قرمز ایرانی ها

سفیر روسیه در سازمان ملل: ایران نباید در قطعنامه یمن محکوم شود

مهم ترین راز «صدام» از زبان وکیلش لو رفت!

اردن ازسرگیری روابط با قطر در آینده نزدیک را رد کرد

خرج خواهر رهبر کره شمالی برای کره جنوبی

استقبال پرشور مردم شهر عفرین سوریه از نیروهای مردمی + تصاویر

توییت معاون وزیر خارجه انگلیس: دیدار سازنده ای با عراقچی داشتم

11 کشته و زخمی در حمله طالبان به پاسگاه پلیس

مرکل: اروپا برای پایان خشونت ها در سوریه اقدام کند

هشدار روسیه: ایران نباید در قطعنامه یمن محکوم شود

انتقاد سناتور آمریکایی از ایده ترامپ

ممنوعیت پرواز «آسمان» در اروپا

ادعاهای تکراری الجبیر علیه ایران در پارلمان اروپا

وزیر خارجه عربستان: توافق هسته ای برای تغیر رفتار ایران کافی نیست

جنگنده های فوق استراتژیک روسیه در سوریه + عکس

ایهود باراک: نتانیاهو تمام شد

لاوروف: آتش بس در سوریه نباید شامل تروریست ها بشود

لاوروف: به شورشیان ترک غوطه شرقی را پیشنهاد دادیم اما النصره رد کرد

تایمز اسراییل: گروه قدرتمند نُجَباء در جنگ احتمالی، کنار حزب الله است

عراقچی: پهپادی که در اسراییل سرنگون شد متعلق به سوریه بود نه ایران

یک دستگاه تانک ارتش ترکیه در شمال استان حلب منهدم شد

فرمانده نیروهای دفاع مردمی سوریه: برای دفع تهاجم ترکیه به عفرین آمدیم

مخالفت روسیه با محکوم کردن ایران در قطعنامه یمن

کره جنوبی: ذخیره ارزی کره شمالی رو به اتمام است

نگاهی کوتاه به چندین سال مذاکره با اروپا منهای آمریکا

نگاهی کوتاه به چندین سال مذاکره با اروپا منهای آمریکا