مطالب مرتبط:
نگاهی کوتاه به چندین سال مذاکره با اروپا منهای آمریکا
میلیاردر جوان آمریکایی در پی رقابت با ترامپ برای انتخابات سال 2020 آمریکا!
میلیاردر جوان آمریکایی در پی رقابت با ترامپ برای انتخابات سال 2020 آمریکا!
33 سال پیش در چنین روزی تنظیم سیاست خارجی در قالب شعار مرگ بر آمریکا
آملی لاریحانی: برجام موشکی نداریم/ اگر اروپا بخواهد با آمریکا تقسیم کار کند مقابل آن هم می ایستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 2 آبان 1396 ساعت 12:312017-10-24بين الملل

نگاهی کوتاه به چندین سال مذاکره با اروپا منهای آمریکا


از سال 1381 که با جاسوسی منافقین، پرونده هسته ای ایران به موضوع بحرانی در روابط باغرب تبدیل شد، تا سال ها شاهد بسته های تشویقی از سوی اروپا بودیم که هرگز به سرانجام نرسیدند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس" به نقل از جهان نیوز، در ایامی که ایران غنی سازی را آغاز کرده بود، این اروپایی ها بودند که با وعده های توخالی و بدون پشتوانه هر روز سعی می کردندایران را به سمت توانمندی هسته ای منع کنند و در نهایت نیز دو سال تعلیق برابر شد با ورود پرونده هسته ایران به سمت شورای امنیت و مارپیچ مذاکرات یک دهه ای، نتیجه بود که از مذاکرات با اروپا حاصل شد.

شروع بحران هسته ای ایران با مصاحبه یکی از اعضای منافقین در هتلی در واشنگتن و پخش تصاویر نیروگاه ها و تاسیسات نظنز و اراک آغاز شد.

با ورود آژانس بین اللملی انرژی اتمی و محمد البرادعی، مدیر کل آن به ماجرا، وی اعلام داشت که از وجود چنین تاسیساتی اطلاعات کامل داشته اند و تحت کنترل دقیق برای مصارف صلح جویانه است.

البرادعی در اسفند 1381 به ایران سفر و ضمن بازدید تاسیاست هسته ای، استفاده صلح آمیز از آن را تایید کرد! اما این پایان ماجرا نبود.

با وجود تایید فعالیت های صلح آمیز از سوی البرادعی، طی چند ماه با فشار آمریکا و اروپا در شورای حکام، مدیرکل آژانس در گزارشی بر وجود قصورات و ابهاماتی در برنامه هسته ای اشاره داشت که این اظهارنظر منجر به شروع مارپیچ مذاکرات هسته ای با اروپا و 1+5 برای 13 سال شد.

موضوع ساده و تایید شده ای که به دالان های شورای امنیت سازمان ملل راه یافت و قطع نامه های ظالمانه ای علیه تهران صادر شد.

با ورود سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه به مذاکرات هسته ای با شورای عالی امنیت ملی ایران به دبیری حسن روحانی، شاهد فشارهای بی سابقه ای علیه ایران بودیم.

در زمانیکه آمریکا به افغانستان و عراق حمله کرده بود و برخی در داخل از احتمال حمله به ایران سخن می گفتند، صرف نظر کردن از موضوع هسته ای به نقل مجالس تبدیل شده بود.

نقطه اوج مذاکرات هسته ای ایران و تروییکای اروپایی، بیانیه سعد آباد در 29 مهر 1382 بود که به تعلیق غنی سازی و امضای پروتکل الحاقی از یکسو و از سوی دیگر تعهد کشورهای اروپایی به احترام به حق هسته ای ایران، عدم مخدوش کردن وقار ملی و حاکمیت کشور، دستیابی آسان به فناوری مدرن و مذاکره با ایران برای ارتقای امنیت منطقه، ختم شد.

بعدها سفیر آلمان در تهران پرده از هدف نهایی کشورهای مذکور از توافقنامه سعدآباد برمی دارد و در یک برنامه تلویزیونی و در پاسخ به سوال مجری صداوسیما صراحتا به مردم ایران اعلام می کند: من نمی خواهم شمار را فریب بدهم! ما خواستار تعلیق همیشگی فعالیت های هسته ای ایران هستیم! اما همانگونه که گفته شد همزمان با مذاکرات هسته ای ایران و تهاجم نظامی آمریکا به منطقه، اصلاح طلبان مجلس ششم، تلاش گسترده ای برای از بین بردن فعالیت هسته ای به بهانه جلوگیری از حمله آمریکا به ایران آغاز کرده بودند.

در تابستان سال 2003 (مرداد82) 127 نمایندگان مجلس ششم طی نامه ای به رهبر انقلاب با تحلیل فضای دیپلماتیک وقت از ایشان می خواهند با نوشیدن "جام زهر" از طرف ملت ایران، قید دستیابی به انرژی هسته ای را بزنند: "اگر جام زهری باید نوشید قبل از آنکه کیان نظام و مهمتر از آن، استقلال و تمامیت ارضی کشور در مخاطره قرار گیرد باید نوشیده شود.

" طرف اروپایی برخلاف قول همکاری، در اجلاس های بعدی شورای حکام، قطعنامه های علیه پرونده هسته ای ایران مطرح و با کمک آمریکا به تصویب رساند.

با این حال ایران مجدد در توافقنامه پاریس در 25 آبان 1383، محدودیت های بیشتری را در زمینه فعالیت هسته ای متقبل شد و در عوض اروپا بار دیگر وعده هایی مانند مذاکره برای همکاری در زمینه تجاری و پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی، مبارزه دوجانبه علیه تروریزم به خصوص القاعده و منافقین و همکاری های منطقه ای را تکرار کرد.

ولی یک ماه بعد ششمین قطعنامه علیه فعالیت های هسته ای ایران در شورای حکام آژانس به واسطه کشورهای اروپایی صادر شد! با وجود آنکه توافق پاریس بر یافتن راه حلی برای حل و فصل دائمی موضوع هسته ای ایران تاکید داشت، با گذشت نزدیک به یکسال هیچ کنشی از سوی اروپا صورت نگرفت و در این زمان بود که ایران تصمیم به آغاز غنی سازی و فعال کردن کارخانه یو سی اف اصفهان کرد.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهور کشور در آن زمان بر روی کار آمد.

علی لاریجانی نیز به عنوان دبیر شورای عالی امنیت پس از حسن روحانی، مسئول مذاکرات با خاویرسولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود.

با تهدید ایران به آغاز غنی سازی، اروپایی ها بسته پیشنهادی خود را در 7 اوت 2005 ارائه دادند که برخلاف آنچه معاهده پاریس تعلیق را امری داوطلبانه تلقی کرده بود، آنها تعلیق را نامحدود و الزام آور ارزیابی کرده بودند و در عوض پیشنهادهای ابهام آور سیاسی، اقتصادی و فنی ارائه کرده بودند.

توقف دائمی چرخه سوخت توسط اروپا، پیشنهادی بود که عمدا برای رد شدن از سوی ایران، مطرح شده بود! دمینوی تهدیدها و بسته های تشویقی اروپا با آغاز فعالیت غنی سازی و تحقیق و توسعه، سه کشور اروپایی در بیانیه های تهدید آمیز از لزوم ارسال پرونده هسته ای از شورای حکام به شورای امنیت سخن گفتند و در عین حال در مذاکرات با طرف ایرانی تعلیق مجدد غنی سازی را پیگیری می کردند.

به هر حال پرونده به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع شد ولی ایران در سال بعد از تکمیل چرخه سوخت صنعتی و ورود به باشگاه اتمی ها خبر داد.

امری که موجب شد تا کاندولیزا رایس پیشنهاد مذاکره مستقیم آمریکا در کنار شرکای اروپایی با ایران را به شرط تعلیق فعالیت های هسته ای بدهد.

اما نکته جالب در ارتباط با اروپا، رونق گرفتن بسته های پیشنهادی و تشویقی برای مذاکره هسته ای به ایران بود.

بسته هایی که هیچ پشتوانه اجرایی نداشتند و تنها در حد وعده بر روی کاغذ ارزش داشتند.

پس از سال 1385، تیتر بسیاری از روزنامه های کشور مربوط بود به بسته های پیشنهادی و بسته های جدید تشویقی اروپا یا 1+5 به ایران برای تعلیق غنی سازی در عوض امتیازاتی که به کشور داده می شد! بسته 6 ژوئن 2005 شش کشور به ایران توسط خاویر سولانا به قطعنامه 1696 شورای امنیت سازمان ملل و بردن پرونده هسته ای به ماده 40 فصل 7 ختم شد.

این درحالی بود که تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در حال مذاکره با اروپایی ها بود! در آن سال ها از سیاست هویج و چماق در مطبوعات و میان فعالین سیاسی بسیار شنیده می شد.

سیاستی که طرف های مذاکره کننده با ایران در عین حالی که سعی می کردند با بسته های تشویقی مانند مشارکت در فعالیت هسته ای ایران، پیوستن به سازمان تجارت جهانی، فروش قطعات هواپیما، همکاری منطقه ای و .

مانع از پیشرفت هسته ای ایران شوند، در طرف مقابل، در شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه های الزام آور علیه کشور تصویب و تحریم های ظالمانه اعمال می کردند.

بعد از قطعنامه 1696، 5 قطعنامه دیگر با تحریم های سازمان ملل تصویب شد که نشان از راهی بود که ایران با اروپا آغاز کرد و به بحران و مارپیچ هسته ای ختم شد.

در زمان دبیری لاریجانی بر شورای عالی امنیت و مذاکرات وی با طرف های خارجی، سه قطعنامه علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب و اجرایی شد.

نظر لاریجانی این بود که ما دُرّ غلطان نمی دهیم تا آبنبات بگیریم! وی در زمانی که حسن روحانی، مسئول مذاکرات در سال های بین 82 تا 84 بود، انتقاداتی به روش وی داشت و حتی اصطلاح دُرّ غلطان و آب نبات برای اولین بار در نقد روحانی از زبان لاریجانی خارج شد.

لاریجانی در 6 آذر 86، در جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در پاسخ به سوالی دباره انتقاداتش از روحانی گفته بود: در آن زمان که آقای روحانی مسئول مذاکرات مسایل هسته ای ایران بودند از راه هایی استفاده می کردند که راه های صحیحی برای مذاکره نبود و من مکررا به آنها در خصوص عواقب این گونه مذاکرات هشدار داده بودم که هنوز هم معتقدم در آن زمان دُرّ غلطان را دادیم و آب نبات گرفتیم.

به هر حال رویکرد اعتماد و مذاکرات طولانی با اروپایی ها به نقطه ای رسید که آمریکا به راحتی توانست از آن فرصت علیه کشورمان بیشترین بهره را ببرد و به بهانه هسته ای، خصومتش را به اوج برساند.

در آن زمان، رویکردی را که باراک اوباما ریئس جمهور آمریکا در تقابل با ایران انتخاب کرده بود، ایجاد اجماع جهانی علیه ایران و هماهنگ کردن اقدامات خصمانه علیه کشور بود.

وی موفق شد شدیدترین و ظالمانه ترین تحریم ها را علیه ایران به اجرا بگذارد.

روندی را که وی در پیش گرفته بود منجر به بسته شدن شریان های مالی ایران شد.

بانک مرکزی و سیستم های اتصال به شبکه بین المللی بانکی مسدود شدند و ایران نمی توانست به راحتی به پول حاصل از فروش نفت خود دست یابد.

سولانا، کاترین اشتون و اینک موگرینی، مسئولین سیاست خارجی اتحادیه اروپا بودند که همواره طرف مذاکره با ایرانی ها و تبادلات بودند.

تاریخ مذاکرات هسته ای نشان می دهد، همچون آمریکا، اروپا نیز هیچ صداقتی در مذاکرات نداشته و در نهایت نیز یا تحت فشار آمریکا و یا همرراستا با راهبرد این کشور، سیاست های خصمانه ای در پرونده های مختلف علیه تهران اتخاذ کرده اند.

در حالیکه با خطر خروج آمریکا از برجام مواجه هستیم، خوشبینی به اروپا برای ادامه برجام در داخل کشور بسیار افزایش یافته است.

متاسفانه این خوشبینی از سوی کسانی است که خود در طول 13 سال مذاکرات هسته ای، بارها شاهد خیانت این کشورها حتی به بسته های تشویقی خود و تعهداتشان بوده اند.

شاید در ماههای نخست اروپا به صورت تلویحی در مقابل دولت ترامپ موضع گیری کند اما در نهایت این کشورها برخلاف تعهدات، فشارهای ثانویه ای با بهانه هایی چون موشکی، دفاعی، منطقه ای و .

بر ایران تحمیل خواهند کرد.

فشارهایی که تهران را در برابر ادامه برجام پوچ و بی محتوا یا تن سپردن به مذاکرات در زمینه خط قرمزهای کنونی کشور قرار خواهد داد.

نباید بار دیگر منتظر زمانی بود که تیتر روزنامه های کشور به بسته های تشویقی و پیشنهادی غرب اختصاص یابد و بازی روانی مذاکرات بر زندگی مردم تاثیر منفی بگذارد.

راه همان است که از ابتدای انقلاب اسلامی مشخص شده بود، راه مقاومت، خودکفایی، تکیه بر دارایی های انسانی و درونزای کشور و در نهایت رسیدن به نقطه ای که دشمنان قادر نباشند با مذاکره و غیره، ایران را از حقوق مسلم خود محروم سازند.

نقطه ای که بدون شک در دنیای کنونی اقتدار دفاعی، علمی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و بین الملی، جهان را وادار به سرفرود آوردن خواهد کرد.

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و انتهای پیام/ http://fna.

ir/a1zzva نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: هسته ای - ایران - اروپا - هسته - مذاکرات هسته ای - مذاکرات - مذاکرات هسته - اروپایی - پرونده هسته ای - البرادعی - شورای امنیت - شورای امنیت سازمان ملل - امنیت - شورای - شورای عالی امنیت ملی - پرونده هسته ای ایران - آمریکا - کشور - نامه - برنامه تلویزیونی - غنی سازی - کشورهای اروپایی - منافقین - تاسیسات - برنامه هسته ای - پروتکل الحاقی - برنامه - مذاکره - حمله به ایران - موضوع هسته ای

آخرین اخبار سرویس:
سازمان بین المللی مهاجرت: مدیترانه مرگبارترین مرز دنیاست

افشای جزییاتی از شکنجه شاهزاده های سعودی

کشته شدن 4 صلح بان سازمان ملل متحد در کشور مالی

جهانگیری: تحریم های آمریکا باعث تقویت توان داخلی و افزایش تولید ملی ایران شده است

بزرگترین حمله تروریستی در تاریخ معاصر مصر

اگر آمریکا اقدامی علیه نجبا در عراق و سوریه انجام دهد، با آن مقابله خواهیم کرد

دونالد تاسک: چالش های پیش روی برگزیت همچنان باقی است

تصاویر/ بازگشت زندگی به موصل

درخواست اتحادیه بین المللی حقوق بشر برای آزادی فوری نبیل رجب فعال بحرینی

مقام های آمریکایی: پنتاگون نیروهای آمریکایی حاضر در سوریه را دوهزار نفر اعلام می کند

ارتش آمریکا گیاهان هوشمند می سازد

ارسال دومین محموله کمک های ایرانیان مقیم فرانسه برای زلزله زدگان غرب کشور

اعتراض احزاب و نمایندگان مجلس یونان به قرارداد فروش سلاح به عربستان

حادثه خونین ترورویستی در مصر با 235 کشته/ السیسی سه روز عزای عمومی اعلام کرد

خرید 7 میلیارد دلاری عربستان از آمریکا

دبیر کل نجبای عراق: با اقدامات آمریکا علیه جنبش نجبا مقابله خواهیم کرد

هنرپیشه آمریکایی، عروس جدید ملکه انگلیس + تصاویر

بمب افکن های روسیه مواضع داعش را درهم کوبیدند

کاخ سفید: ترامپ اردوغان را از تغییرات در حمایت های آمریکا از شریکانش در سوریه مطلع کرد

حضور 2000 نظامی آمریکایی در سوریه

اولین تصاویر از حمله خونین تروریستی در مصر

فرصت ده روزه اتحادیه اروپا به انگلیس برای فراهم آوردن شرایط خروج لندن از اتحادیه

مقام پارلمانی روس: ایران، روسیه و ترکیه موفق به ایجاد ائتلاف ضد تروریستی واقعی شدند

روزنامه هدف/ پارس پولیس

اشپیگل: ریاض و تل آویو دیگر از افشای همکاری با یکدیگر علیه ایران ابایی ندارند

رسانه های غرب و قهرمان سازی از آمریکا در نابودی داعش

دور بعدی گفتگوهای ژنو بر سر سوریه روز 28 نوامبر آغاز می شود

دهها اثر باستانی سرقت شده دوران اشغال به موزه ملی عراق بازگردانده شد

گزارشی درباره جمعه سیاه که امسال وارد ایران شد سیاه بازی

مصر بازگشایی گذرگاه رفح را به تعویق انداخت

بیش از 200 کشته یا زخمی در تیراندازی های آمریکا در 72 ساعت گذشته

فیلمی ناراحت کننده از شرایط بسیار بد زلزله زدها/ خدایا خودت کمک کن!

صفحه نخست روزنامه های ورزشی چاپ 4 آذر

حضور ژنرال سلیمانی در بوکمال و عزم قاطع جبهه مقاومت

انتقاد ترکیه از تصمیم عربستان در تروریستی خواندن «اتحادیه جهانی علمای مسلمان»

توافق ترکیه و آمریکا بر سر نبرد مشترک با همه سازمان های تروریستی

بمباران مراکز داعش توسط بمب افکن های روسیه برای دومین روز متوالی

ضرب الاجل ده روزه اتحادیه اروپا به انگلیس

برنامه هسته ای رژیم صهیونیستی تهدید جدی علیه صلح و امنیت

روزنامه های اقتصادی شنبه چهارم آذرماه 96

اتهامات تکراری کاخ سفید علیه ایران

روزنما: خداحافظی مردم زلزله زده با نیروهای ارتش

پنتاگون حضور 2000 نظامی آمریکایی را در سوریه اعلام می کند

زمان تحویل اس 400 روسی به ترکیه مشخص شد

کیم جونگ اون هرگونه تجمع شاد را ممنوع کرد!

سفیر ایران در ونزوئلا بیان کرد: عربستان، فرانسه و آمریکا به دنبال حذف حزب الله لبنان برای پیگیری منافع سلطه طلبانه خود

صفحه نخست روزنامه های شنبه 4 آذر

بیانیه مشترک اجلاس مشارکت شرق اتحادیه اروپا با حضور جمهوری آذربایجان صادر شد

بمب افکن های روسیه مراکز داعش در ساحل غربی فرات در سوریه را بمباران کردند

گاز طبیعی؛ سوخت پاک و مطمئن برای توسعه پایدار جهانی

رویترز: توافق ترکیه و آمریکا بر سر نبرد مشترک با همه سازمان های تروریستی

کاخ سفید: به حمایت از عربستان در برابر ایران متعهد هستیم

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از امکان عدم پیشرفت در مذاکرات برگزیت

YPG از بازگشت کُردهای سوری به خانه هایشان ممانعت می کند

ترکیه 16تبعه خارجی مظنون به ارتباط با داعش را بازداشت کرد

اتخاذ سیاست های همسو، گامی در جهت افزایش منافع جمعی کشورهای صادرکننده گاز/ هیچ کشوری از وضعیت مخاطره آمیز جهانی سود نمی برد

قاسمی: ولیعهد ماجراجوی سعودی به سرنوشت محتوم دیکتاتورهای معروف منطقه بیندیشد

بزرگترین حمله تروریستی در تاریخ معاصر مصر/ هدف حمله، این بار صوفی ها

پادشاه جدید بازار نفت

آزادی 56 روستا، ماحصل اولین روز عملیات «رسول الله خاتم النبیین (ص)»

محورهای توافق و اختلاف در سوچی

چهار صلح بان سازمان ملل در مالی کشته شدند

تحولات ریاض از نگاه 2 رسانه غربی

جمعه سیاه مصر

پایان آمریکا در خاورمیانه

جمعه سیاه در مصر

واکنش ایران به ادعاهای بن سلمان

انقلاب در سرزمین شاهزاده های سعودی

عملیات نظامی و امنیتی گسترده در سینای مصر

اعلام حمایت امریکا از عربستان در برابر ایران

بازداشت 15 ماهیگیر هندی به دلیل ورود غیرقانونی به آبهای ایران

اینفوگرافیک / وضعیت اشتغال ملی در تابستان 1396

اینفوگرافی وزن سیاستمداران ایرانی در توییتر

نماینده دائم ایران در آژانس عنوان کرد برنامه هسته ای نظامی رژیم صهیونیستی تهدید جدی علیه صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی

مقام روس: نشست سوچی موفقیت بسیار جدی بود

ابراز نگرانی عمیق در خصوص بکارگیری قوانین و مقررات خارج از مرزهای کشورها/ انتقاد از تحریم های یک جانبه در تجارت گاز

عکس یادگاری چهارمین نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF)

عراق رسما خواستار شرکت در مذاکرات آستانه درباره سوریه شد

وزیر خارجه انگلیس حمله تروریستی در مصر را محکوم کرد

برج ایفل خاموش شد+عکس

توییت عربی ظریف درباره حمله تروریستی در مصر+عکس

حمله بمب افکن های روسیه به داعش در سوریه

ارتش مصر، منطقه سینا را بمباران کرد

انگلیس هم حمله تروریستی سینا را محکوم کرد

اتحاد آل سعود و رژیم صهیونیستی علیه ایران

میزان حقوق آقای رییس جمهور چقدر؟ +جداول

پارلمان تونس بیانیه اتحادیه عرب علیه ایران را محکوم کرد

شادمانی مردم رشت پس از پیروزی مقاومت بر داعش

ابراز امیدواری دی میستورا برای حل بحران سوریه

کاخ سفید اتهامات بی پایه علیه ایران را تکرار کرد

اوضاع برای مرکل بهتر شد

نابودی داعش با نقش موثر و محوری ایران

تظاهرات علیه برده داری مقابل سفارت لیبی در ایتالیا

امید به زندگی زلزله زدگان پس از سفر رهبری

مرگ یک عقاب بر اثر برخورد با کابل برق

اگر آمریکا ما را هدف قرار دهد، آن را در همه جای دنیا هدف قرار می دهیم

نصر الحریری رییس هیات مذاکره کنندگان معارضان سوری در مذاکرات ژنو تعیین شد

ارتش سوریه پنج شهرک دیگر را از گروه تروریستی داعش بازپس گرفت

حمله تروریستی به مردم مصر

دی میستورا ابراز امیدواری کرد بحران سوریه وارد مرحله راه حل سیاسی شود

توافق آتش بس در شرق غوطه با مخالفان دولت سوریه

15 حکایت اعجاب انگیز و مرموز از منطقه 51 + عکس ها

عکس/ مصدومیت پورعلی گنجی را راهی بیمارستان کرد

زندانی شدن قهرمان بزرگ پارا المپیک!

یک روز عادی با با «کندال جنر» مدلینگ و سلبریتی جذاب آمریکایی ! + عکس ها

ارتش رژیم صهیونیستی ؛درحالت آماده باش کامل

رییس جدید هیأت مذاکره کننده معارضان سوریه تعیین شد

مصر گذرگاه رفح را تا اطلاع ثانوی بست

استفان دی میستورا ابراز امیدواری کرد بحران سوریه وارد مرحله راه حل سیاسی شود

«ترزا می» حمله سیناء مصر را محکوم کرد

منابع امنیتی مصر: ارتش منطقه سینا را بمباران کرد

استمرار امداد رسانی ارتش به حادثه دیدگان زلزله کرمانشاه

روزنامه گل/ تقابل من با پرسپولیسی ها جنگ است نه رقابت

امضای توافقنامه میان آذربایجان و اتحادیه اروپا در بخش حمل و نقل

لاوروف:اقدامات آمریکا بر امنیت منطقه آسیای دور و اقیانوس آرام تاثیر منفی می گذارد

تاثیر باورنکردنی زلزله بر برنامه «خندوانه»!

کنفرانس ریاض2 بی نتیجه است

تخلیه یک مرکز خرید در آمریکا در پی شنیده شدن صدای تیراندازی

گفتگوی تلفنی اردوغان و ترامپ درباره سوریه و نشست سوچی

عملیات ارتش مصر علیه تروریستها در صحرای سینا

همکاری های اطلاعاتی ریاض و تل آویو زیر ذره بین اشپیگل

دستگیری یک جاسوس اسراییلی در لبنان

واکنش وزرات امور خارجه ایران به سخنان ولیعهد عربستان

مصر گذرگاه رفح را تا اطلاع ثانوی بست

تاکید جهانگیری بر گسترش همکاریهای تهران- کاراکاس

جهانگیری: تحریم های آمریکا توان داخلی را تقویت و تولید ملی ایران را افزایش داد

نامه ایران، روسیه و ترکیه به دبیرکل سازمان ملل درباره بیانیه سوچی

دستگیری جاسوس رژیم صهیونیستی در لبنان

اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا راه طولانی دارد

لیبرمن: اوضاع در نوار مرزی با غزه ناآرام است

معاون رییس جمهور آمریکا در کنست سخنرانی می کند

تعهد چین به کمک به بازسازی سوریه

توافق روسیه و ژاپن بر سر کاهش مناقشه ارضی

اتحادیه بین المللی حقوق بشر خواستار آزادی فوری فعال حقوق بشری بحرین شد

جهانگیری: ایران آمادگی انتقال تجربیات خود را به کشورهای مختلف دارد/شکست تداوم سیاست های منجر به تقویت افراطی گرایی

بازداشت 15 ماهیگیر هندی در آب های ایران

توضیح درباره خروج ارتش از مناطق زلزله زده

بازداشت 15 ماهیگیر هندی به دلیل ورود غیرقانونی به آبهای ایران

دیدارهای جهانگیری در حاشیه نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز (عکس)

عکس ؛ قهرمان مشهور پارالمپیک راهی زندان شد

اجتماع شهروندان جمهوری آذربایجان در مقابل ساختمان پارلمان اروپا در اعتراض به ادامه مناقشه قره باغ

توضیح درباره خروج ارتش از مناطق زلزله زده

ظریف به زبان عربی حادثه مصر را محکوم کرد

تصمیم گیری درباره شرکت کنندگان گفتگوهای صلح سوریه برعهده ایران، روسیه و ترکیه است

مصر گذرگاه رفح را تا اطلاع ثانوی بست

تعداد کشته های حمله تروریستی مصر به 235 نفر رسید؛ ایران این حادثه تروریستی را محکوم کرد

شکایت اردوغان از قلیچدار اوغلو

بیانیه حزب الله لبنان در پی حمله تروریستی مصر

اطمینان خاطر ترامپ به اردوغان

رییس هیأت مذاکره کننده معارضان سوریه تعیین شد

اطمینان خاطر ترامپ به اردوغان

عملیات نظامی و امنیتی گسترده در سینای مصر

بازداشت یک لبنانی به جرم جاسوسی برای اسراییل

کشورهای مستقل باید در جهت چندجانبه گرایی در جهان همکاری کنند

عزت و ذلت / داستان موگائه و موگابه

جنگ در افغانستان به بن بست خورده است

عملیات نظامی و امنیتی گسترده علیه گروه های تروریستی در سینای مصر

فوت 4 نفر از اعضای یک خانواده بر اثر گاز گرفتگی در اراک

200 کشته در حمله ی تروریستی مصر

عکسی دیدنی از بزرگترین سایت تحقیقاتی زمین شناسی در دنیا

عکس: چشمه های آب گرم آرکانزاس

عکس:پارک ملی کوههای گریت اسموکی در کارولینای شمالی

روسیه و ژاپن بر سر کاهش مناقشه ارضی توافق کردند

رییس جدید هیأت مذاکره کننده معارضان سوریه تعیین شد

تعداد کشته های حمله تروریستی مصر به 235 نفر رسید؛ایران این حادثه تروریستی را محکوم کرد

جهانگیری: تحریم های آمریکا باعث تقویت توان داخلی و افزایش تولید ملی ایران شد

گروههای مخالف نظام سوریه با اعزام یک هیئت مذاکره کننده به ژنو توافق کردند

پیام کنگره جهانی مقابله با جریان های افراطی و تکفیری به مناسبت شکست داعش

مصری ها باید در رابطه با آمریکا و عربستان تجدید نظر کنند

بازداشت جاسوس رژیم صهیونیستی در لبنان

دستگیری یک جاسوس اسراییلی در لبنان

رژیم سعودی از شکست خود در لبنان عبرت بگیرد

واکنش جمعیت الوفاق بحرین به انفجار تروریستی مصر

انصارالله یمن حمله تروریستی مصر را محکوم کرد

حمله بمب افکن های روسیه به تروریست های داعش در سوریه

دستگیری یک جاسوس اسراییلی در لبنان

جمع آوری 11 هزارپوند کمک نقدی برای زلزله زدگان ایران از سوی مرکز اسلامی انگلیس

تلاش رییس جمهور آلمان برای خارج کردن کشورش از بحران سیاسی

افشاگری هیلاری کلینتو ن از همدستی ترامپ و هکرهای روس!

واکنش مقاومت فلسطین و حزب الله لبنان به حمله تروریستی در مصر

جهانگیری: تحریم های آمریکا باعث تقویت توان داخلی و افزایش تولید ملی ایران شده است

افشاگری روزنامه ترکیه ای از شکنجه شاهزادگان سعودی، توسط ماموران آمریکایی

ابتکار اشتاین مایر برای رهایی آلمان از بحران سیاسی

روسیه: هنوز دو درصد سوریه تحت کنترل داعش است

حمله مردان مسلح و بمبگذاری در مسجدی در سیناء مصر / افزایش آمار تلفات به 235 کشته و 130 زخمی

واکنش ظریف به حمله تروریستی مصر

جهانگیری: تحریم های آمریکا باعث تقویت توان داخلی و افزایش تولید ملی ایران شده است

عروس به جای خانه بخت به بیمارستان رفت

لاوروف: جنگ با کره شمالی در روز نخست یک میلیون کشته برجای خواهد گذاشت

وقوع انفجاری خونین در مسجدی در مصر/ بیش از 350 کشته و زخمی تا این لحظه/ اعلام سه روز عزای عمومی در سراسر این کشور+تصاویر

فرمانده ارشد امریکا:واشنگتن در بن بست گیر افتاده

تیراندازی در متروی لندن+ فیلم

کمک صلیب سرخ به زلزله زدگان کرمانشاه (+عکس)

دوباره ثابت شد که برای تروریسم ارزش های الهی و انسانی اهمیتی ندارد

تهران آماده است تجربیات خود را در اختیار کاراکاس قرار دهد

جهانگیری: تحریم های آمریکا باعث تقویت توان داخلی و افزایش تولید ملی ایران شده است

واکنش السیسی به حمله تروریستی امروز مصر

ایستگاه متروی آکسفورد لندن تخلیه شد

نقش اردوغان در حل بحران سوریه ؟

جهانگیری بیان کرد: اتخاذ سیاست های همسو، گامی برای افزایش منافع جمعی کشورهای صادرکننده گاز

نگاهی کوتاه به چندین سال مذاکره با اروپا منهای آمریکا

نگاهی کوتاه به چندین سال مذاکره با اروپا منهای آمریکا