مطالب مرتبط:
کار بودجه عمرانی به قرض غیرحسنه افتاد!
کار بودجه عمرانی به قرض غیرحسنه افتاد!
قطع بودجه 6 دستگاه دولتی به دلیل عدم ارایه برنامه آماری
کسری بودجه97 به حداقل می رسد/قیمت نفت در بودجه چطور تعیین می شود؟
اردوغان بودجه ای تاریخی در حوزه دفاعی و امنیتی اختصاص داد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 2 آبان 1396 ساعت 07:322017-10-24اقتصادي

کار بودجه عمرانی به قرض غیرحسنه افتاد!


پرداخت 21 هزار میلیارد تومان از اوراق سررسید شده در سال 96 - : در پی اظهارات هفته گذشته رییس سازمان استخدامی کشور مبنی بر آنکه حدود 30 هزار میلیارد تومان از بودجه 33 هزار میلیارد تومانی بخش عمرانی سال 95 از محل استقراض و انتشار اوراق تعهدی پرداخت شده است، سخنگوی دولت گفت: در نظر داریم در سال جاری حدود 44 هزار میلیارد تومان به بخش عمرانی اختصاص دهیم که 34 هزار و 500 میلیارد تومان از محل اوراق و اسناد است و حدود 10 هزار میلیارد تومان از محل پول نقد است، بدین ترتیب به وضوح مشخص است بودجه عمرانی از محل قرض غیرالحسنه یا سوددار تأمین می شود.

تکرر تزریق ارزهای نفتی به بودجه کشور و اقتصاد دولتی نتیجه اش آن می شود که دولت با 18هزارهزار میلیارد تومان دارایی و انبوهی از ساختمان و ماشین آلات و بنگاه و نیروی کار و.

همچنان برای هزینه های جاری اش چشمش به ارزهای نفتی، مالیات و.

باشد و چون حجم دولت بزرگ شده و از طرفی بهای جهانی نفت پایین آمده است دیگر حتی عواید ناشی از فروش نفت، مالیات و درآمدهای اختصاصی دولت، بهره های مالکانه و.

نمی تواند بودجه جاری کشور را ساپورت کند، از این رو دولت مجبور است با گران تر فروختن ارزهای نفتی و کسب درآمد از هدفمندی یارانه ها و همچنین انتشار اوراق بدهی سوددار (استقراض) بودجه جاری و عمرانی را پوشش دهد و جالب اینجاست که هنوز عزم جدی برای محوکردن بودجه های زائد جاری و مولد سازی انبوهی از دارایی های دولت به چشم نمی خورد.

بدهی ها سوددار شد با این سرعت انتشار اوراق تعهدزا در دولت های یازدهم و دوازدهم این نگرانی ایجاد شده است که دولت دوازدهم با چه حجم از بدهی دوره خود را به پایان خواهد رساند، این در حالی است که تا پیش از این بدهی های دولت بدهی مرده به شمار می آمد، یعنی کمتر اتفاق می افتاد که سودی به آن تعلق گیرد، این در حالی است که در دولت های یازدهم و دوازدهم استقراض مستقیم از بانک مرکزی علی الظاهر متوقف شد و با انتشار اوراق بدهی در بازار سرمایه و بانک منابع تأمین شد که این اوراق در واقع چون موعد سررسید دارند و نرخ سود به آنها تعلق می گیرد، می تواند حجم بدهی های دولت را به شکل خزنده ای افزایش دهد و نکته جالب آنکه گویا در پایان ماجرا اثر تسویه این اوراق به افزایش پایه پولی و اثری مشابه استقراض مستقیم دولت از بانک مرکزی می انجامد.

کار بدهی های دولت به کجا می کشد علی طیب نیا وزیر اقتصاد دولت یازدهم در اواخر سال 95 حجم بدهی های شناسایی شده دولت و شرکت های دولتی و وابسته به دولت به بانک مرکزی، بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی، سازمان تأمین اجتماعی، صندوق های بازنشستگی، پیمانکاران و.

را بالغ بر 700هزار میلیارد تومان عنوان کرد و از آن تاریخ تاکنون به نظر می رسد حداقل 50 تا 100هزار میلیارد تومان بر حجم این بدهی ها افزوده شده باشد، با توجه به این حجم از انتشار اوراق تعهدزا در کشور جا دارد وزارت اقتصاد رقم دقیق بدهی های دولت را هر هفته گزارش عمومی کند.

در حالی جمشید انصاری معاون رییس جمهور هفته گذشته مدعی شد 30 هزار میلیارد تومان از بودجه عمرانی 33هزار میلیارد تومانی محقق شده سال 95 از محل استقراض و انتشار اوراق تعهدزا تأمین شد که روز گذشته نوبخت سخنگوی دولت از هدف گذاری بودجه 44هزار میلیارد تومانی عمرانی برای سال 96خبر داد و گفت: 5/34 هزار میلیارد تومان از بودجه عمرانی سال جاری از محل انتشار اوراق تأمین خواهد شد.

بودجه ریزی عملیاتی از سال 97 رییس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه همایش بزرگداشت روز آمار و برنامه ریزی گفت: برای 15 آذر ماه که قرار است لایحه بودجه سال 97 را تحویل دهیم، به شکل بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد و نیز هزینه ها برمبنای قیمت تمام شده خواهد بود.

بدین ترتیب بر مبنای پرداختی های سال گذشته یا آنچه مصوب شده دیگر به دستگاه ها بودجه نخواهیم داد.

محمدباقر نوبخت بیان داشت: معمولاً به نسبت درصد وصولی خزانه به دستگاه ها اعتبار اختصاص پیدا می کند.

شیوه بودجه ریزی که می خواهیم مبنا قرار دهیم و سال 97 هم اجرایی خواهد شد، این است که بنا به هدف تعیین شده و قیمت تمام شده باید نشان دهد در سه ماه چه میزان از هدف را اجرایی کرده و بر مبنای عملکرد اعتبار دریافت می کند.

نوبخت افزود: صرفه جویی در هزینه ها یکی از سیاست های اقتصاد مقاومتی است، بنابراین همه دستگاه ها باید نسبت به سال 96 صرفه جویی کنند که از این محل فرصتی برای سرمایه گذاری انجام خواهد شد.

همچنین برای رشد 8 درصد باید حدود 770 هزار میلیارد تومان سالانه سرمایه گذاری صورت بگیرد که حداقل دولت باید 100 هزار میلیارد تومان را در طرح های عمرانی سرمایه گذاری کند.

نوبخت افزود: امسال می خواهیم 44 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در طرح ها انجام دهیم که 34هزار و 500 میلیارد تومان از محل اوراق و اسناد است و حدود 10هزار میلیارد تومان از محل پول نقد است و در هفت ماهه امسال 30 هزار میلیارد تومان به این طرح ها تخصیص داده شده است.

معاون رییس جمهور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه بسیاری از نمایندگان و کارشناسان این دغدغه را دارند که 90 درصد بودجه کشور صرف هزینه های جاری می شود و در سال های آینده دیگر بودجه عمرانی وجود نخواهد داشت، بیان داشت: آنچه مایه نگرانی شده درست است.

درآمدهای نفت بر اساس گزارش های عملکرد متوسط شش ماهه حدود 46 تا 47 دلار در هر بشکه است که تا پایان سال به طور متوسط 50 دلار را بتوانیم طبق پیش بینی به دست آوریم.

با مالیات مقداری از هزینه ها را می توان جبران کرد و باید از مکانیسم انتشار اسناد خزانه استفاده کنیم که توسط خزانه منتشر شود و نرخ سود آن 18 و 19 درصد است.

بدین ترتیب می توانیم نقدینگی بازار را جلب کنیم، منتها سالانه 17 درصد از بابت این موضوع باید سود بدهیم.

پرداخت 21هزار میلیارد تومان از اوراق منتشر شده سال 95 رییس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این سؤال که انتشار اوراق موکول کردن بدهی ها به آینده است، با تأیید آن گفت: بله، این روش دائمی نیست و زمانی که قیمت نفت نزول می کند، استفاده خواهد شد.

با سازوکارهای مختلف راه گریز ایجاد کرده ایم.

در سال جاری 21 هزار میلیارد تومان از اوراقی که پارسال منتشر شده بود، پرداخت می کنیم.

ابزار قانونی دست ماست و جلوی افزایش نرخ ارز را می گیریم نوبخت با بیان اینکه ابزار قانونی دست ماست و جلوی افزایش نرخ ارز را می گیریم، ادامه داد: رییس جمهور معتقد است پول ملی در برابر دلار تضعیف نشود و به افزایش قدرت خرید مردم معتقد است.

همین روند طبیعی را که برای دلار وجود دارد، دنبال می کنیم.

اگر بخواهیم غیرمنطقی روی برخی مسائل تأکید کنیم مشکلات دیگری می آفریند.

نباید از طریق دستوری بلکه از طریق عملیاتی و منطقی انجام شود.

تورم مهر 8 درصد شد رییس سازمان برنامه تورم مهر را 8درصد اعلام کرد و گفت: اینکه تصور شود ما آمار را دستکاری می کنیم قسم یاد می کنم اینطور نیست.

علت انجام نشدن برنامه ها مدیران سیاسی است از سوی دیگر نایب رییس مجلس شورای اسلامی در همایش بزرگداشت روز آمار و برنامه ریزی بابیان اینکه برای قانون نویسی، تصمیم گیری و سیاستگذاری نیاز به آمار است، با طرح این سؤال که چقدر آمار درست و واقعی داریم، اظهار داشت: چرا در کشور در رابطه با داده ها مشکل داریم، اگر بخواهیم با فساد، رانت، قاچاق و نظایر آن برخورد کنیم، نیاز به آمار و داده داریم.

مسعود پزشکیان در مورد اینکه قانون خوبی در زمینه اطلاعات و داده داریم، تصریح کرد: وزارت اقتصاد و دارایی باید اطلاعات دارایی افراد را داشته باشد، در این رابطه قانون داریم، ولی مدیرانی می گذاریم که سیاسی هستند، به همین دلیل کار انجام نمی شود، غافل از آنکه مدیر باید متخصص باشد و الفبای مدیریت را بداند که نمی داند و سازمان و وزارتخانه را دستش می دهیم.

پزشکیان با طرح این سؤال که وقتی داده و اطلاعات نداریم چه چیزی را مدیریت می کنیم، گفت: مشکلی که امروز مجلس و سیاستگذاران دارند، نبود داده های عمیق، فراگیر، جامع، کامل و دقیق و به روز است.

به همین دلیل هر روز یک قانون تصویب می شود چون همه چیز را یکجا نمی بینیم.

پول طرح کاداستر را هوا کردند وی گفت: پول طرح کاداستر را هوا کردند، این طرح به دنبال کشف و ثبت و ضبط اطلاعات مربوط به زمین و املاک در اقتصاد و ایران بود، حال زمین ها را می خورند و می گویند جلوی زمین خواری را بگیرید.

وی با اشاره به ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم عنوان کرد: طبق این قانون باید مشخص شود هر فرد چقدر دارایی و درآمد دارد و مالیاتش را بدهد.

منی که شغل ندارم از کجا 500 میلیارد تومان وام می گیرم.

ببینید بانک های ما چه بلایی سرشان آمده، پول هایمان گم است.

به مدیر بد، فوق العاده مدیریت هم می دهیم نایب رییس مجلس گفت: مدیر غیرمتخصص، سیستم را خراب می کند، هزینه را بالا می برد و بعد فوق العاده مدیریت به آن می دهیم، اگر رییس جمهور بودم، در عرض یک سال فقط داده ها و اطلاعات را جمع آوری می کردم و بعد از آن تصمیم گیری می کردم.


کلید واژه ها: دولت - میلیارد - اوراق - بودجه - بانک مرکزی - بانک - وزیر اقتصاد دولت یازدهم - هدفمندی یارانه ها - مرکزی - هدفمندی یارانه - اقتصاد - مالیات - نفتی - کشور - افزایش - دارایی - بازار سرمایه - وزیر اقتصاد - دولت یازدهم - سخنگوی دولت - درآمد - علی طیب نیا - جالب - استخدامی - هدفمندی - ساختمان - طیب نیا - ساپورت - یارانه - سرمایه

آخرین اخبار سرویس:
بیکاری28درصدی جوانان 15تا24سال

نرخ بیکاری جوانان چقدر شد؟

تصاویر/ روش جالب جابه جایی فیل ها در آفریقا

بیکاری28درصدی جوانان 15تا24سال/بیکاری بانوان در مرز یک میلیون نفر

سوالاتی درباره وجوه شرعی نظام بانکی جاری

شکاف جنسیتی دستمزد

وام ازدواج 15 میلیون تومان شد

حل اختلاف مالکان بر سر نوسازی ساختمان

افراطی گری مانع گردشگری و ثبت جهانی سومین ژئوپارک نمی شود

شما می توانید حامی آب باشید!

«عبور» محسن یگانه به بازار آمد

پاسخ آذری جهرمی به شایعات مطرح شده درباره طرح رجیستری

رقم بودجه 97 به 385 هزار میلیارد تومان افزایش یافت

قوری 20 دلاری 800هزار دلار فروخته شد+عکس

از «عقب گرد دلار در کانال 4400 تومان» تا «هدفگذاری ترکیه برای قرار گرفتن در جمع 10 اقتصاد برتر جهان»

نگران بازار تخم مرغ نباشید/ واردات ادامه دارد

هجوم «متفاوت» پول ها به سود 20 درصد

100 شرکت برتر ایران کدامند؟ +جدول

لزوم سرمایه گذاری در کشاورزی به خاطر امنیت غذایی

منظور «کینز» از ارزش پول ملی چه بود؟

14هزار میلیارد تومان اعتبار برای اتحادیه و تعاونی های روستایی اختصاص یافت

لبنیات به قیمت قبل برگشت/ گران فروشی را گزارش کنید

جمعیت مرغ های معدومی از 27 میلیون قطعه گذشت

طرح رییس جمهور جدید آفریقای جنوبی برای سلب مالکیت از سفیدپوستان!

حجم مبادلات ایران و فرانسه 3.8 میلیارد یورو شد

هیچ تبلیغی برای تبریز 2018 در داخل و خارج کشور انجام نشده است

عملکرد مدیران دستگاه ها و فرمانداران در حوزه اشتغال نیازمند اصلاح است

پرواز هواپیماهای ATR72 آسمان تا اطلاع ثانوی متوقف شد

پرواز هواپیماهای ATR72 آسمان تا اطلاع ثانوی متوقف شد

فارس گزارش می دهد تفاوت 12 هزار میلیارد تومانی گزارش دیوان محاسبات و سازمان برنامه درباره درآمدهای هدفمندی یارانه ها

حفظ جنگل های مازندران سبب توسعه صنعت اکوتوریسم می شود

هزینه 15 هزار میلیاردی انتقال آب از دریای عمان به مشهد

توصیه مشاوران املاک به خریداران

اراده جمعی برای حل مشکلات در کردستان به وجود نیامده است

تندترین و خطرناک ترین بستنی دنیا

پایان هفته بیست و نهم کورس اسبدوانی پاییزه گنبد

گزارش های عجیب از واردات محصولات زراعی و باغی!

آغاز نوسازی بافت های فرسوده از شهریورماه

آمار تلخ خشونت خانگی در ایران/90 درصد از خشونت هادر دوران نامزدی اتفاق می افتد!

ابلاغیه تأمین کسری بودجه امسال آموزش و پرورش صادر شد

استخدام تدوینگر،تصویریاب در یک دفتر تولید مستند تلویزیونی

استخدام تکنسین الکترونیک،مدیر فنی،مدیر بازرگانی در اهواز

برنامه تحقیقاتی برای کاهش آلودگی زیستی حوزه گاز/کاربرد محلول شیرین سازی گاز در 2 پالایشگاه

استخدام مهندس برق، حسابدار در شرکت معتبر در اهواز

استخدام منشی خانم در شرکت درخشان گواه ایرانیان در تهران

استخدام مدیر مالی،کارشناس برنامه ریزی،مدیر بازرگانی در تهران

استخدام کارشناس حسابداری، بازرگانی، سیستم ها و روشها در تهران

استخدام تکنسین فنی(رشته برق،کامپیوتر) در اصفهان

کرمانشاه بعد زلزله بیکارترین استان شد

افزایش میزان دستمزد نسبت به نرخ تورم سیاست دولت است

گیاهان دارویی ،ذخایر شفابخش ایران

نقد و بررسی لندرور دیسکاوری 2017

گزارش مرکز پژوهش های مجلس درباره مناطق آزاد-4 منطقه آزاد بانه-مریوان ابهامات ورود کالای قاچاق را افزایش می دهد/ محصورسازی و کنترل محدوده پیشنهادی غیرممکن است

کپی کاری به روش آلمانی؛ شباهت عجیب بی ام و X4 و مرسدس بنز GLC کوپه

صفر تا صد در 1٫6 ثانیه؛ ژاپنی ها به جنگ تسلا می روند+تصاویر

فال روزانه جمعه 4 اسفند 1396

ساخت 630 دستگاه واگن به ارزش 6 میلیارد دلار برای مترو کلانشهرها

مرغ هورمونی در ایران وجود ندارد

افتتاح مرکز دانش بنیان تولید و خدمات پهباد - کرمان

پربازدیدترین اخبار سوم اسفند

تکمیل طرح های ورزشی خوزستان از اولویت های سال 97 وزارت ورزش است

هدف گذاری 29 هزار فرصت شغلی در 4 سال آینده

ربیعی : در بخش شهری %22 و در روستایی %38 قدرت خرید مردم کاسته شده

دور زدن طرح ترافیک با تاکسی

برای خرید سمند چقدر باید هزینه کرد؟

طرز تهیه فرنی

برگزاری پنجمین نمایشگاه خودرو و قطعات البرز در تیر ماه

جذب سرمایه گذار خارجی لازمه توسعه اقتصادی کشور است

استخدام راننده موزع،فروشنده حضوری،کارمند فروش در البرز

تکمیل طرح های ورزشی خوزستان از اولویت های سال 97 وزارت ورزش است

اعلام وصول پنج سوال از رییس جمهور با 102 امضا

حجم مبادلات ایران و فرانسه 3.8 میلیارد یورو شد

قیمت پایانی سهم چیست؟

چرخش مستاجران به سوی مالکیت

کسری زندگی حقوق بگیران را نمی توانیم کنترل کنیم

رشد اقتصادی یک درصدی جمهوری آذربایجان در سال جاری

با «کارت های هدیه بانک صادرات ایران» حق انتخاب را به عزیزانتان واگذار کنید

آثار برگزیده کتاب سال سیستان و بلوچستان معرفی شدند

پربحث ترین خبرهای پنجشنبه 3 اسفندماه

پیش بینی افزایش صادرات فناوری اطلاعات پاکستان به 6 میلیارد دلار

نظر نوبخت درباره حذف یارانه دهک های پردرآمد

بی میلی سراتو به افزایش قیمت!

هدف گذاری 29 هزار فرصت شغلی در 4 سال آینده

زمزمه های عزل سیف/ نزول خوری بانک ها اقتصاد کشور را نابود کرد

اتاق بازرگانی زنجان رتبه نخست کشور در حوزه آموزش را کسب کرد

مددجویان نهاد های حمایتی در انتظار اعلام زمان واریز عیدی از سوی دولت/ ارائه سبد کالا به 11 میلیون مددجو پیش از اتمام سال

اشتغال به کار 30 درصد از مهندسان خراسان رضوی

حذف یارانه 21 میلیون نفر در سال 97

واقعیت این است که کسری زندگی کارگری، بازنشستگی و کارمندی را هنوز نمی توانیم کنترل کنیم

اشتغال به کار 30 درصد از مهندسان خراسان رضوی

«عبور» محسن یگانه به بازار آمد

بانک مرکزی آمریکا درباره بدهی های این کشور هشدار داد

اشتغال به کار 30 درصد از مهندسان خراسان رضوی

آذری جهرمی دنبال راه اندازی «بیت کوین» ایرانی

خرید حمایتی 67 تن زعفران از کشاورزان

کاهش و افزایش قیمت چند خودروی وارداتی+جدول

ورود خودرو به جمع کودکان در اسلوواکی با 12 زخمی

سفرهای دلچسب نوروزی با خدمات عیدانه نگین خودرو

رعد و برق مسیر 3 پرواز را به مقصد اصفهان تغییر داد

سلبریتی ها با پول مردم دنبال اهداف رمانتیک هستند

کار بودجه عمرانی به قرض غیرحسنه افتاد!

کار بودجه عمرانی به قرض غیرحسنه افتاد!