مطالب مرتبط:
مسلمان و نیاز بازگشت و تفکر درباره 700 روز قبل
مسلمان و نیاز بازگشت و تفکر درباره 700 روز قبل
لاریجانی: جامعه ای که تفکر دینی آن بر مبنای عقلانیت و فلسفه نباشد دچار تحجر می شود
مسلمان و نیاز بازگشت و تفکر درباره 700 روز قبل
مسلمان و نیاز بازگشت و تفکر درباره 700 روز قبل
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 2 آبان 1396 ساعت 05:522017-10-24بين الملل

«دولت عمیق» و «تفکر غلط»


- محمدحسین محترم در یادداشت روزنامه کیهان نوشت: 1- دولت عمیق یا دولت پنهان در آمریکا اصطلاحی برگرفته از عملیات مخفی ناتو تحت عنوان گلادیو است که برای صحنه گردانان اصلی پشت پرده سیاست های این کشور به کار می رود.

دولت عمیق شامل عوامل اطلاعاتی، نظامی و سیاسی معتقدند اولا نژاد آمریکایی نژاد برتر است، ثانیا توسعه اقتصادی وابسته به تولید نظامی است! ثالثا براساس مکتب ماکیاولی برای جلب افکار عمومی و رای آوردن باید شعار بدهی، اما وقتی به قدرت رسیدی خلاف شعارهایت عمل کنی! فرقی هم نمی کند که چه دولتی و از چه حزبی بر سرکار باشد و دولت به ظاهر منتخب مجری سیاست های دولت عمیق است و اگر بخواهد ساز ناکوک با دولت عمیق بزند بازیگران این دولت پنهانی طرح برکناری او را عملیاتی می کنند.

پایه اصلی اعمال نفوذ دولت عمیق در آمریکا نیز طرح اجماع واشنگتن است که براساس آن در دهه 1980 وزارت خزانه داری آمریکا با بانک جهانی و صندوق بین المللی پول برای خارج کردن امور از دست دولت ها حتی دولت خود آمریکا تحت عنوان کوچک سازی دولت و خصوصی سازی به توافق رسید.

2- هرچند دونالد ترامپ محصول سیاست های همین دولت عمیق است و از مجرای آن به ریاست جمهوری رسیده اما آنچه که اکنون در آمریکا شاهد آن هستیم دقیقاً نمودی از تقابل دولت عمیق با دولت به ظاهر منتخب است که ظهور و بروز آن نیز عقب نشینی رییس جمهور آمریکا از تمام وعده های انتخاباتی اش است، چه در مسائل داخلی از جمله اصلاح ساختار فاسد نظام آمریکا و چه در مسائل خارجی از جمله پاره کردن برجام! در این مطلب عقب نشینی ترامپ از وعده های انتخاباتی اش درخصوص مسائل داخلی کشورش و یا درخصوص مسائل خارجی در رابطه با دیگر کشورها را فاکتور می گیریم و موضوع مورد بحث ما پاره کردن برجام است که عقب نشینی رییس جمهور آمریکا از این وعده انتخاباتی اش نشان می دهد تصمیم گیر اصلی در آمریکا شبکه استکباری پشت پرده است نه اوباما و نه ترامپ! لذا این عقب نشینی ترامپ ثابت می کند که برجام منافع آمریکا را تامین کرده و این همه هیاهوی رسانه ای و سیاسی یک بازی طراحی شده از قبل در پروژه برخورد با ایران است و اصولا آنچه که تحت عنوان راهبرد جدید آمریکا علیه ایران نیز از آن سخن گفته می شود و منتشر شده، جدید نیست، بلکه در حقیقت پازلی از سیاست درازمدت آمریکا است که از اول انقلاب اسلامی تدوین شده و در حال اجراست، منتها در این سیاست چون نتوانستند با قدرت نظامی و آشوب و ترور و کودتای مخملی و فتنه و تروریست ها به اهداف خود برسند، از زمان بوش پسر در اندیشکده ها و هیئت حاکمه دولت عمیق به این نتیجه رسیدند که برای برخورد با جمهوری اسلامی باید در ایران نفوذ کنند و راه نفوذ را مذاکره و بهانه مذاکره را هم موضوع هسته ای یافتند.

به گفته کلاوزویتس استراتژیست پروسی الاصل مذاکره و دیپلماسی ادامه جنگ با ابزاری دیگر است ! اما مسئله اصلی و مهم اینکه آنچه از محتوای اندیشکده های آمریکاییِ دولت عمیق به دست آمده این است که قبل از مذاکره، نقشه راه و مفاد برجام تنظیم و آماده شده بود و در این نقشه راه، راهکار برخورد با قدرت دفاعی ایران و حضور جمهوری اسلامی در منطقه را از طریق ایجاد خلل و فرج در خود برجام ارائه کرده بودند.

لذا آنچه که ترامپ جمهوریخواه انجام می دهد طبق نقشه ترسیم شده دولت عمیق است که اوبامای دموکرات آن را به اجرا گذاشت و اگر هیلاری کلینتون نامزد دموکرات ها که امضاکنندگان برجام به او دل بسته بودند هم رای می آورد همین راه ترامپ را می رفت.

آنگونه که تام کاتن سناتور و عضو شورای روابط خارجی آمریکا با سیاه بازی خواندن هیاهوها علیه برجام تاکید می کند مسئله برجام نقص های فنی نیست و نگرانی آمریکا هم به علت ماهیت تسلیحاتی ایران نیست بلکه ناشی از ماهیت جمهوری اسلامی است که به الگوی ملت دولت در منطقه تبدیل شده است.

3- حال جای تعجب است که چرا دولت یازدهم و رسانه های حامی آن تلاش داشتند تا به بهانه لبخندهای اوباما و جان کری و با بزک کردن چهره آمریکا با دولتی اعتمادسازی کنند که فقط مجری است نه تصمیم ساز و تصمیم گیر! در دولت دوازدهم هم تلاش دارند حساب آمریکا را از ترامپ جدا کنند! دولت دوازدهم اصرار دارد ثابت کند اگر ترامپ به برجام عمل نکند و آن را پاره کند به اعتبار و اعتماد آمریکا لطمه می خورد! سخن منطقی این است که اولا مگر شما مسئول اعتبار آمریکا در دنیا هستید؟ ثانیا مگر آمریکا خودش برای اعتبار، اعتباری قائل است و واژه اعتماد برای آمریکایی ها مفهومی دارد؟ آمریکا که داعش را به وجود آورده و با این همه جنایات تکفیری ها از آنها به طور عملی حمایت می کند آیا نگران قوانین بین المللی و یا اعتبار خود است؟ و اساسا مگر اعتبار و اعتمادی برای آمریکا باقی مانده است که شما نگران از دست رفتن آن هستید!؟ خود اوباما و جان کری دموکرات و ترامپ و تیلرسون جمهوریخواه ده ها بار تاکید کردند برجام براساس بی اعتمادی نوشته و امضاء شده است.

جان بولتون هم برای توجیه پاره کردن برجام در پاسخ به خانم وندی شرمن می گوید آن زمان که از ده ها قرارداد بین المللی خارج شدیم مگر اتفاقی برای آمریکا افتاد که اکنون به علت خروج از برجام اتفاقی بیفتد! نکته طنزآلود این است زمانی که ظریف و کری در ژنو با هم قدم می زدند و با اسم کوچک همدیگر را خطاب قرار می دادند؛ اعضای آمریکایی حلقه نیویورکی برای خام کردن اعضای ایرانی این حلقه و نگه داشتن آنها در توهم خوشبینی به آمریکا، فریبکارانه می گفتند مشاهده این همه اعتمادِ ایجاد شده لذت بخش است ! با این وجود آقای روحانی در پاسخ دلسوزان نظام و کشور که بر بی اعتمادی به آمریکا تاکید می کنند، با تاویل نادرست آیات قرآن و ادعای صلح طلبی امام حسن و امام حسین(ع) طلبکار می شود که چرا می گویند به چه دلیل به آمریکا اعتماد کردید !؟ پاسخ این چرا را باید در فرمایش رهبر معظم انقلاب در دیدار نخبگان کشور جست وجو کرد که فرمودند اگر دشمن را نشناسیم و او را دوست و یا بی طرف بدانیم، حتما در معرض خطر خواهیم بود.

4- رهبر معظم انقلاب در جمع نخبگان یک بار دیگر موضع نظام را هم در برابر خروج آمریکا از برجام و هم در برابر مواضع متناقض اروپایی ها که از یک طرف خوستار حفظ برجام و از طرف دیگر خواستار مقابله گسترده با قدرت دفاعی ایران و حضور جمهوری اسلامی در منطقه شده اند، روشن کردند که اگر آمریکا با پاره کردن برجام از آن خارج شود، ما هم با ریز ریز کردن برجام از آن خارج می شویم .

اما این سؤال بی پاسخ همچنان باقی است که چرا دولت دوازدهم برای حفظ برجام تحت هر شرایطی و به هر قیمتی، در خطایی استراتژیک با ارسال پالس ها و پیام های غلط از جمله اینکه اگر آمریکا از برجام خارج شود ما خارج نمی شویم ، دشمن را جری تر و امیدوارتر برای اعمال فشار و تحریم های بیشتر علیه ملت ایران می کند؟ بعد از چراغ سبزهای آقای روحانی، محمدجواد ظریف به نشریه پولیتیکو می گوید لازم نیست ما سختگیرانه عمل کنیم و عزم و اراده و ملی گرایی خود را به رخ جهانیان بکشیم ! وی در پاسخ به این سؤال که چرا پاسخ رییس جمهور آمریکا را در سازمان ملل ندادید؟ می گوید به میانه روی افتخار می کنیم و برجام مبنا و گام نخست بود نه سقف و در مورد سایر مسائل همواره آماده گفت وگو با جامعه بین المللی هستیم ! ظریف قبل از این نیز در مصاحبه با نیویورک تایمز درباره تغییر توافق هسته ای شروطی را مطرح کرده بود از جمله اینکه اگر آمریکا امتیازهای بیشتری می خواهد، ما هم می خواهیم! برهمین اساس است که خبرگزاری رویترز 14/7/96 اعلام کرد آمریکایی ها از طریق پیام های رسانه ای موافقت ایران برای مذاکره مجدد را درک کردند ! دولت باید موضع خود را در این خصوص به طور صریح و شفاف بیان کند و صرف اینکه فقط در شعار بگوید ما مطیع رهبری هستیم نمی تواند در مقابل دشمن بازدارندگی ایجاد کند.

ظریف در مصاحبه با گاردین نیز با ابراز تاسف از اینکه ملاقات خوبی با تیلرسون نداشته به آمریکایی ها می گوید مطمئن باشید ایران پروتکل الحاقی را تصویب می کند و اگر برجام به طور کامل هم اجرا نشود (اینکه ایران به تمام تعهداتش عمل کرده و آمریکا عمل نکند) باز باعث می شود منطقه با مشکلات کمتری روبه رو شود ! این یعنی اینکه اقدامات ایران موجب مشکلات منطقه بوده که آمریکایی ها ادعا می کردند! آنگونه که بی بی سی گفته ظریف بار دیگر مسائل داخلی و رقابت های حزبی را هم به وسط کشانده و گفته موضع کنونی آمریکا موجب خواهد شد تا مخالفان داخلی دست بالا را پیدا کنند .

به گفته بی بی سی ظریف برای مقابله با مخالفان داخلی حتی گفته حاضر است سختگیری های بیشتری درخصوص بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی(بازرسی از مراکز نظامی) را بپذیرد تا برجام حفظ شود! این اظهارات تا جایی دور از انتظار و شأن دیپلماتیک بود که خود بی بی سی آن را دلیلی بر ضعف دولت ایران در مقابل آمریکا عنوان می کند و سفیر آلمان را هم سر ذوق می آورد تا در نشست آتلانتیک با دخالت در امور داخلی ایران اذعان کند سفارتخانه ما در تهران با طیفی از جامعه سیاسی و مدنی ایران در تماس است و از این ابزار برای فشار بر ایران استفاده می کنیم ! 5- و اما رهبر معظم انقلاب در دیدار نخبگان تاکید کردند برخی جاهلانه و برخی خائنانه این تفکر غلط را ترویج می کنند که پیشرفت فقط در ذیل غرب امکانپذیر است.

دشمن در برجام القاء می کرد اگر توافق حاصل شود، دشمنی ها برطرف می شود، توافق کردیم اما دشمنی ها بیشتر شد.

امروز عده ای مطرح نکنند که اگر در مسائل منطقه توافق نکنیم چنین و چنان می شود.

این از القائات دشمن است و باید در مقابل مکر و توطئه آمریکا هوشیار باشیم.


کلید واژه ها: آمریکا - دولت - رییس جمهور آمریکا - رییس جمهور - صندوق بین المللی پول - نظام - نظامی - توسعه اقتصادی - انقلاب اسلامی - روزنامه کیهان - کشور - وعده - دونالد ترامپ - ریاست جمهوری - سیاسی - ایران - خصوصی سازی - بانک جهانی - بین المللی - ترور - بازیگران - پرده - آمریکایی - بازی - جدید - تروریست - اقتصادی - واشنگتن - روزنامه - جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
ایران، محور اصلی رایزنی های تیلرسون در اروپا

سانچی تمام گواهینامه های فنی معتبر و ضمانت های مالی داشته است

زخمی شدن 8 فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان رژیم صهیونیستی

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی: حماس دراندیشه گشایش جبهه های جدید درلبنان است

روزنما: خسارات طوفان شدید در آلمان

حمله شیر و ببر به اسب در سیرک

کشته شدن 4 عضو الشباب در سومالی

تحقیقات سانچی ممکن است سال ها طول بکشد

ماکرون: خواهان کاهش فعالیت موشکی و نفوذ منطقه ای ایران هستیم

کشته شدن ده‎ها فرمانده و افسر سودانی در کمین نیروهای یمنی در استان حجه

بلایی که باد بر سر زلزله زدگان آورد/ عکس

نخست وزیر مجارستان: حتی یک مهاجر را نیز نخواهیم پذیرفت

پیگدمون: کاتالونیا را از بلژیک اداره می کنم

پکن: غرق شدن کشتی سانچی را مورد تحقیق و بررسی قرار می دهیم

کشته و زخمی شدن شماری از مزدوران سعودی در یمن

لاوروف: برجام همچنان پا برجا است

نفت کش سانچی ناقض هیچ گونه پروتکل امنیتی نبوده است

تعلیق سفر ترامپ به فلوریدا به دلیل مشکل بودجه

کشته شدن پنج عضو شبکه القاعده در افغانستان

استیضاح ترامپ در کنگره به دلیل توهین به سیاهپوستان

توفان 10 کشته بر جا گذاشت

نویسنده و روزنامه نگار مطرح انگلیسی: دولت ترامپ بیش از یک میلیون دلار برای بهره برداری از ناآرامی های ایران هزینه کرد

آب تنی "پوتین" در سرمای منفی 15 درجه/ فیلم

انفجار تانکر حامل بنزین و گازوییل در بزرگراهی در آمریکا

سه برابر شدن کشتار غیرنظامیان پس از روی کار آمدن ترامپ

تجاوز جنسی کویتی ها به زنان کارگر فیلیپینی!

سه قدرت هسته ای جهان در شرف یک جنگ اتمی!

کشته شدن 4 نظامی ارتش ترکیه در درگیری با کرد های سوریه

ممانعت رژیم آل خلیفه با برگزاری نماز جمعه شیعیان این کشور

کشته شدن یک نظامی آذربایجان در منطقه قره باغ

بازداشت 19 فلسطینی به دست نظامیان صهیونیست

نجات 32 کودک سومالیایی از چنگ عناصر الشباب

معارضان سوری از 10 محور به عفرین حمله می کنند

افزایش شمار زخمی های فلسطینی در درگیری با صهیونیستها به هشت نفر

پاناما: سانچی تمام گواهینامه های امنیتی لازم را در اختیار داشت

آمریکا: کشتی های یخ شکن را به موشک های کروز مجهز می کنیم

درخواست دیده بان حقوق بشر برای مجازات ولیعهد عربستان

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

پیام آمریکا به ایران: دوره «ما پول می دهیم» گذشت

طرابلس خواستار توضیح رم در خصوص تصمیم برای افزایش شمار نیروهایش در لیبی شد

«ارطغرول ساغلام» سرمربی جدید تراکتوری ها شد!

یک قدم تا محاصره تروریست ها + نقشه

مرگبارترین و خطرناک ترین حشرات روی کره زمین+تصاویر

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا نیمه دوم 2018

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ30 دی

پشت پرده اتاق عملیات عفرین از زبان کارشناس نظامی سوری

تروریست های داعشی برای جام جهانی روسیه نقشه ای در سر دارند؟

امارات نام قطر را از نقشه جغرافیایی حذف کرد!

نقش یک شرکت آمریکایی در بروز بحران قطر فاش شد

ساعت پراگ پس از 600 سال از حرکت ایستاد+ تصاویر

اجرای نخستین اعدام سال 2018 در آمریکا

25 کشته و زخمی در پی حمله بوکوحرام به نیروهای ارتش نیجر

دیده بان حقوق بشر خواستار مجازات ولیعهد عربستان به اتهام ارتکاب جنایات جنگی شد

برخورد دستگاه قضا با متجاوزان به حقوق عامه / سرگیجه پلاسکو / رنج اقتصاد از دلار پایان ندارد!

کشته شدن 9 نظامی سعودی در جنوب عربستان

خواننده مشهور و همسرش در کنار دوقلوهایشان ! + عکس ها

پاکستان رادیوی امریکای مشعل را تعطیل کرد

اختلاف بنیادین در قاره سبز/ دو صدر اعظم و یک اختلاف

سلفی نتانیاهو با بازیگران مطرح بالیوود/ تصاویر

نگرانی شورای امنیت از مشکلات موجود در افغانستان

طرح استیضاح ترامپ

حمله بوکوحرام به نیروهای ارتش نیجر5 کشته و 20 زخمی برجای گذاشت

استیضاح ترامپ در کنگره به دلیل توهین به سیاهپوستان

سوریه و نشانه های تغییر

فرانس 24: مردم ایران از تهدید ترامپ نمی ترسند

پاکستان رادیوی امریکای مشعل را تعطیل کرد

حمله بوکوحرام به نیروهای ارتش نیجر5 کشته و 20 زخمی برجای گذاشت

نام قطر از نقشه موزه "لوور" پاک شد

بخشی از فساد شاهزادگان سعودی

واکنش واشنگتن به عملیات احتمالی ترکیه در شمال سوریه

پایان دی ماه 96 با روزنامه های اقتصادی

پاناما: سانچی پروتکل های امنیتی را رعایت کرده/ تحقیقات ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد

دیدبان حقوق بشر خواستار مجازات ولی عهد عربستان شد

نماهنگ «ابناءالشمس»

تشریح راهبرد نظامی جدید آمریکا توسط «جیمز ماتیس»

کشف بسته مشکوک در یک ایستگاه قطار لندن

10 اشتباه که خواب شبانه را با مشکل روبرو می کند

ولیعهد های عربستان و امارات چشم طمع به ثروت قطر دارند

پاکستان دستور به تعطیلی دفتر رادیو آزادی در اسلام آباد داد

گزینه دیگری به جز عملیات نظامی در عفرین نداریم

غنیمت بزرگ رزمندگان فاطمیون از تروریست ها در البوکمال

پزشکان بدون مرز: مالاریا در یمن درحال گسترش است

بازداشت تبعه پاکستانی که گذرنامه جعلی به داعشی ها می فروخت

عطوان:حمله ترکیه به شمال سوریه خودکشی است

هماهنگی امنیتی تشکیلات خودگردان با اسراییل قطع نمی شود

پاکستان دستور به تعطیلی دفتر رادیو آزادی در اسلام آباد داد

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 30 دی

استیضاح ترامپ در کنگره به دلیل توهین به سیاهپوستان

السیسی برای انتخابات ریاست جمهوری مصر نامزد شد

مقام کاخ سفید: دولت آمریکا خود را برای به تعطیلی کشیده شدن آماده می کند

تلاش اتحادیه اروپا برای تسریع در حذف محتوای نفرت انگیز در رسانه های اجتماعی

السیسی نامزد ریاست جمهوری مصر شد

تحقیق پیرامون تاثیر روسیه بر برگزیت از طریق فیس بوک

سند راهبرد دفاعی جدید آمریکا درباره ایران چه می گوید؟

السیسی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری مصر اعلام کاندیداتوری کرد

تعلیق سفر ترامپ به فلوریدا به دلیل مشکل بودجه

سند راهبرد دفاعی جدید آمریکا درباره ایران چه می گوید؟

وزیر خارجه روسیه: آمریکا در تمام کشورها دخالت می کند

تحقیق پیرامون تاثیر روسیه بر برگزیت از طریق فیس بوک

سند راهبرد دفاعی جدید آمریکا درباره ایران چه می گوید؟

«دولت عمیق» و «تفکر غلط»

«دولت عمیق» و «تفکر غلط»