مطالب مرتبط:
اهداف سفر لاورنتیف و مقداد به تهران
اهداف سفر لاورنتیف و مقداد به تهران
هاآرتص: بشار اسد با دلگرمی به ایران و روسیه، اسراییل را در شمال سوریه به چالش می کشد
انور عشقی: آمریکا سفر السبهان به رقه را به دمشق اطلاع داده بود/توافقاتمان با روسیه زیاد است
بشار اسد با دلگرمی به ایران و روسیه، اسراییل را به چالش می کشد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 2 آبان 1396 ساعت 01:162017-10-23بين الملل

عماد اصلانی مناره بازاری سفر پادشاه عربستان به روسیه؛ اهداف و چالش ها


سفر ملک سلمان به روسیه از دو جنبه حائز اهمیت است.

اول شناخت چالش های موجود در روابط عربستان و روسیه و دوم بررسی اهداف عربستان از این سفر.

لذا بررسی این سفر می تواند ما را در شناخت راهبرد آتی عربستان در منطقه یاری کند.

- سفر پادشاهی عربستان به روسیه در بیش از 8 دهه گذشته که از تشکیل حکومت آل سعود تا به امروز می گذرد سفری بی سابقه بوده است لذا برای بسیاری از تحلیلگران سفر ملک سلمان به عنوان یک سفر تاریخی و حرکتی مهم در روابط میان ریاض و مسکو به حساب می آید.

اما آنچه در این سفر نمود بسیاری داشت نزدیکی اهداف کوتاه مدت و تاکتیکی در کنار عمق اختلافات استراتژیک میان روسیه و عربستان بود.

مسئله ای که در سخنان ملک سلمان و عادل الجبیر در مسکو به وضوح دیده شد و نشان داد که بیش از آنکه روابط استراتژیک میان روسیه و عربستان حکم فرما باشد، روابط این دو کشور بر مبنای نیاز متقابل بوجود آمده است.

از این منظر شناخت راهبرد عربستان در قبال روسیه و درک صحیح از منطق حاکم بر رفتار این دو کشور بسیار حائز اهمیت به شمار می آید.

لذا این مقاله سعی دارد به این سؤال پاسخ دهد که اهداف ملک سلمان از سفر به روسیه چیست و این سفر چه پیامدهایی می تواند در معادلات قدرت در عرصه منطقه ای داشته باشد؟ برای پاسخ به این سؤال شناخت کوتاه از چالش های موجود در روابط عربستان و روسیه حائز اهمیت است.

1-چالش های روابط عربستان و روسیه پس از فروپاشی شوروی و گسترش روابط سیاسی و اقتصادی میان روسیه و عربستان، انتظار می رفت که زمینه های ایجاد روابط دوستانه و پایدار میان دو کشور فراهم شود، اما این روابط در سال های اخیر، به واسطه اختلافات متعدد و عمیق، همراه با بی اعتمادی و نگرانی بوده است.

این اختلافات بر سر مسایلی چون تعیین قیمت نفت، سرمایه گذاری و تجارت، ادعاهای روسیه نسبت به سیاست سعودی ها در قضیه چچن، نگرانی های امنیتی عربستان درباره همکاریهای فنی تهران ـ مسکو و … است.

از این رو چالش های پیش روی روابط روسیه و عربستان را می توان در سه مسئله ی اصلی حمایت های عربستان از اسلام گرایان افراطی چچن، قیمت نفت و سیاست های ایران تقسیم بندی کرد.

این سه چالش موضوعاتی بودند که در این سفر نیز بروز داشته است.

1-1-حمایت عربستان از اسلام گرایان افراطی چچنی یکی از نگرانی های امنیتی روسیه که در دکترین نظامی امنیتی این کشور نیز انعکاس پیدا نموده است، تهدیدهایی است که در مرزهای خارج نزدیک وجود دارد از جمله رشد بنیادگرایی اسلامی و خیزش جنبش های اسلامی در محیط پیرامونی و در حیاط خلوت روسیه می باشد.

روس ها در سال های گذشته همواره ارتباط و پشتیبانی مالی سعودی ها از گروه های معارض همچون شورشیان چچن را در زمره یکی از مهمترین تهدیدهای امنیتی در خارج از مرزهای روسیه قرار داده اند.

[1] همچنین هراس از طالبان در افغانستان و رفتار آنان در مخالفت با منافع روس ها از دیگر نگرانی های روسهاست که عربستان را مسئول تشدید و یا مسبب این عوامل می دانند.

[2] در واقع حجم زیادی از تبلیغات روسیه درباره عربستان سعودی متمرکز بر رفتار منتسب به ریاض در خصوص این مسائل و بخصوص چچن است.

بویژه از شروع دومین جنگ روسیه چچن در پاییز 1999، مسئولان امنیتی روسیه و دولت داغستان و دیگران به طور مستقیم عربستان را به حمایت از شورشیان چچن متهم نمودند[3].

این اتهام با آنچه که توسط بنیاد اسلامی الحرمین وابسته به عربستان سعودی صورت می گیرد، تقویت شده است.

اقرأ دیگر بنیاد اسلامی است که توسط عربستان پایه ریزی شده است و به فعالیت های اطلاعاتی در داغستان و چچن مبادرت می ورزد.

علاوه بر این تحلیلگران روسی بر این باورند که مساعدتهای سعودی موتور حرکت و علت ظهور بنیادگرایی اسلامی سنی و آنچه که روسیه از آن به وهابیسم یاد می کند در شمال قفقاز و آسیای مرکزی است.

بنابراین مقامات روسی آشکارا عربستان را به جهت وجود این حمایت ها مورد انتقاد قرار داده و مقامات آل سعود نیز متقابلاً و البته به روش معمول خود مساعدت و پشتیبانی از شورشیان چچن را رد می کنند و اذعان دارند که همراهی و همدلی از یک جریان اسلامی الزاماً به معنای حمایت رسمی از آن نخواهد بود.

کمک های مالی و حمایت های معنوی عربستان سعودی از گسترش مراکز، نهادها و مجامع مذهبی بخصوص از طریق الرابط العالم الاسلامی که یکی از مراکز پرقدرت سعودی می باشد، این نظر را تقویت می نماید که عربستان در مقام حامی سلفی گری در مرزهای روسیه به حساب می آید[4].

اما می توان این نگرانی ها را در سفر ملک سلمان به روسیه تا حدود بسیار زیادی رفع شده دانست.

عادل الجبیر در کنفرانس خبری خود در مسکو نیز سعی کرد نگرانی های روسیه درباره ی حمایت عربستان از نیروهای تکفیری چچنی را نیز رفع کند و در این باره گفت: هر دو کشور با افراط گرایی و تروریسم مبارزه می کنند.

در بین شهروندان دو کشور هستند کسانی که به نفع داعش در سوریه می جنگند که برای دو کشور خطرناک است.

ما از این به بعد علاوه بر مشورت درباره مسائل سیاسی، در حوزه تأمین امنیت نیز همکاری خواهیم کرد.

همکاری نظامی نیز برقرار خواهد شد.

[5] این دیدگاهی بود که پیش از این ملک سلمان در دیدار با مفتی اعظم روسیه از خود نشان داده بود [6].

البته طبیعی است که عربستان سیاست حمایت از اسلام گرایان افراطی چچنی را با وجود این موضع اعلانی رها نکند، بلکه با کاهش این حمایت ها می کوشد تا بخشی از چالش های موجود در روابط خود با روسیه را کنترل کند.

2-1-نفت عربستان سعودی دارای دومین منابع نفتی و بزرگترین صادرکننده ی نفت است.

این کشور با کاهش تولید نفت یا افزایش آن می تواند بر بازار انرژی تأثیر اساسی بگذارد.

تاریخ نشان داده که آل سعود به راحتی از حربه ی نفتی برای پیشبُرد سیاست های خود استفاده می کند.

با اوج گیری بحران سوریه، عربستان سعودی تمام تلاش خود را برای آغاز یک جنگ نفتی علیه ایران و روسیه مصروف کرد[7].

عربستان با ثابت نگه داشتن تولید نفت خود و کاهش قیمت نفت خام سعی داشت تا معادلات منطقه را به نفع خود تغییر دهد.

در واقع هدفِ انتحار نفتی آل سعود، اقتصاد ایران و روسیه بود که مشکلات اقتصادی عربستان و کسری بودجه فراتر از پیش بینی ها باعث تجدیدنظر این کشور در سیاست های نفتی آن کشور شد[8].

عوامل مختلف داخلی و خارجی باعث شد تا عربستان در طرحی را برای کاهش تولید نفت خام ارائه دهد و از افزایش قیمت نفت، حمایت همه جانبه کند.

این دیدگاه در سفر ملک سلمان به روسیه نیز به چشم می خورد به گونه ای که کریل دمیتریوف مدیر عامل صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه و خالد الفالیح وزیر نفت عربستان از توافق برای تمدید طرح کاهش تولید نفت می گویند؛ طرحی که به گفته ی وزیر نفت عربستان حیات مجددی را به اوپک بخشید [9]و این موضوع باعث شد تا عربستان برای افزایش قیمت، تولید نفت خود را560 هزار بشکه کاهش دهد.

این موضوع از آن دیدگاه حائز اهمیت است که شرکت نفت و گاز عربستان (آرامکو) برای اولین بار تمدید طرح کاهش شدید تولید و عرضه نفت خام را در دستور کار خود قرار داده است.

[10] 1-3-ایران اما با توجه به شرایط مورد اشاره، در این سفر آنچه بیش از همه به عنوان چالش اصلی در روابط روسیه و عربستان به حساب می آید، ایران و روابط آن با روسیه است.

در سخنانی که پادشاه عربستان در دیدار با رییس جمهوری روسیه در مسکو داشت، با ادعای دخالت ایران در تحولات منطقه، از تهران خواست تا در یمن مداخله نکند.

بنابراین همان گونه که پیش از این سفر نیز انتظار می رفت، ایجاد شکاف در روابط مسکو و تهران یا آن گونه که خبرگزاری های غربی از آن تحت عنوان فشار بر ایران نام می برند، یکی از مهمترین اهداف سفر هیئت پادشاهی عربستان به مسکو بوده است.

این هدف اما برای سعودی ها بسیار دور از دسترس به نظر می رسد.

تجربه در چندین دور سفر نتانیاهو به مسکو و دیدار با پوتین که آخرین دور آن در 30 مردادماه گذشته انجام شد، با موج گسترده اتهام زنی صهیونیست ها علیه ایران همراه بود، اما واکنش سرد و بی توجهی روس ها به این اظهارات نشان داد که برای مسکو این گونه موضع گیری های ضدایرانی چندان اعتباری ندارد[11] .

تکرار ادعاهای ضد ایرانی ملک سلمان در مسکو که تهران را به مداخله در کشورهای منطقه و حمایت از تروریسم متهم می کند ، گویای اهداف ضدایرانی وی در این سفر است.

موضعی که با سکوت معنادار رییس جمهوری روسیه مواجه شد، و به قول محافل سیاسی و رسانه ای، وی پاسخ منفی قاطعی به ریاض داد[12].

در واقع نرمش های عربستان در قبال مسایل مورد مناقشه نتوانست در نگاه مسکو به تهران و همراهی روسیه و ایران در مدیریت تحولات منطقه ای تغییری ایجاد کند.

در حقیقت برای روس ها، ایران متحدی مهم و قابل اعتماد نه تنها در سوریه بلکه در سایر تحولات منطقه ای به شمار می رود.

تجربه رویکردهای مشابه و همسویی نسبی دو کشور در سایر پرونده های منطقه ای از جمله در افغانستان، عراق و حتی آسیای مرکزی الگویی موفق و قابل تداوم است.

برخلاف کشورهای غربی و حتی برخلاف چین، ایران برای روسیه در آسیای مرکزی نه به عنوان یک رقیب بلکه به عنوان شریکی قابل اتکا به شمار می رود که بیش ازحذف بدنبال هم افزایی امنیتی، سیاسی و حتی اقتصادی است .

این موضوعی است که عربستان نمی تواند آن را درک کند[13] .

2-اهداف سفر ملک سلمان به روسیه مهمترین اهداف ملک سلمان از سفر به روسیه را می توان در دو محور اقتصادی و سیاسی تقسیم بندی کردکه تحقق این اهداف می تواند عربستان و روسیه را به سمت یک مشارکت راهبردی در بلند مدت سوق دهد.

1-2-اهداف اقتصادی با دیدی واقع گرایانه اگر اختلاف های عربستان و روسیه در منطقه را کنار بگذاریم هنگامی که بحث از انرژی و اقتصاد می شود منافع روسیه و عربستان بیش از هر زمان دیگری با یکدیگر گره می خورد و احتمال می رود که عواید اقتصادی سفر ملک سلمان به روسیه بسیار بزرگ باشد.

این درحالی است که با وجود همکاری های استراتژیک روسیه با ایران در طول چند سال گذشته، منافع آنها همواره همسو نبوده است و عربستان می تواند از این مساله به نفع خود استفاده کند و با استفاده از ابزارهای اقتصادی تا حدودی نفوذ ایران در روسیه را کاهش دهد.

شرکت نفت آرامکو عربستان و صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه از صندوقی به ارزش یک میلیارد دلار برای توسعه پروژه های خدمات نفتی در روسیه و عربستان خبر دادند.

این صندوق، صندوقی برای امور فناوری به ارزش یک میلیارد دلار تاسیس خواهد کرد.

از سوی دیگر عربستان از علاقه به سرمایه گذاری به ارزش 150 میلیون دلار در شرکت اکتشاف اوراسیا خبر می دهد.

احتمال می رود که شرکت سعودی آرامکو موضوع سرمایه گذاری احتمالی در پروژه گاز مایع طبیعی در قطب شمالی متعلق به شرکت نوواتک را بررسی کند و از طرح مشترکی با شرکت سیبور در ساخت کارخانه لاستیک سازی صنعتی سخن بگوید و یادداشت های تفاهمی در این خصوص به امضا ب رسد.

در همین حال نهاد صنایع نظامی عربستان موافقت اصولی خود را با شروع مذاکره درباره امکان خرید مقادیر زیادی سلاح و تجهیزات نظامی از روسیه اعلام کرده است[14].

نقش فعال روسیه و عربستان در میان دو کشور از سه کشور بزرگ ترین تولیدکننده نفت در جهان موضوعی حیاتی شمرده می شود.

خالد الفالح و الکسندر نوآک ، وزیران انرژی دو کشور در پنجم اکتبر به منظور بررسی بازار نفت و تلاش های صورت گرفته برای تمدید توافق کاهش تولید نفت جهانی گرد هم آمدند.

کاهش تولید و افزایش قیمت نفت خام یکی از اهداف مهم اقتصادی عربستان در این سفر به حساب می آید.

در واقع منافع متقابل عربستان و روسیه این واقعیت را روشن می کند که بخش اعظم این سفر به همکاری دو کشور در زمینه اقتصاد و انرژی اختصاص داشته است و عربستان ذخایر بزرگی ارز خارجی دارد که روسیه به آن برای پروژه های بی شمار خود نیازمند است.

از سوی دیگر عربستان به حمایت روسیه برای پروژه های خود در زمینه انرژی نیازمند است که در سند چشم انداز اقتصادی سال 2030 عربستان مسأله ای حیاتی شمرده می شود.

پروژه های همکاری عربستان و روسیه همچون کارخانه لاستیک سازی و تسلیحات سازی که قرار است در عربستان ساخته شود به تحقق اهداف چشم انداز 2030 کمک خواهد کرد.

منافع سیاسی این سفر کم تر حائز اهمیت خواهد بود؛ اما روشن است که عربستان و روسیه به دلایلی سیاسی و اقتصادی از داشتن روابطی محکم تر با یکدیگر نفع می برند و چه بسا تقویت روابط اقتصادی به تقویت روابط سیاسی دوکشور منجر شود.

2-2-اهداف سیاسی و امنیتی امضای موافقت نامه خرید تسلیحاتی از جمله سامانه موشکی اس 400 توسط سعودی ها بیش از آن که ماهیتی بازدارنده در حوزه نظامی داشته باشد، دارای پیامی سیاسی به نزدیک ترین متحد ریاض، یعنی واشنگتن است.

سعودی ها از این مسئله آگاهند که واشنگتن چندان رضایتی از خرید نظامی آنان از مسکو نخواهد داشت، اما از نظر رهبران ریاض لازم است که وابستگی تک محوری و یک سویه خود را به آمریکایی ها کاهش داده و ائتلاف ها و جهت گیریها در سیاست خارجی خود را تنوع ببخشند[15].

اما پیام سیاسی خرید تسلیحاتی ریاض از مسکو تنها هدف پادشاه عربستان از سفر به روسیه نیست.

از همان ابتدای آغاز جنگ علیه یمن، روسیه در کنار ایران، موضع مخالفت علیه تهاجم نظامی ائتلاف عربی به صنعا اتخاذ نمود، و حال با گذشت بیش از دو سال از جنگ عربستان در یمن و عدم دستیابی به نتیجه مشخص، سعودی ها دست به دامان مسکو شده اند تا برای برون رفت از باتلاق یمن چاره اندیشی کند.

باتلاقی که به نظر نمی رسد مسکو جز پایان عملیات نظامی در یمن، راه حل دیگری برای ریاض داشته باشد[16].

تحولات در سوریه نیز برخلاف منافع و اهداف عربستان در حال رقم خوردن است .

در شرایط کنونی دولت سوریه با حمایت تهران و مسکو از شرایط بسیار مناسبی نسبت به گذشته برخوردار می باشد.

کمتراز 10 درصد از خاک سوریه در اشغال داعش باقی مانده و دیگر گروه های شورشی و تروریستی، که در ابتدای شکل گیری بحران روزنه امید سعودی ها برای سقوط دولت بشاراسد بودند، در شرایط بسیار شکننده و نزدیک به شکست کامل به سر می برند.

در این وضعیت که بازیگری سعودی ها در تحولات سوریه بسیار کمرنگ تر از قبل شده است، تلاش مقامات سعودی آن است که از طریق نزدیکی به مسکو شاید بتواند جای پایی را برای خود در تحولات آتی سوریه باز کنند[17].

نتیجه گیری سفر ملک سلمان به روسیه توانست تا حد زیادی کرملین را به عنوان یکی از قدرت های تأثیرگذار در منطقه تثبیت کند و با توجه به درگیری عربستان در بحران های منطقه، این موضوع بیش از همه مورد توجه ریاض قرار گرفته است.

درک عربستان از موقعیت منطقه ای خود، باعث شده است تا به نیازش به ارتباط با روسیه بیشتر از قبل پی ببرد و با انعطاف هایی که در زمینه های اختلافی از جمله در بحران سوریه از خود بروز داده، تلاش می کند تا از مسکو به عنوان کانالی برای ارتقای موقعیت منطقه ای خود بهره برد.

از سوی دیگر روسیه نیز به این نتیجه رسیده است که بدون حضور عربستان نمی تواند اهداف خود را را در منطقه محقق سازد، هرچند روابط روسیه و عربستان در این سفر به تعبیر بسیاری از کارشناسان روابطی تاکتیکی بود اما این روابط می تواند در آینده ای نزدیک و تحت شرایط منطقه ای مشخصی، به همکاری های راهبردی نزدیک شود.

منابع و پی نوشت ها: [1] Gordon M.

Hahn, Russia’s Islamic Threat, Yale University Press, 2007,p30 [2] Roland Dannreuther, Luke March, Russia and Islam: State, Society and Radicalism, Taylor & Francis, 2010,p200 [3] Bruce Ware Robert, Dagestan: Russian Hegemony and Islamic Resistance in the North Caucasus, Routledge, 2014,p91 [4] Gordon M.

Hahn,p153 [5] دورنمای همکاری مسکو و الریاض، اسپوتنیک فارسی، 9/10/ 2017، قابل بازیابی در: https://sptnkne.

ws/fFYZ [6] خادم حرمین شریفین مفتی اعظم و رییس اداره امور دینی مسلمانان روسیه را به حضور پذیرفتند، خبرگزاری واس، 8/10/2017، قابل بازیابی در: http://www.

spa.

gov.

sa/viewfullstory.

php?lang=fa&newsid=1674923#1674923 [7] یونس حمیدی، چرا عربستان با قیمت نفت بازی می کند؟، اندیشکده راهبردی تبیین، 3مهر1395، قابل بازیابی در: http://tabyincenter.

ir/12764/ [8] سلیمان تنهادخت اطاقوری، جنگ نفتی بزرگ عربستان علیه ایران، سحری که به ساحر بازگشت، 10 فروردین 1395، قابل بازیابی در: http://tabyincenter.

ir/11186/ [9] سود 80 میلیارد دلاری عربستان و روسیه از توافق کاهش تولید نفت، قدس آن لاین، 15 مهر 1396، قابل بازیابی در: http://qudsonline.

ir/news/567125/ [10] کاهش بی سابقه تولید نفت عربستان/ آیا نفت گران خواهد شد؟، خبرگزاری شرق، 9مهر 1396، قابل بازیابی در: https://www.

mashreghnews.

ir/news/784942/ [11] عماد آبشناس، روابط تاکتیکی با عربستان استراتژیک با ایران، 7/10/2017، قابل بازیابی در، https://ir.

sputniknews.

com/opinion/201710072905193- روابط-عربستان-ایران/ [12] همان [13] عماد آبشناس، روابط عربستان و روسیه در مقابل رابطه ایران با روسیه، اسپوتنیک فارسی، 26/5/2015، قابل بازیابی در: https://ir.

sputniknews.

com/opinion/20150623391161/ [14] [15] پادشاه عربستان در روسیه بدنبال چیست؟، IUVMPress، 8 اکتبر 2017، قابل بازیابی در: http://iuvmpress.

com/fa/20801 [16] Игорь Субботин, Саудовский король ищет замену Вашингтону, 05٫10٫2017,in: http://www.

ng.

ru/world/2017-10-05/7_7088_saud.

html [17] پادشاه عربستان در روسیه به دنبال چیست، همان
کلید واژه ها: عربستان - روسیه - روابط - اسلام - کشور - اهمیت - قیمت نفت - پادشاه عربستان - اسلامی - افراطی - مسکو - سرمایه گذاری - حمایت - منطقه - حیاط خلوت - عادل - قیمت - اقتصادی - اعتمادی - تاریخی - انتظار - سرمایه - روس ها - حکومت - شوروی - همراه - امروز - تهران - سیاسی - سعودی

آخرین اخبار سرویس:
ارتش روسیه زیرساخت های شرق دیرالزور را بازسازی می کند

وزارت حمل و نقل چین اعلام کرد تانکر نفتی ایران در 115 متری زیر دریا قرار گرفته است/ استفاده از ربات برای کشف زوایای پنهان

توافق سودان و اتیوپی درباره استقرار نیروی مشترک در مرز

فتوای بیش از 1800 روحانی درباره حرام بودن عملیات انتحاری

پوتین صاحب خودروی ملی روسیه می شود +عکس

نشست پنج جانبه اصلاحات قانون اساسی سوریه

درخواست 17 آژانس امدادرسانی در یمن برای بازگشایی بندر "حدیده"

تسریع در پرداخت غرامت و خسارات وارده به مرغداران

صهیونیست ها نمی توانند ماهیت قدس را خدشه دار کنند

تظاهرات علیه پاپ در شیلی + تصاویر

ایران مذاکره موشکی را قبول کرد؟!

ترامپ خبرنگار سی ان ان را از کنفرانس خبری بیرون انداخت!

افشای اطلاعاتی جدید درباره نشست بن سلمان و ملک عبدالله

آمریکا: گفت وگوهای کنگره و دولت برای اصلاح برجام پیشرفت داشته است

پسر عبدالله آل ثانی: پدرم با تلاش های امیر قطر آزاد شد

هشدار حمله موشکی نادرست این بار در ژاپن

ابراز نگرانی گوترش از توافق میانمار و بنگلادش درباره آوارگان

مذاکره با کره شمالی جواب ندهد ، دست به اقدام نظامی می زنیم

کاتالیزوری که دی اکسید کربن را به پلاستیک تبدیل می کند

خبرهای خوش وزیر ارتباطات (فیلم)

حقوق اساسی در آمریکا با سرعت تحلیل می رود

ماتیس بر حل دیپلماتیک مسئله کره شمالی تاکید کرد

گشایش دفتر یادبود جان باختگان کشتی سانچی ایران در الجزایر

گادی آیزنکوت: خطر هسته ای ایران، یک تئوری نیست!

نارضایتی بیشتر آمریکایی ها از عملکرد ترامپ

محکومیت سوء استفاده سعودی ها از اماکن مذهبی

تاکید وزیر خارجه روسیه بر یکپارچگی عراق

استقرار 146 هزار آواره روحینگیایی در مرزهای مالزی

سوریه /کودکان رقه

نتانیاهو: انتقال سفارتخانه آمریکا به قدس طی یک سال انجام می شود

فرمانده کرد سوریه: عفرین را از وجود نیروهای ترکیه پاک می کنیم

تاکید علمای پاکستان بر حرام بودن اقدامات تروریستی/ تحلیل

پذیرایی اردن از یک میلیون و 300 هزار آواره سوری

حسینی: همراهی اروپا با آمریکا بنیان برجام را تهدید می کند

ایستگاه فضایی چینی به زمین برخورد می کند

4 تن به اتهام فروش غیرقانونی سلاح در "هرات" بازداشت شدند

شیخ الازهر: زنگ خطر مبارزه با اقدامات وحشیانه رژِیم صهیونیستی را به صدا درمی آوریم

آغاز دومین کنفرانس بین المللی «اعراب و ایران» در بیروت/در جست و جوی آینده مشترک

هنگ کنگ یکی از رهبران «جنبش چتر» را به زندان محکوم کرد

سالمندان کدام کشورها بیشتر آنلاین هستند؟

دبیر کل سازمان ملل: روهینگیایی ها باید به خانه اصلی خود بازگردند

ارسال ربات زیردریایی برای یافتن سانچی

ائتلاف عربی ایران را به دست داشتن در حمله جدید یمن به عربستان متهم کرد

ونزوئلا کشته شدن خلبان مخالف را تایید کرد

گارد ساحلی ایتالیا اعلام کرد نجات 1400 مهاجر در دریای مدیترانه طی 24 ساعت گذشته

تحرکات ترکیه، کردهای سوریه را به کمک خواستن از جامعه جهانی واداشت

مصر یک تونل وابسته به گروههای مقاومت در غزه را منفجر کرد

ماموریت سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل برای آزادی خبرنگاران رویترز در میانمار

ونزوئلا کشته شدن خلبان مخالف دولت را تایید کرد

واکنش وزارت خارجه به ادعای روزنامه فایننشال تایمز: برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست

سیف: آمریکا همچنان مانع تراشی می کند

حزب اتحاد اسلامی از دولت اقلیم کردستان عراق خارج شد

فری بیکن: مخالفان برجام درآمریکا درباره تقویت بیشتر آن نگرانند

سفر ناگهانی فرستاده رییس جمهور آمریکا به اراضی اشغالی

ماجرای 2 پسرخاله که در سانچی بودند

پوتین در دور نخست انتخابات پیروز می شود

یونیسف: 5000 کودک یمنی از ابتدای جنگ یمن کشته و زخمی شده اند

قاسمی: برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست/بدخواهان اجازه ندارند نقش ایران را درمبارزه با تروریسم نادیده بگیرند

تحرکات ترکیه کردهای سوریه به کمک خواستن از جامعه جهانی واداشت

رییس پنتاگون بر آرام تر شدن اوضاع در قبال کره شمالی تاکید کرد

برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست

بارزانی تنهاتر از همیشه با خروج حزب اتحاد اسلامی از کابینه اقلیم

ترامپ خبرنگار سی ان ان را از کنفرانس خبری بیرون انداخت

حمله آقای خواننده به محسن افشانی در حمایت از شادمهر عقیلی+ تصویر

گوترش نگران توافق بازگشت روهینجایی ها به میانمار است

نتانیاهو با کرزای دست داد

رایزنی وزرای خارجه آمریکا و انگلیس درباره مسایل ایران، کره شمالی و یمن

برگزاری نشست پنج جانبه در واشنگتن درباره اصلاحات قانون اساسی سوریه

وزیر امنیت داخلی آمریکا منکر توهین ترامپ به آفریقایی ها شد

ماجرای 2 پسرخاله که در «سانچی» بودند

فریدم هاس: عربستان و سودان در لیست بدترین کشورهای عربی از لحاظ آزادی قرار دارند

ماجرای 2 پسرخاله که در «سانچی» بودند

واکنش قاسمی به مذاکره برنامه موشکی ایران

تکذیب ادعای روزنامه فایننشال تایمز/ برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست

مکان یابی محل غرق شدن نفت کش ایرانی/ ارسال ربات زیردریایی برای یافتن سانچی

ازسرگیری فعالیت غول نفتی آمریکایی در شمال عراق

ترامپ خبرنگار سی ان ان را از کنفرانس خبری بیرون انداخت

تنش در مرزهای ترکیه سوریه بالا گرفت

هند و رژیم صهیونیستی از طریق عربستان خط هوایی راه اندازی می کنند

روسیه مذاکرات فوری میان طالبان و دولت افغانستان را خواستار شد

سفیر اسراییل در سازمان ملل رسما از عباس شکایت کرد

نتانیاهو: سفارت آمریکا در سال 2018 به قدس منتقل می شود

جنگنده های صهیونیستی مناطقی از دمشق را هدف قرار دادند

امیدواری سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل به آزادی خبرنگاران بازداشتی رویترز در میانمار

آمریکا پرداخت کمک 65 میلیون دلاری به آوارگان فلسطینی را قطع کرد

سقوط بالگرد نظامی در کلمبیا 10 کشته برجای گذاشت

پرچم نیمه افراشته سفارت ایران در دمشق برای احترام به قربانیان کشتی سانچی

آواره شدن ساکنان عفرین با احتمال درگیری نظامی ترکیه با نظامیان کرد

نایب رییس مجلس مراکش: امت اسلامی توطئه دشمنان در مورد فلسطین را خنثی کنند

همگان آگاهند برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست

برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست

گزارش رسانه آمریکایی از بازار فرش تهران +عکس

السالوادور به دنبال انتقال مهاجرانش به قطر

بودجه 1.5 میلیون دلاری آمریکا برای "حمایت از حقوق بشر و تبادل آزاد اطلاعات" در کره شمالی

هلاکت یک نظامی سعودی به ضرب گلوله تک تیراندازهای یمنی

قاسمی پذیرش «گفت وگوی فشرده و جدی» درباره برنامه موشکی و مسائل منطقه ای را شدیدا تکذیب کرد

عطوان: سیاست های خارجی ولیعهد عربستان خطرناک است/احتمالا سوریه تا 2021 با بشار اسد ادامه می دهد

کاخ سفید و کنگره به پیشرفت های خوبی در زمینه اصلاح برجام دست یافته اند

ابومحمد الجولانی از همه تروریست ها خواست علیه اسد متحد شوند

روسیه و شرکایش به اقدامات آمریکا در سوریه پاسخ می دهند

عماد اصلانی مناره بازاری سفر پادشاه عربستان به روسیه؛ اهداف و چالش ها

عماد اصلانی مناره بازاری سفر پادشاه عربستان به روسیه؛ اهداف و چالش ها