مطالب مرتبط:
اهداف سفر لاورنتیف و مقداد به تهران
اهداف سفر لاورنتیف و مقداد به تهران
هاآرتص: بشار اسد با دلگرمی به ایران و روسیه، اسراییل را در شمال سوریه به چالش می کشد
انور عشقی: آمریکا سفر السبهان به رقه را به دمشق اطلاع داده بود/توافقاتمان با روسیه زیاد است
بشار اسد با دلگرمی به ایران و روسیه، اسراییل را به چالش می کشد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 2 آبان 1396 ساعت 01:162017-10-23بين الملل

عماد اصلانی مناره بازاری سفر پادشاه عربستان به روسیه؛ اهداف و چالش ها


سفر ملک سلمان به روسیه از دو جنبه حائز اهمیت است.

اول شناخت چالش های موجود در روابط عربستان و روسیه و دوم بررسی اهداف عربستان از این سفر.

لذا بررسی این سفر می تواند ما را در شناخت راهبرد آتی عربستان در منطقه یاری کند.

- سفر پادشاهی عربستان به روسیه در بیش از 8 دهه گذشته که از تشکیل حکومت آل سعود تا به امروز می گذرد سفری بی سابقه بوده است لذا برای بسیاری از تحلیلگران سفر ملک سلمان به عنوان یک سفر تاریخی و حرکتی مهم در روابط میان ریاض و مسکو به حساب می آید.

اما آنچه در این سفر نمود بسیاری داشت نزدیکی اهداف کوتاه مدت و تاکتیکی در کنار عمق اختلافات استراتژیک میان روسیه و عربستان بود.

مسئله ای که در سخنان ملک سلمان و عادل الجبیر در مسکو به وضوح دیده شد و نشان داد که بیش از آنکه روابط استراتژیک میان روسیه و عربستان حکم فرما باشد، روابط این دو کشور بر مبنای نیاز متقابل بوجود آمده است.

از این منظر شناخت راهبرد عربستان در قبال روسیه و درک صحیح از منطق حاکم بر رفتار این دو کشور بسیار حائز اهمیت به شمار می آید.

لذا این مقاله سعی دارد به این سؤال پاسخ دهد که اهداف ملک سلمان از سفر به روسیه چیست و این سفر چه پیامدهایی می تواند در معادلات قدرت در عرصه منطقه ای داشته باشد؟ برای پاسخ به این سؤال شناخت کوتاه از چالش های موجود در روابط عربستان و روسیه حائز اهمیت است.

1-چالش های روابط عربستان و روسیه پس از فروپاشی شوروی و گسترش روابط سیاسی و اقتصادی میان روسیه و عربستان، انتظار می رفت که زمینه های ایجاد روابط دوستانه و پایدار میان دو کشور فراهم شود، اما این روابط در سال های اخیر، به واسطه اختلافات متعدد و عمیق، همراه با بی اعتمادی و نگرانی بوده است.

این اختلافات بر سر مسایلی چون تعیین قیمت نفت، سرمایه گذاری و تجارت، ادعاهای روسیه نسبت به سیاست سعودی ها در قضیه چچن، نگرانی های امنیتی عربستان درباره همکاریهای فنی تهران ـ مسکو و … است.

از این رو چالش های پیش روی روابط روسیه و عربستان را می توان در سه مسئله ی اصلی حمایت های عربستان از اسلام گرایان افراطی چچن، قیمت نفت و سیاست های ایران تقسیم بندی کرد.

این سه چالش موضوعاتی بودند که در این سفر نیز بروز داشته است.

1-1-حمایت عربستان از اسلام گرایان افراطی چچنی یکی از نگرانی های امنیتی روسیه که در دکترین نظامی امنیتی این کشور نیز انعکاس پیدا نموده است، تهدیدهایی است که در مرزهای خارج نزدیک وجود دارد از جمله رشد بنیادگرایی اسلامی و خیزش جنبش های اسلامی در محیط پیرامونی و در حیاط خلوت روسیه می باشد.

روس ها در سال های گذشته همواره ارتباط و پشتیبانی مالی سعودی ها از گروه های معارض همچون شورشیان چچن را در زمره یکی از مهمترین تهدیدهای امنیتی در خارج از مرزهای روسیه قرار داده اند.

[1] همچنین هراس از طالبان در افغانستان و رفتار آنان در مخالفت با منافع روس ها از دیگر نگرانی های روسهاست که عربستان را مسئول تشدید و یا مسبب این عوامل می دانند.

[2] در واقع حجم زیادی از تبلیغات روسیه درباره عربستان سعودی متمرکز بر رفتار منتسب به ریاض در خصوص این مسائل و بخصوص چچن است.

بویژه از شروع دومین جنگ روسیه چچن در پاییز 1999، مسئولان امنیتی روسیه و دولت داغستان و دیگران به طور مستقیم عربستان را به حمایت از شورشیان چچن متهم نمودند[3].

این اتهام با آنچه که توسط بنیاد اسلامی الحرمین وابسته به عربستان سعودی صورت می گیرد، تقویت شده است.

اقرأ دیگر بنیاد اسلامی است که توسط عربستان پایه ریزی شده است و به فعالیت های اطلاعاتی در داغستان و چچن مبادرت می ورزد.

علاوه بر این تحلیلگران روسی بر این باورند که مساعدتهای سعودی موتور حرکت و علت ظهور بنیادگرایی اسلامی سنی و آنچه که روسیه از آن به وهابیسم یاد می کند در شمال قفقاز و آسیای مرکزی است.

بنابراین مقامات روسی آشکارا عربستان را به جهت وجود این حمایت ها مورد انتقاد قرار داده و مقامات آل سعود نیز متقابلاً و البته به روش معمول خود مساعدت و پشتیبانی از شورشیان چچن را رد می کنند و اذعان دارند که همراهی و همدلی از یک جریان اسلامی الزاماً به معنای حمایت رسمی از آن نخواهد بود.

کمک های مالی و حمایت های معنوی عربستان سعودی از گسترش مراکز، نهادها و مجامع مذهبی بخصوص از طریق الرابط العالم الاسلامی که یکی از مراکز پرقدرت سعودی می باشد، این نظر را تقویت می نماید که عربستان در مقام حامی سلفی گری در مرزهای روسیه به حساب می آید[4].

اما می توان این نگرانی ها را در سفر ملک سلمان به روسیه تا حدود بسیار زیادی رفع شده دانست.

عادل الجبیر در کنفرانس خبری خود در مسکو نیز سعی کرد نگرانی های روسیه درباره ی حمایت عربستان از نیروهای تکفیری چچنی را نیز رفع کند و در این باره گفت: هر دو کشور با افراط گرایی و تروریسم مبارزه می کنند.

در بین شهروندان دو کشور هستند کسانی که به نفع داعش در سوریه می جنگند که برای دو کشور خطرناک است.

ما از این به بعد علاوه بر مشورت درباره مسائل سیاسی، در حوزه تأمین امنیت نیز همکاری خواهیم کرد.

همکاری نظامی نیز برقرار خواهد شد.

[5] این دیدگاهی بود که پیش از این ملک سلمان در دیدار با مفتی اعظم روسیه از خود نشان داده بود [6].

البته طبیعی است که عربستان سیاست حمایت از اسلام گرایان افراطی چچنی را با وجود این موضع اعلانی رها نکند، بلکه با کاهش این حمایت ها می کوشد تا بخشی از چالش های موجود در روابط خود با روسیه را کنترل کند.

2-1-نفت عربستان سعودی دارای دومین منابع نفتی و بزرگترین صادرکننده ی نفت است.

این کشور با کاهش تولید نفت یا افزایش آن می تواند بر بازار انرژی تأثیر اساسی بگذارد.

تاریخ نشان داده که آل سعود به راحتی از حربه ی نفتی برای پیشبُرد سیاست های خود استفاده می کند.

با اوج گیری بحران سوریه، عربستان سعودی تمام تلاش خود را برای آغاز یک جنگ نفتی علیه ایران و روسیه مصروف کرد[7].

عربستان با ثابت نگه داشتن تولید نفت خود و کاهش قیمت نفت خام سعی داشت تا معادلات منطقه را به نفع خود تغییر دهد.

در واقع هدفِ انتحار نفتی آل سعود، اقتصاد ایران و روسیه بود که مشکلات اقتصادی عربستان و کسری بودجه فراتر از پیش بینی ها باعث تجدیدنظر این کشور در سیاست های نفتی آن کشور شد[8].

عوامل مختلف داخلی و خارجی باعث شد تا عربستان در طرحی را برای کاهش تولید نفت خام ارائه دهد و از افزایش قیمت نفت، حمایت همه جانبه کند.

این دیدگاه در سفر ملک سلمان به روسیه نیز به چشم می خورد به گونه ای که کریل دمیتریوف مدیر عامل صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه و خالد الفالیح وزیر نفت عربستان از توافق برای تمدید طرح کاهش تولید نفت می گویند؛ طرحی که به گفته ی وزیر نفت عربستان حیات مجددی را به اوپک بخشید [9]و این موضوع باعث شد تا عربستان برای افزایش قیمت، تولید نفت خود را560 هزار بشکه کاهش دهد.

این موضوع از آن دیدگاه حائز اهمیت است که شرکت نفت و گاز عربستان (آرامکو) برای اولین بار تمدید طرح کاهش شدید تولید و عرضه نفت خام را در دستور کار خود قرار داده است.

[10] 1-3-ایران اما با توجه به شرایط مورد اشاره، در این سفر آنچه بیش از همه به عنوان چالش اصلی در روابط روسیه و عربستان به حساب می آید، ایران و روابط آن با روسیه است.

در سخنانی که پادشاه عربستان در دیدار با رییس جمهوری روسیه در مسکو داشت، با ادعای دخالت ایران در تحولات منطقه، از تهران خواست تا در یمن مداخله نکند.

بنابراین همان گونه که پیش از این سفر نیز انتظار می رفت، ایجاد شکاف در روابط مسکو و تهران یا آن گونه که خبرگزاری های غربی از آن تحت عنوان فشار بر ایران نام می برند، یکی از مهمترین اهداف سفر هیئت پادشاهی عربستان به مسکو بوده است.

این هدف اما برای سعودی ها بسیار دور از دسترس به نظر می رسد.

تجربه در چندین دور سفر نتانیاهو به مسکو و دیدار با پوتین که آخرین دور آن در 30 مردادماه گذشته انجام شد، با موج گسترده اتهام زنی صهیونیست ها علیه ایران همراه بود، اما واکنش سرد و بی توجهی روس ها به این اظهارات نشان داد که برای مسکو این گونه موضع گیری های ضدایرانی چندان اعتباری ندارد[11] .

تکرار ادعاهای ضد ایرانی ملک سلمان در مسکو که تهران را به مداخله در کشورهای منطقه و حمایت از تروریسم متهم می کند ، گویای اهداف ضدایرانی وی در این سفر است.

موضعی که با سکوت معنادار رییس جمهوری روسیه مواجه شد، و به قول محافل سیاسی و رسانه ای، وی پاسخ منفی قاطعی به ریاض داد[12].

در واقع نرمش های عربستان در قبال مسایل مورد مناقشه نتوانست در نگاه مسکو به تهران و همراهی روسیه و ایران در مدیریت تحولات منطقه ای تغییری ایجاد کند.

در حقیقت برای روس ها، ایران متحدی مهم و قابل اعتماد نه تنها در سوریه بلکه در سایر تحولات منطقه ای به شمار می رود.

تجربه رویکردهای مشابه و همسویی نسبی دو کشور در سایر پرونده های منطقه ای از جمله در افغانستان، عراق و حتی آسیای مرکزی الگویی موفق و قابل تداوم است.

برخلاف کشورهای غربی و حتی برخلاف چین، ایران برای روسیه در آسیای مرکزی نه به عنوان یک رقیب بلکه به عنوان شریکی قابل اتکا به شمار می رود که بیش ازحذف بدنبال هم افزایی امنیتی، سیاسی و حتی اقتصادی است .

این موضوعی است که عربستان نمی تواند آن را درک کند[13] .

2-اهداف سفر ملک سلمان به روسیه مهمترین اهداف ملک سلمان از سفر به روسیه را می توان در دو محور اقتصادی و سیاسی تقسیم بندی کردکه تحقق این اهداف می تواند عربستان و روسیه را به سمت یک مشارکت راهبردی در بلند مدت سوق دهد.

1-2-اهداف اقتصادی با دیدی واقع گرایانه اگر اختلاف های عربستان و روسیه در منطقه را کنار بگذاریم هنگامی که بحث از انرژی و اقتصاد می شود منافع روسیه و عربستان بیش از هر زمان دیگری با یکدیگر گره می خورد و احتمال می رود که عواید اقتصادی سفر ملک سلمان به روسیه بسیار بزرگ باشد.

این درحالی است که با وجود همکاری های استراتژیک روسیه با ایران در طول چند سال گذشته، منافع آنها همواره همسو نبوده است و عربستان می تواند از این مساله به نفع خود استفاده کند و با استفاده از ابزارهای اقتصادی تا حدودی نفوذ ایران در روسیه را کاهش دهد.

شرکت نفت آرامکو عربستان و صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه از صندوقی به ارزش یک میلیارد دلار برای توسعه پروژه های خدمات نفتی در روسیه و عربستان خبر دادند.

این صندوق، صندوقی برای امور فناوری به ارزش یک میلیارد دلار تاسیس خواهد کرد.

از سوی دیگر عربستان از علاقه به سرمایه گذاری به ارزش 150 میلیون دلار در شرکت اکتشاف اوراسیا خبر می دهد.

احتمال می رود که شرکت سعودی آرامکو موضوع سرمایه گذاری احتمالی در پروژه گاز مایع طبیعی در قطب شمالی متعلق به شرکت نوواتک را بررسی کند و از طرح مشترکی با شرکت سیبور در ساخت کارخانه لاستیک سازی صنعتی سخن بگوید و یادداشت های تفاهمی در این خصوص به امضا ب رسد.

در همین حال نهاد صنایع نظامی عربستان موافقت اصولی خود را با شروع مذاکره درباره امکان خرید مقادیر زیادی سلاح و تجهیزات نظامی از روسیه اعلام کرده است[14].

نقش فعال روسیه و عربستان در میان دو کشور از سه کشور بزرگ ترین تولیدکننده نفت در جهان موضوعی حیاتی شمرده می شود.

خالد الفالح و الکسندر نوآک ، وزیران انرژی دو کشور در پنجم اکتبر به منظور بررسی بازار نفت و تلاش های صورت گرفته برای تمدید توافق کاهش تولید نفت جهانی گرد هم آمدند.

کاهش تولید و افزایش قیمت نفت خام یکی از اهداف مهم اقتصادی عربستان در این سفر به حساب می آید.

در واقع منافع متقابل عربستان و روسیه این واقعیت را روشن می کند که بخش اعظم این سفر به همکاری دو کشور در زمینه اقتصاد و انرژی اختصاص داشته است و عربستان ذخایر بزرگی ارز خارجی دارد که روسیه به آن برای پروژه های بی شمار خود نیازمند است.

از سوی دیگر عربستان به حمایت روسیه برای پروژه های خود در زمینه انرژی نیازمند است که در سند چشم انداز اقتصادی سال 2030 عربستان مسأله ای حیاتی شمرده می شود.

پروژه های همکاری عربستان و روسیه همچون کارخانه لاستیک سازی و تسلیحات سازی که قرار است در عربستان ساخته شود به تحقق اهداف چشم انداز 2030 کمک خواهد کرد.

منافع سیاسی این سفر کم تر حائز اهمیت خواهد بود؛ اما روشن است که عربستان و روسیه به دلایلی سیاسی و اقتصادی از داشتن روابطی محکم تر با یکدیگر نفع می برند و چه بسا تقویت روابط اقتصادی به تقویت روابط سیاسی دوکشور منجر شود.

2-2-اهداف سیاسی و امنیتی امضای موافقت نامه خرید تسلیحاتی از جمله سامانه موشکی اس 400 توسط سعودی ها بیش از آن که ماهیتی بازدارنده در حوزه نظامی داشته باشد، دارای پیامی سیاسی به نزدیک ترین متحد ریاض، یعنی واشنگتن است.

سعودی ها از این مسئله آگاهند که واشنگتن چندان رضایتی از خرید نظامی آنان از مسکو نخواهد داشت، اما از نظر رهبران ریاض لازم است که وابستگی تک محوری و یک سویه خود را به آمریکایی ها کاهش داده و ائتلاف ها و جهت گیریها در سیاست خارجی خود را تنوع ببخشند[15].

اما پیام سیاسی خرید تسلیحاتی ریاض از مسکو تنها هدف پادشاه عربستان از سفر به روسیه نیست.

از همان ابتدای آغاز جنگ علیه یمن، روسیه در کنار ایران، موضع مخالفت علیه تهاجم نظامی ائتلاف عربی به صنعا اتخاذ نمود، و حال با گذشت بیش از دو سال از جنگ عربستان در یمن و عدم دستیابی به نتیجه مشخص، سعودی ها دست به دامان مسکو شده اند تا برای برون رفت از باتلاق یمن چاره اندیشی کند.

باتلاقی که به نظر نمی رسد مسکو جز پایان عملیات نظامی در یمن، راه حل دیگری برای ریاض داشته باشد[16].

تحولات در سوریه نیز برخلاف منافع و اهداف عربستان در حال رقم خوردن است .

در شرایط کنونی دولت سوریه با حمایت تهران و مسکو از شرایط بسیار مناسبی نسبت به گذشته برخوردار می باشد.

کمتراز 10 درصد از خاک سوریه در اشغال داعش باقی مانده و دیگر گروه های شورشی و تروریستی، که در ابتدای شکل گیری بحران روزنه امید سعودی ها برای سقوط دولت بشاراسد بودند، در شرایط بسیار شکننده و نزدیک به شکست کامل به سر می برند.

در این وضعیت که بازیگری سعودی ها در تحولات سوریه بسیار کمرنگ تر از قبل شده است، تلاش مقامات سعودی آن است که از طریق نزدیکی به مسکو شاید بتواند جای پایی را برای خود در تحولات آتی سوریه باز کنند[17].

نتیجه گیری سفر ملک سلمان به روسیه توانست تا حد زیادی کرملین را به عنوان یکی از قدرت های تأثیرگذار در منطقه تثبیت کند و با توجه به درگیری عربستان در بحران های منطقه، این موضوع بیش از همه مورد توجه ریاض قرار گرفته است.

درک عربستان از موقعیت منطقه ای خود، باعث شده است تا به نیازش به ارتباط با روسیه بیشتر از قبل پی ببرد و با انعطاف هایی که در زمینه های اختلافی از جمله در بحران سوریه از خود بروز داده، تلاش می کند تا از مسکو به عنوان کانالی برای ارتقای موقعیت منطقه ای خود بهره برد.

از سوی دیگر روسیه نیز به این نتیجه رسیده است که بدون حضور عربستان نمی تواند اهداف خود را را در منطقه محقق سازد، هرچند روابط روسیه و عربستان در این سفر به تعبیر بسیاری از کارشناسان روابطی تاکتیکی بود اما این روابط می تواند در آینده ای نزدیک و تحت شرایط منطقه ای مشخصی، به همکاری های راهبردی نزدیک شود.

منابع و پی نوشت ها: [1] Gordon M.

Hahn, Russia’s Islamic Threat, Yale University Press, 2007,p30 [2] Roland Dannreuther, Luke March, Russia and Islam: State, Society and Radicalism, Taylor & Francis, 2010,p200 [3] Bruce Ware Robert, Dagestan: Russian Hegemony and Islamic Resistance in the North Caucasus, Routledge, 2014,p91 [4] Gordon M.

Hahn,p153 [5] دورنمای همکاری مسکو و الریاض، اسپوتنیک فارسی، 9/10/ 2017، قابل بازیابی در: https://sptnkne.

ws/fFYZ [6] خادم حرمین شریفین مفتی اعظم و رییس اداره امور دینی مسلمانان روسیه را به حضور پذیرفتند، خبرگزاری واس، 8/10/2017، قابل بازیابی در: http://www.

spa.

gov.

sa/viewfullstory.

php?lang=fa&newsid=1674923#1674923 [7] یونس حمیدی، چرا عربستان با قیمت نفت بازی می کند؟، اندیشکده راهبردی تبیین، 3مهر1395، قابل بازیابی در: http://tabyincenter.

ir/12764/ [8] سلیمان تنهادخت اطاقوری، جنگ نفتی بزرگ عربستان علیه ایران، سحری که به ساحر بازگشت، 10 فروردین 1395، قابل بازیابی در: http://tabyincenter.

ir/11186/ [9] سود 80 میلیارد دلاری عربستان و روسیه از توافق کاهش تولید نفت، قدس آن لاین، 15 مهر 1396، قابل بازیابی در: http://qudsonline.

ir/news/567125/ [10] کاهش بی سابقه تولید نفت عربستان/ آیا نفت گران خواهد شد؟، خبرگزاری شرق، 9مهر 1396، قابل بازیابی در: https://www.

mashreghnews.

ir/news/784942/ [11] عماد آبشناس، روابط تاکتیکی با عربستان استراتژیک با ایران، 7/10/2017، قابل بازیابی در، https://ir.

sputniknews.

com/opinion/201710072905193- روابط-عربستان-ایران/ [12] همان [13] عماد آبشناس، روابط عربستان و روسیه در مقابل رابطه ایران با روسیه، اسپوتنیک فارسی، 26/5/2015، قابل بازیابی در: https://ir.

sputniknews.

com/opinion/20150623391161/ [14] [15] پادشاه عربستان در روسیه بدنبال چیست؟، IUVMPress، 8 اکتبر 2017، قابل بازیابی در: http://iuvmpress.

com/fa/20801 [16] Игорь Субботин, Саудовский король ищет замену Вашингтону, 05٫10٫2017,in: http://www.

ng.

ru/world/2017-10-05/7_7088_saud.

html [17] پادشاه عربستان در روسیه به دنبال چیست، همان
کلید واژه ها: عربستان - روسیه - روابط - اسلام - کشور - اهمیت - قیمت نفت - پادشاه عربستان - اسلامی - افراطی - مسکو - سرمایه گذاری - حمایت - منطقه - حیاط خلوت - عادل - قیمت - اقتصادی - اعتمادی - تاریخی - انتظار - سرمایه - روس ها - حکومت - شوروی - همراه - امروز - تهران - سیاسی - سعودی

آخرین اخبار سرویس:
زلزله کرمانشاه؛ هشداری برای تهران

درخواست سه آژانس سازمان ملل برای پایان محاصره یمن

کمک ایرانیان مقیم سنگاپور به زلزله زدگان غرب کشور

حریری راهی پاریس شد

یادداشت/ محمدحسین محترم ترس پساداعش و استعفای حریری!

تیره شدن روابط آلمان و عربستان سعودی

به دلیل اظهارات گابریل درباره حریری عربستان سفیرش در برلین را فراخواند

ایران میزبان سیزدهمین اجلاس منطقه ای اتحادیه جهانی تعاون شد

ماموریت هیات تحقیقات سازمان ملل متحد در سوریه پایان یافت

منصور هادی استعفای استاندار عدن را نپذیرفت

کشته و زخمی شدن 50 سوری بر اثر انفجار تروریستی در ریف دیرالزور

تحولات اخیر قطر را اکنون در لبنان شاهد آن هستیم

حمایت وزیر خزانه داری آمریکا از اقدامات ولیعهد عربستان

ادعای جروزالم پست: آلمان بانک سپه ایران را تحریم کرد

وزیر خارجه بحرین: هر که خطر ایران را نبیند کور است!

افسانه بایگان: به همدلی نیاز داریم

کرملین: 60 تهدید تلفنی بمب گذاری علیه پوتین صورت گرفته است

الحریری: در راه فرودگاه ریاض هستم/ بازداشت نشده ام

روسیه قطعنامه پیشنهادی ژاپن ضد سوریه را وتو کرد

واکنش سعد الحریری به اظهارات اخیر وزیر امورخارجه آلمان

روسیه قطعنامه پیشنهادی ژاپن درباره سوریه را وتو کرد

تصویب فروش احتمالی سامانه دفاعی پاتریوت به لهستان توسط وزارت دفاع آمریکا

روسیه قطعنامه پیشنهادی ژاپن ضد سوریه را وتو کرد

آتش سوزی در ساختمان 6 طبقه منهتن ایالت نیویورک آمریکا

مقامات نظامی آمریکا از خرید همزمان سامانه اس-400 و جنگنده اف-35 توسط ترکیه ابراز نگرانی کردند

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 26 آبان

تودهنی محکم وزیرخارجه لبنان به همتای سعودی

هشدار دوباره عربستان به اتباع خود برای ترک خاک لبنان/در ادامه بحران آفرینی در منطقه

مجتهد: پادشاه عربستان طی چند روز آینده از قدرت کناره گیری می کند

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: امیدواریم طرح ژاپن درباره سوریه در شورای امنیت تصویب شود

دیدار حریری با بن سلمان قبل از عزیمت به فرانسه الحریری: در راه فرودگاه ریاض هستم/ بازداشت نشده ام

ناامیدی اروپایی ها از رایزنی هایشان در واشنگتن برای حفظ برجام

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

مذاکرات مقدماتی احزاب آلمان برای تشکیل دولت ائتلافی وارد وقت اضافه شد

نگرانی آمریکا از خرید همزمان سامانه اس-400 و جنگنده اف-35 توسط ترکیه

سعد الحریری: هم اکنون در مسیر فرودگاه هستم

ایران بیش از 19 هزار مهاجر غیرقانونی پاکستانی را در سال 2017 تحویل این کشور داد

ایرنا و خبرگزاری رسمی تونس برای تبادل مستقیم خبر،یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند

ادعای جروزالم پست: آلمان بانک سپه ایران را تحریم کرد

افشای اسناد جدید از کوچ اجباری مردم فلسطین

روزنامه های اقتصادی شنبه 27 آبان 96

پنتاگون فروش سامانه موشکی پاتریوت را به لهستان تصویب کرد

صلیب سرخ: سه شهر یمن با مشکل عدم دسترسی به آب سالم مواجهند

اردوغان به هدف قرار دادن عکس او و آتاتورک در رزمایش ناتو اعتراض کرد

زیردریایی سان خوان آرژانتین با بیش از 40 سرنشین ناپدید شد

رییس اجرایی افغانستان با مایک پنس دیدار کرد/تمرکز بر استراتژی ترامپ

صفحه اول روزنامه های شنبه 27 آبان

سالگرد قیام دانشجویی یونان به تظاهرات ضد آمریکایی تبدیل شد

دستور خروج نظامیان ترکیه ای را از رزمایش ناتو صادر کردم

سیاست عربستان، برای منطقه بسیار خطرناک است

ریزش بهمن جان 10 تن را گرفت

پیروزی شارلوا با دو گل رضایی

دیدار نخست وزیر مستعفی لبنان با محمد بن سلمان در عربستان

پیام عجیب اما سرشار از معنای پرویز پرستویی برای زلزله زدگان کردنشین + عکس

رسانه های روسی: اجلاس وزیران خارجه ایران ترکیه و روسیه در آنتالیا برگزار می شود

حیوانات در معرض انقراض +تصاویر

حزب حاکم زیمبابوه خواستار کناره گیری رییس جمهور 93 ساله این کشور شد

نابودی بیش از هزار و 200 مرکز تروریستی در سوریه توسط روسیه

معامله شاهزاده های بازداشتی سعودی با بن سلمان برای آزادی خود

نائورت: وتوی قطعنامه اخیر درباره سوریه در شورای امنیت ما را دلسرد کرد

یأس اروپایی ها بعد از رایزنی در واشنگتن برای حفظ برجام/ بی توجهی ترامپ به نکات برجامی می

سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران به تعویق افتاد

گلایه از سهم صفر ایران در ترانزیت هند و روس

درخواست حزب حاکم از موگابه برای کناره گیری از قدرت

روسیه در یک هفته 1250 مرکز تروریست ها در سوریه را بمباران کرد

روسیه: درخواست عربستان برای خارج کردن حزب الله از دولت لبنان قایب قبول نیست

جنرال دوستم با رجب طیب اردوغان دیدار کرد

شنبه 27 آبان | صفحه اول روزنامه همشهری

پای رضا ضراب به پرونده ترامپ باز شد

پاسخ ایران به اظهارات وزیر امور خارجه فرانسه در ریاض

فارس گزارش می دهد ترامپ اعلام کرد توان کاهش خرید نفت ایران وجود دارد/عدم اشاره به تعهدات برجامی آمریکا

اشتون کارتر: آمریکا آمادگی لازم برای مقابله سایبری با داعش را ندارد

درخواست حزب حاکم زیمبابوه برای کناره گیری موگابه و همسرش از قدرت

خواب پسر سلمان برای دونالد ترامپ

جزییات4خبر ویژه امروز شنبه 27 آبان ماه 1396

انتقاد از رفتار کاخ سفید در تراژدی کرمانشاه

چراغ سبز صهیونیست ها به آل سعود

پیام مهم ظریف برای وزیر خارجه تونس

«سی ان ان» : ناامیدی اروپایی ها از رایزنی ها برای حفظ برجام

هشدار بهداشت جهانی درباره احتمال مرگ 150 هزار کودک یمنی

واکنش جنبش «النجباء» به لایحه تحریمی کنگره آمریکا

جنگنده های روسیه از آسمان ایران گذشتند

سیبل شدنِ عکس اردوغان در رزمایش ناتو، تنش آفرید

سفیر پیشین روسیه در لبنان: استعفای الحریری ریشه در منافع اقتصادی و شخصی وی دارد

رایزن ایران:ایدئولوژی تکفیری زاده سعودی هاست/عربستان نتایج انتخاب غلطش را بپذیرد

هدف از نشست سران ایران، روسیه و ترکیه

تنهایی ریاض در جنگ با تهران

پرتاب ماهواره امنیتی برای بار دوم به تعویق افتاد

خبرهای ضد و نقیض درباره ورود حریری به فرانسه

خط و نشان نفتی عربستان برای ایران/ سعودی ها برای بیایان یمن چه خوابی دیده بودند؟

توییت جدید سعد حریری از عربستان منتشر شد + عکس

دهکده کوتوله ها در چین +تصاویر

لفاظی وزیر خارجه بحرین علیه ایران

بازداشت 11 مبلّغ داعش در قزاقستان

عریستان در پی تکرار تحریم قطر علیه لبنان است

جایگزین احتمالی آقای مربی

روسیه: هدف ما و حزب الله در سوریه یکی است

واکنش ایران به اظهارات وزیر خارجه سعودی

اردوگاه پناهندگان روهینگیایی در بنگلادش

واکنش عطا محمد نور در حمله به هوادارانش در کابل

شهادت اولین خبرنگار زن حشد الشعبی در عراق

موزه کتاب مقدس در واشنگتن+عکس

شهرهای گمشده در جهان(1)+عکس

کنایه جالب نماینده سوریه به عربستان؛ آیا پیشنهاد سلمان فارسی در جنگ خندق هم دخالت ایران در امور اعراب بود؟

آمریکا: جنگ مستقیم عربستان با ایران حماقت است

حضور 70 خبرنگار خارجی در مناطق زلزله زده غرب کشور

شرط بن سلمان برای آزادی شاهزداگان بازداشت شده

تنش میان ترکیه، ناتو و آمریکا

حزب الله در برابر خطر داعش از لبنان دفاع کرد

دیلی میل: پادشاه سعودی هفته آینده به نفع پسرش کناره گیری می کند

کمک بزرگ فیسبوک به زلزله زدگان در ایران

داعش : واتیکان را به خاک و خون می کشیم +عکس

«محمد بن سلمان» رسماً پادشاه عربستان می شود

اعلام زمان برگزاری جام جهانی بسکتبال سه نفره

شکارچیان داعش شکار شدند

لبنان روی آرامش نمی بیند مگر با خلع سلاح حزب الله!

نماینده سوریه: آیا پیشنهاد سلمان فارسی در جنگ خندق هم دخالت ایران در امور اعراب بود؟

روسیه: آمریکا از کمیته حقیقت یاب سازمان ملل درباره حوادث شیمیایی سوریه برای اهداف خود استفاده می کند

نماینده مجلس آمریکا: حماقت محض است اگر عربستان آغازگر جنگ مستقیم با ایران باشد

عادل الجبیر: همیشه از لبنان حمایت کرده ایم

500 پرواز فوق العاده به مناطق زلزله زده

دفاع جانانه باسیل از حزب الله در روسیه

داماد ترامپ متهم به پنهان کاری شد

الحریری: اقامتم در عربستان درباره لبنان است

مبارزه با چاق ها در وزارت دفاع روسیه

BEOGRADSKI STRATEŠKI DIJALOG

آیا ترامپ قربانی بعدی رسوایی های جنسی خواهد شد؟

سازمان اطلاعات آلمان: تروریسم همچنان بزرگترین چالش برای ماست

دستور خروج همه نظامیان حاضر در رزمایش ناتو را صادر کردم

ویدیو/ استاد الازهر مصر: اگر مخالفت برخی از صحابه با پیامیر نبود، الان در آرامش بودیم 

اتمامِ حجت رییس شورای اروپا به انگلیس درموردآغازمذاکرات تجاری برگزیت

پایان کابوسی به نام داعش در عراق

حمله جنگنده های سعودی به یمن

دیدار جابری انصاری با مقام های ترکیه

روسیه با حزب الله هدف مشترک دارد

حمله جنگنده های روس به داعش با عبور از آسمان ایران و عراق

گزارش الاخبار از تنهایی ریاض در جنگ با تهران

ایران بیش از 19 هزار مهاجر غیرقانونی پاکستانی را در سال 2017 تحویل این کشور داد

اسپوتنیک در فهرست خبرگزاری های خارجی در آمریکا ثبت شد

همکاری اقتصادی شرکت های ایرانی و اسلوونیایی

سرمربی بلغاری سایپا به کشورش بازگشت

برخورد بالگرد با هواپیما در انگلیس

ایران بیش از 19 هزار مهاجر غیرقانونی پاکستانی را در سال 2017 تحویل این کشور داد

تقریباً تمامی منافع سعودی ها با منافع اسراییل مشترک است

آمریکا: هفته آینده تکلیف کره شمالی مشخص می شود

افشاگری جدید نخست وزیر سابق قطر در مورد عربستان

دیدار جابری انصاری با مقام های ترکیه

ایران بیش از 19 هزار مهاجر غیرقانونی پاکستانی را در سال 2017 تحویل این کشور داد

دیلی میل: پادشاه سعودی هفته آینده به نفع پسرش کناره گیری می کند

انفجار خونین در سوریه/ آمار اولیه 26 کشته

شرط بن سلمان برای آزادی شاهزادگان دستگیرشده

زیرکی حزب الله در برابر چالش طلبی عربستان

پایان داعش در عراق

نیکی هیلی:روسیه نشان داد که قابل اعتماد نیست

نشست فرستاده رییس جمهوری آمریکا در اربیل

حمایت وزیر صهیونیست دولت ترامپ از اقدامات ولیعهد سعودی

عربستان در تلاش است تا لبنان را تحت سلطه خودش درآورد

مرگ خطرناک ترین مرد دنیا+عکس

بن سلمان از چه کسی مشاوره می گیرد؟

نماینده چین در امور افغانستان با فرمانده ارتش پاکستان دیدار کرد

حمایت آمریکا از اقدامات ولیعهد عربستان

ماکرون: ایران مواضع ما را بد برداشت کرده است

شلیک بمب افکن Tu-22M3 روسیه به مواضع داعش + فیلم

بازگشت معاون برکنار شده موگابه به کشور

فیس بوک 200 هزار دلار کمک اهدایی به زلزله زدگان را آزاد می کند

ادامه فرار مسلمانان میانمار و افزایش تعداد آوارگان در بنگلادش به 833 هزار نفر

استعفای حریری؛تلاش برای ایجاد هرج و مرج در منطقه

واکنش عراقی ها به اقدام ضد الحشدالشعبی کنگره آمریکا/ خشم بغداد از اقدام امریکا

همه چیز درباره عجیب و غریب ترین و درخشان ترین خلیج کره زمین! +تصاویر

ویدیو: جمع خوانی شعر «ای ایران» توسط کودکان کرمانشاهی

دوحه: تحریم قطر به شیوه دیگری در لبنان تکرار می شود

واکنش وزیر خارجه لبنان به خلع سلاح حزب الله

حمله بمب افکن های دورپرواز روسیه به مواضع داعش در «البوکمال»

حمله جدید راکتهای روسی به سمت داعش در سوریه

ضربات بمب افکن Tu-22M3 بالای تروریست ها در سوریه + ویدئو

زاسپکین: ما و حزب الله هدف مشترک در سوریه داریم

دونالد ترامپ آنها را دوست ندارد! +عکس

ایران سخنانم را بد برداشت کرده است!

تنهایی عربستان در جنگ با ایران

قطار تهدیدات «داعش» به ایستگاه «واتیکان» رسید

هدف از نشست سران روسیه، ایران و ترکیه

ایران درباره موضع فرانسه در منطقه سوءبرداشت کرده است/تهران باید رویکردی کمتر ستیزه جویانه در منطقه اتخاذ کند

تبادل اطلاعات نظامی بین عربستان و اسراییل

استقرار سه هزار نیروی جدیدِ آمریکایی در افغانستان

هلاکت 16 مزدور سعودی به دست تک تیراندازان یمنی

دلایل تنش ناگهانی میان ناتو و ترکیه/ آیا آنکارا از پیمان ناتو خارج می شود؟

فقط امارات، سعودی را همراهی می کند

حمله انتحاری داعش 20شهروند آواره سوری را به خاک و خون کشید

انگلیس بدهی 400 میلون پوندی به ایران را پرداخت می کند

اروپا ماجراجویی های عربستان را نمی پذیرد

حمایت استیون منوچین از اقدامات ولیعهد عربستان

بازار جدید برده داری در لیبی

هیچ کشوری برای زلزله زدگان کمک ارسال نکرد

شرط بن سلمان برای آزادی شاهزداگان بازداشت شده

واکنش جنبش «النجباء» به لایحه تحریمی کنگره آمریکا

پرونده نقش های امنیتی مخفیانه داماد ترامپ به جریان افتاد

بی خبری از تاجر 34 ساله طلای ترکیه در امریکا جنجال برانگیز شد

راز احضار محمود عباس به عربستان برملا شد

تحلیل مطبوعات صهیونیستی از استعفای اجباری حریری

عماد اصلانی مناره بازاری سفر پادشاه عربستان به روسیه؛ اهداف و چالش ها

عماد اصلانی مناره بازاری سفر پادشاه عربستان به روسیه؛ اهداف و چالش ها