مطالب مرتبط:
چرا اسراییل به دنبال جدایی کردستان عراق بود
چرا رژیم صهیونیستی بدنبال جدایی کردستان عراق بود
تاکید وزیر خارجه عراق برغیرقانونی بودن همه پرسی منطقه کردستان
ظریف: اگر کمک ایران نبود، داعش در کردستان عراق دولت ایجاد می کرد
انتخابات ریاستی و پارلمانی کردستان عراق به تعویق افتاد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 2 آبان 1396 ساعت 00:322017-10-23بين الملل

چرا اسراییل به دنبال جدایی کردستان عراق بود


موقعیت جغرافیایی اقلیم کردستان به خاطر هم مرزی با ایران، عراق، ترکیه و سوریه از دو منظرِ نفود و مقابله با رقبا دارای اهمیت راهبردی ویژه ای برای رژیم صهیونیستی است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار، همه پرسی غیر قانونی اقلیم کردستان در 25 سپتامبر2017 باعث ریزش ها و رویش هایی در سطح دیپلماسی منطقه بود.

البته ابعاد ریزش در این اقدام خودسر بسیار بیشتر از رویش آن بود.

شاید طراحان و مجریان این اقدام تصور نمی کردند که تا این حد در غربت دیپلماتیک قرار گیرند.

عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی تنها حامیان آشکار همه پرسی اقلیم کردستان بودند.

البته حتی حمایت این دو بازیگر منطقه ای نیز در چارچوب منافع کردی نبود بلکه یک سری منافع شخصی باعث شد تا عربستان و اسراییل در نقش شوالیه وارد صحنه شوند.

رادیو فردا در بررسی چرایی حمایت اسراییل از اقلیم کردستان ادعا می کند: اسراییل از سال های دور روابطی رومانتیک با کردهای عراق داشته و این دلدادگی از دهه 60 در جریان بوده است.

این در حالیست که تاریخ نشان داده است که صهیونیسم دلداده­ ای جز صهیونیسم ندارد و اسراییل نیز به عنوان پروژه­ ای از مجموع پروژه­ های صهیونیسم بین الملل همچون رویای نیل تا فرات، نقش کارگزار در اقلیم کردستان را به عهده دارد.

برای تببین این مساله می توان دلایل حمایت رژیم صهیونیستی از همه پرسی اقلیم کردستان را در سه سطح ژئوپلتیکی، ژئواستراتژیکی و ژئواکونومیکی جستجو کرد: الزامات ژئوپلتیکی: برخی ها مفهوم و چیستی ژئوپلیتیک را چنین تشریح کرده اند: سیاست­ های جغرافیایی، جغرافیای سیاسی یا ژئوپلیتیک، درحقیقت نتایج جغرافیایی یک سیاست است؛ به عبارت دیگر در ژئوپلیتیک که معنای لغوی آن سیاست زمین است نقش عوامل محیط جغرافیایی در سیاست ملل بررسی می­ شود.

در نظر عده ای دیگر، ژئوپلیتیک از حد یک علم نظری فراتر رفته و آن را علمی کاربردی می­ دانند.

بر اساس این دیدگاه، ژئوپلیتیک، علمی است که برای دست یافتن به اهداف سیاسی و فائق آمدن بر قدرت های رقیب و حتی تسلط بر دیگران مورد استفاده قرار می گیرد.

رویکرد طرفداران این تعریف متأثر از ژئوپلیتیک انتقادی است.

از نظر این گروه، ژئوپلیتیک سنتی با هدف استعمار و سلطه بر دیگران، زمینه استفاده سیاستمداران از اندیشه­ های جغرافیایی را فراهم می سازد و به نحو فعالی، ضمن تأمین منافع قدرت ها، در خدمت شکل دادن به سیاست­ های جهانی است.

در تحلیل های ژئوپلیتیک، سعی بر آن است که میان کانون های قدرت منطقه ای و بین المللی با موقعیت جغرافیایی منطقه مورد نظر، رابطه ای برقرار شود.

برای مشخص شدن مطلب، صاحب نظران مثال صفحه شطرنج را بیان می کنند که در آن، علاوه بر تعداد و نوع مهره های موجود، محل قرار گرفتن آنها نسبت به مهره های رقیب نیز اهمیت زیادی دارد.

اقلیم کردستان عراق درست در قلب کشورهای قدرتمند منطقه خاورمیانه همچون ایران، عراق، ترکیه و سوریه قرار دارد.

ضمن آنکه رژیم صهیونیستی کشورهای نامبرده را از جمله تهدید زاترین کشورها در مقابل موجودیت جعلی خود می داند.

از منظر ژئوپلتیکی می توان گفت که اقلیم کردستان به عنوان هارتلند سیاسی برای رژیم صهیونیستی محسوب می شود و هرگونه قلمروسازی در این منطقه باعث خواهد شد تا این نقطه جغرافیایی به عنوان اهرم فشار در جنگ های دیپلماتیک با کشورهای مذکور به کار گرفته شود.

به همین علت رژیم صهیونیستی در تلاش است تا با تقویت قدرت چانه زنی اقلیم کردستان در مقابل چهار کشور رقیب، نوعی جنگ نیابتی در عرصه سیاسی را در این منطقه براه بیاندازد.

از اینرو اساساً سرنوشت مردم کرد برای صهیونیست ها حائز اهمیت نبوده و جغرافیای سیاسی اقلیم کردستان است که اسراییلی ها را وادار به حمایت از همه پرسی کرد.

الزامات ژئواستراتژیکی ایولا کست نویسنده کتاب جغرافیا نخست در خدمت جنگ و بئاتریس ژیبلین استاد جغرافیای سیاسی و بنیانگذار موسسه ژئوپلتیک فرانسه معتقدند که واژه ژئواستراتژی و استفاده ای که از آن در برخی امور مرتبط با روابط قدرت می شود، بر اهمیت اشکال جغرافیایی تأکید می کند.

دلیل این امر آن است که فلان تنگه، فلان شهر بزرگ، فلان سرزمین قومی و حتی فلان مکان نمادین منافع خاصی را در نظر قدرت های رقیب جلوه می دهد که همین منافع و گاه یکی از آنها، ابزار مهمی برای تضمین کنترل مستمر و تملک آن سرزمین یا برای مقابله با نفوذ رقیب در آن مکان محسوب می شوند.

برای نمونه، ذخایر نفت خلیج فارس دارای منافع ژئواستراتژیکی مهم بین المللی هستند و یا مثلاً تنگه هرمز از دهه های قبل و حتی از قرن ها پیش موضوع رقابت های ژئواستراتژیکی بوده است.

این رقابت های استراتژیکی مربوط به رهبران حکومت ها و ارتش های کشورهاست.

آنها کمابیش این رقابت های دائمی خود را پنهان نگاه می دارند و فقط در شرایط بروز بحران یا در لحظه اجرا و حتی پس از اجرای مقاصدشان آنها را موضوع مناظره ژئوپلیتیکی بین شهروندان کشور خود یا در سطح بین المللی قرار می دهند.

موقعیت جغرافیایی اقلیم کردستان به خاطر هم مرزی با ایران، عراق، ترکیه و سوریه از دو منظرِ نفود و مقابله با رقبا دارای اهمیت راهبردی ویژه ای برای رژیم صهیونیستی است.

حضور سایه­ وار ایران در جنوب لبنان و بلندی های جولان سوریه موجب شده تا به قول صهیونیست ها مرزهای ایران تا مرزهای اراضی اشغالی کشیده شود.

از این رو استراتژیست های رژیم صهیونیستی ضروری می دانند که برای برقراری موازنه در سطح ژئواستراتژیکی با ایران، می بایست زمینه حضور اسراییل در اقلیم کردستان در درازمدت فراهم شود.

بنابراین دومین دلیل اصلی حمایت رژیم صهیونیستی از طرح کردستان بزرگ، بهره مندی از جغرافیای اقلیم کردستان در شرایط تخاصم و جنگ با کشورهای رقیب است.

در علوم نظامی از این مقوله تحت عنوان جغرافیای نظامی نیز یاد می شود.

الزامات ژئواکونومیکی ژئواکونومی رابطه بین قدرت و محیط اقتصادی-تجاری را تعریف می کند.

شکست شوروی در جنگ سرد نشان داد که نداشتن نگاه ژئواکونومیکی به محیط پیرامون به موازات قدرت نظامی تا چه حد می تواند سرنوشت یک قدرت را در شرایط بحرانی تحت تاثیر قرار دهد.

در دنیایی که بسرعت به سمت اقتصاد جهانی پیش می رود، اهداف و منافع سیاست ملی موضوعی برای اهداف و منافع اقتصادی می شود.

هدف اصلی ژئواکونومی کنترل سرزمین ها و دستیابی به قدرت فیزیکی نبوده، بلکه دست یافتن به سلطه اقتصادی است که در نهایت شکل نوینی از هژمونی را در قالب توان اقتصادی در عرصه منطقه ای و بین المللی پدید می آورد.

روند کنونی تحولات نظام بین الملل، بیانگر این است که کشوری نقش قدرت برتر جهانی را در سده بیست و یکم بازی خواهد کرد که بتواند بر منابع و خطوط انتقال انرژی جهان بویژه نفت و گاز تسلط داشته باشد.

نفت موجود در اقلیم کردستان عراق بویژه شهر کرکوک و موقعیت ترانزیتی این اقلیم برای انتقال نفت و گاز از منطقه به جهان، مساله ای است که ذهن آینده پژوهان عرصه ژئواکونومی را به خود مشغول ساخته است.

رژیم صهیونیستی در منطقه ای قرار دارد که ذخایر نفتی و گازی آن در دست دولت­ هایی است که هر لحظه ممکن است به خاطر مسائل ایدئولوژیکی و تحولات اجتماعی(انقلاب ها) در این کشورها همچون انقلاب اسلامی ایران در مضیقه قرار بگیرد.

از این رو این رژیم نیاز مبرم دارد تا جایگزین های مطمئن­ تری برای آینده بحرانی خود در منطقه بی ثبات غرب آسیا فراهم کند.

همچنین اقلیم کردستان به خاطر مورد تحریم قرار گرفتن از جانب کشورهای پیرامون، از جمله بکرترین بازارهای تجاری برای فروش کالاهای اسراییلی بویژه تسلیحات است.

در واقع رژیم صهیونیستی سعی دارد تا اقلیم کردستان را -همچون رفتار اعتیاد گونه عربستان سعودی برای تهیه سلاح آمریکایی- به خود وابسته کند و از این مساله در میان مدت و درازمدت بهره برداری اقتصادی کند.

ایجاد اخلال در روابط ژئواکونومیکی کشورهای ایران، عراق، ترکیه و سوریه از طریق یک عامل ناسازگار همچون کردستان از دیگر اهداف صهیونیست ها در عرصه اقتصادی است.

بدین ترتیب در این عرصه نیز صهیونیست ها با منابع انرژری اقلیم کردستان کار دارند و منافع اقتصادی خود را دنبال می کنند.

نتیجه گیری: در مجموع به نظر می رسد که تحقق رویای نیل تا فرات یا بهتر است بگوییم ژئوصهیونیسم از جمله مهمترین انگیزه های رژیم صهیونیستی در حمایت از همه پرسی اقلیم کردستان است.

البته حتی رویای کردستان بزرگ نیز ذیل رویای نیل تا فرات قابل تعریف نبوده و اینگونه نیست که صهیونیست ها برای اقلیم کردستان نقش مستقل قائل شده باشند و این منطقه نیز همچون سایر مناطق مدنظر می بایست نهایتاً تحت سلطه صهیونیسم قرار گیرد.


کلید واژه ها: اقلیم کردستان - کردستان - رژیم صهیونیستی - اسراییل - صهیونیستی - منطقه - حمایت - عربستان - عربستان سعودی - رژیم - عراق - علمی کاربردی - کردستان عراق - سیاستمداران - سیاسی - غیر قانونی - بین المللی - دیپلماسی - زمین - ریزش - طرفداران - علمی - کاربردی - طراحان - بازیگر - شوالیه - تاریخ - جدایی - اهمیت - رادیو

آخرین اخبار سرویس:
محمد حسین جمشیدی، افسانه سیفی ناجی تبیین وضعیت آینده بحران سوریه بر مبنای علل داخلی و عوامل بین المللی

یادداشت/ محمد بابایی چشم های کور آمریکا از کینه ایران

لاوروف: برهم خوردن برجام باعث بحران در روابط بین الملل می شود

نماینده ویژه سازمان ملل از موافقت طرف های یمنی با دور جدید مذاکرات خبر داد

حمله لفظی لاوروف به سران اتحادیه اروپا

انفجار در محله «روزنگارد» در شهر مالمو در جنوب سوئد

مقام های سابق آمریکایی: ترامپ از اروپا می خواهد با نابودی برجام آن را نجات دهد

درخواست محمود عباس از سازمان ملل برای به رسمیت شناختن فلسطین

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

حمایت آمریکا از کردهای سوریه تاثیری بر تصمیم ترکیه ندارد

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

درخواست فرانسه برای خویشتن داری مقامات ترکیه در سوریه

مسیحیان سن برناردو، اعضای مسجد را به شام میان ادیانی دعوت کردند

روزنامه های ورزشی دوشنبه 2 بهمن 96

عادل الجبیر بار دیگر ایران را به دخالت در امور کشورها متهم کرد

پشیمانی ناسا از اعزام این زن جنجالی به ایستگاه فضایی + عکس

تحلیل تویئت های یک سال گذشته ترامپ

تظاهرات صدها هزار نفری علیه ترامپ + عکس

سفیر چین به ابهامات حادثه سانچی پاسخ داد/ زمینه صدور ویزای خانواده جان باختگان فراهم می شود

پیشنهاد محمود عباس به اتحادیه اروپا

جیمز متیس: ترکیه آمریکا را از حملات هوایی در سوریه مطلع کرد

لاوروف: فروپاشی برجام باعث هرج و مرج در روابط بین الملل می شود

ظریف: راه گفت وگو برای همسایگان ما باز است/ پرکردن خزانه اسلحه سازان به صلح و ثبات کمک نمی کند

پارلمان نروژ درخواست توقف "اخراج پناهجویان افغانستانی" را رد کرد

تصاویر/ سال اول ریاست جمهوری ترامپ

علی باقری دولت آبادی، مهدی ماهیدشتی آینده سیاسی کردستان سوریه: بیم ها و امیدها

تصاویر جنجالی سال اول ریاست جمهوری ترامپ

رویای عجیب ایوانکا ترامپ ؛ نخستین رییس جمهور زن آمریکا در سال 2032

کارتن خوابی که فوق لیسانس از آلمان دارد!

آمریکا به شدت نگران اوضاع شمال غرب سوریه است

کشته شدن 18 شهروند سوری در حمله ترکیه به عفرین

مکرون: توییت های ترامپ را جدی نگیرید

عادل الجبیر، بار دیگر ایران را متهم کرد

عملیات ارتش آزاد سوریه در منبج آغاز شد

لاوروف: تحریم‎های آمریکا، باعث تغییر سیاست خارجی روسیه نخواهد شد

لاوروف: اقدام های یکجانبه آمریکا علیه ایران و سوریه موجب خشم ترکیه شده است

اروپا برای راضی کردن ترامپ، در زمینه موشکی و منطقه ای به ایران فشار می آورد

راز سری ترین پروژه های کنترل ذهن

فرانسه خواستار تشکیل فوری شورای امنیت شد

غسل کردن پوتین در هوای زیر صفر

ایندیپندنت: آیا ترامپ واقعا بدترین رییس جمهور آمریکاست

«چاینکی» غذای محلی پر طرفدار افغانستان

لیون 2-1 پاری سن ژرمن / ویدئو

استراتژی ترامپ و موازنه قدرت در خاورمیانه

آرامش سخت به دست آمده استقلال / لطفا به هم نزنید این شرایط را!

عنایت الله یزدانی، عاطفه طحانیان زاده، احسان فلاحی بررسی مقایسه ای راهبرد ترکیه و عربستان در بحران سوریه

تظاهرات معترضان به مسائل معیشتی در تونس به درگیری با پلیس کشیده شد

اینتر 1-1 آ اس رم / ویدئو

رد مفاد برجام، بی ارزش کردن آن است

تحریم های آمریکا غیر منطقی است

وزیر خارجه فرانسه خبر سفرش به ایران را اعلام کرد

سازمان نجات کودکان درخصوص افزایش تلفات دیفتری در یمن هشدار داد

صادق خان: حملات توییتری ترامپ علیه اسلام همان تاکتیک داعش است

فرانسه خواهان خویشتنداری مقامات ترکیه در سوریه شد

لندن / تظاهرات زنان علیه ریاست جمهوری ترامپ

آناتولی: عملیات «ارتش آزاد سوریه» در منبج آغاز شده است

ظریف:دوران محروم کردن دیگران از امنیت گذشته و اکنون نوبت ایجاد شبکه های امنیتی است

بشار رسن: طارمی جز سه مهاجم برتر آسیاست؛ اما حالا علیپور را آقای گل می کنیم

اتفاق جالب برای زوج مازاد پرسپولیس

ایوانکا ترامپ برای ریاست جمهوری آمریکا آماده می شود

لاوروف: روسیه هراسی غرب از دوران جنگ سرد بیشتر شده است

دیدار و گفتگو مشاور شاه عربستان با رییس جمهوری الجزایر

قطر در نشست مشورتی ناتو شرکت می کند

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 2 بهمن

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 2 بهمن

پرسپولیس و مهم ترین چیزی که باید به آن افتخار کند

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته

بیانیه وزارت خارجه آمریکا درباره اوضاع در شمال غرب سوریه

آخرین تحولات دومین روز عملیات نظامی ارتش ترکیه در عفرین سوریه

ریاست جمهوری ترامپ یک سال به روایت تصویر

5 کشته به دنبال فرو ریختن بهمن در ترکیه

وزیر دفاع آمریکا:ترکیه پیش از حمله هوایی به سوریه با واشنگتن مشورت کرد

یادداشت خواندنی ظریف درباره ایجاد شبکه های امنیتی در فایننشال تایمز

کرملین زمان دیدار پوتین با ترامپ را فاش کرد

یک زن آلمانی به جرم عضویت در داعش به اعدام محکوم شد

آسیا تایمز: چرا پوتین از کیم جونگ اون تعریف کرده است

نصرالله حجازی، آرش بیدالله خانی تروریسم تکفیری و ریز سیستم های امنیتی شرق ایران؛ راهبردهای امنیتی پایدار برای آسیای غربی

سناتور دمکرات: نمی دانم چرا جمهوریخواهان بر ادامه تعطیلی دولت اصرار دارند

عربستان خواستار ادامه همکاری کشورهای عضو اوپک و غیر عضو اوپک شد

ارتش سوریه چهار روستای استان حماه را آزاد کرد

تسلط ارتش سوریه و متحدانش بر دومین پایگاه نظامی در شمال سوریه

اهداف اردوغان از عملیات عفرین

تحول در روابط دهلی نو- تل آویو؛ هند جایگزین اروپا می شود

فعالیت میدان های نفتی «الساره» در شرق لیبی از سر گرفته شد

هشدار سازمان نجات کودکان درباره افزایش تلفات دیفتری در یمن

تداوم پیشروی های ارتش سوریه و متحدانش در حومه حماه

نیروهای مورد حمایت عربستان اجازه فرود بالگرد اماراتی را ندادند

ترامپ: جمهوریخواهان ماشه گزینه هسته ای را بکشند

طوفان سال 2018 اروپا در راه است؟

رونمایی ظریف از ایده "شبکه سازی امنیتی" در یادداشت فایننشال تایمز

ظریف:شبکه سازی امنیتی ایده ابداعی ایران است برای حل مسائل موجود

ظریف: راه گفت وگو برای همسایگان ما باز است/ پرکردن خزانه اسلحه سازان به صلح کمک نمی کند

ترکیه فرانسه را با تروریست ها مقایسه کرد

دروغ پردازی وزیر خارجه عربستان درباره یمن خودکشی سیاسی است

آوارگی بیش از 700 هزار غیر نظامی در سودان جنوبی

دیپورت مهاجران «غیرقانونی» از آمریکا با غل و زنجیر

لوفیگارو: وزیر خارجه فرانسه 14 اسفندماه به تهران سفر می‏ کند

پیام توییتری بعیدی نژاد برای افتخارات برجام

جزییاتی خواندنی از حرم مطهر حضرت زینب (س)

چرا اسراییل به دنبال جدایی کردستان عراق بود

چرا اسراییل به دنبال جدایی کردستان عراق بود