مطالب مرتبط:
چرا اسراییل به دنبال جدایی کردستان عراق بود
چرا رژیم صهیونیستی بدنبال جدایی کردستان عراق بود
تاکید وزیر خارجه عراق برغیرقانونی بودن همه پرسی منطقه کردستان
ظریف: اگر کمک ایران نبود، داعش در کردستان عراق دولت ایجاد می کرد
انتخابات ریاستی و پارلمانی کردستان عراق به تعویق افتاد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 2 آبان 1396 ساعت 00:322017-10-23بين الملل

چرا اسراییل به دنبال جدایی کردستان عراق بود


موقعیت جغرافیایی اقلیم کردستان به خاطر هم مرزی با ایران، عراق، ترکیه و سوریه از دو منظرِ نفود و مقابله با رقبا دارای اهمیت راهبردی ویژه ای برای رژیم صهیونیستی است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار، همه پرسی غیر قانونی اقلیم کردستان در 25 سپتامبر2017 باعث ریزش ها و رویش هایی در سطح دیپلماسی منطقه بود.

البته ابعاد ریزش در این اقدام خودسر بسیار بیشتر از رویش آن بود.

شاید طراحان و مجریان این اقدام تصور نمی کردند که تا این حد در غربت دیپلماتیک قرار گیرند.

عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی تنها حامیان آشکار همه پرسی اقلیم کردستان بودند.

البته حتی حمایت این دو بازیگر منطقه ای نیز در چارچوب منافع کردی نبود بلکه یک سری منافع شخصی باعث شد تا عربستان و اسراییل در نقش شوالیه وارد صحنه شوند.

رادیو فردا در بررسی چرایی حمایت اسراییل از اقلیم کردستان ادعا می کند: اسراییل از سال های دور روابطی رومانتیک با کردهای عراق داشته و این دلدادگی از دهه 60 در جریان بوده است.

این در حالیست که تاریخ نشان داده است که صهیونیسم دلداده­ ای جز صهیونیسم ندارد و اسراییل نیز به عنوان پروژه­ ای از مجموع پروژه­ های صهیونیسم بین الملل همچون رویای نیل تا فرات، نقش کارگزار در اقلیم کردستان را به عهده دارد.

برای تببین این مساله می توان دلایل حمایت رژیم صهیونیستی از همه پرسی اقلیم کردستان را در سه سطح ژئوپلتیکی، ژئواستراتژیکی و ژئواکونومیکی جستجو کرد: الزامات ژئوپلتیکی: برخی ها مفهوم و چیستی ژئوپلیتیک را چنین تشریح کرده اند: سیاست­ های جغرافیایی، جغرافیای سیاسی یا ژئوپلیتیک، درحقیقت نتایج جغرافیایی یک سیاست است؛ به عبارت دیگر در ژئوپلیتیک که معنای لغوی آن سیاست زمین است نقش عوامل محیط جغرافیایی در سیاست ملل بررسی می­ شود.

در نظر عده ای دیگر، ژئوپلیتیک از حد یک علم نظری فراتر رفته و آن را علمی کاربردی می­ دانند.

بر اساس این دیدگاه، ژئوپلیتیک، علمی است که برای دست یافتن به اهداف سیاسی و فائق آمدن بر قدرت های رقیب و حتی تسلط بر دیگران مورد استفاده قرار می گیرد.

رویکرد طرفداران این تعریف متأثر از ژئوپلیتیک انتقادی است.

از نظر این گروه، ژئوپلیتیک سنتی با هدف استعمار و سلطه بر دیگران، زمینه استفاده سیاستمداران از اندیشه­ های جغرافیایی را فراهم می سازد و به نحو فعالی، ضمن تأمین منافع قدرت ها، در خدمت شکل دادن به سیاست­ های جهانی است.

در تحلیل های ژئوپلیتیک، سعی بر آن است که میان کانون های قدرت منطقه ای و بین المللی با موقعیت جغرافیایی منطقه مورد نظر، رابطه ای برقرار شود.

برای مشخص شدن مطلب، صاحب نظران مثال صفحه شطرنج را بیان می کنند که در آن، علاوه بر تعداد و نوع مهره های موجود، محل قرار گرفتن آنها نسبت به مهره های رقیب نیز اهمیت زیادی دارد.

اقلیم کردستان عراق درست در قلب کشورهای قدرتمند منطقه خاورمیانه همچون ایران، عراق، ترکیه و سوریه قرار دارد.

ضمن آنکه رژیم صهیونیستی کشورهای نامبرده را از جمله تهدید زاترین کشورها در مقابل موجودیت جعلی خود می داند.

از منظر ژئوپلتیکی می توان گفت که اقلیم کردستان به عنوان هارتلند سیاسی برای رژیم صهیونیستی محسوب می شود و هرگونه قلمروسازی در این منطقه باعث خواهد شد تا این نقطه جغرافیایی به عنوان اهرم فشار در جنگ های دیپلماتیک با کشورهای مذکور به کار گرفته شود.

به همین علت رژیم صهیونیستی در تلاش است تا با تقویت قدرت چانه زنی اقلیم کردستان در مقابل چهار کشور رقیب، نوعی جنگ نیابتی در عرصه سیاسی را در این منطقه براه بیاندازد.

از اینرو اساساً سرنوشت مردم کرد برای صهیونیست ها حائز اهمیت نبوده و جغرافیای سیاسی اقلیم کردستان است که اسراییلی ها را وادار به حمایت از همه پرسی کرد.

الزامات ژئواستراتژیکی ایولا کست نویسنده کتاب جغرافیا نخست در خدمت جنگ و بئاتریس ژیبلین استاد جغرافیای سیاسی و بنیانگذار موسسه ژئوپلتیک فرانسه معتقدند که واژه ژئواستراتژی و استفاده ای که از آن در برخی امور مرتبط با روابط قدرت می شود، بر اهمیت اشکال جغرافیایی تأکید می کند.

دلیل این امر آن است که فلان تنگه، فلان شهر بزرگ، فلان سرزمین قومی و حتی فلان مکان نمادین منافع خاصی را در نظر قدرت های رقیب جلوه می دهد که همین منافع و گاه یکی از آنها، ابزار مهمی برای تضمین کنترل مستمر و تملک آن سرزمین یا برای مقابله با نفوذ رقیب در آن مکان محسوب می شوند.

برای نمونه، ذخایر نفت خلیج فارس دارای منافع ژئواستراتژیکی مهم بین المللی هستند و یا مثلاً تنگه هرمز از دهه های قبل و حتی از قرن ها پیش موضوع رقابت های ژئواستراتژیکی بوده است.

این رقابت های استراتژیکی مربوط به رهبران حکومت ها و ارتش های کشورهاست.

آنها کمابیش این رقابت های دائمی خود را پنهان نگاه می دارند و فقط در شرایط بروز بحران یا در لحظه اجرا و حتی پس از اجرای مقاصدشان آنها را موضوع مناظره ژئوپلیتیکی بین شهروندان کشور خود یا در سطح بین المللی قرار می دهند.

موقعیت جغرافیایی اقلیم کردستان به خاطر هم مرزی با ایران، عراق، ترکیه و سوریه از دو منظرِ نفود و مقابله با رقبا دارای اهمیت راهبردی ویژه ای برای رژیم صهیونیستی است.

حضور سایه­ وار ایران در جنوب لبنان و بلندی های جولان سوریه موجب شده تا به قول صهیونیست ها مرزهای ایران تا مرزهای اراضی اشغالی کشیده شود.

از این رو استراتژیست های رژیم صهیونیستی ضروری می دانند که برای برقراری موازنه در سطح ژئواستراتژیکی با ایران، می بایست زمینه حضور اسراییل در اقلیم کردستان در درازمدت فراهم شود.

بنابراین دومین دلیل اصلی حمایت رژیم صهیونیستی از طرح کردستان بزرگ، بهره مندی از جغرافیای اقلیم کردستان در شرایط تخاصم و جنگ با کشورهای رقیب است.

در علوم نظامی از این مقوله تحت عنوان جغرافیای نظامی نیز یاد می شود.

الزامات ژئواکونومیکی ژئواکونومی رابطه بین قدرت و محیط اقتصادی-تجاری را تعریف می کند.

شکست شوروی در جنگ سرد نشان داد که نداشتن نگاه ژئواکونومیکی به محیط پیرامون به موازات قدرت نظامی تا چه حد می تواند سرنوشت یک قدرت را در شرایط بحرانی تحت تاثیر قرار دهد.

در دنیایی که بسرعت به سمت اقتصاد جهانی پیش می رود، اهداف و منافع سیاست ملی موضوعی برای اهداف و منافع اقتصادی می شود.

هدف اصلی ژئواکونومی کنترل سرزمین ها و دستیابی به قدرت فیزیکی نبوده، بلکه دست یافتن به سلطه اقتصادی است که در نهایت شکل نوینی از هژمونی را در قالب توان اقتصادی در عرصه منطقه ای و بین المللی پدید می آورد.

روند کنونی تحولات نظام بین الملل، بیانگر این است که کشوری نقش قدرت برتر جهانی را در سده بیست و یکم بازی خواهد کرد که بتواند بر منابع و خطوط انتقال انرژی جهان بویژه نفت و گاز تسلط داشته باشد.

نفت موجود در اقلیم کردستان عراق بویژه شهر کرکوک و موقعیت ترانزیتی این اقلیم برای انتقال نفت و گاز از منطقه به جهان، مساله ای است که ذهن آینده پژوهان عرصه ژئواکونومی را به خود مشغول ساخته است.

رژیم صهیونیستی در منطقه ای قرار دارد که ذخایر نفتی و گازی آن در دست دولت­ هایی است که هر لحظه ممکن است به خاطر مسائل ایدئولوژیکی و تحولات اجتماعی(انقلاب ها) در این کشورها همچون انقلاب اسلامی ایران در مضیقه قرار بگیرد.

از این رو این رژیم نیاز مبرم دارد تا جایگزین های مطمئن­ تری برای آینده بحرانی خود در منطقه بی ثبات غرب آسیا فراهم کند.

همچنین اقلیم کردستان به خاطر مورد تحریم قرار گرفتن از جانب کشورهای پیرامون، از جمله بکرترین بازارهای تجاری برای فروش کالاهای اسراییلی بویژه تسلیحات است.

در واقع رژیم صهیونیستی سعی دارد تا اقلیم کردستان را -همچون رفتار اعتیاد گونه عربستان سعودی برای تهیه سلاح آمریکایی- به خود وابسته کند و از این مساله در میان مدت و درازمدت بهره برداری اقتصادی کند.

ایجاد اخلال در روابط ژئواکونومیکی کشورهای ایران، عراق، ترکیه و سوریه از طریق یک عامل ناسازگار همچون کردستان از دیگر اهداف صهیونیست ها در عرصه اقتصادی است.

بدین ترتیب در این عرصه نیز صهیونیست ها با منابع انرژری اقلیم کردستان کار دارند و منافع اقتصادی خود را دنبال می کنند.

نتیجه گیری: در مجموع به نظر می رسد که تحقق رویای نیل تا فرات یا بهتر است بگوییم ژئوصهیونیسم از جمله مهمترین انگیزه های رژیم صهیونیستی در حمایت از همه پرسی اقلیم کردستان است.

البته حتی رویای کردستان بزرگ نیز ذیل رویای نیل تا فرات قابل تعریف نبوده و اینگونه نیست که صهیونیست ها برای اقلیم کردستان نقش مستقل قائل شده باشند و این منطقه نیز همچون سایر مناطق مدنظر می بایست نهایتاً تحت سلطه صهیونیسم قرار گیرد.


کلید واژه ها: اقلیم کردستان - کردستان - رژیم صهیونیستی - اسراییل - صهیونیستی - منطقه - حمایت - عربستان - عربستان سعودی - رژیم - عراق - علمی کاربردی - کردستان عراق - سیاستمداران - سیاسی - غیر قانونی - بین المللی - دیپلماسی - زمین - ریزش - طرفداران - علمی - کاربردی - طراحان - بازیگر - شوالیه - تاریخ - جدایی - اهمیت - رادیو

آخرین اخبار سرویس:
سفر ظریف به ترکیه برای گفت وگو با وزاری خارجه روسیه و ترکیه

زیردریایی مفقودشده آرژانتین 12 پیام اضطراری ارسال کرده بود

نخستین حمله داعش در کشمیر

آزار و اذیت جنسی همسر سعد حریری!

جک استرو: سیاست های عربستان می تواند برای منافع انگلیس خطرناک باشد

فرار رهبر مخالف دولت ونزوئلا به اسپانیا

جری آدامز از رهبری شن فن کنار خواهد رفت

قطع کمک های مالی پارلمان اروپا به ترکیه

عراق: داعش در کشور ما تمام شد

36 نظامی به اتهام همکاری با عوامل کودتا در ترکیه بازداشت شدند

طرح جدید ترامپ برای تبادل اراضی میان فلسطینی ها و رژیم صهیونیستی

زخمی شدن دو نفر در حمله با چاقو در ایالت فلوریدا

نیمی از کانادایی ها اسلام هراس هستند

بازداشت 36 مظنون به همکاری با عوامل کودتا در ترکیه

اتحادیه اروپا کمک های مالی به ترکیه را قطع کرد

روسیه 2020 کشتی فضایی به ماه می فرستد

اعلام آمادگی کشورهای جهان برای ارسال کمک به زلزله زدگان کرمانشاه

تهدید تشکیلات خودگردان فلسطین به قطع مذاکرات با آمریکا

پاریس: برای گفتگو درباره مسائل منطقه ای با تهران در ارتباط هستیم

«سعد الحریری» استعفای خود را در بیروت تقدیم می کند

وزارت خارجه عربستان سفیر آلمان در ریاض را احضار کرد

ارتباط علی سلمان و زندانیان سرشناس دربند آل خلیفه با خارج قطع است

لیبرمن: کشورهای عربی در اقدامی علیه ایران با اسراییل صلح کنند

موگابه امروز از ریاست جمهوری زیمبابوه برکنار می شود

احتمال عدم حضور وزیر خارجه لبنان در نشست اضطراری اتحادیه عرب

رهبر مخالف دولت ونزوئلا پس از فرار از کشور ، وارد اسپانیا شد

یدک کش ژاپنی با ناوشکن آمریکایی برخورد کرد

«جادوگر نظامی»، پست جدید در ارتش اسراییل!

حمله هوایی سعودی ها به یک اتوبوس در یمن

راهکار آنکارا برای جلوگیری از ورود تروریست ها

وزیر خارجه قطر: روابط قطر با ایران منحصر به فرد است

یدک کش ژاپنی با ناوشکن آمریکایی برخورد کرد

مژگان قربانی، سرور سوری انقلاب یمن؛ فرصت ها و چالش های ایران بر اساس مدل راهبردی ‏SWOT

اقدامات آمریکا، تاکیدی بر سیاست خصمانه علیه مردم فلسطین است

ورود نیرو های جدید ترکیه به شمال سوریه

فرمانده نیروهای هسته ای آمریکا: دستور غیرقانونی ترامپ را نمی پذیرم

یک مقام لبنانی از عدم حضور وزیر خارجه لبنان در نشست اضطراری اتحادیه عرب خبر داد

تیراندازی در هیوستون تگزاس، مظنون با نیروهای امنیتی درگیر شده است

شهادت دختر خبرنگار به دست نیروهای داعش

مقام لبنانی: وزیر خارجه احتمالا در نشست اضطراری اتحادیه عرب شرکت نمی کند

سوء قصد نافرجام به افسرعالی امنیتی مصر

تظاهرات دو هزار نفر از کارکنان زیمنس آلمان

تهدید تشکیلات خودگردان فلسطین به قطع مذاکرات با آمریکا

اعلام آمادگی کشورهای جهان برای ارسال کمک به زلزله زدگان کرمانشاه

برخورد یدک کش ژاپنی با ناوشکن آمریکایی

چین: بنگلادش و میانمار به طور دوجانبه بحران روهینگیا را حل کنند

زخمی شدن دو نفر در حمله با چاقو در ایالت فلوریدا

مذاکرات ایران و اروپا درباره مذاکرات هسته ای در اصفهان برگزار می شود

دیدار مهم «سعد الحریری» با بن سلمان

اردوغان عذرخواهی ناتو برای اقدام توهین آمیز حین برگزاری رزمایش را نپذیرفت

یأس اروپایی ها برای حفظ برجام

محاصره تروریست های داعش در البوکمال

سیاست های ماکرون باید خوشایند ایران باشد

جبهه خلق برای آزادی فلسطین: سیاست آمریکا علیه مردم فلسطین خصمانه است

چراحریری به جای بیروت به پاریس رفت؟

"همکاری بین المللی" علیه اردوغان شکل گرفته است

تنگ تر شدن محاصره ی یمن جان میلیون ها شهروند را تهدید می کند

سفر معاون فدریکا موگرینی به تهران؛ یکشنبه شب

با ایران برای بحث درباره موضوعات منطقه ای در ارتباط هستیم

ظریف به ترکیه رفت نشست سه جانبه ظریف، لاوروف و چاووش اوغلو امروز در ترکیه

لئون پانتا و سیزده افسر سابق امنیت ملی آمریکا خواستار حمایت از برنامه رویاپردازان شدند

متحدان آمریکا از حفظ برجام در کنگره مایوس شده اند

یک مقام ارشد لبنانی خبر داد احتمالا وزیر خارجه لبنان در نشست اضطراری اتحادیه عرب شرکت نکند

برخورد یک یدک کش ژاپنی به ناوشکن آمریکایی

سفر ظریف به آنتالیا جهت دیدار با لاوروف و چاووش اوغلو

وبا یک میلیون نفر را در 3 شهر یمن تهدید می‏ کند

لحظه شهادت رنا عجیلی اولین شهیده و خبرنگار میدانی حشدالشعبی

مقامات کلمبیا از کشف و توقیف بیش از دو تن کوکایین خبر دادند

ناسزاگویی رسانه های سعودی به میشل عون

یدک کش ژاپنی با ناوشکن آمریکایی برخورد کرد

وزیر خارجه قطر: روابط قطر با ایران منحصر به فرد است

تاکید سفیر انگلیس در ایران بر اهمیت آزادی شهروندان دوتابعیتی برای روابط دوجانبه

جک استراو: عربستان مستبدترین کشور دنیاست

کهکشانی که عینا مشابه راه شیری است

داعش از نخستین حمله این گروه در کشمیر خبر داد

خبرگزاری داعش از نخستین حمله این گروه در کشمیر خبر داد

رد ادعای دخالت ایران در حمله موشکی به ریاض

حماقت عربستان

لیبرمن: کشورهای عربی با ما علیه ایران متحد شوند

داعش مسئولیت انفجار شهر «سریناگار» پاکستان را بر عهده گرفت

طرح ترامپ برای تشکیل کشور فلسطین

ترامپ و اطلاعیه درباره نفت

عکاس در بحرانها با سوژه همذات پنداری کند؛ عطا طاهرکناره از زلزله بم و کرمانشاه می گوید

چین: بنگلادش و میانمار به طور دوجانبه بحران روهینگیا را حل کنند

بیانیه دفتر «عباس» در واکنش به بسته شدن دفتر«ساف»

جنرال امریکایی: از صدور فرمان «غیرقانونی» حمله هسته ای جلوگیری خواهم کرد

چرا کودتای زیمبابوه رخ داد؟

بیانیه پنج گروه فلسطینی در حمایت از توافقات فتح و حماس

گزارشی از 3 زبان رایج بین داعشی ها

موگابه یکشنبه از ریاست جمهور زیمباوه برکنار می شود

افشاگر سعودی: ملک سلمان به زودی کناره گیری می کند

نیروهای جدید ترکیه وارد شمال سوریه شدند

پیشروی های چشمگیر ارتش سوریه در شهر البوکمال

سرزمین عجایب؛ قطب شمال+تصاویر

عربستان مستبدترین کشور دنیاست

عربستان سفیر آلمان در ریاض را فراخواند

سفر ظریف به ترکیه

گاردین: اوضاع یمن فاجعه ننگ آوری برای انگلیس

احضار سفیر آلمان در ریاض در اعتراض به سخنان گابریل

افزایش درگیری میان بوداییان و مسلمانان سریلانکا

خروج کاروان «رابرت موگابه» از محل اقامت رییس جمهور

عربستان سفیر آلمان در ریاض را احضار کرد

اینستاپست جنجالی مرضیه برومند درباره زلزله کرمانشاه ! + عکس

وزیر خارجه قطر: روابط قطر با ایران در نوع خود «منحصر به فرد» است

مرگ در کمین یک میلیون نفر در 3 شهر یمن!

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی: کشور های عربی باید علیه ایران متحد شوند

تحولات شبه جزیره کره

وزارت خارجه آلمان درخصوص اوضاع خاورمیانه ابراز نگرانی کرد

تنش در روابط ورشو و کی یف/ اوکراین سفیر لهستان را احضار کرد

اذعان وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به عدم آمادگی برای رویارویی با حزب الله

مقابله ارتش سوریه با جبهه النصره

بازگشت حریری به لبنان کلید حل بحران است

رد ادعای دخالت ایران در حمله موشکی به ریاض

ویدیوهایی از ظهور تا سقوط موگابه / چگونه نخست وزیر لبنان توسط عربستان مهار شد؟ / ویدیوهایی از نبرد شدید در آخرین پایگاه داعش / ویدیوهایی از کمک های عجیب به زلزله زدگان کرمانشاه / تصاویر پهپادها از حجم تخریب مناطق زلزله زده

طرح ترامپ برای تشکیل کشور فلسطین با شرایطی متفاوت

وبا یک میلیون نفر را در 3 شهر یمن تهدید می‏ کند

سخت ترین آزمون دوران صدر اعظمی مرکل

فرمان ضربه هسته ای صادر خواهد شد؟

کمدین های روس وزیر دفاع اسپانیا را دست انداختند

رابطه قطر با ایران منحصر به فرد است

واکنش «قلیچدار اوغلو» به جنجال اخیر میان ناتو و ترکیه

سیاست های عربستان در لبنان و یمن می تواند خطری برای منافع انگلیس باشد

لیبرمن: کشورهای عربی با ما علیه ایران متحد شوند

الحریری: موضع سیاسی ام را در لبنان توضیح می دهم

نقش رضا ضراب در مهندسی انتخابات ترکیه توسط آمریکا

داعش مسئولیت انفجار شهر سریناگار را بر عهده گرفت

دستور حمله هسته ای غیرقانونی ترامپ را اطاعت نمی کنم

در برابر اجرای دستور حمله هسته ای ترامپ مقاومت خواهم کرد

دفتر سازمان آزادیبخش فلسطینی آمریکا را تهدید کرد!

هشدارهای بین المللی درباره شرایط ناگوار انسانی در یمن

تسویه های عربستان به ارتش هم کشیده شده است

ظریف تهران را به مقصد ترکیه ترک کرد

بازجویی شاهزادگان سعودی زیر فشار روانی

کلینتون «مشروعیت» پیروزی ترامپ را زیر سئوال برد

روایت العرب از استراتژی آمریکا علیه ایران

گذرگاه رفح به مدت سه روز بازگشایی شد

جک استرو: سیاست های عربستان در لبنان و یمن می تواند خطری برای منافع انگلیس باشد

اتحادیه عرب علیه ایران نشست فوری برگزار کرد

وزیر دفاع اسراییل: کشورهای عربی با ما علیه ایران متحد شوند

وزیر خارجه قطر: رابطه قطر با ایران منحصر به فرد است

کمدین های روس وزیر دفاع اسپانیا را دست انداختند

گذرگاه رفح به مدت سه روز بازگشایی شد

مسکو، شهر هوشمند و مرکز فناوری های مالی می شود

استقبال وزیر خارجه لبنان از سخنان اخیر حریری

لیبرمن: کشورهای عربی با ما علیه ایران متحد شوند

برنامه آمریکا برای تقویت عربستان مقابل ایران

داعش مسئولیت انفجار شهر سریناگار پاکستان را بر عهده گرفت

سخت ترین آزمون دوران مرکل

تاکید قطر بر روابط با ایران

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی: از کشورهای عربی می خواهم با ما علیه ایران متحد شوند

بازداشت زنان و کودکان شاهزادگان سعودی!

روابط قطر با ایران منحصر به فرد است

ارتش سوریه کنترل یک انبار قطعات یدکی را در ریف دمشق به دست گرفت

نماینده سوریه: آیا پیشنهاد سلمان فارسی دخالت ایران در امور اعراب بود؟

اقدام کثیف و زشت سعودی ها نسبت به همسر سعدحریری!

عذرخواهی ناتو به سادگی قابل بخشش نیست

موگابه یکشنبه از ریاست جمهوری برکنار می شود

رامین باز هم نیمکت نشین شد!

ژنرال هایتن:در برابر حمله هسته ای ترامپ مقاومت خواهم کرد

کشف لاشه 5 متری یک جانور دریایی عجیب در روسیه+ تصاویر

سندی برای اثبات ادعای عربستان در مورد ایران وجود ندارد

بلومبرگ: تسویه های عربستان به ارتش هم کشیده شد

برخورد یدک کش با ناوشکن نیروی دریایی آمریکا نزدیک آب های ژاپن

ایران مسئول حمله موشکی به ریاض نیست

پایان عجیب و باورنکردنی ماجرای گم شدن یک خودرو در آلمان

کمدین های روس وزیر دفاع اسپانیا را دست انداختند

امتیاز ویژه تل آویو به ریاض

یک میلیون یمنی در معرض ابتلا به وبا

نیکی هیلی: اقداماتمان علیه سوریه به تصمیمات شورای امنیت خلاصه نمی شود

جزییات بیانیه پنج گروه فلسطینی در حمایت از توافق آشتی

یحیی السنوار با هنیه دیدار و گفتگو کرد

وزیر امور خارجه قطر: روابط ایران و قطر خاص است

هدف گیری دقیق صهیونیستها روی اهالی قدس شریف

هشدار پزشکان بدون مرز درباره وضعیت یمن

حمایت یکپارچه عراق از نجباء در برابر تحریم آمریکا

اردوغان عذرخواهی ناتو را نپذیرفت

لیبرمن: کشورهای عربی با ما علیه ایران متحد شوند

لیبرمن: کشورهای عربی با ما علیه ایران متحد شوند

آتش جاویدان ایران

ظریف برای حضور در اجلاس «کشورهای ضامن آتش بس در سوریه» به ترکیه رفت !

موگابه، یکشنبه برکنار می شود

پسر ملک عبدالله در بین شکنجه شدگان ولیعهد جوان+ تصویر

داعش از سه جهت محاصره شد+ تصاویر

اظهارات قاطع السیسی درباره سهم آبی مصر

عید استقلال لبنان با حضور سعد حریری

عربستان مستبدترین کشور دنیا

عزل و نصب های "بن سلمان" در ارتش عربستان

لیبرمن: کشورهای عربی با ما علیه ایران متحد شوند

وزیر خارجه قطر: روابط قطر با ایران در نوع خود «منحصر به فرد» است

ثانیه های آخر پیروزی بر داعش در سوریه و عراق

ریاض در تکاپوی نجات از باتلاق جدید

تظاهرات فرانسویها علیه مکرون

نبیه بری: بازگشت حریری به لبنان کلید حل بحران است

رد ادعای دخالت ایران در حمله موشکی به فرودگاه ریاض

ظریف تهران را به مقصد ترکیه ترک کرد

متحدان آمریکا از حفظ برجام در کنگره مایوس شده اند

همسر «روی مور» اعلام کرد اتهام فساد اخلاقی شوهرش به نفع ترامپ تمام شده است

ظریف عازم ترکیه شد

ظریف راهی ترکیه شد

کنایه نبض بازار به بانک آینده

چرا اسراییل به دنبال جدایی کردستان عراق بود

چرا اسراییل به دنبال جدایی کردستان عراق بود