مطالب مرتبط:
بانک از ربا متولد شده است/ ماجرای نامه مجلس به حوزه درباره رباخوری بانکها
نشست مدیرعامل بانک کشاورزی با فراکسیون شاهد مجلس
نشست مدیرعامل بانک کشاورزی با فراکسیون شاهد مجلس شورای اسلامی
نشست مدیرعامل بانک کشاورزی با فراکسیون شاهد مجلس
تجمع کارمندان اخراجی بانک صادرات مقابل مجلس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 2 آبان 1396 ساعت 00:202017-10-23اقتصادي

بانک از ربا متولد شده است/ ماجرای نامه مجلس به حوزه درباره رباخوری بانکها


مسئول اقتصاد مقاومتی حوزه های علمیه با اشاره به مخالفت امام خمینی(ره) با این شعار بانک ها که پول پول می آورد گفت: در مردادماه مجلس طی نامه ای به رییس حوزه های علمیه صریحا به وضعیت نزول خوری بانکها اشاره کرده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی باشگاه "خبرنگاران پویا، بانکداری اسلامی و لزوم عمل به آن مسئله ای است که امروزه به چالش بزرگی تبدیل شده است.

دریافت سودهای بالای بانکی و دریافت سرسام آور جریمه دیرکرد از یک سو در سالهای اخیر با واکنش مراجع تقلید روبه رو شده است و از سوی دیگر با اعتراضات مردمی نسبت به دریافت این نوع سودهای بانکی بالا و نابرابر مواجه شده است.

همچنین یک علت عمده و مهم ایجاد کننده شائبه شرعی در بانکها منعقد شدن قراردادهای صوری و غیر واقعی است که به نوعی هم خلاف شرع وهم ضربه زننده به تولید و اقتصاد است زیرا قرارداد صوری در اصل رابطه بانک با بازار کالا و خرید و فروش را قطع می کند .

بنابراین درباره جایگاه بانک در نظام اقتصادی اسلام و بررسی واکنشها و نظرات کارشناسان اقتصاد اسلامی درباره اقتصاد غربی و بانکداری غربی گفت وگویی داشته ایم با حجت الاسلام احمدعلی یوسفی مسئول راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه های علمیه کشور و کارشناس اقتصاد اسلامی.

*بانک زاییده ربا استتسنیم: همان طور که مستحضرید مسئله عملکرد نامطلوب بانکها در عرصه اقتصاد کلان و بانکداری بدون ربا در چند سال اخیر با انتقادهای فراوانی مواجه شده.

لطفا جایگاه بانک در اقتصاد اسلامی را تشریح کنید؟درباره اقتصاد اسلامی و جایگاه بانک در آن به عنوان یک نهاد پولی مالی در فضای کلان اسلامی انتقادها و بحثها فراوان است.

اقتصاد اسلامی در بستر خود نیازمند قطعا یک نهاد و سیستم پولی و مالی است.

و طبعا هر نهاد پولی در هر جامعه تابع مدل و نوع نظام اقتصادی آن است و این نهاد پولی قاعدتا باید متناسب با مدل و دیدگاه اقتصادی هر جامعه شکل گرفته باشد و فعالیت بکند.

مفهوم بانک زاییده مدل اقتصادی لیبرال و سرمایه داری غربی است و وظیفه اصلی در ابتدای تاسیس این بوده که مازاد پول و پس انداز جامعه را جمع آوری کند و سپس آن مبالغ را به افرادی که نیازمند منابع مالی هستند پرداخت کند و به تبع آن بانک بابت این پرداخت و واسطه گری یک نرخ بهره و ربا دریافت کند.

*شعار بانک "پول پول می آورد" است.

امام خمینی(ع) علنا با این شعار مخالفت کردتسنیم: بنابراین شما معتقدید خشت اولیه بانک با ربا و بهره بنا شده است؟ واکنش امام خمینی(ره) در برابر این نهاد ربا آلود چه بوده است؟بانک در نظام سرمایه داری شاکله و تاریخچه اش براساس ربا و بهره بنا شده است و موسسه ای و نهادی به نام بانک ابزاری برای تحقق شعار "پول پول می آورد" شکل گرفته است.

چون در نظام سرمایه داری هدف این است پول باید پول به وجود بیاورد و سرمایه هم به دنبالش سرمایه بیاورد و بنابراین نطفه و ریشه بانک براساس ربا شکل گرفته است و این دقیقا مخالف نظر امام خمینی(ره) بود که می فرمودند باید نظام اسلامی را به شکلی طراحی کنید که پول خودش به تنهایی پول خلق نکند.

به طور کلی در جهان اسلام درباره اقتصاد اسلامی دو نظریه اساسی و اصلی درباره جایگاه بانک و نهاد پولی کنونی وجود دارد.

دیدگاه اول این است که نظام موجود اقتصادی کشورهای اسلامی که از در اصل مدل اقتصادی سرمایه داری غربی الگو گرفته اند بنابر این گروه اول معتقدند این نظام لیبرالی موجود در کشورهای اسلامی کافی است فقط با ظواهر شرعی سازگاری داشته باشد و می گویند همین را هم به عنوان نهاد پولی - مالی در جهان اسلام بپذیریم و فقط ظاهر قراردادها و عقود را با صورت شرع سازگاری دهیم و کفایت می کند.

*ماجرای نامه مجلس به رییس حوزه های علمیه کشور درباره رباخوری بانکهاتسنیم: اکنون وضعیت بانکداری بدون ربا در کشورهای اسلامی که عمدتا اهل سنت هستند چگونه است؟سالها کشورهای اسلامی درصدد انجام این امر بودند حتی کشوری مثل پاکستان چندین سال قانون بانکداری بدون ربا داشت ولی بعد از مدتها که متوجه شد که توانایی اسلامیزه کردن بانک را ندارد تمام قانون بدون ربای خودشان را حذف کردند و دوباره به سمت و سوی بانک ربوی سوق پیدا کردند.

حتی عربستان هم قانون شان بر اساس بانکداری عادی و ربوی است و شاید بتوان چند عدد بانک غیر ربوی در میان آنها پیدا نمود ولی فضای حاکم بانکداری ربوی است.

تنها در ایران بعد از انقلاب اسلامی قانون بانکداری بدون ربا مطرح شد و این قانون هم صحیح و بی اشکال بود اما متاسفانه اکنون فضای رباآلود بانکها آنچنان وخیم شده است که مردادماه سال گذشته رییس مرکز پژوهش های مجلس رسما به آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه کشور در طی نامه ای اعلام کرد بانکها علنا دچار رباخواری و صوری سازی قراردادها هستند.

بنابراین قانون بانکداری بدون ربا اشکالی نداشت اما مشکل اصلی فعالیت و رفتار بانکها در عمل و فضای واقعی بود که از اساس ربوی و خلاف شرع بود.

*مراجع تقلید و علما صراحتا با دیدگاه اسلام-مالی مخالف اندتسنیم: نظر علما و مراجع تقلید درباره دیدگاه اسلام-مالی که بیان می دارد نظام اقتصادی غربی پذیرفته شود به آن لباس شرعی بپوشانیم چیست؟ علما و مراجع تقلید دیدگاه اول که براساس ظاهرسازی شرعی بر عقود بانکی بود را نمی پذیرند و آن را تحت عنوان اسلام -مالی تلقی می کنند و این نگاه عمدتا در کشورهای اهل سنت طرفدار دارد.

لفظ اسلام- مالی توسط آیت الله جوادی آملی نامگذاری شده است .

بنابراین اکثر علما و مراجع با این دیدگاه اسلام-مالی صریحا مخالفت دارند و افرادی هم مثل آقای شاه آبادی و شهید صدر که صاحبنظر در اقتصاد هستند نیز کاملا با این دیدگاه اول به مخالفت برخواسته اند.

امام خمینی هم شدیدا با رویکرد اسلام- مالی و اسلامیزه کردن اقتصاد سرمایه داری کاملا مخالف بود و در ابتدای انقلاب تصریح کرد مدل اقتصادی سرمایه داری غرب که می گوید پول باید پول بیاورد شدیدا محکوم است.

ایشان فرمودند فعالیت اقتصادی نباید اینگونه باشد، بلکه منشاء درآمد اقتصادی جامعه باید براساس چارچوب عقود اسلامی و اقتصاد واقعی باشد.

*فتوای جالب رهبری در مورد اقتصادوبانک اسلامیتسنیم: آیا اسلام و به طور کلی علمای اسلامی نظریه و مدل در مورد اقتصاد اسلامی و بانکداری بدون ربا دارند؟آقای شاه آبادی استاد امام خمینی فردی صاحب نظر در حوزه اقتصاد اسلامی بوده است و ایشان قبل از شهید صدر الگو و مدل اقتصاد اسلامی را تبیین کرده اند و متاسفانه الان بین پژوهشگران مغفول مانده است.

بنده در مقاله ای تحت عنوان الگوی اقتصاد آیت الله شاه آبادی این دیدگاه را به نگارش درآورده ام.

مقام معظم رهبری نظر فقهی و فتوای جالب در مورد انتقاد از سیستم اسلام -مالی دارد.

ایشان تصریح می کنند هر برنامه اقتصادی باید دارای دو ویژگی باشند: 1- تولید ثروت ملی بکند، 2- توزیع عادلانه ثروت و رفع محرومیت را به صورت توامان به همراه داشته باشد.

*بانک فقیر عادی را تبدیل به یک فقیر بدهکار می کندتسنیم: لطفا بیشتر درباره دیدگاه و فتاوی رهبری درباره جایگاه اقتصاد اسلامی و اقتصاد بدون ربا چیست؟ مقام معظم رهبری صریحا می فرمایند اگر هر فعالیت اقتصادی این دو ویژگی را نداشته باشد هر مقدار هم با ظواهر شرع سازگار باشد این فعالیت اسلامی محسوب نمی شود.

اساسا رهبری بیشتر از سایرین رویکرد اولیه و سالم اقتصاد اسلامی را به وضوح و زیبایی تبیین کرده است و این فتوای صریح فقهی رهبری است.

اما متاسفانه بانک به نوعی با نظر رهبری از ریشه متغایر است.

بانک با نرخ های سود بالا و جریمه دیرکرد افراد فقیر را تبدیل به فقیر وامدار و بدهکار می کند و دلسوزی هم به بیچاره و بیچارگان ندارد.

تسنیم: نظر شما درباره کارشناسانی که قائل به دیدگاه اسلام-مالی و دارای عقیده لباس شرعی پوشاندن به اقتصاد لیبرال هستند، چیست؟بله آن افرادی که میلیاردی وام می گیرند در این سیستم ضرری نمی کنند بلکه تجربه نشان داده قشر ضعیف و متوسط جامعه اکثرا از بانک متضرر شده اند.

نگاه اسلام -مالی و لباس شرعی پوشاندن به اقتصاد غربی متاسفانه به کسانی که ادعای اقتصاد اسلامی دارند نیز رسوخ کرده و گروهی از اندیشمندان اقتصاد اسلامی دقیقا طرفدار این نگاه در کشورمان هستند و می گویند در نظام سرمایه داری می توان ظواهر شرع و عقود اسلامی را پیاده کرد و در حال حاضر متاسفانه اکثر دولتی ها هم طرفدار این نوع نگاه هستند.

در طرح جامع بانکداری تقریبا عقود مشارکتی واقعی جایگاهی ندارد آن مقدار قلیلی هم که در طرح آورده اند عملا اجرایی نخواهد شد.

عمق عقد و قرارداد در بانکداری به سمت عقود مبادله ای و عقد مرابحه ای رفته است که عمده اهل سنت در این باره نظرات فراوانی دارند و خیلی از کارشناسان اسلامی عقیده دارند در عقد مرابحه که بازدهی ثابت دارد حیله ربا نهفته است به طور کلی ساختار بانک به گونه ای است که تحمل و توان پذیرش عقود اسلامی و شرعی را در درون خود ندارد.


کلید واژه ها: اقتصاد - بانک - اقتصاد اسلامی - اسلام - اسلامی - اقتصادی - اقتصاد مقاومتی - واکنش - جامعه - بانکداری اسلامی - خبرنگار - کارشناس - قرارداد - امام - نظام - سرمایه - مالی - مراجع تقلید - خرید و فروش - بانکی - نامه - اعتراضات - مجلس - نرخ بهره - مراجع - تولید - بازار - رابطه - گزارش - وظیفه

آخرین اخبار سرویس:
قیمت فروش انواع تبلت با سیستم عامل ویندوز چقدر است؟

بررسی و نقد برنامه های اقتصادی دولت سازندگی سیاست های تعدیل اقتصادی و پیامدهای آن

افزایش توانایی فیزیکی سالمندان با 7 دقیقه پیاده روی در روز

نقل و انتقالات بانکی دست و پای صادرات را بست

سیده صدیقه جلال پور ، فرانک نادی تحقیق و توسعه صنایع دارویی کشورهای در حال توسعه

تعرفه تبلیغات اتوبوسی چقدر است؟

انتقاد شدید استاندار کرمانشاه از ارسال پیامک برای زلزله زدگان + عکس

نگهداری از رنگ خودرو در فصل سرما

تولد مجری زن در کنار همسرش + عکس

تاکید اتاق بازرگانی اتریش بر توسعه روابط با ایران/ اختصاص کمک به زلزله زدگان ایران

مصطفی ابراهیم پور ازبری، میلاد هوشمند چایجانی ، محسن اکبری تاثیر دوسوتوانی نوآوری بر دانش صادراتی و عملکرد محصولات جدید در بازارهای صادراتی

واژگونی کامیون کمکهای مردمی برای زلزله زدگان

مظنه خرید مغازه های 10 متری در تهران

کشاورزان ایرانی چند ساله اند؟

تولید ضد یخ با الهام از سوسک صحرایی

لندن، مسیر عبور هزاران اسباب بازی غول پیکر +تصاویر

با خشکی چشم ها در روزهای آلودگی هوا چه کنیم؟

گرانترین میوه دنیا با ارزش 60میلیون تومان

ادامه روند صعودی شاخص بورس و فرابورس

حذف زنجیر از نسل جدید دوچرخه ها

بد بو ترین شغل دنیا/ عکس

آغوش باز لایه های نفتی پارس جنوبی برای غول های نفتی

نرخ فروش هر کیلو ناودانی در بازارآهن چقدر است؟

طرح سوال نمایندگان از وزرای صنعت و اقتصاد در جلسه کمیسیون اقتصادی

تولید نانوسیلیکا از ضایعات برنج

خانه های همیشه لرزان در سایه دور زدن قانون

از «فرش قرمز ریاض برای فعالان اقتصادی عراق» تا «رشد تقاضای چینی ها پس از 3 سال در بازار طلا»

لیست قیمت محصولات Volvo در ایران

ابهام در وضعیت کیفیت خودروهای داخلی

افزایش عمر موتور خودروها با نانو افزودنی محققان کشور

جدول/ قیمت واحد مسکونی 50 متری در تهران

کاهش ورود پول به صندوق های سرمایه گذاری

سوپراسپرت زیبای دالارا استراداله

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 30 آبان

ستاره دنباله دار سفارش دهید

اصلاحیه ثبت سفارش واردات خودرو همچنان در دولت

بررسی راهکارهای توسعه روابط در دیدار رییس اتاق ایران با وزیر اقتصاد اتریش

بهانه های زنگنه برای ارزان فروشی منابع ملی

سیدداود میرحبیبی، مصطفی مبلغی ارزیابی میزان موفقیت فرایند انتقال فناوری و بهبود اجرای آن با استفاده از تحلیل اهمیت عملکرد

گاز بیش از 10 هزار مشترک زلزله زده وصل شد

قیمت گوشت گوسفندی در بازار

لیست قیمت برخی خودروهای داخلی در بازار

48 ساعت آینده قیمت نان اعلام می شود

تمدید کاهش تولید، قیمت نفت را افزایش داد

نقش سوخت ارزان درتلفات جاده ای/کاهش 10 میلیون نفری کاربران اتوبوس

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 1آذر

ابلاغ مصوبه دولت در رابطه باجرائم مرتبط با قانون حفاظت از جنگل ها

افزایش توانایی فیزیکی سالمندان با 7 دقیقه پیاده روی در روز

طلا 3 دلار گران شد

جزییات تهاتر بدهی ها و مطالبات دولت از نظام بانکی

صادرات بیش از 5 میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه

بهای نفت در بازار نیویورک افزایش یافت

استخدام مدیر سایت،فتوشاپ کار،بازاریاب در شرکت معتبر/ کرمان

استخدام نگهبان 24 ساعته چاه عمیق،باحقوق در زنجان

آخرین قیمت گوشی های 2017 Nokia در بازار

کدام گوشی های مسافری نیاز به رجیستری ندارند؟

با 30میلیون هم می توان خودرو صفر خرید؟ +جدول

2.3 میلیون شاغل کمتر از 44ساعت در هفته کار می کنند

ویدیوهای هوایی از آخرین شهر تحت اشغال داعش / ویدیو سرقت از بانک تجارت اراک / چگونه نوید محمدزاده تغییر ماهیت داد؟ / ویدیوهایی از مناطق زلزله زده پس از بارش باران

صعود پرقدرت شاخص بورس روی موج اعلام پیروزی بر داعش

خانوارهای بریتانیایی 400 پوند هزینه اضافی صرف مواد غذایی می کنند

عرضه لاک پشتی قیمت سکه را حبابی کرد

استخدام طراح نقشه آقا جهت طراحی نقشه معماری داخلی

استخدام مدیر فروش،رشته مکانیک،صنایع،مدیریت بازرگانی/تهران

565 میلیارد تومان برای زلزله زدگان اختصاص یافت

استخدام پشتیبان فروش در فروشگاه اینترنتی چرچی نت

نقدینگی و کارکرد آن در اقتصاد

استخدام فروشنده،مسلط به معرفی و فروش محصول/تبریز

استخدام کارمند ثبت سفارش و صدور فاکتور،خانم در شرکت معتبر

وزن چانه های نان تغییر نمی کند

سفته جایگزین وثایق می شود

کودتا به بورس زیمباوه 5 میلیارد دلار ضرر زد

یادداشت اقتصادی/ تصویب ناقص قوانین بودجه سنواتی بدون تصویب آیین نامه پوشش نوسانات نرخ ارز

مسلم فدایی ، هادی حیدری قره بلاغ ، صدیق رییسی ارتقاء کارایی و دانش سازمانی در خطوط مونتاژ با استفاده از شبیه سازی گسسته پیشامد

برداشت بی رویه ماسه از بستر رودخانه ها علت سیلاب های ویرانگر است

بنز سه میلیاردی در تهران/ عکس

مقایسه هزینه تحقیق و توسعه در ایران و جهان

نرخ نان در تهران هنوز نهایی نشده است

استخدام کارشناس فنی در شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش باحقوق ثابت،پورسانت،بیمه در تهران

استخدام کارشناس فروش درشرکت مهندسی پزشکی نوین /اصفهان

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ درشرکت نوین / اصفهان

آبان طلا یی بازارها

جهش 3/ 7 درصدی آیفکس

تغییرات دیروز شاخص کل بورس تهران - 1396/09/01

شاخص کل در آستانه فتح قله تاریخی

نبض بازار سهام - 1396/09/01

ثبت نام آزمون الکترونیکی اصول بازار سرمایه

آمادگی یوروکلیر برای همکاری با بازار سرمایه ایران

افزایش میانگین مصرف روزانه بنزین

خیز وزارت صنعت برای ادغام قطعه سازان

گسل بانکی پسازلزله

رشد بیمه بدنه با کمک خودروهای لوکس

افت 600 هزار تومانی طلای سرخ

ابلاغ مصوبه دولت درباره جرائم مرتبط با قانون حفاظت از جنگل ها

آغاز بازسازی مناطق زلزله زده

جزییات تهاتر بدهی ها و مطالبات دولت از نظام بانکی

جزییات تهاتر بدهی ها و مطالبات دولت از نظام بانکی

بزرگترین سرمایه گذاری خارجی ایران بعد از توافق هسته ای و برگ برنده در جنگ نفتی با ترامپ

565 میلیارد تومان برای زلزله زدگان اختصاص یافت

بهره برداری از 10 ایستگاه راه آهن تا پایان سال جاری

​وام ارزان مناطق زلزله زده در بانک صادرات ایران عملیاتی می شود

رونمایی از آیفون 10 منحصر به فرد با قیمت 40 هزار دلار

12 فرد ثروتمند که ارثی برای فرزندانشان نمی گذارند

جدول/ قیمت خودروهای چینی در بازار تهران

دبیر کل کانون کارگزاران در گفت وگو با فارس: سازمان بورس سهامدار عادی ارکان بازار باشد / مزایای پیشنهاد تسویه یک روزه معاملات

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی در گفت وگو با فارس خبرداد کل اعتبار صندوق بیمه کشاورزی امسال تخصیص یافت/خبرهای خوش برای صندوق بیمه کشاورزی

صادرکننده نمونه بخش کشاورزی در گفت وگو با فارس: مافیای قاچاق گیاهان زینتی اجازه فعالیت به تولیدکنندگان داخلی نمی دهد/ اشتغال زایی برای 33 هزار نفر در کمتر از دو سال

سلیمی:نرخ ارز نباید 50 سال یک قیمت باشد

مجوز جدیدی برای ایجاد واحد تولید کاشی صادر نمی شود

مسافران آنتالیا هم یارانه می گیرند!

استخدام بازاریاب باحقوق ثابت،بیمه،پورسانت و سایر مزایا در یزد

استخدام کارشناس فروش،تحقیقات بازار،بازاریابی بین الملل،اینترنتی

استخدام وکیل پایه یک دارای پروانه وکالت در یک شرکت معتبر

565 میلیارد تومان برای زلزله زدگان اختصاص یافت

ضرورت تشکیل کارگروه برای جایگزینی دلار

بارندگی های فارس مشکلی ایجاد نکرده است

واردات برنج آزاد شد

چرا وعده انتشار اسامی بانک های متخلف به فراموشی سپرده شد؟

استخدام سرپرست ارسال و ترابری در یک شرکت معتبر / کرج

استخدام حسابدار،انباردار،کمک انباردار،سرپرست ارسال در کرج

جهش 513 واحدی شاخص برای فتح کانال 89 هزار واحدی

عملیات تعمیر و تعویض ترانس های فرسوده در اهواز

30 درصد به میزان صید سالیانه آبزیان در شمالغرب کشور افزوده می شود

2.3 میلیون شاغل کمتر از 44ساعت در هفته کار می کنند

چندبرابر شدن سرعت و تعداد دادن ویزا به ایرانیان متقاضی ورود به آلمان

565 میلیارد تومان برای امداد رسانی به زلزله زدگان

لزوم رعایت احتیاط در حذف دلار از مبادلات اقتصادی

هزینه تولید سیمان، بالاتر از نرخ فروش

ورود آیفون X به صورت مسافری ممنوع اعلام شد

سوله ورزشی با اعتبار 40 میلیارد ریال در منطقه4 قم احداث می گردد

کاهش جدی بهره برداران بخش کشاورزی در سال های آتی

ارائه گزارش تهاتر بدهی ها و مطالبات دولت به طور دوره ای به وزیر اقتصاد

جوانان، بازیگران جدید عرصه اقتصاد

قاچاق کالا موجب بروز آسیب های اجتماعی در جامعه می شود

ساعت هوشمند اپل واچ در بازار چند؟ + جدول

آخرین نتایج پرداخت سود سهام عدالت

ایران بیش از 5 میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه صادر کرد

شرکت "نگین خودرو" 4میلیارد جریمه شد

عضو هیأت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران مطرح کرد اشتغال 93 درصدی بخش خدمات در آینده/ هر 13 ماه رشد دانش 2 برابر می شود

«بازسازی هر کلاس درس حدود 300 میلیون تومان هزینه می برد»!

بزرگترین سرمایه گذاری خارجی ایران بعد از توافق هسته ای و برگ برنده در جنگ نفتی با ترامپ

رییس انجمن کاشی ایران : صادرات کاشی تا سال 1400 به 700 میلیون مترمربع می رسد

ارسال دومین محموله کمک های مردمی آذربایجان غربی به ارزش 100 میلیارد ریال به مناطق زلزله زده

110میلیون اجاره برای یک شب کنسرت!

کدام خودروها اجازه ترخیص از گمرک را نگرفتند؟

دستمال؛ مخدر جدیدی که به بازار آمده است

آزادسازی قیمت بلیت قطار و اقلام خوراکی

عملیات تخصصی مهار فوران چاه 147 رگ سفید از عمق آغاز شد

رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای: اصفهان پیشگام در فناوری اطلاعات است/ سرمایه گذاری 3.8 تریلیون دلاری جهان در آی تی

گزیده اخبار روزانه پایگاه خبری «عصر خودرو» (30 آبان96)

توسعه ریلی؛ اولویت خراسان شمالی

هدیه 50 میلیونی ریالی به خانواده فوت شدگان و متولدین زلزله کرمانشاه

قرارداد غیرقانونی فروش گاز به شرکت نروژی ایرانی را فوراً متوقف کنید

اجرای طرح ویزیت رایگان در سوادکوه

آیا این پالایشگاه سبب خواهد شد تا ایران در جنگ نفتی ترامپ را شکست دهد؟

خرید کتاب در خراسان جنوبی افزایش یافت/ رشد 5 برابری تا پایان امسال

قیمت گوشت گوسفندی در بازار

بحران شرم آوری که خارِ چشم گردشگری ایران شده

گرانی 15 درصدی نان از فردا/ آرد گران نمی شود

کمک های نقدی بانک ملی به دانش آموزان استثنایی مدرسه شهیدان تقی زاده کهریزک

قیمت سکه و ارز در بازار امروز سه شنبه

مدیرعامل بانک کشاورزی خبر داد: پرداخت کامل مطالبات گندمکاران توسط بانک کشاورزی

میانگین مصرف روزانه بنزین به 81 میلیون لیتر رسید

اطلاعیه شماره 7 بانک آینده

بنز سه میلیاردی در تهران +عکس

دستگاه های دولتی بیشترین بدهی را به اوقاف گلوگاه دارند

کل طلب گندم کاران آذربایجان غربی پرداخت شد

طرح سوال نمایندگان مجلس از وزرای صنعت و اقتصاد

کودتا به بورس زیمباوه 5 میلیارد دلار ضرر زد

هزینه وام مسکن چقدرتمام می شود؟

تکلیف "استاندارد"همه دستگاه های اجرایی

اروپاییان در انتظار جولان خودروهای لوکس گریت وال + عکس

میانگین مصرف روزانه بنزین به 81 میلیون لیتر رسید

دردسر نقد شدن سپرده های کلان در غیرمجازها

گسترش محصولات OMEN کمپانی HP برای قبض بازار نوت بوک های مختص بازی

عرضه حدود 30 میلیون لیتر فرآورده در غرب کشور

این بار املت را به سبک وسترن تهیه کنید

گرانی قوت اصلی ایرانیان قطعی شد

شاخص داوجونز چیست؟

دیابت و زنان، حق ما برای آینده سالم +فیلم

کمک 10 میلیارد ریال بوشهری ها برای زلزله زدگان غرب کشور

پیش بینی بارش احتمالی برف و استقرار اولین یخبندان پاییزی در آذربایجان غربی

200میلیارد ریال ازمطالبات بیمه سلامت استان بوشهر پرداخت شد

چند ایراد خودرویی که می توان با حس بویایی تشخیص داد

شاخص داوجونز چیست؟

اصلاحیه ثبت سفارش واردات خودرو همچنان در دولت

با پرهزینه ترین و سودآورترین فیلم های تاریخ سینما آشنا شوید [قسمت اول]

تغییر مدیرعامل سایپا ربطی به وزارت صنعت نداشت

تصمیم‎ کاملی در مورد تعاونی اعتباری افضل توس گرفته شده و نتایج به این بانک ابلاغ خواهد شد

وزیر جهاد کشاورزی به کرمانشاه می رود

تولید 8 هزار جلد کتاب بریل در قم

معاون وزیر راه و شهرسازی: رفع مشکلات شهرهای جدید در دستور کار دولت است

جزییات تهاتر بدهی ها و مطالبات دولت از نظام بانکی

این بندر نقطه اتصال 2کانون جمعیتی حاشیه اقیانوس هند وآسیای میانه است

شهرداری تهران بهار امسال 19.3درصد کمتر از زمستان95 مجوز ساخت خانه داد

پرنده حرام گوشت در بازار پرنده فریدونکنار + تصاویر

تعرفه ترجیحی راهکار حضور رقابتی در بازارهای صادراتی

استخدام کارشناس فروش دارای خودرو و بصورت تمام وقت در گیلان

اعلام جزییات کمک های نقدی به زلزله زدگان

بانک از ربا متولد شده است/ ماجرای نامه مجلس به حوزه درباره رباخوری بانکها

بانک از ربا متولد شده است/ ماجرای نامه مجلس به حوزه درباره رباخوری بانکها