مطالب مرتبط:
بانک از ربا متولد شده است/ ماجرای نامه مجلس به حوزه درباره رباخوری بانکها
نشست مدیرعامل بانک کشاورزی با فراکسیون شاهد مجلس
نشست مدیرعامل بانک کشاورزی با فراکسیون شاهد مجلس شورای اسلامی
نشست مدیرعامل بانک کشاورزی با فراکسیون شاهد مجلس
تجمع کارمندان اخراجی بانک صادرات مقابل مجلس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 2 آبان 1396 ساعت 00:202017-10-23اقتصادي

بانک از ربا متولد شده است/ ماجرای نامه مجلس به حوزه درباره رباخوری بانکها


مسئول اقتصاد مقاومتی حوزه های علمیه با اشاره به مخالفت امام خمینی(ره) با این شعار بانک ها که پول پول می آورد گفت: در مردادماه مجلس طی نامه ای به رییس حوزه های علمیه صریحا به وضعیت نزول خوری بانکها اشاره کرده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی باشگاه "خبرنگاران پویا، بانکداری اسلامی و لزوم عمل به آن مسئله ای است که امروزه به چالش بزرگی تبدیل شده است.

دریافت سودهای بالای بانکی و دریافت سرسام آور جریمه دیرکرد از یک سو در سالهای اخیر با واکنش مراجع تقلید روبه رو شده است و از سوی دیگر با اعتراضات مردمی نسبت به دریافت این نوع سودهای بانکی بالا و نابرابر مواجه شده است.

همچنین یک علت عمده و مهم ایجاد کننده شائبه شرعی در بانکها منعقد شدن قراردادهای صوری و غیر واقعی است که به نوعی هم خلاف شرع وهم ضربه زننده به تولید و اقتصاد است زیرا قرارداد صوری در اصل رابطه بانک با بازار کالا و خرید و فروش را قطع می کند .

بنابراین درباره جایگاه بانک در نظام اقتصادی اسلام و بررسی واکنشها و نظرات کارشناسان اقتصاد اسلامی درباره اقتصاد غربی و بانکداری غربی گفت وگویی داشته ایم با حجت الاسلام احمدعلی یوسفی مسئول راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه های علمیه کشور و کارشناس اقتصاد اسلامی.

*بانک زاییده ربا استتسنیم: همان طور که مستحضرید مسئله عملکرد نامطلوب بانکها در عرصه اقتصاد کلان و بانکداری بدون ربا در چند سال اخیر با انتقادهای فراوانی مواجه شده.

لطفا جایگاه بانک در اقتصاد اسلامی را تشریح کنید؟درباره اقتصاد اسلامی و جایگاه بانک در آن به عنوان یک نهاد پولی مالی در فضای کلان اسلامی انتقادها و بحثها فراوان است.

اقتصاد اسلامی در بستر خود نیازمند قطعا یک نهاد و سیستم پولی و مالی است.

و طبعا هر نهاد پولی در هر جامعه تابع مدل و نوع نظام اقتصادی آن است و این نهاد پولی قاعدتا باید متناسب با مدل و دیدگاه اقتصادی هر جامعه شکل گرفته باشد و فعالیت بکند.

مفهوم بانک زاییده مدل اقتصادی لیبرال و سرمایه داری غربی است و وظیفه اصلی در ابتدای تاسیس این بوده که مازاد پول و پس انداز جامعه را جمع آوری کند و سپس آن مبالغ را به افرادی که نیازمند منابع مالی هستند پرداخت کند و به تبع آن بانک بابت این پرداخت و واسطه گری یک نرخ بهره و ربا دریافت کند.

*شعار بانک "پول پول می آورد" است.

امام خمینی(ع) علنا با این شعار مخالفت کردتسنیم: بنابراین شما معتقدید خشت اولیه بانک با ربا و بهره بنا شده است؟ واکنش امام خمینی(ره) در برابر این نهاد ربا آلود چه بوده است؟بانک در نظام سرمایه داری شاکله و تاریخچه اش براساس ربا و بهره بنا شده است و موسسه ای و نهادی به نام بانک ابزاری برای تحقق شعار "پول پول می آورد" شکل گرفته است.

چون در نظام سرمایه داری هدف این است پول باید پول به وجود بیاورد و سرمایه هم به دنبالش سرمایه بیاورد و بنابراین نطفه و ریشه بانک براساس ربا شکل گرفته است و این دقیقا مخالف نظر امام خمینی(ره) بود که می فرمودند باید نظام اسلامی را به شکلی طراحی کنید که پول خودش به تنهایی پول خلق نکند.

به طور کلی در جهان اسلام درباره اقتصاد اسلامی دو نظریه اساسی و اصلی درباره جایگاه بانک و نهاد پولی کنونی وجود دارد.

دیدگاه اول این است که نظام موجود اقتصادی کشورهای اسلامی که از در اصل مدل اقتصادی سرمایه داری غربی الگو گرفته اند بنابر این گروه اول معتقدند این نظام لیبرالی موجود در کشورهای اسلامی کافی است فقط با ظواهر شرعی سازگاری داشته باشد و می گویند همین را هم به عنوان نهاد پولی - مالی در جهان اسلام بپذیریم و فقط ظاهر قراردادها و عقود را با صورت شرع سازگاری دهیم و کفایت می کند.

*ماجرای نامه مجلس به رییس حوزه های علمیه کشور درباره رباخوری بانکهاتسنیم: اکنون وضعیت بانکداری بدون ربا در کشورهای اسلامی که عمدتا اهل سنت هستند چگونه است؟سالها کشورهای اسلامی درصدد انجام این امر بودند حتی کشوری مثل پاکستان چندین سال قانون بانکداری بدون ربا داشت ولی بعد از مدتها که متوجه شد که توانایی اسلامیزه کردن بانک را ندارد تمام قانون بدون ربای خودشان را حذف کردند و دوباره به سمت و سوی بانک ربوی سوق پیدا کردند.

حتی عربستان هم قانون شان بر اساس بانکداری عادی و ربوی است و شاید بتوان چند عدد بانک غیر ربوی در میان آنها پیدا نمود ولی فضای حاکم بانکداری ربوی است.

تنها در ایران بعد از انقلاب اسلامی قانون بانکداری بدون ربا مطرح شد و این قانون هم صحیح و بی اشکال بود اما متاسفانه اکنون فضای رباآلود بانکها آنچنان وخیم شده است که مردادماه سال گذشته رییس مرکز پژوهش های مجلس رسما به آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه کشور در طی نامه ای اعلام کرد بانکها علنا دچار رباخواری و صوری سازی قراردادها هستند.

بنابراین قانون بانکداری بدون ربا اشکالی نداشت اما مشکل اصلی فعالیت و رفتار بانکها در عمل و فضای واقعی بود که از اساس ربوی و خلاف شرع بود.

*مراجع تقلید و علما صراحتا با دیدگاه اسلام-مالی مخالف اندتسنیم: نظر علما و مراجع تقلید درباره دیدگاه اسلام-مالی که بیان می دارد نظام اقتصادی غربی پذیرفته شود به آن لباس شرعی بپوشانیم چیست؟ علما و مراجع تقلید دیدگاه اول که براساس ظاهرسازی شرعی بر عقود بانکی بود را نمی پذیرند و آن را تحت عنوان اسلام -مالی تلقی می کنند و این نگاه عمدتا در کشورهای اهل سنت طرفدار دارد.

لفظ اسلام- مالی توسط آیت الله جوادی آملی نامگذاری شده است .

بنابراین اکثر علما و مراجع با این دیدگاه اسلام-مالی صریحا مخالفت دارند و افرادی هم مثل آقای شاه آبادی و شهید صدر که صاحبنظر در اقتصاد هستند نیز کاملا با این دیدگاه اول به مخالفت برخواسته اند.

امام خمینی هم شدیدا با رویکرد اسلام- مالی و اسلامیزه کردن اقتصاد سرمایه داری کاملا مخالف بود و در ابتدای انقلاب تصریح کرد مدل اقتصادی سرمایه داری غرب که می گوید پول باید پول بیاورد شدیدا محکوم است.

ایشان فرمودند فعالیت اقتصادی نباید اینگونه باشد، بلکه منشاء درآمد اقتصادی جامعه باید براساس چارچوب عقود اسلامی و اقتصاد واقعی باشد.

*فتوای جالب رهبری در مورد اقتصادوبانک اسلامیتسنیم: آیا اسلام و به طور کلی علمای اسلامی نظریه و مدل در مورد اقتصاد اسلامی و بانکداری بدون ربا دارند؟آقای شاه آبادی استاد امام خمینی فردی صاحب نظر در حوزه اقتصاد اسلامی بوده است و ایشان قبل از شهید صدر الگو و مدل اقتصاد اسلامی را تبیین کرده اند و متاسفانه الان بین پژوهشگران مغفول مانده است.

بنده در مقاله ای تحت عنوان الگوی اقتصاد آیت الله شاه آبادی این دیدگاه را به نگارش درآورده ام.

مقام معظم رهبری نظر فقهی و فتوای جالب در مورد انتقاد از سیستم اسلام -مالی دارد.

ایشان تصریح می کنند هر برنامه اقتصادی باید دارای دو ویژگی باشند: 1- تولید ثروت ملی بکند، 2- توزیع عادلانه ثروت و رفع محرومیت را به صورت توامان به همراه داشته باشد.

*بانک فقیر عادی را تبدیل به یک فقیر بدهکار می کندتسنیم: لطفا بیشتر درباره دیدگاه و فتاوی رهبری درباره جایگاه اقتصاد اسلامی و اقتصاد بدون ربا چیست؟ مقام معظم رهبری صریحا می فرمایند اگر هر فعالیت اقتصادی این دو ویژگی را نداشته باشد هر مقدار هم با ظواهر شرع سازگار باشد این فعالیت اسلامی محسوب نمی شود.

اساسا رهبری بیشتر از سایرین رویکرد اولیه و سالم اقتصاد اسلامی را به وضوح و زیبایی تبیین کرده است و این فتوای صریح فقهی رهبری است.

اما متاسفانه بانک به نوعی با نظر رهبری از ریشه متغایر است.

بانک با نرخ های سود بالا و جریمه دیرکرد افراد فقیر را تبدیل به فقیر وامدار و بدهکار می کند و دلسوزی هم به بیچاره و بیچارگان ندارد.

تسنیم: نظر شما درباره کارشناسانی که قائل به دیدگاه اسلام-مالی و دارای عقیده لباس شرعی پوشاندن به اقتصاد لیبرال هستند، چیست؟بله آن افرادی که میلیاردی وام می گیرند در این سیستم ضرری نمی کنند بلکه تجربه نشان داده قشر ضعیف و متوسط جامعه اکثرا از بانک متضرر شده اند.

نگاه اسلام -مالی و لباس شرعی پوشاندن به اقتصاد غربی متاسفانه به کسانی که ادعای اقتصاد اسلامی دارند نیز رسوخ کرده و گروهی از اندیشمندان اقتصاد اسلامی دقیقا طرفدار این نگاه در کشورمان هستند و می گویند در نظام سرمایه داری می توان ظواهر شرع و عقود اسلامی را پیاده کرد و در حال حاضر متاسفانه اکثر دولتی ها هم طرفدار این نوع نگاه هستند.

در طرح جامع بانکداری تقریبا عقود مشارکتی واقعی جایگاهی ندارد آن مقدار قلیلی هم که در طرح آورده اند عملا اجرایی نخواهد شد.

عمق عقد و قرارداد در بانکداری به سمت عقود مبادله ای و عقد مرابحه ای رفته است که عمده اهل سنت در این باره نظرات فراوانی دارند و خیلی از کارشناسان اسلامی عقیده دارند در عقد مرابحه که بازدهی ثابت دارد حیله ربا نهفته است به طور کلی ساختار بانک به گونه ای است که تحمل و توان پذیرش عقود اسلامی و شرعی را در درون خود ندارد.


کلید واژه ها: اقتصاد - بانک - اقتصاد اسلامی - اسلام - اسلامی - اقتصادی - اقتصاد مقاومتی - واکنش - جامعه - بانکداری اسلامی - خبرنگار - کارشناس - قرارداد - امام - نظام - سرمایه - مالی - مراجع تقلید - خرید و فروش - بانکی - نامه - اعتراضات - مجلس - نرخ بهره - مراجع - تولید - بازار - رابطه - گزارش - وظیفه

آخرین اخبار سرویس:
اکسپریا ایکس زد 2 کامپکت سونی در تصویری لو رفت

قرارداد بزرگ برای صدور گاز رژیم صهیونیستی به مصر

نرخ تورم 8.3 درصد شد

انتقال رنو به استان مرکزی قطعی شد

تورم بهمن ماه 8.3 درصد اعلام شد

521 واحد تعاونی درایلام درحال اجرا و راه اندازی هستند

تخم مرغ بازهم گران شد

تجمع عزاداران فاطمی در میدان فاطمی تهران

فروش گل رز 150 هزار تومانی در تهران + عکس

25 هزار میلیارد تومان از پول مردم در 5 موسسه غیرمجاز 

رضایی فر: هواپیمای ATRشش سال زمین گیر بوده است

سال 97 چه تعداد ایرانی یارانه می گیرند؟

پخش سریال کره ای «کیمیاگر» از افق

دستگیری صیادان غیرمجاز دستاورد محسوب نمی شود

طراحی خودروی برقی با شوفر دیجیتال

فرانسوی ها بدعهدی نکرده اند

قیمت طلا کاهش یافت

تورم خوراکی ها 12.8 درصد شد

میزان بارش های کشور به 63٫8 میلی متر رسید

افزایش دودهم درصدی تورم روستایی طی دی ماه در زنجان

شرایط پیش فروش پلکانی محصولات ایران خودرو ویژه اسفند اعلام شد

فروشگاه های بدون صندوق دار در ژاپن

روش صحیح پاک کردن میگو چگونه است؟

اعتماد 25 هزار میلیاردی به 5 موسسه غیرمجاز

سکه ارزان شد

افتتاح دفتر کارگزاری صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان چهارباغ

لیست قیمت انواع گوشی های سامسونگ

منافع قاچاقچیان تامین شد!

قیمت نفت اُفت کرد

نستله ایران در تنگنای سیاستهای ناپایدار

مخالفت در دولت ترامپ برای فروش هواپیما به ایران

سال گذشته میزان واردات گاز از سوی ترکیه رکورد زد

معمای دلار گران

حقوق بهمن ماه و عیدی بازنشستگان کشوری پرداخت شد

افزایش 13 تا 16 درصدی دستمزد کارگران

کمیسیون اصل 90 مشاور خودرویی ندارد

سیاه و سفید استاندارد های جدید خودرو

رمزگشایی از پیشنهاد نفتی به دهلی

خودروی داخلی باز هم گران شد+ جدول قیمت خودرو

دو تاوان بورسی بی ثباتی ارزی

خودنمایی کالاهای پایه ایرانی در پساداعش

یارانه 21 میلیون نفر در سال 97 حذف می شود

خودروی برقی با «شوفر دیجیتال» طراحی شد

گرانی های گوشی کار تخریبی سودجویان/رجیستری گوشی های سامسونگ و هواوی تا پایان اسفند

سردمداری پلی اتیلن ها در دور جدید قیمتی

گام نخست بازار منسجم ارزی

بورس - آمار روزانه - 1396/11/30

بورس- عرضه و تقاضا - 1396/11/30

روز کاهشی 3 بازار

8 عامل موثر بر قیمت تمام شده هتل ها در ایران

اقتصاد مقاومتی بحران ارز را هم حل می کند

واردات چای بدون کار کارشناسی به تولید داخل ضربه می زند

نوسانات بازار ارز قدرت تصمیم گیری را از تولیدکنندگان می گیرد

وقتی دختری روسری خود را سرچوب می کند و می چرخاند ،می خواهد به نظام دهن کجی کند/برخی می گویند عده ای از این فضای مجازی دارند نان می خورند؛ نان خوردن به قیمت آلوده شدن جوانانمان؟

کیا سراتو هاچبک 2019 رسما آمد!

تولید سواری افزایش یافت

قیمت انواع محصولات پارس خودرو در نمایندگی و بازار

سازنده کلش آو کلنز بدون عرضه یک بازی جدید، 810 میلیون دلار در سال 2017 سود کرد

مجلس نکلیف تعداد یارانه بگیران 97 را روشن کرد

پرداخت تسهیلات به زنان سرپرست خانواردر قزوین

سازنده کلش آو کلنز بدون عرضه یک بازی جدید، 810 میلیون دلار در سال 2017 سود کرد

ارزش ریال ایران 20درصد افت کرده است

سامسونگ به خریداران گلکسی اس 9 بابت تعویض گوشی های قدیمی تخفیف می دهد!

توضیحات وزارت صنعت درباره قراردادهای خارجی خودروسازان

دیپلماسی نفتی، کلید ارتقای جایگاه ایران در بازار جهانی انرژی

دیپلماسی نفتی، کلید ارتقای جایگاه ایران در بازار جهانی انرژی

دولت مصمم به رفع مشکلات واحدهای تولیدی و کارگری است/ چرخ اقتصاد کشور وابسته به کارگران است

سکه ارزان شد

جریمه هتل های مسکو به دلیل سوءاستفاده مالی از جام جهانی

دامنه نوسان در بورس چیست؟

عرضه بلوک 16.67 درصدی ذوب آهن در فرابورس

قیمت طلا کاهش یافت

جزییات نشست فعالان نساجی با دولتی ها

سکه ارزان شد +جدول

شرکت نفت پاسارگاد "صنعت سبز" شد

سکه ارزان شد+جدول

جذب 25 هزار میلیارد تومان توسط 5 موسسه غیرمجاز

مشخصات کامل اسمارت فون اقتصادی HTC Desire 12 فاش شد

توضیحات وزارت صنعت درباره قراردادهای خارجی خودروسازان

ATR آسمان سیستم ELT داشت اما ماهواره ها سیگنالی دریافت نکردند/ دسترسی به محل سانحه هنوز امکانپذیرنیست

واردات گاز ترکیه سال گذشته به بالاترین میزان خود رسید

مشخصات کامل اسمارت فون اقتصادی HTC Desire 12 فاش شد

کمبود بودجه برای تامین اعتبار تغذیه دانشجویی

سال آینده 55 میلیون ایرانی یارانه دریافت می کنند

جلب رضایت مشتری با رعایت انصاف دربازار

وخیم ترین سال بازار بیمه جهان؟

سهم فرهنگ از اشتغال در اروپا

مسافران نوروزی مراقب کلاهبرداران اینترنتی باشند

فرانسوی ها بدعهدی نکرده اند!

نمی دانیم چرا سیستم ELT هواپیما کار نکرد/ هواپیما 6 سال زمین گیر بود

نرخ رشد چهار درصدی اقتصاد ترکیه در سال جاری میلادی

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران تشریح کرد جزییات توسعه فرودگاه یاسوج/ در فرودگاه های کم تردد نیازی به نصب رادار نیست

بیمه بدنه هواپیما چطور محاسبه می شود؟

مسافران نوروزی مراقب کلاهبرداران اینترنتی باشند

آمار 6 ماهه وضعیت صدور پروانه ساختمان در کشور

تولد یک ستاره تازه؛ اولین اطلاعات از نسل تازه مرسدس بنز S کلاس

مصر و اسراییل قرارداد صادرات گاز امضاء کردند

حذف یارانه 21 میلیون نفر در سال 97

تولد یک ستاره تازه؛ اولین اطلاعات از نسل تازه مرسدس بنز S کلاس

واریز کلیه جرایم مربوط به طرح کاهش به حساب متمرکز خزانه

بانک از ربا متولد شده است/ ماجرای نامه مجلس به حوزه درباره رباخوری بانکها

بانک از ربا متولد شده است/ ماجرای نامه مجلس به حوزه درباره رباخوری بانکها