مطالب مرتبط:
وضعیت قرمز در روستاهای شرق کشور؛زنگ خطر خالی شدن مرز به صدا درآمد
وضعیت قرمز در روستاهای شرق کشور؛زنگ خطر خالی شدن مرز به صدا درآمد
کشف بیش از یک تن مواد مخدر در جنوب شرق کشور
کشف یک تن و 520 کیلو گرم مواد مخدر در جنوب شرق کشور
کشف یک تن و 520 کیلو گرم مواد مخدر در جنوب شرق کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 1 آبان 1396 ساعت 21:102017-10-23اجتماعي

وضعیت قرمز در روستاهای شرق کشور


روستاییان در دورافتاده ترین مرزهای شرقی با محرومیت و فقر روزگار سپری می کنند و حالا زنگ خطر خالی شدن 260 کیلومتر از نوار مرزی کشور به صدا درآمده است.

- قانون"- روستاییان در دورافتاده ترین مرزهای شرقی با محرومیت و فقر روزگار سپری می کنند و حالا زنگ خطر خالی شدن 260 کیلومتر از نوار مرزی کشور به صدا درآمده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازقانون به نقل از مهر، محرومیت کلمه ای که برای تفسیر آن کافی است سری به روستاهای شرقی ترین استان کشور یعنی استان خراسان جنوبی بزنید.

روستاهایی که کورسوی چراغ خانه های روستا یکی پس از دیگری در حال خاموشی است.

اینجا دیگر در روستا خبر از سر سبزی نیست.

بیشتر به بیابان می ماند.

هیچ چیز جذابی برای ماندن ندارند.

تنها چیزی که به چشم می آید، خاک است و خاک است و خاک.

گویا از اول اینجا زندگی جریان نداشته است، خانه های خشت و گلی به مخروبه می مانند.

خانه ها یا نیمه تخریبی هستند یا خالی از آدمیزاد.

محرومیت برای روستاییان اکثر مناطق خراسان جنوبی با زندگی شان عجین شده و سال هاست طعم محرومیت را می چشند، سهمشان از امکانات رفاهی اندک است اما مشکلاتشان بسیار.

اینجا فقر یکه تاز میدان است سلام و خوشامدگویی که تمام می شود، صدای اهالی به گوش می رسد.

یک از بی آبی گلایه مند است و دیگری از نبود امکانات رفاهی.

یکی از مشکلات زندگی اش می گوید و دیگری از نابود شدن اراضی کشاورزی و دامداری اش.

چاه عباس ، روستایی در 230 کیلومتری مرکز خراسان جنوبی و در نزدیکی شهرستان نهبندان که تا مرز نیز 40 کیلومتر فاصله دارد.

فقر در کوچه ها و حتی بام خانه ها بیداد می کند.

به خوبی می توان محرومیت را در نوع لباس ها، پاهای برهنه کودکان و یا حتی دستان ترک خورده ای یافت که به سختی ظرف آب را برای مصرف به خانه حمل می کنند.

تمام خانه ها با چهاردیواری گِلی بالا آماده که شاید با اندک لرزش و بارانی بر سر ساکنان، آوار شوند.

اگرچه روزهای سرد پاییزی است اما اینجا آفتاب بر گونه ها سیلی می زند و اهل روستا برای مقابله با گرما، در مسیر باد قرار می گیرند.

به راستی که تنها فقر یکه تاز میدان است.

هویتی که در فقر گم شد از ظاهرشان پیداست که هیچ ندارند اما دلی به پهنای کویر دارند.

خانمی مسن با دیدنمان لبخندی شیرین می زند.

گویی سنگ صبورش را پیداکرده وهنوزهیچ نگفته ایم، شروع می کند: مشکل من چشمانم است که بینایی زیادی نداشته و باید عمل کنم.

اصلاً شناسنامه ندارم چون آن را گم کرده ام.

نه یارانه دریافت می کنم و نه تحت پوشش کمیته امداد هستم.

شناسنامه که نداشته باشی، هیچ چیز نداری.

بارها برای گرفتن شناسنامه به نهبندان رفتم اما پاسخگو نیستند.

زینب خانی نام دارد و گویا برای درمان چشمانش از دیگران درخواست کمک کرده است: می گویم برای چشمانم کمک کنید، می گویند تو پیری و چشمانت به خاطر پیری کم بینا شده است.

زینب که گویی هزینه درمان چشمانش دو میلیون و 500 هزار تومان است، می افزاید: می خواهم پول جمع آوری کنم تا 20 روز دیگر چشمانم عمل شود و با خنده شیرینی می پرسد: مشکلم را حل می کنی؟ خبری از توجه دولت نیست اصرار بانویی تقریباً 60 ساله ما را به خانه اش می کشاند.

اتاقی کوچک و محقر که به جز عکس رهبری و امام (ره)، هیچ تابلویی بر دیوارهای ترک خورده و سیاهش نصب نیست.

نور از پنجره مربعی شکل قدیمی داخل خانه پهن شده است.

از مشکلاتش می پرسیم.

چادرش را در برابر دوربین مرتب می کند و می گوید: ما آب که نداریم خیلی اذیت هستیم.

روستای ما خرابه است و هیچ درآمدی در آن نیست حتی پولی برای تهیه آجر ندارم که درب و پنجره را گِل و آجر کنم.

اشک هایش روانه می شود و می گوید: شب تا صبح در تنهایی های خود سلامتی امام زمان (عج) و رهبر را می خواهم.

اینجا مردم منتظرند که چتر یاری دولت بر سرشان افکنده شود.

اما انگار خبری نیست که نیست.

تنها برای نگه داشتن کشور در روستا مانده ام اگر از او بپرسی چرا باوجود این همه مشکلات، سال هاست که در روستا مانده ای و ترک دیار نکرده ای؟، باز هم با لبخند گرمش می گوید: مرزنشین هستیم و برای نگه داشتن کشور از آنچه از دستمان برآید کوتاهی نمی کنیم.

تنها تکه نانی می خورم، اما سرپا ایستاده ام و همین طور روزگار می گذرانم .

هنوز نیم ساعتی از حضورمان در چاه عباس نگذشته است.

اما دنیایی از درد و مشکل کوله بارمان را پر کرده که حتی به دوش کشیدنش نیز دشوار است.

بچه هایش از کودکی لباس زیبای محلی را بر تن داشته و لهجه اصیلشان را حفظ کرده اند.

برخی از کمک مسئولان امیدی ندارند و برخی در مقابل دوربین تنها یک جمله می گویند: چرا فیلم می گیرید؟ مسئولان برای این فیلم ها هم ارزش قائل نیستند و مشکلی از ما حل نمی شود.

پسر بچه ای شش ساله با لباس های محلی چشم به رفتارمان دوخته است، دلت را گرفتار درد می کند.

پاهای برهنه اش بر ریگ های کف کوچه بوسه می زند.

آفتاب پشت پاهایش را سوزانده و رنگشان را به سیاه سوق داده است.

تنها با لبخندی از سوی ما صمیمی شده و به واسطه عکسی که از او گرفته ایم، شادمانه بالا و پایین می پرد.

این ها تنها حکایت یکی از روستاهای خراسان جنوبی بود.

بیش از 80 درصد از روستاهای استان یا در این وضعیت قرار داشته و یا وضعیت بدتری بر آن ها حاکم است.

خشم روزگار بسیاری از مرزنشینان را به ستوه درآورده که باید بیش از این موردتوجه قرار گیرند.

بر اساس آمارهایی که نمایندگان مردم این استان در مجلس ارائه می کنند 260 کیلومتر از مرزهای استان در حال خالی شدن بوده و روستاها در وضعیت قرمز به سر می برند.

وضعیت روستاهای خراسان جنوبی اسف بار است نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس تاکنون در جلسات متعددی بر توجه بر روستاها تاکید کرده و اکنون نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر" می گوید: وضعیت روستاها در خراسان جنوبی اسف بار است.

حجت الاسلام سید محمد باقر عبادی با بیان اینکه در دهگردشی هایی که می رویم ازهر 20 روستا حداقل 18 روستا از بی آبی رنج می برند، گفت: درخواست اولیه تمامی روستاها، آب است چراکه شرایط خشک سالی در برخی از روستاها به گونه ای بوده که هیچ درخت و کشتزاری در آن وجود ندارد.

وی با بیان اینکه بیش از 500 روستای خراسان جنوبی با تانکر آب رسانی می شوند، اظهار کرد: روستانشینانی داریم که تنها با 45 هزار تومان یارانه زندگی خود را می گذرانند.

وی با بیان اینکه روستاییان عامل اصلی امنیت حاکم بر خراسان جنوبی هستند، افزود: علی رغم خدمت والای روستاییان به خصوص در مرزها، به اندازه کافی از آن ها قدردانی نمی شود.

حجت الاسلام عبادی خواستار افزایش اعتبار آب رسانی به روستاها شد و افزود: مانند طرح های هادی و جاده ها، اعتبار کافی برای آب رسانی وجود ندارد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای رفع بی آبی در روستاها بیان کرد: طبق مصوبه مجلس که یک سال و نیم پیش به تصویب رسیده، دولت موظف است ظرف سه سال تمام روستاها را از نعمت آب آشامیدنی برخوردار کند.

متأسفانه دولت طرحی ضربتی برای نجات روستاییان ندارد حجت الاسلام عبادی با بیان اینکه بسیاری از روستاییان این استان به دلیل کمبود آب دچار بیماری های پوستی شده اند، گفت: متأسفانه دولت برای رفع بی آبی طرحی ضربتی ندارد.

وی با بیان اینکه عمق فاجعه بالاتر از این است که هر سال بودجه ای برای آب رسانی بگذارند، تاکید کرد: دولت باید اعتباری مناسب تخصیص دهد تا ظرف یک سال تمام روستاها از نعمت آب شرب برخوردار شوند.

حجت الاسلام عبادی با بیان اینکه همچنین باید بودجه ای برای ظرفیت های آبخیزداری در نظر گرفته شود، افزود: باید آب حاصل از باران را در سدهایی جمع آوری و مهار کرد.

وی با تاکید بر اینکه باید ظرفیت های آبخیزداری استان استفاده شود تا آب چاه ها نیز بالا بیاید، گفت: همچنین باید برای روستاییانی که دچار بحران شده اند، شغلی جایگزین پیدا کنیم.

حجت الاسلام عبادی با بیان اینکه باید برای استفاده از صنایع دستی در روستاها فرهنگ سازی شود، اظهار کرد: تنها راه نجات روستاییان اجرای طرحی ضربتی است.

وی با بیان اینکه اگر روستاهای مرزی آسیب ببیند امنیت ملی در خطر می افتد، اظهار کرد: باید به روستاییان به خاطر ماندگاری شان پول بدهند، اقدامات برخی دستگاه ها مانند منابع طبیعی در روستاها دلسردی می آورد.

زنگ خطر خالی شدن 260 کیلومتر از مرز نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس بیان کرد: اگر به روستاها توجه ویژه ای نشود آهنگ توسعه نیافتگی هر روز شدید تر می شود.

نظر افضلی با بیان اینکه اگر به مناطق مرزی توجه شود، امنیت مرز و کشور تضمین شده است، گفت: در حال حاضر روستاهای ما متولی ندارد تا به صورت همه جانبه به آن ها توجه شود.

وی بیان کرد: بر اساس آمار سرشماری سال گذشته، تنها در بخش نهبندان بیش از هفت هزار نفر از جمعیت طی چهار سال گذشته کم شده است.

افضلی با بیان اینکه به زودی 260 کیلومتر از مرز مشترک با افغانستان خالی از سکنه می شود، بیان کرد: با خالی شدن مرز، راهی هموار و بدون سکنه تا مرکز کشور ایجاد خواهد شد که باید به جای تک تک مردم، نیروی نظامی استخدام شود.

وی با بیان اینکه ایجاد وزارت روستا برای رسیدگی به مشکلات ضروری است، گفت: روستاهای ما جریان اقتصادی نداشته و مسئولان باید به درد جانکاه آن ها برسند.

وضعیت روستاهای خراسان جنوبی قرمز است افضلی با بیان اینکه روستاهای خراسان جنوبی در وضعیت قرمز قرار دارند، گفت: استمرار حیات خراسان جنوبی نیازمند اجرای طرح های اورژانسی است.

وی با بیان اینکه بیش از دو هزار قنات حوزه نهبندان و سربیشه دچار بحران شده است، گفت: مشکلات قنوات و آبخوان داری پشت آن ها نیاز به توجه ویژه و بودجه کلان دارد.

افضلی بیان کرد: طبق بررسی صورت گرفته در منطقه نهبندان اگر بخواهیم به توسعه مطلوب برسیم نیاز به اعتبار دو هزار میلیارد تومانی است که این رقم در مقابل حیف ومیل بیت المال رقمی ناچیز است.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: 30 درصد جمعیت این حوزه زیر چتر نهادهای حمایتی بوده و اگر مسئولان با دقت زندگی مردم را بررسی کنند، این رقم تا 60 درصد قابل افزایش است.

چالش امنیتی در کمین خراسان جنوبی سرپرست دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار مهر" بیان کرد: در حال حاضر هزار و 782 آبادی در خراسان جنوبی وجود دارد.

عالیه خواجوی با اشاره به مشکلات عمده روستاییان خراسان جنوبی بیان کرد: مشکل عمده و اساسی روستاییان کم آبی بوده که توان انجام هر اقدام اقتصادی را از استان گرفته است.

وی ادامه داد: اگر مشکل کم آبی روستاییان حل نشود، امنیت دچار چالش شده و خروج جمعیت از استان نیز افزایش خواهد یافت.

خواجوی بیان کرد: کمبود فضاهای آموزشی، ورزشی، کمبود امکانات و زیرساخت های بهداشتی و درمانی، مشکلات مربوط به راه های روستایی و همچنین عدم اشتغال پایدار و درآمد پایین روستاییان از دیگر مشکلات روستاییان بوده که باید موردتوجه قرار گیرد.

چندی پیش هم این مسئول در کارگروه تخصصی اشتغال استان بیان کرد: پروژه ارتقای تولید و توزیع اشتغال پایدار در دشت و مناطق روستایی با تاکید بر مشاغل خرد در مناطق محروم از برنامه های ستاد اقتصاد مقاومتی است.

سرپرست دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان جنوبی ادامه داد: این پروژه در بازه زمانی 10 ساله از 95 تا افق 1404 مشخص شده و برنامه ای کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را دنبال می کند.

وی بیان کرد: سهمیه خراسان جنوبی از این پروژه در سال جاری چهار هزار و 477 شغل با اعتباری بالغ بر 68 میلیارد و 762 میلیون و 600 هزار تومان است.

30 دهستان دارای ضریب محرومیت بالا هستند مسئول سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی بیان کرد: خراسان جنوبی دارای 63 دهستان بوده که از این تعداد بیش از 30 دهستان سطح محرومیت هشت و یا 9 دارند.

محمد زهرایی با اشاره به خشک سالی های پیاپی و تأثیر منفی آن بر روستاها بیان کرد: باید روستاها را موردتوجه قرار دهیم.

وی با بیان اینکه قرارگاه پیشرفت و آبادانی با تأکیدات رهبری مبنی بر محرومیت زدایی شکل گرفته است، گفت: شش دهستان خراسان جنوبی را تحت پوشش این قرارگاه قرار داده ایم.

زهرایی ادامه داد: شوسف و میغان در نهبندان، درح در سربیشه، قهستان در درمیان، پترگان در زیرکوه و منتظریه در طبس تحت پوشش این قرارگاه هستند اما محرومیت ها در این استان فراتر از این است و باید همه بسیج شوند.

اینجا مرز شرقی کشور در کنار یکی از ناامن ترین کشورهای منطقه یعنی افغانستان است، سایه محرومیت همچنان بر سر مردم سنگینی می کند اما انگار هنوز مسئولان به صرافت نیفتاده اند که روستاها و روستانشینان را دریابند.

اینجا داشتن حداقل ترین امکانات به آرزویی بزرگ تبدیل شده است؛ آرزوهای برآورده نشده ای که اگر چه عشق به کشور پای برخی از آنان را در روستا قرص کرده است اما دیگر کارد فقر به استخوان معیشت رسیده است مسئولان تا دیر نشده مردم این دیار را نه در شعار که در عمل دریابید.


کلید واژه ها: روستا - محرومیت - خراسان جنوبی - روستایی - روستاییان - روستاهای - خانه - شناسنامه - خراسان - کشور - زندگی - مشکلات - مشکل - کمیته امداد - استان - قانون - دامداری - کشاورزی - بیابان - کودکان - بینایی - یارانه - مخروبه - امداد - گزارش - برهنه - مناطق - سبزی - چراغ - شروع

آخرین اخبار سرویس:
استفاده حداکثری از ظرفیت دانش آموزان در رویداد تبریز 2018

استفاده حداکثری از ظرفیت دانش آموزان در رویداد تبریز 2018

انتشار ویدیوی تغییرات اقلیمی زمین از فضا + ویدیو

سالانه 400 کلاس درس در استان البرز باید ساخته شود

آلوده ترین شهرهای اروپا کدامند؟

ورود سامانه بارشی به فارس از دوشنبه

قلم دوربین/ حال و هوای حرم امام رضا(ع) تا کمک های مردمی به کرمانشاه

واژگونی خودرو جان 2 دانش آموز زائر را گرفت

فراگیر شدن چتر حمایتی بیمه ها امری اجتناب ناپذیر است

دومین مهد کودک سیار در سر پل ذهاب/عکس

ارسال 8 میلیارد ریال کمک شهروندان البرزی به کرمانشاه

چگونه نوار افراد را در ویندوز 10 حذف کنیم؟

خطر«زلزله» بیخ گوش بیمارستان های پایتخت!

طرز تهیه آش گوجه فرنگی به سبکی خوشمزه

تعداد کشته های مسکن مهر به 100 نفر رسید

حذف شرط معدل برای تحصیل در رشته علوم تجربی

اعزام تیم حمایت روانی خراسان شمالی به مناطق زلزله زده کرمانشاه

«حباب غول پیکر» در مدارس شهرستان فیروزکوه

زلزله زدگان دفترچه خدمات امدادی می گیرند

مدیران باید تمام توان خود را برای خدمات رسانی به زلزله زدگان به کار گیرند

اعزام تیم حمایت روانی خراسان شمالی به مناطق زلزله زده کرمانشاه

یارانه و مستمری مددجویان بهزیستی کرمانشاه 2 برابر می شود

معلمان از سراسر کشور داوطلب حضور برای تدریس در مناطق زلزله هستند

ایجاد زیرساخت های فرهنگی، آموزشی و رفاهی از مطالبات جدی فرهنگیان است

طرز تهیه دمپختک قمی به سبکی خوشمزه و بسیار آسان

واژگونی خودرو جان 2 دانش آموز زائر را گرفت

بسته های فرهنگی برای کودکان زلزله زده ارسال می شود

احتمال وقوع سیلاب در کرمانشاه

کدام خودروها اجازه تردد به شهرهای زلزله زده را دارند؟

کنکور به آموزش وپرورش تحمیل شده است

تصاویر/ پاییز در تهران

پرداخت حق سختی کار به این معلمان !

توضیح بهزیستی در مورد کودکان بی سرپرست از زلزله اخیر

رییس پلیس پایتخت:با قلیان سراهای غیرمجاز برخورد می شود

شروع بارش باران از دوشنبه برای خوزستانی ها

نصب پلاکاردهایی با عکس قربانیان حوادث رانندگی در ایستگاه های مترو

مدیران باید تمام توان خود را برای خدمات رسانی به زلزله زدگان به کار گیرند

واژگونی خودرو جان 2 دانش آموز زائر را گرفت

آغاز بارندگی ها و کاهش 3 تا 6 درجه ای دمای هوا در ایلام

کدام خودروها اجازه تردد به شهرهای زلزله زده را دارند؟

آلوده ترین شهرهای اروپا کدامند؟

رایزنی برای کمک به فرهنگیان و دانش آموزان آسیب دیده در زلزله کرمانشاه

ارسال سومین محموله امدادی شهرداری تهران به مناطق زلزله زده

مدیرکل کمیته آذربایجان غربی خبر داد کمک 30 میلیارد ریالی مردم آذربایجان غربی به زلزله زدگان کرمانشاه/ روزانه 30 کامیون کمک مردمی به مناطق زلزله زده اعزام می شود

برخورد با قلیان سراهای غیرمجاز در تهران/ کشف پیچیده ترین جرائم

40 درصد از کودکان کشور به فضای مجازی اعتیاد پیدا کرده اند

مجموع اقدامات بنیاد مستضعفان در زلزله کرمانشاه

شاهنامه فردوسی، جذابترین کتاب برای کتابخوانان قوچانی

فعالیت آزمایشی خودروهای برقی در محدوده حرم مطهر رضوی

ورود سامانه بارشی جدید به کشور/ احتمال وقوع سیلاب در کرمانشاه

تابستان باورنکردنی قطب جنوب + عکس

توضیح بهزیستی در مورد کودکان بی سرپرست از زلزله اخیر

رییس پلیس پایتخت خبر داد برخورد با قلیان سراهای غیرمجاز در تهران/ کشف پیچیده ترین جرائم

توضیح بهزیستی در مورد کودکان بی سرپرست از زلزله اخیر

ورود سامانه بارشی به کشور از فردا/پیش بینی وضعیت هوای کرمانشاه

مصدوم شدن 29 دانش آموز در مبارکه به دلیل انفجار ظرف اسید

آلوده ترین شهرهای اروپا کدامند؟

کنکور به آموزش وپرورش تحمیل شده است

گزارش حاجی زاده از یکی از روستاهای زلزله زده کرمانشاه

فعالیت آزمایشی خودروهای برقی در محدوده حرم مطهر رضوی

روستاهای امدادرسانی نشده را به 112 اعلام کنید

فعالیت آزمایشی خودروهای برقی در محدوده حرم مطهر رضوی

ورود سامانه بارشی به کشور از فردا

هشدار جدی هواشناسی/ احتمال وقوع سیلاب در کرمانشاه

طرز تهیه حلوای هویج / طرز تهیه حلوای هویج حلوایی خوش رنگ و عالی برای نذری ها

برنامه بزرگ چین برای مقابله با آلودگی هوا

زائران رضوی در مسیر دلدادگی

تصاویر هوایی پیاده روی زائران حرم رضوی-مشهد

هوای مسموم دهلی/تصاویر‎

ارسال 1000 تن محموله از آذربایجان شرقی به مناطق زلرله زده

احتمال افزایش جان باختگان زلزله به 500 نفر

برپایی دوره آموزشی نظام آراستگی محیط کار در شرکت توزیع برق استان سمنان

آلوده ترین شهرهای اروپا کدامند؟

مسابقات قرآن جامعه کار و تلاش چهارمحال و بختیاری

ورود سامانه بارشی جدید به کشور/ احتمال وقوع سیلاب در کرمانشاه

جمع آوری تابلوهای فرسوده خیابان جی

نصب 16 چراغ راهنمایی ثانیه شمار در سامان

حال و هوای امروز مناطق زلزله زده در گزارش خبرنگار اعزامی صدا و سیمای مرکز همدان

سرویس دهی اتوبوسرانی به زائران پیاده امام رضا(ع)

«امیر تتلو» در مسکن مهر مناطق زلزله زده+عکس

تصاویری بسیار زیبا و دیدنی از دنیای حیوانات (آبان 96)

روستای ده بردی فاقد مدرسه مناسب برای دانش آموزان

توضیح بهزیستی در مورد کودکان بی سرپرست بازمانده از زلزله اخیر

توضیح بهزیستی در مورد کودکان بی سرپرست بازمانده از زلزله اخیر

هشدار مدیریت بحران خوزستان در خصوص هوای استان

مصدومیت 29 دانش آموز در شهرستان مبارکه

جوّی ناپایدار بر سر استان

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا(ع)

هشدار مدیریت بحران خوزستان در خصوص هوای استان

8 معلم و دانش آموز البرزی در مسابقات کشوری رتبه برتر کسب کردند

در دقایق ابتدایی زلزله با شلوار کردی در کمیته مدیریت بحران شهرستان حضور پیدا کردم

هشدار مدیریت بحران خوزستان در خصوص هوای استان

ترافیک پرحجم وسنگین در آزاد راه تهران - کرج - قزوین

لزوم استفاده از ظرفیت آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در تبریز 2018

8 معلم و دانش آموز البرزی در مسابقات کشوری رتبه برتر کسب کردند

ترافیک پرحجم وسنگین در آزاد راه تهران - کرج - قزوین

نیازهای سانسورشده خانم ها

البرز با سرانه فضای آموزشی کشور یک متر و 88 سانتی متر فاصله دارد

شهردار ملارد: افتتاح سوله ورزشی سرآسیاب ملارد تا سه ماه آینده+ گزارش

اهدای کتاب به دو مدرسه روستایی در مهاباد+گزارش

شهردار ملارد: افتتاح سوله ورزشی سرآسیاب تا سه ماه آینده

البرز با سرانه فضای آموزشی کشور یک متر و 88 سانتی متر فاصله دارد

تصاویر: زائران پیاده حرم امام رضا (ع)

آسمان، تو دیگر گریه مکن!

سومین محموله امدادی شهرداری تهران به مناطق زلزله زده ارسال شد

بارانی شدن هوای لرستان از اواخر وقت فردا

مصدوم شدن دانش آموزان بر اثر اسید سولفوریک

47 درصد از متولدان 70 به بالا از فضای مجازی استفاده می کنند

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد لزوم ورود آموزش و پرورش به مقوله تبریز 2018/ باید رویکرد آموزش و پرورش تغییر یابد

گزارش تصویری؛ مدارس همچنان در انتظار سرانه

10 استان بدون بارش

تصاویر: تابستان باورنکردنی قطب جنوب

تصاویر | مراسم وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم محمد عبداللهی

ثبت 280 سند مالکیت موقوفه در بشرویه

فرهنگ بسیجی هیبت پوشالی قدرت های استکباری را درهم شکست

پروژه امامزاده شاه سلیمان علی(ع) افتتاح می شود

سومین محموله امدادی شهرداری تهران به مناطق زلزله زده ارسال شد

ورد سامانه بارشی به کشور و احتمال وقوع سیلاب در کرمانشاه

سیستم جمع آوری زیر زمینی زباله

ورود سامانه بارشی به کشور از فردا

پلاکاردهایی با عکس قربانیان حوادث رانندگی

ارسال سومین محموله امدادی شهرداری تهران به مناطق زلزله زده

خدمت رسانی مدرسه ریحانه الرسول(س) تربت حیدریه به 1800 زائر پیاده رضوی

پیش بینی هوای بارانی برای فارس از روز سه شنبه

نایلون، پتو و وسایل گرمایشی نیاز فعلی زلزله زدگان است

اداره کل مدیریت بحران در خصوص شرایط جوی کردستان اطلاعیه ای صادر کرد

اداره کل مدیریت بحران در خصوص شرایط جوی کردستان اطلاعیه ای صادر کرد

کاروان عشق

کاروان زائران پیاده حرم مطهر امام رضا(ع)

نیاز به تأمین لوازم گرمایشی و شیرخشک در مناطق زلزله زده

پخش برنامه «احسان ماندگار» از شبکه تابان یزد

میبد میزبان هفدهمین دوره مسابقات دو صحرانوردی استان

پیش بینی هوای بارانی برای فارس از روز سه شنبه

مدیرکل بهزیستی کرمانشاه: تاکنون کودک بی سرپرستی در مناطق زلزله زده شناسایی نشده است

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان درپرداخت الکترونیک سامان/همدان

عکس/ حرکت کاروان زائران پیاده به سمت مشهد مقدس

زلزله کرمانشاه، هشداری جدی برای شهر یاسوج

استاندار لرستان: داشتن آمار دقیق برای افزایش آمادگی در شرایط بحرانی لازم است

کمیته همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش استان

نگرانی اهالی چوار از فرونشست بیشتر زمین و تخریب افزونتر منازل

نگرانی اهالی چوار از فرونشست بیشتر زمین و تخریب افزونتر منازل

امداد فرهنگی به کودکان و نوجوانان زلزله زده کرمانشاه

ورود سامانه بارشی به کشور از فردا/پیش بینی وضعیت هوای کرمانشاه

تجلیل از یاوران وقف در آذربایجان شرقی

همراهی 660 مبلغ مذهبی با زائران پیاده رضوی

زائران پیاده رضوی به بیش از 350 هزار نفر رسید ورود کاروان سه هزار نفره بانوان نیشابور به مشهد

گردوخاک عراق در راه ایران

استقرار 100 تیم روانشناسی در مناطق زلزله زده/ارائه خدمات تخصصی کودک

ورود سامانه بارشی به کشور از فردا

معاون وزیر راه و شهر سازی:کمربندی شلمچه به سربندر احداث می شود

استقرار 100 تیم روانشناسی در مناطق زلزله زده ارائه خدمات تخصصی کودک

موکب های رضوی در جاده های استان سمنان + فیلم

اعزام کاروان های راهیان نور دختران اردبیل به مناطق عملیاتی شمالغرب کشور

سالهاست مهرت بر دل است؛ حال و هوای زائران پیاده حرم امام رضا(ع)

ارسال سومین محموله امدادی شهرداری تهران به مناطق زلزله زده

طرح ترافیکی پلیس راه ممنوعیت تردد کامیون در محور بیرجند - قاین

در بازدید مدیرکل آموزش و پرورش تهران از مناطق زلزله زده غرب کشور صورت گرفت رایزنی برای کمک به فرهنگیان و دانش آموزان آسیب دیده در زلزله کرمانشاه

اختصاص امکانات عمومی مشهد برای اسکان زائران پیاده

کمک های بیش از پنج میلیارد ریالی مشگین شهری ها به زلزله زدگان ارسال شد

طرح ترافیکی پلیس راه/ممنوعیت تردد کامیون در محور بیرجند - قاین

اختصاص امکانات عمومی مشهد برای اسکان زائران پیاده

اخذ اسناد مالکیت 9 میلیون متر مربع اراضی موقوفه در بیضا

صدور مجوز انتقال آب ونک به رفسنجان صدای فعالان محیط زیست را درآورد

آلودگی هوای کلانشهرها تا فردا/ گردوخاک عراق عصر یکشنبه به ایران می رسد

نامه نگاری محیط زیست با شهرداری درباره وضعیت پادگان 06

تجربه میراث در تقابل با آزمون زلزله

استانداری کرمانشاه: کشته های مسکن مهر به 100 نفر رسید

تعطیلی «زنگ نماز» در برخی از مدارس

رفتار پسندیده سامسونگ

بر باد رفته

پرندگان اهلی؛ طعمه هایی برای شکار پرندگان وحشی در گیلان

توزیع 95هزارتخته چادرو پتو میان زلزله زدگان استان کرمانشاه وسایل گرمایشی نیاز مردم

شمال کشور گرم می شود

بازدید استاندار از ایستگاههای صلواتی بین راهی زائران پیاده رضوی

ورود سامانه بارشی به کشور از فردا

ورود بیش از 2 میلیون و 700 هزار زائر به مشهد الرضا

توزیع 95هزارتخته چادرو پتو میان زلزله زدگان استان کرمانشاه/ وسایل گرمایشی نیاز مردم

ترافیک پرحجم در ورودی های مشهد الرضا

بارش باران از فردا در خوزستان

تیم حمایت روانی اصفهان به مناطق زلزله زده اعزام شد

تاکنون 73 هزار تخته چادر در مناطق زلزله زده استان توزیع شده است

پیگیر رفع مشکلات زلزله زدگان هستیم

هشدار به بیمه شدگان و بازنشستگان تامین اجتماعی

گلستان خوانی در مدارس فارس

تاکنون 73 هزار تخته چادر در مناطق زلزله زده استان توزیع شده است

«امیر تتلو» در مسکن مهر مناطق زلزله زده+عکس

تصاویری از عمق فاجعه در آسمان دهلی نو

جمعیت زائران ورودی به مشهد از مرز 2.5 میلیون نفر گذشت

شمال کشور گرم می شود/ بارش باران در غرب

تامین وسایل گرمایشی مهمترین نیاز زلزله زدگان/تدابیر در نظر گرفته شده برای بارش باران

میزان غلظت آلاینده ها در مشهد افزایش می یابد

اعزام مشاوران متخصص آموزش و پرورش تهران به مناطق زلزله زده

کشف گذرگاه زیرزمینی مخفی + تصاویر

خیرین تهرانی ساخت7مدرسه درکرمانشاه را تقبل کردند

ارائه خدمات با زلزله زدگان با 6 دستگاه آمبولانس

واریز وجه نقدی برترین روش کمک به زلزدگان است

رویداد تسهیل گری وکارآفرینی روستایی در گیلان

تبریز نیازمند طرح جامع مبلمان شهری است

کمک های پژوهشگاه علوم انسانی به مناطق زلزله زده کرمانشاه رسید+تصاویر

20 تیم روانشناسی تا پایان سال در منطقه زلزله زده می مانند

وضعیت قرمز در روستاهای شرق کشور

وضعیت قرمز در روستاهای شرق کشور