مطالب مرتبط:
وضعیت قرمز در روستاهای شرق کشور؛زنگ خطر خالی شدن مرز به صدا درآمد
وضعیت قرمز در روستاهای شرق کشور؛زنگ خطر خالی شدن مرز به صدا درآمد
کشف بیش از یک تن مواد مخدر در جنوب شرق کشور
کشف یک تن و 520 کیلو گرم مواد مخدر در جنوب شرق کشور
کشف یک تن و 520 کیلو گرم مواد مخدر در جنوب شرق کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 1 آبان 1396 ساعت 21:102017-10-23اجتماعي

وضعیت قرمز در روستاهای شرق کشور


روستاییان در دورافتاده ترین مرزهای شرقی با محرومیت و فقر روزگار سپری می کنند و حالا زنگ خطر خالی شدن 260 کیلومتر از نوار مرزی کشور به صدا درآمده است.

- قانون"- روستاییان در دورافتاده ترین مرزهای شرقی با محرومیت و فقر روزگار سپری می کنند و حالا زنگ خطر خالی شدن 260 کیلومتر از نوار مرزی کشور به صدا درآمده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازقانون به نقل از مهر، محرومیت کلمه ای که برای تفسیر آن کافی است سری به روستاهای شرقی ترین استان کشور یعنی استان خراسان جنوبی بزنید.

روستاهایی که کورسوی چراغ خانه های روستا یکی پس از دیگری در حال خاموشی است.

اینجا دیگر در روستا خبر از سر سبزی نیست.

بیشتر به بیابان می ماند.

هیچ چیز جذابی برای ماندن ندارند.

تنها چیزی که به چشم می آید، خاک است و خاک است و خاک.

گویا از اول اینجا زندگی جریان نداشته است، خانه های خشت و گلی به مخروبه می مانند.

خانه ها یا نیمه تخریبی هستند یا خالی از آدمیزاد.

محرومیت برای روستاییان اکثر مناطق خراسان جنوبی با زندگی شان عجین شده و سال هاست طعم محرومیت را می چشند، سهمشان از امکانات رفاهی اندک است اما مشکلاتشان بسیار.

اینجا فقر یکه تاز میدان است سلام و خوشامدگویی که تمام می شود، صدای اهالی به گوش می رسد.

یک از بی آبی گلایه مند است و دیگری از نبود امکانات رفاهی.

یکی از مشکلات زندگی اش می گوید و دیگری از نابود شدن اراضی کشاورزی و دامداری اش.

چاه عباس ، روستایی در 230 کیلومتری مرکز خراسان جنوبی و در نزدیکی شهرستان نهبندان که تا مرز نیز 40 کیلومتر فاصله دارد.

فقر در کوچه ها و حتی بام خانه ها بیداد می کند.

به خوبی می توان محرومیت را در نوع لباس ها، پاهای برهنه کودکان و یا حتی دستان ترک خورده ای یافت که به سختی ظرف آب را برای مصرف به خانه حمل می کنند.

تمام خانه ها با چهاردیواری گِلی بالا آماده که شاید با اندک لرزش و بارانی بر سر ساکنان، آوار شوند.

اگرچه روزهای سرد پاییزی است اما اینجا آفتاب بر گونه ها سیلی می زند و اهل روستا برای مقابله با گرما، در مسیر باد قرار می گیرند.

به راستی که تنها فقر یکه تاز میدان است.

هویتی که در فقر گم شد از ظاهرشان پیداست که هیچ ندارند اما دلی به پهنای کویر دارند.

خانمی مسن با دیدنمان لبخندی شیرین می زند.

گویی سنگ صبورش را پیداکرده وهنوزهیچ نگفته ایم، شروع می کند: مشکل من چشمانم است که بینایی زیادی نداشته و باید عمل کنم.

اصلاً شناسنامه ندارم چون آن را گم کرده ام.

نه یارانه دریافت می کنم و نه تحت پوشش کمیته امداد هستم.

شناسنامه که نداشته باشی، هیچ چیز نداری.

بارها برای گرفتن شناسنامه به نهبندان رفتم اما پاسخگو نیستند.

زینب خانی نام دارد و گویا برای درمان چشمانش از دیگران درخواست کمک کرده است: می گویم برای چشمانم کمک کنید، می گویند تو پیری و چشمانت به خاطر پیری کم بینا شده است.

زینب که گویی هزینه درمان چشمانش دو میلیون و 500 هزار تومان است، می افزاید: می خواهم پول جمع آوری کنم تا 20 روز دیگر چشمانم عمل شود و با خنده شیرینی می پرسد: مشکلم را حل می کنی؟ خبری از توجه دولت نیست اصرار بانویی تقریباً 60 ساله ما را به خانه اش می کشاند.

اتاقی کوچک و محقر که به جز عکس رهبری و امام (ره)، هیچ تابلویی بر دیوارهای ترک خورده و سیاهش نصب نیست.

نور از پنجره مربعی شکل قدیمی داخل خانه پهن شده است.

از مشکلاتش می پرسیم.

چادرش را در برابر دوربین مرتب می کند و می گوید: ما آب که نداریم خیلی اذیت هستیم.

روستای ما خرابه است و هیچ درآمدی در آن نیست حتی پولی برای تهیه آجر ندارم که درب و پنجره را گِل و آجر کنم.

اشک هایش روانه می شود و می گوید: شب تا صبح در تنهایی های خود سلامتی امام زمان (عج) و رهبر را می خواهم.

اینجا مردم منتظرند که چتر یاری دولت بر سرشان افکنده شود.

اما انگار خبری نیست که نیست.

تنها برای نگه داشتن کشور در روستا مانده ام اگر از او بپرسی چرا باوجود این همه مشکلات، سال هاست که در روستا مانده ای و ترک دیار نکرده ای؟، باز هم با لبخند گرمش می گوید: مرزنشین هستیم و برای نگه داشتن کشور از آنچه از دستمان برآید کوتاهی نمی کنیم.

تنها تکه نانی می خورم، اما سرپا ایستاده ام و همین طور روزگار می گذرانم .

هنوز نیم ساعتی از حضورمان در چاه عباس نگذشته است.

اما دنیایی از درد و مشکل کوله بارمان را پر کرده که حتی به دوش کشیدنش نیز دشوار است.

بچه هایش از کودکی لباس زیبای محلی را بر تن داشته و لهجه اصیلشان را حفظ کرده اند.

برخی از کمک مسئولان امیدی ندارند و برخی در مقابل دوربین تنها یک جمله می گویند: چرا فیلم می گیرید؟ مسئولان برای این فیلم ها هم ارزش قائل نیستند و مشکلی از ما حل نمی شود.

پسر بچه ای شش ساله با لباس های محلی چشم به رفتارمان دوخته است، دلت را گرفتار درد می کند.

پاهای برهنه اش بر ریگ های کف کوچه بوسه می زند.

آفتاب پشت پاهایش را سوزانده و رنگشان را به سیاه سوق داده است.

تنها با لبخندی از سوی ما صمیمی شده و به واسطه عکسی که از او گرفته ایم، شادمانه بالا و پایین می پرد.

این ها تنها حکایت یکی از روستاهای خراسان جنوبی بود.

بیش از 80 درصد از روستاهای استان یا در این وضعیت قرار داشته و یا وضعیت بدتری بر آن ها حاکم است.

خشم روزگار بسیاری از مرزنشینان را به ستوه درآورده که باید بیش از این موردتوجه قرار گیرند.

بر اساس آمارهایی که نمایندگان مردم این استان در مجلس ارائه می کنند 260 کیلومتر از مرزهای استان در حال خالی شدن بوده و روستاها در وضعیت قرمز به سر می برند.

وضعیت روستاهای خراسان جنوبی اسف بار است نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس تاکنون در جلسات متعددی بر توجه بر روستاها تاکید کرده و اکنون نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر" می گوید: وضعیت روستاها در خراسان جنوبی اسف بار است.

حجت الاسلام سید محمد باقر عبادی با بیان اینکه در دهگردشی هایی که می رویم ازهر 20 روستا حداقل 18 روستا از بی آبی رنج می برند، گفت: درخواست اولیه تمامی روستاها، آب است چراکه شرایط خشک سالی در برخی از روستاها به گونه ای بوده که هیچ درخت و کشتزاری در آن وجود ندارد.

وی با بیان اینکه بیش از 500 روستای خراسان جنوبی با تانکر آب رسانی می شوند، اظهار کرد: روستانشینانی داریم که تنها با 45 هزار تومان یارانه زندگی خود را می گذرانند.

وی با بیان اینکه روستاییان عامل اصلی امنیت حاکم بر خراسان جنوبی هستند، افزود: علی رغم خدمت والای روستاییان به خصوص در مرزها، به اندازه کافی از آن ها قدردانی نمی شود.

حجت الاسلام عبادی خواستار افزایش اعتبار آب رسانی به روستاها شد و افزود: مانند طرح های هادی و جاده ها، اعتبار کافی برای آب رسانی وجود ندارد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای رفع بی آبی در روستاها بیان کرد: طبق مصوبه مجلس که یک سال و نیم پیش به تصویب رسیده، دولت موظف است ظرف سه سال تمام روستاها را از نعمت آب آشامیدنی برخوردار کند.

متأسفانه دولت طرحی ضربتی برای نجات روستاییان ندارد حجت الاسلام عبادی با بیان اینکه بسیاری از روستاییان این استان به دلیل کمبود آب دچار بیماری های پوستی شده اند، گفت: متأسفانه دولت برای رفع بی آبی طرحی ضربتی ندارد.

وی با بیان اینکه عمق فاجعه بالاتر از این است که هر سال بودجه ای برای آب رسانی بگذارند، تاکید کرد: دولت باید اعتباری مناسب تخصیص دهد تا ظرف یک سال تمام روستاها از نعمت آب شرب برخوردار شوند.

حجت الاسلام عبادی با بیان اینکه همچنین باید بودجه ای برای ظرفیت های آبخیزداری در نظر گرفته شود، افزود: باید آب حاصل از باران را در سدهایی جمع آوری و مهار کرد.

وی با تاکید بر اینکه باید ظرفیت های آبخیزداری استان استفاده شود تا آب چاه ها نیز بالا بیاید، گفت: همچنین باید برای روستاییانی که دچار بحران شده اند، شغلی جایگزین پیدا کنیم.

حجت الاسلام عبادی با بیان اینکه باید برای استفاده از صنایع دستی در روستاها فرهنگ سازی شود، اظهار کرد: تنها راه نجات روستاییان اجرای طرحی ضربتی است.

وی با بیان اینکه اگر روستاهای مرزی آسیب ببیند امنیت ملی در خطر می افتد، اظهار کرد: باید به روستاییان به خاطر ماندگاری شان پول بدهند، اقدامات برخی دستگاه ها مانند منابع طبیعی در روستاها دلسردی می آورد.

زنگ خطر خالی شدن 260 کیلومتر از مرز نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس بیان کرد: اگر به روستاها توجه ویژه ای نشود آهنگ توسعه نیافتگی هر روز شدید تر می شود.

نظر افضلی با بیان اینکه اگر به مناطق مرزی توجه شود، امنیت مرز و کشور تضمین شده است، گفت: در حال حاضر روستاهای ما متولی ندارد تا به صورت همه جانبه به آن ها توجه شود.

وی بیان کرد: بر اساس آمار سرشماری سال گذشته، تنها در بخش نهبندان بیش از هفت هزار نفر از جمعیت طی چهار سال گذشته کم شده است.

افضلی با بیان اینکه به زودی 260 کیلومتر از مرز مشترک با افغانستان خالی از سکنه می شود، بیان کرد: با خالی شدن مرز، راهی هموار و بدون سکنه تا مرکز کشور ایجاد خواهد شد که باید به جای تک تک مردم، نیروی نظامی استخدام شود.

وی با بیان اینکه ایجاد وزارت روستا برای رسیدگی به مشکلات ضروری است، گفت: روستاهای ما جریان اقتصادی نداشته و مسئولان باید به درد جانکاه آن ها برسند.

وضعیت روستاهای خراسان جنوبی قرمز است افضلی با بیان اینکه روستاهای خراسان جنوبی در وضعیت قرمز قرار دارند، گفت: استمرار حیات خراسان جنوبی نیازمند اجرای طرح های اورژانسی است.

وی با بیان اینکه بیش از دو هزار قنات حوزه نهبندان و سربیشه دچار بحران شده است، گفت: مشکلات قنوات و آبخوان داری پشت آن ها نیاز به توجه ویژه و بودجه کلان دارد.

افضلی بیان کرد: طبق بررسی صورت گرفته در منطقه نهبندان اگر بخواهیم به توسعه مطلوب برسیم نیاز به اعتبار دو هزار میلیارد تومانی است که این رقم در مقابل حیف ومیل بیت المال رقمی ناچیز است.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: 30 درصد جمعیت این حوزه زیر چتر نهادهای حمایتی بوده و اگر مسئولان با دقت زندگی مردم را بررسی کنند، این رقم تا 60 درصد قابل افزایش است.

چالش امنیتی در کمین خراسان جنوبی سرپرست دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار مهر" بیان کرد: در حال حاضر هزار و 782 آبادی در خراسان جنوبی وجود دارد.

عالیه خواجوی با اشاره به مشکلات عمده روستاییان خراسان جنوبی بیان کرد: مشکل عمده و اساسی روستاییان کم آبی بوده که توان انجام هر اقدام اقتصادی را از استان گرفته است.

وی ادامه داد: اگر مشکل کم آبی روستاییان حل نشود، امنیت دچار چالش شده و خروج جمعیت از استان نیز افزایش خواهد یافت.

خواجوی بیان کرد: کمبود فضاهای آموزشی، ورزشی، کمبود امکانات و زیرساخت های بهداشتی و درمانی، مشکلات مربوط به راه های روستایی و همچنین عدم اشتغال پایدار و درآمد پایین روستاییان از دیگر مشکلات روستاییان بوده که باید موردتوجه قرار گیرد.

چندی پیش هم این مسئول در کارگروه تخصصی اشتغال استان بیان کرد: پروژه ارتقای تولید و توزیع اشتغال پایدار در دشت و مناطق روستایی با تاکید بر مشاغل خرد در مناطق محروم از برنامه های ستاد اقتصاد مقاومتی است.

سرپرست دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان جنوبی ادامه داد: این پروژه در بازه زمانی 10 ساله از 95 تا افق 1404 مشخص شده و برنامه ای کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را دنبال می کند.

وی بیان کرد: سهمیه خراسان جنوبی از این پروژه در سال جاری چهار هزار و 477 شغل با اعتباری بالغ بر 68 میلیارد و 762 میلیون و 600 هزار تومان است.

30 دهستان دارای ضریب محرومیت بالا هستند مسئول سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی بیان کرد: خراسان جنوبی دارای 63 دهستان بوده که از این تعداد بیش از 30 دهستان سطح محرومیت هشت و یا 9 دارند.

محمد زهرایی با اشاره به خشک سالی های پیاپی و تأثیر منفی آن بر روستاها بیان کرد: باید روستاها را موردتوجه قرار دهیم.

وی با بیان اینکه قرارگاه پیشرفت و آبادانی با تأکیدات رهبری مبنی بر محرومیت زدایی شکل گرفته است، گفت: شش دهستان خراسان جنوبی را تحت پوشش این قرارگاه قرار داده ایم.

زهرایی ادامه داد: شوسف و میغان در نهبندان، درح در سربیشه، قهستان در درمیان، پترگان در زیرکوه و منتظریه در طبس تحت پوشش این قرارگاه هستند اما محرومیت ها در این استان فراتر از این است و باید همه بسیج شوند.

اینجا مرز شرقی کشور در کنار یکی از ناامن ترین کشورهای منطقه یعنی افغانستان است، سایه محرومیت همچنان بر سر مردم سنگینی می کند اما انگار هنوز مسئولان به صرافت نیفتاده اند که روستاها و روستانشینان را دریابند.

اینجا داشتن حداقل ترین امکانات به آرزویی بزرگ تبدیل شده است؛ آرزوهای برآورده نشده ای که اگر چه عشق به کشور پای برخی از آنان را در روستا قرص کرده است اما دیگر کارد فقر به استخوان معیشت رسیده است مسئولان تا دیر نشده مردم این دیار را نه در شعار که در عمل دریابید.


کلید واژه ها: روستا - محرومیت - خراسان جنوبی - روستایی - روستاییان - روستاهای - خانه - شناسنامه - خراسان - کشور - زندگی - مشکلات - مشکل - کمیته امداد - استان - قانون - دامداری - کشاورزی - بیابان - کودکان - بینایی - یارانه - مخروبه - امداد - گزارش - برهنه - مناطق - سبزی - چراغ - شروع

آخرین اخبار سرویس:
سهم «سوابق تحصیلی» در کنکور 97 چقدر است؟

شهرداری ها به صنایع آلاینده به چشم منبع درآمد نگاه نکنند

تصاویر/ حرم مطهر حضرت زینب(س)

آموزش دوخت دندان موشی روی نمد دولایه

کوچک ترین روستای جهان با یک ساکن +عکس

سال 96 کم بارش ترین سالِ دهه گذشته ایران

طبیعت بکر قرقیزستان

کاهش کیفیت هوا و تشکیل غبار در غرب و جنوب غرب/ افزایش دما در اغلب نقاط کشور

جزییات 3 پدیده نجومی در آسمان 11 بهمن 96

بازگشایی نمادها چیست؟

خاطرات قهرمانان سفیدپوش

خیز تهران برای تبدیل شدن به شهر هوشمند

قرارگرفتن شورای آموزش وپرورش کردستان مابین 3شورای برترکشور/جمع آوری مدارس تیزهوشان یکی ازسیاستهای آموزش وپرورش است

تصاویر/ فرشته های فداکار‎

خانواده ها باید برای کنترل فرزندان با مواد مخدر جدید آشنا شوند

پیش دانشگاهی 35 ساعته می شود/افزایش 450 هزار نفری جمعیت در دوره پیش دانشگاهی

راهکار دولت در مقابله با آلودگی هوای کلان شهرها + فیلم

دانلود طرح جابر آماده با موضوع کرم شب تاب

درنده ایرانی حال وروز خوبی ندارد/ عکس

انتقال توده گرد و غبار عراق به ایران

طرح جامع آرامش و امنیت شبانه تهران از ساعتی پیش در پایتخت آغاز شد

کلانتری:حق آبه محیط زیستی خوزستان هنوز تخصیص نیافته است

پرستاری عشق می خواهد/ تلخ ترین و شیرین ترین خاطره های دفاع مقدس +فیلم

حجتی به منظور بازدید از کانونهای ریزگرد وارد خوزستان شد

جشن تکلیف دانش آموزان دختر اهوازی برگزار می شود

کلانتری:حق آبه محیط زیستی خوزستان هنوز تخصیص نیافته است

تصویب 75مصوبه در شورای آموزش و پرورش بیجار

خوزستان با دستور رییس جمهوری اولویت نخست سازمان محیط زیست است

صعود یک پله ای یزد در کاهش بارش ها +فیلم

تصاویر زیبای میکروسکوپی از ساختار میوه ها و سبزیجات [تماشا کنید]

مدیرکل برنامه و بودجه آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس خبر داد پرداخت بخش عمده ای از سرانه مدارس تا پایان سال جاری

کلانتری: باید خود را برای زندگی با کم آبی آماده و سازگار کنیم

تصاویر زیبای میکروسکوپی از ساختار میوه ها و سبزیجات [تماشا کنید]

خوزستان با دستور رییس جمهوری اولویت نخست سازمان محیط زیست است

اردبیل آخر هفته جاری برفی می شود

آخرین وضعیت تعطیلی مدارس خوزستان

کمک 20 میلیارد ریالی به دانش آموزان نیازمند

دلایل گرایش نوجوانان به مصرف «ترامادول»

اردبیل آخر هفته جاری برفی می شود

وزیر جهادکشاورزی وارد اهواز شد

طرز تهیه کباب بختیاری

اعلام تعطیلی مدارس، سه شنبه بعد از ظهر

ثبت نام 3900 یزدی در آزمون سراسری «حفظ و مفاهیم قرآن کریم»

استوری جالب مونا برزویی ترانه سرای زن سرشناس ایرانی + عکس

دلایل گرایش نوجوانان به مصرف «ترامادول»

مهارت های تماشایی دله آلی

همایش زیست محیطی صیانت از جنگل های شمال کشور در آمل

متن بیانیه رسمی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد آب ژرف

فعال شدن اورژانس اجتماعی در سراسر گیلان تا پایان برنامه ششم توسعه

کلانتری و حجتی عازم خوزستان می شوند

بیشترین ماده مخدر مصرفی در بین جوانان تهرانی

تعطیلی مدارس نوبت بعدازظهر هشت شهر خوزستان در روز سه شنبه

مدافعان حرم حضرت زینب(س)

توضیح نیروی انتظامی درباره زیر گرفتن بانویی در تجمع مالباختگان موسسه ولیعصر توسط ماشین پلیس؛ با تمارض، خود را به زمین زد

وجود 80گونه پرنده مهاجر آبزی و کنار آبزی درتالاب و آبگیرهای گیلان

ابتکار: موضوع خانواده به گفتمان غالب بخش دولتی و غیردولتی تبدیل شود

دانلود طرح جابر آماده با موضوع لایه های مختلف زمین

هدف اصلی سند تحول بنیادین دستیابی به حیات طیبه است

طرز تهیه کباب برگ

آخرین مهلت بخشودگی مشمولان غایب اعلام شد

تاکید استاندار تهران بر جدّیت شوراها در بحث مقاوم سازی

اعزام 8 هزار دانش آموز گلستانی به کربلای ایران

فعالیت 318 مرکز مشاوره خانواده در کشور

مستند «قیام آفریقا» در شبکه افق

تشییع پیکر پدر عکاسی همدان، استاد استعدادی

واکنش بهرام رادان به آلودگی هوای خوزستان

محور هراز تا 15 اسفند مسدود می شود

آخرین وضعیت تعطیلی مدارس و ادارت خوزستان

مدارس چند شهر خوزستان فردا سه شنبه تعطیل اعلام شد

استاندار خوزستان:کانون گرد و غبار هورالعظیم به طور کامل مهار شده است

ورود رییس سازمان محیط زیست کشور به خوزستان

فاینانس در راه متروی پایتخت

تعطیلی مدارس هشت شهرستان خوزستان در نوبت بعدازظهر سه شنبه

مدارس اهواز سه شنبه تعطیل شدند

استخدام کارشناس عمران

معلمی که حتی حقوق 500هزار تومانی اش را نمی گیرد!

استاندار خوزستان:کانون گرد و غبار هورالعظیم به طور کامل مهار شده است

استاندار خوزستان:کانون گرد و غبار هورالعظیم به طور کامل مهار شده است

سخن همکار: اتش سوزی وپاسخ مدیرکل اموزش وپرورش

موج جدید گرد و غبار وارد خوزستان می شود

مدارس خوزستان تعطیل شد

سخن همکار: طنزانه : ماه پشت ابر نمی ماند همه چیز را ممنوع نکنیم

ورود رییس سازمان محیط زیست کشور به خوزستان

مدارس چند شهر خوزستان فردا سه شنبه تعطیل اعلام شد

مخالفت سازمان حفاظت از محیط زیست با بهره برداری از منابع آب ژرف

پرداخت هزینه امنیت زائران ایرانی در عراق به ارزش 17 دلار

مدارس 8 شهرستان خوزستان در روز سه شنبه تعطیل هستند

این گوشه های دنج و دل انگیز.../تصاویر

چگونه طراوت گل های شاخه ای رادرخانه حفظ کنیم؟

مدارس اهواز فردا تعطیل شدند

مدارس اهواز سه شنبه تعطیل شدند

آخرین وضعیت تعطیلی مدارس خوزستان

کلانتری:بهبود اوضاع عرصه های بیابانی در گرو تامین حق آبه زیست محیطی است

محور هراز تا نیمه اسفند مسدود می شود

آلودگی هوا یکی از علل خشکسالی است

استخدام نقشه بردار در شرکت تولیدی و صنعتی در شهرک صنعتی رشت

پست اینستاگرامی تامل برانگیزبازیگرزن درباره آلودگی هوای خوزستان

تصاویر/ به مناسبت ولادت حضرت زینب (س)

مدارس اهواز سه شنبه تعطیل شدند

تعطیلی نوبت بعداز ظهر مدارس 8 شهر خوزستان در روز سه شنبه/ پایان کار ادارات ساعت 13:30

وضعیت قرمز در روستاهای شرق کشور

وضعیت قرمز در روستاهای شرق کشور