مطالب مرتبط:
استخدام کارشناس هلپ دسک در موسسه آموزشی نخبگان جوان/البرز
استخدام کارشناس هلپ دسک در موسسه آموزشی نخبگان جوان/البرز
رهبر انقلاب در دیدار دست اندرکاران همایش آیت الله سیدمصطفی خمینی: ذره ای از نشانه های آقازادگی در مرحوم حاج سید مصطفی نبود/ او از لحاظ استعداد علمی، شجاعت و منش مبارزه ممتاز بود
رهبر معظم انقلاب در دیدار دست اندرکاران همایش بزرگداشت آیت الله حاج سیدمصطفی خمینی: حاج سیدمصطفی خمینی از لحاظ استعداد علمی، شجاعت و منش مبارزه ممتاز بود
در دیدار روسای برتر دانشگاه های کشور با رییس دانشگاه کربلا مطرح شد افزایش تعاملات علمی آموزشی سه دانشگاه برتر ایران با دانشگاه کربلا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 1 آبان 1396 ساعت 00:022017-10-22سياسي

بیانات در دیدار نخبگان جوان علمی


بسم الله الرّحمن الرّحیم (1) والحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّةالله فی الارضین.

 خیلی خوش آمدید.

خیلی جلسه ی شیرین و مطلوبی بود و همیشه برای من همین جور است.

از نظر من هم این جلسه الان تمام شد، به این معنا که من حظّ خودم و بهره ی خودم را از این جلسه بردم؛ اوّلاً شماها را دیدم، حرفهایتان را شنفتم، آن همّت و انگیزه و روحیّه ای که خوشبختانه انسان در بین جوانها میبیند، این را در شما حس کردم؛ و از حرفهایی که زدید بهره بردم یعنی واقعاً استفاده کردم؛ بنابراین من بهره ی خودم را از جلسه بردم.

حالا یک چند جمله ای هم ما عرض میکنیم.

یادم نرود کسانی را که در این جلسه، امسال نیستند، عدّه ی زیادی از برادران و خواهران، عزیزان، نخبگان، قاعدتاً باید در این جلسه میبودند، [ولی] به خاطر وضعیّت و شرایط، نشد؛ من به آنها هم سلام عرض میکنم.

 من همیشه وقتی در بین جوانها هستم -بخصوص جوانهای نخبه- در درجه ی اوّل، احساس شکر میکنم؛ شکر خدای متعال؛ ما بِکُم مِن نِعمَةٍ فَمِنَ الله؛(2) شما نعمت خدا هستید برای ما؛ عطیّه ی الهی برای دلسوزان نظام محسوب میشوید.

برای ما -کسانی که عمر طولانی گذرانده اند- شما جوانها حقیقتاً یک لطف الهی و نعمت الهی هستید؛ شکر.

دوّم امید؛ به آینده ی کشور اهمّیّت میدهیم؛ به افقی که در مقابل چشممان هست اهمّیّت میدهیم؛ شما را که انسان میبیند، امیدوار میشود به اینکه این آینده، آن چنان که امید و آرزو داشتیم ان شاءالله تحقّق پیدا خواهد کرد.

 نیروی انسانی کشورمان -همان طور که آقای ستّاری گفتند- در دنیا یک نیروی انسانی کم نظیر است؛ لبّ و لبابش و برترین و برجسته ترین بخشَش، نخبگان کشور هستند؛ اینها میتوانند در هر انسانی احساس تعهّد را زنده کنند.

وقتی که آنها در صراط مستقیم حرکت میکنند و جهت گیری شان جهت گیری خوبی است، احساس تعهّد در همه ی کسانی که آنها را می شناسند و می بینند زنده میشود؛ لذا بنده عمیقاً و قویّاً نخبه باور هستم یعنی قبول دارم شما نخبه ها را.

من امیدم و خواهشم این است که بنیاد نخبگان و خود آقای ستّاری که در دولت هستند و معاون رییس جمهورند، کوشش کنند تا مسئولین کشور همه به معنای واقعی کلمه نخبه باور بشوند؛ یکی از انتظارات ما این است که نخبه ها را باور کنند؛ اوّلاً باور کنند که ما نخبه داریم؛ ثانیاً باور کنند که این نخبه، قادر است سرنوشت کشور را آن چنان که مورد قبول و رضایت و روشنی چشم همه باشد، تغییر بدهد.

بعضی از مسئولین ما در این زمینه دچار غفلتند؛ باید اینها را از این غفلت بیرون آورد.

خب، من چند نکته در مورد مسئله ی بنیاد نخبگان و مسئله ی نخبگان و مانند اینها عرض میکنم و یک جمله ی سیاسی هم در پایان عرض میکنم.

 مطلب اوّل یا نکته ی اوّل، این است که پیشرفت علمی، کشور را قدرتمند میکند.

مجری(3) عزیزمان امروز حدیثی را خواندند: اَلعِلمُ سُلطان؛ «سلطان» یعنی اقتدار؛ علم، اقتدار است؛ هر کسی که آن را داشته باشد «صالَ»، یعنی دست قدرتمند را خواهد داشت؛ هرکس که آن را نداشته باشد «صیلَ عَلَیه»،(4) یعنی دست قدرتمندی بر سر او خواهد آمد یعنی زیرِ دست خواهد شد؛ این علم [است].

امروز شما این را مشاهده میکنید؛ آمریکایی ها و اروپایی ها به خاطر علمی که تحصیل کرده اند، توانسته اند همه ی دنیا را تصرّف کنند.

شما میدانید آمریکا، انگلیس، فرانسه و بسیاری از کشورهای اروپایی -حتّی کشورهای کوچک- سالهای متمادی، بعضی شان قرنها، توانستند کشورهایی را تصرّف کنند، هستی های آنها را به باد بدهند و نابودشان کنند؛ بر ملّتها اقتدار پیدا کردند و مسلّط شدند، به خاطر علم؛ دنبال علم بودند.

ما غفلت کردیم، از قافله ی علم عقب ماندیم، با آن سابقه ی تاریخی، با این استعداد درخشان! [امّا] دیگران جلو افتادند؛ ما باید این را جبران کنیم.

 خب، یک عدّه ای از غرب زده ها، از صد سال پیش تبلیغ کردند که اگر میخواهید کشورتان پیشرفته بشود و ایران جلو بیفتد، بایستی بروید در ذیل غرب تعریف بشوید -غرب زدگی؛ همان تعبیر غرب زدگی که مرحوم آل احمد مطرح کرد و نوشت- این فکرِ غلطی بود؛ حالا در مورد بعضی از آن کسانی که این فکر را القا میکردند، خائنانه هم بود، [امّا] بعضی خائنانه نبود، جاهلانه بود.

امروز هم هنوز کسانی از دنباله های آنها -و باید گفت تفاله های آنها- همین فکرها را ترویج میکنند که «ما در ذیل غرب بایستی پیشرفت کنیم»؛ نه، پنجاه سال، کشور در زمان دوران پهلوی در ذیل غرب زندگی کرد؛ پنجاه سال! یک مدّتی در آن اواسطِ رضاخان در ذیل آلمان، بعد یک مدّتی در ذیل آمریکا تا آخر؛ چه پیشرفتی برای کشور حاصل شد؟ جز بدبختی، جز عقب افتادگی، جز نابود شدن سرمایه های اساسی کشور، چه عاید کشور شد؟ نخیر، در ذیل غرب نمیشود، نمیتوان [پیشرفت کرد]؛ آن کسی که این حرف را بزند که کشور در ذیل غرب ممکن است پیشرفت بکند، خائن به کشور است اگر بداند چه میگوید؛ ممکن هم هست جاهل باشد.

 خب، پس باید چه کار کنیم؟ بایستی وابستگی را از بین ببریم.

البتّه وابستگی، وابستگی سیاسی، اقتصادی، فرهنگی -همه جور- است؛ [امّا] اساسش، وابستگی سیاسی است.

در درجه ی اوّل، وابستگی های سیاسی است که بقیّه ی چیزها را فراهم میکند.

خب وابستگی سیاسی موجب میشود که طبعاً فرهنگ هم نفوذ کند، اقتصاد هم نفوذ کند و در همه ی بخشها وابستگی به وجود بیاید، حتّی در بخش امنیّت؛ کمااینکه در دوران طاغوت این جوری بود.

در بخش امنیّت هم وابسته بودیم، در بخش اقتصاد که به طریق اولیٰ، در بخش فرهنگ همین جور.

خب وابستگی سیاسی به برکت انقلاب از بین رفت؛ [امّا رهایی از] وابستگی های دیگر دشوار و سخت است؛ تلاش میخواهد.

این حرفی نیست که من امروز بزنم، من زمان ریاست جمهوری در خطبه ی نمازجمعه این حرف را زدم، که وابستگی سیاسی ما از بین رفت، الحمدلله نجات پیدا کردیم امّا وابسته ایم؛ ازلحاظ اقتصادی وابسته ایم، از لحاظ فرهنگی وابسته ایم؛ باید فکر کنیم روی این زمینه.

وابستگی بیچارگی می آورد.

 من به شما عرض بکنم انسان وقتی به این خاطراتی که از دوستان محمّدرضای پهلوی باقی مانده، نگاه میکند -من در خیلی از این کتابها خوانده ام- [میبیند] یک مواردی پیش می آید که خود این محمّدرضا شاه طاغوتی، از دست آمریکایی ها بشدّت عصبانی است.

به آنها فحش هم میدهد، ناسزا هم میگوید؛ البتّه در اتاق خصوصی، با یاران نزدیکش! مثل آن که رفت روی پشت بام خانه اش، به آن پاسبانِ شهرِ دوردست فحش داد، ایشان هم این جوری بود؛ در اتاق خصوصی بد گویی هم میکند امّا در همان حال، اگر چنانچه سفیر انگلیس یا سفیر آمریکا یک پیغامی میداد، یک تلفنی میکرد، یک دستوری میداد؛ این دست به سینه حاضر بود آن دستور را انجام بدهد؛ چاره ای نداشت؛ مجبور بود.

وابستگی این است؛ این باید از بین برود.

 خب خوشبختانه ازلحاظ سیاسی، وابستگی بکلّی در کشور ما ریشه کن شده امّا در بخشهای دیگر خیلی بایستی برایش تلاش کرد و یکی از عناصر اصلیِ راه نجات هم همین پیشرفت علمی است که به وسیله ی شماها دارد انجام میگیرد.

بنابراین در مسیر پیشرفت علمی و فنّاوری هیچ مانعی نباید به وجود بیاید.

دستگاه های دولتی، دستگاه های عمومی، فعّالان بخشهای مختلف فرهنگی و امثال اینها، هیچ مانعی نباید در راه پیشرفت علمی به وجود بیاورند و ظرفیّتهای عظیمی بحمدالله وجود دارد که نمونه هایش را هم در این جلسه شما مشاهده کردید، و بنده با خیلی از این نمونه ها در مراحل مختلف مواجه میشوم؛ یا مطّلع میشوم یا گزارشش را میخوانم یا حضوری احساس میکنم؛ میدانم که ظرفیّت، فوق العاده فراوان است و میتوانیم پیش برویم.

این نکته ی اوّل.

 نکته ی دوّم درمورد وضع بنیاد نخبگان و معاونت علمی است.

بحمدالله خیلی پیشرفت کرده و بهتر شده؛ موارد زیادی پیش آمده در این چند سال که وضعیّتِ معاونت علمی را و هم معاونت بنیاد نخبگان را بهتر کرده.

شرکتهای دانش بنیان رشد جهشی پیدا کرده.

سال 93 بود که بنده در همین جلسه راجع به شرکتهای دانش بنیان تأکید کردم.

خوشبختانه امروز شرکتهای دانش بنیان، خیلی رشد جهشی خوبی پیدا کرده؛ سرمایه گذاری های خوبی شده.

هیئتهای علمی، هسته های علمی در دانشگاه ها -که باز این هم مورد تأکید ما بود- بحمدالله به وجود آمده.

جهت گیری های فکری نخبه پروری تصحیح شده.

خیلی از این مطالبی که شما دوستان اینجا بیان کردید، در ذهن مسئولین بنیاد نخبگان و معاونت علمی هست که با من در میان گذاشته اند و یک روش و منش و مسیر تصحیح شده و تکمیل شده ای در واقع بنا است پیش بیاید و پیگیری بشود؛ اینها هست، منتها درعین حال بنده قانع نیستم؛ نه اینکه من قانع نیستم، [بلکه] اکتفا نمیشود کرد.

ما هنوز خیلی راه داریم، خیلی فاصله داریم تا اینکه به نقطه ی مطلوب برسیم.

این چیزی است که بنده تأکید میکنم؛ هم به خود آقای دکتر ستّاری، هم به مسئولینی که هستند، هم به شما عزیزان نخبه.

ما بایستی در زمینه ی پیشرفت علمی به تحرّک نقطه ای در فلان دانشگاه یا فلان پژوهشکده یا مانند اینها اکتفا نکنیم؛ باید روندسازی بشود، رویّه سازی بشود؛ باید در کشور جریان سازی بشود در زمینه ی علم و پیشرفت علمی؛ به صورت جریان در بیاید، به صورت رویّه در بیاید که قابل توقّف نباشد.

این جور نباشد که اگر چنانچه این دولت آمد و سلیقه ی خاصّی داشت، بتواند در پیشرفت علمی کشور تأثیری ایجاد کند و مثلاً نُکسی(5) به وجود بیاورد، یا فلان مسئول دولتی اگر آمد و عقیده ی دیگری داشت، همین طور.

نبایستی سلایق و شیوه ها و روشهای مدیریّتی در پیشرفت علمی کشور اثر بگذارد ؛ این وقتی خواهد شد که رویّه سازی بشود.

 در مورد شرکتهای دانش بنیان هم ضوابط شرکتها را نبایستی کاست.

مراقبت کنید که ضوابط شرکتهای دانش بنیان ضوابط بالایی باشد.

این جور نباشد که ما فقط عدد را اضافه کنیم.

بودجه ی علم و فنّاوری نباید کم بشود، باید افزایش پیدا کند؛ البتّه گفتند دوستان به من که این صندوق نوآوری مشکل دارد؛ من ان شاءالله سفارش خواهم کرد، تأکید خواهم کرد که این مشکل برطرف بشود.

البتّه منابع مالی هم بایست درست مدیریّت بشود.

 یک نکته ی دیگر در مورد مقالات علمی است.

خوشبختانه ما از لحاظ عدد مقالات، سطح بالایی داریم؛ منتها این کافی نیست بلکه باید بگوییم این دارای اهمّیّت زیاد هم نیست؛ آنچه مهم است کیفیّت مقالات است.

آن طور که من شنیده ام و به من گزارش شده، در زمینه ی مقالات از لحاظ کیفی وضع ما خیلی خوب نیست؛ بایستی کیفیّت ها را بالا ببریم، شاخصهای کیفی بایستی رشد پیدا کند و به جای افزایش عدد مقالات، ارتباط مقالات با مسائل کشور مورد توجّه قرار بگیرد که البتّه این در زبان بعضی از دانشجوهای عزیز ما هم بود؛ خودشان به من گفته اند، عقیده ی ما هم همین است که بایستی مقالات علمی و پژوهشی در خدمت نیازهای کشور قرار بگیرد و این نیازها هم برای نخبگان تبیین بشود؛ خیلی از نخبگان ممکن است نیازهای کشور را آن چنان که هست ندانند.

 یک نکته ی دیگر در همین زمینه، مطلبی است که من قبلاً هم به آقای ستّاری این را تذکّر داده ام که معاونت علمی و بنیاد به کار ستادی اهمّیّت بدهند؛ یعنی در واقع مثل یک ستاد از همه ی دستگاه های گوناگون کشور که در زمینه ی علم و فنّاوری نقشی میتوانند ایفا کنند، استفاده کنند؛ هم از دو وزارت مربوط به آموزش عالی، هم از دانشگاه آزاد، هم از وزارتهای مربوط به صنعت و مربوط به نفت استفاده کنند؛ [چون] اینها امکانات فراوانی دارند که این امکانات میتواند در خدمت پیشرفت علم و فنّاوری قرار بگیرد؛ و معاونت علمی با تکیه ی به جایگاه مدیریّتی خودش میتواند این کار را انجام بدهد.

ضمناً از نخبه هم باید کار خواست؛ نخبه باید احساس کند که وجودش نافع است؛ یعنی احساس نافع بودن بکند؛ این، آن چیزی است که نخبه را خرسند میکند، خوشحال میکند، ثابت قدم میکند، پایدار در کشور میکند؛ بفهمد برای کشورش مفید است، نافع است؛ کار بایست خواست که این با همین کار ستادی به نظر من قابل تحقّق است.

 یک نکته ی دیگر این است که ما باید یک فکری برای صنعت کشور بکنیم که حالا من در این بحثهایی هم که دوستان کردند، دیدم بخش مهمّی با این مشکل ارتباط پیدا میکند.

صنعت کشور دچار آفت مونتاژکاری است که یک آفت قدیمی است؛ وقتی که مسئله، مسئله ی مونتاژکاری است، نوآوری دیگر خیلی معنی ندارد؛ وقتی نوآوری وجود نداشت، پس تحرّک علمی و کار علمی دیگر وجود ندارد؛ وقتی کار علمی مطرح نبود، ارتباط صنعت و دانشگاه که ما این همه داریم داد میزنیم، تحقّق پیدا نمیکند.

صنعت و دانشگاه اگر به هم ارتباط پیدا کردند، هم دانشگاه پیشرفت پیدا میکند، هم صنعت؛ این واضح است.

بنده البتّه این مسئله ی ارتباط صنعت و دانشگاه را از خیلی وقت پیش با دولتها مطرح کردم که همین معاونت علمی بالاخره بر اثر فشارها و اصرارهای ما تشکیل شد، به خاطر همین که ارتباط صنعت و دانشگاه تحقّق پیدا کند.

منتها ارتباط صنعت و دانشگاه وقتی به معنای واقعی کلمه تحقّق پیدا میکند که صنعت احساس نیاز کند به دانشگاه؛ در مونتاژکاری چنین احساسِ نیازی نیست.

باید به صنعت سفارش کرد؛ همچنان که یکی از دوستان عزیز که صحبت کردند گفتند که از صنایع خواسته بشود؛ خب خواستن از صنایع یک مسئله است، احساسِ نیاز صنعت کشور یک مسئله ی دیگر است؛ این احساس نیاز باید به وجود بیاید.

این هم وقتی خواهد شد که این مشکل قدیمی برطرف بشود.

بایستی در یک مقطع زمانی مثلاً ده ساله -خیلی هم ما عجله نمیخواهیم بکنیم- در یک بازه ی زمانی ده ساله، این مسئله ی «تبدیل نگاه از مونتاژکاری به نو آوری» در صنعت به وجود بیاید و این باید در کشور حاکم بشود.

 نکته ی بعدی در مورد مسئله ی نخبگان و بنیاد نخبگان و مانند اینها این است که به فعّالیّتهای فرهنگی در بنیاد اهمّیّت داده بشود؛ این خیلی مسئله ی مهمّی است.

ما این را باید توجّه کنیم که فنّاوری همراه با خودش فرهنگ می آورد؛ فنّاوری حامل فرهنگ است؛ این را نمیشود ندیده گرفت.

ما وقتی فنّاوری را از دیگران گرفتیم، در واقع فرهنگ آنها را هم آورده ایم.

درست است که ما در پِی استقلال فنّاوری هستیم -در این تردیدی نیست و این باید تحقّق پیدا کند- امّا بالاخره این مثل ظروف مرتبطه است؛ در همه ی زمینه ها بده بستان است.

بنابراین، به مسئله ی فرهنگ بایست اهمّیّت داد.

ما در بنیاد نخبگان و معاونت علمی نیاز داریم به اینکه به مسئله ی فرهنگ اهمّیّت بدهیم و کار فرهنگیِ درست و هوشمند انجام بگیرد.

 یک نکته ی دیگر هم که نکته ی آخر در این زمینه است، این است که نخبگان عزیز خودشان از خودشان مراقبت کنند؛ از خودتان مراقبت کنید.

یکی از عزیزان اشاره کردند که جنگ است و در جنگ، هم شهید داریم، هم جانباز داریم.

راست میگویند؛ جنگ است.

از ترور جسمی خطرناک تر، ترور مغزی و فکری است.

گاهی دانشمندان ما را ترور کردند، شهیدشان کردند -دیدید دیگر- امّا از آن بدتر و تلخ تر این است که دانشمند ما را اسیر کنند؛ دانشمند ما اسیر نباید بشود.

این هم در درجه ی اوّل به عهده ی خود نخبه است و خود نخبه باید مراقبت کند از خودش.

این عنوانِ تقوا که از اوّل قرآن تا آخر قرآن این همه تکرار شده -«هُدًی لِلمُتَّقین»(6) اوّل قرآن هست و تا آخر قرآن [هم] بارها و بارها عنوان تقوا تکرار شده- به همین معنا است؛ تقوا به معنای محافظت از خویشتن است، خودنگهداری است.

در همه ی زمینه ها این جور است؛ این را دنبال کنید.

 امّا بحث سیاسی که عرض کردیم یک جمله [هم] بحث سیاسی بکنیم.

وابستگی سیاسی، همین طور که عرض شد، چیز خطرناکی است.

وابستگی سیاسی، توسری خوری می آورد.

«صیلَ عَلَیه» که در مورد علم گفته شده، در مورد وابستگی سیاسی سخت تر از آن است؛ واقعاً «صیلَ عَلَیه» یعنی انسان، توسری خور میشود.

یک ملّتی که از لحاظ سیاسی وابسته است، مجبور است توسری خوری را برای خودش بپذیرد؛ توسری خور خواهد شد.

خب، گفتیم که پیشرفت علمی ضدّ این وابستگی است؛ حالا من میخواهم عرض بکنم که دشمن ما از اقتدار ما، از حرکت ما، از همین انگیزه ای که شما برای پیشرفت علمی و پیشرفت کشور دارید، بشدّت عصبانی است؛ دشمن عصبانی است.

دشمن هرجور که بتواند، از دور و نزدیک، وضع کشور را دقیقاً مورد مراقبت قرار داده و از افزایش اقتدار کشور بشدّت نگران است.

خیلی روشن است برای همه ی ناظران بین المللی که ایرانِ امروز با ایرانِ چهل سال قبل، از زمین تا آسمان فرق کرده است.

ما یک کشور و ملّت درجه ی چند و عقب افتاده و محکومِ اوامرِ این و آن بودیم؛ [امّا] امروز یک کشور اثرگذار، متنفّذ و مشغول حرکت در جادّه ی اقتدار [هستیم] -اقتدار علمی، اقتدار سیاسی- و داریم حرکت میکنیم؛ این کاملاً محسوس است.

دشمن از این ناراحت و عصبانی است.

البتّه دشمن اصلی هم، یعنی آن که در صحنه بیش از همه در مقابل ایران و ایرانی سینه سپر میکند، رژیم آمریکا است؛ بحث مردم آمریکا مطرح نیست.

علّت هم همان است که اشاره شد؛ اینها سالهای متمادی صاحب این کشور بودند و همه چیز این کشور زیر دست اینها بوده، [امّا] انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی این را از اینها گرفته؛ لذا از روز اوّل عصبانی بودند و ناراحت بودند و تحریم کردند و توطئه کردند و درشت گویی کردند؛ مال امروز [هم] نیست، از روز اوّل این کارها شروع شد.

آن روز، نه مسئله ی انرژی هسته ای مطرح بود، نه مسئله ی موشک مطرح بود، نه مسئله ی نفوذ در منطقه ی غرب آسیا -به قول آنها خاورمیانه- مطرح بود؛ این چیزها هم نبود امّا شروع کردند دعوا کردن؛ به خاطر همین [از دست دادن سلطه شان]؛ روشن است.

خب، ما توانسته ایم سلطه ی آمریکا را پس بزنیم، یعنی از سر این کشور، سلطه ی آمریکا را بکلّی قطع کنیم؛ سلطه ی سیاسی، سلطه ی امنیّتی، سلطه ی اقتصادی؛ دست آمریکا را قطع کردیم.

 علاوه ی بر این، با وجود خصومت ورزی آمریکا، قدرتمند شده ایم؛ این خیلی مهم است! این در دنیا خیلی چیز مهمّی است که ملّتها ببینند بدون قرار گرفتن زیر سایه ی قدرتها هم یک ملّت ممکن است رشد کند و حرکت کند، بلکه با خصومت قدرتها هم میتواند رشد کند و حرکت کند و بِایستد و روی پای خودش جلو برود؛ این را ما عملاً نشان دادیم، این هم اینها را عصبانی میکند.

ملّت ایران برای کشورها و برای ملّتها الگو شد که نشان بدهد میتوان در مقابل ابرقدرت ها ایستادگی کرد و از آنها نترسید، و درعین حال پیش رفت.

میدانید که این پیشرفتهای نظامی و همین موشک و همین چیزهایی که حالا اینها از آن این قدر ناراحتند، همه ی اینها در دوران تحریم اتّفاق افتاده، یعنی ما در تحریم بودیم، تحریم کامل! و آنچه اتّفاق افتاده، در این دوران اتّفاق افتاده؛ این است که آنها را متعجّب میکند و ناراحت میکند.

یک گزارشی چند سال قبل از این، به من دادند که یک ژنرال اسراییلی و صهیونیست، مال همین رژیم صهیونیست، در یک مقاله ای نوشته بود -یک موشکی را آن وقت ما تازه آزمایش کرده بودیم، یکی از موشکهایی که آزمایش شد، چند سال قبل از این؛ این آدم خب وارد بود، میفهمید؛ اینها با ماهواره و مانند اینها می بینند، میفهمند، میتوانند درست ارزیابی کنند- من واقعاً تعجّب میکنم، حیرت میکنم که ایران توانسته این کار را انجام بدهد.

من با ایران دشمنم امّا ایران را تحسین میکنم که توانسته این کار را انجام بدهد؛ با این تحریم سنگینی که رویَش هست، توانسته یک چنین کاری را انجام بدهد؛ مضمون حرفش این بود.

این را خب دشمن دارد میبیند.

 من البتّه نمیخواهم وقت را حالا صرف پاسخگویی به اباطیل و یاوه گویی های این رییس جمهور شارلاتان و بی چاک دهن آمریکا(7) بکنم؛(8) این واقعاً لزومی ندارد.

خب گفتند، مسئولین کشور پاسخگویی کردند، خوب هم گفتند، درست هم گفتند.

من نمیخواهم [پاسخ بدهم]، یعنی درواقع ضایع کردن وقت است که انسان بخواهد به حرفهای او بپردازد! ولیکن میخواهم به شما و به هر کسی که این حرف را خواهد شنفت بگویم: دشمن را بشناسید، دشمن را بشناسید.

یکی از خطراتی که هر ملّتی را تهدید میکند این است که دشمنِ خودش را نشناسد، دشمنِ خودش را دشمن نداند؛ یا دوست بداند یا بی طرف بداند؛ این خطر خیلی بزرگی است.

این خواب رفتگی است.

هم دشمن را بشناسید، هم روشهای دشمنی اش را بشناسید؛ ببینید چه جوری دشمنی میکند.

دچار غفلت نشویم؛ اگر غفلت کردیم، غارت خواهیم شد؛ اگر غفلت کردیم، شبیخون به ما زده خواهد شد؛ غفلت نکنیم.

امیرالمؤمنین (علیه السّلام) فرمود -در نهج البلاغه است- وَ اللَهِ لَا اَکونُ کَالضَّبُعِ تَنامُ عَلَی طولِ اللَدم ؛(9) من مثل آن حیوانی نخواهم بود که معمولاً برای اینکه به خواب برود، یک آهنگی میخوانند و او به خواب میرود؛ من خواب نخواهم رفت، بیدارم و میفهمم دُوروبَرم چه میگذرد.

از ما هم همین را خواسته اند.

نباید به خواب برویم، نباید غفلت کنیم.

 البتّه این را به شما عرض بکنم؛ دشمن ما دچار عقب افتادگی ذهنی است؛ حالا [این را] یک خرده بیشتر عرض خواهم کرد.

نه فقط خود این رییسشان، [بلکه] دستگاه حاکمه شان واقعاً دچار یک عقب افتادگی ذهنی هستند.

اینها میخواهند ایرانِ جوانِ مؤمنِ انقلابیِ فعّالِ پیشرفته را به عقب برگردانند، به پنجاه سال قبل؛ خب نمیشود دیگر؛ معلوم است که نمیشود! یعنی میخواهند همان وضعیّتی را که اینها در پنجاه سال قبل با این ملّت داشتند، برای این کشور به خیال خودشان پیش بیاورند؛ خب این عقب ماندگی ذهنی نیست؟ مثل پنجاه سال پیش فکر میکنند؛ نمیتوانند درک کنند که چه اتّفاقی اینجا افتاده.

اتّفاقات مهمّی در این منطقه افتاده؛ البتّه مهم ترینش انقلاب اسلامی و پیدایش نظام جمهوری اسلامی است امّا خب اتّفاقات مهمّ دیگری هم افتاده در اطراف ما؛ اینها را نمیتوانند درست درک کنند.

چون نمیتوانند درک بکنند، پس محکومند به اینکه شکست بخورند؛ مطمئنّاً محاسبات غلط موجب میشود که آنها شکست بخورند؛ در عراق محاسباتشان غلط بود، شکست خوردند؛ در سوریه محاسباتشان غلط بود، شکست خوردند؛ در منطقه ی شرق ما هم همین جور -حالا نمیخواهم جزییّات را وارد بشوم- محاسباتشان غلط بود، شکست خوردند؛ تا امروز.

در مورد کشور خود ما هم همین جور [است]؛ چهل سال است اینها دارند دشمنی میکنند با ما، توی دهنشان میخورَد، شکست میخورند؛ چرا؟ چون محاسبه شان غلط است، چون درکشان از واقعیّت غلط است؛ درک درست ندارند.

 خب آمریکا -یعنی نظام آمریکا، رژیم سیاسی آمریکا- البتّه یک چیز بسیار شرّ و بدی است؛ همان که امام فرمودند، شیطان اکبر است، واقعاً شیطان بزرگ است.

ریشه ی ناامنی منطقه، آمریکا است؛ این نا امنی هایی که مشاهده میکنید، ریشه اش آمریکا است.

آمریکا کارگزار صهیونیسم جهانی است.

یک شبکه ی خطرناک خبیثی در دنیا وجود دارد به نام صهیونیسم بین الملل؛ آمریکا کارگزار آنها است.

آمریکا دشمن ملّتهای مستقل است؛ آمریکا پشت بیشتر شرارتها و جنگ افروزی ها و قتل عام ها است، در منطقه ی ما و در خیلی از نقاط دیگر عالم.

آمریکا مثل زالو، درصدد مکیدن داروندار ملّتها و موجودی ملّتها است؛ آمریکا این است؛ نظام سیاسی آمریکا امروز این است.

حالا آیا آن کسانی که این نظام سیاسی را به وجود آوردند، میدانستند که به اینجاها منتهی خواهد شد یا نه، آن بحث دیگری است، امّا امروز آمریکا این است؛ در این سالهای اخیر یک چنین وضعیّتی دولت و نظام آمریکا دارد.

شریک جرم اصلی صهیونیست ها در جنایاتی که کردند آمریکا است؛ چه در فلسطین، چه در لبنان، چه در سوریه، چه در نقاط دیگر عالم.

به وجود آورنده ی داعش و این جریان تکفیریِ فعّالِ اسلحه به دست، آمریکا است؛ این را خود همین شخص در زمان مبارزات انتخاباتی اش بِصراحت گفت؛ یکی از اشکالاتی که بر دموکرات ها وارد میکرد این بود که داعش را شما به وجود آوردید! خودش اعتراف کرده! خب حالا شما توقّع دارید آن نیرویی که جلوی داعش را توانسته بگیرد مبغوض اینها نباشد؟ اینها داعش را برای یک هدفی به وجود آوردند.

شما حالا می بینید سخنرانی میکند، نعره میکشد علیه سپاه پاسداران که جلوی داعش را توانسته سد کند؛ خب این چیز طبیعی ای است دیگر.

وقتی شما شناختید طرف مقابل را، [این] خیلی به نظرتان طبیعی می آید.

 خب بنابراین از ما عصبانی اند؛ علّت عصبانی بودن اینها هم همین طور که عرض کردم، یکی کوتاه شدن دستشان است؛ و امروز [هم] به خاطر این است که جمهوری اسلامی توانسته نقشه های آمریکا را در خاورمیانه به هم بزند؛ یعنی در این منطقه ی غرب آسیا که اینها خیلی با این منطقه کار داشتند و نقشه هایی داشتند.

نقشه هایشان در لبنان، نقشه هایشان در سوریه، نقشه هایشان در عراق را جمهوری اسلامی توانسته به هم بزند.

در شکست صهیونیست ها از حزب الله لبنان، اینها خب پشت قضیّه بودند، همان وقت بود که وزیر خارجه ی آمریکا گفت که خاورمیانه در حال یک زایمان است؛(10) خیال میکردند که حالا دارد یک کار بزرگی انجام میگیرد.

 خب حالا من چند توصیّه بکنم به فعّالان سیاسی و مطبوعاتی و فرهنگی و مسئولان کشور به مناسبت همین قضایای اخیر و این کارهایی که کردند.

اوّلاً؛ همه یقین داشته باشند که این بار هم آمریکا تودهنی خواهد خورد و از ملّت انقلابی ایران شکست خواهد خورد؛ مسلّم بدانید این جور خواهد شد.

کمااینکه در قضایای این چند ده سال اخیر همیشه همین جور بوده که با جمهوری اسلامی مواجه شده اند و شکست خورده اند؛ این یک مطلب.

 ثانیاً؛ رییس جمهور آمریکا از خودش بلاهت(11) نشان میدهد لکن این موجب نشود که ما از مکر و حیله و توطئه ی دشمن غافل بشویم.

دشمن نتوان حقیر و بیچاره شمرد؛(12) اینکه ما حالا بگوییم یکی مثلاً اَبله است، احمق است -میگویند؛ از این حرفهایی که زده میشود و ممکن هم هست درست باشد- لکن درعین حال این نباید ما را از کِید دشمن غافل کند؛ باید با تدبیر، همه در صحنه باشند؛ همه بایستی با هشیاری، با بیداری، با آمادگی کامل در صحنه باشند.

جنگ نظامی اتفّاق نمی افتد، لکن چیزهایی وجود دارد که از جنگ نظامی اهمّیّتش کمتر نیست.

باید مراقب باشیم، ببینیم دشمن چه کار دارد میکند و چه کار میخواهد بکند؛ پیش بینی کنیم.

 نکته ی سوّم؛ دشمن، با اقتدار جمهوری اسلامی مخالف است؛ هرچه عنصر و مایه ی قدرت در جمهوری اسلامی است، دشمن با آن مخالف است.

ما باید علی رغم دشمن، سعی کنیم عناصر قدرت را در داخل جمهوری اسلامی افزایش بدهیم.

یکی همان علم است که شما در جریانش هستید؛ واقعاً میدان مبارزه است، مایه ی قدرت کشور است.

یکی قدرت دفاعی است؛ همین مسئله ی موشکها و این حرفهایی که سروصدا میکنند.

باید روزبه روز این قدرت دفاعی افزایش پیدا کند، و البتّه میکند؛ به کوری چشمشان، روزبه روز هم افزایش پیدا خواهد کرد.

سوّم قدرت اقتصادی است؛ به قدرت اقتصادی اهتمام بکنید.

قدرت اقتصادی هم با وابستگی به این و آن حاصل نمیشود.

بنده از سابق، از قدیم، نه حالا، بارها گفته ام، من با سرمایه گذاری های خارجی ها در کشور موافقم، من هیچ مخالفتی ندارم؛ غربی یا اروپایی مشکلی نیست؛ منتها تکیه ی اقتصاد کشور نباید به ستونی باشد که ممکن است با نعره ی مثلاً یک ترامپی بلرزد؛ این]طور[ نباید باشد.

آن ستون مورد اعتماد در اقتصاد کشور بایستی مربوط به درون کشور و داخل کشور باشد، باید اقتصاد ما درون زا باشد؛ یعنی همان اقتصاد مقاومتی، که سیاستهایش اعلام شده و باید دنبال بشود.

بنابراین، این هم یک نکته است که همه ی عوامل و عناصر قدرت باید در داخل تقویت بشود؛ قدرت دفاعی، قدرتِ بحث منطقه ای و مانند اینها.

 رابعاً؛ به القائات دشمن نباید اعتنا کرد.

یک چیزهایی را القا میکنند؛ در قضیّه ی برجام این جور القا میشد که اگر توافق بکنیم دشمنی ها برطرف میشود، اگر توافق نکنیم با ما دشمنی میکنند؛ خب توافق هم کردیم، [امّا] دشمنی ها برطرف که نشده، زیادتر هم شده.

این القای دشمن بود که اگرچنانچه توافق نکنیم یا دیر بجنبیم، چنین و چنان خواهد شد.

امروز باز مطلب دیگری را مطرح نکنند که اگر در فلان قضیّه توافق نکردیم -مثلاً اگر در قضیّه ی حضور کشور در فلان منطقه توافق نکردیم- ممکن است چنین و چنان بشود؛ نه، اینها القائات دشمن است.

ما بایستی مصلحت خودمان را خودمان بسنجیم، خودمان پیدا کنیم، خودمان بفهمیم که مصلحت چیست؛ از دشمن نشنویم.

 خامساً؛ اینکه ما روی قدرت دفاعی تکیه میکنیم ناشی از تجربه ی ما است؛ ما تجربه کرده ایم.

یک روزی بود که این کشور -همین تهران که شما حالا بحمدالله با خیال راحت و با امنیّت [در آن] رفت وآمد میکنید- زیر موشکهای صدّام بود؛ خیلی از شماها شاید آن وقت در دنیا نبودید.

ما هیچ وسیله ی دفاع نداشتیم، [درحالی که] همه به صدّام کمک میکردند؛ آمریکا برای همین موشکها و برای ابزارهای دفاعی و حتّی برای نقشه ی میدان جنگ به صدّام کمک میکرد؛ ماهواره هایش و دیگران کمک میکردند.

فرانسه کمک میکرد؛ فرانسه، هم موشک میداد، هم هواپیما میداد.

آلمان کمک میکرد؛ موادّ شیمیایی میداد.

میدانید در موارد زیادی لشکر صدّام کار شیمیایی کردند.

ما چقدر جانباز شیمیایی داریم، چقدر از آنها از دنیا رفتند! موادّش را آلمان به اینها میداد.

آلمان موادّ شیمیایی در اختیار اینها میگذاشت که اینها بمب شیمیایی درست کنند.

حتّی گاهی شاید بمب شیمیایی هم بهشان میداد؛ همه کمک کردند؛ ما دست خالی بودیم، وسیله ای نداشتیم؛ [لذا] به فکر افتادیم که باید خب وسیله ی دفاعی درست کنیم.

شروع کردیم؛ از صفر در واقع شروع کردیم.

من اگر بگویم به شما و تصویر کنم -که حالا متأسّفانه وقت نیست- که اوّلین چیزی که ما توانستیم پرتاب کنیم که بُردش هم حدود بیست کیلومتر بود چه بود، ممکن است خنده تان بگیرد! [وسیله ای] مثل یک ناو دان درست کرده بودند که ما مثلاً فرض کنید بتوانیم موشک آرپی جی را با یک شکلی از روی این ناو دان پرتاب کنیم، که مثلاً حدود پانزده کیلومتر یا بیست کیلومتر هم برود؛ این جوری شروع شد.

بعد توانستیم توانایی ها را بیشتر کنیم.

وقتی توانایی هایمان زیاد شد و دشمن دید که ما میتوانیم مقابله به مثل کنیم، متوقّف شد؛ این تجربه ی ما است.

ما اگر چنانچه قدرت دفاعیِ خودمان را افزایش ندهیم، دشمنان ما جَری خواهند شد، گستاخ خواهند شد، تشویق خواهند شد به اینکه به ما حمله کنند.

باید قدرت دفاعی ما جوری باشد که دشمن تشویق نشود به یک اقدام و به دست از پا خطا کردن.

 سادساً؛ خب دولتهای اروپایی، مسئله ی برجام را تأکید کرده اند؛ او گفته بود که من پاره میکنم، چنین میکنم -یک غلطی کرده بود- اینها محکوم کردند، گفتند نه، نباید پاره کنید و اینها.

خیلی خب، خوب است، یعنی این مقدارش را ما استقبال میکنیم و خوب [است]، لکن این کافی نیست که [فقط] به او بگویند شما برجام را پاره نکن! خب برجام به نفع آنها است؛ هم به نفع اروپایی ها است، هم به نفع آمریکا است؛ طبیعی است که بخواهند پاره نشود؛ ما هم البتّه گفته ایم مادامی که طرف پاره نکند، ما هم پاره نمیکنیم، امّا اگر پاره کرد، ما ریزریزش میکنیم!(13) حالا قبلاً(14) چیز دیگر گفته بودم.

خب، بنابراین این مقدار خوب است؛ منتها کافی نیست.

 اوّلاً اروپایی ها باید در برابر اقدامهای عملیِ آمریکا بِایستند.

اگر چنانچه او پاره نکرد امّا نقض کرد -مثلاً با همین تحریمها یا همین کارهایی که حالا اینها انتظار دارند که از کنگره شان بیرون بیاید- باید اروپایی ها بِایستند در مقابل او؛ فرانسه، آلمان.

حالا از انگلیس که خیلی انتظاری هم نیست!(15) باید بِایستند؛ اینکه بگویند ما مخالفیم، کافی نیست.

 ثانیاً از ورود در مسائل اساسیِ ما -مثل قدرت دفاعی و مانند اینها- پرهیز کنند؛ هم صدایی با آمریکا نکنند.

اینکه دولتهای اروپایی بیایند همان حرفی را بزنند که او دارد میزند که ایران چرا در منطقه حضور دارد -خب تا چشمتان کور! چرا حضور نداشته باشد؟- یا [وقتی] او ایراد کند که چرا شما موشک دو هزار کیلومتری یا مثلاً فرض کنید سه هزار کیلومتری دارید، اینها هم بیایند همان حرف را بزنند، اینکه خب معنی ندارد! به شما چه ربطی دارد؟ [خود] شما چرا موشک دارید؟ شما چرا موشک اتمی دارید؟ چرا سلاح اتمی دارید؟ اینکه در قدرت دفاعی جمهوری اسلامی بخواهند دخالت بکنند و حرف بزنند، نه؛ این را هم مطلقاً از اروپایی ها ما قبول نمیکنیم؛ و هم آواز نشوند با آمریکا در حرف زوری که میزند و حرف غلطی که از او سر میزند؛ این هم سادساً بود.

 سابعاً مسئولان اقتصادی، اقتصاد مقاومتی را جدّی بگیرند.

تولید داخلی، منع واردات، جلوگیری از قاچاق؛ اینها آن اوّلی هایش است.

امسال سال اشتغال است.

الان هم ما درواقع در نیمه ی دوّم مهرماه هستیم؛ یعنی بیش از نیمی از سال گذشته.

در زمینه ی اشتغال و در زمینه ی تولید داخلی و تولید ملّی، فعّالیّتها باید افزایش پیدا کند؛ باید مضاعف بشود، عقب ماندگی ها باید جبران بشود.

یک مدّتی گرفتار انتخابات و حرفهای انتخاباتی و این حرفها بودیم، وقت گذشت؛ باید جبران کنند تا بتوانیم به یک جایی برسیم در این زمینه.

من گفتم، به سرمایه گذار خارجی ما خوشامد میگوییم امّا دل نمیبندیم به کار سرمایه گذار خارجی؛ چون اعتباری به او نیست.

سرمایه گذار خارجی امروز می آید، فردا به خاطر یک حادثه ای، مشکل درست میکند برای ما.

سرمایه گذارهای خارجی بیایند، سرمایه گذاری هم بکنند منتها تکیه ی اقتصاد کشور باید به مسائل داخلی باشد.

ظرفیّتهای داخلی کم نیست، زیاد است و کارهای اوّلی هم که باید انجام بگیرد، کارهای روشن و خوبی است و آقای دکتر ستّاری هم اشاره کردند.

این منطق هم منطق درستی است که ما اقتصادمان اقتصاد نفتی است، اقتصادِ منبع محور است -یعنی همین طور سرمایه را بفروش و بخور؛ سرمایه است دیگر- این باید تغییر پیدا بکند؛ باید مبتنی بشود بر ارزش افزوده.

ما حتّی سنگهای قیمتی ای را هم که داریم -سنگهای ساختمانی قیمتی ای که در کشور وجود دارد- خیلی هایش همین طور آماده نشده به خارج صادر میشود که این چیز خیلی عجیبی است و بعضی از این وزرای ما در این زمینه ها واقعاً کوتاهی کرده اند.

خب، این چند نکته در مورد مسائل سیاسی.

 آخرین مطلب خطاب به شما جوانهای عزیز است که من اینجا یادداشت کرده ام.

جوانها از فرصت استفاده کنید.

امروز فرصت برای شما هست که بتوانید آینده ی کشورتان را بسازید.

زمان شما با زمان جوانی ما فرق دارد.

جوانی ما دوران ناامنی بود، دوران سختی بود.

در سنین شما، ما یا در زندان بودیم، یا زیر فشار بودیم، یا زیر شکنجه بودیم، یا در تبعید بودیم.

بعد هم که انقلاب پیروز شد -آن سالهای اوّل انقلاب- شب و روز کار و تلاش بود؛ استراحت وجود نداشت؛ دائم [کار بود].

حالا بنده بعد از یکی دو سال رییس جمهور شدم؛ کسانی که با هم بودیم، بعضی شان رییس جمهور هم نشدند، مشغول تلاش و کار [بودند]، ما هم که رییس جمهور شدیم، یک جور دیگر تلاش و کار [میکردیم].

یعنی واقعاً سختی کشیدیم در دورانی که در سنین شما و اندکی بعد از سنین شما بودیم.

شماها نه، شماها در امنیّتید، در آرامشید، در فرصت علمی هستید، توانایی دارید، تشویق میشوید، گرامی داشته میشوید! این را قدر بدانید، از این فرصت استفاده کنید.

گوهر گران بهای جوانی در اختیار شما است و این همان گوهر گران بهایی است که خدای متعال در قیامت از ما سؤال میکند که جوانی تان را چه جوری گذراندید؟ یکی از چیزهایی که از ما سؤال میشود این است که جوانی را چه جوری گذراندید؟ باید جواب بدهیم.

شما وظیفه ی الهی و وظیفه ی وجدانی را فراموش نکنید؛ هرچه میتوانید تلاش کنید.

و تلاشتان نافع خواهد بود؛ یعنی شما میتوانید مسیر کشور را اگر چنانچه غلط است، برگردانید به مسیر درست؛ آنجاهایی که اشکال دارد، آنجاها را میتوانید برگردانید.

خوشبختانه جهت گیری در کشور جهت گیری درستی است؛ البتّه اشکالات در گوشه وکنار فراوان وجود دارد امّا جهت گیری درست است؛ [لذا] میتوانید اشکالات را برطرف کنید؛ میتوانید کمک کنید که جهت گیری ها خراب نشود، عوض نشود، دچار انحراف نشود.

این کاری است که شما جوانها -جوانهای دانشمند و عالم- میتوانید بکنید.

از این فرصت استفاده کنید، بدانید که ان شاءالله خدای متعال به شما کمک خواهد کرد؛ وَ الَّذینَ جٰهَدوا فینا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنا؛(16) در راه خدا وقتی مجاهدت میکنید، خدای متعال خودش شما را هدایت میکند.

وَ مَن یُؤمِن بِاللهِ یَهدِ قَلبَه؛(17) خدا دلهای شما را هدایت میکند به آن کاری که باید انجام بدهید.

نیّتهایتان را نیّتهای احساس وظیفه و انجام وظیفه و نیّتهای خدایی کنید؛ ان شاءالله خدا هم کمک خواهد کرد.

و من مطمئنّم شماها در ده ها سال آینده که ان شاءالله دیگر همه کاره ی کشور شماها هستید، در آن روز یک ایرانِ بمراتب بهتر، پیشرفته تر، منظّم تر و مرتّب تر از امروز را در مقابلِ خودتان خواهید داشت و ان شاءالله آن را اداره خواهید کرد.

والسّلام علیکم و رحمةالله و برکاته 1) در ابتدای این دیدار -که به مناسبت برگزاری یازدهمین همایش ملّی «نخبگان فردا» برگزار شد- دکتر سورنا ستّاری (معاون علمی و فنّاوری رییس جمهور و رییس بنیاد ملّی نخبگان) گزارشی ارائه کرد و پنج نفر از حاضران هم به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

2) سوره ی نحل، بخشی از آیه ی 53؛ «.

هر نعمتی که دارید از خدا است .

» 3) آقای عیسی زارع پور 4) ابن ابی الحدید.

شرح نهج البلاغه، ج 20، ص 319 5) ضعف، سستی 6) سوره ی بقره، بخشی از آیه ی 2 7) اشاره به سخنان دونالد ترامپ (رییس جمهور آمریکا) در تاریخ 96/7/21 8) خنده ی حضّار 9) نهج البلاغه، خطبه ی 6 10) کاندولیزا رایس (وزیر خارجه ی اسبق آمریکا) 11) حماقت، نادانی 12) سعدی.

گلستان، باب اوّل؛ «دانی که چه گفت زال با رستم گرد / دشمن نتوان حقیر و بیچاره شمرد» 13) خنده ی معظّمٌ له و حضّار 14) بیانات در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام (1395/3/25) 15) خنده ی معظّمٌ له و حضّار 16) سوره ی عنکبوت، بخشی از آیه ی 69؛ «و کسانی که در راه ما کوشیده اند، به یقین راه های خود را بر آنان مینماییم .

» 17) سوره ی تغابن، بخشی از آیه ی 11؛ «.

و کسی که به خدا بگرود، دلش را به راه آورَد .

»
کلید واژه ها: نخبه - انسان - نخبگان - نیروی انسانی - کشور - جوان - امید - احساس - بنیاد نخبگان - همیشه - آینده - زنده - طولانی - انگیزه - برترین - معاون - دیدار - بنیاد - سلام - علمی - آرزو - نظام - دولت

آخرین اخبار سرویس:
استخدام راننده با اتومبیل در تاکسی سرویس قاصدی

استخدام نیروی جوان آقا جهت یک رستوران واقع در قزوین

آخرین خبرها از پرونده درگیری یک نماینده با مأمور ناجا

استخدام حسابدار جهت شرکت تولیدی سام شیمی در قائم شهر

استخدام منشی خانم با مدرک دیپلم به بالا در کیش

دومین نشست افکار قرآنی اندیشمندان ایران و سنگال

استخدام چند نفر چرخکار مانتو شلوار در مهرشهر کرج

چاه مبارک عسلویه شهر شد

استخدام پنج ردیف شغلی در شرکت پخش سراسری سایه سمن

تفسیر؛ گامی مهم برای فهم و عمل به قرآن

آیت الله جوادی آملی: اختلاس های نجومی مخل اداره کشور است

یکپارچگی در مدیریت بحران حلقه مفقوده امدادرسانی به زلزله زدگان کرمانشاه / کوتاهی وزارت کشور در تمدید قانون مدیریت بحران از سال 93 تاکنون

عزادرای مردم ورامین در شب و روز شهادت امام رضا(ع) به روایت تصویر

جلسه دادگاه حمیدبقایی، سعیدمرتضوی و محمودرضا خاوری فردا تشکیل می شود

حضور رهبر معظم انقلاب در مناطق زلزله زده

تصاویر/ حضور دبیر ستاد حوزوی حوادث غیرمترقبه در منطقه زلزله زده ثلاث باباجانی

جایگاه ایران در سبد تولید و مصرف انرژی گازی جهان

ماه ربیع، ماه برکت و رحمت الهی است

اینم مسکن مرگ! +عکس

شرافت ماه ربیع الاول بیش از تمام ماه ها است

تثبیت حقوقی داشته های فرهنگی،هویت وسرمایه اقتصادی خوب یک جامعه است

محاکمه غیابی، «خاوری» را به کشور باز می گرداند؟

تحکیم بنیان خانواده نیازمند عمل به قرآن و فرامین ائمه اطهار است

برپایی مرحله نهایی جایزه بین المللی قرآن «سید جنید»

رویدادهای خبری روز دوشنبه 29 آبان در خراسان جنوبی

گزارش تصویری از اجرای نقالی رضوی در همدان

وجود 11 «خانه قرآن روستایی» در ابرکوه

ضرورت بازتاب قرآن پژوهی های غربی و لزوم بررسی در مجامع داخلی

ائمه اطهار(ع) الگوی عزتمندی هستند

فردا؛ آغاز مرحله کشوری مسابقات قرآن وزارت جهاد کشاورزی

نامه ای 102 ساله از کویت با ذکر نام خلیج فارس

جلسه فراکسیون امید مجلس درمورد آخرین وضعیت زلزله زدگان غرب کشور

آیا اجنّه هم مانند انسان، مسلمان و غیر مسلمان دارند

عشقی که دلیل راه کتیبه نگاری حرم ائمه(ع) شد/عزلت نشینی مرمتگران مصاحف

رییس بسیج رسانه کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد

دعا و اعمال ماه ربیع الاول

عملیات مشترک برای امداد

منفعت وقف دو طرفه است/ وقف های جدید در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی باشد

چرا باید در نماز، حتما سوره حمد خوانده شود

وقف در حوزه فضای مجازی می تواند گره گشایی کند

لاریجانی درباره مناطق زلزله زده گزارشی ارائه کرد

ضرورت تقوا در کلام امام علی (ع)

استاندار تهران: حل مشکلات جامعه نیازمند مدیران توانمند است

دنیا همانند خانه عنکبوت، سست و بی اساس است

شب و روز اول ربیع چه آدابی دارد

توانایی مواجهه با تهدیدهای نرم و هوشمند

حضور سرزده رهبر انقلاب از مناطق زلزله زده

روزنامه کیهان دروغ خودش را باور می کند؟!

29 آبان؛ مهم ترین خبر روزنامه های صبح ایران

آشنایی با دارالایتام فدک یکی از بزرگترین موقوفات کشور

محاکمه غیابی، «خاوری» را به کشور باز می گرداند؟

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس: وزارت نفت از قراردادهای محرمانه دست بردارد/ هیچ وقت به توتال خوش بین نبودیم/ حساب اروپا از آمریکا جدا نیست

کسانیکه به ملاقات مهدی کروبی رفتند/ جزییاتی از دیدار نماینده اصولگرا با کروبی/ پیغامی ردوبدل شده است؟

میردامادی: گفت وگوی ملی از مذاکرات برجام سخت تر است /روحانی با چهارسال گذشته تفاوتی نکرده است

عکس/ صاحب این «سلفی» دیروز شهید شد

چگونه سایت خود را رفع فیلتر کنیم؟

این تصاویر مرموز از سِر درون شما می گوید!

گردهمایی کارگران برای گرامی داشت سالگرد قانون کار

مهمترین سؤالاتی که در مصاحبه های استخدامی پرسیده می شود

استخدام ویزیتور تلفنی و حضوری بصورت تک شیفت در بجنورد

استخدام نصاب مسلط به درب اتوماتیک و کرکره برقی در البرز

روزنامه استخدامی استان زنجان | دوشنبه 29 آبان 96

استخدام کادر اداری در آموزشگاه رانندگی حافظی

استخدام منشی نیمه وقت خانم آشنا به کامپیوتر در فردیس

استخدام رستوران و سفره خانه سنتی پارسیان

با این توصیه ها فرزندان معنوی تری داشته باشید

ذکر نام خلیج فارس، صد سال پیش توسط امیر کویت+ سند

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی وضعیت صندوق تامین اجتماعی آغاز شد

استخدام همکار خانم مدرک تحصیلی کاردانی یا بالاتر در یک شرکت ساختمانی

تختی های زمان سربلند در آزمون انسانیت

جالب ترین تصویر از بلوار کشاورز

استخدام همکار خانم یا آقا جهت مدیریت داخلی شرکت در ماهدشت

ریشه های تاریخی صهیونیسم با نگاهی به مستند راز آرماگدون

اوقات شرعی بیرجند

موتلفه از ناطق نوری ناراحت است؟

تصویری از حضور رهبر انقلاب در مناطق زلزله زده

رفت و روب شهرستان ثلاث باباجانی از امروز آغاز شد/ تعبیه 44 چشمه سرویس بهداشتی برای زلزله زدگان

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های بیست ونهم آبان ماه 96

محاکمه غیابی، «خاوری» را به کشور باز می گرداند؟

روشن کردن شمع در شب اول ربیع الاول در جلوی مساجد، خرافه است

شهادت دو رزمنده گیلانی و خوزستانی در سوریه

ایجاد تجربه زیستی از جنگ، مهم ترین گام در ارتقاء ادبیات دفاع مقدس است/ شهدای مدافع حرم موجب ملموس تر شدن شهدای دفاع مقدس برای نسل جوان شدند

رییس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران: پرداختی 90 درصد هزینه های دندانپزشکی از جیب مردم است

نجواهای نوجوانه با امام زمان (عج) در «هیچکس به من نگفت»

گزیده روزنامه های 29 آبان 1396

رشد 126 درصدی درآمد بقاع متبرکه شهرستان طبس

ربیع الاول، ماه شادی اهل بیت/ اعمال خاصه در بهار ماه ها

اعمال ماه ربیع الاول

رباتی که پشتک می زند + فیلم

دهقان: عارف راه ائتلاف با اعتدال را نبست/ عقب نشینی‎های روحانی تاکتیکی است و چاره ای هم نیست

سیلی محکم پیر مرد زلزله زده بر ضد انقلاب ها!

میردامادی: اصلاح طلبان نگاهی واقع بینانه پیدا کرده اند /گفت وگوی ملی از مذاکرات برجام سخت تر است /روحانی با چهارسال گذشته تفاوتی نکرده است

ناصری: شفاف سازی به نفع فراکسیون امید است

توضیحات لاریجانی درباره زلزله زدگان کرمانشاه / بررسی وضعیت صندوق تامین اجتماعی با حضور نوربخش

ریشه های صلح امام حسن(ع) در سیره پیامبر(ص)

جلسه غیرعلنی مجلس با موضوع بررسی وضعیت صندوق تامین اجتماعی آغاز شد

پویایی در تفکر مسکویه

لزوم تعیین سهمیه اختصاصی کنکور برای زلزله زدگان استان کرمانشاه

امروز صورت گرفت تجمع جمعی از بازنشستگان فولاد کشوری مقابل مجلس/ درخواست کارشناسان بیمه کشاورزی برای استخدام

رییس پارلمان اندونزی به اتهام فساد بازداشت شد

اعتراض دانشجویان دانشگاه صنعت نفت به آزمون استخدامی/ بی توجهی مسئولان وزارت نفت تا به کجا ادامه دارد؟

اما و اگرهای سواد رسانه ای

حضور سردار سلیمانی در عملیات آزادسازی شهر البوکمال + فیلم

آیین شام غریبان در سالروز شهادت امام رضا (ع) در حرم رضوی

بکارگیری 7 فروند هواپیمای نیروی هوافضای سپاه جهت کمک به مردم زلزله زده

جای خالی تحقیقات پژوهشی و علمی در ساخت نمایشگاه شهر آفتاب

ساماندهی پرونده های مسن در دستور کار دادگستری های گلستان

مؤسسات علمی مشترک با دانشگاه های خارجی تأسیس می شود

رویدادهایی که روز دوشنبه 29 آبان ماه در همدان خبری می شود

انتشار تصاویر سردار سلیمانی در نبرد بوکمال

کشمکش های چند روزه شورای شهر بوشهر بر سر انتخاب شهردار به کجا رسید؟

مردم سرپل ذهاب در انتظار سخنرانی رهبر معظم انقلاب

فایده زلزله

آیا روحانی در دیدار با زلزله زدگان از ماشین پیاده شد ؟

انتصاب مدیرکل سیاسی جدید وزارت کشور

استخدام کارمند جهت یک شرکت در محمد شهر و مشکین دشت

استخدام کارگر ساده و مونتاژکار MDF جهت کارگاه در اهواز

چه کسانی به ملاقات کروبی رفتند؟

حضور رهبر انقلاب در مناطق زلزله زده

از رویکرد یک سویه "صدا و سیما" تا دلایل انفعال "فراکسیون امید" از زبان "محمد رضا عارف"

تصاویر/ نشست مدیر حوزه های علمیه با نماینده ولی فقیه در کرمانشاه

چه کسانی به ملاقات کروبی رفتند

ژست ها و رفتار نمایشی احمدی نژاد و یارانش

تجمع کارشناسان بیمه کشاورزی و بازنشستگان صندوق فولاد مقابل مجلس

حدیث روز/ سخن پیامبر(ص) درباره رفتار مردم آخر زمان

دکتر عروسک ها در پاریس! (+عکس)

معرفی قاریان محافل نفحات در هفته اول ربیع الاول+اسامی

مراسم شام غریبان شهادت امام رضا (ع) (عکس)

مدیرکل سیاسی جدید وزارت کشور منصوب شد

آزمایشگاه آبفای ایلام ایزو 17025 گرفت

همایش ادواری دفاتر نمایندگی نظام مهندسی استان آذربایجان غربی

ابطال ابلاغیه روحانی با شکایت دیوان محاسبات

موتلفه از ناطق نوری ناراحت است؟

مراسم شام غریبان امام رضا (ع) در حرم رضوی

مشارکت قهرمانان جهان برای جمع اوری کمک به زلزله زده گان

چرا مذاکره موشکی و منطقه ای نمی کنیم؟

مراسم تشییع پیکر شهید مدافع حرم در قزوین برگزار می شود

نقش «بیت» در تربیت سربازان امام زمان(عج)/راه معقول زمینه سازی برای ظهور

حضور ناگهانی رهبر انقلاب در مناطق زلزله زده

تهذیب نفس مهمترین مقابله با خواسته های نفسانی است

شرافت ماه ربیع الاول بیش از تمام ماه ها است

نقش برجسته پلیس بین الملل در استرداد مجرمان و انتقال محکومان

12 درصد جمعیت معتاد استان مرکزی زنان هستند

خسارت بیمه گذاران مناطق زلزله زده در اسرع وقت پرداخت می شود

عضو موتلفه: طرح مساله بازگشت ناطق نوری بازی اصلاح طلبان است/ چند سال است او برای موتلفه منبر نمی رود

روزی که رییس مجلس «برادر عزیز» احمدی نژاد بود

همایش پیاده روی هفته دیابت در یاسوج

مهلت دو ماهه مدیران شهری برای حل و فصل مشکل زباله در آمل به پایان رسید/ مصوبات رفع مشکل زباله با نظارت دادستان پیگیری می شود

حضور سرزده رهبر معظم انقلاب در مناطق زلزله زده

استخدام همکار خانم جهت امور اداری و انبار شرکت مهندسی کامپیوتر

استخدام چند نفر کارگر ساده آقا در البرز

استخدام تعدادی تراشکار ماهر جهت کارخانه در شورآبادِ تهران

استخدام چرخکار خانم جهت دوخت تریکو در اصفهان

استخدام تعدادی رنگ کار ماهر چوبی در محدوده رباط کریمِ تهران

استخدام برشکار mdf در کارگاه برشکاری

استخدام نیروی آقا جهت تالاری در خراسان رضوی

استخدام نیروی ساده خانم جهت یک تولیدی کفش در قم

استخدام صندوقدار جهت رستوران محدوده خیابان ارتشِ اصفهان

در اول ماه ربیع الاول برای سلامتی ولی عصر(عج) صدقه دهید

جلسه قرآن اهل بیت(ع) در مشهد برگزار شد +عکس

استخدام منشی خانم جهت شیفت صبح در خراسان رضوی

داستان شراء نفس چیست

امید حاجیلی می تواند یا نمی تواند، مساله این است!

پایان سکوت 3 ساله ایلیا

مرحوم فاطمیان عامل به قرآن بودند

دعوت به همکاری گچکار در رشت

حضرت ادریس در قرآن

استخدام تعدادی جوشکار مخازن آبی در محدوده شهرک عباس آبادِ تهران

استخدام کارگر ماهر و نیمه ماهر کناف کار آقا در البرز

ایران اسلامی پرچم دار استکبارستیزی در جهان است

"کشتی نا مریی" فرانسوی در بحیره ی سیاه دیده شد

بسیجان، در راستای نهادینه کردن فرهنگ جهاد و ایثار تلاش نمایند

طلاب استفاده هدفمند از فضای مجازی را وظیفه خود بدانند

استفاده انگلیس از خودروهای "متصل" برای اولین بار

حضور رهبر انقلاب در مناطق زلزله زده

تاکید فراکسیون امید بر فعالتر شدن کمیته ها با محوریت قانونگذاری و نظارت

دعای امام رضا(ع) برای حضرت بقیه الله(عج)

درخواست یک نماینده از دولت برای جلوگیری از بروز فاجعه در دشت میناب

توضیحات «لاریجانی» درباره بازددید از مناطق زلزله زده کرمانشاه در جلسه غیرعلنی

عجیب ترین رکورد های ثبت شده در گینس را بشناسید +عکس

هدف جدید استکبار تسخیر فرهنگی است

انتصاب مدیرکل سیاسی جدید وزارت کشور

انتصاب مدیرکل سیاسی جدید وزارت کشور از سوی رحمانی فضلی

ارجحیت تجارت بر سیاست برای سعد حریری/ وساطت فرانسه برای تأمین امنیت خانواده حریری

سیره عملی خردمندان در قرآن

آموزش 260 قرآن آموز در امام زاده بی بی هاجر(س)

ترویج وقف به آبادانی و رفع محرومیت کمک می کند

شهید عارف کایدخورده به شهدای مدافع حرم پیوست

جریان های نامتعارف اجتماعی در آستانه ورود به عرصه سیاسی عراق

روحانیان مستقر هرمزگان خدمات بیمه ای و رفاهی دریافت می کنند

تجمع جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد مقابل مجلس

جایزه مصطفی(ص) زمینه ای برای شناخت و ارائه ظرفیت های علمی جهان اسلام

لایحه جدیدی برای تغییر ساختار دولت ارائه نشده است

روزی که رییس مجلس «برادر عزیز» احمدی نژاد بود

شکل گیری نیروی دریایی ایران در دوره رضا شاه

شهید علیدادی و دستگیری از محرومان و مستمندان

مراسم شهادت امام رضا(ع) در بقاع متبرکه چهارمحال و بختیاری برگزار شد

مهلت دو ماهه مدیران شهری در خصوص حل و فصل مشکل زباله به پایان رسید/ مصوبات رفع مشکل زباله در آمل با نظارت دادستان پیگیری می شود

مرکز حفظ مجازی قرآن ویژه برادران در خراسان جنوبی راه انداری می‎ شود

وزارت راه و شهرسازی باید همه مجموعه های مسکن مهر را بازبینی کند

بیانات در دیدار نخبگان جوان علمی

بیانات در دیدار نخبگان جوان علمی