مطالب مرتبط:
کارگر چینی اخراج کارگر ایرانی را رقم می زند
کارگر چینی اخراج کارگر ایرانی را رقم می زند
کارگران چینی اخراج کارگران ایرانی را رقم می زنند
تراژدی تعرفه و واردات/کارگرچینی اخراج کارگرایرانی را رقم می زند
الکس نوری سرمربی ایرانی برمن در استانه اخراج
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 مهر 1396 ساعت 20:322017-10-22اقتصادي

کارگر چینی اخراج کارگر ایرانی را رقم می زند


تعدیل سریالی نیروی کار آن هم در سایه واردات قانونی،و نه قاچاق، به یک تراژدی در کارخانه های معتبر کشور تبدیل شده است.

- مهر نوشت : وضعیت کارخانه ها و شرکت های معتبر تولیدی در داخل کشور چندسالی است به یک تراژدی تبدیل شده است؛ هر چند که بحرانی شدن وضعیت این کارخانه ها ممکن است در نتیجه سیاست های غلط در دولت های مختلف باشد اما آنچه که طی چند یکی دو سال اخیر هر از چندگاهی به گوش می رسد، وضعیت بحرانی یک کارخانه یا یک شرکت معتبر است که بدلیل مشکلات تولید و سرمایه درگردش یا تا مرز تعطیلی رفته اند یا مجبور به تعدیل تعدادی از نیروی کار خود شده اند.

کارخانه ارج، داروگر، هپکو و آذراب تنها بخشی از این شرکت های معتبر هستند که عمدتا به دلیل رکود در تولید و نبود سرمایه در گردش با مشکلات تولیدی مواجه شدند و در نهایت با مطالبات معوق دستمزد نیروی کار و در نهایت تعدیل بخشی از کارکنان و کارگران خود دست و پنجه نرم کردند.

اما این بار صنعت لنت سازی کشور در آستانه یک بحران قرار دارد؛ بحرانی که از کاهش ظرفیت تولید یک کارخانه بزرگ ایران و معتبر خاورمیانه با 50 ساله به کمتر از نصف در سال گذشته آغاز شد که به دلیل کاهش ظرفیت تولید ناگزیر به اخراج تعدادی از نیروی کار خود شده و سایر کارگران شرکت نیز به دلیل مطالبه 3 ماهه حقوق معوق خود دست به اعتراض زده اند.

در همین ارتباط دیروز، گزارشی با عنوان تعدیل نیروی کار در بزرگترین شرکت تولید لنت ترمز ایران منتشر شد که حکایت می کرد یکی از تولید کنندگان بزرگ لنت کشور که شرکتی معتبر در سطح خاورمیانه بوده، بدلیل مشکلاتی که اشاره شد، به ناچار دست به تعدیل نیرو زده است؛ به طوری که نیروی کار این شرکت از 350 نفر طی سال های اخیر به 120 نفر رسیده و طی دو ماه گذشته نیز تعدادی از نیروهای کار آن تعدیل شده اند.

پس از انتشار این گزارش، عباس نیک خو، عضو هیأت مدیره شرکت تولیدی لنت ترمز ایران(ایرانلنت) ضمن تایید تعدیل نیروی کار این شرکت در ماه های اخیر، مشکل را در تعرفه پایین واردات و صدور مجوز واردات بی رویه از سوی دولت برای واردات از کشورهای رقیب خارجی و به طور خاص چینی ها عنوان کرد.

وی گفت: متاسفانه واردات بی رویه لنت ترمز به کشور - به عنوان یکی از سه تجهیزات مهم و تاثیرگذار در خودرو که ضامن امنیت جان مسافران است- کارخانجات تولید لنت داخلی را با مشکل مواجه کرده است.

نیک خو با بیان اینکه در حال حاضر تعرفه واردات لنت ترمز به کشور فقط 20 درصد است گفت: حدود 9 سال پیش تعرفه واردات این کالا 45 درصد بود اما متاسفانه این تعرفه به 8 تا 12 درصد کاهش یافت که تا حدود 3 سال پیش این تعرفه در جریان بود، اما با اقدامات و اعتراضات مکرر تولیدکنندگان داخلی و تعرفه واردات لنت ترمز با تصویب کمیسیون ماده (1) وزارت صنعت، معدن و تجارت به 26 درصد افزایش یافت اما وزارت صنعت در زمان وزارت آقای نعمت زاده با تعرفه 20 درصدی موافقت کرد.

وی با اشاره به اینکه اخیرا شنیده شده قرار است تعرفه واردات لنت ترمز به 26 درصد افزایش یابد گفت: انتظار تولیدکنندگان داخلی افزایش تعرفه این کالا به 50 درصد است.

وی تصریح کرد: کشور چین جهت حمایت از تولید داخلی خود، تعرفه بالای 55 درصدی بر واردات این کالا وضع کرده است.

90 درصد لنت های وارداتی بی کیفیت هستند نیک خو با تاکید بر اینکه باید جلوی واردات گسترده و لجام گسیخته لنت ترمز از سوی دولت گرفته شود افزود: صراحتا اعلام می کنم کیفیت 80 تا 90 درصد لنت هایی که به کشور وارد می شود به مراتب از لنت های تولید داخل کمتر است؛ تنها نقطه قوت لنت های ترمز وارداتی این است که به دلیل عدم پرداخت مالیات 9 درصدی ارزش افزوده، مالیات عملکردی و نداشتن فاکتور فروش رسمی، با قیمت های پایین تر از تولیدات داخلی در بازار عرضه می شوند.

وی با بیان اینکه ما یک شرکت بورسی هستیم و با فاکتورهای رسمی نسبت به عرضه محصولات خود اقدام می کنیم گفت: این در حالی است که اجناس وارداتی که عمدتا چینی هستند بازار لنت ترمز ایران را در اختیار گرفته اند.

وی ادامه داد: با واردات بدون ضابطه، اشتغال نیروی کار در صنعت لنت سازی تحت تاثیر قرار گرفته است، در عین حال واردات زمانی توجیه دارد که برندهای معتبر دارای نمایندگی رسمی در کشور باشند و فقط مجوز واردات به این شرکت ها داده شود.

نیک خو با تاکید بر اینکه بازار فروش لنت ترمز ایران بدلیل سیاست غلط دولت، متاسفانه در اختیار کشورهای دیگر قرار گرفته است گفت: شرکت ایرانلنت به دلیل تعهد و پایبندی به تولید خود، به هیچ وجه راسا نسبت به واردات لنت ترم اقدام نکرده است چراکه به پایداری تولید و اشتغال نیروی کار داخلی تعهد دارد اما آنچه که امروز این صنعت را آزار می دهد واردات بی رویه این محصول است.

این فعال در صنعت لنت سازی کشور ادامه داد: متاسفانه یک تئوری برای توجیه کردن واردات مبنی بر ترغیب تولیدکننده داخلی به افزایش کیفیت در بین مسئولان وجود دارد اما آیا این تئوری برای کالاهایی مانند لنت ترمز که کیفت آنها به مراتب از محصولات داخلی کمتر است و منجر به بیکاری نیرو کار می شود نیز باید صدق کند؟ زیان 2 ساله کارخانه به دلیل واردات وی با طرح این سوال که در کجای دنیا بازار محصولات باکیفیت خود را در اختیار بازار محصولات وارداتی بی کیفیت سایر کشورها قرار می دهند، خواستار حمایت دستگاه های ذیربط از صنعت لنت سازی داخلی شد و گفت: این شرکت طی 2 سال اخیر به دلیل واردات و همچنین فرهنگ غلط مصرف کننده برای خرید کالاهای خارجی، فارغ از توجه به کیفیت با زیان مواجه شده است.

نیک خو با بیان اینکه 90 درصد لنت های موجود در بازار با برندهای مختلف خارجی، در کشور چین تولید شده است، درباره تعداد کارخانجات تولیدکننده لنت در ایران گفت: تاکنون بیش از 100 مورد درخواست دریافت مجوز تولید لنت به وزارت صنعت ارائه شده اما تا آنجا که اطلاع دارم فقط برای 44 مورد از این درخواست، مجوز صادر شده است چراکه لنت ترمز در زمره کالاهایی قرار دارد که نیازمند دریافت استاندارد اجباری از سازمان ملی استاندارد است و تولیدکنندگان این محصول باید برای محصولات تولیدی خود علامت استاندارد ملی را دریافت کنند.

عضو هیأت مدیره شرکت ایرانلنت، مصرف سالانه لنت ترمز در کشور را 66 هزار تن اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید این محصول در داخل کشور 73 هزار و 500 تن است ضمن اینکه کارخانجاتی که مجوز تولید این محصول را از وزارت صنعت دریافت کردند و در مرحله راه اندازی خط تولید هستند نیز آمادگی تولید 34 هزار تن از این محصول را در سال دارند.

نیک خو افزود: در حالی واردات لنت ترمز، تولید داخلی را با مشکل مواجه کرده که در حال حاضر در صنعت لنت سازی 10 درصد، مازاد تولید نسبت به میزان مصرف داخلی وجود دارد که این میزان می تواند صادر شود.

ناچار به تعدیل نیرو شدیم وی در بخش دیگری از اظهاراتش درباره علت تعدیل نیرو در این شرکت گفت: ظرفیت اسمی تولید شرکت ایرانلنت سالانه 3500 تن است اما به دلیل واردات، تولید عملیاتی این شرکت در سال گذشته به کمتر از نصف رسید و به 1500 تن کاهش یافت.

در این شرایط از ابتدای امسال به تناسب تولید عملیاتی شرکت، با نیروی مازاد مواجه شدیم اما با امیدواری به بهبود شرایط، نیروی مازاد را تعدیل نکردیم اما متاسفانه شرایط به گونه ای پیش رفت که ناچار به تعدیل تعدادی از کارگران شدیم.

عضو هیأت مدیره شرکت تولیدی لنت ترمز ایران همچنین تاکید کرد: اگر واردات در صنعت لنت سازی ساماندهی شود و فقط واردکنندگان معتبر بتوانند با رعایت مقررات نسبت به واردات این کالا اقدام کنند قطعا این کارخانه ظرفیت استفاده از 360 نفر نیروی کار را دارد و نیروهای تعدیل شده نیز به کار دعوت می شوند.

تعدیل سریالی نیروی کار ناشی از واردات بی رویه آن هم به صورت قانونی، نه به صورت قاچاق، در سایه فقدان نظارت مسئولان وزارتخانه های ذیربط یکی از چالش های اصلی کارخانه های معتبر کشور است که انتظار می رود دولت تدبیر ویژه ای برای مهار این مشکل بیاندیشد.


کلید واژه ها: تولید - واردات - کارخانه - نیرو - کشور - ایران - بحران - کارگر - مشکل - تعرفه - مشکلات - خاورمیانه - کارگران - تولید کنندگان - کاهش - درصد - تراژدی - سرمایه - بزرگ - مطالبات معوق - اخراج - دولت - چینی - بزرگترین - مطالبات - کارکنان - مسافران - اعتراض - دستمزد - ایرانی

آخرین اخبار سرویس:
معرفی فرصت های سرمایه گذاری سواحل مکران در تهران

پمپ بنزین اینترنتی هم آمد!

یادداشت/ سیدمسعود علوی کارنامه دولت در سال اقتصاد مقاومتی چیست؟

رییس اجراییه افغانستان: "تاپی" بر رشد اقتصادی و رفاه ملت های منطقه تاثیرگذار است

رعایت عدالت مزدی در صورت پلکانی کردن حقوق ها

رییس اجراییه افغانستان: تاپی بر رشد اقتصادی و رفاه ملت های منطقه تاثیرگذار است

یادداشت/ دانیال داوودی سونامی تورم و سد چوبی دولت تدبیر

نرخ فروش مرغ کنتاکی در میادین میوه و تره بار

دولت محلی ایالت خیبرپختونخواه پاکستان کمک مالی خود به یک مدرسه افراطی را افزایش داد

تصاویر/ شیوه جالب فروش تره بار

تیپ خاص "بهنوش بختیاری" در یک مراسم سینمایی/عکس

اختصاص 350 میلیون دلار به حوزه آبخیزداری و مقابله با ریزگردها

کلیسای قیامت در بیت المقدس تعطیل شد

آرامگاه فردوسی؛ دهه 50/ عکس

هزینه حج واجب اعلام شد

کوچ پزشکان اصفهانی به شهرک سلامت/ رقیب قدرتمند بیمارستان های مجهز کشور در نصف جهان

افت قیمت ورق سیاه در بازارآهن

التماس دعای خانم بازیگر برای شفای پدرش/عکس

با مصوبه شورای شهر بوشهر: غرفه ماهی گلی یک میلیون/ تعیین نرخ اقامت در کمپ نوروزی شهرداری بوشهر

رتبه ایران در فساد چند است؟

کنترل بازار شب عید کشور با 2 هزار بازرس

برنامه ریزی از انتها به ابتدا

یک سوم ماهی های زینتی کشور در اصفهان تولید می شود

"سمانه پاکدل" هم وارد عرصه مدلینگ شد/عکس

ترافیک در تهران، 70 سال پیش/ عکس

دروازه جهنم؛ حفره مرموزی که پس از سال ها همچنان شعله ور است

آخرین تحولات قیمت مرغ در بازار

پلمب 448 آرایشگاه متخلف در مشهد

زمزمه تغییر نام «خانه-موزه جلال و سیمین»

ازاریابی محتوا فرصتی بی نظیر برای کسب وکارهای B2B

ترکیه 15 شهروند داعشی را اعدام می کند

میراث فراموش ناشدنی اینگوار کامپراد موسس ایکیا

هفت قدم تا پیشرفت جهانی

نسخه دولتی نجات کوچک ها

نسخه اروپایی ترافیک پایتخت

نکاتی برای چیدمان و دکوراسیون خانه افراد مبتلا به آلزایمر

گیاهان حاوی آسپرین طبیعی

نیکوکار تهرانی پنج زندانی جرایم غیرعمد را آزاد کرد

قلعه سریزد، بزرگترین بانک امانتداری ایران

چگونه از مدیران بازخورد بگیریم

نرخ قطعی آپارتمان در شهرک غرب تهران

از «قدرت نمایی یورو در اقتصاد جهانی» تا «تحلیل تلگرامی سیف از فروش اوراق گواهی سپرده ریالی»

17 هزار و 700 معامله مسکن در بهمن ماه ثبت شد

قیمت طلا و سکه در بازار آزاد باز هم افزایش یافت

ارزان شدن 32 میلیون تومانی سانتافه در بازار خودرو

واردات رسمی موبایل 95درصد افزایش یافت

بررسی آخرین وضعیت سپرده گذاران موسسات مالی با حضور سیف؛ فردا

تیپ متفاوت خانم و آقای بازیگر در آبادان/عکس

لغو سرمایه گذاری شرکت هندی در ایران

خودروی آمریکایی با پلاک ایرانی در کالیفرنیا/ عکس

کامیون برقی؛ تولید جدید مرسدس بنز + عکس ها

رونمایی از یک تقلب تازه در آستانه شب عید!

نرخ فروش انواع کاغذ و مقوا در بازار

دروازه جهنم؛ حفره مرموزی که پس از سال ها همچنان شعله ور است!

راهنمای پیگیری سهام عدالت با کد ملی مشمولان

هزینه حج 97 و زمان اولین پرواز مشخص شد

وقتی خواننده مشهور پیشانی خانم مجری را می بوسد/عکس

کف شکنی «تسه»ها در بازار اوراق مسکن

روز آرام بازارهای داخلی

باز هم لباس های عجیب «نوید محمدزاده» +عکس

تیپ جوانانه «نیکی کریمی» +عکس

قدمت 70 ساله ترافیک در تهران! +عکس

بازیگر زن معروف بعد از مادر شدن +عکس

تیپ شاد «مرجانه گلچین» کنار کیک تولدش +عکس

کشف تریاک از داخل بادام زمینی +عکس

استخدام حسابدار آقا در شرکت معتبر پخش مواد غذایی در مشهد

استخدام خانه دار خانم در هتل پارسیان صفاییه یزد

استخدام منشی مدیرعامل خانم در شرکت برنوپارس در تهران

قدرت خرید مردم رو به افول است

کلاهبرداری برخی از واردکنندگان خودروهای هیبریدی

10 ترفند ساده برای افزایش عمر مفید خودرو

کنترل بازار شب عید کشور با 2 هزار بازرس

مالیات 14 هزار میلیارد تومان از برآورد بودجه عقب ماند/ وصولی 11 ماهه 77هزار میلیارد تومان

موافقت اصولی با انتشار اوراق تأمین مالی 3 صنعت / اوراق منفعت 5000 میلیارد تومانی دولت منتشر می شود

هرس شاخه های بارور درختان نخل به منظور حفظ این جاذبه زیبای جزیره کیش

سیاست زدایی از سیاست پولی

پارچه فروشان در بند رکود

افزایش 2.5 برابری بدهی دولت به تامین اجتماعی /سبد معیشت کارگران حداقل 3 میلیون و 200 هزار تومان برآورد شد

گمرک واردات «گل ولای فاضلاب» را تایید کرد

17 هزار و 700 معامله مسکن در بهمن ماه ثبت شد

پیگیری راه اندازی لیزینگ مسکن در سال آینده/ خانه های خالی از کانال لیزینگ وارد بازار شوند

عربستان آماده زلزله در بازار نفت است/ عرضه اولیه آرامکو دلیل سعودی ها برای بالا بردن قیمت

صدور مجوزهای گواهی کشف معادن 9.7 درصد کاهش یافت + نمودار

خرید و دخیره سازی 70 درصد میوه مورد نیاز شب عید در چهارمحال وبختیاری

صدور مجوزهای گواهی کشف معادن 9.7 درصد کاهش یافت + نمودار

عقب گرد 96 واحدی شاخص کل بورس/ بازار سهام در محاصره معاملات کد به کد

رایگان شدن آب و برق مدارس نقض مدیریت مصرف است/ پیشنهاد جدید به مجلس

گزارش مستند حادثه سانچی هفته های آینده ارائه می شود/ تهیه بلیت نوروزی شناورها به 3 روش

دلار 3 تومان کاهش و یورو 100 تومان افزایش یافت/ ادامه رشد قیمت سکه+ جدول

افزایش ساعت کار دفاتر پستی منتخب +نشانی دفاتر

شرینی شب عید گران نمی شود + جدول قیمت

خودکفایی در تولید کود سولفات پتاسیم تا 2 سال آینده/ 98 درصد بذر توزیعی در کشور تولید داخل است

افت قیمت خودروهای وارداتی در بازار/ سانتافه 7 میلیون و سراتو 4 میلیون تومان پایین آمد

تولید قلم هوشمند با قابلیت ذخیره سازی نوشته ها و نقاشی ها

استقبال مردم از اوراق گواهی سپرده ریالی/ از اوراق سپرده ارزی و پیش فروش سکه استقبال نشد

رشد اقتصادی حوزه یورو کاهش یافت

تجدیدپذیرها ارزان ترین انرژی در ایران/ ساخت 700 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر تا سال آینده

ایجاد دفتر تعاون در کمیته امداد/50 هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضی به کمیته امداد واگذار می شود

آمریکا از برجام خارج شود به روابطمان با ایران ادامه می دهیم

افزایش 10 برابری قیمت محصولات کشاورزی از مزرعه تا بازار

کارگر چینی اخراج کارگر ایرانی را رقم می زند

کارگر چینی اخراج کارگر ایرانی را رقم می زند