مطالب مرتبط:
5 سیاست حاکم برای انتقال قدرت در عربستان سعودی
هلندی ها کاملا با سیاست آمریکا مخالف هستند
مردم هر روز تاوان سیاست های ناکام "نهادهای دولتی افغانستان" را می دهند
همسر «الهام علی اف»؛ مأمور اجرای سیاست های ضددینی در جمهوری آذربایجان
نوباوه در گفت وگو با فارس: سخنان ترامپ همسو با سیاست های دستگاه حاکمه امریکاست/ اروپا این بار در نقش پلیس خوب!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 مهر 1396 ساعت 16:552017-10-22سياسي

عارفی که سیاست مدار نیست!


گر سران اصلاحات هر چه زودتر برای حل این معضل، تدبیری نیندیشند،باید به انتظار ظهور و استیلای رادیکالیسمی به مراتب مستحکم تر و بنیادی تر از آنچه در سوم تیر84 سر برآورد - قانون"-حسام کریمی / محمد مهدی دهدار عجم اوغلو و رابینسون در اثر درخشان خود چرا ملت ها شکست می خورند؟ با نگاهی نهادگرایانه، به تعریف مفاهیم مهمی در علوم سیاسی می پردازند.

از جمله شاخص ترین این مفاهیم بزنگاه های تاریخی است.

از دیدگاه آنان بزنگاه تاریخی را می توان نقاط عطف زمانی دانست که در آن، لحظه تاریخی اتفاقی رخ می دهد که آثار مهم این تحول را تنها با گذشت زمان می توان در تاریخ، جامعه، سیاست و در کل، در سرنوشت ملت ها ملاحظه کرد.

از این منظر می توان یکی از بزنگاه های تاریخی سیاست ایران را 3 تیر 84 در نظر گرفت؛ بزنگاهی که منجر به ظهور گفتمانی جدید در سپهر سیاست ایران شد.

گفتمانی که تاثیراتی جدی بر فرآیند توسعه سیاسی و گذار به دموکراسی کامل در ایران از خود باقی گذاشت.

می توان گفت این بزنگاه تاریخی، مستقیم منبعث از بحران هایی عمیق از جمله بحران تصمیم گیری در اتاق فکر اصلاحات بود که خود، ناشی از ضعفی تاریخی و نهادی در روند تصمیم گیری درون جبهه اصلاحات بوده است و به نظر می آید این پاشنه آشیل اصلاح طلبی، مبدل به یک ویژگی نهادی در ساختار جریان اصلاحات شده که به آسانی نیز قابل تغییر نیست.

این جنس تصمیم ها که بیشتر نیز در ذات خود در مقاطع مختلف زمانی، بحران زا بوده اند، نوعی از وابستگی به مسیر را به ذهن متبادر می کنند.

این وابستگی به این معنی است که انتخاب های دیروزمان به نقطه آغاز انتخاب های امروزمان بدل می شوند.

وابستگی به مسیر، یک عامل تعیین کننده در تغییرات بلند مدت نیز است.

وابستگی به مسیر نشان می دهد که دشوار بودن تغییر مسیر، بدیهی است زیرا روند یادگیری که با آن به نهادهای امروز رسیده ایم، انتخاب های آینده را تعیین خواهد کرد.

به همین شکل بحران تصمیم گیری در سیاستِ ایران(در اینجا جبهه اصلاحات) خود برآمده از وابستگی به مسیر طی شده است.

اگر اصلاحات 84 شکست نمی خورد! تصور کنید که اگر جبهه اصلاحات می توانست به تصمیم و اجماعی منطقی در سال 84 برسد، سرنوشت ملت ایران چگونه رقم می خورد؟وضعیت گذار به دموکراسی و توسعه در ایران،امروز به چه شکل می بود؟ اما وجه اصلی وابستگی به مسیر که در نظر کارشناسان امر به نحو فزاینده ای خودنمایی می کند،پیامد یک الگوی نهادی(در اینجا بحران تصمیم گیری) است.

پیامدی که می تواند با خود سلسله ای از حوادث دومینووار را در پی داشته باشد.

صورتی از بحران تصمیم گیری،که اکنون دیگر به یک ویژگی اساسی و نهادی بازی سیاست در ایران نیز مبدل شده است،به وضوح در سال 84 در جبهه اصلاحات به منصه ظهور رسید.

نباید فراموش کرد که تداوم این ضعف نهادی می تواند منجر به تکرار این بزنگاه در 1400 شده و عواقب غیر منتظره ای را برای گذار به دموکراسی و آینده توسعه سیاسی در ایران داشته باشد.

اما گرانیگاه این واقعه تاریخی سیاسی مهم(بزنگاه سوم تیر84)،فهم درست این نکته است که بدانیم این تصمیم گیری های غلط چه بودند و چرا اعتقاد بر آن داریم که این تصمیم گیری غلط بود،تا شاید بتوان با تصحیح نقشه راهی که اصلاحات را به نقطه تاریک سوم تیر 84 فرو انداخت، از وقوع مجدد آن پیشگیری کرد.

خطر عارف وارد کردن محمدرضا عارف به عنوان یکی از بازیگران اصلی و یکی از متغیرهای مستقل جبهه اصلاحات به میانه میدان نبردی تخصصی و اعطای قدرت تعیین کنندگی بالا به او،از خرداد92 به بعد،آن نیز در حالی که بزرگ ترین حضور و کنش او در سرتاسر حیات سیاسی اش، عدم حضور در انتخابات92 بود(آن نیز به شکلی قهری و اجتناب ناپذیر)از آن دست تصمیم گیری های اشتباهی بود که می تواند مانند کاتالیزوری برای فرو غلتیدن به دره ای عمیق تر از آنچه در تیر 84 به آن سقوط کردیم،عمل کند.

دنیای پیچیده سیاست سیاست، سپهری چندلایه است که به واسطه تغییرات پرسرعت تکنولوژی و به تبع آن تغییرات اجتماعی و اقتصادی گسترده،روز به روز بر پیچیدگی های این لایه های در هم تنیده ،افزوده شده است.

این پیچیدگی های روزافزون میدانگاه پرپیچ و خم سیاست، بازیگران هوشمند و متخصص خود را طلب می کند؛ بازیگرانی که علاوه بر برتری های ژنی،باید شایستگی های ذهنی و توانایی های شخصیتی خواص و در خور توجهی را برای امتداد حیات شان،در خود پرورانده باشند.

در غیر این صورت مطابق همان اصل برتری ژنی کذایی مدنظرشان،طبیعت،موجودات ضعیف تر و ناتوان تر در هم زیستی مثبت و کارا با محیط پیرامونی شان را از چرخه بازی حذف خواهد کرد! افرادی که به سهو یا عامدانه، بازیگری را به میدان بازیِ سیاست روانه کردند که نمی توان وی را به عنوان بازیگری عقلایی(در نظریه بازی ها)پنداشت که تصمیماتش بر اساس به حداکثر رساندن سود جبهه اصلاحات یا حتی خود بازیگر مذکور باشد،نه تنها خیانتی بزرگ در حق شخص عارف و اصلاحات کرده اند که باید در مقابل تاریخ سیاسی کشور نیز پاسخگو باشند.

برزخ اخلاق گرایی یا تخصص در همین حال، بشیریه در بخشی از دیباچه ای برجامعه شناسی سیاسی ایرانش به نکته ای بسیار مهم اشاره می کند.

بشیریه می گوید تاکید بر تعهد اخلاقی و ایدئولوژیک(تعهد ایدئولوژیک به رهبری یک جریان سیاسی یا آرمانی خواص)به جای تخصص گرایی و کاردانی،کارایی اداری و اجرایی را کاهش می دهد.

باید اذعان داشت که ما سال هاست از دوگانه تعهد و تخصص عبور کرده ایم.

امروزه دیگر همه موثران معادلات سیاسی،پذیرفته اند که در این عرصه اگر تمایل به کنشگری مثبت و نقش آفرینی بهینه وجود دارد،باید مولفه هایی ورای تعهد و وفاداری ایدئولوژیک را در نظر گرفت و نمی شود فقط با تکیه بر یک سری ابراز ارادت ها و اظهار وفاداری های غیرتشکیلاتی به رهبری یک جریان سیاسی،تمام نقاط ضعف و کاستی ها را تحت تاثیر خود قرار داد و در قامت یک بازیگر مطلوب ظاهر شد.

در عصری که تعلل و تاملی بر لزوم تخصصی شدن کارکردها و کارویژه های هر یک از اعضای جامعه به مثابه سلولی از یک پیکره واحد،جایز نیست،باید بر این نکته صحه گذاشت که اهمیت بالای جای گیری مناسب هر کدام از اجزاء و بازیگران جبهه اصلاحات برای حصول نتیجه نهایی که همانا بسط و تقویت و تثبیت یک توسعه سیاسی پایدار در کشور است، بیش از پیش جلوه گر شده است.

در واقع برای پیشبرد مستمر و موفق اهداف مترقی حرکتی که از خرداد76 آغاز شده ،به مولفه ای بیش از تکرار می کنم های سلبی برای تایید عملکردهای منصوبان مان،احتیاج است! متهم اصلی کیست؟ البته در این میان باید خاطرنشان کرد که همیشه نیز نمی شود خرده ای به شخص محمدرضا عارف گرفت.

زیست جهان او به شکلی کارویژه های شخصیتی اش را تبیین کرده است که توقع بروز و فعلیت یافتن دسته ای از کنش های سیاسی از او را غیرممکن ساخته است.

در نظام فکری و دایره المعارف فرهنگ سیاسی محدود رییس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان، برخی واژگان و بخشی ارزش های یک دموکراسی پیشرو،یا تعریف نشده یا فاقد بار معنایی خواصی است! متهم اصلی در این میان، ساختار معوج و ناقص الخلقه سیاست ورزی اصلاح طلبانه با همراهی افرادی است که با علم به باگ های ساختاری شخصیت این بازیگر اشتباهی نبردگاه سیاست،او را به میانه میدانی فرستاده اند که نه تنها خود را دچار تعارضات عقیدتی عمیق کرده است که در کوتاه مدت، نتایج خسران بار این تحمیل ناثواب و خطرناک،دامن تمامی دلسوزان اصلاح و تغییر در ایران را خواهد گرفت.

کنش های غلط و ناموزون و مستمر عارف، چه در قامت ریاست شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان و چه در مقام ریاست منفعلانه فراکسیون امید مجلس دهم و حتی چه درپایه یک فعال سیاسی(با اظهار نظرات بد موقع و غیرکارشناسانه)در کوتاه مدت، جبهه اصلاحات را با بحران کارایی(و در ادامه بحران مشارکت)روبه رو خواهد ساخت.

در پس این بحران، جریان اصلاحات و دموکراسی خواه کشور،درگیر آنچنان پویایی زوالی خواهد شد که ساده انگاری سودمحورانه و فردگرایانه معدود گردانندگان پشت پرده عارفی سیاسی و سینه زنان زیر علم از خود گذشتگی سلبی و اجباری ریاست سابق دانشگاه تهران در انتخابات 92، بر دیواره تاریخ سیاسی ایران حک خواهد شد.

تدبیر لازم! اگر سران اصلاحات هر چه زودتر برای حل این معضل، تدبیری نیندیشند،باید به انتظار ظهور و استیلای رادیکالیسمی به مراتب مستحکم تر و بنیادی تر از آنچه در سوم تیر84 سر برآورد،در پهنه سیاسی ایران بنشینند.

در انتها دوباره باید یادآور شد که با نگاهی گذرا به سیر وقایع دو دهه گذشته،آنچه ما را به تفکر وا می دارد، نشانه هایی از نهادینه شدن بحران تصمیم گیری در جبهه اصلاحات است.

متاسفانه این نشانه های پررنگ و قدرتمند،خبر از تکرار این بحران در انتخابات مهمِ 1400 می دهد.

یکی از پایه های شهودی این فرضیه، همانا تداوم بازیگری اشتباه عارف در بازی قدرت است.

تصمیم به بازی دادن معاون اول دولت اصلاحات در معادلات سیاسی این جریان با خود پیامدهای کلان مخربی برای تغییر و اصلاحاتی موفق به همراه داشته و خواهد داشت.

پیامدهایی که بی شک دیگر تحملش از دایره طاقت و تحمل تن نحیف جریان اصلاح طلبی ایران خارج است.

نباید فراموش کرد که وقوع مجدد این بحران، به آسانی می تواند نقطه عطف یا بزنگاهی دیگر در تاریخ سیاست ایران باشد که به واسطه آن، گفتمانی پدید خواهد آمد که مانند سدی در برابر فرآیند گذار به دموکراسی قرار خواهد گرفت و توسعه سیاسی را با پیچیدگی ها، ناهمواری ها و دشواری های خانمان برانداز همراه می سازد.


کلید واژه ها: اصلاحات - تصمیم گیری - وابستگی - اصلاح - تاریخی - تصمیم - جبهه اصلاحات - ایران - بحران - سیاست ایران - انتخاب - دموکراسی - امروز - جریان اصلاحات - جبهه - توسعه - سیاسی - شکست - ساختار - انتظار - درخشان - حوادث - آینده - کریمی - علوم - شاخص - سران - جدید - هایی - لحظه

آخرین اخبار سرویس:
عکس/ خلاقیت «محسن افشانی» در نشان ندادن چهره همسر!

ناگفته ای از فرار متهم فساد جدید نفتی

عکس/ عبور کشتی از زیر کوه یخی در عکس روز نشنال جئوگرافیک

لحن خصمانه و یأس آلود در انتقاد، فایده آن را تبدیل به زیان می کند

مردم اشتباه بزرگان را بزرگتر می بینند/ مفاهیم قرآن کشتی نجات است + عکس

دردسرهای پدرانه گوریل

تقاضای بررسی دو فوریتی دو لایحه اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم و الحاق به FATF

بروجردی: کم کاری دولت چین در حادثه نفتکش سانچی خلاف واقع است

آیت الله مقتدایی: انتشار ویدئویی از جلسه انتخاب رهبری خیانت بود/ بخش هایی از جلسات مجلس خبرگان باید برای همیشه محرمانه بماند/ موافق انتشار بخش های دیگر جلسات خبرگان نیستم

علم الهدی: حد شرعی در مشهد بیشتر از شهرهای دیگر کشور نیست/ مشهد را سیبل کردند و حمله می کنند

اعلام آمادگی معاونت حقوقی رییس جمهوری برای پیگیری حادثه سانچی

تکریم چهره های قرآنی در مناطق تلفیقی خراسان رضوی

تعیین تکلیف اعتبار صندوق توسعه ملی برای مقابله با ریزگردها در هفته آینده

استخدام با مدرک کارشناسی در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان

دعوت به همکاری کادر هیئت علمی در دانشگاه خاتم الانبیاء

استخدام منشی خانم جهت فست فود در منطقه پاسدارانِ تهران

حمایت ایران از عراق یکپارچه

پیام تسلیت مسئول دفتر اجتماعی و سیاسی حوزه های علمیه به سید حسن نصرالله

استخدام مدرس در آموزشگاه زبان انگلیسی تخصصی نورعلم در تهران

همایش بزرگ فجر فاطمی ویژه مبلغان استان تهران برگزار می شود

همایش گردشگری کودکان و نوجوانان 4 بهمن برگزار می شود/ برگزاری برنامه های متنوع با محوریت کودکان در نمایشگاه گردشگری

اگر می خواهی بدون دوست نمانی به این توصیه پیامبر گوش کن

استخدام کارشناس محتوا در شرکت اندیشه نوین ساوا در مشهد

عکس/ مونتاژ جالب از سلفی نتانیاهو با هنرپیشه های بالیوود

تصویری ازعمارلو واقع در شهرسنان رودباراستان گیلان

علم الهدی: حد شرعی در مشهد بیشتر از شهرهای دیگر کشور نیست/ مشهد را سیبل کردند و حمله می کنند

انتظار دارند زندگی آرام روحانیت را مثل صحنه های اکشن جنگ با داعش بسازم

حبیبی در نشست دبیران حزب موتلفه اسلامی: هشدار مراجع عظام در مورد فضای مجازی بسیار جدی است/ رییس جمهور قاطعانه مساله مدیران دوتابعیتی را رسیدگی کند

تشییع پیکر جانباز شهید در مرند

نمایندگان با رهبری و رییس قوه قضاییه محرمانه نامه نگاری کنند/ اقدام موثری نشود، بازدید تنها یک «ژست سیاسی» است

برپایی دومین دوره تخصصی آموزشیاری قرآن ویژه روحانیان مستقر در فارس

فعالیت 10 خانه عالم در روستاهای البرز

مدیر امور شوراهای آموزش و پرورش خبر داد تهیه شیوه نامه های جدید اجرایی کردن قانون شوراها

به رهبر انقلاب بگویید؛ قلب یک مادر ارمنی برایشان می تپد

اقلام غذایی موثر در هزینه معیشت کارگران +جدول

حمید فرخ نژاد تولد طنزنویس معروف را تبریک گفت

کمیته ملی پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی دانش آموزان تشکیل می شود

توصیه های رهبر معظم انقلاب به مستندسازان فعال انقلاب اسلامی

بریجستون، ارزشمند ترین برند تایر جهان

برگزاری کارگاه آموزشی «آشنایی با شخصیت حضرت زینب(س)»

والدین مراقب محبت های جعلی سودجویان در فضای مجازی باشید

تدریس مربیان دوره تربیت مربی نهج البلاغه در مناطق مختلف تهران/ اختتامیه 5 بهمن + عکس

واکنش سیدعلی خمینی به اعتراضات اخیر: تمام مشکلات ما از دشمن بیرونی نیست

روایت بروبکس از 33 روز حبس

امضا تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه یزد و اداره کل کتابخانه های عمومی استان

مراسم تشییع پیکر شهید ناوسروان بیژن زارع‎

دشمن در حال ایجاد تفرقه و بدبینی در جامعه است

سومین فراخوان حمایت از رساله های دکتری منتشر شد

اجرای طرح حبس خانگی مجرمان در سه استان کشور آغاز شد

14 بهمن ، تاریخ مرحله بعدی طرح رجیستری

دعوت به همکاری شرکت سیمان قاین

الجبیر: حمایت های مالی و تسلیحاتی ایران از أنصارالله متوقف شود!

استخدام دستیار ناخن کار حرفه ای در تهران

توافق نفتی اوپک پایان می یابد؟

استخدام شرکت خدمات فرودگاهی نوریزان ماهان فرودگاه رشت

دولت آبادی:رضا براهنی در فضای مطبوعات یک انرژی عجیب بود/برای سانچی غصه می خورم

کارنامه آزمون جایابی دندانپزشکی امروز بعدازظهر منتشر می شود

استخدام پیتزازن حرفه ای در محدوده شهریار

هیئت هایی از شهر قدس به زودی به عربستان می روند

استخدام رستوران لاکچری

دزدی بدافزار ها از طریق مایکروسافت آفیس

ترکیه: 8 تا 10 هزار نفر از یگان های مدافع خلق در عفرین هستند

استخدام کمک آشپز و کارگر جهت رستوران سنتی در تهران

شاه اردن: قدس شرقی باید پایتخت کشور فلسطین باشد

خروجی گزارش های پلاسکو در کمیسیون حقوقی بررسی می شود

ربیعی:غیر نیازمندان هنوز یارانه نقدی می گیرند/حذف یارانه ثروتمندان به 2 روش

با طرح انتقال آب خزر موافقیم/ از تولید خودروهای غیراستاندارد جلوگیری می کنیم

استخدام تعدادی راننده تریلی با گواهینامه پایه یک در گیلان

روزی که ضرغامی از احمدی نژاد رودست خورد

برگزاری دومین کنگره نماز و سلامت روان

استخدام صندوقدار جهت رستوران در منطقه نیاورانِ تهران

52 قصه گوی ایرانی و خارجی به جشنواره بین المللی قصه گویی می روند

اعلام نامزدهای گروه فلسفه و روانشناسی سی و پنجمین جایزه کتاب

استخدام کارمند خانم جهت کارگاه صنعتی در تهران

اپیدمی سالمندآزاری باید به طور جد پیگیری شود

رایزنی چاوش اوغلو در بغداد

استخدام طراح مسلط به کورل و فتوشاپ در تهران

جنجال انتشار تصاویر کودکان کارِ دستگیرشده بروجردی/ روابط عمومی شهرداری: همکارانم عذرخواهی کرده اند+تصاویر

علم الهدی: مشهد را سیبل کرده اند / ندای اسلام از این شهر می آید / حد شرعی که دستگاه قضایی در مشهد اجرا می کند بیشتر از شهرهای دیگر کشور نیست؛ چون در اینجا انجام شده تحت عناوینی سرکوب می شود

دیدار نخست وزیر اقلیم کردستان عراق با رییس جمهور

استخدام همکار خانم در یک شرکت بازرگانی

نامه سرگشاده مهناز افشار به معصومه ابتکار:پیگیر حقوق کودکان آسیب دیده بروجرد باشید

روزی که ضرغامی از احمدی نژاد رودست خورد

سید علی خمینی: ممکن است مردم فقر را تحمل کنند اما تبعیض دردها را دوچندان می کند

روایتی از لحظات ثبت گران ترین عکس خبری ایران

سرافراشته نشان دهید که مومن و انقلابی هستید

برپایی همایش تجلیل از اسوه های صبر و ایثار

فعالیت 430 تشکل قرآنی فعال در استان فارس

آموزش دفاع از قربانیان اسلام هراسی به جوانان لیدز

نخستین دوره آموزشی تربیت مکبری و اذان در جمکران آغاز شد

امام جمعه بوشهر: فرهنگ سازی عفاف و حجاب نیازمند آموزش عمومی است

وزیر کشور: سازمان ملل برای بازگشت افغان ها همکاری بیشتری کند

رییس مجلس گینه بیسائو به مقام شامخ امام راحل ادای احترام کرد

برای یاری ارتش ترکیه علیه تروریست ها، دعا شد

40 بقعه متبرکه گیلان میزبان جشن پیروزی انقلاب

«جایگاه امام حسین(علیه السلام) در تفاسیر شیعی» منتشر شد

متن کامل پیام رهبر انقلاب به مستندسازان منتشر شد

یک نماینده مجلس: محاسبه سقف دریافت مالیات در خوزستان اشتباه است

سانگ یانگ G4 در شب رونمایی (+فیلم)

انسان ریاکار، خدا را فراموش کرده است

عارفی که سیاست مدار نیست!

عارفی که سیاست مدار نیست!