مطالب مرتبط:
5 سیاست حاکم برای انتقال قدرت در عربستان سعودی
هلندی ها کاملا با سیاست آمریکا مخالف هستند
مردم هر روز تاوان سیاست های ناکام "نهادهای دولتی افغانستان" را می دهند
همسر «الهام علی اف»؛ مأمور اجرای سیاست های ضددینی در جمهوری آذربایجان
نوباوه در گفت وگو با فارس: سخنان ترامپ همسو با سیاست های دستگاه حاکمه امریکاست/ اروپا این بار در نقش پلیس خوب!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 مهر 1396 ساعت 16:552017-10-22سياسي

عارفی که سیاست مدار نیست!


گر سران اصلاحات هر چه زودتر برای حل این معضل، تدبیری نیندیشند،باید به انتظار ظهور و استیلای رادیکالیسمی به مراتب مستحکم تر و بنیادی تر از آنچه در سوم تیر84 سر برآورد - قانون"-حسام کریمی / محمد مهدی دهدار عجم اوغلو و رابینسون در اثر درخشان خود چرا ملت ها شکست می خورند؟ با نگاهی نهادگرایانه، به تعریف مفاهیم مهمی در علوم سیاسی می پردازند.

از جمله شاخص ترین این مفاهیم بزنگاه های تاریخی است.

از دیدگاه آنان بزنگاه تاریخی را می توان نقاط عطف زمانی دانست که در آن، لحظه تاریخی اتفاقی رخ می دهد که آثار مهم این تحول را تنها با گذشت زمان می توان در تاریخ، جامعه، سیاست و در کل، در سرنوشت ملت ها ملاحظه کرد.

از این منظر می توان یکی از بزنگاه های تاریخی سیاست ایران را 3 تیر 84 در نظر گرفت؛ بزنگاهی که منجر به ظهور گفتمانی جدید در سپهر سیاست ایران شد.

گفتمانی که تاثیراتی جدی بر فرآیند توسعه سیاسی و گذار به دموکراسی کامل در ایران از خود باقی گذاشت.

می توان گفت این بزنگاه تاریخی، مستقیم منبعث از بحران هایی عمیق از جمله بحران تصمیم گیری در اتاق فکر اصلاحات بود که خود، ناشی از ضعفی تاریخی و نهادی در روند تصمیم گیری درون جبهه اصلاحات بوده است و به نظر می آید این پاشنه آشیل اصلاح طلبی، مبدل به یک ویژگی نهادی در ساختار جریان اصلاحات شده که به آسانی نیز قابل تغییر نیست.

این جنس تصمیم ها که بیشتر نیز در ذات خود در مقاطع مختلف زمانی، بحران زا بوده اند، نوعی از وابستگی به مسیر را به ذهن متبادر می کنند.

این وابستگی به این معنی است که انتخاب های دیروزمان به نقطه آغاز انتخاب های امروزمان بدل می شوند.

وابستگی به مسیر، یک عامل تعیین کننده در تغییرات بلند مدت نیز است.

وابستگی به مسیر نشان می دهد که دشوار بودن تغییر مسیر، بدیهی است زیرا روند یادگیری که با آن به نهادهای امروز رسیده ایم، انتخاب های آینده را تعیین خواهد کرد.

به همین شکل بحران تصمیم گیری در سیاستِ ایران(در اینجا جبهه اصلاحات) خود برآمده از وابستگی به مسیر طی شده است.

اگر اصلاحات 84 شکست نمی خورد! تصور کنید که اگر جبهه اصلاحات می توانست به تصمیم و اجماعی منطقی در سال 84 برسد، سرنوشت ملت ایران چگونه رقم می خورد؟وضعیت گذار به دموکراسی و توسعه در ایران،امروز به چه شکل می بود؟ اما وجه اصلی وابستگی به مسیر که در نظر کارشناسان امر به نحو فزاینده ای خودنمایی می کند،پیامد یک الگوی نهادی(در اینجا بحران تصمیم گیری) است.

پیامدی که می تواند با خود سلسله ای از حوادث دومینووار را در پی داشته باشد.

صورتی از بحران تصمیم گیری،که اکنون دیگر به یک ویژگی اساسی و نهادی بازی سیاست در ایران نیز مبدل شده است،به وضوح در سال 84 در جبهه اصلاحات به منصه ظهور رسید.

نباید فراموش کرد که تداوم این ضعف نهادی می تواند منجر به تکرار این بزنگاه در 1400 شده و عواقب غیر منتظره ای را برای گذار به دموکراسی و آینده توسعه سیاسی در ایران داشته باشد.

اما گرانیگاه این واقعه تاریخی سیاسی مهم(بزنگاه سوم تیر84)،فهم درست این نکته است که بدانیم این تصمیم گیری های غلط چه بودند و چرا اعتقاد بر آن داریم که این تصمیم گیری غلط بود،تا شاید بتوان با تصحیح نقشه راهی که اصلاحات را به نقطه تاریک سوم تیر 84 فرو انداخت، از وقوع مجدد آن پیشگیری کرد.

خطر عارف وارد کردن محمدرضا عارف به عنوان یکی از بازیگران اصلی و یکی از متغیرهای مستقل جبهه اصلاحات به میانه میدان نبردی تخصصی و اعطای قدرت تعیین کنندگی بالا به او،از خرداد92 به بعد،آن نیز در حالی که بزرگ ترین حضور و کنش او در سرتاسر حیات سیاسی اش، عدم حضور در انتخابات92 بود(آن نیز به شکلی قهری و اجتناب ناپذیر)از آن دست تصمیم گیری های اشتباهی بود که می تواند مانند کاتالیزوری برای فرو غلتیدن به دره ای عمیق تر از آنچه در تیر 84 به آن سقوط کردیم،عمل کند.

دنیای پیچیده سیاست سیاست، سپهری چندلایه است که به واسطه تغییرات پرسرعت تکنولوژی و به تبع آن تغییرات اجتماعی و اقتصادی گسترده،روز به روز بر پیچیدگی های این لایه های در هم تنیده ،افزوده شده است.

این پیچیدگی های روزافزون میدانگاه پرپیچ و خم سیاست، بازیگران هوشمند و متخصص خود را طلب می کند؛ بازیگرانی که علاوه بر برتری های ژنی،باید شایستگی های ذهنی و توانایی های شخصیتی خواص و در خور توجهی را برای امتداد حیات شان،در خود پرورانده باشند.

در غیر این صورت مطابق همان اصل برتری ژنی کذایی مدنظرشان،طبیعت،موجودات ضعیف تر و ناتوان تر در هم زیستی مثبت و کارا با محیط پیرامونی شان را از چرخه بازی حذف خواهد کرد! افرادی که به سهو یا عامدانه، بازیگری را به میدان بازیِ سیاست روانه کردند که نمی توان وی را به عنوان بازیگری عقلایی(در نظریه بازی ها)پنداشت که تصمیماتش بر اساس به حداکثر رساندن سود جبهه اصلاحات یا حتی خود بازیگر مذکور باشد،نه تنها خیانتی بزرگ در حق شخص عارف و اصلاحات کرده اند که باید در مقابل تاریخ سیاسی کشور نیز پاسخگو باشند.

برزخ اخلاق گرایی یا تخصص در همین حال، بشیریه در بخشی از دیباچه ای برجامعه شناسی سیاسی ایرانش به نکته ای بسیار مهم اشاره می کند.

بشیریه می گوید تاکید بر تعهد اخلاقی و ایدئولوژیک(تعهد ایدئولوژیک به رهبری یک جریان سیاسی یا آرمانی خواص)به جای تخصص گرایی و کاردانی،کارایی اداری و اجرایی را کاهش می دهد.

باید اذعان داشت که ما سال هاست از دوگانه تعهد و تخصص عبور کرده ایم.

امروزه دیگر همه موثران معادلات سیاسی،پذیرفته اند که در این عرصه اگر تمایل به کنشگری مثبت و نقش آفرینی بهینه وجود دارد،باید مولفه هایی ورای تعهد و وفاداری ایدئولوژیک را در نظر گرفت و نمی شود فقط با تکیه بر یک سری ابراز ارادت ها و اظهار وفاداری های غیرتشکیلاتی به رهبری یک جریان سیاسی،تمام نقاط ضعف و کاستی ها را تحت تاثیر خود قرار داد و در قامت یک بازیگر مطلوب ظاهر شد.

در عصری که تعلل و تاملی بر لزوم تخصصی شدن کارکردها و کارویژه های هر یک از اعضای جامعه به مثابه سلولی از یک پیکره واحد،جایز نیست،باید بر این نکته صحه گذاشت که اهمیت بالای جای گیری مناسب هر کدام از اجزاء و بازیگران جبهه اصلاحات برای حصول نتیجه نهایی که همانا بسط و تقویت و تثبیت یک توسعه سیاسی پایدار در کشور است، بیش از پیش جلوه گر شده است.

در واقع برای پیشبرد مستمر و موفق اهداف مترقی حرکتی که از خرداد76 آغاز شده ،به مولفه ای بیش از تکرار می کنم های سلبی برای تایید عملکردهای منصوبان مان،احتیاج است! متهم اصلی کیست؟ البته در این میان باید خاطرنشان کرد که همیشه نیز نمی شود خرده ای به شخص محمدرضا عارف گرفت.

زیست جهان او به شکلی کارویژه های شخصیتی اش را تبیین کرده است که توقع بروز و فعلیت یافتن دسته ای از کنش های سیاسی از او را غیرممکن ساخته است.

در نظام فکری و دایره المعارف فرهنگ سیاسی محدود رییس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان، برخی واژگان و بخشی ارزش های یک دموکراسی پیشرو،یا تعریف نشده یا فاقد بار معنایی خواصی است! متهم اصلی در این میان، ساختار معوج و ناقص الخلقه سیاست ورزی اصلاح طلبانه با همراهی افرادی است که با علم به باگ های ساختاری شخصیت این بازیگر اشتباهی نبردگاه سیاست،او را به میانه میدانی فرستاده اند که نه تنها خود را دچار تعارضات عقیدتی عمیق کرده است که در کوتاه مدت، نتایج خسران بار این تحمیل ناثواب و خطرناک،دامن تمامی دلسوزان اصلاح و تغییر در ایران را خواهد گرفت.

کنش های غلط و ناموزون و مستمر عارف، چه در قامت ریاست شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان و چه در مقام ریاست منفعلانه فراکسیون امید مجلس دهم و حتی چه درپایه یک فعال سیاسی(با اظهار نظرات بد موقع و غیرکارشناسانه)در کوتاه مدت، جبهه اصلاحات را با بحران کارایی(و در ادامه بحران مشارکت)روبه رو خواهد ساخت.

در پس این بحران، جریان اصلاحات و دموکراسی خواه کشور،درگیر آنچنان پویایی زوالی خواهد شد که ساده انگاری سودمحورانه و فردگرایانه معدود گردانندگان پشت پرده عارفی سیاسی و سینه زنان زیر علم از خود گذشتگی سلبی و اجباری ریاست سابق دانشگاه تهران در انتخابات 92، بر دیواره تاریخ سیاسی ایران حک خواهد شد.

تدبیر لازم! اگر سران اصلاحات هر چه زودتر برای حل این معضل، تدبیری نیندیشند،باید به انتظار ظهور و استیلای رادیکالیسمی به مراتب مستحکم تر و بنیادی تر از آنچه در سوم تیر84 سر برآورد،در پهنه سیاسی ایران بنشینند.

در انتها دوباره باید یادآور شد که با نگاهی گذرا به سیر وقایع دو دهه گذشته،آنچه ما را به تفکر وا می دارد، نشانه هایی از نهادینه شدن بحران تصمیم گیری در جبهه اصلاحات است.

متاسفانه این نشانه های پررنگ و قدرتمند،خبر از تکرار این بحران در انتخابات مهمِ 1400 می دهد.

یکی از پایه های شهودی این فرضیه، همانا تداوم بازیگری اشتباه عارف در بازی قدرت است.

تصمیم به بازی دادن معاون اول دولت اصلاحات در معادلات سیاسی این جریان با خود پیامدهای کلان مخربی برای تغییر و اصلاحاتی موفق به همراه داشته و خواهد داشت.

پیامدهایی که بی شک دیگر تحملش از دایره طاقت و تحمل تن نحیف جریان اصلاح طلبی ایران خارج است.

نباید فراموش کرد که وقوع مجدد این بحران، به آسانی می تواند نقطه عطف یا بزنگاهی دیگر در تاریخ سیاست ایران باشد که به واسطه آن، گفتمانی پدید خواهد آمد که مانند سدی در برابر فرآیند گذار به دموکراسی قرار خواهد گرفت و توسعه سیاسی را با پیچیدگی ها، ناهمواری ها و دشواری های خانمان برانداز همراه می سازد.


کلید واژه ها: اصلاحات - تصمیم گیری - وابستگی - اصلاح - تاریخی - تصمیم - جبهه اصلاحات - ایران - بحران - سیاست ایران - انتخاب - دموکراسی - امروز - جریان اصلاحات - جبهه - توسعه - سیاسی - شکست - ساختار - انتظار - درخشان - حوادث - آینده - کریمی - علوم - شاخص - سران - جدید - هایی - لحظه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام راننده با اتومبیل در تاکسی سرویس قاصدی

استخدام نیروی جوان آقا جهت یک رستوران واقع در قزوین

آخرین خبرها از پرونده درگیری یک نماینده با مأمور ناجا

استخدام حسابدار جهت شرکت تولیدی سام شیمی در قائم شهر

استخدام منشی خانم با مدرک دیپلم به بالا در کیش

دومین نشست افکار قرآنی اندیشمندان ایران و سنگال

استخدام چند نفر چرخکار مانتو شلوار در مهرشهر کرج

چاه مبارک عسلویه شهر شد

استخدام پنج ردیف شغلی در شرکت پخش سراسری سایه سمن

تفسیر؛ گامی مهم برای فهم و عمل به قرآن

آیت الله جوادی آملی: اختلاس های نجومی مخل اداره کشور است

یکپارچگی در مدیریت بحران حلقه مفقوده امدادرسانی به زلزله زدگان کرمانشاه / کوتاهی وزارت کشور در تمدید قانون مدیریت بحران از سال 93 تاکنون

عزادرای مردم ورامین در شب و روز شهادت امام رضا(ع) به روایت تصویر

جلسه دادگاه حمیدبقایی، سعیدمرتضوی و محمودرضا خاوری فردا تشکیل می شود

حضور رهبر معظم انقلاب در مناطق زلزله زده

تصاویر/ حضور دبیر ستاد حوزوی حوادث غیرمترقبه در منطقه زلزله زده ثلاث باباجانی

جایگاه ایران در سبد تولید و مصرف انرژی گازی جهان

ماه ربیع، ماه برکت و رحمت الهی است

اینم مسکن مرگ! +عکس

شرافت ماه ربیع الاول بیش از تمام ماه ها است

تثبیت حقوقی داشته های فرهنگی،هویت وسرمایه اقتصادی خوب یک جامعه است

محاکمه غیابی، «خاوری» را به کشور باز می گرداند؟

تحکیم بنیان خانواده نیازمند عمل به قرآن و فرامین ائمه اطهار است

برپایی مرحله نهایی جایزه بین المللی قرآن «سید جنید»

رویدادهای خبری روز دوشنبه 29 آبان در خراسان جنوبی

گزارش تصویری از اجرای نقالی رضوی در همدان

وجود 11 «خانه قرآن روستایی» در ابرکوه

ضرورت بازتاب قرآن پژوهی های غربی و لزوم بررسی در مجامع داخلی

ائمه اطهار(ع) الگوی عزتمندی هستند

فردا؛ آغاز مرحله کشوری مسابقات قرآن وزارت جهاد کشاورزی

نامه ای 102 ساله از کویت با ذکر نام خلیج فارس

جلسه فراکسیون امید مجلس درمورد آخرین وضعیت زلزله زدگان غرب کشور

آیا اجنّه هم مانند انسان، مسلمان و غیر مسلمان دارند

عشقی که دلیل راه کتیبه نگاری حرم ائمه(ع) شد/عزلت نشینی مرمتگران مصاحف

رییس بسیج رسانه کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد

دعا و اعمال ماه ربیع الاول

عملیات مشترک برای امداد

منفعت وقف دو طرفه است/ وقف های جدید در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی باشد

چرا باید در نماز، حتما سوره حمد خوانده شود

وقف در حوزه فضای مجازی می تواند گره گشایی کند

لاریجانی درباره مناطق زلزله زده گزارشی ارائه کرد

ضرورت تقوا در کلام امام علی (ع)

استاندار تهران: حل مشکلات جامعه نیازمند مدیران توانمند است

دنیا همانند خانه عنکبوت، سست و بی اساس است

شب و روز اول ربیع چه آدابی دارد

توانایی مواجهه با تهدیدهای نرم و هوشمند

حضور سرزده رهبر انقلاب از مناطق زلزله زده

روزنامه کیهان دروغ خودش را باور می کند؟!

29 آبان؛ مهم ترین خبر روزنامه های صبح ایران

آشنایی با دارالایتام فدک یکی از بزرگترین موقوفات کشور

محاکمه غیابی، «خاوری» را به کشور باز می گرداند؟

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس: وزارت نفت از قراردادهای محرمانه دست بردارد/ هیچ وقت به توتال خوش بین نبودیم/ حساب اروپا از آمریکا جدا نیست

کسانیکه به ملاقات مهدی کروبی رفتند/ جزییاتی از دیدار نماینده اصولگرا با کروبی/ پیغامی ردوبدل شده است؟

میردامادی: گفت وگوی ملی از مذاکرات برجام سخت تر است /روحانی با چهارسال گذشته تفاوتی نکرده است

عکس/ صاحب این «سلفی» دیروز شهید شد

چگونه سایت خود را رفع فیلتر کنیم؟

این تصاویر مرموز از سِر درون شما می گوید!

گردهمایی کارگران برای گرامی داشت سالگرد قانون کار

مهمترین سؤالاتی که در مصاحبه های استخدامی پرسیده می شود

استخدام ویزیتور تلفنی و حضوری بصورت تک شیفت در بجنورد

استخدام نصاب مسلط به درب اتوماتیک و کرکره برقی در البرز

روزنامه استخدامی استان زنجان | دوشنبه 29 آبان 96

استخدام کادر اداری در آموزشگاه رانندگی حافظی

استخدام منشی نیمه وقت خانم آشنا به کامپیوتر در فردیس

استخدام رستوران و سفره خانه سنتی پارسیان

با این توصیه ها فرزندان معنوی تری داشته باشید

ذکر نام خلیج فارس، صد سال پیش توسط امیر کویت+ سند

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی وضعیت صندوق تامین اجتماعی آغاز شد

استخدام همکار خانم مدرک تحصیلی کاردانی یا بالاتر در یک شرکت ساختمانی

تختی های زمان سربلند در آزمون انسانیت

جالب ترین تصویر از بلوار کشاورز

استخدام همکار خانم یا آقا جهت مدیریت داخلی شرکت در ماهدشت

ریشه های تاریخی صهیونیسم با نگاهی به مستند راز آرماگدون

اوقات شرعی بیرجند

موتلفه از ناطق نوری ناراحت است؟

تصویری از حضور رهبر انقلاب در مناطق زلزله زده

رفت و روب شهرستان ثلاث باباجانی از امروز آغاز شد/ تعبیه 44 چشمه سرویس بهداشتی برای زلزله زدگان

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های بیست ونهم آبان ماه 96

محاکمه غیابی، «خاوری» را به کشور باز می گرداند؟

روشن کردن شمع در شب اول ربیع الاول در جلوی مساجد، خرافه است

شهادت دو رزمنده گیلانی و خوزستانی در سوریه

ایجاد تجربه زیستی از جنگ، مهم ترین گام در ارتقاء ادبیات دفاع مقدس است/ شهدای مدافع حرم موجب ملموس تر شدن شهدای دفاع مقدس برای نسل جوان شدند

رییس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران: پرداختی 90 درصد هزینه های دندانپزشکی از جیب مردم است

نجواهای نوجوانه با امام زمان (عج) در «هیچکس به من نگفت»

گزیده روزنامه های 29 آبان 1396

رشد 126 درصدی درآمد بقاع متبرکه شهرستان طبس

ربیع الاول، ماه شادی اهل بیت/ اعمال خاصه در بهار ماه ها

اعمال ماه ربیع الاول

رباتی که پشتک می زند + فیلم

دهقان: عارف راه ائتلاف با اعتدال را نبست/ عقب نشینی‎های روحانی تاکتیکی است و چاره ای هم نیست

سیلی محکم پیر مرد زلزله زده بر ضد انقلاب ها!

میردامادی: اصلاح طلبان نگاهی واقع بینانه پیدا کرده اند /گفت وگوی ملی از مذاکرات برجام سخت تر است /روحانی با چهارسال گذشته تفاوتی نکرده است

ناصری: شفاف سازی به نفع فراکسیون امید است

توضیحات لاریجانی درباره زلزله زدگان کرمانشاه / بررسی وضعیت صندوق تامین اجتماعی با حضور نوربخش

ریشه های صلح امام حسن(ع) در سیره پیامبر(ص)

جلسه غیرعلنی مجلس با موضوع بررسی وضعیت صندوق تامین اجتماعی آغاز شد

پویایی در تفکر مسکویه

لزوم تعیین سهمیه اختصاصی کنکور برای زلزله زدگان استان کرمانشاه

امروز صورت گرفت تجمع جمعی از بازنشستگان فولاد کشوری مقابل مجلس/ درخواست کارشناسان بیمه کشاورزی برای استخدام

رییس پارلمان اندونزی به اتهام فساد بازداشت شد

اعتراض دانشجویان دانشگاه صنعت نفت به آزمون استخدامی/ بی توجهی مسئولان وزارت نفت تا به کجا ادامه دارد؟

اما و اگرهای سواد رسانه ای

حضور سردار سلیمانی در عملیات آزادسازی شهر البوکمال + فیلم

آیین شام غریبان در سالروز شهادت امام رضا (ع) در حرم رضوی

بکارگیری 7 فروند هواپیمای نیروی هوافضای سپاه جهت کمک به مردم زلزله زده

جای خالی تحقیقات پژوهشی و علمی در ساخت نمایشگاه شهر آفتاب

ساماندهی پرونده های مسن در دستور کار دادگستری های گلستان

مؤسسات علمی مشترک با دانشگاه های خارجی تأسیس می شود

رویدادهایی که روز دوشنبه 29 آبان ماه در همدان خبری می شود

انتشار تصاویر سردار سلیمانی در نبرد بوکمال

کشمکش های چند روزه شورای شهر بوشهر بر سر انتخاب شهردار به کجا رسید؟

مردم سرپل ذهاب در انتظار سخنرانی رهبر معظم انقلاب

فایده زلزله

آیا روحانی در دیدار با زلزله زدگان از ماشین پیاده شد ؟

انتصاب مدیرکل سیاسی جدید وزارت کشور

استخدام کارمند جهت یک شرکت در محمد شهر و مشکین دشت

استخدام کارگر ساده و مونتاژکار MDF جهت کارگاه در اهواز

چه کسانی به ملاقات کروبی رفتند؟

حضور رهبر انقلاب در مناطق زلزله زده

از رویکرد یک سویه "صدا و سیما" تا دلایل انفعال "فراکسیون امید" از زبان "محمد رضا عارف"

تصاویر/ نشست مدیر حوزه های علمیه با نماینده ولی فقیه در کرمانشاه

چه کسانی به ملاقات کروبی رفتند

ژست ها و رفتار نمایشی احمدی نژاد و یارانش

تجمع کارشناسان بیمه کشاورزی و بازنشستگان صندوق فولاد مقابل مجلس

حدیث روز/ سخن پیامبر(ص) درباره رفتار مردم آخر زمان

دکتر عروسک ها در پاریس! (+عکس)

معرفی قاریان محافل نفحات در هفته اول ربیع الاول+اسامی

مراسم شام غریبان شهادت امام رضا (ع) (عکس)

مدیرکل سیاسی جدید وزارت کشور منصوب شد

آزمایشگاه آبفای ایلام ایزو 17025 گرفت

همایش ادواری دفاتر نمایندگی نظام مهندسی استان آذربایجان غربی

ابطال ابلاغیه روحانی با شکایت دیوان محاسبات

موتلفه از ناطق نوری ناراحت است؟

مراسم شام غریبان امام رضا (ع) در حرم رضوی

مشارکت قهرمانان جهان برای جمع اوری کمک به زلزله زده گان

چرا مذاکره موشکی و منطقه ای نمی کنیم؟

مراسم تشییع پیکر شهید مدافع حرم در قزوین برگزار می شود

نقش «بیت» در تربیت سربازان امام زمان(عج)/راه معقول زمینه سازی برای ظهور

حضور ناگهانی رهبر انقلاب در مناطق زلزله زده

تهذیب نفس مهمترین مقابله با خواسته های نفسانی است

شرافت ماه ربیع الاول بیش از تمام ماه ها است

نقش برجسته پلیس بین الملل در استرداد مجرمان و انتقال محکومان

12 درصد جمعیت معتاد استان مرکزی زنان هستند

خسارت بیمه گذاران مناطق زلزله زده در اسرع وقت پرداخت می شود

عضو موتلفه: طرح مساله بازگشت ناطق نوری بازی اصلاح طلبان است/ چند سال است او برای موتلفه منبر نمی رود

روزی که رییس مجلس «برادر عزیز» احمدی نژاد بود

همایش پیاده روی هفته دیابت در یاسوج

مهلت دو ماهه مدیران شهری برای حل و فصل مشکل زباله در آمل به پایان رسید/ مصوبات رفع مشکل زباله با نظارت دادستان پیگیری می شود

حضور سرزده رهبر معظم انقلاب در مناطق زلزله زده

استخدام همکار خانم جهت امور اداری و انبار شرکت مهندسی کامپیوتر

استخدام چند نفر کارگر ساده آقا در البرز

استخدام تعدادی تراشکار ماهر جهت کارخانه در شورآبادِ تهران

استخدام چرخکار خانم جهت دوخت تریکو در اصفهان

استخدام تعدادی رنگ کار ماهر چوبی در محدوده رباط کریمِ تهران

استخدام برشکار mdf در کارگاه برشکاری

استخدام نیروی آقا جهت تالاری در خراسان رضوی

استخدام نیروی ساده خانم جهت یک تولیدی کفش در قم

استخدام صندوقدار جهت رستوران محدوده خیابان ارتشِ اصفهان

در اول ماه ربیع الاول برای سلامتی ولی عصر(عج) صدقه دهید

جلسه قرآن اهل بیت(ع) در مشهد برگزار شد +عکس

استخدام منشی خانم جهت شیفت صبح در خراسان رضوی

داستان شراء نفس چیست

امید حاجیلی می تواند یا نمی تواند، مساله این است!

پایان سکوت 3 ساله ایلیا

مرحوم فاطمیان عامل به قرآن بودند

دعوت به همکاری گچکار در رشت

حضرت ادریس در قرآن

استخدام تعدادی جوشکار مخازن آبی در محدوده شهرک عباس آبادِ تهران

استخدام کارگر ماهر و نیمه ماهر کناف کار آقا در البرز

ایران اسلامی پرچم دار استکبارستیزی در جهان است

"کشتی نا مریی" فرانسوی در بحیره ی سیاه دیده شد

بسیجان، در راستای نهادینه کردن فرهنگ جهاد و ایثار تلاش نمایند

طلاب استفاده هدفمند از فضای مجازی را وظیفه خود بدانند

استفاده انگلیس از خودروهای "متصل" برای اولین بار

حضور رهبر انقلاب در مناطق زلزله زده

تاکید فراکسیون امید بر فعالتر شدن کمیته ها با محوریت قانونگذاری و نظارت

دعای امام رضا(ع) برای حضرت بقیه الله(عج)

درخواست یک نماینده از دولت برای جلوگیری از بروز فاجعه در دشت میناب

توضیحات «لاریجانی» درباره بازددید از مناطق زلزله زده کرمانشاه در جلسه غیرعلنی

عجیب ترین رکورد های ثبت شده در گینس را بشناسید +عکس

هدف جدید استکبار تسخیر فرهنگی است

انتصاب مدیرکل سیاسی جدید وزارت کشور

انتصاب مدیرکل سیاسی جدید وزارت کشور از سوی رحمانی فضلی

ارجحیت تجارت بر سیاست برای سعد حریری/ وساطت فرانسه برای تأمین امنیت خانواده حریری

سیره عملی خردمندان در قرآن

آموزش 260 قرآن آموز در امام زاده بی بی هاجر(س)

ترویج وقف به آبادانی و رفع محرومیت کمک می کند

شهید عارف کایدخورده به شهدای مدافع حرم پیوست

جریان های نامتعارف اجتماعی در آستانه ورود به عرصه سیاسی عراق

روحانیان مستقر هرمزگان خدمات بیمه ای و رفاهی دریافت می کنند

تجمع جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد مقابل مجلس

جایزه مصطفی(ص) زمینه ای برای شناخت و ارائه ظرفیت های علمی جهان اسلام

لایحه جدیدی برای تغییر ساختار دولت ارائه نشده است

روزی که رییس مجلس «برادر عزیز» احمدی نژاد بود

شکل گیری نیروی دریایی ایران در دوره رضا شاه

شهید علیدادی و دستگیری از محرومان و مستمندان

مراسم شهادت امام رضا(ع) در بقاع متبرکه چهارمحال و بختیاری برگزار شد

مهلت دو ماهه مدیران شهری در خصوص حل و فصل مشکل زباله به پایان رسید/ مصوبات رفع مشکل زباله در آمل با نظارت دادستان پیگیری می شود

مرکز حفظ مجازی قرآن ویژه برادران در خراسان جنوبی راه انداری می‎ شود

وزارت راه و شهرسازی باید همه مجموعه های مسکن مهر را بازبینی کند

عارفی که سیاست مدار نیست!

عارفی که سیاست مدار نیست!