مطالب مرتبط:
دیپلماسی نظامی فعال جمهوری اسلامی ایران
قاببل حسنلی:جمهوری اسلامی ایران برای تامین منافع استراتژیک خود در منطقه تلاش نموده و موفق نیز می شود
بدری: جمهوری اسلامی به لطفا پاسداران خود از نعمت امنیت برخوردار است
بدری: جمهوری اسلامی به لطف پاسداران خود از نعمت امنیت برخوردار است
شیعه تنبل مورد رضایت اهل بیت(ع) نیست/ قدردان نعمات موجود در جمهوری اسلامی ایران باشیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 مهر 1396 ساعت 15:422017-10-22بين الملل

مهار جمهوری اسلامی با برجام های فراهسته ای


- صبح صادق نوشت :همان طور که انتظار می رفت رییس جمهور آمریکا در 13 اکتبر اعلام کرد که برجام را دوباره مورد تأیید قرار نخواهد داد و جمهوری اسلامی ایران را به نقض توافق متهم کرد.

اگرچه ترامپ در سخنرانی اش، ایالات متحده را از توافق خارج نکرد، اما بر توانایی خود در این موضوع تأکید کرد و به کنگره هشدار داد که اگر اصلاحات لازم را روی توافق انجام ندهد، آمریکا را از توافق خارج می کند؛ منظور او از اصلاحات نیز مذاکره مجدد برای اصلاح برجام و آغاز مذاکرات موشکی و منطقه ای است.

در این نوشتار کوشش شده است به راهبرد جدید تقابل جویانه آمریکا علیه ایران نگاهی گذرا افکنده شود.

گذار از برجام به مسائل منطقه ای و موشکی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در شبانگاه جمعه21 مهر ماه سخنرانی جنجالی اش را مطابق عادت معمول رؤسای جمهور این کشور، با ادعاها و اتهامات به جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد و لفاظی های مغلوط و مغشوش بسیاری را در اتهام زنی دروغین به ایران درباره حمایت از گروه های تروریستی و توسعه طلبی صنایع موشکی و نفوذ منطقه ای ایران با هدف نشانه گرفتن آمریکا و هم پیمانان منطقه ای آمریکا و.

در نطقش مرتکب شد که با بازتاب های فراوانی در سطوح مختلف از مقامات کشورهای عضو 5+1 گرفته تا سازمان ملل و رسانه های جهانی و حتی شخصیت های مطرح داخل آمریکا و مآلاً در جمهوری اسلامی ایران روبه رو شد.

ترامپ پس از وارد کردن انواعی از اتهامات به ایران، ضمن اعلام راهبرد جدید آمریکا در مقابل ایران گفت باید در برابر رفتارهای خصمانه این کشور بایستیم تا هرگز نتواند به سلاح هسته ای دست یابد! ترامپ در بخشی دیگر از سخنانش به صراحت اعلام کرد که ما برجام را تأیید نمی کنیم و نخواهیم کرد و خبر داد که دولت و کنگره با هم برای اصلاح برجام اقدام خواهند کرد.

ترامپ خواسته دیگر آمریکا را این گونه بیان کرد که برجام درباره بحث موشکی ایران مسکوت است و از کنگره خواست اشتباهاتی که در برجام وجود دارد را رفع کند.

رییس جمهور آمریکا در پایان سخنانش از برنامه و مسیری که در آینده بر اساس آن عمل خواهد کرد نیز سخن به میان آورد و به صراحت ایران را به نقض توافق هسته ای متهم کرد و در عین حال به وزارت خزانه داری و کنگره مأموریت داد تا درباره برطرف کردن نواقص توافق هسته ای با ایران چارچوب مذاکره و همکاری را آماده کنند و در پایان نیز اعلام کرد که اگر نتوانیم درباره رفع اشکالات برجام با کنگره و هم پیمانان خود به توافق برسیم، برجام را لغو خواهیم کرد.

راهبرد جدید یا بیانیه خوانی؟! در ارزیابی ماهوی سخنرانی ترامپ دو دیدگاه کلی قابل احصا است؛ برخی از تحلیلگران معتقدند سخنان ترامپ نکته تازه ای نداشت و بیشتر از اعلام راهبرد جدید، در قواره بیانیه ای قابل تحلیل است که در آن چیزی جز تکرار مجموعه ای از اتهامات کلی و دروغین به جمهوری اسلامی ایران نبود.

از این حیث تفاوتی با مواضع اعلامی دولت های گذشته آمریکا که وجه مشترک همه آنها تقابل و ضدیت با ایران است، نداشت.

این نگاه همچنین نقش ماجراجویی های ترامپ را در رویکرد اعلام شده برجسته فرض می کند و معتقد است که متغیر فردی و اراده کارگزاری نقش مؤثری در سیاست تقابلی آمریکا در مقطع جدید دارد.

اما به جز این فرض، نگاه دومی هم وجود دارد که بر این فهم متمرکز است که هر چند ترامپ از حیث روانشناختی ماجراجوست و رفتارهایش پیش بینی ناپذیر است، اما با کنار هم گذاشتن مجموعه قطعات جورچین جدید که شامل مواضع دولت، کنگره و اندیشکده های آمریکا و نیز موضع گیری های مبهم تروییکای اروپا می باشد و جملگی نیز بر نفوذ ایران در منطقه و توانمندی های موشکی متمرکز شده اند، درمی یابیم که مکر و توطئه آمریکا مهم تر از بلاهت ترامپ است و راهبرد جدید را نمی توانیم با بیانیه خوانی و یاوه گویی های رییس جمهور آمریکا در یک سطح فرض کنیم و به دلیل همین نکته مهم بود که رهبر معظم انقلاب در دیدار هفته گذشته خود با نخبگان علمی کشور بر این موضوع مهم تکیه کردند که بلاهت ترامپ، نباید ما را از مکر آمریکا غافل کند.

توصیه های 6 گانه به ترامپ در آوریل سال جاری میلادی مؤسسه مطالعاتی واشنگتن توصیه های شش گانه ای را برای مهار ایران به ترامپ پیشنهاد می کند تأمل در این توصیه ها از این نظر مهم است که ما را متوجه درک ابعاد و عمق راهبرد جدید آمریکا می کند.

این شش توصیه به اختصار به شرح زیر است: 1ـ رقابت با ایران در مناطق کلیدی؛ ایران کشوری است که از خلأهای موجود استفاده فرصت طلبانه می کند؛ آمریکا باید در تمامی مناطقی که ایران نفود خود را افزایش داده است، از ایران پیشی بگیرد.

سوریه، عراق و یمن بخشی از این مناطق کلیدی است.

2ـ ایجاد یا ترمیم اتحادهای پیشین در منطقه؛ ایران در چهار دهه گذشته تلاش کرده اتحادهای تأثیرگذاری را با کشورهای خاورمیانه ایجاد کند، آمریکا باید حمایت های مستقیم و غیر مستقیمی از متحدانش در منطقه داشته باشد و با کشورهایی که هنوز وارد اتحاد با ایران نشده اند روابطی صمیمانه برقرار کند.

3ـ شکاف و اختلاف افکنی میان ایران و متحدانش؛ اکثر متحدان ایران منافع مشترک حداکثری با این کشور ندارند.

اگر آمریکا بتواند اتحاد حشدالشعبی عراق و حوثی های یمن را با ایران بر هم بزند، سودمند خواهد بود.

4ـ قطع راه های ارتباطی ایران با متحدانش؛ ایران برای پیشبرد اهدافش در منطقه، به خصوص سوریه به برقراری راه های ارتباطی زمینی، هوایی و دریایی نیاز دارد.

آمریکا باید افزون بر ایجاد موانع بر سر راه ایران، رابطه خود را با عراق بیشتر کند تا از این طریق نیز راه های رسیدن ایران به سوریه را مسدود کند.

5ـ تحمیل خط قرمزهای زیانبار و باورپذیر علیه ایران؛ آمریکا باید برای حوزه هایی که امکان دارد ایران در آینده به فعالیت در آنها بپردازد، خط قرمز تعیین کند و تهدیدات را در این حوزه آن قدر باورپذیر کند که جمهوری اسلامی ایران با هراس از تهدیدها، از مواضع خود کناره گیری کند.

6ـ متهم کردن افراد و نهادهای نظام؛ افراد و سازمان های مختلفی که برای پیشبرد اهداف ایران تلاش می کنند، باید متهم شوند.

این امر نیازمند کار دیپلماتیک، اطلاعاتی و تحریمی است تا بتوان به طور جامع و کامل فرایند مهار ایران را به پایان رساند.

توصیه های مؤسسه واشنگتن به خوبی گویای آن است که مؤلفه های اساسی راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران که این روزها دولت و کنگره آمریکا نیز بیان می کنند، بر محور خنثی سازی نفوذ ایران در منطقه استوار است.

در این راهبرد، سلب توانایی ایران و به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای دسترسی و کمک به متحدانش در منطقه، مورد توجه قرار گرفته است.

بر اساس پیشنهادهای این مؤسسه و مطابق با آنچه در سخنرانی اخیر ترامپ آمد، ایجاد اجماع علیه سیاست ها و فعالیت های منطقه ای و داخلی جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا دنبال می شود.

تحمیل برجام های موشکی و منطقه ای درک این واقعیت مهم است که اگر از نظر ایران مزیت برجام و انتظار حقیقی از این توافقنامه رفع تحریم های ظالمانه بوده است، آمریکا در صورتی برجام هسته ای را دارای دستاورد و مزیت می داند که بتواند از طریق آن برجام های بعدی را تولید کند.

این رویکرد به ترامپ و سیاست هایش نیز ربطی ندارد؛ بلکه از روزهایی که مذاکرات هسته ای در جریان بود تا زمانی که برجام منعقد شد، سیاست قطعی آمریکا بوده و مواضع اکنون آنها نیز ادامه همان روند پیشین است؛ چنانکه در دوره اوباما با حفظ تحریم های گذشته، بارها محدودیت ها و تحریم های جدید را اعلام و اعمال کردند؛ از این رو جمهوری اسلامی ایران، آن گونه که عده ای به نادرستی می گویند، صرفاً با اقدامات ترامپ دیوانه طرف نیست؛ بلکه مسئله اساسی آن است که با راهبرد و توطئه جدید آمریکا برای تقابل با ایران مواجه هستیم.

به طور اساسی در بین مسئولان و نهادهای مختلف آمریکایی اختلاف نظری در حفظ و تشدید تحریم ها و اینکه باید ایران را مجدد پای میز مذاکره آورد و محدودیت هایی فراهسته ای علیه آن وضع کرد، وجود ندارد، اگر اختلافی هم هست بر سر این است که جناح منتقد ترامپ مدعی است، وی نباید با اعلام خروج از برجام اعتبار بین المللی آمریکا را زیر سؤال ببرد و کار را برای آمریکا در مذاکرات و توافقات احتمالی آینده با ایران و دیگر کشورها دشوار کند.

بنابراین نشانه ها و قرائن آشکار به ما می گوید که دولت آمریکا بر اساس راهبرد اعلام شده می خواهد با اعلام عدم پایبندی ایران به برجام، مذاکرات را به نقطه صفر برگرداند و مذاکرات سیاسی را در شیوه ای تازه با جمهوری اسلامی ایران بر سر موضوع نفوذ منطقه ای و توانمندی های موشکی ایران از سر گیرد.

راهبرد آمریکا و نقش اروپا نقطه اختلاف یا بازی مشترک؟! پرسش دیگری که این روزها در افهام و افکار عمومی جامعه مطرح می شود، نقش اروپایی هاست.

اینکه؛ آیا راهبرد جدید آمریکا با هماهنگی اروپا طراحی و اعلام شده است؟ پاسخ به این پرسش برای جمهوری اسلامی ایران مهم و تعیین کننده است.

نشانگان مختلفی از اظهارات و مواضع مسئولان آمریکایی و اروپایی وجود دارد که به نوعی تقسیم کاری را در این زمینه بین آنها نشان می دهد.

آمریکا و تروییکای اروپایی در مقطع کنونی سناریوی پلیس خوب و پلیس بد را بازسازی می کنند؛ سناریویی که تجربه آن در طول بیش از یک دهه درگیرسازی ایران در پرونده هسته ای در اذهان ما وجود دارد.

نقطه اختلاف اروپا و آمریکا در خصوص نحوه مواجهه با برجام کاملاً واضح است؛ در حالی که ترامپ اصرار دارد متن برجام را با محدودیت های فنی دائمی و گنجاندن تعهدات منطقه ای و موشکی اصلاح کند، اما اروپایی ها معتقدند متن برجام باید دست نخورده باقی بماند و در پرونده هایی جداگانه باید به سراغ موضوعات غیر هسته ای برای مهار رفتار ایران رفت.

بنابراین بین اروپا و آمریکا در اینکه باید مذاکرات جدیدی را برای مهار قدرت منطقه ای و توانمندی موشکی ایران در پیش گرفت، هیچ اختلافی وجود ندارد.

در این سناریو بحث بر سر این است که ترامپ در قامت پلیس بد نقطه اوج تهدید و خطر را در کمتر از60 روز آینده نشان داده است؛ بر این اساس ممکن است کشورهای اروپایی در نقش پلیس خوب، طرح بینابینی خود را که مرکز ثقل آن حفظ برجام و آغاز مذاکرات فراهسته ای باشد، به جمهوری اسلامی پیشنهاد دهند.

تروییکای اروپا از زمان سخنرانی ترامپ تاکنون در چندین بیانیه و ملاقات های سطح بالای سیاسی با یکدیگر، دقیقاً بر همین نکته تأکید کرده اند که اروپا از یک سو خواهان حفظ برجام است و از سوی دیگر نگران توسعه طلبی ایران در عرصه منطقه ای و قابلیت های موشکی است.

این هم کاملاً محتمل است که اروپا و آمریکا یک توافق آشکار یا پنهان صورت دهند و قانون کاتسا را که چند روز آینده زمان آغاز اجرای آن است، به طور مشترک اجرا کنند تا ایران ناچار شود مذاکره و گفت وگو درباره برنامه های منطقه ای و موشکی خود را بپذیرد.

طراحان این سناریو در نظر دارند طبق روش و سازوکاری که برجام هسته ای در داخل ایران به نقطه تأیید و تصویب رسید، برجام های منطقه ای و موشکی را از بستر ساختارهای درون کشور و به شکل مسالمت آمیز به تصویب بخش تصمیم گیر ایران برسانند.

این سناریو دو نقطه را هدف قرار داده است؛ از یک سو می خواهند در فضای عمومی جامعه مانند برجام هسته ای دوقطبی های مخالف و موافق را به وجود آورند و سپاه پاسداران را نیز مقصر تحریم های جدید مالی و بانکی که طبق قانون کاتسا در پیش است، معرفی کنند؛ از سوی دیگر به زعم خود تحت تأثیر چنین فضای روانی و تبلیغاتی، تحلیل و جهت گیری محاسباتی بخش تصمیم ساز و مدیریتی کشور را به سوی آغاز مذاکرات مجدد منطقه ای و موشکی سوق دهند.

اما خواسته و انتظار جمهوری اسلامی ایران از اروپا، همان موضعی بود که رهبر معظم انقلاب در دیدار 26 مهر ماه با نخبگان علمی کشور بیان داشتند.

تأکید ایشان بر این نکته مهم استوار بود که اعلام حمایت اروپا از برجام، برآورده کردن حداقل انتظار است و اینکه اروپا بگوید ترامپ برجام را پاره نکند کافی نیست؛ معظم له تصریح کردند توقع آن است که اروپا در برابر اقدامات عملی آمریکا بایستد و خود مسائلی را ابراز نکند که پیشتر از زبان آمریکایی ها شنیده شده است.

تجربه ها و عبرت ها اما نکته تاریخی و عبرت آموز که پیش روی مدیران و بخش سیاسی کشور قرار گرفته آن است که از ظرفیت دیپلماسی برای ایجاد اجماع سیاسی به نفع ایران بهره ببرند، اما تصور نکنند که اروپایی ها در دوگانه آمریکاـ ایران، طرف جمهوری اسلامی ایران را خواهند گرفت.

به عبارت دیگر، باید در ورود به نقشه ای که تروییکای اروپایی طراح آن هستند، احتیاط کنند.

در این زمینه می توان به تجارب و عبرت هایی از رفتار گذشته دو طرف در مذاکرات اشاره کرد که کاربست آنها در نحوه مواجهه با آینده این مناسبات مهم تلقی می شود.

1ـ تبیین دوراندیشی رهبر معظم انقلاب: اولین اصلی که به نظر می رسد در وضعیت جدید به نحو مطلوب باید تبیین شود، دوراندیشی و درایت رهبر معظم انقلاب است.

معظم له با وجود بدبینی به آمریکا و صرفاً براساس راهبرد نرمش قهرمانانه ، به سه علت، یعنی آشکار شدن اشکالات اندیشه توسعه برون زا، کسب تجربه برای ملت و دولت مبنی بر بی حاصل بودن اعتماد به آمریکا و شناخت ماهیت دشمن حاضر به مذاکره با آمریکا درباره بخش هسته ای شدند و اندکی بعد، رفتارها و نقض عهدهای آمریکا نشان داد که آنچه رهبری در خشت خام می دیدند، برای برخی حتی بخشی از نیروهای موجود در جبهه انقلاب قابل فهم و درک نبود.

2ـ انتقال تحلیل ها از ضدیت با ترامپ به استکبارستیزی: آنچه از تحلیل محتوای ادبیات سیاسی رسانه ها، عوام و حتی برخی خواص جامعه قابل فهم است، نگاه کارگزارمحور و ارجاع مسائل پیش آمده به شخص ترامپ است.

این در حالی است که مرور رفتارهای گذشته آمریکا در پیش و پس از انقلاب این اصل را برای جامعه مشخص می کند که آنچه در رفتار آمریکا در تقابل با جمهوری اسلامی ایران وجود داشته، رفتارهای سیستمی و استکبارمنشانه آنها بوده است و لذا رویکرد استکبارستیزانه باید جایگزین فهم ترامپ ستیزانه شود.

3.

کارآمدی اقتصاد مقاومتی: به نظر می رسد با تحولات به وجود آمده و نگاه جدید هیئت حاکمه آمریکا، زمان آن فرا رسیده باشد که نگاه تعامل با بیرون و ارجاع مشکلات اقتصادی به خارج از کشور را کنار بگذاریم و با اعتقاد به اقتصاد مقاومتی تمام همت و عزم خود را معطوف حل مشکلات مردم کنیم.

این موضوع برای چندمین بار در دیدار اخیر نخبگان علمی کشور با رهبر معظم انقلاب مورد تأکید معظم له قرار گرفت که یگانه راه حل مشکلات کشور، اقتصاد مقاومتی و تأکید بر داشته ها و توانمندی های داخلی است.


کلید واژه ها: آمریکا - ایران - جمهوری اسلامی - رییس جمهور آمریکا - توافق - رییس جمهور - هسته ای - کنگره - جمهوری - اسلامی - توافق هسته ای - سخنرانی - اصلاح - منطقه - توافق هسته - گروه های تروریستی - هسته - اصلاحات - کشور - جدید - مذاکره - ایالات متحده - سلاح هسته ای - سازمان ملل - اتهام زنی - مذاکرات - مهر ماه - انتظار - بیانیه - بازتاب

آخرین اخبار سرویس:
گلهای برتر هفته 12 ســری آ

روحانی عازم تهران شد

واکنش سوریه به نشست سوچی

تکذیب خبر برکناری سفیر عراق در الجزایر

پوتین ابراز امیدواری کرد دستیابی به راه حل مشکل سوریه سرعت گیرد

ارتش مصر 10 خودروی حامل سلاح قاچاق را در مرز لیبی منهدم کرد

روحانی: اجرای کامل برجام ضروری و به نفع همگان است/ پوتین: نمی پذیریم که یک کشور برجام را بر هم بزند

پوتین در دیدار با روحانی: روابط ایران و روسیه درتمام عرصه ها توسعه می یابد

بندر الحدیده و فرودگاه صنعا از فردا بازگشایی می شود

هند از لغو قرارداد تسلیحاتی بزرگ با اسراییل خبر داد

تأکید افغانستان و روسیه بر مبارزه با داعش

تکذیب اخراج سفیر عراق در الجزایر

روحانی عازم تهران شد

روحانی عازم تهران شد

اخطار شدید روسیه به گوگل

بازمانده های داعش در بن بست بوکمال سوریه

اعلام آمادگی مسکو برای گفتگو درباره ساز و کار جدید تحقیقات شیمیایی در سوریه

4 کشته در عملیات ضد تروریستی در گرجستان

موشک های قاره پیمای چین با برد 12 هزار کیلومتر و قابلیت حمل 10 کلاهک جنگی +عکس

استقبال سوریه از بیانیه پایانی اجلاس سه جانبه سوچی

کادر فرماندهان پ.ک.ک در منطقه عفرین به دستور آمریکا تغییر کرد

مسئول تحقیق کشتار سربرنیتسا: برخی از عاملان نسل کشی محاکمه نشده اند

چشم ها به رییس جمهور آلمان برای خروج از بحران دوخته شده

سیوهای برتر هفته 13 سری آ

روحانی عازم تهران شد

هشدار معاون وزیر خارجه سوریه به آمریکا و ترکیه

گفتگوی رؤسای ارتش ایران، روسیه و ترکیه در مورد سوریه

زنان قربانی آزار جنسی ترامپ /عکس

جشن پیروزی بر تروریست های تکفیری داعش در نیشابور +عکس

سفیر ایران در فرانسه: عربستان باید بابت بازداشت حریری پاسخگو باشد

روحانی: همکاری های تهران و مسکو موجب تقویت صلح و ثبات پایدار منطقه است / پوتین: روابط تهران - مسکو بیش از پیش توسعه خواهد یافت

مدیرکل منابع طبیعی گلستان: آتش سوزی در مناطق جنگلی گلستان ادامه دارد/ حریق منطقه جنگلی رامیان مهار شد

رد ادعای وزرای خارجه اتحادیه عرب

تبریک مسئولان و خوشحالی مردم از نابودی داعش

واشنگتن پست فهرست کامل زنانی که توسط ترامپ مورد آزار قرار گرفتند را منتشر کرد

بازگشت هزاران زائرخارجی کربلا از مرز آستارا

عذرخواهی ملکه زیبایی عراق پس از انتشار یک عکس

پیش شرط معارضان سوری برای آغاز فرایند سیاسی در سوریه

تکذیب خبر برکناری سفیر عراق در الجزایر

سازمان ملل خواستار بازگشایی بنادر و فرودگاه های یمن شد

کادوی «بشار اسد» به «ولادیمیر پوتین»

روسیه و افغانستان بر همکاری در مبارزه با داعش تاکید کردند

بدنبال ترکیه چه کسانی از ناتو خارج میشوند؟

تحفه کریسمس کیم جونگ اون به ترامپ: آزمایش راکت

قصاب مردم بوسنی به حبس ابد محکوم شد

کشف گورستان دسته جمعی در کرکوک

طبق طرح مسکو، اسد می تواند در انتخابات آتی شرکت کند

سفیر عراق در الجزایر خبر برکناری خود را تکذیب کرد

آغاز مذاکره برای اعزام زائران ایرانی به سوریه

در عملیات ضد تروریستی در گرجستان 4 نفر کشته شدند

کنایه ظریف به ژست های نمایشی آمریکا و عربستان در مبارزه با تروریسم

گلهای برتر هفته 12 لالیگـــا

پایگاه آمریکایی: عربستان نقش بی ثبات کننده در خاورمیانه دارد

آیا سعد حریری سکوت خود را درباره بازداشت اش در عربستان می شکند؟/ نخست وزیر لبنان در اصل استعفا نداده است

سوریه از بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردوغان استقبال کرد

ادای احترام شخصیت های سیاسی، مذهبی شمال عراق به جانباختگان زمین لرزه ایران

انرژی محور دیدار نخست وزیر ارمنستان با معاون وزیر نفت ایران

کامیون سواری کیم جونگ اون +عکس

بازگشایی بندر الحدیده و فرودگاه صنعا یمن

در خواست سازمان ملل از مقامات کردستان عراق

آیا پوتین و ترامپ درباره نتایج دیدار ایران، ترکیه و روسیه گفتگو کردند؟

واکنش رسانه عربی زبان به نشست «سوچی» روسیه

10 کشور با بیشترین نیروی نظامی در خارج از مرزهای خود + تصویر

آزادسازی کامل منطقه «حویجه کاطع» در شمال دیرالزور

ائتلاف سعودی: بازگشایی بندر الحدیده و فرودگاه صنعاء از فردا

هند معامله نظامی با رژیم صهیونیستی را لغو کرد

پایان نشست سه جانبه سوچی

2 مظنون داعشی در ترکیه دستگیر شدند

لغو معامله نظامی 500 میلیون دلای با رژیم صهیونیستی

کادر فرماندهان پ.ک.ک در منطقه عفرین به دستور آمریکا تغییر کرد

رییس فرودگاه صنعا: همچنان منتظر رفع محاصره هستیم

ریاض چشم به راه عذرخواهی تهران

آغاز اجلاس اوپک گازی در بولیوی در بین تنش های سیاسی

دمشق از بیانیه پایانی نشست 3 جانبه سوچی استقبال کرد

وسیله سفر ثروتمندان در زمان قدیم! +عکس

بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه

سفیر ایران در ارمنستان: به زودی ظریف به ایروان می آید

بوکمال؛ ماندگار در تاریخ

ساعت پوتین، سوژه رسانه های آمریکایی +عکس

واکنش رسانه عربی زبان به نشست «سوچی» روسیه

«ذوالفقاری» از کشتار مسلمانان میانمار اظهار نگرانی کرد

فرانسه خواستار نشست فوری درباره لیبی شد

توافق برای تداوم همکاری های ضدتروریستی در سوریه

2 مظنون داعشی در ترکیه دستگیر شدند

ادامه کارشکنی عربستان

مقایسه قدرت نظامی ایران و عربستان، کدام قوی تر است؟

جهان در قاب

5 گل برتر کوتینیـــو در لیورپول

سفیر ایران در فرانسه: عربستان بابت بازداشت حریری پاسخگو باشد

واکنش دمشق به بیانیه پایانی نشست سران روسیه، ایران و ترکیه در سوچی

موسسه امام موسی صدر روز استقلال لبنان را تبریک گفت

سفیر عراق در الجزایر خبر برکناری خود را تکذیب کرد

تظاهرات دانشجویان فرانسوی

محور مقاومت منطقه را از طرح تجزیه آمریکا نجات داد

سفر رییس جمهوری به روسیه

بازداشت 29 تن در مصر به اتهام جاسوسی برای ترکیه

دمشق از بیانیه پایانی نشست 3 جانبه سوچی استقبال کرد

تشکر ویژه روحانی از رییس جمهور روسیه

نقش اجلاس روسیه، ترکیه و ایران در منطقه

دو مظنون داعشی در ترکیه دستگیر شدند

هند معامله نظامی 500 میلیون دلای با رژیم صهیونیستی را لغو کرد

جشن پیروزی رزمندگان مقاومت در بوکمال

معلق شدن استعفای نخست وزیر لبنان و ناکامی دخالت سعودی ها

پایان نشست سه جانبه روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه

مظنون داعشی در ترکیه دستگیر شدند

تمسخر ترامپ توسط مجری آمریکایی

ادعای ائتلاف سعودی: بندر الحدیده و فرودگاه صنعاء از فردا بازگشایی می‏ شود

2 مظنون داعشی در ترکیه دستگیر شدند

طبق طرح مسکو، اسد می تواند در انتخابات آتی شرکت کند

چین 20 پروژه خط آهن در خارج از مرزهای خود اجرا می کند

بشار ا سد د ر آ غوش پوتین! + عکس

سفر قریب الوقوع ظریف به ایروان

فیلم:زیباترین طلوع آفتاب را در این تایم لپس ببینید

عکس یادگاری روحانی، پوتین و اردوغان در سوچی

فیلم:لحظه واژگون شدن هلی کوپتری هنگام فرود

تلاش برای اخراج اساتید نزدیک به اخوان المسلمین از دانشگاه های مصر

عکس/ درخواست کودکان یمن از جامعه جهانی

وزارت دفاع هند معامله نظامی 500 میلیون دلای با رژیم صهیونیستی را لغو کرد

آلمان در انتظار تصمیم اشتاین مایر برای برون رفت از بحران سیاسی

دمشق از بیانیه پایانی نشست 3 جانبه سوچی استقبال کرد

اهداف تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران

سفر قریب الوقوع محمدجواد ظریف به ارمنستان

شش کشور آفریقایی غیر عضو اوپک + در جلسه روز 30 نوامبر شرکت خواهند کرد

توییت ظریف پس از پایان نشست سوچی +عکس

سوریه از توافق رهبران روسیه، ترکیه و ایران حمایت کرد

زمان تحویل اس 400 روسی به ترکیه مشخص شد

ترکی فیصل: تهران هنوز عذرخواهی نکرده است

ترکی فیصل: شرایط برای گفت و گو با ایران مساعد نیست

آنهایی که داعش را بوجود آوردند، نگران بازگشت تروریست ها به کشورشان هستند

کشف جسد مردی 70 ساله در شهرستان فومن

موشک های قاره پیمای چین با برد 12 هزار کیلومتر /تصاویر

سفر قریب الوقوع وزیر خارجه ایران به ارمنستان

عکس/ کودکانی که در کمپ به مدرسه می روند!

هشدار میشل عون به کشورهای عربی؛ لبنان را به سوی آتش سوق ندهید

شاهزاده سعودی: هیچ نشانی از تعامل بین ایران و عربستان وجود ندارد/ حتی یک معذرت خواهی از ایران را شاهد نبودیم

پنهانکاری دفتر سازمان ملل در ارائه اطلاعات کشتار مسلمان میانمار

موشک های قاره پیمای چین با برد 12 هزار کیلومتر/موشک دانگ فنگ چه قابلیت هایی دارد+تصاویر

ماکرون: تجارت انسان در لیبی، جنایت علیه بشریت است

سرنوشت بازمانده های داعش در سوریه

آمادگی ایران برای کمک به توسعه سراسر خاورمیانه/ آمریکا، اسراییل و عربستان از نابودی داعش ناخرسند هستند

گزارش تصویری/ آخریت تصاویر از زلزله سزپل ذهاب / زندگی جاریست ولی دیدنش خالی از لطف نیست

ظریف: وقتی واقعا برای صلح در تلاش هستید، نیاز به استفاده از گوی درخشان ندارید + تصاویر

ترکی فیصل: شرایط گفت و گو با ایران مساعد نیست

توییت کنایه آمیز ظریف به عربستان و آمریکا +عکس

عکس/ مراسم عفو کردن بوقلمون توسط ترامپ

ادامه حملات موفق نیروهای یمنی علیه مزدوران سعودی

حزب الله عراق: محور مقاومت منطقه را از طرح تجزیه آمریکا نجات داد

ائتلاف سعودی: بندر الحدیده و فرودگاه صنعاء از فردا بازگشایی می‏شود

دهلی نو-سمینار ملی قانون شریعت اسلامی و جامعه معاصر مسلمانان هند

عربستان از بازگشایی بندر الحدیده و فرودگاه صنعا در یمن خبر داد

نشست خبری روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه

مسکن مهر؛ درگاهی برای تسویه حسابهای جناحی/ متضرر نهایی مسکن مهر کیست؟ دولت یا مردم

مصائب «حمید معصومی نژاد» کتاب شد+تصاویر

اظهارنظر سناتور آمریکایی درباره خشونت ها علیه مسلمانان روهینگیا

کشته شدن 3 سرباز ارمنی در مناطق اشغالی قره باغ

ترکی فیصل: شرایط گفت و گو با ایران مساعد نیست/تهران هنوز عذرخواهی نکرده است

توییت کنایه آمیز محمد جواد ظریف به عربستان

لغو استوارنامه سیاسی سفیر عراق در الجزایر

پوتین: بدون ایران و ترکیه درگیری ها در سوریه متوقف نمی شد

عکس/ نشست سه جانبه روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه

طعنه ظریف به عربستان و آمریکا

کنایه ظریف به آمریکا و عربستان: هنگامی که در حال مبارزه با تروریسم باشید، گوی های درخشان نیازی نیست

تداوم عملیات ارتش سوریه برای ریشه کنی داعش در سوریه

بیانیه پایانی نشست معارضان سوری در ریاض

جنبش گوران خواستار مصادره اموال مسئولان ارشد اقلیم کردستان شد

ارتش سوریه چندین روستا و منطقه را در حومه دیرالزور آزاد کرد

آمریکا از کشتار مردم بی گناه "افغانستان" دست بردارد

توافق با روحانی برای توسعه روابط دوجانبه/ کسی از ما انتظار گفت وگو با گروه های تروریستی را نداشته باشد

شکست داعش در سایه تلاش های ایران و ترکیه محقق شد

روحانی با پوتین دیدار کرد

توافق ایران، روسیه و ترکیه برای تداوم همکاری های ضدتروریستی در سوریه

بلوکه شدن کمک های ایرانیان مقیم آمریکابه زلزله زدگان!

بیانیه نشست سه جانبه سوچی منتشر شد

حبس ابد برای قصاب بالکان

نشست ریاض، خواستار کناره گیری بشار اسد شد

زندان ابد برای قصاب بوسنی

آغاز اجلاس اوپک گازی در بولیوی در بین تنش های سیاسی

دمشق از بیانیه پایانی نشست 3 جانبه سوچی استقبال کرد

پوتین: ایران و ترکیه از گفتگوی ملی سوریه حمایت کردند

ارسال نخستین کمک های ایران برای بوکمال سوریه

دیدار روحانی و پوتین/عکس

دفتر اتحادیه اروپا در تهران به دنبال کارکرد خاص

اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه نقش مهمی در ثبات منطقه دارد

ادامه همکاری ترکیه، روسیه و ایران برای کاهش خشونت در سوریه

اردوغان: امیدواریم نشست سوچی نور امیدی برای کاهش رنج سوری ها باشد

توییت تند و کنایه آمیز ظریف خطاب به عربستان و آمریکا

شادمانی لبنانی ها از تعلیق استعفای «سعد الحریری»

بشار اسد قرار است در انتخابات آتی سوریه شرکت کند

معاون وزیر کشور نگاه بی طرفانه به موضوع مهاجرت را ضروری خواند

بیانیه پایانی روسای جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه در سوچی

اردوغان: گروه های تروریستی که سعی در تجزیه سوریه دارند را به رسمیت نمی شناسیم/ عناصر تروریستی را ازترکیه اخراج می کنیم

کنایه سنگین ظریف به عربستان و ترامپ+عکس

اردوغان: هیچ کس از ما انتظار نداشته باشد یک سازمان تروریستی را به عنوان بازیگری مشروع به رسمیت بشناسیم

جهانگیری: اتحاد و انسجام در منطقه کلید استمرار پیروزی ضد تروریسم

مکرون: برده داری آوارگان در لیبی جنایت علیه بشریت است

سفیر عراق از الجزایر اخراج شد

رفتار نژادپرستانه با دانشجوی ایرانی مقیم آمریکا +عکس

توییت طعنه آمیز ظریف به عربستان و آمریکا /عکس

اردوغان: تنها روسیه می تواند مناقشه قره باغ را حل کند

تا شکست نهایی گروه های تروریستی، همکاری با یکدیگر را ادامه می دهیم

مهار جمهوری اسلامی با برجام های فراهسته ای

مهار جمهوری اسلامی با برجام های فراهسته ای