مطالب مرتبط:
دیپلماسی نظامی فعال جمهوری اسلامی ایران
قاببل حسنلی:جمهوری اسلامی ایران برای تامین منافع استراتژیک خود در منطقه تلاش نموده و موفق نیز می شود
بدری: جمهوری اسلامی به لطفا پاسداران خود از نعمت امنیت برخوردار است
بدری: جمهوری اسلامی به لطف پاسداران خود از نعمت امنیت برخوردار است
شیعه تنبل مورد رضایت اهل بیت(ع) نیست/ قدردان نعمات موجود در جمهوری اسلامی ایران باشیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 مهر 1396 ساعت 15:422017-10-22بين الملل

مهار جمهوری اسلامی با برجام های فراهسته ای


- صبح صادق نوشت :همان طور که انتظار می رفت رییس جمهور آمریکا در 13 اکتبر اعلام کرد که برجام را دوباره مورد تأیید قرار نخواهد داد و جمهوری اسلامی ایران را به نقض توافق متهم کرد.

اگرچه ترامپ در سخنرانی اش، ایالات متحده را از توافق خارج نکرد، اما بر توانایی خود در این موضوع تأکید کرد و به کنگره هشدار داد که اگر اصلاحات لازم را روی توافق انجام ندهد، آمریکا را از توافق خارج می کند؛ منظور او از اصلاحات نیز مذاکره مجدد برای اصلاح برجام و آغاز مذاکرات موشکی و منطقه ای است.

در این نوشتار کوشش شده است به راهبرد جدید تقابل جویانه آمریکا علیه ایران نگاهی گذرا افکنده شود.

گذار از برجام به مسائل منطقه ای و موشکی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در شبانگاه جمعه21 مهر ماه سخنرانی جنجالی اش را مطابق عادت معمول رؤسای جمهور این کشور، با ادعاها و اتهامات به جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد و لفاظی های مغلوط و مغشوش بسیاری را در اتهام زنی دروغین به ایران درباره حمایت از گروه های تروریستی و توسعه طلبی صنایع موشکی و نفوذ منطقه ای ایران با هدف نشانه گرفتن آمریکا و هم پیمانان منطقه ای آمریکا و.

در نطقش مرتکب شد که با بازتاب های فراوانی در سطوح مختلف از مقامات کشورهای عضو 5+1 گرفته تا سازمان ملل و رسانه های جهانی و حتی شخصیت های مطرح داخل آمریکا و مآلاً در جمهوری اسلامی ایران روبه رو شد.

ترامپ پس از وارد کردن انواعی از اتهامات به ایران، ضمن اعلام راهبرد جدید آمریکا در مقابل ایران گفت باید در برابر رفتارهای خصمانه این کشور بایستیم تا هرگز نتواند به سلاح هسته ای دست یابد! ترامپ در بخشی دیگر از سخنانش به صراحت اعلام کرد که ما برجام را تأیید نمی کنیم و نخواهیم کرد و خبر داد که دولت و کنگره با هم برای اصلاح برجام اقدام خواهند کرد.

ترامپ خواسته دیگر آمریکا را این گونه بیان کرد که برجام درباره بحث موشکی ایران مسکوت است و از کنگره خواست اشتباهاتی که در برجام وجود دارد را رفع کند.

رییس جمهور آمریکا در پایان سخنانش از برنامه و مسیری که در آینده بر اساس آن عمل خواهد کرد نیز سخن به میان آورد و به صراحت ایران را به نقض توافق هسته ای متهم کرد و در عین حال به وزارت خزانه داری و کنگره مأموریت داد تا درباره برطرف کردن نواقص توافق هسته ای با ایران چارچوب مذاکره و همکاری را آماده کنند و در پایان نیز اعلام کرد که اگر نتوانیم درباره رفع اشکالات برجام با کنگره و هم پیمانان خود به توافق برسیم، برجام را لغو خواهیم کرد.

راهبرد جدید یا بیانیه خوانی؟! در ارزیابی ماهوی سخنرانی ترامپ دو دیدگاه کلی قابل احصا است؛ برخی از تحلیلگران معتقدند سخنان ترامپ نکته تازه ای نداشت و بیشتر از اعلام راهبرد جدید، در قواره بیانیه ای قابل تحلیل است که در آن چیزی جز تکرار مجموعه ای از اتهامات کلی و دروغین به جمهوری اسلامی ایران نبود.

از این حیث تفاوتی با مواضع اعلامی دولت های گذشته آمریکا که وجه مشترک همه آنها تقابل و ضدیت با ایران است، نداشت.

این نگاه همچنین نقش ماجراجویی های ترامپ را در رویکرد اعلام شده برجسته فرض می کند و معتقد است که متغیر فردی و اراده کارگزاری نقش مؤثری در سیاست تقابلی آمریکا در مقطع جدید دارد.

اما به جز این فرض، نگاه دومی هم وجود دارد که بر این فهم متمرکز است که هر چند ترامپ از حیث روانشناختی ماجراجوست و رفتارهایش پیش بینی ناپذیر است، اما با کنار هم گذاشتن مجموعه قطعات جورچین جدید که شامل مواضع دولت، کنگره و اندیشکده های آمریکا و نیز موضع گیری های مبهم تروییکای اروپا می باشد و جملگی نیز بر نفوذ ایران در منطقه و توانمندی های موشکی متمرکز شده اند، درمی یابیم که مکر و توطئه آمریکا مهم تر از بلاهت ترامپ است و راهبرد جدید را نمی توانیم با بیانیه خوانی و یاوه گویی های رییس جمهور آمریکا در یک سطح فرض کنیم و به دلیل همین نکته مهم بود که رهبر معظم انقلاب در دیدار هفته گذشته خود با نخبگان علمی کشور بر این موضوع مهم تکیه کردند که بلاهت ترامپ، نباید ما را از مکر آمریکا غافل کند.

توصیه های 6 گانه به ترامپ در آوریل سال جاری میلادی مؤسسه مطالعاتی واشنگتن توصیه های شش گانه ای را برای مهار ایران به ترامپ پیشنهاد می کند تأمل در این توصیه ها از این نظر مهم است که ما را متوجه درک ابعاد و عمق راهبرد جدید آمریکا می کند.

این شش توصیه به اختصار به شرح زیر است: 1ـ رقابت با ایران در مناطق کلیدی؛ ایران کشوری است که از خلأهای موجود استفاده فرصت طلبانه می کند؛ آمریکا باید در تمامی مناطقی که ایران نفود خود را افزایش داده است، از ایران پیشی بگیرد.

سوریه، عراق و یمن بخشی از این مناطق کلیدی است.

2ـ ایجاد یا ترمیم اتحادهای پیشین در منطقه؛ ایران در چهار دهه گذشته تلاش کرده اتحادهای تأثیرگذاری را با کشورهای خاورمیانه ایجاد کند، آمریکا باید حمایت های مستقیم و غیر مستقیمی از متحدانش در منطقه داشته باشد و با کشورهایی که هنوز وارد اتحاد با ایران نشده اند روابطی صمیمانه برقرار کند.

3ـ شکاف و اختلاف افکنی میان ایران و متحدانش؛ اکثر متحدان ایران منافع مشترک حداکثری با این کشور ندارند.

اگر آمریکا بتواند اتحاد حشدالشعبی عراق و حوثی های یمن را با ایران بر هم بزند، سودمند خواهد بود.

4ـ قطع راه های ارتباطی ایران با متحدانش؛ ایران برای پیشبرد اهدافش در منطقه، به خصوص سوریه به برقراری راه های ارتباطی زمینی، هوایی و دریایی نیاز دارد.

آمریکا باید افزون بر ایجاد موانع بر سر راه ایران، رابطه خود را با عراق بیشتر کند تا از این طریق نیز راه های رسیدن ایران به سوریه را مسدود کند.

5ـ تحمیل خط قرمزهای زیانبار و باورپذیر علیه ایران؛ آمریکا باید برای حوزه هایی که امکان دارد ایران در آینده به فعالیت در آنها بپردازد، خط قرمز تعیین کند و تهدیدات را در این حوزه آن قدر باورپذیر کند که جمهوری اسلامی ایران با هراس از تهدیدها، از مواضع خود کناره گیری کند.

6ـ متهم کردن افراد و نهادهای نظام؛ افراد و سازمان های مختلفی که برای پیشبرد اهداف ایران تلاش می کنند، باید متهم شوند.

این امر نیازمند کار دیپلماتیک، اطلاعاتی و تحریمی است تا بتوان به طور جامع و کامل فرایند مهار ایران را به پایان رساند.

توصیه های مؤسسه واشنگتن به خوبی گویای آن است که مؤلفه های اساسی راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران که این روزها دولت و کنگره آمریکا نیز بیان می کنند، بر محور خنثی سازی نفوذ ایران در منطقه استوار است.

در این راهبرد، سلب توانایی ایران و به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای دسترسی و کمک به متحدانش در منطقه، مورد توجه قرار گرفته است.

بر اساس پیشنهادهای این مؤسسه و مطابق با آنچه در سخنرانی اخیر ترامپ آمد، ایجاد اجماع علیه سیاست ها و فعالیت های منطقه ای و داخلی جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا دنبال می شود.

تحمیل برجام های موشکی و منطقه ای درک این واقعیت مهم است که اگر از نظر ایران مزیت برجام و انتظار حقیقی از این توافقنامه رفع تحریم های ظالمانه بوده است، آمریکا در صورتی برجام هسته ای را دارای دستاورد و مزیت می داند که بتواند از طریق آن برجام های بعدی را تولید کند.

این رویکرد به ترامپ و سیاست هایش نیز ربطی ندارد؛ بلکه از روزهایی که مذاکرات هسته ای در جریان بود تا زمانی که برجام منعقد شد، سیاست قطعی آمریکا بوده و مواضع اکنون آنها نیز ادامه همان روند پیشین است؛ چنانکه در دوره اوباما با حفظ تحریم های گذشته، بارها محدودیت ها و تحریم های جدید را اعلام و اعمال کردند؛ از این رو جمهوری اسلامی ایران، آن گونه که عده ای به نادرستی می گویند، صرفاً با اقدامات ترامپ دیوانه طرف نیست؛ بلکه مسئله اساسی آن است که با راهبرد و توطئه جدید آمریکا برای تقابل با ایران مواجه هستیم.

به طور اساسی در بین مسئولان و نهادهای مختلف آمریکایی اختلاف نظری در حفظ و تشدید تحریم ها و اینکه باید ایران را مجدد پای میز مذاکره آورد و محدودیت هایی فراهسته ای علیه آن وضع کرد، وجود ندارد، اگر اختلافی هم هست بر سر این است که جناح منتقد ترامپ مدعی است، وی نباید با اعلام خروج از برجام اعتبار بین المللی آمریکا را زیر سؤال ببرد و کار را برای آمریکا در مذاکرات و توافقات احتمالی آینده با ایران و دیگر کشورها دشوار کند.

بنابراین نشانه ها و قرائن آشکار به ما می گوید که دولت آمریکا بر اساس راهبرد اعلام شده می خواهد با اعلام عدم پایبندی ایران به برجام، مذاکرات را به نقطه صفر برگرداند و مذاکرات سیاسی را در شیوه ای تازه با جمهوری اسلامی ایران بر سر موضوع نفوذ منطقه ای و توانمندی های موشکی ایران از سر گیرد.

راهبرد آمریکا و نقش اروپا نقطه اختلاف یا بازی مشترک؟! پرسش دیگری که این روزها در افهام و افکار عمومی جامعه مطرح می شود، نقش اروپایی هاست.

اینکه؛ آیا راهبرد جدید آمریکا با هماهنگی اروپا طراحی و اعلام شده است؟ پاسخ به این پرسش برای جمهوری اسلامی ایران مهم و تعیین کننده است.

نشانگان مختلفی از اظهارات و مواضع مسئولان آمریکایی و اروپایی وجود دارد که به نوعی تقسیم کاری را در این زمینه بین آنها نشان می دهد.

آمریکا و تروییکای اروپایی در مقطع کنونی سناریوی پلیس خوب و پلیس بد را بازسازی می کنند؛ سناریویی که تجربه آن در طول بیش از یک دهه درگیرسازی ایران در پرونده هسته ای در اذهان ما وجود دارد.

نقطه اختلاف اروپا و آمریکا در خصوص نحوه مواجهه با برجام کاملاً واضح است؛ در حالی که ترامپ اصرار دارد متن برجام را با محدودیت های فنی دائمی و گنجاندن تعهدات منطقه ای و موشکی اصلاح کند، اما اروپایی ها معتقدند متن برجام باید دست نخورده باقی بماند و در پرونده هایی جداگانه باید به سراغ موضوعات غیر هسته ای برای مهار رفتار ایران رفت.

بنابراین بین اروپا و آمریکا در اینکه باید مذاکرات جدیدی را برای مهار قدرت منطقه ای و توانمندی موشکی ایران در پیش گرفت، هیچ اختلافی وجود ندارد.

در این سناریو بحث بر سر این است که ترامپ در قامت پلیس بد نقطه اوج تهدید و خطر را در کمتر از60 روز آینده نشان داده است؛ بر این اساس ممکن است کشورهای اروپایی در نقش پلیس خوب، طرح بینابینی خود را که مرکز ثقل آن حفظ برجام و آغاز مذاکرات فراهسته ای باشد، به جمهوری اسلامی پیشنهاد دهند.

تروییکای اروپا از زمان سخنرانی ترامپ تاکنون در چندین بیانیه و ملاقات های سطح بالای سیاسی با یکدیگر، دقیقاً بر همین نکته تأکید کرده اند که اروپا از یک سو خواهان حفظ برجام است و از سوی دیگر نگران توسعه طلبی ایران در عرصه منطقه ای و قابلیت های موشکی است.

این هم کاملاً محتمل است که اروپا و آمریکا یک توافق آشکار یا پنهان صورت دهند و قانون کاتسا را که چند روز آینده زمان آغاز اجرای آن است، به طور مشترک اجرا کنند تا ایران ناچار شود مذاکره و گفت وگو درباره برنامه های منطقه ای و موشکی خود را بپذیرد.

طراحان این سناریو در نظر دارند طبق روش و سازوکاری که برجام هسته ای در داخل ایران به نقطه تأیید و تصویب رسید، برجام های منطقه ای و موشکی را از بستر ساختارهای درون کشور و به شکل مسالمت آمیز به تصویب بخش تصمیم گیر ایران برسانند.

این سناریو دو نقطه را هدف قرار داده است؛ از یک سو می خواهند در فضای عمومی جامعه مانند برجام هسته ای دوقطبی های مخالف و موافق را به وجود آورند و سپاه پاسداران را نیز مقصر تحریم های جدید مالی و بانکی که طبق قانون کاتسا در پیش است، معرفی کنند؛ از سوی دیگر به زعم خود تحت تأثیر چنین فضای روانی و تبلیغاتی، تحلیل و جهت گیری محاسباتی بخش تصمیم ساز و مدیریتی کشور را به سوی آغاز مذاکرات مجدد منطقه ای و موشکی سوق دهند.

اما خواسته و انتظار جمهوری اسلامی ایران از اروپا، همان موضعی بود که رهبر معظم انقلاب در دیدار 26 مهر ماه با نخبگان علمی کشور بیان داشتند.

تأکید ایشان بر این نکته مهم استوار بود که اعلام حمایت اروپا از برجام، برآورده کردن حداقل انتظار است و اینکه اروپا بگوید ترامپ برجام را پاره نکند کافی نیست؛ معظم له تصریح کردند توقع آن است که اروپا در برابر اقدامات عملی آمریکا بایستد و خود مسائلی را ابراز نکند که پیشتر از زبان آمریکایی ها شنیده شده است.

تجربه ها و عبرت ها اما نکته تاریخی و عبرت آموز که پیش روی مدیران و بخش سیاسی کشور قرار گرفته آن است که از ظرفیت دیپلماسی برای ایجاد اجماع سیاسی به نفع ایران بهره ببرند، اما تصور نکنند که اروپایی ها در دوگانه آمریکاـ ایران، طرف جمهوری اسلامی ایران را خواهند گرفت.

به عبارت دیگر، باید در ورود به نقشه ای که تروییکای اروپایی طراح آن هستند، احتیاط کنند.

در این زمینه می توان به تجارب و عبرت هایی از رفتار گذشته دو طرف در مذاکرات اشاره کرد که کاربست آنها در نحوه مواجهه با آینده این مناسبات مهم تلقی می شود.

1ـ تبیین دوراندیشی رهبر معظم انقلاب: اولین اصلی که به نظر می رسد در وضعیت جدید به نحو مطلوب باید تبیین شود، دوراندیشی و درایت رهبر معظم انقلاب است.

معظم له با وجود بدبینی به آمریکا و صرفاً براساس راهبرد نرمش قهرمانانه ، به سه علت، یعنی آشکار شدن اشکالات اندیشه توسعه برون زا، کسب تجربه برای ملت و دولت مبنی بر بی حاصل بودن اعتماد به آمریکا و شناخت ماهیت دشمن حاضر به مذاکره با آمریکا درباره بخش هسته ای شدند و اندکی بعد، رفتارها و نقض عهدهای آمریکا نشان داد که آنچه رهبری در خشت خام می دیدند، برای برخی حتی بخشی از نیروهای موجود در جبهه انقلاب قابل فهم و درک نبود.

2ـ انتقال تحلیل ها از ضدیت با ترامپ به استکبارستیزی: آنچه از تحلیل محتوای ادبیات سیاسی رسانه ها، عوام و حتی برخی خواص جامعه قابل فهم است، نگاه کارگزارمحور و ارجاع مسائل پیش آمده به شخص ترامپ است.

این در حالی است که مرور رفتارهای گذشته آمریکا در پیش و پس از انقلاب این اصل را برای جامعه مشخص می کند که آنچه در رفتار آمریکا در تقابل با جمهوری اسلامی ایران وجود داشته، رفتارهای سیستمی و استکبارمنشانه آنها بوده است و لذا رویکرد استکبارستیزانه باید جایگزین فهم ترامپ ستیزانه شود.

3.

کارآمدی اقتصاد مقاومتی: به نظر می رسد با تحولات به وجود آمده و نگاه جدید هیئت حاکمه آمریکا، زمان آن فرا رسیده باشد که نگاه تعامل با بیرون و ارجاع مشکلات اقتصادی به خارج از کشور را کنار بگذاریم و با اعتقاد به اقتصاد مقاومتی تمام همت و عزم خود را معطوف حل مشکلات مردم کنیم.

این موضوع برای چندمین بار در دیدار اخیر نخبگان علمی کشور با رهبر معظم انقلاب مورد تأکید معظم له قرار گرفت که یگانه راه حل مشکلات کشور، اقتصاد مقاومتی و تأکید بر داشته ها و توانمندی های داخلی است.


کلید واژه ها: آمریکا - ایران - جمهوری اسلامی - رییس جمهور آمریکا - توافق - رییس جمهور - هسته ای - کنگره - جمهوری - اسلامی - توافق هسته ای - سخنرانی - اصلاح - منطقه - توافق هسته - گروه های تروریستی - هسته - اصلاحات - کشور - جدید - مذاکره - ایالات متحده - سلاح هسته ای - سازمان ملل - اتهام زنی - مذاکرات - مهر ماه - انتظار - بیانیه - بازتاب

آخرین اخبار سرویس:
وقوع آتش سوزی گسترده در آپارتمانی در ایالت کالیفرنیا

محمد تقی زاده انصاری چین از ثروت به توسعه طلبی دریایی

موشک های هسته ای روسیه و آمریکا

راه های مهاجرت به آلمان چیست؟

عکس های دردناک از خارج کردن اجساد مسافران هواپیمای تهران-یاسوج 18+

رویترز: دو مشاور ارشد ترامپ احتمالا کاخ سفید را ترک می کنند

آخرین جزییات از پرونده ترور رفیق حریری

ترکیه تصمیم مجلس هلند در به رسمیت شناختن «نسل کشی ارامنه» را محکوم کرد

هشدار واشنگتن به عراق و دیگر کشورها درباره قانون کاتسا

هدر نائورت مدعی شد فرآیند آستانه با ناکامی روبرو شده است

کره شمالی رزمایش موشکی ژاپن و آمریکا را محکوم کرد

ارتش نیجریه به "داد" دانش آموزان رسید

تیراندازی به یک سازمان طرفدار کره شمالی در ژاپن

آمریکا: برای حضور نامحدود در عراق و سوریه نیازی به مجوز کنگره نیست

راهنمای مهاجرت به کانادا (تمامی راه های مهاجرت و نکات مهم)

افزایش هشدارهای آمریکا و استرالیا نسبت به نفوذ چین

وزارت خارجه سوریه: پاریس به دلیل حمایت از تروریسم شایستگی شرکت در روند صلح سوریه را ندارد

ایهود باراک: نتانیاهو تمام شد

هیلی: قرار نیست آمریکا بزرگترین تامین کننده مالی سازمان ملل باشد

نسخه الجبیر برای سوریه

میشل عون: لبنان از مرزهای زمینی و دریایی خود حفاظت می کند

هشدار آمریکا به عراق برای خرید سامانه موشکی اس400 از روسیه

هشدار آمریکا به عراق برای خرید سامانه موشکی "اس400" از روسیه

رویترز خبر داد به دلیل اختلاف با ترامپ، دو عضو ارشد کاخ سفید احتمالا استعفا می دهند

مخالفت دیوان عالی آمریکا به مصادره الواح هخامنشی

"ایوانکا" مهمان چشم بادامی ها می شود

راهنمای مهاجرت به دانمارک؛ راه های مهاجرت و نکات مهم

پارلمان هلند کشتار ارامنه در سال 1915 را «نسل کشی» خواند

اگر برجام را از دست دهیم با بحران اتمی دیگری مواجه می شویم

نیروهای ارتش عربستان استان صعده یمن را موشک باران کردند

افشای مهمترین راز صدام از زبان وکیلش

آمریکا به عراق درخصوص خرید سامانه موشکی «اس400» از روسیه هشدار داد

کتیبه های هخامنشی ایران مصادره نخواهد شد

نخستین هواپیمای ایرباس A350-1000

پرواز تمام هواپیماهای «آسمان» در اروپا ممنوع است

آتش زدن هیزم در شومینه سلامتی را تهدید می کند

150 آلمانی عضو داعش در سوریه و عراق کشته شدند

نصب پرچم روسیه با تصویر پوتین بر روی ساختمانی در مسکو

جدیدترین یاوه گویی الجبیر به ایران

مولر اتهامات جدیدی به دو عضو ستاد انتخابات ترامپ وارد کرد

حملات توپخانه ای و موشکی عربستان به استان صعده یمن

دویچه وله: 150 آلمانی عضو داعش در سوریه و عراق کشته شدند

شهادت 12 غیرنظامی در حملات هوایی آمریکا به حومه دیرالزور

حضور ایوانکا ترامپ و ژنرال ارشد کره شمالی در یک مراسم!

سوپرایز اردوغان؛ "تانک" جدیدی در راه است

محمود عباس از بیمارستان آمریکایی مرخص شد

دیدار کشاورزان معترض فرانسوی با رییس جمهور فرانسه

سفیر قطر در قدس: از سال 2014 تا کنون 20 بار به اسراییل سفر کرده ام

9 صیاد بوشهری از اسارت عربستان آزاد شدند

اولین خسارت چهارشنبه سوری امسال

ثبت اتهام های تازه علیه رییس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ

هشدار نفتی آنکارا به نیکوزیا

کشته شدن هفت نظامی مصری و 71 تروریست

از سال 2014 تا کنون 20 بار به اسراییل سفر کرده ام

تداوم درگیری گروه های تروریستی در سوریه

ائتلاف آمریکایی به کشته شدن 10 غیرنظامی دیگر اذعان کرد

پوتین: روسیه به جایگاه برتر نظامی جهان بازگشته است

اردن تصمیمی برای از سرگیری روابط سیاسی با قطر ندارد

رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در بیمارستانی در آمریکا بستری شد

تداوم درگیری گروه های تروریستی در سوریه

رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در بیمارستانی در آمریکا بستری شد

کشته شدن 7 نظامی مصری و 71 فرد مسلح در 2 هفته گذشته

برگزیت تهدیدی روشن برای ایرلند شمالی است

تبریک سخنگوی وزارت امور خارجه به زهرا نعمتی

کشته شدن 82 نفر به دنبال حملات ماه فوریه ائتلاف آمریکایی در سوریه

کشته شدن 82 نفر به دنبال حملات ماه فوریه ائتلاف آمریکایی در سوریه

ثبت اتهام های تازه علیه رییس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ

آمریکا و اروپا به محدود کردن بُرد موشک های ایران بسنده نکنند

ترکیه اقدام پارلمان هلند درباره «نسل کشی ارامنه» را محکوم کرد

کشته و زخمی شدن 50 مزدور سعودی در مرز عربستان

کشته و زخمی شدن 50 مزدور سعودی در مرز عربستان و یمن

پارلمان هلند کشتار ارامنه را «نسل کشی» خواند

محکومیت تصمیم پارلمان هلند در به رسمیت شناختن «نسل کشی ارامنه»

سید شمس الدین صادقی، مهری مارابی، نرگس اکسا ایران- عراق: چشم اندازی بر راهبردی شدن مناسبات دوجانبه

کشته و زخمی شدن 50 مزدور سعودی در مرز عربستان

فارن پالیسی: آمریکا و اروپا به محدود کردن بُرد موشک های ایران بسنده نکنند

محکومیت اقدام پارلمان هلند توسط ترکیه

ساخت پیشران هسته ای اخطار دیپلماتیک ایران به ترامپ است!

وزارت دفاع روسیه: بمباران درعا در سوریه 9 زخمی بر جای گذاشت

تعهد دهلی نو به پروژه انتقال گاز از ترکمنستان به هند

محکومیت اقدام پارلمان هلند توسط ترکیه

از همه برنامه های گروه های بحران ساز اطلاع داریم

بی‏‎نتیجه ماندن نشست شورای امنیت درباره آتش بس در سوریه

سفر نخست وزیر کانادا به هند

ترکیه به سمت پیچیده کردن بحران می رود/ آمریکا مسیر مذاکره سوریه را منحرف کرد

تظاهرات مهاجران آفریقایی در فلسطین اشغالی

فارن پالیسی: آمریکا و اروپا به محدود کردن بُرد موشک های ایران بسنده نکنند

با عراقچی درباره زندانیان دو تابعیتی گفت وگو کردم

شلیک 1200 خمپاره تروریست ها به طرف دمشق در دو ماه گذشته

دادگاه استیناف پاریس با آزادی طارق رمضان مخالفت کرد

کردها کنترل سه محله شرق حلب را به ارتش سوریه واگذار کردند

ترکیه اقدام پارلمان هلند درباره نسل کشی ارامنه را محکوم کرد

رییس جمهور لبنان: وضع کنونی به اسراییل اجازه جنگ نمی دهد و ما آماده دفاعیم

100 بنای جذابِ معماری جهان (1)

رای‎گیری شورای امنیت درباره طرح آتش‎بس در سوریه به جمعه موکول شد

معاون ترامپ: دیگر پایبندی ایران به برجام را تأیید نخواهیم کرد

اختلاف انگلیس و اروپا با آمریکا درباره برجام جدی است

قاسمی انتخاب نعمتی بعنوان بهترین ورزشکار تیراندازی باکمان معلولان جهان را تبریک گفت

پوتین:امروز امنیت روسیه به طور کامل تضمین شده

تله ترامپ و نتانیاهو برای اردوغان

مهار جمهوری اسلامی با برجام های فراهسته ای

مهار جمهوری اسلامی با برجام های فراهسته ای