مطالب مرتبط:
سکوت بهتر است یا سخن گفتن از دیدگاه امام علی (ع)
کودکی در شیر خوارگاه امام علی خبرساز شد
مسابقه «امید آینده اسلام» توسط پرتال امام خمینی برگزار می شود
تجمع کادر بیمارستان امام خمینی فلاورجان+عکس
دیدار خانواده های شهدای عراقی با امام جمعه همدان+مصاحبه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 مهر 1396 ساعت 15:102017-10-22سياسي

چرا سید«علی خمینی، برای امام جمعه ای تهران مناسب است؟


جمعه ای که گذشت، «سید علی خمینی» نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی برای نخستین بار از سوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به نماز جمعه تهران دعوت شد.

- جمعه ای که گذشت، سید علی خمینی نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی برای نخستین بار از سوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به نماز جمعه تهران دعوت شد.

قانون"- جمعه ای که گذشت، سید علی خمینی نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی برای نخستین بار از سوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به نماز جمعه تهران دعوت شد تا در مقام خطیب پیش از نماز جمعه تریبون را دست بگیرد.

تریبونی که به بهانه چهلمین سالگرد شهادت حاج آقا مصطفی خمینی عموی او و پسر ارشد امام خمینی(ره) در اختیار او گذاشته شده بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازقانون به نقل از تابناک، پیش از حجت الاسلام سید علی خمینی ، سید حسن خمینی تولیت حرم امام(ره) در 14خرداد سال 89 به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران دعوت شده بود که به دلیل برهم خوردن نظم جلسه ازسوی جمعی، سخنرانی اش نیمه تمام باقی ماند.

از آن آن زمان، یعنی قریب 7 سال پیش تاکنون دعوتی از بیت امام برای حضور در این جایگاه به عمل نیامده بود که با دعوت یکی از نوه های امام برای سخنرانی پیش از خطبه ها بار دیگر شاهد حضوری فردی از بیت امام در نماز جمعه و به عنوان سخنران بودیم.

2 پیام مهم حضور بیت امام در نماز جمعه حضور سید علی خمینی در تریبون نماز جمعه تهران به دلیل اینکه او عضوی از بیت امام است، مورد توجه صاحب نظران سیاسی قرار گرفت.

قریب به اتفاق کارشناسان حضورنوه امام(ره) در این جایگاه را قابل تامل دانستند، آن هم به دو دلیل.

اول اینکه فضای تریبون نماز جمعه یکنواخت شده و در قریب به 8 سال اخیر این مساله شدت بیشتری گرفته بود به صورتی که عمده مدعوین از مسئولان آن هم به دلایل مناسبتی انتخاب می شدند و یا اینکه افرادی از یک جناح خاص سخنران پیش از خطبه بودند.

دلیل دوم هم تقویت زمزمه هایی است که به صورت غیر رسمی درباره تکاپو و تلاش جمعی برای ایجاد وحدت حداکثری بین گروه های سیاسی منتشر می شود.

آنچه شاید در هفته های آتی هم شاهد آن باشیم و سخنرانانی را در نماز جمعه ببینیم که پیش از این کمتر این تریبون را در اختیار داشته اند موضوع و مساله دوم مورد نظر تحلیل گران و کارشناسان سیاسی است؛ یعنی تلاش برای ایجاد وحدت حداکثری بین گروه های سیاسی که در شرایط فعلی کشوری بیش از هر زمانی نیازمند آن است.

آن هم در شرایطی که آمریکایی ها تلاش می کنند در محیط بین المللی محدودیت ها و فشارهای زیادی را به ایران وارد کنند.

تقوی از شورای سیاستگذاری ائمه جمعه می رود؛ حاج علی اکبری می آید خبرهای غیر رسمی حاکی از این است که بزودی در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه هم تغییراتی صورت خواهد گرفت.

آنطور که در خبرها آمده قرار است بزودی حجت الاسلام سید رضا تقوی از جایگاه ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه خداحافظی خواهد کرد و جای خود را پس از گذشت 17 سال به حجت الاسلام محمد جواد حاج علی اکبری 53 ساله و رییس فعلی مرکز رسیدگی به امور مساجد خواهد داد.

هرچند این خبر هنوز رسما اعلام نشده و مطرح کردن موضوع تغییرات در جایگاه ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه بیشتر برآمده از رسانه ها و برخی گمانه زنی ها است ، اما رفتن حجت الاسلام سید رضا تقوی از این شورا قطعی به نظر می رسد؛ چرا که اوچند روز پیش در گفت و گویی با یکی از خبرگزاری ها در این بار گفته بود: بنده 17 سال است که شورای سیاستگذاری ائمه جمعه خدمت می کنم و دیگر کافی است، اما فعلا زمان این جابجایی معلوم نیست.

درایتی: پیام مهم حضور بیت امام در نماز جمعه درهمین راستا هم یک فعال سیاسی اصلاح طلب و مشاور رییس جمهوردوران اصلاحات پیرامون پیام های حضور یکی از اعضای بیت امام در تریبون نماز جمعه، گفت : بهانه حضور بیت امام در تریبون نماز جمعه مهم نیست.

مهم این است که خاندان امام که در جمع مردم محبوب هستند این فرصت را به دست آورده اند که با مردم بی واسطه سخن بگویند.

مصطفی درایتی با بیان اینکه دعوت از چهره ای چون سیدعلی خمینی برای سخنرانی در نماز جمعه تهران پیام مهمی برای جامعه سیاسی دارد، ادامه داد: تریبون نماز جمعه ساله ای سال است که از سوی یک جریان مشخص مصادره شده است و به تریبون انحصاری این خط فکری بدل شده است به همین دلیل چنین تغییر مثبتی در ترکیب سخنران ها بسیار امیدوار کننده است و می تواند نوید بخش شاداب شدن فضای نماز جمعه و در گام بعدی عالم سیاست داخلی باشد .

ترقی: سید علی خمینی به مواضع نظام نزدیک تر و معتقدتر است در مقابل این دیدگاه اما حمیدرضا ترقی عضوشورای مرکزی و رییس دفتر سیاسی حزب موتلفه اسلامی معتقد است: تغییر نگاه شورای سیاست گذاری ائمه در مورد خطیبان نماز جمعه و دادن تریبون نماز جمعه به چهره های اصلاح طلب را امری بعید و تحلیلی خوش باورانه است.

او در ارزیابی حضور سید علی خمینی در نماز جمعه تهران گفت : چهلمین سالگرد شهادت حاج آقا مصطفی خمینی مناسبت خوبی برای دعوت بیت امام به تریبون نماز جمعه بود و در میان بیت اما سید علی خمینی نسبت به دیگر چهره ها برای حضور در این جایگاه مناسب تر و ارجح تر بود؛ چرا که او بارها و بارها نشان داده به مواضع نظام نزدیکتر و معتقدتر است.

ترقی با تاکید بر اینکه برخلاف دیگر چهره های بیت امام که همواره نشان داده اند به سمت اصلاح طلبان متمایل ترند، او هیچگاه این برجستگی را نشان نداده است، ادامه داد: مردم هم بخوبی به این امر آگاه هستند و به همین دلیل هم در نماز جمعه استقبال خوبی و بی نظیری از او کردند، این در حالی است که ممکن بود اگر فرد دیگری از بیت امام برای سخنرانی می آمد با او برخورد دیگری می شد.

برای نخستین حضور سید علی خمینی درتریبون نماز جمعه تهران می توان تحلیل های گوناگونی بر شمرد و تعابیر متفاوتی از آن داشت.

در این میان اما فارغ از دسته بندی های سیاسی نکته ای که حائز اهمیت است تغییر در رویه شورای سیاست گذاری ائمه جمعه است که برغم گذشت چهل سال از درگذشت حاج مصطفی خمینی و دیگر بهانه ها و مناسبت هایی که مستقیم با بیت امام راحل مرتبط می شدند از دیروز بنای جدیدی اتخاذ کرده است، موید این تغییر هم به سخنان اخیر سید رضا تقوی درباره لزوم جوانگرایی در شورای سیاست گذاری ائمه جمعه است که با استناد به آن باید منتظر تغییرات بیشتر و محسوس تری در این تریبون بود.

سید علی خمینی در نماز جمعه تهران چه گفت ؟ او در خطبه های پیش نمازجمعه تهران که به مناسبت چهلمین سالگردشهادت آیت الله حاج آقا مصطفی خمینی ایراد شد، گفت: در مورد شهادت حاج آقا مصطفی خمینی چند نکته به نظر من دارای اهمیت است،اولین نکته در مورد اصل شهادت حاج آقا مصطفی است که در هاله ای از ابهام قرار دارد.

در این جا فرصت اینکه به نحو تفصیلی روزهای پایان عمر ایشان را بررسی کنیم و رفت و آمدهای مشکوک شب آخر زندگی ایشان را باز کنیم نیست.

حجت الاسلام سید علی خمینی ادامه داد: من فقط به این نکته بسنده می کنم که وقتی پیکر بی جان حاج آقا مصطفا را در نجف به بیمارستان منتقل می کنند پزشک حاضر در بیمارستان به نام آقای دکتر.

می گوید به طور قطع ایشان مسموم شده اند و آثار مسمومیت در بدن ایشان پیداست و اگر آقا اجازه دهند من کالبد شکافی می کنم و این مطلب را ثابت خواهم کرد.

اما امام با کالبد شکافی پیکر فرزندشان مخالفت می کنند و می فرمایند هر چه سریع ترپیکر ایشان را دفن کنید و بدن ایشان را پاره پاره نکنید.

که پیکر ایشان به طرز عجیبی در کنار ضریح امیر المومنین(ع) دفن شد و امروز تقریبا همه کاروانهای ایرانی و غیر ایرانی که به نجف مشرف می شوند بر سر مزار ایشان حاضر می شوند.

خوشا به حالش.

فرزند سید احمد خمینی با بیان اینکه نکته دوم در مورد جایگاه علمی و اجتماعی ایشان است ،افزود: امام در مورد ایشان فرمودند که مصطفی امید آینده ی اسلام بود و مقام معظم رهبری در تعبیری عجیب فرمودند مصطفی امید آینده ی ما و خمینی آینده ی ایران بود! یا مرحوم آیت الله بهاالدینی در مورد ایشان نوشته بودند ابن الامام بل هو الامام!.

به گفته سید علی خمینی نکته ی سوم در مورد نحوه ی رفتار امام در مواجهه با این مصیبت بود.

امام در آن سالها که در کوران مبارزات بر علیه رژیم فاسد پهلوی بودند به هیچ روی در این حادثه تزلزلی از خود نشان ندادند.

در هیچ جلسه ی عمومی در عزای این فرزند عزیز و صالح و عالم اشک نریختند تا مخالف نهضت اندک ضعف و شکستی را در رهبری نهضت نبینند.

تا جایی که بعضی از یاران نگران حال امام می شوند.

او نکته چهارم درباره شهادت سید مصطفی خمینی را در خاطره ای از همسر امام دانست و در شرح آن گفت: در سالهای بعد از پیروزی انقلاب امام اجازه نمی دادند که در صدا و سیما یا ارگانهای دیگر از حاج آقا مصطفی تقدیر شود یا برای ایشان بزرگداشت برگزار شود.

به گفته نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی نکته ی پنجم اشاره ای است به عبارتی که امام در مورد شهادت حاج آقا مصطفی به کار بردند و شهادت او را از الطاف خفیه ی الهیه دانستند
کلید واژه ها: شورای سیاستگذاری ائمه جمعه - نماز جمعه - جمعه - نماز جمعه تهران - سید علی خمینی - خمینی - نماز - جمهوری اسلامی - امام - ائمه جمعه - سید علی - تهران - خطبه های نماز جمعه تهران - سیاسی - شورای - اسلامی - نخستین - جمهوری - خطبه های نماز جمعه - سخنرانی - سید حسن خمینی - آمریکایی ها - مصطفی خمینی - قانون - شرایط - بین المللی - حسن خمینی - امام جمعه - وحدت - آمریکایی

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری مراسم یادواره شهدا در «مسجد حضرت ولیعصر (عج)»

مردم با وجود مشکلات معیشتی در 22 بهمن دوباره به صحنه آمدند/ آمریکایی های کینه توز حساب دیگری روی 22 بهمن امسال داشتند

آغاز طرح ساماندهی میادین و مسیرهای منتهی به سد کرخه اندیمشک

آیا فدک جزء موقوفات حضرت زهرا(س) بوده یا نه؟

طرح، فعلا بی طرح

دیدار هزاران نفر از اقشار آذربایجان شرقی با رهبر انقلاب

تسریع ترخیص کالا از بنادر با ارسال مانیسف الکترونیکی به گمرک

آغاز آیین های سوگواره یاس نبوی در آستان امامزادگان مراغه

جزییات جدید از دستگیری کارچاق کن در دستگاه قضایی مرند

موضوع حجاب در «پیش رو»ی نوباوه

عملیات روانی گسترده دشمن بر افکار عمومی مردم متمرکز شده است

روستای امامزاده بزم در یک قدمی کسب عنوان دوستدار کتاب

50 درصد منابع لازم برای اجرای طرح های قطار شهری از محل فروش اوراق مالی خواهد بود

اضافه شدن زیردریایی میدجت به ناوگان نیروی دریایی

مردم آذربایجان شرقی با رهبر انقلاب دیدار می کنند

اخراج کارمندی که به استخدام زنان در گوگل معترض بود کاملا قانونی است

مراسم سوگواری حضرت زهرا (س) ویژه بانوان برگزار می شود

مرگ حیات وحش بدلیل نبود آب و غذا

هاشمی: از شایعه پردازی بپرهیزید

عبدالعلی حاجیان بعنوان مدیر اموال تملیکی استان مازندران منصوب شد

استخدام بازاریاب اپلیکیشن اوبار در سانا گستر سبز شهر بندر عباس

ملت بحرین با مقاومت خود به پیروزی نهایی می رسد

استخدام نیروی مسلط به رنگ کاری مبلمان آقا در البرز

پخش مراسم عزاداری ایام فاطمیه در بیت رهبری از شبکه 1

امروز انقلاب و خیزش مردمی بحرین به بلوغ خود رسیده است

عضویت معلمان در صندوق ذخیره فرهنگیان

سرمایه گذاران بخش های خصوصی و تعاونی برای کارخانه چغندر قند تسهیلات ارزی می گیرند

جزییات 15 سند همکاری میان ایران و هند + اینفوگرافیک

سهراب: آب را گل نکنیم، توی استخر ول نکینم! +عکس

برگزاری دوره آموزشی عفاف و حجاب در بیمارستان ابوذر اهواز

بازدید دکتر احدی از بیمارستان جدید کودکان ابوذر

دادستان اردبیل: هرگونه اقدام ضابطان قضایی منوط به داشتن کارت ویژه ضابط قضایی است

صلاحیت رانندگان اسنپ، فوری تایید می شود

نتایج بررسی اقدامات دستگاه ها در اقتصاد مقاومتی نشان می دهد ارزیابی 10 دستگاه منتخب در «اقتصاد مقاومتی»/ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از 100 نمره 18.3 گرفت

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی: نباید دستگاه امنیتی دست خوش نگاه سیاسی بشود/ آقای روحانی برای شناسایی جاسوس ها کمیته تشکیل دهد

فیلم/ روضه خوانی و مداحی حاج منصور در شب اول فاطمیه در بیت رهبری

برقراری پست های قرنطینه دامپزشکی در محورهای مواصلاتی یزد

روایتی مادرانه از آخرین وداع

حمایت بانک ملی ایران از ایده های نو و خلاقانه

تأکید وزیر تجارت خارجی بوسنی بر گسترش مناسبات اقتصادی با ایران

ولایتی: «مقاومت» اجازه نمی دهد آمریکا در شرق فرات مستقر شود

مردم آذربایجان شرقی با رهبر انقلاب می کنند

زلزله و سقوط هلیکوپتر در مکزیک‎ (عکس)

پلمب یک رستوران و مرکز تهیه نان فانتزی در کرمان

همایش «ایثار، زبان صلح جهانی» برگزار می شود

دیوان محاسبات به سراغ وزرای احمدی نژاد می رود؟

درخواست تشکل سنی عراقی از آمریکا برای نظارت بر انتخابات

پیکر مطهر شهید گمنام وارد یاسوج شد

کمبود بودجه قوه قضاییه در جلسه آینده سران قوا بررسی شود/ منابع تامین نشد

انتخاب نام نیکو برای فرزندان جزو وظایف دینی والدین است

خواندن قرآن بصیرت را بالا می برد

نقش فرهنگ در گسترش روابط ایران و هند - زمان رضاخانی*

مرگ حیات وحش بدلیل نبود آب و غذا

هاشمی: رسانه ها و جریان های سیاسی از تضعیف مدیریت شهری پرهیز کنند

مراسم تشییع پیکر فرزند احمد توکلی برگزار شد

مسئله اشتغال مهمترین دغدغه دولت است

ضرورت تربیت دینی فرزندان/ والدین در تربیت فرزندان کوشا باشند

230 مبلغ دینی در ایام فاطمیه به مناطق محروم گیلان اعزام شدند

مراسم تشیع پیکر امیر «محمد حسین انصاری» برگزار شد

عضو شورای شهر تهران مطرح کرد تلقی شدن هزینه های فاقد اعتبار جزو دیون

پیدا کردن سایر پیکرهای سانچی منوط به گزارش ربات ارزیاب

دیدنی های امروز

18 اسفند فرصت مناسبی برای معرفی کانون های مساجد به عنوان منسجم ترین شبکه های فرهنگی است

روزنامه آرمان: چرا انقلابی ها و رسانه های ارزشی در برابر توهین های احمدی نژاد ، از رهبرانقلاب دفاع نمی کنند؟

قانون اساسی، نیازمند بازنگری

نگاه عمیق حضرت زهرا(س) به لایه های زیرین جامعه

پخش مراسم عزاداری حضرت زهرا(س) با حضور رهبر انقلاب از شبکه یک

استخدام طراح جهت کار با دستگاه چاپ در دفتر فنی ایما

استخدام گارسون و نظافتچی آقا جهت رستورانی در محدوده عظیمیه کرج

استخدام نیروی ماهر و نیمه ماهر mdf کار در اصفهان

استخدام آشپز ماهر و گارسون در غذاخوری تیر پارک صبا

تهیه پیش نویس قطعنامه ای برای محکومیت ایران در شورای امنیت

استخدام فروشنده تمام وقت جهت یک غرفه در گلشهر کرج

داور مسابقه دستپخت بازیگرفیلم خرگوش سفید را دنبال کن شد

سقوط خودخواسته زن جوان از پل عابر پیاده

دختری که بر سندروم دان غلبه کرد

دعوت به همکاری بیرون بر لباس بچه گانه در البرز

اردکانیان: با نیروی هوایی سپاه برای باروری ابرها گفت و گو کردیم

استخدام کارگر جوان آقا جهت یک فست فود در اصفهان

اولین شب عزاداری فاطمیه 1439 در حسینیه امام خمینی

لحظه نصف شدن نوزاد آمریکایی به دست پدرش !

استخدام تعدادی راننده جهت آژانس گلستان در خراسان رضوی

یک رسوایی برای هوآوی

پیش نویس قانون اساسی سال 54، سندی ارزشمند در بازخوانی تاریخِ تحولِ فکریِ انقلابیون است

فروش خطرناکترین و تند ترین بستنی جهان

استخدام منشی با روابط عمومی بالا جهت امور اداری در تهران

تعطیلی سالن های تئاتر به مناسبت ایام فاطمیه

یادی از شهدای مدافع حرم در «به اضافه مستند»

استخدام چند نفر نیروی کار خانم در کارگاه ساخت ظروف مسی

مقامات اروپایی با یک مقام ایرانی در مونیخ دیدار کردند

نیاز به دین بیش از هر زمان دیگری احساس می شود

تعطیلی مدارس سمپاد و از بین رفتن خلاقیت

استخدام نیروی جوان جهت آشپزی (حلیم عدس) در اصفهان

حضور «حمید بقایی» در ششمین جلسه دادگاه تجدیدنظر

استخدام منشی خانم در درمانگاه شفای آل یاسین

ممانعت میراث فرهنگی قزوین از دفن شهید گمنام در مدرسه شیخ الاسلام !!!

تخریب2واحدتجاری غیرمجازدرناحیه منفصل شهری نایسر

حمله محمود صادقی به صدا وسیما در مورد حقوق شهروندی

40درصد مدیران حمل و نقل سرجایشان نیستند

استخدام تاکسی سرویس حمید

چرا سید«علی خمینی، برای امام جمعه ای تهران مناسب است؟

چرا سید«علی خمینی، برای امام جمعه ای تهران مناسب است؟