مطالب مرتبط:
امری: در اسپانیا همه می دانند بازی مارسی و پاری سن ژرمن چقدر حساس است/ به عشق هوادارانمان تلاش می کنیم
عشق و ارادت به اهل بیت (ع) ابزار معرفت شناسی است
جشنواره فیلم لومیر «در حال و هوای عشق»
عشق و خدمت پسرچینی به مادر بیمارش تحسین کاربران را برانگیخت/ تصاویر
دریا در محمودآباد همچنان قربانی می گیرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 مهر 1396 ساعت 11:122017-10-22سياسي

قربانی کردن عشق به پای قدرت در بازیِ مردان


نقد جهل و پیروی کورکورانه در کنار مثلثی عشقی که با مرگ عشاق از هم می پاشد، محورهای اصلی نمایش کُلُنِل اند.

- پاکدل:مقطع مشروطه همواره جذاب بوده و درام نویسان ما تا دنیادنیاست می توانند ازآن استفاده کنند عزیزالله با بازی شهرام حقیقت دوست جوانی است 35 ساله، متمول و جاه طلب از سلسله قاجار، جوانی در سودای پوشیدن ردای حاکمیت تهران که در کنار پری با بازی مونا فرجاد و سیداوسط با بازی آرش آصفی مثلثی عشقی می سازد.

مثلثی که استبداد صغیر -دوره ای یک ساله از تاریخ سیاسی ایران که از تیر 1287، با به توپ بستن مجلس شورای ملی توسط محمدعلی شاه آغاز و در تیر 1288 با فتح تهران توسط مشروطه خواهان و پناهنده شدن محمدعلی شاه به سفارت روسیه تمام شد- هر سه ضلعش را نابود می کند و در داستانی که نویسنده و کارگردان این اثر، خیرالله تقیانی پور روایت کرده شیخ مقصود با بازی سیروس همتی در فراهم کردن زمینه این نابودی نقش مهمی دارد.

شیخ مقصود که در آغاز نمایش مدح سیداوسط، از مدافعان مشروطه را می گوید در ادامه با به جوش آمدن دیگ طمعش توسط عزیزالله، بر سر منبر به سید اولاد پیغمبر که در خفا به سر می برد تف و لعن می فرستد و مردمان نمایش کُلُنِل بی آنکه از زدوبندهای پشت پرده باخبر باشند آن چه را از شیخ مقصود می شنوند بی چون و چرا می پذیرند.

نمایش کُلُنِل که روایتگر جهل این مردم در کنار عشق ناکام عزیزالله به دخترعمویش پری است تا 14 آبان هر روز ساعت 19:30 در سالن اصلی تئاترشهر روی صحنه خواهد رفت.

آن چه در ادامه می خوانید حاصل گفت وگویی است با تقیانی پور، حسین پاکدل (عین الدوله)، اتابک نادری (امین الله)، سیروس همتی (شیخ مقصود)، آرش آصفی (سیداوسط)، آتیه جاوید (مش اختر) و مونا فرجاد (پری) که در خبرگزاری خبرآنلاین مهمان کافه خبر شدند.

از راست: خیرالله تقیانی پور، آتیه جاوید، سیروس همتی، مونا فرجاد، حسین پاکدل و آرش آصفی اگر نقد جهل و پیروی کورکورانه مردم از آن چه می شنوند را دو تِم اصلی در کُلُنِل بدانیم چرا برهه تاریخی استبداد صغیر را برای روایت داستانی با این مضامین انتخاب کردید؟ خیرالله تقیانی پور: من در نمایش بوقلمون هم به همین مفاهیم اشاره کرده بودم اما به شیوه ای دیگر.

این که چرا این بار استبداد صغیر را انتخاب کردم به این دلیل است که در این برهه تاریخی، گونه ای از مردم سالاری دینی آرام آرام در حال پا گرفتن بود که منافع عده زیادی را به خطر می انداخت.

تا پیش از آن و در دوره مظفرالدین شاه، مشروطیت مانند هندوانه ای دربسته بود و در دوره محمدعلی شاه بود که او کم کم متوجه بسته شدن دستش به واسطه مشروطیت شد.

طبق آن چه مورخین می گویند محمدعلی شاه برای به توپ بستن مجلس شورای ملی و مخالفت با مشروطه، ترور ناموفق خود را؛ بستن نارنجک زیر کالسکه اش، بهانه کرد که بعضی معتقدند صحنه سازی بوده و به اعتقاد بعضی کار حیدرخان عمواوغلی بوده است و محمدعلی شاه به دلیل آن که او با بعضی اعضای مجلس حشر و نشر داشت این ترور را منتسب به وکلای مجلس دانست.

فضای آگاهی بخشی که به واسطه مشروطیت در حال شکل گیری بود و منافع بسیاری از آدم ها را به خطر می انداخت، باعث شد همان آدم ها تلاش کنند جلویش را بگیرند که حاصلش شد جهل و پیروی کورکورانه مردم از هر آن چه می شنیدند.

اگر مایلید دوست دارم نظر بازیگران کار را هم در مورد دلیل این انتخاب بدانم.

اتابک نادری: از منظر جامعه شناسی آدم ها همیشه به دنبال پیروی از یک سرکرده اند و در هنگام بلبشوهایی چون استبداد صغیر این سرکرده ها تکثیر می شوند.

تا قبل از آن، قبله عالم شاه است و حرف اول و آخر را او می زند.

با آمدن مشروطه اما موازی با ظل الله سرکرده هایی سربرمی آورند که هر کدام هوادارانی دارند.

به گمان من پاسخ سوال شما که چرا خیرالله برای نقد جهل و پیروی کورکورانه استبداد صغیر را انتخاب کرده در همین نکته است.

در بلبشویی که هر کسی می تواند به اسم مشروطه، به اسم قانون و به اسم دین حرف خود را بزند امکان انتخاب اشتباه هم هست.

و نظر سیروس همتی؟ سیروس همتی: استفاده از دین و خریدن آن ها که بر منبر بودند، برای حکومتیان دوران قاجار راهی متداول جهت نشر و ترویج عقایدی بود که می خواستند و به نظر من دوران استبداد صغیر از این بابت مورد توجه خیرالله قرار گرفته است.

شما با این نظرات موافقید؟ تقیانی پور: بله.

در مورد پیروی کورکورانه و عواقب آن می توان مثال های متعددی از دوران مختلف آورد، از ابوموسی اشعری گرفته تا قاضی شریح.

پیروی مردم از شیخ مقصود در کُلُنِل و همپایی با او در بَر سَرِ دار کردن سیداوسط هم نمونه ای از آن است.

چون حسین پاکدل که جدا از بازی در کُلُنِل ، مشاور کارگردان هم هست اکنون به جمع مان اضافه شد سوالم را تکرار می کنم.

اگر نقد جهل و پیروی کورکورانه مردم از آن چه می شنوند را دو تِم اصلیِ نمایشِ تقیانی پور بدانیم چرا برهه تاریخی استبداد صغیر برای روایت داستانی با این مضامین انتخاب شده است؟ حسین پاکدل: من به چیزی که شما می گویید اعتقاد ندارم.

به گمان من کُلُنِل بیش از آن که در مورد نقد جهل و پیروی کورکورانه باشد، درامی عاشقانه است! این نمایش یک محور اساسی دارد و آن محور، سواستفاده از عشق است برای رسیدن به قدرت و قربانی کردن عشق.

به نظر من این تِم، بسیار قوی تر از تِم های مورد اشاره شماست و این اثر بسیار والاتر از آن است که بخواهید به تِم هایی که اشاره کردید تقلیلش دهید.

تقیانی پور: از ابتدا هم سیاست و نقد جهل و نقد پیروی کورکورانه، شاخه ای از کُلُنِل بود و نه تنه آن.

پاکدل: برای همین در همه تبلیغاتمان هم بر درام عاشقانه بودن کُلُنِل تاکید کرده ایم.

پری قربانیِ بازیِ مردان، بازی سیاست و زدوبندهای پشت پرده می شود و عزیزالله هم که دست نشانده حکومت است، عشقش به پری ابزارِدست دیگران شده و قربانی اش می کند.

اوج تراژدی در درام های بزرگ جهان وقتی است که عشق به پای سیاست قربانی می شود و نه برعکس.

متوجه اید؟ معدودند کسانی که موقعیت سیاسی شان را وانهند برای رسیدن به عشق شان و این عمق تراژدی است.

اگر تماشاگر جذبِ کُلُنِل و با آن همپا می شود نیز به همین دلیل است.

عشق به هر شیوه ای که روایت شود جذاب است، عشق ممنوع، عشق ممدوح، عشقی که به وصال برسد یا عشقی که به وصال نرسد و.

به هر شیوه ای که باشد جذاب است.

در کُلُنِل ، پری و عزیزالله به معنای واقعی عاشقند، عزیز می خواهد به عشق پری قدرت را ول کند ولی دیگر خیس شده است و نمی تواند خود را کنار بکشد.

سیاست اگر کسی را درگیر کند دیگر به او اجازه رهایی نمی دهد و تا انتهای آینده همراهش خواهد بود.

پس اگر طبق صحبت شما، تِم اصلی را به جای آن که نقد جهل و نقد پیروی کورکورانه در نظر بگیریم، قربانی شدن عشق به پای سیاست بدانیم، چرا برای روایت داستان این قربانی شدن دوران استبداد صغیر انتخاب شده است؟ و نمی توانست دورانی پیش از آن، پس از آن یا دوران معاصر باشد؟ پاکدل: برای این که زیباترین، جذاب ترین و پرحادثه ترین دوران تاریخی ما، در تاریخ معاصر، بعد از صفویه و جنگ های ایران و روس، دوران مشروطه است.

چه داستان مبارزات آزادی خواهان در زمان حاکمیت مظفرالدین شاه، تصویب قانون مشروطه، تشکیل مجلس شورای ملی و بعد سرکوب شدن آن توسط محمدعلی شاه و چه به رسمیت شناخته شدن دوباره اش، باز شدن فضا و فرار شاه قاجار و.

این مقطع همواره جذاب بوده و تا دنیا دنیاست درام ما و درام نویسان ما می توانند از آن استفاده کنند.

پس به عقیده شما باید از آن چه در ابتدا گفتم به داستانی عاشقانه تغییر جهت دهیم.

پاکدل: آن دو تِم می شوند خواهران قصه اصلی و قصه اصلی می شود داستان قربانی شدن عشق به پای سیاست.

شما در صحنه شروع کُلُنِل چه می بینید؟! جز این است که پیش از دیدن شخصیت های سیاسی، کاراکترهای عاشقند که روی صحنه می آیند؟ شما پری را می بینید در حال دور کردن همسرش سیداوسط از تهرانی که جان مشروطه خواهان در آن در خطر است و عزیزالله را می بینید پسرعموی پری و عشق دوران کودکی و نوجوانی او که هنگام خروج پری از صحنه با او رودررو می شود.

معنای این صحنه جز تاکید بر مهم تر بودن آن از تِم سیاسیِ نمایش است؟ آتیه جاوید: من به عکس العمل های حسین پاکدل در هنگام تمرین صحنه های عاشقانه بسیار دقت کرده ام.

شاید باورتان نشود ولی هنگام تمرین این صحنه ها، واقعا از انرژی شان استفاده می کردم و می دیدم چقدر تحت تاثیر قرار می گرفتند.

پاکدل: خودتان هم که در کاغذهای پیشِ رویتان، نوشته اید تسلط داستان عاشقانه! ولی همچنان به جواب چرایی انتخاب دوران استبداد صغیر برای روایت این داستان عاشقانه نرسیده ام و اگر می گفتید انتخابی سلیقه ای بوده برایم قابل قبول تر بود.

پاکدل: در تاریخ هر کشوری رویدادهایی اجتماعی و نه لزوما سیاسی هست که آدم ها را در موقعیت انتخاب قرار می دهد.

این بزنگاه های تاریخی که بسیار هم بی رحمند گاهی آدم ها را به هم نزدیک و گاهی از هم دور می کند.

یعنی چه؟! مثالی ملموس برایتان می زنم.

پیش از وقوع انقلاب، کم نبودند دانشجویانی عاشق یکدیگر، با وقوع انقلاب به عنوان یک رویداد اجتماعی مهم و تغییر شرایط، همین زوج های عاشق متوجه شدند عقایدشان یا عقاید خانواده هایشان در دو سوی متضاد قرار دارد و به یک باره در موقعیت انتخاب قرار گرفتند.

یعنی به واسطه این رویداد اجتماعی، هم عشاقی از یکدیگر جدا شدند و هم عشق های تازه ای شکل گرفت.

جنبش مشروطه، کودتای رضاخانی در اسفند 1299، اشغال ایران توسط متفقین در شهریور 1320، برکناری مصدق در کودتای 28 مرداد 1332، جنگ تحمیلی و انقلاب اسلامی 1357 در تاریخ معاصر ما، بزنگاه های بسیار حساسی اند که آدم ها در هنگام وقوع آن ها ناچار شدند دست به انتخاب بزنند و این انتخاب ها موقعیت هایی دراماتیک و مناسب برای روایت داستان های عاشقانه می سازد.

و در واقع نویسنده می توانست هر کدام از این بزنگاه ها یا بزنگاه هایی مشابه را برای روایت داستان عاشقانه اش انتخاب کند.

پاکدل: و فراموش نکنیم منظورمان هم از عشق لزوما عشق زن و مرد نیست.

این داستان عاشقانه می تواند میان مادر و فرزند، پدر و فرزند، خواهر و برادر، دو رفیق و.

باشد.

همتی: در راستای آن چه حسین پاکدل گفت، وقتی شرایطی عادی حاکم است و بالا و پایین و مانعی نیست که سد راه عاشق و معشوق شود موقعیت دراماتیکی که ارزش مطرح کردن داشته باشد شکل نمی گیرد.

با توجه به تاکیدتان بر مهم تر بودن داستان عاشقانه از واقعه تاریخی، مستند بودن اثر و وجود ما به ازای های تاریخی شخصیت ها برایتان مهم بود؟ تقیانی پور: شخصیتی که حسین پاکدل بازی می کند، عین الدوله، همان شاهزاده عبدالمجیدمیرزا معروف به عین الدوله، صدراعظم دوره مظفرالدین شاه و از مخالفان سرسخت مشروطیت است ولی باقی شخصیت ها مابه ازای تاریخی ندارند.

در واقع در مورد شخصیت ها تاکیدی بر مابه ازا نداشتم ولی در مورد اتفاقات چرا.

پاکدل: البته که شاید عین الدوله هم به شکلی که در کُلُنِل می بینیم نبوده است چون این جا برای نویسنده مهم روایت داستان است، نه روایت تاریخ.

در واقع، درام درامِ موقعیت است و نه درام شخصیت.

متوجه اید؟ بله.

اگر موافقید در ادامه صحبت از متن به سراغ شخصیت های نمایش برویم.

احساس من بعد از دیدن کار این بود که در مورد بعضی از شخصیت ها مثل پری و سیداوسط، اگرچه جزو کاراکترهای اصلی اند، اما در طول نمایش تغییری در آن ها حس نمی شود.

یعنی کاراکترها در پایان اثر در همان نقطه صفر شخصیت و تجربه که در ابتدای اثر دیدیم قرار دارند.

در صورتی که در مورد قهرمان اثر؛ عزیزالله و سایر کاراکترهای اصلی؛ عین الدوله، امین الله و شیخ مقصود شاهد تاثیر رویدادهای نمایش بر شخصیت، تجربه و واکنش هایشان هستیم.

نادری: من استنباط خودم را می گویم.

دوستان بهتر از من می دانند اما در موقعیت های دراماتیک، الزاما نباید همه کاراکترهای اصلی دچار تغییر و تحول شوند.

گمان می کنم در مورد پری و سیداوسط، اطرافیانِ خاکستری و سیاه این دو شخصیت هستند که تغییر می کنند، مخاطب را متعجب می سازند و تغییرات آن هاست که موقعیت هایی را برای این دو کاراکتر سفید می سازد.

شاید نویسنده تعمدی داشته که تماشاگر را متوجه تغییر اطرافیان این دو و تاثیر این تغییرات بر آن ها کند.

تقیانی پور: من در متنم قهرمانی دارم و ضدقهرمانی؛ کاراکترهایی که هنگام نگارش متن نیز، بیشتر بر آن ها متمرکز بودم یعنی عزیزالله و عین الدوله.

جدا از این ها آدم هایی در متن داریم خوب، بد و خاکستری.

نمونه خوب هایمان سیداوسط است و پری، خاکستری مان امین الله و بدمان شیخ مقصود.

پاکدل: یادمان باشد نمایش از لحظه ای شروع می شود که سیداوسط و پری انتخابشان را کرده اند و حداقل چهار سال از زندگی مشترک شان گذشته است.

حالا خورده ایم به استبداد صغیر و بگیروببند و بلبشو که سیداوسط ناچار می شود به اصرار پری برای حفظ جانش، مخفی شود.

او که فرار می کند تازه خاکستر عشق دوران کودکی و نوجوانی عزیزالله به پری شعله ور می شود در حالی که همزمان در فکر پوشیدن ردای حاکمیت تهران هم هست و از آن جاست که شروع می کند به توطئه چینی برای به دست آوردن آن چه می خواهد.

منظورم این است که پری و سیداوسط همانی هستند که بودند و این آدم های دیگرند که وارد زندگی آن ها می شوند.

در ضمن سیداوسط هم از یک طرفدار مشروطیت که در ابتدا می بینیمش در انتها تبدیل به یک مجاهد می شود که سرش بالای دار می رود.

ولی نمی توان گفت انتخاب می کند این طور شود.

او در موقعیتی قرار می گیرد که مرگِ پری را گردنش می اندازند و سرش به واسطه صحنه سازی دشمنانش بالای دار می رود.

پری هم که در همه شرایط ناچار است به آن چه پدرش می خواهد تن دهد.

پاکدل: ولی سیداوسط می توانست وقتی خبر تصمیم عزیزالله را برای ازدواج با پری می شنود به شهر برنگردد.

می توانست فرار کند، به شهر دیگری برود، ازدواج کند یا هر کار دیگری که می خواهد.

و در مورد پری هم شرایط زمانه را در نظر بگیرید.

وقتی عزیزالله از او گله می کند که چرا با این که نشان کرده هم بودند به سیداوسط جواب مثبت داد، می گوید من آن شب تا صبح در تب سوختم.

اما کاری هم نمی توانسته بکند و حالا هم از همسریِ سیداوسط راضی است! این زبان حال تمام زنان آن دوران است.

مونا فرجاد: تکلیف پری مشخص است، اندازه نقشش و تاثیری که قرار است بگذارد هم همین طور.

داستان، داستان پری نیست، داستان عزیزالله است و سایر کاراکترها قرار است به سهم خود بر داستان او اثر بگذارند.

این نمایش، نمایشی مردانه است با شخصیت هایی که گُلِ آن هستند و در موقعیت های دراماتیک تری قرار می گیرند.

آرش آصفی: اندازه ای که نویسنده برای سیداوسط در نظر گرفته همین است و شاید اگر بیشتر بود مثلا عزیزالله زیر سوال می رفت یا شخصیت های دیگر.

بخش عمده ای از استفاده تان از سنت های نمایش ایرانی برمی گردد به روایت همزمان آن چه در کُلُنِل بر پری گذشته در تعزیه اُرَینَب .

تعزیه ای به قول داوود فتحعلی بیگی؛ غریب، به معنای کمتر دیده و شنیده شده.

اُرَینَب دختر اسحاق، زنی زیبا رو و همسر عبدالله بن سلام.

طبق روایات، زنی که همسرش او را به طمع ازدواج با دختر معاویه طلاق می دهد، نقشه ای که معاویه ریخته است تا پسرش یزید بتواند با اُرَینَب ازدواج کند.

در داستان شما پری با کمک مش اختر خود را در گروه تعزیه ای که قرار است برای اُم السلطنه -تاج الملوک، مادر محمدعلی شاه- روی صحنه بروند جا می کند و به پیشنهاد اوست که تعزیه اُرَینَب را اجرا می کنند تا شاید پری بتواند از این طریق دادخواهی کرده و در برابر اجبار جدایی از سیداوسط و ازدواج با عزیزالله کاری کند که در نهایت هم ناکام می ماند.

با توجه به نرسیدن پری به آن چه از اجرای این تعزیه در نظر داشت، گمان می کنم تنها کارکردش برایتان روایت همزمان یک داستان در دو قالب بود.

تقیانی پور: نکته مدنظر من روایتِ موازی بود.

پری برای تظلم خواهی به اجراکنندگان این تعزیه پیوسته و می خواهد ما به ازایی تاریخی شبیه به داستان خودش برای تاج الملوک تعریف کند تا شاید بتواند از نفوذ او برای جلوگیری از آن چه قرار است سرش بیاید بهره ببرد و این الزاما به این معنا نیست که او نتیجه دلخواهش را خواهد گرفت.

گمان می کنم در ادامه بد نیست اگر هر کدام از بازیگران در مورد نقش خود و چگونگی رسیدن به آن صحبت کنند.

پاکدل: ابتدا بگویم دلیل این که مخاطب می تواند با بعضی از شخصیت ها به راحتی ارتباط بگیرد، این است که آن شخصیت ها مابه ازاهای متعددی در زندگی واقعی اش دارند و مصداقشان به راحتی پیدا می شود.

به آثار سینمایی و تلویزیونی مان که نگاه کنیم، مثال های مختلفی می بینیم و نمونه بارز و فوق العاده پخته آن می شود قاضی شارح در سربداران با بازی علی نصیریان، شخصیتی که جهت باد را خوب تشخیص می دهد، در همان مسیر پیش می رود و همیشه هم هست، چه با حاکم و چه با محکوم و چه با غالب و چه با مغلوب.

یکی از جملات کلیدی متن کُلُنِل که می توان به کل اثر تسری اش داد آن جاست که عزیزالله خطاب به شیخ مقصود می گوید؛ شرعیات هزار قِسم فرعیات دارد! مثل این که بگوییم قانون هزار راه فرار دارد! و این باور شخصیتی مثل عین الدوله با بازی من که عزیزالله را کوک می کند هم هست.

عین الدوله از آن نقش هایی است که نیازی نیست برای ایفایش خیلی تلاش کرد چون همان طور که اشاره کردم مصداق های فراوانی دارد.

مردی که وقتی به قدرت می رسد مانند یک شطرنج باز حرفه ای همه مهره هایی را که مزاحمش هستند از سر راه برمی دارد.

عین الدوله در میان شخصیت های تاریخی معاصر یکی از دراماتیک ترین و جذاب ترین هاست، در کنار کسانی چون احمد قوام ملقب به قوام السلطنه، سیدضیاالدین طباطبایی یا محمدعلی فروغی و.

عین الدوله بیشترین آسیب را به مشروطه طلبان می زند و بیشترین ظلم بر آن ها روا می دارد اما پس از پیروزی انقلاب مشروطه، همین آدم می شود سردمدار دولت! این هولناک و حیرت انگیز نیست؟! و اتابک نادری در مورد امین الله، پدرِ پری که اگرچه تنها در سه صحنه می بینیمش اما در هر صحنه حال و روزی متفاوت با پیش از آن دارد.

نادری: همان طور که دوستان اشاره کردند، جز در مورد عین الدوله، برای باقی ما چیز مستندی در مورد شخصیت هایمان وجود نداشت.

آن چه امین الله را برای من جذاب کرد همین نکته ای است که اشاره کردید.

من در بیش از سه صحنه حضور ندارم اما در هر سه، طبق متن اَکت های کلیدی خاص دارم؛ صحنه اول خارج شدن از قدرت، سروکله زدن با صدراعظمِ دیگر؛ عین الدوله و در نهایت خروج از دربار، صحنه دوم خود را در برابر پسرِ برادرش؛ عزیزالله پرقدرت و باابهت نشان دادن و دست رد زدن به سینه او که به خواستگاری دخترش پری آمده است و صحنه سوم شکستنش در برابر قسمِ دروغی که قیزبس می خورد و شهادت بر بودن حرف و حدیث پشت سر پری می دهد و رضایت اجباری امین الله به ازدواج پری با عزیزالله.

به نظرم این شخصیت از لحاظ دراماتیک به خوبی پرورانده شده و من هم با آن ارتباط خوبی گرفتم و با توصیه های کارگردان اثر و مشاور کارگردان توانستیم رنگ ولعاب خوبی به آن بدهیم.

و سیروس همتی و شیخ مقصود.

پاکدل: منِ شیخ مقصود! همتی: بله، دقیقا منِ شیخِ مقصود که اتفاقا به پیشنهاد مشاور کارگردان بود برای تاکید بر منیت این شخصیت.

آدم هایی شبیه به شیخ مقصود در طول تاریخ کم نبوده اند، از قاضی شریح تا قاضی شارح.

یعنی مابه ازای بیرونی این شخصیت بسیار زیاد است و در سریالی مثل امام علی می توان نمونه خوبش را با بازی محمدرضا شریفی نیا دید در نقش ولیدبن عقبه.

چیزی که خیرالله تقیانی پور از من خواست این بود که در این درام عاشقانه که به تراژدی می انجامد در صحنه هایی که حضور دارم اندکی از تلخی ها بکاهم و خنده ای اگرچه تلخ روی لب مخاطب بیاورم به این شرط که به سمت طنز سخیف نرود.

نوع برخورد شیخ مقصود در برابر آدم های مختلف متفاوت است.

او در برابر مردم؛ کسانی که در صحنه ای قمه به دست و کفن به تن در رکابش هستند و در صحنه ای دیگر دیزی آبگوشت به دست، نوعی رفتار می کند که با رفتار نوکرمابانه اش در برابر کسی مثل عزیزالله فرق دارد.

تقیانی پور: در بوقلمون هم سیروس نقشی نسبتا مشابه همین داشت، منتها آن جا مرشد بود و این جا شیخ.

پاکدل: شخصیت هایی از این دست بلدند چیزی را که می خواهند، چطور بگویند که به تاثیر مدنظرشان برسند تا آدم ها قانع شوند و چون و چرا نکنند و نکته این جاست که می توانند به راحتی فردا برعکس همان را بگویند.

راست است که خانم ها خودشان حق هم را می خورند؟! چرا از خانم های نمایش مان در مورد نقش شان نمی پرسید؟! می خواستم به ترتیب نِشَستَنتان دور میز بپرسم تا برسیم به مش اختر با بازی آتیه جاوید، معین البکای تعزیه که بعد از دیدن اندوه پری خواسته او را برای اجرای تعزیه اُرَینَب در برابر ام السلطنه می پذیرد تا شاید گره از مشکل او باز کند.

جاوید: ابتدا می خواهم به نکته ای در مورد شیوه کارگردانی خیرالله تقیانی پور اشاره کنم که برای من به شدت یادآور روش کیانوش عیاری است.

در سریال دکتر قریب که بازیگر کیانوش عیاری بودم، می دیدم که چطور با ذهنی سر صحنه می آمد که همزمان کار مونتاژ هم می کرد! و هیچ نیازی به منشی صحنه نداشت! خیرالله تقیانی پور هم همین طور است.

یعنی کارگردانی اش جلوتر از بازیگریِ بازیگر است! یعنی چه؟ یعنی این کارگردان که متن نمایشش را هم خودش نوشته، میزانسن ها را کاملا در ذهن دارد و حاصلش می شود این که جلسه چهارم تمرین متن ها را از ما گرفت، دورخوانی را تمام کرد و خواست که سرپا شویم.

در مورد سوال شما، با این که مش اختر، نقشی بلند نیست اما من بسیار دوستش دارم.

البته چندباری با نویسنده کار در مدت طول این نقش صحبت کردم که گفتند جای بیشتر شدن ندارد.

من هم گفتم که کارشان کلا مردانه است و نقش مردها بهتر پرداخت شده، ولی همین طور که تمرین ها پیش رفت به این نتیجه رسیدم که کار مال همه مان است و در وحدتی کلی به سر می بریم.

الان آن قدر مش اختر را دوست دارم که شب هایی که اجرای تعطیل است، در ساعتی که باید گریم شوم و روی صحنه بروم، دلم برایش تنگ می شود! و پری با بازی مونا فرجاد که هر چه می کند، کاری است که پدرش خواسته.

اگر همسر سیداوسط می شود یا اگر به جدایی از او و ازدواج با عزیزالله رضایت می دهد همگی برای اجابت خواست پدر است.

فرجاد: همه این ها خلاصه می شود در؛ حاکمیت مردسالاری و نگاه کردن به زن به عنوان انسانی که موظف است پذیرای دردهای مرد باشد و بی دریغ ببخشد.

حالا این مرد یا شوهر است، یا پسر، یا برادر است یا عمو و پسرعمو و.

پری هم همین طور است؛ زنی محکوم به پذیرش، حتی با این که پدری بسیار مهربان دارد.

به نظر من امین الله پدری مهربان است که در هر شرایطی می خواهد برای دخترش بهترین را رقم بزند اما بهترین به زعمِ خودش و نه دخترش! من به عزیزالله حق می دهم که از ازدواج پری با سیداوسط عصبانی باشد و دل چرکین اما به پری هم حق می دهم که نتوانسته در برابر خواسته پدرش که از جواب رد دادن به سید اولاد پیغمبر ترسیده، بایستد.

پری، سیداوسط را به خاطر درخواست پدرش پذیرفته و تصمیم گرفته او را دوست داشته باشد و می بینیم که اگرچه هنگام تعریف خاطره شب بله بُرونَش با سیداوسط برای عزیزالله می گوید؛ اون شب سوختم تو تب تا بسوزه اون قراره بله بُرون.

اما بلافاصله اضافه می کند؛ ولی راضی ام الان از سایه سری سیداوسط.

این یعنی چه؟! یعنی من قسمتم را پذیرفته ام! احساس من این است که ظرفیت نقش پری در متن همین قدر است و من هم تلاش می کنم در بازی ام این اندازه را حفظ کنم.

و سوال آخر، اگر از خیرالله تقیانی پور بپرسند چرا متنش در این حد مردانه است و مردسالارانه چه جوابی می دهد.

تقیانی پور: آن مقطع تاریخی به همین صورت بوده است.


کلید واژه ها: محمدعلی شاه - نمایش - بازی - حسین پاکدل - مشروطه - مردم - شهرام حقیقت دوست - تاریخ - آصفی - انتخاب - تاریخی - همتی - تاریخ سیاسی - جوانی - تهران - کارگردان - خبرگزاری - بسته - نویسنده - پناهنده - هندوانه - بوقلمون - نابودی - نادری - ایران - شورای - روسیه - مردان - سیاسی - پرده

آخرین اخبار سرویس:
کوثری: پروژه های سپاه با مجوز رهبری انجام می شود

پای صحبت اسوه های صبر و استقامت

اعلام ویژه برنامه های 12 بهمن در گیلان

حافظان طرح تخصصی یک ساله جامعه القرآن زنجان به نیمه راه رسیدند

ماده 79 راه نجات «خانه ی نیما»

برپایی نماز نشانه بازگشت انسان به ذات مقدس الهی است

پرتاب موشک «کروز بردِ بلند قدیر» از یگان شناور برای اولین بار

فرار مالیاتی شرکت های دولتی/ کسری 10 هزار میلیاردی طرح تحول سلامت

سیر تا پیاز فرزندخواندگی

توتون های آغشته به مواد اعتیادآور/ مجلس باید تصمیم بگیرد

محکومیت 2.1 میلیارد ریالی قاچاقچی سیگار و پوشاک در آذربایجان شرقی

دولت مُر قانون را اجرا کرده است/اختصاص 11 هزار و500 میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم در هشت ماه اول 96

اجرای عملیات مین روبی با طراحی و اجرای کانال مین روبی شده برای اولین بار

منابع مرتبط با انقلاب اسلامی برای نشست کتابخوان بهمن ماه معرفی شد

مشاور وزیر کشور: فرهنگ ایثار و شهادت نیازمند مهندسی فرهنگی است

ضرورت مشارکت دستگاه های اجرایی در برگزاری کنگره شهدای استان مرکزی

وزیر فرهنگ درباره مسائل رخ داده در جشنواره های تئاتر و موسیقی فجر گزارش دهد

منافقین و مستکبرین بدانند مویی از سر انقلاب کم نخواهد شد

با منتشرکنندگان عکس کودکان کار بروجرد در فضای مجازی برخورد می شود

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی: دشمن قصد دارد اسلام را ناکارآمد نشان دهد

افزایش قیمت حامل های انرژی در سال 97 ممنوع شد

ایجاد باشگاه رفاهی حمایتی ویژه بازنشستگان در پنج استان کشور

بیستمین جشنواره موسیقی سنتی استان همدان در ملایر آغاز شد

رییس دانشگاه آزاد واحد مهاباد روز پرستار را تبریک گفت

والدین با تربیت صحیح فرزندان خود تاثیر زیادی در کاهش آسیب های اجتماعی دارند/ انتقاد از عدم حمایت از شبکه های داخلی اجتماعی

نجات 7 نفر صیاد در حال غرق شدن در دریای عمان

شلیک موشک کروز قدیر از یگان شناوری ارتش برای اولین بار

روایتی از زندگی سخت مردم زلزله زده کرمانشاه در صحن مجلس/برای حمام رفتن باید یک هفته در نوبت بود

شرایط ثبت نام کاندیداهای انتخابات هیات امنای «صندوق ذخیره فرهنگیان»

دولت مضایق کشور و مردم را لمس می کند / 126 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی سال 97/ مطمئنا مذاکره ای درباره بنیه دفاعی صورت نخواهد نگرفت

دو اعتراف سودمند

گزارش تصویری/وداع جانسوز خانواده و دوستداران شهید مدافع حرم محمد معافی در معراج شهدا

ملاقات عمومی فرماندار بویراحمد

استخدام تشریفات مهر آفرین

استخدام تعدادی همکار خانم در تولیدی کفش

نقش حضرت زینب(س) در صیانت از انقلاب حسینی، تحریف زدایی و دشمن شناسی

استخدام فروشنده آقا جهت نمایندگی سامسونگ در کرج

افزایش شمار قربانیان حمله نظامی ترکیه به عفرین

آمار باورنکردنی انصاری فرد در المپیاکوس؛ 8 بازی 11 گل

پیوست ظرفیت های عظیم جهان اسلام، قدرت بزرگ اقتصادی و سیاسی را رقم خواهد زد

مشارکت مردم در انتخاب نام معابر در شیراز

استخدام همکار جهت امور دفتری و تراشکار در کارگاه تراشکاری

مستاجر جنجالی کاخ سفید

استخدام صندوقدار خانم یا آقا با تسلط نسبی به نرم افزار رستوران

وجود 8هزار بقعه متبرکه نشان از ارادت ایرانی ها به خاندان رسالت است

توییت نمای امروز 3 بهمن/ گفت وگوی تلویزیونی روحانی

دعوت به همکاری شرکت بیمه پاسارگاد در استان فارس

بازی خطرناک علیه روحانی

​نهاد اسلامی خواستار «یکی سازی» سازمان های گواهینامه حلال در جهان شد

ارتقای سواد قرآنی نیازمند تربیت مربیان توانمند در حوزه مفهومی است

مجلس به دنبال بالابردن سطح آموزش راهنمایان گردشگری

دستگاه سنجش گاز رادون در مازندران ساخته شد

تصادف و انفجار وانت در همدان یک کشته برجای گذاشت

پیشنهادات مجلس برای بودجه 97

اخوان المسلمین به دنبال جایگزینی عنان با السیسی

بودجه 340 دستگاه مبتنی بر عملکرد آنها عملیاتی می شود

گران کردن بنزین برای تحمیل هزینه های شهر بر مردم، اشتباهی نابخشودنی است

ذوالفقاری: ضعف کارآمدی سازمان ها، یکی از علل ناآرامی های اخیر بود

غرویان :مردم توقع دارند روحانی به مسائل عینی جامعه بپردازد

توتون های آغشته به مواد اعتیادآور

رییس شورای هماهنگی تبلیغات آذربایجان شرقی:مراسم میهمانی لاله ها 19 بهمن ماه برگزار می شود

200 هزار گواهی تربیت معلم قرآن صادر شد/ وجود 15 هزار تشکل قرآنی

سرپرست جدید واحد خدمات بیمارستان رازی اهواز معرفی شد

برای مردی که دغدغه معرفی ادبیات در بیرون از کشور را داشت

جهانگیری: ایران از سرمایه گذاری بلاروس در بخش نفت حمایت می کند

ایده ای که در ذهن دارید، به سرعت اجرا کنید

واکنش سردار کوثری به دستور مهم رهبری برای خروج نیروهای نظامی از فعالیت اقتصادی

تذکر نماینده مجلس برای عدم پرداخت بیمه بازنشستگی روستاییان و عشایر

تجربه زلزله بم عامل به حداقل رسیدن آسیب های زلزله کرمانشاه شد

به مناسبت سالروز ولادت حضرت زینب و روز پرستار

عکس/ یال سلطان جنگل به هنگام وزش باد در عکس روز نشنال جئوگرافیک

دلجویی پرستاران ازخانواده شهید مدافع اسلام محمدی (ص) در فنوج

پرتاب موشک «کروز بردِ بلند قدیر» از یگان شناور برای اولین بار

نوبخت: دولت را نباید برای شفاف سازی بودجه سرزنش کرد

سیل در پاریس‎ /عکس

انقلاب اسلامی ایران پدیده بزرگ تاریخ معاصر است

زینب کبری‏(س) بیشترین بخش از نور امامت را دریافت نموده است

متن کامل طرح «اصلاح قانون تابعیت»/ مجازات حبس برای مدیران دوتابعیتی

نظر گوینده خبر درباره مصاحبه دیشب «رشیدپور»

گفت و گو با نخستین بانوی مربی نمایش های خلاق/محدودیت ممنوعیت نمی آورد

دانلود آهنگ جدید ماکان باند بنام دیوونه من

مشاور وزیر کشور: فرهنگ شهادت نیازمند مهندسی فرهنگی است

مسابقه بزرگ «سفیر دانایی» در مدارس آذربایجان غربی برگزار می شود

رییس جمهور: چنین خبری ندارم که بودجه مقابله با گرد و غبار خوزستان حذف شده

آنچه در روز دوم رزمایش مشترک محمد رسول الله (ص) انجام شد

مردم بصیر ایران همیشه در برابر فتنه ها پیروز بوده اند

با منتشرکنندگان عکس کودکان کار بروجرد در فضای مجازی برخورد می شود

تشکیل کارگروه های تخصصی بحران در مناطق پنجگانه شهر اورمیه

دومین همایش مدیریت سیلاب با رویکرد سیلاب های شهری در البرز

پرستاران مجاهدان خاموش

مقابله با تهاجم فرهنگی در گرو بودجه مناسب نهادهای فرهنگی است

انتخاب رشیدپور برای گفت وگو با رییس جمهور چه پیامی داشت؟

نوبخت: دولت را نباید برای شفاف سازی بودجه سرزنش کرد

نامه انتقادی مجمع نمایندگان مازندران به رییس جمهور

ضرغامی: روحانی به خاطر کلمه قوطی از مردم عذرخواهی کند

هیچکس از "شکیل آفریدی" خبری نمی گیرد

بررسی و تصویب 1980عنوان برنامه در چهارمین جلسه ستاد برگزاری مراسم دهه فجر

دولت مراقب استفاده از اوراق مشارکت باشد

بسته شعری به مناسبت ولادت حضرت زینب(س)

اجرای 552 برنامه دهه فجر توسط سازمان تبلیغات خراسان شمالی

قربانی کردن عشق به پای قدرت در بازیِ مردان

قربانی کردن عشق به پای قدرت در بازیِ مردان