مطالب مرتبط:
پیشنهاد دادستان تهران برای جمع آوری قلیان ها
برخورد با موسسات مالی غیرمجاز فقط وظیفه پلیس یا دستگاه قضا نیست/قلیان ها جمع نشود،پلیس وارد می شود
مهلت 10 روزه برای جمع آوری قلیان ها
مهلت 10 روزه برای جمع آوری قلیان ها
خلاصه بازی استقلال تهران 2_1 نساجی مازندران + فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 مهر 1396 ساعت 01:052017-10-21سياسي

پیشنهاد دادستان تهران برای جمع آوری قلیان ها


برای جمع آوری قلیان ها ابتدا از طریق صنف به مراکز اخطاریه داده می شود و پس از مهلت 10 روزه و در صورت عدم توجه به اخطار، پلیس با حمایت قضایی وارد می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازملیت به نقل از مهر، دادستان تهران با خاطرنشان دانستن تجربه دادستانی تهران در برگزاری مستمر جلساتی به منظور بررسی آسیب های اجتماعی و مصوبات این جلسات طی سال 1395 و با اعلام عزم دادستانی برای برگزاری مستمر این جلسات هر پانزده روز یک بار، در خصوص مسائل مورد توجه در بخش آسیب های اجتماعی اظهار داشت: در 6 ماه دوم سال جاری بر روی سه موضوع شامل جرایم، آسیب های اجتماعی و انضباط شهری که هر یک به نحوی بر یکدیگر تاثیرگذارند، متمرکز خواهیم شد.

اولویت بندی آسیب های اجتماعیجعفری دولت آبادی در مبارزه با آسیب های اجتماعی توجه به پنج نکته را ضروری دانست؛ وی به عنوان مهم ترین مساله، اولویت بندی آسیب ها را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: برای ورود به موضوع آسیب ها می بایست در خصوص آسیب های اجتماعی اولویت بندی لازم را اعمال دانست؛ زیرا گستره شهر تهران که آن را به کلان شهر تبدیل دانسته، مانع از آن است که بتوان همزمان به تمامی آسیب ها توجه داشت و برای آن ها برنامه ریزی کرد.

لذا باید اولویت های مهم تر مورد توجه قرار گیرد.

دومین نکته در موضوع آسیب های اجتماعی که مورد تاکید دادستان تهران قرار گرفت، ضرورت هماهنگی دستگاه های مرتبط با موضوع و انسجام آن ها بود؛ وی در توضیح این ضرورت اظهار داشت: در برخی آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد، تکدی گری و کودکان کار، به لحاظ فقدان هماهنگی میان دستگاه های مرتبط با آسیب ها، برخی اقدامات به نحو مناسب پیش نمی رود و به عنوان مثال در موضوع جمع آوری معتادان متجاهر و یا متکدیان، به رغم انجام اقدامات مفید، هم چنان شاهد بازگشت معتادان به جامعه هستیم و این موید یک چرخه باطل است.

جعفری دولت آبادی به عنوان نکته سوم از دستگاه های اجرایی مرتبط با آسیب ها خواست به جای این که رفع مشکلات را متوجه دیگران کنند، به وظایف ذاتی خود عمل کنند.

وی افزود: برخی دستگاه ها به دنبال فرافکنی هستند این مشکلی است که طی سال های گذشته نیز وجود داشته است؛ در موضوع موسسات مالی و اعتباری برخی دستگاه ها بی توجهی به اقدامات متخلفانه ی این موسسات را متوجه دستگاه قضایی یا پلیس دانسته و مدعی اند که دستور قضایی در این خصوص صادر نشده است.

وی با اشاره به ضرورت ورود نهادهای متولی به موضوع آسیب های اجتماعی، افزود: نباید تمام امور متوجه دستگاه قضایی و پلیس شود؛ چرا که به عنوان مثال در بحث استعمال قلیان در اماکن عمومی، این گونه امور از وظایف صنف مربوطه است؛ در واقع عدم انجام وظایف از ناحیه ی دستگاه های متولی؛ ما را با مشکلاتی مواجه می سازد.

نکته چهارمی که دادستان تهران در مبارزه با آسیب های اجتماعی بر آن تاکید دانست، اقدامات موثر دستگاه های مرتبط و توجه به خروجی اقدامات و عملکردها بود؛ وی در توضیح اظهار داشت: اگر بخواهیم در پیشگیری از آسیب های اجتماعی و مبارزه با آن ها موفق باشیم، باید به خروجی کارها توجه نماییم و ریشه یابی کنیم که چگونه می توان تاثیرگذاری اقدامات را افزایش داد.

سیاست گذاری، ضرورت پنجمی بود که در مبارزه با آسیب ها مورد تاکید جعفری دولت آبادی قرار گرفت.

وی ضمن اشاره به فعال شدن شورای اجتماعی وزارت کشور در باب سیاست گذاری نسبت به آسیب ها پس از جلسات مقام معظم رهبری با مسوولان ذی ربط، اظهار داشت: دادستان تهران نیز عضو این شورا است و سیاست گذاری های قابل توجهی در حال انجام است.

این دادستانی آمادگی خود را برای همکاری با دستگاه های اجرایی در این زمینه اعلام می نماید.

آخرین پیشنهاد دادستان تهران اجتماعی کردن مبارزه با آسیب ها و استفاده از ظرفیت های مردمی و سازمان های مردم نهاد بود؛ وی تاکید کرد باید زمینه برای همکاری مردم در این گونه امور فراهم شود.

جعفری دولت آبادی با اشاره به حکم موضوع تبصره ماده 45 قانون آیین دادرسی کیفری جدید که در مواردی به شهروندان مسوولیت داده است تا در صورت عدم حضور ضابطان دادگستری، اقدامات لازم را برای جلوگیری از فرار مرتکب جرم و حفظ صحنه جرم به عمل آورند، افزود: حکم این تبصره در راستای اجتماعی کردن مبارزه با جرایم می باشد و به منظور اجرایی دانستن آن، لازم است ساختارهایی پیش بینی شود و زمینه اجرای آن فراهم شود.

مردم باید بدانند آسیب ها صرفاً متوجه مسئولان نیست، بلکه آثار سوء آن مردم را نیز درگیر خواهد ساخت.

دادستان تهران در خصوص منع عرضه قلیان و استعمال آن در اماکن عمومی، با اشاره به این که استعمال مواد دخانی و عرضه قلیان در اماکن عمومی، مشکلی است که سال هاست در جامعه مطرح است، اظهار داشت: به رغم تصویب قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات که چنین اقداماتی را جرم انگاری دانسته ، متاسفانه نقض قانون در اکثر استان های کشور از جمله تهران رخ می دهد.

فقدان عزم ملی در مقابله با آسیب های اجتماعیجعفری دولت آبادی در بررسی علل وجود چنین آسیبی در کشور، با طرح چند سوال از جمله این که آیا دستگاه ها به وظایف ذاتی خود عمل می کنند؟ و آیا انسجام میان دستگاه ها مطلوب است؟ ، در پاسخ گفت: برخی به بازدارنده نبودن ضمانت اجرا و مجازات قانونی مقرر برای منع عرضه مواد دخانی اشاره کرده اند؛ ضمن اذعان به این مشکل، باید گفت عدم اجرای قانون ناشی از فقدان عزم ملی در مبارزه با این گونه امور است.

وی با اشاره به تجربه های پیشین در امر مبارزه با عرضه مواد دخانی در اماکن عمومی، با ناموفق دانستن این تجربه ها، در بیان علت اظهار داشت: در دولت های مختلف زمانی که موضوع مقابله با دخانیات مطرح می شد، بلافاصله از سوی برخی مسوولین اعتراض هایی با توجیه بیکاری افراد صورت می گرفت.

لزوم توقیف فعالیت واحدهای صنفی غیرمجاز عرضه مواد دخانیدادستان تهران موانع فعلی در اجرای قانون پیرامون مواد دخانی را افزون بر ابراز برخی نگرانی ها پیرامون بیکاری شاغلان در قهوه خانه ها و قلیان سراها، شامل مخالفت برخی دستگاه ها و مسوولان با این موضوع دانست و در توضیح اظهار داشت: برخی مسوولان عرضه قلیان در اماکن عمومی را نگران کننده نمی دانند و مخالفان با این مساله را به مخالفت با تفریحات مردم متهم می کنند؛ این در حالی است که نگاهی به میزان فوت ناشی از دخانیات که در مصاحبه اخیر قائم مقام وزیر بهداشت در نشست خبری مورخ (1396/7/3) ارائه شد، مؤید نگران کننده بودن استعمال مواد دخانی به ویژه از سوی جوانان است.

جعفری دولت آبادی در جمع بندی نتایج جلسه اظهار داشت: در عرضه ارائه مواد دخانی سه صنف قابل تفکیک هستند: نخست، قهوه خانه های سنتی و قدیمی که از پیش از انقلاب موجود بوده و غالباً در مناطق کارگری مستقر هستند؛ دوم، قلیان سراهایی که در سال های اخیر راه اندازی شده و محدوده فعالیت آن صرفاً عرضه قلیان است و محل حضور جوانان می باشد؛ و سوم، اماکنی با کاربری های دیگر مانند رستوران ها و کافی شاپ ها که با هدف کسب درآمد بیشتر، مبادرت به عرضه قلیان می کنند.

دادستان تهران خطاب به پلیس تاکید دانست که در مرحله اول باید به سراغ قلیان سراهای جدید و کافی شاپ ها و رستوران ها رفت و در این راستا واحدهای صنفی فاقد مجوز را در اولویت قرار داد.

لزوم بازرسی از واحدهای غیرمجازجعفری دولت آبادی در خصوص نحوه اقدام پلیس در مقابله با عرضه قلیان در اماکن عمومی، اظهار داشت: برنامه پیشنهادی مبتنی بر اجرای تهاجمی و دستگیری افراد نیست؛ بلکه لازم است ابتدا از طریق صنف مربوطه اخطاریه ای برای واحدهای صنفی ارسال شود و با اعطای مهلت یک هفته تا 10روزه برای جمع آوری قلیان ها، اقدام اولیه به واحدهای صنفی واگذار شود و چنان چه اقدامی از سوی متصدی واحد صنفی به عمل نیامد، پلیس با حمایت قضایی اقدام کند.

وی تاکید کرد که پلیس بازرسی از واحدهای غیرمجاز را در اولویت قرار دهد؛ در این راستا ونحوه اقدام به گونه ای نباشد که قلیان ها به محل های مخفی انتقال یابد.

جعفری دولت آبادی دادستان تهران با اشاره به ماده ی 114 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 و اختیار بازپرس برای جلوگیری از فعالیت های مضر به سلامت و مخل امنیت جامعه و یا نظم عمومی اعلام داشت: دادستانی تهران در امر جمع آوری و مبارزه با قلیان سراهای غیرمجاز و دیگر نهادهای عرضه کننده قلیان که فاقد مجوز می باشند، ورود جدی می کند؛ وی ضمن اعلام حمایت قاطع دادستانی تهران از اقدامات صنفی و پلیس خواستار همکاری بیشتر صدا وسیما برای تولید و پخش برنامه های فرهنگی و آموزشی مرتبط با سلامت مردم و مضرات استعمال مواد دخانی شد.

سردار رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ، دیدگاه پلیس در برخورد با آسیب اجتماعی را از دو منظر ایجابی و سلبی مورد توجه قرار داد و در توضیح این رویکردها اظهار داشت: رویکرد ایجابی، آموزشی و مسوولانه، مقدم بر اقدام سلبی است.

لذا برنامه پلیس برگزاری دوره آموزشی برای اصناف است تا با مسوولیت ها و وظایف و ماموریت های خود بیشتر آشنا شوند.

برگزاری این دوره آموزشی به مسئوولین واحدهای صنفی ابلاغ شده و اخذ تعهد از متصدی واحد در پایان دوره آموزشی به این منظور است که خود را پاسخگو بدانند.

وی اقدامات آموزشی توجیهی را مانع از اقدامات مقابله ای از سوی پلیس ندانست و تاکید دانست که: با متخلفان برخورد قانونی خواهیم کرد.

فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ ضمن تایید اظهارات دادستان تهران در خصوص ضرورت هماهنگی میان دستگاه های اجرایی مرتبط با آسیب ها، اظهار داشت: اقدامات در خصوص آسیب های اجتماعی باید پیوسته باشد و چنان چه یک حلقه مفقود شود، به نتیجه مدنظر نخواهیم رسید.

عرضه قلیان در چهار هزار واحد صنفیسردار لطفی رییس پلیس اطلاعات و امنیت فاتب، در بیان وضعیت واحدهای صنفی ارائه دهنده قلیان اظهار داشت: در تهران بزرگ 1683 قهوه خانه دارای مجوز و 308 قهوه خانه فاقد جواز در حال فعالیت اند؛ ضمن آن که، 1118 فقره درخواست نیز در دست بررسی است .

وی تعداد واحدهای صنفی ارائه دهنده قلیان که دارای جواز یا بدون جواز بوده و یا تداخل صنفی دارند را 4000 باب اعلام دانست و در خصوص واحدهای مشمول تداخل صنفی اظهار داشت: سودآوری عرضه قلیان موجب شده تا رستوران ها و کافی شاپ ها برخلاف حوزه فعالیت شان مبادرت به عرضه قلیان بکنند.


کلید واژه ها: آسیب های اجتماعی - اجتماعی - دادستان تهران - دادستان - تهران - دستگاه قضایی - قضایی - قلیان - معتادان - دادستانی تهران - پلیس - موسسات مالی - برنامه ریزی - شهر تهران - دولت - تکدی گری - مشکلات - کودکان - برنامه - مبارزه - حمایت - گزارش - جامعه - صورت - مالی - مهلت

آخرین اخبار سرویس:
مجسمه طلایی اسکار در انتظار دست های خوشبخت

رویدادهای خبری روز شنبه در زنجان

آتش و خشم در کاخ سفید ترامپ (قسمت 37) / ترامپ خشن

تولد روزانه 20 نوزاد معتاد/10 تغییر بودجه به نفع مردم

تشییع امام جمعه طبس امروز ساعت 9

محافظت از نظام آموزشی، قطع کردن دست نفوذ دشمن است

چگونه نقطه کانونی مناسب در طراحی داخلی ایجاد کنیم؟

مشکلات اقتصادی و معیشتی به دست نااهلان سامان نمی‎یابد/ امید به آمریکا نشان عدم فهم سیاسی است

دولت و مجلس برای تحول در اشتغال زایی کشور مصمم هستند

از فرصت طلایی برای مودیان بدهکار قم تا سیر نزولی صبا به سمت لیگ دسته یک

مسئولان ابهامات و انتقادات مردم را پاسخ دهند

سهم زنان از بودجه

دولت و مجلس برای تحول در اشتغال زایی کشور مصمم هستند

ابوالفضل سروش با اشاره به تایید و اتمام بررسی لایحه بودجه سال 97؛ انتظار داریم دولت انحرافی در بودجه 97 نداشته باشد/ تلاش فراکسیون امید به نکات معیشتی مردم در سند مالی دولت

محسن بیگلری: 12 هزار کردستانی با کار ت کولبری ارتزاق می کنند/داعش به برخی مردم مناطق غربی پول می داد و آن ها نیز متاسفانه به این گروه تروریستی پیوستند

تیپ عجیب و غریب پرویز پرستویی در لس آنجلس! + عکس

تیپ سحر دولتشاهی در یک رستوران! + عکس

ارتباط بدون پیوند قلبی سازنده نخواهد بود/کلام ائمه(ع) تفسیر آیات قرآن است

قدیمی ترین آثار اسلامی سنگاپور در معرض تهدید است

چهار سفارش خداوند به حضرت موسی علیه السلام

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛شنبه پنجم اسفند ماه 96/تصاویر

غم انگیز ترین جشن تولد

طرح سوال از رییس جمهور در شرایط فعلی را سیاسی می دانم

زیر پوست جامعه چه می گذرد؟

دولت و مجلس برای تحول در اشتغال زایی کشور مصمم هستند

حمید فرخ نژاد وارد کابین خلبان شد! + عکس

حضور ترانه علیدوستی در مراسم ترحیم مادر زهرا رهنورد! + عکس

ترانه علیدوستی در مراسم ختم مادر زهرا رهنورد(اینستاپست)

حقوق 20 میلیون تومانی وزیران صحت دارد؟

کدام روحانیون از "آیت الله جنتی" بزرگ تر هستند؟

روحانی، میهمان مردم هرمزگان است

امام جمعه قزوین: برخی فقط هدفشان نشستن بر روی صندلی ریاست جمهوری بود و دروغ گفتند !

زهرا رهنورد بیرون از حصر (عکس)

شنبه؛ یادبود جان باختگان پرواز تهران - یاسوج

معرفی برترین گلزنان قرن بیست ویکم +عکس

شناخت سیر دعوت پیامبر(ص)؛ ثمره نگاه تاریخی به روایات/ ایده فؤاد سزگین در بازسازی منابع کهن

نامه فیلسوف/ نگاهی به نامه داروی اردکانی

شبنم فرشادجو در حال موتورسواری! + عکس

فریبا نادری پس از زایمان در کانادا! + عکس

"زهرا رهنورد" از حصر خارج شد (عکس)

تحلیل فایننشال تایمز از تحرکات جدید احمدی نژاد: یا من را بازی می دهید یا بازی را به هم می زنم!

9 گروهی که به فرموده پیامبر اکرم(ص) دارای مقام شهید هستند

3 دلیل مرگ زودهنگام مردان ایرانی را بشناسید/ توصیه های وزارت بهداشت برای ارتقای سلامت مردان+اینفوگرافی

دختر مهراب قاسم خانی، تولد زن بابایش را تبریک گفت! + عکس

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | شنبه 5 اسفند 96

«معاونت جوانان» در ستادهای نماز جمعه راه اندازی شود

عامل حصر خود احمدی نژاد بود

خصوصیات مدیر روابط عمومی

روزنامه استخدامی استان همدان | شنبه 5 اسفند 96

توپ «حذف یارانه 97» در زمین دولت + جزییات

چهره هایی که به مراسم ختم مادر زهرا رهنورد رفتند + عکس

تربیت، گمشده امروز جامعه بشری است

طلوع نور ؛ سوره توبه صفحه 204 آیات 107 تا 111

گلزار شهدای گمنام به یک مرکز و قطب فرهنگی قوی تبدیل شد

برگزاری یادواره پنج شهید گمنام و 18 شهید روستای داهوییه زرند

قدر نعمت ولی فقیه را بدانیم

حضور شهیدان گمنام جهاد و شهادت طلبی را در جامعه تقویت می کند

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | شنبه 5 اسفند 96

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | شنبه 5 اسفند 96

قابل توجه مقامات اقتصادی کشور؛ ریشه های سوداگری در اقتصاد ایران

سید احمد میر حسینی، احمد صابری مجد اعتبار عربی بودن در صیغه عقد نکاح از منظر فقه امامیه و حقوق ایران

تعویق رأی گیری شورای امنیت برای آتش بس در سوریه

الگوبرداری از زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) راه رستگاری بانوان است

بنای شهدا، امام، انقلاب و اسلام تربیت اسلامی است

راهبرد جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات بحرین از منظر نظریه سازه انگاری - بخش اول هرج و مرج دولت ساخته

صفحه یک «دایی جان ناپلئونی» یک روزنامه برای احمدی نژاد و یاران + عکس

نکاتی در باره روانشناسی جنگ

فروغ السادات رحیم پور، مجید یاریان تأثیر شناخت بدن در نفس شناسی ابن سینا

موانع پیش روی تحقق سند تحول بنیادین نظام آموزشی کشور

60 درصد از وکلای جوان توان پرداخت حق عضویت کانون وکلا را ندارند

تصاویر/ اختتامیه یازدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم دارالقرآن امام علی(ع)

پرونده شهرداری قالیباف به دادسرا رفت

حمیدرضا فتاحی ، ندا طباخیان بررسی نقش سیاست های دولت در بهره برداری از فرصت های کارآفرینانه

محیط زیست بیماری در حال احتضار است

زمان برگزاری نخستین جلسه کمیسیون تفکیک وزارت راه و شهرسازی

تلاش برای عدالت اجتماعی و پُر کردن شکاف طبقاتی، بزرگترین مسؤولیت ماست

زهرا رهنورد در کنار تخت مادر مرحومش + عکس

آژانس بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

چرا قبل از انتخابات سال 1396 به یاد گفتن حقائق نبودید؟

واکنش قالیباف به حوادث خیابان پاسداران

نگاهی بر آسیب ها و اشکالات فرق صوفیه؛ طریقت؛ بهانه ای برای فاصله گرفتن از شریعت! - پایگاه برهان

فاطمه سرخ حصاری، فائزه عظیم زاده اردبیلی سیاست‏ های کلان فرهنگی خانواده در پرتو اموزه های دینی

یادداشت/ حسن رضایی مظلومان همیشه تاریخ!

فرزانه ذوالحسنی تبیین ابن سینا از خوارق عادات

یادداشت/ سجاد مرادی کلارده نشانه هایی از واقع گرایی در سیاست برجامی تیم هسته ای

دقت کنید تبعیض نباشد‏

هنوز عده ای نمی دانند انقلاب اسلامی از جنس انقلاب انبیا(ع) است/ قوه قضاییه با خاطیان خیابان پاسداران با جدیّت برخورد کند

حوادث سوریه و یمن بسیار نگران کننده است و باید متوقف شود

توطئه رودررویی مردم با ولایت طراحی دشمن برای ایجاد بحران از مدینه تا تهران

نشست شورای امنیت برای بررسی اوضاع سوریه به شنبه آینده موکول شد

یادداشت/ حسین شمسیان از عدالت تا ارتجاع!

اصطلاح «اسلام هراسی» بیانگر وضعیت نژادپرستانه ضد مسلمان در انگلیس نیست

یادداشت/ حسام الدین برومند خط آتش دشمن

مهدی عباس زاده بررسی و سنجش نظریه علم الهی در فلسفه فارابی

لزوم برنامه ریزی برای اسکان موقت زلزله زدگان قبل از وقوع سانحه/سفر علمی دانشجویان به کرمانشاه

یادداشت/ حسن رشوند توطئه به نام دراویش، اقتدار پلیس و غفلت هایی که شد

10 گامی که در 7 سال اخیر برداشته شد تاریخچه طرح گفتمان اقتصاد مقاومتی در کشور

عملیات امدادرسانی تا روز دوشنبه متوقف شد

تلاش ها برای صفر کردن آمار دانش آموزان بازمانده از تحصیل ادامه یابد

لزوم برخورد دستگاه های نظارتی با حامیان شهردار متخلف رشت در اجرای طرح پیاده راه سازی رشت

پیشنهاد دادستان تهران برای جمع آوری قلیان ها

پیشنهاد دادستان تهران برای جمع آوری قلیان ها