مطالب مرتبط:
تشکر ویژه آیت الله هاشمی شاهرودی از سردار سلیمانی/ نقش ایران در عراق به ارتقای امنیت محدود نشود
آیت الله فاضل لنکرانی: مسئولان به ورزش بیشتر اهمیت دهند/ بالاتر از مدال حفظ جوان برای کشور است
آیت الله فاضل لنکرانی: مسئولان به ورزش بیشتر اهمیت دهند/ بالاتر از مدال حفظ جوان برای کشور است
تصویری متفاوت از هاشمی رفسنجانی در کنار آیت الله مهدوی کنی
آیت الله مهدوی کنی در بحث «قدرت» تاکید بر «ادب» داشتند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 مهر 1396 ساعت 00:112017-10-21سياسي

بازنگری و بازنگاری تاریخ مشروطه و نقش آیت الله لنکرانی در آن


در بُعد تاریخ ساز، آیت الله لنکرانی بزرگمردی است که با رشته عمر صد ساله خود، عصر مشروطه را به روزگار ما پیوند می زند و با کوله باری که از تجربه های سیاسی دوران مشروطه به بعد دارد، - به یاری انقلابیون می آید و آموزگار دین و سیاست می شود.

با تشکر از اینکه دعوت ما را پذیرفتید؛ مایلیم از تحلیل شما در مورد نسبت آیت الله لنکرانی با تاریخ معاصر ایران و نقش خاصی که در تحولات معاصر از مشروطیت تا جمهوری اسلامی داشتند، مطلع شویم.

من آیت الله شیخ حسین لنکرانی را تنها در حد یک شخص نمی بینم بلکه به ایشان به مثابه یک جریان نگاه می کنم.

اگر بخواهیم نقش برجسته مرحوم لنکرانی را نسبت به تاریخ معاصر ایران بررسی کنیم، باید در دو مرحله به بحث بپردازیم.

یکی نقش تاریخ سازی است که ایشان در دوران گذار از مشروطه به جمهوری اسلامی در عرصه سیاست از راه استعمارستیزی و استبدادزدایی ایفا می کند و دیگری تاثیری است که ایشان در تقابل با تاریخ نگاری سکولار و زمینه سازی برای بازنگری در تاریخ معاصر ، به ویژه دوران مشروطه دارد.

ایشان دانایِ اسرار عصر مشروطه تا انقلاب و در حکم جعبه سیاهِ تاریخ معاصر کشورمان محسوب می شود.

در بُعد تاریخ ساز، آیت الله لنکرانی بزرگمردی است که با رشته عمر صد ساله خود، عصر مشروطه را به روزگار ما پیوند می زند و با کوله باری که از تجربه های سیاسی دوران مشروطه به بعد دارد، به یاری انقلابیون می آید و آموزگار دین و سیاست می شود.

آیت الله لنکرانی چگونه، رشته پیوند را بین عصر مشروطه و جمهوری اسلامی برقرار کردند؟ در پاسخ، ابتدا مقدمه ای عرض می کنم.

در تاریخ معاصر ما، دو شخصیت بیشترین نقش را در سیر جنبش های اسلامی و اصلاحی دارند و تاثیر عمیق، استراتژیک و ماندگاری در خط دادن به جنبش های اجتماعی ایفا می کنند.

یکی شیخ فضل الله نوری است و دیگری سید روح الله خمینی رضوان الله علیهما.

تمامی جنبش های اسلامی که به رهبری روحانیت از مشروطه تا امروز در کشور ما سر برداشته و پیش رفته، به نحوی، مُهرِ اندیشه شیخ فضل الله را بر پیشانی دارند.

پیشنهادِ ابتکاری شیخ یعنی اصل دوم متمم قانون اساسی مشروطه ، مبنی بر نظارت رسمی و فائقه هیئتی از مجتهدان طراز اول بر مصوبات مجلس، این ظرفیت را ایجاد کرد که اگر تأیید و امضای مجتهدان پای مصوبات مجلس نباشد، اعتبار شرعی و قانونی ندارند.

این مسئله زمینه ساز جنبش های روحانیت بعد از شیخ شهید شد.

مثلاً شهید مدرس، اول به عنوان یکی از مجتهدان طراز اول در مجلس حاضر شد و گام در عرصه سیاست ایران گذاشت.

بعد از آن بزرگانی مثل حاج آقانورالله اصفهانی در زمان رضاخان و بعد حاج آقا حسین قمی، مبنای اعتراض و قیامشان، عدم اجرای اصل دوم بود که طبیعتاً اعتبار قوانین مجلس، دولت و سلطنتی که تکیه گاهش مجلس بود را زیر سوال می برد.

در جریان اعدام فداییان اسلام، قرار بود آیت الله کاشانی را ظاهراً به جرم اینکه حکم ترور رزم آرا را صادر کرده، اعدام کنند اما بعد از استناد آیت الله بروجردی به اصل دوم قانون اساسی و مصونیت مجتهدان، خون آیت الله کاشانی بیمه شد.

امام خمینی(ره) هم وقتی پرچم قیام را در قصه انجمن های ایالتی و ولایتی بلند کرد و ماجرای قیام پانزده خرداد پیش آمد، تصمیم گرفتند ایشان را به شهادت برسانند.

اینجا هم مراجع آمدند و گفتند ایشان مجتهد است و طبق اصل دوم، مجتهد در مقابل مصوبات مجلس حق وِتو دارد و مانع اعدام شدند.

حتی بعد از پیروزی انقلاب، امام(ره) بارها با اصل دوم در برابر مخالفان احتجاج کردند و در آن قضایا خطاب به ملی نماها فرمودند: اگر شما این انقلاب و قانون اساسی را هم قبول ندارید، اصل دوم قانون اساسیِ مشروطه را اجرا کنید که طبق آن تمام قوانین زمان شاه بی اعتبار است؛ چون به تنفیذ مجتهدان نرسیده لذا هم سلطنت، هم مجالس شورا و سنا و هم قوانینی که دولت اجرا کرده، فاقد اعتبار قانونی است.

پس چنانکه می بینید، خونِ قیامِ شیخ، در رگ رگِ نهضت های بعدی، جاری و ساری است و امام خمینی(ره) به نحوی میراث دار این سرمایه محسوب می شود که با تشکیل حکومت اسلامی گام را فراتر می نهد و به اصطلاح قله را فتح می کند.

با این مقدمه وقتی سراغ زندگی و کارنامه آیت الله لنکرانی می آییم، می بینیم که این بزرگوار در طول یک قرن، هم شیخ فضل الله نوری و هم امام خمینی(ره) را درک می کند و در این دوران پرفراز و نشیب تاریخی مخصوصاً از کودتای رضاخانی تا پیروزی انقلاب اسلامی، حلقه وصلی است که جریان های استعمار زدا و استبداد ستیز را به هم پیوند می دهد و در قامت شخصیتی جریان ساز، با رهبران نهضت های معاصر، تاریخ ایران را رقم می زند.

از یک سو عصر مشروطه و شیخ فضل الله را می بیند و از نظر فکری تحت تاثیر مکتب شیخ قرار می گیرد؛ بعد با شهید مدرس همسنگر می شود و در جریان مبارزه با استعمار انگلیس، مقابله با شخص رضاخان و حکومت پهلوی و فسخ قرارداد وثوق الدوله همکاری می کند.

از سوی دیگر با حاج آقا نورالله اصفهانی بر ضد استبداد رضاخانی هم صدا می گردد.

بعد با وجود اختلاف سلیقه هایی که گاه با آیت الله کاشانی و دکتر مصدق دارد، در مسیر ملی شدن صنعت نفت با آنان همکاری می کند.

برای تقویت قیام آیت الله حاج آقا حسین قمی و مرجعیت آیت الله بروجردی از پا نمی نشیند.

علاوه بر این، منزلش ملجأ و پایگاهی برای نواب صفوی و یاران او می شود؛ حتی کوشش می کند تا نواب را برای تحصیل به نجف اشرف سوق دهد، چون معتقد بود که نواب با استعداد شایانی که دارد اگر در آینده مرجع شود بسیار پخته تر عمل می کند.

و نهایتاً برای سرنگونی استعمار و استبداد در ایران اسلامی، گمشده خود را در شخصیت امام خمینی(ره) می یابد و در سلک یاران باوفا و قدیمیِ ایشان در می آید.

مرحوم لنکرانی در چه سنی وارد عرصه سیاست شدند؟ ایشان از 12 سالگی وارد مبارزات سیاسی می شود و بعداً با شهادت آیت الله مدرس و به ویژه پس از شهریور 1320 تا حدود 1340 یکّه تاز عرصه سیاست است.

بعد از تألیف کتاب کشف اسرار ، امام(ره) را به یاران مذهبی- سیاسی خود معرفی می کند و بعدها از رهبری و مرجعیت ایشان در نهضت اسلامی ترویج می کند؛ لذا معتقدم به لحاظ قدمت سن و سابقه، از همه انقلابیون در سوابق سیاسی کهنه کارتر است.

خلاصه دلداده شیخ شهید است و یار امام(ره).

یعنی مبدأ شکل گیریِ شخصیت و حرکت سیاسی مرحوم لنکرانی در پرتو آشنایی با سیره شیخ فضل الله نوری شکل می گیرد اما مُنتهای تکاپوی سیاسی او همراهی با رهبر کبیر انقلاب در سرنگونی حکومت پهلوی و تشکیل جمهوری اسلامی است.

ما در این پرونده علمی که برای آیت الله لنکرانی در نشریه معارف بازکرده ایم و شاید اولین کار مدّون در شناسایی این شخصیت مجهول القدر معاصر و رونمایی از چهره برجسته او باشد، غالباً جنبه تاریخ ساز ایشان را مورد بحث قرار داده ایم اما دوست داریم از تاثیرات ایشان بر بازنگری و بازنگاری تاریخ مشروطیت و نقش ایشان در تغییر نگاه مورخان نسبت به شیخ فضل الله نوری بیشتر بشنویم.

ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که متأسفانه تاریخ مشروطیت را فاتحان آن دوره نوشته اند؛ آن هم با منطقِ زنده باد غالب و وای بر مغلوب ! یعنی جناح سکولاری که خودش سرنوشت مشروطه را رقم زد و بعد مخالفان را از سر راه برداشت، تاریخ نگاری مشروطه را هم خودش در اختیار گرفت و به گونه ای آن را پردازش کرد که رفتار خشن و سرکوب گرانه جناح غالب نسبت به جناح مغلوب، کاملاً توجیه بلکه تقدیس شد و چهره صد درصد سیاهی از مخالفینش ترسیم کرد.

لذا می بینیم که مشروعه خواهان هیچ نقشی در نگارش تاریخ مشروطه ندارند و به این ترتیب توسط مشروطه نگاران سکولار، به عنوان طرفداران استبداد و دشمنان آزادی، محکوم و به حاشیه رانده می شوند.

این جریان، دست به اعدام آیت الله شیخ فضل الله نوری می زند و بعد از اعدام نیز، بیش از همه انگشت اتهام را به سمت ایشان می گیرد.

تاریخ نگاری عصر پهلوی هم غالباً در امتداد همین خط است.

اینجاست که بسیاری از ناگفته های تاریخ معاصر را باید از زبان شاهدان ماجرا شنید و در این میان آیت الله لنکرانی یا بی نظیر است و یا بسیار کم نظیر.

از مهمترین مؤلفه های اعتبار روایات تاریخی، صداقت ، قوت حافظه ، سلامت فکر ، میزان آشنایی و سطح تماس راوی با حادثه و دقت در نقل مطالب است که آیت الله لنکرانی جامع این ویژگی هاست.

ایشان همیشه می فرمود من تاریخ نگار نیستم بلکه موجد تاریخم.

روایات تاریخی آیت الله لنکرانی فقط محدود به عصر مشروطه است؟ خیر، ایشان ناگفته های مهمی از لایه های پنهان تاریخ پهلوی و انقلاب نیز داشت؛ اما من بیشتر می خواهم بحث را روی مشروطه با محوریت شیخ فضل الله متمرکز کنم.

روایات منحصر به فرد و کم نظیر ایشان از مشروطه و شیخ فضل الله در تقابل با تاریخ نگاری سکولار و کسروی مآبی است.

از طرف دیگر تاثیراتی که روی نویسندگان و مورخان گذاشت، زمینه را برای پی ریزی مکتب بازنگری و بازنگاری تاریخ مشروطه فراهم کرد.

مثلاً ارتباطی که با جلال آل احمد، نصرت اللّه فتحی(آتشباک)، ابراهیم فخرایی، محمود تفضلی، و.

داشت، در هر یک به گونه ای موثر بود.

از مورخان اخیر استاد ابوالحسنی (منذر) و دکتر موسی نجفی، مرحوم لنکرانی را شخصاً درک کردند و به نحوی از ایشان اثر گرفتند.

تاریخ نگاران دیگری مثل دکتر موسی حقانی، دکتر سید مصطفی تقوی، استاد عبدالله شهبازی و استاد رسول جعفریان بخشی از مطالعات و گاه مباحث خویش را به ایشان معطوف می کنند.

به عنوان نمونه در بین شاگردان ایشان، فقط استاد ابوالحسنی، 10 کتاب و ده ها مقاله برای غبارروبی از چهره شیخ می نویسد و از بنیانگذاران مکتب بازنگری و بازنگاری مشروطه قلمداد می شود.

جلوه این تاثیر، در اولین ویژه نامه مطبوعاتی تجلیل از شیخ فضل الله در مجله کوثر (سال 58)، به خوبی دیده می شود.

نویسندگان و عوامل اجرایی نشریه کوثر مثل مرحومان ابوالحسنی و کیاعلی کیا، استاد میرسپاه و آقای حمیدیا، همه از شاگردان لنکرانی هستند.

اینها همه به برکت زمینه سازی های مرحوم آیت الله لنکرانی است.

به جدّ معتقدم، تاریخ نگاری انقلاب ما در شکستن طلسم تحریف درباره شیخ فضل الله، وامدار آیت الله لنکرانی(ره) و امام خمینی(ره) است.

من شواهد زیادی برای اثبات این مدعا دارم که فعلاً طلبتان باشد.

به نظر شما چه امتیازاتی در آیت الله لنکرانی هست که اطلاعات ایشان درباره شیخ فضل الله نوری را برای تاریخ نگاران ارزشمند می کند؟ اولین نکته، مناسبات دیرین بیت آیت الله لنکرانی با شیخ فضل الله است که دست کم به بیش از 40 سال قبل از مشروطه بر می گردد.

شیخ حسین فاضل (جد لنکرانی) از اساتید شیخ نوری و نیز استادِ سید جمال الدین اسد آبادی و دو پیشوای مشروطه، مرحومان طباطبایی و بهبهانی بود.

همچنین شیخ حسن (عموی لنکرانی) افتخار شاگردی شیخ شهید را داشت.

پدر مرحوم لنکرانی (حاج شیخ علی) هم از یاران و همفکران نزدیک مرحوم شیخ بوده و با هم ارتباط خانوادگی داشتند.

وقتی شیخ شهید از هجرت کبرای قم در صدر مشروطه به تهران باز می گردد، مرحوم لنکرانی بـه هـمراه پدرش در مراسم استقبال از شیخ فضل الله و بعد تحصن ایشان در حرم حضرت عبدالعظیم(ع) شرکت می کند و اینجاست که از نزدیک در متن ماجرای مشروطه قرار می گیرد.

علاوه بر این، عزت نساء خانم (گلین خانم) همشیره پیشکارِ شیخ شهید (آقا محمد باقر مظاهری)، همسر مرحوم حاج شیخ علی لنکرانی بود و به اصطلاح زن بابای شیخ حسین لنکرانی می شد.

برادر دیگر عزت نساء، اعتماد الاطباء، هنگام ترور نافرجام شیخ (ذی حجه 1326ق) طبیبِ معالج ایشان بود.

آقای لنکرانی با توجه به این سوابق، خاطرات بسیار ارزنده ای از مجاهدات اسلامی ـ ملّی شیخ شهید داشت.

تاریخ نگاران انقلابی برای غبارروبی از چهره شیخ فضل الله، این گونه روایات را به شکل تاریخ شفاهی با اسناد مکتوب مخلوط کردند و پادزهری بر ضد تاریخ نگاری سکولار ساختند.

شیخ فضل الله نوری خودش برخوردی مستقیم با مرحوم لنکرانی داشته است؟ اگر داشته اظهار نظری درباره آقای لنکرانی هم کرده یا خیر؟ شاید تعجب کنید اما به واسطه ارتباط نزدیک خانوادگی، شیخ فضل الله بارها به منزل لنکرانی آمده و در یکی از دیدارها از آینده درخشان لنکرانی خبر می دهد.

حجت الاسلام حاج شیخ ابوذر بیدار، از روحانیان مبارز اردبیل و دوستان دیرین لنکرانی، نقل می کردند: روزی از مرحوم لنکرانی پرسیدم آیا شما حاج شیخ فضل اللّه نوری را دیده بودید؟ آهی کشید و گفت: بله، دیده بودم.

حاج شیخ به منزل ما می آمد و با پدرم آشنا بود.

من 12 یا 14 سال داشتم که ایشان به منزل ما آمد و من در آن زمان سیوطی و جامی و.

را خوانده و در ادبیات عرب، ورودی داشتم.

پدرم مرا معرفی کرد و گفت: ایشان بنده زاده ـ حسین ـ دستبوس شما است.

شیخ از پدرم پرسید حسین چه می خواند و تحصیلاتش چیست؟ گفت ایشان الفیّه و شرح جامی و اینها را خوانده است.

بعد شیخ گفت: خوب، حالا ببینیم آقا حسین چه چیزهایی را خوانده و بلد است؟ شعری را از سیوطی از من پرسید و من معنا و شواهد لغوی و دستوریِ آن را گفتم و وجه استشهاد و استدلال مصنّف به آن بیت را شرح دادم.

مرحوم شیخ خیلی خوشحال شد و مرا بغل کرده، پیشانی مرا بوسید و به من جایزه داد و به پدرم خیلی توصیه مرا نمود و گفت: پسر شما آینده اش درخشان است و من هم حاضرم به او درس بدهم.

.

گذشته از این پدرم (مرحوم استاد مُنذِر) از مرحوم لنکرانی شنیده بود که مرحوم حاج شیخ یک قرآنی را در همان نوجوانی به ایشان داده است.

پدرم می فرمود: من این قرآن را ندیده بودم اما بعد از رحلت آیت الله لنکرانی وقتی که کتاب های ایشان را نگاه می کردم، به قرآن بزرگی برخوردم که قطع رحلی داشت.

دیدم شیخ فضل الله با آن خط زیبایش در صفحه اول، یک دو سطری نوشته و مُهر کرده است.

بعد این قرآن جزو کتاب های اهدایی خاندان مرحوم لنکرانی به کتابخانه آیت اللّه مرعشی، به قم برده شد و متاسفانه نتوانستم بار دیگر آن را ببینم و از خط شیخ کپی بردارم .

احتمالاً آن جایزه ای که گفتم مرحوم شیخ به لنکرانی داده، همین قرآن بوده است.

دقیق نمی دانم الآن کجاست ولی شاید هنوز در کتابخانه آیت الله مرعشی باشد.

مرحوم لنکرانی غیر از شیخ فضل الله نوری با کدام رجال دیگر عصر مشروطه ارتباط داشت؟ بله.

ایشان درس مرحوم آخوند خراسانی را درک کرده بود و به واسطه پدرش، با مرحوم سید محمد طباطبایی ارتباط خانوادگی داشت.

نیز با جمع زیادی از رجال و فعالان مشروطه، مثل مستشارالدوله، صمصام السلطنه، میرزا حسن خان مستوفی الممالک، میرزا حسن خان مشیرالدوله پیرنیا، میرزا حسین خان مؤتمن الملک، امام جمعه خویی، شهید سیدحسن مدرس، سید محمد تقی هراتی، میرزا عبداللّه خان کاوه، مرحوم بامداد، کاشف السلطنه، مورخ الدوله سپهر، و.

آشنا بود و با آنان، در حدود اهداف مشترک، دوستی و همکاری داشت.

مثلاً آقای حسین شاه حسینی نقل می کرد: مرحوم محمدی (غلام مجاهد) -از مجاهدان صدر مشروطه و یاران ستارخان- یکی از دوستان صمیمی لنکرانی بود.

محمدی در جریان انتخابات مجلس چهاردهم، با انصراف از کاندیداتوری اردبیل به نفع لنکرانی، راه را برای ورود او (به عنوان وکیل اردبیل) به مجلس 14 باز کرد .

معاشرت لنکرانی با رجال صدر مشروطه، دومین عاملی است که ایشان را از اسرار پنهان مشروطه، مطلع می کند و اظهارات او را برای مورخان برجسته می سازد.

به اعتقاد شما تاثیر شهید آیت الله شیخ فضل الله نوری در ارتقای بینش سیاسی مرحوم شیخ حسین لنکرانی چیست؟ به نظر من بصیرت سیاسی مرحوم لنکرانی و هوشمندی او در مبارزه با استعمار انگلیس و آمریکا، ریشه در اطلاعات و تجربیات ارزنده ایشان از دوران مشروطه و تاثیرپذیری از بینش تاریخی شیخ فضل الله دارد.

آشنایی و ارادت دیرین به شیخ، در خلوص و پختگی سیاسی و مبارزاتی ایشان و تشخیص دقیق دوستان و دشمنان ایران و اسلام در اواخر قاجار و طول دوران پهلوی، نقش بسیار داشت.

مثلاً اگر ماهیت حقیقی وثوق الدوله، (عاقد قرارداد ننگین 1919)، برای مرحوم لنکرانی بیش از دیگران روشن بود چون از سال ها پیش، نقش وثوق الدوله و یار معلوم الحال وی حسینقلی خان نوابِ دو تذکره ای ! را در زمینه سازی شهادت شیخ شهید می دانست و از آن دلی پرخون داشت.

ایشان معتقد بود با اغفال مرحوم عضدالملک (اولین نایب السلطنه احمدشاه و مرید شیخ شهید) این کار صورت گرفت.

آشنایی ایشان با دست ها و دسیسه های پنهان، او را به یکی از یگانه های دوران در دانش دشمن شناسی تبدیل کرد.

در پایان اگر ممکن است برایمان از خاطرات آیت الله لنکرانی در روزهای اعدام شیخ فضل الله بگویید.

پس از اشغال تهران و دستگیری حاج شیخ فضل الله نوری، به خاطر صمیمیتی که میان شیخ شهید و پدر مرحوم لنکرانی بوده، بعضی از اصحاب و همرزمانِ نزدیک شیخ (مثل آیت اللّه عبدای طالقانی) در منزل آقای لنکرانی مخفی می شوند تا جان خود را از دست بعضی از دشمنان کینه جو نجات دهند.

اگر نفوذ حاج شیخ علی در منطقه سنگلج نبود، چه بسا آنها را هم به قتل می رساندند.

آقای لنکرانی خاطره بسیار جالبی از روزهای اعدام شیخ نقل می کرد.

می فرمود: در شب قبل از شهادت شیخ، خواب دیدم مرحوم شیخ در وسط میدان توپخانه ایستاده و مقداری حیوانات وحشیِ مختلف ـ گرگ، سگ، روباه، خوک و غیر ذلک ـ دور و بر ایشان را گرفته اند.

یکی از اینها که خوک بود، بلند شد و عمامه شیخ را از سرش انداخت، بعد جانورها همه هجوم آوردند و به روی شیخ ریختند و شیخی، نماند.

! من با حال گریه از خواب بیدار شدم، پدرم، وقتی فهمید گفت: پسر، خوابت را برای آقایانی که اینجا هستند نگو که اینها دلشان می ترکد! صبح فردا یعنی روزی که نزدیک غروب آن، شیخ را به دار زدند، دوستان پدرم در بیرونی پیش ایشان بودند و راجع به عاقبت شیخ به مثنوی تفأل زدند.

به این بیت رسیدند که: مدتی معکوس گردد کارها شحنه را دزد آورد بر دارها! پدرم در حال ناراحتی فرمود : .

لا حول و لا قوه الا باللّه العلی العظیم.

نزدیک غروب آن روز پدرم برای اقامه نماز مغرب و عشا به مسجد می رفتند که مرحوم سرهنگ امیرقلی خان ماکویی با اسب سفید بزرگی، چهار نعل می آمد، به آقا که رسید از اسب به زیر افتاد و خاک کوچه را به سرش می ریخت.

گفت در راه می آمدم، به توپخانه رسیدم، دیدم شیخ بالای دار است… ! در این مصاحبه نکات مهم و تازه ای گفتید.

از شما بسیار سپاسگزاریم که وقت خود را در اختیار خوانندگان فرهیخته نشریه قرار دادید.

نام نویسنده: در گفتگو با حجت الاسلام محمدصادق ابوالحسنی نشریه معارف رهبری شماره 114 انتهای متن/ http://fna.

ir/a1g28f نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: مشروطه - تاریخ - آیت الله - جمهوری اسلامی - اسلامی - مصوبات مجلس - جمهوری - ایران - روحانیت - مجلس - رشته - قانون اساسی - سیاست ایران - سیاسی - قانون - کشور - شهید - ماندگاری - اصفهانی - اجتماعی - اندیشه - خمینی - رهبری - امروز - نظارت - نوری

آخرین اخبار سرویس:
وقوع حادثه انفجار تروریستی در مسجد العریش مصر را تسلیت گفت

تاکید استاندار مازندران بر تقویت زیرساخت های تولید در روستاها

جلالی زاده: انتشار اسامی فراکسیون امید مانع فرصت طلبی برخی افراد می شود

مشمولان سهام عدالت 1.8میلیون نفر آب رفت

معاملا سه سر باخت در بازار کودک فروشی

یادداشت «مطهری» درباره برگزاری مراسم فروهرها

مشمولان سهام عدالت 1.8میلیون نفر آب رفت

توسعه فعالیت های دانشگاه امیرکبیر در حوزه دریا

فسخ قرارداد در دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی چگونه است؟

اما و اگرهای یک پارلمان

زوال دوران کودکی در کار و خیابان

ایران در خط مقدم مبارزه با افراطی گری است

نابودی داعش برای پیشبرد برنامه ها مؤثر است

تجلیل از یاوران وقف در ابرکوه

امام رضا(ع) رمز اعتلاف جامعه اسلامی/ عشق به اهل بیت(ع) نقطه مشترک همه مسلمانان

مطالعه وصایا و زندگی شخصی شهدا؛ راهی برای درک راه آن ها

«بسیج» بهترین الگو برای مقاومت در «یمن» است

فاصله 2.5 برابری مزد و معیشت

شعری از رضا اسماعیلی به مناسبت هفته بسیج نامت بسیجی، افتخارت پاسداری/ حزب خدا را می کنی مردانه یاری

قرآن، کسانی که نمی اندیشند را نکوهش می کند

تفاوت دیدگاه صاحب نظران درباره ترتیل خلیجی/ اجماع روی ضابطه بودن ترتیل

مهمترین عوامل تاثیر گذار در قد کودک

انگیزه و طراوت زندگی را با نا امیدی از بین نبریم

برپایی یادبود شهید محمد عبداللهی در مسجد صفا

ثبت نام دوره های تربیت داور قرآن کریم در ملایر

مودت و محبت نسبت به اهل بیت(ع) وجه مشترک تمام مسلمانان جهان

اقتدار و امنیت ایران اسلامی در اوج است

ساختار وزارت آموزش و پرورش اصلاح می شود/ استخدام معلمان حق التدریسی براساس طرح مجلس مشخص می شود/ یک نوبت از بدهی حق التدریسی ها داده شد

بیت الله الحرام چه زمانی بنا شده است

حضور آمریکایی ها در "افغانستان" برای مقابله با پاکستان و چین است

ترانه " زیر این آوار" با صدای سالار عقیلی + صوت

نابودی داعش، پایان ایدئولوژی متعلق به آن نیست/ داعش همچنان خطرآفرین است

استخدام منشی خانم و دو نفر پیک موتوری در البرز

استخدام مسئول فنی دکتر داروساز در شرکت پارسیان مکمل مهر پویا

استخدا تعدادی راننده جهت قالیشویی با پورسانت و بیمه در تهران

استخدام مشاور حرفه ای در گروه مشاورین املاک 1.2.3

استخدام طراح گرافیست مسلط به کرل و فتوشاپ در تهران

استخدام کارگر آقا جهت لوازم یدکی در گلشهر کرج

استخدام مهندس کامپیوتر گرایش نرم افزار و برنامه نویسی در اصفهان

استخدام نیروی کمکی جهت سالن غذاخوری در باسمنج

استخدام فروشنده حرفه ای آقا و کارمند در فروشگاه پارچه مبلی دونری

استخدام مترجم خانم مسلط به زبان فرانسه و انگلیسی در اصفهان

پرداخت بودجه 6هزار میلیاردی برای بیمه تکمیلی خلاف قانون اساسی است

استخدام سالن کار آقا در کافی شاپ رستوران عظیمیه

استخدام صندوقدار خانم در گریل ستارگان

مراد از خلق عظیم نبوی چیست ؟

تربیت تخصصی مبلّغ در مدرسه آیت الله بهاری(ره)

«برای یک حصیر خرما» روایت پشیمانی عضوی از لشکر یزید

درخواست ثبت بیانیه سوچی به عنوان سند شورای امنیت

دو ماهنامه صبح قریب منتشر شد

هفته آینده، طرح «امکان کاندیداتوری پیروان ادیان الهی» در دستور کار مجلس

منتجب نیا: روحانی شعارهای اصلاح طلبانه داده و باید به آن ها عمل کند /بعضی ها فکر می کنند با محدود کردن افراد آنها را کوچک می کنند

لاریجانی «حادثه انفجار تروریستی مسجد العریش» را به رییس مجلس مصر تسلیت گفت

بسیج؛ افتخارات گذشته، انتظارات آینده

عظمت خداوند و خُردی آفریدگان در چشم شیعیان واقعی

دولت کلان نگر پاسخگو، مجلس تیزبین پرسشگر - کمال الدین پیرموذن*

با تلگرام از وضعیت جاده ها شکایت کنید!

فروپاشی خلافت و ضرورت مقابله با تفکر داعش

انتقاد فرماندار آستارا از برداشت های غیر اصولی از معدن روستای گیلده

بزرگداشت حماسه چهارم آذرماه 65 اندیمشک

آسوده در برابر زلزله

آمار طلاق در سیستان و بلوچستان نسبت به سایر نقاط کشور پایین تر است

پرواز های شنبه 4 آذر فرودگاه شهید دستغیب شیراز

موفقیت عکاس هم استانی درجشنواره ملی عکس زاهدان

استخدام پزشک عمومی یا متخصص جهت مطبی در قم

استخدام نیروی خدماتی جهت مرکز تصویربرداری پزشکی پارسیان در تهران

استخدام چرخکار ماهر و اتوکار جهت یک تولیدی در خراسان رضوی

استخدام رنگ کار چوب آقا جهت سری کاری در البرز

استخدام آژانس سلامت

استخدام طراح مسلط به اتوکد، 3Dmax و نقشه های معماری در اصفهان

استخدام کارگر آقا جهت انبار در محدوده شرقِ تهران

استخدام منشی در آموزشگاه مکتب خانه

استخدام مدرس خانم و آقا در آموزشگاه زبان انگلیسی

استخدام کارگر آقا آشنا به امور چاپ طلاکوب در کرج

استخدام عکاس خانم مسلط به فتوشاپ با دوربین در خراسان رضوی

وقتی حاج آقا «بهاره رهنما» را سورپرایز کرد/عکس

استخدام تعدادی نیروی ساده با بیمه جهت واحد تولیدی در اصفهان

استخدام آبدارچی جهت شرکتی در محدوده غربِ تهران

استخدام تکنسین مجرب در زمینه بهیاری

ائمه جمعه اهل سنت کرمانشاه و پاوه ازمقام معظم رهبری قدردانی کردند

استخدام طراح گرافیست خانم بصورت نیمه وقت در یک دفتر تبلیغاتی

پیشنهاد ضرغامی به قوه قضاییه

ادیانی: عربستان و آمریکا از استعفای سعد حریری به اهداف خود دست نیافتند

برنامه های کلیدی برای کاهش هزینه های شهرداری

راز حافظه قوی مرحوم آیت الله بهجت چه بود؟

فلاحت پیشه: توطئه آینده استکبار مقابله با عمق استراتژیک ایران است

علت استعفای امام جمعه کرمان مشخص شد

سامان دهی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان/شیوه انتخاب اعضا تا هفته آینده قطعی می شود

برگزاری نمایشگاه «بعد از داعش نوبت اسراییل است» در قزوین

مسئولان در اتاق های دربسته تصمیمات غیرکارشناسی نگیرند/ باید لغت نامه ای تهیه کنیم که واژه حصر را تعریف کند

تقاضای 100 نفر از نمایندگان مجلس برای تشکیل کمیسیون ویژه گردشگری

تشکر ویژه رامبد جوان از سردار سلیمانی و مدافعان حرم +عکس

پاسخ تک تیرانداز 12 ساله به همرزمانش

در جوامع غیر اسلامی و غربی فساد و تعرض نهادینه شده است

بومی کردن علوم انسانی اسلامی، تنها راه تحقق واقعی انقلاب اسلامی

زلزله، آدم ها و صد سال تنهایی

عضو اسبق کمیسیون اصل نود: 11 حکم قطعی علیه احمدی‎نژاد صادر شده

گزیده روزنامه های 4 آذر 1396

بازخوانی پیروزی محور مقاومت و شکست نظامی داعش در خطبه های نماز جمعه شیراز

پیام تسلیت و همدردی لاریجانی به رییس مجلس نمایندگان مصر در پی وقوع حادثه تروریستی در مسجد العریش

معرفت حضرت ولی عصر (عج) در پرتو معرفت نفس

استکبارستیزی تعطیل بردار نیست

پیام محبوبیت «حاج قاسم»

توسعه فعالیت های دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه دریا

پاسخ تک تیرانداز 12 ساله به همرزمانش

استخدام چرخکار و کارگر جهت کار در قم

دعوت به همکاری نجار مبل راحتی در چهار راه یافت آبادِ تهران

استخدام مهندس معمار یا عمران جهت نظارت پروژه ها در خراسان رضوی

استخدام نیک پخش اسپادانا

استخدام کارگر کابینت ساز در محدوده مسعودیه تهران

توییت ظریف در واکنش به حمله تروریستی مصر

استخدام حسابدار آشنا به نرم افزار محک با روابط عمومی بالا در مشهد

ولیعهد جوان و کفش های پاشنه بلند!

تخلف های بی سابقه ساخت و ساز در منطقه 22

جذب دوستان در کلام حضرت علی(ع)

باورهای حقوقی غلط در بین مردم

پنج محور پیام رهبر انقلاب به سردار سلیمانی

استخدام دو نفر پشتیبان آقا جهت شرکت مهندسی در خراسان رضوی

بازپس گیری سوله های بحران به کاربری اصلی

مقام وزارت خارجه ای که جاسوس از آب درآمد +عکس

بابک من زیباترین و عاشق ترین مدافع حرم بود

ممدوحی: مذاکره اصلاح طلبان با مراجع و علما اصلا معنا ندارد/با عملکرد اصلاح طلبان، آقای جنتی نفر آخر انتخابات خبرگان شد /با هیچ کس مذاکره نخواهیم کرد

استخدام صندوقدار جهت سفره خانه سنتی در محدوده قیطریه تهران

پیش بینی 4 سال پیش رهبر انقلاب درباره آینده سوریه

انتقاد روزنامه شرق: دولت روحانی از مردم کناره گیری می کند؟

کشف ناشناخته های دیگراز دل تاریخ پاسارگاد

رژیم آمریکا باید به عنوان جنایتکار جنگی مجازات شود

افتتاح رسمی رویداد «تبریز2018» با حضور رییس جمهوری در ایام نوروز

مهریه یا حق طلاق؟ مسئله این است

صفحه اول روزنامه های امروز استان اصفهان- شنبه 4 آذر

بیمارستان طالقانی اهواز به دستگاه لیزر مجهز شد

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های چهارم آذرماه 96

شما در سن 6 سالگی در جبهه چکار می کردی؟ / (هدف)

ریشه کنی تمامی اشکال تروریسم، نیازمند تلاش جمعی همه کشورهاست

رییس نخستین کنگره ملی روانشناسی ترافیک عنوان کرد ارتباط مستقیم کاهش آستانه تحمل و اضطراب در تصادفات رانندگی

جریان فساد 12 هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان !

بارش برف در تبریز (عکس)

سردیس استاد شجریان رونمایی شد

بازگشت بیش از 470 هکتار اراضی ملی و منابع طبیعی به دولت

ادیانی: عربستان و آمریکا از استعفای سعد حریری به اهداف خود دست نیافتند

برگزاری یادواره شهدای خیابان تولید داروی قم

#شهدای_مدافع_حرم ترند شدند

«سربازان» نقش مهمی در ایجاد امنیت پایدار دارند

موفقیت های چشمگیری با تفکر بسیجی حاصل می شود/ فتح سنگرهای نظام سلطه به دست بسیج

چرا فقط علی دایی؟

استخدام انباردار آقا آشنا به زبان انگلیسی در کرج

استخدام کادر طراحی داخلی، دکوراسیون و بازسازی در یک شرکت ساختمانی

استخدام بوتیک اسو در تبریز

استخدام ناخن کار، شینیون کار، رنگ و مش کار در فردیس

استخدام شرکت آسایش فوم در قم

استخدام اپیلاسیون کار در سالن عروس اشرف

دریادار خانزادی: «سپر» به ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش ملحق می شود

استخدام ام دی اف کار و نجار فقط جهت خرده کاری در خراسان رضوی

دلایل کناره گیری حجت الاسلام تقوی از شورای سیاست گذاری ائمه جمعه

استخدام همکار خانم آشنا به نرم افزار هلو در همدان

استخدام سرآشپز ماهر آقا در کرج

عکس یادگاری دو بازیکن تراکتورسازی که مدتی قبل درگیری فیزیکی داشتند

بازنگری مجلس در آیین نامه های شهرسازی پس از زلزله کرمانشاه

استخدام تعدادی موتور سوار به صورت تمام وقت در تبریز

استخدام تالار شفق

بهاره رهنما اینگونه توسط همسرش سورپرایز شد/عکس

فرانسه در فشار بر ایران با آمریکا هم صدا شده است

شباهت داعش و فتنه سبز را فراموش نکنید آقای زیباکلام

استخدام نقشه کش مسلط به کتیا و سولید ورک در یک شرکت معتبر

کمک 11میلیارد تومانی صاحبان سهام عدالت به دولت

استخدام وردست اتوکش یا کارگر ساده در البرز

نامه مشترک ایران، روسیه و ترکیه به دبیرکل سازمان ملل راجع به مصوبات نشست سوچی

درخواست پیگیری بازداشت معترضان فریدنی به طرح آب رسانی بن-بروجن

تصاویر/ غبار روبی مزار شهدای بیرجند با حضور اساتید حوزه

عضواسبق کمیسیون اصل نود: 11 حکم قطعی علیه احمدی‎نژاد صادر شده

فیلم/ آیت الله اعرافی: پیروزی بر داعش؛ پیروزی بر محور آمریکایی ،صهیونیستی و سعودی است

چه کسانی فساد 12 هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان را به حاشیه انداختند؟!

بسیج معجزه انقلاب و امید آینده مستضعفان جهان است/ 810 هزار نفر داوطلبانه در گروه های جهادی حاضر شده اند

دیدار نماینده مرکز مدیریت حوزه های علمیه با خانواده شهید قربانی +تصویر

چرا صالحی امیری بهترین انتصاب نجفی بوده؟/ مدیری که به صندلی خود شانیت می دهد؛ تکیه مبدع رشته تحصیلی ‏‏«مدیریت فرهنگی» بر صندلی «معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری»/ امید به تحول فرهنگی در تهران و تسری آن به کشور

حدیث پیامبر اکرم (ص) درباره دانش اندوزی

کدخدایی :شورا نگهبان نهاد سیاسی نیست که بخواهد چانه زنی سیاسی کند

لاریجانی جنایت هولناک مسجد العریش مصر را محکوم کرد

حدیث روز/ سومین چیزی که خداوند به حضرت ابراهیم(ع) اختصاص داد

راز حافظه قوی مرحوم آیت الله بهجت

وقف در حوزه مهدویت مورد غفلت واقع شده است

نابودی داعش، نابودی ایدئولوژی متعلق به آن نیست/ داعش همچنان خطرآفرین است

برگزاری دوره های قرآنی با هزینه شخصی در ملاشیه/ استادان قرآنی به ملاشیه بیایند

تخصیص 3000 ساعت برای حفظ قرآن/ خردسال ترین حافظ قرآن استان گلستان +عکس

مناظره با شیطان

داستان شراء نفس چیست

آیا مؤمنان را از اثر سجده هایشان می توان شناخت

پنج راهکار طلایی برای نجات از شهوات

فلاحت پیشه: با شکست داعش عمق استراتژیک ما اثبات شد

واکنش کاوه رضایی به وضعیت زلزله زدگان در کرمانشاه

مسیر تکفیر و افراطی گری به بن بست می خورد

پاسخ به استفتا درباره ارتباط با نامحرم درفضای مجازی

شورای نگهبان با اصلاح طلبان گفت وگو می کند؟

می روم پیش مادر اصلی مان حضرت زینب (س)

بسیج، الگویی موفق در دنیاست/ ماموریت بسیج مقابله با جنگ نرم است

مسئولان در اتاق های دربسته تصمیمات غیرکارشناسی نگیرند/ باید لغت نامه ای تهیه کنیم که واژه حصر را تعریف کند

شهدای مدافع حرم مظلومانه به شهادت رسیدند

گزارش ایرنا از نابغه یازده ساله کرجی با 16 اختراع

رویداد های خبری چهارم آذر در مازندران

وصیت نامه شهید رمضان رضایی برزانی/ شهیدان با خون خود درخت اسلام را آبیاری کردند

بازنگری و بازنگاری تاریخ مشروطه و نقش آیت الله لنکرانی در آن

بازنگری و بازنگاری تاریخ مشروطه و نقش آیت الله لنکرانی در آن