مطالب مرتبط:
تشکر ویژه آیت الله هاشمی شاهرودی از سردار سلیمانی/ نقش ایران در عراق به ارتقای امنیت محدود نشود
آیت الله فاضل لنکرانی: مسئولان به ورزش بیشتر اهمیت دهند/ بالاتر از مدال حفظ جوان برای کشور است
آیت الله فاضل لنکرانی: مسئولان به ورزش بیشتر اهمیت دهند/ بالاتر از مدال حفظ جوان برای کشور است
تصویری متفاوت از هاشمی رفسنجانی در کنار آیت الله مهدوی کنی
آیت الله مهدوی کنی در بحث «قدرت» تاکید بر «ادب» داشتند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 مهر 1396 ساعت 00:112017-10-21سياسي

بازنگری و بازنگاری تاریخ مشروطه و نقش آیت الله لنکرانی در آن


در بُعد تاریخ ساز، آیت الله لنکرانی بزرگمردی است که با رشته عمر صد ساله خود، عصر مشروطه را به روزگار ما پیوند می زند و با کوله باری که از تجربه های سیاسی دوران مشروطه به بعد دارد، - به یاری انقلابیون می آید و آموزگار دین و سیاست می شود.

با تشکر از اینکه دعوت ما را پذیرفتید؛ مایلیم از تحلیل شما در مورد نسبت آیت الله لنکرانی با تاریخ معاصر ایران و نقش خاصی که در تحولات معاصر از مشروطیت تا جمهوری اسلامی داشتند، مطلع شویم.

من آیت الله شیخ حسین لنکرانی را تنها در حد یک شخص نمی بینم بلکه به ایشان به مثابه یک جریان نگاه می کنم.

اگر بخواهیم نقش برجسته مرحوم لنکرانی را نسبت به تاریخ معاصر ایران بررسی کنیم، باید در دو مرحله به بحث بپردازیم.

یکی نقش تاریخ سازی است که ایشان در دوران گذار از مشروطه به جمهوری اسلامی در عرصه سیاست از راه استعمارستیزی و استبدادزدایی ایفا می کند و دیگری تاثیری است که ایشان در تقابل با تاریخ نگاری سکولار و زمینه سازی برای بازنگری در تاریخ معاصر ، به ویژه دوران مشروطه دارد.

ایشان دانایِ اسرار عصر مشروطه تا انقلاب و در حکم جعبه سیاهِ تاریخ معاصر کشورمان محسوب می شود.

در بُعد تاریخ ساز، آیت الله لنکرانی بزرگمردی است که با رشته عمر صد ساله خود، عصر مشروطه را به روزگار ما پیوند می زند و با کوله باری که از تجربه های سیاسی دوران مشروطه به بعد دارد، به یاری انقلابیون می آید و آموزگار دین و سیاست می شود.

آیت الله لنکرانی چگونه، رشته پیوند را بین عصر مشروطه و جمهوری اسلامی برقرار کردند؟ در پاسخ، ابتدا مقدمه ای عرض می کنم.

در تاریخ معاصر ما، دو شخصیت بیشترین نقش را در سیر جنبش های اسلامی و اصلاحی دارند و تاثیر عمیق، استراتژیک و ماندگاری در خط دادن به جنبش های اجتماعی ایفا می کنند.

یکی شیخ فضل الله نوری است و دیگری سید روح الله خمینی رضوان الله علیهما.

تمامی جنبش های اسلامی که به رهبری روحانیت از مشروطه تا امروز در کشور ما سر برداشته و پیش رفته، به نحوی، مُهرِ اندیشه شیخ فضل الله را بر پیشانی دارند.

پیشنهادِ ابتکاری شیخ یعنی اصل دوم متمم قانون اساسی مشروطه ، مبنی بر نظارت رسمی و فائقه هیئتی از مجتهدان طراز اول بر مصوبات مجلس، این ظرفیت را ایجاد کرد که اگر تأیید و امضای مجتهدان پای مصوبات مجلس نباشد، اعتبار شرعی و قانونی ندارند.

این مسئله زمینه ساز جنبش های روحانیت بعد از شیخ شهید شد.

مثلاً شهید مدرس، اول به عنوان یکی از مجتهدان طراز اول در مجلس حاضر شد و گام در عرصه سیاست ایران گذاشت.

بعد از آن بزرگانی مثل حاج آقانورالله اصفهانی در زمان رضاخان و بعد حاج آقا حسین قمی، مبنای اعتراض و قیامشان، عدم اجرای اصل دوم بود که طبیعتاً اعتبار قوانین مجلس، دولت و سلطنتی که تکیه گاهش مجلس بود را زیر سوال می برد.

در جریان اعدام فداییان اسلام، قرار بود آیت الله کاشانی را ظاهراً به جرم اینکه حکم ترور رزم آرا را صادر کرده، اعدام کنند اما بعد از استناد آیت الله بروجردی به اصل دوم قانون اساسی و مصونیت مجتهدان، خون آیت الله کاشانی بیمه شد.

امام خمینی(ره) هم وقتی پرچم قیام را در قصه انجمن های ایالتی و ولایتی بلند کرد و ماجرای قیام پانزده خرداد پیش آمد، تصمیم گرفتند ایشان را به شهادت برسانند.

اینجا هم مراجع آمدند و گفتند ایشان مجتهد است و طبق اصل دوم، مجتهد در مقابل مصوبات مجلس حق وِتو دارد و مانع اعدام شدند.

حتی بعد از پیروزی انقلاب، امام(ره) بارها با اصل دوم در برابر مخالفان احتجاج کردند و در آن قضایا خطاب به ملی نماها فرمودند: اگر شما این انقلاب و قانون اساسی را هم قبول ندارید، اصل دوم قانون اساسیِ مشروطه را اجرا کنید که طبق آن تمام قوانین زمان شاه بی اعتبار است؛ چون به تنفیذ مجتهدان نرسیده لذا هم سلطنت، هم مجالس شورا و سنا و هم قوانینی که دولت اجرا کرده، فاقد اعتبار قانونی است.

پس چنانکه می بینید، خونِ قیامِ شیخ، در رگ رگِ نهضت های بعدی، جاری و ساری است و امام خمینی(ره) به نحوی میراث دار این سرمایه محسوب می شود که با تشکیل حکومت اسلامی گام را فراتر می نهد و به اصطلاح قله را فتح می کند.

با این مقدمه وقتی سراغ زندگی و کارنامه آیت الله لنکرانی می آییم، می بینیم که این بزرگوار در طول یک قرن، هم شیخ فضل الله نوری و هم امام خمینی(ره) را درک می کند و در این دوران پرفراز و نشیب تاریخی مخصوصاً از کودتای رضاخانی تا پیروزی انقلاب اسلامی، حلقه وصلی است که جریان های استعمار زدا و استبداد ستیز را به هم پیوند می دهد و در قامت شخصیتی جریان ساز، با رهبران نهضت های معاصر، تاریخ ایران را رقم می زند.

از یک سو عصر مشروطه و شیخ فضل الله را می بیند و از نظر فکری تحت تاثیر مکتب شیخ قرار می گیرد؛ بعد با شهید مدرس همسنگر می شود و در جریان مبارزه با استعمار انگلیس، مقابله با شخص رضاخان و حکومت پهلوی و فسخ قرارداد وثوق الدوله همکاری می کند.

از سوی دیگر با حاج آقا نورالله اصفهانی بر ضد استبداد رضاخانی هم صدا می گردد.

بعد با وجود اختلاف سلیقه هایی که گاه با آیت الله کاشانی و دکتر مصدق دارد، در مسیر ملی شدن صنعت نفت با آنان همکاری می کند.

برای تقویت قیام آیت الله حاج آقا حسین قمی و مرجعیت آیت الله بروجردی از پا نمی نشیند.

علاوه بر این، منزلش ملجأ و پایگاهی برای نواب صفوی و یاران او می شود؛ حتی کوشش می کند تا نواب را برای تحصیل به نجف اشرف سوق دهد، چون معتقد بود که نواب با استعداد شایانی که دارد اگر در آینده مرجع شود بسیار پخته تر عمل می کند.

و نهایتاً برای سرنگونی استعمار و استبداد در ایران اسلامی، گمشده خود را در شخصیت امام خمینی(ره) می یابد و در سلک یاران باوفا و قدیمیِ ایشان در می آید.

مرحوم لنکرانی در چه سنی وارد عرصه سیاست شدند؟ ایشان از 12 سالگی وارد مبارزات سیاسی می شود و بعداً با شهادت آیت الله مدرس و به ویژه پس از شهریور 1320 تا حدود 1340 یکّه تاز عرصه سیاست است.

بعد از تألیف کتاب کشف اسرار ، امام(ره) را به یاران مذهبی- سیاسی خود معرفی می کند و بعدها از رهبری و مرجعیت ایشان در نهضت اسلامی ترویج می کند؛ لذا معتقدم به لحاظ قدمت سن و سابقه، از همه انقلابیون در سوابق سیاسی کهنه کارتر است.

خلاصه دلداده شیخ شهید است و یار امام(ره).

یعنی مبدأ شکل گیریِ شخصیت و حرکت سیاسی مرحوم لنکرانی در پرتو آشنایی با سیره شیخ فضل الله نوری شکل می گیرد اما مُنتهای تکاپوی سیاسی او همراهی با رهبر کبیر انقلاب در سرنگونی حکومت پهلوی و تشکیل جمهوری اسلامی است.

ما در این پرونده علمی که برای آیت الله لنکرانی در نشریه معارف بازکرده ایم و شاید اولین کار مدّون در شناسایی این شخصیت مجهول القدر معاصر و رونمایی از چهره برجسته او باشد، غالباً جنبه تاریخ ساز ایشان را مورد بحث قرار داده ایم اما دوست داریم از تاثیرات ایشان بر بازنگری و بازنگاری تاریخ مشروطیت و نقش ایشان در تغییر نگاه مورخان نسبت به شیخ فضل الله نوری بیشتر بشنویم.

ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که متأسفانه تاریخ مشروطیت را فاتحان آن دوره نوشته اند؛ آن هم با منطقِ زنده باد غالب و وای بر مغلوب ! یعنی جناح سکولاری که خودش سرنوشت مشروطه را رقم زد و بعد مخالفان را از سر راه برداشت، تاریخ نگاری مشروطه را هم خودش در اختیار گرفت و به گونه ای آن را پردازش کرد که رفتار خشن و سرکوب گرانه جناح غالب نسبت به جناح مغلوب، کاملاً توجیه بلکه تقدیس شد و چهره صد درصد سیاهی از مخالفینش ترسیم کرد.

لذا می بینیم که مشروعه خواهان هیچ نقشی در نگارش تاریخ مشروطه ندارند و به این ترتیب توسط مشروطه نگاران سکولار، به عنوان طرفداران استبداد و دشمنان آزادی، محکوم و به حاشیه رانده می شوند.

این جریان، دست به اعدام آیت الله شیخ فضل الله نوری می زند و بعد از اعدام نیز، بیش از همه انگشت اتهام را به سمت ایشان می گیرد.

تاریخ نگاری عصر پهلوی هم غالباً در امتداد همین خط است.

اینجاست که بسیاری از ناگفته های تاریخ معاصر را باید از زبان شاهدان ماجرا شنید و در این میان آیت الله لنکرانی یا بی نظیر است و یا بسیار کم نظیر.

از مهمترین مؤلفه های اعتبار روایات تاریخی، صداقت ، قوت حافظه ، سلامت فکر ، میزان آشنایی و سطح تماس راوی با حادثه و دقت در نقل مطالب است که آیت الله لنکرانی جامع این ویژگی هاست.

ایشان همیشه می فرمود من تاریخ نگار نیستم بلکه موجد تاریخم.

روایات تاریخی آیت الله لنکرانی فقط محدود به عصر مشروطه است؟ خیر، ایشان ناگفته های مهمی از لایه های پنهان تاریخ پهلوی و انقلاب نیز داشت؛ اما من بیشتر می خواهم بحث را روی مشروطه با محوریت شیخ فضل الله متمرکز کنم.

روایات منحصر به فرد و کم نظیر ایشان از مشروطه و شیخ فضل الله در تقابل با تاریخ نگاری سکولار و کسروی مآبی است.

از طرف دیگر تاثیراتی که روی نویسندگان و مورخان گذاشت، زمینه را برای پی ریزی مکتب بازنگری و بازنگاری تاریخ مشروطه فراهم کرد.

مثلاً ارتباطی که با جلال آل احمد، نصرت اللّه فتحی(آتشباک)، ابراهیم فخرایی، محمود تفضلی، و.

داشت، در هر یک به گونه ای موثر بود.

از مورخان اخیر استاد ابوالحسنی (منذر) و دکتر موسی نجفی، مرحوم لنکرانی را شخصاً درک کردند و به نحوی از ایشان اثر گرفتند.

تاریخ نگاران دیگری مثل دکتر موسی حقانی، دکتر سید مصطفی تقوی، استاد عبدالله شهبازی و استاد رسول جعفریان بخشی از مطالعات و گاه مباحث خویش را به ایشان معطوف می کنند.

به عنوان نمونه در بین شاگردان ایشان، فقط استاد ابوالحسنی، 10 کتاب و ده ها مقاله برای غبارروبی از چهره شیخ می نویسد و از بنیانگذاران مکتب بازنگری و بازنگاری مشروطه قلمداد می شود.

جلوه این تاثیر، در اولین ویژه نامه مطبوعاتی تجلیل از شیخ فضل الله در مجله کوثر (سال 58)، به خوبی دیده می شود.

نویسندگان و عوامل اجرایی نشریه کوثر مثل مرحومان ابوالحسنی و کیاعلی کیا، استاد میرسپاه و آقای حمیدیا، همه از شاگردان لنکرانی هستند.

اینها همه به برکت زمینه سازی های مرحوم آیت الله لنکرانی است.

به جدّ معتقدم، تاریخ نگاری انقلاب ما در شکستن طلسم تحریف درباره شیخ فضل الله، وامدار آیت الله لنکرانی(ره) و امام خمینی(ره) است.

من شواهد زیادی برای اثبات این مدعا دارم که فعلاً طلبتان باشد.

به نظر شما چه امتیازاتی در آیت الله لنکرانی هست که اطلاعات ایشان درباره شیخ فضل الله نوری را برای تاریخ نگاران ارزشمند می کند؟ اولین نکته، مناسبات دیرین بیت آیت الله لنکرانی با شیخ فضل الله است که دست کم به بیش از 40 سال قبل از مشروطه بر می گردد.

شیخ حسین فاضل (جد لنکرانی) از اساتید شیخ نوری و نیز استادِ سید جمال الدین اسد آبادی و دو پیشوای مشروطه، مرحومان طباطبایی و بهبهانی بود.

همچنین شیخ حسن (عموی لنکرانی) افتخار شاگردی شیخ شهید را داشت.

پدر مرحوم لنکرانی (حاج شیخ علی) هم از یاران و همفکران نزدیک مرحوم شیخ بوده و با هم ارتباط خانوادگی داشتند.

وقتی شیخ شهید از هجرت کبرای قم در صدر مشروطه به تهران باز می گردد، مرحوم لنکرانی بـه هـمراه پدرش در مراسم استقبال از شیخ فضل الله و بعد تحصن ایشان در حرم حضرت عبدالعظیم(ع) شرکت می کند و اینجاست که از نزدیک در متن ماجرای مشروطه قرار می گیرد.

علاوه بر این، عزت نساء خانم (گلین خانم) همشیره پیشکارِ شیخ شهید (آقا محمد باقر مظاهری)، همسر مرحوم حاج شیخ علی لنکرانی بود و به اصطلاح زن بابای شیخ حسین لنکرانی می شد.

برادر دیگر عزت نساء، اعتماد الاطباء، هنگام ترور نافرجام شیخ (ذی حجه 1326ق) طبیبِ معالج ایشان بود.

آقای لنکرانی با توجه به این سوابق، خاطرات بسیار ارزنده ای از مجاهدات اسلامی ـ ملّی شیخ شهید داشت.

تاریخ نگاران انقلابی برای غبارروبی از چهره شیخ فضل الله، این گونه روایات را به شکل تاریخ شفاهی با اسناد مکتوب مخلوط کردند و پادزهری بر ضد تاریخ نگاری سکولار ساختند.

شیخ فضل الله نوری خودش برخوردی مستقیم با مرحوم لنکرانی داشته است؟ اگر داشته اظهار نظری درباره آقای لنکرانی هم کرده یا خیر؟ شاید تعجب کنید اما به واسطه ارتباط نزدیک خانوادگی، شیخ فضل الله بارها به منزل لنکرانی آمده و در یکی از دیدارها از آینده درخشان لنکرانی خبر می دهد.

حجت الاسلام حاج شیخ ابوذر بیدار، از روحانیان مبارز اردبیل و دوستان دیرین لنکرانی، نقل می کردند: روزی از مرحوم لنکرانی پرسیدم آیا شما حاج شیخ فضل اللّه نوری را دیده بودید؟ آهی کشید و گفت: بله، دیده بودم.

حاج شیخ به منزل ما می آمد و با پدرم آشنا بود.

من 12 یا 14 سال داشتم که ایشان به منزل ما آمد و من در آن زمان سیوطی و جامی و.

را خوانده و در ادبیات عرب، ورودی داشتم.

پدرم مرا معرفی کرد و گفت: ایشان بنده زاده ـ حسین ـ دستبوس شما است.

شیخ از پدرم پرسید حسین چه می خواند و تحصیلاتش چیست؟ گفت ایشان الفیّه و شرح جامی و اینها را خوانده است.

بعد شیخ گفت: خوب، حالا ببینیم آقا حسین چه چیزهایی را خوانده و بلد است؟ شعری را از سیوطی از من پرسید و من معنا و شواهد لغوی و دستوریِ آن را گفتم و وجه استشهاد و استدلال مصنّف به آن بیت را شرح دادم.

مرحوم شیخ خیلی خوشحال شد و مرا بغل کرده، پیشانی مرا بوسید و به من جایزه داد و به پدرم خیلی توصیه مرا نمود و گفت: پسر شما آینده اش درخشان است و من هم حاضرم به او درس بدهم.

.

گذشته از این پدرم (مرحوم استاد مُنذِر) از مرحوم لنکرانی شنیده بود که مرحوم حاج شیخ یک قرآنی را در همان نوجوانی به ایشان داده است.

پدرم می فرمود: من این قرآن را ندیده بودم اما بعد از رحلت آیت الله لنکرانی وقتی که کتاب های ایشان را نگاه می کردم، به قرآن بزرگی برخوردم که قطع رحلی داشت.

دیدم شیخ فضل الله با آن خط زیبایش در صفحه اول، یک دو سطری نوشته و مُهر کرده است.

بعد این قرآن جزو کتاب های اهدایی خاندان مرحوم لنکرانی به کتابخانه آیت اللّه مرعشی، به قم برده شد و متاسفانه نتوانستم بار دیگر آن را ببینم و از خط شیخ کپی بردارم .

احتمالاً آن جایزه ای که گفتم مرحوم شیخ به لنکرانی داده، همین قرآن بوده است.

دقیق نمی دانم الآن کجاست ولی شاید هنوز در کتابخانه آیت الله مرعشی باشد.

مرحوم لنکرانی غیر از شیخ فضل الله نوری با کدام رجال دیگر عصر مشروطه ارتباط داشت؟ بله.

ایشان درس مرحوم آخوند خراسانی را درک کرده بود و به واسطه پدرش، با مرحوم سید محمد طباطبایی ارتباط خانوادگی داشت.

نیز با جمع زیادی از رجال و فعالان مشروطه، مثل مستشارالدوله، صمصام السلطنه، میرزا حسن خان مستوفی الممالک، میرزا حسن خان مشیرالدوله پیرنیا، میرزا حسین خان مؤتمن الملک، امام جمعه خویی، شهید سیدحسن مدرس، سید محمد تقی هراتی، میرزا عبداللّه خان کاوه، مرحوم بامداد، کاشف السلطنه، مورخ الدوله سپهر، و.

آشنا بود و با آنان، در حدود اهداف مشترک، دوستی و همکاری داشت.

مثلاً آقای حسین شاه حسینی نقل می کرد: مرحوم محمدی (غلام مجاهد) -از مجاهدان صدر مشروطه و یاران ستارخان- یکی از دوستان صمیمی لنکرانی بود.

محمدی در جریان انتخابات مجلس چهاردهم، با انصراف از کاندیداتوری اردبیل به نفع لنکرانی، راه را برای ورود او (به عنوان وکیل اردبیل) به مجلس 14 باز کرد .

معاشرت لنکرانی با رجال صدر مشروطه، دومین عاملی است که ایشان را از اسرار پنهان مشروطه، مطلع می کند و اظهارات او را برای مورخان برجسته می سازد.

به اعتقاد شما تاثیر شهید آیت الله شیخ فضل الله نوری در ارتقای بینش سیاسی مرحوم شیخ حسین لنکرانی چیست؟ به نظر من بصیرت سیاسی مرحوم لنکرانی و هوشمندی او در مبارزه با استعمار انگلیس و آمریکا، ریشه در اطلاعات و تجربیات ارزنده ایشان از دوران مشروطه و تاثیرپذیری از بینش تاریخی شیخ فضل الله دارد.

آشنایی و ارادت دیرین به شیخ، در خلوص و پختگی سیاسی و مبارزاتی ایشان و تشخیص دقیق دوستان و دشمنان ایران و اسلام در اواخر قاجار و طول دوران پهلوی، نقش بسیار داشت.

مثلاً اگر ماهیت حقیقی وثوق الدوله، (عاقد قرارداد ننگین 1919)، برای مرحوم لنکرانی بیش از دیگران روشن بود چون از سال ها پیش، نقش وثوق الدوله و یار معلوم الحال وی حسینقلی خان نوابِ دو تذکره ای ! را در زمینه سازی شهادت شیخ شهید می دانست و از آن دلی پرخون داشت.

ایشان معتقد بود با اغفال مرحوم عضدالملک (اولین نایب السلطنه احمدشاه و مرید شیخ شهید) این کار صورت گرفت.

آشنایی ایشان با دست ها و دسیسه های پنهان، او را به یکی از یگانه های دوران در دانش دشمن شناسی تبدیل کرد.

در پایان اگر ممکن است برایمان از خاطرات آیت الله لنکرانی در روزهای اعدام شیخ فضل الله بگویید.

پس از اشغال تهران و دستگیری حاج شیخ فضل الله نوری، به خاطر صمیمیتی که میان شیخ شهید و پدر مرحوم لنکرانی بوده، بعضی از اصحاب و همرزمانِ نزدیک شیخ (مثل آیت اللّه عبدای طالقانی) در منزل آقای لنکرانی مخفی می شوند تا جان خود را از دست بعضی از دشمنان کینه جو نجات دهند.

اگر نفوذ حاج شیخ علی در منطقه سنگلج نبود، چه بسا آنها را هم به قتل می رساندند.

آقای لنکرانی خاطره بسیار جالبی از روزهای اعدام شیخ نقل می کرد.

می فرمود: در شب قبل از شهادت شیخ، خواب دیدم مرحوم شیخ در وسط میدان توپخانه ایستاده و مقداری حیوانات وحشیِ مختلف ـ گرگ، سگ، روباه، خوک و غیر ذلک ـ دور و بر ایشان را گرفته اند.

یکی از اینها که خوک بود، بلند شد و عمامه شیخ را از سرش انداخت، بعد جانورها همه هجوم آوردند و به روی شیخ ریختند و شیخی، نماند.

! من با حال گریه از خواب بیدار شدم، پدرم، وقتی فهمید گفت: پسر، خوابت را برای آقایانی که اینجا هستند نگو که اینها دلشان می ترکد! صبح فردا یعنی روزی که نزدیک غروب آن، شیخ را به دار زدند، دوستان پدرم در بیرونی پیش ایشان بودند و راجع به عاقبت شیخ به مثنوی تفأل زدند.

به این بیت رسیدند که: مدتی معکوس گردد کارها شحنه را دزد آورد بر دارها! پدرم در حال ناراحتی فرمود : .

لا حول و لا قوه الا باللّه العلی العظیم.

نزدیک غروب آن روز پدرم برای اقامه نماز مغرب و عشا به مسجد می رفتند که مرحوم سرهنگ امیرقلی خان ماکویی با اسب سفید بزرگی، چهار نعل می آمد، به آقا که رسید از اسب به زیر افتاد و خاک کوچه را به سرش می ریخت.

گفت در راه می آمدم، به توپخانه رسیدم، دیدم شیخ بالای دار است… ! در این مصاحبه نکات مهم و تازه ای گفتید.

از شما بسیار سپاسگزاریم که وقت خود را در اختیار خوانندگان فرهیخته نشریه قرار دادید.

نام نویسنده: در گفتگو با حجت الاسلام محمدصادق ابوالحسنی نشریه معارف رهبری شماره 114 انتهای متن/ http://fna.

ir/a1g28f نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: مشروطه - تاریخ - آیت الله - جمهوری اسلامی - اسلامی - مصوبات مجلس - جمهوری - ایران - روحانیت - مجلس - رشته - قانون اساسی - سیاست ایران - سیاسی - قانون - کشور - شهید - ماندگاری - اصفهانی - اجتماعی - اندیشه - خمینی - رهبری - امروز - نظارت - نوری

آخرین اخبار سرویس:
حضور رییس ستاد کل نیروهای مسلح در تشییع پیکر خادم الحسین «افشردی» + تصاویر

وزیر دفاع ایران با نخست وزیر جمهوری آذربایجان دیدار کرد

سومین هفته علمی تمدن نوین اسلامی

نشست کارگروه فرهنگی در تبلیغات اسلامی کردستان برگزار شد.

تذکرات امروز نمایندگان به مسئولان کشور درخصوص مشکلات زلزله زدگان

فیلم/ بیانات صریح رهبر انقلاب درباره عدالت

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: برای حل مسائل روز تحت تاثیر فرهنگ غربی قرار نگیریم

انتخاب نفرات اعزامی به مسابقات انتخابی المپیک جوانان

حقایقی هولناک از حادثه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج که برای اولین بار گفته شد + جزییات

چرخش 180 درجه ای تندروها/ دیروز منتقد خرید هواپیما؛ امروز دلواپس نوسازی ناوگان هوایی

واکنش روحانی به درگیری های خیابان پاسداران/ حمایت از پلیس

اظهارات محسنی اژه ای در خصوص حوادث منطقه پاسداران

واعظی: با مقصران سقوط هواپیما برخورد خواهد شد/ در اتفاقات خیابان پاسداران با مدارا برخورد شد

نوبخت: دولت آمادگی قطع یارانه خانوارهای پردرآمد را دارد

نسبت خویشاوندی در قیامت کارساز نخواهد بود/ نام و عنوان مهم نیست؛ ایمان و عمل اهمیت دارد

استخدام مدیر مالی و مدیر طرح و برنامه در شرکت معتبر در تهران

چرا از خلبانان چک های 400 میلیونی گرفته می شود؟

مخالفت خانواده شاکر با درخواست مهدی قائدی

نوبخت: چگونه می توان حساب و تراکنش مالی 80 میلیون نفر را بررسی کرد؟

تصویری از پیکر مطهر شهید محمد حسین حدادیان +نحوه شهادت

بررسی هدفمندی یارانه ها به کمیسیون تلفیق ارجاع شد

«دعا و اذان» موضوع نشست تخصصی شورای عالی قرآن

فیلم/ سخنان تکان دهنده مادر شهید حدادیان

معاون سازمان برنامه و بودجه مطرح کرد مشارکت بخش عمومی - خصوصی راهکار افزایش کارآمدی طرح های عمرانی

برگزاری نشست استاندار با شورای استان تهران

دهیار روستای قمصر منصوب شد.

سفر زیارتی بانوان جانباز به مشهد

شورا، حقوق و مطالبات کارگران شهرداری را دنبال می کند/تغییر هیات رییسه با ابهامات قانونی دنبال نشد

تذکرات امروز نمایندگان به مسئولان کشور درخصوص مشکلات زلزله زدگان

مراسم تشییع شهید محمدحسین حدادیان فردا ساعت 9 صبح برگزار می شود

امید وهاب زاده دیدار وزیر خارجه اسپانیا با دبیر شورای عالی امنیت ملی

بررسی شرایط اقتصادی کشور در مجمع دانش آموختگان دانشگاه های تبریز

نهادهای مسئول، این حادثه را با سرعت و به دقت بررسی کنند

رفع تصرف سه هکتار از اراضی ملی سیرجان

دوری از آموزه های وحیانی موجب گرفتاری و خسران بزرگی برای فرد می شود

آزمون انتخابی نمایندگان نابینای ایران در مسابقات بین المللی قرآن

رشد ایران پس از انقلاب با وجود تحریم ها

نوبخت: قطع یارانه پردرآمدها تا سه ماه آینده شدنی نیست

اعتبار 2500 میلیاردی برای آبیاری نوین در سال آینده

قدردانی مدیرعامل مجمع خیرین مدرسه ساز استان آذربایجان غربی از بانک ملت

مدرسه امام صادق(ع) نی ریز میزبان سوگواران فاطمی

فیلم/ آقای وزیر آیا برای شما هم پیامک درمان ریزش مو میاد؟

اختصاص 100 میلیارد تومان برای پیشگیری از بیماری های مشترک بین انسان و دام

گروهی افراطی با پوشش دراویش وارد معرکه شدند/حساب آنها از دراویش جداست

دکتر محمود احمدی نژاد با ارسال نامه ای به مقام معظم رهبری، خواستار برکناری رییس قوه قضاییه و برگزاری انتخابات زود هنگام ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی شد

لاریجانی درگذشت پدر شهیدان عبوری را تسلیت گفت

وزیر کشور شهادت تعدادی از نیرو های ناجا و بسیجیان را تسلیت گفت

آخرین وضعیت عملیات «سقوط هواپیما»/ آشوبگران هیچ نسبتی با مردم گناباد ندارند/ آغاز چکش کاری بودجه در شورای نگهبان/ استصضاح وزیر کار کلید خورد

نماینده مجلس: کسانی که برای خرید هواپیمای نو کارشکنی کردند از ملت عذرخواهی کنند

نماینده مجلس: کسانی که برای خرید هواپیمای نو کارشکنی کردند از ملت عذرخواهی کنند

مجلس فردا جلسه علنی دارد

بوی نامطلوب فاضلاب در شرق شیراز زیبنده این شهر فرهنگی و گردشگری نیست

خلجی، جعفری آسمان، مقصد مسافران هواپیمای یاسوج!

وزیر بهداشت با انتشار فیلمی از دراویش گنابادی نوشت تبریک برای مقابله با آن جنایت هولناک و خشونت کم نظیر

مسافران آسمان در هواپیمای ایران

سرعت عمل و جدیت دستگاه قضا در برخورد با عوامل مخلّ امنیت در حوادث اخیر خیابان پاسداران تهران

ظرفیت مرکز نگهداری معتادان متجاهر افزایش می یابد

ساختمان های غیرمقاوم پایان کار نمی گیرند

پیام تسلیت استاندار ایلام در پی سانحه سقوط هواپیمای تهران- یاسوج

تسریع در ساخت فاز دوم زائرسرای راهیان نور قزوین در خرمشهر

اتحادیه اروپا تحرک لازم را برای حفظ برجام از خود نشان نداده است

دستور ویژه وزیر علوم برای راهیان نور دانشگاهیان

دیدار وزیر امور خارجه هلند با دبیر شورای عالی امنیت ملی

شوراها می توانند کمک و پشتیبانی خوبی برای ایجاد اشتغال باشند

کمک بی چشمداشت راننده تاکسی به سفیر هند

افزایش تعداد مصدومان حادثه قطار نیشابور به 4 نفر

احراز هویت سرنشینان هواپیما در یاسوج انجام می شود

تکاوران ارتش در کنار لاشه هواپیمای سقوط کرده + عکس

بقایای لاشه هواپیمای سقوط کرده از نزدیک + عکس

مراسم درختکاری با حضور روحانیون کرمان برگزار می شود

تصاویر/ وداع با پیکر شهید محمد حسین حدادیان در معراج الشهدا

دولت آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده/ برجام نمونه ای از دیپلماسی صبورانه بود

کارشناسان برتر المپیاد نمایندگی های گروه سایپا معرفی شدند

اختطاف بیش از 90 دختر نوجوان در نایجریا

بهره گیری از ابزارهای نوین کارآمدی تبلیغ دین را دو چندان می کند

ممنوعیت اعطای هرگونه تسهیلات از محل اعتبارات دولتی به مقامات

کسب رتبه نخست در ارسال مقالات به دبیرخانه جشنواره علامه حلی

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در تاکسی ماکسیم در کرمان

تلاش وهابیت انگلیسی برای انحراف فکری جوانان/ لزوم هوشیاری جدی حوزه های علمیه

شوراهای برنامه ریزی استان موظف به تامین اعتبار مجتمع های اداری در حال ساخت شدند

استخدام تحلیلگر سیستم های نرم افزاری و برنامه نویس در تهران

برگزاری با شکوه نماز وحدت در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

همکاری جمهوری آذربایجان و ایران برای تولید تجهیزات نظامی مشترک

جویبار میزبان برگزاری یادواره شهدای گردان مسلم لشکر 25 کربلا

پس از 100 روز کلنگ زنی در سرپل ذهاب آغاز نشده است

هشدار نماینده مهریز و بافق درخصوص خشکسالی

گوشه و کنار استان به قلم خبرنگاران

یادواره دانش آموز شهید دبیرستان دخترانه شهید بنت الهدای صدر خرم آباد برگزار شد

بیانیه گرامیداشت سالروز آغاز عملیات خیبر

مجلس فردا جلسه علنی دارد

پیکر شهید حبیب الله سنگونی در نیشابور دوباره به خاک سپرده می شود

بوی نامطلوب فاضلاب در شرق شیراز زیبنده این شهر فرهنگی و گردشگری نیست

سخنگوی دولت: حذف دهک های پردرآمد طی 3 ماه امکانپذیر نیست

جست وجوی پیکر صیادان مفقود شده در دریا

تصمیم گیری درخصوص هزینه کرد یارانه ها به کمیسیون تلفیق ارجاع شد

برگزاری آزمون انتخابی مسابقات بین المللی قرآن نابینایان با حضور چهره های مطرح

مقرر شد پرونده کسانی که با اقداماتی شبیه داعش عزیزان ما را بشهادت رساندند، هرچه سریع تر تکمیل شود/تاکید درباره سرعت عمل و جدیت دستگاه قضا در برخورد با عوامل مخلّ امنیت در حوادث اخیر خیابان پاسداران تهران

فقر مانع ازدواج نیست

ظرفیت مرکز نگهداری معتادان متجاهر افزایش می یابد

بررسی موضوع هدفمندی یارانه ها در بودجه 97 به کمیسیون تلفیق ارجاع شد

بازنگری و بازنگاری تاریخ مشروطه و نقش آیت الله لنکرانی در آن

بازنگری و بازنگاری تاریخ مشروطه و نقش آیت الله لنکرانی در آن