مطالب مرتبط:
10 روش درآمدزایی برای مترو تهران
مترو تهران درگیر مشکلات ساختاری
سردار باقری و هیئت همراه دمشق را به مقصد تهران ترک کردند
هیات مدیره اتحادیه مدغم قرآنی استان تهران مشخص شد+اسامی
ابراز امیدواری شهردار تهران نسبت به بهبود کیفیت خودورهای داخلی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 مهر 1396 ساعت 00:002017-10-21اقتصادي

10 روش درآمدزایی برای مترو تهران


- 10 فاکتور پول ساز برای مترو تهران به منظور تغییر ریل مالی از یارانه های دولتی و قیمت بلیت به درآمدهای پایدار شناسایی شد.

نتایج یک مطالعه در مترو تهران که دکتر سیدمحسن علیزاده طباطبایی، کارشناس، صاحب نظر و فعال در حوزه شبکه حمل ونقل ریلی درون شهری انجام داده است، راهکارهایی برای رفع دو چالش درآمدی و اعتباری مترو که موجب تنگنای مالی در حوزه بهره برداری از مترو شده، ارائه کرده است.

این مطالعه از دو مسیر مختلف موضوع را تجزیه و تحلیل کرده است؛ نخست از مسیر تجربه متروهای مشهور جهان در 12 شهر که عمدتا شهرهای بزرگ را شامل می شود، با این هدف که فاکتورهای پول ساز از نوع درآمد پایدار برای مترو سنگین درون شهری را شناسایی کند و دوم تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده از سوی 20 نفر از نخبگان صنعت مترو در تهران، به این ترتیب که شرایط اقتصادی مترو تهران را با دیگر متروهای جهان تطبیق دهند و مشخص کنند کدام یک از فاکتورهای پول ساز در مترو تهران قابل تحقق است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد، یکی از دو چالش اعتباری مترو تهران در حوزه بهره برداری، اتکای دیرینه به نحوه قیمت گذاری بلیت مترو است.

به بیان دیگر متولی بهره برداری مترو تهران همواره با این چالش روبه رو است که چطور بلیت مترو را قیمت گذاری کند تا بتواند هزینه های خود را بهتر پوشش دهد.

هزینه های مترو مشتمل بر هزینه های عملیاتی و بهره برداری، نیروی انسانی، تعمیر و نگهداری ناوگان، قطعات یدکی و تامین ایمنی سیستم خدمت رسانی است.

چالش دوم به تکالیفی که دولت و شهرداری در قبال تامین مالی مترو دارند، باز می گردد.

در حوزه بهره برداری مترو، بعد از محاسبه هزینه ها در آغاز هر سال، قیمت تمام شده بلیت محاسبه می شود اما این نرخ به طور کامل هزینه سفر با مترو را پوشش نمی دهد.

قیمت بلیت مترو تهران برابر قانون به سه قسمت مساوی تقسیم می شود که یک سوم از آن بر دوش مسافران مترو است و دوسوم دیگر را نیز دولت و شهرداری به نسبت مساوی و تحت عنوان یارانه پرداخت می کنند.

اما آنچه در حال حاضر رخ می دهد حتی با قانون موجود نیز هماهنگی ندارد به این ترتیب که مسافران مترو از طریق خرید بلیت کمتر از یک سوم هزینه سفر با مترو را پرداخت می کنند و افزون بر این دولت هم سهم خود را به شکل سخت، کند و اغلب ناچیز و معادل کمتر از یک سوم، به شهرداری پرداخت می کند؛ طبق مطالعه صورت گرفته توسط سید محسن علیزاده طباطبایی، مجموع درآمد ناشی از فروش بلیت و درآمدهای ثانویه شرکت بهره برداری مترو تهران در سال 94، صرفا 24 درصد از هزینه های متولی بهره برداری از مترو را پوشش داده است.

همچنین بر اساس بودجه مصوب شهرداری تهران و شرکت ها و سازمان های تابعه در سال جاری، دخل و خرج متولی بهره برداری مترو چیزی حدود یک هزار و 200 میلیارد تومان برآورد می شود.

بر اساس محتوای این مطالعه، درآمد متولی بهره برداری مترو تهران مطابق ردیف های درآمدی متروهای جهان است که مشتمل بر دو سرفصل درآمد عملیاتی و درآمد ثانویه (غیرعملیاتی) است.

درآمد عملیاتی حاصل از فروش بلیت است و درآمدهای ثانویه نیز عمدتا از محل تبلیغات محیطی در مترو و نیز اجاره اماکن و غرف متعلق به ایستگاه های مترو حاصل می شود.

در این مطالعه 21 فاکتور افزایش درآمد پایدار مترو با تکیه بر تجربیات 12 مترو مشهور جهان شناسایی شده است که در این بین 10 فاکتور از بیشترین وزن در این زمینه برخوردار هستند.

این تحقیق با شناسایی راهبردهای کسب درآمد متروهای مشهور جهان، راه های دسترسی به درآمد پایدار و پوشش دهنده هزینه های بهره برداری مترو توسط شرکت متولی مربوطه را معرفی می کند.

از بین 12 شهر دارای متروهای مشهور جهان، کارنامه ملی مترو هنگ کنگ نقشه صحیح و قابل پیاده سازی مترو تهران در حوزه کسب درآمد را ارائه می کند و می تواند سرمشق مثبتی برای بسیاری از متروهای نوپای جهان باشد.

گردانندگان مترو تهران نیز با مرور این مطالعه از اینکه چگونه می توانند از چالش قیمت گذاری بلیت و نیز وابستگی کامل به کمک های شهرداری و یارانه دولتی نجات یابند، مطلع خواهند شد.

کارنامه هنگ کنگ نشان می دهد متولی بهره برداری مترو در تهران با اتکا به 10 فاکتور پول ساز می تواند ابتدا میزان استفاده شهروندان از مترو در سفرهای درون شهری را افزایش دهد و در گام بعدی به واسطه این رشد، نرخ سفر با مترو در پایتخت و حومه، درآمد از محل فروش بلیت را به حد قطع وابستگی به یارانه های دولتی برساند.

در هنگ کنگ درآمد عملیاتی حاصل از فروش بلیت به جای اینکه از محل افزایش سالانه بهای بلیت تقویت شود، از محل فروش تعداد بیشتر بلیت ناشی از استفاده بیشتر شهروندان آن شهر از مترو رشد می کند.

درآمد بلیت فروشی در مترو هنگ کنگ، نه تنها هزینه های عملیاتی بهره برداری را پوشش می دهد، بلکه میزان درآمد آن معادل 5/ 1 برابر هزینه های عملیاتی مترو این شهر است و 75 درصد از کل درآمد مترو هنگ کنگ را شامل می شود.

در عین حال درآمد غیرعملیاتی مترو هنگ کنگ نیز 25 درصد از هزینه های شرکت بهره برداری این مترو را پوشش می دهد.

بنابراین در حالی که در عمده شهرداری ها، دولت های محلی و حکومت های مرکزی یارانه هایی را به شرکت های متولی بهره برداری متروها پرداخت می کنند و این یارانه ها معمولا بین 40 تا 50 درصد از کل منابع مالی مورد نیاز است، اما مترو هنگ کنگ کاملا از این قبیل یارانه ها بی نیاز بوده و سهم دولت ملی و دولت محلی در بحث تامین مالی مترو صفر است.

مسیر انحرافی تامین مالی مترو مطالعه مذکور همچنین مسیر انحرافی تامین مالی مترو در شهرها را نشان می دهد؛ به این معنا که اگر متولی بهره برداری مترو به دنبال افزایش قیمت بلیت برای تامین هزینه های خود باشد، به هدف مورد انتظار دست پیدا نمی کند.

آنچه این نگاه را غلط و انحرافی معرفی می کند، مقایسه قیمت بلیت هنگ کنگ و متروهای 11 شهر دیگر جهان است.

قیمت بلیت مترو هنگ کنگ در پایین ترین سطح نه تنها در جمع 12 مترو مورد مطالعه، بلکه در مقایسه با 56 مترو در دیگر شهرهای جهان قرار دارد؛ اما با وجود این بهای پایین بلیت، درآمد عملیاتی مترو هنگ کنگ در رتبه اول در میان 12 مترو مورد مطالعه است.

بر این اساس هنگ کنگ یک نمونه نادر از بهترین مدل مالی اداره مترو را مبنا قرار داده و به واسطه آن توانسته به عنوان یک مترو سود آور ، به سرمشق دیگر شهرها تبدیل شود؛ این در حالی است که اغلب متروهای جهان حتی در بسیاری از شهرهای توسعه یافته، در زمینه بهره برداری زیان ده و در نتیجه وابسته به یارانه دولتی هستند.

قیمت پایین بلیت در مقایسه با درآمد بالای بلیت فروشی، یارانه صفر، سودآوری و نرخ استفاده بالا از مترو، چهار ویژگی ممتاز مترو هنگ کنگ به شمار می رود.

این تحقیق نشان می دهد اگر با تأسی از تجربیات متروهای 12 شهر شامل بارسلونا، هنگ کنگ، مونترال، نیویورک، سنگاپور، واشنگتن، لندن، لس آنجلس، مکزیکوسیتی، سانتیاگو، سائوپائولو و استکهلم، 10 فاکتور پول ساز در اولویت شرکت متولی بهره برداری مترو تهران قرار بگیرد، این ظرفیت در مترو وجود دارد که ظرف هشت سال، تهران و حومه را به یک مجموعه شهری ریل پایه تبدیل کند.

طبیعی است که در این دوره گذار یارانه های دولتی و کمک های شهرداری باید همچنان به مترو تخصیص یابد، اما به مرور این یارانه ها رو به کاهش گذاشته و مترو به سمت سودآوری حرکت خواهد کرد.

در عین حال نسبت 75 به 25 درآمدهای بلیت فروشی و سایر درآمدهای مترو هنگ کنگ، علامت دیگری از چگونگی افزایش درآمد پایدار برای مترو را افشا می کند، به این ترتیب که شرکت های متولی بهره برداری مترو در پایتخت باید همزمان با جذب سفر بر تقویت درآمدهای ثانویه نیز متمرکز شوند.

طبعا برای اینکه درآمدهای ثانویه از محل اجاره غرف و فضاهای ایستگاه مترو به صاحبان برخی فعالیت ها افزایش می یابد اما نکته قابل توجه این است که در کنار این افزایش نرخ، جذب سفر از طریق مترو و در نتیجه درآمد عملیاتی مترو (از محل بلیت فروشی) نیز به شکل غیرمستقیم از آن تاثیر می پذیرد و رشد خواهد کرد.

بر این اساس شرکت متولی بهره برداری مترو می تواند با یک تیر دو نشان را هدف قرار دهد.

مهمترین فاکتور شناسایی شده برای افزایش درآمدهای پایدار مترو، افزایش ایستگاه ها و ایجاد خطوط سریع السیر بین پایتخت و حومه است.

مترو شهر تهران با جمعیت شب خواب 8 میلیون و 737 هزار نفر، در حال حاضر 7 خط به طول تقریبا 220 کیلومتر خط در حال بهره برداری (به جز خط 6) دارد که مشتمل بر حدود 120 ایستگاه است.

این در حالی است که در هنگ کنگ با جمعیت هفت میلیون نفری، 10خط مترو وجود دارد و در بارسلون نیز 11 خط با 163 ایستگاه فعال است.

بنابراین طبق این مطالعه باید در گام اول به افزایش طول خطوط و ایستگاه ها با پوشش حومه متمرکز شد.

دومین مولفه پول ساز مترو، کاهش سرفاصله حرکت قطارها و نیز کاهش میزان زمان انتظار در ایستگاه مترو است.

طبق این مطالعه سرفاصله مترو تهران در سال گذشته بین 7 تا 15 دقیقه بوده و زمان انتظار در برخی خطوط به بیش از این میزان هم می رسد که موجب ایجاد نارضایتی مسافران برخی خطوط شده است.

کارشناسان معتقدند این نرخ اگر در همه خطوط هفتگانه مترو به زیر 5 دقیقه کاهش یابد، موجب تحول ذهنی وسیعی در ذهن شهروندان نسبت به مترو می شود.

هدایت برندها به نمایشگاه های دائمی و موقت برای فروش کالا در ایستگاه های مترو، ایجاد جذابیت در محدوده ایستگاه های مترو، ایجاد جذابیت در محدوده های ایستگاهی مترو، بهبود شرایط متغیرهای فنی و راحتی سفر در مترو، ایجاد فروشگاه های زنجیره ای در ایستگاه ها به منظور فروش مایحتاج روزانه مسافران، بهبود آداب و رفتار خدمه و نیروهای مترو، ایجاد رستوران و سینما در ایستگاه های مترو، مدرن سازی ناوگان مترو و نیز توسعه فعالیت های غیرمسافری اما جذب کننده سفر در مترو، به ترتیب در زمره 10مولفه پول ساز متروها به شمار می روند.

افزون بر یافته های این مطالعه، کارشناسان تاکید می کنند با توجه به اینکه عموما کمک های دولتی به شکل ضعیف تزریق می شود، وابستگی مترو به یارانه دولتی یا کمک شهرداری بسیار مضر است.

این در حالی است که سرمشق هنگ کنگ ثابت می کند در ایده آل ترین شکل ممکن امکان استقلال مترو با تکیه بر منابع درآمدی پایدار وجود دارد.


کلید واژه ها: مترو - مترو تهران - تهران - هزینه - درآمد - شهرداری - قیمت - مطالعه - دولت - مسافران - علیزاده - مالی - قیمت تمام شده - یارانه - تامین - قانون - جهان - محسن - حمل ونقل - اقتصادی - اطلاعات - نخبگان - ایمنی - بودجه - گزارش - رسانی - شرایط - مشهور - فروش - درصد

آخرین اخبار سرویس:
چین بر حفظ حقوق مالکیت معنوی متمرکز می شود

ساختمان های جدید جای بلوک های آسیب دیده ساخته می شود

واژه نشان برای بیشتر مسوولان شناخته شده نیست

رشد 215 درصدی تخت های اقامتی چهارمحال و بختیاری

با افزایش خودسرانه قیمت نان در ورامین برخورد قانونی می شود

دومین مرد ثروتمند عربستان بازداشت شد

مواد عجیبی که در ساخت پارچه استفاده می شوند

استخدام مدیر فروش،بابیمه،حقوق خوب در آذربایجان شرقی

استخدام مهندس برق،آقا،باسابقه ترجیحا زمینه سیستم اعلام حریق

تصاویری از نسخه های آزمایشی گوشی شیائومی می میکس 3 لو رفت!

هر 3400 مسافر یک واگن مترو

فعلا ارز نخرید

نجفی: وضعیت ایمنی خط 7 مترو بحرانی بود /هزینه ها و درآمدهای شهرداری را منتشر می کنیم /ساخت و ساز روی گسل های تهران اشتباه بود /نسبت به محیط زیست احساس مسئولیت کنید

نظارت بیشتر روی کیفیت نان/وزارت کشاورزی قیمت گندم را به نرخ جهانی نزدیک کند

استخدام کارمند سایزگیر،جهت سایز گیری و تحویل البسه در تهران

واحدهای مسکن مهر بیمه بودند/ دستور 2 سال استمهال وام مسکن مهر را دادم

اپل استارت آپ فعال در زمینه هدست های واقعیت افزوده را تصاحب کرد

ایسوس از نمایشگر 32 اینچی گیمینگ ROG رونمایی کرد

انتقاد غرضی از میزان کارمفید در ادارات

مشخصات شیائومی می 7 فاش شد

Sony Mobile چشم اندازی از آینده و روندهای آتی را به اشتراک می گذارد

کامپیوترهای مبتنی بر هوش مصنوعی انویدیا به بازار می آیند

چالش 100 روزه ایلان ماسک برای ساخت بزرگترین باتری دنیا با موفقیت به انجام رسید

افزایش خودسرانه قیمت نان تخلف است

دستور 2 سال استمهال وام "مسکن مهر" را داد

کاهش ارزش لیر ترکیه رکورد زد

استاندار: موانع سرمایه گذاری چهارمحال و بختیاری سریع تر رفع شود

تکان های رو به جلو در بورس تهران

احتمال تمدید توافق کاهش عرضه اوپک

بزرگ ترین و طولانی ترین خطوط متروی جهان

افزایش رسمی قیمت نان در تهران از 4 آذر

ایجاد 28 هزار فرصت شغلی در آذربایجان شرقی با اجرای طرح اشتغال فراگیر

نمایشگاه بین المللی لوازم خانگی گشایش یافت

بهره برداری از ساختمان مستقل پایش و کنترل گاز در بندرعباس

برای تمام واحدهای مناطق زلزله زده پرونده خسارت تشکیل می شود

میزگرد تخصصی «بررسی راهبردها و سیاست گذاری حوزه ایذر» برگزار شد

شبکه برق در مناطق زلزله زده مشکلی ندارد

بهترین هاچبک زیر 100 میلیون در بازار ایران

در تجارت فرامرزی جایگاه مناسبی نداریم

آخوندی: استمحال وام های مسکن مهر آسیب دیده در زلزله به مدت 2 سال

آخوندی: 2 سال استمهال وام مسکن مهر زلزله زدگان/مسکن مهر بیمه بود

مشکل آسیب طوفان به شبکه توزیع برق ازگله رفع شد

پرداخت 7 هزار و ششصد و هفتاد و پنج میلیارد ریال تسهیلات به زلزله زدگان

جزییات کاهش قیمت بلیت «مترو» در ساعات غیرپیک

پر ترافیک ترین متروهای جهان+قیمت بلیط و عکس

کتابگردی با آیین هفت خوان رستم در شهرکتاب مرکزی

5 درصد زمین های کشاورزی کشور از موقوفات است

بهره برداری از هفت پروژه عمرانی سپاه در تربت حیدریه

دقیقه نودی نباشید!

استخدام حسابدار،منشی،مسلط به نرم افزار آفیس و فوتوشاپ

اجلاس سرمایه گذاری شرکت های اتریشی در اصفهان برگزار شد

مهمترین مباحث مطرح شده در سمینار جی یی سی اف تشریح شد

آب مناطق زلزله زده استاندارد است

95 درصد بودجه کشور صرف هزینه های جاری شده است

پنج عامل آمریکایی گرانی و ارزانی دلار

3 برنامه محوری هند به منظور ایجاد شفافیت اقتصادی

زدوده شدن غبار «جنگ» از بازارهای تاریخی «حلب »+تصاویر

افزایش تولید و مصرف ماهی تیلاپیا در کشورهای اروپایی

تجارت دوجانبه راهکاری جایگزین در استفاده از مزایای WTO

نایب رییس اتاق بازرگانی تهران: امید حل مشکلات با برجام واهی بود

اصلاح شبکه آب و فاضلاب آبادان نیازمند اعتبار است

چرخش 180درجه ای برای عبور از "پیچ استیضاح"

وزیر راه: دستور دادم وام واحدهای مسکن مهر دو سال استمهال داشته باشد

استخدام کارشناس نصب سرویس های شبکه در البرز

جک S5 اتوماتیک را با تسهیلات 40 میلیونی بخرید

در نمایشگاه خودرو تهران: سایپادیزل از قوی ترین کامیون ایران رونمایی می کند

کرایه مترو در ترکیه حدود 4هزار تومان

بازدید وزیر راه و شهرسازی از مسکن مهر اسلام آبادغرب

کمک 350 میلیون تومانی خیر خنجی به مردم کرمانشاه

استخدام مدیر صادرات آقا در کارخانه تولیدی،صنعتی در تهران

عمل زیبایی عجیب زنان ژاپنی (عکس)

تکمیل300 کیلومتر خط دوم تا پایان سال

ایجاد قرارگاه خدمات رسانی در شرایط بحران

نقش جمعیت در اقتدار ملی

جامعه به افت رتبه تیم فوتبال بیش از رتبه کسب وکار اهمیت می دهد

سایه چینی ها بر بازار صنایع دستی اصفهان!

آتش‎سوزی مخزن نفت شماره 43 مهار شد

آخر الزمان صنعت خودرو؛ آیا دوران طلایی خودروسازان در سال 2037 به پایان می رسد؟

آیا به مبلغی که برای تشرف به حج در بانک سپرده گذاری می شود، خمس تعلق می گیرد؟

تجارت دوجانبه راهکار جایگزین حضور در WTO

دستور 2 سال استمهال وام "مسکن مهر" را دادم

مهار آتش‎سوزی مخزن نفت شماره 43

پرداخت تسهیلات بانکی ارزان قیمت به زلزله زدگان

دپوی 1000 خودروی وارداتی در گمرک به دلیل عدم رعایت استانداردهای ایران

چه صفحاتی را در اینستاگرام فالو نکنیم؟

صادرات سیگار ایرانی به 10 میلیارد نخ می رسد

استخدام کارشناس فروش در زمینه تجهیزات پزشکی/ آذربایجان شرقی

اعلام قیمت رسمی طلا و ارز در بازار اراک

دومین طرح و کنگره سراسری نشان شایسته ملی برگزار شد

سیاوش رضوانی مدیر منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد شد

جزییات کامل شرایط و مبلغ وام بانک مسکن

سومین نمایشگاه طلا و جواهر در کیش آغاز به کار کرد

روزنامه استخدامی فارس و شهر شیراز | پنجشنبه 2 آذر 96

آخرین جزییات نحوه پرداخت باقیمانده حق الزحمه امتحانات معلمان !

سه برنامه محوری هند به منظور ایجاد شفافیت اقتصادی

افزایش رسمی قیمت نان در تهران از 4 آذر

استخدام فارس و شیراز – 2 آذر 96

وزیر راه: دستور 2 سال استمهال وام "مسکن مهر" را دادم/ بخشی از خسارت ها را از بیمه می گیریم

آب مناطق زلزله زده استاندارد است

دستور 2 سال استمهال وام "مسکن مهر" را دادم

آغاز به کار سومین نمایشگاه بین المللی طلا و جواهر کیش

دویچه بانک آلمان سرمایه گذاری در بیت کوین را منع کرد

برنامه ریزی برای صادرات 10 میلیارد نخ سیگار/ توزیع سیگار بدون مجوز دولت، قاچاق است

بهای انواع سکه در بازار دوم اذر ماه

بهای دلار آمریکا افزایش یافت

بازی با زندگی 19میلیون خانواده

آلودگی هوا و بی سامانی موتورها،تک چرخ روی قانون

ممنوعیت احداث ساختمانهای مهم در گسل های تهران

آخوندی بالاخره پیدا شد / وزیر مسکن 10 روز پس از زلزله سرانجام به مناطق زلزله زده سر زد!

پردرامدترین مدل های جهان+عکس

استخدام کارشناسIT ،کارشناس روابط عمومی و ارتباطات

قیمت انواع سکه و ارز در آخرین روز هفته+جدول

قیمت نان بربری و سنگک با کنجد رند می شود

ممنوعیت صید ماهیان خاویاری دریای خزر تا سال 2020

قیمت نان بربری و سنگک با کنجد رند می شود

فرماندار دشتی: آب نما جان 2 نفر را در دشتی گرفت

شتاب در تدوین برنامه راهبردیِ "توان افزایی روستاییان"

رکورد 3درصدی پیشرفت پروژه همت

قیمت بربری و سنگک با کنجد رند می شود

دریافت کارمزد بانک ها از حساب های دولتی غیرقانونی است

قیمت نان بربری و سنگک با کنجد رند می شود

کاریکاتور/ نان گران شود شرمنده خانواده می شویم

تصاویر/ برداشت زعفران در سایه بی آبی

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ درشرکت نوین / اصفهان

کاهش تولید عامل اصلی افزایش قیمت گوجه فرنگی

دلار 4126 تومان فروش رفت/سکه یک میلیون و 420 هزار تومان

قیمت بربری و سنگک با کنجد رند می شود

خطری که زلزله زدگان چادرنشین را تهدید می کند

استخدام مسئول حسابداری در شرکت کولیس در تبریز

چرا دلار گران می شود؟/ فعلا ارز نخرید

وزیر راه: دستور 2 سال استمهال وام "مسکن مهر" را دادم/بخشی از خسارت ها را از بیمه می گیریم

تب سکه فروکش کرد/ دلار 4126 تومان+ جدول

200 هزار هکتار از اراضی کشت پاییزه کردستان سبز شد

کاهش میزان مداخله دولت در صنعت گندم ،آرد ونان

قیمت نان بربری و سنگک با کنجد رند می شود

متناسب سازی نظام آموزشی کشور با اصلاح الگوی مصرف

الکتریکی هایی که در 15 دقیقه شارژ می شوند و مسافت 240 کیلومتری را طی می کنند

افزایش 5برابری فضای سبز شهر صالحیه بهارستان

حیات وحش شهر روداب فرصتی برای سرمایه گذاران خراسان رضوی

افزایش 5 میلیون متر مکعبی ذخیره آب سد رییسعلی دلواری

پرداخت 7 هزار و ششصد و هفتاد و پنج میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت به زلزله زدگان

شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران: خط لوله نفت گچساران آتش نگرفته است/ بخشی از نفت را خودمان آتش زدیم

سایه ایمان شبه مذهبی بر بازار اقتصاد/ مخالفت با بازار به مثابه ارتداد دینی محسوب می شود

قیمت نان بربری و سنگک با کنجد رند می شود/ افزایش قیمت نان از هفته آینده

تمدید توافق کاهش عرضه اوپک در بازار بی تاثیر است

هرگونه افزایش قیمت نان در مازندران غیرقانونی است/ برخورد قاطع با خبازان متخلف

جهش 3 برابری در انتظار قیمت طلا است!

هند برای تسویه حساب بدهی از ونزوئلا نفت خریداری می کند

شرایط دریافت وام مسکن از طریق سپرده گذاری و اوراق فرابورس

قیمت انواع سکه و ارز در آخرین روز هفته چقدر شد؟

راه اندازی سرویس استعلام ضمانتنامه های سپامی شبکه بانکی، روی ربات بانک ایران زمین

شنبه؛ آغاز حراج سکه در بانک کارگشایی

قیمت سکه و دلار در آخرین روز هفته کاری

حراج سکه در بانک کارگشایی از شنبه

استخدام برنامه نویس و طراح وب در میهن وب هاست در گیلان

افزایش رسمی قیمت نان در تهران از 4 آذر

آغاز به کار سومین نمایشگاه طلا و جواهر کیش

نان در کرمانشاه گران نشده/ برخورد جدی با خبازی های گرانفروش

زرشک، بیشترین محصول سرقت شده در خراسان جنوبی

بازگشت 33 هزار واحداقتصادی به مدار تولید/نیاز 85 هزار واحد تولیدی به نوسازی

سرمایه گذاری بخش خصوصی برای رونق گردشگری در چشمه سورت

55 عرصه خطر آفرین مقابل پاسگاه پلیس راه استان مرکزی ایمن سازی شد

ایران دومین کشور جهان در توسعه واحدهای گلخانه ای

ترکیدگی خط لوله نفت گچساران

فرماندار:بارندگی450میلیارد تومان به زیرساخت های پارسیان خسارت زد

خودروساز ها نیز در افزایش قیمت ها سهیم هستند

آگهی های استخدام استان تهران | پنجشنبه 2 آذر 96

بررسی پرونده کلاهبرداری با نام ماریا شاراپووا

دعوت نجفی از قالیباف برای مناظره؛ مناقصه خرید 6500 واگن مترو / وضعیت بحرانی ایمنی خط 7

افزایش 650 میلیون متر مکعبی منابع آب کشور با ایجاد باغات دیم

فارس گزارش می دهد افزایش رسمی قیمت نان در تهران از 4 آذر

رویترز: کاهش ارزش لیر ترکیه رکورد زد

استخدام کارشناس تولیدمحتوا و مارکتینگ رسانه ای و تبلیغاتی

شهر رشت برای فعالیتهای اقتصادی بسترهای مناسبی دارد

مسابقه نجات تخم مرغ

بانک مرکزی وارد بازار طلا شد

ورود سالانه 36 میلیون گردشگر به استان گیلان/به وجود آوردن نقش برد-برد برای سرمایه گذاری دو کشور

تعالی فرهنگ در گرو ترویج فرهنگ کتابخوانی

بیش از 65 درصد تولید پسته کشور در کرمان انجام می شود

سامانه ثبت سفارش خودرو تا پایان آذرماه باز خواهد شد

کاهش بهای نفت در بازارهای آسیا

قیمت امروز سکه و طلا در بازار های استان

معرفی رسمی شاسی بلند لامبورگینی در اواسط آذر/ عکس

ارائه مشوق های صادراتی گامی موثر در راستای افزایش صادرات در مناطق آزاد

استخدام کارگر ساده با حقوق ثابت در یک فروشگاه مرغ و ماهی

رشد دلار سهام کدام شرکت را داغ یا نقره داغ می کند؟!

استخدام کاردان، کارشناس ایمنی یا بهداشت حرفه ای در کرج

سایپادیزل از قوی ترین کامیون ایران رونمایی می کند

آتش‎سوزی مخزن نفت شماره 43 مهار شد

استخدام راننده بدون ماشین با حقوق ثابت در خراسان رضوی

استخدام پشتیبان فروش،سایت،گرافیست،کارشناس تولید محتوا

تولید و مصرف ماهی تیلاپیا در کشورهای اروپایی افزایش یافته است

خطری که زلزله زدگان چادر نشین را تهدید می کند

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس: 95 درصد بودجه کشور صرف هزینه های جاری می شود/ کسری 40 هزار میلیارد تومانی بودجه

روی خط خبر/ قرعه کشی وام ضروری بازنشستگان

قیمت انواع سکه و ارز در آخرین روز هفته

نانوایی های دولتی اجازه تغییر قیمت نان را ندارند

برای اصلاح شبکه آب و فاضلاب آبادان به 10 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است

خسارت زلزله زدگان ایثارگر پس از برآورد هزینه، ظرف دو هفته پرداخت می شود

استخدام کارشناس فروش در زمینه تجهیزات پزشکی در خراسان رضوی

10 روش درآمدزایی برای مترو تهران

10 روش درآمدزایی برای مترو تهران