مطالب مرتبط:
چند نکته حقوقی درباره مشکل سپنتا نیکنام و یک پیشنهاد
حل مشکل سپنتا نیکنام در گرو اصلاح قانون
ابعاد حقوقی آثار تحصیل تابعیت ایران چیست؟
درخواست سازمان های حقوقی بحرین از جامعه بین الملل برای نجات زندانیان
خروج صدها شرکت از کاتالونیا به دلیل بی ثباتی حقوقی در ماه جاری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 28 مهر 1396 ساعت 21:022017-10-20سياسي

چند نکته حقوقی درباره مشکل سپنتا نیکنام و یک پیشنهاد


حل مشکل سپنتا نیکنام مستلزم آن است که مجلس شورای اسلامی با اصلاح قانون در جهت رفع ابهامات در این زمینه اقدام کند به گونه ای که ضمن توجه به موازین شرعی رعایت حقوق اقلیت های دینی شناخته شده نیز رعایت شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازفانوس"، علی رغم اینکه مسئله تعلیق عضو رزتشتی شورای شهر یزد جنبه قضایی پیدا کرده و پرونده آن در دیوان عدالت اداری است و باید از بعد حقوقی مورد بررسی قرار گیرد تا راه حل آن پیدا شود، متأسفانه اکثر اظهار نظرها به صورت سیاسی و احساسی بازتاب می یابد و این کمکی به حل مشکل نمی کند.

از نظر حقوقی و ابعاد قانونی به چند موضوع باید توجه کرد که برخی به شورای نگهبان و برخی به دیوان عدالت اداری بر می گردد.

اولین مسئله این است حدود اختیار شورای نگهبان در ارتباط با انطباق قوانین با موازین شرعی چیست؟؛ در این خصوص به چندین مستند قانونی اشاره می شود که مهمترین آن اصل چهارم قانون اساسی است.

این اصل که می توان آن را اصل شاخص قانون اساسی نامید بیان داشته: کلیه قوانین و مقررات مدنی، جزایی، مالی، اقتصادی،اداری، فرهنگی، نظامی، سیاسی و غیر اینها باید بر اساس موازین اسلامی باشد.

این اصل بر اطلاق یا عموم همه اصول قانون اساسی و قوانین و مقررات دیگرحاکم است و تشخیص این امر بر عهده فقهای شورای نگهبان است.

در اجرای اصل مذکور ، ماده 91 آیین نامه داخلی شورای نگهبان مقرر داشته: اعلام مغایرت قوانین و مقررات یا موادی از آنها با شرع با توجه به اصل چهارم قانون اساسی، در هر زمان که مقتضی باشد توسط اکثریت فقهای شورای نگهبان انجام مییابد و تابع مدتهای مذکور در اصل نود و چهارم قانون اساسی نمی باشد .

در این ارتباط تبصره 2 ماده 209 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی نیز مقرر داشته شورای نگهبان نمی تواند پس از گذشت مهلت های مقرر و رفع ایراد در نوبت اول، مجدداً مغایرت موارد دیگری را که مربوط به اصلاحیه نمی باشد بعد از گذشت مدت قانونی به مجلس اعلام نماید مگر در رابطه با انطباق با موازین شرعی از مبانی قانونی مذکور می توان نتیجه گرفت اعلام نظر فقهای شورای نگهبان از جهت انطباق با موازین شرع مقدس تنها منحصر به قوانین در حال تصویب مجلس نیست و هر چند موارد آن نادر است، شامل قوانین مصوب نیز می شود و علی الاصول در این موارد موضوعی که مغایر موازین شرع تشخیص داده شده قابلیت اجرای خود را از دست می دهد.

مضافامضافاً برابر اصل 19 قانون اساسی، تفسیر قانون اساسی به عهده شورای نگهبان است و ماده 91 آیین نامه داخلی شورای نگهبان که با اتفاق آراء اعضای شورای نگهبان تصویب شده در واقع تفسیری از اصول 4 و 14 قانون اساسی است و اظهار نظرهایی که این روزها برخی مدعی شده اند شورای نگهبان پس از تصویب قانون اختیار ندارد آن را خلاف موازین شرع اعلام دارد ، مبنای حقوقی نداشته و محدود کننده اختیاراتی است که قانون اساسی و سایر مقررات برای فقهای شورای نگهبان قائل شده است.

بدیهی است انتظار این است که شورای نگهبان هنگام تصویب قوانین در مجلس دقت لازم را مبذول داشته و ایرادات شرعی را در همان مرحله به مجلس اعلام دارد ولی این انتظار باعث نمی شود چنانچه به هر دلیل مقرره خلاف شرعی از دید فقهای شورای نگهبان پوشیده ماند دیگر نتوانند به وظیفه خود عمل کند.

مسئله بعدی قابل توجه این است که آیا نظر فقهای شورای نگهبان که معتقد است در مناطقی که اکثریت مردم آنها مسلمان و پیرو مذهب رسمی کشور هستند عضویت افراد غیرمسلمان در شوراهای اسلامی شهر و روستا منطبق با موازین شرعی نیست محل اشکال است یا خیر ؟ و همچنین تضییع کننده حقوق اقلیت های مذهبی در چارچوب قانون اساسی می باشد یا خیر ؟ هر چند انطباق قوانین و مقررات با موازین اسلامی بر عهده فقهای شورای نگهبان است و سایر اظهار نظرها در این خصوص حتی اگر از ناحیه برخی فقها باشد ملاک عمل نیست ، لیکن قاعده فقهی مورد استناد در این خصوص قاعده نفی سبیل است که از آیه 141 سوره نساء برداشت می شود .

وَ لنْ یََْعَلَ ا هللَُّ للْکافرینَ عَلی المُؤْمِنینَ سَبیل ا.

.

علاوه بر آن فقهای شورای نگهبان به نظر حضرت امام راحل نیز استناد کرده اند.

حضرت امام خمینی رحمت الله علیه در جمع نمایندگان مجلس خبرگان در 12مهرماه 1358 ضمن بیان اهمیت شوراها به ویژگیهای اعضای شورای شهر اشاره و میفرمایند: افراد باید اولاً مسلمان باشند و ثانیاً معتقد به نهضت باشند، امین باشند در کارهایشان، ایمان حقیقی داشته باشند، متعهد باشند نسبت به احکام اسلام، سوابق خلاف و سوء نداشته باشند.

و البته آنهایی که غیرمسلم هستند برای خودشان شوراهایی ممکن است تعیین کنند.

در قانون اساسی نیز حقوق اقلیت های مذهبی شناخته شده، در چارچوب موازین شرعی تضمین شده است.

در عین حال برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی صرفاً می توانند نماینده اقلیت خودشان باشند.

پس بدیهی است در انتخابات شورای شهر نیز باید موازین شرعی رعایت شود و حتی اگر به وحدت ملاک نمایندگی در مجلس شورای اسلامی توجه شود مسلمان نمی تواند به کاندیدای غیر مسلمان رأی دهد.

متاسفانه سکوت قانون انتخابات شوراها در این خصوص این استنباط را برای مجریان در پی داشته است که اقلیت ها می توانند از طرف مسلمان نیز انتخاب شوند در حالی که چنین برداشتی خلاف موازین شرع است.

تالی فاسد چنین برداشت سکولاری به منزله آن است فرضاً در یک شهر حتی فاقد اقلیت مذهبی افراد غیر مسلمان بتوانند کاندید شوند و تحت القائات تبلیغاتی تمامی اعضاء شورای شهر از غیر مسلمان انتخاب شوند و حاکمیت اداره شهر مسلمان در اختیار غیر مسلمان قرار گیرد ، در حالی که چنین امری با توجه به موازین شرعی قابل قبول نیست و اقلیت های شناخته شده تنها می توانند نماینده خود را داشته باشند.

موضوع حقوقی دیگری که این روزها در ارتباط با آن اظهار نظر می شود بحث صلاحیت دیوان عدالت اداری است و اینکه آیا دیوان عدالت اداری صلاحیت رسیدگی به شکایات از تصمیمات شورای مرکزی نظارت بر انتخابات شهر و روستا را دارد یا خیر؟ در این خصوص اولا باید توجه داشت دیوان عدالت اداری به موجب اصل 173 قانون اساسی و مطابق با قانون تشکیلات و آیین دادرًسی آن دیوان صلاحیت رسیدگی به شکایات و تظلّمّات و اعتراضات اشخاص حقیقی یا حقوقی را نسبت به تصمیمات و اقدامات موسسات دولتی و همچنین رسیدگی به اعتراضات و شکایات از آراء و تصمیمات قطعی هیأت هایی نیز که در مراجع دولتی تشکیل می شود دارد.

به موجب تعریفی که قانون مدیریت خدمات کشوری ارائه داده است، مؤسسه دولتی واحد سازمانی مشخصی است که به موجب قانون ایجاد شده یا می شود و با داشتن استقلال حقوقی، بخشی از وظایف و اموری را که برعهده یکی از قوای سه گانه و سایر مراجع قانونی است انجام می دهد.

در قانون تشکیلات دیوان عدالت اداری مواردی که دیوان مذکور صلاحیت رسیدگی به آن را ندارد کاملاً مشخص شده که این مراجع به موجب تبصره 2 ماده 90 قانون مذکور شامل تصمیمات و آراء دادگاهها و سایر مراجع قضایی دادگستری و نظامی و دادگاه های انتظامی قضات دادگستری و نیروهای مسلح و همچنین به موجب تبصره ماده 92 آن رسیدگی به تصمیمات قضایی قوه قضاییه و صرفاً آیین نامه ها، بخشنامه ها و تصمیمات رییس قوه قضاییه و مصوبات و تصمیمات شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان و شورای عالی امنیت ملی است.

در انتخابات شوراهای اسلامی کشور، هیئت مرکزی نظارت مسئولیت نهایی رسیدگی به شکایات را برعهده داشته و تصمیمات آن قطعی است.

با توجه به اینکه هیئت مرکزی نظارت در واقع اعمال بخشی از وظایف مجلس شورای اسلامی را برعهده دارد که ارتباطی نیز به شأن قانون گذاری آن ندارد ، لذا شکایت مردم از تصمیمات قطعی آن در صلاحیت دیوان عدالت اداری است و جزء مواردی نیست که قانونگذار صلاحیت دیوان را نسبت به آن محدود کرده باشد و عدم صلاحیت در این موارد مستلزم مستند قانونی و تصریح به عدم صلاحیت دیوان عدالت اداری دارد.

بنابراین دیوان عدالت اداری مکلف است به شکایت های واصله از تصمیمات قطعی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی رسیدگی کرده و مبتنی بر موازین قانونی و قضایی تصمیم مقتضی را اتخاذ کند.

با توجه به موارد فوق می توان نتیجه گیری کرد حل مشکل سپنتا نیکنام و موارد مشابه آن در آینده مستلزم آن است که مجلس شورای اسلامی با اصلاح قانون در جهت رفع ابهامات در این زمینه اقدام کند به گونه ای که ضمن توجه به موازین شرعی رعایت حقوق اقلیت های دینی شناخته شده نیز رعایت شود و آنها حق داشته باشند از طرف اقلیت دینی خود در شوراها نماینده داشته باشند.

ضمنًاً به نظر می رسد پیشنهاد ارجاع این موضوع به هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه به جهت آنکه از موارد اختلاف بین قوا تلقی نمی شود و یک موضوع حقوقی است جایگاهی ندارد و بهتر است مجلس اهتمام خود را در اصلاح قانون بکار گیرد و در این زمینه توجه همگان به تحکیم مبانی قانون اساسی کشور باشد.

منبع: تسنیم انتهای پیام/
کلید واژه ها: شورای نگهبان - قانون اساسی - شورای - نگهبان - قانون - فقهای شورای نگهبان - قوانین - دیوان عدالت اداری - مجلس شورای اسلامی - دیوان عدالت - اسلامی - مجلس - حقوق - اداری - اقلیت های دینی - آیین - نامه - مشکل - ماده - اصلاح - سیاسی - تشخیص - شورای شهر - پیشنهاد - بازتاب - اقلیت - تعلیق - اولین - قضایی - مستند

آخرین اخبار سرویس:
در نماز جمعه های امروز؛ از یک پیشنهاد به رییس جمهور در مورد حقوق وزرا تا کنایه برجامی

روحانی درگذشت مادر شهیدان زینلی را تسلیت گفت

تعداد پروازهای فرودگاه شهر دوگنبدان افزایش می یابد

ایران با درایت مقام معظم رهبری از قدرت بزرگ برای چانه زنی در مذاکره با قدرت های بزرگ برخوردار است

مراسم یادبود ایوب مظفری خدمه کشتی سانچی در باشت

به زودی خانواده شهدای آتش نشان تحت پوشش امور ایثارگران شهرداری قرار می گیرند

دولت پاسخگوی کاهش بودجه پزشک خانواده باشد

بیش فعالی پساانتخاباتی سیدابراهیم رییسی؛ از سخنرانی ها تا سفرهای استانی

عکس/ کولاک در جاده سقز - بانه

سیدحسن نصرالله: حوادث منطقه ماهیت اهداف آمریکا را نشان می دهد

صدیقی: تلگرام منبع فساد است /دادستان اراک: قتل یک متهم در بازداشتگاه با باتوم کذب است/میرسلیم: کار، کار منافقین است!/پاسخ تلویحی علم الهدی به روحانی/روایت زنگنه از دروغ شاخدار درباره سانچی

بنزین گران نمی شود/ حقوق کارمندان افزایش می یابد

تقدیر العبادی از تلاش های وحدت بخش مرجعیت عالی عراق

محمد موسوی مهمان دورهمی می شود

تصاویر جلسه انتخاب رهبر به طور کامل قابل انتشار است

اردک روباتیک، همراه همیشگی کودکان مبتلا به سرطان

پوجدمون از دور کاتالونیا را رهبری می کند

ترامپ باید به درمانگاه برده شود / نفوذی ها در مناصب مختلف مأموریت دارند مردم را ناراضی کنند / حجم اخبار منفی در فضای مجازی ناراحت کننده است / آمریکا در 2 ماه اخیر در عراق، سوریه، لبنان، یمن، فلسطین، ایران، آفریقا و آمریکای لاتین شکست خورده

راه باز است و مشکلی در کشور نیست / اگر پیامبر(ص) بودند و یک کارخانه تعطیل می شد می رفتند و می دیدند چطور باید مساله را حل کرد

لبخند زدن چه خواصی برای ما دارد؟

فضای مجازی میدان جولان شایعه پراکنی است / این فضا می تواند انسان ها را از نظام جدا کند؛ نمونه آن را در رویدادهای اخیر شاهد بودید / با این شبکه اجتماعی پول مردم از بانک ها دزدیده می شود، تروریست ها عضوگیری می کنند و مغزها را شستشو می دهند / باید این فضا را مدیریت کنیم؛ تا کی باید در این ا

هماهنگی و وحدت خوبی بین سپاه و ارتش برقرار است

حمید معصومی نژاد عزادار شد + عکس

رای گیری نشست خبرگان رهبری در سال 68 قانونی انجام شد / اسناد و تصاویر این جلسه به طور کامل موجود و قابل انتشار است / بسیاری از افراد خبرگان آن سال هم حاضر هستند

حامل های سوخت گران نمی شوند / یارانه پردرآمد ها در سه ماه نخست سال 97 به تدریج حذف می شود

گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 97 در اختیار نمایندگان قرار گرفت

گناهکاری که خدا از ولایت خود خارج و تحت سرپرستی شیطان قرار می دهد

احداث مسجد آقا سیدعلی کیا شلمان/ آتش زدن مساجد نشان دهنده ناتوانی دشمنان است

خطبه های نماز جمعه شهرستان های فارس

عکس/ خانه ای عجیب و غریب اما نامریی!

اهتزاز پرچم ابوالفضل العباس (ع) توسط شهید بیضایی در حلب + فیلم

روحانی درگذشت مادر شهیدان زینلی را تسلیت گفت

گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 97 در اختیار نمایندگان قرار گرفت

بودجه 97، اشتغال زدا بوده؛ نه اشتغالزا

احتمال تعطیلی امور جاری دولت ترامپ

سخن همکار: باز ایستادگان ، درغبار تبعیض از عدم اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری

سخن همکار: بازنشستگان ارسال قانون مدیریت خدمات کشوری با اهرم فشار تجمعات میسر شد

سخن همکار: دولتمردان ونمایندگان محترم باید شاکله وبینیان قانون مدیریت برمبتنی عدالت در پرداختها براساس همترازی ، نه همسان سازی

سخن همکار: رویای همسان سازی حقوق بازنشستگان چه زمانی به واقعیت تبدیل می شود ؟

سفر عراقچی به آلمان / آخرین تحولات برجام مورد بررسی قرار گرفت

گزارش: عدم توافق احزاب منطقه کردستان عراق برای شرکت در انتخابات پارلمانی

ماجرای زوج آمریکایی که 13 فرزند خود را شکنجه می کردند/ بچه ها روزی یک وعده غذا می خوردند و سالی یک بار به حمام می رفتند/ جلوی بچه ها غذا می گذاشتند اما حق نداشتند بخورند

مقصر حادثه سانچی که بود؟

اقامه نماز طلب باران - سرایان

استاندار کرمانشاه: یادمان ها نماد فرهنگ ایثار و شهادت است

علل برکناری رییس سازمان اطلاعات عمومی مصر/ تحلیل

تمرین مشترک بانوان ملی پوش کاراته با 3 کشور در پاریس

کره شمالی، ایران، چین و روسیه در راس راهبرد نظامی جدید امریکا

سفر سید عباس عراقچی به آلمان

کینه توزی دشمن وجعل سند در رسانه هایش

رونمایی از پنجمین مسیر گردشگری در بافت تاریخی منطقه 11 تهران/تصاویر

ویدئو کمتر دیده شده از جهاد مغنیه در حال حفاظت از سید حسن نصرالله

بدون تعارف این هفته 20/30هنرمند یزدی که میلیاردر شد

برگزاری جلسه بررسی افتتاح مرکز فرهنگی دفاع مقدس و یادمان مرصاد با حضور مسئولان استانی

نصرالله: سخنان تیلرسون منافقانه و دروغ است

دانلود آهنگ جدید محسن جهانگیری بنام تولد منه

بازگشت دوباره اوباما به عرصه سیاست

اقتصاد مولد؛ حلقه مفقوده بودجه 97

آمریکا در شورای امنیت هم منزوی شد

یادداشت عارف به مناسبت سالگرد پلاسکو

امروز رهبری فقیه وآگاه به زمان در رأس امور است/مردم آذربایجان زمان شناس هستند

جدال تازه ی روحانیون اصولگرا با «روحانی»

پوجدمون: از دور به رهبری کاتالونیا ادامه می دهم

اقدام عجیب و جالب خواننده پاپ در کنسرتش/تصاویر

خبر خوش برای متقاضیان خرید خانه

دهه فجر موعد گاز رسانی به دشمن زیاری تا چاروسای کهگیلویه

برگزاری مراسم گرامیداشت کشته شدگان حادثه تروریستی کابل در مشهد

جلسه هماهنگی دهه فجر شهرستان ورامین برگزار شد

نور نبوی آمد و جهان را روشن ساخت

نشست در سطح وزیران خارجه شورای امنیت سازمان ملل درباره افغانستان

شبهه در مورد 2000 میلیارد تومان هزینه برای شهر آفتاب /تصمیم گیری نهایی درباره تفحص از شهرداری تهران در صحن علنی مجلس

راحله کاردوانی، علی اکبر تاج مزینانی، عزت السادات میرخانی، سیدمهدی سجادی بررسی راهبردهای سیاست اشتغال در حوزه ی مادری در جمهوری اسلامی ایران

رشادت های شهدا را باید از طریق یادمان ها به جامعه معرفی کنیم

تذکر جدی استاندار به برخی مسئولان استان به خاطر شرکت نکردن در جلسات شهرستانی

گرامیداشت یکی از جان باختگان حادثه سانچی در تکاب و شاهین دژ برگزار شد

برگزاری یادواره 427 شهید اسلام آباد و دومین یادبود شهید مدافع حرم علی تمام زاده

دشمنان در فتنه اخیر می خواستند نقشه های بر باد رفته سال 88 را به نتیجه برسانند

وزیر دفاع آمریکا، راهبرد جدید دفاعی این کشور را اعلام کرد

نگران آینده انقلاب نیستیم، چرا که صاحب دارد

دوربین های جدید اینتل دید انسانی را برای ماشین ها به ارمغان می آورند [تماشا کنید]

لغو برجام پیامی نگران کننده به جهان خواهد بود

بیانیه آستان مقدس حضرت معصومه(س) در پی نمایش «قرآن کشتی مطلا» در موزه حرم مطهر

وحدت و هماهنگی بین سپاه و ارتش باعث هم افزایی قوا می شود

پیش بینی آینده سیاسی رییسی؛قطعا برای انتخابات98 لیست می دهد/شاید رییس مجلس شود یا رییس قوه قضاییه

مازنی: تریبون های نماز جمعه در جهت ایجاد نفرت نسبت به دولت حرکت کردند

آب تنی پوتین در حوضچه روباز در دل یخ +عکس

پیام تسلیت معاون مطبوعاتی به مدیر موسسه مطبوعاتی «صمت»

تذکر جدی استاندار به برخی مسئولان استان به خاطر شرکت نکردن در جلسات شهرستانی

دانلود آهنگ جدید امید عراقی بنام معمولی

گرامیداشت یکی از جان باختگان حادثه سانچی در تکاب و شاهین دژ برگزار شد

همچنان کاتالونیا را رهبری می کنم

گزارش بنیاد مستضعفان به مردم در سالگرد پلاسکو

علیرضا بزرگی رییس نظام مهندسی کشاورزی تهران، مدیر برگزیده جهادی شد

شخصیت افراد از روی لباس بشناسید

یادداشت ضرغامی درباره عشرت آباد

اگر گرانی و بیکاری حل نشود؛ باید منتظر فتنه جدید باشیم

وزیر دفاع آمریکا، راهبرد جدید دفاعی این کشور را اعلام کرد

شبکه های اجتماعی ابزار دست دشمن/ مخالف آزادی اطلاعات نیستیم اما نظارت بر آن بسیار ضروری است

هویت جهان اسلام با فلسطین گره خورده است

دانلود آهنگ جدید فرزاد فرخ بنام دیوار

چند نکته حقوقی درباره مشکل سپنتا نیکنام و یک پیشنهاد

چند نکته حقوقی درباره مشکل سپنتا نیکنام و یک پیشنهاد