مطالب مرتبط:
چند نکته حقوقی درباره مشکل سپنتا نیکنام و یک پیشنهاد
حل مشکل سپنتا نیکنام در گرو اصلاح قانون
ابعاد حقوقی آثار تحصیل تابعیت ایران چیست؟
درخواست سازمان های حقوقی بحرین از جامعه بین الملل برای نجات زندانیان
خروج صدها شرکت از کاتالونیا به دلیل بی ثباتی حقوقی در ماه جاری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 28 مهر 1396 ساعت 21:022017-10-20سياسي

چند نکته حقوقی درباره مشکل سپنتا نیکنام و یک پیشنهاد


حل مشکل سپنتا نیکنام مستلزم آن است که مجلس شورای اسلامی با اصلاح قانون در جهت رفع ابهامات در این زمینه اقدام کند به گونه ای که ضمن توجه به موازین شرعی رعایت حقوق اقلیت های دینی شناخته شده نیز رعایت شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازفانوس"، علی رغم اینکه مسئله تعلیق عضو رزتشتی شورای شهر یزد جنبه قضایی پیدا کرده و پرونده آن در دیوان عدالت اداری است و باید از بعد حقوقی مورد بررسی قرار گیرد تا راه حل آن پیدا شود، متأسفانه اکثر اظهار نظرها به صورت سیاسی و احساسی بازتاب می یابد و این کمکی به حل مشکل نمی کند.

از نظر حقوقی و ابعاد قانونی به چند موضوع باید توجه کرد که برخی به شورای نگهبان و برخی به دیوان عدالت اداری بر می گردد.

اولین مسئله این است حدود اختیار شورای نگهبان در ارتباط با انطباق قوانین با موازین شرعی چیست؟؛ در این خصوص به چندین مستند قانونی اشاره می شود که مهمترین آن اصل چهارم قانون اساسی است.

این اصل که می توان آن را اصل شاخص قانون اساسی نامید بیان داشته: کلیه قوانین و مقررات مدنی، جزایی، مالی، اقتصادی،اداری، فرهنگی، نظامی، سیاسی و غیر اینها باید بر اساس موازین اسلامی باشد.

این اصل بر اطلاق یا عموم همه اصول قانون اساسی و قوانین و مقررات دیگرحاکم است و تشخیص این امر بر عهده فقهای شورای نگهبان است.

در اجرای اصل مذکور ، ماده 91 آیین نامه داخلی شورای نگهبان مقرر داشته: اعلام مغایرت قوانین و مقررات یا موادی از آنها با شرع با توجه به اصل چهارم قانون اساسی، در هر زمان که مقتضی باشد توسط اکثریت فقهای شورای نگهبان انجام مییابد و تابع مدتهای مذکور در اصل نود و چهارم قانون اساسی نمی باشد .

در این ارتباط تبصره 2 ماده 209 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی نیز مقرر داشته شورای نگهبان نمی تواند پس از گذشت مهلت های مقرر و رفع ایراد در نوبت اول، مجدداً مغایرت موارد دیگری را که مربوط به اصلاحیه نمی باشد بعد از گذشت مدت قانونی به مجلس اعلام نماید مگر در رابطه با انطباق با موازین شرعی از مبانی قانونی مذکور می توان نتیجه گرفت اعلام نظر فقهای شورای نگهبان از جهت انطباق با موازین شرع مقدس تنها منحصر به قوانین در حال تصویب مجلس نیست و هر چند موارد آن نادر است، شامل قوانین مصوب نیز می شود و علی الاصول در این موارد موضوعی که مغایر موازین شرع تشخیص داده شده قابلیت اجرای خود را از دست می دهد.

مضافامضافاً برابر اصل 19 قانون اساسی، تفسیر قانون اساسی به عهده شورای نگهبان است و ماده 91 آیین نامه داخلی شورای نگهبان که با اتفاق آراء اعضای شورای نگهبان تصویب شده در واقع تفسیری از اصول 4 و 14 قانون اساسی است و اظهار نظرهایی که این روزها برخی مدعی شده اند شورای نگهبان پس از تصویب قانون اختیار ندارد آن را خلاف موازین شرع اعلام دارد ، مبنای حقوقی نداشته و محدود کننده اختیاراتی است که قانون اساسی و سایر مقررات برای فقهای شورای نگهبان قائل شده است.

بدیهی است انتظار این است که شورای نگهبان هنگام تصویب قوانین در مجلس دقت لازم را مبذول داشته و ایرادات شرعی را در همان مرحله به مجلس اعلام دارد ولی این انتظار باعث نمی شود چنانچه به هر دلیل مقرره خلاف شرعی از دید فقهای شورای نگهبان پوشیده ماند دیگر نتوانند به وظیفه خود عمل کند.

مسئله بعدی قابل توجه این است که آیا نظر فقهای شورای نگهبان که معتقد است در مناطقی که اکثریت مردم آنها مسلمان و پیرو مذهب رسمی کشور هستند عضویت افراد غیرمسلمان در شوراهای اسلامی شهر و روستا منطبق با موازین شرعی نیست محل اشکال است یا خیر ؟ و همچنین تضییع کننده حقوق اقلیت های مذهبی در چارچوب قانون اساسی می باشد یا خیر ؟ هر چند انطباق قوانین و مقررات با موازین اسلامی بر عهده فقهای شورای نگهبان است و سایر اظهار نظرها در این خصوص حتی اگر از ناحیه برخی فقها باشد ملاک عمل نیست ، لیکن قاعده فقهی مورد استناد در این خصوص قاعده نفی سبیل است که از آیه 141 سوره نساء برداشت می شود .

وَ لنْ یََْعَلَ ا هللَُّ للْکافرینَ عَلی المُؤْمِنینَ سَبیل ا.

.

علاوه بر آن فقهای شورای نگهبان به نظر حضرت امام راحل نیز استناد کرده اند.

حضرت امام خمینی رحمت الله علیه در جمع نمایندگان مجلس خبرگان در 12مهرماه 1358 ضمن بیان اهمیت شوراها به ویژگیهای اعضای شورای شهر اشاره و میفرمایند: افراد باید اولاً مسلمان باشند و ثانیاً معتقد به نهضت باشند، امین باشند در کارهایشان، ایمان حقیقی داشته باشند، متعهد باشند نسبت به احکام اسلام، سوابق خلاف و سوء نداشته باشند.

و البته آنهایی که غیرمسلم هستند برای خودشان شوراهایی ممکن است تعیین کنند.

در قانون اساسی نیز حقوق اقلیت های مذهبی شناخته شده، در چارچوب موازین شرعی تضمین شده است.

در عین حال برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی صرفاً می توانند نماینده اقلیت خودشان باشند.

پس بدیهی است در انتخابات شورای شهر نیز باید موازین شرعی رعایت شود و حتی اگر به وحدت ملاک نمایندگی در مجلس شورای اسلامی توجه شود مسلمان نمی تواند به کاندیدای غیر مسلمان رأی دهد.

متاسفانه سکوت قانون انتخابات شوراها در این خصوص این استنباط را برای مجریان در پی داشته است که اقلیت ها می توانند از طرف مسلمان نیز انتخاب شوند در حالی که چنین برداشتی خلاف موازین شرع است.

تالی فاسد چنین برداشت سکولاری به منزله آن است فرضاً در یک شهر حتی فاقد اقلیت مذهبی افراد غیر مسلمان بتوانند کاندید شوند و تحت القائات تبلیغاتی تمامی اعضاء شورای شهر از غیر مسلمان انتخاب شوند و حاکمیت اداره شهر مسلمان در اختیار غیر مسلمان قرار گیرد ، در حالی که چنین امری با توجه به موازین شرعی قابل قبول نیست و اقلیت های شناخته شده تنها می توانند نماینده خود را داشته باشند.

موضوع حقوقی دیگری که این روزها در ارتباط با آن اظهار نظر می شود بحث صلاحیت دیوان عدالت اداری است و اینکه آیا دیوان عدالت اداری صلاحیت رسیدگی به شکایات از تصمیمات شورای مرکزی نظارت بر انتخابات شهر و روستا را دارد یا خیر؟ در این خصوص اولا باید توجه داشت دیوان عدالت اداری به موجب اصل 173 قانون اساسی و مطابق با قانون تشکیلات و آیین دادرًسی آن دیوان صلاحیت رسیدگی به شکایات و تظلّمّات و اعتراضات اشخاص حقیقی یا حقوقی را نسبت به تصمیمات و اقدامات موسسات دولتی و همچنین رسیدگی به اعتراضات و شکایات از آراء و تصمیمات قطعی هیأت هایی نیز که در مراجع دولتی تشکیل می شود دارد.

به موجب تعریفی که قانون مدیریت خدمات کشوری ارائه داده است، مؤسسه دولتی واحد سازمانی مشخصی است که به موجب قانون ایجاد شده یا می شود و با داشتن استقلال حقوقی، بخشی از وظایف و اموری را که برعهده یکی از قوای سه گانه و سایر مراجع قانونی است انجام می دهد.

در قانون تشکیلات دیوان عدالت اداری مواردی که دیوان مذکور صلاحیت رسیدگی به آن را ندارد کاملاً مشخص شده که این مراجع به موجب تبصره 2 ماده 90 قانون مذکور شامل تصمیمات و آراء دادگاهها و سایر مراجع قضایی دادگستری و نظامی و دادگاه های انتظامی قضات دادگستری و نیروهای مسلح و همچنین به موجب تبصره ماده 92 آن رسیدگی به تصمیمات قضایی قوه قضاییه و صرفاً آیین نامه ها، بخشنامه ها و تصمیمات رییس قوه قضاییه و مصوبات و تصمیمات شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان و شورای عالی امنیت ملی است.

در انتخابات شوراهای اسلامی کشور، هیئت مرکزی نظارت مسئولیت نهایی رسیدگی به شکایات را برعهده داشته و تصمیمات آن قطعی است.

با توجه به اینکه هیئت مرکزی نظارت در واقع اعمال بخشی از وظایف مجلس شورای اسلامی را برعهده دارد که ارتباطی نیز به شأن قانون گذاری آن ندارد ، لذا شکایت مردم از تصمیمات قطعی آن در صلاحیت دیوان عدالت اداری است و جزء مواردی نیست که قانونگذار صلاحیت دیوان را نسبت به آن محدود کرده باشد و عدم صلاحیت در این موارد مستلزم مستند قانونی و تصریح به عدم صلاحیت دیوان عدالت اداری دارد.

بنابراین دیوان عدالت اداری مکلف است به شکایت های واصله از تصمیمات قطعی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی رسیدگی کرده و مبتنی بر موازین قانونی و قضایی تصمیم مقتضی را اتخاذ کند.

با توجه به موارد فوق می توان نتیجه گیری کرد حل مشکل سپنتا نیکنام و موارد مشابه آن در آینده مستلزم آن است که مجلس شورای اسلامی با اصلاح قانون در جهت رفع ابهامات در این زمینه اقدام کند به گونه ای که ضمن توجه به موازین شرعی رعایت حقوق اقلیت های دینی شناخته شده نیز رعایت شود و آنها حق داشته باشند از طرف اقلیت دینی خود در شوراها نماینده داشته باشند.

ضمنًاً به نظر می رسد پیشنهاد ارجاع این موضوع به هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه به جهت آنکه از موارد اختلاف بین قوا تلقی نمی شود و یک موضوع حقوقی است جایگاهی ندارد و بهتر است مجلس اهتمام خود را در اصلاح قانون بکار گیرد و در این زمینه توجه همگان به تحکیم مبانی قانون اساسی کشور باشد.

منبع: تسنیم انتهای پیام/
کلید واژه ها: شورای نگهبان - قانون اساسی - شورای - نگهبان - قانون - فقهای شورای نگهبان - قوانین - دیوان عدالت اداری - مجلس شورای اسلامی - دیوان عدالت - اسلامی - مجلس - حقوق - اداری - اقلیت های دینی - آیین - نامه - مشکل - ماده - اصلاح - سیاسی - تشخیص - شورای شهر - پیشنهاد - بازتاب - اقلیت - تعلیق - اولین - قضایی - مستند

آخرین اخبار سرویس:
محاکمه دیرهنگام، اما لازم خاوری/اتحادیه عسراییل؟! /پس لرزه های بهداشتی در مناطق زلزله زده/خیز برای حذف پول های مساله دار/ مسکن مهر؛ درست یا نادرست؟!

دلایل استقبال نشدن از خاطره نویسی

سیده راضیه یاسینی تعاملات اجتماعی و پوشیدگی زنان

درخواست ویژه پدر شهید حججی از استاندار اصفهان چه بود؟

استفاده از ظرفیت نمایندگان مجلس و استاندار برای حل مشکلات رشت

امام جمعه و استاندار زنجان شهادت سردار خیراله صمدی را تسلیت گفتند

مهر علیزاده: جذب سرمایه گذار و کاهش بوروکراسی اداری دو اولویت اصلی اصفهان

رپورتاژی که تلویزیون برای یک چهره اصولگرا رفت

لطفی که صداوسیما به اصلاح طلبان می‎کند

مرکل برگزاری انتخابات جدید را ترجیح می دهد

حسن خدادی عزّت جویی به مثابه سیاست خارجی؛ چارچوبی تئوریک برای تحلیل سیاست خارجی دولت صفویه

مبارزه با فساد راهی جز شفافیت عملکرد ندارد

منتظر تحولاتی در حوزه مدیریت شهری رشت هستیم

سخنان رهبر انقلاب در جمع زلزله زدگان سرپل ذهاب / کمکی که تلگرام به زلزله زدگان کرد/ آیا قانون ممنوعیت احداث صنایع پتروشیمی در استان های شمالی در حال نقض شدن است؟

علی یعقوبی چوبری قتل و سنخ شناسی بخشش

روایت استاد زلزله شناسی از تعداد قربانیان مسکن مهر

آزادی البوکمال به معنای پایان کار داعش است

دیدار صمیمانه رهبر انقلاب با مردم زلزله زده سرپل ذهاب +تصاویر

مسجد النبی و قبرستان بقیع در دهه 40 و 50

"دیوید بکهام" و دخترش در گذر زمان

تفاوت معنادار بازدید رهبری و روحانی از مناطق زلزله زده+عکس

یادداشت/ سفیرسابق ایران در عراق نقش بی بدیل جبهه مقاومت در شکست داعش

ویدیوهای دیدنی از عملیات آزادسازی بوکمال و حضور سردار سلیمانی در صحنه عملیات / چه کسی پشت رابطه اسراییل و عربستان است؟ / از سلفی با ویرانه ها تا آواربرداری با بیل مکانیکی تفحص شهدا

تصاویر/ ساخت قبرستان زیرزمینی در قدس‎

نسخه عبور از رکود اقتصادی، تقویت اقتصاد درونزا است

عکس/ حضور فیتیله ای ها در مناطق زلزله زده

عکس روز نشنال جئوگرافیک

محمدمهدی فرقانی، حسین بصیریان جهرمی، سارا مهدوی بررسی شیوه های طبقه‏ بندی اعضا در تلویزیون بی بی سی فارسی

نمایش می دهم، پس هستم!

عکس/ کلاس آموزشی کاپیتان استقلال روی نیمکت

کشف یک توده عظیم زباله پلاستیک در اقیانوس اطلس

نامه اش پس از شهادت به دستمان رسید

عباس عباسی، اسماعیل بازیار حمزه خانی شکل گیری وفاداری به مقصد باتجربه مقصد، تصویر مقصد و رضایت از مقصد

روایت استاد زلزله شناسی از تعداد قربانیان مسکن مهر

زهرا مسعود، احمد ساعی آینده پژوهی جامعه مدنی درجمهوری اسلامی ایران با استفاده از روش تحلیل ماتریس SWOT

همایش بزرگداشت استاد شهریار در استانبول

روز مبادا...

شرط و شروط نمایندگان برای ایجاد 8 منطقه آزاد تجاری-صنعتی

آیا مهر سیاه، نماز را باطل می کند؟

حضور رهبر انقلاب در روستاهای زلزله زده استان کرمانشاه

بیانات در جمع مردم شهرستان زلزله زده ی سرپل ذهاب کرمانشاه

تهیه طرحی مادر در بخش انرژی های نو

صباغیان: بسیاری از گره های کشور توسط مجلس قابل باز شدن است

اشتغال به تناسب در شهرها ایجاد نمی شود

مقصد «انقلاب سفید عربستان برای زنان» کجاست؟

شهادت «عارف کایدخورده» در سوریه + عکس

بررسی نحوه حمایت از آسیب دیدگان زلزله کرمانشاه در فراکسیون امید

خبر شهادت مدافع گیلانی «بابک نوری هریس» تایید شد

تفاوت بازدید رهبری و روحانی از مناطق زلزله زده+عکس

انتصاب مجید جعفری به عنوان سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قائم شهر

ولایتی: عربستان فرزندان حریری را گروگان نگهداشته تا در لبنان آشوب ایجاد کند

4 مصوبه فرمانده کل قوا برای تسهیل در امور سربازان مناطق زلزله زده کرمانشاه

لزوم سرعت عمل در ساخت خانه های مردم آسیب دیده و تأمین وسایل گرمایشی/ برای این مسئولیت سنگین مدیریت متمرکز لازم است

زنده نگهداشتن یاد شهدای مدافع حرم پس از نابودی مقرهای داعش در بهار آزادی جای شهدای خالی

اقدام تامل برانگیز دانشگاه تهران در قبال یک تشکل دانشجویی

روزنما: خادمان خاص حرم امام رضا (ع)

مسعود بارزانی حکم ابطال همه پرسی را سیاسی دانست

سرلشکر باقری به حجت الاسلام عابدی را تسلیت گفت

اورانیوم و آکواریوم

امریکا، کوریای شمالی را شامل فهرست حامیان تروریزم ساخت

اختصاصی فارس/ ثبت نام اولیه معافیت و کسری خدمت فرزندان ایثارگران در دهه اول آذر/ اعلام قطعی نتایج، دی ماه

درمان اورژانسی تامین اجتماعی

بررسی مشکلات ایجاد شده از سوی آمریکا در برجام

برگزاری مراسم ختم پدر سخنگوی وزارت خارجه

معرفی اولین سفیر شیلی در تهران پس از پیروزی انقلاب

اعلام شرایط معافیت و مرخصی اضطراری سربازان مناطق زلزله زده

هم اندیشی غیرعلنی درباره تامین اجتماعی

ارسال لایحه «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» به مجلس

توصیه های رییس مجلس برای حذف کنکور

تحقیق و تفحص از مسکن مهر کلید خورد

آخرین خبر از تغییر ساختار دولت

به دنبال تحقق سیاست های دولت در حوزه سیاستگذاری داخلی هستم

روایت عارف از دلایل سکوت فراکسیون امید

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 30 آبان 96

سیاه رودبار جایی که نباید دیدن آن را از دست داد

امروز دادگاه بقایی، مرتضوی و خاوری برگزار می شود

خاندان سلطنتی انگلیس قاتل اجداد عروس جدیدش!

ده ها زخمی در انفجار یک فابریکه در نیویارک + ویدیو

قالیباف: منکر تخلف در شهرداری نیستم

دیدار نماینده قم با کروبی

بازسازی مناطق تخریب شده با «مدیریت متمرکز»

35 هکتار فضای سبز؛ نتیجه آزادسازی پادگان 06

افتتاح نمایشی خط 7 سیاسی کاری بود نه تعطیلی آن

ساماندهی 30 هزار دستفروش در 20 نقطه پایتخت

سفر رییس مجلس شورای اسلامی به استانبول

حضور 10 فرمانده ارشد نیرو های مسلح در مناطق زلزله زده/ «حضور موثر» سپاه و ارتش در غرب کشور

افتتاح نمایشگاه اقتصاد مقاومتی مازندران در ساری

نامه رییس کمیسیون انرژی مجلس به زنگنه

چهارمین نشست کنسولی ایران و تایلند در تهران برگزارشد

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | سه شنبه 30 آبان 96

چهره استتار شده «مهدی رحمتی» در حرم رضوی! +عکس

صوت /بیانات امروز رهبرانقلاب در جلسه رسیدگی به مشکلات زلزله زدگان

آنکارا: محاکمه ضراب در آمریکا یک توطئه آشکار علیه ترکیه است

توافقات تهران و بانکوک در زمینه انتقال محکومین به حبس

بحران شفافیت و پاسخگویی در حاکمیت شهری

مسکن اجتماعی، قربانی تنگنای منابع

گزارش فارس از امدادرسانی هوایی ارتش و سپاه به زلزله زدگان رکوردهایی که در پل هوایی ارتش و سپاه به غرب ثبت شد

33 سال پیش در چنین روزی بررسی تحولات جنگ در نشست کویت

سه انجمن علمی در نامه به رییس جمهور اعلام کردند تبعیض در تخصیص تسهیلات دولت به زلزله زدگان شهر و روستاهای کرمانشاه

مدارس ما نیاز به حضور مددکار اجتماعی دارد/عدالت آموزشی سر منشاءحقوق کودکان قرار گیرد

ترتیل صفحه 230 قرآن با صدای استاد پرهیزکار+دریافت

امروز کشور به نگرش موثر در حوزه اقتصاد نیاز جدی دارد

ولایتی: فرزندان حریری گروگان هستند

جزییات4خبر ویژه امروز سه شنبه 30 آبان ماه 1396

ممانعت رهبری از برخورد محافظان با بانوی کرمانشاهی +عکس

مهمترین وظایف زن از دید اسلام کدام است؟

رایزنی عراقچی با نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان

محسن رضایی: پرونده فتنه داعش برای همیشه بسته شد

ابتکار جالب سعدی در سرودن شعر

اعضای کمیسیون بودجه به منظور برآورد مالی بودجه 97 از مناطق زلزله زده بازدید می کنند

معاون وزیر راه: اپلیکیشن ها برنامه ای برای ورود به حمل و نقل برون شهری ندارند

سیدحسن نصرالله: باید قدردان آیت الله خامنه ای و مسئولان ایران باشیم

رضایی: پرونده فتنه داعش برای همیشه بسته شد

ولایتی: فرزندان حریری در دستان عربستان گروگان هستند

انتشار نامه اخیر ظریف به دبیرکل سازمان ملل به شش زبان رسمی

عکس/ استقبال از رهبر انقلاب با گُل

اپلیکیشن ها به حمل و نقل برون شهری ورود نمی کنند

چهره استتار شده «مهدی رحمتی» در حرم رضوی! +عکس

درخواست اردکانیان از کمیسیون انرژی برای گنجاندن مباحث راهگشا در بودجه 97

روزنامه استخدامی استان قم | سه شنبه 30 آبان 96

وقوع انفجار در یکی از فابریکه های بلجیم

ممانعت رهبری از برخورد محافظان با بانوی کرمانشاهی +عکس

عکس/ سلفی با رهبر انقلاب

عکس/ علی منصوریان برگرد به تیمت

چرا دولت مشکلات سپرده گذاران کاسپین را حل نمی کند؟

نام 2 ایرانی و 4 شرکت مرتبط با ایران در فهرست تحریم قرار گرفت

شهردار سابق سنندج: در حد یک رفتگر در شهرداری نقش داشتم

ایجاد کتابخانه ملی برای صیانت از میراث فرهنگی در قزوین ضروری است

اپلیکیشن ها هیچ برنامه ای برای ورود به حمل و نقل برون شهری ندارند

باید قدردان آیت الله خامنه ای و مسئولان ایران باشیم

اهداف برگزاری نشست مشترک ایران و اتحادیه اروپا در خصوص همکاری های هسته ای

ورود موش و «سفر خنده دار» در متروی نیویارک + ویدیو

ولایتی: فرزندان حریری در دستان عربستان گروگان هستند

فیلم/ بازدید رهبر انقلاب از روستاهای زلزله زده استان کرمانشاه

تصمیم گیری درمورد وضعیت مدارس مناطق زلزله زده

مهم ترین مشکل رسانه های ارزشی عدم حمایت های لازم است

فال روزانه سه شنبه 30 آبان 1396

7 رکورد تاسف بار «کلانتری» در سازمان محیط زیست

ولایتی: فرزندان حریری در دستان عربستان گروگان هستند

توافقات تهران و بانکوک در زمینه انتقال محکومین به حبس

ولایتی: فرزندان حریری گروگان هستند

ثبت 50 وقف جدید در گیلان

درخواست اردکانیان از کمیسیون انرژی برای گنجاندن مباحث راهگشا در بودجه 97

حضور بسیج یک فرصت اجتماعی بی نظیر برای کشور است

مسئولان فرهنگی برای بهتر برگزارشدن کنگره شهدای روحانی باید پای کار بیایند

بسیج بالاترین توان فکری را دارا است

نقد مدیریت بحران در زلزله کرمانشاه

معابر عمومی متعلق به همه مردم بوده و نصب هرگونه دکه در آن ممنوع است

تصمیمات جدید دولت در راستای تحقق دولت الکترونیک و اصلاح نظام اداری کشور ابلاغ شد

هم افزایی، مهمترین مولفه برای رفع مشکلات است

فرزندان حریری در دستان عربستان گروگان هستند

زیبای امروز: سخنگوی جدید، جوان و جذاب وزارت دفاع روسیه+تصاویر

دختر زلزله زده در آغوش رهبر انقلاب+عکس

برگزاری مراسم قربانیان زلزله در اقامتگاه سفارت ایران در اردن

تصاویر/ استقبال مردم زلزله زده از رهبر انقلاب

حمایت عبدالله از اقدام غنی در برکناری "رییس کمیسیون انتخابات افغانستان"

ولایتی:عربستان فرزندان حریری را گروگان گرفته است

آماده باش مراکز درمانی دهلران

اقدام تامل برانگیز دانشگاه تهران در قبال یک تشکل دانشجویی

ولایتی: فرزندان حریری در دستان عربستان گروگان هستند

ولایتی: فرزندان حریری در دستان عربستان گروگان هستند

تصویری استثنایی از رهبری در بازدید از مناطق زلزله زده کرمانشاه

توافقات ایران و تایلند در زمینه انتقال محکومان به حبس

ولایتی: عربستان فرزندان حریری را گروگان نگهداشته تا در لبنان آشوب ایجاد کند

حمله هوایی عربستان به یمن/ 9 کشته و 3 زخمی

حمله هوایی عربستان در یمن/ 9 کشته و 3 زخمی

ولایتی: عربستان فرزندان حریری را گروگان نگه داشته است

جلسه رسیدگی به مشکلات زلزله زدگان با حضور رهبر انقلاب

رازهای حفظ رابطه زناشویی، همسران موفق بخوانند!

چرا بدهی دولت برای دیوان محاسبات محرمانه است؟

عیادت عارف و جمعی از اعضای شورای شهر تهران از عباس شیبانی

در آلمان از بزرگترین بحران پس از زمان هتلر خبر داده اند

چهارمین نشست کنسولی ایران و تایلند در تهران برگزارشد

حضور مشایی در دادسرا/صدور قرار کفالت

نماهنگ/ حرف های خاکی بچه ها

تصمیم گیری درمورد وضعیت مدارس مناطق زلزله زده

آمریکا 2 فرد و 2 شرکت ایرانی دیگر را تحریم کرد

تشییع پیکر مطهر شهید مدافع حرم سید غلام حسینی در بهارستان

ولایتی: فرزندان حریری در دستان عربستان گروگان هستند

اهدای 1200 سبد کالا و 260 سری جهیزیه از سوی ناحیه بسیج ابوذر تهران بزرگ

گمرک قاچاق 1128 کانتینری را به تخلف تنزل داد

چرایی عدم حضور جهانگیری در مناطق زلزله زده/ معاون اول از درون اتاقش چگونه تخریب مسکن مهر را مشاهده کرد؟

سیاستمداران محترم، لطفاً در مورد چیفتن پاسخگو باشید!

ولایتی: با شکست داعش حامیانش طرح های دیگری را اجرا خواهند کرد

عطر دل انگیز حرم با مزه عاشقی

عملکرد راشفورد در برابر امباپه

وضعیت شهرداری سنندج با دیگر شهر ها متفاوت است

انگیزه های تقوا و نتایج آن در دیدگاه امیرالمونین علی (ع)

تصمیم گیری درمورد وضعیت مدارس مناطق زلزله زده

آیت الله جوادی آملی:آیت الله هاشمی در همه حال ناصح ملت، انقلاب و نظام بود

سفر هیئت کنسولی سفارت ایران در پاریس به جنوب فرانسه

رضایی: پرونده فتنه داعش برای همیشه بسته شد

مدیر عامل جدید سایپا انتخاب شد

جوادی آملی: هسته اصلی خلق و خوی آیت الله هاشمی اعتدال بود/ او ناصح ملت و نظام بود

بررسی مشکلات کارگران و بازنشستگان در مجلس

نوید شتاب بخشی پرداخت تسهیلات بازسازی مکان های خسارت دیده از سیل در لامرد

کارت دانش آموزی شهید حسن باقری

انتقاد سلیمانی از حضور چهره های مشهور در مناطق زلزله زده/ تف به این همه ریا +عکس

مدافع حرم سبزواری به جمع شهدا پیوست +عکس

نام 2 فرد و 4 شرکت مرتبط با ایران در فهرست تحریم ها قرار گرفت

چند نکته حقوقی درباره مشکل سپنتا نیکنام و یک پیشنهاد

چند نکته حقوقی درباره مشکل سپنتا نیکنام و یک پیشنهاد