مطالب مرتبط:
سود تاخیر در پرداخت بهای گندم به کشاورزان پرداخت می شود
27 درصد مطالبات گندمکاران در سطح کشور پرداخت نشده است
220 میلیارد تومان از مطالبات گندم کاران همدانی پرداخت نشده است
تجمع کارگران کارخانه کیان تایر برای پرداخت نشدن بخشی از مطالبات/مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران: کارخانه در وضعیت عادی اداره نمی شود
75 درصد مطالبه گندمکاران در کشور پرداخت شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 28 مهر 1396 ساعت 07:552017-10-20اقتصادي

تمدید خودکفایی گندم و گلایه گندمکاران از تاخیر در پرداخت مطالبات


ایرنا - امسال با خرید تضمینی نزدیک 9 میلیون تن گندم، دومین سال خودکفایی این محصول در کشور تمدید شد، اما برخی کشاورزان از نحوه پرداخت مطالبات معوق خود گلایه دارند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی ایرنا، با وجود آنکه دست اندرکاران عرصه کشاورزی، حجم تولید گندم درسال زراعی قبل را مطلوب ارزیابی می کنند، اما امسال پرداختن نشدن به موقع مطالبات برخی گندمکاران از سوی دولت، نبود نقدینگی و آمادگی برخی کشاورزان برای کاشت جدید گندم در سال زراعی جاری نارضایتی را در بین برخی گندمکاران به وجود آورد که همین امر سبب شده کارشناسان احتمال کاهش تولید گندم در سال زراعی جاری و همچنین دست نیافتن مججد به خودکفایی در تولید این محصول راهبردی را پیش بینی کنند.

این درحالیست که طبق اعلام شرکت بازرگانی دولتی ایران، کشاورزانی که گندم خود را تا 15 خردادماه امسال به شرکت بازرگانی دولتی تحویل داده بودند، کل مطالبات (100 درصد) و کشاورزانی که تا 30 تیرماه گندم خود را تحویل داده بودند، بیش از 50 درصد مطالبات خود را دریافت کرده اند و بخش اندکی از این مطالبات باقیمانده است.

همچنین یکی از مشکلات دیگر این بخش اعلام نکردن به موقع نرخ خرید تضمینی با شروع فصل زراعی جدید است که این موضوع نیز موجب سردرگمی گندمکاران شده است.

**هدف گذاری دولت تدبیر و امید در تامین امنیت غذایی کشورتامین امنیت غذایی و توسعه کشاورزی برای رها شدن از وابستگی در حوزه تامین کالاهای استراتژیک و اساسی یکی از مولفه‎های مهم تقویت اقتصاد و دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی است که دولت یازدهم از همان آغاز به کار خود این مهم را در سرلوحه فعالیت هایش قرار داد و نتیجه توجه ویژه به بخش‎ کشاورزی موجب افزایش تولیدات این بخش و در نهایت خودکفایی گندم در پایان دولت یازدهم و به طور مجدد در ابتدای دولت دوازدهم شد.

در همان زمان برخی منتقدان مدعی بودند که خرید گندم با قیمت حدود دو برابر قیمت جهانی مقرون به صرفه نیست، اما دولت یازدهم از آنجایی که اعتقاد به توسعه بخش کشاورزی و حمایت از کشاورزان در مسیر دستیابی به توسعه پایدار داشت، با پرداخت نرخی بالاتر از نرخ جهانی این محصول که نوعی یارانه غیرمستقیم به این بخش به شمار می رفت، کشاورزان را در این مسیر یاری کرد.

ثبت این رکود در شرایطی انجام شد که در سال 92 و ابتدای فعالیت دولت یازدهم برخی استان های کشور برای سه روز و برخی تا دو هفته گندم ذخیره داشتند و همین موضوع نگرانی هایی را برای دولت ایجاد کرده بود.

با توجه به اینکه یکی از هدف های اقتصاد مقاومتی خودکفایی در تولید کالاهای اساسی و رفع وابستگی به واردات به شمار می رود، به همین منظور دولت یازدهم توانست با اقدامات اساسی در بخش کشاورزی در چهار سال فعالیت خود به خودکفایی گندم رسید و در دولت دوازدهم برای دومین سال این موضوع را استمرار داد.

جشن شکر گزاری گندم پس از 12 سال وقفه در بیست و دوم آذرماه سال 1395 با حضور حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان برگزار شد؛ پیش از آن نیز کشور در سال 1383 با تلاش گندمکاران و پس از 40 سال به خودکفایی گندم رسیده بود اما در دوره فعالیت دولت های نهم و دهم این امر به تاخیر افتاد تا اینکه دولت تدبیر و امید پیش بینی خودکفایی دوباره ایران در تولید گندم را تحقق بخشید.

با دستیابی به خودکفایی گندم امکان حجم قابل توجهی ذخیره سازی و صادرات نزدیک 3 میلیون تن گندم برای کشور در سال 95 محقق شد درحالی که تا پیش از آن ایران به عنوان یکی از وارد کنندگان گندم در دنیا به شمار می رفت.

** سرانه مصرف گندم در ایران، بالاتر از میانگین جهانیگندم با نام علمی Triticum از مهم ترین غلات جهان است که به شکل وحشی و اهلی می روید و طبق جدیدترین آمار سازمان جهانی خواربار کشاورزی ملل متحد(فائو)، ایران یکی از پرمصرف ترین کشورها در محصول گندم به شمار می رود به شکلی که سرانه مصرف آن در ایران 2٫5 برابر کشورهای در حال توسعه و بیشتر از کشورهای توسعه یافته جهان است.

در واقع سرانه مصرف گندم هر ایرانی در سال 93، حدود 167٫6 کیلوگرم بود در حالی که سرانه مصرف این محصول در جهان در همان زمان به طور میانگین 67٫1 کیلوگرم برآورد می شود؛ متوسط سرانه مصرف گندم در کشورهای در حال توسعه 60 کیلوگرم در سال و این رقم برای کشورهای توسعه یافته 96٫5 کیلوگرم بود.

همچنین سرانه مصرف گندم در برخی کشورها همچون چین 62٫8 کیلوگرم، هند 60 کیلوگرم، عراق 143 کیلوگرم، ژاپن 43٫3 کیلوگرم، ترکیه 211 کیلوگرم، مصر 198 کیلوگرم، آمریکا 81٫5 کیلوگرم، روسیه 123 کیلوگرم و اتحادیه اروپا 111 کیلوگرم بوده است.

طبق آمارهای مربوط به سال 1388، ایران با سرانه مصرف 194 کیلوگرم در سال به عنوان هفتمین مصرف کننده بزرگ گندم در سطح جهان شناخته می شد.

**جهش تولید و خرید تضمینی گندم در دولت تدبیر و امیدطبق آمارهای موجود در سال 1392 نزدیک 9 میلیون سیصد هزار تن گندم تولید و چهار میلیون و 800 هزار تن، سال 1393 نزدیک 10 میلیون و 570 هزار تن تولید و 6 میلیون و 800 هزار تن خرید، سال 1394 قریب 11 میلیون و 500 هزار تن تولید و هشت میلیون و 100 هزار تن خرید، سال (1395) 14 میلیون و 590 هزار تن گندم تولید و 11 میلیون و 525 هزار تن خرید انجام شد که نشان می دهد در دولت تدبیر و امید بیش از پنج میلیون و 500 هزار تن افزایش تولید گندم داشته ایم.

همچنین یکی از سیاست های دولت یازدهم و دوازدهم برای رشد تولید محصول راهبردی گندم افزایش نرخ خریدتضمینی بود به طوری که دولت برای سال زراعی 1393 - 1392 نرخ هر کیلوگرم گندم معمولی را 10 هزار و 500 ریال و گندم دروم را 10 هزار و 800 ریال، سال زراعی 1394 - 1393 نرخ گندم معمولی 11 هزار و 550 ریال و گندم دروم 11 هزار و 880 هزار ریال، سال زراعی 1394 - 1395 نرخ خرید تضمینی گندم معمولی 12 هزار و 705 ریال و گندم دوروم 13 هزار و 68 ریال و سال زراعی 1395- 1396 نرخ خرید گندم معمولی (نان) برای هر کیلوگرم 13 هزار ریال (1300 تومان) و گندم دروم (ماکارونی) 13 هزار و 300ریال (1330 تومان) تعیین کرد.

این درحالیست که در دولت نهم و دهم سال زراعی 1384 قیمت گندم معمولی 2هزار و 50 ریال و در سال 1388 سه هزار و 300 ریال، سال 1390 - 1389 قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم معمولی سه هزارو 600 ریال و گندم دروم سه هزارو 800 ریال و در سال زراعی 1391 -1390 این رقم برای گندم معمولی سه هزار و 950 هزار ریال و گندم دروم چهار هزار و 150 هزار ریال بود که در سال زراعی 91 تا 92 نرخ گندم سه بار تغییر کرد.

همچنین دولت به دلیل محدودیت منابع آبی کشور و صرفه جویی در مصرف آب سیاست کاهش سطح زیرکشت برخی محصولات مانند گندم را به کار گرفت به طوری که سطح زیرکشت گندم از 6 میلیون و 460 هزار هکتار به پنج میلیون و 890 هزار هکتار رسید.

اکنون کشت گندم در تمامی استان های کشور انجام می شود اما استان های خوزستان، گلستان، فارس و کرمان رتبه های اول خرید تضمینی این محصول را کسب کرده اند.

**تلاش دولت برای پرداخت مطالبات گندمکاران محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت به تازگی در پاسخ به اینکه برخی معتقدند، سال گذشته قیمت تضمینی گندم بیش از پیش بینی باید پرداخت می شد، گفت: در این زمینه شورای اقتصاد تصمیم گیری می کند و این شورا با در نظر گرفته جمیع جهات قیمت را تعیین و اعلام می کند.

وی براین باور است که دولت راضی به افزایش قیمت است و زحمات کشاورزان را درک می کند اما باید محدودیت ها و شرایط درآمدی کشور هم در نظر گرفته شود و به طرح های عمرانی کشور هم توجه کنیم.

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه برخی نمایندگان مدعی بودند به رغم اظهارات دولت مبنی بر خرید تضمینی گندم در مناطق آنها بیش از 50 درصد پول گندمکاران پرداخت نشده است، گفت: اکنون بسیاری از گندمکاران پول خود را دریافت کرده اند البته هم سخن آنها و هم سخن دولت درست است؛ دولت تلاش دارد تا پول تمام گندمکاران را با توجه به شرایط موجود تسویه کند.

یزدان سیف معاون وزیر جهادکشاورزی و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران که مسئولیت خرید تضمینی گندم از کشاورزان را بر عهده دارند نیز در این باره در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: طبق آمار سال زراعی 96-95 حدود هشت میلیون و 871 هزارتن گندم به ارزش 116 هزار میلیارد ریال خریداری شده که تاکنون مبلغ 85 هزار میلیارد ریال آن معادل 74 درصد به گندمکاران پرداخت شده است.

وی تصریح کرد: تنها مبلغ 30 هزار میلیارد ریال از پول گندمکاران باقیمانده است که بزودی پرداخت می شود.

این درحالیست که محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی روز چهارشنبه گذشته در حاشیه هیات دولت نیز اعلام کرد: کابینه دوازدهم در حال تامین اعتبار برای پرداخت پول گندمکاران است و طی روزهای آتی پرداخت می شود و نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

**تلاش دولت برای تامین اعتبار خرید گندمبه نظر می رسد که رویکرد دولت دوازدهم نیز همچون دولت یازدهم، تداوم خرید تضمینی گندم از کشاورزان حتی با نرخ های بالاتر از میانگین جهانی است تا هم از نظر اقتصادی از این قشر حمایت کرده و هم تولیدگران عرصه کشاورزی را به تداوم تولید دلگرم کند.

به همین دلیل تیرماه امسال دولت در مصوبه ای با اختصاص 9 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی موافقت کرد.

پارسال نیز همین رویکرد در دستور کار دولت بود و بانک مرکزی بر اساس مصوبه دولت برای تامین مالی خرید تضمینی گندم در سال 1395 در مجموع 29 هزار و 600 میلیارد ریال را با انتشار و خرید اوراق مرابحه گندم توسط هشت بانک عامل تامین کرد.

در مجموع نگاهی به عملکرد بازار پول و بازار بدهی در تامین مالی خرید تضمینی گندم در سال 1395 یعنی در سالی که بار دیگر در تولید گندم به خودکفایی رسیدیم، نشان می دهد بازار پول و سرمایه در کنار بودجه دولت در مجموع 158 هزار و 200 میلیارد ریال بابت خرید گندم از کشاورزان پرداخت کرده اند.

سهم سیستم بانکی از این رقم 69 هزار و 600 میلیارد ریال یعنی 44 درصد بود که 40 هزار میلیارد ریال آن از طریق تسهیلات بانکی و بقیه از طریق انتشار و خرید اوراق مرابحه توسط هشت بانک عامل شامل مسکن، ملت، سپه، اقتصاد نوین، کارآفرین، پست بانگ، خاورمیانه و سینا تامین شد.

سهم بورس اوراق بهادار 41 هزار و 300 میلیارد ریال یعنی 26.

1 درصد بود که شامل 31 هزار و 300 میلیارد ریال اوراق سلف موازی و 10 هزار میلیارد ریال اوراق مرابحه گندم می شد.

47 هزار و 300 میلیارد ریال باقیمانده (29.

9 درصد) نیز از محل بودجه عمومی دولت (19 هزار و 600 میلیارد ریال)، منابع وزارت جهادکشاورزی (سه هزار میلیارد ریال) و شرکت بازرگانی دولتی ایران (24 هزار و 700 میلیارد ریال) تامین شد.

کل اوراق مرابحه ای که پارسال از طریق بانک مرکزی منتشر شد، 29 هزار میلیارد ریال بود که از این مبلغ 24 هزار میلیارد ریال برای خرید گندم به حساب شرکت بازرگانی دولتی ایران واریز و بقیه (پنج هزار میلیارد ریال) بابت خرید جو و ذرت به حساب شرکت سهامی پشتیبانی امور دام واریز شد.

با توجه به تنگنای مالی دولت که به بخشی از آن به تحقق نیافتن پیش بینی درآمدهای دولت در عرصه فروش نفت است، هرچند پرداخت طلب گندمکاران به کندی انجام می شود اما مجموع اظهارات دولتمردان نشان می دهد که تسویه مطالبات این قشر در اولویت برنامه دولت قرار دارد و دولت با استفاده از ابزارهای دیگری چون استفاده از تسهیلات بانکی یا فروش اوراق بدهی در بازار سرمایه اعتبار مورد نیاز را تامین خواهد کرد.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
کلید واژه ها: گندم - کشاورزان - مطالبات - دولت یازدهم - دولت - کشاورزی - اقتصاد مقاومتی - تولید - اقتصاد - تولید گندم - دولت تدبیر و امید - توسعه - تامین - خرید - کشور - مطالبات معوق - تدبیر و امید - جهانی - امنیت - ایرنا - جدید - قیمت - درصد - نارضایتی - پیش بینی - اقتصادی - نقدینگی - منتقدان - خبرنگار - وابستگی

آخرین اخبار سرویس:
ویروس آنفلوانزا با تنفس هم منتقل می شود

قیمت دلار و سکه، رکورد سال را شکستند

پیش بینی بازار مسکن در سال آینده

چگونه زیبایی درون تان را بروز دهید

گزارش آخر سال NPD منتشر شد؛ پلی استیشن 4 و Call of Duty: WWII در صدر

قیمت دلار و سکه، رکورد سال را شکستند

سریلانکا 42 میلیون دلار پول نفت ایران را تا ماه فوریه پرداخت می کند

واردات برنج از ابتدای بهمن آزاد شد

فناوری هوشمندی که هزینه قبض های شما را کاهش می دهد

چینی ها را فراری ندهیم

کاهش بیش از 94 درصدی شماره گذاری موتورسیکلت در کشور

گزارش آخر سال NPD منتشر شد؛ پلی استیشن 4 و Call of Duty: WWII در صدر

پرویز محمدزاده، حسن عبدی، داود بهبودی، محمدباقر بهشتی عوامل کلیدی مؤثر بر موفقیت کارآفرینان با استفاده از مدل های گسسته لاجیت و پروبیت

سرعت وزش باد در نصرت آباد زاهدان به 85 کیلومتر برساعت رسید

اجرای طرح هر جمعه یک محله خوب در رامسر

تولید "فلز تمام صادراتی ایران" بیشتر می شود

معافیت مالیاتی 20 ساله در قلقلرود

انجام نه هزار عمل کاشت حلزون شنوایی در طول 25 سال گذشته

درس خواندن برای پیشرفت یا افتادن در چاه بیکاری؟

آخرین اخبار در مورد اختلاس 100 میلیارد تومانی از زبان وزیر نفت

معاون وزیر راه وشهرسازی:سال آینده جهش قیمت مسکن نداریم

برنامه بانک مرکزی برای ارائه مدل جدید پرداخت با تلفن همراه

مسدود شدن 1600 کارت بازرگانی

وضعیت سدهای تهران وخیم است

بیکاری به هتل ها هم می رسد، مراقب باشید/ چرا هتل ها ارزان نمی شوند؟

موانع پیش روی توسعه استارت آپ ها

تولید بنز در ایران از اوایل سال 97

وزارت جهاد کشاورزی در اجرای قانون انتزاع کم کاری کرد

خوش بینی نسبت به بازار ارز

هدایت 85 میلیون توریست در پروژه راه ابریشم

ازبکستان هزینه ترانزیت ریلی کالاهای تاجیکستان را کاهش داد

شرایط و میزان افزایش حقوق معلمان در سال 97

سال آینده جهش قیمت مسکن نداریم/جایی برای سفته بازان نیست

صدور کارت ملی هوشمند برای 58 درصد از مردم شیروان

آخرین اخبار در مورد اختلاس 100 میلیارد تومانی از زبان وزیر نفت

تولید بنز در ایران از اوایل سال 97

شکایت از یک موسسه اروپایی که 4.9 میلیارد دلار پول ایران را نمی دهد

روایت زنگنه از یک دروغ شاخدار درباره نفتکش سانچی

تاثیر تصمیم شورای شهر بر قیمت واحدهای مسکونی در محدوده طرح ترافیک

حقوق کارمندان دولت افزایش می یابد

نرخ بالای سودبانکی مانع کاهش کارمزد تسهیلات/ آیا بانک ها زیان می دهند؟

زمان،زمانِ ارز تک نرخی است؟

هوای پایتخت بعد از مدتها در شرایط سالم

آژیر قرمز کم آبی در 96 سد کشور به صدا درآمد

کافه آپارتمان های ویتنام در عکس روز نشنال جئوگرافیک

عبدالجبار زرگوش نسب، میثم دوستی پور واکاوی میزان ارث زوجه از عقارات و خیار معاملات آن

آغاز تدریجی مناقصه های بسته های سرمایه گذاری در صنعت نفت

سرمایه های خارجی به کدام سو می رود؟

ترامپ به دردسر افتاد

بازار مسکن به سمت رونق در حال حرکت است

نگاهی به نوسانات سطح آب دریای خزر

مدت زمان حمل ریلی بار از چین تا ایران 15 روز؛ دریایی 55 روز

درج شماره ملی در چک های صیاد الزامی است

ساماندهی گلزار شهدای لرستان؛ نیازمند 4 میلیارد تومان اعتبار

به روزرسانی تازه Honor View 10، قابلیت تشخیص چهره را به این موبایل می آورد

سرمایه های خارجی به کدام سو می رود؟

مهاجرت از تهران، زنگ خطری برای مدیریت شهری

نیمی از طلاق ها در ایران به دلیل اعتیاد است

تداوم حمایت بانک شهر از مدیریت شهری کلانشهرها

به روزرسانی تازه Honor View 10، قابلیت تشخیص چهره را به این موبایل می آورد

بیکاری به هتل ها هم می رسد، مراقب باشید/ چرا هتل ها ارزان نمی شوند؟

سال آینده جهش قیمت مسکن داریم؟

کشف محموله جدید قاچاق انسان توسط ماموران گمرک

ربات ها به محل غرق شدن سانچی رسیده اند/ آتش کشتی را مچاله کرد

سرمایه های خارجی به کدام سو می رود؟

بانک مرکزی از یک موسسه اروپایی شکایت کرد

فروش بلیت جایگاه ویژه و بلیت 5 هزار تومانی به قیمت 30هزار تومان/حضور استقلالی ها با بادکنک مشکی در ورزشگاه

رییس کل بانک مرکزی: نرخ ارز در ماه های بهمن و اسفند کاهش می یابد

حادثه دیدگان نفتکش سانچی، دریادلان عرصه اقتصادی

ضرورت انتخاب عینک استاندارد

آغاز تدریجی مناقصه های بسته های سرمایه گذاری در صنعت نفت

جدایی بوی نرگس از شیراز / شاید وقتی دیگر

آغاز خرید تضمینی برنج از فردا

بعضی ها از گرانی دلار بیشتر از ترامپ خوشحالند

سال آینده جهش قیمت مسکن نداریم

ارسال 5 هزار طرح اشتغالی به وزارت کار

اهواز میزبان چهار نمایشگاه

کاهش نرخ زاد ولد در چین

زنگ خطر برای حفاظت منابع و مدیریت مصرف آب به صدا در آمده است

حذف سرشماری با اجرای سیستم جامع ثبت آماری ایران

آغار به کار شورای راهبردی آموزش و پرورش در مناطق آزاد کشور

از غرق شدن کامل کشتی سانچی تا پیش بینی حقوق و عیدی کارمندان/ رشد اقتصادی به 4.5 درصد رسید

از سرمایه اندک تا صادرات

آغاز مرحله سوم عرضه گواهی سپرده بانک آینده

واکنش تند دولت به شوخی رشیدپور با سهام عدالت

راه اندازی مجدد قطار ایران و پاکستان در دستور کار قرار گرفت

ذخایر معدنی استان یزد بیش از دو میلیارد تن است

قیمت طلا به 1332 دلار رسید

صادرات ال پی جی ایران صعودی شد

در راستای حفظ منافع مشتریان پرداخت با تلفن همراه مسیر می شود

حدف تصاویر شهدا در تبریز به بهانه" تبریز 2018"

کاهش 90 درصدی شماره گذاری موتورسیکلت در کشور

افزایش دو برابر بودجه بافت فرسوده از صندوق توسعه ملی

2017 دومین سال گرم جهان از سال 1880

کاهش 90 درصدی شماره گذاری موتورسیکلت در کشور

کاهش 94 درصدی شماره گذاری موتورسیکلت در کشور

نگاهی به بازار سکه و دلار در هفته ای که گذشت

ماجرای کمک یک و نیم میلیاردی شهرداری تهران به یک حسینیه خبرساز شد + سند / جوابیه تند حسینیه ریحانه الحسین در تکذیب این خبر/ شهرداری منطقه 5 تهران در این خصوص اطلاعیه صادر کرد

صدور کارت هندیکاپ به چوگان بازان اصفهانی

قیمت جدید محصولات کیا در ایران اعلام شد؛ از پیکانتو 110 میلیونی تا سورنتو 330 میلیونی

تمدید خودکفایی گندم و گلایه گندمکاران از تاخیر در پرداخت مطالبات

تمدید خودکفایی گندم و گلایه گندمکاران از تاخیر در پرداخت مطالبات