مطالب مرتبط:
ظریف: دولت جدید آمریکا در رفتار خود با دیگران بویی از ادب نبرده است
دولت جدید آمریکا در رفتار خود با دیگران بویی از ادب نبرده است
دولت جدید آمریکا در رفتار خود با دیگران بویی از ادب نبرده است
دولت آمریکا سرسختانه از پذیرش واقعیت های منطقه سرباز می زند/اسراییل طولانی ترین تراژدی تاریخ را رقم زده
دولت اشتباه بزک کردن آمریکا را درباره اروپا تکرار نکند/تجارت اروپا با ایران یک دهم مبادلاتشان با آمریکا هم نیست!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 مهر 1396 ساعت 17:312017-10-19بين الملل

دولت جدید آمریکا بویی از ادب نبرده است


- "، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با خبرنگار شبکه سی بی اس نیوز آمریکا در تهران به مسائل مختلفی چون سخنرانی ضد ایرانی ترامپ و واکنش ایران به خروج ایالات متحده از برجام پرداخته است.

ترجمه مصاحبه الیزابت پالمر خبرنگار سی بی اس نیوز با ظریف را که روز شنبه در محل وزارت خارجه انجام شد در ادامه ملاحظه می کنید:آنچه جمعه شب از ترامپ شنیدیم مشتی حرف های سخیف و زشت بود ظریف در ابتدای مصاحبه در پاسخ به سؤال خبرنگار سی بی اس که با توجه به تلاش های زیاد شما برای رسیدن به برجام، آیا از اتفاقاتی که در روزهای اخیر و سخنرانی آقای ترامپ شنیدید ناراحت شده اید، با اشاره به فرآیند طولانی مذاکرات هسته ای گفت: افراد زیادی به شدت روی این مسئله کار کردند.

برای رسیدن به این توافق حدود ده یازده سال موضع گیری و خطابه سیاسی و دو سال مذاکره جدی صورت گرفت.

و من اتفاقا بسیار خوشحالم، چرا که می بینم جامعه جهانی محکم پشت این توافق ایستاده است.

این تأثیرگذاری دیپلماسی را نشان می دهد.

خیلی ها در آمریکا، و بخصوص در خارج از آمریکا، به این باور رسیده اند که توافق هسته ای پیروزی دیپلماسی بود.

آنچه که جمعه شب شنیدیم مشتی حرف های سخیف و زشت بود.

نباید با این حرف ها ناامید شد.

این حرف ها دیگران را ناامید می کند (نه ما را).

ایالات متحده طی 40 سال اخیر از این کارها زیاد انجام داده است.

بسیاری از رؤسای جمهور پیشین (آمریکا) کار خود را با طرح چنین ادعاها و اظهاراتی که به اعتقاد من غیرمسئولانه است آغاز کردند، اما در نهایت پشیمان شدند.

برجام توافق دو جانبه میان ایران و آمریکا نیستوزیر امور خارجه در واکنش به درخواست ترامپ از کنگره برای تصمیم گیری در خصوص توافق هسته ای تصریح کرد: برجام توافقی دوجانبه میان ایران و آمریکا نیست.

بنابراین او (ترامپ) هر سیاستی که بخواهد اتخاذ کند، به خودش مربوط است.

اما تا زمانی که آمریکا در چارچوب قوانین بین المللی عمل می کند، باید نه فقط به توافقی که دولت و رییس جمهور آمریکا کشورشان را به آن متعهد کرده اند، بلکه فراتر از آن، به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد پایبند بماند.

می دانید که آمریکا عضو دائم شورای امنیت ملل متحد است.

اگر بخواهد از عمل به قطعنامه ای که نه تنها به آن رأی مثبت داده، بلکه از بانیان آن بوده است امتناع کند، اعتبار نهادی که برای آمریکا اهمیت بسیار زیادی دارد به خطر می افتد.

علاوه بر این، دولت آمریکا نیز اعتبار خود را از دست می دهد.

دیگر هیچ کس به دولت آمریکا اعتماد نمی کند و با آن وارد مذاکره درازمدت نمی شود، چرا که از حالا به بعد، مدت زمان تعهد آمریکا (به یک توافق بین المللی) محدود به دوره ای است که آن رییس جمهور در این کشور مسئولیت دارد.

دولت ترامپ در حال بیرون رفتن از همه توافق هاستظریف در پاسخ به اینکه آیا منظورش بی اعتمادی کشور خاصی مثل کره شمالی است، گفت: نه، منظورم کل جامعه بین الملل از جمله کره شمالی است.

مشاهده می کنید که این دولت (ترامپ) در حال بیرون رفتن از همه توافق هاست.

از توافق نفتا بیرون می آید، از توافق همکاری ترنس پاسیفیک بیرون می آید، از یونسکو خارج می شود.

از همه چیز دارد خارج می شود.

یکی از متفکرین آمریکایی گفت دکترین سیاست خارجی آمریکا، دکترین خروج است.

بنابراین مردم دیگر نمی توانند به حرف آمریکا اعتماد کنند.

وزیر امور خارجه افزود: برای اینکه آمریکا با بسیاری از این توافق های بین المللی همراه شود، خیلی ها امتیازاتی را (به این کشور) داده اند.

اما حال دیگر هیچ کس به آمریکا امتیازی نمی دهد، چرا که می دانند اگر رییس جمهور بعدی بیاید ادعا می کند این امتیازات کافی نبوده و ما راضی نیستیم.

ایران خود را متعهد می داند اولین کسی نباشد که از برجام خارج می شودظریف در پاسخ سؤالی در خصوص احتمال ماندن ایران در توافق هسته ای علی رغم خروج آمریکا از آن گفت: این سؤال مبتنی بر فرضیه ای است که به جزییات زیادی نیاز دارد.

اگر یکی از طرفین، به خصوص آمریکا، از توافق بیرون برود، باید ارزیابی کرد که آیا مهم ترین مؤلفه های مثبت توافق برای ایران ازبین رفته است.

براین اساس ایران در این خصوص تصمیم گیری خواهد کرد.

ما خود را متعهد می دانیم اولین کسی نباشیم که از این توافق خارج می شود، به این شرط که منافع اقتصادی مان که در این توافق ذکر شده لحاظ شود و همچنان از این منافع برخوردار باشیم.

اگر از این منافع محروم شویم، شرایط کاملاً عوض می شود.

هم خود برجام و هم اصول کلی قوانین بین الملل گزینه هایی را برای برخورد با این شرایط پیش بینی کرده اند.

دولت آمریکا در رفتار خود با دیگران بویی از ادب نبرده استظریف در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه تیلرسون قبل از سخنرانی دیگر اعضای 1+5 را مطلع کرده بود.

آیا با شما هم از روی ادب دیپلماتیک تماس گرفت و شما را مطلع کرد؟ تصریح کرد تیلرسون با او تماسی نگرفته و انتظار چنین تماسی را هم، حتی به رسم ادب و احترام، ندارد، چرا که دولت جدید آمریکا در رفتار خود با دیگران بویی از ادب نبرده است.

وی با اشاره به سخنرانی ترامپ گفت هیچ چیز در این سخنرانی او را متعجب نکرده است، به جز ادبیات زشت و زننده او که درخور هیچ مقام رسمی نبود.

ظریف در خصوص اینکه تا چه حد از محتوای سخنرانی ترامپ اطلاع داشته اظهار داشت: ما تقریباً همین صحبت ها را – البته به شکلی بسیار مؤدبانه تر – از زبان تیلرسون و در جریان سخنرانی او در نشست وزرای خارجه 1+5 شنیده بودیم.

من و تیلرسون گفتگوی دوجانبه نداشتیم، اما اظهارات او را در قالب بیانیه ای که در آن نشست قرائت می کرد شنیده بودیم.

همچنین اظهارات ترامپ را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شنیده بودیم و این اولین بار نبود (که چنین سخنانی به گوشمان می خورد).

غرور ایرانی اجازه نمی دهد وقتی کسی احترام متقابل و موضع برابر را رعایت نکند وارد مذاکره شویمظریف در پاسخ به سؤالی در خصوص عدم دیدار با تیلرسون و علت آن افزود: تصور می کنم ایالات متحده تصمیم جدیدی اتخاذ کرده است.

من با جان کری دیدار داشتم و این دیدارها نیز نتایج بسیار مثبتی در بر داشت.

دیدارهای من و کری جلوی سناریوهای ناخوشایند زیادی را گرفت.

اما این دولت تصمیم گرفته به شیوه کاملاً متفاوتی عمل کند.

و من به شما اطمینان می دهم عزت و غرور ایرانی به ما اجازه نمی دهد در شرایطی که یکی از طرفین احترام متقابل و موضع برابر را رعایت نمی کند، وارد مذاکره شویم.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه آیا پس از سخنرانی ترامپ با رهبر معظم انقلاب دیداری داشته گفت: خیر، سخنان ترامپ در ساعات پایانی شب ایراد شد و ما نیز از مواضع ایشان (رهبری) در خصوص این سخنان اطلاع داریم.

ما پیش تر حرف هایی را که قرار بود ترامپ در سخنرانی خود بزند با رهبری در میان گذاشته بودیم، چرا که تقریباً همه می دانستند قرار است چه بگوید.

رهبری هم انتظار این صحبت ها را داشتند.

رهبر از توافق حمایت کردند اما هیچگاه به آمریکا اعتماد نکردندظریف در پاسخ به سؤالی در خصوص مخالفت رهبری با توافق و بی اعتمادی رهبری به آمریکا از ابتدای مذاکرات گفت: رهبر معظم انقلاب از توافق حمایت کردند، اما هیچ گاه به آمریکا اعتماد نکردند.

ما نیز هیچ گاه به آمریکا اعتماد نکردیم.

هیچ یک از ما هیچ گاه به آمریکا اعتماد نداشتیم.

این توافق مبتنی بر اعتماد نیست.

توافق هسته ای مبتنی بر عدم اعتماد دوجانبه است.

ما اقداماتی که باید انجام می دادیم را خیلی شفاف تعریف کرده ایم.

هیچ کس در این توافق آن قدر ساده لوح نبوده که به طرف مقابل اعتماد کند.

چرا که ما در گذشته بارها شاهد بدقولی و بدعهدی آمریکا بوده ایم.

فراموش نکنید من اهل کشوری هستم که دولت منتخب مردم آن در کودتایی که آمریکا مهندسی کرده بود ساقط شد.

من از کشوری می آیم که مردمش در جنگ با دشمنی که از سلاح شیمیایی استفاده می کرد و آمریکا پشتیبان آن بود کشته شدند.

بنابراین دلیلی وجود ندارد که به آمریکا اعتماد داشته باشیم.

لذا ما این توافق را بر اساس بی اعتمادی متقابل بنا کردیم.

و من تصور می کنم این از نقاط قوت این توافق است.

این اصلاً نکته منفی ای نیست.

این نقطه قوت برجام است که بر مبنای بی اعتمادی دوجانبه بنا شده است.

این توافق می توانست این بی اعتمادی را کاهش دهد، اما متأسفانه نحوه برخورد ترامپ با آن باعث گسترش این بی اعتمادی می شود؛ نه فقط میان ایران و آمریکا، بلکه میان جامعه جهانی و ایالات متحده، چرا که آمریکا اکنون نه تنها پیش بینی ناپذیر بلکه غیرقابل اعتماد شده است.

قرار نیست با کنگره آمریکا درباره برجام رایزنی کنمظریف در پاسخ به سؤالی در خصوص احتمال رایزنی ایران با کنگره آمریکا گفت: این مسئله داخلی آمریکاست و من قرار نیست با کنگره رایزنی کنم.

ما معتقدیم دولت ها در عرصه بین الملل به صورت واحد و متمرکز عمل می کنند.

البته هیچ یک از دولت ها، نه دولت ایران و نه دولت آمریکا، به شکل کاملاً یکپارچه (مونولیت) اداره نمی شوند.

اما قرار نیست من چنین تصمیمی را برای آمریکا بگیرم.

اگر آمریکا تصمیم به ماندن در توافق بگیرد، باید درست رفتار کند.

اما اگر بخواهند از توافق خارج شوند، آن وقت ایران گزینه های مختلفی را پیش روی خود می بیند و بر اساس منافعش از آن ها استفاده می کند.

دکتر ظریف در پاسخ به سؤالی در خصوص دوستان زیادی که در آمریکا دارد و امکان رایزنی با آن ها در خصوص برجام گفت: قرار نیست با آن ها صحبتی داشته باشم.

فکر می کنم خودشان برای اتخاذ تصمیمات مناسب بر اساس منافع آمریکا عقل و تدبیر لازم را دارند.

معتقدم آنها بخوبی درک می کنند که اظهارات ترامپ، چه در مورد توافق هسته ای و چه در مورد سایر مسائل، منافع این کشور را تأمین نمی کند.

امروز ایران از دو سال و نیم گذشته متحدتر استدر ادامه خبرنگار سی بی اس به امیدواری دولت روحانی به جذب سرمایه خارجی و انجام اصلاحات در ایران اشاره کرد و از ظریف پرسید با وجود به خطر افتادن توافق هسته ای، آیا دولت روحانی تضعیف شده است؟ظریف پاسخ داد: تصور نمی کنم این طور باشد.

معتقدم آنچه که ترامپ با سخنرانی جمعه شب خود به دست آورد متحد کردن مردم ایران بود و من خیلی خوشحالم که می بینم امروز ایران از دو سال و نیم گذشته متحدتر شده است.

خبرنگار سی بی اس از ظریف در خصوص نقل قولی منتسب به او پرسید و گفت: شما پیش تر به غرب و آمریکا گفته بودید رقبایمان در تهران خوشحال می شوند اگر توافق هسته ای تضعیف شود و اگر می خواهید ما، یعنی دکتر روحانی و اصلاح طلبان، تقویت شویم، از توافق هسته ای حمایت کنید.

ظریف با تکذیب این نقل قول گفت: من هیچ گاه چنین چیزی نگفته ام.

به خاطر ندارم چنین چیزی گفته باشم.

من گفتم در ایران دیدگاه های مختلفی وجود دارد و اگر از توافق حمایت کنید، اگر به توافقی منطقی برسید، آن وقت کسانی که به تعامل با جهان اعتقاد دارند تقویت می شوند.

اما اگر حمایت نکنید .

چرا که این یعنی دموکراسی .

البته شاید تعریف ترامپ از دموکراسی چیز دیگری باشد.

فکر می کنم ترامپ خیلی خوشحال است از اینکه دموکراسی های جهان از او حمایت می کنند! سه حامی ای که دیشب از سخنان او استقبال کردند (عربستان، رژیم صهیونیستی و امارات) بهترین نمونه های حکومت دموکراسی در جهان هستند! (طعنه)وی افزود: اما ایران کشوری دموکراتیک است.

مردم با صندوق رأی تصمیم می گیرند.

ما افتخارمان این است که موفقیت یا عدم موفقیت سیاست های هر دولت روی تصمیم مردم تأثیر می گذارد.

سایر کشورهای جهان باید تصمیم بگیرند پیغامی که به رأی دهندگان ایرانی می دهند کدام است: تعامل سازنده با جهان یا پیامی غیر از آن.

چیزی که ما را متحد می کند منافع ملی و امنیت ملی ماستظریف در پاسخ به سؤالی در خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: ما هم مثل سایر کشورهای جهان ممکن است با هم اختلافاتی داشته باشیم.

مشاهده کردید که وزیر خارجه، وزیر دفاع، مشاور امنیت ملی و رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا دیدگاهشان نسبت به توافق هسته ای کاملاً با ترامپ در تضاد بود.

بنابراین اختلاف نظر عادی است.

اما چیزی که ما را متحد می کند منافع ملی و امنیت ملی ماست.

وقتی بحث امنیت ملی به میان می آید، و وقتی مشاهده می کنیم سپاه پاسداران در دفاع از کشور، دفاع از تمامیت ارضی ایران در برابر تهاجم خارجی، در مبارزه با تروریسم و برای حفظ منطقه، در مبارزه با افراطی گری ایستادگی کرده است، دیگر هیچ کس نمی پذیرد که کسی از خارج به آن ها فشار بیاورد، برای انزوای آن ها تلاش کرده یا تحریم های بیشتری علیه آن ها اعمال کند.

تصمیمات ترامپ شغل های بسیار زیادی را در آمریکا به خطر می اندازدظریف در پاسخ به سؤالی در خصوص قرارداد فروش هواپیمای بویینگ به ایران و احتمال به خطر افتادن آن با تصمیمات ترامپ گفت: نمی دانم چنین اتفاقی می افتد یا نه، اما این مسئله (تصمیمات ترامپ) شغل های بسیار بسیار زیادی را در آمریکا به خطر می اندازد.

معتقدم این یکی از گزینه هایی بود که آمریکا در اختیار داشت.

ما تصمیم گرفتیم با جامعه اقتصادی آمریکا تعامل داشته باشیم، چرا که نمی خواهیم آن ها از تجارت با ایران محروم باشند.

جمعه شب دیدم که ترامپ می گفت سایر کشورها از تجارت با ایران پول زیادی درمی آورند.

اما این دولت آمریکاست که شرکت های آمریکایی را از کسب سود محروم می کند.

ما مشکلی با شرکت های آمریکایی نداریم.

در واقع ما هیچ مشکلی با مردم آمریکا نداریم.

اختلافات ما با دولت آمریکاست.

اختلافات ما با کسانی است که سیاست های فوق العاده خطرناکی را علیه کشور و منطقه ما در پیش گرفته اند.

این محل اختلاف ماست.

ما نه با شرکت های تجاری آمریکا و نه با مردم این کشور مشکلی نداریم.

ما از ورود آمریکایی ها به ایران استقبال کرده ایم.

ما خوشحالیم که شما اینجا در ایران هستید.

سخنرانی روز جمعه ترامپ متن توافق هسته ای را نقض کردظریف در پاسخ به سؤالی در خصوص احتمال به خطر افتادن فروش هواپیما به ایران گفت: بگذارید این موضوع را به شکل دیگری مطرح کنیم.

اگر آمریکا جلوی فروش هواپیما به ایران را بگیرد، بخشی از برجام را نقض کرده است.

اما ایالات متحده توافق هسته ای را از جنبه های مختلفی نقض کرده است، یکی از آن ها تأخیر اوفک (دفتر کنترل دارایی های خارجی آمریکا) در صدور مجوز برای شرکت های مختلفی است که می خواهند با ایران معامله کنند.

بویینگ و ایرباس از جمله این شرکت ها هستند.

بنابراین تأخیر بیشتر در صدور این مجوزها نقض برجام است، و نه ناقض روح آن، بلکه در تضاد با متن این توافق است.

روز جمعه ترامپ با سخنرانی خود متن توافق هسته ای را نقض کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی با بررسی پایبندی ایران به برجام نقش داور را ایفا می کندظریف با اشاره به ادعای ترامپ مبنی بر اینکه ایران برجام را نقض کرده است گفت: می دانید که ما در این خصوص یک نهاد داوری داریم.

این توافق از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته است با بررسی پایبندی ایران به برجام نقش داور را ایفا کند.

این آژانس تا کنون هشت بار پایبندی ایران را تأیید کرده است.

یک بار در آغاز اجرای برجام، و هفت بار هم از زمانی که طرفین اجرای آن را شروع کرده اند، آژانس بر پایبندی کامل ایران به توافق تأکید کرده است.

روز جمعه نیز پس از سخنرانی رییس جمهور آمریکا، آژانس یک بار دیگر تصریح کرد ایران به تعهدات خود عمل کرده است.

ظریف در پاسخ به سؤالی در خصوص تلاش ایران برای توسعه برنامه موشکی خود به ظلمی که در این سال ها به جمهوری اسلامی شده و خودداری کشورهای دیگر از حمایت از ایران در جریان جنگ تحمیلی اشاره کرد.

آمریکا میلیاردها دلار تسلیحات زیبا به منطقه می فروشدوقتی خبرنگار سی بی اس گفت اکنون دیگر آن زمان ها گذشته و دوران تازه ای شروع شده است، وی پاسخ داد: نه، دوره و زمانه عوض نشده، چرا که آمریکا هنوز هم دارد میلیاردها دلار تسلیحات زیبا به کشورهای این منطقه می فروشد و به هیچ کشوری هم اجازه نمی دهد با ایران معامله تسلیحاتی داشته باشد؛ در واقع این سیاست و راهبرد آمریکاست که کشورهای دیگر را از تعامل با ایران در کمک به تقویت توان دفاعی اش منع کند.

اما ما باید از مردممان دفاع کنیم.

خبرنگار سی بی اس از ظریف پرسید پس شما با فروش تسلیحات آمریکا به کشورهای حوزه خلیج فارس که به شدت با ایران دشمنی دارند مخالفید.

وزیر امور خارجه در پاسخ گفت: خیر، من مخالفتی با آن ندارم.

اما تنها به این مسئله اشاره می کنم که در سال 2016 عربستان سعودی، بنا بر آمارهای سازمان های غربی، 63 میلیارد دلار تجهیزات نظامی خریده است.

امارات متحده عربی، یکی از کشورهایی که از سخنرانی ترامپ حمایت کرد، با تنها 5/1 میلیون نفر شهروند 22 میلیارد دلار صرف خرید سلاح کرده است.

ایران چقدر برای جمعیت 80 میلیونی خود هزینه کرده است؟ 12 میلیارد دلار.

بنابراین اگر کسی می خواهد از تجهیزات نظامی اعم از موشک، هواپیما، تانک و .

حرف بزند، باید به کل ماجرا نگاه کند، نه فقط به ایران.

جمهوری اسلامی موشک و ابزار دفاعش را خودش تولید می کند، چرا که هیچ کس به آن کمکی نمی کند.

از موشک ها تنها برای دفاع از خود استفاده می کنیمظریف در ادامه در پاسخ به سؤالی در خصوص توسعه توانمندی های نظامی کشور گفت: من در مورد دشمنان صحبت نمی کنم.

صحبت من در خصوص خریدهای نظامی است.

حرفی از دوستان یا دشمنان نمی زنم، تنها از خریدهای نظامی در خلیج فارس صحبت می کنم، خریدهای نظامی در خلیج فارس.

اگر می خواهید در مورد این خریدها صحبت کنید، باید به همه آن ها بپردازید.

ایران صدها میلیارد دلار تجهیزات نظامی نمی خرد.

هیچ کس این تجهیزات را به ما نمی فروشد.

آمریکا با راهبرد فعالی که در پیش گرفته جلوی فروش این تجهیزات را می گیرد.

به همین دلیل، کاری که ما می کنیم این است که آنچه نیاز داریم را تولید می کنیم.

و آنچه که نیاز داریم را بر اساس ملزومات دفاع از کشورمان تولید می کنیم.

این کار را برای تحریک دیگران انجام نمی دهیم؛ هدفمان صرفاً دفاع از خودمان است.

خیلی شفاف اعلام کرده ایم که از موشک ها و دیگر ابزارهای نظامی مان تنها برای دفاع از خود در برابر حملات مسلحانه یا تروریسم استفاده خواهیم کرد.

امیدوارم دیگر کشورها نیز اعلام کنند هیچ گاه جز در دفاع از خود به زور متوسل نمی شوند.

ایران در جنگ یمن دخالتی ندارددر ادامه خبرنگار سی بی اس از ظریف پرسید آیا حضور ایران در یمن نیز برای دفاع از خود است.

وزیر امور خارجه پاسخ داد: به نظر شما آیا بمباران زنان و کودکان یمنی توسط هواپیماها و بمب های آمریکا برای دفاع از خود بود؟ من این سؤال را از شما می پرسم چون ایران در جنگ یمن دخالتی ندارد.

ما هیچ کسی را بمباران نمی کنیم.

هواپیماهای ما نیستند که مردم آنجا را بمباران می کنند.

ترامپ در سخنرانی روز جمعه به تاریخ، جغرافیا و اساساً به عقلانیت توهین کردظریف در پاسخ به ادعای کمک نظامی ایران به یکی از طرفین جنگ یمن گفت: این جنگ، جنگ ناگواری است که از همان ابتدا تلاش کردیم به آن پایان دهیم.

حتی پیش از آغاز آن تلاش کردیم جلوی وقوعش را بگیریم.

اکنون آیا کسی باور می کند بتوان یک ملت، یک ملت مقاوم را که قرن ها در برابر تجاوزها ایستادگی کرده، بمباران کرد، نابود کرد، و این ملت تنها بایستد یا بنشیند و اجازه دهد مردمش کشته شوند؟ آن ها برای دفاع از خود به سلاح های ایران نیازی ندارند.

اگر لازم باشد، خودشان با سلاح هایی که دارند یا حتی با دست خالی از خود دفاع می کنند.

آنچه که ما به آن نیاز داریم این است که جنگ را تمام کنیم نه اینکه از یک طرف بخواهیم از خودش دفاع نکند.

البته اگر هنوز در مورد پیامدهای انسانی فاجعه یمن – که مسئولیت آن با دولت آمریکاست – جدی هستیم؛ همه سازمان های مهم حقوق بشر در جهان، از جمله سازمان ملل متحد، می گویند کاری که جنگنده های ائتلاف سعودی با مردم یمن انجام می دهند جنایت است.

جنایتی چون کشتن کودکان، و دولت آمریکا، به ویژه دولت فعلی، در همه این جنایت ها شریک است.

حال رییس جمهور آمریکا به خود جرئت می دهد ایران را به خاطر جنایاتی که خودشان در یمن مرتکب می شوند متهم کند.

جمعه شب اگر چند دقیقه دیگر به ترامپ وقت می دادند ماجرای پرل هاربر را نیز گردن ایران می انداخت! او ایران را به دست داشتن در تک تک جنایاتی که متحدان آمریکا مرتکب شده اند متهم کرد: یازده سپتامبر، القاعده، داعش و سایر مواردی که رد پای متحدان آمریکا آشکارا در آن یافت می شود.

اگر بخواهید می توانید تاریخ را تحریف کنید، همان طور که شنیدید ترامپ نه تنها تاریخ بلکه جغرافیا را هم تحریف کرد.

می دانستیم می توان او را خرید، اما نمی دانستیم می توان دانش جغرافیایش را نیز خرید.

اما او جغرافیا را تحریف کرد.

او به ایرانیان سرتاسر جهان توهین کرد.

او با گفتن آن جملات نه فقط به ایرانیان، بلکه به تاریخ، جغرافیا و اساساً به عقلانیت توهین کرد.

اگر این گونه باشد، اگر قرار است هر چیز بدی که اتفاق می افتد را به ایران نسبت دهند، آن وقت ترامپ هم می تواند به این کار خود ادامه دهد.

وزیر امور خارجه افزود: اما مشکل اینجاست که این موضوع منجر به بحران در منطقه ما می شود.

آنچه که می تواند به حل بحران سوریه و یمن منجر شود یافتن راه حل سیاسی است، نه اصرار بر گزینه نظامی، نه اصرار بر تحمیل اراده خارجی بر مردم این کشورها.

این اقدامات عواقب ناگواری دارد.

ظریف با اشاره به بحران سوریه گفت: بگذارید موضوع بسیار ساده ای را با شما مطرح کنم: اگر ما به دولت ها، نه فقط دولت سوریه، بلکه دولت عراق و کردستان عراق، کمک نمی کردیم اکنون در دمشق، بغداد و اربیل شاهد حکمرانی دولت تروریستی داعش بودید.

وزیر امور خارجه در واکنش به ادعای خبرنگار مبنی بر مبارزه آمریکا با داعش گفت: آیا واقعاً آمریکا با داعش می جنگد؟ آیا با آن ها مبارزه می کند؟ نه، این طور نیست.

وقتی ترامپ کاندیدای ریاست جمهوری شده بود، خیلی شفاف این موضوع را بیان کرد.

او گفت داعش را خود آمریکا خلق کرده است.

این اتهام را من مطرح نمی کنم (خبرنگار: بگذارید اصلاح کنم او نگفت ما داعش را ساختیم، گفت اقدامات آمریکا باعث ایجاد داعش شده است ولی همه می دانند که آمریکا و ایران در حال جنگ با داعش هستند.

) دکتر ظریف ادامه داد: ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی خود یک بار دیگر تأکید کرد که ایران در جنگ با داعش بسیار مؤثر بوده است.

اما سخنرانی جمعه شب او را ببینید! می خواهم اظهارات یک شخص را در کمتر از یک سال با هم مقایسه کنم.

این چیزی است که ترامپ جمعه شب گفت.

همان طوری که هم شما گفتید و هم ترامپ در زمان نامزدی اش در انتخابات به درستی اشاره کرد، ایران جدی ترین نیرویی است که بی وقفه به دولت های سوریه و عراق در جنگ با داعش کمک کرده است.

ما هیچ گاه در این راه تردید نکردیم.

در افغانستان با افراط گرایی طالبان جنگیدیم.

اما ترامپ تا آنجا پیش رفت که ایران را به حمایت از طالبان متهم کرد.

او این واقعیت را فراموش کرده است که دو کشور متحدش – که جمعه شب از اظهاراتش حمایت کردند – تنها کشورهایی بودند که طالبان را به عنوان دولت قانونی افغانستان به رسمیت شناختند.

خاطرتان می آید که در دهه 1990 میلادی، این عربستان و امارات بودند که طالبان را به رسمیت شناختند.

تنها سه کشور در جهان طالبان را به رسمیت شناختند و دو تای آن ها کشورهایی بودند که از ترامپ حمایت می کنند.

البته باید هم از او حمایت کنند.

چرا که ترامپ تلاش کرد با متهم کردن ایران به دست داشتن در اقداماتی که آن ها در آن دخیل بودند، گذشته آن ها را ماست مالی کند.

ظریف افزود: بیایید جدی باشیم.

بیایید برای پایان دادن به نگون بختی های منطقه راهکار پیدا کنیم.

من معتقدم اگر آمریکا در پایان دادن به فجایع خاورمیانه جدی است، نباید ایران را متهم کند، بلکه باید بر متحدان خود فشار بیاورد تا از ارائه پول، تسلیحات، پناهگاه و حمایت سیاسی به تروریست هایی که همچنان مردم را در سوریه، عراق و سایر نقاط منطقه می کشند و زخمی می کنند دست بردارند.

خبرنگار سی بی اس از ظریف پرسید چرا تلفن را برنمی دارد و در تماس با تیلرسون، همتای آمریکایی خود، با او در مورد طرحی جامع برای پایان دادن به نزاع و درگیری در منطقه صحبت نمی کند؟وزیر امور خارجه پاسخ داد: بگذارید همین قراردادی که بسته ایم را اجرا کنیم تا ببینیم بعد از آن چه پیش می آید.

چرا که اگر قرار باشد باز هم دو سال و نیم، یا بهتر بگویم 13 سال، وقت خود را صرف بستن یک قرارداد کنیم، و دولت بعدی آمریکا روی کار بیاید و بگوید این قرارداد را دولت قبلی آمریکا منعقد کرده و آن دولت منافع ایالات متحده را در نظر نگرفته است ، آن وقت دیگر چه کسی حاضر می شود با آمریکا مذاکره کند؟ مذاکره بر مبنای حسن نیت نیازمند طرف مذاکره ای است که به حسن نیت پایبند باشد.

من چنین چیزی (در آمریکا) نمی بینم.

ظریف در پاسخ به سؤالی مبنی بر احتمال درگیری سپاه با ارتش آمریکا در سوریه به ویژه پس از تحریم های اخیر گفت: ابتدا باید بگویم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مدت زیادی است که تحت تحریم های آمریکا قرار دارد.

این تحریم ها تنها نفوذ سپاه را افزایش داده است.

مشاهده می کنید که آمریکا به تحریم دلبستگی شدیدی پیدا کرده است.

فکر می کنم این یک بیماری است.

نوعی اعتیاد است.

اعتیاد به چیزی که جواب نداده است.

تحریم هایی که آمریکا علیه برنامه هسته ای ما اعمال کرد، باعث شد تعداد سانتریفیوژها از 200 به 20000 برسد.

پس از آن بود که آمریکا وارد مذاکره با ایران شد.

سپاه پاسداران ما بخشی از نیروی نظامی رسمی کشور هستند.

آن ها در قانون اساسی ما به رسمیت شناخته شده اند.

آن ها یک نیروی شبه نظامی نیستند.

آن ها سازمانی منفک و جدا نیستند.

سپاه بخشی از نیروهای مسلح رسمی کشور است و قهرمان ملی محسوب می شود، چرا که از کشور و تمامیت ارضی آن در برابر حمله عراق – که با پشتیبانی آمریکا انجام گرفت – دفاع کرده است.

تاریخ را فراموش نکنیم.

فعالیت سپاه در چارچوب سازوکارهای قانونی کشوری است که تصمیم گیری می کند.

به همین دلیل است که سپاه در هیچ فعالیتی که به تأیید نرسیده باشد وارد نمی شود.

نیروهای سپاه در سوریه به درخواست دولت این کشور نقش مستشاری دارند و در جنگ با تروریست ها به سوری ها کمک می کنند.

این مأموریت آن ها در آنجاست.

مأموریت مستشاران سپاه در سوریه و عراق این است که با داعش و سایر تروریست ها مبارزه کنند.

این حد مأموریت آن هاست.

اگر به آنها حمله شود، از خود دفاع می کند، اما علیه هیچ کس عمل تحریک آمیزی انجام نمی دهد.

ظریف در پاسخ به پرسشی مبنی بر احتمال درگیری ناخواسته میان سپاه و نیروهای آمریکایی تصریح کرد: بهترین راه برای جلوگیری از این موضوع پذیرفتن حاکمیت و مشروعیت دولت های مرکزی در کشورهای مختلف است و اینکه تنها به درخواست و با هماهنگی این دولت ها در کشورشان حضور داشته باشیم.

احتمال درگیری وجود دارد، اما تنها راه برای حل آن هماهنگی با دولت هایی است که سازمان ملل متحد به عنوان دولت های قانونی سوریه و عراق می شناسد.

وزیر امور خارجه در واکنش به هماهنگی روسیه و آمریکا برای جلوگیری از برخوردهای ناخواسته گفت: ما نیز با روس ها هماهنگ هستیم.

و اگر آن ها بخواهند با آمریکا سازوکاری برای کاهش تنش داشته باشند، این حق آن هاست.

(اما در خصوص اینکه چرا ایران مستقیماً وارد همکاری با آمریکا نمی شود) متأسفانه همان طور که گفتم دولت فعلی آمریکا تمایلی به داشتن شرکای بین المللی مسئولیت پذیر ندارد.

آمریکا نمی خواهد با دیگر کشورها تعامل توأم با مسئولیت پذیری داشته باشد.

همان طور که گفتم، آمریکا تنها می خواهد از همه توافق های بین المللی خارج شود.

خبرنگار سی بی اس از ظریف پرسید: وقتی می گویید آمریکا منظورتان ترامپ است یا کل حکومت آمریکا؟ظریف پاسخ داد: در روابط بین الملل قوه مجریه نماینده کل ملت است.

این بدان معنا نیست که ما مردم آمریکا را به خاطر اقدامات ترامپ سرزنش می کنیم، اما اگر قرار بود با تک تک قوای یک حکومت وارد تعامل شوید، دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شد.

به همین خاطر طرف قرارداد شما قوه مجریه است.

قوه مجریه نماینده یک کشور در روابط بین الملل است.

و در حال حاضر این قوه در دستان ترامپ و دولتش قرار دارد.

این دولت نماینده آمریکاست.

ظریف در پاسخ به سؤالی در خصوص امکان تمدید مدت زمان توافق هسته ای به منظور کاهش نگرانی های آمریکا گفت: در اینجا دو مسئله مطرح است.

یکی اینکه مسئله مدت زمان توافق هسته ای (تاریخ پایان محدودیت ها) بخشی از مذاکرات و بده بستان ها میان دو طرف بود.

اما مهم تر از آن اینکه چیزی به نام بند انقضا وجود ندارد.

این توافق محدودیت هایی را تا مدت زمان مشخصی بر ایران وضع کرده است.

پس از این مدت زمان، ایران نیز مشمول همان قوانینی می شود که سایر کشورهای فاقد سلاح هسته ای از آن تبعیت می کنند؛ و آن نظام بازرسی (آژانس انرژی اتمی) است که همین امروز نیز وجود دارد.

اگر آمریکا بر اساس توافق هسته ای به تعهدات خود عمل کند، آن وقت شش سال دیگر این بازرسی ها دائمی می شوند.

این نظام شامل سخت ترین نوع بازرسی های سرزده ای است که می توان ایجاد کرد.

در صورتی که آمریکا به تعهدات خود پایبند باشد، تا شش سال دیگر می توان این بازرسی ها را دائمی کرد.

ایران همواره تحت محدودیت های ان پی تی باقی می ماند تا هیچ گاه سلاح هسته ای تولید نکند.

ایران تحت اقدامات نظارتی سختگیرانه پروتکل الحاقی قرار می گیرد، بنابراین توافق هسته ای هیچ بند انقضایی ندارد.

برخی محدودیت ها علیه ایران به منظور اعتمادسازی طراحی شده بودند.

ما معتقدیم اعمال آن محدودیت ها ضرورتی نداشت.

وقتی می خواستیم مذاکرات را آغاز کنیم، در دو نقطه کاملاً متفاوت قرار داشتیم.

در جریان مذاکرات هسته ای، دو سال وقت خود را صرف مذاکره بر سر همین مسائل کردیم.

دو سال مذاکره کردیم تا ببینیم برای این محدودیت های خاص و استثنایی چه مدت زمانی لازم است.

ظریف افزود: ترامپ این طور القا می کند که ایران تا چند سال دیگر می تواند آزادانه سلاح هسته ای تولید کند.

اما او اشتباه می کند.

اول از همه، ایران توسعه سلاح های اتمی را در راستای منافع خود نمی بیند.

اعتقادمان بر این است که همه ما باید به دنبال جهان عاری از سلاح های هسته ای باشیم و معتقدیم تسلیحات اتمی برای هیچ کس امنیت نمی آورد، و ما نیز از این قاعده مستثنی نیستیم.

این جنبه اصولی ماجراست.

از سوی دیگر ما معتقدیم سلاح های هسته ای، غیراخلاقی و خلاف ارزش های دینی ماست، و این نیز جنبه اخلاقی ماجراست.

از دیدگاه حقوقی نیز ایران همواره در چارچوب ان پی تی با محدودیت روبروست و همان طور که گفتم، اگر آمریکا مطابق با توافق هسته ای عمل کند، تعهد ایران به پروتکل الحاقی تا شش سال دیگر به تعهدی دائمی تبدیل می شود، یعنی در صورتی که آن زمان بر اساس برجام کنگره آمریکا تحریم های ایران را رسماً لغو کند، مجلس ایران نیز پروتکل را تصویب خواهد کرد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سؤالی در خصوص امید ایران به بهبود روابط با دولت ترامپ گفت: من معتقدم دولت ترامپ چشمان خود را به روی حقایق منطقه بسته است.

ترامپ در شرف ورود به باتلاقی است که به منافع ملی آمریکا ضربه می زند، و به دلیل اهمیت آمریکا به عنوان یکی از کنشگران عمده جهان، برای منطقه ما نیز مضر است.

ما معتقدیم آمریکا و دولت ترامپ در شناخت منطقه خاورمیانه دچار یک اختلال ادراکی هستند و حتماً باید این اختلال را رفع کنند.

کافی است اظهارات ترامپ و دکتر روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و اظهارات جمعه شب آنها را بکدیگر مقایسه کنید و ببینید چه کسی باید خود را اصلاح کند.


کلید واژه ها: آمریکا - توافق - وزیر امور خارجه - ایران و آمریکا - ایران - شورای امنیت سازمان ملل متحد - توافق هسته ای - ایالات متحده - خبرنگار - شورای امنیت - دولت آمریکا - شورای امنیت سازمان ملل - هسته ای - وزیر امور خارجه ایران - توافق هسته - مصاحبه - دولت - رییس جمهور آمریکا - دیپلماسی - خارجه - سخنرانی - مذاکرات هسته ای - سازمان ملل متحد - محمدجواد ظریف - هسته - ظریف - مذاکره - مذاکرات هسته - وزارت خارجه - امنیت

آخرین اخبار سرویس:
فقط آمارهای مثبت به دست ترامپ می رسند!

بایدن: ترامپ شرایط خطرناکی را در آمریکا به وجود آورده

حمله افسران گاردملی به ولیعهد

رایزنی ترامپ و مکرون علیه ایران و حزب الله

55 کشته و زخمی در تیراندازی های آمریکا

دیدار رییس پارلمان عراق با مشاور امنیت ملی آمریکا

آغاز رایزنی های ظریف، چاووش اوغلو و لاوروف در آنتالیا

رییس شورای سیاسی حزب الله: عربستان نتوانست لبنان را به بحران و تنش بکشاند

«بن سلمان» از ترور جان به در برد

عکس: عابدزاده با کمک های ایرانیان مقیم آمریکا برای زلزله زدگان باز می گردد

تماس تلفنی ترامپ و ماکرون درباره فعالیت‎های ایران در خاورمیانه

هیلاری کلینتون: ترامپ همچنان عروسک خیمه شب بازی پوتین است

توافق ترامپ و مکرون علیه ایران و حزب الله

راه اتحاد اسراییل و عربستان علیه ایران از فلسطین می گذرد!

500 پرواز فوق العاده ایرلاین های ایرانی به مناطق زلزله زده

اردوغان: عفرین را آزاد و منبج را به صاحبان اصلی اش تحویل خواهیم داد

جایگاه راه آهن ایران در جهان

مشاهده تغییرات عظیم سیاره زمین در فیلم ناسا

ارسال ماهواره به مدار زمین با قابلیت پیش بینی دقیق آب و هوا

ترامپ بخت سیاسی خود را در پروژه صلح خاورمیانه می آزماید

آزار جنسی یک خبرنگار توسط نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی

واکنش گروه های فلسطینی به تصمیم واشنگتن برای بستن دفتر ساف

ایران و پاکستان برای تقویت گردشگری تلاش می کنند/نداشتن پرواز مستقیم مشکل اصلی گردشگران مذهبی

وزیر نیرو: 4 هزار چادر در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه برق دار شده است

طرح 47 میلیون دلاری تجهیز ارتش اوکراین با سلاح های فوق پیشرفته روی میز ترامپ

معاون سابق دوما: آمریکا به دنبال تجزیه سوریه بود

وزیر نیرو: 4 هزار چادر در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه برق دار شده است

همکاری آلمان و یونان در زمینه برگزیت

همکاری ترامپ و مکرون بر مقابله با ایران و حزب الله

تهدید فلسطین به قطع روابط با آمریکا

عدم شرکت وزیر خارجه لبنان در نشست ضدایرانی اتحادیه عرب

پیام وزیر جنگ اسراییل برای اتحاد با کشورهای عربی علیه ایران

ترامپ، خطرناک ترین شرایط را برای آمریکا بوجود آورد

ترکیه از حضور نفوذی ها در سازمان ناتو خبر داد

دلیل سفر امروز دبیرکل اتحادیه عرب به لبنان چیست؟

شکست طرح آمریک و عربستان برای لبنان «تا کنون»/ برندگان و بازندگان بحران حریری چه کسانی هستند؟

مشکلات خانوادگی دیکتاتور 93 ساله!

نتانیاهو امروز برای دو پرونده فساد بازجویی می شود

آغاز نشست وزرای خارجه کشورهای ضامن آتش بس سوریه

گفت وگوی ترامپ و مکرون در مورد مقابله با ایران

ترکیه در مورد اتهامات آمریکا علیه رضا ضراب تحقیق می کند

رونمایی از طراحی جدید ترامپ/ کشور فلسطینی کوچکتر مرزهای1967 /استفاده از اهرم فشار ریاض/ حذف مقاومت فلسطین

وزیر خارجه قطر: روابط ما با ایران بی نظیر است

بازداشت شماری از فرماندهان ارتش عربستان

طولانی ترین چاه نفت جهان حفاری شد

واکنش سران احزاب و مقامات عالی ترکیه به اقدام توهین آمیز ناتو

حریری:مواضع خود را در لبنان مشخص می کنم

نخست وزیر ترکیه: تروریست های پ.ک.ک 27 مسجد را در شیرناک ویران کردند

ساخت غضروف مصنوعی با استفاده از کولار

اسراییل به پایگاه ارتش سوریه در حومه قنیطره حمله کرد

رییس جنبش احرار البحرین: رژیم آل خلیفه رو به نابودی است

مشاوران ترامپ فقط آمارهای مثبت را به او نشان می دهند!

الجزیره: ایران پیروز تمام جنگ های خاورمیانه است

ماکرون با کدام رهبران جهان درباره لبنان گفتگو کرد؟

معاون اوباما: فکر می کنم این یکی از خطرناک ترین دوره ها در تاریخ معاصر است

سفر رییس جمهور عراق به کویت پس از یک دهه

توییت تمسخرآمیز ترامپ علیه هیلاری کلینتون

توافق ترامپ و ماکرون علیه ایران و حزب الله

چگونه سیا تحت امر ترامپ تنش با ایران را تشدید می کند؟

حزب حاکم زیمبابوه امروز تشکیل جلسه می دهد

کشف اسکلت یک هیولای دریایی+تصاویر

حمله سعودی ها به یمن و آینده پیش روی کودکان

کشف اسکلت یکهیولای دریایی+تصاویر

ادعای ترور نافرجام ولیعهد عربستان

جو بایدن: ترامپ یکی از خطرناکترین دوران های تاریخ آمریکا را به وجود آورده است

تلاش های آمریکا برای نفوذ در عراق

باید حزب الله را به عنوان واقعیتی در لبنان بپذیریم

از دستور حمله اتمی غیرقانونی ترامپ سرپیچی می کنیم

90 سرباز دیگر وارد استان ادلب شدند

نشست وزیران دفاع ائتلاف به اصطلاح اسلامی نظامی مبارزه با تروریسم در عربستان

افزایش فشارها برای کناره گیری موگابه

بازدید وزیر نیرو از شهر زلزله زده سرپل ذهاب

کنسرت موسیقی سنتی چک برای زلزله زدگان کرمانشاه

بازداشت فرماندهان ارتش عربستان به دلیل ناکامی در جنگ یمن

تلاش ترامپ برای یارگیری از فرانسه علیه ایران و حزب الله

گفت و گوی تلفنی تیلرسون با نخست وزیر اقلیم کردستان

ترور امام جماعت مسجدی در جنوب شرق یمن

ترامپ فقط آمارهای مثبت را نگاه می کند!

جروزالم پست: نشست ایران-روسیه-ترکیه پیام ناتوانی راهبرد آمریکا در منطقه است

وزیر خارجه قطر: روابط ما با ایران در نوع خود بی نظیر است

سرخط روزنامه های الجزایر - یکشنبه 28 آبان

کودکی که 3روز زیر آوار نبود/عکس

رهبر حزب وطن ترکیه: ناتو قصد تجزیه ترکیه را دارد

سرخط روزنامه های یونان- یکشنبه 28 آبان ماه

ترور نافرجام ولیعهد عربستان

فرانسه برای برگزاری کنفرانس حل بحران سیاسی لبنان اعلام آمادگی کرد

ادعای مبهم یک نشریه لبنانی درباره ترور نافرجام ولیعهد عربستان

الشرق الاوسط: توافق میان دولت فدرال عراق و اقلیم کردستان برای خروج از بحران همه پرسی

غیبت احتمالی وزیر خارجه لبنان در نشست اتحادیه عرب

دبیرکل اتحادیه عرب امروز به لبنان می رود

ایهود اولمرت به آزار و اذیت جنسی متهم شد

آمادگی قطر برای مقابله با هرگونه "اقدام نظامی احتمالی" کشورهای تحریم کننده

خطر ترور از بیخ گوش ولیعهد سعودی گذشت

"محمد بن سلمان از ترور جان سالم به در برد"

آزاد ساختن بیش از 30 نفر از زندان طالبان در هلمند

"محمد بن سلمان از ترور جان سالم به در برد" (عکس)

ژنرال آمریکایی فرمان حمله اتمی غیرقانونی ترامپ را اطاعت خواهد کرد؟

وزیر خارجه قطر: روابط ما با ایران بی نظیر است

بن سلمان از ترور جان سالم به در برد

ولیعهد عربستان از ترور جان به در برد

بوکمال آزاد شد

کردهای سوریه از ورود آوارگان دیرالزور به حسکه جلوگیری کردند

واکنش ها در لبنان به سفر الحریری از ریاض به پاریس

آمریکا خواستار از سرگیری گفت وگوها بین بغداد و اربیل شد

انتخابات عراق به تاخیر نخواهد افتاد

کلینتون: ترامپ عروسک خیمه شب بازی پوتین است

تاج دختر نمونه بر سر فرزند یک زوج پزشک

هشتگ ضد آل سعود در توییتر فراگیر شد!

توافق کثیف ترامپ و مکرون علیه ایران و حزب الله

ترور نافرجام ولیعهد عربستان

برای مقابله با ایران با اسراییل صلح کنید

مقابله با فعالیت های ثبات زدای حزب الله و ایران محور مکالمه تلفنی ترامپ و ماکرون

تشکیلات گولن مسئول اتفاقی است که در مانور ناتو افتاد

مشاوران ترامپ فقط آمارهای مثبت را به او نشان می دهند!

بایدن: الان این یکی از خطرناک ترین دوره ها در تاریخ معاصر است

ناسا هم به عملیات جستجوی زیردریایی گمشده آرژانتینی پیوست

 سفر امروز دبیرکل اتحادیه عرب به لبنان

ویدئو :خسته ودرمانده ام،دوست دارم آشنای حرم شاه غریبان باشم

محمد بن سلمان از ترور جان سالم به در برد

"محمد بن سلمان از ترور جان سالم به در برد"

ترور ولیعهد سعودی ناکام ماند

افسر آمریکایی:دستورات غیرقانونی ترامپ اجرا نخواهد شد

شبکه های اجتماعی؛ فرصتی برای سیاسیون

وزیر خارجه قطر: روابط ما با ایران بی نظیر است

افسر پلیس فرانسه سه نفر را کشت

رابرت موگابه؛ مشکلات خانوادگی یک دیکتاتور مخلوع

استادان گروگان دانشگاه امریکایی با زندانیان طالب تبادله نخواهند شد

نظر نیویورک تایمز در مورد وزارت تیلرسون

مواضع سیاسی خود را در لبنان اعلام خواهم کرد

ترور ولیعهد عربستان ناکام ماند !

تماس تلفنی تیلرسون با نیچروان بارزانی

باید اسراییل را از شروع نبرد بازداشت زیرا لبنان پیروز قطعی خواهد بود

رابطه ی فوق العاده ی ایران و قطر

برپایی 65 پایگاه از سوی شهرداری برای جمع آوری کمک های مردمی

بازیگران اصلی در بحران زیمبابوه کیستند؟/ مهره های سوخته و مهره های جایگزین پس از کودتای «بدون خونریزی»

ماهواره جدید آب و هوایی ناسا به فضا پرتاب شد

توافق ترامپ و ماکرون برای مقابله با حزب الله و ایران

«بن سلمان» از ترور جان به در برد

​نقشه میزان جابه جایی پوسته زمین در زلزله ایران و عراق منتشر شد + عکس

سرخط روزنامه های سوریه - یکشنبه 28 آبان

نخستین حمله گروه داعش در کشمیر

چین از بنگلادش و میانمار خواست مشکلات مسلمانان روهینگیا را به صورت دوجانبه حل کنند

بایدن:ترامپ یکی ازخطرناکترین دوران درتاریخ معاصر آمریکا را بوجود آورده است

ثبت 125 گور جمعی ساخته القاعده و داعش در عراق

توافق روسای جمهور آمریکا و فرانسه علیه ایران و حزب الله

جری آدامز از رهبری حزب حاکم ایرلند کناره گیری می کند

سایه سنگین سعودی ها بر سر حریری

محاصره تروریست های داعش در البوکمال

بخش خبری 20:30 / 27 آبان 96

بوکمال در آستانه آزاد سازی

دریافت سیگنال از زیردریایی گمشده آرژانتین

ترامپ و ماکرون برسر مقابله با ایران و حزب الله توافق کردند

تماس تلفنی تیلرسون با نیچروان بارزانی

محبوب ترین کشور دنیا کجاست؟

رویکرد واقعی آمریکا درباره کشتار و آوارگی مسلمانان میانمار

عریقات: تماس هایمان با واشنگتن را قطع خواهیم کرد

وزیر خارجه قطر: روابط ما با ایران بی نظیر است

حریری در صورت ورود به لبنان چه خواهد کرد؟

ترور نافرجام ولیعهد عربستان

ترور نافرجام بن سلمان

رییس جمهوری ترکیه: منبج را به صاحبان اصلی اش تحویل خواهیم داد

توافق آمریکا و فرانسه برای مقابله با فعالیتهای ایران و حزب الله در منطقه

ادعای روزنامه کویتی درباره جمع آوری کمک های مالی برای زلزله زدگان از سوی سفارت ایران

توافق ترامپ و ماکرون درباره مقابله با فعالیت های حزب الله و ایران

الدیار: محمد بن سلمان از ترور جان سالم به در برد

نخستین حمله گروه داعش در کشمیر

طرح مقابله با مساجد و تشکیلات سلفی های افراطی در آلمان

داعش برسر جنازه ی پاپ ایستاد

توزیع نفت رایگان بین زلزله زدگان قصرشیرین

شبکه های اجتماعی؛ فرصتی برای سیاسیون

تصاویری از پرتاب موشک پیشرفته «اسکندر» در رزمایش + فیلم

نتایج همه پرسی اربیل فردا لغو می شود

خلوصی آکار: ائتلاف ترکیه-ناتو نباید تضعیف شود

ولیعهد عربستان از ترور جان به در برد + جزییات

نگاهی به فساد در عربستان از زبان معارض سعودی (بخش 1/2) خاندان سعودی چون خود را مالک می داند، بسیاری از فسادها را اصلا فساد نمی داند

حمله تازه هیلاری کلینتون به ترامپ: او عروسک خیمه شب بازی پوتین است!

جری آدامز از رهبری شین فین کنار می رود

طرح ترامپ برای تشکیل کشور فلسطین

حمله به بست نشینان در حرم عبدالعظیم؟+عکس

صادرات ایران به اروپا از 7میلیارد یورو گذشت

چندخبر کوتاه از مناطق مختلف استان

«بن سلمان» از ترور جان به در برد

حمایت نوری مالکی از ادامه فعالیت حشدالشعبی

برگزاری کنفرانس بین المللی در انگلیس با هدف هشدار در مورد «بحران عربستان»

جزییات طرح پیشنهادی ترامپ برای صلح فلسطینی-اسراییلی

ترامپ به دنبال تقویت نظامی عربستان

تهدید فلسطین به قطع روابط با آمریکا

نیویورک تایمز: تیلرسون برای وزارت خارجه مناسب نیست

رابرت موگابه؛ مشکلات خانوادگی یک دیکتاتور مخلوع

کتاب «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان 1335-1357» معرفی شد

مخالفت ژنرال آمریکایی با دستور حمله اتمی غیر قانونی ترامپ

برنامه ریزی برای ترور ولیعهد سعودی ناکام ماند

استقبال نتانیاهو از تصمیم آمریکا علیه سازمان آزادی بخش فلسطین

جریانات عراق در انتخابات دنبال عبور از سهمیه بندی های آمریکا هستند

حمله دوباره اسراییل به پایگاه ارتش سوریه در قنیطره

کاخ سفید: ترامپ و ماکرون درباره ایران و حزب الله لبنان توافق کردند

طرح جدید ترامپ برای سازش میان فلسطینی ها و رژیم صهیونیستی

هدف روسیه از وتوی قطعنامه شورای امنیت/ ابعاد «بازی بزرگ» مسکو در مذاکرات سیاسی سوریه

سرخط روزنامه های ترکیه / روز یکشنبه 28 آبان ماه 96

حمله ارتش افغانستان به زندان طالبان باعث آزادی ده ها تن شد

دولت جدید آمریکا بویی از ادب نبرده است

دولت جدید آمریکا بویی از ادب نبرده است