مطالب مرتبط:
خوشرو:آدرس غلط آمریکا از ریشه های ناآرامی/ آمریکا در برابر سیاست های مدبرانه ایران منزوی شد
خوشرو:آدرس غلط آمریکا از ریشه های ناآرامی/ آمریکا در برابر سیاست های مدبرانه ایران منزوی شد
خوشرو:آدرس غلط آمریکا از ریشه های ناآرامی/ آمریکا در برابر سیاست های مدبرانه ایران منزوی شد
خوشرو:آدرس غلط آمریکا از ریشه های ناآرامی/ آمریکا در برابر سیاست های مدبرانه ایران منزوی شد
نشست تخصصی صیانت از فندق های بومی ایران برگزار شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 مهر 1396 ساعت 10:452017-10-19اقتصادي

علل و ریشه های تورم در ایران


به طورکلی اقتصاددانان از نظر هدف های سیاست کلان اقتصادی، بر مواردی مانند اشتغال کامل، ثبات قیمت ها (کنترل تورم) توزیع عادلانه درآمد و رشد مداوم اقتصادی تأکید دارند.

- به دلیل اثرات نگران کننده تورم در اقتصاد، کنترل آن به عنوان یکی از هدف های سیاست کلان اقتصادی همواره مورد توجه اقتصاددانان بوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، ابراهیم حسی نسب و مهدیه رضاقلی زاده مطالعه ای درباره ریشه های مالی تورم در ایران انجام داده اند که در بخش مقدمه آن نوشته است: نتایج تحقیقات انجام شده در دنیا حاکی از گسترش عوامل مؤثر بر تورم در اقتصاد کشور است که مهمترین این عوامل عبارتند از : تأمین کسری بودجه دولت از طریق استقراض از بانک مرکزی و به تبع آن، افزایش حجم نقدینگی، افزایش قیمت حامل های انرژی و حذف یارانه های صنعتی و صنفی پس از اجرای سیاست های تعدیل، افزایش ریسک مربوط به فعالیت های مولد اقتصادی، ضعف در مدیریت مخصوصاً مدیریت ارز و کاهش ارزش پول و بالاخره افزایش قیمت های جهانی.

با توجه به اینکه تورم مزمن پدیده ای نسبتاً بلندمدت در اقتصاد ایران بوده و بالا گرفتن نرخ تورم در سال های اخیر یکی از اساسی ترین مشکلات کشور است، لذا همواره مطالعاتی در زمینه عوامل مؤثر در ایجاد این پدیده مورد نیاز است.

بدین منظور در این تحقیق به بررسی ریشه های مالی تورم در ایران خواهیم پرداخت.

از آنجایی که دولت ها می توانند از بودجه خود به عنوان مهمترین ابزار اعمال سیاست مالی استفاده کنند لذا در مقاله حاضر، کسری بودجه دولت به عنوان یکی از مهم ترین عوامل مالی مؤثر بر تورم مورد تأکید است.

بررسی مسأله کسری بودجه در ایران، این نکته را آشکار می سازد که کسری بودجه در ایران سابقه طولانی داشته و دولت در قبل و بعد از انقلاب با این معضل مواجه بوده است.

افزایش قیمت جهانی نفت در سال 1353 که افزایش درآمدهای دولت را نیز در برداشته منجر به گسترش نقش دولت شده و بعد از انقلاب اسلامی، تعمیق شکاف میان دریافتی های اسمی و پرداختی های اسمی دولت به سبب رشد سریع تر پرداختی های اسمی، علل کسری بودجه به شمار می روند.

اما مهم تر از مسائل فوق، چگونگی تأمین این کسری توسط دولت است که در بعضی از سال های بعد از انقلاب بیش از 90 درصد از کسری بودجه از طریق استقراض از بانک مرکزی تأمین شده است که تأثیر انبساطی قابل ملاحظه ای بر تقاضای کل و سطح عمومی قیمت ها به جای گذاشته است.

مباحث نظری یکی از ویژگی های کشورهای در حال توسعه این است که به دلیل مشکلات اقتصادی، اجتماعی و ساختار آن ها، سرمایه بخش خصوصی بسیار ناچیز است.

بنابراین وظیفه افزایش نرخ سرمایه گذاری های خالص در اقتصاد بر عهده دولت است؛ اما به دلیل کمبود منابع سرمایه ای برای سرمایه گذاری، دولت مجبور به توسل به سیاست کسری بودجه است.

بدین طریق می توان برای توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری در طرح های بالاسری اقتصادی و اجتماعی نظیر بیمارستان، مدرسه و راه آهن، از این روش استفاده کرد.

این سیاست می تواند تنگناهای اقتصادی و کمبودهای زیربنایی را تا حدی مرتفع و بهره وری و بازدهی تولید را افزایش دهد.

سیاست کسری بودجه، فزونی گرفتن برنامه ریزی شده مخارج نسبت به درآمدهاست.

در حال حاضر این وضعیت در اغلب کشورهای جهان وجود دارد و از طریق آن، تقاضای کل و قدرت خرید در اقتصاد ملی افزایش می یابد.

این سیاست در زمان بحران بزرگ و به منظور افزایش تقاضا و اشتغال، توسط کینز معرفی شد.

در کشورهای در حال توسعه، عدم سرمایه گذاری بخش خصوصی و کمبود عرضه کل سبب استفاده از این سیاست می شود.

در ادبیات اقتصادی در پاسخ به این سؤال که کسری بودجه دولت چه اثری بر تورم دارد، جواب کلی و دقیقی وجود ندارد؛ زیرا آثار اقتصادی کسری بودجه دولت به چگونگی به وجود آمدن، نحوه تأمین مالی آن و شرایط اقتصاد کلان بستگی خواهد داشت.

چنانچه کسری بودجه دولت به علت افزایش مخارج جاری (مخارج مصرفی) باشد، با توجه به اینکه این نوع مخارج فقط باعث افزایش تقاضای کل می شود، ممکن است ایجاد تورم کند.

ولی اگر کسری دولت به علت اجرای یک سیاست مالی فعال به منظور رهایی اقتصاد از رکود باشد، دولت با افزایش مخارج سرمایه گذاری خود و ایجاد کسری در بودجه، به یک سیاست مالی انبساطی اقدام می کند و آثار اقتصادی آن در درازمدت، هدایت اقتصاد به سمت اشتغال کامل خواهد بود.

این نوع کسری بودجه امروزه در کشورهای در حال توسعه به عنوان یک ابزار سیاستی تلقی می شود.

کینز و طرفداران نظرهایش از چنین سیاست کسری بودجه در اقتصاد دفاع کرده اند.

نحوه تأمین مالی کسری بودجه، یکی دیگر از عواملی است که در بررسی آثار اقتصادی کسری بودجه مدنظر است.

روش های متداول در تأمین کسری بودجه و منابعی که در دسترس دولت ها برای این منظور قرار دارد، به سه بخش زیر تقسیم می شود : ابتدا استقراض از نظام بانک، استقراض داخلی (انتشار اوراق قرضه)، استقراض از منابع خارجی (استقراض از مؤسسات پولی بین المللی، استقراض از دولت های خارجی و استقراض از بخش خصوصی خارجی.

اگر کسری بودجه از طریق استقراض از نظام بانکی تأمین شود، این امر به دلیل افزایش نقدینگی و به دنبال آن افزایش تقاضای کل، آثار نامناسب اقتصادی مانند تورم به همراه خواهد داشت.

اگر کسری بودجه از طریق استقراض داخلی (انتشار اوراق قرضه) که به مفهوم افزایش تقاضای دولت برای اعتبار قابل دسترسی در جامعه است- باشد، باعث افزایش نرخ بهره در جامعه شده و به دنبال آن سرمایه گذاری بخش خصوصی کاهش می یابد.

البته این امر در کشورهایی که بازار اوراق قرضه پیشرفته ای دارند و دولت ها برای کسری بودجه خود از فروش اوراق قرضه استفاده می کنند، بیشتر اتفاق می افتد.

فریدمن به این نکته اشاره می کند که اگر مخارج دولت از طریق فروش اوراق قرضه به مردم یا افزایش مالیات ها تأمین مالی شود، در این حالت نیز مخارج دولت به طور غیر مستقیم بر تورم مؤثر است.

هر دو روش تأمین مالی، موجب جایگزین شدن مخارج دولتی به جای مخارج بخش خصوصی می شود.

در حقیقت منابعی که ممکن است در غیر آن صورت برای مصرف بخش خصوص یا سرمایه گذاری در فعالیت های تولیدی صرف شود، جذب بخش دولت می شود.

اثر این گونه تأمین مالی، این است که نرخ بهره را بالا می برد و انگیزه بخش خصوصی را برای سرمایه گذاری و پس انداز کاهش می دهد.

بارو کسری بودجه دولت را باعث افزایش خالص ثروت افراد جامعه و در نتیجه، افزایش تقاضای کل در اقتصاد می داند.

حتی اگر کسری بودجه باعث افزایش خالص ثروت نشود، تأمین مالی آن از طریق استقراض از افراد جامعه باعث افزایش نرخ بهره اسمی و واقعی شده و به تبع آن، ترکیب پرتفولوی دارایی افراد تغییر می کند.

سرانجام اینکه اگر کسری از طریق استقراض خارجی تامین شود، ممکن است منجر به کسری حساب جاری و گاهی ممکن است منجر به بحران بدهی خارجی شود.

شرایط کلان اقتصادی، عامل دیگری است که در نحوه تأثیر اقتصاد ی کسری بودجه مؤثر است.

اگر اقتصاد پایین تر از سطح اشتغال کامل باشد و امکان افزایش اشتغال و در نتیجه تولید وجود داشته باشد، کسری بودجه دولت و در نتیجه، افزایش مخارج بویژه مخارج سرمایه گذاری نمی تواند باعث تورم شود.

به طور کلی، بر اساس یک تحلیل سیستمی پویا، می توان رابطه بین کسری بودجه، عرضه پول و سطح قیمت ها (تورم) را بدین صورت تحلیل کرد که افزایش کسری بودجه دولت منجر به افزایش بدهی های بخش دولتی و در نتیجه افزایش موجودی پایه پولی خواهد شد و در مرحله بعد، با توجه به تعریف عرضه پول، به افزایش عرضه پول خواهد انجامید.

حال با درنظر گرفتن رابطه مثبت بین سطح عمومی قیمت ها و نقدینگی، افزایش عرضه پول منجر به افزایش سطح عمومی قیمت ها خواهد شد از سوی دیگر، افزایش قیمت ها نیز منجر به کاهش ارزش واقعی مخارج دولت در دوره بعد خواهد شد و دولت را ناچار خواهد ساخت که برای جبران کاهش ارزش مخارج خود، میزان مخارج اسمی دوره بعد را افزایش دهد.

اما افزایش مخارج دوره بعد، دوباره موجب افزایش کسری بودجه و تکرار فرآیند بالا خواهد شد.

بنابراین بین افزایش مخارج دولت (کسری بودجه) و سطح عمومی قیمت ها، یک رابطه علت و معلولی برقرار است.

کسری بودجه در ایران و تامین مالی آن یکی از مباحثی که در سال های پس از انقلاب همواره دامن گیر اقتصاد ایران بوده و به نوعی تورم را در این اقتصاد نهادینه کرده، بحث کسر ی بودجه ، است.

کسری بودجه، فزونی گرفتن برنامه ریزی شده مخارج نسبت به درآمدهاست که شامل وابستگی بودجه دولت به منابع غیرمالیاتی نظیر فروش نفت، بدهی دولت و استقراض از بانک مرکزی است.

حجم بزرگ دولت و غلبه هزینه های جاری بر هزینه های عمرانی با تکیه بر درآمد نفت، ساختار بودجه عمومی دولت را به گونه ای رقم زده است که از میانه هر سال، بحث عدم تأمین منابع پیش بینی شده در قانون بودجه سالانه مطرح و در نهایت با استقراض یا تأمین توسط بانک مرکزی به پایان می رسد و با انباشت و رشد نقدینگی، زمینه کاهش ارزش پول ملی و افزایش سطح عمومی قیمت ها فراهم می آید.

بررسی مسأله کسری بودجه در ایران، این نکته را آشکار می سازد که کسری بودجه در ایران سابقه طولانی داشته و دولت در قبل و بعد از انقلاب با این معضل مواجه بوده است.

افزایش قیمت جهانی نفت در سال 1353 که افزایش درآمدهای دولت را نیز در برداشته منجر به گسترش نقش دولت شده و بعد از انقلاب اسلامی، تعمیق شکاف میان دریافتی های اسمی و پرداختی های اسمی دولت به سبب رشد سریع تر پرداختی های اسمی، علل کسری بودجه به شمار می روند.

اما مهم تر از مسائل فوق چگونگی تأمین این کسری توسط دولت است که در بعضی از سال های بعد از انقلاب بیش از 90 درصد از کسری بودجه از طریق استقراض از بانک مرکزی تأمین شده است که قاعدتا خود رشد نقدینگی را تشدید کرد و به تأثیر انبساطی قابل ملاحظه ای بر تقاضای کل و سطح عمومی قیمت ها از کانال افزایش حجم نقدینگی و حجم دارایی جامعه به جای گذاشته است.

روند کسری بودجه در ایران و نحوه تأمین مالی آن را می توان بدین صورت تشریح کرد: کسری بودجه سال 1357 حدود 13.

9 میلیارد ریال بوده که از این مقدار، حدود 12.

1 میلیارد ریال آن مربوط به بودجه جاری و 1.

9 میلیارد ریال آن مربوط به بودجه عمرانی بوده است.

در انتهای سال 1358، دولت معادل 462.

7 میلیارد ریال با کسری مواجه شده که بیشترین مقدار این کسری از طریق استفاده از وام های داخلی جبران شده است.

سال 1359 دولت به سبب وقایع مختلف و غیرمترقبه از جمله وقوع جنگ تحمیلی با کسری بودجه شدید یعنی تقریبا دو برابر سال قبل از آن مواجه شده است.

بخش مهم کسری بودجه سال 1359 نیز با استفاده از وام های داخلی (استقراض از بانک مرکزی) تامین شده است.

بودجه سال 1360 به سبب وقوع جنگ، نخستین بودجه جنگ است.

کل کسر ی بودجه سال 1360 در پایان سال مالی 1042.

5 میلیارد ریال بوده است.

با وجودی که در سال 1361 درآمدهای دولت نسبت به سال ماقبل رشد نشان می دهد، اما کسری بودجه در سال 1361 نیز رشد داشته و باز هم قسمت بزرگی از آن توسط وام های داخلی و استقراض از بانک مرکزی تامین شده است.

سال 1362 نیز روند رشد بودجه (هم درآمدها و هم هزینه ها) همچنان رو به افزایش بود این کسری نیز به ترتیب توسط استفاده از وامهای داخلی و استقراض، برگشت از پرداختی سال های قبل و پیش دریافت فروش نفت، تامین شده است.

سال 1363 سال شروع تأثیر تحریمی بر اقتصاد ایران است.

کسری بودجه سال 1363 حدود 718 میلیارد ریال بوده است.

در این سال دولت، بخش عظیمی از کسر ی بودجه اش را با استفاده از استقراض از بانک مرکزی جبران کرده است.

در این سال بدهی دولت به بانک ها به بیش از 5563 میلیارد ریال رسیده در حالی که در سال 1357 بدهی دولت به نظام بانکی 620.

2 میلیارد ریال بوده است.

سال 1364 باز هم بودجه کل کشور رشد کرد، اما کسر ی بودجه دولت کمی کاهش یافت و از 1374.

6 میلیارد ریال در سال 1363 به 621.

8 میلیارد رسال در سال 1364 رسید.

در سال 1365 کسری بودجه دولت تقریباً دو برابر شده و به 1374.

6 میلیارد ریال رسیده است.

در سال 1366 کسر ی بودجه رشد قابل توجهی نداشت، اما باز هم از 1374.

6 میلیارد ریال در سال ماقبل به 1429.

8 میلیار ریال در سال 1366 رسید و باز هم استقراض از بانک مرکز ی مهمترین منابع تأمین کسر ی بودجه بوده است.

سال 1367 سال پایانی جنگ است.

اگرچه ردیفی به نام بازساز ی مناطق جنگی در بودجه لحاظ شد، اما باز هم هزینه جاری و عمرانی دولت به شدت در حال افزایش بود.

سال 1367 بودجه کل کشور حدود 2111.

7 میلیارد ریال با کسری مواجه شده و حجم نقدینگی رشد داشته، اما میزان استقراض از بانک مرکزی به یک باره از 9601 میلیارد ریال در سال 1366 به 1300.

4 میلیارد ریال در سال 1367 رسیده است.

در گزارش اقتصادی سال 1367 آمده است: سال 1367 را می توان نامطلوب ترین سال از دیدگاه عملکرد وضع مالی دولت به شمار آورد.

برآورد غیرواقع بینانه درآمدهای دولت در بودجه مصوب سال 1367 باعث شده پاره ای از درآمدهای مزبور با تردید روبه رو شود.

میزان عدم تحقق درآمدهای دولت در سال 1367 حدود 600 میلیارد ریال برآورد شده است.

سال 1368 سال خاتمه جنگ تحمیلی و شروع برنامه اول توسعه است.

نسبت کسری به کل بودجه در این سال چیزی حدود 28.

2 درصد است.

سال 1369 دولت و کشور کماکان درگیر بازساز ی خرابی های جنگ، رکود و تورم دوران پس از جنگ است.

عملکرد بودجه دولت نشان می دهد کسری بودجه حدود 1412.

6 میلیارد ریال است؛ در حالی که در اهداف برنامه اول، این رقم در حدود 1572 میلیارد ریال پیش بینی شده است.

در این دوران هنوز بخش مهمی از کسر ی بودجه دولت از طریق استقراض از بانک مرکزی جبران می شود.

کسری بودجه در سال 1370 رقمی معادل 118.

6 میلیارد ریال است.

البته سال 1370 از جمله سال هایی است که بخش مهم کسری بودجه از طریق منابع برگشتی از پرداخت سال های قبل 154.

4 میلیارد ریال) تامین شده است.

سال 1371 سال برنامه ریزی برای تدوین برنامه دوم توسعه است.

کسر ی بودجه سال 1371 به حدود 1077.

3 میلیارد ریال است.

مهمترین منابع تامین کسری بودجه در سال 1371 بازهم بازگشتی پرداخت از سال های گذشته و استقراض از سیستم بانکی است.

سال 1372 پایان برنامه اول توسعه است.

هنوز بازساز ی مناطق جنگی و تقویت بنیه دفاع در بودجه، ردیف های مشخص و جداگانه ای دارند که عملکرد این دو ردیف بیش از پیش بینی هاست.

کسری بودجه سال 1372 حدود 442.

7 میلیارد ریال است که بخش بیشتر آن از طریق استقراض از سیستم بانکی تامین شده است.

سال 1373 به سبب تکمیل نشدن مطالعه و برنامه ریزی برای شروع برنامه دوم توسعه، بدون برنامه آغاز شد.

بخش اعظم کسری بودجه در این سال از طریق برگشتی پرداخت در سال های قبل تامین شده است.

تورم طی سه سال آخر برنامه اول توسعه روبه افزایش گذاشت و نرخ تورم سال 1370 حدود 20.

7 درصد، سال 1371 حدود 24 درصد در سال 1372 حدود 22.

9 درصد و در سال 1373 نرخ تورم به 35.

2 درصد رسید.

سال 1374 هم حجم نقدینگی و تورم به یکباره افزایش پیدا کرد.

کسر ی بودجه سال 74 حدود 111.

4 میلیارد است اما حجم نقدینگی از 61843.

9 میلیارد ریال و تورم نیز از 35.

2 به 49.

4 درصد رسید.

در سال 1375 منبع تأمین تمام کسری بودجه، برگشتی پرداختی سال های گذشته بود.

در این سال دولت از بانک مرکزی برای کسر بودجه اش استقراض نکرد.

در این سال پایه های گفت وگو در مورد استقلال بانک مرکز ی و جلوگیری از استقراض دولت از سیستم بانک پررنگ تر شد.

در سال 1376 کسری بودجه تحت تأثیر سیاست های انقباضی دولت رو به کاهش گذاشت.

تورم در سال 75 به 23.

2 درصد و در سال 1376 به 17.

3 درصد رسید.

در سال 1377 سال ماقبل پایان برنامه دوم توسعه و برنامه یز ی برا ی تدوین برنامه پنج ساله سوم توسعه است.

در این سال به دلیل کاهش قیمت نفت و عدم تحقق درآمدهای دیگر مانند مالیات ها کسری بودجه دولت از 364.

5 میلیارد در سال 76 به 7115 میلیارد ریال در سال 1377 رسید.

بخشی از کسر ی بودجه دولت دوباره با استقراض از بانک مرکزی تامین شد.

سال 1378 سال پایانی برنامه پنج ساله دوم توسعه است.

تورم سال 78 حدود 20.

4 درصد و کسری بودجه دولت نیز 639.

1 میلیارد ریال بوده و کسر ی بودجه دولت بیشتر از بابت کاهش و عدم تحقق درآمدها ی دولت است.

سال 1380 دومین سال اجرای برنامه سوم توسعه پنج ساله است.

کسری بودجه این سال رقمی حدود 616 میلیارد ریال بود.

سال 1381 ظاهراً دولت دچار کسری بودجه نبوده چرا که کل منابع دولت در این سال حدود 231 هزار و 872 میلیارد ریال و مصارف آن نیز 231 میلیارد و 283 میلیارد ریال بوده است.

اما در این سال، درصد رشد نقدینگی نسبت به سال ماقبل آن با رشد مواجه است به طوری که رشد نقدینگی در سال 1380 حدود 28.

8 درصد بوده، اما رشد نقدینگی در سال 1381 به 30.

1 درصد می رسد.

در سال 1383 باز هم تورم حول و حوش 15 درصد نوسان دارد.

در این سال نسبت کسری بودجه دولت به بودجه عمومی حدود 7.

4 درصد بوده است.

سال 1384 بودجه کل کشور حدود 7.

4 درصد و کسری بودجه هشت درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

کسر ی بودجه سال 1385 نیز حدود 147 هزار و 426 میلیارد ریال بود که رشدی معادل 142.

3 درصد را نشان می داد.

در این سال کسر ی بودجه حدود 25 درصد بودجه عمومی بوده است.

در بخش نتیجه گیری این مقاله آمده است: همانگونه که بر همگان روشن است، تورم مزمن پدیده ای نسبتاً بلندمدت در اقتصاد ایران بوده و بالا گرفتن نرخ تورم در سال های اخیر، مشکل اساسی کشور است.

مهمترین عواملی که در اقتصاد ایران بر تورم تأثیرگذار است را می توان حجم نقدینگی، میزان واردات، حجم مخارج دولت و کسر ی بودجه و درآمدهای نفتی دانست.

لذا در این مطالعه به بررسی ریشه های مالی تورم با تأکید بر کسری بودجه دولت، به عنوان یکی از عوامل مهم و مؤثر بر تورم پرداخته است.

بدین منظور با به کارگیری روش تحلیل هم انباشتگی که اطلاعات بلند مدت در میان داده ها را مورد توجه قرار می دهد و با استفاده از آزمون تئوری های موجود در این زمینه، رابطه میان تورم و عوامل مالی مؤثر بر آن با تأکید بر کسری بودجه را طی دوره زمانی 1352 تا 1386 در ایران مورد آزمون و بررسی قرار داده ایم.

نتایج این پژوهش نشان می دهد که تورم در ایران دارای ریشه های مالی است و عوامل مالی موجب ایجاد و تشدید آن می شوند.

طبق این نتایج، کسری بودجه دولت باعث افزایش تورم شده و یک درصد افزایش در آن، تورم را سه درصد افزایش می دهد.

همچنین نتایج نشان می دهند که با افزایش رشد تولید ناخالص داخلی در کشور، تورم کاهش می یابد و از سوی دیگر، شاخص قیمت کالاهای وارداتی، تأثیر افزایشی بر تورم داشته و نشان دهنده این است که میزان تورم جهانی نقش بسزایی در تورم داخل ایران دارد.

همچنین طبق نتایج حاصله، افزایش درآمدهای نفتی و حجم نقدینگی طی دوره مورد بررسی در ایران باعث افزایش تورم شده است.

در این تحقیق با توجه به نتایج به دست آمده از این تحقیق و تأثیری که عوامل مالی و کسری بودجه بر تورم دارند پیشنهادات زیر ارایه شده است: اگر دولت با حفظ محدوده فعالیت های خود بخواهد نسبت به کاهش هزینه های خود اقدام کند، عملاً غیرممکن به نظر می آید اما چنانچه اقداماتی در جهت کم کردن حوزه فعالیت های دولت و واگذاری بعضی از فعالیت ها به بخش خصوصی انجام گیرد، می توان انتظار داشت که از حجم پرداختی های دولت کاسته و در نتیجه کسری بودجه تقلیل یافته و اثر افزایشی آن بر تورم نیز کاهش یابد.

با توجه به اینکه درصد بالایی از کسری بودجه در ایران از طریق استقراض از بانک مرکزی تأمین می شود که تأثیر انبساطی قابل ملاحظه ای بر تقاضای کل و سطح عمومی قیمت ها به جای میگذارد، لازم است که کسری بودجه دولت از راه های دیگری بجز استقراض از نظام بانکی مانند استقراض از مردم تأمین شود تا این حلقه ارتباطی کسری بودجه و تورم از بین برود.

از جمله راهکارهایی که می توان برای کاهش کسری بودجه دولت به کار برد، تلاش برای افزایش دریافتی های دولت است که مهمترین گزینه، افزایش درآمدهای مالیاتی است.

در مورد افزایش درآمد مالیاتی، توجه به عملکرد دولت مبین عدم توفیق قابل ملاحظه ای در این بخش است که این عدم موفقیت را می توان ناشی از جنبه قانونی و اجرایی نظام مالیاتی کشور دانست.

اگر دولت قادر به اصلاح ساختار مالیاتی کشور شود، آنگونه که سیاست مالیات ستانی قادر به انجام وظائف خود شود، می توان آن را به عنوان یکی از روش های مناسب برای افزایش درآمدهای دولت، تقلیل کسری بودجه و در نتیجه مهار تورم در شرایط موجود به شمار آورد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: اقتصاد - کسری بودجه - افزایش - تورم - تورم در ایران - بعد از انقلاب - اقتصادی - بودجه - دولت - افزایش قیمت - ایران - قیمت - بانک مرکزی - قیمت حامل های انرژی - مالی - قیمت جهانی نفت - حامل های انرژی - نتایج تحقیقات - سرمایه - کشور - مدیریت - کاهش ارزش پول - مشکلات - اقتصاد ایران - سرمایه گذاری - مرکزی - جهانی - درآمد - پدیده - حذف یارانه

آخرین اخبار سرویس:
احمد جعفری صمیمی، حسین توکلیان، مرضیه حاجی کرمی ارزیابی سیاست های پولی در شرایط شوک نرخ ارز: رویکرد MDSGE

ایمان سالاری، زین العابدین صادقی، علیرضا شکیبایی برآورد هزینه نهایی کاهش CO2 کارگاه های صنعتی

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

طلب حدودا یک میلیاردی هافبک پدیده از صبا و نفت

تنبیه یا تشویق برای مجریِ تور زلزله گردی؟

کمک 11 میلیارد تومانی صاحبان سهام عدالت به دولت

عربستان در حال رایزنی با وزرای نفت کشور های عضو اوپک

محمود سعید کمپانی، پرهام عظیمی توسعه یک مدل جدید دوهدفه و حل آن بوسیله بهینه سازی از طریق شبیه سازی جهت تخصیص بهینه ‏نیروی انسانی

بیانیه اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز منتشر شد

مدل جدید پیکاپ فورد رنجر 2019 رونمایی شد ! + فیلم و عکس ها

متین سادات برقعی، تیمور محمدی اثر چسبندگی قیمت بر انتقال نرخ ارز شرطی در ایران

حراج سکه های نیم و تمام بهار آزادی از امروز

بیشترین رشد هفتگی شاخص بورس در پاییز چگونه رقم خورد؟

نان سنگگ به فرانسه می رود

بیانیه اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز منتشر شد

چه کسی مسوول گوشی های سرقتی است؟

نفت گران شد

آغاز تخلیه حباب سکه

مهدی اجلی، عزت الله اصغری زاده، حسین صفری، ایمن قاسمیان صاحبی تحلیل روابط میان عوامل مدیریت کیفیت زنجیره ی تأمین صنعت گاز

قاچاق لوازم خانگی از گمرک وارد کشور می شود

از «سنگ اندازی هندی ها برای سیب ایرانی» تا «آینده نگری به سبک خودروساز آلمانی»

عرضه سکه های بهار آزادی در بسته های 20 تایی و بدون محدودیت خرید !

چهارمین بازارچه میوه و تره بار در منطقه 19 راه اندازی شد

سکینه اوجی مهر، علی حسین صمدی، حسین مرزبان محاسبه ی اریب تورمی ناشی از ناسازگاری زمانی سیاست های پولی و مالی در برنامه های پنج ساله ی توسعه ی اقتصادی کشور

40 درصد شاغلین بیشتر از استاندارد کار می کنند

سیف از تعیین تکلیف 2 موسسه غیرمجاز دیگر خبر داد

نظر گمرک درباره ورود "آیفون x " به کشور

آمادگی لیبی برای همکاری با اوپک در زمینه کاهش تولید نفت

دردسر بیمارستان سازی در شهرهای بزرگ/60درصد بیمارستان ها فرسوده اند

پایان کار ارزیابی واحدهای خسارت دیده زلزله زدگان طی چند روز آینده

افزایش قیمت نفت در بازار ادامه دار شد/ نفت برنت دریای شمال در محدوده 64دلار

افت ارزش دلار بار دیگر قیمت جهانی طلا را افزایش داد

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 3 آذر

بازار مسواک های قاچاق و تقلبی داغ می شود

"تهران" برای مقابله با "زلزله" آماده است؟/ تعیین تکلیف مصوبه "برج باغ"/مناقصه خرید 6500 واگن مترو/ وضعیت بحرانی ایمنی خط 7

تولید نانو ماده ای برای ضد عفونی آب های آشامیدنی

نکته هایی برای خرید و انتخاب نیم بوت زنانه

دختران بهتر از پسران توانایی تطبیق دادن خود با روش های مدرن دارند

عادل آذر، علی رجب زاده قطری، عطیه اخوان نگاشت مدل تولید پایدار با رویکرد مدل سازی ساختاری تفسیری

فارس گزارش می دهد نقدی بر نسخه ایرانی جمعه سیاه/ آخر سال میلادی بخرید که نوروز استفاده کنید

آغاز ‎حراج سکه بهار آزادی

«آبان» گرم در همه استان های کشور

مرگ خاموش، اعضای یک خانواده را در استان مرکزی به کام خود کشید

زمان تعویض کارت ملی هوشمند تمدید نمی شود

280 هزار دلار پاداش بی خانمان فداکار

دو مدل همکاری توسعه قطعه سازی در پساتحریم

احتمال واگذاری بن رو به رنو قوت گرفت

یادداشت اقتصادی/ نقد حقوقی گفته های وزیر اقتصاد/ وقتی گمرک به جیب خود فکر می کند نه خزانه ملی

فاطمه دمیری، کریم اسلاملوییان، ابراهیم هادیان، رضا اکبریان تأثیر تکانه نفتی بر تراز تجاری و متغیرهای کلان اقتصاد ایران با استفاده از یک مدل تعادل عمومی پویای تصادفی

ارزش معاملات آتی سکه به 25 هزار میلیارد تومان رسید

اجرای بدون مماشات استاندارد خودرو

مرز باشماق مریوان در هزارتوی مشکلات؛ ظرفیتی که همچنان هدر می رود

دیپلماسی صادرات، در کشور وجود ندارد

سقوط سکه با خبر حراج

غافلگیری تورمی «یلن» و «پاول»

مثلث تورمی در گروه های خوراکی

تعیین تکلیف سپرده گذاران سه تعاونی منحله

ممنوعیت دریافت کارمزد از حساب های دولتی

تعرفه واردات مسواک، 5 برابر سیگار!

کشف 5/ 1 تن سیر قاچاق در تره بار تهران

واردات بی رویه بزرگترین معضل کشاورزان مازندران/ یخ کشاورزی مازندران در گرمای آتشین واردات در حال نابودی است

دیپلماسی صادرات، در کشور وجود ندارد

کمک 50 میلیارد تومانی مردم به هلال احمر

رشد شاخص بورس و فرابورس

تاکید ایران بر هماهنگی برای جلوگیری از تحریم یک جانبه علیه کشورها

خانواده دکا؛ اقتصادی ترین بسته های ترکیبی برای مشترکین اعتباری و دایمی

معاون خدمات شهری شهردار کرج: تعمیرات و بازسازی در سیرک عجایب موجب آتش سوزی شد/ علت دقیق آتش سوزی در دست بررسی است

اوراق تسهیلات مسکن فشار سنگینی به متقاضیان وارد می کند

گزارش تصویری/صید شاه میگو از دریاچه سد ارس

پالایشی‎ها درصدر توجه معامله گران +نمودار

وزارت نفت بیشتر از همیشه پای سفره هدفمندی یارانه ها!

آغاز حراج سکه از فردا

غنی سازی جدید نان با «جیرجیرک»!

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 4 آذر

عکس روز: حراجی جمعه سیاه

خوشبختانه امسال نمایشگاه به اهل صنف واگذار شده است

رضا صادقی سفید پوش می شود

افزایش 15 درصدی قیمت نان از شنبه 4 آذر

شغلی که دیگر در تهران نمی بینید؟ +عکس

ضرورت استفاده از زنجیر چرخ در برخی محورهای آذربایجان شرقی

نمایشگاه از حیث بازدیدکننده، تبدیل به یک نمایشگاه بین المللی واقعی شود

صادرات 188 هزار دلار محصولات لبنی از مرز آستارا به روسیه

آغاز کشت گندم در بابلسر

نانوایان ایرانی به فرانسه می روند

مصرف سالانه تنباکوی معسل در کشور چه میزان است؟

قیمت واحد مسکونی در جوادیه تهران؟ +جدول

نانوایان ایرانی به فرانسه می روند

کمک نیم میلیون دلاری صلیب سرخ به زلزله زدگان کرمانشاه

آغاز پخت نان جیرجیرک!

مظنه خرید آپارتمان در مشهد چقدر است؟

مشمولان سهام عدالت منتظر دریافت سود سال95

فروش لباس مشکی رضا صادقی؛ قیمت 10 میلیون تومان

این بار زنگ خطر برای صادرات دارو به عراق!

مظنه تور هوایی کیش؟ +جدول

تنها 4 درصد مردم ایران بیمه عمر و زندگی دارند

هزینه سفر به استانبول در آذر ماه96 +جدول

پادشاه جدید اوپک کیست؟

مخلوط کردن بنزین داخلی و وارداتی برای رسیدن به اکتان استاندارد

اجرای سه طرح عمرانی در 2 روستای گردشگری تالش آغاز شد

وضعیت کنونی پاسخگویی دستگاه ها در سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات + جدول

حراج سکه از فردا

قیمت آپارتمان حوالی میدان تجریش؟ +جدول

اجرای سه طرح عمرانی در 2 روستای گردشگری تالش آغاز شد

انتقاد فرماندار آستارا به برداشت غیراصولی از معدن گیلده این شهرستان

کمک نیم میلیون دلاری صلیب سرخ به زلزله زدگان کرمانشاه

انتقاد فرماندار آستارا به برداشت غیراصولی از معدن گیلده این شهرستان

چگونه اتاق خودرو خود را تمیز نگه داریم؟

شاخص بورس چیست؟

مرکز خرید "گوم" پیش از سال نو میلادی

استفاده از ICT، مصرف سرانه انرژی در ایران را کاهش داد

نسخه های چینی برای موتورهای ایرانی

دومین لامبورگینی گالاردو وارد کشور شد +عکس

استقبال نکردن بخش خصوصی برای تکمیل طرح های نیمه تمام

آغاز پخت نان جیرجیرک!

آمار جمعیت شاغل و بیکار در نیمه نخست سال اعلام شد

پیامک بانک ها درباره حساب های راکد/تعیین تکلیف 8 هزارمیلیارد ریال

بهای نفت نیویورک افزایش یافت

چگونگی تعویض روغن و فیلتر روغن خودرو

روزیاتو: سلبریتی هایی که بخش زیادی از ثروت خود را صرف جراحی زیبایی کرده اند

گوشی هوشمندی که رکورد کمپانی خود را دگرگون کرد

کلبه مهربانی برای کمک به زلزله زدگان غرب کشور و نیازمندان

چه عواملی در کیفیت نان موثر است؟

همه آنچه از تاثیر گرما و سرما بر باتری اتومبیلتان نمی دانید!

پرداختی مشمولین سهام عدالت به حساب دولت مشخص شد

جاده ای با قابلیت شارژ خودرو حین حرکت

بیمه باید پل ارتباطی با راهنمایی و رانندگی داشته باشد

هدیه ویژه نانوایان ایرانی به همکار فرانسوی + عکس

خرید آتی سکه رونق گرفت

کمک80 میلیون یوروی آلمان به افغانستان

ارز اتریوم رکورد افزایش 5 هزار درصدی ارزش را شکست / بیت کوین 8 هزار 380 دلاری شد

سیف از تعیین تکلیف 2 موسسه غیرمجاز دیگر خبر داد

آفتاب سوزان خوزستان؛ از تهدید تا فرصت

این فروشگاهها انواع اسلحه را با 50 درصد تخفیف به حراج گذاشته اند

تحقق 423 اشتغال در حوزه صنایع دستی 29 طرح گردشگری آماده سرمایه گذاری است

گزارش تصویری؛ چه عواملی در کیفیت نان موثر است؟

چگونگی تعویض روغن و فیلتر آن

OnePlus 5T؛ یک گوشی هوشمند که رکورد عرضه کمپانی خود را دگرگون کرد! +عکس

اطلاعیه بانک تجارت درباره پرداخت وجوه سپرده گذاران

اینفوگرافیک / تورم در آبان ماه به تفکیک بخش های مختلف

رودستر تسلا نیامده رقیب پیدا کرد؛ ژینگ تایوانی با شتاب 1.8 ثانیه

کاهش قیمت طلا در بازار جهانی

حراج سکه؛ در بانک کارگشایی

کمک اتاق فکر جوانان کرمان به مناطق زلزله زده غرب کشور

وضعیت بازپرداخت اقساط مسکن مهر

رضا صادقی برای زلزله زدگان سفید می پوشد!

خط لوله آب شرب ماهشهر به هندیجان فرسوده است

دلار زیر بار واقعیت می رود؟

اظهارات رییس کل بانک مرکزی تاییدی دیگر بر صحت عملکرد موسسه مالی و اعتباری نور

آمار جمعیت شاغل و بیکار در نیمه نخست سال اعلام شد

گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت اشتغال و بیکاری

هدیه ویژه نانوایان ایرانی به همکار فرانسوی + عکس

با 508 تصورتان از پژو تغییر می کند +تصاویر

افزایش 2.2 درصدی روشنایی در زمین!

کدام حساب های بانکی بسته می شوند؟

جشنواره زعفران روستای ازان منطقه میمه برگزار شد

جشنواره زعفران روستای ازان منطقه میمه برگزار شد

جدیدترین قیمت خودروهای داخلی

طلا گران شد

پیش بینی افتتاحیه 200 میلیون دلاری برای آخرین جنگ های ستاره ای

مظنه پرفروش ترین خودروی اروپایی در ایران +جدول

انتقاد مرتضی عباد از توزیع سکه توسط بانک مرکزی

مرکز آمار ایران: 40 درصد شاغلین بیشتر از استاندارد کار می کنند

قیمت لپ تاپ اچ پی در بازار + جدول

توزیع اقلام امدادی بین خانوارهای سیلزده در گتوند

آغاز ‎حراج سکه بهار آزادی در بانک کارگشایی از روز شنبه

طرح پاییزه کتاب در اهواز آغاز شد / جای خالی کتابفروشی بین الملل اهواز

قیمت سکه فردا کاهش می یابد؟

قیمت سکه فردا کاهش می یابد؟

دولت هنوز زمان دقیق باز شدن ثبت سفارش واردات خودرو را اعلام نکرده است

سود پرداختی به مشمولان سهام عدالت تنها 1300میلیارد تومان +جدول

مشکلات صادرات و تولید فرش دست باف ایران ریشه ای است

همه چیز درباره Vantage 2018؛ جدیدترین آپدیت خودروی جیمز باند+تصاویر

قیمت لپ تاپ اچ پی در بازار+ جدول

خانه هایی که در 6 ساعت ساخته می شوند + تصاویر

حداکثر سرعت بی ام و M2 را ببینید + فیلم

افزایش نرخ برابری یورو در مقابل دلار آمریکا

عربستان در حال رایزنی با وزرای نفت کشور های عضو اوپک

کارخانجات تولیدی یکی پس از دیگر تعطیل می شوند

آغاز پیش فروش اینترنتی کوییک از 7 آذر

آغاز ‎حراج سکه بهار آزادی در بانک کارگشایی از 4 اذر

دولت در فرانسه در تعیین قیمت نان دخالت نمی کند/ نان سنگگ به فرانسه می رود

خرید آتی سکه در بورس رونق گرفت

بارش اولین برف در تبریز

برابری رونالدو و مسی در کسب کفش طلای اروپا

افزایش تعداد مناطق آزاد تجاری در دستور کار دولت

بطحایی:دارایی های صندوق ذخیره فرهنگیان به یغما نرفته است/ از منابع بانک مرکزی سوءاستفاده شد نه معلمان

اطلاعیه موسسه ملل در خصوص آخرین وضعیت تعیین تکلیف تعاونی اعتباری منحله وحدت (آرمان)

امروز بازار گاز طبیعی را باید یک بازار رقابتی به حساب آورد

پیکان در آستانه صدرنشینی خاموش کرد/ ویسی، طلسم 8 هفته ای آقا معلم را شکست

ایران در مورد 1400 میلیارد دلار سرمایه معدنی چه تصمیمی می گیرد؟

زلزله زدگان چقدر کمک بلاعوض می گیرند؟

افزایش قیمت نان در تهران 15 درصد؛حداقل افزایش قیمت نان لحاظ شد

تعیین تکلیف سپرده های صد میلیون تومانی افضل توس از فردا

دستورکار جلسات علنی مجلس در هفته آینده

تاثیر افت لیر بر سفر ایرانی ها به ترکیه چیست؟

ماجرای کمک 10 میلیاردی فرح پهلوی به زلزله زدگان کرمانشاه

دلار زیر بار واقعیت می رود؟

هزینه های عجیب نگهداری از تنها بوگاتی ویژن GT کانسپت جهان

حراج سکه از فردا

اطلاعیه بانک تجارت درباره پرداخت وجوه سپرده گذاران موسسه البرز ایرانیان

علل و ریشه های تورم در ایران

علل و ریشه های تورم در ایران