مطالب مرتبط:
پیروزی تیم چوگان آرژانتین مقابل منتخب ملی پوشان ایران در دیدار دوستانه
بازسازی سینما پیروزی کرمانشاه در آینده نزدیک
پیروزی مدعیان در روز دوم/نخستین پیروزی شاگردان عباسی رقم خورد
گاز، بهمن، کرمان و آبادان مقابل حریفان خود به پیروزی رسیدند
غنا با پیروزی برابر نیجر به جمع 8 تیم جام جهانی نوجوانان راه یافت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 مهر 1396 ساعت 09:552017-10-19اقتصادي

شش گانه مدارا و پیروزی


باید توجه مان به شرایط بی بدیل امروز در فضای بین الملل علیه ایالات متحده و به نفع برجام باشد - راهکارهای که می توان در این روزها برای حفظ و استفاده از برجام پیشنهاد کرد شش گانه مدارا و پیروزی باید توجه مان به شرایط بی بدیل امروز در فضای بین الملل علیه ایالات متحده و به نفع برجام باشد قانون"- مجیدغلامی/پژوهشگر دکتری ژئوپلیتیک دانشگاه تهران برجام خوب یا بد همانند تمام محصولات و صنایع بشری، مولود انسان بود و طبیعی است که همانند تاریخ هر محصولی، پس از تولید و در گذر زمان، خود را چه بخواهیم و چه نه با شرایط تطبیق می دهد و سال ها بعد شاید خود تولیدکنندگان آن نیز، از دستاورد گذشته خود متعجب یا حتی خجل باشند.

هم چنین این که برجام ام الفساد است یا ام الرحمه نیز مورد نظر این نوشتار نیست زیرا چه بخواهیم و چه خیر، مساله این است که برجام وجود دارد و باید به حال پرداخت.

بی شک برجام اوج قدرت جمهوری اسلامی نیست که البته معدود افرادی نیز این عقیده را دارند و قریب به اتفاق کارشناسان اهل فن معتقدند برجام یکی از گزینه های خروج از انزوا در فضای بین الملل و توسعه همکاری های بین المللی است؛ ضرورتی که بی شک نمی توان اهمیت آن را در توسعه و پیشرفت داخلی و کمک به حل بسیاری از بحران های داخلی از جمله بیکاری، تورم و .

نادیده گرفت.

در شرایط موجود منطقه ای و بین المللی که جهان با پدیده ای به نام ترامپ نیز مواجه و بر پیچیدگی شرایط افزوده شده اما مساله برجام بیش از عواقب و نتایج درونی برای جمهوری اسلامی ایران، عواقب و نتایج بیرونی نیز دارد که اگر توسط دستگاه های مسئول و به ویژه وزارت امور خارجه شناسایی، برنامه ریزی و مورد طراحی قرار نگیرد، نقاط ضعف برجام بیش از پبش بیرون زده و کشور را در آستانه بحرانی عظیم قرار خواهد داد که دیگر مادرِ برجام هم کارساز نخواهد بود.

درگیری ترامپ با برجام اکنون که برجام به این مرحله رسیده و درگیر هوش هیجانی مردی شده که نماد واقعی نظام ِسرمایه داری است و از هیچ کوششی برای به کرسی نشاندن حرف خود و کسب سود ظاهری دریغ نمی کند، نیاز به هنرِ دیپلماسی بیش از قبل از تدوین برجام در میان طراحان سیاست خارجی ج.

ا.

ایران احساس می شود و اگر وزارت خارجه کشورمان بپذیرد که ایران یک قدرت منطقه ای و بین المللی است، تفکرات ایستا و سنتی خود را کنار بگذارد؛ ژئوپلیتیک موجود منطقه و جهان را مورد شناسایی و بررسی مجدد قرار دهد و .

، می تواند از همین برجامِ پرحاشیه فرصتی برای کشور درست کند که حتی حامیان برجام نیز انتظار چنین دستاوردهایی را از برجام نداشتند و این یعنی توفیق اجباری که می تواند به نام دولت دوازدهم سند بخورد.

اما برای رسیدن به آن توفیق اجباری دستگاه دیپلماسی و وزارت امور خارجه چه باید کند؟ در ادامه تلاش شده است به اختصار مهمترین پیشنهادهای عملیاتی و نه شعارگونه را به مسئولان امر خاطر نشان کرد شاید که کارزار افتد؛ پیشنهاداتی که در مجموع کمتر سخنرانی و فریاد و بیشتر اقدام و عمل می طلبد.

دو راه خراب کردن ترامپ! 1.

تلاش بیش از گذشته کشور برای فعال کردن کمیسیون مشترک برجام و فعال تر شدن نمایندگان و سفرای کشور در سازمان های بین المللی و منطقه ای؛ باید از این فرصتی که ترامپ با ساده لوحی تمام در اختیار کشورمان برای سلب اعتماد جهانی از ایالات متحده قرار داد به نحو احسن استفاده شود و نگذاریم این فرصت نیز همانند بسیاری از فرصت های قبلی از بین رود.

وظایف وزارت خارجه در این زمینه در دو بند پیگیری های حقوقی و رسانه ای قابل بحث است.

مکاتبات حقوقی با نهاد های مرتبط با برجام و سازمان های بین المللی دخیل یکی از اساسی ترین وظایف در این زمینه است که باید ابزار رسانه را نیز با خود همراه کند البته نه استفاده از ابزار رسانه های داخلی برای گزارش به مردم بلکه باید با هزینه های مالی مختلف رسانه های بین المللی به طور مرتبط در زمینه گزارش دهی های فوق به افکار عمومی جهانی رزرو شوند؛ خبرنگاران بین المللی به کار گرفته شوند؛ خبرنگاران داخلی مستقر در سرتاسر جهان فعال شوند و از تمامی ایده ها و ظرفیت های ملی، منطقه ای و بین المللی در این زمنیه استفاده شود که بی شک البته نیازمند هزینه های فراوان است و البته قابل ارزش فراوان.

یک جهاد می طلبد.

همگرایی برای حفظ برجام 2.

حمایت همه جانبه و یک صدا از حفظ برجام در شرایط موجود در داخل کشور یکی دیگر از ضرورت هایی است که وزارت خارجه باید وظیفه هماهنگی آن را برعهده بگیرد؛ باید بدانیم حمایت از حفظ برجام در شرایط موجود تنها مربوط به مسائل هسته ای کشورمان و تحریم های بین المللی محدود نمی شود بلکه بی اعتباری ایالات متحده در سطح افکار عمومی جهانی را نیز به دنبال دارد.

در این زمینه برگزاری جلسات منظم و با پوشش رسانه ای بین المللی گسترده بین نهادهای انقلابی، نظامی و امنیتی کشور با تیم مذاکره کننده هسته ای پیشنهاد می شود.

هم نقش سران کشور، مجلس شورای اسلامی و هم مسئولان عالی قوه قضاییه و سخنرانی ها و نظراتشان نیز بسیار گسترده خواهد بود که این نیز یک جهاد می طلبد.

ادامه جهاد در برابر تکفیری ها 3.

ادامه حضور مقتدارنه کشور در جبهه های نبرد با تکفیری ها در مرزهای غربی نیز پیشنهادی دیگر است؛ بی شک یکی از مهمترین دلایل مخالفت ترامپ و تیم جمهوری خواهان افراطی او با برجام، نقاط قوت و فرصت های پیش روی ایران در شرایط فعلی منطقه جنوب غرب آسیاست.

به نظر می رسد در شرایط موجود اگر سرِ سوزنی از تلاش ها و هزینه هایی که چه به شکل معنوی و چه مادی در منطقه شده است به هر دلیلی کوتاه بیاییم آیندگان از این تصمیم به خوبی یاد نخواهند کرد؛ تقویت قدرت منطقه ای ایران یکی از مهمترین ضرورت ها برای حفظ فعلی برجام خواهد بود که بی شک این روند نیز نیازمند یک جهاد است.

حرکت بیشتر به سمت شرق 4.

افزایش تلاش در زمینه راهبرد نگاه به شرق با محوریت روسیه و چین نیز می تواند با تمام انتقادهایی که وجود دارد راهکاری برای مقابله با سیاست های ترامپ باشد؛ با تمامی تحلیل ها و تفسیرها از روابط پیچیده دو قدرت فوق با ایران در سالیان اخیر به نظر می رسد اما تقویت روابط ایران با چین و روسیه در قالب راهبرد نگاه به شرق یکی از مهمترین اولویت های دستگاه دیپلماسی کشور در به دست آوردن فرصت های بیشتر از شرایط فعلی برجام است؛ مساله ای که به نظر می رسد با سیل ورود شرکت ها و قراردادهای اروپایی، وزارت امور خارجه مشاورت های لازم را به سایر وزارتخانه ها و سازمان های درگیر در پروژه های کلان ملی برای سرمایه گزاری های خارجی نمی دهد.

بعید نیست با افزایش روابط اقتصادی ایران با اروپا و عدم ایجاد فرصت های سرمایه گزاری مشترک با چین و روسیه، وزن حمایتی آن ها از برجام مورد سوءاستفاده سیاسی آن ها قرار گیرد این موضوع نیز مانند تمام مسائل فوق نیازمند عزمی جهادی است.

تقویت رابطه با اتحادیه اروپا 5.

دوری از همکاری های دوجانبه با کشورهای اروپایی و تلاش برای برقراری روابط ایران و اتحادیه اروپا در قالب یک کمیسیون مشترک نکته ای است که نباید از آن چشم پوشی کرد؛ مسئولان وزارت خارجه باید تلاش کنند کشور را بیشتر طرف اتحادیه اروپا کنند و به انعقاد قراردادهای مشترک با این نهاد و سازمان های تابعه آن بپردازند تا کشورها و شرکت های هر یک از کشورهای اروپایی.

بی شک طرف شدن با اتحادیه اروپا منافع و البته اعتماد بیشتر را در پی خواهد داشت تا طرف شدن با یک کشور یا یک شرکت که در تجربه های قبلی سوابق خوبی را در ذهن ما از خود به جای نگذاشته اند؛ تلاشی که تقریبا مشابه آن در راهبردهای روسیه و ترکیه در ارتباط با اتحادیه اروپا دیده می شود.

پیشنهادی که البته خیلی مورد اقبال کشرهای اروپایی طرف ما نخواهد بود و این حرکت نیز یک جهاد می طلبد.

زیرکی در برابر یک سیاست خصمانه 6.

استفاده از ظرفیت های غیردولتی و ان جی او ها در ترویج جهانی فرآیند خلف وعده ایالات متحده در برجام چرا که در شرایط کنونی بسیاری از مسئولان فعلی، سابق و اسبق ایالات متحده به مخالفت با راهبردهای سیاست خارجی ترامپ پرداخته اند؛ هرچند ظرفیت ها و فرصت های قابل بهره برداری دولتی ایران از مسئولین ایالات متحده برای نقد سیاست های استعماری آن ها به دلیل عدم برنامه ریزی ما در این سال ها در پایین ترین سطح است اما می توان از ظرفیت های غیردولتی در این زمینه بسیار بهره برد؛ برای مثال برگزاری همایش های تخصصی بین المللی البته نه در داخل کشور بلکه در کشورهای مختلف و البته در محیط های دانشگاهی آن ها در زمینه برجام و مقایسه تطبیقی عملکرد طرفین مذاکره یک پیشنهاد عملیاتی است که باید توسط سفارتخانه های ما در کشورهای دیگر پیگیری شود؛ به نظر می رسد پیگیری برگزاری حداقل پنجاه همایش بین المللی در 50 کشور جهان با مشارکت نهادهای غیردولتی(برای مثال دانشگاه های مظرح آن کشور با برخی دانشگاه های داخلی ایران) و استفاده از ظرفیت های آگاهی بخشی و رسانه ای سازی آن می تواند عملکردی مناسب برای بهره برداری بهتر از فرصت های برجام در شرایط حاضر باشد که اقدامات جهادی مسئولان را برای پیشبرد این امور طلب می کند.

امید به اقدامی جهادی در نهایت هرچند این پیشنهادات تنها اشاره به گوشه ای از برنامه های موجود بود و بی شک بسیار پیشنهادات دیگر می توان به این موارد اضافه کرد اما هدف از این نوشتار جلب توجه دستگاه دیپلماسی کشور به شرایط بی بدیلی حال حاضر در فضای بین الملل علیه ایالات متحده و به نفع برجام است که می تواند با یک برنامه ریزی و هدایت درست به نفع آرمان های جمهوری اسلامی ایران و خون هزاران هزار شهید انقلاب اسلامی نیز بدل شود؛ امید است که رخوت و ایستایی موجود در برخی سازمان های کشور، ما و آیندگان ما را انگشت به دهان نکند؛ امیدی که برای دستیابی به آن، یک جهاد می طلبد.


کلید واژه ها: بین المللی - شرایط - جمهوری اسلامی - ایالات متحده - وزارت امور خارجه - منطقه - ایران - دستاورد - دانشگاه تهران - کشور - جمهوری - اسلامی - وزارت خارجه - برنامه ریزی - سیاست خارجی - درگیر - توسعه - بحران - وزارت - امروز - تولید - خارجه - دیپلماسی - جهان - پیشنهاد - دانشگاه - طراحان - درگیری - برنامه - پیشرفت

آخرین اخبار سرویس:
رشد شاخص بورس و فرا بورس

تظاهرات دو هزار نفر از کارکنان زیمنس آلمان

تغییر دوباره مسیر نقدینگی به سمت پارکینگ پول

میزان خسارت زلزله ی غرب کشور در بخش کشاورزی اعلام شد

جروزالم پست مدعی شد آلمان بانک سپه را تحریم کرد

اقتصاد مقاومتی درون زا و برون نگر است/ لزوم تقویت صنایع فرهنگی

کانال شکنی بورس پس از 46 ماه با حمایت تمام قد «فولاد»

بازار اوراق مسکن؛ رکود هفتگی «تسه» ها

از «سرمایه گذاری تازه خودروساز ژاپنی در چین» تا «تحلیل رییس کل بانک مرکزی از افزایش قیمت دلار»

طلا بهترین ابزار سرمایه گذاری است ولی ...

استخدام 6ردیف شغلی در یک شرکت کاشی و سرامیک در اصفهان + جدول

افزایش بیش از یک دلاری بهای نفت ‏شاخص ‏نیویورک

آماری از تعداد مسکن های تخریب شده در زلزله غرب کشور

دولت نباید نان را گران می کرد

اعزام اکیپ دوم ماشین آلات سنگین به مناطق زلزله زده

توضیح وزارت نیرو در مورد خاموشی محله فولادی سرپل ذهاب

توضیح وزارت نیرو در مورد خاموشی محله فولادی سرپل ذهاب

قیمت طلای سیاه در بازارهای جهانی افزایش یافت/ نفت برنت در مرز 62دلار

امکان کاهش خرید نفت از ایران وجود دارد

آماری از تعداد مسکن های تخریب شده در زلزله غرب کشور

لزوم بازنگری در مکان یابی و نیازسنجی ورفع نقص تابلوهای راهنمایی ورانندگی

قرارداد رنو به آخر خط نرسید؟

لیست قیمت انواع کفپوش صندوق اتومبیل 3 بعدی

پیلوتان افغانستان تا سال دیگر آماده استفاده از بلک‎هاوک می شند

پیشنهاد تهاتر سه جانبه بدهی میان دولت بانک ها و بخش خصوصی

یکی از هر 5 خودروی پلاک ایران تهرانی است

انتقال دانش فنی ژاپنی به شرکت صنایع چراغ خودرو ایران

ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

عرضه خودروهای برقی داخلی تا 4 سال آینده

پشت صحنه حمایت گرایی

اولتیماتوم استاندار کرمانشاه به دستگاه های اجرایی

جزییات نامه کرباسیان به نوبخت/ تهاتر سه جانبه بدهی

سواری های ارزان قیمت داخلی همچنان تک ستاره اند

کارشناسی بازسازی خانه ها‏‏‍، در حال اجراست

کمک صنف میوه و تره بار ساری به زلزله زدگان کرمانشاه +تصاویر

کسب روزی حلال موتورسواران با طعم ماهی در گلوگاه +تصاویر

امیدهایی که یخ می زنند/ نابودی زحمات کشاورزان بر اثر سرمای زودهنگام/ کشاورز لاریجانی در انتظار حمایت مسئولان

رشد سرانه وام صنعتی

دو رفتار تورمی خوراکی ها

تنفس دوساله وام اشتغال زایی

زلزله 200 هزار دام را در کرمانشاه تلف کرد

صادرات شیرینی ایرانی به 66 کشور

ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

ثبت نام برای دریافت وام زلزله زدگان از فردا

شاهکار هنری لئوناردو داوینچی رکورد زد +عکس

آخرین قیمت سکه و دلار در در بازار آزاد

گران ترین خودروهای جهان در سال 2017+عکس

پرونده کرسنت در مرحله ارزیابی خسارت است

نگرانی روس نفت درباره چالش خروج از توافق نفتی

عامل افزایش کدورت آب در مناطق زلزله زده چیست؟

قیمت گوشت شکسته می شود؟

سکه طرح قدیم ارزان شد +جدول

حرکت پر سرعت خودرویی ها در جاده تالار +نمودار

قیمت انواع میوه در میادین میوه و تره بار +جدول

اقلام مصرفی، صدرنشین واردات در سال96 + جدول

یک میلیارد تومان از خسارات زلزله زدگان سرپل ذهاب پرداخت شد

خزان درختان همیشه سبز

یک میلیارد تومان از خسارات زلزله زدگان سرپل ذهاب پرداخت شد

سواستفاده دلالان مسکن از آوارگی زلزله زدگان

تنها راهکار کنترل قیمت مسکن

سیف: کمبود ارز نداریم

فال روزانه شنبه 27 آبان ماه 96

شاهکار هنری لئوناردو داوینچی رکورد زد +عکس

نیاز قطعی زلزله زدگان در روزهای آینده

قیمت خودروهای خارجی دست دوم + جدول

فرماندار هریس: 550 میلیارد ریال به بزرگراه تبریز ـ هریس ـ اهر تخصیص یافت/ پرداخت 510 میلیارد ریال اوراق به پیمانکاران

مشارکت جوانان در دولت دوازدهم افزایش می یابد

نیاز قطعی زلزله زدگان در روزهای آینده

سفر شهردار تهران به وین/تجارت ایران و اتریش به سطح گذشته بر می گردد

پیشنهاد وزیر اقتصاد برای تهاتر بدهی دولت، بانک ها و پیمانکاران در بودجه 97

سعید الله بداشتی: مشارکت جوانان در دولت دوازدهم افزایش می یابد

سن خودروهای فرسوده هنوز اعلام نشده است

سواستفاده دلالان سودجو در بازار مسکن از آوارگی زلزله زدگان

شهر بدون مردان در برزیل

قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت

نصب 6 عدد استینگر ، آماده نصب بر دهانه چاه 147 رگ سفید

هاب لجستیکی چیست؟

تحصن گسترده دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه نفت

حمام نفت برای ثروتمندان + فیلم

مهم ترین عامل خودکشی دانش آموزان آمریکایی مشخص شد

عدم استمرارافزایش نرخ ارز/ تقاضای فصلی، متهم بالا رفتن نرخ دلار

جزییات نامه کرباسیان به نوبخت/ تهاتر سه جانبه بدهی

میزان رضایت ازعملکردترامپ ؛درپایین ترین سطح ممکن

مشارکت جوانان در دولت دوازدهم افزایش می یابد

کشاورزان از فرصت ویژه طرح های آبیاری دولت استفاده کنند

کشاورزان از فرصت ویژه طرح های آبیاری دولت استفاده کنند

افزایش قیمت دلار ادامه نمی یابد/ تقاضای فصلی عامل گرانی دلار

استاندار کرمانشاه: 12 میلیون تومان به تمامی خسارت دیدگان زلزله در استان کرمانشاه پرداخت می شود

12 میلیون تومان به تمامی خسارت دیدگان زلزله کرمانشاه پرداخت می شود/ شنبه همه ادارات باز هستند

12 میلیون تومان به تمامی خسارت دیدگان زلزله در استان کرمانشاه پرداخت می شود

سیف: کمبود ارز نداریم

استاندار اردبیل : دولت سرمایه گذاری بزرگی در زمنیه آبیاری نوین در مغان کرده است

مشارکت جوانان در دولت دوازدهم افزایش می یابد

همکاری جهانی پژو و هوآوری برای ساخت اتومبیل های هوشمند

اظهارات سیف درباره افزایش قیمت دلار

قیمت آپارتمان دوخوابه در شهر تهران +جدول

هشتصد هزار لیتر آلودگی نفتی در آمریکا وارد محیط زیست شد

هاب لجستیکی چیست؟

قیمت آپارتمان دوخوابه در شهر تهران +جدول

طراحی سازه جدید ضد زلزله با ساخت ارزان و سریع ویژه روستا

با توجه به سرد شدن هوا؛ راه های جلوگیری از مسمومیت با کربن مونوکسید

استاندار اردبیل : دولت سرمایه گذاری بزرگی در زمنیه آبیاری نوین در مغان کرده است

افزایش 15 درصدی قیمت نان برای همه نان ها و همه نقاط کشور نیست

سواستفاده دلالان مسکن از آوارگی زلزله زدگان

لباس های تقلبی پرسپولیس جمع آوری شد

طراحی دکوراسیون داخلی منزل با کفپوش لمینت پارکت و کاغذ دیواری

اطلاعیه سرکنسولگری ایران در دوبی درباره نحوه کمک به زلزله زدگان

یارانه نقدی هشتاد و یکم واریز شد

چراغ جلوی خودرو شما برای رانندگی در شب آماده است؟

اطلاعیه سرکنسولگری ایران در دوبی درباره نحوه جمع آوری کمک های غیرنقدی برای زلزله زدگان

تحصن گسترده دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه نفت

تابلوی حضرت مسیح (ع) گرانترین تابلوی جهان شد! +عکس

ماجرای مسدود شدن کمک به زلزله زدگان در فیسبوک

خشونت فزاینده علیه زنان در کشورهای ثروتمند

نحوه جمع آوری کمک های غیرنقدی ایرانیان مقیم امارات به زلزله زدگان

تیر خلاص کلانتر محیط زیست به کارون نیمه جان

توصیه آخوندی به انبوه سازان مسکن

افزایش بهای طلا در بازار لندن

62 درصد تسهیلات بانکی به سرمایه در گردش اختصاص یافته است

مشکلات سوخت رسانی در مناطق زلزله زده برطرف شد

اطلاعیه درباره نحوه جمع آوری کمک های ایرانیان مقیم امارات برای زلزله زدگان

جراحی بزرگ نظام تعرفه ای برای 554 قلم کالا

سیف: کمبود ارز نداریم

فروش 3.9 میلیون اپل واچ در سه ماهه سوم 2017

اعلام قیمت و شرایط فروش کوییک اتوماتیک پلاس

شناسایی و رفع پارگی منجید اگزوز

اطلاعیه سرکنسولگری ایران در دوبی درباره نحوه جمع آوری کمک های غیرنقدی برای زلزله زدگان

رایتل به دنبال جذب سرمایه گذاری خارجی برای تزریق مالی است

قیمت جدید 54 میوه و صیفی در میادین مرکزی میوه و تره بار+ جدول

توزیع 55 میلیارد تومان چادر از سوی هلال احمر

هرکاسه حلیم و شله زرد نذری چقدر هزینه دارد؟

کمبود ارز نداریم/امسال افزایش قیمت دلار نظم مناسب تری داشته است

گاز رسانی به منازل در مناطق زلزله ‎زده سرعت گرفت

سوخت ‎رسانی در مناطق زلزله‎ زده به روال عادی بازگشت

استخدام سایت دارکوب

سیف: دلار امسال منظم تر از پارسال گران شد

گزارش تصویری ارسال کمک های کارکنان گروه خودروسازی سایپا به مردم زلزله زده روستای کوییک

سیف:امسال افزایش قیمت دلار نظم مناسب تری داشته است

پرونده کرسنت در مرحله ارزیابی خسارت است

ادامه جمع آوری کمک های مردمی توسط هلال احمر/ اولویت کمک ها گرمایشی باشد

فعالیت بیمارستان صحرایی بانک پاسارگاد درکرمانشاه

مکاتبات 3000 میلیاردی شهردار رشت با معاون رییس جمهور

عدم استمرار افزایش نرخ ارز/تقاضای فصلی، متهم بالا رفتن نرخ دلار

جزییات نامه کرباسیان به نوبخت/تهاتر سه جانبه بدهی

تشکر نوید محمدزاده از فرستانندگان یک جفت جوراب تا فرش 12 متری

پیلوتان افغانستان تا سال دیگر آماده استفاده از بلک‎هاک می شند

8 قابلیت مهمی که وان پلاس 5T از آن بی بهره است ! + فیلم

جزییات نامه کرباسیان به نوبخت برای بدهی دولت/تهاتر سه جانبه بدهی

برای خرید سرخ کن چقدر باید هزینه کرد؟

سفر به جزیره زیبای کیمن چقدر آب می خورد ؟ + فیلم و عکس ها

قیمت طلا 5 دلار افزایش یافت

بازگشت نیم میلیون بازنشسته به کار!

11 راس گوسفند در حمله گرگی به یک دامداری در بادرود تلف شد

روستاهای سرخس، نشسته بر مخازن گاز و محروم از آن

روستاهای سرخس، نشسته بر مخازن گاز و محروم از آن

گاز 1300 واحدمسکونی شهرستانهای ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب وصل شد

گاز 1300 واحدمسکونی شهرستانهای ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب وصل شد

11 راس گوسفند در حمله گرگی به یک دامداری در بادرود تلف شد

عجیب ولی واقعی ... / ارسال موفق یک پیام از طرف دانشمندان به موجودات فرازمینی !

ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

لکسوس های RX جدید سه ردیفه می شوند

لکسوس های RX جدید سه ردیفه می شوند

ب ام و M5 جدید با قابلیت محرک چرخ های عقب (+عکس)

نرخ بیکاری فرانسه به 9.7 درصد افزایش یافت

محاکمه مجدد پرونده خاوری توسط قضات معروف

با فلش درایو جالب کانن با ظاهر یک دوربین کلاسیک آشنا شوید

یارانه آبان در حساب هاست

نظربایف توسعه میادین نفت قزاقستان در دریای خزر را مهم و سودآور خواند

گزارش ایسنا از زون "صنایع خلاق و فرهنگی" پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی

آخرین وضعیت گازرسانی به مناطق زلزله زده

اشتغال به کار دوباره نیم میلیون بازنشسته

قیمت انواع برنج در بازار مازندران/ طارم 9360 تومان

انعقاد 11 قرارداد نیروگاه برق با مقیاس کوچک در شهرک های صنعتی مازندران

تبدیل 630 هکتار از اراضی شیب دار ساری به باغ

اتمام طرح آمارگیری زنبورستان های کلاردشت/ تولید 42 تن عسل

سن خودروهای فرسوده هنوز اعلام نشده است

کمبود ارز نداریم

جلسه ویژه سیستم بانکی برای حمایت از زلزله زدگان ؛ فردا

قیمت نفت افزایش یافت

معاون اقتصادی استاندار : پرداخت تسهیلات برای رونق اشتغال

لیست قیمت محصولات در بازار ایران

هشت قابلیتی که جای آنها در وان پلاس 5T خالی است

قیمت طلا افزایش یافت

برنامه بزرگ چین برای مقابله با آلودگی هوا

هشدار مؤسسه های جهانی درباره احتمال ورشکستگی ونزوئلا

آغاز برداشت زعفران در فیروزآباد

اظهارات سیف درباره افزایش قیمت دلار

رایزنی اتحادیه اوراسیا و هند برای ایجاد منطقه آزاد تجاری

سیف: دلار امسال منظم تر از پارسال گران شد

رییس بانک مرکزی: دلار امسال منظم تر از پارسال گران شد

قیمت امروز سکه و طلا در بازار های استان

غرفه بورگوارد در نمایشگاه خودرو دبی 2017 + فیلم

فوری ... / گاز همه روستاهای زلزله زده کرمانشاه وصل شد !

کمک 495 میلیون تومانی مردم استان به زلزله زدگان

رییس شوراهای حل اختلاف کشور: مختومه شدن بیش از سه میلیون و 400 هزار پرونده در سال 95

همکاری جهانی پژو و هوآوری برای ساخت اتومبیل های هوشمند

سیف:کمبود ارز نداریم

خودرویی که با 1 دقیقه شارژ، 800 کیلومتر می‎پیماید

ارسال کمک های غیرنقدی اتاق بازرگانی به منطقه زلزله زده کرمانشاه

کمبود ارز نداریم

شش گانه مدارا و پیروزی

شش گانه مدارا و پیروزی