مطالب مرتبط:
پیروزی تیم چوگان آرژانتین مقابل منتخب ملی پوشان ایران در دیدار دوستانه
بازسازی سینما پیروزی کرمانشاه در آینده نزدیک
پیروزی مدعیان در روز دوم/نخستین پیروزی شاگردان عباسی رقم خورد
گاز، بهمن، کرمان و آبادان مقابل حریفان خود به پیروزی رسیدند
غنا با پیروزی برابر نیجر به جمع 8 تیم جام جهانی نوجوانان راه یافت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 مهر 1396 ساعت 09:552017-10-19اقتصادي

شش گانه مدارا و پیروزی


باید توجه مان به شرایط بی بدیل امروز در فضای بین الملل علیه ایالات متحده و به نفع برجام باشد - راهکارهای که می توان در این روزها برای حفظ و استفاده از برجام پیشنهاد کرد شش گانه مدارا و پیروزی باید توجه مان به شرایط بی بدیل امروز در فضای بین الملل علیه ایالات متحده و به نفع برجام باشد قانون"- مجیدغلامی/پژوهشگر دکتری ژئوپلیتیک دانشگاه تهران برجام خوب یا بد همانند تمام محصولات و صنایع بشری، مولود انسان بود و طبیعی است که همانند تاریخ هر محصولی، پس از تولید و در گذر زمان، خود را چه بخواهیم و چه نه با شرایط تطبیق می دهد و سال ها بعد شاید خود تولیدکنندگان آن نیز، از دستاورد گذشته خود متعجب یا حتی خجل باشند.

هم چنین این که برجام ام الفساد است یا ام الرحمه نیز مورد نظر این نوشتار نیست زیرا چه بخواهیم و چه خیر، مساله این است که برجام وجود دارد و باید به حال پرداخت.

بی شک برجام اوج قدرت جمهوری اسلامی نیست که البته معدود افرادی نیز این عقیده را دارند و قریب به اتفاق کارشناسان اهل فن معتقدند برجام یکی از گزینه های خروج از انزوا در فضای بین الملل و توسعه همکاری های بین المللی است؛ ضرورتی که بی شک نمی توان اهمیت آن را در توسعه و پیشرفت داخلی و کمک به حل بسیاری از بحران های داخلی از جمله بیکاری، تورم و .

نادیده گرفت.

در شرایط موجود منطقه ای و بین المللی که جهان با پدیده ای به نام ترامپ نیز مواجه و بر پیچیدگی شرایط افزوده شده اما مساله برجام بیش از عواقب و نتایج درونی برای جمهوری اسلامی ایران، عواقب و نتایج بیرونی نیز دارد که اگر توسط دستگاه های مسئول و به ویژه وزارت امور خارجه شناسایی، برنامه ریزی و مورد طراحی قرار نگیرد، نقاط ضعف برجام بیش از پبش بیرون زده و کشور را در آستانه بحرانی عظیم قرار خواهد داد که دیگر مادرِ برجام هم کارساز نخواهد بود.

درگیری ترامپ با برجام اکنون که برجام به این مرحله رسیده و درگیر هوش هیجانی مردی شده که نماد واقعی نظام ِسرمایه داری است و از هیچ کوششی برای به کرسی نشاندن حرف خود و کسب سود ظاهری دریغ نمی کند، نیاز به هنرِ دیپلماسی بیش از قبل از تدوین برجام در میان طراحان سیاست خارجی ج.

ا.

ایران احساس می شود و اگر وزارت خارجه کشورمان بپذیرد که ایران یک قدرت منطقه ای و بین المللی است، تفکرات ایستا و سنتی خود را کنار بگذارد؛ ژئوپلیتیک موجود منطقه و جهان را مورد شناسایی و بررسی مجدد قرار دهد و .

، می تواند از همین برجامِ پرحاشیه فرصتی برای کشور درست کند که حتی حامیان برجام نیز انتظار چنین دستاوردهایی را از برجام نداشتند و این یعنی توفیق اجباری که می تواند به نام دولت دوازدهم سند بخورد.

اما برای رسیدن به آن توفیق اجباری دستگاه دیپلماسی و وزارت امور خارجه چه باید کند؟ در ادامه تلاش شده است به اختصار مهمترین پیشنهادهای عملیاتی و نه شعارگونه را به مسئولان امر خاطر نشان کرد شاید که کارزار افتد؛ پیشنهاداتی که در مجموع کمتر سخنرانی و فریاد و بیشتر اقدام و عمل می طلبد.

دو راه خراب کردن ترامپ! 1.

تلاش بیش از گذشته کشور برای فعال کردن کمیسیون مشترک برجام و فعال تر شدن نمایندگان و سفرای کشور در سازمان های بین المللی و منطقه ای؛ باید از این فرصتی که ترامپ با ساده لوحی تمام در اختیار کشورمان برای سلب اعتماد جهانی از ایالات متحده قرار داد به نحو احسن استفاده شود و نگذاریم این فرصت نیز همانند بسیاری از فرصت های قبلی از بین رود.

وظایف وزارت خارجه در این زمینه در دو بند پیگیری های حقوقی و رسانه ای قابل بحث است.

مکاتبات حقوقی با نهاد های مرتبط با برجام و سازمان های بین المللی دخیل یکی از اساسی ترین وظایف در این زمینه است که باید ابزار رسانه را نیز با خود همراه کند البته نه استفاده از ابزار رسانه های داخلی برای گزارش به مردم بلکه باید با هزینه های مالی مختلف رسانه های بین المللی به طور مرتبط در زمینه گزارش دهی های فوق به افکار عمومی جهانی رزرو شوند؛ خبرنگاران بین المللی به کار گرفته شوند؛ خبرنگاران داخلی مستقر در سرتاسر جهان فعال شوند و از تمامی ایده ها و ظرفیت های ملی، منطقه ای و بین المللی در این زمنیه استفاده شود که بی شک البته نیازمند هزینه های فراوان است و البته قابل ارزش فراوان.

یک جهاد می طلبد.

همگرایی برای حفظ برجام 2.

حمایت همه جانبه و یک صدا از حفظ برجام در شرایط موجود در داخل کشور یکی دیگر از ضرورت هایی است که وزارت خارجه باید وظیفه هماهنگی آن را برعهده بگیرد؛ باید بدانیم حمایت از حفظ برجام در شرایط موجود تنها مربوط به مسائل هسته ای کشورمان و تحریم های بین المللی محدود نمی شود بلکه بی اعتباری ایالات متحده در سطح افکار عمومی جهانی را نیز به دنبال دارد.

در این زمینه برگزاری جلسات منظم و با پوشش رسانه ای بین المللی گسترده بین نهادهای انقلابی، نظامی و امنیتی کشور با تیم مذاکره کننده هسته ای پیشنهاد می شود.

هم نقش سران کشور، مجلس شورای اسلامی و هم مسئولان عالی قوه قضاییه و سخنرانی ها و نظراتشان نیز بسیار گسترده خواهد بود که این نیز یک جهاد می طلبد.

ادامه جهاد در برابر تکفیری ها 3.

ادامه حضور مقتدارنه کشور در جبهه های نبرد با تکفیری ها در مرزهای غربی نیز پیشنهادی دیگر است؛ بی شک یکی از مهمترین دلایل مخالفت ترامپ و تیم جمهوری خواهان افراطی او با برجام، نقاط قوت و فرصت های پیش روی ایران در شرایط فعلی منطقه جنوب غرب آسیاست.

به نظر می رسد در شرایط موجود اگر سرِ سوزنی از تلاش ها و هزینه هایی که چه به شکل معنوی و چه مادی در منطقه شده است به هر دلیلی کوتاه بیاییم آیندگان از این تصمیم به خوبی یاد نخواهند کرد؛ تقویت قدرت منطقه ای ایران یکی از مهمترین ضرورت ها برای حفظ فعلی برجام خواهد بود که بی شک این روند نیز نیازمند یک جهاد است.

حرکت بیشتر به سمت شرق 4.

افزایش تلاش در زمینه راهبرد نگاه به شرق با محوریت روسیه و چین نیز می تواند با تمام انتقادهایی که وجود دارد راهکاری برای مقابله با سیاست های ترامپ باشد؛ با تمامی تحلیل ها و تفسیرها از روابط پیچیده دو قدرت فوق با ایران در سالیان اخیر به نظر می رسد اما تقویت روابط ایران با چین و روسیه در قالب راهبرد نگاه به شرق یکی از مهمترین اولویت های دستگاه دیپلماسی کشور در به دست آوردن فرصت های بیشتر از شرایط فعلی برجام است؛ مساله ای که به نظر می رسد با سیل ورود شرکت ها و قراردادهای اروپایی، وزارت امور خارجه مشاورت های لازم را به سایر وزارتخانه ها و سازمان های درگیر در پروژه های کلان ملی برای سرمایه گزاری های خارجی نمی دهد.

بعید نیست با افزایش روابط اقتصادی ایران با اروپا و عدم ایجاد فرصت های سرمایه گزاری مشترک با چین و روسیه، وزن حمایتی آن ها از برجام مورد سوءاستفاده سیاسی آن ها قرار گیرد این موضوع نیز مانند تمام مسائل فوق نیازمند عزمی جهادی است.

تقویت رابطه با اتحادیه اروپا 5.

دوری از همکاری های دوجانبه با کشورهای اروپایی و تلاش برای برقراری روابط ایران و اتحادیه اروپا در قالب یک کمیسیون مشترک نکته ای است که نباید از آن چشم پوشی کرد؛ مسئولان وزارت خارجه باید تلاش کنند کشور را بیشتر طرف اتحادیه اروپا کنند و به انعقاد قراردادهای مشترک با این نهاد و سازمان های تابعه آن بپردازند تا کشورها و شرکت های هر یک از کشورهای اروپایی.

بی شک طرف شدن با اتحادیه اروپا منافع و البته اعتماد بیشتر را در پی خواهد داشت تا طرف شدن با یک کشور یا یک شرکت که در تجربه های قبلی سوابق خوبی را در ذهن ما از خود به جای نگذاشته اند؛ تلاشی که تقریبا مشابه آن در راهبردهای روسیه و ترکیه در ارتباط با اتحادیه اروپا دیده می شود.

پیشنهادی که البته خیلی مورد اقبال کشرهای اروپایی طرف ما نخواهد بود و این حرکت نیز یک جهاد می طلبد.

زیرکی در برابر یک سیاست خصمانه 6.

استفاده از ظرفیت های غیردولتی و ان جی او ها در ترویج جهانی فرآیند خلف وعده ایالات متحده در برجام چرا که در شرایط کنونی بسیاری از مسئولان فعلی، سابق و اسبق ایالات متحده به مخالفت با راهبردهای سیاست خارجی ترامپ پرداخته اند؛ هرچند ظرفیت ها و فرصت های قابل بهره برداری دولتی ایران از مسئولین ایالات متحده برای نقد سیاست های استعماری آن ها به دلیل عدم برنامه ریزی ما در این سال ها در پایین ترین سطح است اما می توان از ظرفیت های غیردولتی در این زمینه بسیار بهره برد؛ برای مثال برگزاری همایش های تخصصی بین المللی البته نه در داخل کشور بلکه در کشورهای مختلف و البته در محیط های دانشگاهی آن ها در زمینه برجام و مقایسه تطبیقی عملکرد طرفین مذاکره یک پیشنهاد عملیاتی است که باید توسط سفارتخانه های ما در کشورهای دیگر پیگیری شود؛ به نظر می رسد پیگیری برگزاری حداقل پنجاه همایش بین المللی در 50 کشور جهان با مشارکت نهادهای غیردولتی(برای مثال دانشگاه های مظرح آن کشور با برخی دانشگاه های داخلی ایران) و استفاده از ظرفیت های آگاهی بخشی و رسانه ای سازی آن می تواند عملکردی مناسب برای بهره برداری بهتر از فرصت های برجام در شرایط حاضر باشد که اقدامات جهادی مسئولان را برای پیشبرد این امور طلب می کند.

امید به اقدامی جهادی در نهایت هرچند این پیشنهادات تنها اشاره به گوشه ای از برنامه های موجود بود و بی شک بسیار پیشنهادات دیگر می توان به این موارد اضافه کرد اما هدف از این نوشتار جلب توجه دستگاه دیپلماسی کشور به شرایط بی بدیلی حال حاضر در فضای بین الملل علیه ایالات متحده و به نفع برجام است که می تواند با یک برنامه ریزی و هدایت درست به نفع آرمان های جمهوری اسلامی ایران و خون هزاران هزار شهید انقلاب اسلامی نیز بدل شود؛ امید است که رخوت و ایستایی موجود در برخی سازمان های کشور، ما و آیندگان ما را انگشت به دهان نکند؛ امیدی که برای دستیابی به آن، یک جهاد می طلبد.


کلید واژه ها: بین المللی - شرایط - جمهوری اسلامی - ایالات متحده - وزارت امور خارجه - منطقه - ایران - دستاورد - دانشگاه تهران - کشور - جمهوری - اسلامی - وزارت خارجه - برنامه ریزی - سیاست خارجی - درگیر - توسعه - بحران - وزارت - امروز - تولید - خارجه - دیپلماسی - جهان - پیشنهاد - دانشگاه - طراحان - درگیری - برنامه - پیشرفت

آخرین اخبار سرویس:
معاون اداره امور اقتصادی و دارایی یزد: آنهایی که سود سهام عدالت نگرفته اند مراجعه کنند

استاندار: ظرفیت های قزوین برای هتل سازی بالا است

فرماندار تیران و کرون خواستار ساماندهی اداره میراث فرهنگی این شهرستان شد

نظام بروکراسی کشور هنوز تصمیم به تغییر ندارد/ سرعت حذف مجوزها بسیار کند است

اشتغال با وام ایجاد نمی شود/ اختصاص 20 هزار میلیارد تومان به اشتغال فراگیر

همه چیز در مورد تقویم سال 97 + لینک دانلود تقویم 97

مدیرکل تعاون روستایی خوزستان: مردم نگران تامین میوه شب عید نباشند

استخدام مترجم رسمی زبان انگلیسی جهت همکاری در شیراز

خودکفایی بنزین در سال آینده بدون کنترل مصرف ممکن نیست

استخدام تعدادی بازاریاب در شرکت اسنپ در کرج

استخدام آشپز و کارگر جهت همکاری در شهر شیراز

26 درصد روستاهای خراسان جنوبی با تانکر آبرسانی می شود

استخدام بازاریاب در مواد غذایی کوثر  شیراز

سهم 15 درصدی بانک صادرات ایران در بازار تسهیلات استان اصفهان

29 دی، روز هوای پاک

تشکیل کنسرسیوم های صادراتی؛ کاهش ریسک بنگاهها در ورود به بازارهای بین المللی

«مهم ترین دستاورد برجام» تهدید می شود؟ / بند 504 قانون TRA و ارزی که کافی نیست!

چه شرایطی برای بروز پتانسیل ژنتیکی دام لازم است؟

بهره برداری از شبکه 20 کیلووات برق شهرک صنعتی قرچک

واگذاری 3 هزار و 413 میلیارد ریال سهم دولتی در سال 96

28 طرح آبرسانی در روستاهای سقز در دست اجراست

جذب 199 درصدی تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی در آمل

می خواهیم زنده بمانیم!

اختصاص 500 میلیارد تومان منابع مالی برای توسعه کسب و کارهای نوپا

اشتغال زنان روستایی در تنگستان توسعه می یابد

آغاز هوشمندسازی بنادر کشور از بوشهر

پرداخت 20 هزار میلیارد تومان برای اجرای برنامه اشتغال فراگیر

استخدام تعدادی جوشکار لوله گاز در خراسان رضوی

استفاده بی سابقه آمریکا از انرژی های تجدیدپذیر

استخدام ویزیتور با روابط عمومی بالا در دفتر فنی سپاهان

استخدام صندوقدار آشنا به نرم افزار فروش جهت کار در تهران

عرضه تازه ترین خودروی هیبریدی بی ام و

استخدام پیک موتوری جهت رستوران ماه سبز در همدان

اتمام پرداخت خسارت به ایثارگران زلزله زده تا پایان سال 96

آیا سفارش ایرباس ایران به تولید می رسد

پژو 444 هزار خودرو به ایران فروخت

انصاری: سامانه ثبت حقوق و مزایای کارکنان دولت تا پایان سال اجرایی می شود

پرداخت 10 درصد از تسهیلات 35 میلیون تومانی بیمه به ایثارگران زلزله زده کرمانشاهی

بیانیه 153 نماینده مجلس درخصوص تعیین قیمت خرید تضمینی گندم در سال 97

استخدام پیک موتوری جهت همکاری در شهر شیراز

استخدام منشی خانم جهت همکاری در شهر شیراز

استخدام چند نفر نیروی ام دی اف کار جهت نصب و کار با دستگاه

استاندار: ظرفیت های قزوین برای هتل سازی بالا است

استخدام سالن دار در مجموعه رستوران پل پاسی در شیراز

صفحاتمان را کاهش می دهیم تا زنده بمانیم!

استخدام کارشوی و پرس کار ماهر جهت کار در خشکشویی  شیراز

خودروهای سایپا بالاترین سازگاری را با الزامات زیست محیطی دارند

استخدام بازاریاب جهت فروش صندل و تی شرت بچه گانه در شیراز

رییس یک انجمن تخصصی:بهره گیری ازخودروهای الکتریکی راه برون رفت از آلودگی هواست

استخدام ویزیتور،کارمند اداری در معتبر در آذربایجان شرقی

ارزش 4000 میلیاردی سهام سه شرکت بیمه ای روی میز خصوصی ها

سهم ایران از بازار جهانی پوشاک؛ صادرات یک واردات 60

فرماندار تیران و کرون خواستار ساماندهی اداره میراث فرهنگی این شهرستان شد

فرماندار عسلویه:لزوم حفظ و تثبیت اشتغال در حوزه دریا و دریانوردی

معاون اداره امور اقتصادی و دارایی یزد: آنهایی که سود سهام عدالت نگرفته اند مراجعه کنند

مدیرکل تعاون روستایی خوزستان: مردم نگران تامین میوه شب عید نباشند

صادرات 90 میلیارد دلاری از مناطق آزاد کشور/ 256 هزار نفر در مناطق آزاد مشغول کار هستند

گواهی استاندارد بین المللی ایزو 10002:2014 به بانک ملی ایران رسید

نشست هم اندیشی عضو هیأت مدیره پست بانک ایران با مدیر و کارکنان امورشعب و بازاریابی

26 درصد روستاهای خراسان جنوبی با تانکر آبرسانی می شود

11 میلیارد تومان تسهیلات به عشایر خراسان رضوی اختصاص یافت

استخدام کارشناس فنی،رشته مهندسی برق در کاوش نیرو در اصفهان

مدیرکل تعاون روستایی خوزستان: مردم نگران تامین میوه شب عید نباشند

استخدام فارس و شیراز – 27 دی 96

استخدام سرآشپز ماهر طبخ غذاهای شمالی و جنوبی در گرگان

خودروهای سایپا بالاترین سازگاری را با الزامات زیست محیطی دارند

طرح کمربند سبز در بلوار پیامبر اعظم(ص) بیرجند در دست اجرا است

استخدام طراح گرافیست حرفه ای در آرارات دخان خاورمیانه/ تهران

عمده ی گیاهان دارویی تولیدی فارس خام صادر می شود

26 درصد روستاهای خراسان جنوبی با تانکر آبرسانی می شود

بررسی های همه جانبه علل وقوع سانحه سانچی به زودی آغاز می شود

علیرضا بلگوری: "خوشنامی" با ارزش ترین دارایی بانک اقتصادنوین است

تاکسی پرنده ایر اسپیس ایکس معرفی شد؛ تحولی بزرگ در سیستم حمل و نقل + عکس

کاهش خاموشی چقدر هزینه دارد؟

کاهش انحراف ازقانون از 31 به یک درصد در دولت یازدهم/سنت حقوق شهروندی با آموزش،درونی سازی می شود

برنامه ریزی جهت ایجاد اشتغال در بخش صنایع کوچک وخوشه های اشتغال زا برای 74 هزار و 552 نفر

استخدام کارشناس IT و طراح سایت خانم یا آقا در تهران

استخدام حسابدار خانم در حوالی بازار مبلِ همدان

استخدام کارگر ماهر آقا جهت کارواش سیار در البرز

صدور پروانه ساخت رایگان دربافت فرسوده شهری زنجان

سال های گرم و خشک در انتظار تهران

برگزاری کارگاه آموزشی روش های نوین وصول درآمد

دولت خود عامل اصلی افزایش هزینه های تولید بخش کشاورزی است

معاون دادستان کل کشور: کاهش 40 درصدی تراکنش بانک ها در زمان فیلتر تلگرام آمارسازی است

خودروهای سایپا بالاترین سازگاری را با الزامات زیست محیطی دارند

«گیس فروشی»، کسب و کار جدید برخی دختران

سیف: بانک های آلمانی می خواهند در ایران شعبه بزنند

تصویب اعطای ضمانتنامه ارزی تا سقف 20 میلیون یورو برای آذراب

عرضه تازه ترین خودروی هیبریدی بی ام و

معاون اجرایی سازمان بورس در گفت وگو با فارس خبر داد راه اندازی سامانه به روز رسانی حساب معامله گران بورس از بهمن/ بازگشایی تحت احتیاط نمادهای بانکی

از بین رفتن کشت پاییزه در صورت ادامه تنش های آبی

نقش روابط عمومی ها در مدیریت شهرت

خودکفایی در تولید برج و مخزن در گرو دستیابی آذراب به ظرفیت 70 درصدی

30 درصد گوشی های فعال شده در شبکه قاچاق هستند

استخدام کارمند فروش تور خارجی و کارمندIT درشرکت معتبر در تهران

استخدام 10 ردیف شغلی در یک کافی شاپ و رستوران بزرگ در تهران

برنامه اتحادیه اروپا برای قابل بازیافت کردن تمام بسته بندی های پلاستیکی

استخدام تایپیست خانم در کامپیوتر المهدی در کرمان

دل

کشف 872 میلیارد زمین خواری

شش گانه مدارا و پیروزی

شش گانه مدارا و پیروزی