مطالب مرتبط:
آیا حکم پنج سال زندان با جرم جاسوس تیم مذاکره کننده هسته ای تناسب دارد؟
رییس مرکز بهداشت خوزستان خبر داد اختصاص بند ویژه بیماران مسلول در زندان های خوزستان/ راه اندازی مرکز تشخیص پیشرفته سل
یورش نیروهای امنیتی رژیم بحرین به زندان جو
نتیجه زورگیری ؛ زندان با قرار 240 برابری پول سرقت شده
ستاره معروف فوتبال به دو سال زندان محکوم شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 مهر 1396 ساعت 08:502017-10-19فرهنگي

نگاهِ زیبایی شناسانه به زندان


قصد این نوشته، اشاره به وضعیت اصحاب اندیشه، نویسندگان و مترجمانی است که گرفتار زندان شدند و این تجربه، در نگاه و رویکرد آن ها به زندگی تاثیرگذار بود.

- خبرگزاری آریا - هفته نامه کرگدن - افشین داورپناه: قصد این نوشته، اشاره به وضعیت اصحاب اندیشه، نویسندگان و مترجمانی است که گرفتار زندان شدند و این تجربه، در نگاه و رویکرد آن ها به زندگی تاثیرگذار بود.

زندانی شدن سخت است اما فرهیخته ماندن، دشوارتر؛ و این واقعیتی است تلخ که به قدرت مهیب و ویران کننده زندان اشاره دارد.

هرگز کسی زندان را نستوده است.

زندان رفتن و زندانی شدن، در هر معنا و در هر متنی، همیشه منفی بوده است؛ چیزی که همه از آن حذر می کنند.

و این البته بدان معنا نیست که زندان همیشه جایگاه اشرار و تبهکاران بوده است.

زندان چه در معنای غیرمدرن آن و چه در مفهوم مدرن یا تحلیل فوکویی آن- که بخشی از نظام مراقبت و تنبیه در جامعه مدرن و ابزاری دیگر برای اعمال قدرت است- همیشه جایگاه حبس انسان هایی بوده که اندیشه و عمل ایشان بخشی از حافظه ظلم ستیزی و فضیلت خواهی تاریخ و فرهنگ به شمار می آید.

به طور مشخص، تصویر مذموم و نکوهیده از زندان و تجربه زندان، معمولا در دو وضعیت، به تصویری ستایش آمیز، تبدیل می شود:الف- قرار گرفتن زندانیان در جایگاه مظلوم؛ در این وضعیت، زندان رفتن برای زندانی مظلوم، حُسن پیشینه تلقی می شود؛ جامعه، زندانی مظلوم را می ستاید و دربند شدن او را، فضیلت او می داند.

ب- زندان رفتن برای برخی گروه های ضد فرهنگ (خرده فرهنگ های خلافکاران و بزهکاران) نشانه نوعی برتری جایگاه و منزلت حرفه ای (گروهی) تلقی می شود؛ در بین گروه هایی از خلافکاران و بزهکاران، داشتن سابقه زندان، پیش از آن که نوعی سوءپیشینه قلمداد شود، نشانه برتری بر دیگر همتایان تلقی می شود؛ هرچه تعداد دفعات حبس و طول آن بیشتر باشد، فرد منزلت گروهی بالاتری را- بین همتایانش- کسب می کند.

قصد این نوشته، اشاره به وضعیت نخست است.

وضعیت اصحاب اندیشه، نویسندگان و مترجمانی که گرفتار زندان شدند و این تجربه، ضمن آن که در نگاه و رویکرد آن ها به زندگی تاثیرگذار بود، آثار آن ها را نیز متاثر کرد؛ همچنین اشاره به آثاری که در زندان تالیف یا ترجمه شد.

زیبایی شناسانه کردن زنداننگاه به سویه های مثبت تجربه زندان ممکن است تلاشی مذموم، ساختارشکنانه و حتی غیراخلاقی (غیرانسانی) در مسیر زیبایی شناسانه کردن مفهوم زندان یا زندانی تلقی شود.

خوانشی که می کوشد تجربه زندان را نه به عنوان اُبژه ای دردناک که به عنوان اُبژه ای غیردردناک قرائت کند.

در این جا زیبایی شناسانه کردن زندان می تواند به معنای تلاش برای تبدیل تجربه زندان به یک سوژه هنری (ادبی) باشد.

این زیبایی شناسانه کردن ممکن است توسط اندیشمندان یا مولفانی که تجربه زندان داشته اند انجام شود یا از طریق کسانی که چنین وضعیتی را توصیف می کنند.

برای مثال با نوشتن درباره تجربه زندانی بودن یک نویسنده یا هنرمند، ساختن اثری سینمایی با چنین موضوعی و.

اما بیش از این، انعکاس تجربه زندان بر نگاه و رویکرد نویسنده، هنرمند یا اندیشمند است که می تواند محل توجه و تامل باشد؛ برای مثال به تاثیر شدید و عجیب تجربه زندان بر رمان های روسی در دوره تزاری می توان اشاره کرد؛ تجربه ای که این نویسندگان را از رویکرد رومانتیک به ادبیات رویگردان کرد و حاصل آن خلق شاهکارهایی در رمان نویسی جهان بود؛ میخاییل لرمانتف، داستایفسکی، گنچارف، تورگینف، نیکولای گوگول، نویسندگانی بودند که تجربه دردناک زندان و تبعید تزاری را از سر گذرانده بودند- فقط در یک مورد، الکساندر هِرزِن، نویسنده روس، در کتاب اندیشه های گذشته فهرستی از بیش از صد مقاله نویس، شاعر و نویسنده ارائه می کند که در یکی از زندان های روسیه- زندان پرم - زندانی شده بودند.

وقتی زندان خوش اقبالی بود زندان در شکل و شمایل امروزی آن، یک نهاد مدرن است که خاستگاه آن از اروپای قرن هجدهم است؛ پیش از این چه در ایران و چه در غرب، زندان هرگز به عنوان یک نهاد مورد توجه قدرت نبود، همان گونه که قدرت یا فرهنگ، جایگاهی برای مجانین یا ناتوانان قائل نبود.

در ایران پیش از دوران معاصر نیز زندان هرگز به عنوان نهادی اجتماعی (نهادی تربیتی یا اصلاحی) وجود نداشت؛ معمولا از سرداب ها یا زیرزمین های نمور و تاریک، مخروبه ها یا انباری های غیرقابل استفاده برای محبوس کردن افراد استفاده می شد و اگر کسی به محبس فرستاده میشد، به دلیل وضعیت غیربهداشتی امکان زنده بیرون آمدنش از زندان به شدت پایان بود؛ اما از یاغیان و دزدها که بگذریم، مخالفان یا منتقدان سیاسی، معمولا روی زندان و محبس را نمی دیدند و از خوش اقبالی منتقدان یا مخالفان قدرت و حکام بود، اگر مجازات آن ها زندان تعیین می شد؛ این به دلیل آن بود که برای منتقدان یا مخالفان قدرت و حکام، یا کسانی که با نوعی حاکمیت را تهدید می کردند، مجازات های دیگری در نظر گرفته می شد.

آن ها یا در دم حذف فیزیکی می شدند یا تبعید و در پایین ترین مراتب، با قطع یا ناقص کردن عضوی از جسم آن ها به عنوان انسان هایی ناتوان و علیل از فهرست افرادی که تهدیدکننده (مزاحم) قدرت بودند، حذف می شدند؛ تاریخ ایران از بر درا کردن حسنک وزیر تا کور کردن شاهزادگان را در حافظه خود دارد؛ در میان ادبا، شعرا یا دانشمندان نیز کم نبودند کسانی که به هر دلیل مورد غضب حکام قرار می گرفتند و به حبس افکنده می شدند.

در میان دانشمندان، حبس و تبعید ابن سینا را به یاد بیاوریم؛ این رویه تا دوران معاصر نیز ادامه داشت؛ قائم مقام فراهانی، صدر اعظم محمدشاه قاجار، به دلیل سوءظن شاه و بدگویی هایی که درباره او شده بود، بدون بازخواست یا محاکمه و بدون زندان، پنج روز در کاخ نگارستان محبوس شد؛ در طول این مدت از دادن آب و غذا به او امتناع کردند تا خود از پای درآید و چون چنین نشد، عاقبت او را خفه کردند.

امیرکبیر نیز به نوعی تبعید شده بود و دیگر تهدیدی برای دربار به شمار نمی آمد، اما بدون محاکمه تسلیم تیغ مرگ شد.

در سال های نزدیک تر به ما، تبعید عارف قزوینی، آیت الله مدرس، کمال الملک و مصدق نیز از شمار مجازات های غیر زندان بود.

با این حال، به تدریج مفهوم زندان در معنای مدرن آن جایگزین سایر مجازات های سنتی و قدیمی شد.

مواجهه ایرانی ها با زندان مدرناز زمان امیرکبیر، به عنوان نخستین ایرانی که از تاسیس زندان هایی به شیوه مدرن در غرب خبر داده بود، تا احداث نخستین زندان مدرن در ایران، حدود هشتاد سال طول کشید.

نخستین زندان های مدرن در ایران، زندان قصر بود که در سال 1308 ه.

ش افتتاح شد و همچنین توقیفگاه عدلیه (زندان شهربانی/ موزه عبرت) که در سال 1316 ه.

ش راه اندازی شد؛ نهادهای مدرن، معماری مدرن می طلبیدند و از همین رو بود که این دو زندان توسط معماران غیرایرانی طراحی و ساخته شد؛ امیرکبیر در رساله جهان نمای جدید در بیان بناهای عظیم و قابل توجه شهر لندن، از دو زندان- یا به گفته او محبس - نام می برد که در لندن احداث شده است: زندان های کلد باد دفینیت پریزن و میل باک پیتن سیاری و این ها مخصوصند از برای حبس بعضی از جوانان جاهل که مستوجب حبس باشند؛ در این جا محبوس می دارند و معلمی تعیین کرده اند که آن ها را کما ینبغی آنچه باید و شاید تربیت می نماید خاصه در علم نقاشی تا بعد از تصفیه وجود و تخلیه صفات از سور سلوک و حرکات از آن جا بیرون می آورند.

این زمانی بود که در ایران محبس یا زندان، فضای زائدی از جامعه قلمداد می شد؛ جایی کثیف، تنگ و تاریک و نمور که به طور کلی از جامعه جدا می شد؛ جایی که باید آن را دخمه فراموشی دانست؛ نه حاکمان و نه مردم دیگر از زندانی خبری نمی گرفتند.

گویی زندانیان به جهنم پرتاب شده بودند.

آن ها در عمل هیچ حقوقی نداشتند.

در چنین زمانه ای، امیرکبیر از وجود زندان هایی در غرب خبر می داد که قصد داشتند زندانیان را تربیت کنند، به آن ها حرفه بیاموزند و پس آن گاه آن ها را به جامعه برگردانند.

نوعی نگاه به زندان و زندانی که ابدا در ایران وجود نداشت.

البته کسانی هم بودند که براساس رویکردهای تربیتی و اجتماعی خاصی که داشتند، نگاه متفاوتی به زندان داشتند؛ برای مثلا یپرم خان که در راه استقرار مشروطه و مخالفت با استبداد مجاهدت های زیادی به خرج داده بود، پس از پیروزی مشروطه طلب ها به پیروزی به ریاست نظمیه منصوب شد؛ او مدتی را از سال 1288 ه.

ش به ریاست اداره نظمیه تهران منصوب شد و مجازات حبس را مجرمان قبول نداشت؛ از دیدگاه یپرم خان، اگر جرم کسی دزدی باشد باید دست او را براساس شریعت اسلام قطع کرد- و نیازی به زندانی شدن مجرم نیست- و اگر جرایم دیگر مرتکب شده باشد نیز طبق موارد دیگر قانون مجازات می شود.

او گفته اگر کسی دزدی کند یا خیانتی مرتکب شود که بر من ثابت شود مجازات او همین گلوله ده تیر من است .

براساس همین دیدگاه هم بود که یپرم خان در شروع ریاستش بر زندان نظمیه، همه زندانی های شهر تهران را آزاد کرد، زنجیرها و کندها را که دست و پای برخی زندانی ها در آن غل و زنجیر می شد، از زندان تهران خارج کرد و رختخواب ها و تختخواب های موجود در زندان را برای میکروب زدایی آتش زد و اعلام کرد از این به بعد نیازی به محبس و زنجیر نیست.

او دیدگاهی اصلاحی به نظمیه و زندان داشت و از مبارزان موثر مشروطه و پیروزی آن بود اما تاریخ به دلیل چند اتهام، در ستایش او درنگ کرده است: اتهام صدور حکم اعدام شیخ فضل الله نوری، تلاش برای سرکوب شدید ضد انقلابیون، دست داشتن در واقعه پارک اتابک و خلع سلاح نیروهای ستارخان و.

تجلی شاعرانگی در حبسیه ها ای تن چه تنی که تا شدی فرهنگی/ با چرخ و زمانه در نبرد و جنگی// در تو نکند اثر همی دلتنگی/ بگذار و بریز اگر نه روی و سنگی (مسعود سعد سلمان، قرن پنجم)مسعود سعد سلمان، شاعر قرن پنجم، را باید رکورددار زندانیان اهل فرهنگ در ایران دانست؛ او در مجموع نوزده سال از عمر خود را در زندان های دهک، نای، سو و مرنجاب گذراند.

(بار اول یازده و بار دوم هشت سال).

پیش از مسعود سعد سلمان، ناصرخسرو قبادیانی زندانی شدن را تجربه کرده بود و زندان سروده هایی از خود به یادگار گذاشته است؛ اما به جز این دو شاعر شهیر، عین القضات همدانی، خاقانی، فلکی شروانی، بهاءالدین بغدادی، مجیر بیلقانی و محمود کلهر نیز حبسیه یا زندان نامه سروده اند؛ در دوران معاصر به جز فرخی یزدی، ملک الشعرای بهار (مثنوی کارنامه زندان) و مهدی اخوان ثالث را باید از زمره ادبایی دانست که علاوه بر سرودن حبسیه ها، تجربه تحمل زندان، در نگاه رویکرد و آثار ادبی آن ها ظهور و بروز داشت.

شاملو را نیز باید به این جمع افزود.

زندان به مثابه جایگاه تولید اندیشه زان پیش که دل قابل فرهنگ نبود/ از پیچ و خم تعلقم ننگ نبود// آگاهی ام از هر دو جهان وحشت داد/ تا بال نداشتم، قفس تنگ نبود (مولانا بیدل)در مغرب زمین، یادداشت های زندان را باید نخستین اثر تاثیرگذاری دانست که آنتونیو گرامشی آن را از سال 1929 میلادی در زندان نگاشت و سال ها بعد به تدریج تاثرات قابل توجهی در مطالعات جامعه شناسی، هنر و ادبیات، بر جای گذاشت.

در ایران نیز، علاوه بر آثاری که به عنوان خاطرات زندانیان در زندان و البته به طور مشخص به دست زندانیان سیاسی نگاه شده و بعدها منتشر شده، اسناد و آثار ارزشمندی برای مطالعه وضعیت تاریخ، اندیشه و فرهنگ جامعه ایرانی و تحولات سیاسی کشور وجود دارد.

تعداد آثاری که در زندان تالیف یا ترجمه شده است؛ قابل توجه است.

از میان کتاب های خاطره نویسی که دوره معاصر و تا قبل از انقلاب 1357 در زندان نوشته شده است می توان به مهم ترین این موارد اشاره کرد؛ آثاری که یا در زندان نوشته شده اند یا پس از آزادی از زندان به نگارش درآمده اند: نخستین کتاب خاطرات زندان، خاطرات محبس نصرت الدوله نام دارد که نوشته فیروز میرزا نصرت الدوله از شاهزادگان قاجاری و وزیر مالیه در زمان رضاشاه است که در سال 1309 ه.

ش به اتهام رشوه به زندان افکنده شد.

نصرت الدوله در دوران محبس، کتاب اعماق اثر اسکار وایلد را نیز به فارسی ترجمه کرد.

بحثی از کتاب روزنامه خاطرات نیز از مجموعه خاطرات ارزشمندی است که در تیرماه 1286 تا اسفند 1299 ه.

ش، توسط سید محمد کمره ای، فعال سیاسی دوران مشروطه، و در زندان نگاشته شده است.

او به دلیل مخالفت با قرارداد 1919 به زندان افکنده شد.

پنجاه و سه نفر نوشته بزرگ علوی، یادداشت های زندان نوشته جعفر پیشه وری، یادداشت های زندان نوشته اردشیر آوانسیان، کتاب شکنجه های رضاخان قلدر نوشته احساس طبری، خاطرات سیاسی خلیل ملکی نوشته خلیل مکی، پنجاه و سه نفر نوشته انور خامه ای، کتاب خاطرات سلطانی؛ از قصر شیرین تا قصر قجر نوشته محمدطاهر سلطانی، از رهبران ایلات کرمانشاه که به خاطر مخالفت با موضوع تخته قاپو یا یکجانشین کردن عشایر به زندان افتاد (خاطرات او در سال 1384 منتشر شد)؛ ما و بیگانگان نوشته نصرت الله جهانشاه لو و واقعه اعدام جهانسوز نگاشته نجفقلی پسیان نیز از دیگر آثاری است که به خاطره نگاری از زندان زمان پهلوی اختصاص دارد؛ همچنین کتاب های ورق پاره های زندان بزرگ علوی و ایام محبس علی دشتی.

اما آثاری که در زندان نوشته می شد صرفا به خاطره نویسی اختصاص نداشت؛ برخی از زندانی ها- به طور مشخص زندانیان سیاسی- که از سواد یا زبان دانی بهره ای داشتند، زمان حبس را به تالیف یا ترجمه می گذراندند؛ عماد الکتاب قزوینی، خوشنویس شهیر ایرانی که از سال 1296 ه.

ش به جرم همکاری با کمیته مجازات و عضویت در آن، در زندان نمره یک زندان، محبوس بود در طول دوران حبس، کتاب های ماندگاری چون تذکره خط ، تذکره الشعرا، تحفه العراقین و یادداشت های زندان را تحریر کرد.

تعداد آثاری که در زندان نگاشته شده است کم نیستند.

شاید در آینده به تفصیل به ان ها بپردازم؛ در این جا برای مثال و فهرست وار به برخی اشاره می شود:نجف دریابندری از سال های 1337- 1333 در زندان به سر برد و در این ایام کتاب مشهور تاریخ فلسفه غرب نوشته برتراند راسل را ترجمه کرد؛ اثری که بعدها منتشر شد.

در این فهرست می تواند تعداد دیگری از فعالان یا مبارزان سیاسی از طیف های گوناگون را نام برد که در زندان کتابی تالیف یا ترجمه نکردند، اما انعکاس تجربه زندان را می توان در رویکرد و آثار آن ها دید؛ تفسیر پرتوی از قرآن که بخش عمده آن حاصل تتبعات و تاملات آیت الله طالقانی در دوران زندان بود؛ تا آثار مهدی بازرگان، علی شریعتی، شهید مرتضی مطهری و.

؛ غلامحسین ساعدی، پس از تجربه سخت و دردناک زندان در سال 1353، داستان گور و گهواره ، فیلمنامه عافیتگاه و داستان کلاته نان را نوشت اما هرگز دیگر به زندگی پیشین خود بازنگشت.

سیاوش کسرایی و نادر ابراهیمی نیز از دیگر نویسندگانی بودند که زندان را تجربه کردند؛ به این فهرست می توان دیگرانی را هم افزود.

البته همیشه فرهیختگان به جرم درافتادن با حاکمان یا در راه آرمان های عدالت و آزادی، اسیر پنجه زندان نمی شوند.

هستند مولفان و مترجمانی که به دلیل چک برگشتی یا تاخیر در پرداخت بدهی یا حتی به اجرا گذاشتن مهریه همسر راهی زندان می شوند.

زندانی همیشه دیگری استدر نیم قرن اخیر با تغییر در مفهوم خشونت و همچنین دگرگونی در نگرش به زندان و زندانی، نگاه کیفری و حقوقی به این موضوع نیز دستخوش تغییرات جدی شده است با وجود این، زندان همچنان زندان است و زندانی همیشه دیگری.

اگرچه فرهیخته، نویسنده یا مترجم باشد.


کلید واژه ها: زندان - زندانی - نویسندگان - اندیشه - زیبایی - فرهنگ - اصحاب - همیشه - زندگی - دردناک - تصویر - جامعه - انسان - خبرگزاری - زندانیان - هایی - مراقبت - تصویری - ستایش - حافظه - ترجمه - تاریخ - اشرار - تنبیه - حرفه - نامه - نظام - منفی

آخرین اخبار سرویس:
انتشار «داستان زندگی» در سایه همینگوی

تصمیم هواداران «هری پاتر» در بایکوت این فیلم

سناریوی تکراری از لیگ چهاردم تا الان؛ آقای طارمی این موضوع را تمام کن!

مهتاب کرامتی ؛ صفر تا سکو ؛ هیچ چیز غیرممکن نیست ! + عکس ها

شعر عرفانی پیوندی استوار با حکیم سنایی دارد

خطای خشن بازیکن اتلتیکــومادرید به روی تونی کروس + فیلم

«تبریز 2018» فرصتی برای انتقال فرهنگ به گردشگران است

داغ دل بهنوش بختیاری تازه شد!

داستان نویسی شبیه یک موزاییک رنگی است

صدای تو خوب است*

مشاهدات یک کارگردان سینما از مناطق زلزله زده غرب کشور

شاعرانه هایی بدون چهره

جشنواره ی انار، پاییز و گل های داوودی

تیپ متفاوت بازیگر زن در جشنواره میلان +عکس

تیپ متفاوت بازیگر زن در جشنواره میلان +عکس

آب شدن یخچال ها و انقراض حیات در اقیانوس+ویدئو

اثر جدید محمدرضا بایرامی منتشر شد

خاک های نرم فکه در سینماحقیقت

پرطرفدارترین سریال های حال حاضر جهان

«بابک حمیدیان» و «مینا ساداتی» در ارمنستان +عکس

پست اینستاگرامی نسیم ادبی درباره آنلاین بودن خدا!

سونی 95 میلیون دلار خرج فیلم تازه تارانتینو می کند

جانبازی که 30 سال نخوابیده

پست تازه نسیم ادبی درباره آنلاین بودن خدا!

داستان اولین شهید عکاس را در میرزا جواد روایت کردم

گزارش تصویری؛ ضرورت ترجمه کتاب های دفاع مقدس

زمان تشییع پیکر بازیگر مریم مقدس

سحر قریشی و شیما مرزی در حرم امام رضا (ع)

بازیگر معروف هالیوود به جای باب راس نقاش مطرح تلویزیونی+عکس

فریدون آسرایی در برج میلاد روی صحنه می رود

توزیع 55 هزار چادر برای 33 هزار زلزله زده!

«جشنواره پرواز» در شاهین شهر

«نشست ادبی دو پنجره» درکانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان لرستان برگزار شد

جوگیر شدنت ستودنی بود !

افغانستان به دنبال دست آورد از ششمین نشست بین المللی فرهنگی

تفریحات متفاوت زنان در دوره قاجار +عکس

شاهنامه فردوسی، جذابترین کتاب برای کتابخوانان قوچانی

بازیگر خانمی که برای مشهور شدن به سمت تئاتر رفت

فردا تشییع پیکر بازیگر «مریم مقدس» و یوسف پیامبر

رقابت مستند ایرانی در جشنواره فیلم های مستند کودکان جهان

سلفی نورگل یشیلچای بازیگر ترکیه ای در پاییز شهر اصفهان! عکس

اعتراض فیلمسازان نباید کلیت «سینما حقیقت» را زیر سوال ببرد

اثر جدید”محمدرضا بایرامی” منتشر شد

پخش «پنجمین خورشید»، «ماه و پلنگ» و «بیمار استاندارد» از آی فیلم

نویسنده ای که در سینما مشهورتر است

اعلام زمان و مکان مراسم تشییع بازیگر پیشکسوت

احیای بافت تاریخی شیراز از سال آینده

رونمایی از کتاب «فرهنگ افسانه های مردم استهبان»

درخشش انیمیشن های ایرانی در جشنواره های خارجی

منعکس کننده مشکلات مناطق مختلف استان + فیلم

«جنجال در عروسی» در جشنواره آمریکایی

بازیگر جدید نقش بتمن کیست؟

سریال نامه آخر روی آنتن پخش

وقتی خانم بازیگر معروف فقط به دلیل شهرت بازیگر تئاتر می شود

افتتاحیه فیلم «شکلاتی» به تعویق افتاد

بازیگر زن ترکیه ای از فیلم ایرانی حذف می شود؟!

انتقاد شدید آقای تهیه کننده از سازمان سینمایی

2 ستاره معروف سینمای ایران برای حمایت از زلزله زدگان به میدان آمدند

صحنه هایی از رقابت پرهیجان در مسابقات اتومبیلرانی استرالیا

اهدای کتاب به دو مدرسه روستایی محروم در مهاباد

علت ترسیم جدیدترین اثر قدیریان درباره حضرت زهراء(س) در راهپیمایی اربعین

عکس/ «نامه آخر» روی آنتن پخش

فیلم/ تصاویر هوایی از کوچه های سرپل ذهاب

«کوپال» جایزه هیات داوران فیلم «کلکته» را دریافت کرد

ربات «اطلس» بوستون داینامیکس می تواند مثل یک پارکور کار پشتک بزند [تماشا کنید]

دردسر جدید «جانی دپ»!

تهیه کننده جن زیبا : بازیگر زن ترکیه ای تغییر نمی کند

2 کتابخانه و 5 کتابدار یزدی برگزیده کشوری شدند

برگزاری همزمان دو نمایشگاه نقاشی در اصفهان + فیلم

بازیگر زن ترکیه ای از فیلم ایرانی حذف می شود؟!

منهای ورزش/ تیپ و لباس عجیب ملیکا شریفی نیا در میلان/عکس

آغاز پخش یک سریال جدید از شبکه یک

تکذیب شایعات درباره احتمال حذف بازیگر زن ترکیه ای از فیلم ایرانی

تیپ خیابانی جدید بازیگر زن مشهور این روزهای سینمای ایران + تصویر/شکایت 2 زن دیگر در پرونده جوان آزارگر +عکس ( برگزیده )

منهای ورزشی/ تیپ متفاوت خانم بازیگر در بین زلزله زدگان کرمانشاه/عکس

پخش «لیله المبیت» برای اولین بار از تلویزیون

تکذیب تغییر بازیگر زن ترکیه ای فیلم جن زیبا

سلفی «آزاده نامداری» با همسر و دخترش در تله کابین

هواداران هری پاتر جانی دپ را تحریم می کنند!

پویانمایی «رهایی از بهشت» برنده جایزه فیلم اونیروس ایتالیا

«لیگ عدالت» از نگاه منتقدین

روزیاتو: نگاهی به عکس های نخستین تجربه بازیگری هنرپیشه های هالیوودی

تیپ متفاوت خانم بازیگر در بین زلزله زدگان کرمانشاه/عکس

قاچاق «نهنگ عنبر2» از ماهواره تا اینستاگرام +عکس

بازیگر «جن زیبا» تغییر نمی کند/ گزارشگر 20:30 در وادی سینما نیست

عکس جدید رامین راستاد و همسرش

نمایش موزیکال «الیور توییست» برروی صحنه می رود

تجربه موفق گلستان خوانی در مدارس فارس + فیلم

خانم بازیگر در کنار زلزله زدگان کرمانشاه، در بیمارستان/عکس

فیل طلایی بیستمین جشنواره فیلم کودک هند به معلم فیلمساز گیلانی رسید

افتتاحیه فیلم شکلاتی به تعویق افتاد

تحریم جانی دپ توسط هواداران هری پاتر در فیلم هیولاهای شگفت انگیز 2

صدوراحکام جشنواره پرواز/ پاسیو جلوی دوربین رفت/ زمان تشییع پورستار

جانبازی که 30 سال نخوابیده! +عکس

فیلم/ تصاویر هوایی از کوچه های سرپل ذهاب

تمدید نمایش «چه زود زمستون میشه» تا سوم آذر ماه

وقتی خانم بازیگر معروف فقط به دلیل شهرت بازیگر تئاتر می شود

مستند «لیله المبیت»؛ برای اولین بار از تلویزیون

اندیشمندان هندو در سمینار «روز حسین» بمبیی + عکس

«گوشه نشین» سر از بازار کتاب در آورد

جزییات تشییع پیکر بازیگر مریم مقدس

اپیزود تازه مجموعه «روزهای بهتر» از امشب روی آنتن می رود

بازیگر زن معروف داغدار شد +عکس

زیادات کامل الزیارات و مسأله انتساب اثر به ابن قولویه

برگزاری نمایشگاه عکس ایرانِ امروز در آنکارا

یزد، اسفند ماه میزبان دومین جشنواره ملی نقاشیخط آیات است

تسلیت هنرمندان به مناسب شهادت امام رضا (ع)/افشای پشت پرده سینما توسط بازیگر اخراجی ها+عکس

بازیگر ترک، فیلم ایرانی را به فیلمبرداری دوباره کشاند

توییت جالب وزیر ارشاد به مناسبت شهادت امام رضا (ع)

یزد، اسفند ماه میزبان دومین جشنواره ملی نقاشیخط آیات است

تعویق اکران یک فیلم در کرمانشاه تا اطلاع ثانوی

«رهایی از بهشت» از ایتالیا دست پُر برگشت +عکس

نشست خانه موسیقی ایران سه شنبه برگزار می شود

چاپ نمایشنامه های سنگی و سربی دوره قاجار

بازیگر ترک، فیلم ایرانی را به فیلمبرداری دوباره کشاند

جنگل اولنگ شاهرود در آیینه پاییز96(2). عکس: سروش مولانا

آغاز داوری مرحله اول جشنواره نوای خرّم

سریال نامه آخر روی آنتن پخش

تغییر بازیگر زن ترکیه ای فیلم جن زیبا صحت دارد؟ تصاویر

اهدای کتاب به قرآن آموزان موسسه کوثر مهریز

برگزاری سمینار «روز حسین» در بمبیی

سریال آشوب این هفته به شبکه نمایش خانگی می آید+تیزر

گزارش نشست زبان ایتالیایی در سینما

جزییات مراسم تشییع پیکر محمد پورستار

رقابت انیمیشن «آلفابت» در مکزیک

تکذیب حذف بازیگر زن ترکیه ای از فیلم ایرانی

اشتراک فرهنگی ویژگی خوبی برای توسعه فعالیت سینمایی در آسیا است

تیپ و ظاهر حمید فرخ نژاد در یک بنای تاریخی کاشان (عکس)

معرفی برندگان جایزه ملی کتاب آمریکا

تعویق در افتتاحیه فیلم «شکلاتی»

«باغ های ایران» علیرضا مشایخی منتشر شد

رضا عطاران «هایلایت» را می بیند

کنسرت خیریه کردی برای مردم کرمانشاه

تکذیب شایعه حذف بازیگر زن ترکیه ای از فیلم ایرانی

فروش آثار هنری به نفع هموطنان زلزله زده

پخش مستند «لیله المبیت» نخستین بار از تلویزیون

جایزه ملی کتاب آمریکا برندگانش را شناخت

همایش «مشق صلوات» فراخوان داد

رهایی از بهشت برنده جایزه بهترین انیمیشن ایتالیا شد

دو خبر تئاتری از حضور دو بازیگر

سحر قریشی و برادرش در کودکی /عکس

پیکر بازیگر مریم مقدس روز دوشنبه تشییع می شود

توصیه شنیدنی یکتا ناصر در زمینه کمک ها به زلزله زدگان

ابراز همدردی عوامل فیلم شکلاتی با مردم زلزله زده

تاریخ افتتاحیه فیلم سینمایی شکلاتی تغییر کرد

اول آذر ماه در تالار وحدت نمایش موزیکال الیور توییست برروی صحنه می رود

کوچکترین خانه دنیا (عکس)

افتتاح نمایش هایلایت با حضور رضا عطاران

«رهایی از بهشت» جایزه بهترین انیمیشن جوایز فیلم اونیروس را برد

ارسال کمک های مردم استان سمنان به کرمانشاه + فیلم

فیلم جن زیبا با حضور بازیگر ترکیه ای به نمایش در می آید

تکذیب شایعات درباره احتمال حذف بازیگر زن ترکیه ای از فیلم ایرانی

اعلام زمان و مکان مراسم تشییع بازیگر پیشکسوت

بیوگرافی نوید محمدزاده + تصاویر

جزییات مراسم تشییع پیکر محمد پورستار اعلام شد

تمدید نمایش چه زود زمستون میشه تا سوم آذر ماه

تکذیب شایعات درباره احتمال حذف بازیگر زن ترکیه ای از فیلم ایرانی

تداوم کمک های مردمی گلستان به زلزله زدگان +فیلم

بیستبالیست های اصفهانی در راه روزهای اوج + فیلم

رضا عطاران نمایش «هایلایت» را افتتاح می کند

افتتاحیه فیلم «شکلاتی» به تعویق افتاد

همدردی عوامل فیلم درخونگاه با زلزله زدگان و ارسال کمک های غیرنقدی+فیلم

برگزاری نشست «یاوران یار مهربان» در کامیاران

تقاضای چادر پیرمرد زلزله زده حل شد

برگزاری آیین پایانی سوگواره عکس و پوستر محرم در بندرماهشهر

تکذیب شایعات درباره احتمال حذف بازیگر زن ترکیه ای از فیلم ایرانی

جزییات مراسم تشییع پیکر محمد پورستارر

بیوگرافی مریلا زارعی + تصاویر

حمایت امین حیایی و مهراوه شریفی نیا از زلزله زدگان+ویدئو

رونمایی از کتاب رد نامنظمی روی برف ها

پخش «پنجمین خورشید»، «ماه و پلنگ» و بیمار استاندارد از آی فیلم

جیرانی در لیست بدترین فیلمسازان پس از انقلاب قرار می گیرد؟

تیپ و لباس عجیب ملیکا شریفی نیا در میلان/عکس

اعطای جایگزه ترویج علم ایران به علی رجالی

فروش 110 میلیونی نمایشگاه «تنها نیستیم»

دردسر جدید جانی دپ/ هواداران هری پاتر او را تحریم می کنند

ساخت فیلم «آکسار» با موضوع دفاع مقدس در دورود

دختران ناخدا مهمان عصرانه کتاب می شود

بازیگر مطرح هالیوود اولین رمانش را منتشر می کند+عکس

لوییز اردریچ راوی فاجعه شد

پایان 20 سال جدایی جورج کلونی با دنیای تلویزیون

پشت صحنه عکاسی یوونتوس برای کریسمس

برخی احکام جشنواره فیلم پرواز صادر شد

اختتامیه جام باشگاه های کتاب خوانی شهرستان لاهیجان برگزار شد

زمان مراسم تشییع بازیگر پیشکسوت اعلام شد

اقتباس ادبی در کشور نیاز به یک متولی جدی دارد

بیوگرافی علی شادمان بازیگر جوان ایرانی

آناهیتا اقبال نژاد با «آبی مایل به صورتی» به تاتر بازمی گردد

برپایی «شب ابوالحسن صبا» در کانادا

فیلم «جنجال در عروسی»

خانم بازیگر جنجالی: فمینیست نیستم؛ خیلی زنَم

مرحله اول داوری جشنواره نوای خرّم آغاز شد

"مارس" از جشنواره فیلم فجر بازماند

انتشار کتاب مردم نگاری

کنسرت خیریه کردی برای مردم کرمانشاه

رضا عطاران «هایلایت» را افتتاح می کند

12 برنامه جنبی در نمایشگاه کتاب اردبیل برگزار شد

نشست پایان رادیو در هجوم پادکست ها

برداشت نامناسب از اقتباس ادبی در سینمای کشور

«اولین قصه های قرآنی من» منتشر شد

نگاهِ زیبایی شناسانه به زندان

نگاهِ زیبایی شناسانه به زندان