مطالب مرتبط:
مالیات های سبز نجات بخش محیط زیست
مالیات های سبز نجات بخش محیط زیست
قرآن نجات بخش فرد اعدامی از چوبه دار شد
معرفی رییس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران
اقای کلانتری اندکی از جنس دلسوزان محیط زیست باشید/آمار واردات 8 میلیون تراریخته از کجا آمده است؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 مهر 1396 ساعت 00:022017-10-18اجتماعي

مالیات های سبز نجات بخش محیط زیست


امروزه اغلب شهرها به ویژه شهرهای بزرگ، در حوزه مولفه های زیستی با آلودگیهای متعددی روبرو هستندتا جایی که کنترل این آلودگی ها یکی از اولویتهای مهم دربرنامه ریزی شهری مطرح شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل اززیست آنلاین، امروزه اغلب شهرها به ویژه شهرهای بزرگ، در حوزه مولفه های زیستی با مسائل متعددی نظیر آلودگی های هوا، آب، خاک و صوت رو به رو هستند، تا جایی که کنترل این آلودگی ها،به عنوان یکی از اولویت های مهم در برنامه ریزی شهری،به ویژه در کشورهای توسعه یافته مطرح شده است.

این کشورها،ابزارهایی را برای دستیابی به هدف فوق به کاربرده اند که در میان آن ها، مالیات های سبز در سطح وسیع و با هدف کاهش آلودگی و حفاظت منابع طبیعی و در کنار آن به عنوان یک منبع درآمدی پایدار، مورد استفاده قرارگرفته است.

مالیات های محیط زیستی، بر این نظر استوارند،که هر کس به نسبت سهمی که در آلوده سازی محیط دارد، باید مالیات پرداخت کند، یعنی هزینه صرف شده، در کاهش خسارات ناشی از آلودگی را متحمل شود.

ایده مالیات سبز اولین بار توسط یک اقتصاددان انگلیسی، به نام پیگو در سال 1920 مطرح شد و این گونه جریمه ها را به نام مالیات های پیگو می شناسند.

هدف استفاده از این مالیات ها، کاهش استفاده از منابع فسیلی ناپایدار و روی آوردن به استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی و انرژی های پاک است.

از دیگر اهداف این مالیات ها می توان به کاهش تولید مواد آلاینده طبیعت همچون زباله ها و پساب ها اشاره نمود.

این مالیات ها به طور گسترده در اروپا و جاهای دیگر در طی بیش از 20 سال گذشته معرفی شده است.

نوعی از مالیات که در صورت اجرا در کشور ما می تواند نجات بخش محیط زیست باشد، اما این مالیات ها چه مزیت هایی می توانند داشته باشند؟ مزیت های اجرای مالیات های سبز: کاهش هزینه های خارجی مفهوم "هزینه خارجی" در اقتصاد، هزینه هایی هستند که در نتیجه انجام یک فعالیت و یا استفاده از محصولی خاص به دوش جامعه تحمیل می شوند، بدون اینکه عامل ایجاد کننده هزینه، ملزم به پرداخت آن باشد.

به عنوان مثال، آلودگی هوای محیط، به میزانی که منجر به وقوع برخی بیماری های تنفسی شود، یک هزینه جانبی را به دوش افراد جامعه تحمیل می نماید،بدون اینکه شخص و یا اشخاص آلوده کننده مسئولیتی در برابر پرداخت آن داشته باشد.

آلوده کننده، به شکل ارادی محیط را آلوده می کند، در حالی که افراد جامعه به شکل غیر ارادی، مجبور به تحمل شرایط و پرداخت هزینه خسارت های ناشی از آلودگی هستند.

اخیرا مطالعات زیادی در ارتباط با هزینه های جانبی انجام گرفته است و مدارک معتبری مبتنی بر تاثیر مستقیم آلودگی های ناشی از فعالیت های مختلف، مانند انتشار دود اتومبیل ها و کارخانه ها، مصرف دخانیات در مکان های عمومی،ورود فاضلاب و شیرابه های پسماند به آب های آشامیدنی و بوهای نامطبوع اطراف مکان های دفن زباله، بر سلامتی افراد و همینطور ارزش مناطق مسکونی اطراف به دست آمده است.

مالیات سبز مانعی در برابر ایجاد آلودگی و باعث افزایش رفاه اجتماعی است.

2- کنترل عوامل گرمایش جهانی و تغییر اقلیم امروزه گرم شدن زمین، تغییر اقلیم و پیامدهای ناشی از آن به طور گسترده در سطح جهانی مورد توجه قرار گرفته است.

یکی از نگرانی های عمده محیط زیستی به ویژه در دستیابی به توسعه پایدار، انتشار گازهای گلخانه ای در بیوسفر هستند، که به عنوان عامل اصلی تغییر اقلیم محسوب می شود.

تغییرات اقلیم اثراتی همچون زیر آب شدن یخ های قطبی، بالا آمدن سطح آب دریاها و ازبین رفتن تالاب ها، شدت یافتن فصل ها، سردتر شدن زمستان ها و گرم و خشک تر شدن تابستان ها، تغییر میزان و زمان وقوع بارش در مناطق مختلف و در نتیجه تاثیر بر فرسایش و رطوبت خاک و به طور خاص غیر قابل پیش بینی شدن اقلیم که خسارات جبران ناپذیر و شدیدی را به بخش کشاورزی و شیلات وارد می نمایدرا به همراه دارد.

هر گاز گلخانه ای عمر جوی و اثرات مخصوص به خود را دارد.

به منظور محاسبه این تفاوت ها، شاخص پتانسیل گرمایش جهانی[1] (GWP) تعریف شده است که در آن هر گاز گلخانه ای به معادل co2 آن تبدیل شده است.

به طور مثال، طبق جدول فوق اثر گرمایشی یک کیلوگرم گاز متان در محدوده زمانی 100 سال، 21 برابر یک کیلوگرم دی اکسید کربن در همین مدت زمانی است.

مقدار کربن سوخت ها، نقش مهمی در برآورد انتشار گازهای گلخانه ای و اثرات مستقیم آن ها در گرمایش زمین دارد، به همین دلیل، قوانین زیادی در ارتباط با مالیات بر کربن، در کشورهای مختلف به تصویب رسیده و اجرایی شده است.

3- اثر درآمدی در بین انواع منابع درآمدی، مالیات همواره به عنوان منبعی دائمی و قابل پیش بینی، مورد توجه دولتمردان بوده است.

مالیات سبز هم از این جهت حائز اهمیت است.

مالیات سبز به دو صورت غیر مستقیم و مستقیم اعمال می شود.

مالیات مستقیمبر انواع نهاده های تولیدی و کالاهای مصرفی، که استفاده از آن ها به نوعی با آسیب محیط زیستی همراه است، وضع می شود؛ از جمله مالیات بر مواد سوختی، مالیات بر انواع کود شیمیایی، روغن ها، حشره کش ها، فرآورده های نفتی و پلاستیک ها و مالیات غیر مستقیم،مالیاتی است که بر مبنای سنجش میزان انتشار آلودگی تعیین می شود.

اخذ مالیات مستقیم نسبت به مالیات های غیر مستقیم(که نیاز به سنجش میزان انتشار دارند) آسانتر و کاربردی تر است.

اصلاح قوانین و تصویب قوانین سبز با جدی شدن مباحث مربوط به محیط زیست مانند گرم شدن زمین، دولت ها در سراسر جهان در حال تصویب قوانین با محوریت انگیزه های مالیاتی، برای برانگیختن رشد صنعت انرژی های تجدیدپذیر و تشویق شرکت ها برای پیاده سازی شیوه های کسب و کار سبز، مانند بازیافت، کاهش مصرف انرژی و استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست هستند.

قوانین و مقررات باید به عنوان ابزاری در اختیار دولت بخشی از وظیفه حفاظت از محیط زیست را بر عهده بگیرد.

به عنوان مثال بر اساس قوانین و مقررات مصوب در برخی از کشورهای در حال توسعه همچون هند، بوتان و بنگلادش ضوابطی اجرا شده است، که بر اساس آن استفاده از کیسه های پلاستیکی ممنوع شده است.

کنگره آمریکا در سال 2009، پس از سقوط مالی 92 میلیارد دلار از مجموع 787 میلیارد دلار اعتبار مالی بازسازی اقتصادی را به سرمایه گذاری در بخش انرژی های تجدیدپذیر اختصاص داد.

مالیات پیگویی در کشورهای مختلف مالیات پیگویی، که در ادبیات محیط زیست به مالیات سبز معروف است، در کشورهای مختلف به صورت های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد.

در کشورهای توسعه یافته مالیات ها را در سه دسته طبقه بندی می کنند: مالیات بر برق و انرژی، مالیات بر دفع زباله و مالیات بر حمل و نقل.

مالیات بر انرژی برخی از کشورهای جهان با هدف کاهش مصرف انرژی هایی که حجم بالایی کربن منتشر می نمایند، بر مصرف انرژی و برق مالیات وضع کرده اند.

در برخی از کشورها مانند سوئد و فنلاند برای استفاده از انرژی هایی که از منابع پایدار حاصل می شوند یارانه یا معافیت مالیاتی اعطاء می گردد.

چین، بر مصرف انرژی مالیات وضع کرده است و به شرکت هایی که مصرف انرژی خود را کاهش دهند و یا از منابع انرژی پایدار استفاده کنند، تخفیفات مالیات بر درآمد شرکت اعطاء می کند.

آمریکا، برای گسترش استفاده از انرژی باد، خورشیدی، زیست توده و تکنولوژی بر پایه انرژی های تجدیدپذیر، اعتبار مالیاتی اعطا نموده است.

ژاپن، عوارض کالاها و خدماتی که از طریق کاهش مصرف انرژیمنجر به ذخیره انرژی می شوند را حذف کرده است.

کانادا،در برخی از ایالت های این کشور مانند بریتیش کلمبیا، بر روی تمام کسب و کارها و اشخاصی که سوخت های فسیلی را برای تولید گرما و انرژی خریداری یا مصرف می کنند، مالیات کربن وضع می شود.

مالیات بر دفع زباله و مواد زائد برخی از کشورها بر دفع زباله، به ویژه آن هایی که به محیط زیست آسیب می رسانند مالیات وضع می کنند.

سوئد،بر زباله های تجاری و خانگی مالیات وضع نموده و این امر موجب کاهش میزان زباله های وارد شده به طبیعت و افزایش بازیافت شده است.

فنلاند، به صورت مستمر مالیات بر ظروف نوشابه را گسترش داده است (قوطی های فلزی و بازیافتی) و متقابلا ظروف قابل بازیافت را از مالیات معاف نموده است، که این امر موجب کاهش زباله های غیر قابل بازیافت شده است.

کانادا،کسب و کارهایی که تولیدات آلاینده را به بازار مصرف عرضه می کنند، مشمول مالیات کرده است.

درآمد حاصل از این مالیات در ایالت های مختلف سالانه بیش از 100 میلیون دلار کانادا می باشد و سبب گردیده تا بنگاه ها دائما در جستجوی راهی برای کاهش آثار منفی خود در محیط زیست و به تبع آن کاهش مالیات سبز در فرآیند تولید خود باشند.

وضع مالیات بر مواد دفعی نسبت به مالیات بر مصرف انرژی در کاهش استفاده از محصولات مضرو مخرب محیط زیست موثرتر می باشد.

مالیات بر حمل و نقل کشورهای آلمان و فنلاند،مثال های خوبی از کشورهایی هستند که مستقیما بر سطح انتشار آلودگی خودروها مالیات وضع کرده اند.

کشور دانمارکیکی از کشورهای پیشرو و موفق در اعمال مالیات محیط زیستی است.

در سال 2007 درآمد حاصل از انواع مالیات سبز در دانمارک حدود 11 میلیارد یورو بوده که حدود 4.

5 درصد تولید ناخالص ملی را تشکیل داده است که در نتیجه آن شرکت ها و مصرف کنندگان در دانمارک توجه بسیاری به محیط زیست معطوف داشته اند.

جمع بندی به گزارش سایت قطره و به نقل ازمهر، آلودگی هوا، آلودگی صوتی، تراکم، کمبود آب سالم و انرژی می تواند تهدیدی جدی برای سلامت و رفاه اجتماعی باشد.

مقدار بالای مصرف انرژی و همچنین وضعیت نگران کننده محیط زیست در ایران، موید آن است که اعمال و اجرای سیاست های محیط زیستی در کشور برای توسعه پایدار الزامی است.

در این راستا مالیات سبز راهی موثر برای دستیابی به اهداف و سیاست ‎های توسعه پایدار محسوب می گردد.

اگر مالیات های محیطزیستی که نوعی سیاست های تنبیهی هستند، با سیاست های تشویقی محیط سیاستی مانند پرداخت های انتقالی یا معافیت های مالیاتی همراه باشند، آثار این سیاست ها دو چندان خواهد شد.


کلید واژه ها: مالیات - آلودگی - هزینه - محیط زیست - زیست - محیط - برنامه ریزی - کاهش - آلوده - جامعه - برنامه - هایی - کشور - منابع طبیعی - انرژی - کاهش هزینه - اقتصاددان - نجات - آلاینده - بیماری - محصولی - شرایط - طبیعی - تولید - توسعه - اولین - اروپا - طبیعت - جریمه - زباله

آخرین اخبار سرویس:
بارش برف در برخی جاده های خراسان رضوی

کاهش دما ، زنجان

سردی هوا و تعطیلی برخی مدارس برای سومین روز متوالی در اردبیل

همایش غنی سازی تجارب یاددهی و یادگیری در حوزه محتوی زیست شناسی

تاکید بر ایمن سازی مدارس نهاوند در مقابل حوادث طبیعی

دانش آموز سبزواری با کمک معلمان وخیرین شنوایی خود را بدست آورد

امر به معروف و نهی از منکر یکی از مهمترین فریضه های الهی در مدارس خراسان رضوی

سوالات آزمونهای استخدامی کارشناسان رسمی دادگستری - دامپروری (محصولات دامی - امور دام) و دامپزشکی 1372

آموزش نظامی توسط بسیج دانش آموزی در شهرستان دماوند

اجرای طرح مصباح الهدی در آموزشگاه احمد ابراهیمی دماوند

نشست مدیران ارزیاب طرح تدبیر مقطع ابتدایی در اسلامشهر

اجرای طرح مشارکت اجتماعی دانش آموزان پایه هشتم درمدارس اسلامشهر

درخواست یک مدرسه ابتدایی از دولت بریتانیا: حجاب و روزه ممنوع شود

نخستین مرکز مشاوره خانواده در خوی افتتاح شد

بارش برف در برخی از محورهای مواصلاتی شمال غرب و شمال شرق کشور

معضلات بنیادین در نظام اجتماعی و فرهنگی دلیل اصلی ضرب و شتم دانش آموزان در مدارس

سامانه بارشی وارد کهگیلویه و بویراحمد می شود

کسب رتبه دوم کشور در جشنواره الگوهای تدریس برتر توسط معلم کبودراهنگی

تعطیلی یک واحد آبکاری آلاینده در شهرستان اسلامشهر

برگزاری جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوا در بخش چهاردانگه

پیگیری ایجاد واحد نوسازی و ممیزی شهرداری کیلان و بازسازی ناوگان آتش نشانی

علمی ترین شیوه های مطالعه برای کسب بالاترین نمره های تحصیلی + تصاویر

پیری زودرس؛ سهم گیاهان از آلودگی هوا

تشکیل تعاونی تخصصی منابع طبیعی در دماوند

تجلیل از شورا های برتر شهرستان ها ومناطق خراسان رضوی

معاون وزیر آموزش وپرورش: کلیدواژه ماده 11 قانون شوراها داوطلبانه بودن کمک های مردمی است

نیازمندی های استخدامی اصفهان 27 دی 96

12 هزار آموزشگاه علمی آزاد و زبان خارجی در کشور رتبه بندی می شوند

احداث 40 مدرسه طبیعت در کشور

برف تهران را سفید پوش کرد؛ مدارس تبریز و اردبیل نعطیل شد

بارش پراکنده برف و باران در تهران و شمال کشور/ از شنبه همه جای کشور باران می بارد

تداوم بارش برف و مه گرفتگی در برخی جاده های خراسان رضوی

فقر البرز در سرانه فضای آموزشی و ضرورت توسعه زیرساخت ها

بارش برف در مسکو

سرپرست دفتر آموزش وپرورش عشایر بیان کرد: الزام در حذف طرح سربازمعلم از مدارس عشایر

مدارس تبریز تعطیل شد

تیپ عجیب نوید محمدزاده /عکس

خدمت تأمین اجتماعی در شهرستان مرزی تربت جام به بیمه شدگان

سامانه بارشی وارد کهگیلویه و بویراحمد می شود

اعزام بیش از پنج هزار دانش آموز دختر گیلانی به راهیان نور

راهکارهایی برای زندگی ایمن در هوای آلوده

احداث 40 مدرسه طبیعت در کشور

مدیرکل قرآن آموزش وپرورش بیان کرد: همکاری بخش های آموزش وپرورش در اجرای طرح تقویت فرهنگ نماز

آیین نواختن زنگ شوراهای آموزش و پرورش در ناحیه دو مشهد

نیازمندی های استخدامی خراسان رضوی 27 دی 96

برگزاری نشست خبری خبرنگاران پانا با مسئولین اداره آموزش و پرورش گلبهار

تنها 10 درصدی درمان های اعتیاد موثرند

برخی محورهای مواصلاتی زنجان مه آلود وبرفی

استفاده از سامانه هشدار سریع برای زلزله های داخل تهران مفید نیست

تداوم بارش برف و مه گرفتگی در برخی جاده های خراسان رضوی

مدارس نهاوند در مقابل حوادث طبیعی ایمن می شوند

هشت رتبه ممتاز کشوری برنامه تعالی مدیریت حاصل تلاش مدیران و معلمان است

چند مدرسه طبیعت در کشور داریم؟

راهکارهایی عملی برای حفظ گرمای خانه در فصل زمستان

مدرسه سبز سما سیاهکل از سال تحصیلی آینده پا به عرصه آموزش خواهد گذاشت

فقر البرز در سرانه فضای آموزشی و ضرورت توسعه زیرساخت ها

شناسایی 550 دانش آموز سبزواری بازمانده از تحصیل در مقطع متوسطه

حرم عسکریین(ع) سال گذشته میلادی بیش از هزار خادم افتخاری داشت+ تصاویر

احداث 40 مدرسه طبیعت در کشور

مردانی دیروز و گمنامان امروز کوچه های شهر

شناسایی 550 دانش آموز سبزواری بازمانده از تحصیل در مقطع متوسطه

آغاز سرشماری زمستانه پرندگان آبزی در استان کردستان

بارش برف در شمال شرق استان تهران آغاز شد

بیش از 70 درصد از تاکسی ها در حمل و نقل مسافران فعالند

طلوع نور ؛ سوره اعراف ، آیات 156 تا 159 صفحه 170

کارشناس اروپایی: آلودگی ناشی از غرق شدن سانچی محدود است

فاطمه جمیلی کهنه شهری، زینب نادی دوسوگرایی جامعه شناختی در دوران سه پادشاه قاجار از نگاه سفرنامه نویسان زن انگلیسی

بهروز یزدان پناه ، حسین مومنی مهمویی بررسی سطوح برون سپاری آموزش از دیدگاه کارشناسان آموزش ادارات دولتی

جواد خلعتبری، فاطمه زهرا سهیلی پور بررسی رابطه جو عاطفی خانواده با خلاقیت دانش آموزان دختر پایه پنجم ابتدایی

همکاری مشترک صداوسیما و آموزش و پرورش

افتتاح 11 مرکز مشاوره ای در شهرستان های جنوبی و شرقی کرمان

آزادراهی که عوارضش رایگان شد

پیری زودرس؛ سهم گیاهان از آلودگی هوا

عکس خاص نشنال جئوگرافیک از داغ ترین نقطه زمین در ایران!

«سبز از یاد رفته» در گالری ایده پارسی افتتاح می شود

اس ام اس دعا

آخرین وضعیت راه های کشور

تصاویری از حال و هوای این روزهای آرامگاه شهید حججی

روستایی بدون ماشین در حوالی تهران+تصاویر

تعطیلی برخی مدارس تبریز به علت بارش برف

مدارس ابتدایی شهر تبریز تعطیل شد

بارش برف مدارس تبریز را تعطیل کرد

واریز «عیدی» بیمه شدگان همزمان با حقوق بهمن

تعطیلی مدارس 6 شهر اردبیل به دلیل برودت هوا

اکسید گوگرد موجود در دود نیروگاه مفتح فراتر از حد مجاز است

بارش برف مدارس تبریز را تعطیل کرد

مدارس غیردولتی مسلخی برای سربریدن آموزش/ معلمانی که رفته رفته بی رنگ می شوند

فارس گزارش می دهد دخل و خرج مدارس با هم نمی خواند/ شگردهای برخی مدیران برای پُرکردن جیب خالی مدرسه

مدارس ابتدایی تبریز تعطیل شد

مدارس اردبیل بار دیگر تعطیل شد

بارش برف در شمال شرق استان تهران آغاز شد

تعطیلی برخی مدارس تبریز به علت بارش برف

وزیر بهداشت: تلفات «آلودگی هوا» کمتر از «سانچی» نیست / یک و نیم برابر این حادثه هر روز در کشور اتفاق می افتد

بارش برف در شمال شرق استان تهران آغاز شد

برف و سرما مدارس اردبیل را برای سومین روز متوالی تعطیل کرد

برف و سرما مدارس اردبیل را برای سومین روز متوالی تعطیل کرد

تعطیلی مدارس تبریز

بارش برف و مه گرفتگی در جاده های خراسان رضوی

ضرورت افزایش آموزش به افراد در خصوص پیشگیری از اعتیاد

مدارس اردبیل بار دیگر تعطیل شد

مالیات های سبز نجات بخش محیط زیست

مالیات های سبز نجات بخش محیط زیست