مطالب مرتبط:
مالیات های سبز نجات بخش محیط زیست
مالیات های سبز نجات بخش محیط زیست
قرآن نجات بخش فرد اعدامی از چوبه دار شد
معرفی رییس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران
اقای کلانتری اندکی از جنس دلسوزان محیط زیست باشید/آمار واردات 8 میلیون تراریخته از کجا آمده است؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 مهر 1396 ساعت 00:022017-10-18اجتماعي

مالیات های سبز نجات بخش محیط زیست


امروزه اغلب شهرها به ویژه شهرهای بزرگ، در حوزه مولفه های زیستی با آلودگیهای متعددی روبرو هستندتا جایی که کنترل این آلودگی ها یکی از اولویتهای مهم دربرنامه ریزی شهری مطرح شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل اززیست آنلاین، امروزه اغلب شهرها به ویژه شهرهای بزرگ، در حوزه مولفه های زیستی با مسائل متعددی نظیر آلودگی های هوا، آب، خاک و صوت رو به رو هستند، تا جایی که کنترل این آلودگی ها،به عنوان یکی از اولویت های مهم در برنامه ریزی شهری،به ویژه در کشورهای توسعه یافته مطرح شده است.

این کشورها،ابزارهایی را برای دستیابی به هدف فوق به کاربرده اند که در میان آن ها، مالیات های سبز در سطح وسیع و با هدف کاهش آلودگی و حفاظت منابع طبیعی و در کنار آن به عنوان یک منبع درآمدی پایدار، مورد استفاده قرارگرفته است.

مالیات های محیط زیستی، بر این نظر استوارند،که هر کس به نسبت سهمی که در آلوده سازی محیط دارد، باید مالیات پرداخت کند، یعنی هزینه صرف شده، در کاهش خسارات ناشی از آلودگی را متحمل شود.

ایده مالیات سبز اولین بار توسط یک اقتصاددان انگلیسی، به نام پیگو در سال 1920 مطرح شد و این گونه جریمه ها را به نام مالیات های پیگو می شناسند.

هدف استفاده از این مالیات ها، کاهش استفاده از منابع فسیلی ناپایدار و روی آوردن به استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی و انرژی های پاک است.

از دیگر اهداف این مالیات ها می توان به کاهش تولید مواد آلاینده طبیعت همچون زباله ها و پساب ها اشاره نمود.

این مالیات ها به طور گسترده در اروپا و جاهای دیگر در طی بیش از 20 سال گذشته معرفی شده است.

نوعی از مالیات که در صورت اجرا در کشور ما می تواند نجات بخش محیط زیست باشد، اما این مالیات ها چه مزیت هایی می توانند داشته باشند؟ مزیت های اجرای مالیات های سبز: کاهش هزینه های خارجی مفهوم "هزینه خارجی" در اقتصاد، هزینه هایی هستند که در نتیجه انجام یک فعالیت و یا استفاده از محصولی خاص به دوش جامعه تحمیل می شوند، بدون اینکه عامل ایجاد کننده هزینه، ملزم به پرداخت آن باشد.

به عنوان مثال، آلودگی هوای محیط، به میزانی که منجر به وقوع برخی بیماری های تنفسی شود، یک هزینه جانبی را به دوش افراد جامعه تحمیل می نماید،بدون اینکه شخص و یا اشخاص آلوده کننده مسئولیتی در برابر پرداخت آن داشته باشد.

آلوده کننده، به شکل ارادی محیط را آلوده می کند، در حالی که افراد جامعه به شکل غیر ارادی، مجبور به تحمل شرایط و پرداخت هزینه خسارت های ناشی از آلودگی هستند.

اخیرا مطالعات زیادی در ارتباط با هزینه های جانبی انجام گرفته است و مدارک معتبری مبتنی بر تاثیر مستقیم آلودگی های ناشی از فعالیت های مختلف، مانند انتشار دود اتومبیل ها و کارخانه ها، مصرف دخانیات در مکان های عمومی،ورود فاضلاب و شیرابه های پسماند به آب های آشامیدنی و بوهای نامطبوع اطراف مکان های دفن زباله، بر سلامتی افراد و همینطور ارزش مناطق مسکونی اطراف به دست آمده است.

مالیات سبز مانعی در برابر ایجاد آلودگی و باعث افزایش رفاه اجتماعی است.

2- کنترل عوامل گرمایش جهانی و تغییر اقلیم امروزه گرم شدن زمین، تغییر اقلیم و پیامدهای ناشی از آن به طور گسترده در سطح جهانی مورد توجه قرار گرفته است.

یکی از نگرانی های عمده محیط زیستی به ویژه در دستیابی به توسعه پایدار، انتشار گازهای گلخانه ای در بیوسفر هستند، که به عنوان عامل اصلی تغییر اقلیم محسوب می شود.

تغییرات اقلیم اثراتی همچون زیر آب شدن یخ های قطبی، بالا آمدن سطح آب دریاها و ازبین رفتن تالاب ها، شدت یافتن فصل ها، سردتر شدن زمستان ها و گرم و خشک تر شدن تابستان ها، تغییر میزان و زمان وقوع بارش در مناطق مختلف و در نتیجه تاثیر بر فرسایش و رطوبت خاک و به طور خاص غیر قابل پیش بینی شدن اقلیم که خسارات جبران ناپذیر و شدیدی را به بخش کشاورزی و شیلات وارد می نمایدرا به همراه دارد.

هر گاز گلخانه ای عمر جوی و اثرات مخصوص به خود را دارد.

به منظور محاسبه این تفاوت ها، شاخص پتانسیل گرمایش جهانی[1] (GWP) تعریف شده است که در آن هر گاز گلخانه ای به معادل co2 آن تبدیل شده است.

به طور مثال، طبق جدول فوق اثر گرمایشی یک کیلوگرم گاز متان در محدوده زمانی 100 سال، 21 برابر یک کیلوگرم دی اکسید کربن در همین مدت زمانی است.

مقدار کربن سوخت ها، نقش مهمی در برآورد انتشار گازهای گلخانه ای و اثرات مستقیم آن ها در گرمایش زمین دارد، به همین دلیل، قوانین زیادی در ارتباط با مالیات بر کربن، در کشورهای مختلف به تصویب رسیده و اجرایی شده است.

3- اثر درآمدی در بین انواع منابع درآمدی، مالیات همواره به عنوان منبعی دائمی و قابل پیش بینی، مورد توجه دولتمردان بوده است.

مالیات سبز هم از این جهت حائز اهمیت است.

مالیات سبز به دو صورت غیر مستقیم و مستقیم اعمال می شود.

مالیات مستقیمبر انواع نهاده های تولیدی و کالاهای مصرفی، که استفاده از آن ها به نوعی با آسیب محیط زیستی همراه است، وضع می شود؛ از جمله مالیات بر مواد سوختی، مالیات بر انواع کود شیمیایی، روغن ها، حشره کش ها، فرآورده های نفتی و پلاستیک ها و مالیات غیر مستقیم،مالیاتی است که بر مبنای سنجش میزان انتشار آلودگی تعیین می شود.

اخذ مالیات مستقیم نسبت به مالیات های غیر مستقیم(که نیاز به سنجش میزان انتشار دارند) آسانتر و کاربردی تر است.

اصلاح قوانین و تصویب قوانین سبز با جدی شدن مباحث مربوط به محیط زیست مانند گرم شدن زمین، دولت ها در سراسر جهان در حال تصویب قوانین با محوریت انگیزه های مالیاتی، برای برانگیختن رشد صنعت انرژی های تجدیدپذیر و تشویق شرکت ها برای پیاده سازی شیوه های کسب و کار سبز، مانند بازیافت، کاهش مصرف انرژی و استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست هستند.

قوانین و مقررات باید به عنوان ابزاری در اختیار دولت بخشی از وظیفه حفاظت از محیط زیست را بر عهده بگیرد.

به عنوان مثال بر اساس قوانین و مقررات مصوب در برخی از کشورهای در حال توسعه همچون هند، بوتان و بنگلادش ضوابطی اجرا شده است، که بر اساس آن استفاده از کیسه های پلاستیکی ممنوع شده است.

کنگره آمریکا در سال 2009، پس از سقوط مالی 92 میلیارد دلار از مجموع 787 میلیارد دلار اعتبار مالی بازسازی اقتصادی را به سرمایه گذاری در بخش انرژی های تجدیدپذیر اختصاص داد.

مالیات پیگویی در کشورهای مختلف مالیات پیگویی، که در ادبیات محیط زیست به مالیات سبز معروف است، در کشورهای مختلف به صورت های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد.

در کشورهای توسعه یافته مالیات ها را در سه دسته طبقه بندی می کنند: مالیات بر برق و انرژی، مالیات بر دفع زباله و مالیات بر حمل و نقل.

مالیات بر انرژی برخی از کشورهای جهان با هدف کاهش مصرف انرژی هایی که حجم بالایی کربن منتشر می نمایند، بر مصرف انرژی و برق مالیات وضع کرده اند.

در برخی از کشورها مانند سوئد و فنلاند برای استفاده از انرژی هایی که از منابع پایدار حاصل می شوند یارانه یا معافیت مالیاتی اعطاء می گردد.

چین، بر مصرف انرژی مالیات وضع کرده است و به شرکت هایی که مصرف انرژی خود را کاهش دهند و یا از منابع انرژی پایدار استفاده کنند، تخفیفات مالیات بر درآمد شرکت اعطاء می کند.

آمریکا، برای گسترش استفاده از انرژی باد، خورشیدی، زیست توده و تکنولوژی بر پایه انرژی های تجدیدپذیر، اعتبار مالیاتی اعطا نموده است.

ژاپن، عوارض کالاها و خدماتی که از طریق کاهش مصرف انرژیمنجر به ذخیره انرژی می شوند را حذف کرده است.

کانادا،در برخی از ایالت های این کشور مانند بریتیش کلمبیا، بر روی تمام کسب و کارها و اشخاصی که سوخت های فسیلی را برای تولید گرما و انرژی خریداری یا مصرف می کنند، مالیات کربن وضع می شود.

مالیات بر دفع زباله و مواد زائد برخی از کشورها بر دفع زباله، به ویژه آن هایی که به محیط زیست آسیب می رسانند مالیات وضع می کنند.

سوئد،بر زباله های تجاری و خانگی مالیات وضع نموده و این امر موجب کاهش میزان زباله های وارد شده به طبیعت و افزایش بازیافت شده است.

فنلاند، به صورت مستمر مالیات بر ظروف نوشابه را گسترش داده است (قوطی های فلزی و بازیافتی) و متقابلا ظروف قابل بازیافت را از مالیات معاف نموده است، که این امر موجب کاهش زباله های غیر قابل بازیافت شده است.

کانادا،کسب و کارهایی که تولیدات آلاینده را به بازار مصرف عرضه می کنند، مشمول مالیات کرده است.

درآمد حاصل از این مالیات در ایالت های مختلف سالانه بیش از 100 میلیون دلار کانادا می باشد و سبب گردیده تا بنگاه ها دائما در جستجوی راهی برای کاهش آثار منفی خود در محیط زیست و به تبع آن کاهش مالیات سبز در فرآیند تولید خود باشند.

وضع مالیات بر مواد دفعی نسبت به مالیات بر مصرف انرژی در کاهش استفاده از محصولات مضرو مخرب محیط زیست موثرتر می باشد.

مالیات بر حمل و نقل کشورهای آلمان و فنلاند،مثال های خوبی از کشورهایی هستند که مستقیما بر سطح انتشار آلودگی خودروها مالیات وضع کرده اند.

کشور دانمارکیکی از کشورهای پیشرو و موفق در اعمال مالیات محیط زیستی است.

در سال 2007 درآمد حاصل از انواع مالیات سبز در دانمارک حدود 11 میلیارد یورو بوده که حدود 4.

5 درصد تولید ناخالص ملی را تشکیل داده است که در نتیجه آن شرکت ها و مصرف کنندگان در دانمارک توجه بسیاری به محیط زیست معطوف داشته اند.

جمع بندی به گزارش سایت قطره و به نقل ازمهر، آلودگی هوا، آلودگی صوتی، تراکم، کمبود آب سالم و انرژی می تواند تهدیدی جدی برای سلامت و رفاه اجتماعی باشد.

مقدار بالای مصرف انرژی و همچنین وضعیت نگران کننده محیط زیست در ایران، موید آن است که اعمال و اجرای سیاست های محیط زیستی در کشور برای توسعه پایدار الزامی است.

در این راستا مالیات سبز راهی موثر برای دستیابی به اهداف و سیاست ‎های توسعه پایدار محسوب می گردد.

اگر مالیات های محیطزیستی که نوعی سیاست های تنبیهی هستند، با سیاست های تشویقی محیط سیاستی مانند پرداخت های انتقالی یا معافیت های مالیاتی همراه باشند، آثار این سیاست ها دو چندان خواهد شد.


کلید واژه ها: مالیات - آلودگی - هزینه - محیط زیست - زیست - محیط - برنامه ریزی - کاهش - آلوده - جامعه - برنامه - هایی - کشور - منابع طبیعی - انرژی - کاهش هزینه - اقتصاددان - نجات - آلاینده - بیماری - محصولی - شرایط - طبیعی - تولید - توسعه - اولین - اروپا - طبیعت - جریمه - زباله

آخرین اخبار سرویس:
بارش باران و سیلابی شدن مسیل ها در 7 استان

کمک 500 میلیونی شهروندان تهرانی به زلزله زدگان کرمانشاه

وفادارترین صاحبخانه های دنیا! +تصاویر

مدارس ایلام فردا با یک ساعت تاخیر شروع می شود

کنکور چگونه نظام آموزش وپرورش کشور را به بحران کشاند؟

بارش باران و سیلابی شدن مسیل ها در 7 استان

شکافی به نام بی اعتمادی

دریاچه اوان نگین بی همتای استان قزوین

برخورد پلیس با سه تخلف عمده موتورسواران

افزایش آلودگی هوای تهران ؛ سه شنبه 30 آبان

سرگروه تألیف کتاب انسان و محیط زیست در گفت وگو با فارس اعلام کرد جزییات پر تیراژترین کتاب درسی دانش آموزان/ می خواهیم محصلان دغدغه محیط زیستی داشته باشند

آغاز ثبت دوربینی تخلفات موتورسیکلت ها از امروز

احسان خواجه امیری کلاس اول دبستان/عکس

کاهش دمای هوا در استان گلستان تا 14 درجه

ورود سامانه بارشی به استان فارس/هشدار درباره احتمال سیلاب و یخ زدن جاده ها

کمک 800 میلیارد ریالی خیران به آموزش و پرورش

ایجاد چند اردوگاه در نقاط مختلف شهر مهران

تکذیب خبر اسلحه کشیدن یکی از فرمانداران در فضای مجازی

ضرورت راه اندازی بخش تروما در بیمارستان های البرز/لزوم ایجاد پد هلی کوپتر امداد در محورهای مواصلاتی استان

تکذیب خبر اسلحه کشیدن یکی از فرمانداران در فضای مجازی کهگیلویه و بویراحمد

چرا در بحران اینگونه ایم؟

احتمال آبگرفتگی معابر در مناطق زلزله زده

مدارس مهران فردا دایر است

مجوز ساخت 4 سازه دریایی در 4 استان کشور

فیلمی عجیب از مکان های شگفت انگیز ایران

عاقبت جنجال بنزین های آلوده ابتکار از زبان کلانتری

آخرین وضعیت بازگشایی مدارس در مناطق زلزله زده

تصاویر عکاس ایرنای همدان از مناطق زلزله زده شهری سرپل ذهاب

افزایش فعالیت سامانه بارشی در غرب کشور

افزایش فعالیت سامانه بارشی در غرب کشور

استاندار کردستان: شهرداران پرداخت حقوق پرسنل و کارکنان را در اولویت قرار دهند

نمایش تازه ترین خودروهای بی راننده در لندن

بلوار کشاورز ؛ 100 سال پیش + عکس

تابستان باورنکردنی قطب جنوب +عکس

تصویری زیبا از بازدید رهبرانقلاب از مناطق زلزله زده

تحصیل 170 هزار دانش آموز در 1615 مدرسه آموزش از راه دور

افزایش فعالیت سامانه بارشی در غرب کشور

افتتاح واحدهای مسکونی محرومان صومعه سرا و اعزام دانش آموزان به مناطق عملیاتی

استخدام آشپز خانم / تبریز

جزییات ترکیدگی لوله آب در میدان امام علی (ع)

استخدام دیپلم یا فوق دیپلم تاسیسات / تبریز

پلیسی که در درگیری با داعش به شهادت رسید

شرایط روستاهای اطراف سرپل ذهاب هشت روز پس از زلزله

باران در راه فارس + فیلم

استخدام برشکار ام دی اف / تبریز

استخدام نقاش و زیرکارچی مبل / تبریز

استخدام بازاریاب تلفنی خانم با حقوق و پورسانت در تهران

ترفندی عالی برای تمیز کردن گاز شیشه ای

مجموعه تاریخی عباس آباد؛ بزرگ ترین باغ تاریخی ایران + تصاویر

کاغذ باطله هایی که تبدیل به کتاب برای کودکان بیمار شد

بارش باران و سیلابی شدن مسیلها در 7 استان کشور

استخدام پرسنل در رستوران شهرام / تبریز

استخدام در شرکت فنی مهندسی / تبریز

سازه ای که در برابر زلزله 8/5 ریشتری مقاوم است +عکس

برگزاری 225 گفتمان ویژه دانش آموزان و والدین در سنندج

اعزام 3تیم تخصصی اورژانس اجتماعی مازندران به کرمانشاه

استخدام خیاط و اتوکار ماهر یا نیمه ماهر خانم / تبریز

جاذبه های توریستی و گردشگری کاشان + تصاویر

ماجرای تخریب امامزاده جعلی در شهر صدرای شیراز! + عکس

استخدام موتورسوار جهت پخش غذا / تبریز

کباب کنجه لاری، غذایی منحصر به فرد+ تصاویر

نکاتی در باب نگهداری از وسیله نقلیه در فصل زمستان

استخدام نگهدار سالمند / تبریز

حجم ترافیک در آزادراه تهران-کرج- قزوین سنگین سنگین است

استخدام کارآموزآتلیه / تبریز

افزایش ترافیک جاده ها/ تردد خودروهای سبک و سنگین در محورهای استان کرمانشاه ممنوع است

فعال تر شدن سامانه بارشی در غرب کشور / افزایش باران و تگرگ از فردا در کرمانشاه

فعال تر شدن سامانه بارشی در غرب کشور

توزیع 280 سمعک بین دانش آموزان خراسان شمالی

حرکت اتوبوس های اردوی دانش آموزان با"کدحرکت"

پلیسی که در درگیری با داعش به شهادت رسید +عکس

برگزاری جشن بادکنک های رنگی در جنوب تهران

تخریب امامزاده جعلی در شیراز

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر محدوده ونک

بارش باران و سیلابی شدن مسیلها در 7 استان کشور

استمرار روند رو به رشد آمار جمعیت آهوان منطقه حفاظت شده مند شهرستان دیر

مهاباد-موزه مردم شناسی و حمام تاریخی میرزا رسول مهاباد

تعویض پرچم امامزاده حسین (ع) قزوین

کاهش سرفاصله حرکت قطارها

ایمن سازی 95 باب مدرسه حاشیه راه های گیلان طی سالجاری

تجلیل از کتابداران نمونه فارس

نگهداری از رنگ خودرو در فصل سرما و بارندگی

استخدام بازاریاب و کارگر خانوم برای کارگاه تولیدی / تبریز

تجلیل از کتابداران نمونه و کتابخوان برتر فارس

مسئول فرهنگی اجتماعی اوقاف اسلامشهر در گفت وگو با فارس: برگزاری زنگ انشاء و مسابقه ویژه با موضوع وقف/ آموزش سبک زندگی توسط مبلغین

استخدام جذب نیروی ماهر و نیمه ماهر تولیدپنجره upvc / تبریز

استخدام در رستوران / تبریز

جمع آوری اقلام فرهنگی برای کودکان زلزله زده غرب کشور

سپاه خراسان شمالی بازسازی روستای زلزله زده شیخ صله کرمانشاه را عهده دار شد

استخدام فروشنده خانوم برای مغازه کیف و کفش / تبریز

استخدام حسابدار و فروشنده / تبریز

تداوم افتضاح آلودگی هوای تهران؛ منتظر آلودگی بیشتر باشید!

موکب های آذربایجان غربی در ایام اربعین عملکرد مطلوبی داشتند

استخدام نجار نیمه ماهر و کارگر ساده / تبریز

معرفی پل طبیعت تهران

برنامه ریزی فرهنگی باید براساس نیازهای منطقه ای تدوین شود

آموزش و فرهنگ سازی برای مدیریت بحران

از پدرخوانده های آلودگی هوا تا مصوبات جدید برای سربازان مناطق زلزله زده

اعزام 210 دانش آموز صومعه سرایی به مناطق عملیاتی جنوب کشور

پیامدهای روحی روانی زلزله

ممنوعیت تردد وسایل نقلیه سنگین با عمر 50 سال

وزش باد شدید و بارش تگرگ در شهرستان دشتی + فیلم

برگزاری کارگاه آموزش خاک ورزی حفاظتی در رزن + گزارش

وزش باد شدید و بارش تگرگ در شهرستان دشتی

ارسال دوازدهمین محموله کمک های مردمی به کرمانشاه

ویژه برنامه های متروی تهران به مناسبت روز جهانی کودک

آمادگی ستاد بحران شهرستان دیر هم زمان با بارشهای پاییزی

استخدام روکوب کار مبل راحتی / تبریز

تعطیلی کارخانه های شرق چین برای کنترل آلودگی هوا

هوشمند سازی حدود 10 هزار کلاس درس در فارس

آمادگی ستاد بحران شهرستان دیر هم زمان با بارشهای پاییزی

پخت غذای گرم برای زلزله زدگان

کاهش سرفاصله حرکت قطارها در شلوغ ترین خط مترو

تردد پرحجم خودروها در محور هراز

احتمال آبگرفتگی معابر در مناطق زلزله زده

استخدام سالن کار برای رستوران / تبریز

نگهداری از رنگ خودرو در فصل سرما و بارندگی

استخدام خیاط خانم / تبریز

استخدام آشپز ماهر فست فود / تبریز

طرح جامع بقاع متبرکه برای سه امامزاده در بشرویه تدوین شد

اعزام مربیان کانون پرورشی خراسان شمالی به مناطق زلزله زده کرمانشاه

بسیج امکانات و نیروی انسانی متخصص هلال احمر در خدمت به زلزله زدگان کرمانشاه

ویژه برنامه های متروی تهران به مناسبت روز جهانی کودک

تلاش برای نجات جنگل های بلوط زاگرس

سرقت از پایگاه بسیج شورای شهر تهران

23 هزار دانش آموز استثنایی حاصل ازدواج های فامیلی اند

سردار آزمون کنار مجری مراسم قرعه کشی جام جهانی/عکس

رمز موفقیت: گرما و خشکی

روباه آبی قطبی (عکس)

فصل رنگارنگ پاییز (عکس)

هتل 5 میلیون ستاره ای (+عکس)

عجیب ترین هتل دنیا (+عکس)

بحران آلودگی هوا در "دهلی نو" (+عکس)

جنگل بارانی هوه، پدیده طبیعی زیبا و منحصر به فرد ‏(+عکس)

چادر تأمین شد، حالا خانه می خواهیم

خدمات دهی ناوگان حمل و نقل عمومی به زائران رضوی برای بازگشت به شهرهایشان

رییس سازمان حج وزیارت: برنامه ریزی برای فراخوان و ثبت نام حجاج بموقع انجام می شود

گزارشی از عملکرد همدان در کمک به زلزله زدگان

ایمن سازی 95 باب از مدارس حاشیه راه های گیلان

بازسازی چهره زلیخا در موزه مصر (عکس)

عکس/ توییت جدید شجاع خلیل زاده

عکس/ مچاله شدن وانت پیکان

استخدام چرخکار مانتو و پالتو / تبریز

استخدام با حقوق ثابت و پورسانت عالی / تبریز

دختران مسلمان قزاق بر سر دوراهی حجاب یا تحصیل

کاهش محسوس دمای هوای ایلام تا اوایل هفته آینده ادامه دارد

معاون هماهنگی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی: 80 درصد مدارس استثنایی در خراسان رضوی با کمک خیّرین احداث شده است

آلوده کنندگان هوا در اردبیل دستگیر شدند

تمهیدات بانک پاسارگاد در مناطق زلزله زده، در روزهای بارندگی

تصاویر هوایی از روستای زلزله زده کوییک

ویژه برنامه های فرهنگی متروی تهران در روز جهانی کودک/ هوای کودکان شهرمان را داشته باشیم

بارش باران و سیلابی شدن مسیلها در 7 استان کشور

زمان ثبت نام آزمون دکتری 97

بارش باران و سیلابی شدن مسیلها در 7 استان

کانکس برای ارسال به منطقه زلزله زده کرمانشاه

مدیرکل ارشاد گیلان: رسانه ها در زمین زلزله کرمانشاه به وظیفه شان خوب و دقیق عمل کرده اند

بارش باران و سیلابی شدن مسیلها در 7 استان کشور

پدرخوانده های حوزه آلودگی هوا

گزارش ویژه فرانس24 از راهپیمایی اربعین از ایران تا نجف و کربلا

توزیع 60 هزار جلد کتاب برای مسابقات قرآن، عترت و نماز در مدارس البرز

فردا؛ احتمال نزول رحمت الهی درغرب اصفهان

بیمه معلم خسارت مدارس تحت پوشش سرپل ذهاب را پرداخت کرد

نهادینه شدن تفکیک زباله ها در مدارس

وقف یک قطعه زمین جهت احداث مجتمع فرهنگی ـ قرآنی در داراب

اجرای 14 طرح توانمندسازی ویژه دانش آموزان ناحیه 1 اراک

اهدای حقوق یک روز کاری کارکنان اداره اوقاف ناحیه یک شیراز جهت کمک به زلزله زدگان

ارسال کاروان کمک های ایران خودرو به مناطق زلزله زده غرب کشور

توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی قم با 20 اتوبوس جدید

ایمن سازی محور پرخطر اردل- دیناران

سازمان پسماند در کمک رسانی به مناطق زلزله زده، سهیم شد

30تیم ارزیابی خسارت بیمه کوثر در کنار زلزله زدگان

آموزش بافت جلیقه پسرانه با دو میل

شروع ثبت نام آزمون دکتری 97 از چهارشنبه اول آذر !

کسب رتبه سوم نمایشگاه اختراعات آلمان توسط دانش آموز سوم دبستانی با طرح مسواک سر

هوای تبریز برای گروه های حساس ناسالم است

بارندگی و رعد و برق پدیده های غالب جوی خوزستان در هفته جاری

ثبت نام بیش از 7هزار نفر در تکمیل ظرفیت دوره های فنی وحرفه ای و غیر انتفاعی

آموزش بافت مدل باقلوای لوزی، تیغ ماهی توری و مربع کج راه

ویژه برنامه های روز جهانی کودک در ایستگاه های مترو

رییس مجمع خیرین مدرسه ساز خراسان رضوی خبر داد احداث بیش از 40 درصد مدارس در استان خراسان رضوی توسط خیّرین

پایگاه بسیج شورای شهر تهران مورد سرقت قرار گرفت

ورود سامانه بارشی به خوزستان و هشدار هواشناسی

همزاد کهکشان راه شیری پیدا شد !

تنها 10 درصد زباله تهران به شیوه نوین بازیافت می شود

روز هشتم؛ تالمات و تاملات مردم بی سرپناه

ویژه برنامه های متروی تهران به مناسبت روز جهانی کودک

ایمن محور پرخطر اردل- دیناران

«دانشنامه معاصر قرآن کریم» رونمایی شد

رشد 50 درصدی جمعیت آهوان منطقه حفاظت شده مند

از سال آینده تردد وسایل نقلیه سنگین با عمر بیش از 50سال ممنوع می شود

خطوط آجری مزین با نام خدا به قدمت 4700 سال کشف شد

کاهش دمای هوا در مهاباد

دانش آموزان دختر مهربان و شربیان در مناطق عملیاتی

بیش از 80هزار زائر در منازل شهروندان مشهدی

امدادهای فرهنگی برای کودکان زلزله زده

ویژه برنامه های متروی تهران به مناسبت روز جهانی کودک

مدیر آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش خبر داد تحصیل 170 هزار دانش آموز در 1615 مدرسه آموزش از راه دور

جمع آوری 721 انشعاب غیرمجاز در سطح روستاهای شادگان

تداوم موج همدلی مردم مازندران با زلزله زدگان کرمانشاه

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمانشاه: 40 کانکس برای اسکان دانش آموزان زلزله زده کرمانشاه فراهم شد

مالیات های سبز نجات بخش محیط زیست

مالیات های سبز نجات بخش محیط زیست