مطالب مرتبط:
قیمت گذاری غلط ورقه های فولادی ریشه رکود و خام فروشی است
قیمت گذاری نادرست ورقه های فولادی ریشه رکود و خام فروشی است
قیمت گذاری نادرست ورقه های فولادی ریشه رکود و خام فروشی است
خوشرو: امریکا نشانی غلط می دهد، ریشه تمام ناامنی ها امریکاست
خوشرو:آدرس غلط آمریکا از ریشه های ناآرامی/ آمریکا در برابر سیاست های مدبرانه ایران منزوی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 مهر 1396 ساعت 00:022017-10-18اقتصادي

قیمت گذاری غلط ورقه های فولادی ریشه رکود و خام فروشی است


انحصار و عدم سیاست گذاری مناسب در قیمت گذاری ورقه های فولادی در داخل کشور منجر به رکود و تعطیلی صنایع پایین دستی این بخش شده و خام فروشی گسترده و ارزان قیمت محصولات کم فرآوری شده را درپی داشته است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازمقاومتی نیوز برنامه گفت و گوی ویژه خبری سه شنبه 25 مهر ماه با حضور آقایان علی محمد ابویی رییس سندیکای لوله و پروفیل و سید رضا شهرستانی عضو انجمن فولاد کشور با هدف بررسی چالش های قیمت گذاری ورقه های فولادی در بازار کشور برگزار شد.

در این برنامه همچنین آقایان محمود اکبری مدیر فروش شرکت فولاد مبارکه، امیر مهریزی مدیر کارخانه نورد لوله و اهواز و حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالا ایران به صورت تلفنی به سئولات پاسخ دادند.

بخش فولاد بخشی مهم و استراتژیک برای صنعت کشور است در کشور بیش از 600 گروه کالایی هستند که با استفاده از ورقه های فولادی تولید می شوند و به طور کلی بخش فولاد و محصولات فولادی یکی از مهم ترین بخش های صنعت کشور است.

در حال حاضر در کشور یک جنگ قیمتی بین تولیدکنندگان ورقه فولادی و مصرف کنندگان ورقه های فولادی که همان تولیدکنندگان محصولات نهایی از فولاد هستند برقرار است.

از طرفی مصرف کنندگان ورقه های فولادی معتقدند تولیدکنندگان ورقه های فولادی قیمت را با استفاده از انحصار بالا برده اند و در مقابل به خامفروشی ارزان قیمت ورقه های فولادی روی آورده اند.

از طرف دیگر تولیدکنندگان معتقدند طبق عرف جهانی عمل می کنند و تقاضای کاهش قیمت مصرف کنندگان غیر منطقی است.

عدم تعادل در قیمت گذاری ورقه های فولادی در داخل منجر به رکود و خامفروشی شده است در این گفت و گو ابتدا علی محمد ابویی رییس سندیکای لوله و پروفیل گفت: در چهار سال گذشته در بازار ورقه های فولادی عدم تعادل قیمتی حاکم بوده و این مسئله موجب رکود تولید صنایع تکمیلی بخش فولاد و خامفروشی و صادرات محصولات کم فرآوری شده در این صنعت شده است.

وی افزود: از زمانی که ستاد فولاد در دولت یازدهم کنار گذاشته شد، در این مدت قیمت داخلی ورقه های فولادی به نحوی بوده که رقابت پذیری تولیدکنندگان محصولات با ارزش افزوده و نهایی این بخش را کاهش داده و صادرات آن ها را از بین برده است.

در سه سال گذشته قیمت ورقه های فولادی در داخل 40 درصد گرانتر از بازارهای جهانی بوده است این نماینده تولیدکنندگان محصولات فولادی گفت: از سال 93 تا به حال قیمت ورقه های فولادی در بازار داخلی به طور میانگین 40 درصد نسبت به قیمت های جهانی گران تر بوده است.

وی افزود: پیش از این تولیدکنندگان محصولات فولادی مشمول ارز مبادله ای بوده اند و با تعرفه واردات 4 درصد بخش عمده ورقه های فولادی مورد نیاز خود را تأمین می کردند.

اما از آن زمان تا به حال شرکت فولاد مبارکه که تولید کننده انحصاری ورقه های فولادی در کشور است موفق شده مسئولین را مجاب نماید تا داخلی تعرفه ها را به 20 درصد افزایش داده و واردات ورقه های فولادی را از دریافت ارز مبادله ای محروم نماید.

هدف از محدودیت واردات کمک به تولیدکنندگان داخلی است و نه خامفروشی ابویی گفت: هدف از وضع تعرفه واردات حمایت از تولید داخلی است ولی شرکت فولاد مبارکه ورقه های فولادی را با قیمتی به مراتب بالاتر از قیمت های جهانی در داخل به فروش رسانده و در عمل منجر به تعطیلی و رکود صنایع تکمیلی صنعت فولاد شده است.

وی افزود: تعرفه ای که باید برای حمایت از کالای داخلی مورد استفاده قرار می گرفت موجب غیر اقتصادی شدن تولیدات سنایع تکمیلی صنعت فولاد شده و به خامفروشی ورقه فولادی منجر شده است.

برای حمایت از تولید قیمت داخل باید بالاتر از قیمت جهانی باشد در ادامه شهرستانی عضو انجمن فولاد کشور عنوان داشت: به طور طبیعی در کشورهای تولیدکننده فولاد برای حمایت از تولید قیمت داخلی نسبت به نرم جهانی باید بالاتر باشد.

به طور مثال آمریکا در موردی به منظور حمایت از کالای داخلی برای واردات فولاد 250 درصد تعرفه مصوب کردند.

وی افزود: فولاد یک کالای استراتژیک است و باید دولت از تولید آن حمایت نماید.

برای بخش فولاد در سال 1404 تولید 55 میلیون تن و صادرات 20 میلیون تن در نظر گرفته شده است که بدون حمایت از تولید میسر نخواهد بود.

فولاد مبارکه هر سال 40 درصد به عرضه داخلی ورقه های فولاد افزوده است در ادامه اکبری مدیر فروش فولاد مبارکه در تماس تلفنی در پاسخ به چرایی گران بودن ورقه های فولادی در بازار داخلی گفت: ما از سال 1393 تا به حال همواره با نرخی بالاتر از 40 درصد به عرضه ورقه های فولادی در بازار داخلی افزوده ایم.

اگر قیمت ها بالا بود خریداران از ما نمی خریدند.

اکبری تاکید کرد: خودروسازان به دلیل خرید داخلی ورقه های فولادی توانسته اند صرفه جویی نمایند و این نشان می دهد که قیمت های داخلی گران نبوده است.

ابویی در پاسخ به آقای اکبری گفت: فولاد مبارکه عرضه کننده انحصاری ورقه های فولادی است و وضع تعرفه و حذف ارز مبادله ای خریداران را مجبور کرده ورقه های فولادی را با قیمت بالا از فولاد مبارکه خرید نمایند.

مشکل اساسی تولیدکنندگان و صنایع داخلی کمبود و گرانی مواد اولیه است در ادامه مهریزی مدیر کارخانه نورد لوله و اهواز درباره سازوکار فروش و تولید لوله گفت: مشکل اساسی ما در سه سال گذشته مشکل تأمین ورقه فولادی بوده است که موجب تعطیلی 140 روزه خط تولید ما شده است.

در حال حاضر تعداد زیادی از تولیدکنندگان لوله کشور به دلیل گران بودن و کمبود ورقه فولادی با ظرفیت کمتر از 50 درصد به تولید می پردازند.

مهریزی در رابطه با ضرورت تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنایع داخلی و جلوگیری از خامفروشی گفت: کشور چین در عین اینکه به صادرات محصولات نهایی مشوق صادراتی 17 درصدی اعطاء می کند، با دریافت تعرفه 17 درصدی از صادرات مواد خام و مورد نیاز صنایع داخلی جلوگیری می کند.

در چنین شرایطی در ایران نیز نباید مواد اولیه مورد نیاز صنایع داخلی با قیمتی به مراتب ارزان تر به دیگر کشورها صادر شود.

وی افزود: بحث تامین مواد خام امروزه بزرگترین مشکل کشور است به طوری که اگر مواد اولیه کارخانجات داخل تامین شود بخش اعظمی از واردات کاهش می یابد.

شهرستانی در پاسخ به این شبهه گفت: در کشور ما سیاست حمایت از صادرات است و از این رو قیمت صادراتی عموما ارزان تر از قیمت آن در بازار داخلی است.

عرضه کالا در بورس کالا بر مبنی عرضه و تقاضاست در ادامه حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالا به صورت تلفنی با اشاره به اینکه بورس کالا بستر انجام معاملات بر مبنای عرضه و تقاضاست، گفت: بورس کالا در ایران بر مبنای حراج است و عرضه کننده قیمت اولیه آن را تعیین می کند.

در چنین شرایطی اگر قیمت عرضه محصولات گران باشد، خریداران از خرید خودداری می کنند تا عرضه کننده قیمت خود را کاهش دهد.

ایوبی در رابطه قیمت گذاری ورقه های فولادی شرکت فولاد مبارکه گفت: عرضه کننده این بازار انحصاری است و خریداران فولاد چاره ای جز خرید ورقه های فولادی از بازار ندارند.

بنابراین در چنین شرایطی بورس کالا ابزاری برای تطهیر قیمت بالای عرضه ورقه های فولادی شده است.

این مسئله مورد تأیید شورای رقابت نیز قرار گرفته است و این شورا در رابطه با قیمت گذاری ورقه های فولادی در بورس کالا دستورالعملی صادر کرده است.

تشکیل ستاد فولاد به منظور رسیدگی به مشکلات تولیدکنندگان ضروری است شهرستانی در رابطه با ضرورت تشکیل دوباره ستاد فولاد گفت: پیشنهاد داده شده است تا انجمن های سنگ آهن، فولاد و سندیکای پروفیل با هم ادغام شوند و به صورت یکپارچه عمل کنند لذا لازم است ستاد فولاد در این رابطه تشکیل شود.

ابویی در این رابطه خاطرنشان کرد: در چهار سال گذشته نقطه نظرات شرکت فولاد مبارکه و دیگر شرکت های خصولتی و دولتی مورد پذیرش مسئولین وزارت صنعت بوده و برای نظرات تولیدکنندگان محصولات تکمیلی صنعت فولاد گوش شنوایی نبوده است با اینحال ما نیز از تشکیل دوباره ستاد فولاد  استقبال می کنیم.


کلید واژه ها: فولاد - قیمت - تولید - مصرف کنندگان - کشور - فروشی - فروش - بازار - رکود - جهانی - برنامه - ارز مبادله ای - مدیر - مصرف - صادرات - صنعت - دولت یازدهم - بازار داخلی - ارزش افزوده - شرکت فولاد - بورس کالا - شهرستانی - مدیرعامل - محمد - کاهش - درصد - کارخانه - مهر ماه - تعطیلی - برگزار

آخرین اخبار سرویس:
کامیون برقی؛ تولید جدید مرسدس بنز + عکس ها

رونمایی از یک تقلب تازه در آستانه شب عید!

نرخ فروش انواع کاغذ و مقوا در بازار

دروازه جهنم؛ حفره مرموزی که پس از سال ها همچنان شعله ور است!

راهنمای پیگیری سهام عدالت با کد ملی مشمولان

هزینه حج 97 و زمان اولین پرواز مشخص شد

وقتی خواننده مشهور پیشانی خانم مجری را می بوسد/عکس

کف شکنی «تسه»ها در بازار اوراق مسکن

روز آرام بازارهای داخلی

باز هم لباس های عجیب «نوید محمدزاده» +عکس

تیپ جوانانه «نیکی کریمی» +عکس

قدمت 70 ساله ترافیک در تهران! +عکس

بازیگر زن معروف بعد از مادر شدن +عکس

تیپ شاد «مرجانه گلچین» کنار کیک تولدش +عکس

کشف تریاک از داخل بادام زمینی +عکس

استخدام حسابدار آقا در شرکت معتبر پخش مواد غذایی در مشهد

استخدام خانه دار خانم در هتل پارسیان صفاییه یزد

استخدام منشی مدیرعامل خانم در شرکت برنوپارس در تهران

قدرت خرید مردم رو به افول است

کلاهبرداری برخی از واردکنندگان خودروهای هیبریدی

10 ترفند ساده برای افزایش عمر مفید خودرو

کنترل بازار شب عید کشور با 2 هزار بازرس

مالیات 14 هزار میلیارد تومان از برآورد بودجه عقب ماند/ وصولی 11 ماهه 77هزار میلیارد تومان

موافقت اصولی با انتشار اوراق تأمین مالی 3 صنعت / اوراق منفعت 5000 میلیارد تومانی دولت منتشر می شود

هرس شاخه های بارور درختان نخل به منظور حفظ این جاذبه زیبای جزیره کیش

سیاست زدایی از سیاست پولی

پارچه فروشان در بند رکود

افزایش 2.5 برابری بدهی دولت به تامین اجتماعی /سبد معیشت کارگران حداقل 3 میلیون و 200 هزار تومان برآورد شد

گمرک واردات «گل ولای فاضلاب» را تایید کرد

17 هزار و 700 معامله مسکن در بهمن ماه ثبت شد

پیگیری راه اندازی لیزینگ مسکن در سال آینده/ خانه های خالی از کانال لیزینگ وارد بازار شوند

عربستان آماده زلزله در بازار نفت است/ عرضه اولیه آرامکو دلیل سعودی ها برای بالا بردن قیمت

صدور مجوزهای گواهی کشف معادن 9.7 درصد کاهش یافت + نمودار

خرید و دخیره سازی 70 درصد میوه مورد نیاز شب عید در چهارمحال وبختیاری

صدور مجوزهای گواهی کشف معادن 9.7 درصد کاهش یافت + نمودار

عقب گرد 96 واحدی شاخص کل بورس/ بازار سهام در محاصره معاملات کد به کد

رایگان شدن آب و برق مدارس نقض مدیریت مصرف است/ پیشنهاد جدید به مجلس

گزارش مستند حادثه سانچی هفته های آینده ارائه می شود/ تهیه بلیت نوروزی شناورها به 3 روش

دلار 3 تومان کاهش و یورو 100 تومان افزایش یافت/ ادامه رشد قیمت سکه+ جدول

افزایش ساعت کار دفاتر پستی منتخب +نشانی دفاتر

شرینی شب عید گران نمی شود + جدول قیمت

خودکفایی در تولید کود سولفات پتاسیم تا 2 سال آینده/ 98 درصد بذر توزیعی در کشور تولید داخل است

افت قیمت خودروهای وارداتی در بازار/ سانتافه 7 میلیون و سراتو 4 میلیون تومان پایین آمد

تولید قلم هوشمند با قابلیت ذخیره سازی نوشته ها و نقاشی ها

استقبال مردم از اوراق گواهی سپرده ریالی/ از اوراق سپرده ارزی و پیش فروش سکه استقبال نشد

رشد اقتصادی حوزه یورو کاهش یافت

تجدیدپذیرها ارزان ترین انرژی در ایران/ ساخت 700 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر تا سال آینده

ایجاد دفتر تعاون در کمیته امداد/50 هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضی به کمیته امداد واگذار می شود

آمریکا از برجام خارج شود به روابطمان با ایران ادامه می دهیم

افزایش 10 برابری قیمت محصولات کشاورزی از مزرعه تا بازار

خلق 3 میلیون شغل جدید با واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی

استخدام ویزیتور آقا در مجموعه اُپارک در تهران

استخدام پروموتر خانم در مجموعه اُپارک در تهران

استخدام راهنماوحفاظت فیزیکی،مامورآسانسور،کارگر خدماتی/مازندران

زیباکلام: از نظر آی کیو مشکل داریم/ این که درجا می زنیم یعنی بی عرضه هستیم

ظریف امروز عازم سفر به بالکان و اروپای شرقی می شود

خرید و دخیره سازی 70 درصد میوه مورد نیاز شب عید در چهارمحال وبختیاری

بانک ایران زمین استخدام می‎کند

دو بخش حساس در برابر گرانی دلار

تصویب واگذاری 34 بنگاه دولتی به ارزش 6 هزار میلیارد تومان

ورود دختران با حجاب به عرصه رپ + ویدئو

وزارت صنعت آمار گمرک را رد کرد+سند

بارش های ایران به 68 میلیمتر رسید؛ 52 درصد کمتر از سال گذشته

تکرار تجربه تلخ یارانه های نقدی

سیمای اشتغال در تهران 1404/خدماتی ها بیشتر می شوند

بودجه ناتراز و پایه پولی

رفع معارض 2 هزار و 800 هکتار پسکرانه بندر شهید رجایی

بازداشت شکارچیان سنگدل در "لار"/عکس

پیاز و گوجه فرنگی رکورد دار افزایش قیمت شدند

تسهیلات رونق تولید فقط نصیب 25 درصد تولیدکنندگان شد + جدول

خودرویی ها شاخص بورس را مثبت نگه داشتند

سرمایه گذاری خارجی در صنعت همچنان منفی است+ جدول

بانک مرکزی: نرخ تورم بهمن 9.9 درصد شد

امارات از بنادر جیبوتی اخراج شد

خرید و دخیره سازی 70 درصد میوه مورد نیاز شب عید در چهارمحال وبختیاری

چرا مردم برای کارت هوشمند ملی باید به اجبار 1200میلیارد تومان به حساب ‏دولت بریزند؟

ایران محرک فروش جهانی فرانسوی ها

15 سیاست دولت برای بازار کار

وقت واگذاری خودروسازان تجاری به خارجی ها

نرخ بیکاری 23 استان 2 رقمی شد

آخرین وضعیت تولید و صادرات آب بسته بندی

سرمایه گذاری خارجی در صنعت همچنان منفی است+ جدول

سال 97 چند میلیون نفر یارانه می گیرند؟+جدول

سه الگوی بازی در بورس

آیا باید کارمندان خوب را هم اخراج کرد ؟ + عکس

زیباکلام: ازنظر آی کیو مشکل داریم/ این که درجا می زنیم یعنی خود ما بی عرضه هستیم

موافقت هیات وزیران با تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی

روزهای کم نوسان بازار سهام

نگاه نزدیک دیجیاتو به گلکسی اس 9 پلاس

روز آرام فرابورس ایران

نبض بازار سهام

چگونگی توسعه سرمایه گذاری خارجی

همگام با صنایع - 1396/12/07

آخرین قیمت گوشی های Huawei در بازار

حمله به سرمربی تیم لژیونرهای ایرانی+عکس

تهران| نمایشگاه بهاره در محل نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب برگزار می شود

پرداخت وام اشتغال 7 میلیارد تومانی به روستاییان مرزی تا تابستان 97

جلوگیری از خروج 100 میلیون دلار ارز با ساخت داخلی یک چراغ

رونمایی از سرویس های جدید "همراه شهر" بانک شهر

گشایش نمایشگاه توانمندی های بخش صنعت قزوین

قیمت گذاری غلط ورقه های فولادی ریشه رکود و خام فروشی است

قیمت گذاری غلط ورقه های فولادی ریشه رکود و خام فروشی است