مطالب مرتبط:
قیمت گذاری نادرست ورقه های فولادی ریشه رکود و خام فروشی است
قیمت گذاری غلط ورقه های فولادی ریشه رکود و خام فروشی است
صنعت آب ورشکسته است/ افزایش 15 درصدی فروش آب خام
دیابتی ها هویج را خام بخورند یا پخته؟
دیابتی ها هویچ پخته بخورند یا خام؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 مهر 1396 ساعت 00:022017-10-18اقتصادي

قیمت گذاری نادرست ورقه های فولادی ریشه رکود و خام فروشی است


انحصار و عدم سیاست گذاری مناسب در قیمت گذاری ورقه های فولادی در داخل کشور منجر به رکود و تعطیلی صنایع پایین دستی این بخش شده و خام فروشی گسترده و ارزان قیمت محصولات کم فرآوری شده را درپی داشته است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازمقاومتی نیوز برنامه گفت و گوی ویژه خبری سه شنبه 25 مهر ماه با حضور آقایان علی محمد ابویی رییس سندیکای لوله و پروفیل و سید رضا شهرستانی عضو انجمن فولاد کشور با هدف بررسی چالش های قیمت گذاری ورقه های فولادی در بازار کشور برگزار شد.

در این برنامه همچنین آقایان محمود اکبری مدیر فروش شرکت فولاد مبارکه، امیر مهریزی مدیر کارخانه نورد لوله و اهواز و حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالا ایران به صورت تلفنی به سئولات پاسخ دادند.

بخش فولاد بخشی مهم و استراتژیک برای صنعت کشور است در کشور بیش از 600 گروه کالایی هستند که با استفاده از ورقه های فولادی تولید می شوند و به طور کلی بخش فولاد و محصولات فولادی یکی از مهم ترین بخش های صنعت کشور است.

در حال حاضر در کشور یک جنگ قیمتی بین تولیدکنندگان ورقه فولادی و مصرف کنندگان ورقه های فولادی که همان تولیدکنندگان محصولات نهایی از فولاد هستند برقرار است.

از طرفی مصرف کنندگان ورقه های فولادی معتقدند تولیدکنندگان ورقه های فولادی قیمت را با استفاده از انحصار بالا برده اند و در مقابل به خامفروشی ارزان قیمت ورقه های فولادی روی آورده اند.

از طرف دیگر تولیدکنندگان معتقدند طبق عرف جهانی عمل می کنند و تقاضای کاهش قیمت مصرف کنندگان غیر منطقی است.

عدم تعادل در قیمت گذاری ورقه های فولادی در داخل منجر به رکود و خامفروشی شده است در این گفت و گو ابتدا علی محمد ابویی رییس سندیکای لوله و پروفیل گفت: در چهار سال گذشته در بازار ورقه های فولادی عدم تعادل قیمتی حاکم بوده و این مسئله موجب رکود تولید صنایع تکمیلی بخش فولاد و خامفروشی و صادرات محصولات کم فرآوری شده در این صنعت شده است.

وی افزود: از زمانی که ستاد فولاد در دولت یازدهم کنار گذاشته شد، در این مدت قیمت داخلی ورقه های فولادی به نحوی بوده که رقابت پذیری تولیدکنندگان محصولات با ارزش افزوده و نهایی این بخش را کاهش داده و صادرات آن ها را از بین برده است.

در سه سال گذشته قیمت ورقه های فولادی در داخل 40 درصد گرانتر از بازارهای جهانی بوده است این نماینده تولیدکنندگان محصولات فولادی گفت: از سال 93 تا به حال قیمت ورقه های فولادی در بازار داخلی به طور میانگین 40 درصد نسبت به قیمت های جهانی گران تر بوده است.

وی افزود: پیش از این تولیدکنندگان محصولات فولادی مشمول ارز مبادله ای بوده اند و با تعرفه واردات 4 درصد بخش عمده ورقه های فولادی مورد نیاز خود را تأمین می کردند.

اما از آن زمان تا به حال شرکت فولاد مبارکه که تولید کننده انحصاری ورقه های فولادی در کشور است موفق شده مسئولین را مجاب نماید تا داخلی تعرفه ها را به 20 درصد افزایش داده و واردات ورقه های فولادی را از دریافت ارز مبادله ای محروم نماید.

هدف از محدودیت واردات کمک به تولیدکنندگان داخلی است و نه خامفروشی ابویی گفت: هدف از وضع تعرفه واردات حمایت از تولید داخلی است ولی شرکت فولاد مبارکه ورقه های فولادی را با قیمتی به مراتب بالاتر از قیمت های جهانی در داخل به فروش رسانده و در عمل منجر به تعطیلی و رکود صنایع تکمیلی صنعت فولاد شده است.

وی افزود: تعرفه ای که باید برای حمایت از کالای داخلی مورد استفاده قرار می گرفت موجب غیر اقتصادی شدن تولیدات سنایع تکمیلی صنعت فولاد شده و به خامفروشی ورقه فولادی منجر شده است.

برای حمایت از تولید قیمت داخل باید بالاتر از قیمت جهانی باشد در ادامه شهرستانی عضو انجمن فولاد کشور عنوان داشت: به طور طبیعی در کشورهای تولیدکننده فولاد برای حمایت از تولید قیمت داخلی نسبت به نرم جهانی باید بالاتر باشد.

به طور مثال آمریکا در موردی به منظور حمایت از کالای داخلی برای واردات فولاد 250 درصد تعرفه مصوب کردند.

وی افزود: فولاد یک کالای استراتژیک است و باید دولت از تولید آن حمایت نماید.

برای بخش فولاد در سال 1404 تولید 55 میلیون تن و صادرات 20 میلیون تن در نظر گرفته شده است که بدون حمایت از تولید میسر نخواهد بود.

فولاد مبارکه هر سال 40 درصد به عرضه داخلی ورقه های فولاد افزوده است در ادامه اکبری مدیر فروش فولاد مبارکه در تماس تلفنی در پاسخ به چرایی گران بودن ورقه های فولادی در بازار داخلی گفت: ما از سال 1393 تا به حال همواره با نرخی بالاتر از 40 درصد به عرضه ورقه های فولادی در بازار داخلی افزوده ایم.

اگر قیمت ها بالا بود خریداران از ما نمی خریدند.

اکبری تاکید کرد: خودروسازان به دلیل خرید داخلی ورقه های فولادی توانسته اند صرفه جویی نمایند و این نشان می دهد که قیمت های داخلی گران نبوده است.

ابویی در پاسخ به آقای اکبری گفت: فولاد مبارکه عرضه کننده انحصاری ورقه های فولادی است و وضع تعرفه و حذف ارز مبادله ای خریداران را مجبور کرده ورقه های فولادی را با قیمت بالا از فولاد مبارکه خرید نمایند.

مشکل اساسی تولیدکنندگان و صنایع داخلی کمبود و گرانی مواد اولیه است در ادامه مهریزی مدیر کارخانه نورد لوله و اهواز درباره سازوکار فروش و تولید لوله گفت: مشکل اساسی ما در سه سال گذشته مشکل تأمین ورقه فولادی بوده است که موجب تعطیلی 140 روزه خط تولید ما شده است.

در حال حاضر تعداد زیادی از تولیدکنندگان لوله کشور به دلیل گران بودن و کمبود ورقه فولادی با ظرفیت کمتر از 50 درصد به تولید می پردازند.

مهریزی در رابطه با ضرورت تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنایع داخلی و جلوگیری از خامفروشی گفت: کشور چین در عین اینکه به صادرات محصولات نهایی مشوق صادراتی 17 درصدی اعطاء می کند، با دریافت تعرفه 17 درصدی از صادرات مواد خام و مورد نیاز صنایع داخلی جلوگیری می کند.

در چنین شرایطی در ایران نیز نباید مواد اولیه مورد نیاز صنایع داخلی با قیمتی به مراتب ارزان تر به دیگر کشورها صادر شود.

وی افزود: بحث تامین مواد خام امروزه بزرگترین مشکل کشور است به طوری که اگر مواد اولیه کارخانجات داخل تامین شود بخش اعظمی از واردات کاهش می یابد.

شهرستانی در پاسخ به این شبهه گفت: در کشور ما سیاست حمایت از صادرات است و از این رو قیمت صادراتی عموما ارزان تر از قیمت آن در بازار داخلی است.

عرضه کالا در بورس کالا بر مبنی عرضه و تقاضاست در ادامه حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالا به صورت تلفنی با اشاره به اینکه بورس کالا بستر انجام معاملات بر مبنای عرضه و تقاضاست، گفت: بورس کالا در ایران بر مبنای حراج است و عرضه کننده قیمت اولیه آن را تعیین می کند.

در چنین شرایطی اگر قیمت عرضه محصولات گران باشد، خریداران از خرید خودداری می کنند تا عرضه کننده قیمت خود را کاهش دهد.

ایوبی در رابطه قیمت گذاری ورقه های فولادی شرکت فولاد مبارکه گفت: عرضه کننده این بازار انحصاری است و خریداران فولاد چاره ای جز خرید ورقه های فولادی از بازار ندارند.

بنابراین در چنین شرایطی بورس کالا ابزاری برای تطهیر قیمت بالای عرضه ورقه های فولادی شده است.

این مسئله مورد تأیید شورای رقابت نیز قرار گرفته است و این شورا در رابطه با قیمت گذاری ورقه های فولادی در بورس کالا دستورالعملی صادر کرده است.

تشکیل ستاد فولاد به منظور رسیدگی به مشکلات تولیدکنندگان ضروری است شهرستانی در رابطه با ضرورت تشکیل دوباره ستاد فولاد گفت: پیشنهاد داده شده است تا انجمن های سنگ آهن، فولاد و سندیکای پروفیل با هم ادغام شوند و به صورت یکپارچه عمل کنند لذا لازم است ستاد فولاد در این رابطه تشکیل شود.

ابویی در این رابطه خاطرنشان کرد: در چهار سال گذشته نقطه نظرات شرکت فولاد مبارکه و دیگر شرکت های خصولتی و دولتی مورد پذیرش مسئولین وزارت صنعت بوده و برای نظرات تولیدکنندگان محصولات تکمیلی صنعت فولاد گوش شنوایی نبوده است با اینحال ما نیز از تشکیل دوباره ستاد فولاد  استقبال می کنیم.


کلید واژه ها: فولاد - قیمت - تولید - مصرف کنندگان - کشور - فروشی - فروش - بازار - رکود - جهانی - برنامه - ارز مبادله ای - مدیر - مصرف - صادرات - صنعت - دولت یازدهم - بازار داخلی - ارزش افزوده - شرکت فولاد - بورس کالا - شهرستانی - مدیرعامل - محمد - کاهش - درصد - کارخانه - مهر ماه - تعطیلی - برگزار

آخرین اخبار سرویس:
استخدام تعدادی نیروی خانم جهت کار در کارگاه ساندویچی

عزم جدی برای کاهش ورود قاچاق کالا به کشور و تهران

بی سر و صدا از شر خروپف راحت شوید

هزینه تکمیل مسکن مهر 11 هزار میلیارد تومان است

استخدام خانم مجرب آشنا به کامپیوتر جهت همکاری با گلخانه در قم

استخدام دو ردیف شغلی در یک شرکت معتبر تولیدی در شهر کرج

استخدام یک نفر مجرب جهت تعویض لاستیک و بالانس سواری در بیرجند

استخدام لیسانس شیمی جهت یک شرکت تولیدی  شهر کرج

استخدام همکار فروشنده جهت همکاری با پوشاک آداک در شهر بیرجند

اختصاص 168 میلیارد اعتبار ریال تسهیلات به فعالان صنایع دستی و گردشگری هرمزگان

استخدام شاطر انواع نان فانتزی جهت همکاری در شهر بیرجند

استخدام نیروی hse و کارشناس ایمنی و بهداشت حرفه ای در کرج

استخدام نیرو جهت همکاری با رستوران در شهر بیرجند

استخدام منشی خانم جهت کار در شرکت نوروزسازان ماندگار-کرمان

رونمایی از یک راز در بازار مسکن ایران

هجوم «متفاوت» پول ها به سود 20 درصد

تاثیر یک فرار بر بازار دلار

توضیح رییس بانک مرکزی احمدی نژاد در مورد خاوری

استخدام نیروی آقا جهت کار در کارگاه ام دی اف سورنا  کرمان

استخدام مدیر فروش به صورت تمام وقت در کرمان

استخدام حسابدار خانم جهت کار در پیتزا تورینو در کرمان

استخدام تخته کار و سرگارسون حرفه ای جهت کار در رستوران  کرمان

تکمیل مسکن مهر 11 هزار میلیارد تومان پول می خواهد

نرخ دلار با واردات چه کرد؟

ترامپ: با پرداخت 1.7 میلیارد دلار به ایران کنار نیامدم

10 خودروی داخلی که ارزش خرید دارند

کف قیمت تورهای نوروزی خارجی

تلاطم بورسی تاوان نوسان ارزی

رقم مشوق های صادراتی 97 اعلام شد

جبران بدهی بیمه سلامت در گرو تخصیص 7هزار و 500 میلیارد تومانی است

باارزش ترین برند هر کشور در سال 2018

نرخ دلار با واردات چه کرد؟

ورود فرش دستباف ممنوع؛ حتی ایرانی!

اهمیت زنان شاغل در رشد اقتصادی خاورمیانه و شمال آفریقا

استخدام کرمان – شهر و استان کرمان – 30 بهمن 96

استخدام کرمان – هفته نامه کرمان – 30 بهمن 96

هنوز باید خرید هواپیمای نو اولویت باشد

غول های فناوری در میان با ارزش ترین برندهای جهان

تکمیل مسکن مهر 11 هزار میلیارد تومان پول می خواهد

آیا گوش شنوایی وجود دارد؟

راز «ناترازی» بازار مسکن ایران

63 درصد معتادان متجاهر خیابانی اوراق هویتی ندارند

مردم نگران عرضه ماهی در آخر سال نباشند

درآمد 475 میلیون دلاری صادرات آبزیان برای کشور

10 درصد مسکن مهر فاقد متقاضی است

خرید هواپیماهایی که هنوز اولویت است

تاثیر افزایش بن خواربار کارگران در بازار مصرف

تولید 3 وانت متوقف شد

چرا ایران صادرکننده بزرگ خودرو نشد؟

دست بسته نظام بانکی

رابطه قیمت دلار با ارزش ریال

هجوم «متفاوت» پول ها به سود 20 درصد

جزییات حذف یارانه پردرآمدها در سال 97

جزییات اقدامات گروه های یازده گانه بررسی سانحه هوایی یاسوج

تعیین منطقه احتمالی سقوط هواپیما/ جستجو در مناطق هموار ادامه دارد

بانک مرکزی فروش ارز اینترنتی را تایید نکرد

منطقه احتمالی سقوط هواپیما مشخص شد

نشست مشترک بررسی طرح وام اشتغال روستایی/سرعت و دقت در اجرای طرح

واکنش وزیر اقتصاد به سوال از رییس جمهور درباره موسسات مالی

10درصد مسکن مهر فاقد متقاضی است/ معلولان در اولویت دریافت مسکن

آغاز طرح نوسازی اسکله آذرپاد طی روزهای آینده

انتقاد مشاور آخوندی از طرح های کنترل نرخ ارز بانک مرکزی

دلار به 4300 می رسد

از انحلال ژاندارمری خزانه تا آغاز رسیدگی قضایی به پرونده 3هزار میلیارد تومانی

چگونه می توانید با «حق فسخ» احقاق حق کنید؟

عرضه مرغ و تخم مرغ دولتی در تهران

قیمت مسکن در شرق تهران+ جدول

معرفی 500 غول اقتصاد ایران

نوسازی ناوگان هوایی، اولویت گریزناپذیر

ارزهای تزریق شده به بازار در جیب 160 دلال

قیمت سکه و دلار در بازار آزاد سقوط کرد

جایگزین چان از تاتنهام می آید

استارت آپ 500 میلیارد دلاری چینی ها: وسایل دلخواهتان را نخرید، قرض کنید!

جزییات اقدامات گروههای 11 گانه بررسی سانحه هوایی یاسوج

آب در ایران ارزان است

زمان و شرایط پیش فروش ساندرو استپ وی اعلام شد + قیمت

ایران با خرید گندم از روسیه در بازار آرد عراق حضور دارد

سازوکار مجلس برای جایگزینی تولید به جای قاچاق

هشدار بانک مرکزی درباره فروش ارزهای دیجیتالی

استخدام اصفهان – شهر و استان اصفهان – 30 بهمن 96

استخدام قم – شهر و استان قم – 30 بهمن 96

استخدام استان هرمزگان و شهر بندرعباس – 30 بهمن 96

استخدام مشهد و خراسان – 30 بهمن 96

زلزله رامسر را لرزاند

فرار «تاکتیکی» تقاضا از بازار دلار

بورس کالا بازار فولاد را شفاف تر می کند

اختصاص 150 سهمیه اجرای طرح «روستا-تعاون» به فارس

تداوم روند خوب میلان با پیروزی خانگی

استفاده از بخاری بدون دودکش در این مکان ها ممنوع

لیلا رحمتی پور، هادی آجیلی چشم انداز آینده ژئوانرژی خلیج فارس و جایگاه ایران

احمد ساعی ،مریم پاشنگ ضرورت نگاه فراملی به امنیت انرژی

شکوفه های زمستانی

لیست قیمت انواع گوشی های موتورولا

عبدالعلی علی عسکری، سیاوش صلواتیان، محمد حسین اقبال دوست راهکارهای افزایش سهم تلویزیون در سبد مصرف رسانه ای مخاطبان با استفاده از ظرفیت های پهن باند

احتمال افزایش قیمت فولاد/ بازار با افزایش ساخت و سازرونق می گیرد

قرارداد یک میلیارد دلاری اندونزی با روسیه برای خرید 11 جنگنده

احمد توکلی در تشییع فرزندش

عاطفه ذوالفقاری، حسام زند حسامی‎ ‎ چشم انداز آینده نقش شبکه سازی در افزایش مزیت رقابتی از طریق نوآوری باز در کسب و کارهای کوچک و متوسط

نرخ فروش قزل آلای شکم خالی در میادین میوه و تره بار چقدر است؟

رژیم لاغری به سبک کیم کارداشیان

قیمت گذاری نادرست ورقه های فولادی ریشه رکود و خام فروشی است

قیمت گذاری نادرست ورقه های فولادی ریشه رکود و خام فروشی است