مطالب مرتبط:
توتال : اگر آمریکا، تهران را یکجانبه تحریم کند در ایران می مانیم
اقدامات متقابل مجلس برای مقابله با تهدیدات جدید برجامی آمریکا
دولت آمریکا از تشدید فشارها بر سپاه خبر داد
سپاه پاسداران بزرگترین مانع آمریکا برای هژمونی منطقه ای است
گلدمن ساکس پیش بینی کرد بدون حمایت سایر کشورها از آمریکا تولید نفت ایران به زمان تحریم بر نمی گردد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 مهر 1396 ساعت 19:152017-10-18سياسي

چرایی تحریم ها و تهدیدات آمریکا علیه سپاه


در قانون تحریمی کاتسا ، از سپاه به یک سازمان تروریستی نام برده شده است.

دولت آمریکا مصمم است در آینده نزدیک به استناد این قانون،تحریم های مربوط به سپاه و تمامی افراد و مجموعه های مرتبط را اعمال کند.

- شهیدخبر: در قانون تحریمی کاتسا ، از سپاه به یک سازمان تروریستی نام برده شده است.

دولت آمریکا مصمم است در آینده نزدیک به استناد این قانون،تحریم های مربوط به سپاه و تمامی افراد و مجموعه های مرتبط را اعمال کند.

یدالله جوانی در یادداشتی نوشت: در قانون تحریمی کاتسا ، از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به یک سازمان تروریستی نام برده شده است.

دولت آمریکا مصمم است در آینده نزدیک به استناد این قانون، تحریم های مربوط به تروریسم را درباره سپاه پاسداران و تمامی افراد و مجموعه های مرتبط اعمال کند.

اقدام آمریکایی ها در اتخاذ چنین رویکردی، در نوع خود بی سابقه است.

بنابراین واکاوی دلایل این اقدام از یک سو و پیامدهای اجرایی شدن این قانون از سوی دیگر، از موضوعات بسیار مهمی است که ذهن صاحب نظران و تحلیلگران را به خود مشغول کرده است.

در این نوشتار، به اختصار پاسخی برای دو پرسش مذکور ارائه می شود: الف ـ چرایی معرفی کردن سپاه به عنوان یک سازمان تروریستی براساس قوانین بین المللی و عرف جامعه جهانی از یک سو و تعریف تروریسم و سازمان های تروریستی از سوی دیگر، معرفی کردن نیروی مسلح قانونی یک کشور به عنوان سازمان تروریستی، فاقد وجاهت حقوقی و مبنای منطقی است.

جمهوری اسلامی ایران، یک کشور به رسمیت شناخته شده در عرصه بین المللی، با نهادها و سازمان های قانونی و رسمی است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یک سازمان و نهاد انقلابی و قانونی معتبر در ساختار حقوق اساسی جمهوری اسلامی و نزد مردم ایران است؛ بنابراین، رفتار خلاف حقوق بین الملل و خلاف عرف آمریکایی ها مبنی بر معرفی سپاه به یک گروه و سازمان تروریستی، باید دلایل قابل توجهی برای خود آنان داشته باشد.

نگارنده معتقد است، سه دلیل اساسی و بسیار مهم را برای این رفتار آمریکایی ها می توان برشمرد: 1ـ شکست های راهبردی آمریکا در سال های اخیر کارنامه آمریکا به عنوان مدعی قدرت برتر و رهبر جهان، کارنامه یک امپراتوری با شکست های بزرگ و راهبردی و در حال فروریختن است.

آمریکا پس از فروپاشی بلوک شرق، سلطه بر جهان و به دست گرفتن رهبری و مدیریت بین المللی را هدف گذاری کرده از دیدگاه استراتژیست های آمریکایی، سلطه کامل بر خاورمیانه، کلید رهبری جهان برآورد شده است.

از آن زمان تاکنون، طرح ها و برنامه های پرهزینه ای از سوی آمریکایی ها برای تسلط بر خاورمیانه به مرحله اجرا درآمد.

خاورمیانه بزرگ و خاورمیانه جدید عناوین طرح های آمریکا برای تحقق هدف مذکور بود.

لشکرکشی به منطقه غرب آسیا با پوشش مبارزه با تروریسم و اشغال دو کشور افغانستان و عراق، جنگ های رژیم صهیونیستی علیه حزب الله لبنان و گروه های مقاومت فلسطینی در غزه، به راه انداختن جنگ های نیابتی از طریق ایجاد داعش و دیگر گروه های تروریستی، مجموعه اقدامات آمریکا برای پیاده سازی طرح خاورمیانه جدید بود.

اما برخلاف تصور و برآوردهای آمریکا، تمامی این طرح ها در منطقه با شکست روبه رو شد.

ترامپ رییس جمهور کنونی آمریکا، در دوران رقابت های انتخاباتی، رقم هزینه های جنگی آمریکا در منطقه را شش تریلیون دلار اعلام کرد.

وی تصریح کرد ایالات متحده شش تریلیون دلار برای جنگ های خاورمیانه هزینه کرده و هیچ نتیجه ای نگرفته، در حالی که با این پول می شد دو بار آمریکا را ساخت.

به یقین کسانی که در آمریکا، به چنین هزینه ای برای جنگ در خاورمیانه رضایت دادند، می دانستند که تسلط بر خاورمیانه به عنوان شرط لازم برای تسلط بر جهان، چه فواید بلندمدتی را می تواند برای ایالات متحده به دنبال داشته باشد.

اکنون آمریکا با پرداخت چنین هزینه هایی و تحمل خسارات انسانی در جنگ های عراق و افغانستان، دچار شکست راهبردی شده است.

افزون بر شکست های خود آمریکا، متحدین آمریکا در منطقه (رژیم صهیونیستی و حکومت های قبیله ای مانند آل سعود)، دچار تنگناهای راهبردی و موقعیت های متزلزل شده اند؛ موضوعی که برای آمریکایی ها تحمل ناپذیر شده و آنان را، به شدت عصبانی و مستأصل کرده است.

شکست سیاست های خاورمیانه ای آمریکا پس از دادن این همه هزینه و خسارت، یعنی شکست سیاست های قرن بیست ویکمی آمریکایی ها، که با هدف سلطه بر جهان تحت عنوان نظم نوین جهانی طراحی کرده بودند.

2ـ سپاه عامل اصلی شکست طرح های آمریکا در منطقه عصبانیت آمریکایی ها از سپاه، یک دلیل اصلی دارد و آن اینکه، آنان سپاه را عامل اصلی شکست های آمریکا در منطقه غرب آسیا و به ویژه در عراق، سوریه و لبنان می دانند.

از نظر آمریکایی ها، فرماندهی محور مقاومت در منطقه با جمهوری اسلامی ایران است و سپاه پاسداران در منطقه با کمک متحدین جمهوری اسلامی، تمامی طرح های آمریکا را با شکست و ناکامی مواجه کرده است.

آمریکایی ها تمامی شکست ها، ناکامی ها و خسارت های بزرگ خود در منطقه را، از چشم سپاه می بینند.

اوباما رییس جمهور سابق آمریکا، تصریح کرد که ایالات متحده حدود دو هزار میلیارد دلار در عراق هزینه کرد؛ لکن اکنون عراق تحت نفوذ جمهوری اسلامی ایران است.

اکنون نفوذ راهبردی جمهوری اسلامی در عراق، سوریه، لبنان، سرزمین های اشغالی و کشورهای دیگری چون یمن، به دغدغه اصلی آمریکایی ها تبدیل شده است.

آمریکایی ها معتقدند تثبیت نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه، پایان بخش حضور غرب و به خصوص آمریکا در خاورمیانه خواهد بود.

غربی ها و به ویژه آمریکایی ها، سپاه را عامل اصلی موقعیت بخشی به ایران در منطقه می دانند.

3ـ سپاه عامل اصلی نظم دهی به منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) در حالی که آمریکایی ها تصور می کردند با شکل دهی به نظم و ترتیبات منطقه خاورمیانه در قالب خاورمیانه بزرگ یا خاورمیانه جدید و با صرف هزینه های بسیار برای این مقصود ده ها سال بر این منطقه راهبردی از جهان تسلط خواهند داشت و از طریق سلطه بر این منطقه؛ جهان را مدیریت می کنند، اما سپاه را در موقعیت نظم دهی به خاورمیانه مشاهده می کنند! آمریکایی ها از طریق پیاده سازی طرح خاورمیانه بزرگ یا خاورمیانه جدید، به دنبال مهار، تضعیف و ساقط کردن جمهوری اسلامی ایران بودند؛ اما نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه سپاه پاسداران ضمن حفظ انقلاب و جمهوری اسلامی، ایران را در یک موقعیت برتر منطقه ای قرار داده است.

آمریکایی ها معتقدند جمهوری اسلامی ایران، سیاست های منطقه ای خود را از طریق سپاه پیش می برد، به طوری که شورای روابط خارجی آمریکا چندی پیش در یک گزارش تحلیلی در این باره نوشت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در صدر خبرهای چند سال گذشته بوده است.

آنها در زمان های مختلف در جایگاه مهم ترین نیروی نظامی در خاورمیانه و کارآفرینان اقتصادی در اقتصاد ایران از سوی رسانه های خارجی و داخلی معرفی شده اند و به مثابه یک نیروی ایدئولوژیک وفادار، مهم ترین نیرو برای حفظ نظام جمهوری اسلامی تلقی می شوند.

در کنار همه این توصیفات، نیروی قدس سپاه نقش برجسته ای در سیاست ایران و نظم خاورمیانه ایفا می کند.

از نظر آمریکایی ها، تنها نیروی قدرتمندی که می تواند در خاورمیانه آنان را از پای درآورد، سپاه است؛ موضوعی که در گزارش تحلیلی شورای روابط خارجی آمریکا به آن چنین اشاره شده است: سپاه پاسداران در خط مقدم مقابله با آمریکا در منطقه قرار دارد و معتقد است که ایالات متحده قدرتی بی رمق و از پا درآمده در خاورمیانه است.

آنها پس از دستگیری ملوانان آمریکایی در خلیج فارس در ژانویه، جشن گرفتند و دریادار علی فدوی به آمریکایی ها هشدار داد که سپاه از قدرت و توانایی لازم برای مقابله با آمریکا برخوردار است.

ب ـ آمریکا و رؤیای مقابله با سپاه آمریکایی ها به دنبال شکست طرح های شان در منطقه راهبردی غرب آسیا، به دنبال انتقام گیری از سپاه به عنوان عامل اصلی شکست های آمریکا هستند.

دشمنی آمریکایی ها با سپاه، به اصل دشمنی آنان با انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی برمی گردد.

غربی ها و در رأس آنها کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، سیاست شکست انقلاب را در پیش گرفتند؛ اما شکست و ناکامی غربی ها در این سیاست، آنان را متوجه نقش کلیدی سپاه در جمهوری اسلامی و پاسداری از انقلاب اسلامی کرد.

در برخی اظهانظرات غربی ها از سپاه به ستون فقرات نظام سیاسی ایران یاد شده است.

بر مبنای چنین تحلیلی، از نظر آمریکایی ها انقلاب اسلامی پایان نمی پذیرد و جمهوری اسلامی فرونمی ریزد، مگر اینکه، سپاه از میان برود یا توانش گرفته و دست بسته شود.

طی یک دهه گذشته، رسانه های غربی عملیات روانی سنگینی را علیه سپاه داشته اند.

مبنای رفتاری رسانه های غربی و اقدامات تخریبی آنان و همچنین قرار دادن بخش هایی از سپاه مانند نیروی قدس و برخی از فرماندهان سپاه در لیست تحریم های تروریسم و حقوق بشری آمریکا و اتحادیه اروپا، به نقش آفرینی های سپاه در حفظ انقلاب و جمهوری اسلامی ایران برمی گردد.

کمیته خطر جاری در آمریکا، کمیته ای است که حدود 50 سال پیش جمعی از مدیران مجرب سیا و پنتاگون، استادان مشهور دانشگاه های آمریکا، سناتورها و مؤسسه تحقیقاتی امریکن اینترپرایز آن را تأسیس کردند.

این کمیته در گزارش سال 1384 خود تحت عنوان ایران و آمریکا، رهیافت جدید سه محور اساسی نظریه مهار، مبارزه رسانه ای و نظام مند کردن نافرمانی مدنی را، برای براندازی جمهوری اسلامی ایران، با 15 سرفصل ارائه کرد.

در یکی از این فصول آمده است: باید قدرت سپاه و بسیج را از بین برد.

آمریکایی ها برای رسیدن به این هدف در یک دهه گذشته ، مجموعه ای از اقدامات را انجام داده اند که مواردی از آن عبارت است از: 1ـ تخریب جایگاه و موقعیت سپاه در بین مردم ایران از طریق عملیات روانی و جنگ نرم با بهره از تمام ظرفیت های رسانه ای؛ 2ـ تحریم بخش هایی از سپاه و تعداد زیادی از شرکت های مرتبط با سپاه و همچنین عده ای از فرماندهان سپاه.

3ـ تحریم کل سپاه ناکامی آمریکایی ها در اقدامات پیشین علیه سپاه سبب شد تا آنان برای مهار سپاه و تضعیف آن، تحریم کل سپاه و مجموعه های مرتبط را برخلاف تمامی قواعد و عرف بین الملل، در دستور کار خود قرار دهند.

25 خرداد ماه سال جاری اکثریت سنای آمریکا، به متمم های طرح تحریم های جدید ایران، موسوم به طرح مقابله با اقدامات بی ثبات کننده ایران رأی دادند.

این طرح به دلیل ابعاد و ماهیت، به مادر تحریم ها و سیاه چاله تحریم ها شهرت یافته است.

در این طرح که در نهایت به قانون تبدیل شد و به امضای ترامپ رسید و در آستانه اجرایی شدن قرار دارد؛ تحریم های جدیدی با سرفصل های تحریم های موشکی، تحریم های تروریسم، تحریم های نظامی و تحریم های حقوق بشری وضع شده است.

در این قانون که به قانون تحریمی کاتسا معروف شده، آمده است: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نه تنها نیروی قدس، مسئول اجرای برنامه فعالیت های بی ثبات سازنده، پشتیبانی از اقدامات تروریسم و برنامه موشکی بالستیک ایرانی است.

قانون تحریمی کاتسا، قدرت دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی ایران را که در سطح بازدارندگی قرار دارد نشانه گرفته است.

در این قانون سپاه به دلیل نقش کلیدی و برجسته اش در تولید قدرت ملی و اقتدار نظامی و موقعیت بخشی به ایران در منطقه، در کانون فشارها و تحریم ها قرار گرفته است.

در ادامه به نمونه هایی از اظهارنظرها که دلیل این فشارها می باشد، اشاره می شود: ـ چندی پیش روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت نوشت: وقتی سپاه، موشک های زمین به زمین از این فاصله شلیک می کند، جایگاه یک قدرت بزرگ نظامی در سطح منطقه و حتی در سطح جهان را برای خود به تصویر می کشد.

ـ پنتاگون در گزارش سالیانه خود تصریح کرد: ایران به قدری پیشرفت کرده که می تواند اهدافی در سراسر منطقه و در شرق اروپا هدف قرار بدهد.

ایران افزون بر فناوری های موشکی و راکتی فزاینده اش، در تلاش است میزان کارایی سامانه های موجودش را تقویت کند.

ایران در حال ساخت موشک بالستیک ضد کشتی به نام خلیج فارس است.

وسیله پرتاب فضایی سیمرغ ایران نشان دهنده عزم این کشور برای توسعه فناوری های موشک های بالستیک قاره پیماست.

سناتور باب منندز از اعضای دموکرات سنا که از معدود دموکرات های مخالف برجام است، طراح و ارائه دهنده پیش نویس قانون تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران می باشد.

وی دلیل اصلی از ارائه طرح خود را این گونه توضیح می دهد: آمریکا نباید مقابل اقدامات منطقه ای ایران ساکت بنشیند و به همین علت است که لایحه تشدید تحریم های موشکی و تحریم کل سپاه پاسداران در دستور کار قرار گرفته است.

ایشان در همین باره می گوید: آمریکا نمی تواند اجازه بدهد که رفتار ثبات زدایانه و تهاجمی ایران، مورد اغماض قرار بگیرد، به همین دلیل بود که پیش نویس قانون تحریم های جدید ایران را ارائه دادم.

ج ـ پیامدهای اجرایی شدن قانون کاتسا به یقین اجرایی شدن قانون تحریمی کاتسا از سوی آمریکایی ها، آثار و پیامدهای گوناگونی خواهد داشت.

آمریکایی ها از طریق اعمال این تحریم ها، اهداف چندلایه ای را دنبال می کنند.

اما نقطه هدف در این قانون در خصوص ایران به زعم آمریکایی ها، نابود کردن اقتدار دفاعی جمهوری اسلامی ایران و پایان بخشی به نفوذ راهبردی آن در منطقه راهبردی غرب آسیا است.

آمریکایی ها تصور می کنند از طریق اعمال تحریم های جدید و فشار بر عوامل اصلی تولید قدرت دفاعی جمهوری اسلامی، ایران در نهایت پای میز مذاکره حاضر شده و برجام های منطقه ای و موشکی هم به برجام هسته ای اضافه خواهد شد.

اما به یقین، آنچه در پی اجرایی شدن قانون کاتسا و اعمال تحریم های جدید و معرفی سپاه به عنوان یک سازمان تروریستی پدید خواهد آمد، برخلاف تصورات آمریکایی ها، موارد دیگری است که اهم آن عبارت است از: 1ـ خروج ایران از برجام بی شک اعمال تحریم های جدید، نقض فاحش برجام است.

آمریکایی ها با اعمال قانون کاتسا، تیر خلاص را به پیکر نیمه جان برجام شلیک خواهند کرد.

با پیاده سازی این قانون، شرایط تحریمی به مراتب بدتر از پیش از برجام می تواند شکل بگیرد.

در این صورت، دلیل منطقی برای ماندن ایران در برجام از بین رفته وجود ندارد.

به همین دلیل دکتر ظریف از احتمال خروج ایران از برجام در صورت اعمال تحریم های جدید و عبور آمریکایی ها از برجام سخن گفت.

2ـ هم سنگ شدن ارتش آمریکا با داعش اگر قرار باشد روزی ارتش و نیروهای مسلح یک کشور، یک سازمان تروریستی به ملت های جهان معرفی شود، ارتش آمریکا از هر نظر در اولویت این معرفی قرار دارد.

کیست که نداند در یک دهه گذشته، عمده گروهک های تروریستی را در منطقه غرب آسیا، آمریکایی ها پدید آوردند.

آیا سندی بهتر از سخنان رییس جمهور کنونی آمریکا برای اثبات این ادعا وجود دارد.

آقای ترامپ در دوره رقابت ها انتخاباتی، با صراحت و به تکرار، آمریکا را مؤسس داعش معرفی کرد! او تصریح کرد که در پشت صحنه داعش افرادی چون اوباما و خانم هیلاری کلینتون وجود دارند.

بنابراین، اگر روزی آمریکایی ها بخواهند آن نیروی اصلی ضد تروریسم یعنی سپاه پاسداران را به اتهام حمایت از تروریسم مورد تحریم قرار دهند، بدانند ارتش آنان در جهان و منطقه یک گروه تروریستی معرفی خواهد شد.

سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه بر اساس چنین منطقی، در قبال قانون کاتسا موضعی قاطع اتخاذ کرد و گفت: اگر اخبار حماقت آمریکا مبنی بر در نظر گرفتن سپاه به عنوان گروه تروریستی صحیح باشد، سپاه نیز ارتش آمریکا را در جهان هم سنگ داعش در نظر خواهد گرفت.

فرمانده کل سپاه هفته گذشته، در جلسه شورای راهبردی سپاه با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران اجرای قانون کاتسا را معادل با خروج یک جانبه آمریکا از برجام می داند، یادآور شد: همان طور که در گذشته نیز اعلام کرده ایم، در صورتی که قانون تحریم های جدید آمریکا اجرا شود، این کشور باید پایگاه های منطقه ای خود تا شعاع دو هزار کیلومتری برد موشک های ایران را منتقل کند.

بنابراین آمریکایی ها باید بدانند، این نقشه شیطانی آنان همانند دیگر نقشه های شان در گذشته، موجب تضعیف قدرت آمریکا و تقویت جمهوری اسلامی ایران و قدرت بیشتر سپاه خواهد شد.

سپاه دهه پنجم انقلاب اسلامی، به مراتب قدرتمندتر و با نفوذتر از سپاه کنونی خواهد بود.

حماقت آمریکایی ها در معرفی سپاه به عنوان یک سازمان تروریستی، زمینه ها و بسترهای فعلیت یافتن بیشتر توانایی های سپاه در منطقه را فراهم خواهد کرد؛ توانایی های مردم پایه ای که، منطقه را بر سر آمریکایی ها خراب خواهد کرد.

3ـ وحدت و انسجام داخلی در حمایت از سپاه آمریکایی ها با معرفی سپاه به عنوان یک سازمان تروریستی و اعمال تحریم ها علیه آن، به دنبال تشدید فشارهای اقتصادی بیشتر بر ملت ایران هستند.

تصور آمریکایی ها آن است که این تحریم ها، به مرور زمان پایگاه مردمی سپاه در ایران را تخریب خواهد کرد؛ اما برخلاف تصور آمریکایی ها، این تحریم ها موجب همبستگی بیشتر ایرانیان و افزایش محبوبیت سپاه در کشور و منطقه خواهد شد.

تشییع باشکوه معجزه جاری انقلاب اسلامی، شهید حججی عزیز، نشان داد که پاسداران و سپاه، از چه جایگاهی در میان مردم ایران برخوردارند.

اظهارنظرهای این روزهای مسئولان سیاسی کشور، دورنمای همبستگی ها و حمایت از سپاه را نشان می دهد.

منبع:صبح صادق
کلید واژه ها: آمریکا - سپاه پاسداران انقلاب اسلامی - قانون - آمریکایی ها - سپاه - آمریکایی - سپاه پاسداران - تحریم - دولت آمریکا - بین المللی - جمهوری اسلامی - انقلاب اسلامی - اسلامی - خاورمیانه - جهان - آینده - تروریسم - کارنامه - رهبر - دولت - جمهوری - حقوق - رهبری - ایران - رفتار - کشور - شکست - قوانین - ساختار - مدیریت

آخرین اخبار سرویس:
همه چیز درباره راه های باطل شدن وکالت

مردم ایران در عزای دخت نبی مکرم اسلام سوگواری کردند

احتمال سقوط هواپیما در قله بیژن / اگر شرایط جوی مناسب باشد تا فردا ظهر خبرهایی می رسد

کولبران مرزداران بدون مرز هستند

پیام تسلیت مشترک نماینده ولی فقیه در استان و استاندار اردبیل

مراسم نکوداشت آیت‎الله فاضل لنکرانی برگزار می شود

یادواره شهدای شهرستان نهاوند

رشد و توسعه کشور در گرو وفاق ملی

نشست هم اندیشی فرمانده سپاه بهار با فرماندهان حوزه های مقاومت خواهران

شناسایی پنجمین کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کرمانشاه

حضور 400 گردشگر از سراسر کشور در اماکن تاریخی استان+تصایر

ابیاتی به ماسبت شهادت حضرت زهرا(س) با اشک دو دیده غسل دادم بدنت/ اما به سرت هر آنچه آمد دیدم

امام جمعه موقت اهواز:جلوگیری از انتقال آب تنها راه مقابله با ریزگردهاست

اعزام تکاوران به مناطق سخت گذر ارتفاعات دنا

دیدار وزرای خارجه اسپانیا و هلند با شمخانی

درخواست نماینده سروستان از رییس مجلس برای بررسی استیضاح وزرای راه و رفاه

نفس دعای مرحوم مظاهری، جوانان را منقلب و هدایت می کرد

ترجمه قرآن «الهی قمشه ای» مجدداً آماده چاپ شد/ ترجمه «استاد انصاریان» همچنان در صدر

نخبگان و دانشجویان مهم ترین سرمایه های انسانی برای توسعه پایدار

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی حوادث خیابان پاسداران

نیروی مظلوم انتظامی

روایت سردار کوثری از ناآرامی منطقه پاسداران: 2 بار با دراویش صحبت کردیم اما گوش نکردند

استخدام مهماندار خانم و آقا در اصفهان

استخدام کارگر ساده جهت مبل سازی در محدوده کوهسار

استخدام کارشناس ارشد حسابداری جهت یک واحد تولیدی در بویین زهرا

استخدام برنام نویس IOS در شرکت داده پردازی نیک آسا

استخدام رویه کوب مبل در استان اصفهان

استخدام کارگر نیمه ماهر MDF در محدوده گوهردشت کرج

استخدام درب و پنجره ساز ماهر در خراسان رضوی

استخدام کارگر جهت یک واحد صنعتی در تاکستان

جهانگردان تایوانی به حرم امیر المؤمنین (علیه السلام) مشرف شدند+تصاویر

مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با حضور علما و مردم نجف برگزار شد+ تصاویر

استخدام صندوقدار خانم در محدوده خمینی شهر

سمنوپزان

آغاز دوازدهمین روز بررسی بودجه 97 در مجلس

استخدام کارمند خانم آشنا به امور حسابداری و اداری در یک شرکت معتبر

حضرت فاطمه (س) الگوی بشریت در همه دوران هاست

وزیران امور خارجه هلند و اسپانیا با شمخانی دیدار می کنند

بزرگان سادات: به نام قوم دیگر شناس نامه نمی گیریم

علت پیشرفت ژاپن و کره جنوبی از دید سردار نقدی

آغاز دوازدهمین روز بررسی بودجه 97

مونسان : سازمان میراث فرهنگی در بالا بردن شفافیت اداری با الکترونیکی کردن فرآیندها پیشگام خواهد بود

هواپیما ها اینطوری چک می شن!/کاریکاتور

آغاز دوازدهمین روز بررسی بودجه 97 در مجلس

جایگاه میرزای اصفهانی در دانش اصول

مدیر کل مشاوره آموزش و پرورش خبر داد: برگزاری 6 میلیون و 600 هزار نفر ساعت آموزش ضمن خدمت فرهنگیان در سال 96

واشنگتن: آمریکا به دعوت بغداد در عراق حضور نظامی دارد

مهلت ارسال آثار به همایش ملی امام سجاد(ع) تا پایان اسفند تمدید شد

با گذشت 100 روز از زلزله کرمانشاه 2000 مستأجر هنوز کانکس ندارند

اگر می خواهید خداوند رسوایتان نکند، ازاین رفتار دوری کنید

بررسی بودجه سال 97 در شورای نگهبان آغاز شد

پیکر 30 نفر از جانباختگان سانحه هواپیمایی تهران-یاسوج شناسایی شد

سهولت دسترسی به قرص برنج و افزایش خودکشی ها/ عرضه قرص باید محدود شود

یافتن و انتقال پیکر جانباختگان اولویت اصلی است/ جستجوی جعبه سیاه هواپیما ادامه دارد

دولت آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی حوادث خیابان پاسداران

انتقال اجساد مسافران هواپیمای تهران- یاسوج با هفت بالگرد

حوزه از فقدان مطالعات راهبردی رنج می برد/نگاه تحول خواهانه فرصت طلایی برای حوزه ایجاد می کند

مردم از تردد در منطقه سقوط هواپیما خودداری کنند/ آماده باش پزشکی قانون برای تشخیص هویت اجساد حادثه هواپیما

ولایتمداری و جهاد فی سبیل الله رمز نهادینه شدن خطبه معارفی فدکیه در جامعه است

وزیر از مردم عذرخواهی و کنار برود/استیضاح وزیر راه و تعاون در دستور کار قرار دارد

در آستانه شب شاعر ایرج قنبری هم قبله و هم قبیله شاعران انقلاب است

وزیر راه و شهرسازی باید عواقب امور را بسنجد و پاسخگو باشد

مردمسالاری، حاکمیت مردم و حکومت قانون

هفدهمین جلسه بررسی لایحه بودجه 97 در مجلس آغاز شد

جلسه غیر علنی مجلس برای بررسی حوادث خیابان پاسداران

اعزام 30 مبلغ در فاطمیه دوم به شهرستان سربیشه

مراسم تشییع نمادین حضرت زهرا(س) در شهرری

ترویج فعالیت های قرآنی، راه حل مقابله با افراط گرایی در تاجیکستان

تکاوران ارتش در سرمای 30 درجه شب سختی را سپری کردند/ رصد منطقه توسط فرمانده هوانیروز؛ امکان هلی برن نیرو وجود ندارد/ انتقال و شناسایی اجساد؛ 2 اولویت

مراسم سوگواری شهادت حضرت فاطمه(س) در زابل به روایت تصویر

امام جمعه موقت اهواز:جلوگیری از انتقال آب تنها راه مقابله با ریزگردهاست

شرایط نامساعد جوی مانع پرواز 4 بالگرد به محل سانحه هوایی شد

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی حوادث خیابان پاسداران

ضربه به اعتماد مردم

روزنامه جمهوری اسلامی: متهمان ردیف اول سقوط هواپیما

از سوی هیات رییسه اعلام شد اسامی تاخیرکنندگان آغاز جلسه علنی امروز مجلس

شهدا محور و مظهر حقیقی وحدت ملت ایران هستند

نگاه منطقه ای مدیران مانع توزیع عدالت در کشور است

بررسی فیلم مرگ سیدامامی در جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت ملی

حاجی دلیگانی در تشریح جزییات نشست غیرعلنی امروز مجلس مطرح کرد تاکید رؤسای کمیسیون امنیت و شوراها بر نقش آمریکا در ناآرامی های روزهای گذشته در تهران

بهرامی خبر داد دستور ویژه وزیر علوم برای راهیان نور دانشگاهیان/ غیبت نخوردن دانشجویان حاضر در سفر

دوم اسفند | پیشخوان روزنامه های صبح ایران

چگونه می توان از منازعات سیاسی گره گشایی کرد؟

فیلم/ گریه مجری زن بخاطر کشته شدن اقوامش در سانحه هوایی و مظلومیت حضرت زهرا سلام الله علیها

آغاز نشست علنی امروز مجلس با 76 صندلی خالی در صحن

دستگاه های اطلاعاتی باید پاسخگوی تساهل در برابر اغتشاشات دراویش باشند

فردا مجلس جلسه علنی خواهد داشت

اجتماع بزرگ عزاداران فاطمی

آشوبگران خیابان پاسداران از حلم نظام سوءاستفاده کرده اند

مراسم عزاداری شام شهادت حضرت زهرا (عکس)

آغاز بررسی بودجه 97 در شورای نگهبان

دستگاه های قضایی و امنیتی در پرونده سیدامامی قصور داشتند/ حضور در فلان مهمانی و پوشیدن شکل خاصی از لباس مدرک جاسوسی نیست

برگزاری مراسم عزاداری سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) در جمهوری آذربایجان

وزیران خارجه هلند و اسپانیا با شمخانی دیدار می کنند

تقدیر رییس مجلس از قاری نوجوان

ادامه بررسی بخش هزینه ای بودجه 97 در هفدهمین جلسه رسیدگی به لایحه

تکاوران ارتش در سرمای 30 درجه شب سختی را سپری کردند/ رصد منطقه در ساعت 7 صبح امروز توسط فرمانده هوانیروز/ امکان هلی برن نیرو وجود ندارد/ انتقال و شناسایی اجساد؛ 2 اولویت ارتش

برگزاری «خطبه خوانی فدکیه» برای دهمین سال متوالی در کاشان

تبدیل مجلس خبرگان به مجلس نخبگان رفراندوم نمی خواهد

چرایی تحریم ها و تهدیدات آمریکا علیه سپاه

چرایی تحریم ها و تهدیدات آمریکا علیه سپاه