مطالب مرتبط:
قرآن نجات بخش فرد اعدامی از چوبه دار شد
قرآن نجات بخش فرد اعدامی از چوبه دار شد
تحویل یک عقاب جنگلی مصدوم به اداره حفاظت محیط زیست آستارا
پلمب باغ وحش امامزاده داود در دستور کار مسئولان محیط زیست تهران
رییس کمیسیون محیط زیست شورای شهر در گفت وگو با فارس: دپوی زباله در جنوب شهر/جمع آوری زباله در برخی نقاط تهران روزی 3 بار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 مهر 1396 ساعت 16:322017-10-18اجتماعي

مالیات های سبز نجات بخش محیط زیست


امروزه اغلب شهرها به ویژه شهرهای بزرگ، در حوزه مولفه های زیستی با آلودگیهای متعددی روبرو هستندتا جایی که کنترل این آلودگی ها یکی از اولویتهای مهم دربرنامه ریزی شهری مطرح شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازفانوس"، امروزه اغلب شهرها به ویژه شهرهای بزرگ، در حوزه مولفه های زیستی با مسائل متعددی نظیر آلودگی های هوا، آب، خاک و صوت رو به رو هستند، تا جایی که کنترل این آلودگی ها،به عنوان یکی از اولویت های مهم در برنامه ریزی شهری،به ویژه در کشورهای توسعه یافته مطرح شده است.

این کشورها،ابزارهایی را برای دستیابی به هدف فوق به کاربرده اند که در میان آن ها، مالیات های سبز در سطح وسیع و با هدف کاهش آلودگی و حفاظت منابع طبیعی و در کنار آن به عنوان یک منبع درآمدی پایدار، مورد استفاده قرارگرفته است.

مالیات های محیط زیستی، بر این نظر استوارند،که هر کس به نسبت سهمی که در آلوده سازی محیط دارد، باید مالیات پرداخت کند، یعنی هزینه صرف شده، در کاهش خسارات ناشی از آلودگی را متحمل شود.

ایده مالیات سبز اولین بار توسط یک اقتصاددان انگلیسی، به نام پیگو در سال 1920 مطرح شد و این گونه جریمه ها را به نام مالیات های پیگو می شناسند.

هدف استفاده از این مالیات ها، کاهش استفاده از منابع فسیلی ناپایدار و روی آوردن به استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی و انرژی های پاک است.

از دیگر اهداف این مالیات ها می توان به کاهش تولید مواد آلاینده طبیعت همچون زباله ها و پساب ها اشاره نمود.

این مالیات ها به طور گسترده در اروپا و جاهای دیگر در طی بیش از 20 سال گذشته معرفی شده است.

نوعی از مالیات که در صورت اجرا در کشور ما می تواند نجات بخش محیط زیست باشد، اما این مالیات ها چه مزیت هایی می توانند داشته باشند؟ مزیت های اجرای مالیات های سبز: کاهش هزینه های خارجی مفهوم "هزینه خارجی" در اقتصاد، هزینه هایی هستند که در نتیجه انجام یک فعالیت و یا استفاده از محصولی خاص به دوش جامعه تحمیل می شوند، بدون اینکه عامل ایجاد کننده هزینه، ملزم به پرداخت آن باشد.

به عنوان مثال، آلودگی هوای محیط، به میزانی که منجر به وقوع برخی بیماری های تنفسی شود، یک هزینه جانبی را به دوش افراد جامعه تحمیل می نماید،بدون اینکه شخص و یا اشخاص آلوده کننده مسئولیتی در برابر پرداخت آن داشته باشد.

آلوده کننده، به شکل ارادی محیط را آلوده می کند، در حالی که افراد جامعه به شکل غیر ارادی، مجبور به تحمل شرایط و پرداخت هزینه خسارت های ناشی از آلودگی هستند.

اخیرا مطالعات زیادی در ارتباط با هزینه های جانبی انجام گرفته است و مدارک معتبری مبتنی بر تاثیر مستقیم آلودگی های ناشی از فعالیت های مختلف، مانند انتشار دود اتومبیل ها و کارخانه ها، مصرف دخانیات در مکان های عمومی،ورود فاضلاب و شیرابه های پسماند به آب های آشامیدنی و بوهای نامطبوع اطراف مکان های دفن زباله، بر سلامتی افراد و همینطور ارزش مناطق مسکونی اطراف به دست آمده است.

مالیات سبز مانعی در برابر ایجاد آلودگی و باعث افزایش رفاه اجتماعی است.

2- کنترل عوامل گرمایش جهانی و تغییر اقلیم امروزه گرم شدن زمین، تغییر اقلیم و پیامدهای ناشی از آن به طور گسترده در سطح جهانی مورد توجه قرار گرفته است.

یکی از نگرانی های عمده محیط زیستی به ویژه در دستیابی به توسعه پایدار، انتشار گازهای گلخانه ای در بیوسفر هستند، که به عنوان عامل اصلی تغییر اقلیم محسوب می شود.

تغییرات اقلیم اثراتی همچون زیر آب شدن یخ های قطبی، بالا آمدن سطح آب دریاها و ازبین رفتن تالاب ها، شدت یافتن فصل ها، سردتر شدن زمستان ها و گرم و خشک تر شدن تابستان ها، تغییر میزان و زمان وقوع بارش در مناطق مختلف و در نتیجه تاثیر بر فرسایش و رطوبت خاک و به طور خاص غیر قابل پیش بینی شدن اقلیم که خسارات جبران ناپذیر و شدیدی را به بخش کشاورزی و شیلات وارد می نمایدرا به همراه دارد.

هر گاز گلخانه ای عمر جوی و اثرات مخصوص به خود را دارد.

به منظور محاسبه این تفاوت ها، شاخص پتانسیل گرمایش جهانی[1] (GWP) تعریف شده است که در آن هر گاز گلخانه ای به معادل co2 آن تبدیل شده است.

به طور مثال، طبق جدول فوق اثر گرمایشی یک کیلوگرم گاز متان در محدوده زمانی 100 سال، 21 برابر یک کیلوگرم دی اکسید کربن در همین مدت زمانی است.

مقدار کربن سوخت ها، نقش مهمی در برآورد انتشار گازهای گلخانه ای و اثرات مستقیم آن ها در گرمایش زمین دارد، به همین دلیل، قوانین زیادی در ارتباط با مالیات بر کربن، در کشورهای مختلف به تصویب رسیده و اجرایی شده است.

3- اثر درآمدی در بین انواع منابع درآمدی، مالیات همواره به عنوان منبعی دائمی و قابل پیش بینی، مورد توجه دولتمردان بوده است.

مالیات سبز هم از این جهت حائز اهمیت است.

مالیات سبز به دو صورت غیر مستقیم و مستقیم اعمال می شود.

مالیات مستقیمبر انواع نهاده های تولیدی و کالاهای مصرفی، که استفاده از آن ها به نوعی با آسیب محیط زیستی همراه است، وضع می شود؛ از جمله مالیات بر مواد سوختی، مالیات بر انواع کود شیمیایی، روغن ها، حشره کش ها، فرآورده های نفتی و پلاستیک ها و مالیات غیر مستقیم،مالیاتی است که بر مبنای سنجش میزان انتشار آلودگی تعیین می شود.

اخذ مالیات مستقیم نسبت به مالیات های غیر مستقیم(که نیاز به سنجش میزان انتشار دارند) آسانتر و کاربردی تر است.

اصلاح قوانین و تصویب قوانین سبز با جدی شدن مباحث مربوط به محیط زیست مانند گرم شدن زمین، دولت ها در سراسر جهان در حال تصویب قوانین با محوریت انگیزه های مالیاتی، برای برانگیختن رشد صنعت انرژی های تجدیدپذیر و تشویق شرکت ها برای پیاده سازی شیوه های کسب و کار سبز، مانند بازیافت، کاهش مصرف انرژی و استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست هستند.

قوانین و مقررات باید به عنوان ابزاری در اختیار دولت بخشی از وظیفه حفاظت از محیط زیست را بر عهده بگیرد.

به عنوان مثال بر اساس قوانین و مقررات مصوب در برخی از کشورهای در حال توسعه همچون هند، بوتان و بنگلادش ضوابطی اجرا شده است، که بر اساس آن استفاده از کیسه های پلاستیکی ممنوع شده است.

کنگره آمریکا در سال 2009، پس از سقوط مالی 92 میلیارد دلار از مجموع 787 میلیارد دلار اعتبار مالی بازسازی اقتصادی را به سرمایه گذاری در بخش انرژی های تجدیدپذیر اختصاص داد.

مالیات پیگویی در کشورهای مختلف مالیات پیگویی، که در ادبیات محیط زیست به مالیات سبز معروف است، در کشورهای مختلف به صورت های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد.

در کشورهای توسعه یافته مالیات ها را در سه دسته طبقه بندی می کنند: مالیات بر برق و انرژی، مالیات بر دفع زباله و مالیات بر حمل و نقل.

مالیات بر انرژی برخی از کشورهای جهان با هدف کاهش مصرف انرژی هایی که حجم بالایی کربن منتشر می نمایند، بر مصرف انرژی و برق مالیات وضع کرده اند.

در برخی از کشورها مانند سوئد و فنلاند برای استفاده از انرژی هایی که از منابع پایدار حاصل می شوند یارانه یا معافیت مالیاتی اعطاء می گردد.

چین، بر مصرف انرژی مالیات وضع کرده است و به شرکت هایی که مصرف انرژی خود را کاهش دهند و یا از منابع انرژی پایدار استفاده کنند، تخفیفات مالیات بر درآمد شرکت اعطاء می کند.

آمریکا، برای گسترش استفاده از انرژی باد، خورشیدی، زیست توده و تکنولوژی بر پایه انرژی های تجدیدپذیر، اعتبار مالیاتی اعطا نموده است.

ژاپن، عوارض کالاها و خدماتی که از طریق کاهش مصرف انرژیمنجر به ذخیره انرژی می شوند را حذف کرده است.

کانادا،در برخی از ایالت های این کشور مانند بریتیش کلمبیا، بر روی تمام کسب و کارها و اشخاصی که سوخت های فسیلی را برای تولید گرما و انرژی خریداری یا مصرف می کنند، مالیات کربن وضع می شود.

مالیات بر دفع زباله و مواد زائد برخی از کشورها بر دفع زباله، به ویژه آن هایی که به محیط زیست آسیب می رسانند مالیات وضع می کنند.

سوئد،بر زباله های تجاری و خانگی مالیات وضع نموده و این امر موجب کاهش میزان زباله های وارد شده به طبیعت و افزایش بازیافت شده است.

فنلاند، به صورت مستمر مالیات بر ظروف نوشابه را گسترش داده است (قوطی های فلزی و بازیافتی) و متقابلا ظروف قابل بازیافت را از مالیات معاف نموده است، که این امر موجب کاهش زباله های غیر قابل بازیافت شده است.

کانادا،کسب و کارهایی که تولیدات آلاینده را به بازار مصرف عرضه می کنند، مشمول مالیات کرده است.

درآمد حاصل از این مالیات در ایالت های مختلف سالانه بیش از 100 میلیون دلار کانادا می باشد و سبب گردیده تا بنگاه ها دائما در جستجوی راهی برای کاهش آثار منفی خود در محیط زیست و به تبع آن کاهش مالیات سبز در فرآیند تولید خود باشند.

وضع مالیات بر مواد دفعی نسبت به مالیات بر مصرف انرژی در کاهش استفاده از محصولات مضرو مخرب محیط زیست موثرتر می باشد.

مالیات بر حمل و نقل کشورهای آلمان و فنلاند،مثال های خوبی از کشورهایی هستند که مستقیما بر سطح انتشار آلودگی خودروها مالیات وضع کرده اند.

کشور دانمارکیکی از کشورهای پیشرو و موفق در اعمال مالیات محیط زیستی است.

در سال 2007 درآمد حاصل از انواع مالیات سبز در دانمارک حدود 11 میلیارد یورو بوده که حدود 4.

5 درصد تولید ناخالص ملی را تشکیل داده است که در نتیجه آن شرکت ها و مصرف کنندگان در دانمارک توجه بسیاری به محیط زیست معطوف داشته اند.

جمع بندی آلودگی هوا، آلودگی صوتی، تراکم، کمبود آب سالم و انرژی می تواند تهدیدی جدی برای سلامت و رفاه اجتماعی باشد.

مقدار بالای مصرف انرژی و همچنین وضعیت نگران کننده محیط زیست در ایران، موید آن است که اعمال و اجرای سیاست های محیط زیستی در کشور برای توسعه پایدار الزامی است.

در این راستا مالیات سبز راهی موثر برای دستیابی به اهداف و سیاست ‎های توسعه پایدار محسوب می گردد.

اگر مالیات های محیطزیستی که نوعی سیاست های تنبیهی هستند، با سیاست های تشویقی محیط سیاستی مانند پرداخت های انتقالی یا معافیت های مالیاتی همراه باشند، آثار این سیاست ها دو چندان خواهد شد.

منبع: مهر انتهای پیام/
کلید واژه ها: مالیات - آلودگی - هزینه - محیط زیست - محیط - برنامه ریزی - زیست - کاهش - آلوده - جامعه - برنامه - هایی - کشور - منابع طبیعی - انرژی - کاهش هزینه - اقتصاددان - نجات - آلاینده - بیماری - محصولی - شرایط - طبیعی - تولید - توسعه - اولین - اروپا - طبیعت - جریمه - زباله

آخرین اخبار سرویس:
افت شدید دما در راه است/کرمانشاه 9 درجه سردتر می شود

دانش آموزان روزانه بیش از 2 دوساعت در فضای مجازی می چرخند

تعویض پرچم گنبد امام رضا(ع) +عکس

مرحله دوم طرح نشاط اجتماعی در استان بوشهر برگزار می شود

فراخوان عکاسی از موقوفات تهران

آزمون وکالت برای داوطلبان کانون کرمانشاه برگزار نمی شود

بارش شدید باران و احتمال آبگرفتگی در 17 استان کشور

بارش باران در کهگیلویه و بویراحمد

احتمال سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها

جذب 714 دانشجوی فرهنگیان به عنوان معلم

استقبال شبکه استانی دنا از تولید برنامه های آموزشی

مدیرکل هواشناسی فارس: تشدید بارش و سیل در استان دور از انتظارنیست

افت شدید دما در راه کشور/ کرمانشاه 9 درجه سردتر می شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم: باید برنامه ریزی راهبردی برای توسعه پایدار قم ارائه شود

کاهش 5 درجه ای دمای هوای تهران در 48 ساعت آینده

رشد شاخص های سوادآموزی یکی از اولویت های کاری آموزش و پرورش کردستان است

دمای هوا در همدان 8 درجه کاهش پیدا می کند

آبگرفتگی معابر بوشهر در نخستین روز آخرین ماه پاییز

واگذاری 29 روستای آسیب دیده کرمانشاه برای بازسازی به استان همدان

واگذاری 29 روستای آسیب دیده کرمانشاه برای بازسازی

افت شدید دما در راه است/کرمانشاه 9 درجه سردتر می شود

پرداخت 5 میلیون ریال به فرهنگیان سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی و قصر شیرین

بارش شدید باران و احتمال آبگرفتگی در 17 استان کشور

کاهش دما در کدام استانها اتفاق می افتد + جزییات

رتبه دوم خراسان رضوی از نظر مناسب سازی معابر و اماکن عمومی در کشور

تنظیم سند سلامت اجتماعی در دستور کار سازمان بهزیستی

کاهش دما در کدام استانها اتفاق می افتد + جزییات

بسته شدن محور گنجنامه به تویسرکان

اعزام نخستین گروه راهیان نوردانش آموزی آمل به مناطق دوران دفاع مقدس

آتش سوزی در منطقه حفاظت شده لوه گلستان همچنان ادامه دارد

شناسایی 40 هزار معلول در استان هرمزگان

ارائه خدمات امدادی به 150 هزار زائر پیاده در خراسان رضوی

آموزش های پیش از ازدواج در البرز اجباری و رایگان است

بارش باران همراه با آذرخش در خوزستان

تعطیلی نوبت عصر مدارس ایذه

اطلاعیه سازمان سنجش درباره آزمون پروانه کارآموزی وکالت کانون های وکلا برای داوطلبان کانون کرمانشاه

آسیب اجتماعی جلوتر از چرخه پیشگیری در حال شیوع است

اعلام آمادگی واحدهای عملیاتی آبفا اهواز برای رسیدگی به معضلات احتمالی پس از بارندگی

واژه های تخصصی آموزش و پرورش/64 ورود به مدرسه نیازمند چه شرایطی است؟

آتش سوزی در منطقه حفاظت شده لوه گلستان همچنان ادامه دارد

همایش پیشگیری اعتیاد و آسیب های اجتماعی سیریک

نیاز52 درصدی کلاس های مدارس فاروج به مقاوم سازی

ترافیک روزانه درخیابانهای فرهنگ وقارن ساری ومشکلات ناخواسته برای مردم

پرچم سبز رضوی بر فراز گنبد منور امام رضا(ع) برافراشته شد

اختصاص سهمیه ویژه به کارگیری معلم در2 شهرستان خراسان شمالی پیگیری شود

اولین ترمز بر آلاینده ترین وسیله نقلیه تهران/قانون در برابر موتور

معلولیت های مادرزادی شایع ترین معلولیت در خراسان رضوی

تکمیل خط 6 مترو در گرو تعامل با ضوابط میراث فرهنگی

فعالیت 11 مهد قرآنی زیر نظر ناحیه مقاومت بسیج سبزوار

منع ساخت وساز در حریم گسل های تهران قانونی شد

مردم از سفرهای غیرضروری به مناطق کوهستانی مازندران خودداری کنند

تشکیل جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوا در هفته آینده

پیشرفت 65 درصدی طرح مرمت معابر بزرگراهی پایتخت

هشدار وقوع سیل و آب گرفتگی معابر در فارس

تجلیل از نفرات برتر چهلمین دوره مسابقات قرآن کریم استان اردبیل 

ثبت مکانیزه تخلف موتورسیکلت ها از امروز کلید خورد

ارسال خانه اسکیمویی از قزوین برای اسکان موقت زلزله زدگان

برگزاری تور گردشگری سیاه در مناطق زلزله زده ممنوع است

ساخت کاتالیزها با روش الکتروشیمی برای کاهش آلودگی هوا

تردد در گردنه مایین بلاغ و محور ایرانخواه در تکاب با زنجیر چرخ امکان پذیر است

اولویت برنامه های شهرداری ابهر از نگاه شهردار

درخشش تیم دانش آموزی البرز در مسابقات ابداعات و اختراعات کرواسی

تالابی برای ایجاد منطقه حفاظت شده در فریدونکنار وجود ندارد

گردشگرپذیر بودن بابلسر مهمترین مولفه این شهرستان

بارش باران همراه با شادی مردم درعین حال آبگرفتگی معابر و کندی رفت و آمد

هوای مناطق زلزله زده سرد می شود

بارش باران شادی مردم و در عین حال آبگرفتگی معابر و کندی رفت و آمد

نگاهی به ابرچالش های محیط زیستی قم

عبدآباد تربت حیدریه، روستای بدون دخانیات

مدیرکل آموزش و پرورش کرمانشاه اعلام کرد پرداخت 5 میلیون ریال به فرهنگیان سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی و قصر شیرین

بزرگترین شهری که دسترسی جاده ای ندارد +عکس

پیش بینی اولین بارش برف پاییزی در مناطق شهری استان اردبیل از امشب

آغاز فعالیت مدارس مناطق زلزله زده از شنبه

نوسازی 7000 تاکسی فرسوده پایتخت اولویت شهرداری

سیلاب شدید در "جده" قربانی گرفت

راه اندازی مجتمع های چند منظوره در روستاههای استان تهران

هشدار مدیریت بحران هرمزگان درباره شرایط جوی چند روز آینده

دومین روز بارش رحمت الهی در لرستان

خسارت زلزله به 86 مدرسه در استان ایلام

سیلاب شدید در "جده" قربانی گرفت

نیازمند نیروهای متخصص در مقطع ابتدایی و پیش دبستانی هستیم

نشست هم اندیشی دانش آموزان کارآفرین استان با استاندار خراسان شمالی

بازگشت هوای سالم به پایتخت

همایش یاوران وقف در بجنورد

تعویض پرچم گنبد حرم مطهر رضوی

پرچم سبز بر فراز گنبد رضوی به اهتزاز در آمد

منع ساخت وساز در حریم گسل های تهران قانونی شد

منع ساخت وساز در حریم گسل های تهران قانونی شد

امداد رسانی به 300 خودرو در ارتفاعات چهارمحال و بختیاری

هوای مناطق زلزله زده سرد می شود

درخواست برای ارسال کانکس به مناطق زلزله زده

واگذاری طرح شیوع شناسی آسیب های اجتماعی به جهاددانشگاهی لرستان

کارگاه آموزشی «مهارت های آموزشی کودکان کنجکاو از نظر دینی» برگزار شد

اقدام شهرداری برای ساماندهی کارتن خواب ها در فصل سرما

میزان معلولیت در خراسان رضوی 10درصد از میانگین کشوری بالاتر است

19 درصد آلودگی شهر تهران ناشی از موتورسیکلت های کاربراتوری است

یک روز بارانی پاییز در باغ ارم شیراز

طراوت باران

استقبال گسترده دانش آموزان از خیمه معرفت مزار مقدس شیخان

به دنبال توسعه و حفاظت قلعه چارک هستیم

هوای مناطق زلزله زده سرد می شود

باد و باران؛مشکلات تازه زلزله زدگان

فضای سبز عمودی روی ساختمان های منطقه 7 احداث می شود

رخت سپید بر تن سپیدان در قاب دوربین

پیش بینی کاهش ده درجه ای دمای هوای خراسان شمالی

دانش آموزان روزانه بیش از دوساعت در فضای مجازی می چرخند

تصاویر/ اعزام مدیران حوزه خراسان جنوبی به اردوی جهادی

مداخله آموزش و پرورش در پیشگیری از اعتیاد

انجام این کارها در تحکیم پایه های ازدواج و رابطه تان مفید است!

غفلت از علوم اجتماعی و مسائل فرهنگی، نقص برنامه های مقابله با آلودگی هوا است

نوسازی 7000 تاکسی فرسوده پایتخت اولویت شهرداری

نگاهی به طرح ساماندهی موتورسواران پایتخت

بارش نخستین برف پاییزی در کوهرنگ + فیلم

اقلام 72 ساعته در مناطق زلزله زده توزیع می شود

اولین شهر دنیا کجاست؟ + عکس

قطع برق شهروندان یاسوجی در روزهای سرد و بارانی

هشتمین ماه سال، نفس پایتخت نشینان را گرفت/آبان 93 ، پاک ترین آبان طی 3 سال اخیر + نمودار

هوای برخی استان ها 12 درجه سرد می شود

درخواست رییس مدیریت بحران برای ارسال کانکس به مناطق زلزله زده

باران به داد خوزستانی ها رسید

آتش سوزی گسترده در پارک ملی گلستان

درخواست رییس مدیریت بحران کشور برای ارسال کانکس به مناطق زلزله زده

موج باران و سیلاب پروازهای بوشهر را دچار اختلال کرد

تا اربعین سال آینده مسیر ایلام تا مهران بزرگراه می شود

کاهش 12 درجه ای دما در برخی نقاط کشور

رانندگان در این گردنه مجبور به استفاده از زنجیر چرخ شدند

بارش باران در مناطق زلزله زده شدت گرفت

پیام تبریک فرمانده ناجا در پی شکست داعش

سهم 20 درصدی خودروهای فرسوده در آلودگی هوای کشور

کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران هفته آینده تشکیل جلسه می دهد

از تحصیل بازماندگی محصول فقر و بیکاری

آسمان تهران بارانی می شود!

کردستان روزهای سردی پیش رو دارد

کاسبی در سوله های زلزله

نادیده گرفتن علوم اجتماعی و مسائل فرهنگی نقص برنامه های مقابله با آلودگی هوا است

سدهای کرمانشاه در زلزله آسیب جدی ندیده اند

مراغه-آبگرفتگی معابر در پی بارش باران

چادرهای زلزله زدگان زیر بارش باران

غفلت از علوم اجتماعی و مسائل فرهنگی، نقص برنامه های مقابله با آلودگی هوا است

ممنوعیت شکار پرندگان تا اطلاع ثانوی

30 کانکس درسی به مناطق زلزله زده اعزام می شود

کاهش 5 درجه ای دمای هوای تهران در 48 ساعت آینده

آتش گرفتن مجری معروف در برنامه زنده

کردستان روزهای سردی پیش رو دارد

بارش نخستین باران پاییزی در کیش

اعزام یک هزار و 500زائر اولی به مشهد مقدس

تصویری زیبا از نماز وحدت در مناطق زلزله زده

3مدرسه صبح رویش تا پایان سال در تهران راه اندازی می شود

آب شرب مناطق زلزله زده استان کرمانشاه کاملا سالم است

متولدین آذر رایگان عضو کتابخانه می شوند

ارسال 30 کانکس درس به مناطق زلزله زده کرمانشاه

تشدید بارش در کرمانشاه / کاهش 12 درجه ای دما در برخی نقاط کشور

کاهش 12 درجه ای دما در برخی نقاط کشور

افتتاح مراکز عرضه ی محصولات فرهنگی هنری کانون در 4 شهر خوزستان

هوای تهران سالم شد

باران - ترانه پاییزی

هشدار درباره افزایش بارش ها تا عصرفردا

اتمام پروژه روانسازی ترافیک خیابان سعدی

صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت از امروز

مدیر روابط عمومی محیط زیست استان تهران: آلودگی هوا و تغییرات اقلیمی در کانون توجه شهروندان تهرانی/ کارگروه کاهش آلودگی هوا هفته آینده تشکیل می شود

ثبت نام آزمون دکتری آغاز شد

برگزاری جشنواره فراگیری نخستین واژه (آب) در شهر اراک

محدودیت های ترافیکی محور چالوس اعلام شد

طارمی در اردوی دانش آموزی

کانون کارآفرینان دانش آموزی در خراسان شمالی راه اندازی می شود

موسسات کنکور دبستان ها را هم به بازی گرفته اند

حکیم زاده به ادغام دو معاونت در وزارت آموزش و پرورش واکنش نشان داد

هوای تهران سالم شد

کاهش 5 درجه ای دمای هوای تهران در 48 ساعت آینده

هشدار درباره افزایش بارش ها طی عصر امروز تا عصرفردا

بارش تگرگ و آبگرفتگی معابر در پلدشت

آلودگی هوا و تغییرات اقلیمی در کانون توجه شهروندان تهرانی

آبگرفتگی خیابان های بوشهر پس از بارش باران

کاهش 5 درجه ای دمای هوای تهران در 48 ساعت آینده

جاده های کرمانشاه لغزنده است/ سفر غیر ضرور ی ممنوع است

فارس گزارش می دهد معلم ایثارگری که دانش آموزانش را ایثارگر کرده است

اعزام یک هزار و 500 زائر اولی به مشهد مقدس

گزارشی ازبارش های 48 ساعت اخیر درمناطق زلزله زده/ دالاهو درصدر بارش ها

برخورد عجیب یک شرکت هواپیمایی با بیمار ویلچرنشین!

فعالیت موکب های 20 استان در مناطق زلزله زده

کاهش 5 درجه ای دمای هوای تهران در 48 ساعت آینده

شهرداری نوسازی 7000 تاکسی فرسوده پایتخت را در اولویت قرار می دهد

بارش باران پاییزی در 15 استان کشور

نوسازی 7000 تاکسی فرسوده پایتخت اولویت شهرداری

اعزام 12 قصه گو به مدارس تبریز

نوسازی 7000 تاکسی فرسوده پایتخت اولویت شهرداری

دبی؛ شهر تفریح در آب و هیجان در صحرا

ارسال 30 کانکس درس به مناطق زلزله زده کرمانشاه

آغاز هجدهمین دوره اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات از اول بهمن

فرماندار کهگیلویه: گرایش دانش آموزان به مواد مخدر تهدید جدی برای جامعه است

توزیع 35 هزار کارت سفیران سلامت در بین دانش آموزان استان اردبیل

جلوه گری پاییز در روستای شابیر کازرون

باران مدارس خارگ را هم تعطیل کرد

انباشت 25 سانتی متری برف در گردنه های کوهرنگ

نوسازی 7000 تاکسی فرسوده پایتخت اولویت شهرداری

دانش آموزان روزانه بیش از 2 دوساعت در فضای مجازی می چرخند

همه راه های ارتباطی استان بوشهر باز است

وقوع 20 حادثه واژگونی در بارندگی های دیروز خوزستان / تاراز برفی است

باران و برف 6 استان کشور را فرا گرفت

وداع با پیکر مطهر شهید «حسین رفیعی راد» در معراج الشهدای تهران

مالیات های سبز نجات بخش محیط زیست

مالیات های سبز نجات بخش محیط زیست