مطالب مرتبط:
قرآن نجات بخش فرد اعدامی از چوبه دار شد
قرآن نجات بخش فرد اعدامی از چوبه دار شد
تحویل یک عقاب جنگلی مصدوم به اداره حفاظت محیط زیست آستارا
پلمب باغ وحش امامزاده داود در دستور کار مسئولان محیط زیست تهران
رییس کمیسیون محیط زیست شورای شهر در گفت وگو با فارس: دپوی زباله در جنوب شهر/جمع آوری زباله در برخی نقاط تهران روزی 3 بار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 مهر 1396 ساعت 16:322017-10-18اجتماعي

مالیات های سبز نجات بخش محیط زیست


امروزه اغلب شهرها به ویژه شهرهای بزرگ، در حوزه مولفه های زیستی با آلودگیهای متعددی روبرو هستندتا جایی که کنترل این آلودگی ها یکی از اولویتهای مهم دربرنامه ریزی شهری مطرح شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازفانوس"، امروزه اغلب شهرها به ویژه شهرهای بزرگ، در حوزه مولفه های زیستی با مسائل متعددی نظیر آلودگی های هوا، آب، خاک و صوت رو به رو هستند، تا جایی که کنترل این آلودگی ها،به عنوان یکی از اولویت های مهم در برنامه ریزی شهری،به ویژه در کشورهای توسعه یافته مطرح شده است.

این کشورها،ابزارهایی را برای دستیابی به هدف فوق به کاربرده اند که در میان آن ها، مالیات های سبز در سطح وسیع و با هدف کاهش آلودگی و حفاظت منابع طبیعی و در کنار آن به عنوان یک منبع درآمدی پایدار، مورد استفاده قرارگرفته است.

مالیات های محیط زیستی، بر این نظر استوارند،که هر کس به نسبت سهمی که در آلوده سازی محیط دارد، باید مالیات پرداخت کند، یعنی هزینه صرف شده، در کاهش خسارات ناشی از آلودگی را متحمل شود.

ایده مالیات سبز اولین بار توسط یک اقتصاددان انگلیسی، به نام پیگو در سال 1920 مطرح شد و این گونه جریمه ها را به نام مالیات های پیگو می شناسند.

هدف استفاده از این مالیات ها، کاهش استفاده از منابع فسیلی ناپایدار و روی آوردن به استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی و انرژی های پاک است.

از دیگر اهداف این مالیات ها می توان به کاهش تولید مواد آلاینده طبیعت همچون زباله ها و پساب ها اشاره نمود.

این مالیات ها به طور گسترده در اروپا و جاهای دیگر در طی بیش از 20 سال گذشته معرفی شده است.

نوعی از مالیات که در صورت اجرا در کشور ما می تواند نجات بخش محیط زیست باشد، اما این مالیات ها چه مزیت هایی می توانند داشته باشند؟ مزیت های اجرای مالیات های سبز: کاهش هزینه های خارجی مفهوم "هزینه خارجی" در اقتصاد، هزینه هایی هستند که در نتیجه انجام یک فعالیت و یا استفاده از محصولی خاص به دوش جامعه تحمیل می شوند، بدون اینکه عامل ایجاد کننده هزینه، ملزم به پرداخت آن باشد.

به عنوان مثال، آلودگی هوای محیط، به میزانی که منجر به وقوع برخی بیماری های تنفسی شود، یک هزینه جانبی را به دوش افراد جامعه تحمیل می نماید،بدون اینکه شخص و یا اشخاص آلوده کننده مسئولیتی در برابر پرداخت آن داشته باشد.

آلوده کننده، به شکل ارادی محیط را آلوده می کند، در حالی که افراد جامعه به شکل غیر ارادی، مجبور به تحمل شرایط و پرداخت هزینه خسارت های ناشی از آلودگی هستند.

اخیرا مطالعات زیادی در ارتباط با هزینه های جانبی انجام گرفته است و مدارک معتبری مبتنی بر تاثیر مستقیم آلودگی های ناشی از فعالیت های مختلف، مانند انتشار دود اتومبیل ها و کارخانه ها، مصرف دخانیات در مکان های عمومی،ورود فاضلاب و شیرابه های پسماند به آب های آشامیدنی و بوهای نامطبوع اطراف مکان های دفن زباله، بر سلامتی افراد و همینطور ارزش مناطق مسکونی اطراف به دست آمده است.

مالیات سبز مانعی در برابر ایجاد آلودگی و باعث افزایش رفاه اجتماعی است.

2- کنترل عوامل گرمایش جهانی و تغییر اقلیم امروزه گرم شدن زمین، تغییر اقلیم و پیامدهای ناشی از آن به طور گسترده در سطح جهانی مورد توجه قرار گرفته است.

یکی از نگرانی های عمده محیط زیستی به ویژه در دستیابی به توسعه پایدار، انتشار گازهای گلخانه ای در بیوسفر هستند، که به عنوان عامل اصلی تغییر اقلیم محسوب می شود.

تغییرات اقلیم اثراتی همچون زیر آب شدن یخ های قطبی، بالا آمدن سطح آب دریاها و ازبین رفتن تالاب ها، شدت یافتن فصل ها، سردتر شدن زمستان ها و گرم و خشک تر شدن تابستان ها، تغییر میزان و زمان وقوع بارش در مناطق مختلف و در نتیجه تاثیر بر فرسایش و رطوبت خاک و به طور خاص غیر قابل پیش بینی شدن اقلیم که خسارات جبران ناپذیر و شدیدی را به بخش کشاورزی و شیلات وارد می نمایدرا به همراه دارد.

هر گاز گلخانه ای عمر جوی و اثرات مخصوص به خود را دارد.

به منظور محاسبه این تفاوت ها، شاخص پتانسیل گرمایش جهانی[1] (GWP) تعریف شده است که در آن هر گاز گلخانه ای به معادل co2 آن تبدیل شده است.

به طور مثال، طبق جدول فوق اثر گرمایشی یک کیلوگرم گاز متان در محدوده زمانی 100 سال، 21 برابر یک کیلوگرم دی اکسید کربن در همین مدت زمانی است.

مقدار کربن سوخت ها، نقش مهمی در برآورد انتشار گازهای گلخانه ای و اثرات مستقیم آن ها در گرمایش زمین دارد، به همین دلیل، قوانین زیادی در ارتباط با مالیات بر کربن، در کشورهای مختلف به تصویب رسیده و اجرایی شده است.

3- اثر درآمدی در بین انواع منابع درآمدی، مالیات همواره به عنوان منبعی دائمی و قابل پیش بینی، مورد توجه دولتمردان بوده است.

مالیات سبز هم از این جهت حائز اهمیت است.

مالیات سبز به دو صورت غیر مستقیم و مستقیم اعمال می شود.

مالیات مستقیمبر انواع نهاده های تولیدی و کالاهای مصرفی، که استفاده از آن ها به نوعی با آسیب محیط زیستی همراه است، وضع می شود؛ از جمله مالیات بر مواد سوختی، مالیات بر انواع کود شیمیایی، روغن ها، حشره کش ها، فرآورده های نفتی و پلاستیک ها و مالیات غیر مستقیم،مالیاتی است که بر مبنای سنجش میزان انتشار آلودگی تعیین می شود.

اخذ مالیات مستقیم نسبت به مالیات های غیر مستقیم(که نیاز به سنجش میزان انتشار دارند) آسانتر و کاربردی تر است.

اصلاح قوانین و تصویب قوانین سبز با جدی شدن مباحث مربوط به محیط زیست مانند گرم شدن زمین، دولت ها در سراسر جهان در حال تصویب قوانین با محوریت انگیزه های مالیاتی، برای برانگیختن رشد صنعت انرژی های تجدیدپذیر و تشویق شرکت ها برای پیاده سازی شیوه های کسب و کار سبز، مانند بازیافت، کاهش مصرف انرژی و استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست هستند.

قوانین و مقررات باید به عنوان ابزاری در اختیار دولت بخشی از وظیفه حفاظت از محیط زیست را بر عهده بگیرد.

به عنوان مثال بر اساس قوانین و مقررات مصوب در برخی از کشورهای در حال توسعه همچون هند، بوتان و بنگلادش ضوابطی اجرا شده است، که بر اساس آن استفاده از کیسه های پلاستیکی ممنوع شده است.

کنگره آمریکا در سال 2009، پس از سقوط مالی 92 میلیارد دلار از مجموع 787 میلیارد دلار اعتبار مالی بازسازی اقتصادی را به سرمایه گذاری در بخش انرژی های تجدیدپذیر اختصاص داد.

مالیات پیگویی در کشورهای مختلف مالیات پیگویی، که در ادبیات محیط زیست به مالیات سبز معروف است، در کشورهای مختلف به صورت های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد.

در کشورهای توسعه یافته مالیات ها را در سه دسته طبقه بندی می کنند: مالیات بر برق و انرژی، مالیات بر دفع زباله و مالیات بر حمل و نقل.

مالیات بر انرژی برخی از کشورهای جهان با هدف کاهش مصرف انرژی هایی که حجم بالایی کربن منتشر می نمایند، بر مصرف انرژی و برق مالیات وضع کرده اند.

در برخی از کشورها مانند سوئد و فنلاند برای استفاده از انرژی هایی که از منابع پایدار حاصل می شوند یارانه یا معافیت مالیاتی اعطاء می گردد.

چین، بر مصرف انرژی مالیات وضع کرده است و به شرکت هایی که مصرف انرژی خود را کاهش دهند و یا از منابع انرژی پایدار استفاده کنند، تخفیفات مالیات بر درآمد شرکت اعطاء می کند.

آمریکا، برای گسترش استفاده از انرژی باد، خورشیدی، زیست توده و تکنولوژی بر پایه انرژی های تجدیدپذیر، اعتبار مالیاتی اعطا نموده است.

ژاپن، عوارض کالاها و خدماتی که از طریق کاهش مصرف انرژیمنجر به ذخیره انرژی می شوند را حذف کرده است.

کانادا،در برخی از ایالت های این کشور مانند بریتیش کلمبیا، بر روی تمام کسب و کارها و اشخاصی که سوخت های فسیلی را برای تولید گرما و انرژی خریداری یا مصرف می کنند، مالیات کربن وضع می شود.

مالیات بر دفع زباله و مواد زائد برخی از کشورها بر دفع زباله، به ویژه آن هایی که به محیط زیست آسیب می رسانند مالیات وضع می کنند.

سوئد،بر زباله های تجاری و خانگی مالیات وضع نموده و این امر موجب کاهش میزان زباله های وارد شده به طبیعت و افزایش بازیافت شده است.

فنلاند، به صورت مستمر مالیات بر ظروف نوشابه را گسترش داده است (قوطی های فلزی و بازیافتی) و متقابلا ظروف قابل بازیافت را از مالیات معاف نموده است، که این امر موجب کاهش زباله های غیر قابل بازیافت شده است.

کانادا،کسب و کارهایی که تولیدات آلاینده را به بازار مصرف عرضه می کنند، مشمول مالیات کرده است.

درآمد حاصل از این مالیات در ایالت های مختلف سالانه بیش از 100 میلیون دلار کانادا می باشد و سبب گردیده تا بنگاه ها دائما در جستجوی راهی برای کاهش آثار منفی خود در محیط زیست و به تبع آن کاهش مالیات سبز در فرآیند تولید خود باشند.

وضع مالیات بر مواد دفعی نسبت به مالیات بر مصرف انرژی در کاهش استفاده از محصولات مضرو مخرب محیط زیست موثرتر می باشد.

مالیات بر حمل و نقل کشورهای آلمان و فنلاند،مثال های خوبی از کشورهایی هستند که مستقیما بر سطح انتشار آلودگی خودروها مالیات وضع کرده اند.

کشور دانمارکیکی از کشورهای پیشرو و موفق در اعمال مالیات محیط زیستی است.

در سال 2007 درآمد حاصل از انواع مالیات سبز در دانمارک حدود 11 میلیارد یورو بوده که حدود 4.

5 درصد تولید ناخالص ملی را تشکیل داده است که در نتیجه آن شرکت ها و مصرف کنندگان در دانمارک توجه بسیاری به محیط زیست معطوف داشته اند.

جمع بندی آلودگی هوا، آلودگی صوتی، تراکم، کمبود آب سالم و انرژی می تواند تهدیدی جدی برای سلامت و رفاه اجتماعی باشد.

مقدار بالای مصرف انرژی و همچنین وضعیت نگران کننده محیط زیست در ایران، موید آن است که اعمال و اجرای سیاست های محیط زیستی در کشور برای توسعه پایدار الزامی است.

در این راستا مالیات سبز راهی موثر برای دستیابی به اهداف و سیاست ‎های توسعه پایدار محسوب می گردد.

اگر مالیات های محیطزیستی که نوعی سیاست های تنبیهی هستند، با سیاست های تشویقی محیط سیاستی مانند پرداخت های انتقالی یا معافیت های مالیاتی همراه باشند، آثار این سیاست ها دو چندان خواهد شد.

منبع: مهر انتهای پیام/
کلید واژه ها: مالیات - آلودگی - هزینه - محیط زیست - محیط - برنامه ریزی - زیست - کاهش - آلوده - جامعه - برنامه - هایی - کشور - منابع طبیعی - انرژی - کاهش هزینه - اقتصاددان - نجات - آلاینده - بیماری - محصولی - شرایط - طبیعی - تولید - توسعه - اولین - اروپا - طبیعت - جریمه - زباله

آخرین اخبار سرویس:
ورود سامانه بارشی جدید به کشور از فردا

مرغ ارزان شد،نرخ هر کیلو مرغ 7600 تومان/برف و باران ایران را فرا می گیرد/جدیدترین جزییات بررسی سانحه سانچی

چگونه از ترافیک لذت ببریم؟!

ورود سامانه بارشی جدید از فردا به کشور

از شیوع بیماری دیفتری در یمن تا آب گرفتگی معابر بغداد

درخواست سازمان انتقال خون از اهداکنندگان

دورهمی معلمان قدیم در دشتستان

آخرین وضعیت منطقه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج

آموزش در کنار توانمندسازی، هدف کالج زبان های خارجی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی است

احداث بیش از 6 هزار متر مربع باغ بام در مشهد

بهره مندی شهرستان های فارس از باران رحمت الهی

صدای پای باران در رودخانه خشک شیراز + عکس

گستردگی تنوع در آموزش های جهاددانشگاهی خراسان جنوبی

احداث بیش از 6 هزار متر مربع باغ بام در مشهد

سامانه بارشی جدیدی فردا وارد کشور می شود

سامانه بارشی جدیدی فردا وارد کشور می شود

رییس مرکز اطلاع رسانی آموزش و پرورش: آزمون ها بچه ها را به یک محیط ایزوله می کشاند

سامانه بارشی جدیدی فردا وارد کشور می شود/7 اسفند 96

اجرای طرح ترافیک جدید به 97 نمی رسد

فیلم/ خاطرات دلخراش رزمنده دفاع مقدس از دوران اسارتش

درخواست ورود واژه های فرهنگستان به کتب درسی و کنکور

اعزام 40 کاروان به عتبات عالیات در نوروز

ورود سامانه بارشی جدید از بعداظهر فردا به آسمان لرستان+ فیلم

آغاز شیوه های جدیدی نورپردازی در هندیجان

تخفیف 90 درصدی به خبرنگاران در طرح ترافیک جدید رأی آورد

بارش های اخیر نوید بخش بهاری سرسبز وخرم +گزارش

پیشنهاد تفویض اختیار به معلمان و مدیران برای تغییر ساعات درسی

استخدام نماینده علمی و ویزیتور در شرکت آرایشی بهداشتی در تبریز

هوای پاک در مشهد با آغاز بارش های اسفند ماه

آمار نهایی ثبت نام در کنکور ارشد

زمان ثبت نام قطعی در کاروان های عتبات نوروزی اعلام شد

آخرین وضعیت منطقه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج

آخرین وضعیت منطقه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج

حل مشکل سربازی نخبگان ICT برای بازگشت به کشور

برف و باران ایران را فرا می گیرد

نگهداری اصولی لباس ها با چند ترفند ساده

بارش سنگین برف در محورهای هراز و فیروزکوه

تمام اسب های وحشیِ جهان منقرض شده اند

ایجاد پرونده الکترونیکی مشاوره برای دانش آموزان از سال 97

پیک نوروزی و تمرین های درسی در نوروز ممنوع شد

سوادآموزان بجنوردی آموزش رایانه می بینند

هوای تهران «پاک» شد

تخفیف 90 درصدی به خبرنگاران در طرح ترافیک

تالاب قره قشلاق بناب قرنطینه شد

روزهای پایانی سال همراه با بارندگی و مه غلیظ خواهد بود

گلستان پذیرای بیش از 78 هزار مسافر نوروزی در طول شبانه روز خواهد بود

زیباسازی و آمادگی دستگاه ها برای اسکان و پذیرایی از مسافران نوروزی + فیلم

مسیر زاهدان - بم بازگشایی شد

رقابت 29 هزار 348 نفر از استان اصفهان در آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن

تصویر سازی منظومه حیدربابا در تبریز

برگزاری طرح گردشگری دانش آموزی در سی سخت

30 کوهنورد آماده انتقال اجساد سانحه هوایی یاسوج

ملکشاهی به استقبال نوروز می رود

مسیر زاهدان - بم بازگشایی شد

بارش رحمت الهی در شهرستان های خراسان رضوی

آخرین وضعیت منطقه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج

320 اتاق برای اسکان فرهنگیان در گچساران تجهیز شد

برف و باران ایران را فرا می گیرد

سوالات ضمن خدمت مدیریت فعالیت های اردوهای دانش اموزی(ویژه فرهنگیان)

سیلاب در محور مواصلاتی دهلران به اندیمشک+عکس

مدیرکل امور مدارس شاهد وزارت آموزش و پرورش مطرح کرد لزوم نظام مند شدن فعالیت مدارس شاهد کشور

بیشترین میزان بارش استان در لنده

هشدارهواشناسی درباره کولاک برف و کاهش دید درچهارمحال و بختیاری

محیط زیست مازندران بساط بازار فروش پرندگان را در فریدونکنار جمع کرد

فعلا امکان عملیات در منطقه سقوط هواپیما تهران-یاسوج وجود ندارد

آماده سازی 30 هزار پارکینگ برای زائران نوروزی مشهد

توضیحات محسنی اژ ه ای درباره اطلاعیه ناجا در مورد مجازات معترضان به حجاب

زیبا سازی وآمادگی دستگاهها برای اسکان وپذیرایی از مسافران نوروزی +فیلم

سند تحول مبتنی بر رویکرد تربیتی و دستیابی به حیات طیبه است

تردد کامیون های موادسوختی و شیمیایی در پلدختر ممنوع

وضعیت جعبه سیاه هواپیما همچنان نامعلوم!

هشدار به گیلانی ها؛ مشاهده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کیاشهر

تهیه بسته فرهنگی تحصیلی و شغلی ویژه دانش آموزان

آخرین وضعیت منطقه سقوط هواپیما تهران-یاسوج

تجهیز کارگاههای اتومکانیک فنی و حرفه ای خراسان رضوی به 19 دستگاه خودرو

آخرین وضعیت منطقه سقوط هواپیما تهران-یاسوج

نتایج مسابقات قرآن دانش آموزان پسر در قطب 1 خوزستان اعلام شد

خروج دانش آموزان با کامیون از مدرسه در زرین دشت فارس! +عکس

برگزاری آزمون سلامت روان ویژه دانش آموزان پایه هفتم و هشتم

برف و باران؛ مهمان ایران می شود

ساکنان کوی قدس زاهدان در ترس و دلهره از سقوط درختان گز و کاج

تجهیز 145 کلاس برای اسکان گردشگران نوروز 97 در هندیجان

امداد رسانی به سرنشینان 40 خودرو و اسکان 25 نفر در راهدارخانه های خوزستان

بارش باران در سبزوار، فردا

با همکاری باشگاه خبری توانا صورت گرفت برگزاری جشنواره دانش آموزی هم آموزی خبر

آموزش اسلحه شناسی دانش آموزی در لوداب

برگزاری دوره های توانمندسازی تربیت اسلامی ویژه معلمان و مدیران مدارس

یک تیم ارزیاب به منطقه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج اعزام می شود

ثبت 10 اثر تاریخی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی کشور

حضور زنان قاجار در فشن شوی گوچی + عکس ها

ثبت نام قطعی در کاروان های عتبات نوروزی از فردا آغاز می شود

مستمری بگیران صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر 350 هزار تومان عیدی گرفتند

تمدید دوباره جشنواره ملی گل و گیاه بابل تا هفتم اسفند

طراحی "طرح تشکیل تیم های مداخله در درمان و فوریت های اجتماعی" در مدارس

چگونه از ترافیک لذت ببریم؟!

آغاز هفته آگاهی از مغز در کشور؛ قضیه از چه قرار است؟

وضعیت جعبه سیاه همچنان نامعلوم!

ورود وکلا به دادگستری بدون بازرسی بدنی

بارش باران در استان کرمان

بارندگی شدید باعث آبگرفتگی و قطع برق برخی شهرهای جنوب خوزستان شد

مالیات های سبز نجات بخش محیط زیست

مالیات های سبز نجات بخش محیط زیست