مطالب مرتبط:
چرا شهیدحججی تبدیل به پدیده شد؟/حماسه ای که باطن جامعه راظاهر کرد
چرا شهیدحججی تبدیل به پدیده شد؟
چرا شهیدحججی تبدیل به پدیده شد؟
تحلیل فنی / چرا این تیم نوجوانان این قدر خوب است!
تأملی در باب غیاب عرصه «سیاستگذاری» در جامعه/ چرا «تحمل دیگری» پرسش رییس جمهوری شد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 مهر 1396 ساعت 16:112017-10-18سياسي

کچویان تحلیل کرد چرا شهیدحججی تبدیل به پدیده شد؟/ حماسه ای که باطن جامعه را ظاهرکرد


استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران واکنش جامعه به شهادت شخص گمنامی چون حججی را متفاوت از واکنش هایی چون تشییع خواننده ها دانست وگفت: شهادت حججی باعث شد جنگ روانی دشمن علیه مدافعین حرم خنثی شود.

- چرا شهیدحججی تبدیل به پدیده شد؟/ حماسه ای که باطن جامعه را ظاهرکرد استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران واکنش جامعه به شهادت شخص گمنامی چون حججی را متفاوت از واکنش هایی چون تشییع خواننده ها دانست وگفت: شهادت حججی باعث شد جنگ روانی دشمن علیه مدافعین حرم خنثی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس" به نقل از مهر، اسارت و سپس شهادت شهیدحججی انعکاس گسترده ای در بین مردم داشت و جامعه را به شدت متاثر کرد.

گروه های مختلف اجتماعی نسبت به این واقعه واکنش نشان دادند اما محافل آکادمیک و علمی کشور که پیش از این در مورد اتفاقات مشابه با گستره و اثرگذاری بسیار محدود تر به طور مکرر به برگزاری همایش ها و جلسات تحلیل و بررسی پرداخته بودند در مورد پدیده شهید حججی همچنان سکوت کرده اند که البته شاید با بازگشایی دانشگاه ها در سال تحصیلی جدید و برگزاری جلساتی در تحلیل این موضوع این خلا جبران شود.

برای بررسی ظهور پدیده شهید حججی و واکاوی سکوت جامعه شناسان که برخی از آن با عنوان بُهت جامعه شناسی در مواجهه با پدیده حججی یاد کرده بودند به سراغ اساتید دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران رفتیم و تحلیل آنها را در این مورد جویا شدیم.

گفتگوی ما با غلامرضا جمشیدیها و احمد نادری در این موضوع پیشتر منتشر شده است.

در بخش سوم این گفتگوها مشروح مصاحبه ما با حسین کچویان، استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد تحلیل پدیده شهید حججی و آثار آن بر هویت یابی مجدد جامعه را خواهید خواند.

کچویان معتقد است شهادت مظلومانه شهید حججی، جنگ روانی دشمن علیه مدافعین حرم را خنثی کرد و باعث شد برخی کج فهمی ها نسبت به مواضع ایران در قبال سوریه اصلاح شود.

وی واکنش جامعه به شهادت شخص گمنامی چون حججی را متفاوت از واکنش هایی چون تشییع خواننده ها و افراد مشهور تلقی می کند و می گوید: واکنش مردم به شهادت حججی ضمن اینکه منعکس کننده ارزش های مشترک و وحدت بخش باطن جامعه است، هویت ساز نیز هست و همزمان هویت و عناصر هویتی اسلامی ایرانی را نیز تعمیق می بخشد.

*برخی معتقدند که ماجرای شهادت شهید حججی و فضایی که در جامعه ایجاد کرد و در نهایت به تشییع با شکوه ایشان در چند شهر بزرگ ایران انجامید، در قامت یک پدیده اجتماعی قابل توجه و بررسی است.

نظر حضرتعالی به عنوان یک جامعه شناس در این مورد چیست؟ با توجه به سوال شما اولاً باید این نکته را روشن ساخت که چرا این موضوع مصداق پدیده است.

برای این منظور و بدون اینکه بخواهیم وارد بحث های فنی در این زمینه شویم، تمرکز بحث را باید در وجوهی بگذاریم که این موضوع را از مقولات مشابه آن متمایز کرده است.

به عبارت بهتر شهادت شهید حججی اگر پدیده باشد، به اعتبار تمایزاتی است که این شهادت، با موارد مشابه، یعنی دیگر شهدای مدافع حرم نشان داده است.

از آنجایی که موضوع مورد بحث یعنی شهدای مدافع حرم با مسئله شهادت سر و کار دارد، نمی توان گفت که جامعه با این شهدا برخوردی منفی داشته است، اما در بهترین حالت می توان گفت حداقل بعضی نیروها و افراد یا جریان های مسئله دار خصوصاً ضد انقلاب و رسانه های بیگانه بالاخص ضد انقلاب فارسی، این امکان را داشتند که در مورد دیگر شهدای مدافع حرم مسئله سازی کرده و شایعاتی مطرح کنند که شهادت این شهدا و شأن دینی و اجتماعی آنها را زیر سؤال ببرند و در مورد خلوص و ارزش کار آنها شک و تردید ایجاد کنند.

همین نوع برخوردها و رفتارهای منفی منشأ وضع و حالتی در مورد شهدای مدافع حرم شده بود که می توان از آن (در قیاس با شهدای دفاع مقدس) تعبیر به نوعی مظلومیت نمود! در حالی که شأن و ارزش کار شهدای مدافع حرم، با توجه به حساسیت و خطرات دفع تهدیدات تکفیری ها و خصوصاً بر هم زدن نقشه های سلطه طلبانه آمریکا و غرب، اگر نگوییم بیشتر از کار شهدای جنگ تحمیلی باشد، قطعاً کمتر از آن نبود.

درک این نوع تهدیدات و آمادگی برای بذل جان و مال برای مقابله با آن سطح بالایی از آگاهی، تعهد و حساسیت دینی و اجتماعی می خواهد؛ در حالی که در مورد تجاوزات به خاک کشور تقریباً همه مردم کمابیش حساس اند و عِرق وطن دوستی برای حضور در مقابل متجاوز، تقریباً در همه هست و باعث می شود که به راحتی بتوانند آمادگی فداکاری برای دفع آن را داشته باشند.

اما وقتی که کشور ظاهراً به طور مستقیم مورد تجاوز قرار نگرفته، حضور در جبهه هایی بیرون از خاک وطن کار هر کسی نیست.

در هر حال علی رغم ارزشمندی و حساسیت کار شهدای مدافع حرم و اهمیت فداکاری و تعهد آنها در این زمینه، دشمن توانسته بود در جنگ روانی تبلیغی، فضایی منفی حول این شهدا ایجاد کند و مانع از درک درست مردم از ارزش کار اینها و ارزش گذاری درست آن و تلاش برای قدردانی و تقدیر از آنها شود.

اینجاست که شهادت شهید حججی تبدیل به یک پدیده می شود.

برخلاف انتظار به یکباره انگار شهادت این شهید تمام فضای منفی و نتایج جنگ روانی ـ تبلیغی دشمن طی چند سال اخیر را از بین می برد و با از بین بردن موانع روحی ـ روانی و سدهایی که دشمن توانسته بود در ذهن و دل مردم ایجاد کند، دفعتاً گویی مردم به بصیرت تازه ای در این خصوص دست می یابند تا حدی که انگار نوعی شرمندگی از آنچه در گذشته در مورد شهدای مدافع حرم می گفتند، آنها را در مقام جبران خطاها و کم کاری های گذشته در این خصوص قرار می دهد.

آنچه به ویژه شهید حججی را یک پدیده می کند، این است که برخلاف انتظار، کسانی که پیش از این نوعی برخورد منفی با شهدای مدافع حرم داشتند نیز نسبت به شهید حججی حس و برخورد متفاوتی پیدا می کنند تا آنجا که منشأ تصحیح دید آنها در مورد شهدای مدافع حرم می شود.

حتی می توان گفت شهادت شهید حججی توانسته بعضی کج فهمی های ناشی از کار دشمن در زمینه مواضع کشور در قضیه سوریه را نیز اصلاح کند.

در واقع وجهی از پدیده شدن شهادت شهید حججی نیز به این مسئله مرتبط است.

شهادت این شهید به شکل نوعی کاتالیزور عمل کرده و با دگرگونی در وضع روحی و روانی و همچنین تحول در فضای اجتماعی و فرهنگی، خاصیت نوعی تطهیر کنندگی را داشته است و به شکل یک نیروی انقلابی امور را در این خصوص در مسیر درست قرار داده است.

به نظرم می رسد می توان گفت شهادت شهید حججی عملکردی مثل قضیه سینما رکس آبادان داشته است که در زمان خود یک تحول در جهت همراهی با انقلاب در بسیاری از مردم ایجاد کرد.

بسیاری از مردم که تا زمان واقعه سینما رکس آبادان هنوز به انقلاب نپیوسته بودند یا درک درستی از ماهیت رژیم شاه نداشتند و هنوز به ارزش گذاری درست در مورد رژیم و انقلاب نرسیده بودند، با واقعه سینما رکس آبادان متحول شدند و توانستند تکلیف خود را با رژیم شاه و انقلاب روشن کنند.

حال گویی شهادت شهید حججی نیز در زمینه تصحیح مواضع خیلی ها در مورد مسائل سوریه و نقش تکفیریها و صهیونیست ها و غرب به رهبری آمریکا در این کشور، نقشی مشابه داشته است و به حل و فصل ابهامات موجود در مورد عملکرد کشور و نهادهای نظامی مثل سپاه در سوریه منجر شده است.

*با توجه به نکاتی که در تمایزیابی شهادت این شهید بزرگوار به عنوان یک پدیده مطرح کردید، چه آثار و پیامدهای اجتماعی برای آن می توان متصور بود؟ از وجهی انسجام و وحدتی که در کل کشور در این مورد به وجود آمد، در شکل گیری پدیده شهید حججی نقش داشت و اینکه همه اقشار و گروه ها و با هر نگاه سیاسی از شهادت و مظلومیت وی متأثر شدند و در تنفر از تکفیریها و سبعیت جنایتکارانه آنها با هم همصدا شدند، ربط و پیوند این مسئله را به باطن جامعه و نیروهای اصلی هویتی نشان می دهد.

برای درک معنا و مفهوم اجتماعی پدیده شهید حججی باید از همین نقطه شروع کرد.

شکل گیری و ظهور پدیده هایی مثل شهید حججی برای درک نیروهای تعیین کننده جامعه، عناصر اصلی هویتی و آنچه منشأ انسجام و وحدت یا هماهنگی نیروها و جریان های متنوع و بعضاً متفرق جامعه می شود، نقش کلیدی و رمزگشا دارند.

بعضی در این زمینه به مواردی مثل تشییع پاشایی، خواننده پاپ یا تجمع دهه هفتادی ها در مجتمع کوروش به عنوان نمونه های مشابه اشاره می کنند، اما پدیده هایی نظیر پدیده شهید حججی یا تشییع شهدای غواص با مواردی مثل تشییع این خواننده یا آن هنرپیشه یا حتی فلان عالم دینی تفاوت جدی دارد.

نفس ظهور جمعیت های انبوه و بروز حساسیت های عاطفی نسبت به درگذشت یا فقدان یک خواننده، هنرپیشه یا عالم و متفکر، آنها را مشابه با پدیده شهید حججی و تشییع شهدای غواص نمی کند.

به عبارت بهتر حضور جمعیت های انبوه در تشییع افراد مشهور و یا واکنش عاطفی واحساسی نسبت به فقدان اینگونه افراد فی نفسه موجب شکل گیری پدیده خاص اجتماعی نمی شود و در واقع می توان گفت اینجور واکنش ها در این موارد امری عادی است.

اما مواردی مثل شهادت شهید حججی یا تشییع شهدای غواص یا تظاهرات 9 دی سال 88، ویژگی هایی دارد که آنها را متمایز از موارد ظاهراً مشابه دیگر و تبدیل به پدیده اجتماعی می کند.

دقیقاً همین تفاوت هاست که این موارد را بدل به یک پدیده می کند.

*این تفاوتها چیست و چطور علی رغم مشابهت های ظاهری معتقدید که شهادت شهید حججی یا تشییع شهدای غواص با تجمع دهه هفتادی ها و اتفاق پاشایی و حتی تشییع یک عالم دینی متفاوت است؟ ما به طور معمول عکس العمل نسبت به فقدان آدم های مشهور را غیرعادی و امری بی سابقه تلقی نمی کنیم.

اما وقتی نسبت به شهادت شخصی ناشناس و عادی نظیر شهید حججی چنین واکنش گسترده و عاطفی نشان داده می شود، موضوع کاملاً فرق می کند.

در موردی مثل این یا شهدای غواص، با مواردی همچون پاشایی و یا دیگرانی از هنرمندان یا علما روبرو نیستیم.

آنچه مردم از این دو گروه می شناسند و آگاهی دارند از جنس بسیار متمایزی است.

در واقع تا آنجایی که به شخص شهید حججی و دیگر شهدای غواص مربوط می شود، مردم هیچ چیز در مورد شخص وی نمی دانند.

به یک معنا اگر هم چیزی در مورد شخصیت این افراد می دانند، بعد از ظهور پدیده آنهاست.

در مورد شهدای غواص حتی اسم آنها را نیز نمی دانند.

آنچه در این افراد بر خلاف پاشایی یا غیر او برای مردم آشنا و مورد توجه است یک سری ارزشهای دینی و عملکرد و رفتار ارزشی اخلاقی آنها است.

انتخابی که این افراد انجام داده اند، ایثار و فداکاری آنها در بذل جان و پایمردی برای حفظ ارزشهای متعالی، دفع دشمن و مقابله با ظلم، مقولاتی هستند که واکنش مردم و حساسیت آنها را نسبت به شهادت آنها برانگیخته، نه صدای خوب یا بازی آنها در فلان فیلم یا برنامه تلویزیونی و وقت خوشی که مردم با صدا و بازی آنها داشته اند.

در مورد شهید حججی و شهدای غواص اساساً بهره و نفع مردم از صدا و بازی آنها در فیلم و نظایر آنها مطرح نیست.

اینجا پای ارزش هایی در میان است که از اشخاص یا گروه ها یا حتی خاک و نظایر اینها بسیار فراتر می رود.

*منشأ این تفاوت ها از نظر شما چیست؟ اساساً همین تفاوت های ماهوی و جدی است که واکنش مردم نسبت به شهید حججی یا شهدای غواص را متفاوت می کند و به آن معنای خاص اجتماعی و سیاسی می بخشد.

واکنش مردم در این مورد برآمده از حس تعلق آنها نسبت به ارزش هایی است که شهید حججی و شهدای غواص آن را در زندگی و عمل خود منعکس کرده اند.

این واکنش ها مبین ویژگی ها و عناصر هویتی خاص ایرانی مسلمان است.

نمی توانیم تجمع مردم در تشییع پاشایی را هر قدر هم که زیاد باشد و هر قدر هم که بار عاطفی بالایی داشته باشد، به ویژگی های هویتی جامعه مرتبط کنیم.

در مورد شهید حججی یا شهدای غواص آنچه آنها را پدیده اجتماعی می سازد این واقعیت یا حقیقت است که افراد و گروه هایی با خصوصیات اجتماعی و سیاسی متفاوت، حول این افراد جمع شده و واکنش مشابهی نسبت به آنها نشان می دهند.

اما در دیگر موارد، تیپ های اجتماعی و گروه های خاصی که علائق فرهنگی ویژه ای دارند، نسبت به فقدان کسانی که به صدا، بازی یا ویژگی های هنری - شخصیتی آنها علاقه داشته اند، واکنش نشان می دهند.

در این مورد یا موارد مشابه نمی توانیم بگوییم که کل جامعه یا مجموعه ای از افراد با ویژگی های متمایز اجتماعی و از قشرهای مختلف یا علایق سیاسی و فرهنگی گوناگون در واکنش نسبت به موضوع با هم اشتراک و وحدت نظر پیدا کرده اند.

در حالی که شهید حججی و شهدای غواص مظهر ارزش های فرهنگی و ویژگی های متعالی انسانی هستند که به یک جامعه وحدت و انسجام می بخشد.

به یک معنا وقتی جامعه واکنش هایی این گونه یکدست و هماهنگ به شهادت افرادی چون حججی یا شهدای غواص نشان می دهد، در واقع باطن خود را ظاهر کرده و عینیت می بخشند.

در این گونه موارد مشخص می شود که آنچه به طور روزمره در رفتار و ظاهر افراد می بینیم که آنها را از هم متمایز کرده و یا گرایش فرهنگی خاصی را در آنها منعکس می کند، عناصر اصلی هویتی آنها نیست.

اینگونه ویژگی ها نهایتاً سطح دم دستی از ارزش های روزمره در مورد خورد و خوراک، لباس و آرایش آنها را نشان می دهد.

این ویژگی های فرهنگی و آنچه در این سبک های زندگی عُرفی در افراد (خصوصاً در جوانان) به طور معمول و روزمره دیده می شود، سطح ناپایدار و گذرای حیات و شخصیت اجتماعی آنها را می سازد و نه عمق آنها را.

این خصوصیات سطحی و گذرا برعکس ارزشها و خصایص فرهنگی ای که واکنش مردم به شهادت شهید حججی آن را منعکس می سازد، موجب تفرق و تمایز افراد و مردم می شود؛ در حالی که واکنش به شهادت حججی ارزش های مشترک و وحدت بخش مردم را منعکس می کند که موجب هماهنگی و انسجام مردم و واکنش واحد آنها در موقعیت های حساس تاریخی و در برابر تهدیدات علیه جامعه، ارزشها و هویت آن می گردد.

*آیا شهادت شهید حججی و اثرات و واکنش های اجتماعی پس از آن، صرف نظر از انعکاس عناصر هویتی اصلی در جامعه، در هویت یابی مجدد جامعه ایرانی هم موثر است؟ واکنش های عمومی به شهادت حججی یا شهدای غواص غیر از اینکه منعکس کننده ارزش های وحدت بخش و عناصر فرهنگی تعیین کننده هویت اسلامی ایرانی است، کارکرد اجتماعی دیگری نیز دارد.

این واکنش ها از وجه دیگری هویت ساز نیز هست و همزمان هویت و عناصر هویتی اسلامی ایرانی را نیز تعمیق می بخشد.

یعنی جامعه در عین اینکه به واسطه وحدت هویتی و اشتراک در ارزش های پایه ای و بنیانی به مواردی مثل شهادت شهید حججی که این ارزش ها را در خود دارد واکنش هماهنگ و واحد نشان می دهد.

این واکنش ها خود به صورت دیالکتیکی، هم ارزش ها و عناصر هویتی موجود را محکم تر، پایدارتر و عمیق تر می کند، هم در جریان این واکنش ها ابعاد تازه ای از عناصر هویتی کشف و یا ایجاد شده و هویت جامعه غنا و گستردگی پیدا می کند.

این حقیقت، نقش هویت ساز شهادت و شهدا را در جامعه نشان می دهد.

این نقش و کارکردی است که به طور معمول مرگ هیچ انسانی در جامعه ندارد.

*نحوه شهادت شهید حججی به نوعی تداعی کننده واقعه عاشورا بود.

نقش فرهنگ عاشورایی به عنوان یکی از عناصر هویت ساز ایرانی اسلامی در ظهور چنین پدیده ای چیست؟ اینجا دقیقاً با همان نقش و جایگاهی روبرو هستیم که محرم و شهادت حضرت سیدالشهدا و دیگر شهدای کربلا به تناسب در جامعه و تاریخ این کشور ایفاء کرده اند.

همانطور که عاشورا و ارزشهای کربلا در طول تاریخ در شکل گیری تاریخ ما و ایجاد حرکت های اجتماعی نظیر سربداران و دیگر نهضت های شیعی یا ظهور حکومت هایی چون آل بویه و صفویه و در دوران معاصر شکل گیری نهضت هایی چون مشروطه، ملی شدن نفت و خصوصاً 15 خرداد و به ویژه انقلاب اسلامی نقش اصلی و عمده داشته اند و در شکل گیری هویت ایران و ایرانی جایگاه اصلی و محوری داشته اند، شهدا نیز به تناسب نقشی مشابه داشته اند.

در واقع چه در دوران جنگ تحمیلی و چه اکنون در قضیه نبرد با تکفیریها و دفع تهدیدات از صهیونیسم و آمریکا و غرب، هربار که شهیدی می دهیم و او را تشییع می کنیم، فرآیند مشابهی در جامعه به جریان می افتد.

با هر تشییعی مثل این است که دستگاه هویت سازی در جامعه به کار می افتد و به ارزشهای متعالی و عناصر هویتی ما جان دوباره ای می بخشد.

به همین دلیل است که بعضی جریان ها و نیروهای افراطی در جناح اصلاح طلب تا این پایه نسبت به تشییع شهدا حساس اند و با آن مخالفت می کنند.

آنها می فهمند که شهدا و تشییع شهدا چه کاری در جامعه و با روح و روان افراد می کند و چون غرب گرا هستند و در تضاد با ارزشها و هویت جامعه قرار دارند، هر بار که شهیدی می دهیم و تشییعی انجام می گیرد گویی تیری به قلب اینها شلیک می شود.

در هر حال، همان طور که عاشورا پشتوانه شهادت و ارزشهایی است که شهدا را در مسیر خود هدایت و تقویت می کند، شهدا نیز با شهادت خود و موجی که در جامعه ایجاد می کنند، عاشورا و ارزشهای کربلا را تقویت می کنند.

بین اینها رابطه تعاملی و متقابلی برقرار است.

بدون عاشورا و کربلا ممکن نبود بتوانیم با آن هجوم جهانی در ابتدای انقلاب مقابله کنیم.

ارزشهای عاشورا و کربلا ذخیره معنوی کشور برای پرورش روحیه شهادت طلبی و نیروهای مبارز است که حافظ ایران و هویت ایران هستند.

همانطور که شهدا در مقام یک مبارز و مجاهد، در کوله بار خود ذخیره ای تاریخی از ارزشهای عاشورا و کربلا را به صحنه های دفاع از ایران و مبارزه با ظلم و تجاوز می برند، هنگامی هم که در مقام شهید به شهرها و روستاهای خود بر می گردند، نهال ارزشهای عاشورا و کربلا را با قوتی دو چندان در جامعه و در روح و روان مردم خاصه جوانان این مرز و بوم غرس می کنند.

میان کربلا و عاشورا با ایران و ایرانی پیوندی است که واسطه العقد آن شهید است.

همچنانکه شهدا از عاشورا و کربلا برای دفاع از ارزشهای این سرزمین و هویت این مردم استفاده می کنند، همزمان با شهادت خود این ارزشها را تحکیم و تقویت می نمایند.

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و انتهای پیام/ http://fna.

ir/a1jq1g نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: جامعه - دانشگاه تهران - شهادت - واکنش - دانشگاه - پدیده - شهید - شورای عالی انقلاب فرهنگی - اجتماعی - خواننده - تشییع - تهران - متفاوت - هویت - ایران - سال تحصیلی جدید - انقلاب فرهنگی - هایی - علوم اجتماعی - افراد مشهور - حماسه - خبرگزاری - عالی - مردم - فرهنگی - مصاحبه - اسلامی - ایرانی - گفتگوی - اصلاح

آخرین اخبار سرویس:
مهمترین خبرهای جهان (7-19)

بیانیه نماینده آمریکا در آژانس درباره ادامه نظارت بر تعهدات برجامی ایران

رهبری فرمودند فرزندانم شهید بشوند ولی اسیر نه!

مراسم اولین سالگرد آیت الله العظمی موسوی اردبیلی برگزار شد

عکاسی در ثبت احوال ممنوع شد

وجود 70 هزار پروژه عمرانی ناتمام در کشور

تقدیر سید حسن خمینی از رقم زنندگان پیروزی بر داعش همه جا باید مقابل ظلم و ظالم ایستاد

تقدیر سیدحسن خمینی از رهبر انقلاب و آیت الله سیستانی

ابراز تمایل اصفهان و لهستان برای خواهرخواندگی

مشروعیت سنجی تحریم های اقتصادی / دکتر سید قاسم زمانی

پتوی یک بچه مدرسه ای که تبدیل به یک کامیون وسیله شد

تاکید شرکت کنندگان اجلاس جهانی محبان اهل بیت بر محور مقاومت بودن ایران

سردار اشتری:25 شهید تفحص شده ناجا در زبیدات عراق شناسایی شد

جمع بندی روز: پنج شنبه، 02 آذر 1396

درمان نابینایی مطلق پس از 12 سال

ارائه گزارش عملکرد نیمه نخست سال اتحادیه مؤسسات قرآنی یزد

روزهای هفته به نام کدام ائمه معصوم(ع) است

دعای اموات در حق زندگان

آیا مردگان از ظهر پنجشنبه تا ظهر جمعه آزاد هستند

15 آذر؛ آغاز ثبت نام عتبات دانشگاهیان استان مرکزی

وصیت نامه «کامل و قابل اجرا» چه شرایطی دارد؟

تقدیر سید حسن خمینی از رقم زنندگان پیروزی بر داعش/ همه جا باید مقابل ظلم و ظالم ایستاد

افرادی که برای احمدی نژاد سینه چاک می کردند، امروز کجایند؟

شیراز ، میزبان همایش ملی زنان و توسعه

تاسیس دفاتر جدید حزبی اعتبار، هزینه و ساختمان می خواهد/ جلسه شورای مرکزی جمنا یکشنبه آینده برگزار می شود

داعش زاییده دولت های استکباری از جمله آمریکا بود

افزایش حضور گردشگران خارجی در اصفهان طی یک سال اخیر/سفارش اتوبوس های ویژه برای گردشگران

نباید اجازه بدهیم برجام را وسیله ی فشار کنند

توطئه داعش با هدف عدم توجه ملت های اسلامی به مسئله قدس ایجاد شد

گزارش فارس از تازه های نشر اندیشه ای؛ عقلانیت احساس در بازار نشر جولان می دهد!/کشف ردپای اخلاق شهروندی در فاصله دنیای حقیقی و مجازی/حمایت کاغذی از امنیت قلب تا از نو با تو بودن

دردسرهای زلزله زدگان در روزهای بارانی/ عکس

جزییات تخریب یک خانه تاریخی متعلق به دوران صفویه در اصفهان + گزارش

آیت الله مصباح یزدی: بسیج از افتخارات امام راحل است

معاون اول ریاست جمهوری وارد بولیوی شد

قدردانی امام جمعه اهل سنت پاوه از وزیر رفاه

گفت و گوی روحانی با رییس جمهور افغانستان

نجفی: بند 26 گزارش آمانو اخیر آمانو باید اصلاح شود

داعش محصول سال ها برنامه ریزی برای تضعیف کشورهای اسلامی بود

چرا قرآن در عربستان نازل ولی در ایران فهمیده شد؟

ورود معاون اول رییس جمهور به بولیوی

خاطره سردار کوثری از پیش بینی 4 سال پیش رهبر انقلاب

تابلوی کمپین ضداسلام هراسی در انگلیس با رنگ رسیاه مخدوش شد

حضرت مریم (س) چه دینی داشت؟

بحث فیلترکردن تلگرام در دولت مطرح نشده است

روح انقلابی گری در آیت الله آقا نجفی همدانی موج می زد

چرخش 180درجه ای آقای وزیر برای عبور از "پیچ استیضاح"

هلال احمر خبر ارسال محموله به بوکمال سوریه را تکذیب کرد

حزب جریان حکمت ملی عراق از برنامه ضد فساد حیدرالعبادی اعلام حمایت کرد

جریان های سیاسی کمتر به گسل های اختلافی دامن زنند

استقبال آمریکا از بیانیه آژانس درباره بازرسی تکمیلی ازاماکن ایران

تحقیق و تفحص از شهرداری؛ بیم ها و امید ها!

عضو انصارالله یمن: توان موشکی یمن یک توان داخلی است

چشمه های جوشان امام زاده/ عکس

نشست ویژه مجلس برای تعیین بودجه مناطق زلزله زده کرمانشاه

روبینیو برزیلی به جرم تجاوز به 9 سال حبس محکوم شد

ثبت کدام دامنه ها ممنوع است؟

پوستر | امام خمینی(س): ملتی که در خط اسلام ناب محمدی(ص) و مخالف با استکبار و پول پرستی و تحجرگرایی و مقدس نمایی است، باید همه افرادش بسیجی باشند...

حال دهقان فداکار خوب است

پوستر | آیت الله موسوی اردبیلی: "مردم" توقع ندارند ببینند ما مبلّغ خودمان هستیم، اسلام را وسیله کرده ایم تا امور خودمان را پی بگیریم...

دوماهنامه "خُلُق" منتشر شد

تقویم تاریخ | جمعه سوم آذر 1396

دو روی سکه ممنوعیت حمل سلاح سرد

بررسی همکاری های حمل و نقلی بین تهران و ایروان

آمانو: درحال حاضر نگرانی درباره بند T ضمیمه برجام نداریم

بررسی همکاری های حمل و نقلی بین تهران و ایروان

15 آذر؛ آغاز ثبت نام عتبات دانشگاهیان

یک چهره اهل سنت برای اولین بار معاون بیمه ایران شد

عکاسی در ثبت احوال و دفاتر پیشخوان دولت ممنوع شد

تصاویر/ دیدار فرمانده نیروی دریایی سپاه با فرمانده نیروی دریایی ارتش

به نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه افتخار می کنیم

رییس جمهور کلمبیا از توافق نامه صلح با فارک دفاع کرد

برگزاری نخستین دوره آموزشی تغذیه سالم ویژه بازنشستگان کشوری همدان

دکتر ولایتی:داعش ورژن شرقی شده بلک واتر بود/ نفوذ ما در منطقه دوستانه است

عکاسی در ثبت احوال و دفاتر پیشخوان دولت ممنوع شد

آزاد کردن واردات برنج کمر کشاورزان را شکست/ انتظار بود وزیر جهاد کشاورزی مقابل این مسأله بایستد

محسن افشانی، مدرس علوم عشقی!

استفاده از داعش در فلسطین توسط صهیونیست ها در آینده

تصاویر/ تشییع پیکر پاک چهار شهید در مشهد

تصاویر/ تشییع پیکر شهید مدافع حرم در قزوین

دکتر کاشانی: قانون مسئولیت مدنی در ایران باید احیا شود/ سیستم دیه به حیثیت ایران در عرصه جهانی آسیب میزند

عمادالدین باقی: دیه یک حکم لایتغیر نیست/ ایرادات حقوق بشری به سیستم دیه وارد است

جامعه شناسی یک بی اعتمادی

توجه به خشونت علیه زنان در فضای مجازی ضروری است

خدمات دندانپزشکی سپاه به زلزله زدگان/ عکس

دو روی سکه ممنوعیت حمل سلاح سرد

پیوند انقلاب اسلامی با عاشورا موجب خنثی شدن توطئه دشمنان شد

عکس/ برگه سهام آیت الله هاشمی رفسنجانی در شرکت سهامی انتشار

فال روزانه جمعه 3 آذر 1396

تصاویر/ استقبال از پیکر شهید مدافع حرم علیرضا جیلان در پردیسان

توجه به خشونت علیه زنان در فضای مجازی ضروری است

داعش 15 نفر از اعضای خود را سر برید

به برکت خون شهدا ، همواره یک قدم از آمریکا جلوتر بوده ایم

احمد توکلی : نقشه خاورمیانه جدید آمریکا با نابودی داعش از بین رفت

یادواره سرداران و 60 شهید سید محله قائمشهر

وقف جاده ای برای جاودانگی انسان است

برگزاری یادواره 14 شهید فقیه محله جویبار

واکنش خانواده شهدای مدافع حرم مازندران به خبر نابودی داعش +فیلم

وقتی آمریکا در مقابل استراتژی سردار سلیمانی شکست خورد

33 سال پیش در چنین روزی تهدید ساده لوحانه ترین حربه علیه جمهوری اسلامی است

به برکت خون شهدا ، همواره یک قدم از آمریکا جلوتر بوده ایم

احمد توکلی : نقشه خاورمیانه جدید آمریکا با نابودی داعش از بین رفت

تصاویر/ وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم «علیرضا جیلان» در معراج شهدا

معرفی 11 نامزد وزیر به مجلس نمایندگان

«امرسون منانگاگوا» رییس جمهور موقت زیمباوه میشود

روحانیت برای تبلیغ دین باید از ابزار های جدید رسانه ای نیز نهایت استفاده را ببرد

برگزاری جشن پیروزی جبهه مقاومت در خیابان های تهران +تصاویر

تماس متهم 500میلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان با نماینده رشت

پاسخ به شبهات نیازمند فهم مجتهدانه از دین است

سیستان و بلوچستان با چهار اثر ثبت جهانی به برند تبدیل شده است

ذخیره سازی بیش از 600 نمونه بند خون ناف در اردبیل دفتر اردبیل جز دفاتر پیشرو در کشور

اولین سالگرد مرحوم موذن زاده و عبدالکریم موسوی اردبیلی برگزار شد

اجلاس بین المللی محبان اهل بیت (ع) و مساله تکفیری ها خاتمه یافت

مصلحی: راهپیمایی اربعین بزرگترین تهدید برای استکبار جهانی است

واکنش بهنوش بختیاری به نابودی داعش و تقدیر از سردار سلیمانی

زندگی لذت بخش به شیوه باربد بابایی!

تصاویر/ مراسم بزرگداشت آیت الله العظمی موسوی اردبیلی در مسجد اعظم

اختلاف در کاخ سفید بر سر برجام

برگزاری جشن پیروزی جبهه مقاومت در خیابان های تهران

روحانیت در تبلیغ دین باید از ابزار های جدید هم استفاده کند

تکذیب ارسال کمک هلال احمر به سوریه

احمد توکلی: حذف دلار از معاملات ارزی کشورها، موجب نابودی سلطه آمریکا می شود

برترین های "وقف و رسانه"در سمنان هدایای خود را به زلزله زدگان کرمانشاه اهداء کردند

وزیر ارتباطات خبر داد: تشکیل کارگروه مشترک با هند برای صادرات نرم افزار

عابدینی: در زمان پیامبر(ص) برای قتل ماه حرام دیه معمولی لحاظ شد/ افزایش دیه در ماه حرام مورد قبول همه علما نیست

سروش محلاتی: اصل دیه حکم شرعی است اما مقدار آن حکم الهی نیست

مادر حجت الاسلام ورعی دارفانی را وداع گفت

موسویان: بسیاری مسائل فقهی نیاز به اجتهاد جدید دارد/ احکام فقه باید جنبه کاربردی پیدا کند

«بازدارندگی هسته ای» اولویت برنامه تسلیحاتی روسیه است

هشدار لاریجانی درباره شیطنت های آمریکا در منطقه

پیروزی بر داعش از ناحیه ذات اقدس الهی است

بند 26 گزارش آمانو اخیر آمانو باید اصلاح شود

افتتاح دادگاه عمومی بخش احمدی در هرمزگان

رقابت سیمولتانه قائم مقامی با یکصد شطرنج باز در اندیمشک

آثار مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی رونمایی شد

سیستان و بلوچستان با چهار اثر ثبت جهانی به برند تبدیل شده است

با حضور کارشناسان برجسته حوزه و دانشگاه؛ « دیه » از منظر فقه نقد و بررسی شد

پاسخ به شبهات نیازمند فهم مجتهدانه از دین است

عشق به اهل بیت(ع) جراحت امت اسلام را معالجه می کند

اسناد توسعه محلات به واسطه جایگاه مساجد و مردم محقق می شود

آیت الله خاتمی: تفکر داعشی هنوز در دنیا وجود دارد

جشن ویژه 1500 کودک کار و خیابان در تهران برگزار شد

پیکر شهید مدافع حرم «علیرضا جیلان» وارد چهارمحال و بختیاری می شود

توصیه آیت الله قاضی برای تقویت حافظه/راز حافظه قوی مرحوم آیت الله بهجت

سوره ای که پیامبر (ص) را پیر کرد

فال روزانه جمعه 3 آذر 1396

پیروزی بر داعش از ناحیه ذات اقدس الهی است/ باور نمی کردند داعش به ذلیل ترین وجه از این کشورها طرد شود

اصلاح ژن داعش! +عکس

دیدار اعضای کانون وکلا با نماینده ولی فقیه در استان

حجت الاسلام والمسلمین واعظی: مرحوم آیت الله معرفت تفسیر قرآن را کافی نمی داند/ در رابطه با مواجهه قرآن به تفسیر و ظاهر قرآن اکتفا نکنیم

حجت الاسلام رهایی: مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی معتقد بود فقه و اصول باید پاسخگوی نیاز مردم باشد

هجمه به روحانیت و ارکان نظام به دلیل اقتدار نظام سیاسی جمهوری اسلامی است

نماینده ولی فقیه در استان یزد: استکبار جهانی به دنبال وابسته کردن دیگر کشورها به خود است

انتخابات شوراهای شهرداری و استانداری الجزایر برگزار شد

شهدا بر اعما ل ما در جامعه نظارت دارند

«گفتمان میان ادیانی و همبستگی اسلامی» در سن پترزبورگ برگزار شد + تصاویر

تصاویر/ بیمارستان صحرایی سرپل ذهاب

آیت الله مکارم شیرازی: سلاح پیروزی بخش بسیج، معنویت است

علامه جعفری در مقام علم و عمل حرف های زیادی برای گفتن داشت

دبیر جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی گیلان: داعش از بین رفته اما تفکر داعشی همچنان باقی است/ جبهه مقاومت در امتداد تفکر بسیجی شکل گرفته است

کمک یکصد میلیون ریالی خیرین قشم به مناطق زلزله زدگان غرب کشور

شهدا بر اعما ل ما در جامعه نظارت دارند

مراسم اولین سالگرد ارتحال آیت الله موسوی اردبیلی(ره)

چرا گفتمان شریعتی ادامه نیافت؟

هلال احمر خبر ارسال محموله به بوکمال سوریه را تکذیب کرد

بررسی بازی Warhammer 40,000: Dawn of War III؛ به سوی بی نهایت

روایت آیت الله هاشمی از رابطه خود با رهبری

مذاکرات وزیر ارتباطات در هند برای صادرات نرم افزار، امنیت زیرساختهای فضای مجازی و دولت الکترونیک

نوروزی: اصفهان توان بازسازی مناطق زلزله زده را دارد

آیت الله اعرافی: هم اندیشی عالمان جهان اسلام از قدرت گیری دوباره جریان های تکفیری جلوگیری می کند

مصوبات شانزدهمین جلسه شورای اسلامی شهر قم

عکس رهبر انقلاب و شاگردان جلسه قرآن ایشان در سن 12 سالگی

تصاویر/ شکار زن و شوهری!

کمبود کتابخانه عمومی در قم ترویج کتابخوانی نیازمند سرمایه گذاری

استاندار سمنان :مسئولیت احزاب به گونه ای امر به معروف و نهی از منکر حاکمان و دولتمردان است

به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی؛آیین تجلیل از مقام کتابدار در استان سمنان برگزارشد

شرکت کنندگان اجلاس جهانی محبان اهل بیت: ایران محور مقاومت است

مدیر کل پدافند غیرعامل استانداری سمنان؛کتاب، محصول تجربه ها و خلاقیت های ذهنی بشر است

متهم 500میلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان به کدام کشور فرار کرده است؟+ جزییات

همدان، ساماندهی30 روستای زلزله زده کرمانشاه را انجام می دهد

توزیع 30 هزار جلد کتاب بین مدارس لرستان

هلال احمر شایعه ارسال محموله امدادی زلزله زدگان به سوریه را تکذیب کرد

جایگاه ویژه آخرالزمان در کلام وحی

در مراسم گرامیداشت سی امین سالگرد شهادت حجت الاسلام و المسلمین سید حسین حسینی؛ تقدیر سید حسن خمینی از رقم زنندگان پیروزی بر داعش/ یادگار امام: همه جا باید مقابل ظلم و ظالم ایستاد

گزارش تصویری: مراسم اولین سالگرد درگذشت حضرت آیت الله موسوی اردبیلی/2

تکذیب شد | هلال احمر به منطقه البوکمال سوریه کمک ارسال نکرده است

هیچ محموله ای به بوکمال سوریه نفرستاده ایم

هلال احمر: هیچ محموله ای به بوکمال سوریه نفرستاده ایم

دیدار دکتر ولایتی درحاشیه اجلاس جهانی محبان اهل بیت با صبغت الله مجددی اولین رییس جمهور افغانستان

طلاق توافقی از کجا آمد و چرا زیاد شده است؟

کمک چهار میلیارد ریالی مردم لاهیجان به زلزله زدگان کرمانشاه

استاندار گیلان: نیروی انتظامی را نماد و نشان اقتدار است

برجام مسیری یک طرفه نیست

کسب چند رتبه برتر کشوری توسط نمایندگان قرآنی استان گیلان

اجرای 1255 برنامه در هفته بسیج در شهرستان سنندج

جشنواره انتخاب قوچ برتر نژاد کردی در سقز برگزار می شود

عکس/ واژگونی تریلی کمک های مردمی برای زلزله زدگان

شفاف سازی باید اولویت شهرداری سنندج باشد

گزارش تصویری| تکریم و معارفه شهردار سنندج

یارانه 70 هزار مددجوی زیرپوشش بهزیستی استان مرکزی 3 برابر شد

پیام تبریک استاندار به مناسبت سرنگونی داعش

کچویان تحلیل کرد چرا شهیدحججی تبدیل به پدیده شد؟/ حماسه ای که باطن جامعه را ظاهرکرد

کچویان تحلیل کرد چرا شهیدحججی تبدیل به پدیده شد؟/ حماسه ای که باطن جامعه را ظاهرکرد