مطالب مرتبط:
سیاست وزارت راه و شهرسازی انضمام حاشیه به متن است
محمودی در حاشیه جلسه هیات دولت: صحبت هایی با آقای اردکانیان برای تصدی وزارت نیرو شده است
تجلیل وزیر راه و شهرسازی از استاندار سیستان و بلوچستان
تجلیل وزیر راه و شهرسازی از استاندار سیستان و بلوچستان
معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به فارس: تکمیل چهارخطه هراز 500 میلیارد تومان اعتبار می خواهد/ 600 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل قطعه اول تهران- شمال
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 مهر 1396 ساعت 12:352017-10-18سياسي

سیاست وزارت راه و شهرسازی انضمام حاشیه به متن است


وزیر راه و شهرسازی در دومین رویداد ملی جستار با تأکید بر این مطلب که سیاست وزارتخانه انضمام حاشیه به متن است، گفت: تاکیدم بر بحث شهروند محوری که بارها و بارها آن را موردتوجه قرار دادم با این هدف بود که معتقدم هر اقدامی باید با شاخصه های ارتقا کیفیت آزمون و سنجیده شود.

- عباس آخوندی در دومین رویداد ملی جستار در محل سالن پاک دامن مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، گفت: بسیار خوشوقتم که در جمع فرهیخته ای متشکل از اندیشه ورزان در حوزه مسکن و شهرسازی و زندگی شهری صحبت می کنم.

وزیر راه و شهرسازی همچنین ضمن خیرمقدم به مهمانان فرانسوی حاضر در دومین همایش جستار اظهار امیدواری کرد تا در سطح ملی تبادل نظرهای جدی صورت بگیرد.

آخوندی گفت: مدت زیادی است که ما در ایران اساساً توسعه و مدرن شدن را با اجرای یکسری از پروژه ها مساوی می دانیم.

حتی مدرنیزم را تحت عنوان پروژه مدرنیزم می شناسیم.

تاکید بیش از حد بر پروژه محوری و تنزل همه اقدامات و اتفاقات در قالب اینکه پروژه ای طراحی کنیم، همه کارها را مهندسی کنیم و فکر کنیم تمام زندگی شهری در کنترل مهندسان چه مهندسان حکومتی و چه مهندسان کارگاهی است در واقع این نوع نگاه نازل ترین نوع نگاه به زندگی و توسعه شهری است.

عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: در حال حاضر همه فکر می کنند همه زندگی شهری در کنترل و در اختیار مهندسان، چه مهندسان حکومت و چه مهندسان کارگاه است به همین دلیل از ابتدای پذیرش مسئولیت تأکید فراوانی بر بحث حفظ حقوق شهروندی و شهروند محوری داشته ام.

آخوندی ادامه داد: اگر یک نفر از من که از سال 58 تاکنون در سمت های مختلفی کار کرده ام پرسش کند که چه تجربه ای آموخته ام؟ پاسخ خواهم داد که در غیاب شهروند و محور قرار ندادن شهروند هرگونه توسعه ای در حوزه های مختلف صنعت، فرهنگ و شهرسازی بی اثر است.

وی تصریح کرد: اگر شهروند، محور توسعه نباشد همه برنامه ها هباء منثورا است و جز ایجاد مزاحمت برای شهروندان نتیجه ای در پی نخواهد داشت.

آخوندی با تأکید بر آنکه مفهوم شهروند، مفهوم پیچیده و عمیقی است، گفت: شهروند در برگیرنده مفاهیمی در ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی حق داشتن حق و آزادی است.

در کنارش تکلیف، تعهد و مسئولیت نسبت به آینده خویشتن و کشور از دیگر مفاهیم شهروندی است که باید موردتوجه قرار گیرد.

آخوندی افزود: شهروند مفهوم پیچیده ای است اما به دلیل آنکه اکثریت، خوی تقلیل گرایی دارند در پی آن هستیم که شهروند را یارانه بگیر و نان خور دولت تعریف کنیم.

به همین دلیل از ابتدا و در همه جا نه فقط به شرکت عمران و بهسازی شهری بلکه در بنادر، راهداری و سایر حوزه ها بر این مطلب تأکید کرده ام که همگان برای ارتقا کیفیت زندگی شهروندان تلاش کنند.

عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: به همکارانم در سازمان بنادر بارها گفته ام که باید تحلیل کنیم که تحولاتی که در سازمان بنادر و دریانودری اتفاق افتاد، نتیجه اش چه بود؟ بندر شهید رجایی در بندرعباس به این امید ایجاد شد که بزرگ ترین بندر تجاری را در شمال خلیج فارس ایجاد کند که این بندر با اهداف فوق احداث شد.

اگرچه این بندر ظرفیت زیادی دارد و به دنبال توسعه بیشتر است، اما همین عمران گرایی باعث شد که آثار پیرامونی بندر نادیده گرفته شود.

بنادر کشور بی توجه به شهروندمحوری توسعه یافت وی افزود: آیا بنادر لنگه، میناب و سایر بنادر کوچک با توسعه بندر شهید رجایی توسعه یافت؟ در حال حاضر 40 درصد جمعیت بندرعباس حاشیه نشین هستند و توسعه بنادر به ارتقا کیفیت زندگی در بندرعباس نینجامیده است.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: تاکیدم بر بحث شهروند محوری که بارها و بارها آن را موردتوجه قرار دادم با این هدف بود که معتقدم هر اقدامی باید با شاخصه های ارتقا کیفیت آزمون و سنجیده شود.

بنده به هیچ عنوان مخالف توسعه بنادر نیستم اما برایم مهم است که رابطه بنادر را با بندر های پیرامون و همچنین شهروندمحوری، موردتوجه قرار دهیم.

وی با طرح این پرسش که آیا می دانستیم در بنادر جنوب کشور شبکه بین المللی تجاری داریم و وقتی بندر شهید رجایی ایجاد شود کل شبکه تجاری از بین می رود؟ گفت: بسیار مهم است وقتی اقدامی می کنیم در قالب حوزه شهروندی و ارتقا کیفیت زندگی شهروندان باشد به همین دلیل معتقدم اساساً باید تعریف خود را از شهر تغییر دهیم؛ زیرا شهر سازمان اجتماعی است و تنها یک کالبد نمی باشد.

وی در رابطه با اندیشه ایران شهری یادآور شد: اخیراً کتابی را از آقای اخوان یکی از متفکران ایرانی مطالعه می کردم که در آن اشاره کرده بود به این نکته که شهر یک سازمان اجتماعی است؛ و در این سازمان اجتماعی غیر از انسان ها موجودات دیگری نیز زندگی می کنند که در این سازمان اجتماعی باید مورد توجه قرار گیرند.

آخوندی ادامه داد: نکته ای که می خواهم به صحبت های اخوان اضافه کنم آن است که باید تلاش کنیم که در شهر (سازمان اجتماعی) ارزش های بیشتری خلق کنیم؛ زیرا انسان موجودی اجتماعی - فرهنگی است و آن بخش فرهنگی است که سبک زندگی را شکل می دهد، کیفیت زندگی را ایجاد می کند و همه بحث ها از حوزه فرهنگ نشات می گیرد.

آخوندی همچنین گفت: نکته ای که برایم جای تأمل داشت این بود که عاقبت و فرجام عمران گرایی بدون توجه به حوزه فرهنگ و جستار در کیفیت فرهنگی، شهرهای کنونی است.

گرایش صرف به عمران گرایی، عواقب دردناک و جانکاهی دارد وی ادامه داد: معتقدم تجربه های ما در خاورمیانه هرکدام به نحوی متذکر می شوند که بی توجهی به انسان فرهنگی -اجتماعی و توجه صرف به عمران گرایی دارای عواقب سخت، دردناک و جانکاهی است.

وی ادامه داد: انقلاب ایران بحث قابل واکاوی است.

در هر صورت انقلاب اسلامی ایران در اوج فعالیت های عمرانی محقق شد و توجه به بازآفرینی شهری در برنامه ششم توسعه در دستور کار قرار گرفت و نشان داد که توسعه صرف بر مبنای عمران گرایی، قابل قبول نیست بلکه شهروند محوری نیز باید در دستور کار قرار بگیرد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: مطالعه بر روی داعش و پدیده خشونت بار داعش در روزگار معاصر، قابل تأمل است.

اگر این پدیده خشونت بار را تعقیب کنید متوجه خواهید شد که خواستگاه داعش در کشورهایی است که دارای بیشترین رشد عمرانی هستند و مرفه ترین زندگی مادی را دارند.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه داعش توسط کشورهای با بیشترین توسعه عمرانی پشتیبانی می شود، گفت: ابعاد سیاسی داعش در جای خود، قابل بررسی است و من به دنبال واکاوی ابعاد فرهنگی آن هستم زیرا معتقدم بدون فرهنگ هیچ کاری قابل انجام نیست.

از همین رو ست که هر چه بیشتر می گذرد، بیشتر بر اینکه باید مبنای توسعه، توسعه بر محور بهبود کیفیت زندگی انسان فرهنگی باشد معتقدتر می شوم.

بازگشت به حوزه تمدنی ایران شهری و ارتقای کیفیت زندگی شهری و شهروندی عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: معتقدم تعریف انسان فرهنگی با در نظر گرفتن ارتقا کیفیت زندگی و حس تعلق تاریخی و معنوی می تواند در حوزه های مختلف سیاست گذاری تأثیر مستقیم داشته باشد که این تعریف و بازخوانی همانا بازگشت به حوزه فرهنگ و تمدن ایران شهری است.

وی افزود: بازگشت به حوزه فرهنگی-تمدنی ایران شهری بازگشتی است که سال های متمادی در ادوار گذشته؛ مردمان ما با آن زندگی کرده اند و توانسته اند صلح را در منطقه پایدار نگه دارند و توانسته اند با حوزه فرهنگی- تمدنی ایران شهری، تاریخ را حفظ کنند بدین مفهوم حوزه تمدنی و اندیشه تمدنی ایرانشهری توانسته بسیاری از تلاطم ها را پشت سر بگذارد.

آخوندی گفت: تاریخ ایران پیش از اسلام در دوران اسلامی پس ازآن نشان می دهد که حوزه تمدنی ایران شهری توانسته است بسیاری از ارزش ها را حفظ کند و تا امروز آن ها را ادامه دهد.

ضرورت بازخوانی و بازاندیشی اندیشه ایران شهری آخوندی ادامه داد: تمدن ایران شهری سبب شده تا در ایران هنوز بتوانیم با زبان فارسی با دنیا صحبت کنیم.

به دلیل برخورداری از تمدن ایران شهری، هنوز هم می توانیم بگوییم که ایران محوریت امنیت در منطقه است؛ بنابراین امیدوارم در دوره جدید بازخوانی، بازاندیشی و خلق مجدد از اندیشه ایران شهری در دستور کار قرار بگیرد.

وی ادامه داد: به علت آنکه در وزارتخانه به بحث بازآفرینی شهری تأکید دارم این است که نباید مجادله کنیم بلکه باید با زبان بازآفرینی با یکدیگر و دنیا گفتگو کنیم.

همچنان که ایران بعد از اسلام خود را بازآفرینی کرد؛ بنابراین ضمن آنکه به هیچ وجه قصد بازگشت به گذشته وجود ندارد باید بدانیم آخر کار ما خودمان هستیم و دیگری نیستیم.

وی تصریح کرد: فهم من آن است که باید مسیر را درست انتخاب کنیم و مسیر بازآفرینی شهری مسیری است که ارتباط ما را با دنیای پیرامون بر اساس فرهنگ و اندیشه ایرانی شکل می دهد.

بدین معنا ما نمی خواهیم بافت های حاشیه ای را دور بزنیم؛ مانند آنچه در دوره گذشته اتفاق افتاد بلکه هدف ما درس آموزی از اتفاقات گذشته است.

آخوندی تاکید کرد: سیاست وزارت راه و شهرسازی انضمام حاشیه به متن است.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با تاکید براینکه ما نمی توانیم مسائل مربوط به حاشیه نشینی، فرسودگی بافت های میانی و تخریب بافت های تاریخی و بافت های روستایی ملحق شده به شهر که باعث ایجاد کیفیت های زندگی نامتجانف شده اند را دور بزنیم گفت: قطعا اگر صورت مسئله را خوب درک کرده و موضوع را خوب ببینیم، بخش عمده ای از راه حل مشکل را انجام داده ایم.

مهم این است که در مسیر درست قرار گرفته و موضوع را بپذیریم ودر این راه از ظرفیت حل بینهایت ستادهای بازآفرینی در سطح ملی، استانی و شهری استفاده کنیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: ما به نادرست تصور می کنیم مشکل تهران پروژه است و باید آن را حل کنیم.

این در حالی است که باید راه صحیح را پیدا کنیم که قطعا این ظرفیت در تمامی شهرهای ایران وجود دارد.

به گفته وی دولت مرد حل تمام مشکلات نبوده و تنها باید به سیاست گذاری بپردازد.

قطعا دولت نباید صورت مسئله را پاک کرده و علامت غلط ودروغ به مردم بدهد بلکه باید بازگوی مسئله واقعی به آن ها باشد.

عضو کابینه دولت دوازدهم با تاکید براینکه همه شهروندان چه در حاشیه و چه در متن از شهروندان درجه یک کشور هستند گفت: به یاد دارم پیش از این گفته بودم که انضمام حاشیه به متن یکی از سیاست های مهم ما است و همه شهروندان جز متن هستند ولی در ادامه شاهد انتقادات شدیدی در این حوزه بودم به گونه ای که به من گفتند این حرف بسیار گستاخانه و خطرناک است.

وی در ادامه افزود: به تصور من حرف خطرناک صحبت از یک سوم جمعیت شهری ایران در مناطق حاشیه ای است.

بدون شک گفتن این مطلب که همه شهروندان جزو متن هستند عین حق بوده و همان حقوق شهروندی است.

آخوندی در پایان با تاکید بر اهمیت بازگشت به مفهوم انسان فرهنگی گفت: این مطلب به قدرت زایش فرهنگ و خلاقیت در بین تمامی مردم است.


کلید واژه ها: مهندسان - شهرسازی - وزیر راه و شهرسازی - آخوندی - زندگی شهری - پروژه - توسعه - زندگی - وزارت راه و شهرسازی - وزیر راه - کارگاه - مرکز تحقیقات - حقوق شهروندی - کابینه دولت - عباس آخوندی - حکومت - فرهنگ - حاشیه - وزارت - وزارت راه - مسکن - وزیر - دولت - مدرن شدن - فرانسوی - فرهنگی - کابینه - مزاحمت - برنامه - یارانه

آخرین اخبار سرویس:
تجمع کارگران فولاد اهواز مقابل ساختمان استانداری (+عکس)

دختر بچه ای که 4 سال برده کثافت کاری این مرد بود! + عکس

فعالیت های تخریبی سرویس های امنیتی و دستگاه های پنهان علیه حوزه های علمیه

استخدام بازاریاب حرفه ای با ماشین پخش در سُک سُک استان لرستان

"دواعیش" یا "دراویش" کدامیک درست تر است؟

شهردار تهران: حریق در ساختمان وزارت نیرو می توانست به فاجعه ملی تبدیل شود

تفاوت های صندوق های بازنشستگی در ارائه خدمات به بیمه شدگان (+ جزییات)

امکان استفاده از خدمات بانکی برای روشندلان

مراسم ختم مادر زهرا رهنورد (عکس)

اتحادیه ناشران تهران دریافت پول از ناشران شهرستانی را تکذیب کرد

موبایلی با قابلیت ردیابی مواد شیمیایی

موسوی در تورنمنت بوکس بلغارستان برنزی شد

سفر رییس کمیسیون اتحادیه اروپا به 7 کشور حوزه بالکان فردا آغاز می شود

فیلم/ اظهارات وکیل بقایی در پایان آخرین جلسه دادگاه تجدیدنظر/ چرایی پذیرش وکالت حمید بقایی

اصلاح طلبان خیلی بهتر از اصول گرایان مهندسی کردند

سیدحسن نصرالله: خرید رأی با پول را حرام می دانیم/ ناسزا و افترا در هر انتخابات هم حرام است

تکذیب فرود اضطراری هواپیمای وزیر راه

مدیران ارتباط خود را با وزارتخانه ها و نمایندگان مجلس بیشتر کنند

مراسم چهلم شهدای سانچی در تهران برگزار شد

ساماندهی مراکز اقامت نوروزی و تعیین روز بدون خودروی شخصی در تالش

تاکید فرماندار آستارا بر همکاری اداره ها با ستاد راهیان نور

تجلیل از مهندسین بسیجی استان

ایران و عمان برای گسترش گردشگری دریایی توافق کردند

دبیرکل حزب الله لبنان:حزب الله آراء مردم را با پول نمی خرد و آن را حرام می داند / ناسزا و افتراء در هر انتخابات حرام است

تشکل های دانشجویی فرهنگ انقلاب را در دانشگاه ها نهادینه کنند

تشکل های دانشجویی فرهنگ انقلاب را در دانشگاه ها نهادینه کنند

افزایش تورهای گردشگری غیر قانونی در نوروز

افزایش تورهای گردشگری غیر قانونی در نوروز

استقلال از موقعیت هایش بهتر استفاده کرد

مسئولان باید همانند رهبری ساده زیست باشند

تاخیر4 ماهه درپرداخت یارانه معلولان / دو ماه از یارانه معلولان در روزهای آتی پرداخت می شود

حسینی: داور را حلال نمی کنم

سید حسن نصرالله: علت ورود ما به سیاست و پارلمان حمایت از مقاومت است

مطهری: احمدی نژاد در زمان صدارتش این پیشنهادات را مطرح می کرد

تکذیب فرود اضطراری هواپیمای وزیر راه

توسعه شبکه حمل و نقل ریلی با پشتیبانی بانک شهر

دانشگاه ها مهارت افزایی در راستای کارآفرینی را جدی بگیرند/ رتبه نخست مازندران در تحصیلکرده بیکار

دانلود آهنگ جدید محمد معتمدی بنام خورشید

دانلود آهنگ جدید مهدی بوستانی بنام تقدیر

به روزرسانی نقشه جامع علمی کشور در تدوین آن دیده شده است

حزب الله خرید آراء مردم در انتخابات را حرام می داند

دیدار مردمی مهم ترین هدف سفر رییس جمهوری به هرمزگان است

سیدحسن نصرالله: حزب الله آرای مردم را با پول نمی خرد

نشانه هایی که ثابت می کنند به قضاوت کردن دیگران معتاد شده اید

چاره ای جز مراجعه به بخش خصوصی نیست

آمریکا و عربستان نتایج آرای حزب الله را در انتخابات آینده زیر نظر دارند

اسحاق جهانگیری در اقدامی وطن فروشانه در مصاحبه با نشریه بیگانه فایننشال تایمز خواستار برخورد با دکتر احمدی نژاد شد!

توییت نماینده ورامین درباره اوضاع مجلس و گروکشی از نمایندگان سوال کننده از روحانی!

باهنر در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین: مقامات قضایی گفته اند که برای برخورد با احمدی نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

راه برون رفت از چالشهای اقتصادی تحقق شعار اقتصاد مقاومتی است

حزب الله آراء مردم را با پول نمی خرد و آن را حرام می داند

دیدار مردمی مهم ترین هدف سفر رییس جمهوری به هرمزگان است

برگزاری مانور امداد ونجات دریایی در آبهای بندرعباس

عملکرد ناجا در غائله خیابان پاسداران قابل تقدیر است/ دستگاه قضا با آشوبگران برخورد قاطع داشته باشد

طبقه بندی علوم از زیرساخت های تمدن اسلامی است

روایت حماسه هور در اینستاگرام محسن رضایی +عکس

رییس کمیسیون قضایی مجلس: عملکرد ناجا در غائله خیابان پاسداران قابل تقدیر است/ دستگاه قضا با آشوبگران برخورد قاطع داشته باشد

انصارالله: عادل الجبیر با دروغ گویی به دنبال وارونه جلوه دادن واقعیت هاست

مراسم چهلم شهدای سانچی برگزار شد

مرکز فرهنگی و باغ موزه دفاع مقدس استان کلنگ زنی می شود

کاهش پنج ساله عمرناوگان حمل و نقل هوایی کشوراقدامی ستودنی است

دانلود آهنگ جدید بهزاد سلیمی فر بنام قرصِ اعصاب

دوئل خلبانان هلیکوپتر با بعثی ها

راه برون رفت از چالشهای اقتصادی تحقق شعار اقتصاد مقاومتی است

«سه شنبه های مهدوی» در اسفراین برگزار می شود

«محیط زیست»؛ ابتکاری پیچیده برای شبکه سازی نفوذ +عکس

عکس روز نشنال جئوگرافیک

اینفوگرافیک | بیشترین و کمترین پایبندی به قانون

سفری فضایی برای نوروز

مدیرعامل موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلامی نور: طبقه بندی علوم از زیرساخت های تمدن اسلامی است

بررسی وضعیت اراضی ملی شرق استان

روحانی به رییس جمهور بنگلادش تبریک گفت

حزب الله آراء مردم را با پول نمی خرد و آن را حرام می داند / آمریکایی ها به دنبال به چالش کشیدن تمام منطقه هستند

روایت بروجردی از دهمین گزارش آژانس انرژی اتمی درباره اجرای برجام توسط ایران

حزب الله آراء مردم را با پول نمی خرد و آن را حرام می داند / آمریکایی ها به دنبال به چالش کشیدن تمام منطقه هستند

مازندران بالاترین آمار تحصیل کرده بیکار را در کشور دارد

گزارش آژانس؛ خط بطلان بر ادعاهای امریکا

بزرگداشت شهدای مهدیه اعظم سمنان

فردا؛ جلسه شورای نگهبان برای بررسی لایحه بودجه 97

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر یکشنبه 6 اسفند 96

خاطره ای ناگفته از دیدار با امام خمینی/عکس

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح یکشنبه 6 اسفند 96

شهید حدادیان چه چیزی در اینستاگرام منتشر می کرد؟ +عکس

شیعیان هزاره کویته هرگز از راه امام حسین(ع) عقب نشینی نخواهند کرد

آیت الله مکارم شیرازی: مسئولان مراقب عرفان های کاذب باشند

جزییات سفر شهردار تهران به لهستان

حریق در ساختمان وزارت نیرو می توانست به فاجعه ملی تبدیل شود

شفر: هر آنچه از بازیکنانم خواسته بودم انجام دادند

ابراز نگرانی شدید ترکیه نسبت به انتقال سفارت از تل آویو به قدس

اسکار اصغر فرهادی سوژه ی تئاتری در تهران شد

یادداشت علی اکبر جوانفکر/ آفت ارتجاع!

فیلم | نحوه شهادت شهید حدادیان توسط دراویش آشوبگر!

پلیس راهور در حادثه حریق وزارت نیرو به خوبی ایفای نقش کرد

کدخدایی خبر داد فردا؛ جلسه فوق العاده شورای نگهبان برای بررسی بودجه 97

یادداشت/مختار مسعود طرحی که حریف اژدهای فساد نمی شود!

استاندار مازندران: مازندران بالاترین آمار تحصیل کرده بیکار را در کشور دارد

ادارات هیچ گونه محدودیت اعتبار برای برگزاری نماز و مراسم مذهبی ندارند

تکذیب فرود اضطراری هواپیمای وزیر راه

تکذیب فرود اضطراری هواپیمای وزیر را

روایت بروجردی از دهمین گزارش آژانس انرژی اتمی درباره اجرای برجام توسط ایران

سیاست وزارت راه و شهرسازی انضمام حاشیه به متن است

سیاست وزارت راه و شهرسازی انضمام حاشیه به متن است