مطالب مرتبط:
راه آهن کرمانشاه نیازمند تأمین اعتبارات جدید است
افزایش 2 برابری ترانزیت ریلی کالا بین ایران و ترکیه/ راه اندازی مجدد قطار تبریز- وان
تداوم تلاش برای چهارخطه کردن راه زیارتی ایلام - مهران
افزایش 2 برابری ترانزیت ریلی کالا بین ایران و ترکیه راه اندازی مجدد قطار تبریز- وان
راه اندازی کمپین های مردمی در مخالفت با تحریم بیشتر ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 مهر 1396 ساعت 12:222017-10-18پزشكي

وقتی مرگ چراغ راه آیندگان می شود


مرگ سرنوشت مشترک و ناگزیر همه ماست.

تقدیری مقدر و کاملاً طبیعی.

گرچه مرگ خانه آخر است و پایان راه، اما خوشا به حال آنان که مرگ شان، تازه، خود آغاز راه است؛ - آغازی برای دیگران.

/مرگی غبطه برانگیز که خود زندگی جدیدی را رقم می زند.

به این جا که برسد، مرگ دیگر مرگ نیست! زیبا و باارزش است و به نوعی عین زندگی.

اهدای عضو یکی از جلوه های این نوع از مرگ است.

طی چند سال گذشته مردم بیش از پیش با عضویت در بانک اهدای عضو اعضای بدن خویش را -بعد از مرگ مغزی- به بیماران نیازمند می بخشند و به این ترتیب با مرگ خود زندگی جدیدی به آنها هدیه می کنند.

اما قصه ما قدری فراتر از داستان مألوف اهدای عضو است.

ما در میان خود معدود انسان هایی داریم که تنها به نجات یک یا چند انسان فکر نمی کنند.

اندیشه آنها نجات جان خیل انسان هایی است که زندگی شان به پیشرفت دانش پزشکی و تجربه و تبحر پزشکان وابسته است؛ پزشکانی که باید با کسب دانش و تجربه، جان انسان های بیمار را از مرگ نجات بدهند.

اما این پزشکان تجربه را از زیر سنگ به دست نمی آورند، کسب تجربه این پزشکان دقیقاً جایی رقم می خورد که آنها بتوانند بارها دست به آزمون و خطا بزنند.

جایی به نام سالن تشریح که در آن دانشجویان پزشکی به شکل عملی با جسم انسان، اعضا و عملکردشان، انواع بیماری ها و درمان و جراحی آنها آشنا می شوند.

عنصر اصلی اتاق تشریح، اجسادی است که دراختیار دانشجویان قرار می گیرد.

اجسادی که در روند کسب مهارت علمی و عملی دانشجویان رشته پزشکی نقشی اساسی بازی می کنند.

وقفی برای پیشرفت علم کمبود جسد یکی از دغدغه های بزرگی است که دانشکده های پزشکی کشور با آن مواجه هستند و گاهی اوقات تعداد زیادی از دانشجویان به اجبار باید تمامی دروس عملی را روی یک جسد بیاموزند.

از سوی دیگر خرید جسد از کشوری چون هند که سال های نه چندان دور انجام می گرفت جز هزینه های زیاد نتوانست این کمبود را جبران کند؛ این کمبود گاه تا حدی است که از جسدی که حداکثر یک سال تاریخ مصرف دارد، به مدت چهار سال استفاده می شود.

اما در این میان انسان های انگشت شماری هستند که با علم به نقش کالبد در روند پیشرفت علم، داوطلب می شوند تا پیکرشان ـ بعد از مرگ ـ در اختیار دانشجویان قرار گیرد.

مهندس کورس پرتوی دیلمی نخستین کسی بود که کالبد خود را داوطلبانه وقف علم کرد و بر اساس وصیتی که 31 سال قبل کرده بود، پیکرش بعد از مرگ با هدف پیشرفت علم پزشکی و یادگیری دانشجویان این رشته در اختیار دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفت.

خواسته این استاد دانشگاه که سال 65 با تنظیم وصیتنامه ای پیکر خود را برای پیشرفت علم پزشکی در اختیار دانشکده پزشکی قرار داده بود، سرانجام جامه عمل پوشید و هفته گذشته پیکر این خیر بزرگ پس از انجام تشریفات قانونی در اختیار دانشگاه علوم پزشکی آزاد قرار گرفت.

وهرز پرتوی پسر زنده یاد مهندس پرتوی از وقف پدر و تلاش او برای اعتلای علم پزشکی این گونه می گوید: پدرم سال 1314 در خانواده ای به دنیا آمد که همگی عاشق علم بودند.

پدربزرگم از شاگردان مدرسه دارالفنون بودند و سال ها ریاست فرهنگ استان گیلان را برعهده داشتند.

ایشان املاکی را که از پدرشان به ارث رسیده بود فروختند و با پول آن تعدادی مدرسه ساختند و اجازه ندادند که هیچ کدام از این مدارس به نام ایشان ثبت شوند.

او اعتقاد داشت که کشور به جوانان تحصیلکرده نیاز دارد و همین جوانان هستند که می توانند آینده درخشانی برای کشور رقم بزنند.

پدرم همیشه از اهمیتی که پدربزرگ به علم و تحصیلات می داد برای ما می گفت و همه عموها و عمه های من در تحصیلات نیز موفق بودند.

این موفقیت ها در خانواده ما ادامه پیدا کرد و امروز همه نوه ها نیز به موفقیت های بزرگ علمی دست پیدا کرده اند.

وی ادامه داد: سال 65 وقتی 20سال داشتم یک روز پدر از من و خواهرم خواست نزد او برویم تا ما را در جریان موضوع مهمی قرار دهد.

پدر از تصمیم بزرگی که گرفته بود به ما گفت و از ما خواست تا قول دهیم که به وصیت اش عمل کنیم.

او وصیتنامه ای تنظیم کرده بود که براساس آن بعد از مرگ، پیکرش به دانشگاه علوم پزشکی اهدا شود تا در جهت پیشرفت علم پزشکی و بالا بردن مهارت و علم دانشجویان این رشته استفاده شود.

آن سال ها این وصیتنامه در نوع خودش عجیب بود.

مادرم از تصمیم پدر خیلی ناراحت بود ولی ما به تصمیم پدر احترام گذاشتیم.

پدر معتقد بود که جسم انسان بعد از مرگ وقتی زیر خروارها خاک قرار می گیرد بدون هیچ استفاده ای می پوسد درحالی که همین جسم می تواند به بالا بردن اطلاعات علمی دانشجویانی که در رشته پزشکی تحصیل می کنند کمک کند و آنها با بالابردن اطلاعات علمی در آینده وقتی پزشک شدند می توانند جان انسان های بسیاری را از مرگ نجات بدهند.

نگاه پدر به همه چیز خاص بود و اعتقاد داشت ما باید برای آیندگان تلاش کنیم و تنها نباید به خودمان فکر کنیم.

او می گفت این جسم ما می تواند به دانشجویانی کمک کند که در آینده زندگی بخش خواهند بود.

گرچه آن سال ها با وصیتنامه پدرم مخالفت می شد اما او با مساعدت رییس دانشگاه آزاد توانست آن را ثبت کند و سال ها عکس و تصویری از وصیتنامه پدرم در سالن تشریح دانشگاه علوم پزشکی آزاد قرار داده شده بود تا همه دانشجویان بدانند که پیکر او بعد از مرگ به اینجا منتقل خواهد شد تا در اختیار دانشجویان قرار گیرد.

پدر از دو سال قبل در بستر بیماری بود و تصمیم گرفتیم آخرین خواسته پدر را اجابت کنیم.

11 مهرماه امسال پدرم از دنیا رفت و با همکاری دکتر سید علی ابطحی رییس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی و دکتر شبنم موثقی، رییس دانشکده پزشکی، پیکر پدرم را بعد از انجام غسل و ادای نماز در بهشت زهرا به دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی منتقل کردیم.

در مراسم یادبود پدر وقتی اقوام و دوستان از وصیت پدرم مطلع شدند بسیاری تصمیم گرفتند بعد از مرگ، پیکرشان در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گیرد و من و اقوام نزدیک نیز داوطلب شدیم راه پدرمان را ادامه بدهیم.

فرهنگ ماندگار نقطه آغاز و اساسی دانش اندوزی در رشته طب در تمام دانشگاه های دنیا سالن تشریح است و بسیاری از پزشکان نخستین تجربه های خود را به شکل علمی وعملی در سالن های تشریح دانشگاه و با کار روی اجساد کسب کرده اند.

یکی از معضلاتی که دانشگاه های علوم پزشکی با آن مواجه هستند کمبود جسد است و این امر باعث شده است تا دانشجویان رشته آناتومی، کمتر فرصت کالبد شکافی و بررسی آناتومی بدن را پیدا کنند.

این مشکل سال هاست دانشگاه های علوم پزشکی با آن دست به گریبان هستند و خرید جسد از کشورهای دیگر نیز نتوانسته است این مشکل را برطرف کند.

وقف پیکر مرحوم پرتوی شروع امیدوارکننده ای است تا از این به بعد کسانی که همیشه به دنبال انجام کارهای ماندگار هستند و می خواهند یاد و نامشان همیشه باقی بماند برای وقف پیکرشان بعد از مرگ پیشقدم شوند.

دکتر شبنم موثقی رییس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی با بیان اینکه اهدای جسد به دانشگاه علوم پزشکی وقف در راه علم است گفت: کمبود جسد برای سالن های تشریح یکی از مشکلات اصلی دانشگاه های علوم پزشکی است و برای تأمین جسد از پزشکی قانونی کمک گرفته می شود و آنها نیز اجسادی را که ناشناس هستند یا اجسادی که بعد از 6ماه کسی به سراغشان نیامده باشد، با کسب اجازه قانونی در اختیار دانشگاه ها قرار می دهند اما تعداد این اجساد نیز بسیار انگشت شمار است؛کما اینکه ممکن است این اجساد ناقل بیماری های مختلفی نیز باشند.

در سالن تشریح دانشگاه های علوم پزشکی دانشجویان رشته پزشکی و پیراپزشکی با کار عملی روی اجساد می توانند مهارت علمی و عملی کسب کنند و اگرتعداد اجساد زیاد باشد کیفیت آموزش نیز بالا خواهد رفت.

مرحوم مهندس پرتوی نخستین نفری بودند که این کار را انجام دادند و این عمل ارج نهادن به علم پزشکی است.

ایشان خود را وقف علم کردند و این نشان از نگاه ویژه ایشان به پیشرفت علم پزشکی است.

وی بابیان اینکه بر اساس فتواهای مراجع تقلید (از جمله فتاوای امام خمینی(ره) و آیت الله خامنه ای) اهدای جسد می تواند برای امر آموزش انجام شود، گفت: باید در این زمینه فرهنگ سازی کنیم زیرا اگر یک پزشک نتواند جسدی را تشریح کند در درک مطالب پزشکی و آناتومی بدن که پایه های اصلی جراحی هستند با مشکل مواجه خواهد شد.

تهیه جسد از خارج از کشور با هزینه های زیادی همراه است و مراقبت های زیادی نیز برای سالم ماندن جسد در زمان انتقال به کشور باید انجام گیرد اما وقتی بتوانیم اجساد مورد نیاز سالن های تشریح دانشگاه ها را در خود کشور تأمین کنیم گام مهمی در راه پیشرفت علم پزشکی و پیراپزشکی برخواهیم داشت.

این فرهنگ سازی امروز در کشورهایی مانند امریکا، استرالیا و کانادا انجام گرفته است و مردم با ورود به سامانه دانشگاه در قسمتی که مربوط به اهدای پیکر است ثبت نام می کنند و این کشورها تا به امروز اجساد مورد نیازشان را از میان مردم کشورشان تأمین کرده اند.

البته از مدت ها قبل این روند در ایران نیز آغاز شده است و کسانی که تمایل دارند پیکرشان بعد از مرگ به دانشگاه های علوم پزشکی اهدا شود فرم های رضایتنامه را کامل کرده و آن را در دفترخانه ثبت می کنند و باید رضایت بستگان درجه یک نیز گرفته شود.

مرداد ماه امسال با فراخوانی که از سوی سازمان پزشکی قانونی برای اهدای جسد ارائه شد افراد زیادی داوطلب شده اند و امیدواریم با گسترش این فرهنگ در بالا رفتن تبحر پزشکان آینده کشور قدم برداریم.

/ روزنامه ایران
کلید واژه ها: دانشجویان - انسان - پزشکی - پیشرفت - اهدای عضو - پزشکان - زندگی - دانشگاه آزاد اسلامی - بیمار - دانشجویان پزشکی - دانشگاه - استاد دانشگاه - نجات - دانشگاه آزاد - رشته - کشور - هایی - بیماران - بیماری - داستان - نخستین - اسلامی - اندیشه - انگشت - انواع - هزینه - آزمون - کشوری - تاریخ - درمان

آخرین اخبار سرویس:
این ربات در آزمون پزشکی قبول شد +عکس

راه های پیشگیری از پوکی استخوان

افزایش توانایی فیزیکی سالمندان با 7 دقیقه پیاده روی در روز

ورزش هایی برای پیشگیری از ابتلا به «آب سیاه»

5 ترفند برای حفظ سلامت پوست

تفاوت تاثیر دیابت بر زنان و مردان

تاثیر میزان ویتامین D بر درمان ناباروری

پزشک معروف ایرانی:می شود بعد از مرگ آدمها را زنده کرد! +عکس

معجزه های کدو حلوایی؛ از خوش اندامی تا خوش اخلاقی

معاون وزیر: دراخلاق پزشکی پیوست های فرهنگی مد نظر باشد

علائمی که نشان از تورم لوزه سوم در کودکان است

کاهش 70 درصدی دیابت با اصلاح سبک زندگی/ از هر 10 نفر یک نفر به دیابت مبتلا است

متادون به تنهایی درمان اعتیاد نیست

راه های پیشگیری از پوکی استخوان را بشناسید

سلامت پوست با 5 روش

چگونه استامینوفن باعث مسمومیت می شود؟

ساعت هوشمند اپل فشار خون و مشکلات تنفسی را تشخیص می دهد+عکس

بهترین درمان پاچنبری برای کودکان چیست؟

از شگفت انگیزترین مواد غذایی تولیدکننده گاز

آسیب های امواج موبایل

این ربات در آزمون پزشکی قبول شد +عکس

راه های پیشگیری از پوکی استخوان

با تخم مرغ پوست خود را زیباتر از همیشه کنید

مواظب دستمالی که منجر به اعتیاد می شود باشید +عکس

تاثیر امواج موبایل بر بدن

تغییرات هورمونی در مردان؛ نشانه ها و مدیریت

از شگفت انگیزترین مواد غذایی تولیدکننده گاز

بیماری های چشمی که شهرنشین ها وروستاییان را تهدید می کند

قند چاق می کند، نه چربی!

مایه کوبی 1500 رأس دام سنگین علیه تب برفکی

معاون سازمان بهزیستی: متادون به تنهایی درمان اعتیاد نیست

مجرم اصلی چاق کننده انسان شناسایی شد

آیا چربی واقعا چاق کننده است؟

جلسه کمیته فرعی کارگروه سلامت

ورزش کردن از ابتلا به "آب سیاه" می کاهد

خشکی چشم را در روزهای آلوده چگونه رفع کنیم؟

یافته های جدید علمی؛ قند چاق می کند، نه چربی!

5 ترفند برای حفظ سلامت پوست

ایستگاه سلامت هفته وقف در روستای دالنجان ترکیه

تاثیر این ویتامین بر درمان ناباروری

اعزام 2 تیم پزشکی به مناطق محروم روستایی شهرستان بیجار

چگونه از پوکی استخوان پیشگیری کنیم؟

رازهایی مهم درباره دوران سالخوردگی که از آنها بی خبر هستید

پیری ستون فقرات و علل بروز آن

15 گزینه سالم و خوشمزه، ضامن سلامت کبد

علائم نشان دهنده زمان تعمیر سیستم ترمز اتومبیل

آسیب های امواج موبایل

5 ترفند برای حفظ سلامت پوست

ورزش کردن از ابتلا به "آب سیاه" می کاهد

موسی چوپانی ابراهیم نعیمی، محسن گل محمدیان اثربخشی استماع آوای قرآن کریم در بهبود افسردگی زنان نابارور

با هیپنوتیزم، وزن کم کنید

قند چاق می کند، نه چربی!

تاثیر کیفیت زندگی و ورزش در پیشگیری از ابتلا به پیری ستون فقرات

اهمیت توجه به اختلال «استرس پس از حادثه» در بیماران سرطانی

دلایل بروز اختلال‎های اضطرابی در کودکان

بی توجهی به دندان های شیری دلیل نامرتبی دندان های دائمی است

ورزش کردن از ابتلا به "آب سیاه" می کاهد

درد شانه را جدی بگیرید/دلیل و درمان درد شانه

علی شفیعی، مهدی جعفر زاده دیزآبادی مفهوم شناسی دانشگاه علوم پزشکی اسلامی با تکیه بر آیات و روایات

سرطان ها قابل پیشگیری و درمان هستند؟

بهترین تمرینات برای شکم صاف و لاغری سریع

هنگام استرس، تصمیم بگیریم یا نگیریم؟

105 نفر در اهواز دچار مشکلات تنفسی شدند

"کتک زدن" کودکان؛ خوب یا بد؟

آسیب های امواج موبایل

سلول بنیادی انسان موش های فلج را شفا داد

مسمومیت با استامینوفن را جدی بگیرید

گسترش اخلاق پزشکی و آموزش یکی از نیازهای امروز دانشگاه های کشور است

جدال زلزله زدگان با باران و سرما

آشنایی با درمان گیاهی موخوره

با این ورزش ها شکمی صاف و تخت پیدا کنید

شاخص توده بدنی چه تاثیری بر جوش غرور جوانی دارد؟

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت مطرح کرد تهدید مقاومت شدن میکروارگانیسم ها نسبت به آنتی بیوتیک ها

پیری ستون فقرات و علل بروز آن

مراجعه تاکنون 105 نفر با مشکلات تنفسی به بیمارستان های اهواز

مراجعه تاکنون 105 نفر با مشکلات تنفسی به بیمارستان های اهواز

نمایشگاه تجهیزات پزشکی، فرصتی برای ارتباط تولیدکنندگان با مدیران بیمارستان ها

با این 6 عادت پوکی استخوان را از خود دور کنید

تاکنون 105 نفر با مشکلات تنفسی به بیمارستان های اهواز

خواص معجزه گر ماست یونانی!

105 نفر در اهواز دچار مشکلات تنفسی شدند

105 نفر در اهواز دچار مشکلات تنفسی شدند

مراجعه تاکنون 105 نفر با مشکلات تنفسی به بیمارستان های اهواز

دشمن بیماری های قلبی را می شناسید؟

از کجا بفهمیم مشکل کلیه داریم؟

قبل از خوردن میوه این موارد را بدانید!

مهمترین علامت وجود مشکل در کلیه

طرز تهیه ماسک روشن کننده پوست

کاهش وزن شگفت انگیز با مصرف 9 میوه خشک شده

راه غلبه بر احساس افسردگی

ویزیت رایگان 431 نفر در زابل

5 درمان گیاهی برای کبد چرب

آیا با انجام کارهای خانه لاغر می شویم؟

نیمی از مبتلایان به HIV در جهان تحت درمان هستند

چگونه استامینوفن باعث مسمومیت می شود؟ + علائم

آیا میوه های خشک می توانند به کاهش وزن کمک کنند؟

بعد خوردن آب نارگیل در بدن چه اتفاقی می افتد؟

با مواد مخدر دیجیتالی آشنا شوید

با این 5 ماده پوستتان را سم زدایی کنید

41 نفر با تنگی تنفس به مراکز درمانی اهواز مراجعه کردند

تفاوت های گوشت حلال با گوشت غیر حلال

نیمی از مبتلایان به HIV در جهان تحت درمان هستند

پیشگویی خواهران مرموز از وقایع احتمالی 2018

این رژیم غذایی از نارسایی قلبی پیشگیری می کند

یک ترفند برای جوان نگه داشتن مغز

استرس را با ماساژ کف پا کم کنید +عکس

7 ادویه لاغر کننده را بشناسید

احتیاط/ فصل جولان مرگِ خاموش در راه است ! +فیلم

نکته بهداشتی: تاثیر متفاوت دیابت بر زنان

بد استفاده کردن از زانو یعنی چه؟

برای کاهش وزن چه بخوریم؟

این نوشیدنی ها طعم مرگ می دهد!

راهکارهایی خانگی برای سفید کردن دندان ها

ویتامین های بدن را تقویت کنید

کاهش خطر نارسایی قلبی با مصرف این رژیم غذایی

روشی جدید برای تشخیص سریعتر سرطان روده

ادویه لاغر کننده را بشناسید

5 ماده برای سم زدایی کامل پوست

7 ادویه لاغر کننده را بشناسید

هشت میوه کم قند را بشناسید

نخستین مرکز پیوند اعضا در دنیا کجاست؟

بیماری شایع در اردبیل

تولد دوقلوی بهم چسبیده عجیب در غزه + تصاویر

نکاتی برای سرخ کردن غذا

6 راهکار برای افزایش بهره وری در دورکاری

خوابیدن زیاد چه بلایی سربدن می آورد؟

علائم خطرناک لخته شدن خون که بیشتر مردم آن را نادیده می گیرند

پوکی استخوان را با این عادت های غذایی از خود دور کنید

چگونه بر احساس افسردگی غلبه کنیم؟

بازسازی مسکن برای مناطق زلزله زده رایگان تمام می شود

خون خود را با این 6 خوراکی تصفیه کنید

راهکار ساده و روزمره برای بهبود بخشیدن سلامت روحی و روانی

ارسال نخستین کمک های مردمی کانون دانشجویی هلال احمر و انجمن اسلامی دانشکده پرستاری رامسر به کرمانشاه+عکس

زنان در معرض خطر بیشتری از دیابت قرار دارند

ایرنا و اخبار سلامت-30 آبان

رستورانی خوفناک که برای خوردن غذا باید در آن زندانی شوید

روغن های گیاهی که مژه هایتان را تقویت می کند

خودداری برخی دستفروشان آبیکی از ارائه مدارک

بهزیستی متولی سلامت اجتماعی در کشور+گزارش

ورزش صبحگاهی چه میزان بر پیشرفت تحصیلی موثر است؟

آلوده ترین مکان جهت انتقال بیماری ها

اگر کم خونی دارید بخوانید

دختر وزیری که جاسوس شد!

چگونه در برابر پوکی استخوان مقاومت کنیم؟

اگر این نشانه ها را دارید یعنی باردار هستید

شیراز میزبان ششمین کنگره آسیایی اندومتریوز و کنگره بین المللی جراحی های کم تهاجمی

شایع ترین علل کمردرد در مردان و زنان

چیزهای غیرقابل تصوری که در گذشته عادی بودند+عکس

کاهش خطر نارسایی قلبی با مصرف رژیم غذایی گیاهی

درمان میگرن با دست

شلاق «طناب زنی» بر چربی های اضافه و دیابت!

شش روش استفاده از روغن زیتون برای درمان آکنه

کلیه، عضو خیانتکار بدن

قرار گرفتن در هوای سرد لاغرتان می کند

شیراز میزبان ششمین کنگره آسیایی اندومتریوز و کنگره بین المللی جراحی های کم تهاجمی

شاخص توده بدنی چه تاثیری بر جوش غرور جوانی دارد؟

ارتباط بیمار شدن با ماه تولدتان

اشتباه میوه می خورید

چطور موخوره را ریشه کن کنیم؟

جامعه دچار لجام گسیختگی غریزه شده است/ انسان شناسی قرآن بر پایه گمشدگی انسان است

میزان مرگ و میر مبتلایان به دیابت در زنان بیشتر است یا مردان؟

خطرات تپل شدن نوزاد

گروه های خونی آسیب پذیر در برابر آلودگی هوا

هیات بررسی و تطبیق مصوبات با قوانین 66 مصوبه دولت را تایید کرد

اجرای دستورالعمل مراقبت بالینی ، همان اجرای قانون است

سوزاندن چربی ها را چند برابر سریعتر کنید

تولید نانوسیلیکا از ضایعات برنج

کارگاه کمیته اضطراری التور و آنفلوانزا در شهرکرد

استنشاق ذرات روغن در زمان آشپزی خطرناک است

شایع ترین علت ایجاد سینوزیت مزمن

مجله پزشکی و سلامت+گزارش

چگونه از شر جوش های پوستی راحت شویم؟

حیواناتی که زنده زنده خورده می شوند!

اعزام ماما به پایگاه های ارائه خدمات به زلزله زدگان

راهکاری برای موفقیت در زندگی زناشویی

خوراکی های سرطان زایی که شاید هر روز مصرف می کنید

6 کلید رژیم غذایی مدیترانه ای، برای افزایش طول عمر

5 ماده برای سم زدایی کامل پوست

چرا سگ ها به چهره های خندان علاقمند هستند؟ +تصاویر

اعزام ماما به پایگاه های ارائه خدمات به زلزله زدگان

مصرف سالادهای آماده، استقبال از بیماری است

15 مسکن طبیعی شگفت انگیز برای کاهش درد

مصرف دارچین به دیابتی ها کمک می کند؟

قرص استروژن چیست وچه عوارضی داد؟

ویزیت بیش از سه هزار و 200 نفر در مناطق زلزله زده

غربالگری سرطان ریه در پارکینگ سوپرمارکت

صبح ها به 7 دلیل با معده خالی آب زنجبیل بنوشید

راه اندازی کانکس های اهدایی بانک دی در مناطق زلزله زده

گشایش بزرگترین بخش مراقبت های ویژه نوزادان کشور

عکس/ بحران آب خطر شیوع گسترده وبا

چگونه استامینوفن مسموم تان می کند + علائم

شایع ترین علت ایجاد سینوزیت مزمن

شیوع سل در کشور بسیار پایین تر از میانگین جهانی است

استخدام مشاور آرایشی و بهداشتی در یک مرکز مشاوره معتبر

ترفندهایی برای پاک کردن لکه های آرایشی

غذاهای فوق العاده برای کاهش فشار خون

قوی ترین سلاح های گیاهی برای مبارزه با تبخال

دوره دوم آموزش مدیران بیمارستان های دولتی کشور (TOT) آغاز شد

اعزام ماما به مناطق زلزله زده

درمان کبد چرب باگیاهان طبیعی

وقتی مرگ چراغ راه آیندگان می شود

وقتی مرگ چراغ راه آیندگان می شود