مطالب مرتبط:
راه آهن کرمانشاه نیازمند تأمین اعتبارات جدید است
افزایش 2 برابری ترانزیت ریلی کالا بین ایران و ترکیه/ راه اندازی مجدد قطار تبریز- وان
تداوم تلاش برای چهارخطه کردن راه زیارتی ایلام - مهران
افزایش 2 برابری ترانزیت ریلی کالا بین ایران و ترکیه راه اندازی مجدد قطار تبریز- وان
راه اندازی کمپین های مردمی در مخالفت با تحریم بیشتر ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 مهر 1396 ساعت 12:222017-10-18پزشكي

وقتی مرگ چراغ راه آیندگان می شود


مرگ سرنوشت مشترک و ناگزیر همه ماست.

تقدیری مقدر و کاملاً طبیعی.

گرچه مرگ خانه آخر است و پایان راه، اما خوشا به حال آنان که مرگ شان، تازه، خود آغاز راه است؛ - آغازی برای دیگران.

/مرگی غبطه برانگیز که خود زندگی جدیدی را رقم می زند.

به این جا که برسد، مرگ دیگر مرگ نیست! زیبا و باارزش است و به نوعی عین زندگی.

اهدای عضو یکی از جلوه های این نوع از مرگ است.

طی چند سال گذشته مردم بیش از پیش با عضویت در بانک اهدای عضو اعضای بدن خویش را -بعد از مرگ مغزی- به بیماران نیازمند می بخشند و به این ترتیب با مرگ خود زندگی جدیدی به آنها هدیه می کنند.

اما قصه ما قدری فراتر از داستان مألوف اهدای عضو است.

ما در میان خود معدود انسان هایی داریم که تنها به نجات یک یا چند انسان فکر نمی کنند.

اندیشه آنها نجات جان خیل انسان هایی است که زندگی شان به پیشرفت دانش پزشکی و تجربه و تبحر پزشکان وابسته است؛ پزشکانی که باید با کسب دانش و تجربه، جان انسان های بیمار را از مرگ نجات بدهند.

اما این پزشکان تجربه را از زیر سنگ به دست نمی آورند، کسب تجربه این پزشکان دقیقاً جایی رقم می خورد که آنها بتوانند بارها دست به آزمون و خطا بزنند.

جایی به نام سالن تشریح که در آن دانشجویان پزشکی به شکل عملی با جسم انسان، اعضا و عملکردشان، انواع بیماری ها و درمان و جراحی آنها آشنا می شوند.

عنصر اصلی اتاق تشریح، اجسادی است که دراختیار دانشجویان قرار می گیرد.

اجسادی که در روند کسب مهارت علمی و عملی دانشجویان رشته پزشکی نقشی اساسی بازی می کنند.

وقفی برای پیشرفت علم کمبود جسد یکی از دغدغه های بزرگی است که دانشکده های پزشکی کشور با آن مواجه هستند و گاهی اوقات تعداد زیادی از دانشجویان به اجبار باید تمامی دروس عملی را روی یک جسد بیاموزند.

از سوی دیگر خرید جسد از کشوری چون هند که سال های نه چندان دور انجام می گرفت جز هزینه های زیاد نتوانست این کمبود را جبران کند؛ این کمبود گاه تا حدی است که از جسدی که حداکثر یک سال تاریخ مصرف دارد، به مدت چهار سال استفاده می شود.

اما در این میان انسان های انگشت شماری هستند که با علم به نقش کالبد در روند پیشرفت علم، داوطلب می شوند تا پیکرشان ـ بعد از مرگ ـ در اختیار دانشجویان قرار گیرد.

مهندس کورس پرتوی دیلمی نخستین کسی بود که کالبد خود را داوطلبانه وقف علم کرد و بر اساس وصیتی که 31 سال قبل کرده بود، پیکرش بعد از مرگ با هدف پیشرفت علم پزشکی و یادگیری دانشجویان این رشته در اختیار دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفت.

خواسته این استاد دانشگاه که سال 65 با تنظیم وصیتنامه ای پیکر خود را برای پیشرفت علم پزشکی در اختیار دانشکده پزشکی قرار داده بود، سرانجام جامه عمل پوشید و هفته گذشته پیکر این خیر بزرگ پس از انجام تشریفات قانونی در اختیار دانشگاه علوم پزشکی آزاد قرار گرفت.

وهرز پرتوی پسر زنده یاد مهندس پرتوی از وقف پدر و تلاش او برای اعتلای علم پزشکی این گونه می گوید: پدرم سال 1314 در خانواده ای به دنیا آمد که همگی عاشق علم بودند.

پدربزرگم از شاگردان مدرسه دارالفنون بودند و سال ها ریاست فرهنگ استان گیلان را برعهده داشتند.

ایشان املاکی را که از پدرشان به ارث رسیده بود فروختند و با پول آن تعدادی مدرسه ساختند و اجازه ندادند که هیچ کدام از این مدارس به نام ایشان ثبت شوند.

او اعتقاد داشت که کشور به جوانان تحصیلکرده نیاز دارد و همین جوانان هستند که می توانند آینده درخشانی برای کشور رقم بزنند.

پدرم همیشه از اهمیتی که پدربزرگ به علم و تحصیلات می داد برای ما می گفت و همه عموها و عمه های من در تحصیلات نیز موفق بودند.

این موفقیت ها در خانواده ما ادامه پیدا کرد و امروز همه نوه ها نیز به موفقیت های بزرگ علمی دست پیدا کرده اند.

وی ادامه داد: سال 65 وقتی 20سال داشتم یک روز پدر از من و خواهرم خواست نزد او برویم تا ما را در جریان موضوع مهمی قرار دهد.

پدر از تصمیم بزرگی که گرفته بود به ما گفت و از ما خواست تا قول دهیم که به وصیت اش عمل کنیم.

او وصیتنامه ای تنظیم کرده بود که براساس آن بعد از مرگ، پیکرش به دانشگاه علوم پزشکی اهدا شود تا در جهت پیشرفت علم پزشکی و بالا بردن مهارت و علم دانشجویان این رشته استفاده شود.

آن سال ها این وصیتنامه در نوع خودش عجیب بود.

مادرم از تصمیم پدر خیلی ناراحت بود ولی ما به تصمیم پدر احترام گذاشتیم.

پدر معتقد بود که جسم انسان بعد از مرگ وقتی زیر خروارها خاک قرار می گیرد بدون هیچ استفاده ای می پوسد درحالی که همین جسم می تواند به بالا بردن اطلاعات علمی دانشجویانی که در رشته پزشکی تحصیل می کنند کمک کند و آنها با بالابردن اطلاعات علمی در آینده وقتی پزشک شدند می توانند جان انسان های بسیاری را از مرگ نجات بدهند.

نگاه پدر به همه چیز خاص بود و اعتقاد داشت ما باید برای آیندگان تلاش کنیم و تنها نباید به خودمان فکر کنیم.

او می گفت این جسم ما می تواند به دانشجویانی کمک کند که در آینده زندگی بخش خواهند بود.

گرچه آن سال ها با وصیتنامه پدرم مخالفت می شد اما او با مساعدت رییس دانشگاه آزاد توانست آن را ثبت کند و سال ها عکس و تصویری از وصیتنامه پدرم در سالن تشریح دانشگاه علوم پزشکی آزاد قرار داده شده بود تا همه دانشجویان بدانند که پیکر او بعد از مرگ به اینجا منتقل خواهد شد تا در اختیار دانشجویان قرار گیرد.

پدر از دو سال قبل در بستر بیماری بود و تصمیم گرفتیم آخرین خواسته پدر را اجابت کنیم.

11 مهرماه امسال پدرم از دنیا رفت و با همکاری دکتر سید علی ابطحی رییس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی و دکتر شبنم موثقی، رییس دانشکده پزشکی، پیکر پدرم را بعد از انجام غسل و ادای نماز در بهشت زهرا به دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی منتقل کردیم.

در مراسم یادبود پدر وقتی اقوام و دوستان از وصیت پدرم مطلع شدند بسیاری تصمیم گرفتند بعد از مرگ، پیکرشان در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گیرد و من و اقوام نزدیک نیز داوطلب شدیم راه پدرمان را ادامه بدهیم.

فرهنگ ماندگار نقطه آغاز و اساسی دانش اندوزی در رشته طب در تمام دانشگاه های دنیا سالن تشریح است و بسیاری از پزشکان نخستین تجربه های خود را به شکل علمی وعملی در سالن های تشریح دانشگاه و با کار روی اجساد کسب کرده اند.

یکی از معضلاتی که دانشگاه های علوم پزشکی با آن مواجه هستند کمبود جسد است و این امر باعث شده است تا دانشجویان رشته آناتومی، کمتر فرصت کالبد شکافی و بررسی آناتومی بدن را پیدا کنند.

این مشکل سال هاست دانشگاه های علوم پزشکی با آن دست به گریبان هستند و خرید جسد از کشورهای دیگر نیز نتوانسته است این مشکل را برطرف کند.

وقف پیکر مرحوم پرتوی شروع امیدوارکننده ای است تا از این به بعد کسانی که همیشه به دنبال انجام کارهای ماندگار هستند و می خواهند یاد و نامشان همیشه باقی بماند برای وقف پیکرشان بعد از مرگ پیشقدم شوند.

دکتر شبنم موثقی رییس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی با بیان اینکه اهدای جسد به دانشگاه علوم پزشکی وقف در راه علم است گفت: کمبود جسد برای سالن های تشریح یکی از مشکلات اصلی دانشگاه های علوم پزشکی است و برای تأمین جسد از پزشکی قانونی کمک گرفته می شود و آنها نیز اجسادی را که ناشناس هستند یا اجسادی که بعد از 6ماه کسی به سراغشان نیامده باشد، با کسب اجازه قانونی در اختیار دانشگاه ها قرار می دهند اما تعداد این اجساد نیز بسیار انگشت شمار است؛کما اینکه ممکن است این اجساد ناقل بیماری های مختلفی نیز باشند.

در سالن تشریح دانشگاه های علوم پزشکی دانشجویان رشته پزشکی و پیراپزشکی با کار عملی روی اجساد می توانند مهارت علمی و عملی کسب کنند و اگرتعداد اجساد زیاد باشد کیفیت آموزش نیز بالا خواهد رفت.

مرحوم مهندس پرتوی نخستین نفری بودند که این کار را انجام دادند و این عمل ارج نهادن به علم پزشکی است.

ایشان خود را وقف علم کردند و این نشان از نگاه ویژه ایشان به پیشرفت علم پزشکی است.

وی بابیان اینکه بر اساس فتواهای مراجع تقلید (از جمله فتاوای امام خمینی(ره) و آیت الله خامنه ای) اهدای جسد می تواند برای امر آموزش انجام شود، گفت: باید در این زمینه فرهنگ سازی کنیم زیرا اگر یک پزشک نتواند جسدی را تشریح کند در درک مطالب پزشکی و آناتومی بدن که پایه های اصلی جراحی هستند با مشکل مواجه خواهد شد.

تهیه جسد از خارج از کشور با هزینه های زیادی همراه است و مراقبت های زیادی نیز برای سالم ماندن جسد در زمان انتقال به کشور باید انجام گیرد اما وقتی بتوانیم اجساد مورد نیاز سالن های تشریح دانشگاه ها را در خود کشور تأمین کنیم گام مهمی در راه پیشرفت علم پزشکی و پیراپزشکی برخواهیم داشت.

این فرهنگ سازی امروز در کشورهایی مانند امریکا، استرالیا و کانادا انجام گرفته است و مردم با ورود به سامانه دانشگاه در قسمتی که مربوط به اهدای پیکر است ثبت نام می کنند و این کشورها تا به امروز اجساد مورد نیازشان را از میان مردم کشورشان تأمین کرده اند.

البته از مدت ها قبل این روند در ایران نیز آغاز شده است و کسانی که تمایل دارند پیکرشان بعد از مرگ به دانشگاه های علوم پزشکی اهدا شود فرم های رضایتنامه را کامل کرده و آن را در دفترخانه ثبت می کنند و باید رضایت بستگان درجه یک نیز گرفته شود.

مرداد ماه امسال با فراخوانی که از سوی سازمان پزشکی قانونی برای اهدای جسد ارائه شد افراد زیادی داوطلب شده اند و امیدواریم با گسترش این فرهنگ در بالا رفتن تبحر پزشکان آینده کشور قدم برداریم.

/ روزنامه ایران
کلید واژه ها: دانشجویان - انسان - پزشکی - پیشرفت - اهدای عضو - پزشکان - زندگی - دانشگاه آزاد اسلامی - بیمار - دانشجویان پزشکی - دانشگاه - استاد دانشگاه - نجات - دانشگاه آزاد - رشته - کشور - هایی - بیماران - بیماری - داستان - نخستین - اسلامی - اندیشه - انگشت - انواع - هزینه - آزمون - کشوری - تاریخ - درمان

آخرین اخبار سرویس:
نقش وسایل جراحی در انتقال پروتیین های عامل بیماری آلزایمر

علائم قند خون بالا چیست؟

مهم ترین سوالات قبل از ازدواج

کشف خانواده جدیدی از آنتی بیوتیک ها در خاک

هشدارهای جدی که روده های ناسالم به بدن می دهند

6 پیشنهاد واقعی برای به تاخیر انداخنن روند پیری در مردان

کمبود منیزیم، احتمال ابتلا به کدام بیماری ها را افزایش می دهد؟

نقش وسایل جراحی در انتقال پروتیین های عامل بیماری آلزایمر

خواص معجزه آسای گیاهی قدیمی برای مو

سمیه علیرضایی مقدم بجستانی، فرح لطفی کاشانی، فریبرز باقری اثربخشی معنویت درمانی گروهی بر کاهش نشانگان اختلالات روانی همسران جانبازان مبتلا به ‏PTSD‏ ناشی از جنگ

روش های ساده خانگی برای سفید کردن دندان

روغنی که برای موهای شما معجزه خواهد کرد

آشنایی با شیوه های پیشگیری از آنفلوانزای پرندگان

کلید طلایی درمان 20 بیماری شایع در طب سنتی

چگونه میوه مرغوب از نامرغوب را تشخیص دهیم؟

مصرف ماست خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد

تجویز داروی بیماری SMA مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست/هزینه اثربخش، ضامن واردات دارو در کشور

راهکار هایی برای سم زدایی طبیعی کلیه

معرفی یک کلید طلایی برای درمان یبوست

بهترین زمان برای حمام کردن چه وقتی است؟

تغذیه مناسب برای وزنه برداران

نشانه های کمبود آهن در بدن چیست؟

تزیین کوکو سبزی مجلسی در نان باگت، نان تست و با قالب

علل سیاه شدن ناخن پا

ظرف مدت 180 دقیقه لاغر شوید

با کودک بدغذا چه کنیم؟

آشنایی با شیوه های پیشگیری از آنفلوانزای پرندگان

دکتر فروغ السادات رحیم پور، زهرا حیدری‎ ‎ تحلیلی بر دیدگاه ابن سینا پیرامون ارتباط بدن، مرگ و حیات اخروی

این ماده غذایی خوشمزه یکی از مغزهای سرشار از آهن است

عوارض خطرناک قرص های ضد حاملگی

وزنه برداران چگونه غذا بخورند

دم نوش مناسب برای پاک سازی معده, جگر و روده ها

سم زدایی طبیعی کلیه

چگونه از بوی بد سرویس بهداشتی جلوگیری کنیم؟

بیماری آنفلوانزای پرندگان + علائم و درمان

آشنایی با استرس اکسیداتیو

قرص غضروف ساز تریپل فلکس و موارد مصرف آن

6 درمان خانگی برای جلوگیری از ایجاد موهای زیر پوستی

تخریب صخره های صدفی، فاجعه زیست محیطی در استرالیا

رابطه مواد شوینده با آسیب های ریوی

ابتلای انسانی به آنفلوانزای پرندگان در قم مشاهده شده است؟

منابع غذایی سرشار از روی

چرا ماست آب می اندازد؟

طرز تهیه سوپ گردن

اپلیکیشن سلامت دیابتی رونمایی شد

آشنایی با علائم مردانه دیابت

مهم ترین نشانه های هپاتیت حاد را بشناسید

علائم و نشانه های پولیپ بینی چیست؟

8 گیاه که دل درد را تسکین می دهند

این نوشیدنی به کنترل قند خون دیابتی ها کمک می کند

تولدنوزاد 6.5 کیلویی

علائم بارداری در دوران شیردهی

قرمزی چشم چگونه درمان می شود؟

راهکارهای فوق العاده برای درمان بی خوابی

عاملی که میکروبیوم روده را مختل می کند

زلزله با سلامت روان ما چه می کند؟

شهرنشینی؛ خطری برای «سلامت»!

دوش گرفتن در شب چه فوایدی دارد؟

چگونه یک فرزند سالم به دنیا بیاوریم؟

چـاقـی عـامـل عـود مجـدد سرطـان پـروستـات

ایران طی 30 سال آینده دچار سالمندی زنانه می شود

یوگا برای بیماران سندرم متابولیک مفید است

چرا کابوس می بینیم؟

رادیولوژیست ها فرزند خوانده وزارت بهداشت هستند

گربه ای ک باعث قطعی برق شد

هشدار درباره خطرات استفاده مداوم از اسپری های تمیز کننده

چرا ماست آب می اندازد؟

ابتلای انسانی به آنفلوانزای پرندگان در قم مشاهده شده است؟

اصول خوش پوشی خانم های چاق

خواص آب انار در دوران بارداری

درمان جدید سرطان با تقویت و تحریک سیستم ایمنی

سخـنان حکیـمانه از بـزرگان (20)

بیماران روماتیسمی از این 6 اشتباه رایج دوری کنند

وزن کم کردن سریع واقعا ممکن است ؟

توصیه هایی برای کاهش مشکلات معده

کمبود منیزیم، احتمال ابتلا به کدام بیماری ها را افزایش می دهد؟

هزینه داروی زلزله زدگان باید توسط دولت تأمین شود

ابتلای انسانی به آنفلوانزای پرندگان در قم مشاهده نشده است

قرمزی چشم چگونه درمان می شود؟

بیماری آنفلوانزای پرندگان + علائم و درمان

راهکارهای فوق العاده برای درمان بی خوابی

برنامه ریزی برای تشخیص زودهنگام سه نوع سرطان در ایران

انتقاد از گروکشی واردکنندگان دارو/ دریافت مطالبات قانونی باشد

کمبود کیت های تشخیصی تب مالت/ وزارت بهداشت پاسخگو نیست

عاملی که میکروبیوم روده را مختل می کند

نشانه های اولیه مبتلا شدن به ویروس ایدز

وقتی عصبانی هستید چه مسایلی را باید به خاطر بیاورید؟

چند راهکار برای رفع آلرژی های فصلی

طرز تهیه ترکیب گیاهی برای درمان نزله و ترشحات پشت حلق

چرا هنگام گرسنگی عصبانی می شویم؟

جوان سازی پوست با یک ترکیب معجزه گر

پیشگیری از سرطان تخمدان با 7 گزینه غذایی

علت قرمزی چشم چیست و چگونه درمان می شود؟

عاملی که قدرت باروریتان را نابود می کند

چگونه کودکان را به ورزش علاقمند کنیم؟

احتمال تکرار عفونت برای این مردان وجود دارد

تشخیص دیابت از روی اثر انگشت

چرا پروتیین تا این حد برای هر بدنساز حیاتی است؟

چگونه یک فرزند سالم به دنیا بیاوریم؟

قبل از انتخاب ماسک حتما به این نکات توجه کنید

وقتی مرگ چراغ راه آیندگان می شود

وقتی مرگ چراغ راه آیندگان می شود