مطالب مرتبط:
تصاویری کمتر دیده شده از مرحوم آیت الله مهدوی کنی
تصاویری کمتر دیده شده از مرحوم آیت الله مهدوی کنی
چرا مرحوم آیت الله مهدوی کنی راضی به انتشار خاطراتش شد؟
تصاویری کمتر دیده شده از مرحوم آیت الله مهدوی کنی
اعلام برنامه های کنگره نکوداشت آیت الله ملک حسینی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 مهر 1396 ساعت 10:362017-10-18سياسي

همسر آیت الله مهدوی کنی در گفت وگویی مطرح کرد برنامه ساواک، خرد کردن خانواده زندانیان سیاسی بود


بانو قدسیه سرخه ای ریاست کنونی پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(ه)، فرزند آیت الله حاج شیخ زین العابدین سرخه ای و همسر عالم مجاهد مرحوم آیت الله حاج شیخ محمدرضا مهدوی کنی است.

- " ـ گروه تاریخ: بانو قدسیه سرخه ای ریاست کنونی پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(ه)، فرزند آیت الله حاج شیخ زین العابدین سرخه ای و همسر عالم مجاهد مرحوم آیت الله حاج شیخ محمدرضا مهدوی کنی است.

وی درآستانه سالروز ارتحال همسر ارجمند خویش، درگفت وشنودی با سایت موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران به شمه ای از خاطرات خویش از حیات سیاسی و اجتماعی آن بزرگوار اشاره کرده است.

امید آنکه مقبول افتد.

* گفته می شود پدرتان مرحوم آیت الله حاج شیخ زین العابدین سرخه ای در دوره ای فعالیت سیاسی بسیاری داشتند، ولی بعدها شرایطی پیش می آید که ایشان از سیاست سرخورده می شوند.

علت این امر چه بود؟ مرحوم پدرم در دوره مشروطه و مخصوصاً دوران نهضت ملی وحضور سیاسی مرحوم آیت الله کاشانی، فعالیت سیاسی بسیاری داشتند.

یادم هست حتی موقعی که در مسجد صحبت می کردند، طوری در باره شاه حرف می زدند که کمتر کسی در آن دوره جرئت داشت به آن شکل صحبت کند، ولی ایشان با همان خوشمزگی های خاص خودشان در باره سیاست، طوری حرف می زدند که چندان حساسیت برانگیز نبود.

حداقل در دورانی که عقل ما می رسید، حس می کردیم که حساسیت برانگیز حرف نمی زنند، ولی همه مردم حرفهای ایشان را قبول داشتند.

اما در دوران متاخر، شاخص ترین سخنرانی پدرم مربوط به روز 15 خرداد 1342 می شود که به جلسه روضه منزل آیت الله بهبهانی رفته بودند.

مجلسی که علمای بزرگ در آن شرکت می کردند.

ظاهراً پدرم یکی از کسانی بود که بعد از جلسه آن روز در منزل آقای بهبهانی مخفی می شود و حتی خود ایشان نیز از پدر مراقبت می کند.

آن شب پدر را از خانه آقای بهبهانی به منزل دیگر علمایی که در آن مجلس حضور داشتند، خانه به خانه می برند تا دست مأموران رژیم به ایشان نرسد.

به طوری که یک شب و یک روز اصلاً به محله امامزاده یحیی -که محل زد و خوردها بود- نیامدند.

آن روز از چهار راه سیروس، جنازه کشته ها و زخمیها را پشت وانتها می ریختند و از خیابان بوذرجمهری و خیابان ری و کوچه های امامزاده یحیی می بردند.

ما هم از لای در خانه نگاه می کردیم و خیلی نگران پدرم و حاج آقا (آیت الله مهدوی کنی) بودیم.

البته همه اهالی محل مواظب خانه پدرم بودند که یک وقت مأموران شاه به منزل نریزند و بلایی بر سر ما نیاورند.

هرچند مرتباً به ما می گفتند: خانه را ترک کنید! آن شب چون پدرم و آقای مهدوی به خانه نیامدند، بر ما خیلی سخت گذشت.

* برخی اختلاف نظرهای سیاسی مرحوم پدرتان و مرحوم آیت الله مهدوی کنی سبب بحث میانشان نمی شد؟ چون پدرم تجربه بیشتری در زمینه فعالیتهای سیاسی داشتند، نکاتی را به حاج آقا [آقای مهدوی] متذکر می شدند که: مثلاً الان برخی صحبتها و رفتارها خیلی لزومی ندارد، ولی هم آقای مهدوی خیلی پدرم را قبول داشتند و هم پدرم خیلی مراعات آقای مهدوی را می کردند.

درنتیجه آقای مهدوی با زرنگی های خاص تلاش می کردند این بحثها در محیط خانه و خانواده به شکلی عنوان نشود که بین ما فاصله بیفتد.

این رو ها در خانه خودمان، یعنی خانه آقای مهدوی هم ادامه پیدا کرد.

ایشان همیشه ما را مجاب می کردند به شکلی بحث نکنیم که درگیری ایجاد شود و همیشه در حرفهایشان روشنگری می کردند.

*پدرتان به دلیل اینکه قبلا ً خودشان در مبارزات صدمه دیده بودند به حاج آقا توصیه خاصی نداشتند؟ کمتر در این موارد بحث می شد، به هرحال ایشان از نظر سنی جایگاه علمی و سوابق سیاسی موقعیت برجسته تری نسبت به آقای مهدوی داشتند و تجربه و پختگی ایشان بیشتر بود، لذا می گفتند: با این شیوه ای که شما در مبارزه پیش گرفته اید، دستگیرتان می کنند و دیگر نمی توانید راهتان را ادامه بدهید.

نوع صحبت کردنشان حالت نصیحت کردن داشت.

شاید نظرشان این بود که حاج آقا با ملاحظه تر حرکت کنند، ولی واقعیت این است که در آن زمان، آقای مهدوی خیلی تندتر از پدرم حرکت می کردند، منتهی ما در دورانی که پدر فعالیت سیاسی داشتند، نبودیم که بدانیم پدرمان چگونه فعالیت می کردند، ولی آنچه که از مادر در باره پدر شنیده بودیم نشان می داد که آقایان علما ایشان را جزو مبارزان می دانستند.

پدرم به رضاشاه می گفتند: داش پشمی! هر وقت هم می خواستند از رضاشاه اسم ببرند، او را به اسامی ای می خواندند که مخاطبان متوجه می شدند منظورشان کیست، ولی به قدری خوشمزه تعریف می کردند که خیلی آتو به دست مأموران رژیم ندهند! *وقتی برای زندگی به قم رفتید وضعیت درسی آیت الله مهدوی کنی چطور بود و در چه مقطعی بودند؟ حاج آقا بیست و هشت سال داشتند که با هم ازدواج کردیم.

ایشان در آن زمان تقریباً دروس اصلی را خوانده و مجتهد شده بودند.

در واقع ایشان از امام و دیگر آقایان، هر چه را که لازم بود گرفته بودند اما در آن زمان، در کنار درس خواندن، تدریس هم می کردند.

موقعی هم که به تهران آمدیم، هم در مدرسه مروی درس می خواندند، هم درس می دادند.

*با اینکه آیت الله مهدوی خیلی علاقه داشتند در قم بمانند، چه شد که تصمیم گرفتید به تهران بازگردید؟ عاملی که بیش از همه باعث شد که ایشان به تهران بیایند، پیشهناد پدرم به آقای مهدوی برای پیشنمازی مسجد جلیلی بود.

حاج آقا دیدند که در آن مسجد، جا برای کارهای سیاسی، اجتماعی وجود دارد و این مهم ترین عامل بود.

عامل دوم هم من بودم، چون دوری از خانواده خیلی اذیتم می کرد، البته حاج آقا می توانستند مرا راضی کنند و در قم بمانیم، ولی اصل این بود که حاج آقا پایبند مسجد جلیلی شدند.

چون عرصه فعالیت در تهران باز بود.

*پدر شما یا هم مباحثه های ایشان، جایگاه علمی آقای مهدوی را در آن دوره در چه سطحی می دانستند؟ در دوره ای که مردم کمتر به کسی آیت الله می گفتند، پدر مرا حضرت آیت الله سرخه ای می نامیدند.

ایشان درس خارج می دادند و جلسه های زیادی داشتند.

با این حال پدرم خیلی حاج آقا را قبول داشتند و همیشه می گفتند: آشیخ محمدرضا آدمِ خیلی خوبی است.

به حاج آقا احترام و در موارد مختلف با ایشان صحبت می کردند و قبولشان داشتند و آینده خوبی را برای ایشان پیش بینی می کردند، در حالی که حاج آقا در آن زمان یک طلبه ساده بیشتر نبودند.

* ظاهرا آیت الله مهدوی سفری نیز به عراق داشتند و با حضرت امام هم دیدار کردند.

ماجرا از چه قرار بود؟ حاج آقا قصد داشتند در این سفر خدمت امام(ره) رسیده و نامه ها و پول هایی را که مردم به عنوان وجوه شرعیه و تعمیر بقاع متبرکه داده بودند را به ایشان برسانند.

البته حاج آقا آنها را برای نگهداری تا مقصد، به من می سپردند.

چون مأموران زن ها را کمتر می گشتند و بیشتر مواظب مردها بودند که چه می برند و چه می آورند.

علاوه بر اینکه دولت ایران پیگیری می کرد که چه کسی نزد امام می رود.

به هرحال ایشان در آن سفر، جلسات متعددی را با امام و مبارزان مقیم عراق داشتند.

* آقای مهدوی در خصوص مسائل سیاسی و جریاناتی که برایشان پیش می آمد در خانه صحبت می کردند؟ حاج آقا مواردی را که صلاح نبود بدانیم ، حتی به من هم نمی گفتند.

اما پس از پیروزی انقلاب کلاً غیر از بحثهای سیاسی و صحبت در باره دانشگاه، هیچ حرف دیگری نداشتیم که در خانه بزنیم.

همیشه از خودم پرسیده ام: دیگران در بحث های خانوادگیشان چه می گویند؟ ما که یکسره یا بحث سیاسی می کنیم یا در باره دانشگاه حرف می زنیم.

نمی دانم خانواده ها دور هم که جمع می شوند در باره چه چیزی صحبت می کنند؟ همه بچه ها هم به این حرفها علاقه داشتند.

دلشان می خواست نظر پدرشان را بدانند و گوش می کردند.

* به فرزندان متذکر می شدند که این بحثها را خارج از منزل مطرح نکنند؟ نه، شاید من بیشتر تذکر می دادم و می گفتم که: مثلاً خوب نیست فلان حرف را در بیرون بزنید، چون اگر بگویید شما را از مدرسه بیرون می کنند! یا چون مدارسی که می رفتند فضای سیاسی قوی داشت، می گفتم: در بین بچه های مدرسه ساواکی هست و می روند و اطلاع می دهند.

وقتی با بچه ها به مسجد جلیلی هم می رفتیم، به آنها سفارس می کردم که جلوی دیگران از بحثهای داخل خانه مان چیزی نگویید، چون می ترسیدم بچگی کنند و یک وقت حرفی بزنند که برای حاج آقا دردسر درست شود.

* زمانی که پدر زندانی می شدند، فرزندان چه واکنشی نشان می دادند؟ اگر از آن دوران خاطره ای هم دارید بفرمایید.

تمام سختی ها را من به دوش می کشیدم، به طوری که دل همه برای من می سوخت! حضرت زهرا(س) بعد از رحلت پیامبر(ص) با گریه ها و ناراحتیهای خود، رسالتشان را انجام می دادند و مشکلات را به گوش مردم می رساندند.

تصور نکنید که وقتی حاج آقا به زندان می رفتند، وظیفه سیاسی خانواده تمام می شد.

حاج آقا گاهی اوقات این را به من می گفتند که: ما وقتی در زندان هستیم، از جهت احساس مسئولیت راحت تریم، چون نمی توانیم غیر از همان کارهایی که می شود در زندان انجام داد، از قبیل خواندن قرآن و درس خواندن و مباحثات و تدریس، کار دیگری انجام دهیم .

ولی من ناراحتی های زندان و ناراحتی های خانواده را میان خانواده به صورت یک مشکل سیاسی بیان می کردم.

همچنین وقتی حاج آقا را به زندان می بردند، تازه اول مبارزات و مشکلات ما بود.

هرچند من این مشکلات را نه به خانواده و نه به کسانی که مخالف بودند نمی گفتم، ولی به گوش حاج آقا می رساندم که چه می کشیم.

رژیم تن لرزه ها، ناراحتیها، اعصاب خردشدن ها و.

را جوری برنامه ریزی می کرد که ما آرامش نداشته باشیم.

به طوری که حتی یک ساعت هم در خانه خودمان احساس امنیت نمی کردیم.

با تلفن های شب و نصف شب تهدیدمان می کردند.

ناراحتی های زیادی بودند، ولی من کلاً نمی گذاشتم به بچه ها منتقل بشود و سعی می کردیم مشکلات را از سر بگذرانیم.

*خاطره ای روزهای ملاقات ایشان در زندان به یاد دارید؟ هیچ وقت خاطره آن دیدار از یاد من و بچه ها نمی رود.

سخت ترین حالتی بود که حاج آقا را دیدیم.

یک جای دو متر در سه متر بود.

دورتادور آن را ریل کشی و شکل قفس درست کرده بودند و حاج آقا را در آن قفس روی صندلی نشانده بودند.

خوشحال بودیم که ایشان سالم اند غافل از اینکه بدن عفونت کرده و ایشان اصلاً نمی تواند روی پا بایستد برای همین روی صندلی نشسته است.

این ملاقات چند دقیقه بیشتر طول نکشید و بعد ایشان را بردند.

این ماجرا دو سال و خرده ای ادامه داشت، اما در دیدار های بعدی حاج اقا را در قفس نمی آوردند و تنها چند مانع میان ما قرار داشت.

بلاخره فشارهای انقلاب باعث شد شرایط کمی آسان تر شود و ما بتوانیم ایشان راحت تر ایشان را ببینیم.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a1gpi3 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: آیت الله - مهدوی کنی - آیت الله مهدوی کنی - سیاسی - خانه - مهدوی - همسر - امام - منزل - خواهران - دانشگاه - زندانیان سیاسی - خیابان - حساسیت - تاریخ - فرزند - پردیس - زندانیان - مجلس - بانو - بزرگ - اجتماعی - خانواده - سخنرانی - ارجمند - مراقبت - مشروطه - برنامه - موسسه - خرداد

آخرین اخبار سرویس:
نماینده اعزامی مجلس به شانگهای برای بررسی حادثه نفتکش سانچی: چینی ها تجهیزات لازم را برای اطفای حریق نداشتند

رکورد ترافیک دیتا در بین اپراتورهای تلفن همراه شکسته شد

دیدارهای روحانی در حاشیه اجلاس بین المجالس

ظریف، ربیعی و آخوندی برای بررسی ابهامات سانحه نفتکش سانچی در کمیسیون عمران حضور می یابند

طرح جدید آمریکایی ها مغایر قواعد بین المللی و توطئه ای برای تمامیت ارضی سوریه است

دانلود آهنگ جدید مجتبی شاه علی بنام چقدر هوا سرد شده

تحلیل جدید وزیر دفاع از راهبرد آمریکا در برابر ایران

آلکمار به دنبال کاهش فشار از روی جهانبخش

جزییات دیدار روحانی با روسای مجالس کشورهای اسلامی

ایران طی یک برنامه 8ساله رقم گردشگران خود را به 20میلیون نفر خواهد رساند

آژیر اشتباه پرتاب موشک کره شمالی در تلویزیون ژاپن

تذکر 24 نماینده درمورد اظهارات روحانی درباره نقد امام زمان

تکذیب خبر بی آب ماندن برخی تهرانی ها

اجرای طرح ساماندهی مشاغل خانگی در استان چهارمحال و بختیاری

تحمیل گرانی به 80 میلیون ایرانی با بودجه 97

مصوبه جدید شورای حقوق و دستمزد دولت ابلاغ شد

گلایه شدید از یک اقدام روحانی در جشنواره بسیجی/جریان برانداز در خیابان شعار احیای سلطنت دادند

واکنش به تاخیر استاندار در همایش سراسری شوراهای آموزش و پرورش

چقدر از موجودی انبارهای هلال احمر مصرف شده است؟

دولت و ملت ایران، همواره در کنار دولت و ملت سوریه خواهد بود

ذوالقدر: حفاظت از حیثیت و جان عزیزان جان باخته در کشتی سانچی بر عهده دولت است

ادعای الاخبار: سفر سردار سلیمانی به بغداد قبل از انتخابات مهم عراق

جذب گردشگر خارجی در دستور کار سازمان میراث فرهنگی

وزیر اطلاعات : انرژی کشور صرف دامن زدن به اختلافات درونی نشود

فراخوان تالیف متن درسی شهید حججی در مدارس استان البرز

مراسم تودیع و معارفه مدیران سابق و جدید شرکت مخابرات ایران

توزیع 600 جلد قرآن در مناطق محروم چهارمحال و بختیاری

ابراز همدردی شورای خلیفه گری ارامنه آذربایجان با بازماندگان حادثه کشتی سانچی

انرژی کشور صرف دامن زدن به اختلافات درونی نشود

شرکت های هلندی آماده سرمایه گذاری در ایران هستند

اشتباهات عجیب و خنده دار ناظرها موقع رای شماری!

لزوم تشکیل کمیته مشترک دائمی میان صداوسیما و وزارت آموزش و پرورش

3 دانش آموخته دانشگاه دریایی نوشهر در حادثه "سانچی" بودند

فیلم/ اولین مصاحبه امام خمینی با خبرنگاران خارجی پس از فرار شاه

چرا شاه فرار کرد

شاهکار جدید ترامپ؛ ادبیات توالتی در جمع سناتورها!

آتش این پنج نفر خاموش شدنی نیست!

«کرمان موتور» اولین میوه برجامی را برای خود چید

ناجا آماده مقابله با تهدیدات مختلف است/ طرح و برنامه بسترساز تحقق مدیریت راهبردی است

توسعه همکاری های دفاعی ایران و پاکستان زمینه ساز تحکیم امنیت و ثبات منطقه است

راه جدید استکبار جهانی فتنه از طریق فضای مجازی است

دستور بشار اسد برای تأسیس واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در تمامی شهرهای سوریه

سکونت 18 میلیون ایرانی در حاشیه شهرها / رشد 30 برابری حاشیه نشینی در 20 سال

چینی ها تجهیزات لازم را برای اطفای حریق نداشتند/تشریفات اعزام تکاورها قدری زمان بر بود

سلسله سمینارهای علمی ولایت فقیه در اصفهان برگزار می شود

ذکر مبانی در کارشناسی ها، امری ضروری است

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیام جهانی قرآن را تبلیغ کند

طرح جدید آمریکایی ها مغایر قواعد بین المللی و توطئه ای برای امنیت سوریه و منطقه است

استاندار مرکزی تاکید کرد:تشکیل کار گروه ویژه برای تعیین تکلیف طرح 55 متری اراک

توسعه همکاری های دفاعی ایران و پاکستان زمینه ساز تحکیم ثبات منطقه است

بررسی مشکلات مسکن مهر ماهدشت

سلیمی: 15 میلیون دلار از حساب شرکت ملی نفت گم شده است/ مطهری: درباره گم شدن پول ها باید تحقیق بیشتری انجام شود

برگزاری نشست فوق العاده فراکسیون امید با محوریت مباحث بودجه ای/ تصمیم گیری نهایی در جلسه سه شنبه آینده

برگزاری دوره آموزشی ویژه متقاضیان نمایندگی در بیمه تعاون

فرح : آمریکا شاه را تحقیر کرد + فیلم

تصاویر/ عیادت امام جمعه موقت تهران از جانبازان قطع نخاعی

دولت تیر آخر برای "کشت محصولات تراریخته" را شلیک کرد + سند

تعبیر رییس جمهور آمریکا درباره مردم آفریقا، تأسف آور و محکوم است

تصاویر آرشیوی: فرار شاه از ایران

کارگاه آموزشی «اختلاف اهل سنت با جریان های تکفیری» در مشهد برگزار می شود

تشییع شهید سروان محسن برزگرزاده/ عکس

افزایش بودجه و اعتبارات بخش پژوهش و تحقیق کشور ضروری است

چرا لشکر فاطمیون هدف رسانه های خارجی قرار گرفت؟

العامری دلایل جدایی اش از العبادی در انتخابات پارلمانی عراق را توضیح داد

خدمات نظام باید گفته شود تا مردم احساس نا امیدی نکنند

تعبیر ترامپ درباره مردم آفریقا بسیار تأسف آور بود

استاندار فارس در جلسه ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی :دهه فجر نماد وحدت است/ نظام جمهوری اسلامی به رغم بحران های متعدد خدمات بی شماری به مردم ارائه کرده است/ بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی مراسمی مردمی است

اولین زن رهبر ارکستر امشب در وحدت روی صحنه می رود

مهمترین سلاح مداح شعر پرمحتواست

بررسی مشکلات مسکن مهر ماهدشت

یک بانوی اهل سنت مشاور فرماندار شد

نشست مشترک انبوه سازان ، مشاوران و شهرداری های مازندران

برگزاری هفتمین همایش بانکداری الکترونیک

پیام تسلیت وزیر اطلاعات در پی سانحه نفتکش ایرانی

دشمنان به حوادث اخیر دل بسته بودند که مهار آن موجب اقتدار نظام اسلامی شد

کشتی حادثه دیده تمام استانداردهای بین المللی را داشته

بهترین و شریفترین های این سرزمین پرپر شدند

توضیحات نماینده اعزامی مجلس به شانگهای برای بررسی حادثه نفتکش سانچی

روحانی از «تعبیر ترامپ درباره مردم آفریقا» اظهار تاسف کرد

عدم پایبندی کشورهای 1+5 به برجام به همه کشورها صدمه می زند

بگو آمده ام سنی ها را بکشم!

رییس دانشگاه آزادمینودشت مسئول کمیته دانشجویی ستاد دهه فجر این شهرستان شد

تاکید بر بکارگیری مربیان مجرب در آموزش قرآن

ایران چهارمین قدرت سایبری جهان است

ضرغامی: مهارت و توانایی خبرنگار منجر به تولید خبر خوب می شود/بهتر است با مردم صادق باشیم

ارتش امید دهنده ملت و ترساننده دشمن است

جای این کارها در کشور خالی است

تهران شادی ندارد

انگشتان تمام نیرو های مسلح روی ماشه سلاح قرار دارد

تریبون نماز جمعه را به جایگاه خود برگردانید

برنامه اجرایی کمیته ارتباطات دهه فجر مهاباد

وزیر اطلاعات سانحه جانگداز نفتکش ایرانی را تسلیت گفت

رییس سازمان بسیج مستضعفین: انقلاب اسلامی ایران شریان حیات همه مسلمانان است

شمار شرکت کنندگان در آزمون سالانه حفظ قرآن، امسال از 102 هزار تن گذشت

دیدار سفیر سوییس با ملاوردی

47 نفر از نمایندگان به وزیر ارشاد در مورد تعلل در نگهداری از خانه نیمایوشیج تذکر دادند

الشباب حکم مرگ رهبر جدا شده خود را صادر کرد

اعلام اسامی برترین های مسابقات عمومی کشتی فرنگی نوجوانان کشور

توهین روزنامه جمهوری اسلامی به رؤسای قوه مقننه و قضاییه

فیلم/ شایعه برخورد موشک آمریکایی با نفتکش سانچی/ داستان سرایی به سبک ژول ورن!

همسر آیت الله مهدوی کنی در گفت وگویی مطرح کرد برنامه ساواک، خرد کردن خانواده زندانیان سیاسی بود

همسر آیت الله مهدوی کنی در گفت وگویی مطرح کرد برنامه ساواک، خرد کردن خانواده زندانیان سیاسی بود