مطالب مرتبط:
تصاویری کمتر دیده شده از مرحوم آیت الله مهدوی کنی
تصاویری کمتر دیده شده از مرحوم آیت الله مهدوی کنی
چرا مرحوم آیت الله مهدوی کنی راضی به انتشار خاطراتش شد؟
تصاویری کمتر دیده شده از مرحوم آیت الله مهدوی کنی
اعلام برنامه های کنگره نکوداشت آیت الله ملک حسینی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 مهر 1396 ساعت 10:362017-10-18سياسي

همسر آیت الله مهدوی کنی در گفت وگویی مطرح کرد برنامه ساواک، خرد کردن خانواده زندانیان سیاسی بود


بانو قدسیه سرخه ای ریاست کنونی پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(ه)، فرزند آیت الله حاج شیخ زین العابدین سرخه ای و همسر عالم مجاهد مرحوم آیت الله حاج شیخ محمدرضا مهدوی کنی است.

- " ـ گروه تاریخ: بانو قدسیه سرخه ای ریاست کنونی پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(ه)، فرزند آیت الله حاج شیخ زین العابدین سرخه ای و همسر عالم مجاهد مرحوم آیت الله حاج شیخ محمدرضا مهدوی کنی است.

وی درآستانه سالروز ارتحال همسر ارجمند خویش، درگفت وشنودی با سایت موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران به شمه ای از خاطرات خویش از حیات سیاسی و اجتماعی آن بزرگوار اشاره کرده است.

امید آنکه مقبول افتد.

* گفته می شود پدرتان مرحوم آیت الله حاج شیخ زین العابدین سرخه ای در دوره ای فعالیت سیاسی بسیاری داشتند، ولی بعدها شرایطی پیش می آید که ایشان از سیاست سرخورده می شوند.

علت این امر چه بود؟ مرحوم پدرم در دوره مشروطه و مخصوصاً دوران نهضت ملی وحضور سیاسی مرحوم آیت الله کاشانی، فعالیت سیاسی بسیاری داشتند.

یادم هست حتی موقعی که در مسجد صحبت می کردند، طوری در باره شاه حرف می زدند که کمتر کسی در آن دوره جرئت داشت به آن شکل صحبت کند، ولی ایشان با همان خوشمزگی های خاص خودشان در باره سیاست، طوری حرف می زدند که چندان حساسیت برانگیز نبود.

حداقل در دورانی که عقل ما می رسید، حس می کردیم که حساسیت برانگیز حرف نمی زنند، ولی همه مردم حرفهای ایشان را قبول داشتند.

اما در دوران متاخر، شاخص ترین سخنرانی پدرم مربوط به روز 15 خرداد 1342 می شود که به جلسه روضه منزل آیت الله بهبهانی رفته بودند.

مجلسی که علمای بزرگ در آن شرکت می کردند.

ظاهراً پدرم یکی از کسانی بود که بعد از جلسه آن روز در منزل آقای بهبهانی مخفی می شود و حتی خود ایشان نیز از پدر مراقبت می کند.

آن شب پدر را از خانه آقای بهبهانی به منزل دیگر علمایی که در آن مجلس حضور داشتند، خانه به خانه می برند تا دست مأموران رژیم به ایشان نرسد.

به طوری که یک شب و یک روز اصلاً به محله امامزاده یحیی -که محل زد و خوردها بود- نیامدند.

آن روز از چهار راه سیروس، جنازه کشته ها و زخمیها را پشت وانتها می ریختند و از خیابان بوذرجمهری و خیابان ری و کوچه های امامزاده یحیی می بردند.

ما هم از لای در خانه نگاه می کردیم و خیلی نگران پدرم و حاج آقا (آیت الله مهدوی کنی) بودیم.

البته همه اهالی محل مواظب خانه پدرم بودند که یک وقت مأموران شاه به منزل نریزند و بلایی بر سر ما نیاورند.

هرچند مرتباً به ما می گفتند: خانه را ترک کنید! آن شب چون پدرم و آقای مهدوی به خانه نیامدند، بر ما خیلی سخت گذشت.

* برخی اختلاف نظرهای سیاسی مرحوم پدرتان و مرحوم آیت الله مهدوی کنی سبب بحث میانشان نمی شد؟ چون پدرم تجربه بیشتری در زمینه فعالیتهای سیاسی داشتند، نکاتی را به حاج آقا [آقای مهدوی] متذکر می شدند که: مثلاً الان برخی صحبتها و رفتارها خیلی لزومی ندارد، ولی هم آقای مهدوی خیلی پدرم را قبول داشتند و هم پدرم خیلی مراعات آقای مهدوی را می کردند.

درنتیجه آقای مهدوی با زرنگی های خاص تلاش می کردند این بحثها در محیط خانه و خانواده به شکلی عنوان نشود که بین ما فاصله بیفتد.

این رو ها در خانه خودمان، یعنی خانه آقای مهدوی هم ادامه پیدا کرد.

ایشان همیشه ما را مجاب می کردند به شکلی بحث نکنیم که درگیری ایجاد شود و همیشه در حرفهایشان روشنگری می کردند.

*پدرتان به دلیل اینکه قبلا ً خودشان در مبارزات صدمه دیده بودند به حاج آقا توصیه خاصی نداشتند؟ کمتر در این موارد بحث می شد، به هرحال ایشان از نظر سنی جایگاه علمی و سوابق سیاسی موقعیت برجسته تری نسبت به آقای مهدوی داشتند و تجربه و پختگی ایشان بیشتر بود، لذا می گفتند: با این شیوه ای که شما در مبارزه پیش گرفته اید، دستگیرتان می کنند و دیگر نمی توانید راهتان را ادامه بدهید.

نوع صحبت کردنشان حالت نصیحت کردن داشت.

شاید نظرشان این بود که حاج آقا با ملاحظه تر حرکت کنند، ولی واقعیت این است که در آن زمان، آقای مهدوی خیلی تندتر از پدرم حرکت می کردند، منتهی ما در دورانی که پدر فعالیت سیاسی داشتند، نبودیم که بدانیم پدرمان چگونه فعالیت می کردند، ولی آنچه که از مادر در باره پدر شنیده بودیم نشان می داد که آقایان علما ایشان را جزو مبارزان می دانستند.

پدرم به رضاشاه می گفتند: داش پشمی! هر وقت هم می خواستند از رضاشاه اسم ببرند، او را به اسامی ای می خواندند که مخاطبان متوجه می شدند منظورشان کیست، ولی به قدری خوشمزه تعریف می کردند که خیلی آتو به دست مأموران رژیم ندهند! *وقتی برای زندگی به قم رفتید وضعیت درسی آیت الله مهدوی کنی چطور بود و در چه مقطعی بودند؟ حاج آقا بیست و هشت سال داشتند که با هم ازدواج کردیم.

ایشان در آن زمان تقریباً دروس اصلی را خوانده و مجتهد شده بودند.

در واقع ایشان از امام و دیگر آقایان، هر چه را که لازم بود گرفته بودند اما در آن زمان، در کنار درس خواندن، تدریس هم می کردند.

موقعی هم که به تهران آمدیم، هم در مدرسه مروی درس می خواندند، هم درس می دادند.

*با اینکه آیت الله مهدوی خیلی علاقه داشتند در قم بمانند، چه شد که تصمیم گرفتید به تهران بازگردید؟ عاملی که بیش از همه باعث شد که ایشان به تهران بیایند، پیشهناد پدرم به آقای مهدوی برای پیشنمازی مسجد جلیلی بود.

حاج آقا دیدند که در آن مسجد، جا برای کارهای سیاسی، اجتماعی وجود دارد و این مهم ترین عامل بود.

عامل دوم هم من بودم، چون دوری از خانواده خیلی اذیتم می کرد، البته حاج آقا می توانستند مرا راضی کنند و در قم بمانیم، ولی اصل این بود که حاج آقا پایبند مسجد جلیلی شدند.

چون عرصه فعالیت در تهران باز بود.

*پدر شما یا هم مباحثه های ایشان، جایگاه علمی آقای مهدوی را در آن دوره در چه سطحی می دانستند؟ در دوره ای که مردم کمتر به کسی آیت الله می گفتند، پدر مرا حضرت آیت الله سرخه ای می نامیدند.

ایشان درس خارج می دادند و جلسه های زیادی داشتند.

با این حال پدرم خیلی حاج آقا را قبول داشتند و همیشه می گفتند: آشیخ محمدرضا آدمِ خیلی خوبی است.

به حاج آقا احترام و در موارد مختلف با ایشان صحبت می کردند و قبولشان داشتند و آینده خوبی را برای ایشان پیش بینی می کردند، در حالی که حاج آقا در آن زمان یک طلبه ساده بیشتر نبودند.

* ظاهرا آیت الله مهدوی سفری نیز به عراق داشتند و با حضرت امام هم دیدار کردند.

ماجرا از چه قرار بود؟ حاج آقا قصد داشتند در این سفر خدمت امام(ره) رسیده و نامه ها و پول هایی را که مردم به عنوان وجوه شرعیه و تعمیر بقاع متبرکه داده بودند را به ایشان برسانند.

البته حاج آقا آنها را برای نگهداری تا مقصد، به من می سپردند.

چون مأموران زن ها را کمتر می گشتند و بیشتر مواظب مردها بودند که چه می برند و چه می آورند.

علاوه بر اینکه دولت ایران پیگیری می کرد که چه کسی نزد امام می رود.

به هرحال ایشان در آن سفر، جلسات متعددی را با امام و مبارزان مقیم عراق داشتند.

* آقای مهدوی در خصوص مسائل سیاسی و جریاناتی که برایشان پیش می آمد در خانه صحبت می کردند؟ حاج آقا مواردی را که صلاح نبود بدانیم ، حتی به من هم نمی گفتند.

اما پس از پیروزی انقلاب کلاً غیر از بحثهای سیاسی و صحبت در باره دانشگاه، هیچ حرف دیگری نداشتیم که در خانه بزنیم.

همیشه از خودم پرسیده ام: دیگران در بحث های خانوادگیشان چه می گویند؟ ما که یکسره یا بحث سیاسی می کنیم یا در باره دانشگاه حرف می زنیم.

نمی دانم خانواده ها دور هم که جمع می شوند در باره چه چیزی صحبت می کنند؟ همه بچه ها هم به این حرفها علاقه داشتند.

دلشان می خواست نظر پدرشان را بدانند و گوش می کردند.

* به فرزندان متذکر می شدند که این بحثها را خارج از منزل مطرح نکنند؟ نه، شاید من بیشتر تذکر می دادم و می گفتم که: مثلاً خوب نیست فلان حرف را در بیرون بزنید، چون اگر بگویید شما را از مدرسه بیرون می کنند! یا چون مدارسی که می رفتند فضای سیاسی قوی داشت، می گفتم: در بین بچه های مدرسه ساواکی هست و می روند و اطلاع می دهند.

وقتی با بچه ها به مسجد جلیلی هم می رفتیم، به آنها سفارس می کردم که جلوی دیگران از بحثهای داخل خانه مان چیزی نگویید، چون می ترسیدم بچگی کنند و یک وقت حرفی بزنند که برای حاج آقا دردسر درست شود.

* زمانی که پدر زندانی می شدند، فرزندان چه واکنشی نشان می دادند؟ اگر از آن دوران خاطره ای هم دارید بفرمایید.

تمام سختی ها را من به دوش می کشیدم، به طوری که دل همه برای من می سوخت! حضرت زهرا(س) بعد از رحلت پیامبر(ص) با گریه ها و ناراحتیهای خود، رسالتشان را انجام می دادند و مشکلات را به گوش مردم می رساندند.

تصور نکنید که وقتی حاج آقا به زندان می رفتند، وظیفه سیاسی خانواده تمام می شد.

حاج آقا گاهی اوقات این را به من می گفتند که: ما وقتی در زندان هستیم، از جهت احساس مسئولیت راحت تریم، چون نمی توانیم غیر از همان کارهایی که می شود در زندان انجام داد، از قبیل خواندن قرآن و درس خواندن و مباحثات و تدریس، کار دیگری انجام دهیم .

ولی من ناراحتی های زندان و ناراحتی های خانواده را میان خانواده به صورت یک مشکل سیاسی بیان می کردم.

همچنین وقتی حاج آقا را به زندان می بردند، تازه اول مبارزات و مشکلات ما بود.

هرچند من این مشکلات را نه به خانواده و نه به کسانی که مخالف بودند نمی گفتم، ولی به گوش حاج آقا می رساندم که چه می کشیم.

رژیم تن لرزه ها، ناراحتیها، اعصاب خردشدن ها و.

را جوری برنامه ریزی می کرد که ما آرامش نداشته باشیم.

به طوری که حتی یک ساعت هم در خانه خودمان احساس امنیت نمی کردیم.

با تلفن های شب و نصف شب تهدیدمان می کردند.

ناراحتی های زیادی بودند، ولی من کلاً نمی گذاشتم به بچه ها منتقل بشود و سعی می کردیم مشکلات را از سر بگذرانیم.

*خاطره ای روزهای ملاقات ایشان در زندان به یاد دارید؟ هیچ وقت خاطره آن دیدار از یاد من و بچه ها نمی رود.

سخت ترین حالتی بود که حاج آقا را دیدیم.

یک جای دو متر در سه متر بود.

دورتادور آن را ریل کشی و شکل قفس درست کرده بودند و حاج آقا را در آن قفس روی صندلی نشانده بودند.

خوشحال بودیم که ایشان سالم اند غافل از اینکه بدن عفونت کرده و ایشان اصلاً نمی تواند روی پا بایستد برای همین روی صندلی نشسته است.

این ملاقات چند دقیقه بیشتر طول نکشید و بعد ایشان را بردند.

این ماجرا دو سال و خرده ای ادامه داشت، اما در دیدار های بعدی حاج اقا را در قفس نمی آوردند و تنها چند مانع میان ما قرار داشت.

بلاخره فشارهای انقلاب باعث شد شرایط کمی آسان تر شود و ما بتوانیم ایشان راحت تر ایشان را ببینیم.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a1gpi3 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: آیت الله - مهدوی کنی - آیت الله مهدوی کنی - سیاسی - خانه - مهدوی - همسر - امام - منزل - خواهران - دانشگاه - زندانیان سیاسی - خیابان - حساسیت - تاریخ - فرزند - پردیس - زندانیان - مجلس - بانو - بزرگ - اجتماعی - خانواده - سخنرانی - ارجمند - مراقبت - مشروطه - برنامه - موسسه - خرداد

آخرین اخبار سرویس:
بازدید رییس مجلس شورای اسلامی از بیمارستان صحرایی پاسارگاد در مناطق زلزله زده

آغاز ویژه برنامه های هفته بسیج در جزیره کیش

فرمان اداره جلسات علنی مجلس دست کیست؟!

قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ مثل خیلی ها خط قرمز نداشتم / تعطیلی خط هفت مترو سیاسی است

پذیرش 1129 مصدوم و انجام 520 عمل جراحی در بیمارستان طالقانی کرمانشاه

راز سکوت محمدرضا عارف در مجلس چیست؟

تاکید رهبر انقلاب بر مدیریت متمرکز در ساخت خانه های زلزله زدگان

مساله زلزله تهران شوخی نیست؛ حدود 20 سال آینده وقت وقوع آن است / کارنامه مدیریت گذشته تهران در حوزه شهرسازی مردود است / صدور مجوز ساخت روی گسل با رویکرد درآمدزایی انجام می شد؛ رانت ویژه ای در این موضوع مطرح بوده / آماری از ساختمان های نوساز و غیرمقاوم نداریم

حسن روحانی به روسیه می رود

تامین مسکن زلزله زدگان و بازسازی مناطق تخریب شده، مهمترین اولویت کنونی است

پافشاری بر درج نام اقوام در شناسنامه های برقی افغانستان

عربستان، «محور شرارت» در منطقه است/ نباید با دست خود، افراد را به سمت گسترش مفاسد سوق دهیم

استخدام طراح و گرافیست آقا،باحقوق ثابت،بیمه،پورسانت

تصاویر/ بازدید آیت الله اعرافی از مناطق زلزله زده سرپل ذهاب-2

مشایی با قرار کفالت آزاد شد/ هویت کفیل مشخص نیست

نشست خبری «از صفرتاسفر» برگزار شد؛ مستقل سفر کنید!

نماینده مردم مریوان: دولت، بحران دریاچه زریبار مریوان را رفع کند

تشریح برنامه های نشست مشترک ایران و اتحادیه اروپا در خصوص همکاری های هسته ای

رییس جمهور به روسیه سفر می کند

اقدام عجیب پسر جوان برای فرار از سربازی!

بسیج نماد مردم سالاری دینی و مظهر اتحاد است

ناوگروه پاکستان در بندرعباس پهلو گرفت

سرلشکر باقری درگذشت پدر حجت الاسلام عابدی را تسلیت گفت

تشریح ویژه برنامه های هفته بسیج در صدا و سیمای فارس

جلسه رسیدگی به مشکلات زلزله زدگان استان کرمانشاه با حضور رهبر معظم انقلاب

واکنش روابط عمومی سازمان مدیریت بحران کشور به اظهارات یکی از نمایندگان مجلس

آغاز ثبت نام و برگزاری دوره تربیت‎معلم حفظ قرآن در بروجن

برگزاری جلسه رسیدگی به مشکلات زلزله زدگان با حضور رهبر معظم انقلاب

گزارش اولیه؛ بیشترین خرابی ها در مسکن مهر

ربیعی به فراکسیون ولایی مجلس می رود

لاریجانی: آسیب های اجتماعی محصول شبکه ای از مشکلات است

157 نماینده مجلس خواستار پرداخت بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی شدند

لایحه "اصلاح قانون مبارزه با پولشویی" به مجلس ارسال شد

پورمختار در گفت وگو با فارس مطرح کرد گزارش رییس سازمان تعزیرات حکومتی به کمیسیون قضایی/ تأکید انصاری در برخورد با دانه درشت ها

حضور رهبر انقلاب قوت قلبی برای زلزله زدگان بود

تصمیمات جدید دولت در راستای تحقق دولت الکترونیک و اصلاح نظام اداری کشور ابلاغ شد

رییس جمهور به روسیه می رود

برگزاری نشستی به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان

کمک رسانی مساجد ناحیه شهید باهنر برای زلزله زدگان بسیار قابل توجه است

حضور هیات پارلمانی ایران در اجلاس مجمع مجالس آسیایی

خودکشی های اخیر نتیجه ی فروریختگی ارزش ها در جامعه است

سردار غیب پرور: حیات بسیج در حرکت، استمرار و تحول است

دیدار اعضای ستاد هفته بسیج با نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری

رهبر انقلاب: مطمئنم روستاها بهتر از قبل ساخته خواهند شد

هفتمین جلسه شورای اداری شهرستان تنکابن

آمادگی ساخت منازل تخریب شده زلزله را داریم/ تشریح خدمات بسیج سازندگی سپاه استان تهران به زلزله زدگان کرمانشاه

عضو جمنا؛ اصولگراها هیچ گاه دنبال کنار زدن ناطق نوری نبودند

کشف یک مخفیگاه بزرگ مهمات شبکه حقانی در پکتیا +ویدئو

نصایح و پیام علما و مراجع برای دولت روحانی

استخدام مونتاژکار و لحیم کار جهت لامپ LED در تهران

استخدام برنامه نویس آشنا به #C و MVC در شرکت مانیر در تبریز

ینی مساوات: باکو در بروکسل، همایش بین المللی علیه تجزیه طلبی برگزار کرد

لزوم فراهم سازی شرایط برای استفاده از ظرفیت نخبگان کشوری در موسسه رازی

شهرام ناظری برگریزان را برای مردم زلزله زده کرمانشاه خواند+صوت

از سوی معاون اول رییس جمهور صورت گرفت ابلاغ تصمیمات جدید دولت در راستای تحقق دولت الکترونیک و اصلاح نظام اداری کشور

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد بوعلی سینا خبر داد برگزاری روز جهانی فلسفه و بزرگداشت حکمت سینوی در همدان

اتحادیه کهنه سربازان زیمبابوه، موگابه را به دادگاه کشاند

سجده بر مهر چرک دار و سیاه چه حکمی دارد؟

جلسه رسیدگی به مشکلات زلزله زدگان با حضور رهبر انقلاب

کمالوندی خبر داد: بررسی همکاری های هسته ای ایران و اتحادیه اروپا

سرمست: دفتر سیاسی وزارت کشور منادی تحقق برنامه های دولت، رییس جمهور و وزیر کشور است

انتقاد مدیرکل اوقاف و امور خیریه خوزستان ازپدیده موقوفه خواری در استان

رییس جمهور به روسیه می رود

60 پرواز توسط نهاجا برای امداد رسانی به زلزله زدگان کرمانشاه انجام شده است

حسینی: اصولگراها هیچ گاه دنبال کنار زدن ناطق نوری نبودند

نشست دانشجویان ایرانی در مجارستان با جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی

بسیج باید در ارائه خدمت علمی و تبدیل علم به ثروت پیش قدم باشد

دانشنامه معاصر قران کریم با ذوق ادبی همراهست

لایحه «اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم» به مجلس ارسال شد

«مهدی موحدنیا» به کاروان شهدای مدافع حرم پیوست +عکس

بگذارید جمعیت را ببینم!

مدافع حرم «علیرضا جیلان» به یاران شهیدش پیوست

برگزاری کنگره 1500 شهید منقطه 3 در «مسجد جامع بقیه الله الاعظم (عج)»

ابلاغ تصمیمات جدید دولت در راستای تحقق دولت الکترونیک و اصلاح نظام اداری کشور

رییس قوه قضاییه: عربستان، محور شرارت است

حضور نظامی داعش در عراق و سوریه پایان یافته است

آغاز سومین دور گفت وگوهای عالیرتبه سیاسی ایران و اتحادیه اروپا

مصوبات فرماندهی کل قوا درخصوص سربازان مناطق زلزله زده کرمانشاه

نسخه سعید جلیلی برای بی اثر کردن تحریم ها

لایحه «اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم» به مجلس ارسال شد

سرلشکر باقری امروز به روسیه سفر می کند

ارسال لایحه "اصلاح قانون مبارزه با پولشویی" به مجلس

تجمع مالباختگان موسسات مالی مقابل دادستانی تهران

زمان ثبت نام آزمون دکتری 97 اعلام شد

حبیبی در نشست دبیران حزب موتلفه: چرا بدهی دولت برای دیوان محاسبات محرمانه است؟/ تسویه حساب سیاسی دولت به بهانه زلزله تاسف برانگیز است

در جمع خبرنگاران قشقاوی خبر بازداشت تعدادی از ایرانیان در مراسم اربعین را رد کرد

انتصاب اعضای ستاد کشوری طرح تحول سلامت دهان و دندان

وعده های دولت در حوزه سیاسی در دفتر سیاسی وزارت کشور اجرایی می شود

تمدید فراخوان انتخاب اعضای حقیقی شورای علوم تحقیقات

حمله ده ها شهرک نشین به مسجدالاقصی

تصمیمات جدید دولت در راستای تحقق دولت الکترونیک و اصلاح نظام اداری کشور ابلاغ شد

امام جمعه قم: افرادی که به محیط زیست آسیب می رسانند از دستگاه های متصل به قدرت هستند

پیشرفت کند طرح پوتین برای جوان سازی عرصه سیاسی

کشف قبر های هزار و 800ساله در تفرش

مرمت و بازسازی مسجد کریم خان تبریز با پیشرفت مناسب

تعطیلی خط 7 مترو سیاسی است/ مثل برخی خط قرمز نداشتم

انتشار شماره جدید «نقد و بررسی کتاب تهران»

تلاش می کنیم رضایت زلزله زدگان و رهبری را فراهم کنیم/ شاهد پاک شدن آخرین لکه های داعش در سوریه و عراق هستیم

طی پیامی سرلشکر باقری درگذشت پدر حجت الاسلام عابدی را تسلیت گفت

لزوم عمومی سازی رشته پزشکی هسته ای در جامعه

برگزاری همایش انرژی های تجدید پذیردر نکا

تصمیمات جدید دولت در راستای تحقق دولت الکترونیک و اصلاح نظام اداری کشور ابلاغ شد

فرماندار: روحیه و تفکر بسیجی باید در سطوح مختلف کشور احیا شود

بازارچه خیریه در ایتالیا برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاه

ارسال لایحه «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» به مجلس

مرگ جاهلیت در زمان امام معصوم(ع) به چه معناست؟

با گسترش روابط اقتصادی با همسایگان می توان تحریم ها را بی اثر کرد

سردار سلیمانی به قول خود عمل کرد/ اقدامات اتحادیه عرب نمایشی است

هیچ زائر ایرانی در خاک عراق دستگیر نشده است

اجرای 58 فقره احکام قلع وقمع در 3 روستای گرگان

رفتار معاون اول رییس جمهور موجب بازی با احساسات مردم شد/ دولت مشارکتی در برگزاری همایش زیارت حرم امام رضا(ع) نداشت

استخدام گرافیست،مسلط بهphotoshop،illustrator،تمام وقت/خوزستان

روحانیون در منابر آثار و برکات پرداخت زکات را تبیین کنند

از رسیدگی به موضوع بست نشینی یاران احمدی نژاد تا بررسی تمایل اصول گرایان به فعالیت تشکیلاتی در جلسه شورای مرکزی فراکسیون امید

فیلم/ رهبر انقلاب: کنار بایستید، من این جمعیت را ببینم!

سرقت شگفت انگیز از دخل فروشگاه

اهتمام مدیر آموزش و پرورش فراشبند در احیای فرهنگ وقف

قدردانی تولیت آستان قم از خدمات مسئولین و مردم استان قم در ماه‎های محرم و صفر

تدوین سند توسعه اخلاق در محیط زیست

مروری بر اخبار معارفی رسانه ها/ پایان مراسم عزاداری و آغاز ماه ربیع الاول

اجرای 350 برنامه هفته بسیج در شمال غرب شیراز/ از برپایی مسابقات قرآن تا تشییع شهدای گمنام

معرفی دوره های آموزش قرآن رضوان مؤسسه امام رضا(ع)

همایش عهد سربازی به مناسبت 9 ربیع برگزار می‎شود

اولین جلسه استاد دهدشتی در ماه ربیع برگزار می‎شود

محفل قرآنی در امامزاده احمد(ع) قم برگزار شد

رییس قوه قضاییه: عربستان، محور شرارت است

در محضر استاد انصاریان چرا خُلق پیامبر اکرم(ص) قرآن بود؟

قالیباف: منکر تخلفات در شهرداری نیستم

دبیر علمی ششمین کنگره بین المللی پزشکی هسته ای و تصویربرداری مولکولی: جایگاه ایران در پزشکی هسته ای در دنیا 16 یا 17 است/ 12 متخصص پزشکی هسته ای در خراسان رضوی وجود دارد

برگزاری جلسات تخصصی روزانه قرآن در مرقد علی بن بابویه

برررسی همکاری های هسته ای ایران و اتحادیه اروپا در اصفهان

اهداف برگزاری نشست مشترک ایران و اتحادیه اروپا تشریح شد

همت مردم، چهره زشت زلزله را به زیبایی تبدیل کرد

"اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم" در راه مجلس

مشایی با قرار کفالت آزاد شد

روایت شجریان از تکنیک موسیقی اش

حضور استاد برجسته قرآن در شعبه قم خبرگزاری ایکنا

تسلیت تابناک به سخنگوی وزارت امور خارجه

شرایط ویژه تامین کانکس برای مناطق زلزله زده

ابتکار جالب روستای امامزاده بزم در ترویج کتابخوانی/ همراهی «نذر دانایی» با کتابخوانیِ 14 روستای بوانات

برگزاری دوره های «سبک زندگی اسلامی و تعالی خانواده» توسط اوقاف لرستان

نوآوری‎های قرآنی آیت‎الله معرفت در عرصه بین المللی شناخته شده است

کار بسیار بزرگی در بوکمال انجام شد

مجلس خواستار استیضاح وزیر جهاد کشاورزی شد

در دیدار رییس پلیس بین الملل ناجا با معاون وزیر دادگستری مطرح شد نقش برجسته پلیس بین الملل در استرداد مجرمان و انتقال محکومان

اینفو گرافی/ شهید افتخاریان ، ابو عمار کردستان

اهداف برگزاری نشست مشترک ایران و اتحادیه اروپا در خصوص همکاری های هسته ای

پیشرفت کند طرح پوتین برای جوان سازی عرصه سیاسی

برگزاری یادواره شهدای حوزه 139 انصار الحسین(ع)

بخش خبری 14؛ 29 آبان 96

قاتل خاموش «بوسنی» را بشناسید (+فیلم)

هجرت پیامبر (ص) از مکه به مدینه چگونه اتفاق افتاد؟

گفت وگوی ملی از مذاکرات برجام سخت تر است

پیرو فرمایشات امروز رهبر انقلاب، تلاش دولت برای کمک رسانی به زلزله زدگان مضاعف می شود

برای بازسازی مناطق زلزله زده آمادگی داریم

اولویت با پرداخت حقوق معوقه کارگران

نگهداری متکدیان ایلام در اردوگاه موقت

شفاف سازی درمدیریت سرلوحه کار قرار دارد

انتصاب اولین مدیرِ زن در مناطق شهرداری اصفهان

نگرانی رهبر انقلاب از اسکان مردم زلزله زده/امیدوارم مسئولان با جدیت بیشتری وارد عمل شوند

حضور رهبر انقلاب در روستاهای زلزله زده استان کرمانشاه

استوری به نسخه وب اینستاگرام افزوده می شود

مشایی با قرار کفالت آزاد شد

خادمی: آزمون استخدامی نفت باید به تعویق بیفتد

از صفر تا سفر تا ترویج فرهنگ سفر جسورانه !

چرا شمع ها رو می ریزید تو کیک ها؟! / طنز

برگزاری مراسم ختم پدر سخنگوی وزارت خارجه

استخدام کارشناس گرافیک در حوزه چاپ و بسته بندی در اصفهان

حضرت آیت الله خامنه ای:مهم ترین اولویت کنونی تامین مسکن زلزله زدگان و بازسازی مناطق تخریب شده و آسیب دیده است

ایجاد 184 هزار فرصت شغلی در خراسان رضوی طی یک سال

مدرسه اتباع فاقد هویت پاکستانی در شهرری افتتاح شد

خلاقیت، نوآوری و تمایز در نهاد هر مدیر روابط عمومی نهفته است

برگزاری 54 برنامه محوری در هفته بسیج از سوی سپاه تهران بزرگ

صدور حکم انتصاب برای 62 شهردار در خراسان رضوی

به دنبال تحقق سیاست های دولت در حوزه سیاستگذاری داخلی هستم

همه تلاشمان را برای جلب رضایت رهبری و زلزله زدگان در امدادرسانی به کار خواهیم می گیریم

واکنش دو نماینده اصلاح طلب مجلس به دیدار ذوالنور با مهدی کروبی

12 هزار بسیجی در اردوهای جهادی آذربایجان غربی مشارکت کردند

بازداشت ایرانیان در مراسم اربعین صحت ندارد

بازتاب بازدید رهبری ازمناطق زلزله زده غرب ایران در آسوشیتدپرس

دفتر سیاسی وزارت کشور منادی تحقق برنامه های دولت، رییس جمهور و وزیر کشور است

روحانیون در کردستان همیشه با بصیرت افزایی مانع اهداف دشمنان شده اند

وزیر کار فردا به فراکسیون نمایندگان ولایی می آید

شهریاری بیان کرد: سهم 5 درصدی خیّرین در پرداخت هزینه های حوزه سلامت

واعظی: مذاکرات سوچی مقدمه ای برای حل بحران سوریه است

دانشگاه آزاد اسلامی نهضت اشتغال پایدار برای جوانان را آغاز کند

سیاست رژیم صهیونیستی نفوذ در میان کشور های اسلامی و ایجاد اختلاف است

بازدید و سخنان رهبر انقلاب در روستای زلزله زده اهل سنت کوییک

بخش تحقیقات کشاورزی سمنان با مشکل ساختاری و عملکردی روبرو است

توسط معاون اول رییس جمهور صورت گرفت ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم

رهبر انقلاب:مسئله تامین مسکن زلزله زدگان از مهمترین دغدغه مسئولین باشد

فعالیت 13 موکب استان خوزستان در مناطق زلزله زده

4 رویکرد تازه معاونت امور فرهنگی در دوره ی جدید

اعدام قاتل ستایش در زمانی نامشخص

تلاش شهرداران برای کاهش آسیب های اجتماعی

بازدید رهبرمعظم انقلاب از روستاهای زلزله زده

وضعیت جمعی از قبول شدگان آزمون استخدامی شهرداری

برگزاری جلسه رسیدگی به مشکلات زلزله زدگان کرمانشاه با حضور رهبر انقلاب/ مهمترین اولویت کنونی، تامین مسکن زلزله زدگان است

مشایی با قرار کفالت آزاد شد

اشک برای ائمه معصوم توفیقی است که از جانب آنان به ما داده می شود

همسر آیت الله مهدوی کنی در گفت وگویی مطرح کرد برنامه ساواک، خرد کردن خانواده زندانیان سیاسی بود

همسر آیت الله مهدوی کنی در گفت وگویی مطرح کرد برنامه ساواک، خرد کردن خانواده زندانیان سیاسی بود