مطالب مرتبط:
فروکش بحران کردستان عراق
مخالفت پادشاه عربستان با نتایج همه پرسی کردستان عراق و تاکید بر وحدت
درخواست تشکیل دولت انتقالی در اقلیم کردستان عراق
کرکوک اهرم فشار بارزانی بود/ دولت عراق بنای تقابل با مردم کردستان عراق را ندارد
مخالفت جدی پادشاه آل سعود با نتایج همه پرسی کردستان عراق
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مهر 1396 ساعت 16:112017-10-17بين الملل

/یادداشت/ چه کسی در کردستان عراق خیانت کرد؟


مشکلات داخلی و دو دستگی در کردستان عراق به حدی زیاد است که حتی سه هفته پس از مانور همه پرسی جدایی بارزانی، نیز سر بر آورده و حزب بارزانی برای سرپوش بر آن، - " - گزارش تحلیلی؛ روز بیست و پنجم سپتامبر، کردستان عراق، همه پرسی جنجالی برگزار کرد تا به دنیا اعلام کند که کردستان با همه احزاب کوچک و بزرگش یکپارچه تصمیم جدایی از عراق گرفته است.

این همه پرسی با اصرار حزب دموکرات کردستان و پافشاری شخص مسعود بارزانی رییس این حزب و در میان امواج مخالفت داخلی و خارجی برگزار شد.

اکثر قریب به اتفاق طرف های داخلی کردستان و عراق و طرف های خارجی با این همه پرسی به دلایل متنوع مخالفت کردند.

حتی ترکیه که برخی آن را به نوعی متحد حزب دموکرات می دانستند، از این حزب خواست تا همه پرسی را به تعویق بیندازد اما مسعود بارزانی با اصرار مخالفت کرد و با پیش کشیدن آنچه آن را خواست مردم کُرد نامید، اعلام کرد که همه پرسی برگزار می شود و در صورت لزوم، پیشمرگه از سرزمین مردم کُرد مانند کرکوک و دیگر مناطق موردمنازعه دفاع خواهد کرد.

همه پرسی در موعد خود برگزار شد و تهدیدها علیه کردستان افزایش یافت.

بغداد با پرهیز از عکس العمل احساسی و با استناد به قانون اساسی، همه پرسی را باطل دانست و اعلام کرد که اجازه نمی دهد برخی سیاستمداران کُرد، وحدت سرزمینی عراق را نابود کنند.

سرانجام ارتش و نیروهای مسلح عراق به فرمان نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح، بامداد دوشنبه 16 اکتبر مأموریت تأمین امنیت کرکوک و دیگر مناطق مورد منازعه با کردستان را آغاز کردند و اکنون که کمتر از 48 ساعت از آغاز این مأموریت می گذرد، نیروهای پیشمرگه از همه مناطق نظامی، نفتی و سیاسی کرکوک عقب نشینی کردند و علاوه بر این، مناطق مورد منازعه در دو استان دیاله و نینوی مانند سنجار نیز تحت کنترل نیروهای عراقی در آمد.

انشقاق داخلی در کردستان؛ اختلافاتی که بارزانی با همه پرسی مخفی کرد مسعود بارزانی که در کردستان با مخالفت های متعددی روبه رو بود و هست، موفق شد با تهییج افکار عمومی از طریق وعده استقلال و ایجاد کشور کردستان بزرگ، بر اختلافات داخلی سرپوش بگذارد و با به نمایش گذاشتن همه پرسی، تلاش کَرد کردستان را متحد نشان بدهد.

سیاستمداران عراقی حتی قبل از زمان همه پرسی هم اعلام کردند که بارزانی در حال چالش با دولت مرکزی و دیگر طرف های بین المللی است اما تاوان این امر را مردم کردستان می دهند.

هیرو طالبانی، همسر جلال طالبانی، اعلام کرد که بارزانی با همه پرسی همه را به چالش کشیده و در حالی که کشورهای بزرگی مانند آمریکا، انگلیس، روسیه، چین و همسایگان [مثل ایران و ترکیه] خواستار عدم برگزاری همه پرسی شده اند، او همه پرسی را برگزار کرد اما تاوان آن را مردم کردستان می دهند.

این انشقاق تا جایی پیش رفته که امروز نیروهای حزب دموکرات در تنگه دگله میان اربیل و سلیمانیه مستقر شدند و بر خلاف انتظارها به جای آنکه مقابل نیروهای ارتش عراق موضع بگیرند، مقابل پیشمرگه حزب طالبانی موضع گرفته اند.

این امور نشان دهنده عمق اختلافات در کردستانی است که بارزانی وانمود می کرد یکپارچه خواستار جدایی از عراق است.

آغاز اتهامات متقابل به خیانت زمانیکه کرکوک، جایی که قلب کردستان نامیده می شود، روز دوشنبه (دیروز) تحت کنترل نیروهای دولت مرکزی عراق درآمد، صدای اعتراض حزب دموکرات (بارزانی) بلند شد و حزب اتحادیه میهنی (حزب طالبانی) را به خیانت بزرگ متهم کرد و اعلام کرد که نیروهای پیشمرگه حزب طالبانی با ترک مواضع خود و تحویل آن به نیروهای عراق، مرتکب خیانت شده اند.

در مقابل، هیرو طالبانی با اعلام اینکه فرزندان او همه در خط مقدم در کنار نیروهای پیشمرگه هستند، اتهام خیانت را رد کرد و گفت حزب اتحادیه میهنی از زمان تأسیس فداکاری های بزرگی برای تحقق حقوق مردم کرد کرده.

همه می دانند که اعضای خانواده من از اراس، بافل، قباد، لاهور و پولاد گرفته، در کنار برادرانشان در پیشمرگه هستند .

هیرو با اشاره به رسانه های کردستان، از مردم کردستان خواست که شایعات مغرضانه را که برخی رسانه های مغرض درباره پیشمرگه حزب طالبانی انتشار می دهند باور نکنند.

چه کسی خائن است؟ گذشته از اینکه وجود این اتهامات دوطرفه، میزان اختلافات عمیق میان احزاب مهم کردستان را نشان می دهد، نکته قابل پرسش این است که چه کسی به مردم کردستان خیانت کرد؟ کسی که برای قهرمان سازی خود نزد مردم کردستان توهم بزرگی ایجاد کرد یا کسانی که تصمیم گرفتند مشکلات را با مذاکره حل کنند و درباره درگیری و خونریزی در پی تلاش برای جدایی از عراق، هشدار داده بودند؟ آیا کسی که برای محبوب سازی خود، توصیه دوست و دشمن را نشنیده گرفت و مردم کردستان را در معرض انواع خطرهاف ناامنی ها و تنش ها قرار داد یا کسانی که در کرکوک با نیروهای دولت مرکزی همکاری کردند تا خون مردم ریخته نشود؟ مسعود بارزانی اختلافات داخلی کردستان را که ناشی از ریاست غیرقانونی او و سوء مدیریت حزب دموکراتیک است، با همه پرسی و ایجاد توهم بزرگی به نام تشکیل کشور کردستان مخفی کرد.

او به جای تحویل قدرت و حل مشکلات مردم، وانمود کرد، دولت مرکزی عراق دشمن مردم کردستان است که حقوقشان را ضایع کرده.

او با این کار مردم کردستان را مقابل دولت مرکزی و به نوعی مقابل مردم عرب عراق قرار داد که نوعی ایجاد شکاف میان مردم یک کشور است.

بارزانی حاضر شد خون نظامیان پیشمرگه را بهای قهرمان سازی خودش قرار دهد.

چنین کسی حزب اتحادیه میهنی را که از خونریزی و درگیری داخلی اجتناب کرد، به خیانت بزرگ متهم می کند.

بارزانی که با همه پرسی بر اختلافات و مشکلات و سوءمدیریت خود در کردستان سرپوش گذاشت، اکنون با خائن توصیف کردن حزب طالبانی در صدد سرپوش گذاشتن بر اشتباهات مکرر خود در برگزاری همه پرسی و اتفاقات بعد از آن است تا به مردم کردستان بگوید، آنانی که سبب شکست همه پرسی شده اند، حزب اتحادیه میهنی است.

دروغ و اغراق در بیان قدرت پیشمرگه زمانیکه بارزانی با تهدیدهای قانونی بغداد در مقابل نتیجه همه پرسی روبه رو شد، اعلام کرد که مردم کُرد و پیشمرگه حاضرند از سرزمین خود دفاع کنند و برای آن خون بدهند.

اتفاقات اخیر در کرکوک و عقب نشینی پیشمرگان حزب بارزانی در سنجار که سابقه فرار از میدان جنگ با داعش را در کارنامه خود دارند، نشان می دهد که بارزانی با بزرگ جلوه دادن قدرت پیشمرگه، چطور از این مسئله برای پیشبرد اهدافش در برگزاری همه پرسی سوء استفاده کرد.

بارزانی عقب نشینی پیشمرگان حزب طالبانی را که از مواضع خود در کرکوک عقب نشینی کردند به خیانت متهم می کند اما پاسخ نمی دهد که پیشمرگان وابسته به حزب خود در سنجار و مخمور که امروز سه شنبه مواضع خود را خالی و عقب نشینی کردند، چرا به خیانت متهم نمی کند؟ پیشمرگه حزب دموکراتیک و بارزانی همانطور که روزی در مقابل داعش فرار کرد، امروز نیز در مقابل نیروهای عراقی، مواضع خود را تخلیه کرد.

اکنون با اتفاقات رخ داده از دوشنبه تاکنون، ضعف شدید در صفوف پیشمرگه نمایان شده و بارزانی با وارونه جلوه دادن آن نشان داد که در جهت خدمت به مردم خود حرکت نکرده است.

اتفاقات کرکوک نشان داد کردستان نمی تواند روی کمک خارجی حساب کند نکته مهم دیگری که نباید از آن غفلت کرد، آن است که پیشمرگه ای که در حوادث کرکوک و سنجار و دیاله دیده شد، نیرویی است که چهار پنج سال است تحت حمایت 22 کشور قرار دارد.

تجهیزات و سلاح های مختلفی و حتی آموزش های متعددی از چندین کشور مانند آلمان و آمریکا دریافت کرده است.

پیشمرگه ای که در مقابل جنگ چریکی داعش کم آورد و در موارد متعددی مواضع خود را تخلیه کرده بود، اکنون در مقابل ارتش کلاسیک عراق نیز ثابت کرد که تاب مقاومت ندارد.

از طرفی دیگر حتی کشورهایی مانند آمریکا اعلام کردند که در این مسئله بی طرفند اما در عین حال از وحدت ارضی عراق حمایت می کنند.

آلمان آموزش پیشمرگه در اربیل را متوقف کرد و ائتلاف آمریکا در عراق و سوریه نیز گفت که در موضع دخالت نمی کند.

این اتفاقات ثابت کرد که بارزانی نباید سرنوشت مردم کردستان را به دست نیروهای خارجی بسپارد زیرا در مواقع حساس نه تنها از او حمایت نخواهند کرد بلکه پشت او را خالی هم می کنند.

بارزانی هنوز هم به خاطر دارد، زمانیکه داعش به کردستان حمله کرد، آن کسی که سریع و باشتاب به حمایت از مردم کردستان اقدام کرد، جمهوری اسلامی ایران بود؛ پس چه می شود که در زمانیکه ارتش عراق هنوز درگیر نبرد با تروریست ها داعش است، حزب نجات یافته بارزانی از این داعش، توصیه دوستان اربیل و بغداد را نادیده می گیرد و فرصت طلبانی بر کوس جدایی می کوبد تا خود را قهرمان مردم کُرد جا بزند؟ انتهای پیام/ص عضویت در کانال تلگرامی بین الملل و سیاست خارجی فارس " http://fna.

ir/8dxd6h نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: کردستان - بارزانی - مسعود بارزانی - عراق - کردستان عراق - برگزار - نیروهای مسلح - سیاستمداران - مناطق - مسعود - کرکوک - مردم - جدایی - بین المللی - کشور - استقلال - افزایش - مشکلات - دوشنبه - بغداد - مانور - مرکزی - نمایش - تصمیم - خیانت - قانون - سیاسی - امنیت - گزارش - استان

آخرین اخبار سرویس:
درباره پالس های جدی و بی سابقه ایران به 1+5

حمایت روسیه از اسراییل در صورت حمله ایران

استقبال ترکیه از تصویب قطعنامه آتش بس 30 روزه در سوریه

استقبال ترکیه از تصویب قطعنامه آتش بس 30 روزه در سوریه

انصارالله شایعات درباره عبدالملک الحوثی را رد کرد

جروزالم پست بررسی کرد نگرانی اسراییل از پیشرفت های علمی جهان تشیّع و ایران

وضعیت بحرانی رودخانه کارون در گتوند

روزنامه های ورزشی یکشنبه 6 اسفند 96

اذعان صلیب سرخ به فساد اخلاقی کارکنانش

هدیه تقوی تفاوت قشربندی اجتماعی در مناطق شمالی و جنوبی جزیره العرب و منطقه حجاز در آستانه ظهور اسلام

تصاویر برگزیده جهان در هفته اول اسفند

روزنامه خبرورزشی/ روبه رو آماده باش

پاکستان : طرح انتقال گاز ایران ادامه می یابد

"پاکستان": طرح انتقال گاز ایران ادامه می یابد

کشف پهپاد آمریکایی از انبار داعش در عراق + عکس

آمار فاجعه بار آزار جنسی در فرانسه

ساکش برای اعزام همیشه آماده بود/ ماه مهمانی خدا، مهمان حضرت زینب (س) شد

آلمان خواستار اجرای بدون تاخیر قطعنامه آتش بس سوریه شد

افغانهای دوست داشتنی

برخورد کودکان با بحران

پادشاه قمار اسپانسر انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس

ترکیه از تصویب قطعنامه آتش بس در سوریه استقبال کرد

نظر مردم آمریکا درباره قوانین حمل سلاح

ترکیه مناطق جدیدی ازسواحل یونان وقبرس را منطقه ممنوعه اعلام کرد

حمله خمپاره‎ای تروریست‎ها به شهر دمشق

شورای امنیت باید قطعنامه های دیگر در مورد سوریه را نیز اجرا کند

حماس: عادل الجبیر به دنبال دیوسازی از مقاومت فلسطین است

50 کشته و 140 زخمی در حمله موشکی اخیر یمن به مارب

چین در تولید برق هسته ای آمریکا را کنار می زند

دادستان کل سابق ازبکستان به اتهام فساد مالی بازداشت شد

تصاویر/ بررسی شرایط جوی منطقه سقوط هواپیما

استقبال ترکیه از قطعنامه آتش بس در سوریه

موگادیشو/یک روز پس از انفجار در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری سومالی

دعوت نتانیاهو از ترامپ برای شرکت در افتتاحیه سفارتخانه آمریکا در قدس

دستیار صوتی گوگل به زودی زبان همه را می فهمد

اعتراف مشاور پیشین تیم انتخاباتی ترامپ به توطئه علیه آمریکا

مقابله نیرو های عراقی با حمله عناصر داعش در کرکوک

مقابله نیرو های عراقی با حمله عناصر داعش در کرکوک

قطع همکاری چند شرکت های آمریکایی با انجمن ملی سلاح

این عکسِ اجساد، متعلق به یاسوج نیست!

جشنواره لیمو در فرانسه + تصاویر

کشته شدن نظامی سعودی در عربستان

اظهارات ضد ایرانی یک مقام بحرینی

خطاب به آمریکا اردوغان: بال وپر تروریست ها و حامیان آنها را خواهیم شکست

پیوستن گروه تروریستی "فیلق الرحمن" به آتش بس سوریه

پیوستن گروه تروریستی فیلق الرحمن به آتش بس سوریه

فرانسه: خواهان اجرای کامل قطعنامه آتش‎بس در سوریه هستیم

احتمال جنگ بین ایران و اسراییل چقدر است؟

مداخله نظامی عربستان در یمن اشتباه است

آیا رژیم صهیونیستی، «عربستانِ اتمی» را می پذیرد؟

MPT-76 ساخت ترکیه!(+عکس)

کبری اوتوکار؛ خودروی جان سخت ترک!(+عکس)

نتانیاهو از ترامپ برای شرکت در افتتاحیه سفارتخانه در قدس دعوت می کند

یک کازینودار می خواهد هزینه های سفارت آمریکا در قدس را بپردازد

نام های دریاچه خزر

دیدار و گفتگوی وزیر دفاع قطر و رییس جمهور روسیه

دیدار و گفتگوی وزیر دفاع قطر و رییس جمهور روسیه

بمب گذاری انتحاری در عدن

"ایوانکا" علیه کره شمالی

الاخبار: تجزیه سوریه در دستور کار آمریکا قرار گرفته است

اظهارات ضد ایرانی وزیر بحرینی

دمشق مورد حملات خمپاره ای تروریست ها قرار گرفت

تظاهرات کردهای عراق در محکومیت حملات ترکیه به عفرین

شکرالله خاکرند، مهدی محمدی قناتغستانی تبیین آماری جنگ های اتابکان زنگی از سال 521 تا 569 هجری قمری

دمشق مورد حملات خمپاره ای تروریست ها قرار گرفت

حوثی ها یمنی هستند و مثل داعش نیستند / عراق بازارهایش را به روی ایران باز خواهد کرد

همکاری های نظامی "پاکستان و ترکیه" گسترش می یابد

ترکیه به شدت عفرین و اطراف آن را بمباران کرد

نتایج شوک برانگیز جدیدترین تحقیقات درباره آزار جنسی زنان در فرانسه+تصاویر

دیدبان حقوق بشر خواستار تحقیق در مورد کشته شدن غیرنظامیان در "قندوز افغانستان"شد

نتانیاهو از ترامپ برای شرکت در افتتاحیه سفارتخانه در قدس دعوت می کند

نیروهای عراقی با حمله عناصر داعش به جنوب کرکوک مقابله کردند

گروه تروریستی فیلق الرحمن به آتش بس سوریه پیوست

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 6 اسفند

سفیر روسیه در لبنان: نقشی در منازعه میان لبنان و رژیم صهیونیستی نداریم

54 کشته و زخمی در حملات عدن/ داعش بر عهده گرفت

پیشنهاد 100 میلیون دلاری کویت برای خرید قایق های تندروی آمریکایی

روزنامه های اقتصادی یکشنبه ششم اسفندماه 96

درخواست FATF از ایران برای جرم انگاری کمک مالی به گروه‎های مقاومت

هدف شوم آمریکا در سوریه

بشار جعفری: شورای امنیت باید 29 قطعنامه قبلی خود درباره سوریه را اجرا کند

نتایج نظرسنجی مصرف کنندگان خودرو اعلام شد

روزهای سخت حزب طالبانی/ آیا کنگره حزب برگزار می شود؟

چین خواستار توقف وضع تحریم های جدید آمریکا علیه کره شمالی شد

کویت به قایق های تندروی آمریکایی مجهز می شود

ایران محور دیدار ترامپ با سران خلیج فارس

شکایت از ترامپ به دلیل دریافت هدایای خارجی

تلاش ایران برای ارتقای روابط بغداد و اربیل

اهداف غیرقانونی نباید راهی در آتش بس سوریه داشته باشد

برنامه های پتروناس برای سرمایه گذاری در صنایع بالادستی نفت / در برجام صرفا آمریکا طرف نیست

درگیری های شدید درون گروهی تروریست‎ها در شمال غرب سوریه

آیا رژیم صهیونیستی، عربستانِ اتمی را می پذیرد؟

زنی که آبروی وزارت دفاع فرانسه را برد + عکس

تصویب قطعنامه آتش بس سوریه در شورای امنیت

حمله خمپاره ای تروریستها به دمشق

تعداد تلفات 2 انفجار عدن به 55 نفر رسید

قطعنامه آتش بس سوریه در شورای امنیت تصویب شد

وقتی آمریکا با روسیه راه می آید

تکرار درخواست تسلیح معلمان توسط ترامپ

تعداد تلفات 2 انفجار عدن به 55 نفر رسید

/یادداشت/ چه کسی در کردستان عراق خیانت کرد؟

/یادداشت/ چه کسی در کردستان عراق خیانت کرد؟