مطالب مرتبط:
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مهر 1396 ساعت 16:102017-10-17سياسي

عصبییت های دردسرساز


امیدواریم نهادهای مسئول در برابر این گونه رفتارها حساسیت بیشتری نشان دهند و اجازه ندهند تا افراد در کسوت نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، به نوعی رفتار کنند که موجب وهن نظام باشد - ریشه های روانی و قانونی اقدام تامل برانگیز نماینده نیشابور بررسی شد عصبییت های دردسرساز امیدواریم نهادهای مسئول در برابر این گونه رفتارها حساسیت بیشتری نشان دهند و اجازه ندهند تا افراد در کسوت نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، به نوعی رفتار کنند که موجب وهن نظام باشد قانون"-روز یک شنبه، اتفاقات ناخوشایندی در شهر نیشابور رخ داد که ناراحتی عمومی را به همراه داشت.

نماینده مردم نیشابور به سخنان معاون استاندار که صحبت از استان خراسان غربی کرده بود، واکنش تندی نشان داد و جلسه را برهم ریخت.

تندی واکنش هاجر چنارانی به حدی بود که در نهایت به درگیری فیزیکی منجر شد.

بر هیچ کس پوشیده نیست که اینچنین رفتارهایی خارج از شأن نمایندگان خانه ملت است و یک نماینده باید همواره به این نکته توجه داشته باشد که رفتارش زیر ذره بین مردم قرار دارد.

منتقدان معتقدند فردی که موضوعات کوچک منطقه ای را تبدیل به سوژه مطبوعات می کند، نه تنها کمکی به حل موضوعات مردم حوزه انتخابی خود نکرده بلکه با این رفتارش، آب در آسیاب دشمن می ریزد.

در این درگیری، نماینده معترض، سنگ شهرستان خود را برسینه می زند و به گونه ای برخورد می کند که گویی ملت با یکدیگر درگیرند ولی مردم شهرستان های سبزوار و نیشابور با پیشینه فرهنگی غنی در استان خراسان، چیزی جز دوستی را در تاریخ خود نداشته اند.

این دو شهر، نزدیک ترین اشتراکات زبانی و قومی را با هم دارند و در طول سال های متمادی هیچ گاه با یکدیگر بر سر موضوعات کوچک سیاسی، اختلافی نداشته اند.

زمانی که نماینده ای صحبت از اختلافی می کند که هیچ گاه وجود نداشته ، آیا از این موضوع آگاهی دارد که اظهاراتش می تواند بار روانی سنگینی را در پی داشته باشد؟ به نظر، نماینده نیشابور بهتر است که به جای ظاهرشدن اینچنینی در جلوی دوربین ها، کمی خود را به مطبوعات در قبال مسائل منطقه نیشابور و همچنین وظایف نمایندگی اش، پاسخگو بداند.

چنارانی که عضو کمیسیون امنیت ملی است، بیشتر از هر نماینده ای باید منافع ملی و مسائل امنیتی را که می تواند برای کشور دردسرساز باشد،تشخیص دهد ولی متاسفانه این عضو کمیسیون امنیت ملی در روزهای گذشته نشان داد که چندان شایستگی عضویت در این کمیسیون کلیدی مجلس را ندارد.

نگاه منطقه ای و برجسته نمایی آن در پیش چشمان رسانه ها، گواه عدم پختگی این نماینده مجلس است.

ریشه کینه کجاست؟ ریشه مشکل و اعتراض هاجر چنارانی را می توان در گفت وگویش با برنامه حالا خورشید مشاهده کرد؛ جایی که در پاسخ به علت رفتارش، به مجری این برنامه گفت چهار روستای رباطی شاهزاده، فرخار، چزگ و جمبرجوق از شهرستان فیروزه، جدا و به بخش خوشاب سبزوار اضافه شدند تا این بخش بتواند به شهر تبدیل شود.

این فرض، زمانی رنگ واقعیت به خود می گیرد که بدانیم خانم چنارانی خود متولد فیروزه نیشابور است و مشکل او با همسایه غربی نیشابور، ریشه دراین اتفاق دارد.

پیشینه یک ضعف البته هاجر چنارانی، تنها نمونه این قبیل رفتار به دور از شأن نمایندگی نیست.

در گذشته نیز شاهد وقایع اینچنینی در سایر استان ها بوده ایم که به علت بینش ضعیف برخی افراد و عدم نگاه ملی آنان به مسائل به وجود آمده است.

امروزه با توجه به شرایطی که کشور در آن قرار دارد، اتحاد، رمز مقابله با هر تهدیدی است و افرادی که بی اختیار دست به چنین رفتار هایی می زنند و با عملکردشان در بعد ملی مشکل آفرین می شوند، باید خود را در پیشگاه ملت پاسخگو بدانند.

توطئه های فرهنگی در همین رابطه و برای بررسی دلایل روان شناختی این نوع کنش ها و واکنش ها از طرف نمایندگان به سراغ مجید ابهری، آسیب شناس و رفتارشناس اجتماعی رفتیم.

وی در این زمینه به قانون گفت: بحث تنوع قومی و زبانی در هر کشور، در قالب یک ملت و یک قانون قابل توجه است.

با توجه به کثرت قومیت در کشور ما مبنای قدرت وحدت ملی، مقام معظم رهبری و قانون اساسی هستند که به عنوان میثاق ملی از آن ها یاد می شود.

تنوع قومیت و تکثر زبانی، هیچ گاه نتوانسته صف متحد مردم را از یکدیگر جدا کند و درمواقع ضروری و لزوم ترک، کرد،لر،بلوچ ، گیلک و فارس دست در دست یکدیگر قدم به میدان گذاشته اند اما متاسفانه گاهی اتاق فکر جنگ نرم و ناتوی فرهنگی با توطئه ها و ترفند هایی، قصد تضعیف این اتحاد مقدس را داشته و در قالب جوک، داستان، حکایت و شایعه به تضعیف بافت های فرهنگی پرداخته اند.

وی درباره این سوال که چه عاملی می تواند کشور را از تکرار این مشکلات رهایی بخشد، خاطرنشان کرد: رهنمود و هشدار رهبر معظم انقلاب و تدبیر دولت توانسته این دسیسه ها را خنثی سازد و نقشه های دشمنان را نقش برآب کند.

گاه بین مسئولان و دولتمردان این گونه گفت وگو و تقابل ها صورت می گیرد که توسط شبکه مجازی، آن اتفاق بزرگ نمایی شده و در کنار ایجاد اضطراب اجتماعی، خوشحالی دشمنان را موجب می شود.

لزوم مدیریت خشم مجید ابهری ضمن اشاره به آنکه مسئولان الگوهای جامعه هستند، افزود: از نگاه رفتارشناسی، گروه های مرجع رفتاری به عنوان یکی از الگوهای اصلی اخلاق در جامعه باید حساسیت موضوع و ظرافت حرکت خود را درنظر بگیرند و با احترام به چارچوب های امنیت ملی اجازه ندهند بحث و گفت وگو آن ها به شکلی ادامه پیدا کند که دست مایه رسانه بیگانه شود.

در اینجا ضرورت آموزش مهارت مدیریت رفتاری و هیجانات خلقی، قبل از هرگونه پذیرش مسئولیت خودنمایی می کند.

این رفتار شناس اجتماعی در ادامه سخنان خود گفت: مدیریت خشم و کنترل هیجانات رفتاری از طرف همه، یک ضروریت فرهنگی و اجتماعی است و آثار منفی عدم رعایت این اصول، نه تنها خدشه بر امنیت ملی و وفاق اجتماعی وارد می کند بلکه امیدواری دشمنان به نفوذ در جامعه را منجر خواهدشد.

وی درباره نقش قومیت در طول تاریخ کشور نیز گفت : قومیت ها هوشیارانه در جهت حفظ استقلال حرکت می کنند و در مواقع حساس، پایمردی و وفاداری خود را به اثبات رسانده اند.

در دفاع مقدس خون های اقوام ایرانی در هم آمیخت اما اجازه نفوذ به دشمن داده نشد.

رسانه ها مقابله کنند این متخصص علوم رفتاری درپایان، درباره نقش رسانه ها در جلوگیری از تکرار اتفاقات اینچنینی خاطرنشان کرد : در حال حاضر رسانه ها به عنوان امین مردم و پل ارتباطی دولت و مردم، باید جلوی بروز بسیاری از اتفاقات را بگیرند.

وی ادامه داد: با وجود آنکه در برخی شبکه های مجازی و فضای سایبری، بزرگ نمایی صورت می گیرد اما تکرار بعضی رویدادها در کنار شایعه پراکنی و شبهه سازی با قصد برهم زدن آرامش فکری جامعه، می تواند برای کشور مشکل آفرین باشد.

ابهری افزود: باید مطبوعات با میدان داری صادقانه این گونه حرکت ها را خنثی ساخته و حقایق را به اطلاع مردم برسانند و مسئولان و دولتمردان نیز به دور از شایبه قومیت گرایی در راستای وحدت ملی و حفظ امنیت، محکم و استوار گام بردارند.

عدم تایید یک رفتار با توجه به آنکه هاجر چنارانی اولین نماینده ای نیست که رفتار نامناسبش سوژه رسانه ها شده است، این شایبه به وجود می آید که هیات نظارت بر رفتار نمایندگان که برای نظارت بر عملکرد و شفاف سازی آن تشکیل شده، کم کاری کرده و در حال حاضر نقش و جایگاه قانونی برای جلوگیری از تخلفات اینچنینی را ندارد.

در همین راستا به سراغ محمدجواد جمالی نوبندگانی، عضو و سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان رفتیم و نظر او را درباره اتفاقات پیش آمده در نیشابور جویا شدیم.

وی در این باره گفت: دیروز این فیلم به دست بنده رسید.

به طورکل این رفتارها را تایید نمی کنم.

بنده معتقدم که به علت برخی درخواست ها و فشارهای مردمی،مشکلات در هماهنگی میان قوا و عدم اجرای برخی تعهداتی که به آن ها داده می شود، نمایندگان دچار استرس و تنش شده و در وهله بعد، اتفاقاتی از این قبیل رخ می دهد.

هیات نظارت از نمایندگان توقع دارد که این استرس و تنش ها را مدیریت و بر عصبانیت شان کنترل داشته باشند.

نماینده مجلس به عنوان الگو محسوب می شود و باید به رفتار و عملکردش توجه کافی داشته باشد.

این حرکات همواره می تواند دستاویز رسانه های ضدانقلاب باشد، از این جهت رفتارهای اینچنینی هیچ گاه مورد تایید ما نبوده و نیست.

رسیدگی به شکایت استانداری عضو هیات نظارت بر عملکرد نمایندگان، درباره نحوه برخورد این هیات با نماینده خاطی، تشریح کرد: اگر گزارش شکایت رسمی از استانداری خراسان رضوی یا احاله این موضوع از هیات رییسه صورت پذیرد، بی شک به این موضوع رسیدگی خواهیم کرد و نتیجه آن را در اختیار جراید و مطبوعات قرار خواهیم داد.

حاشیه سازی ممنوع وی در پاسخ به این سوال که آیا اظهارات نماینده درباره مشکلات منطقه ای می تواند حساسیت آفرین باشد، خاطرنشان کرد: این مسائل نباید در کنش و واکنش ها مطرح شود.

کشور ما با مشکلات بسیاری از جمله بیکاری، کم آبی، معضلات جوانان و غیره مواجه است که به اعتقاد من، پرداختن به موضوعات حاشیه ای نمی تواند چندان مفید به فایده باشد.

محمد جواد جمالی درباره این سوال که پرونده نماینده بیجار به کجا ختم شد، افزود: درباره نماینده محترم بیجار، نیروی انتظامی شکایت کرده و پرونده در دادگستری اکنون درحال پیگیری است.

چگونه پیشگیری کنیم؟ نوبندگانی درباره راهکار این هیات برای عدم تکرار این اتفاقات گفت : پیشنهاد بنده این بود که با هیات رییسه و به خصوص آقای لاریجانی، جلسه ای داشته و درباره علل بروز این مسائل و راهکار پیشگیری آن گفت وگویی انجام دهیم.

مجلس در حال حاضر این هفته تعطیل است و هیات نظارت در هفته آینده جلسه ای را تشکیل خواهد داد.

نقد منصفانه منصفانه نیست که تمام تقصیر اتفاقات روز یک شنبه را متوجه نماینده نیشابور بدانیم.

آنچه در فیلم منتشر شده بیش از هرچیز خودنمایی می کرد، واکنش تند و خارج از عرف این نماینده بود.

اما طرف دیگری نیز در این ماجرا وجود داشت.

سید جواد حسینی، معاون سیاسی استاندار، بازیگر نقش دوم حواشی دیروز بود.

بنا بر ادعای نماینده نیشابور، وی از لفظ خراسان غربی استفاده کرده و جرقه اتفاقات روز یک شنبه را زده است.

باوجود آنکه در فیلم، فردی خود را شاهد بر عذرخواهی معاون استاندار برای این خطای غیرعمدی دانست اما عذرخواهی وی چندان مفید واقع نشد و در نهایت درگیری رو به وخامت گذاشت.

در همین راستا سعی شد که با معاون استاندار خراسان رضوی، گفت وگویی داشته باشیم تا نظر او را درباره این اتفاقات جویا شویم ولی متاسفانه ایشان از پاسخ طفره رفت و حاضر به پاسخگویی به سوالات روزنامه قانون نشد.

نماینده می خواهیم، نه بزن بهادر امیدواریم نهادهای مسئول در برابر این گونه رفتارها حساسیت بیشتری نشان دهند و اجازه ندهند تا افراد در کسوت نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، به نوعی رفتار کنند که موجب وهن نظام باشد.

ملت ایران علاقه ندارند که یک روز نمایندگان، خبرنگاری را زیر مشت و لگد مصدوم کرده و روزگاری، مامور ناجا را با حرکات رزمی ناک اوت کنند! این نمایندگان باید بدانند که ملت، وکلایی را به بهارستان راهی کرده اند که از منافع ملی و منطقه ای آنان دفاع کنند، نه اینکه یقه گیری کرده و فضا را آشفته کنند.

منتظر می مانیم تا ببینیم دستگاه های مسئول با این ماجرا چگونه برخورد خواهند کرد، آیا به نتیجه ای خواهند رسید یا در پستوهای نهادها و شوراها، انبار خواهد شد.


کلید واژه ها: نیشابور - رفتار - کمیسیون امنیت ملی - نماینده نیشابور - جمهوری اسلامی - کمیسیون امنیت - مردم - نشان - استان - امنیت - منطقه - مطبوعات - اسلامی - درگیری - خراسان - جمهوری - حساسیت - نماینده مجلس - واکنش - کوچک - استاندار - مجلس - نمایندگی - نظام - انتخابی - منتقدان - فرهنگی - سبزوار - اعتراض - دوربین

آخرین اخبار سرویس:
بیان خصلت های خوب یک شهید از زبان همسرش

سید حسن نصرالله: زمان درو کردن «کاشته ها» فرا رسیده

تلاش دولت برای حل مسئله ریزگردها در استان خوزستان

مدال طلای ملایی در جودوی گرنداسلم آلمان

افزایش قابلیت های مرورگر مایکروسافت اج در IOS

مراقب فیلم هایی که از شما ضبط می کنند باشید

مراسم چهلم شهدای کشتی سانچی

توصیه معاون منابع انسانی قوه قضاییه به کارآموزان قضایی در مراسم تحلیف دوره 194 کارآموزی قضایی استان تهران

مردم باید مدعی و قوای سه گانه باید پاسخگو باشند

ادامه رایزنی ها در شورای امنیت پیش از رای گیری برای «برقراری آتش بس در سوریه»

نهادهای امنیتی عوامل اصلی آشوب اخیر را به دادسرا معرفی کنند/مبارزه ما با فساد بدون تبعیض است

حادثه خیابان پاسداران سوء استفاده از خویشتن داری ناجا بود/ دراویش افراطی عاملان حادثه

اقدامات آشوبگرانه به هیچ وجه قابل قبول نیست

ولایت فقیه و مهار دیکتاتوری «احمدی نژاد»ها

به چارچوبی برای تولید ثروت نیازمندیم/دکترین امنیت ملی داریم ولی دکترین سیاست خارجی نداریم

مانور امداد، نجات و جستجوی دریایی در آب های خلیج فارس

بهتر بود پیشنهادات احمدی نژاد قبل از بازداشت دوستانش مطرح می شد

ستون فقرات سپاهِ حمیدیه که بود؟

آغاز فصل جدیدی در روابط تهران و توکیو در حوزه سلامت

هدف از حضور داعش در سوریه قطع پل ارتباطی ایران با حزب الله بود

عکس یادگاری رزمندگان لشکر 10 سیدالشهدا با تصویر شهید نوریان

معاون اول ریییس جمهور تأکید کرد: تردیدی در اراده جدی دولت برای حل مسئله ریزگرد ها وجود ندارد

روایت خلبانی که لاشه هواپیمای یاسوج را کشف کرد

این روزهای احمدی نژاد! /عکس

پاکستان در «فهرست خاکستری حمایت از تروریزم» شامل نشد

تنها بنده خدا باشیم؛ نه دیگران/ خداوند حمایت خود از مسلمانان را اعلام کرده است

افزایش دو برابری اسکرین شات ها در اپ استور

جهانگیری در جلسه شورای عالی آب: تردیدی در اراده جدی دولت برای حل مسئله ریزگرد های استان خوزستان وجود ندارد

سهم 40 درصدی بانوان از کارکنان دولت

برگزاری همایش ادبی « بانوی آفتاب » در جمهوری آذربایجان

تأخیر در شروع جلسه شورای امنیت در خصوص سوریه

دهمین نمایشگاه بزرگ «کتاب یزد» گشایش یافت

گمانه زنی غیرتخصصی اجحاف برحق خانواده جانباختگان سانحه هوایی است

الگوی امام خمینی فراموش نشدنی است

سهم 40 درصدی بانوان از اشتغال دولتی

تشکیل کمیته ای برای پیگیری وضعیت بازداشتی های محیط زیست/ خانواده بازداشت شدگان با محمدرضا عارف دیدار می کنند

تفاوت های صندوق های بازنشستگی در ارائه خدمات به بیمه شدگان (+ جزییات)

واریز حقوق کارکنان دولت حداکثر تا 19 اسفند

سهم 40 درصدی بانوان از اشتغال دولتی

39 پروژه شهری در کرج بهره برداری شد

انتقاد دادستان تهران از دور زدن قانون در حوزه عرضه مواد غذایی

حزب الله، آرای مردم را با پول نمی خرد

انتقاد محسن رضایی از طرح موضوع رفراندوم

تصویر جالبی که سایت المپیک زمستانی از دختر ایرانی منتشر کرده است

انگیزه همکاری کشورهای منطقه

افزایش حقوق بازنشستگان کم درآمد در بودجه 97

دریافت قیمت تلفن همراه با ربات

سه انتصاب جدید در شهرداری رشت

یادداشت/ حامد حاجی حیدری سیاست مصمم بودن

واریز حقوق کارکنان دولت حداکثر تا 19 اسفند

رویکرد انتصاب جوانان برای مدیریت پسندیده و قابل ستایش است

ام.اس در چه کسانی شایع تر است؟

ویدیو/ اعتراض ارژنگ امیرفضلی به تخریب مزار پدرش

دومین کنگره شهدای دانشجوی استان کرمان/ راه شهدا، راه روشن و واضح صراط مستقیم است

تردیدی در اراده جدی دولت برای حل مسئله ریزگرد ها وجود ندارد

بروجردی: گزارش آژانس؛ خط بطلانی بر ادعاهای امریکا بود

ایران خودرو 10 هزار دستگاه خودرو صادر می کند

قهوه؛ طعمی تلخ برای مبارزه با افسردگی

اردوغان: کشتار غیرنظامیان در خون ما نیست

انتقاد دادستان تهران از دور زدن قانون در حوزه عرضه مواد غذایی

کنایه توییتری زیباکلام به تلاش احمد نژاد برای مهندسی انتخابات 88 /خبری از جوج سورس نیست

مدیرعامل شرکت گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا منصوب شد

​دوستی غیرقابل انتظار اسلام ستیز انگلیسی با یک مسلمان شکل گرفت

مدرسه ی آزادی و طبیعت

دفتر العبادی هر گونه تغییر رقم بودجه عراق را تکذیب کرد

برکات بی نظیر تلاوت قرآن از زبان پیامبر اعظم (ص)

چهار کمپ درارتفاعات دنا برای دستیابی به محل سقوط هواپیماایجاد می شود

پیروزی های جبهه مقاومت مدیون رهنمودهای امام خمینی (ره) است

تمام وعده هایمان را در قبال حادثه سقوط هواپیما عملی خواهیم کرد / اعتراض مردم به «آخوندی» با شعار «استعفا بده»

واکنش مولاوردی به توییتر جعلی منتسب به خود

شوخی وزیر بهداشت با دادستان تهران: هربار که آقای جعفری دولت آبادی به من زنگ می زنند می ترسم

برگزاری دوره تربیت معلم روخوانی و روانخوانی قرآن در کرمانشاه

1620 یزدی برای حج تمتع 97 ثبت نام کردند

نماینده مجلس: منتظر دلایل مخالفت مرکز پژوهش های مجلس با طرح افزایش سن ازدواج هستیم

استخدام 8 ردیف شغلی در استانهای تهران،اصفهان،هرمزگان

لایحه بودجه 97 فردا در جلسه فوق العاده شورای نگهبان بررسی می شود

گشت و گذار ایمن در اینترنت با یک اپلیکیشن

فعالیت سفرا در حوزه اقتصادی افزایش یابد

تصحیح گزارش مربوط به وضعیت کودکان ایرانی/ توافق احداث دو مدرسه در کرمانشاه توسط آیسسکو

گفتمان زنده ایثار و شهادت با استفاده از نخبگان در جامعه ایجاد شود

نماینده مجلس: منتظر دلایل مخالفت مرکز پژوهش های مجلس با طرح افزایش سن ازدواج هستیم

عضو مجلس مرکزی تجمع علمای مسلمان لبنان: پیروزی های جبهه مقاومت مدیون رهنمودهای امام خمینی (ره) است

کنایه زیباکلام به تلاش احمد نژاد برای مهندسی انتخابات 88؛ خبری از جوج سورس نیست

مدیرعامل شرکت ملی نفتکش: تاکنون اطلاعات جدیدی از حادثه سانچی دریافت نکردیم

کنسرت ایرج در نجف آباد اصفهان برگزار می شود

دو میلیون مسکن کم داریم

شهادت 18 سرباز اردوی ملی در ولایت هلمند

همایش روز ملی مهندسی

آخرین وضعیت جسمانی ملکه رنجبر

تصاویری از لحظه شروع افتتاحیه و قرعه کشی دوره دوم برندکاپ با حضور علی پروین و امیر حمزه توسلی

ملت ایران در طول تاریخ کرامت خود را به جهانیان اثبات کرده است

پیاز و گوجه فرنگی در صدر بیشترین رشد قیمتی

خلاصه بازی پرسپولیس 1 - استقلال خوزستان 0

رانت خواری که خودش را لو داد + عکس

ضرورت برجسته کردن اخلاق شهدا در کتب درسی و برنامه های سیما/  ولایت فقیه؛ سفارش مشترک همه شهیدان  است

بازدید خبرنگاران ، شورای شهر و شهرداری،از معابر میدان امام همدان

نیکی هیلی: امروز مشخص می شود آیا روسیه وجدان دارد یا نه!

برای حل مسئله ریزگرد ها نباید فقط به راهکار های متکی به منابع آب اکتفا شود

علت سقوط هواپیمای مسافربری تهران-یاسوج باید روشن شود

عقب ماندگی ایران در حوزه بانکرینک/ غفلت تاریخی از دریا را جبران کنیم

عصبییت های دردسرساز

عصبییت های دردسرساز