مطالب مرتبط:
آمریکا نه شاه قوی را دوست داشت و نه جمهوری اسلامی قوی را دوست دارد
واشنگتن اگزماینر؛ وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون در صدد رسیدن به قاسم سلیمانی
وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون در صدد رسیدن به قاسم سلیمانی
بیانیه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در پاسخ به مواضع سخیف رییس جمهور آمریکا
اهمیت راهبردی جمهوری آذربایجان برای آمریکا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مهر 1396 ساعت 15:402017-10-17بين الملل

سعودی ها شهاب حسینی را از قاسم سلیمانی خطرناک تر می دانند/ آمریکا نه شاه قوی را دوست داشت و نه جمهوری اسلامی قوی را دوست دارد


صرف نظر از این که سرنوشت برجام چه خواهد شد، مساله این است که آیا آمریکا حاضر است جایگاه منطقه ای ایران را بپذیرد یا این که می خواهد مساله ایران را یک بار و برای همیشه مطابق میل خود حل کند.

- امتیاز خبر: 84 از 100 تعداد رای دهندگان 1307 دونالد ترامپ در سخنرانی خود برای اعلام رویکرد جدید آمریکا در قبال ایران، ایران را دلیل همه مشکلات در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا معرفی کرد.

ترامپ حتی تا آنجا پیش رفت که ایران را به حمایت از طالبان و القاعده متهم کند که هر دو دشمن قسم خورده ایران و شیعیان هستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک ، شیرین هانتر استاد و پژوهشگر دانشگاه جرج تاون در تحلیلی درباره ریشه خصومت دولت آمریکا، این فرضیه که دولت های آمریکا در دوره قبل از انقلاب اسلامی حاضر به پذیرش ایران به عنوان یک متحد بوده اند را زیر سوال برده و دلیل دشمنی فزاینده آمریکا با ایران را در این می داند که صرف نظر از نوع حکومت ایران، آمریکا دوست ندارد ایران به جایگاه یک قدرت متوسط جهانی برسد.

به نوشته خانم هانتر، جدی ترین بخش سخنان ترامپ علیه ایران، تهدیدات وی علیه برجام بود که ممکن است دو طرف را به سوی یک رویارویی نظامی ببرد، خواه این رویارویی در قالب حمله مستقیم آمریکا به ایران باشد و یا در پوشش ادعاهای ضدتروریستی که آمریکا علیه ایران مطرح می کند.

آنهایی که به تحولات اخیر در روابط ایران و آمریکا تمرکز دارند، روند خصمانه روابط ایران و آمریکا را به رفتارهای ثبات زدا و ایدئولوژیک ایران منتسب می کنند.

آنها ادعا می کنند که آمریکا با ایران قبل از انقلاب هیچ مشکلی نداشت و اگر حکومت فعلی ایران نیز تغییر کند، آمریکا با ایران مشکلی نخواهد داشت.

روشن است که ایدئولوژی جمهوری اسلامی ایران که ترکیبی از چپگرایی دهه 1960 و 1970 و اصول اسلامی است، رویکردی خصمانه نسبت به ایالات متحده و متحدان منطقه ای آن دارد.

ایران همه جنبش های انقلابی که قبل از دهه 1990 در صحنه جهانی ظهور کرده بودند، تمایل داشت که ایدئولوژی خود را به سایر نقاط جهان صادر کند.

با این وجود ایدئولوژی و سیاست های ایران در 25 سال گذشته شاهد تغییرات زیادی بوده و دیدگاه ها و سیاست های متفاوتی مطرح شده و افراد متفاوتی سیاست خارجی ایران را در دست داشته اند.

با این وجود، در این دوره، هر زمانی که ایران به سوی آمریکا قدم برداشته است، آمریکا ایران را پس زده است.

در مقابل، آمریکا تنها زمانی به سراغ ایران رفته است که مثلا مانند زمان جنگ خلیج فارس در سال 1991 و یا بعد از حملات یازده سپتامبر در سال 2001 به این کشور نیاز داشته است.

سوالی که در اینجا مطرح می شوند این است که چرا هیچ گاه آمریکا نخواسته است که در روابط با ایران به یک آرامش و حالت عادی برسد.

پاسخ به این سوال در پویایی های نظام بین الملل و جایگاه ایران و آمریکا در این نظام بر می گردد.

بسیاری از آنان که از وضعیت فعلی روابط ایران و آمریکا شکایت دارند، نگاهی نوستالژیک به رابطه دو کشور در زمان شاه دارند.

با این وجود، در واقع آمریکا هیچ گاه شاه و ایران را یک متحد غیر قابل جایگزینی مانند مثلا عربستان سعودی و یا ترکیه در نظر نمی گرفت.

برای مثال، علی غم اصرار شاه، آمریکا از امضای پیمان امنیتی با ایران سر باز می زد.

آمریکا، کمک اقتصادی محدودی در اختیار ایران قرار می داد و آماده بود که تغییرات سیاسی و اجتماعی در ایران را آزمایش کند در حالی که چنین تغییراتی را در آمریکای لاتین، آسیا و دیگر نقاط خاورمیانه تحمل نمی کرد.

برای مثال، دولت کندی، شاه را بسیار تحت فشار قرار داد تا دست به اصلاحات مورد نظر آمریکا بزند که همین تغییرات سبب رویارویی فرهنگی و اجتماعی با حکومت شاه شد که سرانجام به انقلاب اسلامی منجر شد.

کارتر هم به نوبه خود، موضوع حقوق بشر را در دستور کار قرار داد که باعث ارسال سیگنال هایی غلط به مخالفان شاه شود و سرانجام به سقوط شاه کمک کرد.

حتی اسراییل و عربستان سعودی که اکنون بسیار برای دوره شاه ابراز دلتنگی می کنند، در زمان هایی دست به اقداماتی زدند که به سقوط شاه کمک کرد.

عربستان از قدرت خود در بازار نفت استفاده کرد تا اقتصاد ایران را در سال 1976 با مشکل مواجه کند.

اسراییل نیز که از برخی تحرکات شاه برای نزدیک شدن به سازمان آزادی بخش فلسطین و همچنین دولت حافظ اسد، عصبانی بود از نفوذ خود در امریکا برای هشدار دادن به ایران استفاده می کرد.

در غرب از بلندپروازی های شاه شکایاتی وجود داشت و همین تصور، یکی از دلایل کم توجهی غرب به روندی بود که نهایتا به انقلاب سال 1357 ایران منجر شد.

رویکرد آمریکا به ایران، ناشی از بی علاقگی ذاتی آمریکا به ایران است.

بریتانیا هم همین گونه بود.

سر دنیس رایت، سفیر بریتانیا در ایران در دهه 1960 بهترین توضیح را در این باره دارد و مدعی شده است که بریتانیا هیچ گاه برای ایران آن قدر ارزش قائل نبود که آن را به یک مستعمره کامل تبدیل کند.

ولی بریتانیا، ایران را به صورت حائلی مناسب در نظر می گرفت که در راه قدرت های رقیب مانند روسیه قرار بگیرد.

بنابراین سیاست بریتانیا در برابر ایران این بود که این کشور را در حال احتضار نگاه دارد ولی به مردن آن راضی نباشد تا از آن به عنوان حائلی در برابر روسیه استفاده کند.

آمریکا نیز اساساً رویکرد بریتانیا در برابر ایران را ادامه داده است: ایران را نیمه زنده نگاه دارید تا قدری در برابر شوروی مقاومت کند تا فرصت کافی برای حفاظت از منافع مهم تر و حیاتی تر آمریکا در خلیج فارس وجود داشته باشد.

آمریکا هیچ گاه راضی نبود که ایران به موقعیت یک متحد قدرتمند آمریکا برسد زیرا از چالش های احتمالی بعدی که قدرت ایران ایجاد می کند نگران بوده است.

در اواخر دهه 1970 هیچ کس باور نداشت که از دل مخالفت ها با شاه حکومتی مانند حکومت بعد از انقلاب و به ویژه حکومت بعد از استعفای مهندس بازرگان سر بر آورد.

در واقع بیشتر ناظران تصور می کردند که حکومت پادشاهی با حکومت ملی گرای ملایمی جایگزین خواهد شد که بلندپروازی های شاه را ندارد و روابط خوبی هم به غرب خواهد داشت، چیزی شبیه به یک مصدق آرام! فروپاشی شوروی با تغییر توازن قوا در سطح بین المللی و از بین بردن خطر نفوذ شوروی، ارزش ایران به عنوان یک منطقه حائل را نیز از بین برد.

در واقع تغییر سیاست آمریکا در قبال ایران و رسیدن به سیاست عدم تعامل و توافق با ایران به سال 1987 بر می گردد یعنی به زمانی که اصلاحات گورباچف در شوروی آغاز شد.

از آن سال به بعد، آمریکا هیچ راه حلی به جز تسلیم کامل ایران را برای حل مشکلات خود با ایران قبول ندارند.

برای مثال، ایران در سال 2003، به آمریکا پیشنهاد کرد که حساس ترین مسائل اصلی مورد اختلاف بین دو کشور روی میز مذاکره قرار بگیرد ولی آمریکا این پیشنهاد را رد کرد.

بعد از سال 2003، رویکرد آمریکا در قبال ایران به تجزیه تدریجی ایران از طریق اعمال فشارهای شدید تحریمی تغییر کرد.

برجام برای این طراحی شد که جلوی رسیدن ایران به سلاح هسته ای گرفته شود بدون این که اجازه داده شود ایران توان اقتصادی آسیب دیده خود را احیا کند.

هدف آمریکا همچنان این است که ایران را در حالت احتضار نگاه دارد.

سر جمع این که آمریکا از تبدیل ایران به یک قدرت متوسط قابل اعتنا نگران است.

قدرت های بزرگ از قدرت های متوسط متنفرند.

قدرت های متوسط حاضر به شراکت و اتحاد هستند ولی نمی پذیرند که پیرو یک قدرت بزرگتر باشند و به نظرات آنها بی توجهی بشود.

برای مثال، شاه هم به این اعتماد به نفس رسیده بود که متحد در نظر گرفته شود و نه نوکر آمریکا.

همین مساله در مورد رقبا و دشمنان منطقه ای ایران صادق است.

آنها دوست دارند ایران تحریم شود و مورد حمله قرار بگیرد نه به این خاطر که ایران تهدیدی واقعی برای امنیت آنهاست، بلکه به این خاطر که آنها ایران بالقوه قدرتمند را دوست ندارند.

این ناراحتی از قدرت نظامی ایران فراتر رفته و آنها حتی با قدرت فرهنگی ایران نیز مشکل دارند.

وقتی شهاب حسینی بازیگر ایرانی جایزه بهترین بازیگر جشنواره کن در سال 2016 را به دست آورد، تحلیلگران سعودی، وی را از قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس هم خطرناکتر تصور می کردند.

هر دولتی در ایران، صرف نظر از ایدئولوژی و جهت گیری آن، قصد خواهد داشت که ایران به جایگاه بالقوه خود برسد و با آن به چشم یک بازیگر قابل اعتنای منطقه ای و جهانی نگاه شود.

بسیاری مدعی هستند که برای رسیدن به این وضعیت، ایران باید به هنجارها و قواعد بین المللی احترام بگذارد ولی اگر به تاریخ توجه شود، حتی وقتی مانند دهه 1970، ایران مطابق میل غرب رفتار می کرد و نقش ثبات دهنده ای در خاورمیانه داشت، باز هم در منطقه به تمایلات توسعه طلبانه و رفتار مانند ژاندارم منطقه متهم می شد.

صرف نظر از این که سرنوشت برجام چه خواهد شد، مساله این است که آیا آمریکا حاضر است جایگاه منطقه ای ایران را بپذیرد و یا این که می خواهد مساله ایران را یک بار و برای همیشه مطابق میل خود حل کند.

مسیر دوم البته بسیار خطرناک و پرهزینه است و هیچ تضمینی هم وجود ندارد که به موفقیت برسد.

ولی مساله این است که سابقه بد آمریکا در منطقه و جهان اصلا امیدوارکننده نیست.


کلید واژه ها: ایران - آمریکا - روابط ایران و آمریکا - ایران و آمریکا - جمهوری اسلامی - اسلامی - قبل از انقلاب - انقلاب اسلامی - جهان - جمهوری - قاسم سلیمانی - ایالات متحده - دونالد ترامپ - سیاست خارجی - اصول اسلامی - حکومت - روابط - جهانی - منطقه - شهاب حسینی - خاورمیانه - خلیج فارس - دولت - القاعده - سخنرانی - سلیمانی - دانشگاه - خطرناک - طالبان - مشکلات

آخرین اخبار سرویس:
سازمان بین المللی مهاجرت، مرز اروپایی مدیترانه را مرگبارترین مرز دنیا خواند!

تصاویر/ اردوگاه پناهندگان میانمار

سازمان بین المللی مهاجرت: مدیترانه مرگبارترین مرز دنیاست

افشای جزییاتی از شکنجه شاهزاده های سعودی

کشته شدن 4 صلح بان سازمان ملل متحد در کشور مالی

جهانگیری: تحریم های آمریکا باعث تقویت توان داخلی و افزایش تولید ملی ایران شده است

بزرگترین حمله تروریستی در تاریخ معاصر مصر

اگر آمریکا اقدامی علیه نجبا در عراق و سوریه انجام دهد، با آن مقابله خواهیم کرد

دونالد تاسک: چالش های پیش روی برگزیت همچنان باقی است

تصاویر/ بازگشت زندگی به موصل

درخواست اتحادیه بین المللی حقوق بشر برای آزادی فوری نبیل رجب فعال بحرینی

مقام های آمریکایی: پنتاگون نیروهای آمریکایی حاضر در سوریه را دوهزار نفر اعلام می کند

ارتش آمریکا گیاهان هوشمند می سازد

ارسال دومین محموله کمک های ایرانیان مقیم فرانسه برای زلزله زدگان غرب کشور

اعتراض احزاب و نمایندگان مجلس یونان به قرارداد فروش سلاح به عربستان

حادثه خونین ترورویستی در مصر با 235 کشته/ السیسی سه روز عزای عمومی اعلام کرد

خرید 7 میلیارد دلاری عربستان از آمریکا

دبیر کل نجبای عراق: با اقدامات آمریکا علیه جنبش نجبا مقابله خواهیم کرد

هنرپیشه آمریکایی، عروس جدید ملکه انگلیس + تصاویر

بمب افکن های روسیه مواضع داعش را درهم کوبیدند

کاخ سفید: ترامپ اردوغان را از تغییرات در حمایت های آمریکا از شریکانش در سوریه مطلع کرد

حضور 2000 نظامی آمریکایی در سوریه

اولین تصاویر از حمله خونین تروریستی در مصر

فرصت ده روزه اتحادیه اروپا به انگلیس برای فراهم آوردن شرایط خروج لندن از اتحادیه

مقام پارلمانی روس: ایران، روسیه و ترکیه موفق به ایجاد ائتلاف ضد تروریستی واقعی شدند

روزنامه هدف/ پارس پولیس

اشپیگل: ریاض و تل آویو دیگر از افشای همکاری با یکدیگر علیه ایران ابایی ندارند

رسانه های غرب و قهرمان سازی از آمریکا در نابودی داعش

دور بعدی گفتگوهای ژنو بر سر سوریه روز 28 نوامبر آغاز می شود

دهها اثر باستانی سرقت شده دوران اشغال به موزه ملی عراق بازگردانده شد

گزارشی درباره جمعه سیاه که امسال وارد ایران شد سیاه بازی

مصر بازگشایی گذرگاه رفح را به تعویق انداخت

بیش از 200 کشته یا زخمی در تیراندازی های آمریکا در 72 ساعت گذشته

فیلمی ناراحت کننده از شرایط بسیار بد زلزله زدها/ خدایا خودت کمک کن!

صفحه نخست روزنامه های ورزشی چاپ 4 آذر

حضور ژنرال سلیمانی در بوکمال و عزم قاطع جبهه مقاومت

انتقاد ترکیه از تصمیم عربستان در تروریستی خواندن «اتحادیه جهانی علمای مسلمان»

توافق ترکیه و آمریکا بر سر نبرد مشترک با همه سازمان های تروریستی

بمباران مراکز داعش توسط بمب افکن های روسیه برای دومین روز متوالی

ضرب الاجل ده روزه اتحادیه اروپا به انگلیس

برنامه هسته ای رژیم صهیونیستی تهدید جدی علیه صلح و امنیت

روزنامه های اقتصادی شنبه چهارم آذرماه 96

اتهامات تکراری کاخ سفید علیه ایران

روزنما: خداحافظی مردم زلزله زده با نیروهای ارتش

پنتاگون حضور 2000 نظامی آمریکایی را در سوریه اعلام می کند

زمان تحویل اس 400 روسی به ترکیه مشخص شد

کیم جونگ اون هرگونه تجمع شاد را ممنوع کرد!

سفیر ایران در ونزوئلا بیان کرد: عربستان، فرانسه و آمریکا به دنبال حذف حزب الله لبنان برای پیگیری منافع سلطه طلبانه خود

صفحه نخست روزنامه های شنبه 4 آذر

بیانیه مشترک اجلاس مشارکت شرق اتحادیه اروپا با حضور جمهوری آذربایجان صادر شد

بمب افکن های روسیه مراکز داعش در ساحل غربی فرات در سوریه را بمباران کردند

گاز طبیعی؛ سوخت پاک و مطمئن برای توسعه پایدار جهانی

رویترز: توافق ترکیه و آمریکا بر سر نبرد مشترک با همه سازمان های تروریستی

کاخ سفید: به حمایت از عربستان در برابر ایران متعهد هستیم

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از امکان عدم پیشرفت در مذاکرات برگزیت

YPG از بازگشت کُردهای سوری به خانه هایشان ممانعت می کند

ترکیه 16تبعه خارجی مظنون به ارتباط با داعش را بازداشت کرد

اتخاذ سیاست های همسو، گامی در جهت افزایش منافع جمعی کشورهای صادرکننده گاز/ هیچ کشوری از وضعیت مخاطره آمیز جهانی سود نمی برد

قاسمی: ولیعهد ماجراجوی سعودی به سرنوشت محتوم دیکتاتورهای معروف منطقه بیندیشد

بزرگترین حمله تروریستی در تاریخ معاصر مصر/ هدف حمله، این بار صوفی ها

پادشاه جدید بازار نفت

آزادی 56 روستا، ماحصل اولین روز عملیات «رسول الله خاتم النبیین (ص)»

محورهای توافق و اختلاف در سوچی

چهار صلح بان سازمان ملل در مالی کشته شدند

تحولات ریاض از نگاه 2 رسانه غربی

جمعه سیاه مصر

پایان آمریکا در خاورمیانه

جمعه سیاه در مصر

واکنش ایران به ادعاهای بن سلمان

انقلاب در سرزمین شاهزاده های سعودی

عملیات نظامی و امنیتی گسترده در سینای مصر

اعلام حمایت امریکا از عربستان در برابر ایران

بازداشت 15 ماهیگیر هندی به دلیل ورود غیرقانونی به آبهای ایران

اینفوگرافیک / وضعیت اشتغال ملی در تابستان 1396

اینفوگرافی وزن سیاستمداران ایرانی در توییتر

نماینده دائم ایران در آژانس عنوان کرد برنامه هسته ای نظامی رژیم صهیونیستی تهدید جدی علیه صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی

مقام روس: نشست سوچی موفقیت بسیار جدی بود

ابراز نگرانی عمیق در خصوص بکارگیری قوانین و مقررات خارج از مرزهای کشورها/ انتقاد از تحریم های یک جانبه در تجارت گاز

عکس یادگاری چهارمین نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF)

عراق رسما خواستار شرکت در مذاکرات آستانه درباره سوریه شد

وزیر خارجه انگلیس حمله تروریستی در مصر را محکوم کرد

برج ایفل خاموش شد+عکس

توییت عربی ظریف درباره حمله تروریستی در مصر+عکس

حمله بمب افکن های روسیه به داعش در سوریه

ارتش مصر، منطقه سینا را بمباران کرد

انگلیس هم حمله تروریستی سینا را محکوم کرد

اتحاد آل سعود و رژیم صهیونیستی علیه ایران

میزان حقوق آقای رییس جمهور چقدر؟ +جداول

پارلمان تونس بیانیه اتحادیه عرب علیه ایران را محکوم کرد

شادمانی مردم رشت پس از پیروزی مقاومت بر داعش

ابراز امیدواری دی میستورا برای حل بحران سوریه

کاخ سفید اتهامات بی پایه علیه ایران را تکرار کرد

اوضاع برای مرکل بهتر شد

نابودی داعش با نقش موثر و محوری ایران

تظاهرات علیه برده داری مقابل سفارت لیبی در ایتالیا

امید به زندگی زلزله زدگان پس از سفر رهبری

مرگ یک عقاب بر اثر برخورد با کابل برق

اگر آمریکا ما را هدف قرار دهد، آن را در همه جای دنیا هدف قرار می دهیم

نصر الحریری رییس هیات مذاکره کنندگان معارضان سوری در مذاکرات ژنو تعیین شد

ارتش سوریه پنج شهرک دیگر را از گروه تروریستی داعش بازپس گرفت

حمله تروریستی به مردم مصر

دی میستورا ابراز امیدواری کرد بحران سوریه وارد مرحله راه حل سیاسی شود

توافق آتش بس در شرق غوطه با مخالفان دولت سوریه

15 حکایت اعجاب انگیز و مرموز از منطقه 51 + عکس ها

عکس/ مصدومیت پورعلی گنجی را راهی بیمارستان کرد

زندانی شدن قهرمان بزرگ پارا المپیک!

یک روز عادی با با «کندال جنر» مدلینگ و سلبریتی جذاب آمریکایی ! + عکس ها

ارتش رژیم صهیونیستی ؛درحالت آماده باش کامل

رییس جدید هیأت مذاکره کننده معارضان سوریه تعیین شد

مصر گذرگاه رفح را تا اطلاع ثانوی بست

استفان دی میستورا ابراز امیدواری کرد بحران سوریه وارد مرحله راه حل سیاسی شود

«ترزا می» حمله سیناء مصر را محکوم کرد

منابع امنیتی مصر: ارتش منطقه سینا را بمباران کرد

استمرار امداد رسانی ارتش به حادثه دیدگان زلزله کرمانشاه

روزنامه گل/ تقابل من با پرسپولیسی ها جنگ است نه رقابت

امضای توافقنامه میان آذربایجان و اتحادیه اروپا در بخش حمل و نقل

لاوروف:اقدامات آمریکا بر امنیت منطقه آسیای دور و اقیانوس آرام تاثیر منفی می گذارد

تاثیر باورنکردنی زلزله بر برنامه «خندوانه»!

کنفرانس ریاض2 بی نتیجه است

تخلیه یک مرکز خرید در آمریکا در پی شنیده شدن صدای تیراندازی

گفتگوی تلفنی اردوغان و ترامپ درباره سوریه و نشست سوچی

عملیات ارتش مصر علیه تروریستها در صحرای سینا

همکاری های اطلاعاتی ریاض و تل آویو زیر ذره بین اشپیگل

دستگیری یک جاسوس اسراییلی در لبنان

واکنش وزرات امور خارجه ایران به سخنان ولیعهد عربستان

مصر گذرگاه رفح را تا اطلاع ثانوی بست

تاکید جهانگیری بر گسترش همکاریهای تهران- کاراکاس

جهانگیری: تحریم های آمریکا توان داخلی را تقویت و تولید ملی ایران را افزایش داد

نامه ایران، روسیه و ترکیه به دبیرکل سازمان ملل درباره بیانیه سوچی

دستگیری جاسوس رژیم صهیونیستی در لبنان

اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا راه طولانی دارد

لیبرمن: اوضاع در نوار مرزی با غزه ناآرام است

معاون رییس جمهور آمریکا در کنست سخنرانی می کند

تعهد چین به کمک به بازسازی سوریه

توافق روسیه و ژاپن بر سر کاهش مناقشه ارضی

اتحادیه بین المللی حقوق بشر خواستار آزادی فوری فعال حقوق بشری بحرین شد

جهانگیری: ایران آمادگی انتقال تجربیات خود را به کشورهای مختلف دارد/شکست تداوم سیاست های منجر به تقویت افراطی گرایی

بازداشت 15 ماهیگیر هندی در آب های ایران

توضیح درباره خروج ارتش از مناطق زلزله زده

بازداشت 15 ماهیگیر هندی به دلیل ورود غیرقانونی به آبهای ایران

دیدارهای جهانگیری در حاشیه نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز (عکس)

عکس ؛ قهرمان مشهور پارالمپیک راهی زندان شد

اجتماع شهروندان جمهوری آذربایجان در مقابل ساختمان پارلمان اروپا در اعتراض به ادامه مناقشه قره باغ

توضیح درباره خروج ارتش از مناطق زلزله زده

ظریف به زبان عربی حادثه مصر را محکوم کرد

تصمیم گیری درباره شرکت کنندگان گفتگوهای صلح سوریه برعهده ایران، روسیه و ترکیه است

مصر گذرگاه رفح را تا اطلاع ثانوی بست

تعداد کشته های حمله تروریستی مصر به 235 نفر رسید؛ ایران این حادثه تروریستی را محکوم کرد

شکایت اردوغان از قلیچدار اوغلو

بیانیه حزب الله لبنان در پی حمله تروریستی مصر

اطمینان خاطر ترامپ به اردوغان

رییس هیأت مذاکره کننده معارضان سوریه تعیین شد

اطمینان خاطر ترامپ به اردوغان

عملیات نظامی و امنیتی گسترده در سینای مصر

بازداشت یک لبنانی به جرم جاسوسی برای اسراییل

کشورهای مستقل باید در جهت چندجانبه گرایی در جهان همکاری کنند

عزت و ذلت / داستان موگائه و موگابه

جنگ در افغانستان به بن بست خورده است

عملیات نظامی و امنیتی گسترده علیه گروه های تروریستی در سینای مصر

فوت 4 نفر از اعضای یک خانواده بر اثر گاز گرفتگی در اراک

200 کشته در حمله ی تروریستی مصر

عکسی دیدنی از بزرگترین سایت تحقیقاتی زمین شناسی در دنیا

عکس: چشمه های آب گرم آرکانزاس

عکس:پارک ملی کوههای گریت اسموکی در کارولینای شمالی

روسیه و ژاپن بر سر کاهش مناقشه ارضی توافق کردند

رییس جدید هیأت مذاکره کننده معارضان سوریه تعیین شد

تعداد کشته های حمله تروریستی مصر به 235 نفر رسید؛ایران این حادثه تروریستی را محکوم کرد

جهانگیری: تحریم های آمریکا باعث تقویت توان داخلی و افزایش تولید ملی ایران شد

گروههای مخالف نظام سوریه با اعزام یک هیئت مذاکره کننده به ژنو توافق کردند

پیام کنگره جهانی مقابله با جریان های افراطی و تکفیری به مناسبت شکست داعش

مصری ها باید در رابطه با آمریکا و عربستان تجدید نظر کنند

بازداشت جاسوس رژیم صهیونیستی در لبنان

دستگیری یک جاسوس اسراییلی در لبنان

رژیم سعودی از شکست خود در لبنان عبرت بگیرد

واکنش جمعیت الوفاق بحرین به انفجار تروریستی مصر

انصارالله یمن حمله تروریستی مصر را محکوم کرد

حمله بمب افکن های روسیه به تروریست های داعش در سوریه

دستگیری یک جاسوس اسراییلی در لبنان

جمع آوری 11 هزارپوند کمک نقدی برای زلزله زدگان ایران از سوی مرکز اسلامی انگلیس

تلاش رییس جمهور آلمان برای خارج کردن کشورش از بحران سیاسی

افشاگری هیلاری کلینتو ن از همدستی ترامپ و هکرهای روس!

واکنش مقاومت فلسطین و حزب الله لبنان به حمله تروریستی در مصر

جهانگیری: تحریم های آمریکا باعث تقویت توان داخلی و افزایش تولید ملی ایران شده است

افشاگری روزنامه ترکیه ای از شکنجه شاهزادگان سعودی، توسط ماموران آمریکایی

ابتکار اشتاین مایر برای رهایی آلمان از بحران سیاسی

روسیه: هنوز دو درصد سوریه تحت کنترل داعش است

حمله مردان مسلح و بمبگذاری در مسجدی در سیناء مصر / افزایش آمار تلفات به 235 کشته و 130 زخمی

واکنش ظریف به حمله تروریستی مصر

جهانگیری: تحریم های آمریکا باعث تقویت توان داخلی و افزایش تولید ملی ایران شده است

عروس به جای خانه بخت به بیمارستان رفت

لاوروف: جنگ با کره شمالی در روز نخست یک میلیون کشته برجای خواهد گذاشت

وقوع انفجاری خونین در مسجدی در مصر/ بیش از 350 کشته و زخمی تا این لحظه/ اعلام سه روز عزای عمومی در سراسر این کشور+تصاویر

فرمانده ارشد امریکا:واشنگتن در بن بست گیر افتاده

تیراندازی در متروی لندن+ فیلم

کمک صلیب سرخ به زلزله زدگان کرمانشاه (+عکس)

دوباره ثابت شد که برای تروریسم ارزش های الهی و انسانی اهمیتی ندارد

تهران آماده است تجربیات خود را در اختیار کاراکاس قرار دهد

جهانگیری: تحریم های آمریکا باعث تقویت توان داخلی و افزایش تولید ملی ایران شده است

واکنش السیسی به حمله تروریستی امروز مصر

ایستگاه متروی آکسفورد لندن تخلیه شد

سعودی ها شهاب حسینی را از قاسم سلیمانی خطرناک تر می دانند/ آمریکا نه شاه قوی را دوست داشت و نه جمهوری اسلامی قوی را دوست دارد

سعودی ها شهاب حسینی را از قاسم سلیمانی خطرناک تر می دانند/ آمریکا نه شاه قوی را دوست داشت و نه جمهوری اسلامی قوی را دوست دارد