مطالب مرتبط:
آمریکا نه شاه قوی را دوست داشت و نه جمهوری اسلامی قوی را دوست دارد
واشنگتن اگزماینر؛ وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون در صدد رسیدن به قاسم سلیمانی
وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون در صدد رسیدن به قاسم سلیمانی
بیانیه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در پاسخ به مواضع سخیف رییس جمهور آمریکا
اهمیت راهبردی جمهوری آذربایجان برای آمریکا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مهر 1396 ساعت 15:402017-10-17بين الملل

سعودی ها شهاب حسینی را از قاسم سلیمانی خطرناک تر می دانند/ آمریکا نه شاه قوی را دوست داشت و نه جمهوری اسلامی قوی را دوست دارد


صرف نظر از این که سرنوشت برجام چه خواهد شد، مساله این است که آیا آمریکا حاضر است جایگاه منطقه ای ایران را بپذیرد یا این که می خواهد مساله ایران را یک بار و برای همیشه مطابق میل خود حل کند.

- امتیاز خبر: 84 از 100 تعداد رای دهندگان 1307 دونالد ترامپ در سخنرانی خود برای اعلام رویکرد جدید آمریکا در قبال ایران، ایران را دلیل همه مشکلات در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا معرفی کرد.

ترامپ حتی تا آنجا پیش رفت که ایران را به حمایت از طالبان و القاعده متهم کند که هر دو دشمن قسم خورده ایران و شیعیان هستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک ، شیرین هانتر استاد و پژوهشگر دانشگاه جرج تاون در تحلیلی درباره ریشه خصومت دولت آمریکا، این فرضیه که دولت های آمریکا در دوره قبل از انقلاب اسلامی حاضر به پذیرش ایران به عنوان یک متحد بوده اند را زیر سوال برده و دلیل دشمنی فزاینده آمریکا با ایران را در این می داند که صرف نظر از نوع حکومت ایران، آمریکا دوست ندارد ایران به جایگاه یک قدرت متوسط جهانی برسد.

به نوشته خانم هانتر، جدی ترین بخش سخنان ترامپ علیه ایران، تهدیدات وی علیه برجام بود که ممکن است دو طرف را به سوی یک رویارویی نظامی ببرد، خواه این رویارویی در قالب حمله مستقیم آمریکا به ایران باشد و یا در پوشش ادعاهای ضدتروریستی که آمریکا علیه ایران مطرح می کند.

آنهایی که به تحولات اخیر در روابط ایران و آمریکا تمرکز دارند، روند خصمانه روابط ایران و آمریکا را به رفتارهای ثبات زدا و ایدئولوژیک ایران منتسب می کنند.

آنها ادعا می کنند که آمریکا با ایران قبل از انقلاب هیچ مشکلی نداشت و اگر حکومت فعلی ایران نیز تغییر کند، آمریکا با ایران مشکلی نخواهد داشت.

روشن است که ایدئولوژی جمهوری اسلامی ایران که ترکیبی از چپگرایی دهه 1960 و 1970 و اصول اسلامی است، رویکردی خصمانه نسبت به ایالات متحده و متحدان منطقه ای آن دارد.

ایران همه جنبش های انقلابی که قبل از دهه 1990 در صحنه جهانی ظهور کرده بودند، تمایل داشت که ایدئولوژی خود را به سایر نقاط جهان صادر کند.

با این وجود ایدئولوژی و سیاست های ایران در 25 سال گذشته شاهد تغییرات زیادی بوده و دیدگاه ها و سیاست های متفاوتی مطرح شده و افراد متفاوتی سیاست خارجی ایران را در دست داشته اند.

با این وجود، در این دوره، هر زمانی که ایران به سوی آمریکا قدم برداشته است، آمریکا ایران را پس زده است.

در مقابل، آمریکا تنها زمانی به سراغ ایران رفته است که مثلا مانند زمان جنگ خلیج فارس در سال 1991 و یا بعد از حملات یازده سپتامبر در سال 2001 به این کشور نیاز داشته است.

سوالی که در اینجا مطرح می شوند این است که چرا هیچ گاه آمریکا نخواسته است که در روابط با ایران به یک آرامش و حالت عادی برسد.

پاسخ به این سوال در پویایی های نظام بین الملل و جایگاه ایران و آمریکا در این نظام بر می گردد.

بسیاری از آنان که از وضعیت فعلی روابط ایران و آمریکا شکایت دارند، نگاهی نوستالژیک به رابطه دو کشور در زمان شاه دارند.

با این وجود، در واقع آمریکا هیچ گاه شاه و ایران را یک متحد غیر قابل جایگزینی مانند مثلا عربستان سعودی و یا ترکیه در نظر نمی گرفت.

برای مثال، علی غم اصرار شاه، آمریکا از امضای پیمان امنیتی با ایران سر باز می زد.

آمریکا، کمک اقتصادی محدودی در اختیار ایران قرار می داد و آماده بود که تغییرات سیاسی و اجتماعی در ایران را آزمایش کند در حالی که چنین تغییراتی را در آمریکای لاتین، آسیا و دیگر نقاط خاورمیانه تحمل نمی کرد.

برای مثال، دولت کندی، شاه را بسیار تحت فشار قرار داد تا دست به اصلاحات مورد نظر آمریکا بزند که همین تغییرات سبب رویارویی فرهنگی و اجتماعی با حکومت شاه شد که سرانجام به انقلاب اسلامی منجر شد.

کارتر هم به نوبه خود، موضوع حقوق بشر را در دستور کار قرار داد که باعث ارسال سیگنال هایی غلط به مخالفان شاه شود و سرانجام به سقوط شاه کمک کرد.

حتی اسراییل و عربستان سعودی که اکنون بسیار برای دوره شاه ابراز دلتنگی می کنند، در زمان هایی دست به اقداماتی زدند که به سقوط شاه کمک کرد.

عربستان از قدرت خود در بازار نفت استفاده کرد تا اقتصاد ایران را در سال 1976 با مشکل مواجه کند.

اسراییل نیز که از برخی تحرکات شاه برای نزدیک شدن به سازمان آزادی بخش فلسطین و همچنین دولت حافظ اسد، عصبانی بود از نفوذ خود در امریکا برای هشدار دادن به ایران استفاده می کرد.

در غرب از بلندپروازی های شاه شکایاتی وجود داشت و همین تصور، یکی از دلایل کم توجهی غرب به روندی بود که نهایتا به انقلاب سال 1357 ایران منجر شد.

رویکرد آمریکا به ایران، ناشی از بی علاقگی ذاتی آمریکا به ایران است.

بریتانیا هم همین گونه بود.

سر دنیس رایت، سفیر بریتانیا در ایران در دهه 1960 بهترین توضیح را در این باره دارد و مدعی شده است که بریتانیا هیچ گاه برای ایران آن قدر ارزش قائل نبود که آن را به یک مستعمره کامل تبدیل کند.

ولی بریتانیا، ایران را به صورت حائلی مناسب در نظر می گرفت که در راه قدرت های رقیب مانند روسیه قرار بگیرد.

بنابراین سیاست بریتانیا در برابر ایران این بود که این کشور را در حال احتضار نگاه دارد ولی به مردن آن راضی نباشد تا از آن به عنوان حائلی در برابر روسیه استفاده کند.

آمریکا نیز اساساً رویکرد بریتانیا در برابر ایران را ادامه داده است: ایران را نیمه زنده نگاه دارید تا قدری در برابر شوروی مقاومت کند تا فرصت کافی برای حفاظت از منافع مهم تر و حیاتی تر آمریکا در خلیج فارس وجود داشته باشد.

آمریکا هیچ گاه راضی نبود که ایران به موقعیت یک متحد قدرتمند آمریکا برسد زیرا از چالش های احتمالی بعدی که قدرت ایران ایجاد می کند نگران بوده است.

در اواخر دهه 1970 هیچ کس باور نداشت که از دل مخالفت ها با شاه حکومتی مانند حکومت بعد از انقلاب و به ویژه حکومت بعد از استعفای مهندس بازرگان سر بر آورد.

در واقع بیشتر ناظران تصور می کردند که حکومت پادشاهی با حکومت ملی گرای ملایمی جایگزین خواهد شد که بلندپروازی های شاه را ندارد و روابط خوبی هم به غرب خواهد داشت، چیزی شبیه به یک مصدق آرام! فروپاشی شوروی با تغییر توازن قوا در سطح بین المللی و از بین بردن خطر نفوذ شوروی، ارزش ایران به عنوان یک منطقه حائل را نیز از بین برد.

در واقع تغییر سیاست آمریکا در قبال ایران و رسیدن به سیاست عدم تعامل و توافق با ایران به سال 1987 بر می گردد یعنی به زمانی که اصلاحات گورباچف در شوروی آغاز شد.

از آن سال به بعد، آمریکا هیچ راه حلی به جز تسلیم کامل ایران را برای حل مشکلات خود با ایران قبول ندارند.

برای مثال، ایران در سال 2003، به آمریکا پیشنهاد کرد که حساس ترین مسائل اصلی مورد اختلاف بین دو کشور روی میز مذاکره قرار بگیرد ولی آمریکا این پیشنهاد را رد کرد.

بعد از سال 2003، رویکرد آمریکا در قبال ایران به تجزیه تدریجی ایران از طریق اعمال فشارهای شدید تحریمی تغییر کرد.

برجام برای این طراحی شد که جلوی رسیدن ایران به سلاح هسته ای گرفته شود بدون این که اجازه داده شود ایران توان اقتصادی آسیب دیده خود را احیا کند.

هدف آمریکا همچنان این است که ایران را در حالت احتضار نگاه دارد.

سر جمع این که آمریکا از تبدیل ایران به یک قدرت متوسط قابل اعتنا نگران است.

قدرت های بزرگ از قدرت های متوسط متنفرند.

قدرت های متوسط حاضر به شراکت و اتحاد هستند ولی نمی پذیرند که پیرو یک قدرت بزرگتر باشند و به نظرات آنها بی توجهی بشود.

برای مثال، شاه هم به این اعتماد به نفس رسیده بود که متحد در نظر گرفته شود و نه نوکر آمریکا.

همین مساله در مورد رقبا و دشمنان منطقه ای ایران صادق است.

آنها دوست دارند ایران تحریم شود و مورد حمله قرار بگیرد نه به این خاطر که ایران تهدیدی واقعی برای امنیت آنهاست، بلکه به این خاطر که آنها ایران بالقوه قدرتمند را دوست ندارند.

این ناراحتی از قدرت نظامی ایران فراتر رفته و آنها حتی با قدرت فرهنگی ایران نیز مشکل دارند.

وقتی شهاب حسینی بازیگر ایرانی جایزه بهترین بازیگر جشنواره کن در سال 2016 را به دست آورد، تحلیلگران سعودی، وی را از قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس هم خطرناکتر تصور می کردند.

هر دولتی در ایران، صرف نظر از ایدئولوژی و جهت گیری آن، قصد خواهد داشت که ایران به جایگاه بالقوه خود برسد و با آن به چشم یک بازیگر قابل اعتنای منطقه ای و جهانی نگاه شود.

بسیاری مدعی هستند که برای رسیدن به این وضعیت، ایران باید به هنجارها و قواعد بین المللی احترام بگذارد ولی اگر به تاریخ توجه شود، حتی وقتی مانند دهه 1970، ایران مطابق میل غرب رفتار می کرد و نقش ثبات دهنده ای در خاورمیانه داشت، باز هم در منطقه به تمایلات توسعه طلبانه و رفتار مانند ژاندارم منطقه متهم می شد.

صرف نظر از این که سرنوشت برجام چه خواهد شد، مساله این است که آیا آمریکا حاضر است جایگاه منطقه ای ایران را بپذیرد و یا این که می خواهد مساله ایران را یک بار و برای همیشه مطابق میل خود حل کند.

مسیر دوم البته بسیار خطرناک و پرهزینه است و هیچ تضمینی هم وجود ندارد که به موفقیت برسد.

ولی مساله این است که سابقه بد آمریکا در منطقه و جهان اصلا امیدوارکننده نیست.


کلید واژه ها: ایران - آمریکا - روابط ایران و آمریکا - ایران و آمریکا - جمهوری اسلامی - اسلامی - قبل از انقلاب - انقلاب اسلامی - جهان - جمهوری - قاسم سلیمانی - ایالات متحده - دونالد ترامپ - سیاست خارجی - اصول اسلامی - حکومت - روابط - جهانی - منطقه - شهاب حسینی - خاورمیانه - خلیج فارس - دولت - القاعده - سخنرانی - سلیمانی - دانشگاه - خطرناک - طالبان - مشکلات

آخرین اخبار سرویس:
اختلاف انگلیس و اروپا با آمریکا درباره برجام جدی است

قاسمی انتخاب نعمتی بعنوان بهترین ورزشکار تیراندازی باکمان معلولان جهان را تبریک گفت

پوتین:امروز امنیت روسیه به طور کامل تضمین شده

تله ترامپ و نتانیاهو برای اردوغان

ارتش سوریه خواستار تخلیه «غوطه شرقی» از غیر نظامیان شد

ادعای واشنگتن: روسیه درباره آتش‎بس در سوریه بی‎تفاوت است

50 مزدور سعودی در مرز عربستان و یمن کشته و یا زخمی شدند

ممنوعیت پرواز آسمان در اروپا

کره شمالی: رزمایش آمریکا و ژاپن فضای دوستی 2 کره را تخریب خواهد کرد

پوتین: روسیه به جایگاه برتر نظامی جهان بازگشته است

وزارت خارجه سوریه: فرانسه شایستگی برقراری صلح در این کشور را ندارد

لاوروف:مقاصد شرکای غربی سوال برانگیز است

پایان دوران "بی‎بی" در سرزمین‎های اشغالی

کره شمالی رزمایش مشترک آمریکا و ژاپن را محکوم کرد

خواننده مشهور رپ بازداشت شد؟ +عکس

21 مصری به اتهام فعالیت های تروریستی به اعدام محکوم شدند

حملات شدید جنگنده های سعودی به «الحدیده» یمن

دمشق باحمایت مسکو هزاران نفر را در غوطه شرقی بمباران می کند!

/یادداشت کوتاه/ نتانیاهو در خط پایان؛ وزرای کابینه هم دیگر از فساد او دفاع نمی کنند

ترکیه: محکومیت تصمیم پارلمان هلند در به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه

درخواست سازمان ملل برای اقدام فوری در جمهوری آفریقای مرکزی

همکاری عربستان سعودی با حکومت افغانستان

حمایت همه جانبه حزب الله از تمامیت ارضی لبنان

الجبیر: به ایران می گوییم بس است و انقلاب تمام شد!

دستاورد مهم سفر عراقچی به انگلستان

هزاران عنصر تکفیری در«غوطه شرقی» حضور دارند

کویت خواهان توقف درگیری در غوطه شرقی شد

تروریستها در خدمت اهداف ائتلاف ریاض در یمن

خط لوله گاز تاپی نماد کارشکنی عربستان در مناسبات انرژی ایران

سرنوشت غوطه شرقی و ادلب همانند حلب خواهد شد

میانگین عمر ناوگان هوایی بین المللی و ناوگان هوایی ایران +اینفوگرافیک

صدای هر مخالفی در عربستان خفه می شود

اصابت 6 موشک توسط نیروهای یمنی به «نجران» در عربستان

هلاکت معاون ابوبکر البغدادی در حمله هوایی

ایران نباید در قطعنامه یمن محکوم شود

تظاهرات معترضان به آزادی حمل سلاح در آمریکا

ارتش رژیم صهیونیستی جنگ با لبنان را شبیه سازی کرد

اعزام جنگنده جدید سو-57 روسیه به سوریه

روایتی دیگر از هواپیمای سقوط کرده؛ کپسولی که استفاده شده بود!

تلاش سیاستمدار اسراییلی برای ترغیب اتحادیه اروپا به تحریم حزب الله

واکنش دولت هاییتی به افشای فساد اخلاقی کارمندان آکسفام

کره جنوبی: ذخیره ارزی کره شمالی رو به پایان است

آژانس بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

عکس روز: یادبود انقلاب

محمود عباس برای معاینات پزشکی عادی در بیمارستانی در آمریکا به سر می برد

لاوروف: غرب سرنگونی حکومت سوریه را هدف گرفته است

نامزد رد صلاحیت شده انتخابات روسیه دستگیر شد

عربستان صیادان بوشهری را آزاد کرد

کاخ سفید: دولت ترامپ به دنبال ممنوعیت بر کل انواع سلاح ها نیست

دولت باکو خواستاررسیدگی دادگاه بین المللی به جرایم جنگی درقره باغ شد

اپیدمی سرطان در اطراف پایگاه نظامی امریکا + ویدیو

حمایت همه جانبه حزب الله از تمامیت ارضی لبنان

تصمیم بنگلادش برای انتقال آوارگان روهینگیا به جزایر خالی از سکنه

عقب نشینی النصره از پنج منطقه در ریف ادلب در برابر «جبهه تحریر سوریا»

تظاهرات هزاران نفری دانش آموزان آمریکایی+عکس

جلسه سران سازمان های یهودی آمریکا در امارات علیه ایران و ترکیه

82 کشته در حملات ائتلاف آمریکایی در سوریه در ماه فوریه

تصمیم آمریکا درباره وضع تحریم های جدید علیه روسیه

نخستین مراسم علامت گذاری مرزی میان جمهوری آذربایجان و روسیه

آخرین جلسه دادگاه متهمین پرونده “ام تی ان”؛ صدور حکم نهایی برای افسران اطلاعاتی سابق جمهوری آذربایجان + جزییات

هزاران عنصر تکفیری در«غوطه شرقی» حضور دارند

بشار الجعفری: تروریست ها به نماینده سازمان ملل اطلاعات می دهند

پایان بی نتیجه نشست شورای امنیت در خصوص سوریه

شهادت 3 غیرنظامی بر اثر حملات خمپاره ای به دمشق و حومه آن

شرایط سوریه خیلی پیچیده شده است

شاه بیت آمریکایی ها در «نقض» برجام

آیا عربستان و اسراییل به دنبال محاصره ایران از طریق آذربایجان هستند؟

معارضان سوری و حامیان آن ها به جان انسان ها اهمیت نمی دهند

عملیات ترکیه در عفرین؛ کُردهای عفرین: فقط به سپاه و ایران اعتماد داریم/ پشت پرده توافق روس ها با اردوغان چیست؟

ترامپ: معلمان مدرسه می توانند سلاح حمل کنند

نماینده «پوتین» با «اسد» دیدار کرد

مدیر فورد آمریکای شمالی اخراج شد

استقبال از آمریکایی ها با کفش و تخم مرغ

اتحادیه اروپا پیشنهاد نخست وزیر انگلیس را رد کرد

تجمع معاندین ایرانی در سازمانی برای رهبری جهانی

کره شمالی: رزمایش آمریکا و ژاپن فضای دوستی میان2 کره را تخریب خواهد کرد

841 غیر نظامی در حملات ائتلاف آمریکایی علیه داعش در سوریه و عراق کشته شدند

ارتش سوریه از غیرنظامیان خواست از غوطه شرقی خارج شوند

شورای امنیت سازمان ملل درباره آتش بس در سوریه به نتیجه نرسید

هشدار ایران درباره اقدامات نسنجیده در شورای امنیت

گروه قدرتمند نُجَباء در جنگ احتمالی در کنار حزب الله لبنان است

فرمانده نیروهای دفاع مردمی سوریه: برای دفع تهاجم ترکیه به عفرین آمدیم

سیاستمدار کُرد عراقی: اهداف پشت پرده ترکیه از حمله به عفرین/ عقلانیت کردها در توافق با دمشق تنها راه نجات است

نیروهای حفاظت کرد بخش هایی از حلب را تحویل ارتش سوریه داد

خیابان‎های آمریکا در تسخیر معترضان به آزادی حمل سلاح+تصاویر

خیابان‎های آمریکا در تسخیر معترضان به آزادی حمل سلاح+تصاویر

امضای هر توافق دیگری به اجرای صحیح برجام بستگی دارد

ترکیه تهدید کرد نیروهای سوری وارد عفرین شوند آنان را هدف می گیرد

تلاش سیاستمدار اسراییلی برای ترغیب اتحادیه اروپا به تحریم حزب الله

عون: لبنان به حفظ مرزهای زمینی و دریایی خود پافشاری می کند

دو عنصر تروریستی در تاجیکستان بازداشت شدند

الجعفری: سرنوشت حلب در انتظار تروریست های «غوطه شرقی» است

چاوش اوغلو درکنفرانس خبری با همتای الجزایری خود: نمی گذاریم حامیان تروریست ها به عفرین وارد شوند

لاوروف: آتش بس در سوریه نباید شامل تروریست ها بشود

اپیدمی سرطان در «جزایر بهشتی»+ویدئو

رژیم صهیونیستی جنگ با لبنان را شبیه سازی کرد

تعهد دهلی نو به پروژه انتقال گاز از ترکمنستان به هند

نخستین مراسم علامت گذاری مرزی میان جمهوری آذربایجان و روسیه

نماینده سوریه در سازمان ملل: آمریکا به استخدام تروریست ها روی آورده است

ترامپ: باید معلمان را مسلح کنیم!

سعودی ها شهاب حسینی را از قاسم سلیمانی خطرناک تر می دانند/ آمریکا نه شاه قوی را دوست داشت و نه جمهوری اسلامی قوی را دوست دارد

سعودی ها شهاب حسینی را از قاسم سلیمانی خطرناک تر می دانند/ آمریکا نه شاه قوی را دوست داشت و نه جمهوری اسلامی قوی را دوست دارد