مطالب مرتبط:
اسناد رسمی و عادی چه تفاوتهایی با هم دارند؟
تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی افزایش نیافت / دریافت بیشتر از تعرفه تخلف است
انتشار اسناد مربوط به فساد اخلاقی ترامپ/ دستور جنگ بارزانی علیه نیروهای عراقی/ اعتراض به تولید ویدئوکلیپ موهن به قرآن در برزیل
اسناد توافق برای دیوارکشی در اطراف مجلس به شورای شهر ارائه شود/ دیدار نمایندگان شورا با رییس مجلس
اسناد توافق برای دیوارکشی در اطراف مجلس به شورای شهر ارائه شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مهر 1396 ساعت 14:452017-10-17سياسي

اسناد رسمی و عادی چه تفاوتهایی با هم دارند؟


ایرنا-تابناک در یادداشتی آورده است:سند از جمله مهمترین ادله اثبات دعوی در امور مدنی محسوب می شود.

ماده 1284 قانون مدنی در تعریف سند بیان می دارد: - هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست دانستنی های حقوقی؛ اسناد رسمی و عادی چه تفاوتهایی با هم دارند؟ تهران-ایرنا-تابناک در یادداشتی آورده است:سند از جمله مهمترین ادله اثبات دعوی در امور مدنی محسوب می شود.

ماده 1284 قانون مدنی در تعریف سند بیان می دارد: سند عبارت است از هر نوشته ای که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد.

بنابراین طبق این تعریف، دو عنصر نوشته بودن و قابل استناد بودن در مقام دعوی و دفاع از ارکان متشکله سند محسوب می شود.

در این یادداشت آمده است:مطمئنا در دنیای پرتلاطم امروزی، یکی از موضوعاتی که می تواند جوامع بشری را از اختلافات شخصی و جمعی در امان بدارد، آشنایی با حقوق متقابل افراد با یکدیگر و قانون است که مهمترین اثر این آشنایی و آگاهی را می توان در پیشگیری از وقوع بسیاری از مشکلات حقوقی دانست؛ بنابراین، امروز تلاش داریم تا موضوع سند رسمی و سند عادی را بررسی کنیم.

سند از جمله مهمترین ادله اثبات دعوی در امور مدنی محسوب می شود.

ماده 1284 قانون مدنی در تعریف سند بیان می دارد: سند عبارت است از هر نوشته ای که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد.

بنابراین طبق این تعریف، دو عنصر نوشته بودن و قابل استناد بودن در مقام دعوی و دفاع از ارکان متشکله سند محسوب می شود.

ماده 1286 قانون مدنی سند را به دو دسته عادی و رسمی تقسیم می کند و حسب موضوع، این اسناد از اعتبار متفاوت برخوردارند.

طبق ماده 1287 این قانون، اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک یا دفاتر اسناد رسمی یا در نزد سایر مأموران رسمی در حدود صلاحیت آنها بر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشند، رسمی است.

اسناد رسمیسند رسمی توسط مامور رسمی در حدود صلاحیت در تنظیم سند و با رعایت مقررات قانونی تنظیم می شود که با حصول رعایت این 3 شرط که از ارکان متشکله سند رسمی است، قانونگذار اعتبار خاصی برای آن قائل شده و انکار یا تردید را علیه آن مسموع ندانسته است و اصل صحت را بر آن لازم الاتباع می داند.

مگر آنکه علیه آن ادعای جعل شود.

طبق ماده 1291 قانون مدنی، اسناد عادی در دو مورد اعتبار سند رسمی را دارند: طرفی که سند علیه او اقامه شده است، صدور آن از منتسب الیه را تصدیق کند و نیز در محکمه ثابت شود که طرفی که سند را تکذیب کرده، در واقع مهر یا امضا کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازمیزان، طبق ماده 70 قانون ثبت اسناد و املاک، سندی که مطابق قانون به ثبت رسیده باشد، رسمی است و تمام محتویات و امضاهای مندرج در آن معتبر خواهد بود؛ مگر آن که جعلیت آن ثابت شود.

بنابراین تنها با اقامه دلیل می توان علیه سند رسمی ادعای جعل کرد و انکار و تردید نسبت به آن پذیرفته نخواهد بود.

ماده 219 قانون آیین دادرسی مدنی می گوید: ادعای جعلیت نسبت به اسناد و مدارک ارایه شده باید برابر ماده 217 این قانون با ذکر دلیل اقامه شود، مگر اینکه دلیل ادعای جعلیت بعد از موعد مقرر و قبل از صدور رای یافت شده باشد، در غیر این صورت دادگاه به آن ترتیب اثر نمی دهد.

همچنین بر اساس ماده 217 قانون آیین دادرسی مدنی، اظهار تردید یا انکار نسبت به دلایل و اسناد ارایه شده حتی الامکان باید تا نخستین جلسه دادرسی به عمل آید و چنانچه در جلسه دادرسی منکر شود یا نسبت به صحت و سقم آن سکوت کند، حسب مورد آثار انکار و سکوت بر او مترتب خواهد شد.

در مواردی که رای دادگاه بدون دفاع خوانده صادر می شود، خوانده ضمن واخواهی از آن، انکار یا تردید خود را به دادگاه اعلام می دارد.

نسبت به مدارکی که در مرحله واخواهی مورد استناد واقع می شود، نیز اظهار تردید یا انکار باید تا نخستین جلسه دادرسی به عمل آید.

اسناد عادیامضا مهمترین رکن سند عادی است، اسناد عادی هیچ یک از ارکان سند رسمی را ندارد و تنها رکن سند عادی، امضای منتسب الیه است.

بنابراین طرف می تواند در مقابل ارایه سند عادی سکوت کند یا اصالت آن را بپذیرد یا می تواند خط، امضا، مهر یا اثر انگشت منتسب به خود را انکار یا نسبت به آن تردید کند.

(216 قانون آیین دادرسی مدنی)مندرجات هر سند اعم از رسمی و عادی علیه اشخاصی که آن را امضا کرده اند و نیز قائم مقام قانونی آنها معتبر است و علی القاعده نمی توان آن را به اشخاص ثالث تحمیل کرد اما به موجب ماده 1290 قانون مدنی، اعتبار اسناد رسمی نسبت به اشخاص ثالث در صورتی است که قانون تصریح کرده باشد.

بنابراین مفاد اسناد رسمی را چنانچه در قانون تصریح شده باشد، می توان به اشخاص ثالث تحمیل کرد مثل معاملات راجع به اموال غیر منقول.

مهمترین تفاوت اسناد عادی و رسمی قواعد حاکم بر تعرض پذیری است.

بدین معنا که اولاً تعرض پذیری اسناد عادی عام و فراگیر است و برای دفاع در مقابل اسناد عادی می توان از انواع تعرض اعم از جعل، انکار و تردید استفاده کرد.

ثانیاً تکرار تعرض به سند عادی امکان پذیر است.

رسیدگی به اصالت اسناددادگاه زمانی رسیدگی به اصالت سند را آغاز می کند که اولاً نسبت به اصالت آن تعرض شده باشد.

ثانیاً این تعرض با عنوان متناسب قانونی (جعل، انکار و تردید) نسبت به سند و ثالثاً، در زمان مقرر قانونی به عمل آمده باشد.

طبق مفاد مـواد 217 و 219 قانون آیین دادرسی مـدنی تعـرض به اسناد (اظهار تردید، انکار و جعل) حتی الامکان باید تا نخستین جلسه دادرسی به عمل آید.

رسیدگی به تعرض و اصالت سند مستلزم شرایطی است؛ استنادکننده به آن بر استفاده از سند باقی باشد؛ استنادکننده، اصل آن را در موعد مقرر در دادگاه حاضر یا به دفتر تسلیم کند و نیز اینکه سند مورد تعارض، موثر در دعوی باشد.

وقتی دادگاه شروع به رسیدگی نسبت به اصالت سند می کند، فرض به این است که دادگاه با جمع آمدن همه شرایط، رسیدگی به اصالت را آغاز کرده است.

به موجب ماده 96 قانون آیین دادرسی مدنی خواهان باید اصل اسناد که رونوشت آن را ضمیمه دادخواست کرده است و خوانده نیز اصل و رونوشت اسنادی را که می خواهد به آن استناد کند، در جلسه دادرسی حاضر کند.

در غیر این صورت، اگر سند عادی باشد و مورد انکار و تردید قرار گیرد، اگر خوانده باشد از عداد دلایل او خارج می شود و اگر خواهان باشد در صورتی که دادخواست مستند به دلیل دیگری نباشد دادخواست ابطال می شود.

همچنین چنانچه سند رسمی باشد اگر نسبت به آن ادعای جعل شود طبق ماده 220 قانون آیین دادرسی مدنی، ادعای جعلیت و دلایل آن به طرف مقابل ابلاغ می شود و چنانچه به استفاده از سند باقی باشد موظف است ظرف 10 روز از تاریخ ابلاغ، اصل سند مورد ادعای جعل را به دفتر دادگاه تسلیم کند.

چنانچه صاحب سند در موعد مقرر از تسلیم اصل سند به دادگاه خودداری کند سند از عداد دلایل او خارج خواهد شد.

چگونگی رسیدگی در جلسه دادرسیبه اصالت سند در جلسه دادرسی رسیدگی می شود.

به همین دلیل خواهان و خوانده مکلف شده اند تا اصل مستندات خود را برای ملاحظه طرف مقابل و شروع رسیدگی ارایه کنند.

ماده 200 قانون آیین دادرسی مدنی نیز در این خصوص بیان می کند: رسیدگی به دلایل که صحت آن بین طرفین مورد اختلاف و موثر در تصمیم نهایی دادگاه باشد، در جلسه دادرسی به عمل می آید؛ مگر در مواردی که قانون طریق دیگری تعیین کرده باشد.

این بدان معنا است که نمی توان در دفتر کار شناسی یا محل دیگری از انکارکننده استکتاب کرد.

راه های تشخیص اصالت اسناد توسط دادگاهپس از انکار و تردید یا ادعای جعل نسبت به سند و ارایه اصول اسناد و صدور قرار رسیدگی به اصالت آن، دادگاه رسیدگی را برای تشخیص اصالت سند آغاز می کند که راه های رسیدگی به اصالت سند در مواد 223، 224 و 234 قانون آیین دادرسی مدنی پیش بینی شده است و در این خصوص تفاوتی بین نوع تعرض وجود ندارد.

تطبیق مفاد سند با اسناد و دلایل دیگر: برای تشخیص اصالت سند از این راه، به سند یا دلیل دیگری توجه می شود که مفاد سند مورد تعرض را تایید می کند.

بدین معنا که دادگاه می تواند عدم تعارض را با اسناد دیگری که آن را تایید می کند، مطابقت داده و نیز شکل امضای ذیل سند را با سند مورد تعرض انطباق دهد.

تحقیق از گواهان و مطلعان تنظیم سند یا مطلعان ذیل سند: دادگاه در این راه به شکل امضا یا مهر سند و مطابقت آن با امضا و مهر منتسب الیه توجه نمی کند بلکه به این موضوع توجه می کند که آیا گواهان شاهد و ناظر بر تنظیم سند و امضا یا مهر توسط منتسب الیه بوده اند یا خیر.

ارجاع امر به کار شناسی: دادگاه موظف است در صورت ضرورت با دقت در سند، تطبیق خط، امضا، اثر انگشت یا هر سند را به کار شناس رسمی یا اداره تشخیص هویت پلیس که مورد وثوق دادگاه باشد، ارجاع دهد.

بدیهی است زمانی که ارجاع به کار شناس ضرورت پیدا می کند هرچند که تبعیت از آن اجباری نیست اما دادگاه باید اقدام خود را در رد نظر کار شناسی توجیه کند.

در صورتی که نظر کار شناسی با اوضاع و احوال محقق و معلوم مورد کار شناسی مطابقت نداشته باشد، دادگاه به آن ترتیب اثر نخواهد داد.

بنابراین دادگاه نمی تواند بی دلیل نظر کار شناسی را نادیده بگیرد.

استکتاب: چنانچه سند یا خط یا امضای اطمینان بخشی از منکر در دسترس نباشد ماده 224 قانون آیین دادرسی مدنی به استنادکننده حق اختیار داده است که از او درخواست کتابت کند یعنی منکر را برای نوشتن یا امضا کردن سندی مشابه به دادگاه فرا خواند.

بر این اساس، می توان کسی را که خط یا مهر یا امضا یا اثر انگشت منعکس در سند به او نسبت داده شده است اگر در حال حیات باشد برای استکتاب یا اخذ اثر انگشت یا تصدیق مهر دعوت کرد.

عدم حضور یا امتناع او از کتابت یا زدن انگشت یا تصدیق مهر می تواند قرینه صحت سند تلقی شود.

مطابق ماده مذکور دو مورد می تواند با شرایطی قرینه صحت واقع شود.

یکی آنکه منتسب الیه با وجود دعوت حاضر نشود که در این خصوص، مهم آن است که ابلاغ به طور صحیح واقع شده باشد و منتسب الیه خود از اصحاب دعوی باشد و مورد دوم اینکه شخص دعوت شونده از کتابت خودداری کند که در این خصوص نیز ضمانت اجرای ماده مذکور در صورتی قابل اعمال است که شخص دعوت شونده از اصحاب دعوی باشد.

تطبیق خط، امضا و.

با اسناد مسلم الصدور: تطبیق خط، امضا، مهر یا اثر انگشت سند مورد تعرض با اسناد مسلم الصدور رایج ترین راهی است که ارایه می شود بنابراین طرفی که باید اصالت سند یا جعلیت را اثبات کند، سند مسلم الصدوری به دادگاه ارایه می دهد تا حسب مورد خط، امضا، مهر یا اثر انگشت سند با آن مطابقت داده شود.

اساس تطبیق ممکن است سند عادی یا رسمی باشد.

آنچه مهم است مسلم الصدور بودن انتساب آن به کسی است که سند در برابر او مورد استفاده واقع شده است.

اما چنانچه نسبت به اسناد عادی قبلا انکار، تردید یا ادعای جعل شده باشد، دیگر خط، مهر، امضا و اثر انگشت آن اسناد نمی تواند اساس تطبیق قرار گیرد؛ هرچند که حکم به صحـت آن نیز داده شده باشد.

تفاوت های ادعای جعل با انکار و تردیداز لحاظ نوع سند: ادعای جعل می تواند نسبت به اسناد رسمی یا غیررسمی به عمل آید اما انکار و تردید نسبت به اسناد رسمی و اسنادی که اعتبار رسمی دارند، مسموع نخواهد بود.

تکلیف اثباتی: اثبات انکار و تردید از سوی اظهارکننده لازم نیست و وی را با تکلیف مواجه نمی سازد اما جعل ادعا است و باید با دلیل اثبات شود.

ابلاغ ادعای جعل و تکلیف تسلیم اصل سند در موعد قانونی: در صورت انکار و تردید، اصل سند باید در همان جلسه به دادگاه ارایه شود و در غیر این صورت از عداد دلایل خارج خواهد شد اما در ادعای جعل چنین نیست.

مطابق ماده 220 قانون آیین دادرسی مدنی، ادعای جعلیت و دلایل آن به دستور دادگاه باید به طرف مقابل ابلاغ شود که چنانچه به استفاده از سند باقی باشد، باید ظرف 10 روز اصل سند موضوع ادعای جعل را به دادگاه تسلیم کند.

چنانچه صاحب سند در موعد مقرر از تسلیم آن به دفتر دادگاه خودداری کند، سند از عداد دلایل خارج خواهد شد.

استمهال خواهان و خوانده در ارایه اصول اسناد عادی و رسمیاستمهال خواهان نسبت به ارایه سند عادی: چنانچه خواهان اصل سند را در جلسه دادرسی حاضر نکند و پیرو ایراد خوانده استمهال کند، استمهال وی قابل پذیرش نخواهد بود؛ زیرا استمهال فقط برای خوانده پیش بینی شده است و خواهان نیز می تواند دوباره اقامه دعوی کند.

استمهال خوانده نسبت به ارایه سند عادی: اگر خوانده برای پاسخگویی به دعوی خواهان، به سندی عادی استناد کند که اصل آن را حاضر نکرده باشد و خواهان نسبت به آن ایراد کند قانون آیین دادرسی مدنی در ذیل ماده 96 در صورت کمی وقت یا بنا به دلایل دیگر این حق را به خوانده داده است که تقاضای استمهال کند.

بنابراین دادگاه ضمن قبـول استمهال با تعیین وقت خارج از نوبت به موضوع رسیدگی می کند.

استمهال نسبت به اسناد رسمی: اما استمهال نسبت به اسناد رسمی متفاوت است.

تبصره ماده 220 قانون آیین دادرسی مدنی در خصوص حق استمهال برای ارایه سند رسمی بیان می دارد که در مواردی که وکیل یا نماینده قانونی دیگری در دادرسی مداخله داشته باشد چنانچه دسترسی به اصل سند نداشته باشد حق استمهال دارد و دادگاه مهلت مناسبی برای ارایه اصل سند به او می دهد.


کلید واژه ها: قانون - اسناد - مدنی - ماده - ثبت اسناد - دفاتر اسناد رسمی - ایرنا - صلاحیت - حقوق - اطلاع رسانی - امروز - پیشگیری - متفاوت - مشکلات - اداره - رسانی - گزارش - جوامع - اطلاع - انکار - امان

آخرین اخبار سرویس:
روایت کوتاه بین المللی؛ احتمال فروپاشی ائتلاف اهل سنت عراق پیش از انتخابات قوت گرفت

هیات 7 نفره فرانسوی وارد تهران شدند +عکس

این شخص خون 5 شهید ناجا را نمی بیند! +عکس

فاجعه دراویش به زیرگرفتن ختم نشد

قرائت سوسولی از مذهب!

4 گنج بهشتی از زبان پیامبر اکرم(ص)

«پرچم پیچیده»ها هنوز از ناموس مان دفاع می کنند

چرا روحانی برای درگیری خیابان پاسداران تشکیل کمیته نداد؟

تهیه غذا برای امدادگران توسط زنان یاسوجی + عکس

پسری که تخم مرغ می گذارد!+ عکس

پرونده دادستان انقلابـ4/ محمد لاجوردی در گفتگوی تفصیلی با فارس: پدرم روحیه آقازادگی را در ما کُشت/ کتاب های شریعتی را با توصیه شهید لاجوردی خواندم/ حضور توّابین فرقان در پروژه های موشکی

مهدی فضائلی همه باید عذرخواهی کنیم!

یک مورخ مطرح کرد نمونه هایی از حقارت رضاخان و محمدرضا پهلوی در برابر غرب

33 سال پیش در چنین روزی طومار 45 متری مردم تهران در حمایت از مبارزه با فساد

لزوم جدیت قوه قضاییه در رسیدگی به آشوبگری های اخیر

هواپیما مشکل فنی نداشت

فساد ستیزی با مطبوعاتی افشاگر

ترتیل صفحه 310 قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

می خواهیم امضای سوال از رییس جمهور را افزایش دهیم

برخی مسؤولان در خدمت به مردم کم کاری کردند/ ضرورت برقراری عدالت در جامعه

کشور های مختلف با «فرقه» های آشوبگر چگونه برخورد می کنند؟ +تصاویر(+16)

داریوش سجادی: با تعارف نمیتوان مملکت داری کرد

فتنه گلستان هفتم به نفع چه کسانی بود؟

سنگ ریزه های زیباکلام ها جلوی پای رهبری!

راه برای اعدام قاتلین شهدای فاطمیه هموار شد

تصویر حضور زهرا رهنورد در منزل مادرش

عکس/ حاج قاسم در جمع خانواده شهدای کرمان

حکم دراویش آشوبگر چیست؟

ضرغامی چگونه عقده ای که در سینه داشت را برطرف کرد

چرا رسانه ها آنجا جنجال می کنند و اینجا سانسور؟

در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران چه خبر است؟

دردسر کاربران آیفون در دسترسی به ایمیل

دلنوشته قالیباف برای شهدای مقابله با اوباش خیابان پاسداران+ عکس

نماینده مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری: برخی مسؤولان در خدمت به مردم کم کاری کردند/ ضرورت برقراری عدالت در جامعه

نگذارید خاطرات رزمندگان از دست برود

تکذیب حقوق 20 میلیون تومانی وزرا

مراسم گرامیداشت شهید حدادیان فردا در امامزاده علی اکبر چیذر برگزار می شود

کارشناس مذهبی خطاب به برنامه سازان: نگذارید خاطرات رزمندگان از دست برود

مراسم یادبود جان باختگان پرواز تهران - یاسوج شنبه برگزار می شود

دزفول - نخستین جشنواره زمستانی مرکبات

نماینده مجلس: انتقال آب از تفکرات گروه کاووس سید امامی بود

سرانه کانون های فرهنگی مساجدخوزستان تا پایان سال پرداخت می شود

دانلود آهنگ جدید فریمن بنام حماقت نکن

دانلود آهنگ جدید میلاد فربد بنام آخرین خنده

کدام روحانیون از آیت الله جنتی بزرگ تر هستند؟ + ویدئو

بی تفاوتی به احمدی نژاد کارآمدترین روش است

یک رپر مشهور بازداشت شد/ رضا پیشرو کیست؟

وضعیت هواپیمای ATR72 چهار دقیقه قبل از سقوط

هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شهر آلمریا اسپانیا آغاز شد

پیشرفت ها و داشته های خود را مدیون شهدا هستیم

آقای آخوندی؛ 77 هزار میلیارد تومان در این راه گذاشته اید تا این اتفاق بیفتد؟/ آقایان با ویلاهای چند 10 میلیاردی برای مردم دل می سوزانند؟

امام جمعه موقت اهواز: پیشرفت ها و داشته های خود را مدیون شهدا هستیم

غم انگیز ترین جشن تولد

حجت الاسلام طباطبایی: در بحث حجاب شاهد لجبازی بین برخی مردم و مجریان هستیم

فرمانده قرارگاه فرهنگی عمار: مرتبت و مقام شهدا بهای ایثار آنهاست/ انقلاب اسلامی مقدمه انقلاب حضرت مهدی(عج) است

احمد خورشیدی آزاد: مدیرعامل هواپیمای آسمان به خاطر حمایت از اصلاح طلبان به این پست رسید؛ آقایان با ویلاهای چند 10 میلیاردی برای مردم دل می سوزانند؟/ آقای آخوندی؛ 77 هزار میلیارد تومان در این راه گذاشه اید تا این اتفاق بیفتد؟

شرکت 100 هزار سرباز در طرح مهارت آموزی

مرتبت و مقام شهدا بهای ایثار آنهاست/ انقلاب اسلامی مقدمه انقلاب حضرت مهدی(عج) است

از سوی خانواده شهید و هیئت رایه العباس رزمندگان شمیرانات مراسم گرامیداشت شهید حدادیان فردا در امامزاده علی اکبر چیذر برگزار می شود

تا پایان سال یکصد هزار سرباز در طرح مهارت آموزی شرکت می کنند

رییس جمهوری هفته آینده میهمان مردم هرمزگان است

نماینده مجلس: انتقال آب از تفکرات گروه کاووس سید امامی بود

ترامپ و همسرش در بیمارستان + عکس

کشف سلاح گرم از یک خانه در پاسداران

تصاویر/ همایش تجلیل از فرزندان ممتاز تحصیلی طلاب و روحانیون استان قم

رییس جمهوری هفته آینده میهمان مردم هرمزگان است

زهرا رهنورد بیرون از حصر +عکس

معلم ها دست به اسلحه شدند! +تصاویر

عمر ناوگان های هوایی

ایران توافق هسته ای را رعایت می کند

انتظار داریم هیاتی برای شناسایی عناصر نفوذی و دوتابعیتی ها تشکیل شود

فیلم/ دیدار دیروز دختر خردسال شهید بافنده با سردار قاسم سلیمانی

مدیریت زمان برای والدین پرمشغله

شیرین کاری جدید ترامپ در کنفرانس سالانه محافظه کاران + ویدئو

زهرا رهنورد همسر میرحسین موسوی بعد از 8 سال بیرون از حصر + عکس

زهرا رهنورد بیرون از حصر /عکس

اینم مدیریت هواپیمایی در ایران! +عکس

امکان تشییع جنازه جانباختگان هواپیما تا یک ماه دیگر وجود ندارد

خادمی امیر دریادار سیاری در حرم رضوی

شوخی ترامپ در مورد موهایش + ویدئو

نقص فنی یکی دیگر از پروازهای هواپیمای آسمان

استفاده حداکثری از فضای مجازی؛ راز توفیق بین المللیِ صدا و سیما

رحیمی:
 
 هیچ مسئول امنیتی یا قضایی وعده ای درخصوص رفع حصر بیان نکرده است/ برداشتن حصر گامی مهم در تقویت اعتبار سیاسی کشور است

میزان افزایش حقوق ها کارمندان در سال آینده

سخن همکار : بازنشستگان قهرمان دوی ماراتن،بیاییم ازخط پایان این ماه عجیب وغریب بگذریم!!!

تکذیب حقوق 20 میلیون تومانی وزیران

حضور ترانه علیدوستی در مراسم ختم مادر زهرا رهنود

ساخت فرودگاه یاسوج از ابتدا کارشناسی شده نبود

گزارش مقدماتی سانحه هوایی تهران - یاسوج هواپیمایی آسمان منتشر شد

از هوس های سیاسی خودشان حرف می زنند یا از چیزی خبر دارند؟/ اگر درست می گویند چرا به خواسته هایشان عمل نمی شود؟/ حاکمیتی که یک دهم این مطالب را از دیگران تحمل نکرده چگونه اینها را که از خط قرمزها عبور کرده اند تحمل می کند؟

بازداشت چند فعال محیط زیستی در سکوت خبری

درگیری های مذهبی در یکی از مدارس نایروبی در کنیا

کشف سلاح گرم از خانه تیمی اغتشاشگران پاسداران

چمدان مسافران در فرودگاه آتاتورک ماند!

لغو پروازهای شرکت آسمان از فرودگاه آبادان

معاون مجلس جمهوری آذربایجان : تهران و باکو نقش موثری در مقابله با افراطی گری دارند

سازمان برنامه و بودجه: به دنبال سرک کشیدن به حساب های مردم نیستیم

حضور زهرا رهنورد در منزل مادرش (عکس)

محفل انس با قرآن در شهر شهیدچمران برگزار شد + عکس

نمایندگان مجلس در امور اجرایی دخالت نکنند

اسناد رسمی و عادی چه تفاوتهایی با هم دارند؟

اسناد رسمی و عادی چه تفاوتهایی با هم دارند؟