مطالب مرتبط:
اسناد رسمی و عادی چه تفاوتهایی با هم دارند؟
تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی افزایش نیافت / دریافت بیشتر از تعرفه تخلف است
انتشار اسناد مربوط به فساد اخلاقی ترامپ/ دستور جنگ بارزانی علیه نیروهای عراقی/ اعتراض به تولید ویدئوکلیپ موهن به قرآن در برزیل
اسناد توافق برای دیوارکشی در اطراف مجلس به شورای شهر ارائه شود/ دیدار نمایندگان شورا با رییس مجلس
اسناد توافق برای دیوارکشی در اطراف مجلس به شورای شهر ارائه شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مهر 1396 ساعت 14:452017-10-17سياسي

اسناد رسمی و عادی چه تفاوتهایی با هم دارند؟


ایرنا-تابناک در یادداشتی آورده است:سند از جمله مهمترین ادله اثبات دعوی در امور مدنی محسوب می شود.

ماده 1284 قانون مدنی در تعریف سند بیان می دارد: - هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست دانستنی های حقوقی؛ اسناد رسمی و عادی چه تفاوتهایی با هم دارند؟ تهران-ایرنا-تابناک در یادداشتی آورده است:سند از جمله مهمترین ادله اثبات دعوی در امور مدنی محسوب می شود.

ماده 1284 قانون مدنی در تعریف سند بیان می دارد: سند عبارت است از هر نوشته ای که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد.

بنابراین طبق این تعریف، دو عنصر نوشته بودن و قابل استناد بودن در مقام دعوی و دفاع از ارکان متشکله سند محسوب می شود.

در این یادداشت آمده است:مطمئنا در دنیای پرتلاطم امروزی، یکی از موضوعاتی که می تواند جوامع بشری را از اختلافات شخصی و جمعی در امان بدارد، آشنایی با حقوق متقابل افراد با یکدیگر و قانون است که مهمترین اثر این آشنایی و آگاهی را می توان در پیشگیری از وقوع بسیاری از مشکلات حقوقی دانست؛ بنابراین، امروز تلاش داریم تا موضوع سند رسمی و سند عادی را بررسی کنیم.

سند از جمله مهمترین ادله اثبات دعوی در امور مدنی محسوب می شود.

ماده 1284 قانون مدنی در تعریف سند بیان می دارد: سند عبارت است از هر نوشته ای که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد.

بنابراین طبق این تعریف، دو عنصر نوشته بودن و قابل استناد بودن در مقام دعوی و دفاع از ارکان متشکله سند محسوب می شود.

ماده 1286 قانون مدنی سند را به دو دسته عادی و رسمی تقسیم می کند و حسب موضوع، این اسناد از اعتبار متفاوت برخوردارند.

طبق ماده 1287 این قانون، اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک یا دفاتر اسناد رسمی یا در نزد سایر مأموران رسمی در حدود صلاحیت آنها بر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشند، رسمی است.

اسناد رسمیسند رسمی توسط مامور رسمی در حدود صلاحیت در تنظیم سند و با رعایت مقررات قانونی تنظیم می شود که با حصول رعایت این 3 شرط که از ارکان متشکله سند رسمی است، قانونگذار اعتبار خاصی برای آن قائل شده و انکار یا تردید را علیه آن مسموع ندانسته است و اصل صحت را بر آن لازم الاتباع می داند.

مگر آنکه علیه آن ادعای جعل شود.

طبق ماده 1291 قانون مدنی، اسناد عادی در دو مورد اعتبار سند رسمی را دارند: طرفی که سند علیه او اقامه شده است، صدور آن از منتسب الیه را تصدیق کند و نیز در محکمه ثابت شود که طرفی که سند را تکذیب کرده، در واقع مهر یا امضا کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازمیزان، طبق ماده 70 قانون ثبت اسناد و املاک، سندی که مطابق قانون به ثبت رسیده باشد، رسمی است و تمام محتویات و امضاهای مندرج در آن معتبر خواهد بود؛ مگر آن که جعلیت آن ثابت شود.

بنابراین تنها با اقامه دلیل می توان علیه سند رسمی ادعای جعل کرد و انکار و تردید نسبت به آن پذیرفته نخواهد بود.

ماده 219 قانون آیین دادرسی مدنی می گوید: ادعای جعلیت نسبت به اسناد و مدارک ارایه شده باید برابر ماده 217 این قانون با ذکر دلیل اقامه شود، مگر اینکه دلیل ادعای جعلیت بعد از موعد مقرر و قبل از صدور رای یافت شده باشد، در غیر این صورت دادگاه به آن ترتیب اثر نمی دهد.

همچنین بر اساس ماده 217 قانون آیین دادرسی مدنی، اظهار تردید یا انکار نسبت به دلایل و اسناد ارایه شده حتی الامکان باید تا نخستین جلسه دادرسی به عمل آید و چنانچه در جلسه دادرسی منکر شود یا نسبت به صحت و سقم آن سکوت کند، حسب مورد آثار انکار و سکوت بر او مترتب خواهد شد.

در مواردی که رای دادگاه بدون دفاع خوانده صادر می شود، خوانده ضمن واخواهی از آن، انکار یا تردید خود را به دادگاه اعلام می دارد.

نسبت به مدارکی که در مرحله واخواهی مورد استناد واقع می شود، نیز اظهار تردید یا انکار باید تا نخستین جلسه دادرسی به عمل آید.

اسناد عادیامضا مهمترین رکن سند عادی است، اسناد عادی هیچ یک از ارکان سند رسمی را ندارد و تنها رکن سند عادی، امضای منتسب الیه است.

بنابراین طرف می تواند در مقابل ارایه سند عادی سکوت کند یا اصالت آن را بپذیرد یا می تواند خط، امضا، مهر یا اثر انگشت منتسب به خود را انکار یا نسبت به آن تردید کند.

(216 قانون آیین دادرسی مدنی)مندرجات هر سند اعم از رسمی و عادی علیه اشخاصی که آن را امضا کرده اند و نیز قائم مقام قانونی آنها معتبر است و علی القاعده نمی توان آن را به اشخاص ثالث تحمیل کرد اما به موجب ماده 1290 قانون مدنی، اعتبار اسناد رسمی نسبت به اشخاص ثالث در صورتی است که قانون تصریح کرده باشد.

بنابراین مفاد اسناد رسمی را چنانچه در قانون تصریح شده باشد، می توان به اشخاص ثالث تحمیل کرد مثل معاملات راجع به اموال غیر منقول.

مهمترین تفاوت اسناد عادی و رسمی قواعد حاکم بر تعرض پذیری است.

بدین معنا که اولاً تعرض پذیری اسناد عادی عام و فراگیر است و برای دفاع در مقابل اسناد عادی می توان از انواع تعرض اعم از جعل، انکار و تردید استفاده کرد.

ثانیاً تکرار تعرض به سند عادی امکان پذیر است.

رسیدگی به اصالت اسناددادگاه زمانی رسیدگی به اصالت سند را آغاز می کند که اولاً نسبت به اصالت آن تعرض شده باشد.

ثانیاً این تعرض با عنوان متناسب قانونی (جعل، انکار و تردید) نسبت به سند و ثالثاً، در زمان مقرر قانونی به عمل آمده باشد.

طبق مفاد مـواد 217 و 219 قانون آیین دادرسی مـدنی تعـرض به اسناد (اظهار تردید، انکار و جعل) حتی الامکان باید تا نخستین جلسه دادرسی به عمل آید.

رسیدگی به تعرض و اصالت سند مستلزم شرایطی است؛ استنادکننده به آن بر استفاده از سند باقی باشد؛ استنادکننده، اصل آن را در موعد مقرر در دادگاه حاضر یا به دفتر تسلیم کند و نیز اینکه سند مورد تعارض، موثر در دعوی باشد.

وقتی دادگاه شروع به رسیدگی نسبت به اصالت سند می کند، فرض به این است که دادگاه با جمع آمدن همه شرایط، رسیدگی به اصالت را آغاز کرده است.

به موجب ماده 96 قانون آیین دادرسی مدنی خواهان باید اصل اسناد که رونوشت آن را ضمیمه دادخواست کرده است و خوانده نیز اصل و رونوشت اسنادی را که می خواهد به آن استناد کند، در جلسه دادرسی حاضر کند.

در غیر این صورت، اگر سند عادی باشد و مورد انکار و تردید قرار گیرد، اگر خوانده باشد از عداد دلایل او خارج می شود و اگر خواهان باشد در صورتی که دادخواست مستند به دلیل دیگری نباشد دادخواست ابطال می شود.

همچنین چنانچه سند رسمی باشد اگر نسبت به آن ادعای جعل شود طبق ماده 220 قانون آیین دادرسی مدنی، ادعای جعلیت و دلایل آن به طرف مقابل ابلاغ می شود و چنانچه به استفاده از سند باقی باشد موظف است ظرف 10 روز از تاریخ ابلاغ، اصل سند مورد ادعای جعل را به دفتر دادگاه تسلیم کند.

چنانچه صاحب سند در موعد مقرر از تسلیم اصل سند به دادگاه خودداری کند سند از عداد دلایل او خارج خواهد شد.

چگونگی رسیدگی در جلسه دادرسیبه اصالت سند در جلسه دادرسی رسیدگی می شود.

به همین دلیل خواهان و خوانده مکلف شده اند تا اصل مستندات خود را برای ملاحظه طرف مقابل و شروع رسیدگی ارایه کنند.

ماده 200 قانون آیین دادرسی مدنی نیز در این خصوص بیان می کند: رسیدگی به دلایل که صحت آن بین طرفین مورد اختلاف و موثر در تصمیم نهایی دادگاه باشد، در جلسه دادرسی به عمل می آید؛ مگر در مواردی که قانون طریق دیگری تعیین کرده باشد.

این بدان معنا است که نمی توان در دفتر کار شناسی یا محل دیگری از انکارکننده استکتاب کرد.

راه های تشخیص اصالت اسناد توسط دادگاهپس از انکار و تردید یا ادعای جعل نسبت به سند و ارایه اصول اسناد و صدور قرار رسیدگی به اصالت آن، دادگاه رسیدگی را برای تشخیص اصالت سند آغاز می کند که راه های رسیدگی به اصالت سند در مواد 223، 224 و 234 قانون آیین دادرسی مدنی پیش بینی شده است و در این خصوص تفاوتی بین نوع تعرض وجود ندارد.

تطبیق مفاد سند با اسناد و دلایل دیگر: برای تشخیص اصالت سند از این راه، به سند یا دلیل دیگری توجه می شود که مفاد سند مورد تعرض را تایید می کند.

بدین معنا که دادگاه می تواند عدم تعارض را با اسناد دیگری که آن را تایید می کند، مطابقت داده و نیز شکل امضای ذیل سند را با سند مورد تعرض انطباق دهد.

تحقیق از گواهان و مطلعان تنظیم سند یا مطلعان ذیل سند: دادگاه در این راه به شکل امضا یا مهر سند و مطابقت آن با امضا و مهر منتسب الیه توجه نمی کند بلکه به این موضوع توجه می کند که آیا گواهان شاهد و ناظر بر تنظیم سند و امضا یا مهر توسط منتسب الیه بوده اند یا خیر.

ارجاع امر به کار شناسی: دادگاه موظف است در صورت ضرورت با دقت در سند، تطبیق خط، امضا، اثر انگشت یا هر سند را به کار شناس رسمی یا اداره تشخیص هویت پلیس که مورد وثوق دادگاه باشد، ارجاع دهد.

بدیهی است زمانی که ارجاع به کار شناس ضرورت پیدا می کند هرچند که تبعیت از آن اجباری نیست اما دادگاه باید اقدام خود را در رد نظر کار شناسی توجیه کند.

در صورتی که نظر کار شناسی با اوضاع و احوال محقق و معلوم مورد کار شناسی مطابقت نداشته باشد، دادگاه به آن ترتیب اثر نخواهد داد.

بنابراین دادگاه نمی تواند بی دلیل نظر کار شناسی را نادیده بگیرد.

استکتاب: چنانچه سند یا خط یا امضای اطمینان بخشی از منکر در دسترس نباشد ماده 224 قانون آیین دادرسی مدنی به استنادکننده حق اختیار داده است که از او درخواست کتابت کند یعنی منکر را برای نوشتن یا امضا کردن سندی مشابه به دادگاه فرا خواند.

بر این اساس، می توان کسی را که خط یا مهر یا امضا یا اثر انگشت منعکس در سند به او نسبت داده شده است اگر در حال حیات باشد برای استکتاب یا اخذ اثر انگشت یا تصدیق مهر دعوت کرد.

عدم حضور یا امتناع او از کتابت یا زدن انگشت یا تصدیق مهر می تواند قرینه صحت سند تلقی شود.

مطابق ماده مذکور دو مورد می تواند با شرایطی قرینه صحت واقع شود.

یکی آنکه منتسب الیه با وجود دعوت حاضر نشود که در این خصوص، مهم آن است که ابلاغ به طور صحیح واقع شده باشد و منتسب الیه خود از اصحاب دعوی باشد و مورد دوم اینکه شخص دعوت شونده از کتابت خودداری کند که در این خصوص نیز ضمانت اجرای ماده مذکور در صورتی قابل اعمال است که شخص دعوت شونده از اصحاب دعوی باشد.

تطبیق خط، امضا و.

با اسناد مسلم الصدور: تطبیق خط، امضا، مهر یا اثر انگشت سند مورد تعرض با اسناد مسلم الصدور رایج ترین راهی است که ارایه می شود بنابراین طرفی که باید اصالت سند یا جعلیت را اثبات کند، سند مسلم الصدوری به دادگاه ارایه می دهد تا حسب مورد خط، امضا، مهر یا اثر انگشت سند با آن مطابقت داده شود.

اساس تطبیق ممکن است سند عادی یا رسمی باشد.

آنچه مهم است مسلم الصدور بودن انتساب آن به کسی است که سند در برابر او مورد استفاده واقع شده است.

اما چنانچه نسبت به اسناد عادی قبلا انکار، تردید یا ادعای جعل شده باشد، دیگر خط، مهر، امضا و اثر انگشت آن اسناد نمی تواند اساس تطبیق قرار گیرد؛ هرچند که حکم به صحـت آن نیز داده شده باشد.

تفاوت های ادعای جعل با انکار و تردیداز لحاظ نوع سند: ادعای جعل می تواند نسبت به اسناد رسمی یا غیررسمی به عمل آید اما انکار و تردید نسبت به اسناد رسمی و اسنادی که اعتبار رسمی دارند، مسموع نخواهد بود.

تکلیف اثباتی: اثبات انکار و تردید از سوی اظهارکننده لازم نیست و وی را با تکلیف مواجه نمی سازد اما جعل ادعا است و باید با دلیل اثبات شود.

ابلاغ ادعای جعل و تکلیف تسلیم اصل سند در موعد قانونی: در صورت انکار و تردید، اصل سند باید در همان جلسه به دادگاه ارایه شود و در غیر این صورت از عداد دلایل خارج خواهد شد اما در ادعای جعل چنین نیست.

مطابق ماده 220 قانون آیین دادرسی مدنی، ادعای جعلیت و دلایل آن به دستور دادگاه باید به طرف مقابل ابلاغ شود که چنانچه به استفاده از سند باقی باشد، باید ظرف 10 روز اصل سند موضوع ادعای جعل را به دادگاه تسلیم کند.

چنانچه صاحب سند در موعد مقرر از تسلیم آن به دفتر دادگاه خودداری کند، سند از عداد دلایل خارج خواهد شد.

استمهال خواهان و خوانده در ارایه اصول اسناد عادی و رسمیاستمهال خواهان نسبت به ارایه سند عادی: چنانچه خواهان اصل سند را در جلسه دادرسی حاضر نکند و پیرو ایراد خوانده استمهال کند، استمهال وی قابل پذیرش نخواهد بود؛ زیرا استمهال فقط برای خوانده پیش بینی شده است و خواهان نیز می تواند دوباره اقامه دعوی کند.

استمهال خوانده نسبت به ارایه سند عادی: اگر خوانده برای پاسخگویی به دعوی خواهان، به سندی عادی استناد کند که اصل آن را حاضر نکرده باشد و خواهان نسبت به آن ایراد کند قانون آیین دادرسی مدنی در ذیل ماده 96 در صورت کمی وقت یا بنا به دلایل دیگر این حق را به خوانده داده است که تقاضای استمهال کند.

بنابراین دادگاه ضمن قبـول استمهال با تعیین وقت خارج از نوبت به موضوع رسیدگی می کند.

استمهال نسبت به اسناد رسمی: اما استمهال نسبت به اسناد رسمی متفاوت است.

تبصره ماده 220 قانون آیین دادرسی مدنی در خصوص حق استمهال برای ارایه سند رسمی بیان می دارد که در مواردی که وکیل یا نماینده قانونی دیگری در دادرسی مداخله داشته باشد چنانچه دسترسی به اصل سند نداشته باشد حق استمهال دارد و دادگاه مهلت مناسبی برای ارایه اصل سند به او می دهد.


کلید واژه ها: قانون - اسناد - مدنی - ماده - ثبت اسناد - دفاتر اسناد رسمی - ایرنا - صلاحیت - حقوق - اطلاع رسانی - امروز - پیشگیری - متفاوت - مشکلات - اداره - رسانی - گزارش - جوامع - اطلاع - انکار - امان

آخرین اخبار سرویس:
روحانی عازم تهران شد

دلیل اخطار شدید روسیه به گوگل چه بود؟

حشدالشعبی تجربه بسیج و سپاه است

وزیر کشور توضیح داد: در زلزله 1930 روستا و 7 شهر خسارت دید /430 نفر از هموطنان جان باختند/15 هزار خانه تخریب شدند/ساختن خانه های 12 تا 16 متری برای مسکن موقت

نقض برجام به نفع هیچ یک از طرف های مذاکره کننده نیست/ توسعه و تقویت همه جانبه همکاری های تهران - مسکو

بسیج در نوک پیکان تهدیدات دشمن

حضور پیرمردها در شهرداری قانونی یا غیرقانونی

بررسی شکایت شورای امنیت ملی از علی مطهری در مجلس

بهترین راه آرامش در کلام امام علی (ع)

مراسم بزرگداشت مرحوم سیدمهدی فاطمیان برگزار شد

در دیدار رؤسای جمهور ایران و روسیه مطرح شد روحانی: اجرای کامل برجام ضروری و به نفع همگان است/ پوتین: نمی پذیریم که یک کشور برجام را بر هم بزند

مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه: تهدید جان مردم منطقه در اثر خشکی دریاچه ارومیه یک واقعیت است

رییس جمهور کشورمان ، دقایقی پیش فرودگاه آدلر سوچی را به مقصد تهران ترک کرد

خبر 20، چهارشنبه اول آذر 96

جزییات تشییع پیکر شهید «موحدنیا»

همکاری های تهران و مسکو موجب تقویت صلح و ثبات پایدار در منطقه است

پاسخ رهبر ایران به نامه سردار سلیمانی

بازی با معمای مسکن مهر در میان داغ دل مردم

نگرانی کمیسیون حقوق بشر از تلفات غیرنظامیان در حملات هوایی

همکاری های تهران و مسکو موجب تقویت صلح و ثبات پایدار در منطقه است

روز شهادت امام عسکری (ع) به احسن وجه باید احیاء شود/ همه هیئات باید بیرون بیایند

پست اینستاگرامی بیرانوند در رابطه با رفتن طاهری

تفسیرالمیزان سوره آل عمران آیه 26-27

اقدامات دولت در زلزله کرمانشاه از زبان وزیر کشور

همایش علامه جعفری در تبریز

مراسم وداع با پیکر 4 شهید در مشهد

ولایتی: هیمنه شکست ناپذیری اسراییل فروریخته است

جعفری:هر جنگی به محو رژیم صهیونیستی منجر خواهد شد

روحانی در دیدار با پوتین: همکاری های تهران و مسکو موجب تقویت صلح و ثبات پایدار منطقه است

پیام رییس دانشگاه آزاد به مناسبت آغاز هفته بسیج

159دانشگاه ایرانی درجمع برترین های «گوگل اسکالر»

جامعیّت علّامه

والی استان آغری ترکیه تأکید کرد لزوم استفاده از ظرفیت های ایران و ترکیه برای حل مشکلات اقتصادی

وزیر ارتباطات وارد دهلی نو شد

همکاری های تهران و مسکو موجب تقویت صلح و ثبات پایدار در منطقه است

دستیابی به آرامش از دیدگاه امام علی (ع)

چندین هزار میلیارد تومان بدهی مالیاتی کارت های بازرگانی

مخالفت علی مطهری با تعطیلی هشتم ربیع الاول

بابک برزویه و بدرقه آبان!

همایش "طلاب بسیجی، روحانیون و ائمه جماعات" در قم برگزار شد

دعوت اروپا برای تعامل دانشمندان هسته ای ایران و جهان+ تصویر

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر: انتشار آمار مصرف کنندگان مواد مخدر در ایران برای نخستین بار/ تریاک با 53.2 درصد نخستین الگوی مصرف مواد مخدر کشور

ثبت نام آزمون دکتری 97 شروع شد

دستیابی به اهداف بزرگ نیازمند حل اختلافات جزیی است

انتقاد حجت الاسلام رفیعی از ربای بانکی

همایش دانشجویان شاهد و ایثارگر در واحد آباده برگزار شد

جشن پیروزی جبهه مقاومت بر داعش در دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل برگزار شد

«سیر تحول پوشش بانوان در قرن اخیر» در نمایشگاه عکس واحد تهران مرکزی

عرفان و اصلاح دین در اندیشه شریعتی

امام جمعه تفت: احیای موقوفات جدید و ساماندهی موقوفات موجود در دستور کار اوقاف باشد

مشوق های جدید صادراتی برای صادر کنندگان ارائه می شود

رای مثبت مجلس به یک فوریت طرح «لغو تعطیلی هشتم ربیع الاول»

سروده مجری سیما برای پیروزی های اخیر

اقدامات دولت در زلزله کرمانشاه از زبان وزیر کشور

پزشکیان: ما مدیون شهدای حرم هستیم

فتوای مراجع،داعش را نابود کرد/حرکت در جهت بیداری و بصیرت سیاسی از مهمترین برنامه های بسیج است

اقدامات دولت در زلزله کرمانشاه از زبان وزیر کشور

پیام ارتش به مناسبت هفته بسیج

اقدامات دولت در زلزله کرمانشاه از زبان وزیر کشور

برگزاری مسابقات قرآن کریم کارکنان ذکور نیروهای مسلح استان اصفهان + تصاویر

بالندگی رمز توفیق در انجام هر ماموریتی است

بهره مندی بیش از 6 هزار مددجو ازدوره های پیشگیری از اعتیاد

آغاز پاییزه کتاب همزمان با روز کتابگردی

بروجردی: نسل کشی در یمن اتفاق می افتد

آیا بهاییت اقلیت دینی به شمار می آیند؟

الجزایر سفیر عراق را اخراج کرد (+تکذیبیه)

تأکید محبان اهل بیت بر وحدت اسلامی

کاظمی ریاست مرکز رویان چگونه شهید شد؟

روحانی: آینده سوریه در دست قدرت های خارجی نیست

قالیباف نابودی داعش را تبریک گفت

نماهنگ / یک فکر؛ یک اراده

دولت هنوز کفالت سهام عدالت را برعهده دارد

لزوم تلاش همگان برای ساماندهی هرچه بهتر زلزله زدگان

حوزه انقلابی زمینه ساز تداومِ انقلاب

اقدامات دولت در زلزله کرمانشاه از زبان وزیر کشور

هر جنگ جدید به محو رژیم صهیونیستی از جغرافیای عالم منجر خواهد شد

سیمنار همکاری های هسته ای با اتحادیه اروپا موفق بود و راه همکاری ها را هموار کرد

فیلم/ دیدار دست اندرکاران همایش بررسی اندیشه های فلسفی علامه جعفری

دفتر سرپرستی خبرگزاری ایلنا در جنوب فارس افتتاح شد

جهانگیری: تبریز از جایگاه مهمّی در کشور برخوردار است

هدیه ای که در نشست سوچی به روحانی داده شد

شیعه شدن یک بانوی مسیحی به دست حضرت آیت الله علوی گرگانی

دیدار بسیجیان با رهبر انقلاب

سفر روحانی به سوچی و دیدار با رؤسای جمهور روسیه و ترکیه (عکس)

بازیگر زنی که صدبار مورد آزار جنسی قرار گرفت!

انتشار اوراق مشارکتی 400 میلیارد تومانی قطارشهری به صلاح شهر نیست/ شهرداری کرج کارآمدی انتشار این اوراق را ندارد

ماشین عروس متفاوت در تهران

سفر روحانی به سوچی و دیدار با روسای جمهور روسیه و ترکیه (عکس)

گزارش مکتوب ... اینجا شهر سمنونه ، کماچ و گچ فراوونه

گرامیداشت خانواده های شهدای مدافع حرم

درباره قدرت دفاعی ایران با هیچ کس مذاکره و معامله نخواهیم کرد

روانشناسان نیروی زمینی ارتش به مناطق زلزله زده کرمانشاه اعزام شدند

بیانیه ارتش به مناسبت هفته بسیج

برای محرمیت فرزندخوانده ها به والدین جدید چه کنیم؟

همدردی دیپلمات های خارجی مقیم نیجریه با دولت و ملت ایران

درباره قدرت دفاعی ایران با هیچکس مذاکره نمی کنیم

غیب پرور: نگاه بسیج باید تحولی و انقلابی باشد

آزمون وکالت 96 برای داوطلبان کانون کرمانشاه به زمان دیگری موکول شد

رییس مرکز امور ایثارگران و خانواده شهدای بانک ملی ایران منصوب شد

طرح جایگزین آمریکا در مرحله پس از داعش/تصاویر

روحانی: صلح در منطقه در گرو بازگشت آوارگان و بازسازی سوریه است

مهمترین دستاورد پیروزی بر داعش اتحاد عراق، سوریه، لبنان و ایران است / هدف آمریکا از ایجاد گروه های تروریستی جلوگیری از پیشرفت کشورهای مهم اسلامی بود

فتوشاپ تصویر استاد دانشگاه تهران با هدف تشنج در دانشگاه

خانه مدیریت محله در مناطق شهری کرج ایجاد می شود

ابتکار با وزیر امور گفت وگوهای بین المللی لهستان دیدار کرد

تأکید مجلس بر اقتدار کشور

گزارش تصویری از شب خاطره در همدان

پیام نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری به مناسبت شکست مفتضحانه داعش

پاسداشت بسیج و بسیجی به یک هفته خلاصه نشود

الجزایر سفیر عراق را اخراج کرد

خوشحالی متفاوت جوانان قمی در جشن نابودی داعش! + عکس

روایت رضا صادقی از آدما

مقام معظم رهبری توطئه های دشمنان را نقش برآب کردند/ فعالیت بیش از 150 هزار بسیجی طلبه/آمریکا با تحریک شیعه افراطی فعالیت خود را دنبال می کند

بازدید گروهی دانشجویان ایرانی و آلمانی رشته معماری از موزه بانک ملی ایران

تشکیل کنگره ملی سوری – سوری، نتیجه اصلی این اجلاس

تبریک وزیر اطلاعات برای پیروزی جبهه مقاومت بر داعش

آیین بزرگداشت «روز اندیمشک» برگزار می شود

جشن پایان داعش در استان خوزستان برگزار می شود

تکرار خاطره شاه رفت در تیتر روزنامه های زیمبابوه

من شهردار مدرسه ام!

دیدار دست اندرکاران همایش علامه جعفری با رهبر انقلاب +عکس

الجزایر سفیر عراق را اخراج کرد

مواظب دکمه قرمز همسرتان باشید

همدردی دیپلمات های خارجی مقیم نیجریه با دولت و ملت ایران

بازتاب گسترده نامه سرلشگر سلیمانی به رهبر معظم انقلاب و سخنان روحانی مبنی بر نابودی داعش در رسانه های ترکیه

اجلاس جهانی محبان اهل بیت (ع)

فرمانده ناجا شکست تاریخی داعش را تبریک گفت

شکست داعش، طلیعه پیروزی های بزرگتر امت اسلام علیه صهیونیسم جهانی و تفکر وهابیت است

آیت الله جنتی پیروزی محورمقاومت و پایان داعش راتبریک گفت

روحانی: همه را به تلاش برای ایجاد صلح و ثبات پایدار در منطقه دعوت می کنیم

رییس بسیج به دیدار مراجع می رود

پیام ناجا در گرامی داشت سالروز تشکیل بسیج مستضعفان

توضیح معاون ظریف درمورد یک مصاحبه

الجزایر سفیر عراق را اخراج کرد

عکسی که پس از دو سال کامل شد

بیشترین ایرانیان زندانی در کدام کشورها هستند؟

کاغذ یک سبزی فروشی که مجوز اعزام یک رزمنده شد

اندرحکایت ِ پاتک احمدی نژاد به لاریجانی ها در حرم شاه عبدالعظیم

توضیحات وزیر ارتباطات درباره استفاده از WAZE

نقش موثر رسانه ها در برچیدن بساط ظلم +فیلم

یک روزنامه نگار در ترکیه به 37 ماه حبس محکوم شد

شهردار جدید آبادان معرفی شد

دیدار رییسان جمهوری روسیه و ایران

لاریجانی: لطمات جدی به داعش وارد شد

جشن پیروزی بزرگ در ایوان انتظار

159 دانشگاه ایرانی در جمع برترین های «گوگل اسکالر»

ارگ نامزدوزیر نو تحصیلات عالی را معرفی کرد

فروپاشی بنیان خانواده هدف شبکه های ماهواره ای است

پیکر پاک 2 شهید مدافع حرم در رشت تشییع شد

داروهای خاص برای همه آزاد است

فیلم:یک صندلی داغ خاطره انگیز با حضور مرحوم ناصر عبداللهی

بازدید مدیرعامل بانک شهر از مناطق زلزله زده غرب کشور

وزیر اطلاعات شکست داعش را به رهبر معظم انقلاب تبریک گفت

حمایت ترامپ از یک متهم به تجاوز جنسی از احمقانه نیز فراتر بود

وقف؛ مظهر علم، فرهنگ و تمدن جامعه بشری است

اعلام نتایج مسابقات بین المللی قرآن بانوان امارات/ جای خالی نماینده ایران در بین برگزیدگان

دیدار جامعه قرآنی با خانواده شهید محمود ریاحی

تأکید قرآن کریم به دوری از ظالمان

فرمانده کل ارتش فروپاشی داعش را تبریک گفت

بزرگداشت شهدا و ایثارگران مدافع حرم فاتحین

لزوم تلاش همگان برای ساماندهی هرچه بهتر زلزله زدگان

فرمانده کل ارتش فروپاشی داعش را تبریک گفت

محورهای چهاردهمین جشنواره علمی فرهنگیان بسیجی اعلام شد

فقط ملت سوریه سرنوشت خود را تعیین می کند

خبر مهم درباره طرح رتبه بندی فرهنگیان !

جهانگیری: دولت از رویداد بین المللی تبریز 2018 حمایت می کند

علوی: پروژه دیگری از استکبار جهانی در منطقه به شکست انجامید

خسارت 7 هزار واحد صنعتی در مناطق زلزله زده

ماجرای حبس خبرنگار ایرانی در کتابی به قلم نویسنده ایتالیایی

آیا زن حق دارد سکونت در خانه ملکی را از شوهر مطالبه کند؟

شهدا مظهر قدرت ایران اسلامی هستند

پرداخت خمس و زکات، نشانه ایمان واقعی

فرماندار ایذه:با استفاده کنندگان سلاح در مراسم برخورد می شود

انتقاد ولایتی از سکوت مجامع بین المللی مقابل جنایات آل سعود در یمن

مرخصی زایمان و قوانین کاری مربوط به بارداری

محکومیت 90 درصدی پزشکان زیبایی متخلف

تصویر ماهواره ای از میزان خسارا ت ز لزله سر پل ذهاب

بیانیه ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت هفته بسیج

تلاش روسیه، ترکیه و ایران برای کاهش خشونت ها در سوریه

شهرداری رودسر زباله تفکیک شده مردم را قاطی می کند!

فرمانده کل ارتش فروپاشی داعش را تبریک گفت

«مسکن مهر» خراب شد، اما... +عکس

حجت الاسلام ماندگاری: استکبارگران فوق تخصص ظاهرسازی هستند/ شهدا تکلیف گرا و بابصیرت بودند

فرمانده قرارگاه نصرت: جبهه مقاومت با حضور مدافعان حرم مزه پیروزی را چشید

الجزایر سفیر عراق را اخراج کرد

جزییات دیدار روحانی و اردوغان

نابودی داعش خطر بزرگی را از کل جهان برطرف کرد

لزوم تغییر اساسی در حوزه های علمیه ،حوزه انقلابی زمینه ساز تداوم انقلاب

جنگِ جدید یعنی محو شدن رژیم صهیونیستی از جغرافیا

نگاه های متفاوت به صنعت و کسب و کار در مازندران وجود دارد

وداع با پیکر مطهر شهدا در حرم مطهر رضوی

منشور حقوق شهروندی نقشه راهی برای دستگاه های دولتی است

نمایشگاه اختصاصی کالاهای ایرانی در تونس گشایش یافت

عبرت های زلزله کرمانشاه و هشدارهای کارشناسان

2 دانشگاه اصفهان در بین 10 دانشگاه برتر کشور قرار دارند

کمبود نیرو در پایگاه های اورژانس کشور

همراهان روحانی در سفر به «سوچی» + تصاویر

دیدار روحانی و پوتین/عکس

وزیر دفاع: داعش اولین توطئه نبوده و آخرین هم نخواهد بود / روایت سردار سلامی از تهدیدهایی که به فرصت تبدیل شد / مهم ترین شاخصه شهیدان از منظر شهردار تهران

در سوچی برای دستیابی به صلح در سوریه تلاش می کنیم/ در مسیر درست حرکت می کنیم

اسناد رسمی و عادی چه تفاوتهایی با هم دارند؟

اسناد رسمی و عادی چه تفاوتهایی با هم دارند؟