مطالب مرتبط:
درس اخلاق خانوادگی با حضور آیت‎الله ‎العظمی مکارم شیرازی برگزار می‎شود
نخستین کنگره بزرگداشت مرحوم آیت الله ملک حسینی
اندیشه مقام معظم رهبری اجتهادی است/مردم رکن اصلی منظومه فکری آیت الله خامنه ای اند
همایش ملی نکوداشت آیت الله مهدوی کنی آغاز شد
رونمایی از کتاب «منظومه فکری آیت الله العظمی خامنه ای»
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مهر 1396 ساعت 14:362017-10-17سياسي

درس خارج فقه نظام سیاسی آیت الله اراکی/4 مذاهب اهل سنت هم قائل به ولایت فقیه هستند/حاکمیت بالذات در اختیار چه کسی است؟


حقیقت ایمان به خدا با ایمان به حاکم بالذات بودن خدا ملازمت دارد و این یک بحث بسیار بنیادین است که نه تنها در مباحث نظام سیاسی اثرگذار است، بلکه در همه مباحث فقه اجتماعی و فقه کلان نیز این پایه و این بنیان اثر خود را خواهد گذاشت.

- مذاهب اهل سنت هم قائل به ولایت فقیه هستند/حاکمیت بالذات در اختیار چه کسی است؟ حقیقت ایمان به خدا با ایمان به حاکم بالذات بودن خدا ملازمت دارد و این یک بحث بسیار بنیادین است که نه تنها در مباحث نظام سیاسی اثرگذار است، بلکه در همه مباحث فقه اجتماعی و فقه کلان نیز این پایه و این بنیان اثر خود را خواهد گذاشت.

"، با هجوم امواج شبهات و اشکالات مکاتب التقاطی و غیروحیانی پس از انقلاب اسلامی و مضاعف شدن این هجمه ها در سال های اخیر شایسته است نخبگان حوزه و دانشگاه بررسی ادله عقلی و نقلی بحث پراهمیت حکومت اسلامی و ولایت فقیه را با نگاهی نو و متناسب با فضای جدید جامعه جهان اسلام و جامعه جهانی مورد بررسی و کنکاش قرار بدهند.

در همین راستا سلسله دروس استاد آیت الله محسن اراکی می تواند ارائه دهنده بینشی نو و دقیق در این باب باشد.

*رسالت پیامبران رسالت فرمان روایی و برپایی حکومت در بحث های گذشته، ابتدا تعاریف واژه های اساسی مباحث را مطرح کردیم که خود مبحث تعاریف مبحث بسیار مهمی بود، مثلاً سیاست یعنی چه؟ فقه سیاسی یعنی چه؟ تعریف ما هم تنها مبتنی بر مفاهیم فقهی نبود، بلکه هم مفهوم فقهی سیاست را بحث کردیم و هم مفهوم عرفی و علمی متعارف را مطرح کردیم.

پس از آن بحث به جهان بینی سیاسی رسیدیم و بیان کردیم که هر نظام سیاسی -چه نظام دینی و چه غیر دینی- قطعاً مبتنی بر یک جهان بینی است پس نظام سیاسی نمی تواند بدون جهان بینی باشد.

در گام بعد این جهان بینی را که زیر بنای نظام سیاسی است به تفصیل بحث کردیم.

این مباحث در جلد اول فقه نظام سیاسی موجود است؛ در آنجا ما بیان کردیم که قوام سیاست به امر و نهی است؛ سیاست به معنای نظم بخشی به جامعه به وسیله عوامل الزامی است.

این موارد اساس بحث سیاست است فلذا بیان شد که وقتی پیامبران می فرمایند که ما برای مردم آمده ایم و برای مردم فَاتَّقُوا اللَّهَ وَ أَطیعُون‏ هستم، یعنی برای فرمانروایی سیاسی آمده ایم.

اطیعونی یعنی مرا اطاعت کنید.

حتی نفرمودند و اطعیوه ، یعنی پیامبران نیامدند که بگویند مردم از خدا اطاعت کنید و ما با شما کاری نداریم و فقط پیامبر و مبلغ هستیم و کاری غیر از تبلیغ نداریم.

همچنین بیان شد که درست است که قرآن کریم می فرماید: وَ ما أَرْسَلْناکَ إِلاَّ رَحْمَهً لِلْعالَمین‏ یا وَ ما عَلَی الرَّسُولِ إِلاَّ الْبَلاغُ الْمُبین‏ این درست اما بلاغ چه چیزی؟ بلاغ برای اطیعونی است.

انبیا در روش اجرا از روش برهان و اقناع استفاده می کنند، اما خود رسالت آنها رسالت فرمانروایی و برپایی حکومت است.

در مباحث گذشته در جلد دوم فقه نظام سیاسی، شروع به مقدمات بحث فقه نظام سیاسی شده است؛ به طور مثال، تبیین شده که تاریخچه تشکیل دولت در جامعه بشری چه زمانی بوده است.

البته این بحث را از دیدگاه منابع دینی اسلام بررسی کردیم.

بیان کردیم که از دیدگاه منابع دینی تشکیل جامعه بشری همراه با شکل گیری دولت بوده است؛ از روزی که در کره زمین جامعه ای به نام جامعه بشر شکل گرفته است، فرمانروایی سیاسی هم شکل گرفته است.

این نظریه اصلی اسلامی است: هر جا دو نفر روی کره زمین باشند حتماً یکی از آنها باید امام باشد، یعنی حتی اگر دو نفر هم باشند باید حکومت داشته باشند و یکی آمر و دیگری مأمور باشد.

لذا در این باره روایات زیادی هم در منابع اهل سنت و هم در منابع شیعه وجود دارد.

برای مثال در صحیح مسلم این روایت آمده است: الامر فی قریش‏ ما بقی‏ منهم اثنان‏ اگر دو نفر هم باشند باید یکی از آنها امام قریشی باشد.

حاکم بالذات خداوند متعال است، نه مردم در این جلد، به شکل مفصل تاریخچه تشکیل حکومت را بحث کردیم و بیان شد بر طبق منابع دینی اسلام دو دوره از تشکیل حکومت ها در جامعه بشر وجود داشته است.

در ادامه به نظریه نصب در مسأله حاکمیت پرداختیم و بیان کردیم: در حاکمیت باید یک حاکم بالذات داشته باشیم، آن حاکم بالذات کسی است که به صورت ذاتی حق حاکمیت داشته باشد، که طبق نظریه اسلامی حاکیمت بالذات خداوند است و اگر کسی معتقد باشد که حاکمیت بالذات برای مردم است، اینجا یک تناقض و یک دور عجیب و غریبی به وجود می آید که از لحاظ منطقی قابل قبول نیست؛ اگر کسی چنین چیزی را قائل شود یک دور باطلی را طی کرده است.

البته مفصل بحث شده است که این موضوع معذور عقلی دارد؛ حاکمیت مخصوص ذات اقدس متعال است.

همچنین بیان شد که در اکثر مواردی که در قرآن کریم مفهوم شرک آمده، شرک به معنی اطاعت است؛ شرکا شما یعنی آنهایی که در کار خود شریک کرده اید، یعنی فرمان آنها را در مقابل فرمان الهی، واجب الطاعه دانستید؛ الَّذینَ یَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّه‏ دون الله همان کسانی هستند که؛ وَ قالُوا رَبَّنا إِنَّا أَطَعْنا سادَتَنا وَ کُبَراءَنا فَأَضَلُّونَا السَّبیلا شما آنها را در کنار خدا به عنوان حاکم پذیرفتید و خداوند اذن به حاکمیت آنها نداده بود.

به دلیل اینکه از اول قرآن کریم تا به آخر در اکثر آیاتی که مسأله شرک و توحید مطرح شده است نظر به این دارد.

فلذا در روایت آمده است که بنی امیه اجازه ندادند که مردم با مفهوم شرک آشنا شوند؛ إِنَّ بَنِی أُمَیَّهَ أَطْلَقُوا لِلنَّاسِ تَعْلِیمَ الْإِیمَانِ، وَ لَمْ یُطْلِقُوا تَعْلِیمَ‏ الشِّرْکِ‏، لِکَیْ إِذَا حَمَلُوهُمْ عَلَیْهِ لَمْ یَعْرِفُوه‏ به دلیل اینکه اگر می خواستند شرک را توضیح دهند مسأله شرک در اطاعت به خوبی تبیین می شد.

در هر صورت این مسأله که حاکمیت بالذات در اختیار چه کسی است مسأله ای بنیادین است.

به مناسبت در جلد اول و دوم بحث شده است که در حقیقت ایمان به خداوند متعال با ایمان به حاکم بالذات بودن خداوند متعال ملازمت دارد و این یک بحث بسیار بنیادین و مهمی است که نه تنها در مباحث نظام سیاسی اثرگذار است بلکه در همه مباحث فقه اجتماعی و فقه کلان نیز این پایه و این بنیان اثر خود را خواهد گذاشت.

بنابراین وقتی خداوند حاکم بالذات است اگر می خواهد این حاکمیت اعمال شود، نمی تواند بدون نصب یک نفر حاکم، این هدف را جلو ببرد.

یا مانند حکومت های عرفی که اگر بیان کردیم که مثلاً یک حکومت مرکزی در آمریکا وجود دارد، این حکومت اگر بخواهد حاکمیت داشته باشد باید حُکام و آن کسانی که در استان ها حاکمیت دارند مجاز به حکومت از جانب آن حاکمیت مرکزی باشند و إلا حاکمیت حکومت مرکزی نمی شود و تبدیل به چند حکومت خواهد شد.

لذا خداوند که حاکمیت بالذات متعلق به اوست در جامعه بشری باید یک نفر از سوی او مجاز به نصب برای حاکمیت باشد.

در ادامه نظریه نصب به وسیله انبیا و بعد نصب رسول اکرم(ص) مفصل بحث شد.

ادله نصبِ رسول اکرم(ص) و ائمه هدی(ع) را هم در قرآن کریم، هم در روایات -در منابع شیعه و سنی- را بحث کرده و به نصب به وسیله فقیه رسیده و به شکل مفصل ادله نصب فقیه را برای ولایت بحث شد.

این موضوع را هم از منابع شیعه و هم منابع اهل سنت بررسی کردیم، حتی مسأله نصب فقیه را در منابع اهل سنت هم اثبات و استدلال کردیم.

مذاهب اهل سنت هم قائل به ولایت فقیه هستند در بحث حاضر، بحث در رابطه با کلام فقهاست؛ یعنی ولایت فقه در کلام آنها چگونه است.

قبل از این بحث به نظریه فقهای اهل سنت را هم بحث کرده و به این نتیجه رسیدیم که مذاهب اهل سنت هم قائل به ولایت فقیه هستند و آنها هم بیان می کنند که ما اگر بخواهیم ولی را انتخاب کنیم باید عالم و عادل باشد.

اما یک بحث دیگری دارند و می گویند اگر یک حکومتی آمد و به اسم اسلام برپا شد البته اغلب آنها می گویند- باید آن حکومت را قبول کرده و نباید علیه آن شورش کرد.

اما همان ها هم می گویند که اگر خود ما بخواهیم حاکمیتی را اعمال کنیم باید یک فقیه عادل بر سر کار باشد.

در ادامه به بحث از علمای شیعه رسیدیم؛ بحث از مرحوم کلینی و صدوق شروع شد [و بعد از بررسی کلام بقیه بزرگان] به نظر حضرت امام خمینی در این باب رسید.

ما این تاریخ فقهی را به چهار بخش تقسیم کردیم که در مباحث قبل تبیین شده است.

حال بحث این قسمت را در رابطه با فرمایشات حضرت امام خمینی می پردازیم.

امام خمینی مبحث ولایت فقیه را در یک شرایطی آغاز کردند که واقعاً هیچ نشانه و علامتی در مسیر اجرای آن وجود نداشت؛ ایشان در اوج اقتدار نظام شاهنشاهی بحث ولایت فقیه را مطرح کردند و حتی خود حضرت امام هم در شُرف این بود که از اینکه این نهضت به نتیجه برسد قطع امید کند.

لذا نظریه ولایت فقیه را که ایشان مطرح کرده است ربطی به حاکمیت خود او به عنوان فقیه نداشته و تنها یک بحث فقهی صرف است.

نظریه امام در این بحث را به چند بند تقسیم کرده و به آنها خواهیم پرداخت.

یعنی اصولی را که امام آنها را پایه ریزی کرده و بر مبنای آن اصول به نظریه ولایت فقیه پرداخته است را توضیح خواهیم داد.

همه ادیان برای برپایی حکومت آمده اند اصل اول این است که اسلام و همه شرایع و ادیان الهی برای برپایی حکومت به وجود آمده اند و در حقیقت کار اصلی ادیان و معنای شریعت همین است.

به نظر ما هم با توجه به آیه کریمه که می فرماید: شَرَعَ لَکُمْ مِنَ الدِّینِ ما وَصَّی بِهِ نُوحاً وَ الَّذی أَوْحَیْنا إِلَیْکَ وَ ما وَصَّیْنا بِهِ إِبْراهیمَ وَ مُوسی‏ وَ عیسی‏ أَنْ أَقیمُوا الدِّینَ وَ لا تَتَفَرَّقُوا فیهِ کَبُرَ عَلَی الْمُشْرِکینَ ما تَدْعُوهُمْ إِلَیْهِ اللَّهُ یَجْتَبی‏ إِلَیْهِ مَنْ یَشاءُ وَ یَهْدی إِلَیْهِ مَنْ یُنیب‏ تا جایی که می فرماید: فَلِذلِکَ فَادْعُ وَ اسْتَقِمْ کَما أُمِرْتَ وَ لا تَتَّبِعْ أَهْواءَهُمْ وَ قُلْ آمَنْتُ بِما أَنْزَلَ اللَّهُ مِنْ کِتابٍ وَ أُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُم‏.

شریعت و شرایع الهی همه بر پایه همین بوده اند و انبیا هم مأموریتی از سوی خداوند متعال برای اقامه این حکومت بوده اند.

در حقیقت کار خداوند حکمرانی در جهان است و قرآن کریم خداوند را به این شکل تعریف می کند: مَلِکِ النَّاس‏ ، یُسَبِّحُ لِلَّهِ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْضِ الْمَلِکِ.

منتها این مَلِک، مَلَک قدوس، منزه و پاک است، ملک کامل و عادل است.

کار خدا مَلِکیّت است و باید ملکیت خود را در جامعه بشر اعمال کند و برای همین، انبیا را فرستاده است تا سلطنت و حکومت الهی اعمال شود.

این اصل اولی است که حضرت امام در تبیین این نظریه بر روی آن تاکید دارند.

ایشان در رساله ولایت فقیه می فرمایند: در حقیقت مهم ترین وظیفه انبیا(ع) برقرار کردن یک نظام عادلانه اجتماعی از طریق اجرای قوانین و احکام است .

یعنی اینکه کسی بگوید انبیا تنها برای تبلیغ احکام الهی آمده اند،اشتباه است.

بلکه تبلیغ هم مقدمه اجرای احکام و پیاده کردن آنها بوده است.

باید این احکام را تبلیغ و تفهیم می کردند تا بتوانند آنها را اجرا کنند.

ایشان می فرماید: مهم ترین وظیفه انبیا چنین است که البته یعنی این اجرای قوانین و احکام و برقراری یک نظام عادلانه- با بیان احکام و نشر تعالیم و عقاید الهی ملازمه دارد، چنانچه که این معنا از آیه شریفه به وضوح پیداست؛ لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَیِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْکِتابَ وَ الْمیزانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ در حقیقت ما انبیا را برای همین فرستادیم؛ برای اینکه مردم قیام به قسط کنند.

ما نیز در مباحث خود این موضوع را توضیح داده ایم که مکلف همه تکالیف اجتماعی مجموعه مردم و حاکمیت هستند.

در عبارت لیقوم الناس ناس تنها مردم نیستند بلکه مجموعه حاکم و محکوم خواهند بود و آنها قیام به قسط می کنند و همه تکالیف الهی اجتماعی به همین شکل است.

این را در مباحث خود تبیین کرده و بر روی آن تأکید داریم که فرق بین فقه کلان با فقه فرد همین است؛ فقه کلان یعنی فقهی که مکلف به این فقه و حکم مردم هستند.

[همچنین در مطالب قبل] مشاهده شد که مرحوم آقای بروجردی معتقد بودند که اکثر فقه ما فقه اجتماعی است، قسمت اعظم فقه ما فقه کلان و فقه اجتماعی است، فقه فردی بخش کمی از فقه عام اسلام را تشکیل می دهد.

امام خمینی در ادامه می فرماید: هدف بعثت ها به طور کلی این است که مردمان بر اساس روابط اجتماعی عادلانه نظم و ترتیب پیدا کرده و قد آدمیت راست گردانند و این با تشکیل حکومت و اجرای احکام امکان پذیر است.

خواه نبی خود موفق به تشکیل حکومت شود، مانند رسول اکرم(ص) و خواه پیروان او پس از وی توفیق تشکیل حکومت و برقراری نظام عادلانه اجتماعی را پیدا کنند.

کار نبی اقامه حکومت اسلامی و اقامه حکومت دینی و اقامه عدل اجتماعی است .

ایشان این مطلب را در کتاب ولایت فقیه صفحه 73 نوشته شده است.

پس خلاصه اصل اول این بود که هدف و کار انبیا اقامه حکومت بوده است.

تبلیغ دین مقدمه برپایی حکومت در اصل دوم هم که تا حدودی تکمیل بند اول است، می فرماید به حکم عقل و ضرورتِ ادیان، وظیفه انبیا و رسل الهی و به ویژه رسول اکرم(ص) و ائمه هدی(ع) تنها تبلیغ دین نبوده، بلکه تبلیغ دین مقدمه و وسیله ای برای اجرا و برقراری حکومت عدل در جامعه بشر بوده است.

امام می فرماید: به حکم عقل و ادیان، هدف بعثت و کار انبیا تنها مسأله گویی و بیان احکام نیست.

و در ادامه آن می فرماید: در حقیقت مهم ترین وظیفه انبیا برقراری نظام عادلانه اجتماعی از طریق اجرای قوانین و احکام است .

خلاصه اصل دوم این است که اگر تبلیغ، وظیفه انبیا بوده این کار در حقیقت مقدمه برقراری حکومت بوده است زیرا وظیفه آنها تنها مسأله گویی نبوده و حتی مسأله گویی مقدمه عمل به این مسأله یعنی همان اجرا و برقراری حکومت عادلانه دینی و الهی است.

اسلام همان حکومت است اصل سوم؛ اساساً اسلام به معنای نظام حکومتی است.

ما در اسلام اینکه یک چیز سیاست و یک چیز دیگر دینانت باشد را به صورت جداگانه نداریم، یعنی همانی که دین است -یعنی همین دین با همه نماز و روزه و حج و اعتکاف و غیره_ جزء نظام حکومتی است.

نظام حکومتی عبارت از خود اسلام است.

خلاصه حرف امام در این قسمت این است که اسلام نظام حکومتی است و اسلام همان حکومت است و قوانین اسلامی و احکام اسلامی و حتی عبادات و تعالیمش همگی قوانین و تعلیمات این نظام سیاسی است.

عبارت ایشان در کتاب البیع این است: بل یمکن أن یقال: الاسلام هو الحکومه بشؤونها، والاحکام قوانین الاسلام، وهی شأن من شؤونها احکام الهی هم قوانین این نظام سیاسی است.

حال این یک نظام سیاسی ویژه ای است که از جمله قوانین آن این است که مردم باید خدا را بپرستند و عبادت کنند و غیره.

البته از جمله قوانین آن هم، همان قوانین عدل و اجرای حدود و امثال اینها هم می باشد.

این حرف بسیار دقیقی است؛ بنده کلام فقهای زیادی را دیده ام اما این دقت و تیزبینی و نکته سنجی ای که در کلام امام است یک حالتی شبیه به الهام الهی است و ایشان با این نگاه تبیین می کنند.

این نگاه، نگاه درستی است زیرا اگر به منابع دینی، ادعیه و همه آیات کریمه قرآن دقت شود، مشاهده می شود که همین حرف امام بر آنها منطبق است.

این نظری هم که گاهی بعضی از فقها به آن مبتلا شدند که یک مقداری از مسائل سیاسی اجتناب می کنند، اشتباه است؛ پس مبین است که هر فقیهی از مسائل سیاسی اجتناب کند به واقع دین اسلام را درست متوجه نشده است گرچه فقیه هم باشد زیرا در نگاه به منابع دینی ضعف دارد.

نگاه امام نگاه بسیار دقیقی است و اگر کسی دقت کند متوجه می شود که این نگاه کاملاً با احکام دینی اسلام هم سازگار است.

وصلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آل محمد.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a1jhwc نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: سیاسی - نظام - ولایت فقیه - جهان - بینی - ولایت - اسلام - آیت الله - جامعه - اجتماعی - اهل سنت - انقلاب اسلامی - اسلامی - فقیه - تعاریف - مردم - حکومت - فقهی - دانشگاه - نخبگان - تبلیغ - جهانی - علمی - قرآن - جدید - مبلغ - محسن - درست

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری جلسه بررسی سانحه سانچی دوشنبه 14 اسفندماه در چین

مراسم بزرگداشت شهدای پاسداران/ 3 سردار رحیمی: این آشوب ها نشأت گرفته از سایت های معاند و ضدانقلاب است/ اشد مجازات را برای قاتلان خواستاریم

مراسم بزرگداشت شهدای پاسداران تهران/2 لاریجانی: ایجاد مسائل غیرامنیتی برای مردم خط قرمز مسئولان است/ از اقدامات ناجا و بسیج حمایت می کنیم

حادثه پاسداران رفتار غلط و غیر متعارفی است

نشست تخصصی ائمه جماعت و روحانیون زکات و مبلغین طرح فلاح کمیته امداد امام خمینی خوزستان

تربیت استراتژیست های بزرگ در دفاع مقدس/توضیحاتی درباره شناسایی اجساد حادثه سقوط هواپیما و...

«سردار» کمک حال همسر در خانه بود

کسانی که زیاد غیبت می کنند، بخوانند!

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، راهبرد امنیت ملی ایران

وزیر بهداشت: تاب آوری مردم بسیار کم است به جای دادن اخبار منفی، مشکلات را کم کنیم

استخدام پزشک عمومی جهت مرکز پوست و مو در تهران

استخدام ظرفشور جهت رستورانی در غرب تهران

استخدام صندوقدار و مدیر رستوران در محدوده بلوار توس مشهد

استخدام سالن کار و ظرفشوی آقا جهت کافه رستوران در تهران

استخدام آبدارچی جهت امور پذیرایی و نظافتی در تهران

دعوت به همکاری مدلساز مسلط به 3D Max در تهران

استخدام فروشنده مسلط به کامپیوتر در تهران

درخواست کانون بازنشستگان از شورای نگهبان برای رد یک مصوبه مجلس

استخدام بردست وارد به براشینگ رنگ و بند در یک سالن زیبایی

استخدام کارگر ساده جهت رستورانی در تهران

تصاویر/ تشییع یپکر امام جمعه طبس در مشهد

دستگیری مسئول سابق حراست بانک مرکزی و فردی از یکی از معاونت های آن بانک

استقبال وزارت اقتصاد از بیانیه FATF/ سکوت در برابر یک خواست غیرمنطقی

سردار کوثری: حکم اغتشاش گران خیابان پاسداران از نظر ما اعدام است

استخدام آشپز و سرآشپز جهت فست فود در تهران

روسیه بالگردهای فوق سرعتی اش را بدون سرنشین می سازد

افشاگری وزیر سابق اطلاعات درباره مرگ زهرا کاظمی در زندان؛ اصرار مرتضوی منجر به مرگ او شد

11 اصل ارتباط با همکاران در محیط کار + عکس ها

رییس جامعه المصطفی نمایندگی تهران با تولیت آستان شیخ صدوق(ابن بابویه) دیدار کرد

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل مسلط به زبان انگلیسی در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در یک شرکت معتبر بازرگانی

میرکریمی: تقویت همبستگی و همیت اجتماعی مستلزم توجه به سینما است

چین، ترکیه و هندوستان خریدار محصولات پتروشیمی مهاباد

پایبندی یگان های مدافع خلق به آتش بس در سوریه به استثنای عفرین

جزییات هک 120 سایت ایرانی از زبان رییس پلیس فتا

استفاده از زنجیرچرخ در گردنه های هراز و فیروزکوه الزامی است

دفن گورستان های تاریخی تبریز در زیر خاک فضای سبز

حداد عادل:تقویت زبان های قومی و محلی از مهمترین سیاست های فرهنگی نظام است

حضور رییس مجلس در مراسم ترحیم شهدای حوادث اخیر خیابان پاسداران

آخرین دفتر شعری زنده یاد غلامرضا شکوهی منتشر شد

بی اطلاعی سخنگوی قوه قضاییه از اعمال محدودیت شب گذشته برای سید محمد خاتمی

جنبه های تاریخی - میراثی گورستان های قدیمی را فراموش نکنیم

مرگ یکی از بازداشتی های حوادث پاسداران/سخنگوی قوه قضاییه: نمی دانم درویش بوده یا نبود/توضیح درباره پرونده کاووس سیدامامی/3 نفر در هرمزگان بازداشت شده اند/در پرونده احمدی نژاد همچنان ادله جمع آوری می شود/پرونده قالیباف هم در حال رسیدگی است

میزبانی دانشگاه شیراز از دو کرسی تمدن اسلامی

جانشین قرارگاه ثارالله سپاه: حکم عاملان شهادت ماموران در خیابان پاسداران اعدام است/ کسی کاری با دراویش ندارد

پیام تبریک جهانگیری به نخست وزیر و ولیعهد کویت

تیراندازی به یک محیط بان در منطقه شکار ممنوع

مرگ یکی از بازداشتی های حوادث پاسداران/سخنگوی قوه قضاییه: نمی دانم درویش بوده یا نبود/در پرونده احمدی نژاد همچنان ادله جمع آوری می شود/صحبت هایش خلاف است/ان شاءالله در فرصت مناسب رسیدگی می شود/پرونده قالیباف هم در حال رسیدگی است

باران و توفان شن همزمان در استان کرمان

برگزاری جشن سپاس مربی در هفته تربیت اسلامی/تشکیل کمیته بهره وری منابع پرورشی در آموزش و پرورش

بیش از 50 لیتر بر ثانیه آب مازاد رودخانه تجنود رها می شود

برای پرونده یکی از افراد اصلی حادثه خیابان پاسداران کیفرخواست صادر شده/تاکنون فرد خارجی در پرونده کاووس سیدامامی بازداشت نشده/یک نفر از یکی از معاونت های بانک مرکزی که به اتهام مالی بازداشت شده بود، با قرار وثیقه آزاد است

ضرورت ایجاد حلقه اتصال نویسندگان با اسناد انقلاب/ برخی کتب، رژیم پهلوی را تطهیر می کنند

افشای اطلاعات شخصی کاربران توسط اپراتورها؛ روی میز کمیسیون صنایع

صدو بیست وپنجمین نشست سخنگوی قوه قضاییه/10 حراست، حسابرس و بازرس ها بگویند در پرونده اختلاس از وزارت نفت کجا بوده اند؟

همایش ملی آتش نشانی و ایمنی شهری

به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده شریعتی صورت گرفت برگزاری ویژه برنامه زنان ونوسی و نمایشگاه عکسی زنان، دختران و خانواده

کتاب"نامه ها و ناگفته ها"اثرمرتضی مطهری

افتتاح آزمایشگاه میکروسکوپی و کروماتوگرافی در دانشگاه خوارزمی

تدوین پیش نویس سند جامع پیشگیری از خشونت در کرمان

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در شرکت مشکات فارمد در تهران

همسرداری شهید

برای پرونده یکی از افراد اصلی حادثه خیابان پاسداران کیفرخواست صادر شده است

فهرست تمامی کسانی که در پرونده مداخله روسیه در انتخابات 2016 آمریکا متهم هستند

امام جمعه زیرکوه: حل مشکل زمین های حاجی آباد نیازمند دستور ویژه است

مرگ یکی از بازداشتی های حوادث خیابان پاسداران/سخنگوی قوه قضاییه: نمی دانم درویش بوده یا نبود/در پرونده احمدی نژاد همچنان ادله جمع آوری می شود/صحبت هایش خلاف شرع و قانون است

توضیح محسنی اژه ای درباره پرونده «کاووس سیدامامی»

نشست علمی «انقلاب اسلامی وحقوق ملت، از نظریه تا عمل» برگزار می شود

برگزاری آزمون تجوید قرآن در ملایر

رییس مجلس در آیین نکوداشت شهدای عرصه نظم و امنیت حضور یافت

اصرارنمایندگان مجلس سبب انتصاب مدیربومی اداره امورمالیاتی سیستان وبلوچستان شد

حضور دانش آموزان اردبیلی در مناطق عملیاتی دفاع مقدس

مدیرکل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان منصوب شد

منتخبان طرح تربیت حافظان شمال غرب تهران تجلیل شدند

معاون استاندار ایلام: برگزاری کنگره بزرگ شهدا در دستور کار قرار دارد

کاست 37؛ از خاطره انگیزترین فناوری های دهه شصت تا مرگ در فضا [بشنوید]

دانلود آهنگ جدید عباس خورشیدی بنام دلم رفت

دانلود آهنگ جدید علیرضا نورشاهی بنام کسی جز تو

مدیرکل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان منصوب شد

فرمانده ناجا: در مواقع حساس کنترل بیشتری در فضای مجازی اعمال شود

استخدام کارآموز در آژانس مسافرتی شادی سفر

«صورت مسئله» با سقف شیب دار پاک نشد!

استخدام منشی خانم جهت آموزشگاه صنایع دستی در تهران

استخدام مهماندار آقا در پیتزا توتک

استخدام سالن کار جهت یک رستوران در محدوده شریعتیِ تهران

شی جینپینگ پس از 2023 نیز رییس جمهور چین می ماند

استخدام مربی شیرخوار و نیروی خدماتی جهت مهدکودک در تهران

تاکید بر ضرورت به رسمیت شناختن بازارچه های مرزی ایران و شمال عراق

بازداشت مسئول سابق حراست بانک مرکزی به خاطر مسائل مالی

اینفوگرافیک/ بزرگترین قاتلان دنیا را بشناسید

هزینه حج 97 و زمان اولین پرواز اعلام شد

استخدام ظرفشور در رستوران و بیرون بر مهرگان

استخدام تعدادی کارت پخش کن در محدوده شرق و مرکز تهران

توضیح سخنگوی قوه قضاییه در مورد آخرین وضعیت پرونده احمدی نژاد

ارسال طرح اصلاح شده ترافیک جدید به فرمانداری

کاست 37؛ از خاطره انگیزترین فناوری های دهه شصت تا مرگ در فضا [بشنوید]

آقای معاون اول، این همان طرح زاکانی نیست؟/ طرح پوپولیستی که به ابلاغیه جهانگیری تبدیل شد!

صوت/ شمشیر دو لبه

کارگردان خجالت نکش برای زلزله کرمانشاه فیلم می سازد

محسنی اژه ای:
 
 دادگاه یکی از متهمان حادثه گلستان هفتم به زودی برگزار می شود/ اتهاماتی به پرونده احمدی نژاد اضافه شده و اقدام عملی دیگری نشده است

درس خارج فقه نظام سیاسی آیت الله اراکی/4 مذاهب اهل سنت هم قائل به ولایت فقیه هستند/حاکمیت بالذات در اختیار چه کسی است؟

درس خارج فقه نظام سیاسی آیت الله اراکی/4 مذاهب اهل سنت هم قائل به ولایت فقیه هستند/حاکمیت بالذات در اختیار چه کسی است؟