مطالب مرتبط:
درس اخلاق خانوادگی با حضور آیت‎الله ‎العظمی مکارم شیرازی برگزار می‎شود
نخستین کنگره بزرگداشت مرحوم آیت الله ملک حسینی
اندیشه مقام معظم رهبری اجتهادی است/مردم رکن اصلی منظومه فکری آیت الله خامنه ای اند
همایش ملی نکوداشت آیت الله مهدوی کنی آغاز شد
رونمایی از کتاب «منظومه فکری آیت الله العظمی خامنه ای»
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مهر 1396 ساعت 14:362017-10-17سياسي

درس خارج فقه نظام سیاسی آیت الله اراکی/4 مذاهب اهل سنت هم قائل به ولایت فقیه هستند/حاکمیت بالذات در اختیار چه کسی است؟


حقیقت ایمان به خدا با ایمان به حاکم بالذات بودن خدا ملازمت دارد و این یک بحث بسیار بنیادین است که نه تنها در مباحث نظام سیاسی اثرگذار است، بلکه در همه مباحث فقه اجتماعی و فقه کلان نیز این پایه و این بنیان اثر خود را خواهد گذاشت.

- مذاهب اهل سنت هم قائل به ولایت فقیه هستند/حاکمیت بالذات در اختیار چه کسی است؟ حقیقت ایمان به خدا با ایمان به حاکم بالذات بودن خدا ملازمت دارد و این یک بحث بسیار بنیادین است که نه تنها در مباحث نظام سیاسی اثرگذار است، بلکه در همه مباحث فقه اجتماعی و فقه کلان نیز این پایه و این بنیان اثر خود را خواهد گذاشت.

"، با هجوم امواج شبهات و اشکالات مکاتب التقاطی و غیروحیانی پس از انقلاب اسلامی و مضاعف شدن این هجمه ها در سال های اخیر شایسته است نخبگان حوزه و دانشگاه بررسی ادله عقلی و نقلی بحث پراهمیت حکومت اسلامی و ولایت فقیه را با نگاهی نو و متناسب با فضای جدید جامعه جهان اسلام و جامعه جهانی مورد بررسی و کنکاش قرار بدهند.

در همین راستا سلسله دروس استاد آیت الله محسن اراکی می تواند ارائه دهنده بینشی نو و دقیق در این باب باشد.

*رسالت پیامبران رسالت فرمان روایی و برپایی حکومت در بحث های گذشته، ابتدا تعاریف واژه های اساسی مباحث را مطرح کردیم که خود مبحث تعاریف مبحث بسیار مهمی بود، مثلاً سیاست یعنی چه؟ فقه سیاسی یعنی چه؟ تعریف ما هم تنها مبتنی بر مفاهیم فقهی نبود، بلکه هم مفهوم فقهی سیاست را بحث کردیم و هم مفهوم عرفی و علمی متعارف را مطرح کردیم.

پس از آن بحث به جهان بینی سیاسی رسیدیم و بیان کردیم که هر نظام سیاسی -چه نظام دینی و چه غیر دینی- قطعاً مبتنی بر یک جهان بینی است پس نظام سیاسی نمی تواند بدون جهان بینی باشد.

در گام بعد این جهان بینی را که زیر بنای نظام سیاسی است به تفصیل بحث کردیم.

این مباحث در جلد اول فقه نظام سیاسی موجود است؛ در آنجا ما بیان کردیم که قوام سیاست به امر و نهی است؛ سیاست به معنای نظم بخشی به جامعه به وسیله عوامل الزامی است.

این موارد اساس بحث سیاست است فلذا بیان شد که وقتی پیامبران می فرمایند که ما برای مردم آمده ایم و برای مردم فَاتَّقُوا اللَّهَ وَ أَطیعُون‏ هستم، یعنی برای فرمانروایی سیاسی آمده ایم.

اطیعونی یعنی مرا اطاعت کنید.

حتی نفرمودند و اطعیوه ، یعنی پیامبران نیامدند که بگویند مردم از خدا اطاعت کنید و ما با شما کاری نداریم و فقط پیامبر و مبلغ هستیم و کاری غیر از تبلیغ نداریم.

همچنین بیان شد که درست است که قرآن کریم می فرماید: وَ ما أَرْسَلْناکَ إِلاَّ رَحْمَهً لِلْعالَمین‏ یا وَ ما عَلَی الرَّسُولِ إِلاَّ الْبَلاغُ الْمُبین‏ این درست اما بلاغ چه چیزی؟ بلاغ برای اطیعونی است.

انبیا در روش اجرا از روش برهان و اقناع استفاده می کنند، اما خود رسالت آنها رسالت فرمانروایی و برپایی حکومت است.

در مباحث گذشته در جلد دوم فقه نظام سیاسی، شروع به مقدمات بحث فقه نظام سیاسی شده است؛ به طور مثال، تبیین شده که تاریخچه تشکیل دولت در جامعه بشری چه زمانی بوده است.

البته این بحث را از دیدگاه منابع دینی اسلام بررسی کردیم.

بیان کردیم که از دیدگاه منابع دینی تشکیل جامعه بشری همراه با شکل گیری دولت بوده است؛ از روزی که در کره زمین جامعه ای به نام جامعه بشر شکل گرفته است، فرمانروایی سیاسی هم شکل گرفته است.

این نظریه اصلی اسلامی است: هر جا دو نفر روی کره زمین باشند حتماً یکی از آنها باید امام باشد، یعنی حتی اگر دو نفر هم باشند باید حکومت داشته باشند و یکی آمر و دیگری مأمور باشد.

لذا در این باره روایات زیادی هم در منابع اهل سنت و هم در منابع شیعه وجود دارد.

برای مثال در صحیح مسلم این روایت آمده است: الامر فی قریش‏ ما بقی‏ منهم اثنان‏ اگر دو نفر هم باشند باید یکی از آنها امام قریشی باشد.

حاکم بالذات خداوند متعال است، نه مردم در این جلد، به شکل مفصل تاریخچه تشکیل حکومت را بحث کردیم و بیان شد بر طبق منابع دینی اسلام دو دوره از تشکیل حکومت ها در جامعه بشر وجود داشته است.

در ادامه به نظریه نصب در مسأله حاکمیت پرداختیم و بیان کردیم: در حاکمیت باید یک حاکم بالذات داشته باشیم، آن حاکم بالذات کسی است که به صورت ذاتی حق حاکمیت داشته باشد، که طبق نظریه اسلامی حاکیمت بالذات خداوند است و اگر کسی معتقد باشد که حاکمیت بالذات برای مردم است، اینجا یک تناقض و یک دور عجیب و غریبی به وجود می آید که از لحاظ منطقی قابل قبول نیست؛ اگر کسی چنین چیزی را قائل شود یک دور باطلی را طی کرده است.

البته مفصل بحث شده است که این موضوع معذور عقلی دارد؛ حاکمیت مخصوص ذات اقدس متعال است.

همچنین بیان شد که در اکثر مواردی که در قرآن کریم مفهوم شرک آمده، شرک به معنی اطاعت است؛ شرکا شما یعنی آنهایی که در کار خود شریک کرده اید، یعنی فرمان آنها را در مقابل فرمان الهی، واجب الطاعه دانستید؛ الَّذینَ یَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّه‏ دون الله همان کسانی هستند که؛ وَ قالُوا رَبَّنا إِنَّا أَطَعْنا سادَتَنا وَ کُبَراءَنا فَأَضَلُّونَا السَّبیلا شما آنها را در کنار خدا به عنوان حاکم پذیرفتید و خداوند اذن به حاکمیت آنها نداده بود.

به دلیل اینکه از اول قرآن کریم تا به آخر در اکثر آیاتی که مسأله شرک و توحید مطرح شده است نظر به این دارد.

فلذا در روایت آمده است که بنی امیه اجازه ندادند که مردم با مفهوم شرک آشنا شوند؛ إِنَّ بَنِی أُمَیَّهَ أَطْلَقُوا لِلنَّاسِ تَعْلِیمَ الْإِیمَانِ، وَ لَمْ یُطْلِقُوا تَعْلِیمَ‏ الشِّرْکِ‏، لِکَیْ إِذَا حَمَلُوهُمْ عَلَیْهِ لَمْ یَعْرِفُوه‏ به دلیل اینکه اگر می خواستند شرک را توضیح دهند مسأله شرک در اطاعت به خوبی تبیین می شد.

در هر صورت این مسأله که حاکمیت بالذات در اختیار چه کسی است مسأله ای بنیادین است.

به مناسبت در جلد اول و دوم بحث شده است که در حقیقت ایمان به خداوند متعال با ایمان به حاکم بالذات بودن خداوند متعال ملازمت دارد و این یک بحث بسیار بنیادین و مهمی است که نه تنها در مباحث نظام سیاسی اثرگذار است بلکه در همه مباحث فقه اجتماعی و فقه کلان نیز این پایه و این بنیان اثر خود را خواهد گذاشت.

بنابراین وقتی خداوند حاکم بالذات است اگر می خواهد این حاکمیت اعمال شود، نمی تواند بدون نصب یک نفر حاکم، این هدف را جلو ببرد.

یا مانند حکومت های عرفی که اگر بیان کردیم که مثلاً یک حکومت مرکزی در آمریکا وجود دارد، این حکومت اگر بخواهد حاکمیت داشته باشد باید حُکام و آن کسانی که در استان ها حاکمیت دارند مجاز به حکومت از جانب آن حاکمیت مرکزی باشند و إلا حاکمیت حکومت مرکزی نمی شود و تبدیل به چند حکومت خواهد شد.

لذا خداوند که حاکمیت بالذات متعلق به اوست در جامعه بشری باید یک نفر از سوی او مجاز به نصب برای حاکمیت باشد.

در ادامه نظریه نصب به وسیله انبیا و بعد نصب رسول اکرم(ص) مفصل بحث شد.

ادله نصبِ رسول اکرم(ص) و ائمه هدی(ع) را هم در قرآن کریم، هم در روایات -در منابع شیعه و سنی- را بحث کرده و به نصب به وسیله فقیه رسیده و به شکل مفصل ادله نصب فقیه را برای ولایت بحث شد.

این موضوع را هم از منابع شیعه و هم منابع اهل سنت بررسی کردیم، حتی مسأله نصب فقیه را در منابع اهل سنت هم اثبات و استدلال کردیم.

مذاهب اهل سنت هم قائل به ولایت فقیه هستند در بحث حاضر، بحث در رابطه با کلام فقهاست؛ یعنی ولایت فقه در کلام آنها چگونه است.

قبل از این بحث به نظریه فقهای اهل سنت را هم بحث کرده و به این نتیجه رسیدیم که مذاهب اهل سنت هم قائل به ولایت فقیه هستند و آنها هم بیان می کنند که ما اگر بخواهیم ولی را انتخاب کنیم باید عالم و عادل باشد.

اما یک بحث دیگری دارند و می گویند اگر یک حکومتی آمد و به اسم اسلام برپا شد البته اغلب آنها می گویند- باید آن حکومت را قبول کرده و نباید علیه آن شورش کرد.

اما همان ها هم می گویند که اگر خود ما بخواهیم حاکمیتی را اعمال کنیم باید یک فقیه عادل بر سر کار باشد.

در ادامه به بحث از علمای شیعه رسیدیم؛ بحث از مرحوم کلینی و صدوق شروع شد [و بعد از بررسی کلام بقیه بزرگان] به نظر حضرت امام خمینی در این باب رسید.

ما این تاریخ فقهی را به چهار بخش تقسیم کردیم که در مباحث قبل تبیین شده است.

حال بحث این قسمت را در رابطه با فرمایشات حضرت امام خمینی می پردازیم.

امام خمینی مبحث ولایت فقیه را در یک شرایطی آغاز کردند که واقعاً هیچ نشانه و علامتی در مسیر اجرای آن وجود نداشت؛ ایشان در اوج اقتدار نظام شاهنشاهی بحث ولایت فقیه را مطرح کردند و حتی خود حضرت امام هم در شُرف این بود که از اینکه این نهضت به نتیجه برسد قطع امید کند.

لذا نظریه ولایت فقیه را که ایشان مطرح کرده است ربطی به حاکمیت خود او به عنوان فقیه نداشته و تنها یک بحث فقهی صرف است.

نظریه امام در این بحث را به چند بند تقسیم کرده و به آنها خواهیم پرداخت.

یعنی اصولی را که امام آنها را پایه ریزی کرده و بر مبنای آن اصول به نظریه ولایت فقیه پرداخته است را توضیح خواهیم داد.

همه ادیان برای برپایی حکومت آمده اند اصل اول این است که اسلام و همه شرایع و ادیان الهی برای برپایی حکومت به وجود آمده اند و در حقیقت کار اصلی ادیان و معنای شریعت همین است.

به نظر ما هم با توجه به آیه کریمه که می فرماید: شَرَعَ لَکُمْ مِنَ الدِّینِ ما وَصَّی بِهِ نُوحاً وَ الَّذی أَوْحَیْنا إِلَیْکَ وَ ما وَصَّیْنا بِهِ إِبْراهیمَ وَ مُوسی‏ وَ عیسی‏ أَنْ أَقیمُوا الدِّینَ وَ لا تَتَفَرَّقُوا فیهِ کَبُرَ عَلَی الْمُشْرِکینَ ما تَدْعُوهُمْ إِلَیْهِ اللَّهُ یَجْتَبی‏ إِلَیْهِ مَنْ یَشاءُ وَ یَهْدی إِلَیْهِ مَنْ یُنیب‏ تا جایی که می فرماید: فَلِذلِکَ فَادْعُ وَ اسْتَقِمْ کَما أُمِرْتَ وَ لا تَتَّبِعْ أَهْواءَهُمْ وَ قُلْ آمَنْتُ بِما أَنْزَلَ اللَّهُ مِنْ کِتابٍ وَ أُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُم‏.

شریعت و شرایع الهی همه بر پایه همین بوده اند و انبیا هم مأموریتی از سوی خداوند متعال برای اقامه این حکومت بوده اند.

در حقیقت کار خداوند حکمرانی در جهان است و قرآن کریم خداوند را به این شکل تعریف می کند: مَلِکِ النَّاس‏ ، یُسَبِّحُ لِلَّهِ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْضِ الْمَلِکِ.

منتها این مَلِک، مَلَک قدوس، منزه و پاک است، ملک کامل و عادل است.

کار خدا مَلِکیّت است و باید ملکیت خود را در جامعه بشر اعمال کند و برای همین، انبیا را فرستاده است تا سلطنت و حکومت الهی اعمال شود.

این اصل اولی است که حضرت امام در تبیین این نظریه بر روی آن تاکید دارند.

ایشان در رساله ولایت فقیه می فرمایند: در حقیقت مهم ترین وظیفه انبیا(ع) برقرار کردن یک نظام عادلانه اجتماعی از طریق اجرای قوانین و احکام است .

یعنی اینکه کسی بگوید انبیا تنها برای تبلیغ احکام الهی آمده اند،اشتباه است.

بلکه تبلیغ هم مقدمه اجرای احکام و پیاده کردن آنها بوده است.

باید این احکام را تبلیغ و تفهیم می کردند تا بتوانند آنها را اجرا کنند.

ایشان می فرماید: مهم ترین وظیفه انبیا چنین است که البته یعنی این اجرای قوانین و احکام و برقراری یک نظام عادلانه- با بیان احکام و نشر تعالیم و عقاید الهی ملازمه دارد، چنانچه که این معنا از آیه شریفه به وضوح پیداست؛ لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَیِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْکِتابَ وَ الْمیزانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ در حقیقت ما انبیا را برای همین فرستادیم؛ برای اینکه مردم قیام به قسط کنند.

ما نیز در مباحث خود این موضوع را توضیح داده ایم که مکلف همه تکالیف اجتماعی مجموعه مردم و حاکمیت هستند.

در عبارت لیقوم الناس ناس تنها مردم نیستند بلکه مجموعه حاکم و محکوم خواهند بود و آنها قیام به قسط می کنند و همه تکالیف الهی اجتماعی به همین شکل است.

این را در مباحث خود تبیین کرده و بر روی آن تأکید داریم که فرق بین فقه کلان با فقه فرد همین است؛ فقه کلان یعنی فقهی که مکلف به این فقه و حکم مردم هستند.

[همچنین در مطالب قبل] مشاهده شد که مرحوم آقای بروجردی معتقد بودند که اکثر فقه ما فقه اجتماعی است، قسمت اعظم فقه ما فقه کلان و فقه اجتماعی است، فقه فردی بخش کمی از فقه عام اسلام را تشکیل می دهد.

امام خمینی در ادامه می فرماید: هدف بعثت ها به طور کلی این است که مردمان بر اساس روابط اجتماعی عادلانه نظم و ترتیب پیدا کرده و قد آدمیت راست گردانند و این با تشکیل حکومت و اجرای احکام امکان پذیر است.

خواه نبی خود موفق به تشکیل حکومت شود، مانند رسول اکرم(ص) و خواه پیروان او پس از وی توفیق تشکیل حکومت و برقراری نظام عادلانه اجتماعی را پیدا کنند.

کار نبی اقامه حکومت اسلامی و اقامه حکومت دینی و اقامه عدل اجتماعی است .

ایشان این مطلب را در کتاب ولایت فقیه صفحه 73 نوشته شده است.

پس خلاصه اصل اول این بود که هدف و کار انبیا اقامه حکومت بوده است.

تبلیغ دین مقدمه برپایی حکومت در اصل دوم هم که تا حدودی تکمیل بند اول است، می فرماید به حکم عقل و ضرورتِ ادیان، وظیفه انبیا و رسل الهی و به ویژه رسول اکرم(ص) و ائمه هدی(ع) تنها تبلیغ دین نبوده، بلکه تبلیغ دین مقدمه و وسیله ای برای اجرا و برقراری حکومت عدل در جامعه بشر بوده است.

امام می فرماید: به حکم عقل و ادیان، هدف بعثت و کار انبیا تنها مسأله گویی و بیان احکام نیست.

و در ادامه آن می فرماید: در حقیقت مهم ترین وظیفه انبیا برقراری نظام عادلانه اجتماعی از طریق اجرای قوانین و احکام است .

خلاصه اصل دوم این است که اگر تبلیغ، وظیفه انبیا بوده این کار در حقیقت مقدمه برقراری حکومت بوده است زیرا وظیفه آنها تنها مسأله گویی نبوده و حتی مسأله گویی مقدمه عمل به این مسأله یعنی همان اجرا و برقراری حکومت عادلانه دینی و الهی است.

اسلام همان حکومت است اصل سوم؛ اساساً اسلام به معنای نظام حکومتی است.

ما در اسلام اینکه یک چیز سیاست و یک چیز دیگر دینانت باشد را به صورت جداگانه نداریم، یعنی همانی که دین است -یعنی همین دین با همه نماز و روزه و حج و اعتکاف و غیره_ جزء نظام حکومتی است.

نظام حکومتی عبارت از خود اسلام است.

خلاصه حرف امام در این قسمت این است که اسلام نظام حکومتی است و اسلام همان حکومت است و قوانین اسلامی و احکام اسلامی و حتی عبادات و تعالیمش همگی قوانین و تعلیمات این نظام سیاسی است.

عبارت ایشان در کتاب البیع این است: بل یمکن أن یقال: الاسلام هو الحکومه بشؤونها، والاحکام قوانین الاسلام، وهی شأن من شؤونها احکام الهی هم قوانین این نظام سیاسی است.

حال این یک نظام سیاسی ویژه ای است که از جمله قوانین آن این است که مردم باید خدا را بپرستند و عبادت کنند و غیره.

البته از جمله قوانین آن هم، همان قوانین عدل و اجرای حدود و امثال اینها هم می باشد.

این حرف بسیار دقیقی است؛ بنده کلام فقهای زیادی را دیده ام اما این دقت و تیزبینی و نکته سنجی ای که در کلام امام است یک حالتی شبیه به الهام الهی است و ایشان با این نگاه تبیین می کنند.

این نگاه، نگاه درستی است زیرا اگر به منابع دینی، ادعیه و همه آیات کریمه قرآن دقت شود، مشاهده می شود که همین حرف امام بر آنها منطبق است.

این نظری هم که گاهی بعضی از فقها به آن مبتلا شدند که یک مقداری از مسائل سیاسی اجتناب می کنند، اشتباه است؛ پس مبین است که هر فقیهی از مسائل سیاسی اجتناب کند به واقع دین اسلام را درست متوجه نشده است گرچه فقیه هم باشد زیرا در نگاه به منابع دینی ضعف دارد.

نگاه امام نگاه بسیار دقیقی است و اگر کسی دقت کند متوجه می شود که این نگاه کاملاً با احکام دینی اسلام هم سازگار است.

وصلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آل محمد.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a1jhwc نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: سیاسی - نظام - ولایت فقیه - جهان - بینی - ولایت - اسلام - آیت الله - جامعه - اجتماعی - اهل سنت - انقلاب اسلامی - اسلامی - فقیه - تعاریف - مردم - حکومت - فقهی - دانشگاه - نخبگان - تبلیغ - جهانی - علمی - قرآن - جدید - مبلغ - محسن - درست

آخرین اخبار سرویس:
رییس سازمان بسیج مستضعفین با علما و مراجع تقلید دیدار می کند

نهمین یادواره شهدای گرانقدر مرکز دهستان چاپارخانه

روحانیت، پرچمداران بصیرت در مدرسه فیضیه برگزار می شود

رشته تاریخ در کشور دچار عدم زایندگی است

فیلم/ رهبر انقلاب: نابودی داعش پیام جمهوری اسلامی را به گوش ملت ها رساند

برگزاری نشست وقف، علم و فناوری در دانشگاه شریف/ تأکید اساتید بر ورود خیرین و وقف به مراکز علمی

«چوب خط» به سراغ قانون کار و چالش آن می رود

تربیت دینی کودکان بیشتر مورد توجه قرار گیرد

دین باید با اخلاق جامعه را هدایت کند/ایرنا کرامت های اخلاقی را ترویج دهد

حضور اعضاء هیات دولت در جمع خبرنگاران

از نود تا نود

فصل سوم 57 با نام بر دامنه آتشفشان روی آنتن می رود

شناسایی و جذب نخبگان یکی از برنامه های مهم بسیج است

کمک 250 میلیون ریالی کارکنان شرکت توزیع نیروی برق مازندران به زلزله زدگان کرمانشاه

اعلام فراخوان پانزدهمین جشنواره سراسری شعر «مهر بهمن» در چهارمحال و بختیاری

مهندس کاربلد را در لیست سیاه قرار می دهند

آیت الله نوری همدانی: اتحاد جبهه مقاومت منجربه پیروزی بر داعش شد

اِمرسون اِمنانگاگوا به عنوان رییس جمهور جدید زیمبابوه سوگند یاد می کند

رشته تاریخ در کشور دچار عقیم وارگی و عدم زایندگی است

باید چشم انداز آینده علم تاریخ را تدوین کنیم

جذب اعتبار طرح های مصوب سفر رییس جمهور به کهگیلویه و بویراحمد؛

حکم پرونده پزشک کیارستمی با توجه به میزان دیه قطعی است

آمریکا داعش را به وجود آورد، اما با شکست مواجه شد/ تروریسم به توسعه و حیثیت آسیا لطمه زد

خاطره گویی خلبان دفاع مقدس در «شب خاطره»

تقدیر آیت الله صافی گلپایگانی از نقش کلیدی سردار سلیمانی درنابودی داعش

سومین همایش مدیریت استعداد در هزاره سوم برگزار می شود

لزوم بازتعریف راهکارهای ترویج کتابخوانی/ سهم کتاب در سبد فرهنگی خانوارها نیازمند افزایش است

ابراز تمایل وزیر گفتگوی لهستان به توسعه روابط همه جانبه با ایران

استخدام صندوقدار آقا آشنا به نرم افزار سپیدز در تهران

اولین واکنش آمریکا به کناره گیری موگابه

استخدام برشکار و نمونه دوز ماهر آقا در تهران

استخدام مونتاژکار و برشکار ماهر جهت کار MDF در تهران

بررسی شکایت شورای امنیت ملی از علی مطهری در مجلس

استخدام رویه کوب و خیاط جهت تولیدی مبل در خراسان رضوی

استخدام کمک حسابدار خانم آشنا به نرم افزار مالی در تهران

استخدام مهندس سازه مسلط به ضوابط نظام مهندسی در تهران

استخدام کارمند اداری آشنا به امور ثبتی در تهران

استخدام هتل ابرار در امام رضای 42 مشهد

استخدام کارمند اپراتور کامپیوتر در رادیولوژی

تلگرام فیلتر نمی‎شود/فعالان اقتصادی از نرم افزارهای داخلی استفاده کنند

پیگیری سفر ماکرون به تهران/ سیاست های عربستاتن براساس تنش در منطقه استوار شده است

استخدام زیگزالدوز ماهر خانم و آقا در تهران

رد پای کد تجاری ناپلئون در قانون تجارت ایران / مدیر مطالعه لایحه قانون تجارت : اداره تجارت با قوانین 125 سال پیش منطقی نیست

سخنان مطهری درباره حصر مغایر با وظایف نمایندگی وی شناخته نشد

نشست مربیان حفظ استان قم با مدیر قرآنی اوقاف

سازمان بین المللی مهاجرت زمینه بازگشت پناهندگان افغان به افغانستان را فراهم کند

دو جایزه ویژه جشنواره روابط عمومی به همراه اول

لاریجانی: ایجاد هراس تصنعی از سوی قدرت های بزرگ برای رونق بخشی به بازار فروش سلاح

ایجاد هراس تصنعی از سوی قدرت های بزرگ برای رونق بخشی به بازار فروش سلاح

تایید احکام 3 نفر از محکومان افساد فی الارض در دیوان عالی/ سرپرستان دادسرا حداقل 2 روز در هفته ملاقات مردمی داشته باشند

گروه لیان با سورپرایز های خاص به تالار وحدت می رود

آیت الله مکارم؛ جایزه نوبل را به سردار سلیمانی بدهند

تذکر نماینده ایلام به وزیر ارشاد به دلیل پرداخت نشدن یارانه مطبوعات

ایکنای کردستان برای سومین سال پیاپی خبرگزاری برتر حوزه وقف معرفی شد

علما در اجرا و عمل به وقف پیشقدم بودند

تشکیل کمیسیون ویژه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مجلس کلید می خورد

فعلا مسدود کردن پیام رسان های خارجی در دستور کار نیست

آیت الله اراکی پیروزی جبهه مقاومت را به رهبر انقلاب و سردار سلیمانی تبریک گفت

حضور بیش از 170 هیئت مذهبی شهرستان بجنورد در مشهد مقدس

امور حقوقی خبرنگاران البرزی رایگان انجام می شود

واقفان هنرمندان واقعی هستند

معابر خاکی بجنورد در شان شهروندان نیست

یادداشت/ حامد اهور آواز اندیشه در پرده ی سکوت

وظیفه دولت حمایت از فعالیت های فرهنگی است

مدیر علمی ـ پژوهشی سازمان بسیج فرهنگیان: محورهای چهاردهمین جشنواره علمی فرهنگیان بسیجی اعلام شد

25 درصد بیمارستان ها و مراکز پزشکی کشور موقوفه هستند

کارت هوشمند ملی، کلید ورود به دولت الکترونیک است

شیراز، میزبان رقابت برترین قرآنیان نهاجا می شود

از صندلی خالی رییس جمهور تا حضور آقای معاون اول در جمع خبرنگاران

1000 مرکز فرهنگی، هنری در سمنان فعالیت دارند

آیت الله نوری همدانی: از اول هم کشتن پیغمبرها کار صهیونیست ها بوده است

دادستان تهران: حکم اعدام سه مفسد فی الارض تایید شد

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه: شکست داعش در غرب آسیا مرهون تفکر و اندیشه بسیجی است

سخن امام علی(ع) درباره نتیجه جهاد در راه خدا

آیت الله مکارم شیرازی: به سردار سلیمانی جایزه صلح نوبل دهید

همکاری های ایران و الجزایر در زمینه منابع آبی گسترش می یابد

انجام نخستین عمل جراحی تعویض دریچه آئورت بدون بخیه در مازندران

بخش عمده ای از مشکلات جامعه با ترویج فرهنگ وقف قابل رفع است

رییس دانشگاه پزشکی بوشهر: شهید حججی نتیجه تربیت در مکتب کربلاست

عضو هیأت علمی دانشگاه در نشست اقتصاد مقاومتی و نقش بسیج: کارکرد خاصی در مردمی کردن اقتصاد از سوی دولت مشاهده نشد

206 نماینده مجلس در نامه ای به رهبر انقلاب پایان داعش را تبریک گفتند

ایثار اجتماعی مردم در زلزله غرب کشور تجلی یافت

چگونه در کسب و کار آنلاین موفق شویم؟

ضرورت توجه بیشتر مسئولین فرهنگی چهارمحال و بختیاری به بحث کتاب و کتابخوانی

روی آنتن شبکه دو ببینید نحوه تخصیص درآمد حاصل از عوارض آلایندگی زیر ذره بین طبیعت 360 درجه

زنگ ایثار و مقاومت در دبیرستان امام(ره) ابرکوه نواخته شد

کرسی «فقه اباضیه» در دانشگاه مذاهب اسلامی راه اندازی می شود

شکایت معاونت فرهنگی شورای عالی امنیت ملی از مطهری/ صحبت ها مغایر با وظایف نمایندگی نبود

کثرت طلاق توافقی در گیلان

زلزله مچ همه را باز کرد

پارک سوکان سمنان درآینه پاییز96(1)عکاس:علی اکبر بندری

شکست داعش نشان داد تنها راه غلبه بر جبهه استکبار، مبارزه و مقاومت است

برزگر: دولت طلب گندمکاران وچغندرکاران را پرداخت کند

جذب اعتبار طرح های مصوب سفر رییس جمهور به استان

دیدار جمعی از فرماندهان بسیج و بسیجیان سراسر کشور با رهبر انقلاب

وزیر دفاع: تهدیدات علیه ایران رابه موقع و قاطع پاسخ می دهیم / پیشنهاد بروجردی برای مانور مشترک

استخدام چند نفر شابلون زن ماهر جهت چاپ تریکو در تهران

استخدام شرکت چاشنی زرین

استخدام قصاب ماهر جهت تهیه غذا در تهران

استخدام چهار رده شغلی در هتل انصار

استخدام کارگر ماهر نقاش و صافکار در محدوده فداییانِ تهران

استخدام کارمند It جهت آژانس هواپیمایی در تهران

90 درصد شکایات منتهی به محکومیت در حوزه راینولوژی مربوط به افراد فاقد صلاحیت است

استخدام پیک موتوری جهت شرکت تبلیغاتی در تهران

دیدار هزاران نفر از بسیجیان سراسر کشور با مقام معظم رهبری

استخدام کارمند خانم جهت شرکت بازرگانی در تهران

نورهای مرموز قبل از زلزله کرمانشاه چه بودند؟

دری نجف آبادی: در جریان شکست داعش نبرد انقلابی دیگری در تاریخ اسلام رقم خورد

استخدام کارمند آشنا به فتوشاپ در دفتر چاپ دیجیتال

با نابودی داعش آمریکای مستکبر به زانو درآمد

استخدام مدیر، میزبان، تاسیسات، آشپز و کمک آشپز در هتل سه ستاره

قدردانی باران کوثری از جواد خیابانی

استخدام پیک موتوری جهت فست فودی در شرقِ تهران

الهام پاوه نژاد در مطب دندانپزشکی خانم دکتر سرشناس (عکس)

تخریب ملک ناایمن در میدان قیام آغاز شد

شکست دادن آمریکا در منطقه از معجزات انقلاب اسلامی است/عده ای بلندگوی دشمن شده اند و آیه یأس می خوانند/ به چشم خودمان مشاهده کردیم که می توانیم

دیدار رییس سازمان بسیج مستضعفین با مراجع تقلید

آیت الله نوری همدانی: از اول هم کشتن پیغمبرها کار صهیونیست ها بوده است

تبدیل خیابان لاله زار به گذر فرهنگی تا پایان سال

تجدید میثاق کارکنان بسیجی واحد تهران شمال با آرمان های امام خمینی(ره)

مردم فلسطین در کنار مردم مظلوم یمن در مقابل جنایت سعودی ها ایستاده است

اتحادیه عرب شآن خود را حفظ کند

بازدید مدیر شبکه الکوثر موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

تصمیم گیران نظام اسلامی از تجربه ایستادگی و مقاومت درس بگیرند

کثرت طلاق توافقی در گیلان

بررسی شکایت شورای امنیت ملی از علی مطهری در مجلس

رییس پارلمان ترکیه بر حفظ صلح و توسعه آسیا تاکید کرد

تجلیل از 12 فعال رسانه ای هرمزگان در جشنواره جهادگران علم و فناوری

خانه موزه جلال و سیمین در ابهام

ایجاد هراس تصنعی از سوی قدرت های بزرگ برای رونق بخشی به بازار فروش سلاح

دیدار بسیجیان با رهبر انقلاب

تقدیر امام جمعه دهدشت از خدمات مجمع خیرین سلامت

نماز جمعه 3 آذر به امامت حجت الاسلام صدیقی اقامه می شود

95 درصد نیات واقفان کردستانی مسجد است

قراردادهای موقت کار تهدید اصلی زندگی اجتماعی کارگران

570 هزارموقوفه و رقبه سنددارشدند/وجود بیش از 180 هزار موقوفه و یک میلیون و 300 هزار رقبه درکشور 

مصباحیان: باید به لبیک دکتر شریعتی پاسخ بدهیم

مراسم هفتمین روز شهادت شهید مدافع حرم سید احمد حسینی

معنای واقعی ایثارگری را برای نسل های آینده نهادینه کنیم

بخش دوم میز گرد پیروزی های محور مقاومت+فیلم

استاندار تاکید کرد:
 
 ضرورت تهیه طرح جامع مدیریت بحران در گیلان

مخوف ترین دخمه دنیا کجاست؟ +عکس

یاد جلال ذوالفنون با قطعه «اندک اندک» در برج آزادی زنده می شود

وزیر دادگستری لبنان: دولت رسما و قانونا مستعفی نیست

جوانان مؤمن با نابود کردن داعش امریکای مستکبر را به زانو درآوردند

تصاویری از سردار سلیمانی در نبرد با داعش

ناوگان حمل و نقل شهری زنجان مناسب سازی نشده است

صداوسیما درها را به تبلیغات مضر می بندد؟

تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات کلید خورد

کاهش آلام زلزله زدگان مناطق غرب کشور

استخدام طراح مسلط به autocad در تهران

راه های کشف عیوب پنهان

میزان وام های اختصاص یافته به زلزله زدگان باید زیاد شود

آشنایی مبلغان مدارس امین با شیوه های نوین تبلیغ کودک و نوجوان

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی

زمان تجمیع کارت ها به همت وزرا و دستگاه های ذی ربط بستگی دارد

رفتار زننده پذیرش بخش ویژه هواپیمایی آسمان با یک مسافر بیمار

مدیر مسئول دولت بهار، تا هفته آینده در بازداشت می ماند!

پیام تبریک اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان به مناسبت پایان داعش/ نسل چهارم انقلاب مهیای روزهای مبادا هستند

خبرگزاری فارس کردستان رسانه برتر حوزه وقف شد

دبیر شورای عالی فضای مجازی: ویز برای صیانت از حریم خصوصی مردم بسته شد/ فعلا مسدود کردن پیام رسان های خارجی در دستور کار نیست

زاهدان میزبان دوشهید گمنام دفاع مقدس

پایان خلافت داعش

فصل پاییز در کشمیر (عکس)

آمریکا حامی همه اتفاقات تروریستی است

روحانیان نقش مهمی در آموزش مسایل اجتماعی و فرهنگی جامعه دارند

ثبت ملی مراسم شمع روشن کردن سرایان

شهادت پیشکسوت جودو حین مبارزه با تروریست های تکفیری در سوریه

بیست جمله از رهبر انقلاب درباره «بسیج»

تبلیغات ماهواره ای جراحی بینی سه بعدی کذب است

چگونه در کسب و کار آنلاین موفق شویم؟

تجلیل از واقفان نمونه استان

اعلام زمان مصاحبه جذب هیات علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی

روحانی در تماس تلفنی ماکرون: اجرای کامل و دقیق برجام، آزمون مهمی برای سایر همکاری ها است

یادواره شهدای چینی جان و ولیسه

یادواره 31شهید دهستان لیجارکی و حومه

سخنان مطهری درباره حصر مغایر با وظایف نمایندگی وی شناخته نشد

جلسه هیات دولت

مهم ترین رسالت رسانه ها رعایت حقوق شهروندی و ایجاد امنیت روانی در جامعه است

پیام استاندار خراسان شمالی به مناسبت سالروز تشکیل بسیج مستضعفین

جشن وحدت و مردم یاری بسیج در کرج برگزار می شود

ترویج وقف های جدید متناسب با نیاز روز و کمک به سرمایه گذاری و اشتغال

فرماندار چاراویماق: مدافعان حرم نقش مهمی در نابودی گروه تروریستی داعش داشتند

برگزاری همایش «رفع مشکلات عاطفی و زناشویی از منظر طب سنتی اسلامی ایرانی»

تهیه مستند تاریخ انقلاب اسلامی زنجان نیازمند همکاری شهروندان زنجانی

خواهان حل مسائل حوزه امنیتی با رویکرد فرهنگی و اجتماعی هستیم

جلوگیری سپاه پاسداران از داعش برای تاسیس عربستان دوم در منطقه

سهم یک درصدی موقوفات قرآنی/ واقفان متناسب با نیاز روز جامعه وقف کنند

هشدار جدی سپاه پاسداران به عربستان با نابودی داعش

پیام تبریک اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان به مناسبت پایان داعش

جشنواره رسانه هفته قرآن و عترت اهالی رسانه فارس را فرا می خواند/ شهدای مدافع حرم؛ موضوع ویژه

تشییع پیکر مطهر 2 شهید گمنام دفاع مقدس در دانشگاه پیام نور شیراز

تضمین امنیت سایبری به کمک بخش خصوصی

اجلاس جهانی محبان اهل بیت (ع) و مساله تکفیری ها

با ارسال نامه ای دفتر تحکیم وحدت مرگ داعش را به رهبری تبریک گفت

تجلیل از فعالان و خیرین عرصه وقف در چهارمحال و بختیاری

بسیج رزمندگان اسلام فارس میزبان دوره تخصصی آموزش تربیت مربی مهدقرآن و پیش دبستانی ثارالله (ع)

نماینده ولی فقیه در استان خراسان جنوبی مطرح کرد بی نشانی و بی ادعایی مهم ترین نشانه های بسیجیان/ دشمن در بسیجی طمع نمی کند

مهمترین وظیفه روحانیان تبیین جایگاه ولایت است

طاعون قوم گرایی در لرستان

درس خارج فقه نظام سیاسی آیت الله اراکی/4 مذاهب اهل سنت هم قائل به ولایت فقیه هستند/حاکمیت بالذات در اختیار چه کسی است؟

درس خارج فقه نظام سیاسی آیت الله اراکی/4 مذاهب اهل سنت هم قائل به ولایت فقیه هستند/حاکمیت بالذات در اختیار چه کسی است؟