مطالب مرتبط:
تسهیلاتی که به آبادانی رسید/ شهد شیرین اقتصاد مقاومتی
دو گزینه «اقتصاد» در برابر دولت دوازدهم
برنده نوبل اقتصاد: فیلتر نکنید، تلنگر بزنید!
علت و معلول افت شاخص اعتماد در بازار اقتصاد کشور
شتاب بیشتر قطار اقتصاد مقاومتی با حرکت بر روی ریل استاندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مهر 1396 ساعت 14:322017-10-17سياسي

اقتصادمقاومتی، دکترین نظام در حوزه اقتصاد است


هجدهمین همایش مشترک انجمن مدیریت ایران و دانشگاه خاتم، با عنوان همایش علمی-کاربردی اقتصاد مقاومتی در تاریخ 23 مهر سال 1396، در محل دانشگاه خاتم و با حضور استادان، - اقتصاددانان، اعضای انجمن های علمی، اعضای انجمن مدیریت ایران، کارشناسان و جمعی از دانشجویان برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازاکوفارس به نقل از گروه بانک و بیمه پول نیوز، در این همایش دکتر محمدجواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در خصوص نهادی سازی سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی سخنرانی کرد.

وی در آغاز در خصوص نقش سیاست های کلی گفت: سیاست های کلی که از نظر جایگاه حقوقی، ذیل قانون اساسی و فوق قانون عادی تعریف می شوند، تعریف کننده چگونگی حرکت به سوی تحقق آرمان های عالیه نظام هستند.

این سیاست های کلی در یک ساز و کار منطقی پس از مشورت با مجمع تشخیص مصحلت نظام توسط مقام معظم رهبری ابلاغ می شوند.

وی در ادامه در مورد فلسفه وجودی سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی یک رویکرد انفعالی نیست؛ بلکه یک جهت گیری رو به آینده است و در واقع پایه ریزی استمرار نظام سازی در حوزه اقتصاد مبتنی بر اصول و ارزش های انقلاب اسلامی است.

نظام سازی سیاسی مبتنی بر حضور حداکثری و دین مدارانه مردم است که ما از آن با مردم سالاری دینی یاد می کنیم و نظام سازی اقتصادی هم مبتنی بر حضور حداکثری مردم است که با نام اقتصاد مقاومتی خوانده می شود.

وی افزود: همانگونه که در حوزه سیاسی با حضور واقعی و فعال مردم، ساخت سیاسی نظام بتن آرمه شده و به پایداری رسیده است، به گونه ای که فتنه سازی های بین المللی هم نمی تواند به آن آسیب بزند، در حوزه اقتصادی هم با حضور واقعی و فعال مردم، ساخت اقتصادی از آنچنان استحکامی برخوردارخواهد شد که نوسانات بین المللی و عدم اطمینان های محیطی، حرکت رو به جلوی آن را مخدوش نخواهد ساخت.

وی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی یک تاکتیک نیست که کوتاه مدت باشد و یک واکنش نیست که با تغییر شرایط محیطی مانند رفع تحریم ها فراموش شود؛ بلکه دکترین نظام در حوزه اقتصاد است.

وی با برشمردن چند ویژگی از اقتصاد مقاومتی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی یک حرکت راهبردی، بلندمدت و مردم گرا است.

یعنی حرکتی است که اقتصاد را به یک امر نهادی در جمهوری اسلامی بدل می کند.

ساخت جمهوری اسلامی یک ساخت اسلامی مردمی است و اقتصاد هم باید اینگونه شود و از یک ساخت اسلامی مردمی برخوردار شود.

اقتصاد مقاومتی در صدد رسیدن به این ساخت است.

سیاست های اقتصاد مقاومتی با همین رویکرد طراحی شده اند.

وی تأکید کرد: اگر مفهوم ساخت قدرت را مؤلفه های ایجادکننده قدرت بدانیم، آنگاه با توجه به اینکه این مؤلفه ها درون زا یا برون زا باشند، ماهیت ساخت قدرت متفاوت می شود.

ملاک درونی و بیرونی بودن یک مؤلفه، میزان کنترل بر روی آن مؤلفه است.

اگر در کشوری مؤلفه های تشکیل دهنده قدرت درون زا باشد، به معنای قدرت ذاتی آن کشور است و متأثر از تحولات پیرامونی قرار نمی گیرد.

وی افزود: اما اگر مؤلفه های تشکیل دهنده قدرت یک کشور برون زا باشد، یعنی قدرت آن کشور وابسته به مؤلفه های بیرونی است.

اقتصاد مقاومتی با محور قرار دادن درون زا کردن رشد اقتصادی، ساخت درونی قدرت را تقویت می کند که نتیجه این استحکام ساخت درونی قدرت، پایداری اقتصادی است؛ یعنی روند پیشرفت اقتصادی از عدم اطمینان های محیطی مصون می شود.

وی با بیان این موضوع که سیاست های کلی، راهی برای نهادی سازی حکمرانی است خاطرنشان کرد: سیاست های کلی مهم ترین ابزار اعمال حکمرانی هستند.

بر همین اساس وقتی در صدد تعیین اجزای یک سیاست کلی هستیم نباید فقط به تعاریف کل گرا اکتفا کنیم.

در اینگونه تعاریف سیاست کلی در برگیرنده مواردی است که صرفا به جنبه های تدبیری موضوع مرتبط است.

ولیکن نگاه جامع به مقوله حکمرانی نشان می دهد که سیاست کلی حتی می تواند شامل اقدامات تعیین کننده با اثرگذاری گسترده نیز باشد.

وی در خصوص ابعاد حکمرانی ادامه داد: ابعاد حکمرانی، شامل دو لایه است.

در لایه اول حکمرانی شامل تدبیر، تمهید (تسهیلگری-زیرساخت سازی) و اقدام است و در لایه دوم حاکمیت مسئولیت، ایفا، استیفا و دفاع را برعهده دارد و تمای این موارد در زمینه حقوق مردم باید صورت پذیرد.

وی ضمن ارایه تعریفی از ایفا، استیفا و دفاع اظهار داشت: ایفا، حوزه دامنه تصدی حاکمیت است که طبق قانون اساسی و نظام حکومتی تعریف می شود.

استیفا، حوزه کنترل و مطالبه حاکمیت است.

دولت باید حقوق مردم را از کسانی که باید آن حقوق را ایفا کنند به طرفیت مردم مطالبه کند.

همچنین دفاع، حوزه نظارت و دادرسی حاکمیت است که باید در برابر تجاوز دیگران به حقوق مردم، از مردم دفاع کند.

وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی در ادامه تصریح کرد: برای مثال به بند اول سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی توجه کنید که در آن تأمین شرایط و فعال سازی کلیه امکانات، منابع مالی و سرمایه های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و حداکثر کردن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت های اقتصادی با تسهیل و تشویق همکاری های جمعی و تأکید بر ارتقای درآمد و نقش طبقات کم درآمد و متوسط ذکر شده است.

در این بند تأمین شرایط فعال سازی کلیه امکانات، از جمله منابع مادی، انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی با هدف ایفا، استیفا و دفاع و حداکثر کردن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت اقتصادی لحاظ شده است.

دکتر ایروانی در بخش دیگری از سخنان خود به ویژگی های اقتصاد مقاومتی از جمله ویژگی رویکرد این سیاست اشاره کرد و گفت: بندهای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی یک نظام واره هستند و با هم تعامل دارند و در تعامل با هم یک مکتب و رویکرد جدید را تولید می کنند.

بنابراین هر الگویی برای اجرایی کردن این سیاست ها باید این ظرفیت را داشته باشد که نگاهی سیستمی به همه بندهای آن داشته و از هیچ بندی فروگذار نکند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به پارادایم اقتصاد مقاومتی در ادبیات اقتصادی پرداخت و ادامه داد: اقتصاد مقاوم اقتصادی است که در برابر شوک های محیطی قدرت انعطاف دارد.

این مقاومت از طریق سیاست ها ایجاد شده است تا اقتصاد آثار شوک ها را پوشش دهد.

وی ادامه داد: بر اساس این نگاه چهار ناحیه خود تنظیم، بهترین حالت، بدترین حالت و اسراف کننده وجود دارد.

دکتر ایروانی پایداری را توانایی غلبه کردن (توانایی کشور برای مقابله با شوک های بیرونی)، آسیب پذیری را آشکار شدن (وضعیتی که یک کشور در برابر شوک های رخ داده، واکنش طبیعی در اقتصاد بروز خواهد کرد) تعریف کرد و افزود: غلبه کردن با حکمرانی خوب، مدیریت بی عیب اقتصاد کلان، کارایی بازار و انسجام اجتماعی حاصل می شود و نتیجه آشکار شدن نیز باز بودن اقتصاد، تمرکز بر صادرات و وابسته بودن به واردات راهبردی است.

وی در ادامه تصریح کرد: برای مثال مؤسسه (CLES (Center for Local Economic Strategies در سال 2010 مطالعات وسیعی در مورد مقاومت و اقتصاد محلی داشت و شوک های منطقه ای را مورد بحث قرار داد و راه های مقاومت را بررسی کرد.

اتحادیه اروپا نیز در سال 2012 مطالعه ای در خصوص نسبت بین پایداری در بخش های مختلف اقتصادی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا با کل پایداری اقتصادی در اروپا انجام داده است که در آن به تفصیل وضعیت مقاومت اقتصادی هر کشور نسبت به کل اتحادیه اروپا بررسی شده است.

مؤسسه IPPR نیز که یک مؤسسه مطالعات خط مشی گذاری عمومی است که در سال 2014 مطالعه ای درخصوص پایداری در شمال انگلیس شامل نیوکاسل و منچستر انجام داده است.

وی در ادامه افزود: مترادف اقتصاد مقاومتی اقتصاد پایدار Sustainable Economy است و در این خصوص نیز مقالات متعددی منتشر شده است، این موضوع با بحث توسعه پایدار متفاوت است و پایداری اقتصاد یا اقتصاد پایدار بیانگر ظرفیت و توانایی یک اقتصاد در استمرار و مداومت در یک فعالیت یا یک فرایند شناخته شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در پایداری بحث روز، اثربخشی و کارایی مستمر است و ابعاد اجتماعی و عدالتی در این گونه مباحث رنگ بیشتری دارد؛ البته این واژه کمتر به کار برده شده است.

دکتر ایروانی ادامه داد: مترادف اقتصاد مقاومتی اقتصاد منسجم Solidarity Economy است و این مفهوم در سال 1937 توسط فیلیپ آلیز (Felipe Alaiz) در اسپانیا مطرح شد.

بعدها این واژه در فرانسه، سپس آمریکای شمالی به ویژه کالیفرنیا و در اروپا بسط داده شد.

این مفهوم بیان کننده رویکرد اقتصاد اجتماعی (Social Economy) است.

وی با اشاره به تحقیقات مؤسسه مطالعات توسعه اجتماعی سازمان ملل در سال 2013 تحت عنوان Towards an Epistemological Foundation for Social and Solidarity Economy گفت: بر اساس این تحقیق سرمایه داری قرن بیستم به شکست انجامیده است.

یونسکو نیز در مطالعه ای در سال 2002 تحت عنوان The Social and Solidarity Economy Towards an Alternative Globalisation مطرح کرد که هدف شرکت های اقتصادی اجتماعی سودآوری صرف نیست، بلکه به اعضای خود نیز متعهد هستند درون خود یک نظام تصمیم گیری دموکراتیک دارند و براساس اصول مشارکت همگانی، توانمندسازی و مسئولیت جمعی و فردی فعالیت می کنند.

وی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی در عین برخورداری از مزایای هر یک از رویکردهای پیش گفته به عنوان یک پاردایم علمی دارای وجوه مایز و تکمیلی نسبت به آنها به ویژه عدالت بنیانی و رشد به همراه عدالت است.

دکتر ایروانی سپس به نقشه راه، به عنوان ساز وکاری برای نهادی سازی پرداخت و گفت: نهادی سازی سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به معنای غلبه این گفتمان بر سایر گفتمان ها و نمود عینی آن در عرصه اجرایی است.

باید به موقعیتی رسید که جامعه بر اساس این سیاست ها مطالبات خود را سامان دهد و ارزش گذاری عملکردها بر این اساس باشد و نظام پاسخگویی در سیستم اقتصادی بر اساس ابعاد و مؤلفه های اقتصاد مقاومتی تنظیم گردد و برای رسیدن به این ظرفیت لازم است که بر اساس یک ساز و کار علمی، ابعاد و مؤلفه های اقتصاد مقاومتی به صورت کامل مشخص شود و بر اساس آنها نظام برنامه ریزی راهبردی و توزیع نقش ها صورت پذیرد و در نهایت نظارت نیز بر همان اساس استوار گردد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ارکان شبکه ثبات مالی ایجاد کننده یک ساز و کار نهادی سازی سیاست های مالی کشورها است و به عنوان یک راهبرد اساسی برای حل چالش های مالی و پیشگیری از شکل گیری مجدد آنها بوده است.

با ملاحظه تجارب جهانی و همچنین کارکرد شبکه ثبات مالی الگوی نظارت راهبردی بر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی با هدف نهادی سازی آنها طراحی شده است.

وی سپس به مطلب خود که تحت عنوان بانکداری از منظر شبکه ثبات مالی که در سال 1393 تهیه شده بود، اشاره کرد و متذکر شد: نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام دارای دو مرحله است که لازم و ملزوم یکدیگرند.

این موارد حصول اطمینان از وجود زیرساخت های حقوقی لازم برای اجرای سیاست های کلی و عدم وجود زیرساخت های مخالف و غیر همراستا با سیاست های کلی، حصول اطمینان از اجرای صحیح، دقیق و به موقع تمامی بندهای سیاستهای کلی هستند که در این میان نکته مهم و اساسی داشتن ساز و کاری است که بتواند نشان دهد تمامی بندهای سیاست های کلی به صورت صحیح، دقیق و به موقع اجرا شده اند.

وی ادامه داد: به طور مثال اگر اقتصاد کشور را به یک بیمار تشبیه کنیم، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی آن نسخه شفابخشی است که با بررسی و مطالعه ی شرایط بیمار صادر شده است و شفای بیمار منوط به عمل صحیح، دقیق و به موقع آن سیاست ها است.

دکتر ایروانی افزود: ناظر مسئول آن است که اطمینان ایجاد کند این نسخه شفابخش به درستی اجرا شده یا خیر و این درستی منوط به اجرای کامل تمامی بندها است، چرا که این نسخه در بر گیرنده یک سیستم است که اجزای آن در تعامل با یکدیگر هستند.

وی ادامه داد: بر همین اساس از زمان آغاز فرآیند تدوین سیاست های کلی این سئوال در ذهن وجود داشت که با چه مدلی می توان آن را نظارت کرد.

در این مدل در ابتدا هر یک از بندهای سیاست های کلی توسط گروه خبرگان و با مراجعه به سوابق موضوع بررسی شده و مفاهیم اصلی هر بند از سیاست استخراج می شوند.

سپس با در نظر گرفتن ماهیت و مفهوم هر بند از سیاست، مجموعه اقدامات راهبردی که انجام آنها برای تحقق آن بند الزامی است استخراج می شود.

این اقدامات تحت عنوان عوامل حیاتی موفقیت (Critical Success Factors=CSFS) نامگذاری می شوند.

پس از اجماع نسبی روی جامعیت عوامل حیاتی موفقیت، در مرحله ی دوم شاخص های کلیدی ذیل هر یک از این عوامل حیاتی شناسایی می شوند.

این شاخص ها در واقع براساس این سوال استخراج می شوند که از کجا مطمئن شویم که این عامل حیاتی موفقیت اجرا شده است؟ مجموعه ی این عوامل حیاتی و شاخص های ذیل آن، پس از اجماع نسبی مبنای کار برنامه ریزی قرار می گیرند.

وی با بیان این مطلب که شاخص ها به خودی خود بهبود نمی یابند بلکه بهبود آنها تابع برنامه های ما است تصریح کرد: در این مرحله هر دستگاه مسئول باید اعلام کند برنامه اقدام برای بهبود شاخص کلیدی عملکرد چیست؟ پس از بررسی و تأیید برنامه های اقدام نوبت فاز بعدی نظارت می شود؛ یعنی در مرحله اول CSFها و KPIها طراحی شد و در این مرحله بر حسن اجرای آنها نظارت می شود.

وی اظهار داشت: اگر ذیل هر بند سیاست کلی CSFها را استخراج کرده باشیم، آنگاه با تحلیل محتوای قوانین باید آثار آن قوانین را بر آن CSF بررسی کرد.

اگر یک قانون CSF موردنظر را حمایت و تأمین کند، معنای انطباق دارد در غیر این صورت انطباق وجود ندارد.

برای مثال اگر CSF برای ذیل بند یک سیاست های کلی اقتصاد ملی توسعه کسب و کارهای خرد باشد، در آن صورت قانون بهبود تسهیل کسب و کار، موجب تسهیل این دسته از کسب و کارها می شود یا خیر؟ وی تأکید کرد: آنچه در نهایت در دستور کار دستگاه های اجرایی قرار می گیرد، آیین نامه هایی است که اغلب توسط دولت تهیه می گردد.

نیاز است انطباق آنها با قوانین (که انطباق آنها قبلاً احراز شده است) بررسی شود.

در اینجا نیز باید دید آثار مقررات KPI چیست؟ اگر مقررات از KPI حمایت کرد، پس انطباق وجود دارد.

در پایان این همایش، جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد و حاضران در خصوص مطالب مطرح شده اظهار نظر کردند.


کلید واژه ها: اقتصاد مقاومتی - اقتصاد - نظام - مردم - اسلامی - جمهوری اسلامی - اقتصادی - بین المللی - همایش - مجمع تشخیص مصلحت - سیاسی - مقام معظم رهبری - دانشگاه - انقلاب اسلامی - مدیریت - دکتر - جمهوری - قانون اساسی - قانون - تشخیص - ایران - دانشجویان - رفع تحریم - پایداری - سخنرانی - برگزار - طراحی - آینده - آرمان - واکنش

آخرین اخبار سرویس:
واکنش علی مطهری به سوال نمایندگان از روحانی

واقعه خونین در رویارویی دراویش با پلیس تهران/ درگیری مسلحانه تایید شد/ تشکیل جلسه شورای تامین استان

تصاویر/ یادواره شهدای گردان 155 حضرت علی اصغر(ع) در همدان

عکسی که بازیگر محبوب به مناسبت تولد 29 سالگی اش منتشر کرد

اولویت های کشور

رونمایی از درهای حرمین عسکریین دربندرعباس

مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) در آنکارا برگزار شد

صوت/ پیغام صبر به امیرالمومنین(ع)

اعتدالگرایان تعریفی از اعتدال ارائه دهند

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 29 بهمن

معاون اول رییس جمهور در گفت وگو با فایننشال تایمز: تا زمانی که برجام در جهت منافع ملی کشورمان باشد حتما از آن حمایت می کنیم

5000 مازندرانی در مرحله تثبیت محفوظات قرآنی

رهبری حالشان خیلی خوب است/ احمدی نژاد در حدی نیست که برای نظام بن بست ایجاد کند/ احتمال استفاده برادرم از رانت بخاطر انتساب به من صفر است

اعتدالگرایان تعریفی از اعتدال ارائه دهند

سرخط اخبار هواپیمایی ،فرودگاه ها و سفر در دوشنبه 30 بهمن 1396

جهانگیری: ایران تا زمان تحقق اهداف خود به برجام پایبند می ماند

سه تصویرسازی تلخ از هواپیمای ساقاط شده

تضعیف فرهنگ کتاب خوانی به تشدید معضلات فرهنگی می انجامد

اشکالات طرح جدید ترافیک اعلام شد

پرتاب کوکتل مولوتف به سمت نیروی انتظامی در پاسداران توسط آشوبگران فرقه گنابادی

سفر حجت الاسلام رییسی به استان همدان

ترامپ، کم عظمت ترین رییس جمهور امریکا شناخته شد

استیضاح ربیعی تحویل هیات رییسه شد / آقایان ربیعی و آخوندی استعفاء دهند و یا برکنار شوند تا بیش از این برای نظام هزینه نتراشند

 تیترهای ظالمانه ومنصفانه 

رونمایی از درهای حرمین عسکریین در بندرعباس

آیین سوگواری شهادت حضرت زهرا (س) در حرم حضرت رقیه (س) برگزار شد

در نشست مشترک مدیران ارشد دو سازمان اعلام شد: خروج 100 هزار نفر از پوشش کمیته امداد با تسهیلات بانک ملت

سفر 1 روزه تولیت آستان قدس رضوی به اهواز

بازدید مدیرعامل بانک ملت از روزنامه اطلاعات

تکاوران تیپ 65 نوهد فردا به جست وجوی هواپیمای مفقود شده می روند

دانلود آهنگ جدید محمد آفاق و میلاد معظمی بنام باران

حضرت آیت الله حکیم: سفیران عراق با تقویت همزیستی مسالمت آمیز فرقه گرایی را از بین ببرند

سامانه روشنایی(لای تینگ) فرودگاه یاسوج آماده راه اندازی است

فلسطین: می خواهیم که روسیه بین ما و جهان «پل» باشد

اسراییل کوچکترین حماقتی کند تل آویو را با خاک یکسان می کنیم

تیپ متفاوت بازیگران زن مشهور در یک دورهمی خصوصی/عکس

ستاد پیشگیری از بیماری آنفلوانزا در شوط تشکیل شد

اعزام 3 فروند پهباد ارتش برای تفحص هواپیمای مفقود شده

عیدی معلمان حق التدریس چه زمانی واریز می شود؟

الزام کلانشهر ها به اجرای طرح کاهش آلودگی هوا

صوت/ روضه سوزناک شهادت حضرت زهرا(س) با نوای منصور ارضی

رژیم صهیونیستی از نظام اسلامی ایران می ترسد

در پی اقدام نامتعارف دولت سوئد در اعطای تابعیت به محکوم امنیتی سفیر سوئد در تهران به وزارت خارجه احضار شد

واکنش جانشین فرمانده کل سپاه به نمایش نتانیاهو در مونیخ

بانوی بی نشانی که نشان در دل های بی قرارمان دارد

مولاوردی با جاسوس ارشد آمریکایی ارتباط دارد

در انتخابات 96 شعور مردم به بازی گرفته شد

دیوار دم می داد، در بر سینه می زد

سیستان وبلوچستان در سوگ دخت نبی مکرم اسلام ، حضرت فاطمه زهرا (س) + گزارش

در سرپل ذهاب این روزها چه می گذرد؟ +ویدئو،عکس

مخفی بودن قبر حضرت زهرا(س) دلیل بر مظلومیت اهل بیت(ع)است

فیلم/ افشاگری پژمان فر از بکارگیری هواپیماهای غیراستاندارد در خطوط هوایی

ازدواج سوم عمران خان

سفیر سوئد به وزارت امور خارجه احضار شد

ضرورت الگوگیری از حضرت زهرا(س) در ولایت پذیری و ولایتمداری

مراسم عزاداری شب شهادت حضرت زهرا(س) در حرم امام برگزار شد

دانلود آهنگ جدید علی تاجداری بنام از چشام افتادی

دانلود آهنگ جدید بهمن نوری بنام صدا بزن

پرتاب کوکتل مولوتف به سمت نیروی انتظامی در پاسداران توسط آشوبگران فرقه گنابادی

اولین تصاویر هوایی از محل جستجوی لاشه هواپیما بر فراز رشته کوه دنا + فیلم

تصاویر/ آماده سازی مزار شهید گمنام در حوزه علمیه خراسان جنوبی

گزارشی از جزییات سخنرانی ظریف در اندیشکده والدای

خواننده زن ایرانی با تیپی متفاوت در اروپا

زم، راز جن گیری احمدی نژاد وطاهری رافاش کرد/ فیلم

دیدار نخست وزیر اسبق تایلند با اعضای حزبش در تبعید

فارس گزارش می دهد صفر تا صد فعالیت دفاتر خدمات الکترونیک قضایی+عکس

بشنوید: گلچینی از 10 سال مرثیه سرایی محمود کریمی برای ام ابیها(س)+ صوت

حضرت زهرا (س) در اوج موفقیت و پیروزی بوده اند

صوت/ مداحی میثم مطیعی به مناسبت شهادت حضرت فاطمه (س)

پیام تسلیت رییس جمهور گرجستان به دولت و ملت ایران

آیین سنتی «سمنوپزان»

حجاب فاطمی و نماز جماعت، نشانگر عظمت انقلابی

18 کشته در انفجار هتل +عکس

دستگیری کفتار زرد غرب تهران

تولید 1700 دستگاه پژو 2008 تاکنون

جولان حوادث مرگبار جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی در دوره مسئولیت آخوندی با صدها کشته / آقای وزیر! استعفا پیشکش؛ ‏منتظر شنیدن عذرخواهی از دو لب مبارک باشیم؟!‏

وزیر خارجه قطر: دوحه و تهران نیاز به ارتباط مداوم با یکدیگر دارند

فعالیت کمیته امداد امام خمینی(ره) اطلاع رسانی شود

آیا خواندن صیغه عقد موقت برای حلال شدن رابطه مجازی صحیح است؟

عراقچی دوم اسفند به لندن می رود

ارتش نقشه مختصات تقریبی محل سقوط هواپیما را در اختیار ستاد بحران گذاشت + تصویر

سخنان آیت الله علم الهدی درشب شهادت حضرت زهرا

اعزام تکاوران تیپ 65 به جست و جوی هواپیمای مفقودی

رییس کمیسیون عمران شورای شهر تهران در گفت وگو با فارس: اشکالات طرح جدید ترافیک اعلام شد

فارس گزارش می دهد تغییر لایحه بودجه دولت در مجلس چقدر است + نمودار

33 سال پیش در چنین روزی مقابله با سیاست منزوی کردن ایران

ترتیل صفحه 307 قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

باید تا لحظه آخر با انحراف مبارزه کرد/ حضرت فاطمه (س) پرچمدار انحراف ستیزی بودند

تعریف شاخص های سه گانه

پیش بینی امام از آینده نزدیکان و دوستانشان

تا زمانی که برجام در جهت منافع ملی کشورمان باشد حتما از آن حمایت می کنیم

تشییع پیکر شهید ناجا گروهبان یکم عبدالرضا حیدری

سفر رسمی وزیر دفاع افغانستان به ایتالیا

تجمع بزرگ فاطمیون در میدان بهارستان و خیابان شوش

رویداد استارت آپی «تهران شکوفا» آغاز شد

مراسم عزاداری حضرت ام ابیها در بیوت علمای بلاد و مدارس علمیه اهواز

رییس جمهوری نیکاراگوئه سانحه سقوط هواپیمای ایرانی را تسلیت گفت

سیاهچاله ها پس از بلعیدن تمامی مواد اطرافشان، بخشی از آنها را پس می زنند

98 درصد اقتصاد کشور دست دولت است

خیابان پاسداران؛ هم اکنون +عکس

اقتصادمقاومتی، دکترین نظام در حوزه اقتصاد است

اقتصادمقاومتی، دکترین نظام در حوزه اقتصاد است