مطالب مرتبط:
گسترش روابط اقتصادی ایران با کشورهای آسیای شرقی
گسترش روابط اقتصادی شهرهای مرزی آستارای ایران و آذربایجان
آمادگی برای گسترش روابط اجتماعی و فرهنگی شهرهای مرزی آستارای ایران و آذربایجان
6 درس مهم از مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا از نگاه موسویان/ تاریخ روابط ایران و آمریکا مملو از فرصت های از دست رفته است/ دیپلماسی هسته ای تاثیر شگفت انگیزی داشت
رییس کمیسیون اروپا: اتریش چالشهای زیادی خواهد داشت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مهر 1396 ساعت 12:422017-10-17سياسي

گرایش به راست اتریش، نقطه عطفی در تاریخ اروپا / احتمال گسترش روابط با ایران


انتخابات پارلمانی روز یکشنبه اتریش که به عنوان چرخش به راست ارزیابی می شود، می تواند نقطه عطفی در تاریخ این کشور و اروپا باشد و منجر به گسترش روابط با ایران شود.

- / چرخش به راست در عرصه سیاسی اتریش با تقویت گرایشهای ملی گرایانه در پی انتخابات پارلمانی روز یکشنبه این کشور، می تواند در موضوع مهاجرت و همگرایی اروپایی، با اتحادیه اروپا و محور برلین - پاریس اصطکاک هایی ایجاد کند و همچنین در عرصه داخلی مرزبندی با مسلمانان در جامعه اتریش را پررنگ تر سازد اما در موضوعات مهم بین المللی از جمله برجام و رابطه با ایران، سیاست دولت اتریش همنوا با سیاست کلی اتحادیه اروپا خواهد بود.

** احیای حزب مردم با تاکید بر موضوع مهاجرت با ورود صدها هزار پناهجو به اروپا در سالهای 2015 و 2016 ، شاید بتوان موضوع امنیت مرزها و کنترل ورود مهاجران را مهمترین موضوع انتخابات در اتریش دانست که در واقع یکی از موضوعات مورد تاکید سباستین کورتز رهبر حزب مردم (OVP) نیز بود که بر توقف مهاجرت غیرقانونی و کاهش مزایای مهاجران تاکید داشت.

وی در یکی از گردهمایی ها گفت: می خواهم امنیت و نظم را برقرار کنم زیرا مردم اتریش سزاوار آن هستند.

حزب راست میانه و محافظه کار مردم اتریش که کورتز 31 ساله از ماه مه (اردیبهشت) گذشته ریاست آن را بر عهده گرفت، در انتخابات روز یکشنبه موفق شد حدود 31.

4 درصد آرا را کسب کند و در جایگاه اول قرار گیرد.

این حزب 61 کرسی از مجموع 183 کرسی در مجلس را کسب می کند.

این موفقیت تا حد زیادی مرهون رهبری کورتز جوان بود که طی مدت 6 ماه توانست ضمن حفظ ساختارهای حزب، با ارائه برنامه ای مطابق با خواست جامعه به سرعت محبوبیت حزب را بالا ببرد.

کورتز با تاکید بر سختگیری در مورد ورود مهاجران و همچنین دفاع از کاهش مالیات شرکتها برای ایجاد اشتغال موفق شد این حزب را به سرعت از رده سوم در نظرسنجی ها به رده اول برساند.

کورتز در 24 ساعت قبل از انتخابات نیز بارها از تریبونهای مختلف پیام اصلی کارزار انتخاباتی خود را مبنی بر توقف مهاجرت غیرقانونی تکرار کرد.

او همچنین خواستار بازگرداندن پناهجویان نجات یافته در مدیترانه به آفریقا شده است.

کورتز در بحبوحه مبارزات انتخاباتی همچنین توجهات را به موضوع اسلام در اتریش معطوف کرد.

او در گفتگو با یکی از رسانه های دست راستی (Wochenblick) وعده داد که اگر به مقام صدر اعظمی برسد با جامعه موازی در اتریش - که اشاره ای به جامعه مسلمانان است - برخورد می کند.

وی سه هفته پیش نیز نتایج تحقیقی را با عنوان نقش مساجد در فرایند هم آمیزی (ادغام) اعلام کرد و خواستار افزایش شمار کارکنان بخش نظارت بر مساجد شد.

او همچنین گفت مساجدی که قوانین را نقض می کنند باید تعطیل شوند.

این تحقیق نشان داد که مشکلاتی در زمینه ادغام مسلمانان در جامعه اتریش در مساجد وجود دارد طوری که تنها در 2 مسجد از مساجد مورد بررسی، ادغام مسلمانان در جامعه اتریش تشویق می شود و بیش از یک سوم مساجد مورد بررسی (38 درصد) در زمینه ممانعت از ادغام مسلمانان در جامعه فعال هستند.

اجرایی شدن قانون ممنوعیت برقع یا پوشش کامل صورت از اول اکتبر (نهم مهر ماه) نیز در بحبوحه مبارزات انتخاباتی امسال توجهات را به مساله مهاجران مسلمان در اتریش معطوف کرد.

کورتز همچنین خواستار ممنوعیت کودکستانهای اسلامی شده و برای تصویب قانون ممنوعیت برقع که اکنون اجرایی شده است تلاش کرد.

وی همچنین با کمک مالی خارجی به مساجد مخالفت کرده است.

کورتز در واقع با ارائه این قبیل برنامه ها و شعارها توانست تا حدی حزب راستگرا و پوپولیست آزادی (FPO) که مشکلات موجود را نتیجه ضعف دولت، مهاجران و اتحادیه اروپا می دانست خلع سلاح کند و آرای رفته را بازگرداند.

در واقع سلاح اصلی حزب آزادی، مقابله با موج پناهجویان و مهاجران بود که کورتز با مانور روی این موضوع در دو سال گذشته از جمله با میزبانی نشست کشورهای غرب بالکان در وین در ژانویه 2016 در مقام وزیر امور خارجه اتریش، توانسته بود از قبل سابقه خوبی برای خود در این موضوع فراهم کند.

رهبر جوان حزب مردم با بیان این برنامه ها گرایش بیشتری به سیاستهای راست افراطی نشان داد بطوری که هانس کریستین اشتراخه رهبر حزب راست افراطی آزادی او را متهم به سرقت برنامه های حزب آزادی کرد اما کورتز با اشاره به احیای حزب مردم بیان دیدگاههای جدید را لازمه تغییر در حزب خود دانست.

حزب آزادی که همواره ارتباطات تاریخی آن با نازی ها موجب دردسر برای آن بوده است، در دوره ریاست هانس کریستین اشتراخه از سال 2005 به این سو تلاش کرده تا هرگونه ارتباط این حزب با تفکرات نژادی و یهودی ستیزی را قطع و در عوض تمرکز خود را بر مقابله با اسلامی شدن جامعه قرار داده و حتی مدعی شده که اسلام در اتریش جایی ندارد .

آنتون پلینکا استاد مطالعات سیاسی در دانشگاه مرکزی اروپا در یک گفتگوی مطبوعاتی گفته است: کورتز به نسخه سبکتر و ملایم تر حزب آزادی تبدیل شده است.

حزب آزادی با کسب 27.

4 درصد فعلا در رده دوم است و 53 کرسی به دست می آورد هر چند ممکن است با شمارش آرای پستی به رده سوم برود چون هم اکنون حزب سوسیال دموکرات (SPO) با کسب 26.

8 درصد آرا و 52 کرسی در رده سوم قرار دارد.

در واکنش به نتایج انتخابات اتریش، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان قدرت حزب آزادی در اتریش را یک چالش بزرگ برای سایر احزاب دانست و برای همکاری نزدیک با کورتز در سطح اروپا ابراز امیدواری کرد.

الکساندر لامبزدورف از اعضای ارشد حزب لیبرال دموکراتهای آزاد آلمان نیز نتایج انتخابات اتریش را یک زنگ بیدارباش درباره سیاست مهاجرتی اروپا دانست و گفت ما سرانجام باید این سیاست را با هم سامان دهیم.

وی افزود: یک سیاست مهاجرتی منظم چیزی است که مردم در اتریش، آلمان و کشورهای دیگر می خواهند.

همچنین انتظار می رود که دولت آینده اتریش حمایت بیشتری از بخشهای اقتصادی از طریق کاهش مالیات شرکتها و کاهش هزینه های رفاه عمومی داشته باشد.

**حمایت از برجام همنوا با اتحادیه اروپا صرفنظر از اینکه کدام احزاب تشکیل دهنده دولت آینده اتریش باشند، سیاست دولت آینده در حمایت از برجام و تعامل با جمهوری اسلامی ایران قطعی است.

اتریش مطابق با سیاست خارجی بی طرفانه خود همواره تلاش کرده تا به دور از جنجالهای سیاسی به روابط خوب و سازنده با ایران ادامه دهد.

در این حال، صدر اعظم و وزیر امور خارجه فعلی اتریش در آستانه برگزاری انتخابات روز یکشنبه، با حمایت از برجام موضع خود را در باره این مساله مهم بین المللی اعلام کردند.

کریستین کرن صدر اعظم اتریش از حزب سوسیال دموکرات همزمان با مخالفتهای دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا با توافق هسته ای (برجام)، شنبه شب در یک گفت و گوی مطبوعاتی تاکید کرد توافق هسته ای با ایران یکی از پایه های مهم ثبات در خاورمیانه است .

کرن تاکید کرد: تا کنون این توافق مثمر ثمر بوده و تعهدات انجام شده است و به گمان من لازم است که به تعامل مسالمت آمیز بر اساس این توافق ادامه دهیم.

صدر اعظم اتریش خاطرنشان کرد که با سایر روسای دولتهای اروپایی در این زمینه گفت وگو و رایزنی کرده است.

به نوشته روزنامه دی پرسه ، سباستین کورتز نیز تاکید کرد توافق هسته ای که اینجا (در وین) به دست آمد، توافق خوبی است و اگر آن را مورد تردید قرار دهیم روابط با ایران و کل منطقه دچار بی ثباتی می شود و من اعتقادی به این کار ندارم.

اعلام موضع دو مقام ارشد اتریش و دو رقیب اصلی انتخابات پارلمانی این کشور در حالی است که پیش از این، سایت خبری صدای آلمان (دویچه وله) از حضور سباستین کورتز در حاشیه مذاکرات برجام در وین به عنوان یکی از سوابق خوب او یاد کرده بود.

کورتز در مقام وزیر امور خارجه اتریش اوایل اردیبهشت ماه سال 1393 در بحبوحه مذاکرات هسته ای در سفر دو روزه خود به تهران با رییس جمهوری، رییس مجلس شورای اسلامی، رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام و همچنین محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود، دیدار و در خصوص مسائل مورد علاقه دو جانبه و منطقه ای گفت و گو کرد.

وی همچنین در وین نیز در حاشیه مذاکرات هسته ای با ظریف دیدار و گفت وگو کرده بود.

همچنین با توجه به قرارداد خط اعتباری بانکی امضا شده در 30 شهریور ماه امسال بین 14 بانک ایرانی با اوبر بانک اتریش و با توجه به سیاستهای اعلامی نامزدهای هر دو حزب مردم و آزادی برای بهبود شرایط کاری شرکتها و اقتصاد صادرات محور اتریش، انتظار می رود که در دولت آینده شرایط برای کار شرکتهای اتریشی با ایران بهبود یابد.

در همین ارتباط، مدیر بخش بازارهای مالی جهانی در اوبربانک اتریش با تاکید بر علاقه شرکت های کوچک و متوسط اتریش (SMEs) برای کار با ایران، قرارداد خط اعتباری اوبربانک با 14 بانک ایرانی را در این زمینه حائز اهمیت دانست.

** سختگیری با ترکیه ، دوستی با روسیه و اختلافات احتمالی با اتحادیه اروپا سختگیری در روابط با ترکیه، مخالفت با تحریم های روسیه و بروز برخی اختلافات با اتحادیه اروپا و حساسیتهایی در روابط با رژیم صهیونیستی بخصوص در صورت پیوستن حزب آزادی به دولت، از نتایج محتمل در دولت آینده اتریش است.

کورتز در مقام وزیر امور خارجه اتریش از مخالفان سرسخت پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا بوده و بارها با مقامات ترکیه وارد جدال لفظی شد.

در صورت پیوستن حزب آزادی به دولت اتریش ممکن است این کشور مواضع روشنتری در حمایت از روسیه اتخاذ کند.

حزب آزادی اتریش در سال 2016 یک توافق همکاری با حزب روسیه متحد ولادیمیر پوتین امضا کرد و حضور این حزب در دولت اتریش ممکن است به تلاش برای پایان دادن به تحریمهای روسیه منجر شود.

پایگاه خبری دویچه وله آلمان در واکنش به نتایج انتخابات اتریش در گزارشی نوشت که دوستان پوتین به موفقیت بزرگی در انتخابات اتریش رسیدند.

هر چند حزب آزادی تلاش کرده که روابطش با مسکو را کم اهمیت جلوه دهد اما در مرامنامه 29 صفحه ای این حزب برای انتخابات امسال بطور غیرمستقیم خواستار پایان دادن تحریمهای اتحادیه اروپا علیه روسیه شده است.

همچنین انتظار می رود دولت دست راستی متشکل از دو حزب مردم و آزادی اتریش برای کنترل شدیدتر مرزهای خارجی اتحادیه اروپا و مقابله جدی تر با ورود پناهجویان از طریق تقویت اداره کنترل مرزی اروپایی (Frontex) تلاش کند و با تاکید بر بیانیه بی طرفی سال 1955 این کشور، روند همگرایی دفاعی در سطح اتحادیه اروپا را با موانعی رو به رو سازد هر چند به علت نیاز اقتصاد صادرات محور اتریش به روابط با اتحادیه اروپا و همچنین تبعات سیاسی و اقتصادی برگزیت، بحث خروج اتریش از اتحادیه اروپا به هیچ وجه مطرح نخواهد شد و حزب آزادی نیز که در مقطعی پس از برگزیت بحث همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا را مطرح کرده بود، بعدا با افکار عمومی تطبیق یافت و این بحث را متوقف کرد.

حزب آزادی تاسیس شده در سال 1956 آخرین بار در سال 2000 وارد دولت اتریش شد و در آن زمان، اسراییل سفیر خود را از وین فراخواند اما از آن زمان تا کنون حزب آزادی در زمان ریاست اشتراخه از سال 2005 تلاش کرده سابقه این حزب در زمینه ارتباط با نازی ها و یهودی ستیزی را پاک کند.

اشتراخه سال گذشته به عنوان مهمان حزب لیکود از فلسطین اشغالی دیدن کرد.

**اتحاد اتریش - مجارستان جبهه جدید در اتحادیه اروپا انتظار می رود که دولت راستگرا در اتریش بخصوص در موضوع مهاجرت، با دولتهای شرق اروپا و بخصوص مجارستان همسویی بیشتری داشته باشد.

پیتز ژیارتو (Peter Szijjarto) وزیر امور خارجه مجارستان که دولتش روابط خوبی با اتحادیه اروپا ندارد و به عنوان دولتی طرفدار ترامپ و پوتین روسای جمهوری آمریکا و روسیه شناخته می شود، روز دوشنبه در لوکزامبورگ از پیروزی حزب مردم در انتخابات اتریش استقبال کرد و به کورتز تبریک گفت و برای او آرزوی موفقیت بیشتر کرد.

وزیر امور خارجه مجارستان با بیان اینکه سباستین کورتز همواره با وضوح و روشنی صحبت کرده و هیچگاه اسیر نفاق سیاسی نبوده است افزود: از اینکه این حزب و نامزد صدراعظمی اتریش با مجارستان در خصوص مساله مهاجران و موضوعات مهم دیگر همکاری داشته اند، خوشحالم.

وی افزود: به سیاستمداران بیشتری که با وضوح و صداقت درباره دغدغه های مردم صحبت کنند، نیاز است.

وزیر امور خارجه مجارستان همچنین گفت که گروه کشورهای موسوم به ویزگراد شامل لهستان، اسلواکی، مجارستان و جمهوری چک روابط نزدیک خود را با اتریش حفظ می کنند اما گفت گمان نمی کند که نیازی به گسترش (افزایش تعداد کشورهای عضو) این گروه باشد.

وزیر امور خارجه مجارستان اخیرا در یک گفتگوی مطبوعاتی گفت: اگر دولت ائتلافی به ریاست حزب مردم در اتریش شکل بگیرد، روابط مجارستان - اتریش آسان تر خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد که با دولت تحت رهبری سوسیال دموکراتها در اتریش، روابط این کشور با مجارستان پیچیده شده و این مساله عجیبی است زیرا اتریش دومین شریک تجاری بزرگ و فعالترین سرمایه گذار خارجی در مجارستان است.

کریستوف شوینیکه سردبیر مجله آلمانی سیسرو در ماه سپتامبر در مصاحبه با یک روزنامه مجارستانی گفت : برخی اوقات این احساس را دارم که اگر در کنار ویکتور اوربان در مجارستان، سباستین کورتز هم در اتریش به قدرت برسد، امپراطوری اتریش-مجارستان به عنوان مرکز قدرت می تواند بازگردد.

توماس هوفر کارشناس سیاسی اتریشی در مصاحبه با یک رسانه خارجی گفته است که حزب آزادی تمایل دارد روابط تجاری اتریش را از سمت آلمان به سمت کشورهای ویزگارد سوق دهد.

اما برخی از کارشناسان بر این باورند که این کار در حرف آسان و در عمل دشوار است و دولت راستگرای اتریش ممکن است در حرف و لفاظی بخصوص در موضوع مهاجرت به مجارستان نزدیک شود اما اتریش از نزدیکی به کشورهای ویزگارد نفع زیادی نخواهد برد.

** پوپولیسم عقلانی در اتریش و دورنمای اصلاحات اروپایی به هر روی به نظر می رسد که سباستین کورتز با درک شرایط سیاسی و اجتماعی توانسته حزب خود را با شرایط روز تطبیق دهد.

حدود سه هفته پیش بود که در انتخابات آلمان دو حزب بزرگ این کشور یعنی احزاب دمکرات مسیحی و سوسیال دمکرات بخش زیادی از آرای خود را تقدیم حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان کردند.

تا همین 6 ماه پیش حزب آزادی اتریش در رده اول نظرسنجی ها بود و حزب مردم که از احزاب دمکرات مسیحی اروپایی است، در جایگاه سوم قرار داشت و اگر ابتکار سیاسی کورتز نبود الان حزب آزادی اتریش جایگاه اول را داشت و اشتراخه در مسیر صدراعظم شدن اتریش قرار داشت چنانکه نوربرت هوفر نامزد حزب آزادی برای ریاست جمهوری در انتخابات سال گذشته با اختلاف اندکی در دور دوم شکست خورد.

به نوشته نشریه فارن افرز ، کاری که کورتز کرد این بود که عقلانیت و آبرومندی را به یک برنامه کاری پوپولیستی تزریق کرد.

اتریش همواره در تاریخ اروپا به علت ساختارهای ضعیف داخلی و جغرافیای خاص خود ناگزیر بوده که سریعتر از دیگران خود را با شرایط متغیر سیاسی تطبیق دهد.

در چنین شرایطی به نظر می رسد پوپولیسم محافظه کار و حامی نظام سیاسی کورتز نسخه ای برای مقابله با اشکال مخرب تر پوپولیسم باشد.

چنانکه تجربه آمریکا با دولت دونالد ترامپ نشان می دهد، یک جنبش راستگرای افراطی ملی گرا و ضد نظام سیاسی، با یک دولت راست میانه دارای گرایشهای پوپولیستی تفاوت زیادی دارد.

برآیند جنبش سیاسی ملی گرایانه معتدل در اتریش که می تواند کشورهای شرق اروپا را حول خود متحد کند، با جنبش همگرایی اصلاح طلبانه در اتحادیه اروپا با محوریت فرانسه و آلمان در سالهای آینده می تواند تعیین کننده خط مشی این اروپا باشد.

/ ایرنا
کلید واژه ها: انتخابات - اتریش - مهاجرت غیرقانونی - اروپا - اتحادیه اروپا - مهاجرت - مهاجران - جامعه - یکشنبه - مردم - مسلمانان - ایران - موفق - روابط - امنیت - تاریخ - بین المللی - کاهش - کشور - رهبر - نظرسنجی - مالیات - برنامه - اشتغال - موفقیت - آفریقا - اسلام - مساجد - رسانه - پاریس

آخرین اخبار سرویس:
همچنان در برابر جریان استکبار ایستاده و توطئه های آنها را خنثی می کنیم

وداع با شهید مدافع حرم «مرتضی عبداللهی» در معراج الشهدای تهران

انفجار خونین در سوریه/ آمار اولیه 26 کشته

هشدار صریح نماینده اصلاح طلب درباره بست نشینی بقایی و حمایت احمدی نژاد

خاتمی: مذاکرات جواب نداده و تحریم ها بیشتر می شود

نظری: مساﺋل بهداشت و درمان مساﺋل یک عمر آحاد ملت است

دولت در کنار ملت فاجعه زلزله کرمانشاه را به حماسه تبدیل کردند

حمایت های مردمی سردی سرای خزان زده زلزله زدگان را گرما بخشید

هشدار آیت الله هاشمی نسبت به حلقه انحرافی شنیده نشد/ توطئه های جدید توسط حلقه مطروده نو به نو می شوند

سخنان امیرالمومنان علی (ع) درباره آثار بردباری در خود شخص بردبار

فرمانده دانشگاه امین ناجا: همکاری با دانشگاه پلیس روسیه راگسترش می دهیم

کانالهای غیرمجاز با نام الهی قمشه ای نامعتبر است/ قمشه ای شامد دار شد

دولت در کنار ملت فاجعه زلزله کرمانشاه را به حماسه تبدیل کردند

حذف کلمه بازنشسته از برنامه ششم دردسر ساز شد

هشدار صریح نماینده اصلاح طلب مجلس؛بست نشینی بقایی و حمایت احمدی نژاد بازی جدید جریان انحرافی است

آیا پوتین در انتخابات سال آینده کاندید می شود؟

ایمانی: جریان فکری احمدی نژاد اساس نظام را قبول ندارد

فهرست کالاهای مورد نیاز مناطق زلزله زده اعلام شد

تصاویر/ روستاهای دشت ذهاب پنج روز پس از زلزله

نان به نرخ روز خور! + عکس

مراسم نخل گردانی شهادت امام حسن مجتبی(ع) در زارچ

گزارش مکتوب ... صدایی که ماند،مردی که فراموش شد

بزرگداشت عالم ربانی حجت ا لاسلام حاج شیخ عباس پورمحمدی یار امام راحل ورهبری+گزارش

ممانعت پلیس از برپایی نماز جمعه مسلمانان در پاریس

علیرضا رحیمی: هشدار آیت الله هاشمی نسبت به حلقه انحرافی شنیده نشد/ توطئه های جدید توسط حلقه مطروده نو به نو می شوند

ابراز همدردی دیپلمات های جهان با زلزله زدگان غرب ایران

مراسم رحلت رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن (ع) در اسپانیا برگزار شد

28 صفر؛ غم انگیزترین روز برای جهان اسلام

حراج انگشتر رهبر انقلاب برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاه + عکس

نیم میلیون بازنشسته به کار بازگشتند

عکس/ کمک های اهدایی خانواده شهدای زینبیون به زلزله زدگان کرمانشاه

عزاداری رحلت رسول اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) در حرم مطهر رضوی

قرائت زیارت ازبعید و عزاداری 28 صفر در شهر بوشهر

واکنش نماینده تهران به حمایت احمدی نژاد از «بست نشینان»

گزیده ای از خطبه های نماز جمعه شهرهای استان اردبیل

خمس داروهای اضافی

سپاه مسئول احداث اسکان موقت برای زلزله زدگان شد

آقای دبیرکل اصولگرا! بدتر از این چه می خواستید؟

500 آتش نشان در ایام سوگواری شهادت امام رضا(ع) آماده باش هستند

امام جمعه موقت نیر: تفکر بسیج راهکار حل مشکلات کشور است

حمایت های مردمی سردی سرای خزان زده زلزله زدگان را گرما بخشید

تهیه شناسنامه برای معابر و گذرهای تهران

حکمرانی شبکه ای - پدرام سلطانی**

امام جمعه موقت نیر: تفکر بسیج راهکار حل مشکلات کشور است

هشدار آیت الله هاشمی نسبت به حلقه انحرافی شنیده نشد/ توطئه های جدید توسط حلقه مطروده نو به نو می شوند

روی مه پیکر او سیر ندیدیم؛برفت

رفتار رسول الله با آنکه طلب قصاص کرد

مردم احمدی نژاد را به عنوان پیشگام در مبارزه با فساد باور ندارند

پخت 8 هزار غذا به نیت 8 هزار شهید استان گیلان در جوار حرم آستانه اشرفیه

برنامه آموزش و پرورش برای چگونگی استخدام معلمان حق التدریسی

تاجکستان: داعش در تلاش بی ثبات کردن افغانستان است

مسئولین مجذوب بزرگی غرب نشوند/ مردم کرمانشاه جان و آبروی ما را در 8 سال دفاع مقدس خریدند

فارس گزارش می دهد گام های کوچک و بزرگ در مسیرهای عاشقی/ عزم سفر کاروان 2 هزار نفری پیاده مردم کوهسرخ به کاشمر

هشتمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس در مشهد برگزار می شود

مردم لبنان باید درباره مسائل کشورشان تصمیم گیری کنند

فیلم/ حاشیه های روز پایانی نمایشگاه رسانه های دیجیتال

پذیرش صلح از جانب امام حسن مجتبی (ع) و دلایل تاریخی این امر

مراسم سوگواری پیامبر رحمت (ص) و امام حسن مجتبی (ع) در جمهوری چک برگزار شد

خطیب جمعه موقت میبد: ایجاد تنش در منطقه و تضعیف جایگاه حزب الله، توطئه عربستان است

کرملین در ابهام حضور پوتین درانتخابات ریاست جمهوری

با حضور پرشور مردم بیله سوار پیکر مطهر شهید حبیب اسلامی تشییع شد

خطیب جمعه موقت میبد: ایجاد تنش در منطقه و تضعیف جایگاه حزب الله، توطئه عربستان است

معرفی امام جمعه بخش مزایجان

ایران آماده دریافت کمک های بین المللی برای زلزله زدگان کرمانشاه است

پیامبر رحمت ؛ امام کرامت علیهما السلام +فیلم

واکنش شدید نماینده تهران به حمایت احمدی نژاد از «بست نشینان»

اجرای شبانه طرح «بن – بروجن» با وجود دستور توقف این طرح/تامین برق مورد نیاز طرح از استان اصفهان!!!

تنها با 3 کارمند استارتاپ خود را راه اندازی کنید ! + عکس ها

زلزله اخیر گسلهای تهران را فعال نکرد/ پس لرزه ها ادامه دارد

تصاویر/ وداع با پیکر شهید مدافع حرم مرتضی عبدالهی

ما به جنایت های جنگی عربستان در یمن کمک کرده ایم

عکس/ همدردی کودکان غزه با زلزله زدگان کرمانشاه

ثبت هشت وقف جدید در شهرستان نهاوند 

امام جمعه ندوشن: دنیای غرب و شرق برای تضعیف مکتب پیامبر اسلام تلاش می کند

آیا میدانید؛ هر کدام از بخش های مغز مسئول انجام کدام کار است؟!

کسب و کار دیجیتال با رونمایی از سامانه حامی بانو رونق گرفت

امام جمعه ندوشن: دنیای غرب و شرق برای تضعیف مکتب پیامبر اسلام تلاش می کند

مراسم تشییع پیکر خادم القرآن سیدمهدی فاطمیان

واکنش نماینده تهران به حمایت احمدی نژاد از «بست نشینان»

مولوی عبدالحمید: کمک به زلزله زدگان غرب کشور جهاد است

عکس/ قبرستان دالاهو دهان باز کرد

هاشمی: 600 نفر از نیروهای شهرداری تهران در سرپل ذهاب مشغول به امدادرسانی به زلزله زدگان هستند

معاون سیاسی امنیتی استانداری مرکزی منصوب شد

پیامبر رحمت ؛ امام کرامت علیهم السلام

مولوی عبدالحمید: کمک به زلزله زدگان غرب کشور جهاد است/ بی تفاوت نباشیم

واکنش شدید نماینده تهران به حمایت احمدی نژاد از «بست نشینان»

برترین اعمال در روز جمعه

استالونه شایعات در مورد تجاوز به دختر 16ساله را رد کرد

کمک به زلزله زدگان غرب کشور جهاد است

زیرکی علامه صاحب الفصول در گرفتن اجازه نامه شاه سعودی

آقای دبیرکل اصولگرا! بدتر از این چه می خواستید؟

تصاویر/ شهرستان ازگله و سرپل ذهاب پنج روز پس از زلزله

لزوم هم خوانی مبلمان شهری ایذه با فرهنگ منطقه شهرداری برای تجدید نظر در احکام صادره از سوی دادگاه، اقدام کند

سید احمد خاتمی: مذاکرات جواب نداده و هر روز تحریم ها بیشتر می شود

کمک به زلزله زدگان غرب کشور جهاد است بی تفاوت نباشیم

معاون سیاسی امنیتی استانداری مرکزی منصوب شد

واگذاری اسکان موقت روستاییان به قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه

گزیده خطبه نمازجمعه شهرستان ها

امامان جمعه استان: قدردانی از همدردی مردم با زلزله زدگان

تشییع شهید حبیب الله اسلامی در بیله سوار

علم الهدی: عمده فعالیت امداد را ارتش، سپاه و بسیج انجام دادند

آیین سنتی چهل هشتم در آستان آقا علی عباس (ع) بادرود برگزار شد

شایعه عجیب یکی از نماینده های سابق مجلس درمورد شب زلزله کرمانشاه

مردم جنس اصل را از بدل می شناسند

یکی از بهترین اعمال برای کسب دارایی و توشه آخرت وقف است

درخواست بقایی و جوانفکر از رهبر انقلاب

نماینده مجلس: قدردان کمک های مردم کشورمان به زلزله زدگان هستیم

امام جمعه نیمروز: همگان باید به یاری زلزله زدگان غرب کشور بشتابند

برگ دیگری از نمایشگاه رسانه های دیجیتال ورق خورد

تشکر نوید محمدزاده از فرستانندگان یک جفت جوراب تا فرش 12 متری

مردم مهریز، نماز طلب باران خواندند

رونمایی از اپلیکیشن «نکسو» در نمایشگاه رسانه های دیجیتال

امام جمعه موقت ابرکوه: با زلزله زدگان ، همدردی کنیم

عربستان سعودی کانون شرارت و فتنه گری در منطقه است

نماینده کرمانشاه: قدردان کمک های مردم به زلزله زدگان هستیم

کمک به زلزله زدگان غرب کشور جهاد است/ بی تفاوت نباشیم

مردم مهریز، نماز طلب باران خواندند

امام جمعه موقت ابرکوه: با زلزله زدگان ، همدردی کنیم

آموزش آنلاین، معلم را به خانه می آورد

نماینده مردم ملایر در مجلس: مدیریت آفت زده آل سعود باعث جان باختن حجاج در منا شد/ امنیت در مسیر پیاده روی اربعین حاصل خون شهداست

سید احمد خاتمی: مذاکرات جواب نداده و هر روز تحریم ها بیشتر می شود

دنیای اسلام در سوگ پیامبر رحمت + فیلم

پلیس تردد خودروهای شخصی در مسیر کرمانشاه را ممنوع کرد/فیلتر خبرگزاری آریا بدلیل انتشار فیلم احمدی نژاد

پخت نذری در شیراز

قطعه ای از بهشت در سوگ نبی مکرم اسلام(ص) و کریم اهل بیت(ع)

لزوم هم خوانی مبلمان شهری ایذه با فرهنگ منطقه/ شهرداری برای تجدید نظر در احکام صادره از سوی دادگاه، اقدام کند

ایران آماده دریافت کمک های بین المللی برای زلزله زدگان کرمانشاه است

دسته روی و عزاداری مردم شهرستان نور به مناسبت 28 صفر

تیزرفتارترین موتر تسلا + ویدیو

مراسم عزاداری رحلت پیامبر اکرم(ص) و سالروز شهادت امام حسن مجتبی(ع) در جویبار

مراسم دسته روی در فریدونکنار برگزار شد

احداث اسکان موقت به قرارگاه خاتم الانبیا سپاه واگذار شد

اعلام جزییات مراسم تشییع پیکر شهید مدافع حرم مرتضی عبداللهی

گورهای دسته جمعی در مناطق زلزله زده را تکذیب شد

داستان پنهان شب خنجرهای بلند ریاض

آیین گندم کوبی به مناسبت 28 صفر

تجری: سازندگان و ناظران مسکن مهر باید پاسخگو باشند

نحوه اجرای رسیدگی به تخلفات اداری ابلاغ شد

نمایشگاه عکس «نکورویان فرخار» پرده از زیبایی افغانستان بر می دارد

راهنمای عملی در روشهای پژوهش کیفی : معرفی و نقد کتاب راهنملی تحلیل گفتگو، گفتمان و سند

مساکن مهر نا ایمن با هزینه دولت مقاوم سازی می شوند

لحظه دردناک نجات دو کودک زنده از زیر آوار + فیلم

تذکر امام جمعه کرج؛ اگر مدیری خوب کار نمی کند عذرش را بخواهید

تفاهم قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) با بنیاد مسکن برای بازسازی مناطق زلزله زده

همه چیز پیرامون تعبیر دیدن مُرده در خواب

واگذاری اسکان موقت روستاییان به قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه

مولوی عبدالحمید: کمک کردن به زلزله زدگان غرب کشور جهاد است

حضور فعال و تاثیر گذار سپاه در عرصه های خدمات رسانی کنار و تلاش و سازندگی+ گفتگو

تشییع و خاکسپاری شهید تازه تفحص شده پس از 31 سال + تصاویر

همبستگی آحاد مختلف جامعه در کمک به زلزله زدگان کرمانشاه ستودنی است

پیام آیت الله صدیقی در خصوص زلزله کرمانشاه

اولین عملیات موفق پیوند سر انسان

دانشمندان در انتظار پاسخ فرازمینی ها به یک پیام

توضیحات بعیدی نژاد درباره پرداخت مطالبه 450 میلیون پوندی انگلستان به ایران

واکنش استانداری کرمانشاه به یک ادعا درباره روحانی و جهانگیری

دکتر حسینی: رضایت ارباب رجوع می تواند نشان دهنده انجام صحیح ارائه خدمات باشد

گاف بزرگ رسانه ضدانقلاب درباره عملکرد فرمانده سپاه در مناطق زلزله زده

کمک کردن به زلزله زدگان غرب کشور جهاد است

بست نشینی از منظر شهید مطهری: خوب شد ور افتاد!

پیگیری حضوری مشکلات زلزله زدگان توسط مهندس هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران+فیلم

مدعیان رقابت در عرصه هوش مصنوعی به چین رفتند

فیلم/ اینجا روستای زلزله زده آبدالان میرکی در ازگله، مرکز زلزله است، روستایی که تا پیش از دکتر احمدی نژاد هیچ یک از مقامات سراغش نرفته بودند

پرونده خاوری روی میز 2 قاضی معروف

ترویج اخلاق از مهمترین ماموریت های پیامبر اکرم(ص) بود

تغییر تفکر وابستگی به غرب تنها راهکار نجات وضعیت اقتصادی و سیاسی امروز کشور

مولوی عبدالحمید: کمک کردن به زلزله زدگان غرب کشور جهاد است

نماز جمعه امروز در شهرستان های فارس

یادواره شهدای روستای زرامین سفلی نهاوند

طرح آب رسانی به منطقه آجم نیازمند توجه مسئولان

دادسرای بلژیک در پی بازداشت کارل پوژدمون

شاهد تبعیض به اهل سنت در مناطق زلزله زده نبودیم/ ارسال امکانات اربعین به مناطق زلزله

پیشنهاد وزیر ارتباطات به ستاد بحران درباره کمک به زلزله زدگان

آنچه دربار سپنتا نیکنام انجام شد، طبق قانون بود

چاووش اوغلو: در مورد رضا صراف دو یادداشت اعتراضی تحویل آمریکا شد

فیلم/ واکنش دکتر احمدی نژاد به سوالی درباره دروغ پردازی ها علیه مسکن مهر

آشتی ملی وقت تلف کردن است

احداث اسکان موقت برای زلزله زدگان به قرارگاه سازندگی سپاه واگذار شد

برخورد بالگرد با هواپیما در انگلیس

سرمشق نیکو

دلایل تیرباران شدن پیکر مطهر امام حسن(ع)

طبخ و توزیع بزرگترین آش نذری دنیا در شیراز

کاروان های پیاده زائرین امام رضا(ع)/4

بازدید رییس و اعضای شورای شهر تهران از پایگاه حمل و نقل شهرداری سرپل ذهاب + فیلم

مدعیان حقوق بشر برده پول و ثروت هستند/ نیازی نداریم در قراردادهای نفتی کشور ناز بیگانگان را بکشیم

حضور در مراسم اربعین حسینی نشانه بصیرت مردم

بخش خبری 14/ 26 آبان 96

بیش از 90 برنامه فرهنگی در بافق برگزار می شود

بطحایی:حق التدریسی ها جذب می شوند

در سوگ اخلاق مدعیان اصولگرایی/سوءاستفاده از زلزله برای انتقام از دولت روحانی

مشهد-عزاداری 28 صفر در حرم مطهر رضوی

درخواست یاران احمدی نژاد از رهبر انقلاب/پای آیت الله هاشمی شاهرودی به میان آمد

گفتگو با خالق عکس معروف از زلزله اخیر

محسن هاشمی خبر داد: جانباختن بیش از 70 نفر در مسکن مهر سرپل ذهاب

نماینده آیت الله العظمی سیستانی اصول شهروند شایسته را بیان کرد

جلسه شورای مرکزی حزب اعتماد ملی برگزار شد

عصر امروز؛ مراسم بزرگداشت مرضیه دباغ برگزار شد

برپایی آیینهای سوگواری پیامبر رحمت و امام حسن مجتبی در آستانه اشرفیه

برگزاری مراسم گرامیداشت شهید غلامحسین ترک دهنو

پیشنهاد وزیر ارتباطات به ستاد بحران درباره کمک به زلزله زدگان

علت تعلل در بررسی املاک نجومی چیست؟

گرایش به راست اتریش، نقطه عطفی در تاریخ اروپا / احتمال گسترش روابط با ایران

گرایش به راست اتریش، نقطه عطفی در تاریخ اروپا / احتمال گسترش روابط با ایران