مطالب مرتبط:
برگزاری کارگاه های آموزشی تاریخ و فرهنگ استان البرز
خلیج فارس تجلی گر غرور ملی و تمدن ایرانی
نرمش در برابر دشمن تهدید آفرین است
لاریجانی تاکید کرد: سرویس های اطلاعاتی پشت صحنه کشمکش های اقوام و ادیان/ اظهار نارضایتی شرکت کنندگان اجلاس سن پترزبورگ از حرف های نسنجیده ترامپ
سفیر کشورمان در بوسنی بر همزیستی صمیمانه پیروان ادیان الهی تاکید کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مهر 1396 ساعت 10:362017-10-17فرهنگي

همایون همتی در گفت وگو با فارس: ادیان همواره در تاریخ بشر، تمدن ساز و فرهنگ آفرین بودند/ دین، تروریست پرور نیست


با بیان اینکه ادیان همواره در تاریخ بشر تمدن ساز بودند که البته این تمدن سازی نیز درجاتی دارد، گفت: بعضی ادیان توحیدی مانند اسلام، یهود، مسیحیت بیشتر در این زمینه موفق بودند، - در واقع تروریسم سوءاستفاده از دین است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار آیین و اندیشه "، به تازگی کتاب درآمدی بر دانش فلسفه دین به قلم همایون همتی و به همت انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب منتشر شد.

این اثر دربرگیرنده شماری از مقاله های نگارنده است که به تناوب و در طی زمان، بنا به مقتضیات فرهنگی جامعه مان نگاشته شده و تاریخ نگارش آنها به سالیان گذشته باز می گردد.

مباحثی که در این دفتر گرد آمده، بیشتر حول محور دانشی است که امروزه فلسفه دین نامیده می شود.

در آغاز تمایزی میان آن و دانش الهیات نبود و بسیاری از کسان آن دور را در هم می آمیختند، ولی امروزه نزد محققان این دو تمایزی آشکار و قاطع دارند و نباید آنها را در هم آمیخت.

فلسفه دین در روزگار ما بسیار دامن گستر و پویا و دانشی با گرایشهای متنوع و متعدد شده است.

در گفت وگویی با همایون همتی نویسنده کتاب درآمدی بر دانش فلسفه دین و محقق حوزه عرفان و ادیان به بررسی این اثر پرداختیم که در ادامه می آید: فلسفه و دین امروز پیوند قابل توجهی یافته اند *آقای دکتر! دغدغه شما از نوشتن این کتاب چه بود؟ کتاب درآمدی بر دانشِ فلسفه دین مجموعه ای است از مقولات دین پژوهانه و فلسفی که من در طی سالیان فراهم آورده ام و به تناسب نیازهای فرهنگی جامعه تدوین شده است، اما درس های رسمی و اصلی من در این حوزه در واقع کلاس فلسفه دین در حسینیه ارشاد است که حدودا یکسال و نیم است به آن اشتغال دارم.

پیش از این نیز بارها در دانشگاه های داخل و خارج کشور فلسفه دین را تدریس کرده بودم، اما به لحاظ فقر منبع برای دانشجویان در این زمینه، بر آن شدم که بعضی مقالات مرتبط با فلسفه دین را در مجموعه ای گردآوری کنم.

این کتاب مقالاتی دارد، اولین مقاله از رونالد هپ بورن، فیلسوف دین مسیحی است.

او از دانشمندان نامدار معاصر است و در این مقاله، از تفاوت فلسفه دین، با علم کلام یا ادبیات، دانش ادیان و با رشته مطالعات دینی بحث می کند و ارتباط و پیوند دانش فلسفه دین با دیگر فلسفه های مضاف مثل فلسفه ذهن، فلسفه اخلاق، فلسفه علم و معرفت شناسی (Epistemology) و غیره را بیان می کند.

یک مقاله دیگر هم درباره مکتب تفکیک است، می دانید که فلسفه ستیزان روی خوشی به فلسفه نشان نمی دهند، کوشیده ام تا در این مقاله بیان کنم که این تز عقب افتاده ای است و فلسفه و دین امروز پیوند قابل توجهی یافته اند و محل ربط، تلاقی گاه و پیوند آنها هم دانش و رشته ای است به نام فلسفه دین که هم گزاره های دینی را تحلیل می کند و هم در مورد مفاهیم دینی همچون روح، خدا، آخرت، ایمان و .

داوری و بحث می کند.

لذا این رشته، بخشی است از فلسفه که از قضا با دین، کمال پیوند را دارد و به جای بحث از تفکیک باید شعار تعامل را در پیش گرفت.

فلسفه باید با دین تعامل کند و دینداران نیز باید به فلسفه اقبال کنند.

بخشی از کتاب به رهیافت وجودی به دین اختصاص یافته ­است و از دغدغه های اگزیستانسیل انسان ها بحث می کند و در این میان، آرایی از سورن کیرکگارد بنیان گذار اگزیستانسیالیسم و الهیدان عارف مشرب دانمارکی در خصوص احساس دینی و تجربه دینی در مقاله ارائه شده است.

مقاله دیگر کتاب درباره دیالوگ ادیان است.

زمانی که پاپ بندیکت شانزدهم نام جدید پاپ را برای خود انتخاب کرد، آن موقع این مقاله­ را در باب گفت وگوی ادیان نوشتم که ما با مسیحی ها، یهودی ها، زرتشتی ها و پیروان ادیان مختلف در دوره های بسیاری دیالوگ ادیان داشته ایم.

آن زمان من عضو شورای سیاست گذاری دبیرخانه دیالوگ ادیان بودم و به همراه عده ای دیگر از اساتید و متفکران بحث هایی داشتیم که دیالوگ یعنی چه، روش های دیالوگ و گفت وگو چیست؟ هدف از دیالوگ چه هست؟ و مباحثی از این قبیل.

از دیگر مقالات این مجموعه، مقاله ای است از فردریک فِرِّه با عنوان فلسفه پوزیتیویسم منطقی و الهیات که من در دوره ای که دانشجوی دکتری ادیان بودم زیرنظر استادم دکتر فتح الله مجتبایی خیلی از مقالات دائره المعارف دین، ویراسته ایلیاده و دائره المعارف های دیگر مثل جوداییکا، کاتولیک و .

را ترجمه می کردم، این مقاله را هم آن زمان ترجمه کردم و بعدها در یکی از کلاس هایم در دانشکده الهیات دانشگاه تهران سال 64 یا 65 تدریس کردم، آن زمان به نظرم آمد چون در کشور ما در دهه نخست بعد از پیروزی انقلاب مدافعان و مبلّغانی برای پوزیتیویسم منطقی پیدا شد، نیاز به ادبیات و آثار روزآمد در این خصوص داریم.

این مقاله جاندار و پرمایه ای است و نکات خوبی دارد که رابطه پوزیتیوسیم منطقی با الهیات را بیان می کند، البته در این راستا، نقد خوبی استاد بهاءالدین خرمشاهی نیز به پوزیتیویسم منطقی دارند که اثر قابل توجهی است با این حال، هنوز جای کارهای استخوان دار و پرمایه، در این زمینه خالی است.

ادیان همواره در تاریخ بشر، تمدن ساز و فرهنگ آفرین بودند رابطه دین و تمدن هم مقاله ای بود که در کنفرانسی دوجانبه میان ایران و اسپانیا که در تهران برگزار شد، ارائه کردم.

بسیاری از فلاسفه، فقها و عارفان بزرگ ما در اندلس سابق (اسپانیا) بودند و هدف از برگزاری این کنفرانس بررسی تطبیقی بین فرهنگ ایران اسلامی و اسپانیا و شناخت مشترکات آنها بود و آنجا بود که یکبار دیگر عمیقاً به اهمیت رابطه دین با تمدن پی بردم.

بعضی از مغرضان و دین ستیزان به خصوص در جوامع غربی گفتند که اصلاً دین به خصوص دینی مثل دین اسلام فاقد عقلانیت است و تمدن ساز و فرهنگ ساز نیست، دین جهاد است.

جهاد هم به معنای خشونت ورزی و کُشتار و وحشی گری است و کارهایی شبیه داعش و .

را انجام می دهند، اما هدف من در این مقاله نشان دادن تمدن آفرین بودن اسلام بود و اینکه ادیان همواره در تاریخ بشر، تمدن ساز و فرهنگ آفرین بودند که البته این تمدن سازی نیز درجاتی دارد.

بعضی از ادیان توحیدی مثل اسلام، یهود، مسیحیت بیشتر در این زمینه موفق بودند تا دین های بسیط تر و ابتدایی تر.

کنفرانس بین المللی دیگری در ایران تحت عنوان نقش دین در جامعه (The role of religion in society) برگزار شد و در واقع پرسش این بود که آیا دین می تواند جامعه را مدیریت کند؟ نقش دین در جامعه چه هست؟ کارکردهای دین مثل معرفت بخشی، معنابخشی، انسجام بخشی به جامعه، وحدت آفرینی از سوی جامعه شناسان دین مطرح شده که من اینها را در مقاله ام تحلیل کردم.

این بحث ها امروز در جامعه شناسی دین هست.

در مقاله دیدگاه های امثال مارکس را نقد کردم که فقط بدبینانه به کارکردهای منفی دین نگاه کرده اند که مخدّر است و افیون توده ها است.

اما من تأکید کرده ام که دین می تواند نقش های مثبت هم داشته باشد.

بحثی هم در دانشگاه علوم پزشکی تبریز تحت عنوان گریز از پارادوکس ماده و معنا چند سال پیش ارائه کردم، پرسش دانشجویان این بود که آیا هستی مساوی با ماده است یا ساحت های دیگری هم دارد؟ و آیا بین ساحت مادی طبیعت و واسطه های معنوی ارتباطی هست؟ که من کوشیدم تا به این پرسش ها، پاسخ هایی فلسفی بدهم که هستی لایه های متعددی دارد و هستی در ماده خلاصه نمی شود و ماتریالیسم به لحاظ فلسفی مردود است.

در مقطعی در کشور ما بعضی بدخواهان در خارج و در داخل مطرح می کردند که اسلام دین خشونت، جهاد و وحشی گری است و در آن جایی برای تساهل نیست.

از این طرف هم گروهی که دیدگاه های لیبرالی داشتند، برخلاف واقع از اسلام چهره ای ترسیم می کردند که گویی در این دین هیچ گونه توجه به واقعیت های خشن نشده است و مبارزه و انقلاب جایی ندارد.

در حالی که تاریخ این دین نشان می دهد که پیامبر آن 60 غزوه و 30 سریه داشته است.

در بعضی جنگ ها شخصاً حضور داشتند و شرکت می کردند.

از طرف دیگر هم اسلام دین واقع بینی است، حمله به جامعه بشود از حقوق مسلمان ها دفاع می کند.

چنان که در جنگ تحمیلی 8 ساله و در دفاع مقدس ما دیدیم هشت سال در برابر دنیا ایستادیم و اینها واقع بینی اسلام هست.

اینها هم بحث هایی است که آن موقع در دانشگاه شیراز من را دعوت کردند و برای دانشجویان سخنرانی کردم و بعد هم پرسش و پاسخ و بعد پیاده شده و تبدیل به مقاله شده است.

بحث آخر هم اُتانازی از دیدگاه فلسفه و اخلاق است.

حالا اُتانازی را قتل ترحمی یا خودکشی یاری شده، بِه کُشی، مرگ خوشایند ترجمه کرده اند.

زمانی که رایزن فرهنگی ایران در کشور آلمان بودم یک کنگره اخلاق پزشکی در ایران برگزار شد، دبیر کنگره آقای دکتر باقر لاریجانی رییس دانشگاه علوم پزشکی بودند.

برگزارکنندگان کنگره از من خواستند تا مقاله ای ارائه کنم و من در مقاله خود کوشیدم بررسی کنم بر اساس کدام مکتب فلسفه اخلاق اتانازی را می شود توجیه اخلاقی کرد و بر اساس کدام دیدگاه ها در فلسفه اخلاق این مسأله توجیه ناپذیر است ؟ و اساساً دیدگاه ادیان در این زمینه چیست؟ آیا چنین چیزی اساساً جایز است؟ این بحث در برخی کشورها جنبه های حقوقی پیدا کرده است و بعضی کشورها آن را قانونی کردند و در آنجا جرم است، بعضی کشورها هم آزاد گذاشتند مانند سوییس.

تروریسم اصلاً دین ندارد.

دین برای انسانیت است *همیشه از دغدغه های شما این بوده که پیرامون مسائل روز تأملاتی داشته باشید، در معرفی کتاب هم اشاره کردید که مقالاتی را انتخاب کردید که به مسائل روز پرداختند، اما در میان این مقالات، جای پرداخت به آرای بنیادگرایانه خالی بود، دلیل خاصی دارد؟ -خیر.

من چند کتاب دیگر در مورد فلسفه دین در دست نگارش دارم که در این آثار به بحث بنیادگرایی خواهم پرداخت.

اتفاقاً اخیرا هم در دانشگاه پکن، مقاله­ ای انگلیسی با عنوان افراط گرایی در اخلاق کنفوسیوسی و اخلاق اسلامی داشتم.

از آنجا که دکترای من ادیان و عرفان تطبیقی است و فوق دکترای من الهیات معاصر، خواستم تا نگاهی تطبیقی بین دیدگاه­ های کنفوسیوسی و اسلامی داشته باشم و افراطی گری و خشونت را از دیدگاه این دو دین بررسی کنم که مشکل روز جهان هم هست.

اخیراً کتاب های جدیدی از خانم کارن آرمسترانگ درباره بنیادگرایی، دین و خشونت به دستم رسیده است.

او می گوید این پدیده در ذات دین نیست و ارتباطی به حقیقت دین ندارد.

سوءاستفاده از دین است، چون به اعتقاد من، تروریسم اصلاً دین ندارد.

دین برای انسانیت است، برای اخلاق است، برای حفظ کرامت بشر است.

اینها که این گونه کرامت بشر و شخصیت بشر را له می کنند و زیرپا می گذارند چه ربطی با دین می توانند داشته باشند؟ باور به خدا و دین برای هدایت و سعادت بشر است.

پیامبر اسلام هدف اصلی بعثت خود را اتمام مکارم اخلاق دانسته است.

وحشی گری و آدم کُشی چه ربطی به اخلاق دارد؟! برداشت های سطحی نگرانه و قشری مآبانه از متون دینی توسط تروریست ها *می­ توان از متن مقدسی که برای کرامت انسان آمده است، قرائت هایی ضد انسانی داشت؟ -این البته بحث گسترده ای است.

از دلایل تربیتی گرفته تا دلایل روان شناختی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و .

می تواند دخیل باشد.

مجموعه ای از دلایل و ریشه ها دخیل هست که الان مجال ارزیابی آن نیست، اما یکی از دلایل می تواند برداشت های سطحی نگرانه و قشری مآبانه از متون دینی باشد.

واقعیت این است که هرکسی صلاحیت اظهارنظر در خصوص متون مقدس را ندارد، هر کسی کارشناس دین نیست، البته باید در آموزش دینی هم تجدیدنظر شود.

حقارت ها و عقده ها و انگیزه های خاص هم مؤثر است.

احساس تحقیرشدگی، احساس سرکوب شدگی، احساس منزوی شدن، حق و حقوق پایمال شده اینها می توانند انگیزه هایی باشند که ما نمی دانیم.

باید در کنار مبارزه نظامی با چنین گروه های تروریست و خشن به تحلیل های فکری ـ روانی آنها نیز پرداخت.

لذا فکر می کنم اینگونه برداشت ها هم دلایل معرفتی می تواند داشته باشد، هم جنبه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، تربیتی و اجتماعی و البته یک بحث هرمنوتیکی عمیق و گسترده لازم دارد.

*مخاطب کتاب شما چه طیفی هستند؟ -من عمدتاً دغدغه جوانان را دارم.

به خصوص آنهایی که در خانواده های مذهبی، متولد نشده اند! و فضا و بافت پیرامون محیطشان مذهبی نبوده است.

چون دین به آنها به عنوان امری جذاب و معرفت بخش شناخته نشده است و هدف و مخاطب من همواره این طیف از افراد در جامعه هستند ولی بطور کلی قشر کتابخوان، اهالی اندیشه، عموم روشنفکران، بخصوص دانشگاهیان و فرهیختگان مورد نظرم هستند.

کاوش فیلسوف دین، حد و مرز ندارد *از دیگر بحث های روز، فلسفه زندگی روزمره یا همان سبک زندگی است، فلسفه دین چطور می تواند در این زمینه ورود پیدا کند؟ -معنای زندگی و سبک زندگی، بحثی است که فیلسوفان دین مطرح می کنند.

یعنی دو دسته این بحث را مطرح می کنند، یکی الهی دان ها هستند که دیدگاه هنجاری (Normative) دارند دیدگاه یک دین خاص را مطرح می کنند و دفاع می کنند، فیلسوف دین از این جهت آزاد است، یعنی تعهد به هیچ دینی ندارد، فیلسوف دین اصلاً می تواند سکولار باشد چراکه کار فیلسوف دین، تحلیل آزاد عقلانی درباره مفاهیم دینی است و از این جهت کار او با متکلم فرق دارد.

او متعهد به دفاع یا اثبات حقانیت هیچ دین خاصی نیست.

لذا از یافته های علوم اجتماعی، علوم انسانی، فلسفه، علوم تجربی جدید، از روان شناسی، جامعه شناسی، علوم شناختی، علوم کامپیوتری و فلسفه ذهن هم استفاده می کند.

کاوش فیلسوف دین، حد و مرز ندارد، لذا مطالعات میان رشته ای و چند رشته ای دارد.

خیلی رهیافتش گسترده تر و فراختر است و مخاطبان بیشتری را پوشش می دهد.

هنوز یک کتاب تاریخ فلسفه دین ننوشته ایم *چرا در کتاب اخیر شما فلسفه دین را موضوع کار قرار دادید؟ -برای اینکه خیلی از پرسش های فرهنگی جامعه ما به این رشته مربوط می شود، مثلاً رابطه اسلام با حکومت، با سیاست، با دموکراسی، فمنیسم، حقوق زن، حقوق بشر، جهانی شدن یا جهانی سازی، رابطه علم و دین، عقلانیت همه اینها از مباحث اصلی و اساسی این رشته است که از پرسش های مهم جامعه امروز ما هم هست.

معتقدم، ما به سه رشته به طور جدی در جامعه امروز نیاز داریم؛ یکی فلسفه دین، دوم فلسفه اخلاق و سوم فلسفه سیاسی(Political philosophy).

خیلی از روحانیون ما متأسفانه، با کمال احترام، به این مباحث نمی پردازند، روزنامه نمی خوانند، مسائل و پرسش های اصلی فرهنگی جامعه را نمی دانند.

فضای فکری نسل جوان را نمی شناسند.

من فکر می کنم که ما به طور کلی باید بیشتر بر روی فلسفه های مضاف؛ فلسفه علم، فلسفه دین، فلسفه حقوق، فلسفه تعلیم و تربیت، فلسفه اخلاق، فلسفه سیاسی و .

کار کنیم.

آنچه ما به اسم فلسفه اسلامی داریم با همه عمق و ارزشی که دارد فقط متافیزیک است و آن را نیز عصری سازی، بازسازی و احیا نکرده ایم.

به تعبیر اقبال لاهوری امروز بازاندیشی فکری و دینی در اسلام مورد نیاز است.

ما هنوز یک کتاب تاریخ فلسفه دین ننوشته ایم.

باید بیشتر در این زمینه ها کار کرد.

کاستی های فرهنگی بسیار است.

باید فرزانگان جد و جهد بیشتری داشته باشند.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a1jhfm نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: فلسفه - ادیان - مقاله - کتاب - تاریخ - امروز - فرهنگ - دانشگاه - فرهنگی - مقالات - همتی - سوءاستفاده - جامعه - دانشجویان - تروریسم - تروریست - نویسنده - خبرنگار - محققان - اندیشه - اشتغال - مسیحیت - عرفان - تفاوت - ارشاد - گزارش - اولین - منتشر - دفتر - موفق

آخرین اخبار سرویس:
جدیدترین تصاویر سریال «سایه بان»/عکس

پخش فصل دوم لیسانسه ها از 4 آذر در شبکه سه

اکران فیلم سینمایی یتیم خانه ایران در لندن

بافت تاریخی گرگان به عنوان پایگاه ملی ثبت شد

«یتیم خانه ایران» به انگلیس رفت

نمایشگاه نقاشی الهه عروضی بصیری افتتاح می شود

افق همکاری های بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری وسیع است

نهمین نمایشگاه اختراعات و ابتکارات بسیجیان چهارمحال و بختیاری گشایش یافت

مجید واحدی زاده نویسنده، بازیگر و کارگردان تئاتر و تلویزیون درگذشت

بررسی آثار هومر در خانه اندیشمندان علوم انسانی

«کافی شاپ» میزبان هنرمندان، خبرنگاران و عکاسان می شود

مدیر جشنواره بیلبائو به جشنواره حقیقت می آید

339 اثر به دبیرخانه جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان ارسال شد

میلاد کی مرام به روسی پیوست

هفتادوهفتمین جایزه جهانی در 77 سالگی کیارستمی

برگ جان در شیراز اکران می شود

تصویری زیبا از گلوریا هاردی در دوران کودکی!

برگزاری چهل و هفتمین جشنواره فیلم رشد هفته اول آذر در خراسان شمالی

فراخوان سومین جشنواره استانی لباس ایرانی اسلامی «روجا» منتشر شد

هنرمندان ری، نمایش کمدی «مبارک و خاتون پرده نشین» را به صحنه بردند

محفل «دیدار ماه» فرصتی مناسب برای شاعران جوان

حضور فیلم سینمایی لالا کن در جشنواره فیلم فجر

گشایش نمایشگاه زن، اقتصاد مقاومتی ، حضور اجتماعی در شهر فاضل آباد + فیلم

چه فیلم هایی از امروز به سینماهای کشور آمدند؟

جایزه یک عمر دستاورد هنری آسیاپاسفیک به عباس کیارستمی

پوستر و تیزر سیزدهمین نمایشگاه کتاب استان گیلان منتشر شد

دیوارهای فروریخته ی ارگ بم بعد از سال ها سوژه مستند شد

تجلیل از کتابدارن و کتابخوان های برتر استان مرکزی

فیلم یتیم خانه ایران در لندن به نمایش درآمد

واکنش جالب رامبد جوان به بازپس گیری سوله بحران ازخندوانه

گلریزان چهره های شاخص موسیقی برای زلزله زدگان کرمانشاه

هنر اعجاب انگیز آینه ای ! + فیلم

سازندگان رنج پنهان راهی قزوین شدند/ قصه ای که در دهه فجر روایت می شود

ادامه فیلمبرداری فیلم سینمایی «لالاکن» در سکوت خبری

دیدار نماینده معاون اول رییس جمهور با محمدعلی کشاورز

اصحاب فرهنگ و هنر از شهردار جدید تهران چه انتظاراتی دارند؟

بازیگر «ماحرای نیمروز» به «لاتاری» می رود

روایت زندگی مردم کهگیلویه در ساخت مستند «پندوم»

«سایه بان» برادران محمودی به پخش رسید + تصاویر جدید

تولد 94 سالگی بازیگر خانه سبز/داریوش اسدزاده از بازیگری سیر شده است

بروجرد؛ میزبان جشنواره استانی نمایشنامه خوانی

وزیر ارشاد :قلعه جهل و تکفیر داعش فرو ریخت

پاداش یک میلیون پوندی سیاستمدار هندی برای بریدن سر هنرپیشه + عکس

ماجرای قربانی شدن یک شهروند در تخریب غیراصولی ساختمان

خواننده و بازیگر سرشناس آمریکایی درگذشت

نمایش فیلم مستند دف، روایت استاد بیژن کامکار در خانه سینما

نمایش «یتیم خانه ایران» در انگلیس

شعری برای شهدای مدافع حرم و پیروزی بر داعش خوشست وعده ی جاوید را به خورشید و/ تقاص جور و ستم را عدم گذاشته است

بارش اولین برف پاییزی در گردنه پاکل شهرستان شازند + فیلم

آغاز اکران آخرین فیلم کیمیایی در 20 سینما+تیزر

لحظات طنز و خنده دار فوتبالی + فیلم

«خارج از کادر» آی فیلم میزبان حسین محب اهری

اکران مجموعه فیلم های مستند کارستان در سینما سوره اصفهان

دور چهارم پروژه موسیقایی چند شب برگزار می شود

مجید واحدی زاده نویسنده ، بازیگر و کارگردان تئاتر و تلویزیون اردبیلی درگذشت

نمایش آثار خوش نویسان گروه چلیپا در گالری عالی

«لاتاری» بهترین فیلم جشنواره ای ایتالیایی شد

حضور نماینده جهانگیری در منزل محمدعلی کشاورز

زیباترین دومینویی که تا به حال دیده اید + فیلم

سوتی عجیب در پوستر انگلیسی یک فیلم ایرانی/عکس

حضور جهانی دوباره چرچیل/عکس

عکس بهنوش طباطبایی در آسانسور! عکس /از گریم هالووین تا خرید بلک فرایدی ( برگزیده )

مرادی کرمانی: قصه های مجید داستان زندگی من است

پخش تله تئاتر «پالاس» از شبکه چهار

مرادی کرمانی: قصه های مجید واقعی است، کتاب خلاقیت می آفریند

گری اولدمن شانس اصلی کسب اسکار بازیگری/ساعات تیره اکران شد+عکس

دبیر جشنواره رسانه ای ابوذر خراسان رضوی معرفی شد

نویسنده، بازیگر و کارگردان تئاتر و تلویزیون درگذشت

مراسم یادبود برای 4 هنرمند فقید موسیقی

مدیر یکی از قدیمی ترین فستیوال های اروپا در جشنواره سینماحقیقت

کتاب «فقط استدلال» در بازار نشر ایران

آثار خوش نویسان گروه چلیپا در گالری عالی به نمایش درمی آید

ارسال 756 اثر به جشنواره شعر کوتاه خراسان شمالی

هفتادوهفتمین جایزه بین المللی در 77سالگی کیارستمی

«پادشاه اولدترافورد» نویسنده شد!

فتوتیتر با لیلا بلوکات/ماجرای شایعه ازدواج بازیگر مطرح زن با والیبالیست معروف

حضور چهره های سینمایی در تئاتر؛ درست یا غلط؟ /عکس

کنسرت وحید تاج به نفع کودکان زلزله زده کرمانشاه/ «لیان» با تلفیق موسیقی بوشهر و نواحی می آید

«عودنوازان» به تالار رودکی می روند

دانشنامه «نزهه القلوب» رونمایی می شود

آخرین وضعیت جسمانی بازیگر زن

موفقیت «آبسه» در جشنواره فیلم و هنر جنوب شیلی

تصویربرداری «بانوی عمارت» ادامه دارد

فیلم های جدید را در این سینماها ببینید

هفته فیلم کن در آرژانتین

تپه بودا، هنری از تادائو آندو

مراسم یادبود چهار هنرمند فقید موسیقی

خواننده ایرانی داغدار درگذشت پدر شد

گسترش فرهنگ پرداخت زکات با محوریت صدا و سیما

حضور فیلم کوتاه حیوان در جشنواره کانادایی

بازدید معاون وزیر ارشاد از مجتمع فرهنگی هنری یاسوج

همنوایی اهالی موسیقی با زلزله زدگان کرمانشاه/ کُردها جگرگوشه ایرانند

«سایه بان» برادران محمودی به پخش رسید + تصاویر جدید

آغاز ثبت نام فیلم های ایرانی در جشنواره جهانی فیلم فجر از شنبه

راه اندازی 45 خانه جوان در کشور

موزه عکاسخانه شهر از امروز میزبان عکس های جشنواره معدن می شود

اختتامیه جشنواره ملی کتاب خراسان جنوبی

نجفی: تهران از جهات مختلف دچار بی قوارگی شده / شهرداری در گذشته بیش از حد مراسم محور بود

بازنویسی 3 باره یک فیلمنامه برای گرفتن پروانه ساخت

نمایشگاه صنایع دستی تهران به مناسبت هفته بسیج درموزه رضاعباسی گشایش یافت

کنسرت وحید تاج 26 آذر برگزار می شود

همسرایی یا همسریابی؟/ سریال طنز تلویزیون دنبال بازیگر

یک عکس از البرز ملک پور در خانه ی عکاسان تهران به نمایش درمی آید

جای خالی جایزه کتاب سال تبریز

مرکز رسانه ای فاطمیون با پنج اثر در جشنواره عمار شرکت می کند

اهدای کتاب از سوی شهروندان کهریزک به کتابخانه شهر

سریال طنز تلویزیون در محله انتخاب بازیگر

واکنش کارگردان زن مشهور به یک جشن تولد متفاوت + عکس

فیلم های جدید را در کدام سینماها ببینیم؟

تاریخ ثبت نام فیلم های ایرانی در جشنواره جهانی فجر اعلام شد

«لالاکن» با بازی بهنوش بختیاری

واکنش رامبد جوان به پس گرفتن سوله شهرداری از برنامه خندوانه

نشست شهردار تهران با اصحاب فرهنگ و هنر

توییت وزیر فرهنگ به مناسبت فروپاشی داعش +عکس

«پاپتی ها» روی صحنه تئاتر

پخش سریال «شهریار» از آی فیلم

نمایشگاه گروهی "روی دیگر پنجره" در کرج برپا شد

دیوید کسیدی خواننده و بازیگر سرشناس آمریکایی درگذشت +عکس

مدیر جشنواره بیلبائو اسپانیا به سینماحقیقت می آید

«عصر شعر و ترانه» به یاد کرمانشاه

«عودنوازان» به تالار رودکی می روند

افتتاح هنرستان خیر ساز ملک + فیلم

اعلام اسامی هیأت داوران بخش فیلم جشنواره فیلم و عکس راه آهن

اجرای نمایش راننده چینی از امروز آغاز می شود

فیلم های جدید را در کدام سینماها ببینیم؟

سرزمین خودتان را وارد شعر کنید

ادامه فیلمبرداری «لالاکن» در سکوت خبری

چیزی به اسم بازی تئاتری و سینمایی نداریم

علیرضا عصار زمستان کنسرت می دهد

«بانوی عمارت» ؛ روایت یک عشق قجری

نمایشگاه «آیین ها از دریچه دوربین» در گرجستان + عکس

مجموعه خبری 20:45 1396/8/30

وحید تاج به نفع کودکان زلزله زده کرمانشاه کنسرت می دهد

عکس بهنوش طباطبایی در آسانسور! عکس

تلاش های اولیه بشر برای پرواز! +فیلم

معاون گروه واژه گزینی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی: کش لقمه وخویش انداز را ما نساخته ایم

رامبد جوان: سری جدید خندوانه نوروز می آید/سوله تحت اختیار ما با زور گرفته نشده بود که حالا پس گرفته شود

«بی گمان عشق» برای کمک به آسایشگاه معلولین ذهنی منتشر شد

اجرای کنسرت گروه بوشهری لیان در تالار وحدت

مرور سینمای پیش از نازی ها در جشنواره برلین

کتاب هویت فرهنگی و سینمای کرد روانه بازار نشر شد

مراسم تشییع پیکر محمد پور ستار + تصاویر

«باجناق ها» و «شهریار» به آی فیلم می آیند

توییت وزیر فرهنگ به مناسبت فروپاشی داعش/عکس

واکنش رامبد جوان به پس گرفتن سوله مدیریت بحران از خنداونه

جستجو برای یافتن پدر گمشده در کهکشان راه شیری/عکس

نمایشگاه عکس هنرمندان ایران و گرجی در کتابخانه ملی تفلیس

برنامه های چهارشنبه یکم آذر رادیو فارس

آغاز تولید 4 فیلم مستند صنایع دستی چهارمحال و بختیاری

دقایق جذاب بدون تعارف با آقای دوربینی + فیلم

تازه ترین تصاویر از سریال عاشقانه «بانوی عمارت»

نشر کتاب در حوزه ادبیات کودک مغفول مانده است

عکسی که عکاسش را افسرده کرد

گزارش ایرنا از گیشه سینما در 8 ماه گذشته؛ پیشتازی فیلم های طنز و خوش اقبالی آثار اجتماعی

مرمت و بازسازی خانه حکیمان زنجان

عکسی که عکاسش را افسرده کرد

جشنواره تئاتر بسیج هنرمندان مازندران

دیدار خواننده "بی معرفت" با هوادارانش در برج میلاد/عکس

بازیگران با سابقه سینمای ایران کجا هستند؟

تصاویری از پشت صحنه فیلم های مشهور که بسیار دیدنی هستند

نمایشگاه آثار هنری استاد فرشچیان در  نخجوان افتتاح می شود

توییت وزیر فرهنگ به مناسبت فروپاشی داعش

برگزاری نشست های تخصصی به مناسبت چهارصدمین سال روابط ایران و اسپانیا

ادامه فیلمبرداری فیلم سینمایی لالاکن در سکوت خبری/ فیلمی در ژانر کودک

15 درصد از تصویربرداری سریال بانوی عمارت به پایان رسید

نمایش فیلم سینمایی یه وا در ارمنستان به سانس فوق العاده رسید

اهدا 260 جهیزیه به نوعروسان تهرانی

معرفی برترینهای جشنواره ملی کتاب خراسان جنوبی

البرز جزء ده استان برتر کشور در حوزه کتاب و کتاب خوانی

گزارش تصویری؛ حاشیه های زیباتر از متن

کنسرت لیان در تالار وحدت برگزار می شود/نمایشگاه بین المللی اجازه اجرا نداد

تیپ خاص و متفاوت خانم بازیگر در میلان/عکس

تیپ متفاوت و عجیب بازیگر مشهور/عکس

شباهت یک سریال ایرانی به «جومونگ»/عکس

خواننده و بازیگر سرشناس هالیوود درگذشت

آغاز طرح پاییزه کتاب از فردا در کتابفروشی های خوزستان

فیلمبرداری سریال جدید کیانوش عیاری در خیابان 15 خرداد

استقبال سینماگران خارجی از شرکت در جشنواره جهانی فیلم فجر/ تاریخ ثبت نام فیلم های ایرانی اعلام شد

جنگ «شور و شیرین» از رادیو صبا پخش می شود

تقی تقدسی فردا به خاک سپرده می شود

زمان ثبت نام فیلم های ایرانی در جشنواره جهانی فجر اعلام شد

علیرضا عصار کنسرت برگزار می کند

مجری مطرح تلویزیون: دنبال شهرت در عرصه بازیگری نیستم

رامبد جوان به پس گرفتن سوله خندوانه واکنش نشان داد

فیلم/ روایت رهبرانقلاب از مصرع شعری که خواندند و علامه جعفری تا انتها ادامه دادند

استقبال سینماگران خارجی برای شرکت در جشنواره جهانی فیلم فجر/ تاریخ ثبت نام فیلم های ایرانی اعلام شد

اجرای گروه جنوبی "لیان" در تالار وحدت

داریوش اسدزاده به کمپین کتابگردی پیوست

استقبال گردشگران خارجی از اقامتگاه های سنتی کاشان + فیلم

«کش لقمه» و«خویش انداز» را ما نساخته ایم

پایان داعش ، وعده صادقی که محقق شد + فیلم

سه جایزه بین المللی جشنواره شیلی برای «آبسه»

شادی فارسی ها از بارش رحمت الهی + فیلم

دریافت آثار در هفتمین جشنواره بازی های رایانه ای تهران آغاز شد

بازیگران با سابقه سینمای ایران کجا هستند/چرا فقط عده ای خاص در جشنواره فیلم فجر دیده می شوند

کنسرت وحید تاج به نفع کودکان زلزله زده کرمانشاه

پندخوانی ها و مناجات خوانی های «سلیم»

پریناز ایزدیار هم فتوا داد

ادامه فیلمبرداری کیانوش عیاری در خیابان 15 خرداد

بهرام رادان با «کارناوال مرگ» به هیسپان می آید

همایون همتی در گفت وگو با فارس: ادیان همواره در تاریخ بشر، تمدن ساز و فرهنگ آفرین بودند/ دین، تروریست پرور نیست

همایون همتی در گفت وگو با فارس: ادیان همواره در تاریخ بشر، تمدن ساز و فرهنگ آفرین بودند/ دین، تروریست پرور نیست