مطالب مرتبط:
برگزاری کارگاه های آموزشی تاریخ و فرهنگ استان البرز
خلیج فارس تجلی گر غرور ملی و تمدن ایرانی
نرمش در برابر دشمن تهدید آفرین است
لاریجانی تاکید کرد: سرویس های اطلاعاتی پشت صحنه کشمکش های اقوام و ادیان/ اظهار نارضایتی شرکت کنندگان اجلاس سن پترزبورگ از حرف های نسنجیده ترامپ
سفیر کشورمان در بوسنی بر همزیستی صمیمانه پیروان ادیان الهی تاکید کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مهر 1396 ساعت 10:362017-10-17فرهنگي

همایون همتی در گفت وگو با فارس: ادیان همواره در تاریخ بشر، تمدن ساز و فرهنگ آفرین بودند/ دین، تروریست پرور نیست


با بیان اینکه ادیان همواره در تاریخ بشر تمدن ساز بودند که البته این تمدن سازی نیز درجاتی دارد، گفت: بعضی ادیان توحیدی مانند اسلام، یهود، مسیحیت بیشتر در این زمینه موفق بودند، - در واقع تروریسم سوءاستفاده از دین است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار آیین و اندیشه "، به تازگی کتاب درآمدی بر دانش فلسفه دین به قلم همایون همتی و به همت انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب منتشر شد.

این اثر دربرگیرنده شماری از مقاله های نگارنده است که به تناوب و در طی زمان، بنا به مقتضیات فرهنگی جامعه مان نگاشته شده و تاریخ نگارش آنها به سالیان گذشته باز می گردد.

مباحثی که در این دفتر گرد آمده، بیشتر حول محور دانشی است که امروزه فلسفه دین نامیده می شود.

در آغاز تمایزی میان آن و دانش الهیات نبود و بسیاری از کسان آن دور را در هم می آمیختند، ولی امروزه نزد محققان این دو تمایزی آشکار و قاطع دارند و نباید آنها را در هم آمیخت.

فلسفه دین در روزگار ما بسیار دامن گستر و پویا و دانشی با گرایشهای متنوع و متعدد شده است.

در گفت وگویی با همایون همتی نویسنده کتاب درآمدی بر دانش فلسفه دین و محقق حوزه عرفان و ادیان به بررسی این اثر پرداختیم که در ادامه می آید: فلسفه و دین امروز پیوند قابل توجهی یافته اند *آقای دکتر! دغدغه شما از نوشتن این کتاب چه بود؟ کتاب درآمدی بر دانشِ فلسفه دین مجموعه ای است از مقولات دین پژوهانه و فلسفی که من در طی سالیان فراهم آورده ام و به تناسب نیازهای فرهنگی جامعه تدوین شده است، اما درس های رسمی و اصلی من در این حوزه در واقع کلاس فلسفه دین در حسینیه ارشاد است که حدودا یکسال و نیم است به آن اشتغال دارم.

پیش از این نیز بارها در دانشگاه های داخل و خارج کشور فلسفه دین را تدریس کرده بودم، اما به لحاظ فقر منبع برای دانشجویان در این زمینه، بر آن شدم که بعضی مقالات مرتبط با فلسفه دین را در مجموعه ای گردآوری کنم.

این کتاب مقالاتی دارد، اولین مقاله از رونالد هپ بورن، فیلسوف دین مسیحی است.

او از دانشمندان نامدار معاصر است و در این مقاله، از تفاوت فلسفه دین، با علم کلام یا ادبیات، دانش ادیان و با رشته مطالعات دینی بحث می کند و ارتباط و پیوند دانش فلسفه دین با دیگر فلسفه های مضاف مثل فلسفه ذهن، فلسفه اخلاق، فلسفه علم و معرفت شناسی (Epistemology) و غیره را بیان می کند.

یک مقاله دیگر هم درباره مکتب تفکیک است، می دانید که فلسفه ستیزان روی خوشی به فلسفه نشان نمی دهند، کوشیده ام تا در این مقاله بیان کنم که این تز عقب افتاده ای است و فلسفه و دین امروز پیوند قابل توجهی یافته اند و محل ربط، تلاقی گاه و پیوند آنها هم دانش و رشته ای است به نام فلسفه دین که هم گزاره های دینی را تحلیل می کند و هم در مورد مفاهیم دینی همچون روح، خدا، آخرت، ایمان و .

داوری و بحث می کند.

لذا این رشته، بخشی است از فلسفه که از قضا با دین، کمال پیوند را دارد و به جای بحث از تفکیک باید شعار تعامل را در پیش گرفت.

فلسفه باید با دین تعامل کند و دینداران نیز باید به فلسفه اقبال کنند.

بخشی از کتاب به رهیافت وجودی به دین اختصاص یافته ­است و از دغدغه های اگزیستانسیل انسان ها بحث می کند و در این میان، آرایی از سورن کیرکگارد بنیان گذار اگزیستانسیالیسم و الهیدان عارف مشرب دانمارکی در خصوص احساس دینی و تجربه دینی در مقاله ارائه شده است.

مقاله دیگر کتاب درباره دیالوگ ادیان است.

زمانی که پاپ بندیکت شانزدهم نام جدید پاپ را برای خود انتخاب کرد، آن موقع این مقاله­ را در باب گفت وگوی ادیان نوشتم که ما با مسیحی ها، یهودی ها، زرتشتی ها و پیروان ادیان مختلف در دوره های بسیاری دیالوگ ادیان داشته ایم.

آن زمان من عضو شورای سیاست گذاری دبیرخانه دیالوگ ادیان بودم و به همراه عده ای دیگر از اساتید و متفکران بحث هایی داشتیم که دیالوگ یعنی چه، روش های دیالوگ و گفت وگو چیست؟ هدف از دیالوگ چه هست؟ و مباحثی از این قبیل.

از دیگر مقالات این مجموعه، مقاله ای است از فردریک فِرِّه با عنوان فلسفه پوزیتیویسم منطقی و الهیات که من در دوره ای که دانشجوی دکتری ادیان بودم زیرنظر استادم دکتر فتح الله مجتبایی خیلی از مقالات دائره المعارف دین، ویراسته ایلیاده و دائره المعارف های دیگر مثل جوداییکا، کاتولیک و .

را ترجمه می کردم، این مقاله را هم آن زمان ترجمه کردم و بعدها در یکی از کلاس هایم در دانشکده الهیات دانشگاه تهران سال 64 یا 65 تدریس کردم، آن زمان به نظرم آمد چون در کشور ما در دهه نخست بعد از پیروزی انقلاب مدافعان و مبلّغانی برای پوزیتیویسم منطقی پیدا شد، نیاز به ادبیات و آثار روزآمد در این خصوص داریم.

این مقاله جاندار و پرمایه ای است و نکات خوبی دارد که رابطه پوزیتیوسیم منطقی با الهیات را بیان می کند، البته در این راستا، نقد خوبی استاد بهاءالدین خرمشاهی نیز به پوزیتیویسم منطقی دارند که اثر قابل توجهی است با این حال، هنوز جای کارهای استخوان دار و پرمایه، در این زمینه خالی است.

ادیان همواره در تاریخ بشر، تمدن ساز و فرهنگ آفرین بودند رابطه دین و تمدن هم مقاله ای بود که در کنفرانسی دوجانبه میان ایران و اسپانیا که در تهران برگزار شد، ارائه کردم.

بسیاری از فلاسفه، فقها و عارفان بزرگ ما در اندلس سابق (اسپانیا) بودند و هدف از برگزاری این کنفرانس بررسی تطبیقی بین فرهنگ ایران اسلامی و اسپانیا و شناخت مشترکات آنها بود و آنجا بود که یکبار دیگر عمیقاً به اهمیت رابطه دین با تمدن پی بردم.

بعضی از مغرضان و دین ستیزان به خصوص در جوامع غربی گفتند که اصلاً دین به خصوص دینی مثل دین اسلام فاقد عقلانیت است و تمدن ساز و فرهنگ ساز نیست، دین جهاد است.

جهاد هم به معنای خشونت ورزی و کُشتار و وحشی گری است و کارهایی شبیه داعش و .

را انجام می دهند، اما هدف من در این مقاله نشان دادن تمدن آفرین بودن اسلام بود و اینکه ادیان همواره در تاریخ بشر، تمدن ساز و فرهنگ آفرین بودند که البته این تمدن سازی نیز درجاتی دارد.

بعضی از ادیان توحیدی مثل اسلام، یهود، مسیحیت بیشتر در این زمینه موفق بودند تا دین های بسیط تر و ابتدایی تر.

کنفرانس بین المللی دیگری در ایران تحت عنوان نقش دین در جامعه (The role of religion in society) برگزار شد و در واقع پرسش این بود که آیا دین می تواند جامعه را مدیریت کند؟ نقش دین در جامعه چه هست؟ کارکردهای دین مثل معرفت بخشی، معنابخشی، انسجام بخشی به جامعه، وحدت آفرینی از سوی جامعه شناسان دین مطرح شده که من اینها را در مقاله ام تحلیل کردم.

این بحث ها امروز در جامعه شناسی دین هست.

در مقاله دیدگاه های امثال مارکس را نقد کردم که فقط بدبینانه به کارکردهای منفی دین نگاه کرده اند که مخدّر است و افیون توده ها است.

اما من تأکید کرده ام که دین می تواند نقش های مثبت هم داشته باشد.

بحثی هم در دانشگاه علوم پزشکی تبریز تحت عنوان گریز از پارادوکس ماده و معنا چند سال پیش ارائه کردم، پرسش دانشجویان این بود که آیا هستی مساوی با ماده است یا ساحت های دیگری هم دارد؟ و آیا بین ساحت مادی طبیعت و واسطه های معنوی ارتباطی هست؟ که من کوشیدم تا به این پرسش ها، پاسخ هایی فلسفی بدهم که هستی لایه های متعددی دارد و هستی در ماده خلاصه نمی شود و ماتریالیسم به لحاظ فلسفی مردود است.

در مقطعی در کشور ما بعضی بدخواهان در خارج و در داخل مطرح می کردند که اسلام دین خشونت، جهاد و وحشی گری است و در آن جایی برای تساهل نیست.

از این طرف هم گروهی که دیدگاه های لیبرالی داشتند، برخلاف واقع از اسلام چهره ای ترسیم می کردند که گویی در این دین هیچ گونه توجه به واقعیت های خشن نشده است و مبارزه و انقلاب جایی ندارد.

در حالی که تاریخ این دین نشان می دهد که پیامبر آن 60 غزوه و 30 سریه داشته است.

در بعضی جنگ ها شخصاً حضور داشتند و شرکت می کردند.

از طرف دیگر هم اسلام دین واقع بینی است، حمله به جامعه بشود از حقوق مسلمان ها دفاع می کند.

چنان که در جنگ تحمیلی 8 ساله و در دفاع مقدس ما دیدیم هشت سال در برابر دنیا ایستادیم و اینها واقع بینی اسلام هست.

اینها هم بحث هایی است که آن موقع در دانشگاه شیراز من را دعوت کردند و برای دانشجویان سخنرانی کردم و بعد هم پرسش و پاسخ و بعد پیاده شده و تبدیل به مقاله شده است.

بحث آخر هم اُتانازی از دیدگاه فلسفه و اخلاق است.

حالا اُتانازی را قتل ترحمی یا خودکشی یاری شده، بِه کُشی، مرگ خوشایند ترجمه کرده اند.

زمانی که رایزن فرهنگی ایران در کشور آلمان بودم یک کنگره اخلاق پزشکی در ایران برگزار شد، دبیر کنگره آقای دکتر باقر لاریجانی رییس دانشگاه علوم پزشکی بودند.

برگزارکنندگان کنگره از من خواستند تا مقاله ای ارائه کنم و من در مقاله خود کوشیدم بررسی کنم بر اساس کدام مکتب فلسفه اخلاق اتانازی را می شود توجیه اخلاقی کرد و بر اساس کدام دیدگاه ها در فلسفه اخلاق این مسأله توجیه ناپذیر است ؟ و اساساً دیدگاه ادیان در این زمینه چیست؟ آیا چنین چیزی اساساً جایز است؟ این بحث در برخی کشورها جنبه های حقوقی پیدا کرده است و بعضی کشورها آن را قانونی کردند و در آنجا جرم است، بعضی کشورها هم آزاد گذاشتند مانند سوییس.

تروریسم اصلاً دین ندارد.

دین برای انسانیت است *همیشه از دغدغه های شما این بوده که پیرامون مسائل روز تأملاتی داشته باشید، در معرفی کتاب هم اشاره کردید که مقالاتی را انتخاب کردید که به مسائل روز پرداختند، اما در میان این مقالات، جای پرداخت به آرای بنیادگرایانه خالی بود، دلیل خاصی دارد؟ -خیر.

من چند کتاب دیگر در مورد فلسفه دین در دست نگارش دارم که در این آثار به بحث بنیادگرایی خواهم پرداخت.

اتفاقاً اخیرا هم در دانشگاه پکن، مقاله­ ای انگلیسی با عنوان افراط گرایی در اخلاق کنفوسیوسی و اخلاق اسلامی داشتم.

از آنجا که دکترای من ادیان و عرفان تطبیقی است و فوق دکترای من الهیات معاصر، خواستم تا نگاهی تطبیقی بین دیدگاه­ های کنفوسیوسی و اسلامی داشته باشم و افراطی گری و خشونت را از دیدگاه این دو دین بررسی کنم که مشکل روز جهان هم هست.

اخیراً کتاب های جدیدی از خانم کارن آرمسترانگ درباره بنیادگرایی، دین و خشونت به دستم رسیده است.

او می گوید این پدیده در ذات دین نیست و ارتباطی به حقیقت دین ندارد.

سوءاستفاده از دین است، چون به اعتقاد من، تروریسم اصلاً دین ندارد.

دین برای انسانیت است، برای اخلاق است، برای حفظ کرامت بشر است.

اینها که این گونه کرامت بشر و شخصیت بشر را له می کنند و زیرپا می گذارند چه ربطی با دین می توانند داشته باشند؟ باور به خدا و دین برای هدایت و سعادت بشر است.

پیامبر اسلام هدف اصلی بعثت خود را اتمام مکارم اخلاق دانسته است.

وحشی گری و آدم کُشی چه ربطی به اخلاق دارد؟! برداشت های سطحی نگرانه و قشری مآبانه از متون دینی توسط تروریست ها *می­ توان از متن مقدسی که برای کرامت انسان آمده است، قرائت هایی ضد انسانی داشت؟ -این البته بحث گسترده ای است.

از دلایل تربیتی گرفته تا دلایل روان شناختی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و .

می تواند دخیل باشد.

مجموعه ای از دلایل و ریشه ها دخیل هست که الان مجال ارزیابی آن نیست، اما یکی از دلایل می تواند برداشت های سطحی نگرانه و قشری مآبانه از متون دینی باشد.

واقعیت این است که هرکسی صلاحیت اظهارنظر در خصوص متون مقدس را ندارد، هر کسی کارشناس دین نیست، البته باید در آموزش دینی هم تجدیدنظر شود.

حقارت ها و عقده ها و انگیزه های خاص هم مؤثر است.

احساس تحقیرشدگی، احساس سرکوب شدگی، احساس منزوی شدن، حق و حقوق پایمال شده اینها می توانند انگیزه هایی باشند که ما نمی دانیم.

باید در کنار مبارزه نظامی با چنین گروه های تروریست و خشن به تحلیل های فکری ـ روانی آنها نیز پرداخت.

لذا فکر می کنم اینگونه برداشت ها هم دلایل معرفتی می تواند داشته باشد، هم جنبه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، تربیتی و اجتماعی و البته یک بحث هرمنوتیکی عمیق و گسترده لازم دارد.

*مخاطب کتاب شما چه طیفی هستند؟ -من عمدتاً دغدغه جوانان را دارم.

به خصوص آنهایی که در خانواده های مذهبی، متولد نشده اند! و فضا و بافت پیرامون محیطشان مذهبی نبوده است.

چون دین به آنها به عنوان امری جذاب و معرفت بخش شناخته نشده است و هدف و مخاطب من همواره این طیف از افراد در جامعه هستند ولی بطور کلی قشر کتابخوان، اهالی اندیشه، عموم روشنفکران، بخصوص دانشگاهیان و فرهیختگان مورد نظرم هستند.

کاوش فیلسوف دین، حد و مرز ندارد *از دیگر بحث های روز، فلسفه زندگی روزمره یا همان سبک زندگی است، فلسفه دین چطور می تواند در این زمینه ورود پیدا کند؟ -معنای زندگی و سبک زندگی، بحثی است که فیلسوفان دین مطرح می کنند.

یعنی دو دسته این بحث را مطرح می کنند، یکی الهی دان ها هستند که دیدگاه هنجاری (Normative) دارند دیدگاه یک دین خاص را مطرح می کنند و دفاع می کنند، فیلسوف دین از این جهت آزاد است، یعنی تعهد به هیچ دینی ندارد، فیلسوف دین اصلاً می تواند سکولار باشد چراکه کار فیلسوف دین، تحلیل آزاد عقلانی درباره مفاهیم دینی است و از این جهت کار او با متکلم فرق دارد.

او متعهد به دفاع یا اثبات حقانیت هیچ دین خاصی نیست.

لذا از یافته های علوم اجتماعی، علوم انسانی، فلسفه، علوم تجربی جدید، از روان شناسی، جامعه شناسی، علوم شناختی، علوم کامپیوتری و فلسفه ذهن هم استفاده می کند.

کاوش فیلسوف دین، حد و مرز ندارد، لذا مطالعات میان رشته ای و چند رشته ای دارد.

خیلی رهیافتش گسترده تر و فراختر است و مخاطبان بیشتری را پوشش می دهد.

هنوز یک کتاب تاریخ فلسفه دین ننوشته ایم *چرا در کتاب اخیر شما فلسفه دین را موضوع کار قرار دادید؟ -برای اینکه خیلی از پرسش های فرهنگی جامعه ما به این رشته مربوط می شود، مثلاً رابطه اسلام با حکومت، با سیاست، با دموکراسی، فمنیسم، حقوق زن، حقوق بشر، جهانی شدن یا جهانی سازی، رابطه علم و دین، عقلانیت همه اینها از مباحث اصلی و اساسی این رشته است که از پرسش های مهم جامعه امروز ما هم هست.

معتقدم، ما به سه رشته به طور جدی در جامعه امروز نیاز داریم؛ یکی فلسفه دین، دوم فلسفه اخلاق و سوم فلسفه سیاسی(Political philosophy).

خیلی از روحانیون ما متأسفانه، با کمال احترام، به این مباحث نمی پردازند، روزنامه نمی خوانند، مسائل و پرسش های اصلی فرهنگی جامعه را نمی دانند.

فضای فکری نسل جوان را نمی شناسند.

من فکر می کنم که ما به طور کلی باید بیشتر بر روی فلسفه های مضاف؛ فلسفه علم، فلسفه دین، فلسفه حقوق، فلسفه تعلیم و تربیت، فلسفه اخلاق، فلسفه سیاسی و .

کار کنیم.

آنچه ما به اسم فلسفه اسلامی داریم با همه عمق و ارزشی که دارد فقط متافیزیک است و آن را نیز عصری سازی، بازسازی و احیا نکرده ایم.

به تعبیر اقبال لاهوری امروز بازاندیشی فکری و دینی در اسلام مورد نیاز است.

ما هنوز یک کتاب تاریخ فلسفه دین ننوشته ایم.

باید بیشتر در این زمینه ها کار کرد.

کاستی های فرهنگی بسیار است.

باید فرزانگان جد و جهد بیشتری داشته باشند.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a1jhfm نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: فلسفه - ادیان - مقاله - کتاب - تاریخ - امروز - فرهنگ - دانشگاه - فرهنگی - مقالات - همتی - سوءاستفاده - جامعه - دانشجویان - تروریسم - تروریست - نویسنده - خبرنگار - محققان - اندیشه - اشتغال - مسیحیت - عرفان - تفاوت - ارشاد - گزارش - اولین - منتشر - دفتر - موفق

آخرین اخبار سرویس:
بوسه مانی رهنما بر پیشانی همسرش صبا راد در کنسرت! عکس

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

تهیه کننده هالیوودی فیلم «اولین تولد» (1st Born):جای تاسف است که آثار فیلمسازان ایرانی در سینماهای دنیا اکران نمی شود

دبیر بخش عکس و پوستر جشنواره تئاتر فجر در نشست خبری: ممانعت از برخورد سلیقه ای با آثار جشنواره تئاتر فجر /166 اثر بخش پوستر نهایی شد

صالحی: جشنواره فیلم های 180 ثانیه ای فرصتی برای انتقال سریع پیام ها است

هفتمین دوره جلسات نقد کتاب های درسی معارف اسلامی برگزار می شود

جشنواره ی بین المللی مد و لباس فجر/تصاویر

انتقاد تند بازیگر زن ایرانی از لیلا حاتمی / اگر دوست ندارند بروند جای دیگر زندگی کنند

شش سریال سر سفره هفت سین سیما

مرگ ناگهانی هنرپیشه زن نامدار و محبوب هندی

تمدید اجرای «آبی مایل به صورتی»

ترویج زندگی به سبک فرانسوی در تهران

برنامه تخصصی شبکه چهار برای فیلم کوتاه

کندی عبورومرور در جاده ریگان-چابهار در پی طوفان شدید و هجوم ریزگردها(فیلم)

تولیدات سینمای جوانان فارس راهی جشنواره تصویر سال

برداشت 4 در شبکه 4

وقتی حتی یک ثانیه در زندگیت تاثیرگذاراست+فیلم

همه چیز درباره «پوستروهویت بصری وبخش عکس» جشنواره  تئاتر فجر

توقف عملیات عمرانی در آرامستان امامزاده عبدالله

ابداع روشی برای دفع سنگ کلیه/ امتحان روی مورچه (+فیلم)

هنرمندان با خلق آثار فاخر فرهنگ قرآنی را ترویج کنند

میرطاهر مظلومی به جمع بازیگران «سوغات جنگل» پیوست

انتقاد تند پروانه معصومی از لیلا حاتمی

ترانه سرای جوان درگذشت

فیلم سینمایی «لالاکن» به مرحله ساخت موسیقی رسید

داوران دومین جشنواره فجر نمایش نامه خوانی بهارستان معرفی شدند

فیلم/ حسن محمدی: در مجامع قرآنی آتی وکالت یک مؤسسه از مؤسسه دیگر منتفی است

تقویت همبستگی و همیت اجتماعی مستلزم توجه به سینما است

7 اسفند، رونمایی از فیلم مستند «شناسای سخن»

نماینده مجلس: وزیر ارشاد مخالفتی با اکران «عصبانی نیستم» ندارد

نماینده مجلس: وزیر ارشاد مخالفتی با اکران «عصبانی نیستم» ندارد

ادامه ناپایداری هوا تا فردا+فیلم

وجه اشتراک نوبلیست ها، دفاع ازآزادی است

توضیحات دبیر جشنواره بین المللی فیلم فجر مکان جشنواره بین المللی فیلم فجر در چارسو است/ افزایش تعداد سالن های نمایش فیلم

گلایه های برادر مرحوم ولیزاده از مشکلات هنرمندان کاتب قرآن

درباره قول مسئولان اظهار نظر نمی کنم

کاشی هفت رنگ؛ هنر دست هنرمندان قمی در اروپا

ارسال 2 هزار و 346 اثر هنری به دبیرخانه هفته قرآن و عترت استان مرکزی

ساخت موسیقی فیلم سینمایی «لالاکن» آغاز شد

تصویربرداری سریال از یادها رفته در شهرک ایران

«درخونگاه» به ایستگاه پایانی رسید

آقای کارگردان از ساخت یک فیلم عاشقانه در پاریس و تهران گفت

«خیال روی تو» به مناسبت تولد هوشنگ ابتهاج منتشر شد+صوت

رونمایی از پوستر سریال "گلشیفته"

فعالیت پایگاه خبری تحلیلی با محور زیارت در مشهد

تصویربرداری سریال جدید عسگرپور از نیمه گذشت

دومین اختتامیه هفته قرآن و عترت_اراک

بررسی شخصیت زن در مجالس شبیه خوانی

انتشار نخستین آلبوم موسیقی فیلم های سامان احتشامی

حضور میرطاهر مظلومی در مجموعه عروسکی شبکه دو/ تدارک سوغات جنگل برای سال جدید

آغاز ساخت موسیقی فیلم سینمایی «لالاکن»

حضور میرطاهر مظلومی در مجموعه عروسکی شبکه دو/ تدارک سوغات جنگل برای سال جدید

پوستر سریال «گلشیفته» منتشر شد

داستان دو روزنامه نگاری که با هم راه می روند! (+فیلم)

جشنواره کار و فناوری در مدارس دخترانه

پروانه معصومی خطاب به لیلا حاتمی: اگر دوست ندارند بروند جای دیگر زندگی کنند

پوستر گلشیفته رونمایی شد/ آغاز توزیع از 9 اسفندماه

جشنواره مد و لباس فجرفرصتی برای عرضه فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی به جهان است

بازیگر معروف زن مادر شد / پست احساسی این بازیگر برای دختر نو رسیده اش

نمایش نسخه 400 ساله در کاخ گلستان

سعدی، خواجوی کرمانی و حافظ به تلویزیون می آیند

تصویربرداری سریال دستت را به من بده از نیمه گذشت+ تصاویر جدید

«دستت را به من بده» ماه رمضانی شد

انیمیشن ایرانی، نامزد 2 بخش جشنواره آمریکایی شد

غارت نرگس زارهای جره کازرون شیراز /فیلم

حضور عکاس تیتر برتر در جشن تصویر سال

دلایل حضور کمرنگ خانم بازیگر در سینما/ فیلم

انتقاد بازیگر پیشکسوت سینما به صحبت های عجیب لیلا حاتمی

تشدید حفاظت از بقعه تاریخی «شیخ حیدر» در مشگین شهر

نقش آفرینی هنرمند معلول + فیلم

وقتی قانون برای دورزدنِ قانون، فراوان است (فیلم)

هنوز در بازیگری از خودم راضی نیستم/به زندگی کاملاً اخلاق گرا و سنتی نگاه می کنم+عکس

اجرای عمومی نمایش «چریکه ته وار» در لرستان

اهدای 190 هزار اصله درخت رایگان بین شهروندان مشهدی

نقش آفرینی هنرمند معلول با پا + فیلم

تهران صاحب «رویداد مد» شد/ زمینه سازی برای توسعه مدسازی ایرانی ــ اسلامی

وضعیت مبهم خانه ابتهاج در 90سالگی شاعر

نامزد های اسکار 2018 معرفی شدند

واکنش کیوان ساکت به لغو کنسرتش

پاسخ تند پروانه معصومی به لیلا حاتمی: مگر در کشورهای دیگر اعتراض را با بوسه جواب می دهند؟ آنها که مردم را به مسلسل می بندند / اگر دوست ندارد از ایران برود جای دیگر زندگی کند!

برگزاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم در سیریک

برنامه تخصصی شبکه 4 برای فیلم کوتاه

نوید محمدزاده و امیرآقایی در اکران بدون تاریخ بدون امضا

نمایشگاه اسناد تاریخی در ساری برپا شد

کمتر سریالی با موضوع حمایت از حیوانات ساخته شده است

تکذیب هم جنس خواهی فیلم مکری توسط گروه هنر و تجربه

صحبت های خانواده یکی از جانباختگان سانحه هوایی دنا (فیلم)

عمید صادقی نسب ترانه سرای جوان درگذشت

ترانه سرای جوان از دنیا رفت

واکنش پروانه معصومی به صحبت های عجیب لیلا حاتمی این چه اعتراضی است که 4 نفر شهید شدند؟/ کشورهای دیگر که مردم را به مسلسل می بندند

رضا حیدری در گفت گو با فارس: هیچ کسی دلسوز هزینه های بخش خصوصی در سینما نیست/ فیلم ها در جشنواره اکران می شوند که قربانی شوند!

تخریب شعارهای انقلاب در فیلم های جشنواره فجر/ درباره اقدامات رضاخان بزرگنمایی شده است

اکران فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» در سینماهای همدان

جشنواره مدولباس فجر بازتاب دیدگاه های نسل جوان است

تخریب شعارهای انقلاب در فیلم های جشنواره فجر/ درباره خدمات رضاخان بزرگنمایی شده است

نقش افرینی هنرمند معلول با پا +فیلم

زندانی شدن "جواد عزتی" روی صحنه تئاتر/تصاویر

مرگ ناگهانی سری دیوی هنرپیشه نامدار بالیوود

فراخوان جشنواره ملی شعر «دوبیتی و رباعی رضوی»

همدان، میزبان نخستین جشنواره ملی «پویانمایی تلویزیونی» شد

همایون همتی در گفت وگو با فارس: ادیان همواره در تاریخ بشر، تمدن ساز و فرهنگ آفرین بودند/ دین، تروریست پرور نیست

همایون همتی در گفت وگو با فارس: ادیان همواره در تاریخ بشر، تمدن ساز و فرهنگ آفرین بودند/ دین، تروریست پرور نیست