مطالب مرتبط:
تجمع دانشجویان دانشگاه یزد در اعتراض به مواضع خصمانه اخیر آمریکا
دانشجویان دانشگاه آزاد میناب تجمع ضد اسکتباری برپا کردند
نمایش آثار هنری دانشجویان و اساتید در دانشکده هنرهای کاربردی
غیبت دانشجویان برای حضور در مراسم اربعین موجه شود
لزوم مهارتی شدن 30 درصد از دانشجویان کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مهر 1396 ساعت 09:052017-10-17فرهنگي

مشارکت دانشجویان در تمام فرایندهای کتاب سال


رییس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی مشارکت دانشجویان در تمام فرایندهای برگزاری جشنواره کتاب سال دانشجویی همچون تبلیغ، - ، پیرامون برگزاری بیست و چهارمین جشنواره کتاب سال دانشجویی، اظهار کرد: جشنواره کتاب سال دانشجویی، یکی از سلسله برنامه های فرهنگی و سراسری جهاد دانشگاهی است که در سال های گذشته به ابتکار آقایان دکتر ایمانی خوشخو و مسجدجامعی در جهاد دانشگاهی و در عرصه فرهنگی بنا نهاده شد.

همان گونه که اطلاع دارید جهاد دانشگاهی برنامه های سراسری فرهنگی بسیاری برای دانشجویان طراحی کرده است که از جمله آنها جشنواره کتاب سال دانشجویی است که خوشبختانه تداوم اجرا دارد.

شکل گیری ایده اصلی برگزاری جشنوارهوی با اشاره به شکل گیری ایده اصلی برگزاری جشنواره کتاب سال دانشجویی، گفت: ایده اصلی برگزاری جشنواره کتاب سال دانشجویی از کتاب سال جمهوری اسلامی ایران اتخاذ شد و هدف اصلی آن هم تشویق دانشجویان به نوشتن کتاب و آثار مکتوب بود.

طی سال ها به نظر می رسد، برگزاری این جشنواره بازتاب مثبت و خوبی در سطح دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور داشته و تعداد زیادی از دانشجویان که در دوران تحصیل خود، کتابی را ترجمه و یا تالیف کرده اند، اثر خود را به این جشنواره ارائه کرده اند و در هر سال که این جشنواره به جلو رفته و از عمر آن گذشته، نواقص قبلی برطرف شده و جشنواره به شکل کامل تری پیش می رود.

تشویق دانشجویان توسط اساتید؛ نتیجه ثانویه جشنوارهرییس پژوهشکده علوم بهداشتی، جهاد دانشگاهی را نهادی الگوساز در جهت کشف استعدادهای برتر دانشجویی خواند و گفت: جهاد دانشگاهی با توجه به نقشی که در دانشگاه ها و جامعه داشته و دارد، در این زمینه به دنبال بسترسازی و تربیت علمی دانشجویان مستعد مشغول تحصیل در دانشگاه هاست.

نگاه جهاد دانشگاهی به این نوع فعالیت ها یک اقدام الگویی و نمونه سازی در جهت جلب نظر و کشف استعدادها در فضای آموزش عالی کشور بوده و این کار علاوه بر آنکه موجب تشویق دانشجویان برای ورود به عرصه تالیف و ترجمه، می شود، موجبات دلگرمی اساتید و پرورش دهندگان این دانشجویان را هم فراهم می کند.

برای هر استادی بسیار خوشایند است که ببیند دانشجویان و شاگردان او آثاری را تدوین و منتشر کرده اند و البته ناگفته نماند که تعداد زیادی از این دانشجویان، کارهای خود را زیرنظر اساتید خود به سرانجام رسانده اند و این خود نتیجه ثانویه این جشنواره است که موجب خوشحالی و رضایت اساتید بوده است.

بهترین روش ها و سیاست های حمایتی از جشنوارهوی با اشاره به بهترین روش های حمایتی و سیاست های لازم در جهت حمایت از جشنواره کتاب سال دانشجویی، عنوان کرد: فراهم کردن شرایط انتشار آثار، بهترین حمایت است، اما این کار به تنهایی از جهاد دانشگاهی ساخته نیست؛ چراکه جهاد امکانات کافی در اختیار ندارد و باید نهادهای دیگری مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان های فرهنگی از آثار دانشجویان حمایت کنند.

اگرچه در جهت نشر آثار دانشجویان اقدامات خوبی صورت گرفته، اما چه بسا آثاری وجود داشته باشد که فرصت نشر پیدا نکرده اند.

اگر بتوانیم کاری کنیم این آثار منتشر شوند و به بازار عرضه شوند، بهترین حمایت است.

علی منتظری همچنین با اشاره به جایگاه جشنواره در میان دانشگاهیان، اظهار کرد: درباره جایگاه جشنواره در میان دانشگاهیان نیز باید بگویم که استقبال دانشجویان تا کنون بسیار خوب بوده و در هر دوره، هم تعداد و هم تنوع آثار بیشتر شده است، البته گاهی در برخی دوره ها در تعداد آثار حاضر در جشنواره، از نظر کمی، تغییراتی به وجود آمده که بیشتر به مسائل بازار نشر مربوط بوده، اما در مجموع استقبال خوب بوده است.

وی افزود: با توجه به اینکه این جشنواره هم جنبه فرهنگی و تربیتی دارد و هم جنبه های علمی در آن ملحوظ شده، اساتید دانشگاه در طول این سال ها، حمایت های خوبی از جشنواره داشته اند و می توان گفت مورد توجه آنها بوده و موجبات تشویق جهاد دانشگاهی را فراهم نموده.

شاید اگر این حمایت های معنوی نبود جشنواره کتاب سال دانشجویی به لحاظ مضایق مالی تاکنون تعطیل شده بود، اما تشویق اساتید و حمایت های آنها از این جشنواره، باعث دلگرمی ما شده و توانسته ایم کار را ادامه دهیم.

ترسیم چشم ا ندازرییس اسبق جهاد دانشگاهی با نظر به آینده این جشنواره و ترسیم چشم انداز آن، گفت: اگر به سوابق این جشنواره نگاهی بیندازید، خواهید دید از دل همین جشنواره و مسابقه، اساتید مبرزی بیرون آمده اند که امروز در کلاس های درس دانشگاه ها مشغول فعالیت هستند.

بنده، یک زمانی به طور اتفاقی با یکی از برگزیدگان ادوار گذشته این جشنواره آشنا شدم و وی اظهار کرد که اولین جایزه علمی در زمان دانشجویی را از جشنواره کتاب سال دانشجویی دریافت کرده است.

، پس از بررسی، متوجه شدم ایشان امروز یکی از اساتید بزرگ کشور هستند و در زمینه سرطان خون فعالیت دارند و مرکز بسیار مهم علمی و بالینی را در بیمارستان شریعتی اداره می کنند.

وی خاطرنشان کرد: چشم انداز اصلی این جشنواره این بوده که بتواند استعدادهای درخشان را امیدوار کند که در این کشور فرصت هایی برای بروز و ظهور توانمندی های علمی آنها وجود دارد و این خود یک خدمت به جامعه علمی است و موجب جذب نخبگان دانشگاهی از طریق امیدوار کردن آنها به آینده علمی است.

اگر استعدادهای دانشجویی و یا نخبگانی که در دانشگاه ها حضور دارند احساس کنند راه بسته است و امکان بروز این استعدادها وجود ندارد، ناامیدی بر آنها غلبه می کند و ممکن است فکر مهاجرت را در آنها تقویت نماید، با چشم اندازی که برای جشنواره کتاب سال دانشجویی ترسیم شده، می توان این فضای امید را زنده نگه داشت و آن را تقویت کرد.

علی منتظری با بیان اینکه در جشنواره کتاب سال دانشجویی باید به هر دو بعد کمی و کیفی برگزاری جشنواره توجه شود، تصریح کرد: در جشنواره کتاب سال دانشجویی باید به هر دو بعد کمی و کیفی برگزاری جشنواره توجه شود؛ جهاد دانشگاهی باید چتر حمایتی خود را گسترده تر کند، تبلیغات جشنواره بیشتر شود و همچنین برندگان جشنواره از تشویق های مناسب تری برخوردار شوند، حیف است که در برخی زمینه ها جوایز بیشتری برای برندگان قائل می شوند، در حالی که باید برای کتاب ارزش بیشتری قائل شد.

بودجه جهاد ممکن است پاسخگوی این نیاز نباشد و باید از حمایت های سایر مراکز علمی و فرهنگی که حاضر به مشارکت و سرمایه گذاری در این جشنواره هستند، استفاده شود.

وی با اشاره به این مسئله که مشارکت دانشجویان در فرایند برگزاری این جشنواره، گرمی و رونق بیشتر آن را فراهم می کند، افزود: نکته دیگر آنکه مشارکت دانشجویان در فرایند برگزاری این جشنواره، گرمی و رونق بیشتر آن را فراهم می کند؛ باید با نگاه وسیع تر به این جشنواره بها داده شود، اگر این جشنواره حالت تشریفاتی و سازمانی داشته باشد، آن شور، هیجان و گرمی لازم را نخواهد داشت.

لذا بهتر آن است که در برگزاری جشنواره کتاب سال دانشجویی، از برگزیدگان دوره های پیشین استفاده کرد، مشارکت دانشجویان در فرایند تبلیغ، جمع آوری آثار و داوری، گرمی و رونق بیشتری به این جشنواره می بخشد و آن را از حالت تشریفاتی خارج می کند.

توصیه ای به دانشجویانرییس اسبق جهاد دانشگاهی توصیه ای هم به دانشجویان داشت و اظهار کرد: در پایان توصیه ای هم به دانشجویان دارم؛ اگر دانشجویان می توانند بیشتر به تالیف روی بیاورند نه صرفا جمع آوری و گردآوری مطلب! در مورد ترجمه هم دقت بیشتری در ترجمه آثار نمایند، ترجمه تحت اللفظی و ظاهری خیلی نمی تواند منعکس کننده محتوای اثر باشد، لذا در ترجمه باید وسواس و دقت بیشتری را به خرج دهند که هم زبان فارسی آسیب نبیند و هم محتوای کتاب به درستی به مخاطبان منتقل شود.


کلید واژه ها: دانشجویان - جشنواره - جهاد دانشگاهی - دانشگاه - دانشجویی - کتاب - جهاد - بهترین روش - فرهنگی - پژوهشکده - تشویق - جمهوری اسلامی - عالی - بهترین - برنامه - آموزش - تحصیل - ترجمه - مسجدجامعی - کشور - علوم - بازتاب - اسلامی - ابتکار - جمهوری - ایران - جامعه - طراحی - اطلاع - تربیت

آخرین اخبار سرویس:
پخش یک مسابقه سینمایی طنز از رایو صبا

تمدید اجرای نمایش «خشم و هیاهو» با بازی هانیه توسلی

فیلم | زیبای سرفراز

بیانیه جشنواره بین‎المللی فیلم‎های ورزشی در پاسخ به حواشی اخیر

مجموعه خبری بخش 20 شبکه خاوران - 30 دی

14 فیلم جشنواره بین المللی فجر در بوشهر روی پرده می رود

مراسم اختتامیه سی و سومین جشنواره موسیقی فجر

«محمد یعقوبی» تنها به وقایع روزگار خویش متعهد است

نسل جدید تشنه دانایی در مورد مفاخر دینی و ایرانی به روش خاص خود است

تیپ دختر و پسر گوهر خیراندیش در یک مراسم!

اختلاف شدید آقای بازیگر با "مهران مدیری"

تیپ ساعد بازیگر مرد و همسر خارجی اش! + عکس

جلد گل/یکشنبه1بهمن96

اوقات شرعی یکشنبه به افق قزوین + فیلم

ابلاغ آیین نامه انجمن های ادبی در انتظار امضای وزیر/حمایت یا مشارکت ارشاد با انجمن های ادبی منوط به ثبت آن ها در سامانه است

اختتامیه سی و سومین جشنواره موسیقی فجر

آخرین وضعیت جسمانی مسعود کیمیایی

تیپ ساعد سهیلی و همسر خارجی اش در یک مراسم خصوصی

چهارد همین جشنواره موسیقی فجر استان فارس

اختلاف مختار سائقی با «مهران مدیری»

2 بازیگر جدید در «به وقت خماری» +عکس

تهران؛ تجربه ای سخت و متفاوت برای «ریموت» آلمانی ها

جشنواره فیلم فجر در زاهدان برگزار می شود

روزهای داغ جشنواره تئاتر فجر زیر برف زمستانی تهران/چه نمایش های در روز سوم روی صحنه رفتند؟+عکس

یراحی بهترین خواننده شد / مسئول جشنواره به خودش جایزه داد

منهای ورزش/ لحظه برخورد یک سواری با یدک کش از نگاه دوربین خودروی پلیس +فیلم

تعاملات فرهنگی ایران و ارمنستان | از شب یلدا تا مسجد کبود

عکس احساسی آقای بازیگر در آغوش مادر زنش! (عکس)

برنامه یکشنبه یکم بهمن ماه 96 سینما های شیراز

اختتامیه سی و سومین جشنواره موسیقی فجر

اعراض از مالکیت به چه معنا است و چه آثاری دارد؟

پوستر «به وقت شام» ابراهیم حاتمی کیا

شوخی عجیب همسر فوتبالیست مشهور با ستاره جنجالی سینما + عکس

ثبت نام 4 هزار نفر در آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم

گریم متفاوت مهدی پاکدل +عکس

برندگان سومین دوره جایزه باربد معرفی شدند

در روز چهارم جشنواره فجر چه تئاترهایی می بینیم؟

گریم متفاوت و تکرار نشدنی بازیگر مشهور/عکس

زنان لیسانسه ها در حاشیه نیستند

جدیدترین خبرها از «لالاکن» با بازی بهنوش بختیاری

2 بازیگر جدید در «به وقت خماری» /عکس

تیپ فاطمه معتمدآریا در جشنواره فجر +عکس

بررسی ویژگی های شمایل نگاری شیعی در نقاشی های قهوه خانه ای عصر قاجار - بخش دوم و پایانی نقش عاشورا در نقاشی قهوه خانه

آموزش و پرورش کِی به داستان پرداخته؟

مترجمان ایرانی به دنبال ترجمه آثار برندگان نوبل و بکر هستند

بازگشت یانگوم با یک سریال جدید + عکس

اختتامیه جشنواره موسیقی فجر

اظهارات جنجالی "داریوش ارجمند" درباره "شریفی نیا"

دیوار کج روی جهیزیه سارا

روایت تحقیر سه زن/ زنان روسپی جنجالی شد!

منهای ورزش/ حکایت یک کلاغ چهل کلاغ کشتی نجات در بازار داغ فضای مجازی + فیلم

عکس زیرخاکی از خانم های بازیگر در یونان

رازهای جذابیت زیباترین مدل باحجاب ایرانی در دنیای مد و لباس ! + فیلم و عکس ها

روایت تحقیر سه زن/ زنان روسپی جنجالی شد!

زی زی گولو دست کیست؟

بازیگر معروف در اکران خصوصی «پل خواب»

رونمایی از اولین ویدئوی "مصادره" با بازی متفاوت "رضاعطاران" /فیلم

مراسم اختتامیه سی و سومین جشنواره موسیقی فجر

ادعای عجیب بازیگر زن ؛ او مرا به اتاق هتلی کشاند و ... ! + عکس

محصولات فرهنگی فاخر اسلامی-ایرانی حمایت می شوند

بورجو بیریجیک یکی از زیباترین بازیگران ترکی

ساختمان جدید پلاسکو در دو سال ساخته خواهد شد

ظاهر عجیب مهرداد صدیقیان دراکران‎خصوصی یک فیلم +عکس

همکاری مهناز افشار با "گلشیفته" /عکس

یکسال بعد از پلاسکو را ببینید ! + فیلم واقعی و عکس طنز تلخ

«غیر قمر هیچ»، دومین تک آهنگ هژیر مهرافروز در شرف انتشار

جایزه باربد در بخش خوانندگی به علیرضا قربانی رسید

سی و سومین جشنواره موسیقی با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد

اختتامیه سی و سومین جشنواره موسیقی فجر

اختصاص ظرفیت جدید به سینماهای مردمی جشنواره فیلم فجر

اختتامیه جشنواره موسیقی فجر

"جنگ ستارگان" پرفروش ترین فیلم سینمای جهان شد/تصاویر

پیشرفت تکنولوژی مستندسازی را تسهیل کرده است/ کشف و شهود فیلمساز در حین فیلمبرداری

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:باید موسیقی ایرانی را در دیپلماسی فرهنگی تقویت کنیم

صدای ⁧حبیب ⁩از صداوسیما ⁩پخش شد + فیلم

توضیحاتی درباره ویدیوی اقدام به آتش زدن چادر توسط یک زلزله زده

موسیقی نمایه ای از عرفان و معنویت شرقی است

اختصاص ظرفیت جدید سینماهای مردمی در پی استقبال علاقه مندان

مهدی یراحی بهترین خواننده شد +عکس

عقیلی و تاج جایزه باربد نگرفتند / تفاوت بندبازان سیرک و خوانندگان

فیلم | محمد رضا گلزار در لبنان

یراحی بهترین خواننده شد

برش هایی از فیلم سینمایی زن زیادی

فراخوان فیلمنامه در بین فیلم سازان کردستان اعلام شد

تأثیر جالب نقالی ایران بر گردشگران جهان

مجید ملانوروزی در گفت وگو با فارس: تذکر دادیم؛ پوستر خواننده لس آنجلسی را برداشتند

نگاهی به یکی از نمایش های فجر 36 «رِوِلوِر» روی شقیقه های کارگردان جوان/ اجرای رادیویی یک نمایش!

عسگری در گفت وگو با فارس: «تنگه ابوقریب» صاحب طولانی ترین پلان سینمای دفاع مقدس است/ تجمع عوامل پشت دوربین در گودال

گزارش ویدئویی فارس فیلم/ قدیم چی مد بود الان چی مد میشه!/ لباس های زنانه ویژه آقایان!

ده عادت بد رانندگی که باید کنار بگذارید

عقیلی و تاج جایزه باربد نگرفتند

«منوچهر پوراحمد» درگذشت

ماجرای سهمیه های بلیت جشنواره فیلم فجر چیست؟

معرفی برندگان جایزه باربد جشنواره موسیقی فجر

یراحی بهترین خواننده شد

بهرام رادان و مهناز افشار در «آشفتگی» +عکس

روایت 51 قصه در بیستمین جشنواره قصه گویی

اختتامیه سی و سومین جشنواره موسیقی فجر

اختتامیه جشنواره ارتقای کیفیت محصولات و فعالیت های فرهنگی

محصولات فرهنگی فاخر اسلامی-ایرانی مورد حمایت قرار می گیرند

مشارکت دانشجویان در تمام فرایندهای کتاب سال

مشارکت دانشجویان در تمام فرایندهای کتاب سال