مطالب مرتبط:
به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان ایران عنوان شد ضرورت توانمندسازی زنان برای خود مراقبتی و استفاده به موقع از خدمات بهداشتی
حجت الاسلام تویسرکانی: اظهارات ترامپ موضع گیری یک نظام ستمگر علیه ایران و سپاه بود
استخدام تعدادی نیرو جهت پخش ایران زمین در اهواز
نماینده هندبال ایران حریفان خود را شناخت
تفاهم نامه صنعتی و معدنی ایران و اوکراین در مازندران منعقد شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مهر 1396 ساعت 06:052017-10-17سياسي

هویدا از فاسدترین رجال ایران بود


شما ببینید اینهایی که در رأس کار آمده بودند، چه کسانی بودند و چه فکر و ذهنیتی داشتند؛ غالباً فاسد بودند؛ بخصوص این نسل جدیدشان که دیگر هیچ چیز نداشتند؛ - "، حضرت آیت الله خامنه ای در تاریخ 28 بهمن 1370 با مسئولان مجله حوزه دیدار کردند.

مشروح سخنان مقام معظم رهبری در این دیدار به شرح زیر است.

بسم اللَّه الرّحمن الرّحیم من مجله ی شما را دوست میدارم و مایلم بیش از آن مقداری که نگاه میکنم، نگاه کنم و همه ی مطالبش را بخوانم؛ اما متأسفانه کمیِ وقت، ما را از خیلی از کارهای حسابی باز میدارد؛ که از جمله، خواندن مجله ی حوزه است.

مطالعه ی این مجله جزو کارهای حسابی است، که متأسفانه کمتر توفیق پیدا میکنم آن را بخوانم؛ لیکن من همه ی شماره های مجله ی حوزه را نگه میدارم؛ مجله ی تر و تمیز و مرتب و حوزه یی است.

الحمدللَّه چیز خوبی که در این مجله هست، حس اعتماد به نفس و نوآوری است، که از اول در این مجله مشهود بوده و الان هم هست؛ این بایستی حفظ بشود.

هر چیزی که امروز نو باشد، چند سال دیگر نو نیست.

بایستی اقتضای نو بودن را در هر زمانی پیدا کرد؛ یعنی واقعاً گروهی مثل گروههای طرح و برنامه - که در واحدها و مجتمعهای بزرگ هست - به دنبال این قضیه باشد.

مثلاً در ستاد ارتش، اداره یی به نام اداره ی پنجم وجود دارد که کارش فقط همین است که هر روز نگاه کند ببیند این قالب و این ترکیبی که وجود دارد، کجایش کم است، کجایش زیاد است.

ممکن است امروز همه چیز کامل باشد - کم و زیاد نباشد - اما فردا که نگاه میکنیم، ببینیم این قسمت زیادی است؛ یا این قسمت کج است؛ یا این خطی که این طوری کشیده شده، باید انحنایش کمتر یا بیشتر باشد.

خوب است که یک گروه طرح و برنامه در داخل مجله وجود داشته باشد - شاید هم آن را داشته باشید - که دایم در فکر نوآوری برحسب اقتضاء باشد.

نوآوری هم خودش فی نفسه یک ارزش نیست؛ نوآوری برحسب اقتضائات ارزش است.

اگر چیز نویی بیاوریم که برحسب اقتضائات نباشد، چیز خوبی نیست.

بدعت، یک نوآوری است؛ اما در شرع مقدس اسلام بد است.

بنابراین، باید ابتکاراتی بر اساس نیازها و اقتضائات وجود داشته باشد.

شما این را شامل همه چیز بکنید؛ طرح مجله، صفحه بندی مجله - البته صفحه بندی آن خوب است؛ من در صفحه بندی هیچ اشکالی ندارم؛ صفحه بندیِ مدرن و زیبایی است؛ اما در عین حال کدام چیز زیبایی است که نشود زیباتر بشود - حتّی آن فرم و قالبها و بزرگ و کوچک بودن حروف و تیتربندی و تقسیم بندی و توزیع مطالب.

الان توزیع مطالب شما بین مسائل حوزه و مسائل عمومی، در چه حد است؟ بالاخره شما معیاری دارید که مسائل حوزوی چه قدر باشد، مسائل خارج حوزه و غیرحوزوی چه قدر باشد؛ این قابل تجدید نظر است؛ یعنی هر وقتی انسان میتواند روی این تجدید نظر بکند.

البته سرمقاله ها و مطالبی که درباره ی مسائل حوزه نوشته میشود، تا آن جا که من میتوانم ببینم و در ذهنم هست، خوب است؛ منتها حوزه هم یک موجود متحول است.

اگرچه تحول حوزه خیلی کند و بطیء و ناسازگار با ضرورت و اقتضاء است، لیکن به هرحال دارد تحول پیدا میکند.

یقیناً حوزه ی امروز با حوزه ی اول انقلاب - حتّی دو، سه سال بعد از انقلاب - یکسان نیست.

الان ارزشهایی در حوزه مطرح است که آن روز مطرح نبود؛ شاید هم این ارزشها، ارزشهای واقعی باشد.

مثلاً امروز به مسأله ی نظام بخشیدن به حوزه و تمرکز دادن به اداره ی حوزه و تحول حوزوی، توجه بیشتری معطوف میشود؛ اما در اوایل انقلاب متأسفانه اصلاً طلبه ها یادشان نبود که چنین چیزی لازم است! ما فرصت خوبی را در این ده، دوازده ساله تقریباً از دست دادیم؛ و آن فرصتِ حضور امام بود.

اگرچه ایشان نسبت به مسائل حوزه یک نوع امساکی داشتند و خیلی مایل نبودند که در مسائل حوزه نظری ابراز کنند - البته چیزهایی در ذهن شریفشان بود - لیکن ما طلبه ها و عناصر علاقه مند به مسائل حوزه، باید از آن فرصت به نحوی استفاده میکردیم؛ که تا حالا این کار نشده است؛ حالا هرکسی یکطور گرفتار بوده؛ بعضیها در دولت، بعضیها در مبارزات، بعضیها در مسائل گوناگون دیگر؛ این فرصت از دست رفته؛ نباید بگذاریم بیشتر از این از دست برود.

الان درخواستهایی سراغ ما می آید؛ طلبه ها چیزهایی از ما میخواهند؛ حتّی بعضی از فضلای قم - که اگر آدم اسمشان را بیاورد، شاید کسی باور نکند که اینها این درد را دارند - به این جا میآیند و از مسائل حوزه شِکوه میکنند و اظهار علاقه میکنند که دستی بیاید و کاری در حوزه بکند؛ این نشاندهنده ی درخواستهاست.

واقعاً ما باید بفهمیم که الان مشکل حوزه چیست؛ این به یک نوع نگرش دقیق، پخته و همه جانبه احتیاج دارد.

من سالهاست که از حوزه منفکم.

ماها مسائل عمومی حوزه را میدانیم؛ اما بلاشک مسائل ریزی در حوزه هست که ما نمیدانیم؛ آن کسی که در حوزه تنفس و زندگی میکند - به قول عربها، یعیش الحوزه - این مسائل را میفهمد.

یک نکته این است که مسائل حوزه را - آنچه که الان باید انجام بگیرد - ما بایستی بدانیم.

الان نظرات خوبی هم هست؛ بعضی از بچه های مشهدی خودمان هستند که پیش ما میآیند و میروند؛ گاهی اوقات نامه میدهند و حرفهای خوب و بکر در کارشان وجود دارد؛ انسان میبیند که اینها واقعاً کفایت میکند.

حقیقتاً اگر کسی بخواهد کاری برای حوزه بکند، میتواند اینها را در همین نظرات پیدا کند؛ ولو خود آدم هیچ ابتکاری نداشته باشد، از آنها میتواند استفاده کند.

من از این نظراتی که داده میشود، استفاده میکنم.

شاید خود این جوانان هم خیال نمیکنند که ما این قدر از نظرات آنها استفاده میکنیم؛ فکر میکنند اعتنایی نمیشود؛ در حالی که نه، حقیقت قضیه این است که من استفاده میکنم؛ یعنی از نظرها و حرفهای آنها چیزی به دست میآورم؛ و این چیز خیلی مهمی است.

آدم میبیند که جوانان این طور ذهنهاشان روشن است.

پس یک مسأله این است که ما آن تحول و شکل مطلوبی را که برای حوزه لازم است - ولو ایده آلی به نظر برسد؛ بگذارید برسد - دنبال کنیم.

اگر ایده آلها نباشند، حرکت کند خواهد شد.

یک مقدار ایده آلهای دست نیافتنیِ در واقعیت، همواره باید مورد نظر ما باشد.

ما اگر قهرمان نداشته باشیم، سازندگی شخصی نداریم؛ اصلاً فلسفه ی وجود امام در تفکرات کلامی ما هم همین است.

امام آن مثال اعلی است که باید ما را به آن سمت بکشاند؛ مثل آن عقابهایی که چیزی بالای سرشان میبینند و همین طور دایم پر میزنند که بالاتر بروند و به آن نقطه برسند.

ممکن هم هست که ما هیچ وقت به آن نقطه نرسیم، اما آن مرکز دست نیافتنی باید باشد، تا ما این حرکت را با شور و شوق انجام بدهیم.

پس ایده آلها - ولو ایده آلهایی که در واقعیت دست نیافتنی هستند - همیشه باید باشند، تا ما بتوانیم حداقل تا نیمه ی راه برویم؛ اگرچه آن قله هم یک روز فتح خواهد شد؛ یعنی به نیمه که رسیدیم، قله نزدیکتر و دست یافتنی میشود.

بنابراین، آن ایده آلها را تصویر کنید؛ آن مقدارش که واقعیت است، آدم یکطور با آن برخورد میکند؛ آن مقدارش هم که دور از واقعیت است، طور دیگری با آن برخورد میکند.

یک بخش دیگر از مسائل حوزه، خلأهای فکری حوزه است.

من نمیدانم الان در طرح این تفسیرها یا عقاید یا بحثهای سیاسی - همینهایی که الان در مجله ی حوزه هست - آیا شما با آماری به این نتیجه میرسید که الان در حوزه به این مباحث نیاز هست یا نه؛ یعنی طلبه برای منبر خودش، برای قرار گرفتن در جایگاه سیاسی لازم خودش، حتّی برای اندرون خودش، به این مطالب احتیاج دارد یا نه.

یک روز هست که ما مثلاً باید اثبات توحید و اثبات صانع بکنیم؛ یک روز هم هست که ما بایستی مثلاً درباره ی مسأله ی عدم وابستگی سیاسی بحث کنیم؛ این هم الان یک مسأله ی طلبه ی حوزه است؛ این جزو مسائل حوزه است؛ این را شما در شمار مسائل بیرون از حوزه جستجو نکنید.

اگر آن مجموعه یی که غم مسائل طلبه ها و سرنوشت حوزه را میخورد، نتواند طلبه یی را که الان در حوزه زندگی میکند و نهالی است برای این که یک روز درخت تناوری بشود، با ایمان خودش حفظ بکند، خیلی خسارت است.

گاهی اوقات ممکن است طلبه فکر کند که مثلاً این جنجال و این شکنجه ی تمام نشدنییی که ما در مجادله ی با دولتهای بزرگ داریم، واقعاً چه لزومی دارد.

اگر این سؤال برای طلبه پیدا شد، آیا شما جوابی برای آن فراهم میکنید، یا نمیکنید؟ آیا ما موظف هستیم جوابی فراهم کنیم، یا موظف نیستیم؟ من در اواخر دوران ریاست جمهوری یک سفر به قم آمدم؛ که شاید آخرین سفر، یا یکی از آخرین سفرهای من به قم بود.

در آن دیدار، یک جلسه ی پاسخ به سؤالات گذاشتم.

ایده ی این قضیه از این جا هم شروع شد که من در اواخر دوران جنگ به اهواز رفته بودم؛ در آن جا یک طلبه ی خیلی معمولی به من رسید و گفت شما به دانشگاه میروید، پاسخ به سؤالات میگذارید؛ مگر حوزه ی به این عظمت، از یک دانشگاه کمتر است!؟ دیدم راست میگوید.

این نکته در ذهنم بود و در وقتی که ممکن شد، این کار را کردم و به قم رفتم.

در آن جا طلبه ها هم زیاد آمدند و از من سؤالاتی کردند؛ من دیدم عجب مسائلی در حوزه مطرح است؛ یعنی واقعاً آدم تا برخورد نکند، نمیفهمد.

ما مقاله مینویسیم، کتاب مینویسیم؛ اما آیا این چیزی که ما مینویسیم، خلأ لحظه ها را پُر میکند؟ ایشان(1) به عمل صالح اشاره کردند؛ درست است؛ واقعاً معنای عمل صالح همین است.

عمل صالح، یعنی مایصلح ل ِ این زمان.

ممکن است چیزی برای امروز صالح باشد، برای یک روز دیگر نباشد.

من همیشه گفته ام که باید خلأ لحظه ها را پُر کنیم.

الان خلأ لحظه چیست؟ مجله یی مثل مجله ی شما، باید این را بررسی کند.

امروز در حوزه، سؤالها و استفهامها چیست؛ تا بر اساس آن استفهامها تکلیف خودمان را به دست بیاوریم و سراغ آنها برویم؟ احتمال دارد یکی از استفهامها همین مسأله ی سیاسییی باشد که ما برای جستجو کردن آن به خارج حوزه نگاه میکنیم؛ یعنی شما آنها را مسائل غیرحوزوی به شمار میآورید.

البته مسائل غیرحوزوی هم داریم - نفی نمیکنم - اما بسیاری از اینها به یک معنا مسائل حوزه است.

ما باید این طلبه را بسازیم.

به عبارت خلاصه و کوتاه، ما باید این طلبه یی را که نظام و کشور به او امید بسته، به صورت یک بنیان مرصوص درستش کنیم، تا آن روزی که او بزرگ میشود - حالا یا مدرّس میشود، یا مرجع میشود، یا مبلّغ میشود، یا خارج میرود، یا یک مسؤول دولتی میشود - آن جا لَنگ نزند؛ درست شبیه آن چیزی که درباره ی خلأها و عقده های عاطفی میگویند.

ممکن است فرزند شما در دوران کودکی با مشاهده ی یک رفتار ناهنجار در داخل خانواده، یک ناهنجاریِ روانی یا عصبی در او به وجود بیاید؛ وقتی که بزرگ شد - مثلاً یک تاجر یا یک عالم یا یک سیاستمدار شد - این ناهنجاری اثر خودش را خواهد بخشید؛ مثل زاویه ی کوچکی که هرچه این خطوط ادامه پیدا میکند، مرتب فاصله ی خطوط بیشتر میشود؛ وضعیت طلبه در حوزه، عیناً این گونه است.

طلبه الان در دوران انعقاد و شکل گیری است؛ ولو حالا پنج سال هم است که درس خارج میخواند؛ باشد؛ اما دارد شکل میگیرد؛ او نطفه یی است برای آن موجود عظیمی که یک روز خلأیی را در دنیا پُر خواهد کرد؛ مرجعی خواهد شد، مدرّسی خواهد شد، رهبری خواهد شد، مسؤولی خواهد شد؛ بالاخره یک چیزی خواهد شد.

البته یک وقت به شکل مطلق به این مجله نگاه میکنیم، میبینیم مثلاً مجله تفسیر که دارد، بحث سیاسی که دارد، بحث عقاید که دارد، بحث جهان اسلام که دارد؛ پس مجله، مجله ی کاملی است.

این نگرش، مطلق است؛ اصلاً کافی نیست.

ما باید نسبت به زمان، نگرشی بکنیم و ببینیم آیا این مجموعه ی مباحث، نسبت به نیاز زمان، باز هم کافی است یا نه.

این، آن نکته یی است که راجع به مسائل حوزه یی مجله و محتوای مجله به ذهنم رسید که عرض کنم.

و اما راجع به مسائل بیرون حوزه.

البته من نمیدانستم که شما چهل درصد خواننده ی غیرطلبه دارید؛ این خیلی است؛ من تصورم کمتر از اینها بود.

قاعدتاً درصد بالایی از این چهل درصد باید دانشجویان باشند.

اگر شما اعتقادتان همان چیزی است که امام فرمودند مشکل کشور از بیدینی دانشگاهها بود ، پس راه درستی را انتخاب کرده اید.

امام به این معنا اذعان حقیقی داشتند؛ یعنی ایشان از بن دندان معتقد بودند که مشکل آن روز کشور بر اثر خرابی دانشگاههاست؛ درست هم هست.

الان سرِ حوزه هم به سمت اداره ی نظام باز شده است؛ اما یک روز بود که جز دانشگاهها، هیچ محفظه و مخزنی برای اداره ی نظام نبود.

شما ببینید اینهایی که در رأس کار آمده بودند، چه کسانی بودند و چه فکر و ذهنیتی داشتند؛ غالباً فاسد بودند؛ بخصوص این نسل جدیدشان که دیگر هیچ چیز نداشتند؛ حتّی از نسل هویدا هم بدتر بودند! من هویدا را مثال میزنم که از بدترینهاست؛ یعنی او از فاسدترین رجال ایران بود؛ درعین حال نسل هویدا بر نسل راجی - نویسنده ی کتاب خدمتگزار تخت طاووس - شرف داشت! اگر شما این کتاب را خوانده باشید، میتوانید بفهمید که این نسل، چه نسلی بوده است؛ اینها میخواستند جای هویدا بیایند.

حالا نمیشود گفت صد رحمت به هویدا؛ اما نسبت به آن نسل، واقعاً باز هویدا! هویدایی که نسبت به رجال ایران، بلاتردید جزو فاسدترینها بود؛ اما بالاخره ته دل او و امثال او، ته مانده و رسوبی از آن قدیم - حالا اسمش ملیت بود، وطن دوستی بود، آب و خاک بود - وجود داشت؛ ولی نسل جدیدشان که نمونه اش همین راجی است، واقعاً اینها چه بودند!؟ پس امام این معنا را درست فهمیده بود.

عین همان قضیه، الان هم هست.

اگر ما خیال کنیم مشکل دانشگاهها تمام شده، واقعاً ساده اندیشی است.

ما واقعاً نمیدانیم الان در دانشگاه چه خبر است؛ هیچکدام از ماها نمیدانیم.

خبرهایی که از دانشگاهها می آید، خبرهای خوشی نیست.

ما یک مشت جوان حزب اللهی و انجمن اسلامی و جبهه برو و بسیجی را در دانشگاه میبینیم؛ مرتبطان ما اینهایند.

ما چهار نفر استاد ریش داری را که در دانشگاه مسؤول هستند، میبینیم؛ این، همه ی محتوای دانشگاه نیست.

در دانشگاه چیزهای ناپسندی هست؛ شما با این دانشگاه میخواهید چه کار کنید؟ آیا همین دانشگاه است که باید با حوزه ارتباط داشته باشد و وحدت حوزه و دانشگاه را تأمین کند؟ پس اگر میخواهید قائمه و فهرستی از مسائل بیرون حوزه درست کنید، رقم مهمش را مسائل دانشگاه به نظر بیاورید.

البته مسائل دانشگاه هم به معنای نیاز دانشجوست - عین همان بیانی که در باب طلبه گفتیم - ببینیم الان واقعاً خلأ این دانشجو چیست و چه چیز کم دارد که ما باید آن را تأمین کنیم.

ما میگفتیم روحانیون به دانشگاه بروند؛ حالا روحانیون هم رفته اند.

البته روحانیون وجود مبارکی هستند؛ اما نه آن مقداری که توقع بوده است.

الان روحانیونی که در دانشگاه هستند، آیا واقعاً همان شبحی را تداعی میکنند که دانشجویان با دیدن مرحوم شهید مطهری از روحانیت به چشم میآوردند؟ این سیلی که از دانشگاه به طرف حوزه ی قم راه افتاد و مرتب آمدند طلبه شدند، به خاطر چه بود؟ چون شبحی که از روحانیت در نظرشان بود، شبح مطهری و باهنر و مفتح و امثال اینها بود.

آیا این آقایی که حالا به دانشگاه میرود، همان شبح را تداعی میکند یا نه؟ قاعدتاً نه.

این خلأ را شما با مقاله هاتان پُر کنید؛ بگذارید حوزه آن جایگاه خودش را داشته باشد.

مطالب خود را با روشن بینی و بلندنظری و همراه با عمق و با شجاعت کامل در بیان مطالب بنویسید.

شجاعت کامل در بیان مطالب، یعنی این که نویسنده نباید هیچ گونه رودربایستییی از دانشجو و غیر دانشجو بکند.

به عبارت دیگر، وقتی من دارم این مطلب را مینویسم، اگر در این مطلب چیزی هست که به دلیلی به آن خواننده بر خواهد خورد، یا پیشداوری او را به هم خواهد زد، این نباید مثل شرط متأخر در نوشته ی من اثر کند؛ مثل واجب معلق، که در صحت آنچه که قبلاً اتفاق افتاده، بعداً اثر میگذارد! بنابراین، شما باید مطالب را واقعی و شجاعانه بنویسید.

در دنیا هم مواضع شجاعانه به درد آدم میخورد.

ما در این دوران ده سال گذشته کسانی را دیدیم که مواضع غیرشجاعانه گرفتند؛ برای این که فلان قشر بدش نیاید؛ برای این که فلان قشر کلاً این توقع را دارد، یا از من این توقع را دارد؛ بنابراین طور خاصی حرف بزنم! این کار به ضررشان تمام شد؛ به ضرر آن قشر هم تمام شد؛ به ضرر نظام هم تمام شد؛ این نباید رعایت بشود؛ اما بلندنظری باید فراموش نشود.

انسان باید با بلندنظری برخورد کند و با سعه ی صدر حرف بزند؛ اما در همان سعه ی صدر، شجاعت و صراحت و ایستادگی در مواضع را هم در نظر بگیرد.

بله، امام در حالی وارد ایران شدند که جو مبارزه - لااقل در سطوحی - از ایده های به اصطلاح روشنفکری پُر بود؛ که حتّی خود روحانیون - امثال ماها - هم در داغ کردن آن جو روشنفکری - و به عبارت دقیق تر، روشنفکرزدگی - دخالت داشتند؛ اما امام آمد و همه ی این چیزها را شست و کنار گذاشت! من احساسات خودم را از همان سخنرانی اول ایشان در فرودگاه به یاد دارم؛ واقعاً حیرت کردم که امام این ملاحظاتی را که ماها داریم، هیچ ندارد! ایشان در آن سخنرانی، اول از روحانیون اسم آورد؛ که ماها اگر جای ایشان بودیم، این کار را نمیکردیم! ما اگر میخواستیم در آن وقتها سخنرانی بکنیم، شروع آن از روحانیون نبود؛ اما دیدیم که امام اصلاً این ملاحظه را نمیکند! در همان ماههای اول پیروزی انقلاب، امام مسأله ی بیحجابی و حجاب را قاطع گفت.

آن وقتها ما به عنوان اعضای شورای انقلاب، گاهی در هیأت دولت هم شرکت میکردیم.

من کسانی را دیدم که جزو عناصر متدین هیأت دولت بودند، اما به ما میگفتند این چه کاری بود که امام کرد؛ حالا چرا کرد!؟ امام اصلاً دچار رودربایستی نمیشد.

بنابراین، ملاحظه کاری و رودربایستی داشتن، مطلقاً باید نباشد؛ این خواهد توانست آن خلأ را در دانشگاه پُر کند.

ان شاءاللَّه که همه ی شما آقایان موفق و مؤید باشید.

خداوند شما را کمک کند؛ ما هم دعا میکنیم که ان شاءاللَّه خداوند روزبه روز بر توفیقات شما بیفزاید.

والسّلام علیکم و رحمهاللَّه و برکاته .

ماشاءاللَّه شما حسابی مشغولید! (2) این طلبه های دست به قلم جوان، خیلی قیمت دارند.

ما در سن این آقایان، کجا میتوانستیم چنین کارهایی بکنیم؟ واقعاً شاید به عقلمان هم خطور نمیکرد! ماشاءاللَّه شما خیلی خوب و جلویید؛ به شرطی که از لحاظ سطح، قانع نباشید.

نویسندگی به معنای خاص خودش - نه نگارش - مثل شاعری است.

شاعری، فقط گفتن الفاظ که نیست؛ اولش نضج یافتن آن اندیشه و فکر است که بعد باید در قالب شعر بیاید؛ والّا اگر فرض کنیم که کسی الفاظ را نظم هم میدهد، نظمش هم هیچ اشکال وزنی و قافیه یی ندارد، اما مضمون نداشته باشد، این شاعر که نیست؛ نویسندگی هم چنین چیزی است.

نویسندگی، یعنی انسان چیزی را در ذهن خودش نضج بدهد و بپروراند و آن را از غلطها و ناصوابها بپیراید و بپالاید؛ بعد آن را در قالب الفاظِ درست بیاورد.

یکی از عناصر مهم در باب نویسندگی این است که انسان روزبه روز کیفیت آن را بیشتر کند؛ والّا هرکس استعدادی پیدا کند، چیزی مینویسد.

این مرحله ی اول را باید به مرحله ی دوم و مراحل گوناگون دیگر همین طور ادامه داد.

واقعاً یکی از اسرار وجود بشر، پایان ناپذیری اوست؛ یعنی در هیچ حدی آدم نمیتواند بگوید که الحمدللَّه کارمان خوب است؛ نه، باید در همان لحظه احساس کرد که ما در قدمهای اول و پله های پایین نردبانیم و پله های این نردبان همچنان ادامه دارد.

1) حجهالاسلام ایزدپناه 2) پیش از شروع بیانات مقام معظم رهبری، به هنگام معرفی حاضران، کتابهای تألیف شده توسط حجهالاسلام جعفریان، به استحضار و رؤیت معظمٌ له رسید و ایشان پس از تورق این کتابها، بیانات فوق را خطاب به مؤلف ایراد فرمودند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: نوآوری - حضرت آیت الله خامنه ای - صفحه - آیت الله خامنه ای - مقام معظم رهبری - زیبایی - برنامه - اعتماد به نفس - دیدار - امروز - توزیع - اداره - بزرگ - آیت الله - مسئولان - مطالعه - تاریخ - اسلام - ایران - خامنه - رهبری - پنجم - کوچک - مقدس

آخرین اخبار سرویس:
سنجش خوشه ای شدن مکانی جرایم مرتبط با سرقت

نقدی بر انتخاب شهردار بوشهر

علی مطهری / دراویش از لحاظ فکری انحرافاتی دارند

غیبت 100 نماینده در جلسه روز پنجشنبه مجلس؛ چه کاری مهم تری از « تصویب بودجه»؟

نمایشگاه «سربند 2» در حوزه علمیه قزوین برپا می شود

نقش ایستگاه های پلیس در پیشگیری از سرقت خودرو

مهدی یزدان شناس، وحید حبیبی راد نقش ادراک از ویژگی های شغل و حمایت سازمانی در رابطه بین شخصیت فوق فعال و آوای کارکنان

دهقانی شهردار بوشهر شد

دوقلو هایی که شهادت بین آن ها فاصله انداخت

قیاس احمدی نژاد با سردسته خوارج در سرمقاله کیهان/هدف مشترک مخالفان داخلی و خارجی دولت/امکان مطرح شدن اتهام مشارکت در قتل برای سعید مرتضوی/با شعار عدالت علیه عدالت!

امین رضا توحیدی ، مصطفی پیرمرادیان تبیین علل غلبه سیاست ورزی بر دین محوری بنی عباس در امر حج و زیارت

لزوم تسهیل روند جذب عضو هیات علمی در وزارت بهداشت

اثبات الهداه بالنصوص و المعجزات اثری وزین در منظومه حدیثی شیعه - بخش اول مکتب کلامی- فقهی شیخ حر عاملی

جامعه ایران در حال زوال اجتماعی است؟

دعای تضمین شده ای که صد هزار برابر خواسته تان داده می شود

جمـلاتی الـهام بخـش برای زنـدگی (95)

اس ام اس تبریک روز وکیل (2)

ارتباط مستقیم شخصیت با ژنتیک که نمی دانید!

جشن تولد علی دایی در منزلش

صبح برفی در لرستان

مهندس ها، بهترین همسران دنیا هستند

تصاویر لورفته از سامسونگ گلکسی اس 9 و 9 پلاس ساعاتی قبل از رونمایی

فرمانده ناجا مطرح کرد: ردپای «ایادی خارجی» در ناآرامی های خیابان پاسداران

محسنی اژه‎ای: حساب بانکی 91 متهم ارزی مسدود شده است /رای گیری شورای امنیت درباره قطعنامه ضد ایرانی /سه الگوی بازی در بورس

نقش کاربری اراضی شهری در تشکیل الگوهای بزهکاری در محلات اسکان غیررسمی

با کودک دروغگو چگونه برخورد کنیم؟

سید مهدی الوانی، غلامرضا معمار زاده، سمیه شهبا بررسی اثر تنظیم احساسات شناختی بر رضایت شغلی کارکنان

دادگاه رسالت و تابناک برگزار شد

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 6 اسفند

تصاویر وزیر جوان در کنار مهران مدیری و سروش جمشیدی

درقالب کتابی «علل و عوامل صعود و سقوط اهل علم» بیان شد

استقلال تامین اجتماعی برای کارگران حیاتی است

اینم فرار مغزهای داعش!

زمان استیضاح ترامپ فرا رسیده است

صدور کیفرخواست برای عامل شهادت 3 مأمور ناجا

افلاطون، اینهمانی و فضیلت - بخش اول وجود و موجود بودن در رساله سوفیست

بازیگر زن در حال لاغر شدن +عکس

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

بررسی استدلال درون گرایی انگیزشی راجع به معنا - بخش اول استدلال درون گرایی انگیزشی مایکل اسمیت در حوزه اخلاق

سردار باقری: ایران و سوریه به قطعنامه آتش بس پایبندند/ حومه دمشق شامل آتش بس نیست

بیانیه وزارت اقتصاد در پی برگزاری اجلاس اخیر گروه ویژه اقدام مالی

عبور از تنگه FATF، رفتاری قابل پیش بینی

تحلیل ساختاری رابطه میان حاشیه نشینی و جرم

کنفرانسی در سنگال خواستار مشارکت کشورهای اسلامی در مدیریت حج شد

استاندار همدان: اشتغال 30 هزار نفر را در سال آینده متعهد شده ام

مولاوردی مانتوهایش را چگونه تهیه می کند؟

همکاری وزارت ارتباطات و حوزه علمیه برای انطباق قوانین دیجیتال با ‎فقه اسلامی

ادامه جنگ در اطراف دمشق

عصر عفت و فاطی به جشن عروسی دختر شهید مطهری رفتند و ...

روش تربیت فرزندان باید از حضرت زهرا(س) آموخته شود

محاکمه مسببان اغتشاشات خیابان پاسداران + فیلم

تفاهم نامه همکاری اتاق تعاون ایران با کمیته امداد امام خمینی(ره) با هدف اشتغالزایی امضا شد

ظرفیت های اتاق تعاون در اختیار اهداف اشتغال زایی کمیته امداد قرار می گیرد

مدیریت دوگانه در "شهرک دانش" سبب نابسامانی این منطقه شده است

ظریف امروز به صربستان، بلغارستان، کرواسی و بوسنی می رود

سرخط اخبار هواپیمایی ،فرودگاه ها و سفر در یک شنبه 6 اسفند 1396

صالحی: امام موسی صدر یوسف گمگشته ایران، لبنان و جهان اسلام است

تاکید بر تشکیل بنیاد هوشنگ مرادی کرمانی

دل بر مظلومیت او می سوزد/ در این کتاب نشانه های خباثت و لئامت ماموران بعثی آشکار است

مقصود مدافعان علوم انسانی اسلامی پالایش است نه ایجاد علم جدید

مسائل امنیتی خط قرمز مسئولان کشور + فیلم

رییس جمهور فرا رسیدن روز ملی کویت را تبریک گفت

تمام وعده هایمان را در قبال حادثه سقوط هواپیما عملی خواهیم کرد

تخفیف 90 درصدی برای طرح ترافیک خبرنگاران تصویب شود

قاسمی خبر داد سفر ظریف به چند کشور حوزه بالکان و اروپای شرقی از امروز

عکاس ایرنا رتبه نخست مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» را از آن خود کرد

تجلیل نوادگان ستارخان از رییس رسانه ملی برای تولید سریال «ستارخان»

تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «سرباز کوچک امام»

خانم بازیگر! چرا نسبت به آبروی ایران بی تفاوتی؟

کجای دنیا پلیس را بدون اسلحه برای مقابله با یک جماعت چاقوکش به میدان می فرستند؟

محکم پای استیضاح آخوندی ایستاده ایم

گزارش ویدئویی فارس فیلم/ دراویش افراطی چه عقایدی دارند؟

گفت وگوی فارس با رییس سابق ستاد کل نیرو های مسلح-4 و پایانی فیلم/ سرلشکر فیروزآبادی: از باطن احمدی نژاد خبر نداشتم

ویدئو / پیشرفته ترین سیستم امنیتی تشخیص چهره

وصی دهخدا را بیشتر بشناسیم

رییس پلیس پایتخت: طرح ترافیک 96 با توجه به مصوبه شورای شهر اعتباری ندارد

70 درصد مهندسان کشاورزی بیکار هستند

امام جمعه شهرکرد: نیروی انتظامی در مقطع کنونی خوش درخشیده است

عضو کمیسیون عمران مجلس: نمی‎توان تقصیر سقوط ATR را بر گردن وزیر انداخت

نیروی انتظامی غائله ای که می توانست مشکلات زیادی ایجاد کند را به خوبی جمع کرد

ناگفته‎های جهاد سازندگی از اوج تا اضمحلال به روایت یک جهادگر نُخبه + تصاویر قدیمی

انصراف برخی نمایندگان از پیگیری طرح مربوط به ازدواج

پیام تسلیت وزیر اطلاعات به فرماندهان سپاه و نیروی انتظامی

حذف آزمون های ورودی مدارس نتایج مثبتی خواهد داشت

وحشت بازیکنان استقلال بخاطر نقص فنی هواپیما + عکس

شهید من بسیجی راه ولایت بود

کشور را نمی توان با یک مجلس اداره کرد/ نوکسیه ها خیال می کردند می توانند با تأسیس حزب جلوی نظام بایستند

نماهنگ/ در بند دلدادگی

موافقت هیئت وزیران با تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی

هدیه ناب حضرت رسول به دوستداران امیرالمومنین

70 درصد مهندسان کشاورزی بیکار هستند

جشنواره آرزوها در چین + تصاویر

دلیل سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج هنوز مشخص نشده است

در گفت وگو با فارس عنوان شد فیلم/ روایت مادر شهید حدادیان از لحظه شنیدن خبر شهادت فرزندش در غائله خیابان پاسداران

پرونده دادستان انقلاب-7/ لاجوردی به روایت عزت شاهی آقایانی که اهل شکنجه بودند عضو تیم بازرسی از اوین شدند/ من اگر بودم مثل لاجوردی عمل نمی کردم

33 سال پیش در چنین روزی مسئولان حرف غیرواقعی و سست به مردم نگویند

امام جمعه شهرکرد: نیروی انتظامی در مقطع کنونی خوش درخشیده است

ترتیل صفحه 312 قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

عکاس ایرنا رتبه نخست مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» را از آن خود کرد

ردپای "ایادی خارجی" در ناآرامی های خیابان پاسداران

هویدا از فاسدترین رجال ایران بود

هویدا از فاسدترین رجال ایران بود