مطالب مرتبط:
به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان ایران عنوان شد ضرورت توانمندسازی زنان برای خود مراقبتی و استفاده به موقع از خدمات بهداشتی
حجت الاسلام تویسرکانی: اظهارات ترامپ موضع گیری یک نظام ستمگر علیه ایران و سپاه بود
استخدام تعدادی نیرو جهت پخش ایران زمین در اهواز
نماینده هندبال ایران حریفان خود را شناخت
تفاهم نامه صنعتی و معدنی ایران و اوکراین در مازندران منعقد شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مهر 1396 ساعت 06:052017-10-17سياسي

هویدا از فاسدترین رجال ایران بود


شما ببینید اینهایی که در رأس کار آمده بودند، چه کسانی بودند و چه فکر و ذهنیتی داشتند؛ غالباً فاسد بودند؛ بخصوص این نسل جدیدشان که دیگر هیچ چیز نداشتند؛ - "، حضرت آیت الله خامنه ای در تاریخ 28 بهمن 1370 با مسئولان مجله حوزه دیدار کردند.

مشروح سخنان مقام معظم رهبری در این دیدار به شرح زیر است.

بسم اللَّه الرّحمن الرّحیم من مجله ی شما را دوست میدارم و مایلم بیش از آن مقداری که نگاه میکنم، نگاه کنم و همه ی مطالبش را بخوانم؛ اما متأسفانه کمیِ وقت، ما را از خیلی از کارهای حسابی باز میدارد؛ که از جمله، خواندن مجله ی حوزه است.

مطالعه ی این مجله جزو کارهای حسابی است، که متأسفانه کمتر توفیق پیدا میکنم آن را بخوانم؛ لیکن من همه ی شماره های مجله ی حوزه را نگه میدارم؛ مجله ی تر و تمیز و مرتب و حوزه یی است.

الحمدللَّه چیز خوبی که در این مجله هست، حس اعتماد به نفس و نوآوری است، که از اول در این مجله مشهود بوده و الان هم هست؛ این بایستی حفظ بشود.

هر چیزی که امروز نو باشد، چند سال دیگر نو نیست.

بایستی اقتضای نو بودن را در هر زمانی پیدا کرد؛ یعنی واقعاً گروهی مثل گروههای طرح و برنامه - که در واحدها و مجتمعهای بزرگ هست - به دنبال این قضیه باشد.

مثلاً در ستاد ارتش، اداره یی به نام اداره ی پنجم وجود دارد که کارش فقط همین است که هر روز نگاه کند ببیند این قالب و این ترکیبی که وجود دارد، کجایش کم است، کجایش زیاد است.

ممکن است امروز همه چیز کامل باشد - کم و زیاد نباشد - اما فردا که نگاه میکنیم، ببینیم این قسمت زیادی است؛ یا این قسمت کج است؛ یا این خطی که این طوری کشیده شده، باید انحنایش کمتر یا بیشتر باشد.

خوب است که یک گروه طرح و برنامه در داخل مجله وجود داشته باشد - شاید هم آن را داشته باشید - که دایم در فکر نوآوری برحسب اقتضاء باشد.

نوآوری هم خودش فی نفسه یک ارزش نیست؛ نوآوری برحسب اقتضائات ارزش است.

اگر چیز نویی بیاوریم که برحسب اقتضائات نباشد، چیز خوبی نیست.

بدعت، یک نوآوری است؛ اما در شرع مقدس اسلام بد است.

بنابراین، باید ابتکاراتی بر اساس نیازها و اقتضائات وجود داشته باشد.

شما این را شامل همه چیز بکنید؛ طرح مجله، صفحه بندی مجله - البته صفحه بندی آن خوب است؛ من در صفحه بندی هیچ اشکالی ندارم؛ صفحه بندیِ مدرن و زیبایی است؛ اما در عین حال کدام چیز زیبایی است که نشود زیباتر بشود - حتّی آن فرم و قالبها و بزرگ و کوچک بودن حروف و تیتربندی و تقسیم بندی و توزیع مطالب.

الان توزیع مطالب شما بین مسائل حوزه و مسائل عمومی، در چه حد است؟ بالاخره شما معیاری دارید که مسائل حوزوی چه قدر باشد، مسائل خارج حوزه و غیرحوزوی چه قدر باشد؛ این قابل تجدید نظر است؛ یعنی هر وقتی انسان میتواند روی این تجدید نظر بکند.

البته سرمقاله ها و مطالبی که درباره ی مسائل حوزه نوشته میشود، تا آن جا که من میتوانم ببینم و در ذهنم هست، خوب است؛ منتها حوزه هم یک موجود متحول است.

اگرچه تحول حوزه خیلی کند و بطیء و ناسازگار با ضرورت و اقتضاء است، لیکن به هرحال دارد تحول پیدا میکند.

یقیناً حوزه ی امروز با حوزه ی اول انقلاب - حتّی دو، سه سال بعد از انقلاب - یکسان نیست.

الان ارزشهایی در حوزه مطرح است که آن روز مطرح نبود؛ شاید هم این ارزشها، ارزشهای واقعی باشد.

مثلاً امروز به مسأله ی نظام بخشیدن به حوزه و تمرکز دادن به اداره ی حوزه و تحول حوزوی، توجه بیشتری معطوف میشود؛ اما در اوایل انقلاب متأسفانه اصلاً طلبه ها یادشان نبود که چنین چیزی لازم است! ما فرصت خوبی را در این ده، دوازده ساله تقریباً از دست دادیم؛ و آن فرصتِ حضور امام بود.

اگرچه ایشان نسبت به مسائل حوزه یک نوع امساکی داشتند و خیلی مایل نبودند که در مسائل حوزه نظری ابراز کنند - البته چیزهایی در ذهن شریفشان بود - لیکن ما طلبه ها و عناصر علاقه مند به مسائل حوزه، باید از آن فرصت به نحوی استفاده میکردیم؛ که تا حالا این کار نشده است؛ حالا هرکسی یکطور گرفتار بوده؛ بعضیها در دولت، بعضیها در مبارزات، بعضیها در مسائل گوناگون دیگر؛ این فرصت از دست رفته؛ نباید بگذاریم بیشتر از این از دست برود.

الان درخواستهایی سراغ ما می آید؛ طلبه ها چیزهایی از ما میخواهند؛ حتّی بعضی از فضلای قم - که اگر آدم اسمشان را بیاورد، شاید کسی باور نکند که اینها این درد را دارند - به این جا میآیند و از مسائل حوزه شِکوه میکنند و اظهار علاقه میکنند که دستی بیاید و کاری در حوزه بکند؛ این نشاندهنده ی درخواستهاست.

واقعاً ما باید بفهمیم که الان مشکل حوزه چیست؛ این به یک نوع نگرش دقیق، پخته و همه جانبه احتیاج دارد.

من سالهاست که از حوزه منفکم.

ماها مسائل عمومی حوزه را میدانیم؛ اما بلاشک مسائل ریزی در حوزه هست که ما نمیدانیم؛ آن کسی که در حوزه تنفس و زندگی میکند - به قول عربها، یعیش الحوزه - این مسائل را میفهمد.

یک نکته این است که مسائل حوزه را - آنچه که الان باید انجام بگیرد - ما بایستی بدانیم.

الان نظرات خوبی هم هست؛ بعضی از بچه های مشهدی خودمان هستند که پیش ما میآیند و میروند؛ گاهی اوقات نامه میدهند و حرفهای خوب و بکر در کارشان وجود دارد؛ انسان میبیند که اینها واقعاً کفایت میکند.

حقیقتاً اگر کسی بخواهد کاری برای حوزه بکند، میتواند اینها را در همین نظرات پیدا کند؛ ولو خود آدم هیچ ابتکاری نداشته باشد، از آنها میتواند استفاده کند.

من از این نظراتی که داده میشود، استفاده میکنم.

شاید خود این جوانان هم خیال نمیکنند که ما این قدر از نظرات آنها استفاده میکنیم؛ فکر میکنند اعتنایی نمیشود؛ در حالی که نه، حقیقت قضیه این است که من استفاده میکنم؛ یعنی از نظرها و حرفهای آنها چیزی به دست میآورم؛ و این چیز خیلی مهمی است.

آدم میبیند که جوانان این طور ذهنهاشان روشن است.

پس یک مسأله این است که ما آن تحول و شکل مطلوبی را که برای حوزه لازم است - ولو ایده آلی به نظر برسد؛ بگذارید برسد - دنبال کنیم.

اگر ایده آلها نباشند، حرکت کند خواهد شد.

یک مقدار ایده آلهای دست نیافتنیِ در واقعیت، همواره باید مورد نظر ما باشد.

ما اگر قهرمان نداشته باشیم، سازندگی شخصی نداریم؛ اصلاً فلسفه ی وجود امام در تفکرات کلامی ما هم همین است.

امام آن مثال اعلی است که باید ما را به آن سمت بکشاند؛ مثل آن عقابهایی که چیزی بالای سرشان میبینند و همین طور دایم پر میزنند که بالاتر بروند و به آن نقطه برسند.

ممکن هم هست که ما هیچ وقت به آن نقطه نرسیم، اما آن مرکز دست نیافتنی باید باشد، تا ما این حرکت را با شور و شوق انجام بدهیم.

پس ایده آلها - ولو ایده آلهایی که در واقعیت دست نیافتنی هستند - همیشه باید باشند، تا ما بتوانیم حداقل تا نیمه ی راه برویم؛ اگرچه آن قله هم یک روز فتح خواهد شد؛ یعنی به نیمه که رسیدیم، قله نزدیکتر و دست یافتنی میشود.

بنابراین، آن ایده آلها را تصویر کنید؛ آن مقدارش که واقعیت است، آدم یکطور با آن برخورد میکند؛ آن مقدارش هم که دور از واقعیت است، طور دیگری با آن برخورد میکند.

یک بخش دیگر از مسائل حوزه، خلأهای فکری حوزه است.

من نمیدانم الان در طرح این تفسیرها یا عقاید یا بحثهای سیاسی - همینهایی که الان در مجله ی حوزه هست - آیا شما با آماری به این نتیجه میرسید که الان در حوزه به این مباحث نیاز هست یا نه؛ یعنی طلبه برای منبر خودش، برای قرار گرفتن در جایگاه سیاسی لازم خودش، حتّی برای اندرون خودش، به این مطالب احتیاج دارد یا نه.

یک روز هست که ما مثلاً باید اثبات توحید و اثبات صانع بکنیم؛ یک روز هم هست که ما بایستی مثلاً درباره ی مسأله ی عدم وابستگی سیاسی بحث کنیم؛ این هم الان یک مسأله ی طلبه ی حوزه است؛ این جزو مسائل حوزه است؛ این را شما در شمار مسائل بیرون از حوزه جستجو نکنید.

اگر آن مجموعه یی که غم مسائل طلبه ها و سرنوشت حوزه را میخورد، نتواند طلبه یی را که الان در حوزه زندگی میکند و نهالی است برای این که یک روز درخت تناوری بشود، با ایمان خودش حفظ بکند، خیلی خسارت است.

گاهی اوقات ممکن است طلبه فکر کند که مثلاً این جنجال و این شکنجه ی تمام نشدنییی که ما در مجادله ی با دولتهای بزرگ داریم، واقعاً چه لزومی دارد.

اگر این سؤال برای طلبه پیدا شد، آیا شما جوابی برای آن فراهم میکنید، یا نمیکنید؟ آیا ما موظف هستیم جوابی فراهم کنیم، یا موظف نیستیم؟ من در اواخر دوران ریاست جمهوری یک سفر به قم آمدم؛ که شاید آخرین سفر، یا یکی از آخرین سفرهای من به قم بود.

در آن دیدار، یک جلسه ی پاسخ به سؤالات گذاشتم.

ایده ی این قضیه از این جا هم شروع شد که من در اواخر دوران جنگ به اهواز رفته بودم؛ در آن جا یک طلبه ی خیلی معمولی به من رسید و گفت شما به دانشگاه میروید، پاسخ به سؤالات میگذارید؛ مگر حوزه ی به این عظمت، از یک دانشگاه کمتر است!؟ دیدم راست میگوید.

این نکته در ذهنم بود و در وقتی که ممکن شد، این کار را کردم و به قم رفتم.

در آن جا طلبه ها هم زیاد آمدند و از من سؤالاتی کردند؛ من دیدم عجب مسائلی در حوزه مطرح است؛ یعنی واقعاً آدم تا برخورد نکند، نمیفهمد.

ما مقاله مینویسیم، کتاب مینویسیم؛ اما آیا این چیزی که ما مینویسیم، خلأ لحظه ها را پُر میکند؟ ایشان(1) به عمل صالح اشاره کردند؛ درست است؛ واقعاً معنای عمل صالح همین است.

عمل صالح، یعنی مایصلح ل ِ این زمان.

ممکن است چیزی برای امروز صالح باشد، برای یک روز دیگر نباشد.

من همیشه گفته ام که باید خلأ لحظه ها را پُر کنیم.

الان خلأ لحظه چیست؟ مجله یی مثل مجله ی شما، باید این را بررسی کند.

امروز در حوزه، سؤالها و استفهامها چیست؛ تا بر اساس آن استفهامها تکلیف خودمان را به دست بیاوریم و سراغ آنها برویم؟ احتمال دارد یکی از استفهامها همین مسأله ی سیاسییی باشد که ما برای جستجو کردن آن به خارج حوزه نگاه میکنیم؛ یعنی شما آنها را مسائل غیرحوزوی به شمار میآورید.

البته مسائل غیرحوزوی هم داریم - نفی نمیکنم - اما بسیاری از اینها به یک معنا مسائل حوزه است.

ما باید این طلبه را بسازیم.

به عبارت خلاصه و کوتاه، ما باید این طلبه یی را که نظام و کشور به او امید بسته، به صورت یک بنیان مرصوص درستش کنیم، تا آن روزی که او بزرگ میشود - حالا یا مدرّس میشود، یا مرجع میشود، یا مبلّغ میشود، یا خارج میرود، یا یک مسؤول دولتی میشود - آن جا لَنگ نزند؛ درست شبیه آن چیزی که درباره ی خلأها و عقده های عاطفی میگویند.

ممکن است فرزند شما در دوران کودکی با مشاهده ی یک رفتار ناهنجار در داخل خانواده، یک ناهنجاریِ روانی یا عصبی در او به وجود بیاید؛ وقتی که بزرگ شد - مثلاً یک تاجر یا یک عالم یا یک سیاستمدار شد - این ناهنجاری اثر خودش را خواهد بخشید؛ مثل زاویه ی کوچکی که هرچه این خطوط ادامه پیدا میکند، مرتب فاصله ی خطوط بیشتر میشود؛ وضعیت طلبه در حوزه، عیناً این گونه است.

طلبه الان در دوران انعقاد و شکل گیری است؛ ولو حالا پنج سال هم است که درس خارج میخواند؛ باشد؛ اما دارد شکل میگیرد؛ او نطفه یی است برای آن موجود عظیمی که یک روز خلأیی را در دنیا پُر خواهد کرد؛ مرجعی خواهد شد، مدرّسی خواهد شد، رهبری خواهد شد، مسؤولی خواهد شد؛ بالاخره یک چیزی خواهد شد.

البته یک وقت به شکل مطلق به این مجله نگاه میکنیم، میبینیم مثلاً مجله تفسیر که دارد، بحث سیاسی که دارد، بحث عقاید که دارد، بحث جهان اسلام که دارد؛ پس مجله، مجله ی کاملی است.

این نگرش، مطلق است؛ اصلاً کافی نیست.

ما باید نسبت به زمان، نگرشی بکنیم و ببینیم آیا این مجموعه ی مباحث، نسبت به نیاز زمان، باز هم کافی است یا نه.

این، آن نکته یی است که راجع به مسائل حوزه یی مجله و محتوای مجله به ذهنم رسید که عرض کنم.

و اما راجع به مسائل بیرون حوزه.

البته من نمیدانستم که شما چهل درصد خواننده ی غیرطلبه دارید؛ این خیلی است؛ من تصورم کمتر از اینها بود.

قاعدتاً درصد بالایی از این چهل درصد باید دانشجویان باشند.

اگر شما اعتقادتان همان چیزی است که امام فرمودند مشکل کشور از بیدینی دانشگاهها بود ، پس راه درستی را انتخاب کرده اید.

امام به این معنا اذعان حقیقی داشتند؛ یعنی ایشان از بن دندان معتقد بودند که مشکل آن روز کشور بر اثر خرابی دانشگاههاست؛ درست هم هست.

الان سرِ حوزه هم به سمت اداره ی نظام باز شده است؛ اما یک روز بود که جز دانشگاهها، هیچ محفظه و مخزنی برای اداره ی نظام نبود.

شما ببینید اینهایی که در رأس کار آمده بودند، چه کسانی بودند و چه فکر و ذهنیتی داشتند؛ غالباً فاسد بودند؛ بخصوص این نسل جدیدشان که دیگر هیچ چیز نداشتند؛ حتّی از نسل هویدا هم بدتر بودند! من هویدا را مثال میزنم که از بدترینهاست؛ یعنی او از فاسدترین رجال ایران بود؛ درعین حال نسل هویدا بر نسل راجی - نویسنده ی کتاب خدمتگزار تخت طاووس - شرف داشت! اگر شما این کتاب را خوانده باشید، میتوانید بفهمید که این نسل، چه نسلی بوده است؛ اینها میخواستند جای هویدا بیایند.

حالا نمیشود گفت صد رحمت به هویدا؛ اما نسبت به آن نسل، واقعاً باز هویدا! هویدایی که نسبت به رجال ایران، بلاتردید جزو فاسدترینها بود؛ اما بالاخره ته دل او و امثال او، ته مانده و رسوبی از آن قدیم - حالا اسمش ملیت بود، وطن دوستی بود، آب و خاک بود - وجود داشت؛ ولی نسل جدیدشان که نمونه اش همین راجی است، واقعاً اینها چه بودند!؟ پس امام این معنا را درست فهمیده بود.

عین همان قضیه، الان هم هست.

اگر ما خیال کنیم مشکل دانشگاهها تمام شده، واقعاً ساده اندیشی است.

ما واقعاً نمیدانیم الان در دانشگاه چه خبر است؛ هیچکدام از ماها نمیدانیم.

خبرهایی که از دانشگاهها می آید، خبرهای خوشی نیست.

ما یک مشت جوان حزب اللهی و انجمن اسلامی و جبهه برو و بسیجی را در دانشگاه میبینیم؛ مرتبطان ما اینهایند.

ما چهار نفر استاد ریش داری را که در دانشگاه مسؤول هستند، میبینیم؛ این، همه ی محتوای دانشگاه نیست.

در دانشگاه چیزهای ناپسندی هست؛ شما با این دانشگاه میخواهید چه کار کنید؟ آیا همین دانشگاه است که باید با حوزه ارتباط داشته باشد و وحدت حوزه و دانشگاه را تأمین کند؟ پس اگر میخواهید قائمه و فهرستی از مسائل بیرون حوزه درست کنید، رقم مهمش را مسائل دانشگاه به نظر بیاورید.

البته مسائل دانشگاه هم به معنای نیاز دانشجوست - عین همان بیانی که در باب طلبه گفتیم - ببینیم الان واقعاً خلأ این دانشجو چیست و چه چیز کم دارد که ما باید آن را تأمین کنیم.

ما میگفتیم روحانیون به دانشگاه بروند؛ حالا روحانیون هم رفته اند.

البته روحانیون وجود مبارکی هستند؛ اما نه آن مقداری که توقع بوده است.

الان روحانیونی که در دانشگاه هستند، آیا واقعاً همان شبحی را تداعی میکنند که دانشجویان با دیدن مرحوم شهید مطهری از روحانیت به چشم میآوردند؟ این سیلی که از دانشگاه به طرف حوزه ی قم راه افتاد و مرتب آمدند طلبه شدند، به خاطر چه بود؟ چون شبحی که از روحانیت در نظرشان بود، شبح مطهری و باهنر و مفتح و امثال اینها بود.

آیا این آقایی که حالا به دانشگاه میرود، همان شبح را تداعی میکند یا نه؟ قاعدتاً نه.

این خلأ را شما با مقاله هاتان پُر کنید؛ بگذارید حوزه آن جایگاه خودش را داشته باشد.

مطالب خود را با روشن بینی و بلندنظری و همراه با عمق و با شجاعت کامل در بیان مطالب بنویسید.

شجاعت کامل در بیان مطالب، یعنی این که نویسنده نباید هیچ گونه رودربایستییی از دانشجو و غیر دانشجو بکند.

به عبارت دیگر، وقتی من دارم این مطلب را مینویسم، اگر در این مطلب چیزی هست که به دلیلی به آن خواننده بر خواهد خورد، یا پیشداوری او را به هم خواهد زد، این نباید مثل شرط متأخر در نوشته ی من اثر کند؛ مثل واجب معلق، که در صحت آنچه که قبلاً اتفاق افتاده، بعداً اثر میگذارد! بنابراین، شما باید مطالب را واقعی و شجاعانه بنویسید.

در دنیا هم مواضع شجاعانه به درد آدم میخورد.

ما در این دوران ده سال گذشته کسانی را دیدیم که مواضع غیرشجاعانه گرفتند؛ برای این که فلان قشر بدش نیاید؛ برای این که فلان قشر کلاً این توقع را دارد، یا از من این توقع را دارد؛ بنابراین طور خاصی حرف بزنم! این کار به ضررشان تمام شد؛ به ضرر آن قشر هم تمام شد؛ به ضرر نظام هم تمام شد؛ این نباید رعایت بشود؛ اما بلندنظری باید فراموش نشود.

انسان باید با بلندنظری برخورد کند و با سعه ی صدر حرف بزند؛ اما در همان سعه ی صدر، شجاعت و صراحت و ایستادگی در مواضع را هم در نظر بگیرد.

بله، امام در حالی وارد ایران شدند که جو مبارزه - لااقل در سطوحی - از ایده های به اصطلاح روشنفکری پُر بود؛ که حتّی خود روحانیون - امثال ماها - هم در داغ کردن آن جو روشنفکری - و به عبارت دقیق تر، روشنفکرزدگی - دخالت داشتند؛ اما امام آمد و همه ی این چیزها را شست و کنار گذاشت! من احساسات خودم را از همان سخنرانی اول ایشان در فرودگاه به یاد دارم؛ واقعاً حیرت کردم که امام این ملاحظاتی را که ماها داریم، هیچ ندارد! ایشان در آن سخنرانی، اول از روحانیون اسم آورد؛ که ماها اگر جای ایشان بودیم، این کار را نمیکردیم! ما اگر میخواستیم در آن وقتها سخنرانی بکنیم، شروع آن از روحانیون نبود؛ اما دیدیم که امام اصلاً این ملاحظه را نمیکند! در همان ماههای اول پیروزی انقلاب، امام مسأله ی بیحجابی و حجاب را قاطع گفت.

آن وقتها ما به عنوان اعضای شورای انقلاب، گاهی در هیأت دولت هم شرکت میکردیم.

من کسانی را دیدم که جزو عناصر متدین هیأت دولت بودند، اما به ما میگفتند این چه کاری بود که امام کرد؛ حالا چرا کرد!؟ امام اصلاً دچار رودربایستی نمیشد.

بنابراین، ملاحظه کاری و رودربایستی داشتن، مطلقاً باید نباشد؛ این خواهد توانست آن خلأ را در دانشگاه پُر کند.

ان شاءاللَّه که همه ی شما آقایان موفق و مؤید باشید.

خداوند شما را کمک کند؛ ما هم دعا میکنیم که ان شاءاللَّه خداوند روزبه روز بر توفیقات شما بیفزاید.

والسّلام علیکم و رحمهاللَّه و برکاته .

ماشاءاللَّه شما حسابی مشغولید! (2) این طلبه های دست به قلم جوان، خیلی قیمت دارند.

ما در سن این آقایان، کجا میتوانستیم چنین کارهایی بکنیم؟ واقعاً شاید به عقلمان هم خطور نمیکرد! ماشاءاللَّه شما خیلی خوب و جلویید؛ به شرطی که از لحاظ سطح، قانع نباشید.

نویسندگی به معنای خاص خودش - نه نگارش - مثل شاعری است.

شاعری، فقط گفتن الفاظ که نیست؛ اولش نضج یافتن آن اندیشه و فکر است که بعد باید در قالب شعر بیاید؛ والّا اگر فرض کنیم که کسی الفاظ را نظم هم میدهد، نظمش هم هیچ اشکال وزنی و قافیه یی ندارد، اما مضمون نداشته باشد، این شاعر که نیست؛ نویسندگی هم چنین چیزی است.

نویسندگی، یعنی انسان چیزی را در ذهن خودش نضج بدهد و بپروراند و آن را از غلطها و ناصوابها بپیراید و بپالاید؛ بعد آن را در قالب الفاظِ درست بیاورد.

یکی از عناصر مهم در باب نویسندگی این است که انسان روزبه روز کیفیت آن را بیشتر کند؛ والّا هرکس استعدادی پیدا کند، چیزی مینویسد.

این مرحله ی اول را باید به مرحله ی دوم و مراحل گوناگون دیگر همین طور ادامه داد.

واقعاً یکی از اسرار وجود بشر، پایان ناپذیری اوست؛ یعنی در هیچ حدی آدم نمیتواند بگوید که الحمدللَّه کارمان خوب است؛ نه، باید در همان لحظه احساس کرد که ما در قدمهای اول و پله های پایین نردبانیم و پله های این نردبان همچنان ادامه دارد.

1) حجهالاسلام ایزدپناه 2) پیش از شروع بیانات مقام معظم رهبری، به هنگام معرفی حاضران، کتابهای تألیف شده توسط حجهالاسلام جعفریان، به استحضار و رؤیت معظمٌ له رسید و ایشان پس از تورق این کتابها، بیانات فوق را خطاب به مؤلف ایراد فرمودند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: نوآوری - حضرت آیت الله خامنه ای - صفحه - آیت الله خامنه ای - مقام معظم رهبری - زیبایی - برنامه - اعتماد به نفس - دیدار - امروز - توزیع - اداره - بزرگ - آیت الله - مسئولان - مطالعه - تاریخ - اسلام - ایران - خامنه - رهبری - پنجم - کوچک - مقدس

آخرین اخبار سرویس:
مسعود پزشکیان: دولت احمدی نژاد در عرض 3 سال به اندازه 30 سال پول به حسابم واریز کرد!

راز حافظه قوی مرحوم آیت الله بهجت

عیادت حجت الاسلام صدیقی از مجروحین زلزله/ عکس

آیت اللّه علّامه محمدتقی مصباح عظمت خداوند و خُردی آفریدگان در چشم شیعیان واقعی

حکومت اسلام و مستضعفین به حضرت ولی عصر(عج) خواهد رسید

بسیج در همه ابعادبی بدیل است

فرهنگ بسیجی گسترش پیدا کند

مالک نفت متولد 52 است از رشادتهایش در جبهه و جنگ می گوید!+عکس

سید شهریار کمالی سبزواری، محمد سعیدی مهر توحید صفاتی و بساطت ذات واجب تعالی از دیدگاه علامه طباطبایی

نقش مؤثر بسیج در حفظ و تداوم انقلاب اسلامی

کلمه بسیج مترادف با ایثار و فداکاری است

بسیج به لطف خداوند جهانی می شود

پایه اصلی بسیج اخلاص است

ممدوحی: مذاکره اصلاح طلبان با مراجع و علما اصلا معنا ندارد/با عملکرد اصلاح طلبان، آقای جنتی نفر آخر انتخابات خبرگان شد /با هیچ کس مذاکره نخواهیم کرد

شکست داعش نتیجه دیپلماسی مقاومت بود

فلسفه بعثت پیامبر اکرم(ص) تجلیل مکارم اخلاق است

رایج ترین دروغ هایی که مردان به زنان می گویند

مریم عزیزی، ابوالفضل کاظمی، علیرضا علی نژاد ارائه یک مدل چند هدفه لجستیک معکوس با درنظرگرفتن تخفیف

نقوی حسینی: استراتژی جدید آمریکا طراحی صدام دیگر در منطقه است

یادداشت/ سجاد بازگیر بیم ها و بیم ها

چگونه بولت سرعت بشر را ارتقاء داد؟

احمدی نژاد: دور زدن قانون با منش من سازگار نیست

زمین به زودی آتش می گیرد!

ظهور نسل جدید فناوری ارتباطات در دنیا / فضای مجازی دارد باعث افزایش ثروت ملی کشور می شود

افشای مجروح شدن سردار قاسم سلیمانی در یک عملیات علیه داعش

یادداشت/ عباس حاجی نجاری بسیج؛ افتخارات گذشته، انتظارات آینده

رحمان عشریه، محمدعلی اسماعیلی، حسن رضایی هفتادر بداء در نظام فلسفی میرداماد

محمد عباس زاده جهرمی دلال و ادب مواجهه با آن در لسان ادعیه اهل بیت علیهم السلام

محمد بنیانی، علی رحیمی تأملی بر نحوه انتزاع کثیر از واحد و اتصاف واحد به کثیر

یادداشت/ مهدی عرفاتی پیام محبوبیت حاج قاسم

یادداشت/ محمد علومی برجام تمام اروپایی!

داعش در چه شرایطی دوباره پدیدار می شود؟

عادت های عجیب نویسندگان معروف را بشناسید

مهدی رودبندی زاده، غلامرضا فیاضی دلایل و شواهد قرآنی بر تجرد عقلی روح

سیدرضی قادری نقد و ارزیابی دو کتاب مهم عرفان عملی (اخلاق عرفانی)

بازنگری مجلس در آیین نامه های شهرسازی

سکوت سنگین دوستان احمدی نژاد درباره اتهامات به قوه قضاییه

احمد عبادی دلالت سمانتیکی و دلالت تصوّری

از چالش محیط بانان در محاکم قضایی تا حق درجه ای که داده نمی شود

عکس/ نامه سردار سلیمانی به صاحب خانه ای که مقر عملیات بود

پیشنهاد ضرغامی به قوه قضاییه

محاکمه غیابی خاوری چه فایده‎ای دارد؟

عصمت الدوله دختر ناصرالدین شاه با انارهای بسیار کمیاب/ عکس

فاطمه کروبی: می گویند فرجی در حصر می شود

سخنگوی ارتش: استمرار امداد رسانی ارتش به حادثه دیدگان زلزله کرمانشاه

واکنش ظریف به حمله تروریستی در مصر

واکنش محسن رضایی به حادثه تروریستی در مصر

عدم توازن ناوگان ایران و سایر کشورهای دریای خزر/ ریسک بالای دریانوری خزر

تصویر دیده نشده از حاج قاسم داخل ضریح حضرت زینب(س)

نامه مشترک ایران، روسیه و ترکیه به دبیر کل سازمان ملل

پشت پرده آخرین خطبه آیت الله هاشمی/چرا روحانی و پوتین یکدیگر را زیاد می بینند؟ /سیاست روسیه و ترکیه درباره سوریه چیست؟ /آیا طرح تحول سلامت به سرنوشت مسکن مهر دچار می شود؟ /برنامه دولت برای تهران چیست؟

ارسال 640 اثر به جشنواره استانی علامه حلی/ 18 آذر اختتامیه جشنواره

اهمیت دانشنامه معاصر قرآن کریم در به روز بودن آن است

تکامل و پیشرفت انسان و جامعه از دیدگاه شهید مطهری - بخش دوم و پایانی تکامل از دیدگاه جسمانیه الحدوث و روحانیه البقا بودن نفس انسان

مهدی ساعتچی، محمد سعیدی مهر معنای نفی صفات در آموزه های شیعی از دیدگاه سیداحمد کربلایی و سیدمحمدحسین طباطبایی

عسکری سلیمانی امیری، سیدمحمدرضا مدرسی بررسی انتقادی دیدگاه غیاث الدین منصور دشتکی در معاد جسمانی

محمدعلی توانا، فرزاد آذرکمند مقایسه حکومت اقتدارگرا و جایگاه مردم در آن در اندیشه امام محمد غزالی و توماس هابز

ویلیام چیتیک میانه آری و نه وجود و فطرت از منظر ابن عربی

در هفته های آینده بعد از 17 سال از مسئولیت شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کنار می روم/ چرا رهبر انقلاب مدتهاست خطبه جمعه نخوانده اند؟

عبداله صلواتی نظریه غایت به مثابه قرینه ای بر خودگروی روان شناختی در فلسفه صدرایی

شورای نگهبان با اصلاح طلبان گفت وگو می کند؟

در هفته های آینده بعد از 17 سال از مسئولیت شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کنار می روم/ برخی ها بعد از برجام گفتند شعار "مرگ بر آمریکا" را از نماز جمعه حذف کنید/ چرا رهبر انقلاب مدتهاست خطبه جمعه نخوانده اند؟

خبری خوش برای سربازان

سیدمصطفی میرباباپور، یوسف دانشور رابطه علم و دین در دیدگاه اول پلانتینگا

استمرار امداد رسانی ارتش به حادثه دیدگان زلزله کرمانشاه

رسانه بستر بسیار مناسبی برای ارتباط حوزه های قم و نجف است

چگونه ایده خود را در سازمان اجرایی کنیم؟

پیروزی بر داعش تمامی تفکرات و اندوخته های استکبار را در هم شکست

جهانگیری سانتاکروز را به مقصد تهران ترک کرد

محمدحسن یعقوبیان ریشه یابی معرفتی و بازخوانی انتقادی مبانی عرفان حلقه

اختصاص درآمد کنسرت مستان و پرواز همای به کودکان بی سرپرست زلزله کرمانشاه !

باقیات صالحات روز افزون شیخ طوسی چه بود؟

الهه زارع، عباس جوارشکیان، سید مرتضی حسینی شاهرودی، قاسم کاکایی غیاث الدین منصور دشتکی میان دو راهی وحدت شهود و وحدت وجود

دلیل غیبت طولانی رهبری در نماز جمعه

رونمایی از صد جلد کتاب اهدایی سفارت ژاپن به کتابخانه دانشکده مطالعات جهان

واکنش محسن رضایی به حادثه تروریستی مصر

پیش بینی چهار سال پیش رهبری درباره آینده سوریه !

شکست داعش خط بطلانی بر نقشه های شوم استکبار است

میزبانی از یادواره شهدا در هفته بسیج

برگزاری کنسرت در مشهد با پیشنهاد علم الهدی تعیین تکلیف خواهد شد !

روزی روزگاری قاسم سلیمانی ؛ جوان 23 ساله ای با نبوغ نظامی تحسین برانگیز !

هیچ کودک بی سرپرستی در زلزله کرمانشاه شناسایی نشده است

بازدید نماینده سازمان ملل از مناطق زلزله زده کرمانشاه

یک جهان، چندنما

سید مرتضی هزاویی، فریده باوریان تبیین فرآیند و عوامل مؤثر بر علل همگرایی و واگرایی جریان روشنفکری دینی لیبرال نسبت به نهضت ( اسلامی) و انقلاب اسلامی (از 1340 تا خرداد1360 ) -

مجتبی زروانی، رضا طاهری علم و معرفت در نظر غزالی

با غنی سازی اوقات فراغت جوانان اجازه ندهیم دشمنان برای آنان برنامه ریزی کنند

فال روزانه شنبه 4 آذر 1396

اختتامیه اجلاس محبان اهل بیت/ عکس

عکس/ بارش سنگین برف در جاده چالوس

وحید خادم زاده استعاره وجود به مثابه امر سیال در فلسفه ملاصدرا

عارف: نهضت پاسخگویی راه بیندازیم

عکاسی در ثبت احوال ممنوع شد+واکنش ثبت احوال

یادواره شهدای آبروی محله نکا برگزار شد

استاندار هرمزگان: عظمت و پیشرفت کشور در گرو پیوند مردم و رهبری است

یادواره شهدای آبروی محله نکا برگزار شد

کرختی مسوولان در مقابل موج های رسانه ای

یادواره شهدای مسجد آیت الله شفیعی اهواز

2خاطره جالب کوثری از رهبر انقلاب

داعش در چه شرایطی دوباره پدیدار می شود؟

یادداشت علی اکبر جوانفکر/ ضابط!

«شعر انتظار»؛ از فروغ تا قیصر

گزارش خبری فارس زنگنه به جای برخورد با توتال داخلی ها را متهم می کند/ پیام فرافکنی وزیر نفت برای فرانسوی ها

نامه مشترک ایران، روسیه و ترکیه به دبیرکل سازمان ملل درباره مصوبات اجلاس سوچی

جزییات5خبر ویژه امروز شنبه 4 آذرماه 1396

اشرف غنی حامد کرزی را تحت فشارقرار داد

بیانیه شورای هماهنگی تشکلها و فعالان فکری و فرهنگی حوزه

نامه مشترک ایران، روسیه و ترکیه به دبیرکل سازمان ملل

خط 7 متروی تهران و مناظره پذیر بودن آن

اصلاح قانون کار در تعلیق

پیروزی جبهه مقاومت بر داعش، پیروزی بزرگ جهان اسلام

سوءتفاهم آژانس با آمریکا درباره برجام

فرمانده کل سپاه: در برابر عربستان خویشتن داری می کنیم

کلید غلبه بر دشمنان اسلام مساله فلسطین است

ماموریت مجمع مجالس آسیایی از زبان لاریجانی

سیف به مجلس می رود

گام های نهایی دو لایحه مهم مالیاتی

استقبال مشروط از بیت کوین

کوچک کننده بینی، کوچک نمی کند!

امنیت پایدار افغانستان به نفع منطقه است

هشدار برای کبرا 12

لزوم استفاده روحانیت از ابزارهای جدید در تبلیغ دین

بسیج مردمی یمنی ها پیروز خواهد شد

واکنش نماینده مازندران در مجلس خبرگان به خبر نابودی داعش +فیلم

منشور حقوق شهروندی قانون نمی شود

تکذیب ارسال محموله زلزله زدگان به سوریه

تعیین تکلیف کنسرت ها در مشهد؟

متهم فراری صندوق فرهنگیان در آلمان

احتمال صدور حکم اعدام برای خاوری

ارجاع پرونده مدیران کانال های تلگرام به دادگاه تجدیدنظر

ترامپ عامل کا گ ب است؟

قدردانی ائمه جمعه اهل سنت کرمانشاه و پاوه از رهبر انقلاب

شنبه 4 آذر | صفحه اول روزنامه همشهری

33 سال پیش در چنین روزی اعتراض ایران علیه حمایت صلیب سرخ از عراق

عملیات طریق القدس در دهکده گردشگری بوشهر بازسازی می شود

ترتیل صفحه 233 قرآن با صدای استاد پرهیزکار+دریافت

داعش را آمریکایی ها به وجود آوردند/ اسراییل نافع اصلی درگیری میان مسلمانان

بسیج مدافع قرآن و مکتب عاشورایی است

برگزاری یادواره ها شهدا به خاطر آن است که راه را گم نکنیم

مراقب توطئه های جدیدی برای احیای جریان های تکفیری در کشورهای منطقه باشیم

دلیل عدم حضور رهبر انقلاب در تریبون نماز جمعه در ایام اخیر + فیلم

مهندس اسفندیار رحیم مشایی ماجرای نخستین جلسه بازپرسی را برای مردم تشریح کرد + فیلم

امروز انجام گرفت بازدید نماینده سازمان ملل از مناطق زلزله زده کرمانشاه

واکنش کدخدایی به «یاوه گویی های جوانک آل سعود»

کدام بازنشسته ها حق برگشت دارند؟

پولیس لندن ایستگاه متروی میدان آکسفورد را محاصره کرد

هویت اسلامی تمام مسلمانان را در یک جبهه قرار می دهد/ تعبیر آیت الله العظمی سیستانی از اهل سنت

ائمه جمعه اهل سنت کرمانشاه و پاوه از مقام معظم رهبری قدردانی کردند

رفتار های احمدی نژاد انتفام الهی از اصولگرایان است

نامه ایران، روسیه و ترکیه به دبیرکل سازمان ملل درباره بیانیه سوچی

قتل عام تروریستی

واکنش محسن رضایی به حادثه تروریستی در مصر

رییس جمهور آرژانتین: جستجو برای یافتن زیردریایی مفقود شده ادامه می یابد

ایران در خط مقدم مبارزه با افراطی گری

آیا ترامپ عامل کا گ ب است؟

قدردانی ائمه جمعه اهل سنت کرمانشاه و پاوه از رهبر انقلاب

نامه سردار سلیمانی به صاحب منزل خود در البوکمال +عکس

نقوی حسینی: پشتیبانان داعش بیکار نمی مانند

ائمه جمعه ماهانه 200 هزار تومان دریافت می کنند

حجت الاسلام تقوی: میدان را به دیگران بدهیم و فکر نو و استعداد نو تجربه شود /ناطق نوری را اصولگرا می دانم /بیشتر خسارت ها از این است که بسیاری به نام اصولگرا حرف می زنند که اصول را نمی شناسند

امروز تفکر بسیجی فراتر از مرزهای کشور به اوج رسیده است

اسامی برگزیدگان سی وششمین دوره مسابقات سراسری قرآن نیروی زمینی سپاه

احمدی نژاد پدر ما را درآورد!/ او بچه بازی می کند!

لاریجانی: آمریکا دنبال ماجراجویی جدید است

ورود کمیسیون اصل 90 به موضوع حضور غیرمجاز افاغنه

روضه خوانی حاج قاسم سلیمانی برای شهدا/ فیلم

تصاویر / یادواره شهدای مسجد آیت الله شفیعی اهواز

ولیعهد جوان و کفش های پاشنه بلند!

سعادت دنیا و آخرت در گروی تبعیت از ولی فقیه است/ نباید در مقابل آمریکا کرنش کرد

بیانیه مشترک سوچی سند شورای امنیت می شود

واکنش محسن رضایی به حادثه تروریستی در مصر

روزنامه استخدامی استان قم | شنبه 4 آذر 96

جشن پیروزی بر داعش با حضور مردم در بلوار شهدای مدافع حرم رشت/ تصاویر

اجلاس جهانی محبان اهل بیت(ع) و مسأله تکفیری ها در حرم رضوی

نامه مشترک ایران، روسیه و ترکیه به گوترش

استاندار لرستان: تغییرات مدیریتی بزودی انجام می شود

واکنش محسن رضایی به حادثه تروریستی در مصر

نامه مشترک ایران، روسیه و ترکیه به گوترش درباره مصوبات اجلاس سوچی

دلایل کناره گیری تقوی از شورای سیاست گذاری ائمه جمعه

روزنامه استخدامی استان همدان | شنبه 4 آذر 96

استراتژی آمریکا و غرب این است که انقلاب اسلامی را به هر شیوه ای به سمت سقوط بکشانند

نجفی:برنامه هسته ای اسراییل نگرانی اصلی ملتهای منطقه

نامه مشترک ایران، روسیه و ترکیه به گوترش

سوال رضا صادقی از 20:30 در یک برنامه تلویزیونی

عبدالله نوری مطرح کرد: ضرورت پیگیری وعده های انتخاباتی رییس جمهوری

نامه مشترک ایران، روسیه و ترکیه به دبیر کل سازمان ملل درباره مصوبات اجلاس سوچی

برنامه هسته ای رژیم صهیونیستی منبع نگرانی اصلی ملتهای منطقه است

تبریز/تشییع پیکر شهید دوران دفاع مقدس

کمک به گره گشایی از زندگی مردم یکی از اهداف بسیج است

کدخدایی خطاب به ولیعهد عربستان: یکبار از پدرت بپرس چند نفر را تاکنون به قتل رسانده/ اگر یادش باشد و بگوید، می توانی معنی هیتلر را بفهمی

نخستین کنفرانس تحقیقات بازی های دیجیتال پایان یافت

جهانگیری:هیچ کشوری از وضعیت مخاطره آمیز جهانی سود نمی برد

بیکاری در گیلان با وجود ظرفیت های طبیعی پذیرفتنی نیست

واکنش کدخدایی به یاوه گویی های ولیعهد پادشاه عربستان

از "حکومت جهانی خدا" رونمایی شد

احمدی نژاد: دور زدن قانون با منش من سازگار نیست/ آدم ها برایم مهمند نه آمارها

واکنش کدخدایی به یاوه گویی های ولیعهد پادشاه عربستان

نامه مشترک ایران، روسیه و ترکیه به گوترش درباره مصوبات اجلاس سوچی

آغاز طرح ضربتی بهبود نگهداشت شهر کرج از منطقه 5/ نیروهای مناطق ده گانه شهرداری کرج بسیج شدند

دلایل کناره گیری حجت الاسلام تقوی از شورای سیاست گذاری ائمه جمعه

هویدا از فاسدترین رجال ایران بود

هویدا از فاسدترین رجال ایران بود