مطالب مرتبط:
قهرمان هرمزگانی جودو کشور: هدفم اعزام به مسابقات جهانی است/ تمام تلاشم را در اردوهای تیم ملی به کار خواهم بست
تولید محتوای رژیم صهیونیستی در فضای مجازی به زبان فارسی
کتاب «خانواده مسلمان و فضای مجازی» منتشر شد
«خانواده مسلمان و فضای مجازی» منتشر شد
راه اندازی "کمپین بازگشایی صد در صد اتوبان قاین _بیرجند" در فضای مجازی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مهر 1396 ساعت 00:312017-10-16سياسي

جهانی شدن در فضای مجازی و پیامدهای آن بر شهروندی ملی


اولین نشست از دور دوم نشست های تخصصی کرسی یونسکو در فرهنگ و فضای مجازی در سال تحصیلی 97-1369 در دانشکده مطالعات جهان برگزار شد.

- میزآنلاین > گزارش - همشهری آنلاین:اولین نشست از دور دوم نشست های تخصصی کرسی یونسکو در فرهنگ و فضای مجازی در سال تحصیلی 97-1369 در دانشکده مطالعات جهان برگزار شد.

این نشست با سخنرانی فرزانه سیاسی راد؛ دانش آموخته مطالعات فرهنگی و رسانه دانشکده علوم اجتماعی در زمینه جهانی شدن در فضای مجازی و پیامدهای آن بر شهروندی ملی از منظر شهروندی فرهنگی، روز سه شنبه 18 مهرماه در تالار ایران دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار شد.

مشروح سخنرانی وی بدین شرح است: مواجه ملیت ها به عنوان واحدهای سیاسی با پیامدهای جهانی شدن که بواسطه تکنولوژی های نوین ارتباطی گسترش یافته است را می توان به عنوان گسترده ترین مسئله پیش روی هویت های ملی و شهروندی در شرایط کنونی مورد بحث قرار داد.

این مسئله که به صورت مشخص تر می توان از آن تحت عنوان جهانی شدن در بستر فضای دوم یاد کرد، موجب بازنگری در مفهوم شهروندی و توجه به اقتضائات و پیامدهای جدید برای آن شده است.

بر اساس پارادایم دو جهانی شدن ها (عاملی، 1382) فهم این پیامدها مستلزم تفکیک دو جهان موازی و در عین حال مرتبط و در هم تنیده و توجه به اقتضائات جهان مجازی برای مسئله هویت و شهروندی ملی است.

برای ارائه تصویری دقیق از تاثیرات فضای مجازی بر وضعیت شهروندی کاربران و با توجه به ظرفیت های موجود در ادبیات حوزه ی شهروندی، نظریه های ذیل شهروندی فرهنگی کارگشا به نظر می رسد.

شهروندی فرهنگی که از متاخرترین تئوری های حوزه شهروندی است با تاکید بر ناتوانی تئوری های سنتی شهروندی در برخورد با مسائل مرتبط با ظهور فرهنگ های رسانه ای شده ی جهانی، بر ضرورت بازتعریف مشارکت ها و مولفه های شهروندی ملی و همچنین نقش ویژه شهروندان (کاربران) در بازتعریف و مذاکره این مولفه ها تاکید دارد.

دستیابی به این درک مذاکره ای در حوزه شهروندی مستلزم ایجاد پیوند و ارتباط همزمان میان سه بخش ظاهراً مجزا است.

(1) ایجاد درکی از وضعیت شهروندی ملی در فضای واقعی، (2) کیفیت و ماهیت کنش های مشارکتی کاربران و چگونگی مفصل بندی مولفه های شهروندی در فضای دوم و در نهایت (3) چگونگی مذاکره این دو چارچوب شهروندی عناصر تشکیل دهنده این سه بخش هستند.

1.

شهروندی ملی بخش نخست مدل که در پی فهم وضعیت شهروندی ملی کاربران در فضای واقعی است با درکی که تئوری های سنتی از شهروندی ملی و مولفه های آن ارائه می دهند مرتبط است.

بر اساس تئوری های سنتی حوزه شهروندی که مشخصاً شامل شهروندی لیبرال، شهروندی جمهوری خواه و شهروندی جامعه گرا می شوند، مولفه های حقوق، وظایف، تعلق و احساس تعلق در هر یک از ابعاد سیاسی، اجتماعی، مدنی و فرهنگی اصلی ترین مولفه ها برای تعریف شهروندی ملی محسوب می شوند.

2.

مدل های جایگزین شهروندی فهم ماهیت مشارکت های نوظهور کاربران در فضای مجازی مرهون دسته ای از تئوری های شهروندی فرهنگی است که غالباً ریشه در سنت مطالعات فرهنگی دارند و نقش رسانه ها را در راستای افزایش ظرفیت های شهروندی مورد توجه قرار داده اند.

این دسته از تئوری ها که بدواً با تمرکز بر تولیدات رسانه های جمعی شکل گرفته اند در شرایط فعلی بر اولویت رسانه ها و تکنولوژی های ارتباطی به عنوان واسطه های شهروندی و مکان های مرکزی برای تولید فرهنگ، دانش و تعامل تاکید دارند.

پیش از توضیح برخی از مهمترین تئوری های ذیل این دسته بیان این این مسئله ضروری به نظر می رسد که ایده ی پسینی این تئوری ها را نوعی ضرورت چرخش فرهنگی شهروندی و مشخصاً فرهنگی شدن عرصه عمومی تشکیل داده است.

ترنر(2001) از جمله نظریه پردازان پیشگام در این زمینه است و معتقد است بی توجهی به فرهنگ و شهروندی در تئوری سیاسی در شرایط کنونی مسئله ساز خواهد بود چرا که شهروندی بی تردید یکی از مولفه های کلیدی سیاست، هویت، جهانی شدن و مطالعه اینترنت در عصری است که فرهنگ های ملی یکپارچه و همگن در شرایط تکثر، تنوع و چند پاره شدن قرار گرفته اند.

باز تعریف عرصه عمومی مبتنی بر عناصر فرهنگی و فرهنگ های رسانه ای و مشارکتی نو ظهور موجب پیوند عمل و کنش شهروندی با فعالیت های مرتبط با سرگرمی، لذت، مصرف و گسست آن از درکی که هابرماس از عرصه عمومی ارائه کرده شده است.

رسانه های جدید به طور خاص نقش ویژه ای در فراهم ساختن تعاریف جایگزین از عرصه عمومی ایفا کرده اند.

مفهوم سازی مجدد از حوزه عمومی بر این اساس موجب بازتعریف و گسترده شدن درک ما از کنش ها و مشارکت های مدنی شهروندان از یکسو و ضرورت توجه به نظریه های شهروندی فرهنگی در سوی دیگر شده است.

از شناخته شده ترین نظریه پردزان شهروندی فرهنگی که تلاش هایی را برای توضیح مشارکت های شهروندی در بستر فضای مجازی انجام داده اند می توان به هارتلی و یوریکیو اشاره کرد.

هارتلی (2010) ایده شهروندی فرهنگی را در بافت شبکه های دیجیتال مفصل بندی می کند و معتقد است رابطه میان دولت و افراد که همواره تحت عنوان شهروندی شناخته می شود در شرایط کنونی با روابط میان افراد در شبکه های گسترش یافته جایگزین شده است.

هارتلی تحقق این گونه شهروندی جدید را با شهروندی رسانه ای و استفاده مخاطبان و کاربران از رسانه ها برای خلق هویت ها، روابط انجمنی و سازمان دهی کنش ها به شدت مرتبط می داند و تبدیل مصرف کنندگان منفعل به مشارکت کنندگان فعال و توانایی سازمان دهی و تولید محتوا توسط کاربران را از خصایص اصلی آن معرفی می کند.

شهروندیخودت آن را انجام بده یا آن را با دیگران انجام بده از مفاهیمی است که هارتلی با استفاده از آن ها سعی می کند نقش اینترنت و رسانه های جدید و ظهور فرهنگ های مشارکتی را در تحقق گونه ای شهروندی خصوصی و فردی شده با مرکزیت به اشتراک گذاری دیدگاه ها، منابع، و تحقق عاملیت ها از طریق همکاری و مذاکره، توضیح دهد.

شش گزاره بازی هدفمند، کنش های گفتمانی، تغییرات پویا، هویت رابطه ای، منازعات جدید و دانش انضباطی به زعم هارتلی توضیح دهنده پیامدهای این فرهنگ های مشارکتی برای تحلیل شهروندی فرهنگی هستند.

ویلیام یوریکیو (2004) از دیگر تئوری پردازن شهروندی فرهنگی است که به تحلیل نقش رسانه های جدید بر مشارکت های شهروندی پرداخته است.

او معتقد است مشارکت در اجتماعات همتا به همتا به معنای شکل دهی به گونه ای شهروندی فرهنگی است که ظرفیت رقابت با شهروندی سیاسی را دارد.

یوریکیو مدلی از شهروندی فرهنگی را ارائه می دهد که مستقیماً شامل مفصل بندی مجدد رابطه میان تولید و مصرف فرهنگی در فرهنگ مشارکتی می شود و بر جوامع مشارکتی با امکان انجام فعالیت های جمعی، همکاری خلاقانه و مشارکت فعال اعضای خود مبتنی هستند.

یوریکیو در تشریح فرهنگ های مشارکتی معتقد است، اگرچه مفهوم فرهنگ مشارکتی بدون پیچیدگی نیست، با این حال در ساده ترین سطح گویای محو شدن مرز میان تولید و مصرف و براندازنده سلسله مراتب موجود ارزش های فرهنگی و اقتدار است.

این اشکال جدید چرخش فرهنگی موجب به چالش کشیده شدن دولت ها و چارچوب های اقتدار و کنترل و ایجاد مسئولیت های شهروندی نسبت به نهادهایی غیر از دولت شده است.

3.

فضای مذاکره ترسیم این فضا بیشتر مرهون تئوری پردازانی از رشته جامعه شناسی است.

بر اساس این دسته از نظریه ها آنچه در نهایت به احساس عضویت و شمول فرهنگی می انجامد نتیجه کنش های ارتباطی، نمادین و مذاکره ای شهروندان در زندگی روزمره است.

به این معنا چگونگی ساخت هویت ملی و شهروندی را بایست در بستر همین دسته از کنش ها و در قالب مشارکت هایی که در فضای دوم انجام می دهند، فهم کرد.

اُنگ و استیونسون از جمله نظریه پردازنی هستند که چنین درکی از هویت ملی را مورد توجه قرار داده اند.

اُنگ (1977) شهروندان را به عنوان سوژه های مذاکره کننده تعریف می کند.

به این معنا شهروندی به معنی ساخت خود و ساخته شدن توسط روابط قدرت است.

در این شرایط مفهوم شهروندی به مثابه دیالکتیکی میان دولت و شهروندان و همچنین در سطحی کلان تر به مثابه رابطه ی میان جریان های ملی و فراملی عمل می کند.

استیونسون نیز با طرح ایده جهان شهر گرایی مسئله هویت ملی در عصر جهانی شدن را مورد توجه قرار داده است.

استیونسون معتقد است برتری فرهنگ دولت در دوران جدید به دلیل تداخل عرصه های عمومی محلی، ملی، منطقه ای و جهانی مورد پرسش قرار گرفته است.

بنابراین شهروندی فرهنگی تنها محصول عضویت ملی -با وجود اذعان به اهمیت آن- نبوده بلکه محصول ارتباط ضروری کنش های فرهنگی منعطف و ناهمگن میان فرد و جامعه است.

در این شرایط تلاش برای ایجاد حسی متراکم از شهروندی سرزمینی، آنطور که استیونسون پیشنهاد می دهد از بازتولید فرهنگ های ملی به فرایندهای مشارکتی برای شهروندان تغییر کرده است.

طبیعی است که عناصر و مولفه های شهروندی ملی از قبیل حقوق و وظایف، تعلق و احساس تعلق با توجه به فضای مذاکره ای که در نظریه های شهروندی فرهنگی مورد تاکید قرار گرفته است و نقشی که این بار شهروندان به جای دولت ها در بازتعریف آن در بستر فضای مجازی ایفا می کنند، نیازمند مفصل بندی مجدد و منعطف تر است.

علاوه بر مفصل بندی مجدد مولفه های پیشین برای درک وضعیت شهروندی کاربران، شهروندی فرهنگی توجه به مولفه های جدیدی مانند مقیاس شهروندی را نیز ضروری می داند.

از این رو در بعد حقوق به جای تاکید بر حقوق قانونی و اعطا شده توسط دولت ها ما با مجموعه ای از حقوق رسانه ای و نمادین از قبیل مشارکت، صدا و بازنمایی، رویت پذیری، کسب اطلاعات، خلاقیت، هویت یابی و استفاده از منابع نمادین، تولید فعال، همکاری، ارتباطات، شمول، تشکیل اجتماعات و .

مواجه هستیم.

مسئله تعهدات و وظایف در بافت شهروندی فرهنگی محل ابهامات فراوانی است.

به بیان روشن تر فکر کردن به تعهدات روشن در خصوص حقوق فرهنگی مانند آزادی بیان و آزادی اطلاعات دشوار به نظر می رسد با این حال و با تاکید بر نظریه های اخلاقی می توان آن را با خطرات فرهنگی از قبیل از میان رفتن، پراکنده و مبتذل شدن سنت های فرهنگی در عصر ارتباطات مرتبط دانست.

مفهوم تعلق در معنای سنتی به عضویت کامل در یک گروه و برخورداری از توانایی تاثیر گذاری بر سرنوشت خود، از طریق تاثیرگذاری بر فرایندهای اساسی تصمیم گیری اشاره دارد.

بنابراین عضویت به معنای آگاهی داشتن از مجموعه ای از اشتراکات و یا هویت های اجتماعی است.

این در حالی است که تعریف شهروندی و مرزهای عضویت به عنوان اعضای رسمی یک دولت- ملت، از نظر بسیاری از نظریه پردازان جهانی شدن و مطالعات فرهنگی در حال تغییر است.

تکنولوژی های جدید موجب ایجاد گشودگی در تعلقات شهروندان و شکل گیری گونه های جدید تعلقات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی شده اند.

از این رو ردیابی تعلقات در عصر رسانه های جدید نیازمند توجه به هویت ها، روابط، تعهدات، نیازهای فردی و اجتماعی بیان شده در فضای مجازی است.

در این شرایط شهروندی فرهنگی به زعم استیونسون به مثابه تلاشی نظری برای مطالعه مکانیزم های اجتماعی حذف و شمول آن هم بر اساس درکی نمادین و مبتنی بر فضایی ارتباطی عمل خواهد کرد.

اگرچه تعلق بر ساخت یک هویت جمعی از طریق عضویت اجتماعی تاکید دارد، اما این عضویت برای ایجاد یک احساس تعلق کافی نخواهد بود.

بر اساس نظریه های شهروندی فرهنگی رسانه های جدید موجب تسهیل احساس تعلقات به اجتماعات بزرگتر از حقوق و وظایف شده اند.

در شرایط کنونی ما حتی با احساس تعلق به ایجاد هویت هایی مواجه خواهیم بود که ضرورتا هیچ منفعت عقلانی در پی ندارند.

شهروندی فرهنگی توجه به پیامدهای ظهور احساس تعلقات جدید بر مشارکت های فردگرایانه و یا جامعه جویانه را حائز اهمیت می داند.

چنانچه پیش از این ذکر شد شهروندی فرهنگی توجه به به مولفه های جدیدی مانند مقیاس شهروندی را نیز برای درک وضعیت شهروندی کاربران در شرایط جدید ضروری می داند.

استیونسون در این راستا معتقد است شهروندی فرهنگی با تاکید بر ظهور سطوح گوناگون شهروندی شامل جهانی، منطقه ای، ملی، شهری و شخصی تلاش دارد تا دغدغه های فرهنگی برآمده از از این فضاهای جدید را نیز پاسخ گوید.

از این رو مفهوم سازی شهروندی در مقیاس های گوناگونی که افراد در آن زندگی و ایفای نقش می کنند در فهم وضعیت شهروندی آن ها بایست مورد توجه قرار گیرد.

در پایان یافته های پایان نامه با عنوان چگونگی مذاکره مولفه های شهروندی ملی در بافت شهروندی فرهنگی: مطالعه موردی کنش های مشارکتی و فعالان جوان عرصه عمومی فرهنگی در اینستاگرام که بر اساس مباحث نظری مطرح شده با هدف ایجاد درکی مذاکره ای از وضعیت شهروندی کاربران جوان و فعال اینستاگرام انجام شده است به تفصیل بیان شد.

بر اساس آنچه پیش از این بیان شد ایجاد درکی از ماهیت مشارکت های شهروندی از یکسو و نسبت آن با شهروندی ملی از الزامات ارائه تصویری از وضعیت شهروندی کاربران خواهد بود.

در این پژوهش مشارکت های شهروندی -براساس درکی که شهروندی فرهنگی از این مشارکت ها ارائه کرده است- و کاربران جوان هر دو از میان صفحه های عمومی موجود در اینستاگرام و صاحبان این صفحه ها انتخاب شده است.

در این پژوهش که با روش مردم نگاری اینترنت (سادبک ، 2004) انجام شده است برای گردآوری داده ها از ترکیب همزمان روش تحلیل محتوا، مصاحبه و مشاهده استفاده شده است.

یافته های حاصل از پژوهش گویای آن است که صفحه های عمومی با مشخصاتی از قبیل فردگرا بودن، ترکیب اطلاعات و سرگرمی، لذت گرایی، تمرکز بر فعالیت های اوقات فراغت، ناشناس بودن، موقتی و پاره وقت بودن و مبتنی بر مشارکت های آماتور رایج ترین نوع مشارکت شهروندی -با 67 درصد فراوانی- در اینستاگرام است.

صفحه های طنز-سرگرمی از این میان با فراوانی تقریبی 43 درصدی از پرتکرارترین صفحه ها محسوب می شوند.

مضامین موجود در این صفحه ها توسط 5 مقوله شهروندی رسمی، شهروندی جمع گرایانه، شهروندی فردگرایانه، شهروندی محلی و شهروندی فراملی از یکدیگر تفکیک شده اند.

تفکیک مضامین به چهار مقیاس فردی، جهانی، محلی و ملی گویای آن است که بیشترین سهم تولید و به اشتراک گذاری محتوا با 68 درصد فراوانی با سطح فردی مرتبط بوده است.

مشارکت های شهروندی در این سطح همچنین بیشترین پیچیدگی ها و حذف و شمول های فرهنگی را برای کابران در پی داشته است چراکه این دسته از مشارکت ها بیش از آنکه تابع حقوق، وظایف و تعلقات در شهروندی ملی باشند به سمت مذاکره و تاثیرپذیری از جریان های حاکم بر شبکه های اجتماعی و فرهنگ های جهانی حرکت کرده اند.

با این حال سهم 21 درصدی مضامین مرتبط با شهروندی ملی گویای عدم گسست کامل کاربران از شهروندی ملی و توجه آن ها به وظایف، تعلقات و مسائل مرتبط با این سطح بوده است.

پیگیری علایق فردی، شاد بودن و داشتن سرگرمی، ایجاد اجتماعات مبتنی بر علاقه، بیان نظرات و انتقادات، برخورداری از فضای مشارکت، برخورداری از حمایت و تحسین دیگران و شمول گرایی فرهنگی مهمترین حقوقی هستند که کاربران در صفحه های خود به دنبال تحقق آن ها بوده-اند.

پرهیز از سیاست، پرهیز از محتوای مبتذل و مستهجن، ارائه محتوای با کیفیت، پرهیز از توهین و تمسخر دیگران، رعایت موازین و شئونات اسلامی و همچنین پرهیز از حواشی نیز مهمترین وظایفی هستند که کاربران خود را ملزم به رعایت آن ها دانسته اند.

ایجاد هویت های جدید بر اساس مصاحبه های انجام شده اصلی ترین دلیل کاربران برای تمایل به شمول فرهنگی در بعد تعلقات بوده است.

مهم دانستن مشارکت های خود، احساس مثبت حاصل از مشارکت ها و احساس وابستگی متقابل به دنبال کنندگان کدهایی هستند که گواه احساس تعلق کاربران به مشارکت های شهروندی خود در اینستاگرام است.

سنخ های شهروندی منحصرا ملی، شهروندی موقعیتی، شهروندی چندپاره و شهروندی منحصرا فرهنگی نیز به عنوان اصلی ترین سنخ هایی که می توان به واسطه آن ها وضعیت شهروندی کاربران جوان را بر حسب مذاکره متفاوت دو چارچوب شهروندی در فضای واقعی و مجازی توصیف کرد، معرفی شدند.

در نهایت و در بخش نتیجه گیری ضرورت بازتعریف مفهوم مشارکت شهروندی مبتنی بر ویژگی های فضای مجازی، عدم امکان اتخاذ رویکردهای مطلقا مثبت و یا منفی به پیامدهای فضای مجازی برای شهروندی ملی، لزوم توجه به درک های مذاکره ای تر و سنخ بندی شده تر در فهم وضعیت شهروندی کاربران، توجه همزمان به فرصت ها و آسیب های فضای مجازی برای شهروندی ملی و نیاز به آموزش های مرتبط با شهروندی فرهنگی برای کاربران جوان مورد تاکید قرار گرفت.


کلید واژه ها: فضای مجازی - جهان - فرهنگ - جهانی - مجازی - فرهنگی - مذاکره - برگزار - سخنرانی - دانشگاه تهران - یونسکو - سنتی - علوم اجتماعی - سیاسی - رسانه - اولین - تکنولوژی - هویت - دانشگاه - اجتماعی - ادبیات - همشهری - تصویری - شرایط - ایران - تهران - گزارش - جدید - شنبه - علوم

آخرین اخبار سرویس:
رشته تاریخ در کشور دچار عدم زایندگی است

فیلم/ رهبر انقلاب: نابودی داعش پیام جمهوری اسلامی را به گوش ملت ها رساند

برگزاری نشست وقف، علم و فناوری در دانشگاه شریف/ تأکید اساتید بر ورود خیرین و وقف به مراکز علمی

«چوب خط» به سراغ قانون کار و چالش آن می رود

تربیت دینی کودکان بیشتر مورد توجه قرار گیرد

دین باید با اخلاق جامعه را هدایت کند/ایرنا کرامت های اخلاقی را ترویج دهد

حضور اعضاء هیات دولت در جمع خبرنگاران

از نود تا نود

فصل سوم 57 با نام بر دامنه آتشفشان روی آنتن می رود

شناسایی و جذب نخبگان یکی از برنامه های مهم بسیج است

کمک 250 میلیون ریالی کارکنان شرکت توزیع نیروی برق مازندران به زلزله زدگان کرمانشاه

اعلام فراخوان پانزدهمین جشنواره سراسری شعر «مهر بهمن» در چهارمحال و بختیاری

مهندس کاربلد را در لیست سیاه قرار می دهند

آیت الله نوری همدانی: اتحاد جبهه مقاومت منجربه پیروزی بر داعش شد

اِمرسون اِمنانگاگوا به عنوان رییس جمهور جدید زیمبابوه سوگند یاد می کند

رشته تاریخ در کشور دچار عقیم وارگی و عدم زایندگی است

باید چشم انداز آینده علم تاریخ را تدوین کنیم

جذب اعتبار طرح های مصوب سفر رییس جمهور به کهگیلویه و بویراحمد؛

حکم پرونده پزشک کیارستمی با توجه به میزان دیه قطعی است

آمریکا داعش را به وجود آورد، اما با شکست مواجه شد/ تروریسم به توسعه و حیثیت آسیا لطمه زد

خاطره گویی خلبان دفاع مقدس در «شب خاطره»

تقدیر آیت الله صافی گلپایگانی از نقش کلیدی سردار سلیمانی درنابودی داعش

سومین همایش مدیریت استعداد در هزاره سوم برگزار می شود

لزوم بازتعریف راهکارهای ترویج کتابخوانی/ سهم کتاب در سبد فرهنگی خانوارها نیازمند افزایش است

ابراز تمایل وزیر گفتگوی لهستان به توسعه روابط همه جانبه با ایران

استخدام صندوقدار آقا آشنا به نرم افزار سپیدز در تهران

اولین واکنش آمریکا به کناره گیری موگابه

استخدام برشکار و نمونه دوز ماهر آقا در تهران

استخدام مونتاژکار و برشکار ماهر جهت کار MDF در تهران

بررسی شکایت شورای امنیت ملی از علی مطهری در مجلس

استخدام رویه کوب و خیاط جهت تولیدی مبل در خراسان رضوی

استخدام کمک حسابدار خانم آشنا به نرم افزار مالی در تهران

استخدام مهندس سازه مسلط به ضوابط نظام مهندسی در تهران

استخدام کارمند اداری آشنا به امور ثبتی در تهران

استخدام هتل ابرار در امام رضای 42 مشهد

استخدام کارمند اپراتور کامپیوتر در رادیولوژی

تلگرام فیلتر نمی‎شود/فعالان اقتصادی از نرم افزارهای داخلی استفاده کنند

پیگیری سفر ماکرون به تهران/ سیاست های عربستاتن براساس تنش در منطقه استوار شده است

استخدام زیگزالدوز ماهر خانم و آقا در تهران

رد پای کد تجاری ناپلئون در قانون تجارت ایران / مدیر مطالعه لایحه قانون تجارت : اداره تجارت با قوانین 125 سال پیش منطقی نیست

سخنان مطهری درباره حصر مغایر با وظایف نمایندگی وی شناخته نشد

نشست مربیان حفظ استان قم با مدیر قرآنی اوقاف

سازمان بین المللی مهاجرت زمینه بازگشت پناهندگان افغان به افغانستان را فراهم کند

دو جایزه ویژه جشنواره روابط عمومی به همراه اول

لاریجانی: ایجاد هراس تصنعی از سوی قدرت های بزرگ برای رونق بخشی به بازار فروش سلاح

ایجاد هراس تصنعی از سوی قدرت های بزرگ برای رونق بخشی به بازار فروش سلاح

تایید احکام 3 نفر از محکومان افساد فی الارض در دیوان عالی/ سرپرستان دادسرا حداقل 2 روز در هفته ملاقات مردمی داشته باشند

گروه لیان با سورپرایز های خاص به تالار وحدت می رود

آیت الله مکارم؛ جایزه نوبل را به سردار سلیمانی بدهند

تذکر نماینده ایلام به وزیر ارشاد به دلیل پرداخت نشدن یارانه مطبوعات

ایکنای کردستان برای سومین سال پیاپی خبرگزاری برتر حوزه وقف معرفی شد

علما در اجرا و عمل به وقف پیشقدم بودند

تشکیل کمیسیون ویژه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مجلس کلید می خورد

فعلا مسدود کردن پیام رسان های خارجی در دستور کار نیست

آیت الله اراکی پیروزی جبهه مقاومت را به رهبر انقلاب و سردار سلیمانی تبریک گفت

حضور بیش از 170 هیئت مذهبی شهرستان بجنورد در مشهد مقدس

امور حقوقی خبرنگاران البرزی رایگان انجام می شود

واقفان هنرمندان واقعی هستند

معابر خاکی بجنورد در شان شهروندان نیست

یادداشت/ حامد اهور آواز اندیشه در پرده ی سکوت

وظیفه دولت حمایت از فعالیت های فرهنگی است

مدیر علمی ـ پژوهشی سازمان بسیج فرهنگیان: محورهای چهاردهمین جشنواره علمی فرهنگیان بسیجی اعلام شد

25 درصد بیمارستان ها و مراکز پزشکی کشور موقوفه هستند

کارت هوشمند ملی، کلید ورود به دولت الکترونیک است

شیراز، میزبان رقابت برترین قرآنیان نهاجا می شود

از صندلی خالی رییس جمهور تا حضور آقای معاون اول در جمع خبرنگاران

1000 مرکز فرهنگی، هنری در سمنان فعالیت دارند

آیت الله نوری همدانی: از اول هم کشتن پیغمبرها کار صهیونیست ها بوده است

دادستان تهران: حکم اعدام سه مفسد فی الارض تایید شد

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه: شکست داعش در غرب آسیا مرهون تفکر و اندیشه بسیجی است

سخن امام علی(ع) درباره نتیجه جهاد در راه خدا

آیت الله مکارم شیرازی: به سردار سلیمانی جایزه صلح نوبل دهید

همکاری های ایران و الجزایر در زمینه منابع آبی گسترش می یابد

انجام نخستین عمل جراحی تعویض دریچه آئورت بدون بخیه در مازندران

بخش عمده ای از مشکلات جامعه با ترویج فرهنگ وقف قابل رفع است

رییس دانشگاه پزشکی بوشهر: شهید حججی نتیجه تربیت در مکتب کربلاست

عضو هیأت علمی دانشگاه در نشست اقتصاد مقاومتی و نقش بسیج: کارکرد خاصی در مردمی کردن اقتصاد از سوی دولت مشاهده نشد

206 نماینده مجلس در نامه ای به رهبر انقلاب پایان داعش را تبریک گفتند

ایثار اجتماعی مردم در زلزله غرب کشور تجلی یافت

چگونه در کسب و کار آنلاین موفق شویم؟

ضرورت توجه بیشتر مسئولین فرهنگی چهارمحال و بختیاری به بحث کتاب و کتابخوانی

روی آنتن شبکه دو ببینید نحوه تخصیص درآمد حاصل از عوارض آلایندگی زیر ذره بین طبیعت 360 درجه

زنگ ایثار و مقاومت در دبیرستان امام(ره) ابرکوه نواخته شد

کرسی «فقه اباضیه» در دانشگاه مذاهب اسلامی راه اندازی می شود

شکایت معاونت فرهنگی شورای عالی امنیت ملی از مطهری/ صحبت ها مغایر با وظایف نمایندگی نبود

کثرت طلاق توافقی در گیلان

زلزله مچ همه را باز کرد

پارک سوکان سمنان درآینه پاییز96(1)عکاس:علی اکبر بندری

شکست داعش نشان داد تنها راه غلبه بر جبهه استکبار، مبارزه و مقاومت است

برزگر: دولت طلب گندمکاران وچغندرکاران را پرداخت کند

جذب اعتبار طرح های مصوب سفر رییس جمهور به استان

دیدار جمعی از فرماندهان بسیج و بسیجیان سراسر کشور با رهبر انقلاب

وزیر دفاع: تهدیدات علیه ایران رابه موقع و قاطع پاسخ می دهیم / پیشنهاد بروجردی برای مانور مشترک

استخدام چند نفر شابلون زن ماهر جهت چاپ تریکو در تهران

استخدام شرکت چاشنی زرین

استخدام قصاب ماهر جهت تهیه غذا در تهران

استخدام چهار رده شغلی در هتل انصار

استخدام کارگر ماهر نقاش و صافکار در محدوده فداییانِ تهران

استخدام کارمند It جهت آژانس هواپیمایی در تهران

90 درصد شکایات منتهی به محکومیت در حوزه راینولوژی مربوط به افراد فاقد صلاحیت است

استخدام پیک موتوری جهت شرکت تبلیغاتی در تهران

دیدار هزاران نفر از بسیجیان سراسر کشور با مقام معظم رهبری

استخدام کارمند خانم جهت شرکت بازرگانی در تهران

نورهای مرموز قبل از زلزله کرمانشاه چه بودند؟

دری نجف آبادی: در جریان شکست داعش نبرد انقلابی دیگری در تاریخ اسلام رقم خورد

استخدام کارمند آشنا به فتوشاپ در دفتر چاپ دیجیتال

با نابودی داعش آمریکای مستکبر به زانو درآمد

استخدام مدیر، میزبان، تاسیسات، آشپز و کمک آشپز در هتل سه ستاره

قدردانی باران کوثری از جواد خیابانی

استخدام پیک موتوری جهت فست فودی در شرقِ تهران

الهام پاوه نژاد در مطب دندانپزشکی خانم دکتر سرشناس (عکس)

تخریب ملک ناایمن در میدان قیام آغاز شد

شکست دادن آمریکا در منطقه از معجزات انقلاب اسلامی است/عده ای بلندگوی دشمن شده اند و آیه یأس می خوانند/ به چشم خودمان مشاهده کردیم که می توانیم

دیدار رییس سازمان بسیج مستضعفین با مراجع تقلید

آیت الله نوری همدانی: از اول هم کشتن پیغمبرها کار صهیونیست ها بوده است

تبدیل خیابان لاله زار به گذر فرهنگی تا پایان سال

تجدید میثاق کارکنان بسیجی واحد تهران شمال با آرمان های امام خمینی(ره)

مردم فلسطین در کنار مردم مظلوم یمن در مقابل جنایت سعودی ها ایستاده است

اتحادیه عرب شآن خود را حفظ کند

بازدید مدیر شبکه الکوثر موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

تصمیم گیران نظام اسلامی از تجربه ایستادگی و مقاومت درس بگیرند

کثرت طلاق توافقی در گیلان

بررسی شکایت شورای امنیت ملی از علی مطهری در مجلس

رییس پارلمان ترکیه بر حفظ صلح و توسعه آسیا تاکید کرد

تجلیل از 12 فعال رسانه ای هرمزگان در جشنواره جهادگران علم و فناوری

خانه موزه جلال و سیمین در ابهام

ایجاد هراس تصنعی از سوی قدرت های بزرگ برای رونق بخشی به بازار فروش سلاح

دیدار بسیجیان با رهبر انقلاب

تقدیر امام جمعه دهدشت از خدمات مجمع خیرین سلامت

نماز جمعه 3 آذر به امامت حجت الاسلام صدیقی اقامه می شود

95 درصد نیات واقفان کردستانی مسجد است

قراردادهای موقت کار تهدید اصلی زندگی اجتماعی کارگران

570 هزارموقوفه و رقبه سنددارشدند/وجود بیش از 180 هزار موقوفه و یک میلیون و 300 هزار رقبه درکشور 

مصباحیان: باید به لبیک دکتر شریعتی پاسخ بدهیم

مراسم هفتمین روز شهادت شهید مدافع حرم سید احمد حسینی

معنای واقعی ایثارگری را برای نسل های آینده نهادینه کنیم

بخش دوم میز گرد پیروزی های محور مقاومت+فیلم

استاندار تاکید کرد:
 
 ضرورت تهیه طرح جامع مدیریت بحران در گیلان

مخوف ترین دخمه دنیا کجاست؟ +عکس

یاد جلال ذوالفنون با قطعه «اندک اندک» در برج آزادی زنده می شود

وزیر دادگستری لبنان: دولت رسما و قانونا مستعفی نیست

جوانان مؤمن با نابود کردن داعش امریکای مستکبر را به زانو درآوردند

تصاویری از سردار سلیمانی در نبرد با داعش

ناوگان حمل و نقل شهری زنجان مناسب سازی نشده است

صداوسیما درها را به تبلیغات مضر می بندد؟

تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات کلید خورد

کاهش آلام زلزله زدگان مناطق غرب کشور

استخدام طراح مسلط به autocad در تهران

راه های کشف عیوب پنهان

میزان وام های اختصاص یافته به زلزله زدگان باید زیاد شود

آشنایی مبلغان مدارس امین با شیوه های نوین تبلیغ کودک و نوجوان

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی

زمان تجمیع کارت ها به همت وزرا و دستگاه های ذی ربط بستگی دارد

رفتار زننده پذیرش بخش ویژه هواپیمایی آسمان با یک مسافر بیمار

مدیر مسئول دولت بهار، تا هفته آینده در بازداشت می ماند!

پیام تبریک اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان به مناسبت پایان داعش/ نسل چهارم انقلاب مهیای روزهای مبادا هستند

خبرگزاری فارس کردستان رسانه برتر حوزه وقف شد

دبیر شورای عالی فضای مجازی: ویز برای صیانت از حریم خصوصی مردم بسته شد/ فعلا مسدود کردن پیام رسان های خارجی در دستور کار نیست

زاهدان میزبان دوشهید گمنام دفاع مقدس

پایان خلافت داعش

فصل پاییز در کشمیر (عکس)

آمریکا حامی همه اتفاقات تروریستی است

روحانیان نقش مهمی در آموزش مسایل اجتماعی و فرهنگی جامعه دارند

ثبت ملی مراسم شمع روشن کردن سرایان

شهادت پیشکسوت جودو حین مبارزه با تروریست های تکفیری در سوریه

بیست جمله از رهبر انقلاب درباره «بسیج»

تبلیغات ماهواره ای جراحی بینی سه بعدی کذب است

چگونه در کسب و کار آنلاین موفق شویم؟

تجلیل از واقفان نمونه استان

اعلام زمان مصاحبه جذب هیات علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی

روحانی در تماس تلفنی ماکرون: اجرای کامل و دقیق برجام، آزمون مهمی برای سایر همکاری ها است

یادواره شهدای چینی جان و ولیسه

یادواره 31شهید دهستان لیجارکی و حومه

سخنان مطهری درباره حصر مغایر با وظایف نمایندگی وی شناخته نشد

جلسه هیات دولت

مهم ترین رسالت رسانه ها رعایت حقوق شهروندی و ایجاد امنیت روانی در جامعه است

پیام استاندار خراسان شمالی به مناسبت سالروز تشکیل بسیج مستضعفین

جشن وحدت و مردم یاری بسیج در کرج برگزار می شود

ترویج وقف های جدید متناسب با نیاز روز و کمک به سرمایه گذاری و اشتغال

فرماندار چاراویماق: مدافعان حرم نقش مهمی در نابودی گروه تروریستی داعش داشتند

برگزاری همایش «رفع مشکلات عاطفی و زناشویی از منظر طب سنتی اسلامی ایرانی»

تهیه مستند تاریخ انقلاب اسلامی زنجان نیازمند همکاری شهروندان زنجانی

خواهان حل مسائل حوزه امنیتی با رویکرد فرهنگی و اجتماعی هستیم

جلوگیری سپاه پاسداران از داعش برای تاسیس عربستان دوم در منطقه

سهم یک درصدی موقوفات قرآنی/ واقفان متناسب با نیاز روز جامعه وقف کنند

هشدار جدی سپاه پاسداران به عربستان با نابودی داعش

پیام تبریک اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان به مناسبت پایان داعش

جشنواره رسانه هفته قرآن و عترت اهالی رسانه فارس را فرا می خواند/ شهدای مدافع حرم؛ موضوع ویژه

تشییع پیکر مطهر 2 شهید گمنام دفاع مقدس در دانشگاه پیام نور شیراز

تضمین امنیت سایبری به کمک بخش خصوصی

اجلاس جهانی محبان اهل بیت (ع) و مساله تکفیری ها

با ارسال نامه ای دفتر تحکیم وحدت مرگ داعش را به رهبری تبریک گفت

تجلیل از فعالان و خیرین عرصه وقف در چهارمحال و بختیاری

بسیج رزمندگان اسلام فارس میزبان دوره تخصصی آموزش تربیت مربی مهدقرآن و پیش دبستانی ثارالله (ع)

نماینده ولی فقیه در استان خراسان جنوبی مطرح کرد بی نشانی و بی ادعایی مهم ترین نشانه های بسیجیان/ دشمن در بسیجی طمع نمی کند

مهمترین وظیفه روحانیان تبیین جایگاه ولایت است

طاعون قوم گرایی در لرستان

ناوگان حمل و نقل شهری زنجان مناسب سازی نشده است

تودیع و معارفه معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه امیرکبیر

صفویه؛ یکی از درخشان ترین دوران تاریخ وقف در ایران

جهانی شدن در فضای مجازی و پیامدهای آن بر شهروندی ملی

جهانی شدن در فضای مجازی و پیامدهای آن بر شهروندی ملی