مطالب مرتبط:
قهرمان هرمزگانی جودو کشور: هدفم اعزام به مسابقات جهانی است/ تمام تلاشم را در اردوهای تیم ملی به کار خواهم بست
تولید محتوای رژیم صهیونیستی در فضای مجازی به زبان فارسی
کتاب «خانواده مسلمان و فضای مجازی» منتشر شد
«خانواده مسلمان و فضای مجازی» منتشر شد
راه اندازی "کمپین بازگشایی صد در صد اتوبان قاین _بیرجند" در فضای مجازی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مهر 1396 ساعت 00:312017-10-16سياسي

جهانی شدن در فضای مجازی و پیامدهای آن بر شهروندی ملی


اولین نشست از دور دوم نشست های تخصصی کرسی یونسکو در فرهنگ و فضای مجازی در سال تحصیلی 97-1369 در دانشکده مطالعات جهان برگزار شد.

- میزآنلاین > گزارش - همشهری آنلاین:اولین نشست از دور دوم نشست های تخصصی کرسی یونسکو در فرهنگ و فضای مجازی در سال تحصیلی 97-1369 در دانشکده مطالعات جهان برگزار شد.

این نشست با سخنرانی فرزانه سیاسی راد؛ دانش آموخته مطالعات فرهنگی و رسانه دانشکده علوم اجتماعی در زمینه جهانی شدن در فضای مجازی و پیامدهای آن بر شهروندی ملی از منظر شهروندی فرهنگی، روز سه شنبه 18 مهرماه در تالار ایران دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار شد.

مشروح سخنرانی وی بدین شرح است: مواجه ملیت ها به عنوان واحدهای سیاسی با پیامدهای جهانی شدن که بواسطه تکنولوژی های نوین ارتباطی گسترش یافته است را می توان به عنوان گسترده ترین مسئله پیش روی هویت های ملی و شهروندی در شرایط کنونی مورد بحث قرار داد.

این مسئله که به صورت مشخص تر می توان از آن تحت عنوان جهانی شدن در بستر فضای دوم یاد کرد، موجب بازنگری در مفهوم شهروندی و توجه به اقتضائات و پیامدهای جدید برای آن شده است.

بر اساس پارادایم دو جهانی شدن ها (عاملی، 1382) فهم این پیامدها مستلزم تفکیک دو جهان موازی و در عین حال مرتبط و در هم تنیده و توجه به اقتضائات جهان مجازی برای مسئله هویت و شهروندی ملی است.

برای ارائه تصویری دقیق از تاثیرات فضای مجازی بر وضعیت شهروندی کاربران و با توجه به ظرفیت های موجود در ادبیات حوزه ی شهروندی، نظریه های ذیل شهروندی فرهنگی کارگشا به نظر می رسد.

شهروندی فرهنگی که از متاخرترین تئوری های حوزه شهروندی است با تاکید بر ناتوانی تئوری های سنتی شهروندی در برخورد با مسائل مرتبط با ظهور فرهنگ های رسانه ای شده ی جهانی، بر ضرورت بازتعریف مشارکت ها و مولفه های شهروندی ملی و همچنین نقش ویژه شهروندان (کاربران) در بازتعریف و مذاکره این مولفه ها تاکید دارد.

دستیابی به این درک مذاکره ای در حوزه شهروندی مستلزم ایجاد پیوند و ارتباط همزمان میان سه بخش ظاهراً مجزا است.

(1) ایجاد درکی از وضعیت شهروندی ملی در فضای واقعی، (2) کیفیت و ماهیت کنش های مشارکتی کاربران و چگونگی مفصل بندی مولفه های شهروندی در فضای دوم و در نهایت (3) چگونگی مذاکره این دو چارچوب شهروندی عناصر تشکیل دهنده این سه بخش هستند.

1.

شهروندی ملی بخش نخست مدل که در پی فهم وضعیت شهروندی ملی کاربران در فضای واقعی است با درکی که تئوری های سنتی از شهروندی ملی و مولفه های آن ارائه می دهند مرتبط است.

بر اساس تئوری های سنتی حوزه شهروندی که مشخصاً شامل شهروندی لیبرال، شهروندی جمهوری خواه و شهروندی جامعه گرا می شوند، مولفه های حقوق، وظایف، تعلق و احساس تعلق در هر یک از ابعاد سیاسی، اجتماعی، مدنی و فرهنگی اصلی ترین مولفه ها برای تعریف شهروندی ملی محسوب می شوند.

2.

مدل های جایگزین شهروندی فهم ماهیت مشارکت های نوظهور کاربران در فضای مجازی مرهون دسته ای از تئوری های شهروندی فرهنگی است که غالباً ریشه در سنت مطالعات فرهنگی دارند و نقش رسانه ها را در راستای افزایش ظرفیت های شهروندی مورد توجه قرار داده اند.

این دسته از تئوری ها که بدواً با تمرکز بر تولیدات رسانه های جمعی شکل گرفته اند در شرایط فعلی بر اولویت رسانه ها و تکنولوژی های ارتباطی به عنوان واسطه های شهروندی و مکان های مرکزی برای تولید فرهنگ، دانش و تعامل تاکید دارند.

پیش از توضیح برخی از مهمترین تئوری های ذیل این دسته بیان این این مسئله ضروری به نظر می رسد که ایده ی پسینی این تئوری ها را نوعی ضرورت چرخش فرهنگی شهروندی و مشخصاً فرهنگی شدن عرصه عمومی تشکیل داده است.

ترنر(2001) از جمله نظریه پردازان پیشگام در این زمینه است و معتقد است بی توجهی به فرهنگ و شهروندی در تئوری سیاسی در شرایط کنونی مسئله ساز خواهد بود چرا که شهروندی بی تردید یکی از مولفه های کلیدی سیاست، هویت، جهانی شدن و مطالعه اینترنت در عصری است که فرهنگ های ملی یکپارچه و همگن در شرایط تکثر، تنوع و چند پاره شدن قرار گرفته اند.

باز تعریف عرصه عمومی مبتنی بر عناصر فرهنگی و فرهنگ های رسانه ای و مشارکتی نو ظهور موجب پیوند عمل و کنش شهروندی با فعالیت های مرتبط با سرگرمی، لذت، مصرف و گسست آن از درکی که هابرماس از عرصه عمومی ارائه کرده شده است.

رسانه های جدید به طور خاص نقش ویژه ای در فراهم ساختن تعاریف جایگزین از عرصه عمومی ایفا کرده اند.

مفهوم سازی مجدد از حوزه عمومی بر این اساس موجب بازتعریف و گسترده شدن درک ما از کنش ها و مشارکت های مدنی شهروندان از یکسو و ضرورت توجه به نظریه های شهروندی فرهنگی در سوی دیگر شده است.

از شناخته شده ترین نظریه پردزان شهروندی فرهنگی که تلاش هایی را برای توضیح مشارکت های شهروندی در بستر فضای مجازی انجام داده اند می توان به هارتلی و یوریکیو اشاره کرد.

هارتلی (2010) ایده شهروندی فرهنگی را در بافت شبکه های دیجیتال مفصل بندی می کند و معتقد است رابطه میان دولت و افراد که همواره تحت عنوان شهروندی شناخته می شود در شرایط کنونی با روابط میان افراد در شبکه های گسترش یافته جایگزین شده است.

هارتلی تحقق این گونه شهروندی جدید را با شهروندی رسانه ای و استفاده مخاطبان و کاربران از رسانه ها برای خلق هویت ها، روابط انجمنی و سازمان دهی کنش ها به شدت مرتبط می داند و تبدیل مصرف کنندگان منفعل به مشارکت کنندگان فعال و توانایی سازمان دهی و تولید محتوا توسط کاربران را از خصایص اصلی آن معرفی می کند.

شهروندیخودت آن را انجام بده یا آن را با دیگران انجام بده از مفاهیمی است که هارتلی با استفاده از آن ها سعی می کند نقش اینترنت و رسانه های جدید و ظهور فرهنگ های مشارکتی را در تحقق گونه ای شهروندی خصوصی و فردی شده با مرکزیت به اشتراک گذاری دیدگاه ها، منابع، و تحقق عاملیت ها از طریق همکاری و مذاکره، توضیح دهد.

شش گزاره بازی هدفمند، کنش های گفتمانی، تغییرات پویا، هویت رابطه ای، منازعات جدید و دانش انضباطی به زعم هارتلی توضیح دهنده پیامدهای این فرهنگ های مشارکتی برای تحلیل شهروندی فرهنگی هستند.

ویلیام یوریکیو (2004) از دیگر تئوری پردازن شهروندی فرهنگی است که به تحلیل نقش رسانه های جدید بر مشارکت های شهروندی پرداخته است.

او معتقد است مشارکت در اجتماعات همتا به همتا به معنای شکل دهی به گونه ای شهروندی فرهنگی است که ظرفیت رقابت با شهروندی سیاسی را دارد.

یوریکیو مدلی از شهروندی فرهنگی را ارائه می دهد که مستقیماً شامل مفصل بندی مجدد رابطه میان تولید و مصرف فرهنگی در فرهنگ مشارکتی می شود و بر جوامع مشارکتی با امکان انجام فعالیت های جمعی، همکاری خلاقانه و مشارکت فعال اعضای خود مبتنی هستند.

یوریکیو در تشریح فرهنگ های مشارکتی معتقد است، اگرچه مفهوم فرهنگ مشارکتی بدون پیچیدگی نیست، با این حال در ساده ترین سطح گویای محو شدن مرز میان تولید و مصرف و براندازنده سلسله مراتب موجود ارزش های فرهنگی و اقتدار است.

این اشکال جدید چرخش فرهنگی موجب به چالش کشیده شدن دولت ها و چارچوب های اقتدار و کنترل و ایجاد مسئولیت های شهروندی نسبت به نهادهایی غیر از دولت شده است.

3.

فضای مذاکره ترسیم این فضا بیشتر مرهون تئوری پردازانی از رشته جامعه شناسی است.

بر اساس این دسته از نظریه ها آنچه در نهایت به احساس عضویت و شمول فرهنگی می انجامد نتیجه کنش های ارتباطی، نمادین و مذاکره ای شهروندان در زندگی روزمره است.

به این معنا چگونگی ساخت هویت ملی و شهروندی را بایست در بستر همین دسته از کنش ها و در قالب مشارکت هایی که در فضای دوم انجام می دهند، فهم کرد.

اُنگ و استیونسون از جمله نظریه پردازنی هستند که چنین درکی از هویت ملی را مورد توجه قرار داده اند.

اُنگ (1977) شهروندان را به عنوان سوژه های مذاکره کننده تعریف می کند.

به این معنا شهروندی به معنی ساخت خود و ساخته شدن توسط روابط قدرت است.

در این شرایط مفهوم شهروندی به مثابه دیالکتیکی میان دولت و شهروندان و همچنین در سطحی کلان تر به مثابه رابطه ی میان جریان های ملی و فراملی عمل می کند.

استیونسون نیز با طرح ایده جهان شهر گرایی مسئله هویت ملی در عصر جهانی شدن را مورد توجه قرار داده است.

استیونسون معتقد است برتری فرهنگ دولت در دوران جدید به دلیل تداخل عرصه های عمومی محلی، ملی، منطقه ای و جهانی مورد پرسش قرار گرفته است.

بنابراین شهروندی فرهنگی تنها محصول عضویت ملی -با وجود اذعان به اهمیت آن- نبوده بلکه محصول ارتباط ضروری کنش های فرهنگی منعطف و ناهمگن میان فرد و جامعه است.

در این شرایط تلاش برای ایجاد حسی متراکم از شهروندی سرزمینی، آنطور که استیونسون پیشنهاد می دهد از بازتولید فرهنگ های ملی به فرایندهای مشارکتی برای شهروندان تغییر کرده است.

طبیعی است که عناصر و مولفه های شهروندی ملی از قبیل حقوق و وظایف، تعلق و احساس تعلق با توجه به فضای مذاکره ای که در نظریه های شهروندی فرهنگی مورد تاکید قرار گرفته است و نقشی که این بار شهروندان به جای دولت ها در بازتعریف آن در بستر فضای مجازی ایفا می کنند، نیازمند مفصل بندی مجدد و منعطف تر است.

علاوه بر مفصل بندی مجدد مولفه های پیشین برای درک وضعیت شهروندی کاربران، شهروندی فرهنگی توجه به مولفه های جدیدی مانند مقیاس شهروندی را نیز ضروری می داند.

از این رو در بعد حقوق به جای تاکید بر حقوق قانونی و اعطا شده توسط دولت ها ما با مجموعه ای از حقوق رسانه ای و نمادین از قبیل مشارکت، صدا و بازنمایی، رویت پذیری، کسب اطلاعات، خلاقیت، هویت یابی و استفاده از منابع نمادین، تولید فعال، همکاری، ارتباطات، شمول، تشکیل اجتماعات و .

مواجه هستیم.

مسئله تعهدات و وظایف در بافت شهروندی فرهنگی محل ابهامات فراوانی است.

به بیان روشن تر فکر کردن به تعهدات روشن در خصوص حقوق فرهنگی مانند آزادی بیان و آزادی اطلاعات دشوار به نظر می رسد با این حال و با تاکید بر نظریه های اخلاقی می توان آن را با خطرات فرهنگی از قبیل از میان رفتن، پراکنده و مبتذل شدن سنت های فرهنگی در عصر ارتباطات مرتبط دانست.

مفهوم تعلق در معنای سنتی به عضویت کامل در یک گروه و برخورداری از توانایی تاثیر گذاری بر سرنوشت خود، از طریق تاثیرگذاری بر فرایندهای اساسی تصمیم گیری اشاره دارد.

بنابراین عضویت به معنای آگاهی داشتن از مجموعه ای از اشتراکات و یا هویت های اجتماعی است.

این در حالی است که تعریف شهروندی و مرزهای عضویت به عنوان اعضای رسمی یک دولت- ملت، از نظر بسیاری از نظریه پردازان جهانی شدن و مطالعات فرهنگی در حال تغییر است.

تکنولوژی های جدید موجب ایجاد گشودگی در تعلقات شهروندان و شکل گیری گونه های جدید تعلقات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی شده اند.

از این رو ردیابی تعلقات در عصر رسانه های جدید نیازمند توجه به هویت ها، روابط، تعهدات، نیازهای فردی و اجتماعی بیان شده در فضای مجازی است.

در این شرایط شهروندی فرهنگی به زعم استیونسون به مثابه تلاشی نظری برای مطالعه مکانیزم های اجتماعی حذف و شمول آن هم بر اساس درکی نمادین و مبتنی بر فضایی ارتباطی عمل خواهد کرد.

اگرچه تعلق بر ساخت یک هویت جمعی از طریق عضویت اجتماعی تاکید دارد، اما این عضویت برای ایجاد یک احساس تعلق کافی نخواهد بود.

بر اساس نظریه های شهروندی فرهنگی رسانه های جدید موجب تسهیل احساس تعلقات به اجتماعات بزرگتر از حقوق و وظایف شده اند.

در شرایط کنونی ما حتی با احساس تعلق به ایجاد هویت هایی مواجه خواهیم بود که ضرورتا هیچ منفعت عقلانی در پی ندارند.

شهروندی فرهنگی توجه به پیامدهای ظهور احساس تعلقات جدید بر مشارکت های فردگرایانه و یا جامعه جویانه را حائز اهمیت می داند.

چنانچه پیش از این ذکر شد شهروندی فرهنگی توجه به به مولفه های جدیدی مانند مقیاس شهروندی را نیز برای درک وضعیت شهروندی کاربران در شرایط جدید ضروری می داند.

استیونسون در این راستا معتقد است شهروندی فرهنگی با تاکید بر ظهور سطوح گوناگون شهروندی شامل جهانی، منطقه ای، ملی، شهری و شخصی تلاش دارد تا دغدغه های فرهنگی برآمده از از این فضاهای جدید را نیز پاسخ گوید.

از این رو مفهوم سازی شهروندی در مقیاس های گوناگونی که افراد در آن زندگی و ایفای نقش می کنند در فهم وضعیت شهروندی آن ها بایست مورد توجه قرار گیرد.

در پایان یافته های پایان نامه با عنوان چگونگی مذاکره مولفه های شهروندی ملی در بافت شهروندی فرهنگی: مطالعه موردی کنش های مشارکتی و فعالان جوان عرصه عمومی فرهنگی در اینستاگرام که بر اساس مباحث نظری مطرح شده با هدف ایجاد درکی مذاکره ای از وضعیت شهروندی کاربران جوان و فعال اینستاگرام انجام شده است به تفصیل بیان شد.

بر اساس آنچه پیش از این بیان شد ایجاد درکی از ماهیت مشارکت های شهروندی از یکسو و نسبت آن با شهروندی ملی از الزامات ارائه تصویری از وضعیت شهروندی کاربران خواهد بود.

در این پژوهش مشارکت های شهروندی -براساس درکی که شهروندی فرهنگی از این مشارکت ها ارائه کرده است- و کاربران جوان هر دو از میان صفحه های عمومی موجود در اینستاگرام و صاحبان این صفحه ها انتخاب شده است.

در این پژوهش که با روش مردم نگاری اینترنت (سادبک ، 2004) انجام شده است برای گردآوری داده ها از ترکیب همزمان روش تحلیل محتوا، مصاحبه و مشاهده استفاده شده است.

یافته های حاصل از پژوهش گویای آن است که صفحه های عمومی با مشخصاتی از قبیل فردگرا بودن، ترکیب اطلاعات و سرگرمی، لذت گرایی، تمرکز بر فعالیت های اوقات فراغت، ناشناس بودن، موقتی و پاره وقت بودن و مبتنی بر مشارکت های آماتور رایج ترین نوع مشارکت شهروندی -با 67 درصد فراوانی- در اینستاگرام است.

صفحه های طنز-سرگرمی از این میان با فراوانی تقریبی 43 درصدی از پرتکرارترین صفحه ها محسوب می شوند.

مضامین موجود در این صفحه ها توسط 5 مقوله شهروندی رسمی، شهروندی جمع گرایانه، شهروندی فردگرایانه، شهروندی محلی و شهروندی فراملی از یکدیگر تفکیک شده اند.

تفکیک مضامین به چهار مقیاس فردی، جهانی، محلی و ملی گویای آن است که بیشترین سهم تولید و به اشتراک گذاری محتوا با 68 درصد فراوانی با سطح فردی مرتبط بوده است.

مشارکت های شهروندی در این سطح همچنین بیشترین پیچیدگی ها و حذف و شمول های فرهنگی را برای کابران در پی داشته است چراکه این دسته از مشارکت ها بیش از آنکه تابع حقوق، وظایف و تعلقات در شهروندی ملی باشند به سمت مذاکره و تاثیرپذیری از جریان های حاکم بر شبکه های اجتماعی و فرهنگ های جهانی حرکت کرده اند.

با این حال سهم 21 درصدی مضامین مرتبط با شهروندی ملی گویای عدم گسست کامل کاربران از شهروندی ملی و توجه آن ها به وظایف، تعلقات و مسائل مرتبط با این سطح بوده است.

پیگیری علایق فردی، شاد بودن و داشتن سرگرمی، ایجاد اجتماعات مبتنی بر علاقه، بیان نظرات و انتقادات، برخورداری از فضای مشارکت، برخورداری از حمایت و تحسین دیگران و شمول گرایی فرهنگی مهمترین حقوقی هستند که کاربران در صفحه های خود به دنبال تحقق آن ها بوده-اند.

پرهیز از سیاست، پرهیز از محتوای مبتذل و مستهجن، ارائه محتوای با کیفیت، پرهیز از توهین و تمسخر دیگران، رعایت موازین و شئونات اسلامی و همچنین پرهیز از حواشی نیز مهمترین وظایفی هستند که کاربران خود را ملزم به رعایت آن ها دانسته اند.

ایجاد هویت های جدید بر اساس مصاحبه های انجام شده اصلی ترین دلیل کاربران برای تمایل به شمول فرهنگی در بعد تعلقات بوده است.

مهم دانستن مشارکت های خود، احساس مثبت حاصل از مشارکت ها و احساس وابستگی متقابل به دنبال کنندگان کدهایی هستند که گواه احساس تعلق کاربران به مشارکت های شهروندی خود در اینستاگرام است.

سنخ های شهروندی منحصرا ملی، شهروندی موقعیتی، شهروندی چندپاره و شهروندی منحصرا فرهنگی نیز به عنوان اصلی ترین سنخ هایی که می توان به واسطه آن ها وضعیت شهروندی کاربران جوان را بر حسب مذاکره متفاوت دو چارچوب شهروندی در فضای واقعی و مجازی توصیف کرد، معرفی شدند.

در نهایت و در بخش نتیجه گیری ضرورت بازتعریف مفهوم مشارکت شهروندی مبتنی بر ویژگی های فضای مجازی، عدم امکان اتخاذ رویکردهای مطلقا مثبت و یا منفی به پیامدهای فضای مجازی برای شهروندی ملی، لزوم توجه به درک های مذاکره ای تر و سنخ بندی شده تر در فهم وضعیت شهروندی کاربران، توجه همزمان به فرصت ها و آسیب های فضای مجازی برای شهروندی ملی و نیاز به آموزش های مرتبط با شهروندی فرهنگی برای کاربران جوان مورد تاکید قرار گرفت.


کلید واژه ها: فضای مجازی - جهان - فرهنگ - جهانی - مجازی - فرهنگی - مذاکره - برگزار - سخنرانی - دانشگاه تهران - یونسکو - سنتی - علوم اجتماعی - سیاسی - رسانه - اولین - تکنولوژی - هویت - دانشگاه - اجتماعی - ادبیات - همشهری - تصویری - شرایط - ایران - تهران - گزارش - جدید - شنبه - علوم

آخرین اخبار سرویس:
همه چیز درباره راه های باطل شدن وکالت

مردم ایران در عزای دخت نبی مکرم اسلام سوگواری کردند

احتمال سقوط هواپیما در قله بیژن / اگر شرایط جوی مناسب باشد تا فردا ظهر خبرهایی می رسد

کولبران مرزداران بدون مرز هستند

پیام تسلیت مشترک نماینده ولی فقیه در استان و استاندار اردبیل

مراسم نکوداشت آیت‎الله فاضل لنکرانی برگزار می شود

یادواره شهدای شهرستان نهاوند

رشد و توسعه کشور در گرو وفاق ملی

نشست هم اندیشی فرمانده سپاه بهار با فرماندهان حوزه های مقاومت خواهران

شناسایی پنجمین کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کرمانشاه

حضور 400 گردشگر از سراسر کشور در اماکن تاریخی استان+تصایر

ابیاتی به ماسبت شهادت حضرت زهرا(س) با اشک دو دیده غسل دادم بدنت/ اما به سرت هر آنچه آمد دیدم

امام جمعه موقت اهواز:جلوگیری از انتقال آب تنها راه مقابله با ریزگردهاست

اعزام تکاوران به مناطق سخت گذر ارتفاعات دنا

دیدار وزرای خارجه اسپانیا و هلند با شمخانی

درخواست نماینده سروستان از رییس مجلس برای بررسی استیضاح وزرای راه و رفاه

نفس دعای مرحوم مظاهری، جوانان را منقلب و هدایت می کرد

ترجمه قرآن «الهی قمشه ای» مجدداً آماده چاپ شد/ ترجمه «استاد انصاریان» همچنان در صدر

نخبگان و دانشجویان مهم ترین سرمایه های انسانی برای توسعه پایدار

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی حوادث خیابان پاسداران

نیروی مظلوم انتظامی

روایت سردار کوثری از ناآرامی منطقه پاسداران: 2 بار با دراویش صحبت کردیم اما گوش نکردند

استخدام مهماندار خانم و آقا در اصفهان

استخدام کارگر ساده جهت مبل سازی در محدوده کوهسار

استخدام کارشناس ارشد حسابداری جهت یک واحد تولیدی در بویین زهرا

استخدام برنام نویس IOS در شرکت داده پردازی نیک آسا

استخدام رویه کوب مبل در استان اصفهان

استخدام کارگر نیمه ماهر MDF در محدوده گوهردشت کرج

استخدام درب و پنجره ساز ماهر در خراسان رضوی

استخدام کارگر جهت یک واحد صنعتی در تاکستان

جهانگردان تایوانی به حرم امیر المؤمنین (علیه السلام) مشرف شدند+تصاویر

مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با حضور علما و مردم نجف برگزار شد+ تصاویر

استخدام صندوقدار خانم در محدوده خمینی شهر

سمنوپزان

آغاز دوازدهمین روز بررسی بودجه 97 در مجلس

استخدام کارمند خانم آشنا به امور حسابداری و اداری در یک شرکت معتبر

حضرت فاطمه (س) الگوی بشریت در همه دوران هاست

وزیران امور خارجه هلند و اسپانیا با شمخانی دیدار می کنند

بزرگان سادات: به نام قوم دیگر شناس نامه نمی گیریم

علت پیشرفت ژاپن و کره جنوبی از دید سردار نقدی

آغاز دوازدهمین روز بررسی بودجه 97

مونسان : سازمان میراث فرهنگی در بالا بردن شفافیت اداری با الکترونیکی کردن فرآیندها پیشگام خواهد بود

هواپیما ها اینطوری چک می شن!/کاریکاتور

آغاز دوازدهمین روز بررسی بودجه 97 در مجلس

جایگاه میرزای اصفهانی در دانش اصول

مدیر کل مشاوره آموزش و پرورش خبر داد: برگزاری 6 میلیون و 600 هزار نفر ساعت آموزش ضمن خدمت فرهنگیان در سال 96

واشنگتن: آمریکا به دعوت بغداد در عراق حضور نظامی دارد

مهلت ارسال آثار به همایش ملی امام سجاد(ع) تا پایان اسفند تمدید شد

با گذشت 100 روز از زلزله کرمانشاه 2000 مستأجر هنوز کانکس ندارند

اگر می خواهید خداوند رسوایتان نکند، ازاین رفتار دوری کنید

بررسی بودجه سال 97 در شورای نگهبان آغاز شد

پیکر 30 نفر از جانباختگان سانحه هواپیمایی تهران-یاسوج شناسایی شد

سهولت دسترسی به قرص برنج و افزایش خودکشی ها/ عرضه قرص باید محدود شود

یافتن و انتقال پیکر جانباختگان اولویت اصلی است/ جستجوی جعبه سیاه هواپیما ادامه دارد

دولت آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی حوادث خیابان پاسداران

انتقال اجساد مسافران هواپیمای تهران- یاسوج با هفت بالگرد

حوزه از فقدان مطالعات راهبردی رنج می برد/نگاه تحول خواهانه فرصت طلایی برای حوزه ایجاد می کند

مردم از تردد در منطقه سقوط هواپیما خودداری کنند/ آماده باش پزشکی قانون برای تشخیص هویت اجساد حادثه هواپیما

ولایتمداری و جهاد فی سبیل الله رمز نهادینه شدن خطبه معارفی فدکیه در جامعه است

وزیر از مردم عذرخواهی و کنار برود/استیضاح وزیر راه و تعاون در دستور کار قرار دارد

در آستانه شب شاعر ایرج قنبری هم قبله و هم قبیله شاعران انقلاب است

وزیر راه و شهرسازی باید عواقب امور را بسنجد و پاسخگو باشد

مردمسالاری، حاکمیت مردم و حکومت قانون

هفدهمین جلسه بررسی لایحه بودجه 97 در مجلس آغاز شد

جلسه غیر علنی مجلس برای بررسی حوادث خیابان پاسداران

اعزام 30 مبلغ در فاطمیه دوم به شهرستان سربیشه

مراسم تشییع نمادین حضرت زهرا(س) در شهرری

ترویج فعالیت های قرآنی، راه حل مقابله با افراط گرایی در تاجیکستان

تکاوران ارتش در سرمای 30 درجه شب سختی را سپری کردند/ رصد منطقه توسط فرمانده هوانیروز؛ امکان هلی برن نیرو وجود ندارد/ انتقال و شناسایی اجساد؛ 2 اولویت

مراسم سوگواری شهادت حضرت فاطمه(س) در زابل به روایت تصویر

امام جمعه موقت اهواز:جلوگیری از انتقال آب تنها راه مقابله با ریزگردهاست

شرایط نامساعد جوی مانع پرواز 4 بالگرد به محل سانحه هوایی شد

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی حوادث خیابان پاسداران

ضربه به اعتماد مردم

روزنامه جمهوری اسلامی: متهمان ردیف اول سقوط هواپیما

از سوی هیات رییسه اعلام شد اسامی تاخیرکنندگان آغاز جلسه علنی امروز مجلس

شهدا محور و مظهر حقیقی وحدت ملت ایران هستند

نگاه منطقه ای مدیران مانع توزیع عدالت در کشور است

بررسی فیلم مرگ سیدامامی در جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت ملی

حاجی دلیگانی در تشریح جزییات نشست غیرعلنی امروز مجلس مطرح کرد تاکید رؤسای کمیسیون امنیت و شوراها بر نقش آمریکا در ناآرامی های روزهای گذشته در تهران

بهرامی خبر داد دستور ویژه وزیر علوم برای راهیان نور دانشگاهیان/ غیبت نخوردن دانشجویان حاضر در سفر

دوم اسفند | پیشخوان روزنامه های صبح ایران

چگونه می توان از منازعات سیاسی گره گشایی کرد؟

فیلم/ گریه مجری زن بخاطر کشته شدن اقوامش در سانحه هوایی و مظلومیت حضرت زهرا سلام الله علیها

آغاز نشست علنی امروز مجلس با 76 صندلی خالی در صحن

دستگاه های اطلاعاتی باید پاسخگوی تساهل در برابر اغتشاشات دراویش باشند

فردا مجلس جلسه علنی خواهد داشت

اجتماع بزرگ عزاداران فاطمی

آشوبگران خیابان پاسداران از حلم نظام سوءاستفاده کرده اند

مراسم عزاداری شام شهادت حضرت زهرا (عکس)

آغاز بررسی بودجه 97 در شورای نگهبان

دستگاه های قضایی و امنیتی در پرونده سیدامامی قصور داشتند/ حضور در فلان مهمانی و پوشیدن شکل خاصی از لباس مدرک جاسوسی نیست

برگزاری مراسم عزاداری سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) در جمهوری آذربایجان

وزیران خارجه هلند و اسپانیا با شمخانی دیدار می کنند

تقدیر رییس مجلس از قاری نوجوان

ادامه بررسی بخش هزینه ای بودجه 97 در هفدهمین جلسه رسیدگی به لایحه

تکاوران ارتش در سرمای 30 درجه شب سختی را سپری کردند/ رصد منطقه در ساعت 7 صبح امروز توسط فرمانده هوانیروز/ امکان هلی برن نیرو وجود ندارد/ انتقال و شناسایی اجساد؛ 2 اولویت ارتش

برگزاری «خطبه خوانی فدکیه» برای دهمین سال متوالی در کاشان

تبدیل مجلس خبرگان به مجلس نخبگان رفراندوم نمی خواهد

جهانی شدن در فضای مجازی و پیامدهای آن بر شهروندی ملی

جهانی شدن در فضای مجازی و پیامدهای آن بر شهروندی ملی