مطالب مرتبط:
اقتصاد مقاومتی، دکترین نظام در حوزه اقتصاد است
اقتصاد مقاومتی، دکترین نظام در حوزه اقتصاد است
اقتصاد مقاومتی، دکترین نظام در حوزه اقتصاد است
ایروانی: اقتصاد مقاومتی یک تاکتیک نیست، بلکه دکترین نظام در اقتصاد است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: اقتصاد مقاومتی یک رویکرد انفعالی نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مهر 1396 ساعت 00:022017-10-16سياسي

اقتصاد مقاومتی، دکترین نظام در حوزه اقتصاد است


هجدهمین همایش مشترک انجمن مدیریت ایران و دانشگاه خاتم، با عنوان همایش علمی-کاربردی اقتصاد مقاومتی در تاریخ 23 مهر سال 1396، در محل دانشگاه خاتم و با حضور استادان، - اقتصاددانان، اعضای انجمن های علمی، اعضای انجمن مدیریت ایران، کارشناسان و جمعی از دانشجویان برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه خبری اخبار بانک به نقل از روابط عمومی بانک پاسارگاد، در این همایش دکتر محمدجواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در خصوص نهادی سازی سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی سخنرانی کرد.

وی در آغاز در خصوص نقش سیاست های کلی گفت: سیاست های کلی که از نظر جایگاه حقوقی، ذیل قانون اساسی و فوق قانون عادی تعریف می شوند، تعریف کننده چگونگی حرکت به سوی تحقق آرمان های عالیه نظام هستند.

این سیاست های کلی در یک ساز و کار منطقی پس از مشورت با مجمع تشخیص مصحلت نظام توسط مقام معظم رهبری ابلاغ می شوند.

وی در ادامه در مورد فلسفه وجودی سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی یک رویکرد انفعالی نیست؛ بلکه یک جهت گیری رو به آینده است و در واقع پایه ریزی استمرار نظام سازی در حوزه اقتصاد مبتنی بر اصول و ارزش های انقلاب اسلامی است.

نظام سازی سیاسی مبتنی بر حضور حداکثری و دین مدارانه مردم است که ما از آن با مردم سالاری دینی یاد می کنیم و نظام سازی اقتصادی هم مبتنی بر حضور حداکثری مردم است که با نام اقتصاد مقاومتی خوانده می شود.

وی افزود: همانگونه که در حوزه سیاسی با حضور واقعی و فعال مردم، ساخت سیاسی نظام بتن آرمه شده و به پایداری رسیده است، به گونه ای که فتنه سازی های بین المللی هم نمی تواند به آن آسیب بزند، در حوزه اقتصادی هم با حضور واقعی و فعال مردم، ساخت اقتصادی از آنچنان استحکامی برخوردارخواهد شد که نوسانات بین المللی و عدم اطمینان های محیطی، حرکت رو به جلوی آن را مخدوش نخواهد ساخت.

وی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی یک تاکتیک نیست که کوتاه مدت باشد و یک واکنش نیست که با تغییر شرایط محیطی مانند رفع تحریم ها فراموش شود؛ بلکه دکترین نظام در حوزه اقتصاد است.

وی با برشمردن چند ویژگی از اقتصاد مقاومتی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی یک حرکت راهبردی، بلندمدت و مردم گرا است.

یعنی حرکتی است که اقتصاد را به یک امر نهادی در جمهوری اسلامی بدل می کند.

ساخت جمهوری اسلامی یک ساخت اسلامی مردمی است و اقتصاد هم باید اینگونه شود و از یک ساخت اسلامی مردمی برخوردار شود.

اقتصاد مقاومتی در صدد رسیدن به این ساخت است.

سیاست های اقتصاد مقاومتی با همین رویکرد طراحی شده اند.

وی تأکید کرد: اگر مفهوم ساخت قدرت را مؤلفه های ایجادکننده قدرت بدانیم، آنگاه با توجه به اینکه این مؤلفه ها درون زا یا برون زا باشند، ماهیت ساخت قدرت متفاوت می شود.

ملاک درونی و بیرونی بودن یک مؤلفه، میزان کنترل بر روی آن مؤلفه است.

اگر در کشوری مؤلفه های تشکیل دهنده قدرت درون زا باشد، به معنای قدرت ذاتی آن کشور است و متأثر از تحولات پیرامونی قرار نمی گیرد.

وی افزود: اما اگر مؤلفه های تشکیل دهنده قدرت یک کشور برون زا باشد، یعنی قدرت آن کشور وابسته به مؤلفه های بیرونی است.

اقتصاد مقاومتی با محور قرار دادن درون زا کردن رشد اقتصادی، ساخت درونی قدرت را تقویت می کند که نتیجه این استحکام ساخت درونی قدرت، پایداری اقتصادی است؛ یعنی روند پیشرفت اقتصادی از عدم اطمینان های محیطی مصون می شود.

وی با بیان این موضوع که سیاست های کلی، راهی برای نهادی سازی حکمرانی است خاطرنشان کرد: سیاست های کلی مهم ترین ابزار اعمال حکمرانی هستند.

بر همین اساس وقتی در صدد تعیین اجزای یک سیاست کلی هستیم نباید فقط به تعاریف کل گرا اکتفا کنیم.

در اینگونه تعاریف سیاست کلی در برگیرنده مواردی است که صرفا به جنبه های تدبیری موضوع مرتبط است.

ولیکن نگاه جامع به مقوله حکمرانی نشان می دهد که سیاست کلی حتی می تواند شامل اقدامات تعیین کننده با اثرگذاری گسترده نیز باشد.

وی در خصوص ابعاد حکمرانی ادامه داد: ابعاد حکمرانی، شامل دو لایه است.

در لایه اول حکمرانی شامل تدبیر، تمهید (تسهیلگری-زیرساخت سازی) و اقدام است و در لایه دوم حاکمیت مسئولیت، ایفا، استیفا و دفاع را برعهده دارد و تمای این موارد در زمینه حقوق مردم باید صورت پذیرد.

وی ضمن ارایه تعریفی از ایفا، استیفا و دفاع اظهار داشت: ایفا، حوزه دامنه تصدی حاکمیت است که طبق قانون اساسی و نظام حکومتی تعریف می شود.

استیفا، حوزه کنترل و مطالبه حاکمیت است.

دولت باید حقوق مردم را از کسانی که باید آن حقوق را ایفا کنند به طرفیت مردم مطالبه کند.

همچنین دفاع، حوزه نظارت و دادرسی حاکمیت است که باید در برابر تجاوز دیگران به حقوق مردم، از مردم دفاع کند.

وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی در ادامه تصریح کرد: برای مثال به بند اول سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی توجه کنید که در آن تأمین شرایط و فعال سازی کلیه امکانات، منابع مالی و سرمایه های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و حداکثر کردن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت های اقتصادی با تسهیل و تشویق همکاری های جمعی و تأکید بر ارتقای درآمد و نقش طبقات کم درآمد و متوسط ذکر شده است.

در این بند تأمین شرایط فعال سازی کلیه امکانات، از جمله منابع مادی، انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی با هدف ایفا، استیفا و دفاع و حداکثر کردن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت اقتصادی لحاظ شده است.

دکتر ایروانی در بخش دیگری از سخنان خود به ویژگی های اقتصاد مقاومتی از جمله ویژگی رویکرد این سیاست اشاره کرد و گفت: بندهای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی یک نظام واره هستند و با هم تعامل دارند و در تعامل با هم یک مکتب و رویکرد جدید را تولید می کنند.

بنابراین هر الگویی برای اجرایی کردن این سیاست ها باید این ظرفیت را داشته باشد که نگاهی سیستمی به همه بندهای آن داشته و از هیچ بندی فروگذار نکند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به پارادایم اقتصاد مقاومتی در ادبیات اقتصادی پرداخت و ادامه داد: اقتصاد مقاوم اقتصادی است که در برابر شوک های محیطی قدرت انعطاف دارد.

این مقاومت از طریق سیاست ها ایجاد شده است تا اقتصاد آثار شوک ها را پوشش دهد.

وی ادامه داد: بر اساس این نگاه چهار ناحیه خود تنظیم، بهترین حالت، بدترین حالت و اسراف کننده وجود دارد.

دکتر ایروانی پایداری را توانایی غلبه کردن (توانایی کشور برای مقابله با شوک های بیرونی)، آسیب پذیری را آشکار شدن (وضعیتی که یک کشور در برابر شوک های رخ داده، واکنش طبیعی در اقتصاد بروز خواهد کرد) تعریف کرد و افزود: غلبه کردن با حکمرانی خوب، مدیریت بی عیب اقتصاد کلان، کارایی بازار و انسجام اجتماعی حاصل می شود و نتیجه آشکار شدن نیز باز بودن اقتصاد، تمرکز بر صادرات و وابسته بودن به واردات راهبردی است.

وی در ادامه تصریح کرد: برای مثال مؤسسه (CLES (Center for Local Economic Strategies در سال 2010 مطالعات وسیعی در مورد مقاومت و اقتصاد محلی داشت و شوک های منطقه ای را مورد بحث قرار داد و راه های مقاومت را بررسی کرد.

اتحادیه اروپا نیز در سال 2012 مطالعه ای در خصوص نسبت بین پایداری در بخش های مختلف اقتصادی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا با کل پایداری اقتصادی در اروپا انجام داده است که در آن به تفصیل وضعیت مقاومت اقتصادی هر کشور نسبت به کل اتحادیه اروپا بررسی شده است.

مؤسسه IPPR نیز که یک مؤسسه مطالعات خط مشی گذاری عمومی است که در سال 2014 مطالعه ای درخصوص پایداری در شمال انگلیس شامل نیوکاسل و منچستر انجام داده است.

وی در ادامه افزود: مترادف اقتصاد مقاومتی اقتصاد پایدار Sustainable Economy است و در این خصوص نیز مقالات متعددی منتشر شده است، این موضوع با بحث توسعه پایدار متفاوت است و پایداری اقتصاد یا اقتصاد پایدار بیانگر ظرفیت و توانایی یک اقتصاد در استمرار و مداومت در یک فعالیت یا یک فرایند شناخته شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در پایداری بحث روز، اثربخشی و کارایی مستمر است و ابعاد اجتماعی و عدالتی در این گونه مباحث رنگ بیشتری دارد؛ البته این واژه کمتر به کار برده شده است.

دکتر ایروانی ادامه داد: مترادف اقتصاد مقاومتی اقتصاد منسجم Solidarity Economy است و این مفهوم در سال 1937 توسط فیلیپ آلیز (Felipe Alaiz) در اسپانیا مطرح شد.

بعدها این واژه در فرانسه، سپس آمریکای شمالی به ویژه کالیفرنیا و در اروپا بسط داده شد.

این مفهوم بیان کننده رویکرد اقتصاد اجتماعی (Social Economy) است.

وی با اشاره به تحقیقات مؤسسه مطالعات توسعه اجتماعی سازمان ملل در سال 2013 تحت عنوان Towards an Epistemological Foundation for Social and Solidarity Economy گفت: بر اساس این تحقیق سرمایه داری قرن بیستم به شکست انجامیده است.

یونسکو نیز در مطالعه ای در سال 2002 تحت عنوان The Social and Solidarity Economy Towards an Alternative Globalisation مطرح کرد که هدف شرکت های اقتصادی اجتماعی سودآوری صرف نیست، بلکه به اعضای خود نیز متعهد هستند درون خود یک نظام تصمیم گیری دموکراتیک دارند و براساس اصول مشارکت همگانی، توانمندسازی و مسئولیت جمعی و فردی فعالیت می کنند.

وی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی در عین برخورداری از مزایای هر یک از رویکردهای پیش گفته به عنوان یک پاردایم علمی دارای وجوه مایز و تکمیلی نسبت به آنها به ویژه عدالت بنیانی و رشد به همراه عدالت است.

دکتر ایروانی سپس به نقشه راه، به عنوان ساز وکاری برای نهادی سازی پرداخت و گفت: نهادی سازی سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به معنای غلبه این گفتمان بر سایر گفتمان ها و نمود عینی آن در عرصه اجرایی است.

باید به موقعیتی رسید که جامعه بر اساس این سیاست ها مطالبات خود را سامان دهد و ارزش گذاری عملکردها بر این اساس باشد و نظام پاسخگویی در سیستم اقتصادی بر اساس ابعاد و مؤلفه های اقتصاد مقاومتی تنظیم گردد و برای رسیدن به این ظرفیت لازم است که بر اساس یک ساز و کار علمی، ابعاد و مؤلفه های اقتصاد مقاومتی به صورت کامل مشخص شود و بر اساس آنها نظام برنامه ریزی راهبردی و توزیع نقش ها صورت پذیرد و در نهایت نظارت نیز بر همان اساس استوار گردد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ارکان شبکه ثبات مالی ایجاد کننده یک ساز و کار نهادی سازی سیاست های مالی کشورها است و به عنوان یک راهبرد اساسی برای حل چالش های مالی و پیشگیری از شکل گیری مجدد آنها بوده است.

با ملاحظه تجارب جهانی و همچنین کارکرد شبکه ثبات مالی الگوی نظارت راهبردی بر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی با هدف نهادی سازی آنها طراحی شده است.

وی سپس به مطلب خود که تحت عنوان بانکداری از منظر شبکه ثبات مالی که در سال 1393 تهیه شده بود، اشاره کرد و متذکر شد: نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام دارای دو مرحله است که لازم و ملزوم یکدیگرند.

این موارد حصول اطمینان از وجود زیرساخت های حقوقی لازم برای اجرای سیاست های کلی و عدم وجود زیرساخت های مخالف و غیر همراستا با سیاست های کلی، حصول اطمینان از اجرای صحیح، دقیق و به موقع تمامی بندهای سیاستهای کلی هستند که در این میان نکته مهم و اساسی داشتن ساز و کاری است که بتواند نشان دهد تمامی بندهای سیاست های کلی به صورت صحیح، دقیق و به موقع اجرا شده اند.

وی ادامه داد: به طور مثال اگر اقتصاد کشور را به یک بیمار تشبیه کنیم، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی آن نسخه شفابخشی است که با بررسی و مطالعه ی شرایط بیمار صادر شده است و شفای بیمار منوط به عمل صحیح، دقیق و به موقع آن سیاست ها است.

دکتر ایروانی افزود: ناظر مسئول آن است که اطمینان ایجاد کند این نسخه شفابخش به درستی اجرا شده یا خیر و این درستی منوط به اجرای کامل تمامی بندها است، چرا که این نسخه در بر گیرنده یک سیستم است که اجزای آن در تعامل با یکدیگر هستند.

وی ادامه داد: بر همین اساس از زمان آغاز فرآیند تدوین سیاست های کلی این سئوال در ذهن وجود داشت که با چه مدلی می توان آن را نظارت کرد.

در این مدل در ابتدا هر یک از بندهای سیاست های کلی توسط گروه خبرگان و با مراجعه به سوابق موضوع بررسی شده و مفاهیم اصلی هر بند از سیاست استخراج می شوند.

سپس با در نظر گرفتن ماهیت و مفهوم هر بند از سیاست، مجموعه اقدامات راهبردی که انجام آنها برای تحقق آن بند الزامی است استخراج می شود.

این اقدامات تحت عنوان عوامل حیاتی موفقیت (Critical Success Factors=CSFS) نامگذاری می شوند.

پس از اجماع نسبی روی جامعیت عوامل حیاتی موفقیت، در مرحله ی دوم شاخص های کلیدی ذیل هر یک از این عوامل حیاتی شناسایی می شوند.

این شاخص ها در واقع براساس این سوال استخراج می شوند که از کجا مطمئن شویم که این عامل حیاتی موفقیت اجرا شده است؟ مجموعه ی این عوامل حیاتی و شاخص های ذیل آن، پس از اجماع نسبی مبنای کار برنامه ریزی قرار می گیرند.

وی با بیان این مطلب که شاخص ها به خودی خود بهبود نمی یابند بلکه بهبود آنها تابع برنامه های ما است تصریح کرد: در این مرحله هر دستگاه مسئول باید اعلام کند برنامه اقدام برای بهبود شاخص کلیدی عملکرد چیست؟ پس از بررسی و تأیید برنامه های اقدام نوبت فاز بعدی نظارت می شود؛ یعنی در مرحله اول CSFها و KPIها طراحی شد و در این مرحله بر حسن اجرای آنها نظارت می شود.

وی اظهار داشت: اگر ذیل هر بند سیاست کلی CSFها را استخراج کرده باشیم، آنگاه با تحلیل محتوای قوانین باید آثار آن قوانین را بر آن CSF بررسی کرد.

اگر یک قانون CSF موردنظر را حمایت و تأمین کند، معنای انطباق دارد در غیر این صورت انطباق وجود ندارد.

برای مثال اگر CSF برای ذیل بند یک سیاست های کلی اقتصاد ملی توسعه کسب و کارهای خرد باشد، در آن صورت قانون بهبود تسهیل کسب و کار، موجب تسهیل این دسته از کسب و کارها می شود یا خیر؟ وی تأکید کرد: آنچه در نهایت در دستور کار دستگاه های اجرایی قرار می گیرد، آیین نامه هایی است که اغلب توسط دولت تهیه می گردد.

نیاز است انطباق آنها با قوانین (که انطباق آنها قبلاً احراز شده است) بررسی شود.

در اینجا نیز باید دید آثار مقررات KPI چیست؟ اگر مقررات از KPI حمایت کرد، پس انطباق وجود دارد.

در پایان این همایش، جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد و حاضران در خصوص مطالب مطرح شده اظهار نظر کردند.


کلید واژه ها: اقتصاد مقاومتی - اقتصاد - نظام - مردم - اسلامی - جمهوری اسلامی - اقتصادی - بین المللی - همایش - سیاسی - مجمع تشخیص مصلحت - دانشگاه - مقام معظم رهبری - انقلاب اسلامی - مدیریت - دکتر - جمهوری - قانون اساسی - روابط عمومی - قانون - ایران - تشخیص - دانشجویان - رفع تحریم - بانک - پایداری - سخنرانی - برگزار - آرمان - اخبار

آخرین اخبار سرویس:
معاون عمرانی استاندار همدان: تبلیغات رویداد 2018 برای نوروز هم مفید است/مشکلی در اسکان مسافران وجود ندارد

روحانی سال نو را به آیت الله خامنه ای تبریک گفت

نماینده مجلس عوام: افزایش شدید موارد جرم و جنایت در انگلیس

انقلاب در زمینه ارزش ها، امتحان خوبی پس داده است

پخش سخنرانی رهبر انقلاب در حرم رضوی تا دقایقی دیگر از شبکه یک سیما

در کشور ما استعدادها و ظرفیت های بسیار گسترده ای وجود دارد که تاکنون از آنها استفاده نشده است

مرقد مطهر حضرت بی بی حکیمه خاتون (س)

فرماندارپاسارگاد:مراسم تحویل سال درپاسارگاد برگزار شد

حمایت از کالای داخلی نیازمند مبارزه جدی با قاچاق کالاست

حضور و سخنرانی رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی

حمایت از کالای داخلی نیازمند مبارزه جدی با قاچاق کالاست

درخواست همکاری وزیر نیرو از مردم برای عبور از کم آبی

راهیان نورتحکیم دهنده ارزش های دفاع مقدس است

مراسم شهادت امام هادی(ع) در پایتخت

ناگفته های وزیر کشور از اعتراضات دی ماه 96

سخنرانی رهبر معظم انقلاب در اجتماع بزرگ حرم مطهر رضوی آغاز شد

شعرخوانی پرشور میثم مطیعی در حرم رضوی/ صوت

آغاز سخنرانی رهبر انقلاب در حرم رضوی

آغاز سخنرانی رهبر انقلاب در حرم رضوی

پخش سخنرانی رهبر انقلاب در حرم رضوی تا دقایقی دیگر از شبکه یک سیما

میهمان نوازی و تکریم مسافران، ویژگی بارز مردم مراغه است

راهیان نور یک حرکت بزرگ فرهنگی است

درخواست همکاری وزیر نیرو از مردم برای عبور از کم آبی

درخواست همکاری وزیر نیرو از مردم برای عبور از کم آبی

مدیران ما در سنینی هستند که نمی توانند آینده خیلی دور را ببینند/ جوانان خود را برای مدیریت و برنامه ریزی ها آماده کنند

پخش سخنرانی مقام معظم رهبری در حرم امام رضا از شبکه یک سیما

برگزاری مراسم دیدار با رهبری در حرم رضوی

سخنرانی رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی آغاز شد

سخنرانی مقام معظم رهبری در حرم رضوی آغاز شد

آغاز مراسم سخنرانی مقام معظم رهبری در حرم رضوی

لغو وضعیت فوق العاده در سریلانکا

نوروز خوانی در اماکن تاریخی جنوب تهران

350 نیروی هلال احمر برای آیین سخنرانی مقام معظم رهبری در آماده باشند

موجی از تکرار و تقلید در ویژه برنامه های تلویزیون

روحانی: خواست جوانان شفافیت بیشتر، اقتصاد بهتر، آزادی بیشتر، فرهنگ باز و رابطه بهتر با جهان است

ناگفته های وزیر کشور از اعتراضات دی ماه 96

عکس / حضور و سخنرانی در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی

حضور و سخنرانی رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی

سومین گذرگاه برای تخلیه ساکنان غوطه شرقی گشوده شد

ازدحام گردشگران ایرانی در مبادی ورودی ترکیه

راه اندازی مرکز پایش تصویری الشتر

به زودی شاهد تحولی عظیم در نجات فضای مجازی کشور خواهیم بود

افشای جزییاتی از استخدام های بی حساب و کتاب در شهرداری تبریز

آرایشگاه های زنانه زیر ذره بین تعزیرات

رییس کمیسیون عمران مجلس: حمایت از کالای ایرانی با ساخت محصولات باکیفیت محقق می شود/ دولت واردات بی رویه کالای خارجی را متوقف کند

شنیدن سخنان راهبردی رهبر معظم انقلاب اسلامی در بارگاه رضوی باعث افتخار است

چگونه کودکان خود را به میهمانی ‎های عید ببریم؟

حمایت از کالای ایرانی با ساخت محصولات باکیفیت محقق می شود/ دولت واردات بی رویه کالای خارجی را متوقف کند

قول زور

در اولین روز عید نوروز سخنرانی رهبر معظم انقلاب در اجتماع بزرگ حرم مطهر رضوی آغاز شد

رجل سیاسی 1400 !

اجمالی/ حجت الاسلام رییسی: شنیدن سخنان راهبردی رهبر معظم انقلاب اسلامی در بارگاه رضوی باعث افتخار است

چه طور طعمه جاسوسی نشویم؟

سخنرانی رهبر معظم انقلاب اسلامی در حرم مطهر رضوی آغاز شد

رهبر معظم انقلاب در جمع زائران حرم رضوی

مشارکت شرکت های ایرانی در پروژه های آبی ازبکستان/ برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور در آذرماه

آغاز سخنرانی مقام معظم رهبری در اجتماع زائران و مجاوران حرم رضوی

تمهیدات لازم برای پذیرایی از مسافران نوروزی

جشن نوروز در شهرهای مختلف ترکیه برگزار شد

امنیت و آسایش امروز را مدیون فداکاری شهدا هستیم

افزایش تلفات حمله انتحاری کابل به 29 کشته

حضور فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی در جمع سربازان نقطه صفر مرزی

حضور پرشور اقشار مختلف مردم در سخنرانی نوروزی مقام معظم رهبری + عکس

مراسم ویژه دیدار با ولی امر مسلمین در حرم مطهر رضوی آغاز شد

دقایقی پیش مراسم ویژه دیدار با ولی امر مسلمین در حرم مطهر رضوی آغاز شد

آغاز مراسم سخنرانی رهبر انقلاب در حرم ضوی

آغاز سخنرانی رهبر انقلاب در حرم رضوی

سفر به سیستان وبلوچستان/ چابهار

پخش سخنرانی رهبر انقلاب در حرم رضوی تا دقایقی دیگر

با انتشار بیانیه ای اعلام شد جمعیت پیشرفت و عدالت تمامی ظرفیت خود را برای تحقق شعار سال به کار می گیرد

مدیرکل زندان های استان تهران فرا رسیدن نوروز 1397 را تبریک گفت

ادای احترام به شهدا در اولین روز بهار در «نصرآباد جرقویه»+عکس

سنت تحویل سال با یاد شهدا در چابهار

خواست جوانان اقتصاد بهتر و آزادی بیشتر است

سرنوشت طرح تحقیق وتفحص از صنعت خودروسازی

محل دفن استیون هاوکینگ مشخص شد

خوشا شیراز و وضع بی مثالش

ترامب خطاب به بن سلمان:دلتنگ پدرت ملک سلمان هستم

حذف نظرسنجی حزب راست گرای آلمانی بعد از حصول نتیجه ای به نفع اسلام

خدمت رسانی دانشجویان جهادگر یزدی به زلزله زدگان کوهبنان در آستانه سال جدید ادامه دارد

وزیر راه و شهرسازی :بهره مندی سامانه 141 از سیستم پیش بینی وضعیت ترافیک جاده در 48 ساعت آینده

آغاز سخنرانی رهبر انقلاب در حرم رضوی تا دقایقی دیگر

گزارش تصویری از آیین سال جدید در کنار شهدا در «املش»

جشن نوروز در شهرهای مختلف ترکیه برگزار شد

نماینده مجلس: آینده ایران بهتر از امروز خواهد بود

مردم و مسئولان حمایت از کالای ایرانی را به عنوان راهبرد اصلی در نظر گیرند

نماینده مجلس: آینده ایران بهتر از امروز خواهد بود

نوروز تعمیق دهنده پیوندهای انسانی و تقویت کننده صلح جهانی است

اولین خطیب نماز جمعه تهران در سال 97 مشخص شد

نصرالله امشب سخنرانی می کند

فنلاند میزبان "مذاکرات سازنده" کره شمالی، کره جنوبی و واشنگتن

جابجایی 132 هزار مسافر هوایی در ششمین روز از پروازهای نوروزی

محرومیت مهندس رحیم مشایی از حقوق قانونی

روایت نوروز در فرهنگ مردم آذربایجان غربی/ نوروز حلقه اتحاد اقوام ایرانی

سال 96 تجلیگاه وحدت و همبستگی ملت با آرمان های انقلاب بود

لحظه دیدار نزدیک است

تبریک مدیرعامل بانک شهر به مناسبت سال نو

نخستین واحد بازسازی شده زلزله راور توسط معاون رییس جمهوری تحویل شد

مصرف کالای ایرانی باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود

شعرخوانی حماسی صابر خراسانی

اقتصاد مقاومتی، دکترین نظام در حوزه اقتصاد است

اقتصاد مقاومتی، دکترین نظام در حوزه اقتصاد است