مطالب مرتبط:
رشد سالمندی دو برابر رشد جمعیت استان یزد
آزار شیطانی و هولناک پسر معلول پشت شمشادهای یک پارک در تهران + عکس
آزار شیطانی و هولناک پسر معلول پشت شمشادهای یک پارک در تهران + عکس
آزار شیطانی و هولناک پسر معلول دریکی از پارک های تهران + عکس
آزار شیطانی و هولناک پسر معلول دریکی از پارک های تهران + عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مهر 1396 ساعت 11:532017-10-13اجتماعي

آبنده هولناک سالمندی


شهری را تصور کنید که خیابان هایش مملو از پیرمرد و پیرزن هایی است که در گوشه و کنار خیابان به امان خدا در گرما و سرما رها شده اند .

- آن ها نه سر پناهی دارند و نه توانی برای کار کردن.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، قانون نوشت: زندگی بی رحم شهری آنان را درست مانند اشیای بی مصرفی در کوچه و خیابان ها به گوشه ای پرت کرده است.

موجودات درمانده و محتضری که مرگ را با اشتیاق به انتظار نشسته اند.

در این شهر مصیبت زده حتی ممکن است تعداد این بی خانمان های سالخورده بیشتر از کسانی باشد که به هر زحمت سرپناهی برای خود یافته اند.

این تصاویر، بخشی از فیلم های آخرالزمان هالیوودی یا رمان کوری نیست.

اینجا خیابانی از محله های فقیر نشین دهلی یا کلکته نیز نیست.

اینجا تهران است؛تهران و یا هر کلانشهر دیگری در ایران آینده.

این تصاویر می تواند سرنوشت محتوم و تدریجی مردمانی باشد که درست در سال هایی که بیشترین نیاز را به دستگیری و حمایت دارند، بی سرپناه مانده اند.

تلاش چندین ساله این بی نوایان برای خرید خانه ای برای سال های پیری به بار ننشسته است .

این بی خانمان ها، کارمندان ،کارگران و کارکنان میانسال امروز ما هستند.

زحمت کشان امروز و آوارگان فردا.

تهران آینده می تواند شهر سالخوردگان زن و مردی باشد که هیچ جان پناهی برای حفاظت از جسم رنجور و پیرشان ندارند.

آن ها هم عمرشان و هم توان جسمی شان را از دست داده اند، بدون آنکه به ازای آن چیزی به دست آورده باشند.

این تصاویرمی تواند براساس یک داستان واقعی باشد اما به صورت تدریجی رخ دهد.

فاصله ما با این اتفاق، چندان بعید نیست.

شاید 20یا30سال آینده،شهر تهران و دیگرکلانشهرهای ما، شهر سالمندان آواره بی خانمان باشند .

این انسان های بینوا، نتیجه رخدادی مثل جنگ یا بلایای طبیعی نیستند.

مسیر زندگی بسیاری به ناچار به این مصیبت ختم شده اما تدریجی بودن آن شاید ما را به عواقب هولناک آن چندان بیمناک نساخته است.

اما شواهد امر نشان می دهد این روزها دیر یا زود خواهد رسید.

زندگی پر فشار سالمندان اما این اتفاق هولناک چگونه ممکن است رخ دهد؟ برای توضیح این اتفاق به دو شخصیت فرضی نیازمندیم.

شخصیت های اصلی داستان ما، دو کارگر و کارمند سرپرست خانوار هستند؛ اولی با پایه حقوق 9300000ریال و دومی نیز با پایه حقوق 10350000ریال.

شخصیت های داستانی ما ممکن است در یکی از محله های مرکزی یا جنوبی تهران ساکن باشند اما در هر صورت هر دو در منزل استیجاری زندگی می کنند.

با در نظر گرفتن پایه حقوقی و حداقل هزینه های لازم(تغذیه، بهداشت و درمان )به فرض برای خانواده ای سه یا چهار نفره، این فرد فرصت پس انداز برای خرید خانه حتی یک خانه کوچک نخواهد داشت.

بخش عمده ای از درآمد یا حقوق این فرد(نزدیک به n درصد) صرف اجاره بهای ماهانه منزل استیجاری و مابقی نیز خرج هزینه های جاری زندگی خواهد شد.

اگر چنین فردی فرزندانش را در مدارس غیرانتفاعی یا حتی نمونه دولتی ثبت نام کند، شاید برای گذران ماهانه زندگی نیز دچار مشکل شود.

با فرض نداشتن هزینه های خاص درمانی (بیماری مزمن یا صعب العلاج خود یا فرزندان) و در نظر داشتن هزینه های حداقلی برای درمان در صندوق این فرد،چیزی برای پس انداز جهت خرید خانه حتی یک خانه کوچک در محله های جنوبی تهران نیز باقی نخواهد ماند.

اما اگر قهرمان داستان خوش اقبال باشد و بتواند با صرفه جویی و ریاضت اقتصادی نیمی یا یک چهارم حقوق یا درآمد سالیانه خود را پس انداز کند، دوباره دست او کوتاه است و خرما بر نخیل.

با این سناریوی ساده، کارمند یا کارگر داستان، آرام آرام عمر و توان جسمی خود را صرف هزینه های جاری خواهد ساخت؛ بدون آنکه بتواند از پس بزرگ ترین مشکل اقتصادی یک شهروند یا همان خرید خانه برآید.

او بعد از مدتی بازنشسته خواهد شد و با فرض اینکه هزینه تحصیل یا ازدواج فرزندانش بر عهده خودشان خواهد بود(می دانیم که این گونه نخواهد بود)، دوران بازنشستگی اش با سربرآوردن تدریجی نارسایی های جسمی (و شاید روانی) و هزینه های احتمالی آن مقارن می شود.

او در این شرایط همچنان باید هزینه منزل استیجاری خود را بپردازد و علاوه بر آن با همان حقوق بازنشستگی، سایر هزینه های جاری زندگی نیز باید پرداخته شود.

با گذشت زمان مشکلات جسمی او افزون تر و امکان پس انداز او برای خرید خانه کمتر و کمتر خواهد شد.

گذشت زمان به هیچ وجه به نفع او نیست.

با افزایش مشکلات جسمی و هزینه های درمانی، شاید قهرمان داستان ما از پس هزینه منزل استیجاری خود نیز برنیاید.

یک راه حل برای کاهش هزینه های زندگی شاید اجاره یک منزل کوچک تر یا در محله های ارزان قیمت تر باشد اما این روند ممکن است منتهی به شرایطی شود که در آن فرد، دیگر توان پرداخت هزینه های جاری زندگی خود را نیز نداشته باشد.

یک اتفاق معمول دوران پیری مانند گرفتار شدن در چرخه یک بیماری پرهزینه (اتفاقی که در دوره سالخوردگی بسیار محتمل و معمولی است )شاید فرد را در انبوهی از مشکلات روحی جسمی و مهم تر از آن، مالی غرق کند؛ به نحوی که دیگر به هیچ وجه توان پرداخت هزینه ماهیانه منزل استیجاری خود را نداشته باشد.

رشد تصاعدی هزینه در کنار کاهش ارزش واقعی حقوق بازنشستگی، قهرمان داستان ما را در سراشیبی مشکلاتی خواهد انداخت که بیرون آمدن از آن چندان ممکن نیست.

او باید آرام آرام و به صورت اجتناب ناپذیری خود را برای پذیرش داستانی که از آغاز برای او متصور شدیم، آماده کند؛ زندگی در خیابان.

شاید این سناریو، بیش از حد بدبینانه نوشته شده باشد اما آیا مسیر دیگری پیش روی قهرمان داستان ماست؟ به این یادداشت دقت کنید که شاید در روایت پلکانی این داستان تلخ چندان نیز بدبین نبوده ایم.

دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی اعلام کرد: طول زمان انتظار برای خانه دار شدن در ایران در فاصله سال های 89 تا 91 به بیشترین حد در مقایسه با سال های قبل رسید؛ به گونه ای که در سال91، شاخص دسترسی مسکن به 36سال افزایش پیدا کرد به این معنی که اگر خانوار ایرانی در دهک متوسط درآمد، همه درآمد سالانه خود را برای خرید مسکن پس انداز کند و مخارج و هزینه های دیگری نداشته باشد، ظرف 12سال می تواند خانه دار شود.

این در حالی است که نرخ طبیعی پس انداز مسکن، معادل یک سوم درآمد است و در این صورت، شاخص دسترسی به 36سال می رسد.

این شاخص در سال 76 معادل 15 سال بود اما در سال 79 کاهش پیدا کرد و به 12 سال رسید، سپس در سال 84 دوباره به 17 سال افزایش یافت و هم اکنون نیز شاخص به 36 سال رسیده است.

وزارتخانه، کمترین دوره انتظار برای خانه دار شدن در 20 سال اخیر را متعلق به سال79 و بیشترین زمان انتظار را مربوط به سال91 می داند .

اما نظر کارشناسان در این باره بسیار بدبینانه تر است.

به نظرایرج رهبر، کارشناس مسکن، مسکن در سبد برخی خانوارها سهم 70 تا 80درصدی دارد و بسیاری از افراد (یا هیچ کس) با حقوق متعارف معمولی نمی توانند صاحب خانه شوند.

کارشناس مسکن با بیان اینکه 40 تا 70 درصد قیمت واحد مسکونی را زمین تشکیل می دهد، گفت: 120 سال طول می کشد تا یک فرد از کنار پس انداز صاحب خانه شود و اگر مردم بخواهند هم اجاره دهند وهم پس انداز کنند ، نشدنی است .

اقتصاد سالمندی بیمار است اما شخصیت خیالی/واقعی داستان ما شاید از بسیاری دیگر خوش شانس تر بوده باشد؛چراکه شرایط جسمی و روحی او این امکان را برای او فراهم کرده تا بتواند وارد چرخه کارو و کسب درآمد شود.

اما سرانجام آن دسته از افرادی که(برخلاف قهرمان داستان ما) اقبال پیدا کردن یک کار دایمی را نداشته اند، چه خواهندکرد؟ در آینده نه چندان دور، چه بر سر افرادی خواهد آمد که در ابتدای زندگی، بنا به هر دلیلی دچار بیماری خاص و پر هزینه شده اند و از هزینه وحشتناک تامین مسکن که بگذریم حتی امکان تامین هزینه های جاری خود را نیز نداشته اند؟ آینده جمعیت قابل توجهی از معتادان و مجرمان جوانی که بنا به دلایلی که نیازی به تشریح آن نیست، امکان ورود به بازار کار را از دست داده اند، چگونه خواهد بود؟(اگرچه تعداد دقیق معتادان در کشور مشخص نیست و گاهی آمار متناقضی در این حوزه ارائه شده اما اگر آمار سال 90 علی هاشمی رییس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام را معیار قرار دهیم، در ایران(با احتساب تفننی ها) نزدیک به چهارمیلیون نفر مصرف کننده مواد مخدر وجود دارد.

اگر بخش کوچکی از این جمعیت را در زمره سالمندان بیخانمان سه دهه بعد بدانیم، آیا به بیراهه رفته ایم؟به این جمعیت می توان معلولان جسمی و جمعیت قابل توجهی که دارای اختلالات روحی و روانی هستند را نیز اضافه کرد.

به گفته رییس سازمان بهزیستی ایران، 34 درصد جمعیت کشور در سنین 19 تا 60 سال دچار اختلالات روانی اند که در این میان 12میلیون آن، بیمار روانی هستند که به دلیل شرایط خاص شان، امکان ورود به بازار کار را ندارند.

فردای سیاه با کنار هم چیدن این واقعیت ها شایداتفاقاتی که در ابتدا از خیابان های تهرانِ دو یا سه دهه آینده به تصویر کشیدیم، چندان نیز بدبینانه نبوده باشد.

با در نظر داشتن واقعیت های امروز به نظر می رسد فردا ی بسیاری از شهروندان تهران یا سایر کلانشهرها، چیزی شبیه سرنوشت قهرمان داستان ما باشد.

چه بسا شهر تهران در دو یا سه دهه آینده شهر سالمندان کارتون خواب باشد.

شهری پر از سالخوردگانی که از چرخه زندگی به بیرون پرتاب شده اند.

شاید این داستان از اساس تخیلی و غیر واقعی باشد اما پرسش های زیادی باقی خواهد ماند.

بخش عمده ای از کارگران، کارمندان و حقوق بگیران با درآمد اندک شان نخواهند توانست صاحبخانه شوند.

با چه فرمولی می توان از فاجعه بی خانمانی میانسالان امروز و سالمندان آینده جلوگیری کرد؟ چگونه آن ها خواهند توانست با این درآمد کم صاحبخانه شوند؟آینده آن ها چگونه خواهد بود؟ اما شاید ما با بی تفاوتی در آستانه یک فاجعه هستیم؛فاجعه ای نه چندان نزدیک ونه چندان دور.


کلید واژه ها: بی خانمان - تهران - خیابان - زندگی - تصاویر - داستان - خرید خانه - سالمندان - آینده - سرپرست خانوار - رمان - خانه - حقوق - بلایای طبیعی - کارگر - امروز - درمان - هالیوودی - کارمندان - خرید - هایی - صورت - درست - خیابانی - آوارگان - خانواده - دستگیری - کارکنان - پیرمرد - بهداشت

آخرین اخبار سرویس:
آلودگی هوا در درجه سوم اهمیت دولت

تنبیه دردناک دانش آموزان به علت تاخیر

برترین پارکورهای 2017

مدارس بیشتر مناطق استان بوشهر روز دوشنبه تعطیل است

شروع دوباره برخورد شهرداری با دستفروشان

برترین پارکورها 2017

آلودگی زیست محیطی ،سلامتی مردم عسلویه را تهدید می کند

معاون وزیرآموزش و پرورش:مدارس خاص برای نظام آموزشی یک آسیب هستند

جزییات گازگرفتگی دسته جمعی دانش آموزان در مشهد

آخرین وضعیت بارش های زمستانی در ایران

هزینه 5 میلیون دلاری ژاپن برای منشایابی ذرات معلق در تهران

تغییر در ساختار مدیریت با تحول در آموزش و پرورش

45 مدرسه کردستان تحت پوشش برنامه های حوزه آسیب های اجتماعی است

نامه حاجی بابایی به لاریجانی برای پیگیری مزایای جانبازان 25%

شروع دوباره برخورد شهرداری با دستفروشان/ از خیابان ولیعصر شروع شد

آخرین وضعیت تعطیلی مدارس و ادارات خوزستان

هوای خطرناک در پنج کلانشهر / شاخص آلودگی از 300 گذشت

نتایج آزمون استخدامی قوه قضاییه نیمه دوم بهمن اعلام می شود

کارنامه آزمون جایابی دندانپزشکی خارج از کشور منتشرشد

روایت زندگی پدری که در 40سالگی 6بچه دارد و 4ماه پیش از تهران به روستایی در گیلان مهاجرت کرد

بحران خاک در خوزستان و کردستان/ غلظت گرد و غبار در بهبهان 19 برابر حد مجاز/ هوای سقز در شرایط خطرناک

تهران با وجود سدهای اطراف کمترین آسیب را از خشکسالی می بیند

هر کسی را در گور خودش می خوابانند؟

طرح چین برای ساخت شهر زیر دریایی/ سیاهپوستی که سیفد پوست شد/ زی زی گولو 2 ساخته می شود؟

خیریه فرهنگیان کشور برای حمایت از کودکان محروم

عکس:صحنه ای چشم نواز؛عبور جت از مقابل خورشید

توصیه هایی ویژه برای مسافران در روزهای برفی

ایست، چراغ قرمز است!

عکس | گرد و خاک خورشید را هم بلعید!

آغاز ساخت مدرسه در روستای پنج پیکر با کمک خیّر مدرسه ساز

اطلاعیه معاونت انسانی قوه قضاییه درخصوص اعلام نتایج آزمون استخدامی کارکنان اداری

سبک زندگی طلبگی در قاب یکی از صفحات شبکه های اجتماعی

17 قبضه اسلحه شکاری غیرمجاز 10 ماهه امسال در اردستان کشف شد

جمع آوری دستفروشان خیابان ولیعصر از امروز

آخرین وضعیت بارش های زمستانی

آموزش مهارتهای فنی به 360نفر از معتادین بهبود یافته در خراسان رضوی

تقویت مراکز مشاوره، کاهش آسیب های خانواده را در پی دارد

آموزش مهارتهای فنی به 360نفر از معتادین بهبود یافته ر خراسان رضوی

آلودگی هوا در درجه سوم اهمیت دولت است

واکنش جواد رضویان به آلودگی هوای خوزستان +عکس

راه یابی 90 درصد قاریان دادگستری یزد به مسابقات کشوری قرآن کریم

آخرین وضعیت تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و ادارات خوزستان

بهره مندی بیش از 30 هزار محروم استان سیستان و بلوچستان از خدمات پزشکی خادمیاران رضوی

آلودگی تهران ناشی از سوخت حاوی گوگرد نیست

آخرین وضعیت تعطیلی در خوزستان

معاون امداد مستضعفان آستان قدس رضوی: بهره مندی بیش از 30 هزار محروم استان سیستان و بلوچستان از خدمات پزشکی خادمیاران رضوی

جزییات کامل نحوه دریافت کارت ملی هوشمند به صورت اینترنتی + آموزش تصویری

مقصر بروز برخی آسیب های اجتماعی و فرهنگی خودمان هستیم

گرمترین و سردترین شهر ایران کجاست؟

آخرین وضعیت بارش های زمستانی در ایران

مدارس ، ادارات و دانشگاهها فردا در استان خوزستان دایر هستند+ فیلم

غلظت ریزگردهادر ریگان 15برابر حد مجاز

قرآن؛ کتابی که جهان را تکان داد!

آغاز ساخت مدرسه در روستای پنج پیکر با کمک خیر مدرسه ساز

کمبود نیرو برای حفاظت از جنگل ها/ هماهنگی بین بخشی کمتر از 50 درصد است

خادمی: دولت ها در ریزگردها دخالت نکنند زاگرس نشینان از این گرد و غبار خلاص می شوند

سرقت سودجویان از کارگاه سفال تاریخی شهر "جرجان"

ضرورت فرهنگ سازی ایمنی در محیط های کاری/صیانت از نیروی کار وظیفه ناظران است

هزینه 5 میلیون دلاری ژاپن برای منشایابی ذرات معلق در تهران

شروع دوباره برخورد شهرداری با دستفروشان/ از خیابان ولیعصر شروع شد

آخرین وضعیت بارش ها در ایران

استتار فوق العاده یک تکاور تیرانداز

بنزین توزیعی تهران در فصل تابستان غیراستاندارد بود؛ محیط زیست تکذیب کرد

گازگرفتگی دسته جمعی دانش آموزان در مشهد

شروع دوباره برخورد شهرداری با دستفروشان

پیش بینی وضع هوا در یکم بهمن

هدیه آسمان به مردم خراسان جنوبی

مدارس و ادارات خوزستان دوشنبه دایر هستند

دایر بودن مدارس و ادارات آبادان فردا دوشنبه

سرقت سودجویان از کارگاه سفال تاریخی شهر "جرجان"

قطع بودجه مقابله با پدیده گرد و غبار اعلام نشده است

آموزش و کارورزی در محیط کار واقعی برای فارغ التحصیلان

گازگرفتگی جمعی دانش آموزان در مدرسه نوساز

عیسی کلانتری: طرح زوج و فرد خودروها نقشی در کاهش آلودگی ندارد

چرا باران کم می بارد؟

مدارس و ادارات خوزستان دوشنبه دایر هستند

مدارس و ادارات خوزستان دوشنبه دایر هشتند

چرا باران نمی بارد؟

آموزش در محیط کار واقعی و کارورزی برای فارغ التحصیلان در اولویت است

کلیه مدارس، دانشگاه ها و ادارات خوزستان فردا فعال خواهند بود

مدارس ، ادارات و دانشگاهها فردا در استان خوزستان دایر هستند

مین دشمنی خاموش در دل خاک + گزارش

مخرج مشترک آسیب های اجتماعی اعتیاد است

طاهر شعبانی شیوه مدیریت بحران گرد و خاک از طریق باد و باران!

مخالفت رییس سازمان محیط زیست با هر گونه استحصال و بهره برداری از منابع آب ژرف

مسئولیت حفاظتی محیط بانان استان 4 برابر استاندارد

سهم خودرو های گازوییل سوز و بنزین سوز در آلودگی هوای تهران

از رده خارج شدن خودروهای فرسوده تنها راه رفع آلودگی هوای تهران

گازگرفتگی دانش آموزان در مشهد

80 درصد نوآموزان استان تحت پوشش آموزش های پیش دبستانی

وضعیت نامناسب جاده بیضا به کامفیروز

چگونه از آسیب کفش رسمی جلوگیری کنیم؟

مراسم قرعه کشی مسابقات فوتسال دهه فجر ادارات کهگیلویه

دهلران در خاک و مسئولان در خواب

بهره برداری از 12فضای آموزشی همزمان با آغاز دهه فجر در استان + مصاحبه

دادگستری آذربایجان شرقی: عرضه قرص برنج ممنوع است

تالاب مره قم در انتظار ثبت در لیست تالاب های کنوانسیون رامسر

جریمه تخلفات عجیب و غریب رانندگی در قانون/ بودجه سال 98 شهرداری تغییرات ویژه ای خواهد داشت

مدیریت پسماند؛اولویت سازمان محیط زیست در نوروز

وضعیت هوای لرستان خطرناک است

آبنده هولناک سالمندی

آبنده هولناک سالمندی