مطالب مرتبط:
رشد سالمندی دو برابر رشد جمعیت استان یزد
آزار شیطانی و هولناک پسر معلول پشت شمشادهای یک پارک در تهران + عکس
آزار شیطانی و هولناک پسر معلول پشت شمشادهای یک پارک در تهران + عکس
آزار شیطانی و هولناک پسر معلول دریکی از پارک های تهران + عکس
آزار شیطانی و هولناک پسر معلول دریکی از پارک های تهران + عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مهر 1396 ساعت 11:532017-10-13اجتماعي

آبنده هولناک سالمندی


شهری را تصور کنید که خیابان هایش مملو از پیرمرد و پیرزن هایی است که در گوشه و کنار خیابان به امان خدا در گرما و سرما رها شده اند .

- آن ها نه سر پناهی دارند و نه توانی برای کار کردن.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، قانون نوشت: زندگی بی رحم شهری آنان را درست مانند اشیای بی مصرفی در کوچه و خیابان ها به گوشه ای پرت کرده است.

موجودات درمانده و محتضری که مرگ را با اشتیاق به انتظار نشسته اند.

در این شهر مصیبت زده حتی ممکن است تعداد این بی خانمان های سالخورده بیشتر از کسانی باشد که به هر زحمت سرپناهی برای خود یافته اند.

این تصاویر، بخشی از فیلم های آخرالزمان هالیوودی یا رمان کوری نیست.

اینجا خیابانی از محله های فقیر نشین دهلی یا کلکته نیز نیست.

اینجا تهران است؛تهران و یا هر کلانشهر دیگری در ایران آینده.

این تصاویر می تواند سرنوشت محتوم و تدریجی مردمانی باشد که درست در سال هایی که بیشترین نیاز را به دستگیری و حمایت دارند، بی سرپناه مانده اند.

تلاش چندین ساله این بی نوایان برای خرید خانه ای برای سال های پیری به بار ننشسته است .

این بی خانمان ها، کارمندان ،کارگران و کارکنان میانسال امروز ما هستند.

زحمت کشان امروز و آوارگان فردا.

تهران آینده می تواند شهر سالخوردگان زن و مردی باشد که هیچ جان پناهی برای حفاظت از جسم رنجور و پیرشان ندارند.

آن ها هم عمرشان و هم توان جسمی شان را از دست داده اند، بدون آنکه به ازای آن چیزی به دست آورده باشند.

این تصاویرمی تواند براساس یک داستان واقعی باشد اما به صورت تدریجی رخ دهد.

فاصله ما با این اتفاق، چندان بعید نیست.

شاید 20یا30سال آینده،شهر تهران و دیگرکلانشهرهای ما، شهر سالمندان آواره بی خانمان باشند .

این انسان های بینوا، نتیجه رخدادی مثل جنگ یا بلایای طبیعی نیستند.

مسیر زندگی بسیاری به ناچار به این مصیبت ختم شده اما تدریجی بودن آن شاید ما را به عواقب هولناک آن چندان بیمناک نساخته است.

اما شواهد امر نشان می دهد این روزها دیر یا زود خواهد رسید.

زندگی پر فشار سالمندان اما این اتفاق هولناک چگونه ممکن است رخ دهد؟ برای توضیح این اتفاق به دو شخصیت فرضی نیازمندیم.

شخصیت های اصلی داستان ما، دو کارگر و کارمند سرپرست خانوار هستند؛ اولی با پایه حقوق 9300000ریال و دومی نیز با پایه حقوق 10350000ریال.

شخصیت های داستانی ما ممکن است در یکی از محله های مرکزی یا جنوبی تهران ساکن باشند اما در هر صورت هر دو در منزل استیجاری زندگی می کنند.

با در نظر گرفتن پایه حقوقی و حداقل هزینه های لازم(تغذیه، بهداشت و درمان )به فرض برای خانواده ای سه یا چهار نفره، این فرد فرصت پس انداز برای خرید خانه حتی یک خانه کوچک نخواهد داشت.

بخش عمده ای از درآمد یا حقوق این فرد(نزدیک به n درصد) صرف اجاره بهای ماهانه منزل استیجاری و مابقی نیز خرج هزینه های جاری زندگی خواهد شد.

اگر چنین فردی فرزندانش را در مدارس غیرانتفاعی یا حتی نمونه دولتی ثبت نام کند، شاید برای گذران ماهانه زندگی نیز دچار مشکل شود.

با فرض نداشتن هزینه های خاص درمانی (بیماری مزمن یا صعب العلاج خود یا فرزندان) و در نظر داشتن هزینه های حداقلی برای درمان در صندوق این فرد،چیزی برای پس انداز جهت خرید خانه حتی یک خانه کوچک در محله های جنوبی تهران نیز باقی نخواهد ماند.

اما اگر قهرمان داستان خوش اقبال باشد و بتواند با صرفه جویی و ریاضت اقتصادی نیمی یا یک چهارم حقوق یا درآمد سالیانه خود را پس انداز کند، دوباره دست او کوتاه است و خرما بر نخیل.

با این سناریوی ساده، کارمند یا کارگر داستان، آرام آرام عمر و توان جسمی خود را صرف هزینه های جاری خواهد ساخت؛ بدون آنکه بتواند از پس بزرگ ترین مشکل اقتصادی یک شهروند یا همان خرید خانه برآید.

او بعد از مدتی بازنشسته خواهد شد و با فرض اینکه هزینه تحصیل یا ازدواج فرزندانش بر عهده خودشان خواهد بود(می دانیم که این گونه نخواهد بود)، دوران بازنشستگی اش با سربرآوردن تدریجی نارسایی های جسمی (و شاید روانی) و هزینه های احتمالی آن مقارن می شود.

او در این شرایط همچنان باید هزینه منزل استیجاری خود را بپردازد و علاوه بر آن با همان حقوق بازنشستگی، سایر هزینه های جاری زندگی نیز باید پرداخته شود.

با گذشت زمان مشکلات جسمی او افزون تر و امکان پس انداز او برای خرید خانه کمتر و کمتر خواهد شد.

گذشت زمان به هیچ وجه به نفع او نیست.

با افزایش مشکلات جسمی و هزینه های درمانی، شاید قهرمان داستان ما از پس هزینه منزل استیجاری خود نیز برنیاید.

یک راه حل برای کاهش هزینه های زندگی شاید اجاره یک منزل کوچک تر یا در محله های ارزان قیمت تر باشد اما این روند ممکن است منتهی به شرایطی شود که در آن فرد، دیگر توان پرداخت هزینه های جاری زندگی خود را نیز نداشته باشد.

یک اتفاق معمول دوران پیری مانند گرفتار شدن در چرخه یک بیماری پرهزینه (اتفاقی که در دوره سالخوردگی بسیار محتمل و معمولی است )شاید فرد را در انبوهی از مشکلات روحی جسمی و مهم تر از آن، مالی غرق کند؛ به نحوی که دیگر به هیچ وجه توان پرداخت هزینه ماهیانه منزل استیجاری خود را نداشته باشد.

رشد تصاعدی هزینه در کنار کاهش ارزش واقعی حقوق بازنشستگی، قهرمان داستان ما را در سراشیبی مشکلاتی خواهد انداخت که بیرون آمدن از آن چندان ممکن نیست.

او باید آرام آرام و به صورت اجتناب ناپذیری خود را برای پذیرش داستانی که از آغاز برای او متصور شدیم، آماده کند؛ زندگی در خیابان.

شاید این سناریو، بیش از حد بدبینانه نوشته شده باشد اما آیا مسیر دیگری پیش روی قهرمان داستان ماست؟ به این یادداشت دقت کنید که شاید در روایت پلکانی این داستان تلخ چندان نیز بدبین نبوده ایم.

دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی اعلام کرد: طول زمان انتظار برای خانه دار شدن در ایران در فاصله سال های 89 تا 91 به بیشترین حد در مقایسه با سال های قبل رسید؛ به گونه ای که در سال91، شاخص دسترسی مسکن به 36سال افزایش پیدا کرد به این معنی که اگر خانوار ایرانی در دهک متوسط درآمد، همه درآمد سالانه خود را برای خرید مسکن پس انداز کند و مخارج و هزینه های دیگری نداشته باشد، ظرف 12سال می تواند خانه دار شود.

این در حالی است که نرخ طبیعی پس انداز مسکن، معادل یک سوم درآمد است و در این صورت، شاخص دسترسی به 36سال می رسد.

این شاخص در سال 76 معادل 15 سال بود اما در سال 79 کاهش پیدا کرد و به 12 سال رسید، سپس در سال 84 دوباره به 17 سال افزایش یافت و هم اکنون نیز شاخص به 36 سال رسیده است.

وزارتخانه، کمترین دوره انتظار برای خانه دار شدن در 20 سال اخیر را متعلق به سال79 و بیشترین زمان انتظار را مربوط به سال91 می داند .

اما نظر کارشناسان در این باره بسیار بدبینانه تر است.

به نظرایرج رهبر، کارشناس مسکن، مسکن در سبد برخی خانوارها سهم 70 تا 80درصدی دارد و بسیاری از افراد (یا هیچ کس) با حقوق متعارف معمولی نمی توانند صاحب خانه شوند.

کارشناس مسکن با بیان اینکه 40 تا 70 درصد قیمت واحد مسکونی را زمین تشکیل می دهد، گفت: 120 سال طول می کشد تا یک فرد از کنار پس انداز صاحب خانه شود و اگر مردم بخواهند هم اجاره دهند وهم پس انداز کنند ، نشدنی است .

اقتصاد سالمندی بیمار است اما شخصیت خیالی/واقعی داستان ما شاید از بسیاری دیگر خوش شانس تر بوده باشد؛چراکه شرایط جسمی و روحی او این امکان را برای او فراهم کرده تا بتواند وارد چرخه کارو و کسب درآمد شود.

اما سرانجام آن دسته از افرادی که(برخلاف قهرمان داستان ما) اقبال پیدا کردن یک کار دایمی را نداشته اند، چه خواهندکرد؟ در آینده نه چندان دور، چه بر سر افرادی خواهد آمد که در ابتدای زندگی، بنا به هر دلیلی دچار بیماری خاص و پر هزینه شده اند و از هزینه وحشتناک تامین مسکن که بگذریم حتی امکان تامین هزینه های جاری خود را نیز نداشته اند؟ آینده جمعیت قابل توجهی از معتادان و مجرمان جوانی که بنا به دلایلی که نیازی به تشریح آن نیست، امکان ورود به بازار کار را از دست داده اند، چگونه خواهد بود؟(اگرچه تعداد دقیق معتادان در کشور مشخص نیست و گاهی آمار متناقضی در این حوزه ارائه شده اما اگر آمار سال 90 علی هاشمی رییس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام را معیار قرار دهیم، در ایران(با احتساب تفننی ها) نزدیک به چهارمیلیون نفر مصرف کننده مواد مخدر وجود دارد.

اگر بخش کوچکی از این جمعیت را در زمره سالمندان بیخانمان سه دهه بعد بدانیم، آیا به بیراهه رفته ایم؟به این جمعیت می توان معلولان جسمی و جمعیت قابل توجهی که دارای اختلالات روحی و روانی هستند را نیز اضافه کرد.

به گفته رییس سازمان بهزیستی ایران، 34 درصد جمعیت کشور در سنین 19 تا 60 سال دچار اختلالات روانی اند که در این میان 12میلیون آن، بیمار روانی هستند که به دلیل شرایط خاص شان، امکان ورود به بازار کار را ندارند.

فردای سیاه با کنار هم چیدن این واقعیت ها شایداتفاقاتی که در ابتدا از خیابان های تهرانِ دو یا سه دهه آینده به تصویر کشیدیم، چندان نیز بدبینانه نبوده باشد.

با در نظر داشتن واقعیت های امروز به نظر می رسد فردا ی بسیاری از شهروندان تهران یا سایر کلانشهرها، چیزی شبیه سرنوشت قهرمان داستان ما باشد.

چه بسا شهر تهران در دو یا سه دهه آینده شهر سالمندان کارتون خواب باشد.

شهری پر از سالخوردگانی که از چرخه زندگی به بیرون پرتاب شده اند.

شاید این داستان از اساس تخیلی و غیر واقعی باشد اما پرسش های زیادی باقی خواهد ماند.

بخش عمده ای از کارگران، کارمندان و حقوق بگیران با درآمد اندک شان نخواهند توانست صاحبخانه شوند.

با چه فرمولی می توان از فاجعه بی خانمانی میانسالان امروز و سالمندان آینده جلوگیری کرد؟ چگونه آن ها خواهند توانست با این درآمد کم صاحبخانه شوند؟آینده آن ها چگونه خواهد بود؟ اما شاید ما با بی تفاوتی در آستانه یک فاجعه هستیم؛فاجعه ای نه چندان نزدیک ونه چندان دور.


کلید واژه ها: بی خانمان - تهران - خیابان - زندگی - تصاویر - داستان - خرید خانه - سالمندان - آینده - سرپرست خانوار - رمان - خانه - حقوق - بلایای طبیعی - کارگر - امروز - درمان - هالیوودی - کارمندان - خرید - هایی - صورت - درست - خیابانی - آوارگان - خانواده - دستگیری - کارکنان - پیرمرد - بهداشت

آخرین اخبار سرویس:
بسیاری از مدارس و چند بیمارستان در تهران موقوفه است

افزایش دما و وزش باد گرم در مازندران

مدیر مرکز مدیریت راه های مازندران اعلام کرد تردد پرحجم خودروها در محور هراز/ کندوان از امشب مسدود می شود

"سوخت قهوه" راه حل کاهش آلودگی هوا در لندن

هوای اهواز ناسالم برای تمامی گروه های سنی

امدادهای فرهنگی برای کودکان زلزله زده

اصهفان زیبا در محاصره هوای آلوده

زلزله و حافظه کوتاه مدت ایرانیان

ترنم باران پاییزی / جزیره کیش تا پایان هفته بارانی است

بیش از 100 زن در زلزله کرمانشاه سرپرست خانوار شدند

کاهش سرفاصله حرکت قطارها در شلوغ ترین خط مترو

"جاده مهربانی" مقصد کرمانشاه

چه شهرهایی از ذوب شدن یخ ها زیر آب می روند! + تصاویر شبیه سازی شده

واگذاری بازسازی و آواربرداری 5 روستای سرپل ذهاب به سپاه البرز

حرکت اتوبوس های اردوی دانش آموزان منوط به ارسال «کد» می شود

پیوستن یادگارسالهای دفاع مقدس به خیل یاران شهیدش

استقرار میز خدمت به ارباب رجوع

جمع آوری 700 تن زباله از سرپل ذهاب

تخلفات موتورسیکلت ها نیز توسط دوربین ها ثبت می شود

بیش از 100 زن در زلزله کرمانشاه سرپرست خانوار شدند/ 5000 واحد منزل مددجویان بهزیستی نیازمند تعمیر و بهسازی

21 درصد دانش آموزان خراسان شمالی چاق هستند

اهدای اعضای بدن دانش آموز پایه ششمی به 3 بیمار

پاییز در تهران (عکس)

دست یاری کودکان قرآنی آذربایجان شرقی به کودکان زلزله زده کرمانشاه

ثبت ملی درختان کهنسال سقز

ارسال کمک های بسیج رسانه البرز به مناطق زلزله زده

فراخوان جذب نیروی شرکتی درکانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

کاهش 6 تا 8 درجه دمای هوا در مهاباد

آغاز ثبت دوربینی تخلفات موتورسیکلت ها از امروز

عمو های فتیله ای جمع کودکان زلزله زده +عکس

برای پیشگیری از آزار جنسی کودکان چه کنیم؟

تلاش انگلیس برای تحقیق از دانش آموزان دختر محجبه

رییس اداره مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش تهران: مهلت شرکت در جشنواره نوجوان سالم تا بهمن ماه است/ برگزاری کلاس های کنترل خشم و هیجان در مدارس

عموهای فتیله ای در جمع کودکان زلزله زده حضور یافتند

سهم یک میلیاردی اوقاف اصفهان از کمک ها به زلزله زدگان

استخدام کارشناس فروش،آموزش در مجتمع فرهنگی/آذربایجان غربی

هزینه های سرسام آور آلودگی هوا بر دوش دولت

چه کسانی قانون ساخت و ساز را زیرپا می گذارند

بازگشت کربلاییان کاروان پیاده انصارالحسین به مشهد

عموهای فتیله ای برای کودکان سرپلذهابی نمایش اجرا کردند

حرکت اتوبوس اردوهای دانش آموزی، مشروط شد

آسمان قزوین تا جمعه ابری و بارانی است

441 دانش آموز گناوه تحت معاینه دهان و دندان قرار گرفتند

آرزوی بازیگر معروف درباره آب و هوا!

هشدار نسبت به آبگرفتگی معابر خوزستان/ احتمال سیلاب موقت در مسیل ها و رودخانه های فصلی

موج زلزله مهیب باعث تخلیه 4 مدرسه ایلام شد

مرمت حرم دانیال نبی(ع) نیمه کاره رها شده است

ورود سامانه بارشی به خوزستان از اواخر وقت امروز

مسدود شدن 800 شبکه اجتماعی غیر اخلاقی در حوزه خانواده

کمک 800 میلیارد ریالی خیران به آموزش و پرورش خراسان رضوی

فعالیت 13 موکب استان خوزستان در مناطق زلزله زده

پیش بینی بارندگی از بامداد سه شنبه در لرستان

آموزش 60 قرآن آموز در خانه قرآن نرجس خاتون مراغه

اعمال هرگونه سلیقه در سامانه کنترل آنلاین سفرهای اردویی ممنوع است

تردد بیش از 2 میلیون نفر از مرز بین المللی مهران در ماه صفر

جنگل راش سوادکوه

احداث 200 مسکن برای مددجویان زلزله زده کرمانشاه

تجلیل از برگزیدگان مسابقات قرآنی، فرهنگی و هنری دانش آموزان بروجرد

آزمون ورودی طرح «تربیت مربی حفظ قرآن کریم» برگزار شد

آغاز ثبت دوربینی تخلفات موتورسیکلت ها از امروز

توزیع 82 هزار و 547 چادر امدادی در مناطق زلزله زده

جمع آوری دام صیادی از دریاچه زاینده رود

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بسیج دانش آموزی در گفت وگو با فارس اعلام کرد برگزاری کنگره ملی شهیده زینب کمایی در هفته بسیج/ برپایی جشن آغاز امامت ولی عصر(عج) در مدارس

اجرای طرح های بهداشتی و عمرانی در جوار بقاع متبرکه استان سمنان

امداد فرهنگی برای زلزله زدگان

هشدار اداره کل هواشناسی خوزستان

رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش: برخورد انجام شده با پژوهشگاه آموزش و پرورش در شأن تعلیم و تربیت نیست

امداد فرهنگی کانون پرورش فکری استان به کودکان زلزله زده

شهروندان تهرانی خودشان به فکر کاهش آلودگی هوای پایتخت باشند !

اگر در تهران زلزله بیاید چه می‎شود؟ جزییات سه پیشنهاد پدر زلزله شناسی ایران

ممنوعیت تردد خودروهای شخصی در مناطق زلزله زده

100 زن کرمانشاهی با فوت همسر، سرپرست خانوار شدند/معلولیت 118 نفر براثر زلزله

کیفیت هوای چهار منطقه مشهد در وضعیت هشدار قرار گرفت

اعزام یک تیم نانوایی سیار و ارسال کمک های مردمی دزفول به مناطق زلزله زده غرب کشور

شورای تامین ، ضامن پایان دادن به نسل کشی پرندگان مهاجر در مازندران

عملیات جابه جایی 520 فیل

جمع آوری بیش از 300 تله زنده گیری هوبره در ایرانشهر

مشارکت مردم استان برای ساختمان سازی در کرمانشاه

کاهش سرفاصله حرکت قطارها در شلوغ ترین خط مترو

تصرف و تغییر کاربری بسیاری از مسیرهای کوچ عشایر خراسان شمالی

آموزش دهندگان سوادآموزی استان بوشهر بیمه می شوند

افزایش وقف فرهنگی و قرآنی را در استان دنبال می کنیم

اجرای طرح ملی «الگوی تلاوت» در دارالقرآن های آذربایجان غربی

بهره برداری از 2باب مدرسه خیرساز روستایی در شهرستان بوکان

سمینار مدیریت پدیده های اجتماعی در بیرجند برگزار می شود

مجمع خیرین هلال احمر در کاشمر تشکیل می شود

آغاز دومین دوره ی طرح " قصه گویی در مدارس" گچساران

چگونگی ایمن سازی حریم وحاشیه جاده ها در کشور

تبعات بی توجهی به معاینه فنی خودرو، یقه همه شهروندان را می گیرد

شمشیر دولبه بازسازی

با 7 گونه از سریع ترین جانوران روی کره زمین آشنا شوید

ممنوعیت تردد خودروهای شخصی در مناطق زلزله زده

طبیعت پاییزی ارومیه

آغاز ثبت دوربینی تخلفات موتورسیکلت ها از امروز

فارس از وضعیت ترافیکی راه ها گزارش می دهد افزایش ترافیک جاده ها/ تردد خودروهای سبک و سنگین در محورهای استان کرمانشاه ممنوع است

شیوه جدید تکدی گری در سطح پایتخت/عکس

سازه ای که در برابر زلزله 8.5 ریشتری مقاوم است

سردار حسین اشتری به سرپل ذهاب سفر کرد

یک هزار و 700 کلاس در مقطع ابتدایی زنجان فاقد کتابخانه هستند

مشارکت آستان قدس در محرومیت زدایی از دهستان پشتکوه

ثبت 50 وقف جدید در گیلان/ وقف در حوزه خانواده، مهمترین نیاز جامعه

اهدای 30 هزار بسته فرهنگی به دانش آموزان زلزله زده کرمانشاه

کشف قبر کودک دوران باستان در کریمه

تعطیلی کارخانه های شرق چین برای کنترل آلودگی هوا

استخدام حسابدار در یک شرکت پیمانکاری محدوده امیرآباد شمالی

افزایش فعالیت سامانه بارشی در غرب کشور

نفوذ آلودگی پلاستیکی به عمیق ترین نقاط اقیانوس ها

حرکت اتوبوس های اردوی دانش آموزان منوط به ارسال «کد»

استقرار کلینیک تخصصی فیزیوتراپی قزوین در سرپل ذهاب

آخرین وضعیت بازگشایی مدارس در مناطق زلزله زده

شناسایی امکانات شهرستان محمودآباد در مواجه با بحران

نقشه ای برای شناسایی آلوده ترین شهرهای اروپا

مازندران به اندازه 15 استان داوطلب کتاب دارد

حرکت اتوبوس های اردوی دانش آموزان منوط به ارسال «کد»

تحصیل هم زمان دانش آموزان سه پایه تحصیلی در یک کانکس در سُهران میناب

حفظ موضوعی قرآن از مفیدترین دوره ها برای کودکان است

قرارهای سبز هفته اخر آبان ماه 96

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی: سرانه کتاب برای هر دانش آموز 11 جلد است

تداوم کیفیت هوای ناسالم برای گروه های حساس در تهران

70 نفر از واقفان کردستانی را بانوان تشکیل می دهند

اهداء اقلام ضروری به زلزله زدگان غرب کشور

اجرای طرح کانون مدرسه برای دانش آموزان مناطق زلزله زده غرب کشور

پیاده روی مسجد تا حرم در میناب

حرکت اتوبوس های اردوی دانش آموزان منوط به ارسال «کد»

رقابت بنزن و ذرات معلق برای مرگ تدریجی تهران

پرداخت خسارت مدارس تحت پوشش سرپل ذهاب توسط بیمه معلم

ارایه خدمات مشاوره ای به 18500 تن از زلزله زدگان/ احداث 10 مهدکودک کانکسی

مشاوره رایگان مراکز مشاوره نیروی انتظامی خوزستان

بدبو ترین شغل دنیا

عدم مشاهده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در خوزستان

مدرسه اتباع فاقد هویت پاکستانی افتتاح شد

ارسال نخستین محموله کمک های مردم خراسان جنوبی به مناطق زلزله زده

کوره مخروبه آهک پزی در سمنان/عکس:النازملکی

به جای تحقیر بذر محبت در مدارس بیفشانیم

بیش از 23 هزار دانش آموز استثنایی حاصل ازدواج های فامیلی اند

اعزام مربیان کتاب خانه های سیار کانون به کرمانشاه

آغاز ثبت تخلفات موتورسیکلت ها با دوربین

بیش از 23 هزار دانش آموز استثنایی حاصل ازدواج های فامیلی اند

آموزش تصویری بافت مو با روبان رنگی

ممنوعیت تردد خودروهای شخصی در مناطق زلزله زده

کودکان آذربایجان غربی و ارسال اسباب بازی به کرمانشاه

تعیین اماکنی برای دفن بهداشتی زباله و دپو نخاله های ساختمانی مناطق زلزله زده

حرکت مشروط اتوبوس های اردو های دانش آموزی

کشف گورستان اسلامی یکی از مهمترین کشفیات وستمین در حوزه باستان شناسی است

هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد

استفاده از مواد باقی مانده قهوه به جای نفت در بس های شهری لندن

حرکت «اتوبوس های اردویی» فقط با ارسال «کد حرکت/راه اندازی مرکز کنترل اردوهای دانش آموزی

دپوی 5 هزار تن نمک در 4راهدارخانه دماوند

تصویر دنیایی بدون معدن

کاهش سرفاصله حرکت قطارها در شلوغ ترین خط مترو

هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم است

استخدام کارمند اداری خانم باحقوق،اضافه کاری،بیمه در تهران

امکانات آموزش و پرورش مازندران نیازمند توجه بیشتر است

بازسازی حفاظ های ایمنی در راه های البرز

دانش آموزان شمال تهران کمپوست خانگی تولید کردند

هشدار در خصوص جاری شدن سیل در چهارمحال و بختیاری

20 امدادگر جمعیت هلال احمر اصفهان به شهرستان ثلاث باباجانی اعزام شدند

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران: مدرسه اتباع فاقد هویت پاکستانی افتتاح شد

برف استان آذربایجان غربی را فرا گرفت

آیین اختتامیه هفته مبارزه با اعتیاد در قرچک

استخدام کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان جنوبی

افزایش فعالیت سامانه بارشی در غرب کشور

استخدام پشتیبان سایت،خانم،آشنا به مدیریت سایت،فتوشاپ/تهران

اجرای پروژه های روان سازی ترافیکی در ساری

ارسال دومین کاروان کمک های مردمی دزفول به کرمانشاه

افتتاح مدرسه اتباع فاقد هویت پاکستانی در شهرری/ پذیرش رایگان دانش آموزان بازمانده از تحصیل

عملیات های امدادونجات نیاز به آموزش های ویژه دارد

کاهش سرفاصله حرکت قطارها در شلوغ ترین خط مترو

مهم ترین نیازهای این روزهای زلزله زدگان

بازگشایی مدارس زلزله زده در کانکس

اعزام دومین محموله کمک های مردمی آبادان به کرمانشاه

ارسال دومین کاروان کمک های مردمی دزفول به مناطق زلزله زده

انسان معتقد به خدا با عزت و پاکی زندگی می کند

حوزه فرهنگ نیازمند هم افزایی است

هوای تهران ناسالم شد

کاهش سرفاصله حرکت قطارها در شلوغ ترین خط مترو

توسعه مراکز رفاهی و درمانی از مهمترین اولویت های آموزش و پرورش است

100 دانش آموز روستایی زنجان روخوانی قرآن را فرا می گیرند

اعزام 100 نفر از عوامل شهرداری منطقه 20 تهران به مناطق زلزله زده

118 نفر بر اثر زلزله دچار معلولیت شدند / بهزیستی حامی زلزله زدگان

بخشی ازجاده آسیایی در پارک ملی گلستان از زباله پاکسازی شد

تشدید و گسترش بارشها در آذربایجان غربی

جمعیت قوچ و میش های شاهرود نصف می شوند؟!

هشدار در خصوص جاری شدن سیل

آغاز طرح پیشگیری از پوسیگی دندان در مدارس استان + فیلم

بازگشت کاروان زائران پیاده کربلا به مشهدپس از 2600 کیلومتر پیاده روی

پاسخ به شهبه رخداد "نورهای زلزله " در جریان زلزله کرمانشاه

استخدام اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کهگیلویه و بویراحمد

سازه ای که در برابر زلزله 8/5 ریشتری مقاوم است +عکس

انتشار تصاویر خیرکننده از توفان ژوپیتر

پاسخ به شهبه رخداد نورهای زلزله در جریان زلزله کرمانشاه

دروازه «ایشتار» بابل در تخت جمشید

مدیرعامل کانون خبر داد: اهدای 30 هزار بسته فرهنگی به دانش آموزان زلزله زده کرمانشاه

مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه خبر داد کاهش سرفاصله حرکت قطارها در شلوغ ترین خط مترو

فعالیت سامانه بارشی در غرب کشور بیشتر می شود

هوای تهران ناسالم برای گروه های حساس

کاهش سرفاصله حرکت قطارها در خط یک

«کاک حسین» و ویرانه های تپه رش

دمای هوا در شهر های دارای ایستگاه هواشناسی

آسمان تکاب برفی شد +عکس

آبنده هولناک سالمندی

آبنده هولناک سالمندی