مطالب مرتبط:
فیس بوک: پست های سیاسی و مذهبی را چک می کنیم
نماینده مردم سقز و بانه در مجلس: استاندار جدید کردستان بدون مرزبندی سیاسی دنبال مدیریتی بر مبنای شایسته سالاری باشد
جلسه کمیسیون سیاسی اجتماعی مجلس خبرگان رهبری برگزار شد
بازدید رییس سازمان عقیدتی ـ سیاسی نیروی انتظامی خراسان رضوی از ایکنا
فعالیت یا بسته شدن دفتر سیاسی طالبان موضوع داخلی افغانستان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مهر 1396 ساعت 11:532017-10-13اجتماعي

فعالان محیط زیستی،از تلاشمدنی تا کنش سیاسی


سمن ها و کمپین های محیط زیستی مثل موجی می آیند، مدتی گل می کنند، کمی بعد از خاطره ها می روند و آنچه که بیشتر از محو تدریجی آنها اهمیت دارد این است که نمی توانند جریان ساز باشند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، ابتکار نوشت: تا به امروز کمیپن های متعدد محیط زیستی برای فرهنگ سازی نریختن زباله در خیابان های ایران شکل گرفته اما آیا شما باز رانند ه ای را نمی بینید که زباله ای را از پنجره اتوموبیلش به بیرون پرت کند؟ یا عابری که در نزدیکی سطل آشغال، زباله اش را به گوشه ای می اندازد؟ این سوالی است که بسیاری از مردم از اعضای کمپین های محیط زیستی می پرسند: پس شما چه می کنید؟ از زمانی که محیط زیست به دغدغه ای اجتماعی تبدیل شده، بسیاری بر این عقیده هستند که برای کمک و نجات آن باید دست به فعالیت مدنی زد که وابستگی اش به دولت و حاکمیت نزدیک به صفر باشد، فعالیتی که در قالب کمیپن ها، ان جی اوها و سازمان های مردم نهاد آرام آرام ظهور و بروز کرد.

گرچه کمپین ها و سمن های محیط زیستی در سال های اخیر حضور پررنگی داشته اند و سر و صدای بسیاری حداقل برای مدت زمان کوتاه در فضای مجازی به پا کرده اند اما نتوانسته اند جریان ساز باشند، عمری طولانی برای خود بخرند و تاثیرگذار بر تصمیمات حاکمیتی باشند.

بی بهره از حمایت اجتماعی، جا مانده از قدرت محمد حسین صیادی نژاد، دبیر کمپین محیط زیستی زامیاران در گفت وگو با ابتکار معتقد است که سمن ها نه تنها از حمایت بدنه جامعه برخوردار نیستند بلکه حاکمیت به آنها به دید یک پیمانکار نگاه می کند.

او می گوید: گروه های مردم نهاد با انرژی بالایی در ابتدا تشکیل می شوند، برای آغاز کار می بینند که نیاز به داشتن یک شخصیت حقوقی دارند.

برای قانونی شدن مراحل سختی را در وزارت کشور پشت سر می گذارند، مراحل که بسیاری از آنها را در همان مرحله متوقف می شوند و از ادامه راه باز می مانند.

اما اگر روزگار با آنها یار باشد و بتوانند تمام سختی های گرفتن مجوز را پشت سر بگذارند تازه متوجه این می شوند که بدنه اجتماعی با آنها همراه نیست.

همین سبب دلسردی آنها می شود و در نهایت انحلال ها را رقم می زند.

صیادی نژاد می گوید: کمپین های محیط زیستی مثل موجی می آید و می رود و جریان سازی در جامعه به وسیله آنها صورت نمی گیرد.

بسیاری از مردم وقتی می بینند که زباله جمع آوری می کنیم یا اقدامی مثبت در جهت محیط زیست انجام می دهیم ما را تشویق می کنند و کارمان را تصدیق می کنند اما همان ها کمی بعد زباله هایشان را در خیابان می ریزند.

دولت سمن ها را به چشم پیمانکار می بینید او به نگاه مدیران و دولت ها به سمن ها اشاره می کند و می گوید: دیدگاه سازمان ها و نهادها به ان جی اوها دیدگاهی شبیه به پیمانکاران است.

برنامه ای طرح ریزی شده که از آنها می خواهند انجامش دهیم.

اگر ان جی اوها به قدرت و ثروت دسترسی داشته باشند راه به جایی می برند که البته آنها نیز دیگر به شرکت شباهت دارند.

صیادی نژاد ادامه می دهد: بسیاری از خواسته های و مطالبات کمپین ها و ان جی اوهای محیط زیستی به بالا نمی رود.

او معتقد است که اگر سازمان های مردم نهاد بخواهند از این منفعل بودن در آیند باید از فکر اقتصادی و سیرکردن شکم شان خارج شوند.

یعنی در درجه اول نباید دغدغه اقتصادی داشته باشند.

سازمان محیط زیست باید برنامه ای بلند مدت داشته باشند تا ان جی اوها بتوانند مستقل باشند و تبدیل به پیمانکار نشوند.

قانون، مانع اول کمپین های مردمی در ایران تجربه ای شکست خورده است.

اغلب آن به تدریج حیات خود را از دست می دهند یا اگر باقی بمانند اثرگذاری کمپین ها و سمن های جریان ساز و تاثیر گذار غربی را ندارند.

دلیل آن چه می تواند باشد؟ یوسف فرهادی بابادی، دبیر کمپین مردمی حمایت از زاگرس مهربان یکی از کسانی است که توانسته در مقایسه با سایرین کمپینی را اداره کند که در تصمیمات و جریان های محیط زیستی اثرگذار باشد.

بسیاری بر او انتقاد می کنند که فعالیت او به جای فعالیتی مدنی به فعالیتی سیاسی تبدیل شده است.

او در گفت وگو با ابتکار عدم تاثیر گذاری سمن ها را اینگونه آسیب شناسی می کند: معضلات قانونی یکی از مشکلات فراروی تشکل های و نهادهایی است که با عنوان تشکل های غیردولتی در جامعه شناخته می شوند.

به عنوان نمونه سمن ها و ان جی او ها بر اساس قانون از دخالت گری سیاسی منع شده اند.

این مساله در جوامعی همچون جوامع ما که ساده ترین و بدیهی ترین امور آن با سیاست پیوند خورده است باعث آن می شود که کنشگران فرهنگی ، اجتماعی و زیست محیطی درست در بزنگاهی که در موقعیت دستیابی به نتیجه هستند به علت برخورد با سد سیاسی از حصول به نتیجه ناکام شوند چرا که از مرحله ایی به بعد که اتفاقا ضروری ترین زمان برای دخالت گری اجتماعی است فعالیت ها با سد قانون روبرو می شود و به ناچار فعالان ان جی اویی اجازه دخالت گری ندارند.

این بدان معنا است که تلاش های ان جی اویی در ایران عمدتا عقیم و بی نتیجه است.

او ادامه می دهد: به دلیل همین تراکم فعالیت های بی نتیجه، افراد جامعه از دخالت گری در قالب تشکل ها و سمن های فعال در حوزه های مختلف خودداری می کنند چرا که تجربه به آنها این پیام را می رساند که تلاش ها و هزینه دادن ها منجر به نتیجه نمی شود.

این بی دستاوردی تشکل های مدنی باعث عدم رغبت مردم به این نهاد ها شده است.

فرهادی می گوید: از سویی دیگر نگاه دولتی هم تشکل ها را به عنوان ابزاری در جهت کند شدن روند ها تلقی می کند و صد البته باید گفت با وجود شعارهای ظاهری مبنی بر تقویت تشکل های اجتماعی، در عمل خواست جامعه در فرایندهای تصمیم گیری لحاظ نمی شود.

در شرایطی که تشکل های اجتماعی و سمن ها کارکرد های خود را از دست داده اند تنها کارکرد قابل استفاده سو استفاده از عنوان تشکل و پیدایش کارکرد های پیمانکاری ، اقتصادی و منفعت طلبانه است .

نگاه کنترلی به سمن ها او در پاسخ به این سوال که چرا ان جی او ها در ایران در مقایسه با دیگر کشورها توان و قدرت تاثیر گذاری ندارند، می گوید: یکی از دلایل ضعف تشکل های مدنی در ایران نسبت به سایر کشور ها به نگاه کنترلی برمی گردد که در ضوابط تشکیل این نهاد ها وجود دارد به عنوان نمونه افراد حاضر در این تشکل ها برای ادامه فعالیت ها نیازمند تاییدیه سالانه از برخی دستگاه ها هستند.

این مساله باعث می شود تا در شرایطی که کنشگران مدنی در چهارچوبی خارج از چهارچوب ها بخوانید سلیقه های مسئولان عمل کنند در سنوات آتی برای عبور از فیلتر های نظارتی با اما و اگرهای مختلفی روبرو هستند.

او ادامه می دهد: این فرایندها باعث می شود در طی فعالیت مجموعه های مدنی، به جای آن که تشکل ها با سازماندهی و آموزش نیروهای زبده روبرو باشند به علت عدم عبور نیروهای توانمند از فیلترهای نظارتی با ریزش نیرو رو برو شوند.

همین امر باعث می شود تشکل ها نتوانند افراد ریشه دار و فعال را جذب و سازماندهی کنند.

این موضوع می تواند یکی از دلایل تاثیر کم تشکل ها در روند های اجتماعی ایران باشد.

یک ان جی او چگونه می تواند حمایت توده را داشته باشد؟ او معتقد است که حمایت توده ها از تشکل ها بستگی به عوامل مختلفی دارد یکی از عواملی که به حمایت توده ها منجر می شود انسجام گفتمانی تشکل ها و نهاد های مدنی است.

متاسفانه در ایران این انسجام وجود ندارد.

نکته مهم در کنشگری اجتماعی حضور نیروهای فکری - عملی در تشکل ها و نهاد های اجتماعی است.

با وجود کنشگران فکری - عملی در نهادهای مدنی است که اعضا می توانند به ارتقا دانش اجتماعی و تصحیح تاکتیک ها در طی فعالیت دست یابند.

اما متاسفانه به دلیل نگاه های حذفی و الترناتیو زدایی در قدرت، عملا جامعه خلا کنشگران فکری عملی را در نهاد های مدنی احساس می کنند .

نتیجه این خلا عقیم شدن تشکل ها از افراد تاثیرگذار و نهایت بی اقبالی مردم به تشکل ها است.

ان جی اوهای محیط زیستی برای داشتن قدرت بیشتر و داشتن حمایت بیشتر از سوی مردم و در نهایت داشتن آثار ملموس تر محیط زیستی نیازمند چه هستند؟ فرهادی در پاسخ به این سوال می گوید: به نظر هر مبارزه و یا تلاش اجتماعی چه در حوزه فرهنگ، چه در حوزه محیط زیست و چه هر حوزه دیگری نیازمند این است که مصالح مبارزه از دل زندگی فراهم شود.

ما تجربه مبارزات ایدیولوژیک را در کشور داشته ایم، ایدئولوژی هایی که بدون درک واقعیت های جاری در سودای تغییر بودند و در نهایت شکست های سنگینی را هم برای خود و هم برای جامعه رقم زدند.

وقتی صحبت از مبارزه محیط زیستی می کنیم در ابتدا باید هدف مبارزه مشخص شود یعنی ما می خواهیم از چه چیزی دفاع کنیم.

منظور من این است که نمی شود با شعار کلی حفظ جنگل یا نجات آب، آنها را نجات داد.

باید ابتدا از خودمان بپرسیم کدام جنگل و یا کدام رودخانه سپس بعد از مشخص شدن کیس و با موضوع مورد چالش تهدیدات را شناسایی کنیم و بر مبنای آن مبارزه را با تاکتیک های متناسب سامان دهیم.

او ادامه می دهد: این فعالیت مشخص برای پروژه مشخص باعث می شود مبارزه برای مردم ملموس تر شود و افراد بیشتری را به مداخله گری تشویق کند.

مثلا کمپین های مخالف سدسازی آنجایی موفق بوده اند که به صورت مشخص مبارزه حول پروژه مشخص و برای نجات رودخانه مشخص شکل گرفته است.

این مبارزه باعث شده که فعالان جنبش مخالف سدسازی در مناطق مختلف متحدانی از قومیت های مختلف را به دست آوردند به گونه ایی که جوامع روستایی و برخی از اقوام به صورت ستون فقرات جنبش های مخالفت با سد سازی عمل کرده اند.


کلید واژه ها: محیط زیست - زیست - محیط - زباله - کمپین - اجتماعی - مردم نهاد - مردم - پیمانکار - ابتکار - دولت - خیابان - حمایت - جامعه - فضای مجازی - وزارت کشور - مدنی - وابستگی - انحلال - مدیران - طولانی - اهمیت - مجازی - همراه - تشویق - پنجره - وزارت - انرژی - سیاسی - سلامت

آخرین اخبار سرویس:
اصول شهروندی از سنین کودکی آموزش داده شود

یوسف مهدوی نسب، دکتر هاشم فردانش، دکتر ابراهیم طلایی، دکتر جواد حاتمی طراحی و اجرای بازی آموزشی درس همسایگان ایران بر اساس اصول سازنده گرایی

ممنوعیت برای دیزلی ها در تهران، کربن سیاه را نصف کرد

کاهش کربن سیاه هوا؛ دستاورد ممنوعیت تردد دیزلی ها در تهران

آماری وحشتناک از افزایش مصرف مواد مخدر در بین دانش آموزان

تشدید آلودگی آب ها و خطر تجزیه شدن جانداران دریایی

زینب بابای خاکیان، دکتر جهانگیر کرمی، دکتر علیرضا رشیدی رابطه ناگویی هیجانی و تعهد سازمانی با فرسودگی شغلی دبیران زن آموزش و پرورش

ثبت نام قطعی در کاروان های عتبات نوروزی از دوشنبه آغاز می شود

عکس/ وداع خانواده شهدای ناجا با پیکر شهیدشان

عکس/ نماز اول وقت یک امدادگر در برف

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس: پیش نویس تعیین وظایف نهادها در اجرای سند تحول آموزش و پرورش تهیه شد

برف و باران در محورهای 10 استان

ورود دو سامانه بارشی به کشور طی امروز و فردا

مذاکرات آموزش و پرورش با مجلس در خصوص تغییر آغاز سال تحصیلی

بهره مندی بیش از 100 دانش آموز قصرقندی از فضایی استاندارد برای تحصیل + گزارش

ورود جریانات ناپایدار به منطقه/ بارندگی و رعد و برق پیش بینی می شود

تصاویری جالب از عجیب ترین پل جهان!

محدودیت مقطعی ترافیکی در محور هراز

جزییات سفر هیئت فرانسوی به «دناکوه» اعلام شد

بازداشت دوباره فعالین محیط زیست در سکوت خبری

تیم فرانسوی متخصص هواپیمای ای تی آر وارد یاسوج شد

دانش آموزان خمیر نیستند!

پلیس: تشویق به بی حجابی یک تا ده سال حبس دارد

نحوه ثبت نام در کاروان های نوروزی عتبات

واکنش پلیس پایتخت به انتشار ویدئوی برخورد پلیس با دختری که کشف حجاب کرده بود

مجازات کسانی که زنان را به بی حجابی تشویق می کنند چیست؟

باران و برف در اکثر نقاط کشور

باد و باران و برف در استان + فیلم

برف و باران تا اواسط هفته آینده مهمان اصفهان

بارش باران و برف و مه گرفتگی در جاده های کشور

اداره کل هواشناسی اصفهان اعلام کرد برف و باران تا اواسط هفته آینده مهمان اصفهان

فیلم/ کیسه دوختن برخی مدارس و موسسات برای تیزهوشان

جزییات سفر هیئت فرانسوی به دناکوه اعلام شد

بارش پراکنده باران و مه رقیق پیش بینی هواشناسی البرز

تشویق به بی حجابی یک تا ده سال حبس دارد/ پلیس موظف است با جرم برخورد نماید

بارش پراکنده باران و مه رقیق پیش بینی هواشناسی البرز

تشویق به بی حجابی یک تا ده سال حبس دارد

بارش پراکنده باران و مه رقیق پیش بینی هواشناسی البرز

جزییات سفر هیئت فرانسوی به دناکوه اعلام شد

دو امدادگر مفقود شده در ارتفاعات دنا پیدا شدند

بارش 30 میلی متری باران در پیرانشهر/ کاهش آلودگی هوای ارومیه با شروع بارش

تشییع پیکر دو شهید گم نام در خرامه

احتمال آغازسال تحصیلی ازشهریورماه

افراد محلی برای اعزام به منطقه جست وجوی سانحه هوایی اصرار نورزند

مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی خبر داد بارش 30 میلی متری باران در پیرانشهر/ کاهش آلودگی هوای ارومیه با شروع بارش

نیروی انتظامی:تشویق مردم به نداشتن حجاب 1تا 10سال حبس دارد

آیین کهن پخت آش اسفندی در دلیجان برگزار شد

واکنش پلیس پایتخت به انتشار ویدئوی برخورد پلیس با یکی از دختران خیابان انقلاب / اعمال قانون کردیم

رالی اتومبیلرانی مشهد-کربلا با شرکت 60خودرو آغاز شد+عکس

گوشه هایی از حضور امدادگران در ارتفاعات دنا

سیروان خسروی و مادرش و کتایون ریاحی /عکس

پلیس پایتخت به انتشار فیلم برخورد با یک دختر واکنش نشان داد

بارش باران و لغزندگی جاده ها در سمنان

طبیعت یک روز برفی در شهرستان دنا

آیین کهن پخت آش اسفندی در دلیجان برگزار شد

واکنش پلیس پایتخت به انتشار ویدئوی برخورد پلیس با یکی از دختران خیابان انقلاب

گذراندن یک روز تعطیل در کنار خانواده

بارش باران و ترافیک سنگین درمحورهای ارتباطی البرز

تشییع پیکر مطهر4 شهید گمنام دفاع مقدس در رودان

بارش باران و ترافیک سنگین درمحورهای ارتباطی البرز

تشییع پیکر مطهر4 شهید گمنام دفاع مقدس در رودان

نیروی انتظامی: تشویق مردم به نداشتن حجاب 1 تا 10سال حبس دارد

ببینید | نحوه انتقال اجساد از ارتفاعات دنا در صورت ادامه بارش برف

دمای هوا در شهر های دارای ایستگاه هواشناسی

نماهنگ:طبیعت بکر و زیبای خوانسار

باران و برف در اکثر نقاط کشور

تشویق مردم به نداشتن حجاب 1 تا 10سال حبس دارد

پیش بینی بارندگی برای همه نقاط استان خراسان شمالی

طراحی 148 برنامه اندروید توسط دانش آموز شهریار

آغاز بارش باران دراستان ایلام

دوره بازآموزی طرح امداد و نجات امدادگران 6 استان کشور در اردبیل برگزار شد

شیراز میزبان مسابقات ورزشی دانش آموزان فارس

دوره بازآموزی طرح امداد و نجات امدادگران 6 استان کشور در اردبیل برگزار شد

جزییات ثبت نام قطعی در کاروان های عتبات نوروزی

جزییات ثبت نام در کاروان های عتبات در ایام نوروز

شایعه استخدام در آموزش و پرورش کذب است

تشییع دو شهید گمنام در روستای نخل ابراهیمی میناب

بارش برف در محورهای هراز و کندوان/ تردد سنگین خودروها در محور هراز

بطحایی: طرح تعطیلی زمستانه مدارس در دولت هنوز به نتیجه نرسیده است

لبخند زیبا و کودکانه نیکی کریمی +عکس

پیشنهاد ترامپ برای مسلح شدن معلمان یک ایده وحشتناک است

لغزندگی برخی محورهای مواصلاتی زنجان

بخشی از مدارس پنسیلوانیا تعطیل شدند

آغاز بارندگی در سیستان و بلوچستان

46 دستگاه واگن جدید به متروی تهران اضافه می شود

کارواش های پایتخت زیر ذره بین محیط زیست

آغاز بارندگی در سیستان و بلوچستان

برپایی نمایشگاه «ما تنها یک زمین داریم» در فیروزکوه

حمایت از معلولان با جمع آوری درب های بطری

تفریحات مردم در ارتفاعات استان خراسان شمالی به روایت تصویر

بازدید قائم مقام سازمان اوقاف و جانشین ستاد بازسازی عتبات از صحن حضرت زهرا (س)

هشدار هواشناسی بوشهر درباره سیلابی شدن مسیل ها

نواخته شدن زنگ «سپاس» در مدارس شهرری + تصاویر

عبرت دانش آموزان شهرقدس از موزه عبرت

جعبه سیاه هواپیمای ATR آسمان از لاشه هواپیما جدا نشده است

از عصر امروز؛ پیش بینی بارش باران در استان کرمانشاه

ثبت نام قطعی در کاروان های عتبات نوروزی از دوشنبه آغاز می شود

جعبه سیاه هواپیمای ATR آسمان از لاشه هواپیما جدا نشده است

هشدار هواشناسی بوشهر نسبت به وقوع سیل در استان

بطحایی:تشکیل 8 هزار سازمان مردم نهاد برای حمایت از حقوق کودکان درایران

فعالان محیط زیستی،از تلاشمدنی تا کنش سیاسی

فعالان محیط زیستی،از تلاشمدنی تا کنش سیاسی