مطالب مرتبط:
فیس بوک: پست های سیاسی و مذهبی را چک می کنیم
نماینده مردم سقز و بانه در مجلس: استاندار جدید کردستان بدون مرزبندی سیاسی دنبال مدیریتی بر مبنای شایسته سالاری باشد
جلسه کمیسیون سیاسی اجتماعی مجلس خبرگان رهبری برگزار شد
بازدید رییس سازمان عقیدتی ـ سیاسی نیروی انتظامی خراسان رضوی از ایکنا
فعالیت یا بسته شدن دفتر سیاسی طالبان موضوع داخلی افغانستان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مهر 1396 ساعت 11:532017-10-13اجتماعي

فعالان محیط زیستی،از تلاشمدنی تا کنش سیاسی


سمن ها و کمپین های محیط زیستی مثل موجی می آیند، مدتی گل می کنند، کمی بعد از خاطره ها می روند و آنچه که بیشتر از محو تدریجی آنها اهمیت دارد این است که نمی توانند جریان ساز باشند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، ابتکار نوشت: تا به امروز کمیپن های متعدد محیط زیستی برای فرهنگ سازی نریختن زباله در خیابان های ایران شکل گرفته اما آیا شما باز رانند ه ای را نمی بینید که زباله ای را از پنجره اتوموبیلش به بیرون پرت کند؟ یا عابری که در نزدیکی سطل آشغال، زباله اش را به گوشه ای می اندازد؟ این سوالی است که بسیاری از مردم از اعضای کمپین های محیط زیستی می پرسند: پس شما چه می کنید؟ از زمانی که محیط زیست به دغدغه ای اجتماعی تبدیل شده، بسیاری بر این عقیده هستند که برای کمک و نجات آن باید دست به فعالیت مدنی زد که وابستگی اش به دولت و حاکمیت نزدیک به صفر باشد، فعالیتی که در قالب کمیپن ها، ان جی اوها و سازمان های مردم نهاد آرام آرام ظهور و بروز کرد.

گرچه کمپین ها و سمن های محیط زیستی در سال های اخیر حضور پررنگی داشته اند و سر و صدای بسیاری حداقل برای مدت زمان کوتاه در فضای مجازی به پا کرده اند اما نتوانسته اند جریان ساز باشند، عمری طولانی برای خود بخرند و تاثیرگذار بر تصمیمات حاکمیتی باشند.

بی بهره از حمایت اجتماعی، جا مانده از قدرت محمد حسین صیادی نژاد، دبیر کمپین محیط زیستی زامیاران در گفت وگو با ابتکار معتقد است که سمن ها نه تنها از حمایت بدنه جامعه برخوردار نیستند بلکه حاکمیت به آنها به دید یک پیمانکار نگاه می کند.

او می گوید: گروه های مردم نهاد با انرژی بالایی در ابتدا تشکیل می شوند، برای آغاز کار می بینند که نیاز به داشتن یک شخصیت حقوقی دارند.

برای قانونی شدن مراحل سختی را در وزارت کشور پشت سر می گذارند، مراحل که بسیاری از آنها را در همان مرحله متوقف می شوند و از ادامه راه باز می مانند.

اما اگر روزگار با آنها یار باشد و بتوانند تمام سختی های گرفتن مجوز را پشت سر بگذارند تازه متوجه این می شوند که بدنه اجتماعی با آنها همراه نیست.

همین سبب دلسردی آنها می شود و در نهایت انحلال ها را رقم می زند.

صیادی نژاد می گوید: کمپین های محیط زیستی مثل موجی می آید و می رود و جریان سازی در جامعه به وسیله آنها صورت نمی گیرد.

بسیاری از مردم وقتی می بینند که زباله جمع آوری می کنیم یا اقدامی مثبت در جهت محیط زیست انجام می دهیم ما را تشویق می کنند و کارمان را تصدیق می کنند اما همان ها کمی بعد زباله هایشان را در خیابان می ریزند.

دولت سمن ها را به چشم پیمانکار می بینید او به نگاه مدیران و دولت ها به سمن ها اشاره می کند و می گوید: دیدگاه سازمان ها و نهادها به ان جی اوها دیدگاهی شبیه به پیمانکاران است.

برنامه ای طرح ریزی شده که از آنها می خواهند انجامش دهیم.

اگر ان جی اوها به قدرت و ثروت دسترسی داشته باشند راه به جایی می برند که البته آنها نیز دیگر به شرکت شباهت دارند.

صیادی نژاد ادامه می دهد: بسیاری از خواسته های و مطالبات کمپین ها و ان جی اوهای محیط زیستی به بالا نمی رود.

او معتقد است که اگر سازمان های مردم نهاد بخواهند از این منفعل بودن در آیند باید از فکر اقتصادی و سیرکردن شکم شان خارج شوند.

یعنی در درجه اول نباید دغدغه اقتصادی داشته باشند.

سازمان محیط زیست باید برنامه ای بلند مدت داشته باشند تا ان جی اوها بتوانند مستقل باشند و تبدیل به پیمانکار نشوند.

قانون، مانع اول کمپین های مردمی در ایران تجربه ای شکست خورده است.

اغلب آن به تدریج حیات خود را از دست می دهند یا اگر باقی بمانند اثرگذاری کمپین ها و سمن های جریان ساز و تاثیر گذار غربی را ندارند.

دلیل آن چه می تواند باشد؟ یوسف فرهادی بابادی، دبیر کمپین مردمی حمایت از زاگرس مهربان یکی از کسانی است که توانسته در مقایسه با سایرین کمپینی را اداره کند که در تصمیمات و جریان های محیط زیستی اثرگذار باشد.

بسیاری بر او انتقاد می کنند که فعالیت او به جای فعالیتی مدنی به فعالیتی سیاسی تبدیل شده است.

او در گفت وگو با ابتکار عدم تاثیر گذاری سمن ها را اینگونه آسیب شناسی می کند: معضلات قانونی یکی از مشکلات فراروی تشکل های و نهادهایی است که با عنوان تشکل های غیردولتی در جامعه شناخته می شوند.

به عنوان نمونه سمن ها و ان جی او ها بر اساس قانون از دخالت گری سیاسی منع شده اند.

این مساله در جوامعی همچون جوامع ما که ساده ترین و بدیهی ترین امور آن با سیاست پیوند خورده است باعث آن می شود که کنشگران فرهنگی ، اجتماعی و زیست محیطی درست در بزنگاهی که در موقعیت دستیابی به نتیجه هستند به علت برخورد با سد سیاسی از حصول به نتیجه ناکام شوند چرا که از مرحله ایی به بعد که اتفاقا ضروری ترین زمان برای دخالت گری اجتماعی است فعالیت ها با سد قانون روبرو می شود و به ناچار فعالان ان جی اویی اجازه دخالت گری ندارند.

این بدان معنا است که تلاش های ان جی اویی در ایران عمدتا عقیم و بی نتیجه است.

او ادامه می دهد: به دلیل همین تراکم فعالیت های بی نتیجه، افراد جامعه از دخالت گری در قالب تشکل ها و سمن های فعال در حوزه های مختلف خودداری می کنند چرا که تجربه به آنها این پیام را می رساند که تلاش ها و هزینه دادن ها منجر به نتیجه نمی شود.

این بی دستاوردی تشکل های مدنی باعث عدم رغبت مردم به این نهاد ها شده است.

فرهادی می گوید: از سویی دیگر نگاه دولتی هم تشکل ها را به عنوان ابزاری در جهت کند شدن روند ها تلقی می کند و صد البته باید گفت با وجود شعارهای ظاهری مبنی بر تقویت تشکل های اجتماعی، در عمل خواست جامعه در فرایندهای تصمیم گیری لحاظ نمی شود.

در شرایطی که تشکل های اجتماعی و سمن ها کارکرد های خود را از دست داده اند تنها کارکرد قابل استفاده سو استفاده از عنوان تشکل و پیدایش کارکرد های پیمانکاری ، اقتصادی و منفعت طلبانه است .

نگاه کنترلی به سمن ها او در پاسخ به این سوال که چرا ان جی او ها در ایران در مقایسه با دیگر کشورها توان و قدرت تاثیر گذاری ندارند، می گوید: یکی از دلایل ضعف تشکل های مدنی در ایران نسبت به سایر کشور ها به نگاه کنترلی برمی گردد که در ضوابط تشکیل این نهاد ها وجود دارد به عنوان نمونه افراد حاضر در این تشکل ها برای ادامه فعالیت ها نیازمند تاییدیه سالانه از برخی دستگاه ها هستند.

این مساله باعث می شود تا در شرایطی که کنشگران مدنی در چهارچوبی خارج از چهارچوب ها بخوانید سلیقه های مسئولان عمل کنند در سنوات آتی برای عبور از فیلتر های نظارتی با اما و اگرهای مختلفی روبرو هستند.

او ادامه می دهد: این فرایندها باعث می شود در طی فعالیت مجموعه های مدنی، به جای آن که تشکل ها با سازماندهی و آموزش نیروهای زبده روبرو باشند به علت عدم عبور نیروهای توانمند از فیلترهای نظارتی با ریزش نیرو رو برو شوند.

همین امر باعث می شود تشکل ها نتوانند افراد ریشه دار و فعال را جذب و سازماندهی کنند.

این موضوع می تواند یکی از دلایل تاثیر کم تشکل ها در روند های اجتماعی ایران باشد.

یک ان جی او چگونه می تواند حمایت توده را داشته باشد؟ او معتقد است که حمایت توده ها از تشکل ها بستگی به عوامل مختلفی دارد یکی از عواملی که به حمایت توده ها منجر می شود انسجام گفتمانی تشکل ها و نهاد های مدنی است.

متاسفانه در ایران این انسجام وجود ندارد.

نکته مهم در کنشگری اجتماعی حضور نیروهای فکری - عملی در تشکل ها و نهاد های اجتماعی است.

با وجود کنشگران فکری - عملی در نهادهای مدنی است که اعضا می توانند به ارتقا دانش اجتماعی و تصحیح تاکتیک ها در طی فعالیت دست یابند.

اما متاسفانه به دلیل نگاه های حذفی و الترناتیو زدایی در قدرت، عملا جامعه خلا کنشگران فکری عملی را در نهاد های مدنی احساس می کنند .

نتیجه این خلا عقیم شدن تشکل ها از افراد تاثیرگذار و نهایت بی اقبالی مردم به تشکل ها است.

ان جی اوهای محیط زیستی برای داشتن قدرت بیشتر و داشتن حمایت بیشتر از سوی مردم و در نهایت داشتن آثار ملموس تر محیط زیستی نیازمند چه هستند؟ فرهادی در پاسخ به این سوال می گوید: به نظر هر مبارزه و یا تلاش اجتماعی چه در حوزه فرهنگ، چه در حوزه محیط زیست و چه هر حوزه دیگری نیازمند این است که مصالح مبارزه از دل زندگی فراهم شود.

ما تجربه مبارزات ایدیولوژیک را در کشور داشته ایم، ایدئولوژی هایی که بدون درک واقعیت های جاری در سودای تغییر بودند و در نهایت شکست های سنگینی را هم برای خود و هم برای جامعه رقم زدند.

وقتی صحبت از مبارزه محیط زیستی می کنیم در ابتدا باید هدف مبارزه مشخص شود یعنی ما می خواهیم از چه چیزی دفاع کنیم.

منظور من این است که نمی شود با شعار کلی حفظ جنگل یا نجات آب، آنها را نجات داد.

باید ابتدا از خودمان بپرسیم کدام جنگل و یا کدام رودخانه سپس بعد از مشخص شدن کیس و با موضوع مورد چالش تهدیدات را شناسایی کنیم و بر مبنای آن مبارزه را با تاکتیک های متناسب سامان دهیم.

او ادامه می دهد: این فعالیت مشخص برای پروژه مشخص باعث می شود مبارزه برای مردم ملموس تر شود و افراد بیشتری را به مداخله گری تشویق کند.

مثلا کمپین های مخالف سدسازی آنجایی موفق بوده اند که به صورت مشخص مبارزه حول پروژه مشخص و برای نجات رودخانه مشخص شکل گرفته است.

این مبارزه باعث شده که فعالان جنبش مخالف سدسازی در مناطق مختلف متحدانی از قومیت های مختلف را به دست آوردند به گونه ایی که جوامع روستایی و برخی از اقوام به صورت ستون فقرات جنبش های مخالفت با سد سازی عمل کرده اند.


کلید واژه ها: محیط زیست - زیست - محیط - زباله - کمپین - اجتماعی - مردم نهاد - مردم - پیمانکار - ابتکار - دولت - خیابان - حمایت - جامعه - فضای مجازی - وزارت کشور - مدنی - وابستگی - انحلال - مدیران - طولانی - اهمیت - مجازی - همراه - تشویق - پنجره - وزارت - انرژی - سیاسی - سلامت

آخرین اخبار سرویس:
هوای پایتخت در وضعیت سالم است

بارش باران در 14 استان کشور/ دامنه های البرز برفی می شود

صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت از یک آذر

محدودیت های ترافیکی آخرهفته جاده ها

صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت از امروز

ترافیک در آزاد راه تهران -کرج سنگین است

نیمه شمالی استان بوشهر رکورددار بارش

عکس/ بارش باران در قبرستان بقیع

زدودن غبار محرومیت از محله های کم برخوردارکرج / هرجمعه یک محله

نخستین بارش باران پاییزی در کرمان

پلیس: 6 استان بارش برف و باران/ لزوم کسب اطلاع از وضعیت جوی قبل از سفر

ساخت 400 مدرسه طی 7 سال اخیر در قرقیزستان

صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت یا معافیت از فردا

سرنوشت عجیب و غریب سوله های مدیریت بحران تهران

پیام توییتری وزیر آموزش و پرورش: بازگشایی سریع مدارس زلزله زده موجب بازگشت امید به جامعه می شود/ اجرای ویژه برنامه های نشاط آفرینی برای دانش آموزان زلزله زده

سواد رسانه ای بهترین مهارت برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی است

بعضی از راننده ها همه لاین های خیابان را باهم می خواهند

عکس/ تعویض پرچم گنبد امام رضا(ع)

خانه زلزله زده ها محقرتر می شود

عکس/ بیشتر شدن مشکلات زلزله زدگان

اولین شهر دنیا کجاست؟

تهران آذرماه را با هوای «سالم» شروع کرد

کاهش 12 درجه ای دما در شمال از امروز

یک دهه تلاش بی فرجام در باداب سورت

جمعیت 450 هزار نفری ملارد بدون حتی یک تخت بیمارستان

نیمه شمالی استان رکورددار بارش؛ ادامه بارش ها تا اواخر فردا

ارجاع 40 پرونده متخلفین برداشت شن و ماسه در شفت طی امسال به مراجع قضایی

دبیرخانه آسیب های اجتماعی خراسان جنوبی رویکردی جدید در کاهش معضلات اجتماعی

«طراحی شبکه هشدار سریع زلزله در شهرداری تهران»

تدوین مدل و الگوی کاربردی مدیریت اقدامات محیط زیستی در شهرداری تهران

آبگرفتگی معابر در مهاباد براثر بارش باران+ تصاویر

تقویت ساختارهای مناسب زیربنایی گردشگری با احداث اقامتگاه های بوم گردی

برخورد با دفاتر سودجو و مجریان تور زلزله

عضویت بیش از 6هزار نفردر کتابخانه های سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری

تصاویر اختصاصی تهران نیوز ار مناطق زلزله زده کرمانشاه

کاهش 12 درجه ای دمای هوا در مازندران/ باغداران نگران نباشند

آغاز صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت

رکاب زنی دوچرخه سواران ساوجبلاغی با شعار نه به کشتار پرندگان مهاجر

محدودیت های ترافیکی آخرهفته جاده ها

ممنوعیت تردد کامیون در محورهای منتهی به شمال کشور

هدست اسکنر مغزی که آموزش رانندگی می دهد!

محدودیت ها و ممنوعیت های ترافیکی اعلام شد

کیفیت هوای تهران با شاخص 88 در شرایط سالم قرار دارد

عضویت 6 هزار و 317 نفر در کتابخانه های سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین

لزوم توجه بیشتر به مسائل فرهنگی و اجتماعی شهر

اعزام کاروان راهیان نور دانش آموزی

محدودیت های ترافیکی آخرهفته جاده ها

توییت شجاعی درباره شایعه استعفای نجفی!

ممنوعیت شکار پرندگان تا اطلاع ثانوی

دمای هوا در شهر های دارای ایستگاه هواشناسی

طرحی که قصه شده این حکایت زیر گذریست که 29 ماه از آغاز عملیات اجرایی آن می گذرد

بارش باران و جمع شدن آب در مناطق زلزله زده/عکس

کاسبی در سوله های زلزله

تشکیل ستادی با محوریت پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی در وزارت علوم

عکس/ دریاچه ای میان کویر در عکس روز نشنال جئوگرافیک

آسمان نصف جهان؛ همچنان خاکستری

صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت یا معافیت

آغاز صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت از امروز

نصب فیلتر ذرات برای اتوبوس های جدید عملیاتی نشد

سرنوشت عجیب سوله های مدیریت بحران تهران

آغاز صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت از امروز

صالحی امیری: باید اعتماد اجتماعی در جامعه تقویت شود

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس: اختصاص سرانه مدارس تا پایان سال تحصیلی به صورت مستمر/ سرانه هر دانش آموز 17 هزار تومان است

صالحی امیری: ریشه مشکلات تهران فرهنگی و اجتماعی است

بارش باران در 14 استان کشور/ دامنه های البرز و زاگرس برفی می شود

آبگرفتگی معابر در مهاباد + تصاویر

تعطیلی مدارس در بوشهر، گناوه و دیلم

برگزاری آزمون در مدارس ابتدایی چه سودی را برای دانش آموزان دارد؟

محدودیت های ترافیکی چهارشنبه  اول  آذر تا  شنبه 4آذرماه 96

آموزش زندگی در شرایط سخت گردان فاتحین شرق استان تهران

کاهش شدت وزش باد گرم در گیلان

آبگرفتگی خیابان های بوشهر پس از بارندگی شدید شب گذشته + فیلم

وضعیت قرمز هوای اصفهان

معضلی به نام کنکور سراسری

صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی ازامروز در سراسر کشور آغاز شد

دبیرخانه آسیب های اجتماعی خراسان جنوبی رویکردی جدید در کاهش آسیب های اجتماعی

ممنوعیت تردد وسایل نقلیه سبک و سنگین در محورهای استان کرمانشاه

بازگشت پروازها، آبگرفتگی معابر و غرق شدن شناور پیامدهای بارندگی بوشهر

مناطق غربی و جنوب غربی ایران بارانی است

جمع شدن آب در کنار چادرهای زلزله زدگان +عکس

زندگی عجیب و جالب این زن با دو ببر بنگال! +عکس

ناامنی تردد به علت عرضه محصولات کشاورزی در حاشیه جاده های خراسان شمالی

بارش نخستین برف و باران پاییزی در استان یزد/ شیرکوه، سفید پوش شد

صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت یا معافیت از فردا

محدودیت های ترافیکی در روزهای پایانی هفته

بارش نخستین برف پاییزی در سمیرم و بویین میاندشت

اولین نشست تخصصی قصه گویی برای مربیان کانون برگزار شد

بارش باران پاییزی در فارس + فیلم

داعش ؛ آرزوهای برباد رفته

آغاز صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت

هشدار؛ مراقب طغیان رودخانه ها و سیلاب ها باشید

نخستین برف پاییزی سمیرم و بویین میاندشت

هوای تهران در اولین روز آذر سالم است

بارش باران پاییزی در 15 استان کشور

نیازمندی های استخدامی هرمزگان 1 اذر 96

مقابله با پرنده کشی در فریدونکنار در گرو همت مدیران استانی

صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت از امروز

بارش نخستین برف پاییزی در مرند

کندوان جمعه یک طرفه می شود

کارگاه آموزشی اصول نگارش مقالات علمی برگزار می شود

جمع آوری سگ های ولگرد در دستور کار سازمان مدیریت پسماند

محدودیت های ترافیکی آخر هفته جاده ها اعلام شد

تشدید برخورد با قلیان سراها در ساوجبلاغ

ارتش تا بازگشت به حالت عادی در مناطق زلزله زده حضور دارد

هوای تهران سالم است

12 هزار خدمت درمانی هلال احمر به زلزله زدگان غرب کشور

اولین شهر دنیا کجاست؟ + تصاویر

نیازمندی های استخدامی قم 1 اذر 96

محدودیت های ترافیکی آخرهفته جاده ها

خبر خوش رییس ثبت اسناد به زلزله زدگان کرمانشاه

لغو محدودیت تردد در محورهای استان کرمانشاه/ بارش باران و مه گرفتگی در برخی از جاده های کشور

برآورد میزان جابه جایی پوسته زمین در زلزله کرمانشاه + نقشه مناطق تخریب شده

برخورد جدی با دارندگان انشعاب های غیر مجاز آب

بارش باران مشکل حادی ایجاد نکرده است+فیلم

اراک 1179 موقوفه دارد/اجرای وقف قرآنی مشارکتی

اجرای طرح «پیشگیری از آسیب های اجتماعی» در 278 روستای کهگیلویه و بویراحمد

صالحی امیری: تهران به امید و نشاط نیاز دارد

شهرداری آمار ندهد، بهزیستی اقدام کند/ کودکان کار نیازمند نگاه علمی و عاطفی

269 موقوفه قرآنی در خراسان جنوبی وجود دارد/ تعهد بر ایجاد 10 موقوفه قرآنی جدید تا پایان سال

صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت از یک آذر

ثبت نام آزمون دکتری 97 از امروز آغاز می شود

آیا امکان ساخت سازه های محکم و تخریب ناپذیر در کشورزلزله خیز ایران وجود دارد؟

آتش گرفتن مجری معروف در برنامه زنده/عکس

دمای هوای مازندران 10 درجه کاهش می یابد/ باغداران نگران نباشند

محدودیت های ترافیکی آخرهفته جاده ها

جاده چالوس روزجمعه یک طرفه می شود

لنده رکوردار بیشترین بارش ها در استان

آغاز صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت از امروز

صدور گواهینامه بدون کارت پایان خدمت از امروز

کاهش 6 تا 12 درجه ای دما از پنج شنبه/ آبگرفتگی معابر در 16 استان

محدودیت های ترافیکی آخرهفته جاده ها

جاده کرج - چالوس روزجمعه یک طرفه می شود

بارش باران و لغزندگی جاده های البرز

طولانی ترین پل معلق خاورمیانه+تصاویر

آغاز بارش های سال زراعی کهگیلویه و بویراحمد؛ 41 میلیمتر باران در لنده بارید

بارندگی شدید مدارس کدام شهر را تعطیل کرد؟

این اطلاعیه را فرهنگیان بخوانند

فرهنگیان به دنبال عدالت آموزشی

آسمان فارس ابری با احتمال بارش برف در ارتفاعات شمال استان+ فیلم

صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت آغاز شد

ا ستخدام نیروی کار آشنا با شغل قصابی و گوشت / ارومیه

اسکان خانواده های بی سرپناه در همراه سرای شهر کرج

وقتی پای شهرفروشی به مراکز مدیریت بحران می رسد

استخدام بازرس فنی و آزمون های غیرمخرب در یک شرکت معتبر

شهرداری آمار ندهد، بهزیستی اقدام کند/ کودکان کار نیازمند نگاه علمی، عاطفی و انسان دوستانه

269 موقوفه قرآنی در خراسان جنوبی وجود دارد/ تعهد بر ایحاد 10 موقوفه قرآنی جدید تا پایان سال

فعالیت 130مؤسسه قرآنی در آذربایجان شرقی

کرایه سوله هایی که برای زلزله تهران آماده شده!

گلایه استاندار ایلام از پایین بودن سرانه فضای ورزشی دانش آموزی در استان

اعمال محدودیت ترافیک در جاده های مازندران

آموزش رانندگی با هدست اسکنر مغز

بارش باران مشکل حادی ایجاد نکرده است

هشدار آبگرفتگی معابر در 12 استان

سیارکی شبیه سیگار! +عکس

نیازمندی های استخدامی خراسان شمالی 1 اذر 96

فال آنلاین دیوان حافظ چهارشنبه یکم آذرماه 96

نیازمندی های استخدامی کرمان 1 اذر 96

آغاز ثبت نام آزمون دکتری از امروز

آغاز صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت از امروز

استخدام کارشناس تربیت بدنی / ارومیه

نیازمندی های استخدامی همدان 1 اذر 96

نیازمندی های استخدامی خراسان جنوبی 1 اذر 96

نخستین شهید کاروان زیارتی امام رضا (ع)

نیازمندی های استخدامی البرز 1 اذر 96

نیازمندی های استخدامی اصفهان 1 اذر 96

نیازمندی های استخدامی خراسان رضوی 1 اذر 96

بارش نخستین برف پاییزی درارتفاعات الیگودرز

شهر البوکمال

پیش بینی وضعیت آب و هوای قزوین + فیلم

حبس و جریمه تخریب کنندگان محیط زیست در فومن

بارش باران باعث تعطیلی مدارس دربوشهر، گناوه و دیلم شد

اتصال شهرک صنعتی سپیدان 3 به شبکه سراسری برق

آموزش فوری کمک های اولیه در طرح ملی خادم هلال احمر

سرانجام «کابوس» مردم زلزله زده از راه رسید + عکس

مدارس خارگ، چهارشنبه تعطیل است

برپایی 1000 «کرسی تلاوت رضوی» در راهپیمایی اربعین امسال

رضایت 95 درصدی زائران اربعین از رفتار کارکنان ناجا

پاسخ های استاد دانشگاه و متخصص زلزله شناسی به شایعات زلزله کرمانشاه/ ریسک بالای زلزله در 90 درصد شهرهای کشور

طبیعت زیبای پاییزی جنگل راش

پیش بینی آب و هوای بارانی برای 15 استان

از خلسه خارج شویم/شاید پس فردا در تهران زلزله بیاید

زمان صدور گواهینامه بدون کارت پایان خدمت اعلام شد

طلوع نور ؛ سوره مائده، آیات 37 تا 41

قوهای مهاجر مازندران از راه رسیدند

لغزندگی جاده های فارس

حکایت عهدشکنی در بازار شکستنی فروش ها

کتاب مترادف با هدایت و راهنمایی است

مقابله با پرنده کشی فریدونکنار در گرو همت مدیران استانی

رشت غرق در مه/ عکس

افسانه عبدلی، دکتر بختیار شعبانی ورکی، دکتر طاهره جاویدی کلاته جعفرآبادی، دکتر محمدرضا آهنچیان فضای عمومی ماکسین گرین فراتر از حصارهای آموزش و پرورش استاندارد

ارتش تا بازگشت به حالت عادی در مناطق زلزله زده حضور دارد

ارتش تا بازگست زندگی به حالت عادی در مناطق زلزله زده حضور دارد

رونمایی از یک کانسپت جدید لکسوس

عجیب ترین هتل دنیا

مدارس خارگ چهارشنبه تعطیل است

اتوبوس هایی که با قهوه کار می کنند!

حال و هوای امروز اهواز/ عکس

سازمان هواشناسی هشدار داد

صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت از یک آذر

پخت غذای گرم برای زلزله زدگان/ عکس

فعالان محیط زیستی،از تلاشمدنی تا کنش سیاسی

فعالان محیط زیستی،از تلاشمدنی تا کنش سیاسی